О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 133 "Об утверждении Инструкции по добровольной ликвидации страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 13 декабря 2021 года № 105. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2021 года № 25909. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 23 ноября 2022 года № 99.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с частью второй пункта 9 статьи 67 и частью восьмой пункта 3 статьи 72-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 133 "Об утверждении Инструкции по добровольной ликвидации страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7662) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Особенностей деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации и добровольно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан";
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью второй пункта 9 статьи 67 и частью восьмой пункта 3 статьи 72-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации и добровольно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.";
Инструкцию по добровольной ликвидации страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденную указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын ерікті тарату жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 133 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 105 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 желтоқсанда № 25909 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 23 қарашадағы № 99 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабы 9-тармағының екінші бөлігіне және 72-1-бабы 3-тармағының сегізінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын ерікті тарату жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 133 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7662 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өз еркімен таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерін бекіту туралы";
кіріспесі және 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабы 9-тармағының екінші бөлігіне және 72-1-бабы 3-тармағының сегізінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өз еркімен таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері бекітілсін.";
Көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын ерікті тарату жөніндегі нұсқаулық осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 13 декабря 2021 года № 105
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 марта 2012 года № 133
Особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации и добровольно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
Настоящие Особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, добровольно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – Особенности деятельности ликвидационных комиссий) разработаны в соответствии с частью второй пункта 9 статьи 67 и частью восьмой пункта 3 статьи 72-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон о страховой деятельности) и устанавливают особенности организации деятельности ликвидационных комиссий (далее – ликвидационная комиссия) добровольно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации (далее – ликвидируемая страховая (перестраховочная) организация), добровольно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – прекращающий деятельность филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан), формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов, формирования и деятельности комитета кредиторов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, а также требования по выполнению ликвидационными комиссиями правил хранения наличных денег в кассе, совершения приходных и расходных операций с наличными деньгами, ведения кассовых документов, по обеспечению расходования наличных денег, лимитов остатков кассы, а также сроков сдачи наличных денег на текущий счет ликвидационной комиссии.

2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2021 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 105 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 26 наурыздағы
№ 133 қаулысымен
бекітілді
Өз еркімен таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері
Осы өз еркімен таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері (бұдан әрі – Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 67-бабы 9-тармағының екінші бөлігіне және 72-1-бабы 3-тармағының сегізінші бөлігіне сәйкес әзірленді және өз еркімен таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (бұдан әрі – таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы) және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының (бұдан әрі – қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы) тарату комиссияларының (бұдан әрі – тарату комиссиясы) қызметін ұйымдастыру, тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекіту, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының кредиторлар комитетін қалыптастыру мен қызметінің ерекшеліктерін, сондай-ақ тарату комиссияларының кассадағы қолма-қол ақшаны сақтау, қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын жүргізу, касса құжаттарын жүргізу ережелерін орындау, қолма-қол ақшаның жұмсалуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарын, касса қалдықтарының лимиттерін, сондай-ақ тарату комиссиясының ағымдағы шотына қолма-қол ақшаны өткізу мерзімдерін айқындайды.

Глава 1. Общие положения
1. Началом процесса добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации (далее – ликвидация), добровольного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – прекращение деятельности) считается дата создания ликвидационной комиссии.
2. Ликвидационная комиссия создается общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации, соответствующим органом управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан не позднее 45 (сорока пяти) календарных дней с даты получения страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан решения государственного органа, осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) о выдаче разрешения на:
добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации с учетом филиалов и представительств страховой (перестраховочной) организации;
добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Изменение состава ликвидационной комиссии осуществляется по решению общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации, соответствующим органом управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Глава 2. Особенности организации деятельности ликвидационных комиссий
3. С даты создания ликвидационной комиссии и до завершения процесса ликвидации, прекращения деятельности:
1) прекращаются полномочия общего собрания акционеров, других органов и должностных лиц ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе по управлению имуществом и погашению обязательств страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, а также их права по управлению страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
2) действия, осуществляемые от имени или за счет ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеют юридическую силу лишь при их совершении председателем ликвидационной комиссии, либо лицом, которому председателем выдана оформленная в установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан (далее - Гражданский кодекс) порядке доверенность на совершение этих действий;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын өз еркімен тарату (бұдан әрі – тарату) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату (бұдан әрі – қызметін тоқтату) процесінің басталуы тарату комиссиясын құру күні болып саналады.
2. Тарату комиссиясын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның (бұдан әрі – уәкілетті орган):
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары мен өкілдіктерін ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын өз еркімен таратуға;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы шешімін алған күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күннен кешіктірмей құрады.
Тарату комиссиясының құрамын өзгерту сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі бойынша жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органы жүзеге асырады.
2-тарау. Тарату комиссияларының қызметін ұйымдастыру ерекшеліктері
3. Тарату комиссиясы құрылған күннен бастап және тарату, қызметін тоқтату процесі аяқталғанға дейін:
1) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы акционерлерінің жалпы жиналысының, басқа да органдары мен лауазымды адамдарының өкілеттіктері, оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының мүлкін басқару және міндеттемелерін өтеу бойынша өкілеттіктері, олардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын басқару жөніндегі құқықтары тоқтатылады;
2) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының атынан немесе есебінен жүзеге асыралатын іс-әрекеттердің оларды тарату комиссиясының төрағасы не осы әрекеттерді жасауға төраға Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) белгіленген тәртіппен ресімделген сенімхатты берген тұлға жасаған кезде ғана заңды күші болады;

3) требования имущественного характера, относящиеся к страховой (перестраховочной) организации, филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, рассматриваются ликвидационной комиссией в соответствии с Особенностями деятельности ликвидационных комиссий и гражданским законодательством Республики Казахстан.
4. С даты создания ликвидационной комиссии к ней переходят все полномочия по управлению делами и имуществом ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Ликвидационная комиссия принимает меры для завершения дел страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе по обеспечению расчетов с ее кредиторами и акционерами.
Положение части второй настоящего пункта в части обеспечения расчетов с акционерами не распространяется на прекращающий деятельность филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Ликвидационная комиссия действует от имени ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и самостоятельна при принятии решений по вопросам, входящим в ее компетенцию.
5. Председатель ликвидационной комиссии возглавляет работу ликвидационной комиссии. В отсутствие председателя ликвидационной комиссии его обязанности исполняет заместитель, назначаемый председателем из числа членов ликвидационной комиссии.
6. При наличии у страховой (перестраховочной) организации филиалов и (или) представительств, их ликвидация производится подразделением ликвидационной комиссии, создаваемым на местах (далее - подразделение).
7. Подразделение возглавляется его руководителем, назначаемым приказом председателя ликвидационной комиссии из числа членов ликвидационной комиссии (далее - руководитель подразделения). Руководитель подразделения осуществляет свою деятельность на основании доверенности, выданной ему председателем ликвидационной комиссии. Руководитель подразделения и подразделение подотчетны председателю ликвидационной комиссии.
8. Права и обязанности члена ликвидационной комиссии, руководителя подразделения, включая условия оплаты труда, определяются в трудовом договоре, заключаемом с председателем ликвидационной комиссии.
Прием на работу оформляется приказом председателя ликвидационной комиссии.
Права и обязанности привлеченного работника определяются в трудовом договоре или договоре возмездного оказания услуг, а также в должностных инструкциях на каждого работника, утверждаемых председателем ликвидационной комиссии.

3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қатысты, мүліктік сипаттағы талаптарды тарату комиссиясы Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктеріне және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қарайды.
4. Тарату комиссиясы құрылған күннен бастап оған таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының істер мен мүлкін басқару жөніндегі барлық өкілеттіктер өтеді.
Тарату комиссиясы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының істерін, оның ішінде оның кредиторларымен және акционерлерімен есеп айырысуды қамтамасыз ету бойынша істер аяқтау үшін шаралар қабылдайды.
Осы тармақтың екінші бөлігінің акционерлермен есеп айырысуды қамтамасыз ету бөлігіндегі ережесі қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қолданылмайды.
Тарату комиссиясы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының атынан және өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кезінде дербес іс-әрекет жасайды.
5. Тарату комиссиясының төрағасы тарату комиссиясының жұмысын басқарады. Тарату комиссиясының төрағасы болмаған кезде оның міндеттерін тарату комиссиясы мүшелерінің арасынан төраға тағайындайтын орынбасары атқарады.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары және (немесе) өкілдіктері болған кезде оларды таратуды жергілікті жерлерде құрылатын тарату комиссиясының бөлімшесі (бұдан әрі – бөлімше) жүргізеді.
7. Бөлімшені тарату комиссиясы мүшелерінің арасынан тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен тағайындалатын оның басшысы (бұдан әрі – бөлімше басшысы) басқарады. Бөлімше басшысы өз қызметін оған тарату комиссиясының төрағасы берген сенімхат негізінде жүзеге асырады. Бөлімше басшысы мен бөлімше тарату комиссиясының төрағасына есеп береді.
8. Тарату комиссиясы мүшесінің, бөлімше басшысының құқықтары мен міндеттері, еңбекке ақы төлеу талаптарын қоса алғанда, тарату комиссиясының төрағасымен жасалатын еңбек шартында айқындалады.
Жұмысқа қабылдау тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен ресімделеді.
Тартылған қызметкердің құқықтары мен міндеттері еңбек шартында немесе өтеулі қызмет көрсету шартында, сондай-ақ тарату комиссиясының төрағасы бекітетін әрбір қызметкерге арналған лауазымдық нұсқаулықтарда айқындалады.

9. Председатель ликвидационной комиссии осуществляет оперативное руководство, контролирует работу руководителей подразделений и деятельность подразделений.
10. Ликвидационная комиссия осуществляет процедуру ликвидации, прекращения деятельности в соответствии с планом работы, утвержденным председателем ликвидационной комиссии.
11. План работы составляется на год с разбивкой на полугодия и предоставляется для сведения в уполномоченный орган в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты создания ликвидационной комиссии и не позднее 10 (десятого) числа месяца, предшествующего планируемому периоду.
Информация об исполнении плана работы предоставляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган по итогам полугодия.
12. Представители от кредиторов, представители крупных акционеров, а также иные лица страховой (перестраховочной) организации в соответствии с решением общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации включаются в состав ликвидационной комиссии в соответствии с пунктом 3 статьи 88 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
13. С даты создания ликвидационная комиссия:
1) в первый рабочий день:
размещает копии решения уполномоченного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, решения общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации, решения соответствующего органа управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о создании ликвидационной комиссии в месте, доступном для обозрения;
проводит ревизию кассы, остаток денег зачисляет на текущий счет ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, за исключением ежедневного лимита остатка наличных денег в кассе, предусмотренного в пункте 47 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий;
предоставляет в банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее - банк) в которых имеются банковские счета страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, новые документы с образцами подписей по форме согласно приложению 4 к Правилам открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422;

9. Тарату комиссиясының төрағасы жедел басшылық жасауды жүзеге асырады, бөлімшелер басшыларының жұмысын және бөлімшелер қызметін бақылайды.
10. Тарату комиссиясы тарату комиссиясының төрағасы бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес тарату, қызметін тоқтату рәсімін жүзеге асырады.
11. Жұмыс жоспары жартыжылдыққа бөліне отырып, бір жылға жасалады және тарату комиссиясы құрылған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде және жоспарланатын кезеңнің алдындағы айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірілмей уәкілетті органға мәлімет үшін ұсынылады.
Тарату комиссиясы жұмыс жоспарының орындалуы туралы ақпаратты жарты жылдықтың қорытындылары бойынша уәкілетті органға ұсынады.
12. Кредиторлардың өкілдері, ірі акционерлердің өкілдері, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзге де тұлғалары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының шешіміне сәйкес "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 88-бабының 3-тармағына сәйкес тарату комиссиясының құрамына енгізіледі.
13. Тарату комиссиясы құрылған күннен бастап:
1) бірінші жұмыс күні:
уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын өз еркімен таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы шешімінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы шешімінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органының тарату комиссиясын құру туралы шешімінің көшірмелерін көру үшін қолжетімді орынға орналастырады;
Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерінің 47-тармағында көзделген кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимитін қоспағанда, кассаға ревизия жүргізеді, ақша қалдығын өз еркімен таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының ағымдағы шотына есепке алады;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының банктік шоттары бар екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына (бұдан әрі – банк) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қол қою үлгілері бар жаңа құжаттарды ұсынады;

2) не позднее 3 (трех) рабочих дней:
истребует у руководства страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан правоустанавливающие документы страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, печати, штампы, электронные носители информации, программное обеспечение, бланки и все другие документы ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с составлением необходимых актов о приеме-передаче документов и ценностей;
информирует органы, осуществляющие регистрацию имущества и сделок с ним, а также акционерные общества "Казахстанская фондовая биржа", "Центральный депозитарий ценных бумаг" о ликвидации, прекращении деятельности и устанавливает запрет на регистрацию сделок по отчуждению имущества страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, совершаемых не ликвидационной комиссией, а также на снятие обременения с имущества, залогодержателем которых являются ликвидируемая страховая (перестраховочная) организация, прекращающий деятельность филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
3) в течение 10 (десяти) рабочих дней:
производит сверку банковских счетов страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и закрывает их, открывает текущий счет ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в тенге и (или) иностранной валюте;
публикует информацию о ликвидации, прекращении деятельности в официальных печатных изданиях центрального органа юстиции на государственном и русском языках с обязательным указанием порядка, сроков заявления претензий кредиторов и адреса, по которому кредиторы страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан предъявляют свои требования;
информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан", органы государственных доходов о начале ликвидации, прекращения деятельности;
определяет круг лиц, несущих полную материальную ответственность, в том числе лиц, имеющих доступ к автоматизированной информационной системе ведения бухгалтерского учета и обработки финансовой и иной отчетности страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
осуществляет распечатку бухгалтерской документации, имеющейся в электронном виде, на дату создания ликвидационной комиссии. При отсутствии данной документации в электронном виде за основу берется документация, имеющаяся на бумажном носителе на указанную дату;

2) 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшылығынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді, мөртабандарды, электрондық ақпарат тасымалдағыштарды, бағдарламалық қамтылымды, бланкілерді және таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басқа барлық құжатын құжаттар мен құндылықтарды қабылдау-өткізу туралы қажетті актілер жасай отырып талап етеді;
мүлікті және онымен жасалатын мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын органдарды, сондай-ақ "Қазақстан қор биржасы", "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамдарын тарату, қызметін тоқтату туралы хабардар етеді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының мүлкін иеліктен айыру жөніндегі, тарату комиссиясы жасамаған мәмілелерді тіркеуге, сондай-ақ кепіл ұстаушысы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы болып табылатын мүліктен ауыртпалықты алуға тыйым салуды белгілейді;
3) 10 (он) жұмыс күні ішінде:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының банк шоттарын салыстырып тексереді және оларды жабады, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының теңгедегі және (немесе) шетел валютасындағы ағымдағы шотын ашады;
орталық заң органының ресми баспа басылымдарында кредиторлардың шағым-талаптарын ұсыну тәртібін, мерзімдерін және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы кредиторларының өз талаптарын ұсыну мекенжайын міндетті түрде көрсете отырып, өз еркімен тарату, қызметін тоқтату туралы ақпаратты мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялайды;
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, мемлекеттік кіріс органдарын таратудың басталғаны, қызметін тоқтатқаны туралы хабардар етеді;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының толық материалдық жауапкершілік алатын тұлғаларының, оның ішінде бухгалтерлік есепті жүргізудің автоматтандырылған электрондық жүйесіне және қаржылық пен өзге де есептілікті өңдеуге рұқсаты бар тұлғалардың аясын анықтайды;
тарату комиссиясы құрылған күні электрондық түрде қолда бар бухгалтерлік құжаттаманы басып шығаруды жүзеге асырады. Мұндай құжаттама электрондық түрде болмаған жағдайда, көрсетілген күнге қағаз тасымалдағыштағы құжаттама негізге алынады;

4) в течение 30 (тридцати) рабочих дней:
увольняет руководящих работников и работников страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
нанимает необходимое количество работников для обеспечения выполнения своих функций и обязанностей;
составляет список кредиторов, устанавливает их адреса по имеющимся документам и сверяет с данными аналитического учета;
письменно уведомляет каждого кредитора страховой (перестраховочной) организации о ликвидации, каждого кредитора филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о прекращении деятельности;
при отсутствии сведений о кредиторах составляет акт с указанием имеющихся реквизитов и причин невозможности письменного уведомления;
по акту приема-передачи принимает активы, в том числе имущество страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, изымает бланки договоров (полисов) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и остатки денежной наличности, находящиеся у страховых агентов;
после принятия дел и документов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан назначает лицо, ответственное за организацию хранения документов страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
5) в течение всего периода ликвидации, прекращения деятельности:
определяет правомерность требований кредиторов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и удовлетворяет их в соответствии с утвержденным промежуточным ликвидационным балансом страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и реестром требований кредиторов;
выявляет активы страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
распоряжается активами страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с целями ликвидации, прекращения деятельности;
обеспечивает сохранность программного обеспечения и электронных носителей информации, а также другой информации страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
принимает меры по сохранности документов и имущества страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
по итогам года публикует в двух периодических печатных изданиях на государственном и русском языках, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, информацию о ходе ликвидационного производства страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в срок не позднее 1 (первого) февраля года, следующего за отчетным;
предъявляет требования и выступает в суде от имени страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
принимает меры к получению задолженности с дебиторов страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;

4) 30 (отыз) жұмыс күні ішінде:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлері мен қызметкерлерін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыстан шығарады;
өз функциялары мен міндеттерін орындауды қамтамасыз ету үшін қызметкерлердің қажетті мөлшерін жалдайды;
кредиторлардың тізімін жасайды, қолда бар құжаттар бойынша олардың мекенжайын белгілейді және оны талдамалық есеп деректерімен салыстырып тексереді;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының әрбір кредиторына тарату туралы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының әрбір кредиторына қызметін тоқтату туралы жазбаша хабар береді;
кредиторлар туралы мәліметтер болмаған жағдайда қолда бар деректемелерді және жазбаша хабарлама берудің мүмкін болмау себептерін көрсете отырып, акт жасайды;
қабылдау-өткізу актісі бойынша активтерді, оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының мүлкін қабылдайды, сақтандыру агенттеріндегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы шарттарының (полистерінің) бланкілері мен қолма-қол ақша қалдықтарын алады;
таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының істері мен құжаттарын қабылдағаннан кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының құжаттарын сақтауды ұйымдастыруға жауапты тұлғаны тағайындайды;
5) таратудың, қызметін тоқтатудың барлық кезеңі ішінде:
таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының кредиторлары талаптарының заңдылығын анықтайды және оларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының бекітілген аралық таратылу балансына және кредиторлар талаптарының тізіліміне сәйкес қанағаттандырады;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтерін анықтайды;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату, қызметін тоқтату мақсаттарына сәйкес оның активтерін басқарады;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының бағдарламалық қамтамасыз етуінің және ақпаратты электрондық тасымалдағыштарының, сондай-ақ басқа да ақпараттарының сақталуын қамтамасыз етеді;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының құжаттары мен мүлкінің сақталуы бойынша шаралар қабылдайды;
жыл қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын екі мерзімді баспа басылымдарында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын тарату өндірісінің барысы туралы ақпаратты есепті жылдан кейінгі жылдың 1 (бірінші) ақпанынан кешіктірмей мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялайды;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының атынан сотта талап қояды және оның мүддесін білдіреді;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының дебиторларынан берешекті алу шараларын қабылдайды;

6) при установлении факта недостаточности имущества страховой (перестраховочной) организации для удовлетворения требований кредиторов в полном объеме, подает в суд заявление о признании страховой (перестраховочной) организации банкротом.
При установлении недостаточности активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан удовлетворяет требования кредиторов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с письменным обязательством, ранее представленным в уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 30-1 Закона о страховой деятельности;
7) составляет отчет о ликвидации и ликвидационный баланс страховой (перестраховочной) организации, составляет отчет о ликвидации и ликвидационный отчет об активах и обязательствах филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, предоставляет их на утверждение общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации, соответствующему органу управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
8) сдает документы для хранения в архив и уведомляет об этом уполномоченный орган;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с Особенностями деятельности ликвидационных комиссий.
14. Текущий счет в тенге и (или) в иностранной валюте ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан открывается в банке по месту нахождения их головного офиса.
Все деньги ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, включая его филиалы и (или) представительства, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан зачисляются на текущий счет ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, за исключением ежедневного лимита остатка наличных денег в кассе, предусмотренного в пункте 47 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий.
По письменному требованию физических или юридических лиц, не имеющих задолженности перед ликвидируемой страховой (перестраховочной) организацией, прекращающим деятельность филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, ликвидационной комиссией осуществляется возврат денег, поступивших на банковские счета страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан после получения разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.

6) кредиторлардың талаптарын толық көлемде қанағаттандыру үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мүліктің жеткіліксіздігі фактісі белгілі болған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын банкрот деп тану туралы сотқа өтініш береді;
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы активтерінің жетіспеушілігі анықталған кезде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Сақтандыру қызметі туралы заңның 30-1-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес уәкілетті органға бұрын берілген жазбаша міндеттемелерге сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандырады;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату туралы есепті және тарату балансын жасайды және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату туралы есепті және активтер мен міндеттемелер туралы тарату есебін жасайды, оларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органына бекіту үшін ұсынады;
8) құжаттарды мұрағатқа сақтауға өткізеді және бұл жөнінде уәкілетті органға мәлімдейді;
9) Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
14. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының теңгедегі және (немесе) шетел валютасындағы ағымдағы шоты оның бас офисі тұрған жердегі банкте ашылады.
Тарату комиссиялары қызметі ерекшеліктерінің 47-тармағында көзделген кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күнделікті лимитін қоспағанда, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, оның ішінде филиалдарының және (немесе) өкілдіктерінің, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының барлық ақшасы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының ағымдағы шотына аударылады.
Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының алдында берешегі жоқ жеке немесе заңды тұлғалардың жазбаша талабы бойынша тарату комиссиясы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын өз еркімен таратуға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтауға рұқсат алғаннан кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының банк шоттарына келіп түскен ақшаны қайтарады.

15. При выявлении фактов нарушения законодательства Республики Казахстан со стороны членов и работников ликвидационной комиссии (руководящих работников и работников страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан) председатель ликвидационной комиссии в установленном порядке обращается в правоохранительные органы или в суд, а также уведомляет об этом уполномоченный орган.
16. При нарушении сроков, установленных планом работы, ликвидационная комиссия в течение 10 (десяти) календарных дней предоставляет в уполномоченный орган соответствующее письменное пояснение с приложением копий соответствующих документов.
17. Ликвидационная комиссия предоставляет отчеты о проделанной работе, а при необходимости и дополнительную информацию в уполномоченный орган.
Формы, сроки и периодичность предоставления отчетов о проделанной работе ликвидационных комиссий страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан установлены постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 2016 года № 65 "Об утверждении форм, сроков и периодичности предоставления ликвидационными комиссиями добровольно и принудительно ликвидируемых страховых (перестраховочных) организаций, добровольно и принудительно прекращающих деятельность филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан отчетов и дополнительной информации", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13638.
Подразделения ликвидационной комиссии, осуществляющие свою деятельность в филиалах и представительствах страховой (перестраховочной) организации, предоставляют отчет о проделанной работе председателю ликвидационной комиссии.
Глава 3. Особенности формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов
18. Все расходы, связанные с добровольной ликвидацией страховой (перестраховочной) организации, производятся только за счет средств страховой (перестраховочной) организации.
Все расходы, связанные c добровольным прекращением деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, производятся только за счет средств страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, за исключением активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принятых в качестве резерва.
Расходы, связанные с ликвидационным производством, в том числе по обеспечению деятельности ликвидационной комиссии, расходы, вытекающие из необходимости обеспечения основных функций ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, производятся вне очереди и постоянно. Не осуществляется нецелевое расходование ликвидационной массы, а также резервирование средств на ликвидационные расходы на срок более 90 (девяноста) календарных дней.

15. Тарату комиссиясының мүшелері мен қызметкерлері (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлері мен қызметкерлері) тарапынан Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілері анықталған жағдайда, тарату комиссиясының төрағасы құқық қорғау органдарына немесе сотқа белгіленген тәртіппен өтініш береді, сондай-ақ бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.
16. Жұмыс жоспарында белгіленген мерзімдер бұзылған жағдайда тарату комиссиясы күнтізбелік 10 (он) күннің ішінде уәкілетті органға тиісті құжаттардың көшірмелері қоса берілген тиісті жазбаша түсіндіруді ұсынады.
17. Тарату комиссиясы жасаған жұмысы туралы есептерді, ал қажет болған жағдайда қосымша ақпаратты да уәкілетті органға ұсынады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссияларының жасаған жұмысы туралы есептерді беру нысандары, мерзімдері және кезеңділігі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13638 болып тіркелген, "Ерікті түрде және мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, қызметі ерікті түрде және мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары тарату комиссияларының есептер мен қосымша ақпаратты беру нысандарын, мерзімдерін және кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 29 ақпандағы № 65 қаулысында белгіленген.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдарында және өкілдіктерінде өз қызметін жүзеге асырып отырған тарату комиссиясының бөлімшелері жасаған жұмыстары туралы есепті тарату комиссиясының төрағасына ұсынады.
3-тарау. Тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекіту ерекшеліктері
18. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын өз еркімен таратуға байланысты барлық шығыстар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаражаты есебінен ғана жұмсалады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға байланысты барлық шығыстар, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданған активтерін қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаражаты есебінен ғана жүргізіледі.
Тарату өндірісіне, оның ішінде тарату комиссиясының қызметін қамтамасыз етуге байланысты шығыстар, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының негізгі функцияларын қамтамасыз ету қажеттілігінен пайда болатын шығыстар кезектен тыс және тұрақты түрде жүргізіледі. Тарату массасын мақсатсыз жұмсауға, сондай-ақ тарату шығыстарына арналған қаражатты күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімге резервтеуге жол берілмейді.

19. В целях упорядочения расходов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в период деятельности ликвидационной комиссии составляется смета ликвидационных расходов ликвидационной комиссии по форме в соответствии с приложением 1 к Особенностям деятельности ликвидационных комиссий.
20. Смета ликвидационных расходов составляется ликвидационной комиссией в течение 10 (десяти) календарных дней после ее создания и предоставляется с приложением к ней пояснительной записки для согласования в уполномоченный орган, который рассматривает смету в течение 15 (пятнадцати) календарных дней.
Смета ликвидационных расходов подписывается председателем ликвидационной комиссии (на период его отсутствия – заместителем), главным бухгалтером и исполнителем.
Смета ликвидационных расходов составляется в разрезе каждого месяца в рамках квартала.
В срок не позднее 10 (десятого) числа месяца, предшествующего планируемому периоду, ликвидационная комиссия для последующего согласования предоставляет смету ликвидационных расходов в уполномоченный орган.
До создания комитета кредиторов смета ликвидационных расходов утверждается председателем ликвидационной комиссии.
Изменения и дополнения в смету ликвидационных расходов председателем ликвидационной комиссии вносятся только по согласованию с уполномоченным органом.
21. После утверждения состава комитета кредиторов смета ликвидационных расходов предоставляется ежеквартально ликвидационной комиссией на утверждение комитета кредиторов не позднее 5 (пятого) числа месяца, предшествующего планируемому периоду.
Решение комитета кредиторов об утверждении или об отказе в утверждении сметы ликвидационных расходов оформляется протоколом.
22. Копия утвержденной комитетом кредиторов сметы ликвидационных расходов с приложением к ней пояснительной записки предоставляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган в 1 (первый) рабочий день, следующий за днем ее утверждения.
23. Председатель ликвидационной комиссии в утвержденную комитетом кредиторов смету ликвидационных расходов вносит изменения и дополнения, которые в обязательном порядке предварительно утверждаются комитетом кредиторов.
24. Если ликвидационные расходы не были осуществлены в предыдущем периоде и существует необходимость их осуществления в планируемом периоде, указанные расходы подлежат включению в смету ликвидационных расходов планируемого периода.
25. Орган, согласовавший либо утвердивший смету ликвидационных расходов, осуществляет контроль за ее исполнением.

19. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығыстарын реттеу мақсатында тарату комиссиясының қызмет ету кезеңінде Тарату комиссиялары қызметі ерекшеліктерінің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тарату комиссиясының тарату шығыстарының сметасы жасалады.
20. Тарату комиссиясы құрылғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күннің ішінде тарату шығыстарының сметасын қалыптастырады және күнтізбелік 15 (он бес) күннің ішінде сметаны қарайтын уәкілетті органға оны түсіндірме жазбасымен бірге келісу үшін ұсынады.
Тарату шығыстарының сметасына тарату комиссиясының төрағасы (ол болмаған кезеңде – орынбасары), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
Тарату шығыстарының сметасы тоқсан аясындағы әрбір ай бөлігінде жасалады.
Тарату комиссиясы жоспарланып отырған кезеңнің алдындағы айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей тарату шығыстарының сметасын кейіннен келісу үшін уәкілетті органға ұсынады.
Кредиторлар комитеті құрылғанға дейін тарату шығыстарының сметасын тарату комиссиясының төрағасы бекітеді.
Тарату комиссиясының төрағасы тарату шығыстарының сметасына енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды уәкілетті органмен келіскеннен кейін ғана енгізеді.
21. Кредиторлар комитетінің құрамы бекітілген соң тарату комиссиясы тарату шығыстарының сметасын тоқсан сайын жоспарланып отырған кезеңнің алдындағы айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірмей кредиторлар комитетіне бекітуге береді.
Тарату шығыстарының сметасын бекіту туралы немесе оны бекітуден бас тарту туралы кредиторлар комитетінің шешімі хаттамамен ресімделеді.
22. Тарату комиссиясы кредиторлар комитеті бекіткен тарату шығыстары сметасының көшірмесін түсіндірме жазбасымен бірге оны бекіткен күннен кейінгі 1 (бірінші) жұмыс күні уәкілетті органға ұсынады.
23. Тарату комиссиясының төрағасы кредиторлар комитеті бекіткен тарату шығыстарының сметасына міндетті түрде кредиторлар комитеті алдын ала бекітетін өзгерістер мен толықтыруларды енгізе алады.
24. Егер тарату шығыстары алдыңғы кезеңде жүзеге асырылмаса және оларды жоспарланған кезеңде жүзеге асыру қажеттілігі туындаса, онда аталған шығыстар жоспарланған кезеңдегі тарату шығыстарының сметасына енгізілуі тиіс.
25. Тарату шығыстарының сметасын келіскен не бекіткен орган оның орындалуына бақылау жасайды.

26. Ликвидационная комиссия, уполномоченный орган и комитет кредиторов при формировании, согласовании и утверждении сметы ликвидационных расходов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, руководствуются принципами реальности, обоснованности, целесообразности и действительности ликвидационных расходов.
Принцип реальности ликвидационных расходов подразумевает, что при формировании сметы ликвидационных расходов следует исходить из фактического финансового положения ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе из объемов задолженности перед кредиторами.
Под принципом обоснованности ликвидационных расходов следует понимать объективную необходимость предполагаемых затрат на определенном этапе ликвидационного производства.
Принцип целесообразности ликвидационных расходов означает, что производимые ликвидационной комиссией затраты соответствуют поставленной цели, то есть направлены на завершение ликвидационного производства и удовлетворение требований кредиторов страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, а также на расчеты с акционерами страховой (перестраховочной) организации.
Принцип действительности ликвидационных расходов означает документальное подтверждение ликвидационной комиссией произведенных затрат.
27. В смете ликвидационных расходов предусматриваются следующие статьи затрат:
1) расходы по оплате труда персонала;
2) расходы по отчислениям в бюджет;
3) административные расходы;
4) расходы на приобретение товарно-материальных ценностей;
5) командировочные расходы;
6) непредвиденные расходы;
7) прочие расходы.
28. Расходы по оплате труда персонала ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан предусматривают следующие затраты: оплата труда председателя и членов ликвидационной комиссии, оплата труда привлеченных работников ликвидационной комиссии, работающих на основании трудовых договоров, оплата по договорам возмездного оказания услуг включают затраты на оплату услуг привлеченных работников, оказывающих услуги по договорам возмездного оказания услуг, с учетом имеющихся филиалов и представительств ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.

26. Тарату комиссиясы, уәкілетті орган мен кредиторлар комитеті таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру, келісу және бекіту кезінде тарату шығыстарының нақтылық, негізділік, мақсатқа сай болу және шынайылық қағидаттарын басшылыққа алады.
Тарату шығыстарының нақтылық қағидаты тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру кезінде таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының нақты қаржылық жағдайын, оның ішінде кредиторлар алдындағы берешектер көлемін негізге алуды көздейді.
Тарату шығыстарының негізділік қағидатын тарату өндірісінің белгілі бір кезеңінде қажет болатын шығындардың объективті қажеттігі деп түсінген жөн.
Тарату шығыстарының мақсатқа сай болу қағидаты тарату комиссиясының жұмсап отырған шығындары алға қойылып отырған мақсатқа сәйкес келетіндігін, яғни тарату өндірісін аяқтауға және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының кредиторларымен, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционерлерімен есеп айырысуға бағытталғандығын білдіреді.
Тарату шығыстарының шынайылық қағидаты жұмсалған шығындарды тарату комиссиясының құжаттамалық тұрғыдан растауын білдіреді.
27. Тарату шығыстарының сметасында шығынның мына баптары көзделеді:
1) қызметкердің еңбегіне ақы төлеу шығыстары;
2) бюджетке аударымдар бойынша шығыстар;
3) әкімшілік шығыстар;
4) тауар-материалдық құндылықтарын сатып алуға арналған шығыстар;
5) іссапар шығыстары;
6) болжанбаған шығыстар;
7) өзге де шығыстар.
28. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы қызметкерінің еңбегіне ақы төлеу шығыстары мына шығындарды көздейді: тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерінің еңбегіне ақы төлеу, еңбек шарттарының негізінде жұмыс істейтін тарату комиссиясына жұмысқа тартылған қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу, ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша ақы төлеу таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бар филиалдары мен өкілдіктерін ескере отырып, ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша қызметтер көрсететін тартылған қызметкерлердің қызметтеріне ақы төлеу шығындарын қамтиды.

29. При формировании сметы ликвидационных расходов в части оплаты труда, расчеты основываются на заключенных трудовых договорах и приказах о приеме на работу. Статья расходов на оплату труда персонала формируется в соответствии со штатным расписанием, которое утверждается председателем ликвидационной комиссии
При включении в смету ликвидационных расходов оплаты по договорам возмездного оказания услуг, ликвидационной комиссией расчеты производятся на основании заключенных договоров возмездного оказания услуг, по которым услуги оказываются на ежедневной основе и оплата осуществляется ежемесячно.
30. Расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет производятся в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан.
31. При включении в смету расходов на закупку различных услуг и товарно-материальных запасов ликвидационными комиссиями расчеты производятся на основании тарифных сеток и среднерыночных цен, установленных в соответствующем регионе.
32. Расходы по выезду сотрудников ликвидационной комиссии в командировки осуществляются в пределах средств, предусмотренных в смете ликвидационных расходов.
33. Непредвиденными расходами являются незапланированные ликвидационной комиссией затраты на неотложные нужды, размер которых не превышает сто месячных расчетных показателей.
34. По статьям затрат "Непредвиденные расходы", "Прочие расходы" не осуществляются расходы в связи с перерасходом по другой статье расходов, а также расходы на нужды, согласование либо утверждение которых предусмотрено в Особенностях деятельности ликвидационных комиссий.
35. Планируемые и произведенные расходы подтверждаются ликвидационной комиссией договорами, счетами-фактурами, чеками и иными подтверждающими документами.
36. Не осуществляется перерасход по одной статье затрат за счет экономии по другой статье.
37. Ликвидационной комиссией не осуществляются расходы до согласования сметы ликвидационных расходов с уполномоченным органом или до ее утверждения комитетом кредиторов, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 38 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий.
38. До согласования сметы ликвидационных расходов с уполномоченным органом ликвидационной комиссией осуществляются расходы, связанные с проведением ею первоочередных мероприятий, по следующим статьям затрат:
1) услуги по публикации объявления о ликвидации, прекращении деятельности;
2) услуги связи (телекоммуникационные расходы, абонентская плата за пользование телефоном, телеграфом, расходы по междугородним и международным переговорам, услугам почтовых и справочных служб, расходы за пользование интернет-ресурсами);

29. Еңбекке ақы төлеу бөлігіндегі тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру кезінде есеп айырысулар жасалған еңбек шарттарына және жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтарға негізделеді. Қызметкердің еңбегіне ақы төлеу шығыстарының бабы тарату комиссиясының төрағасы бекітетін штат кестесіне сәйкес қалыптасады.
Тарату шығыстарының сметасына ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша төленген ақыны енгізу кезінде тарату комиссиясы жасалған ақылы қызмет көрсету шарттары негізінде есеп айырысады, ол бойынша қызметтер күн сайын көрсетіліп, ақы ай сайын төленеді.
30. Бюджетке төленетін салықтар мен басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар Қазақстан Республикасының салық заңнамасының талаптарына сәйкес жасалады.
31. Тарату комиссиялары сатып алынатын әртүрлі қызметтер мен тауар-материалдық қорын шығыстар сметасына енгізу кезінде есептерді тиісті өңірде белгіленген тарифтік кестелер мен орта нарықтық бағалар негізінде жүргізеді.
32. Тарату комиссиясы қызметкерлерінің іссапарға шығу шығыстары тарату шығыстарының сметасында көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
33. Болжанбаған шығыстар тарату комиссиясының кезек күттірмейтін қажеттіліктеріне жұмсалатын, мөлшері жүз айлық есептік көрсеткіштерден аспайтын жоспарланбаған шығындарды құрайды.
34. "Болжанбаған шығыстар", "Басқа да шығыстар" шығындарының бабы бойынша шығыстардың басқа бабындағы артық шығындарға байланысты шығыстар, сондай-ақ келісілуі не бекітілуі Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерінде көзделген қажеттіліктерге жұмсалатын шығыстар жүзеге асырылмайды.
35. Тарату комиссиясы жоспарланып отырған және жасалған шығыстарды шарттармен, шот-фактуралармен, чектермен және өзге де растаушы құжаттармен растайды.
36. Басқа бап бойынша үнемдеу есебінен бір баптың қаражатынан артық шығынды жұмсауға жол берілмейді.
37. Тарату комиссиялары қызметі ерекшеліктерінің 38-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тарату комиссиясының тарату шығыстарының сметасын уәкілетті органмен келіскенге дейін немесе оны кредиторлар комитеті бекіткенге дейін шығыстарды жұмсауына жол берілмейді.
38. Тарату шығыстарының сметасын уәкілетті органмен келіскенге дейін тарату комиссиясының бірінші кезектегі іс-шараларды өткізуіне байланысты шығындардың мына баптары бойынша шығыстарды жұмсауына жол беріледі:
1) тарату, қызметті тоқтату туралы хабарландыруды жариялау қызметтері;
2) байланыс қызметтері (телекоммуникациялық шығыстар, телефонды, телеграфты пайдаланғаны үшін абоненттік төлем, қалааралық және халықаралық сөйлесулер, пошта және анықтамалық қызметтер бойынша шығыстар, интернет желілерін пайдаланғаны үшін жұмсалатын шығыстар);

3) коммунальные услуги;
4) услуги по нотариальному удостоверению документов с образцами подписей и оттиска печати.
39. Основаниями отказа в согласовании уполномоченным органом (утверждении комитетом кредиторов) сметы ликвидационных расходов являются непредставление:
1) пояснительной записки, отражающей соблюдение ликвидационной комиссией принципов формирования сметы ликвидационных расходов, предусмотренных пунктом 26 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий;
2) документов, подтверждающих планируемые (произведенные) расходы.
40. Уполномоченный орган сообщает ликвидационной комиссии о согласовании сметы ликвидационных расходов или об отказе в ее согласовании в письменной форме.
Глава 4. Требования по выполнению ликвидационными комиссиями правил хранения наличных денег в кассе, совершения приходных и расходных операций с наличными деньгами, ведения кассовых документов, по обеспечению расходования наличных денег, лимитов остатков кассы, а также сроков сдачи наличных денег на текущий счет ликвидационной комиссии
41. Председатель, главный бухгалтер, кассир ликвидационной комиссии, в подразделениях - руководитель подразделения обеспечивают сохранность наличных денег и ценностей, правильное ведение бухгалтерского учета, осуществляют контроль за своевременным оприходованием денег, поступивших в кассу ликвидационной комиссии.
42. Председатель ликвидационной комиссии приказом определяет лиц, подписывающих бухгалтерские документы.
В ликвидационной комиссии, имеющей одного кассира, при необходимости его замены, исполнение обязанностей кассира возлагается на другого работника по письменному приказу председателя ликвидационной комиссии.
43. С работником ликвидационной комиссии, выполняющим операции с наличными деньгами, а также имеющим доступ к иным ценностям, заключается договор о полной материальной ответственности.
44. Хранение наличных денег и ценностей, а также ведение кассовых операций и документов осуществляются ликвидационной комиссией в помещении, укрепленном и оборудованном средствами охранной, пожарной и тревожной сигнализации, оснащенными сейфами или несгораемыми металлическими шкафами.
45. По окончании работы кассы ликвидационной комиссии (далее - касса) помещение для хранения денег и ценностей закрывается ключами, один комплект которых находится у кассира, а другой - у главного бухгалтера либо председателя (руководителя подразделения) ликвидационной комиссии, и опечатывается печатью ликвидационной комиссии.
46. Учет операций с наличными деньгами, совершаемых в кассе, осуществляется в соответствии с Правилами осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утверждҰнными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680 (далее – Правила № 231).

3) коммуналдық қызметтер;
4) қол қою үлгілері мен мөр таңбасы бар құжаттарды нотариатта куәландыру қызметтері.
39. Тарату шығыстарының сметасын уәкілетті органның келісуден (кредиторлар комитетінің бекітуден) бас тарту негіздемелері:
1) Тарату комиссиялары қызметі ерекшеліктерінің 26-тармағында көзделген тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру қағидаттарын тарату комиссиясының сақтауын көрсететін түсіндірме жазбаны;
2) жоспарланған (жұмсалған) шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынбауы болып табылады.
40. Уәкілетті орган тарату шығыстарының сметасын келісу туралы немесе оны келісуден бас тарту жөнінде тарату комиссиясына жазбаша нысанда хабарлайды.
4-тарау. Тарату комиссияларының кассадағы қолма-қол ақшаны сақтау, қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын жүргізу, касса құжаттарын жүргізу ережелерін орындау, қолма-қол ақшаның жұмсалуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптар, касса қалдықтарының лимиттерін, сондай-ақ тарату комиссиясының ағымдағы шотына қолма-қол ақшаны өткізу мерзімдері
41. Тарату комиссиясының төрағасы, бас бухгалтері, кассирі, ал бөлімшелерде – басшысы қолма-қол ақша мен құндылықтардың сақталуын, бухгалтерлік есептің дұрыс жүргізілуін қамтамасыз етеді, тарату комиссиясының кассасына келіп түскен ақшаның уақтылы кіріске алынуына бақылау жасайды.
42. Тарату комиссиясының төрағасы бухгалтерлік құжаттарға қол қоятын тұлғаларды бұйрықпен анықтайды.
Бір кассирі бар тарату комиссиясында оны ауыстыру қажет болған жағдайда кассирдің міндеттерін атқару тарату комиссиясы төрағасының жазбаша бұйрығымен басқа қызметкерге жүктеледі.
43. Қолма-қол ақша операцияларымен жұмысты орындап отырған, сондай-ақ өзге құндылықтарға рұқсаты бар тарату комиссиясының қызметкерімен толық материалдық жауапкершілік туралы шарт жасалады.
44. Қолма-қол ақшаны және құндылықтарды сақтау, сондай-ақ кассалық операцияларды және құжаттарды жүргізу күзет, өрт және дабыл сигнализациясы құралдарымен бекітілген және жабдықталған, сейфтермен немесе жанбайтын металл шкафтармен жарақтандырылған үй-жайда жүзеге асырылады.
45. Тарату комиссиясы кассасының (бұдан әрі - касса) жұмысы аяқталған соң ақшаны және құндылықтарды сақтауға арналған үй-жай бір топтамасы кассирде, ал екіншісі – бас бухгалтерде не тарату комиссиясының төрағасында (бөлімше басшысында) болатын кілттермен жабылады және тарату комиссиясының мөрімен сүргі соғылады.
46. Кассада қолма-қол ақшамен жасалатын операциялардың есебі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен бекітілген екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі - № 231 Қағидалар) сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

47. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе в национальной валюте определяется в следующих пределах:
в головном офисе ликвидационной комиссии - 200 000 (двести тысяч) тенге;
в подразделении ликвидационной комиссии - 100 000 (сто тысяч) тенге.
48. При превышении суммы ежедневного лимита, установленного пунктом 47 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий, хранение ликвидационной комиссией наличных денег, полученных от банков в целях проведения расчетов с кредиторами, от реализации имущества, взыскания дебиторской задолженности осуществляется не более 3 (трех) рабочих дней, не включая день получения денег в обслуживающем банке.
Наличные деньги зачисляются на текущий счет ликвидационной комиссии на следующий день после окончания срока их хранения.
49. Прием наличных денег в кассу производится по приходным кассовым документам (объявление на взнос наличных денег и приходный кассовый ордер), которые подписываются главным бухгалтером и кассиром ликвидационной комиссии и отражаются общей суммой за день в кассовой книге по приходу. Прием в кассу других ценностей оформляется внебалансовыми ордерами.
50. Принятые в кассу наличные деньги (в том числе деньги, полученные в счет погашения дебиторской задолженности и от реализации имущества) приходуются в кассу в тот же день и не позднее следующего рабочего дня перечисляются на текущий счет ликвидационной комиссии, за исключением ежедневного лимита остатка наличных денег в кассе, предусмотренного пунктом 47 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий.
51. Выдача наличных денег из кассы производится по расходным кассовым ордерам. Выдача других ценностей оформляется по внебалансовым ордерам.
52. При выдаче денег по расходному кассовому ордеру кассир или лицо, его заменяющее, требует предъявления документа, удостоверяющего личность получателя, записывает наименование и номер документа, кем и когда он выдан.
53. Выдачу наличных денег кассир или лицо, его заменяющее, производит только лицу, указанному в расходном кассовом ордере.
54. Если выдача денег производится по доверенности, оформленной в установленном Гражданским кодексом порядке, в тексте ордера после фамилии, имени и при наличии - отчества получателя денег кассиром указываются фамилия, имя и при наличии - отчество лица, которому доверено получение денег.
Если выдача денег производится по ведомости, перед распиской в получении денег кассир делает запись "По доверенности". Доверенность остается у кассира и прикрепляется к расходному кассовому ордеру или ведомости.

47. Кассадағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақша қалдығының күнделікті лимиті мына шектер бойынша анықталады:
тарату комиссиясының бас офисінде - 200 000 (екі жүз мың) теңге;
тарату комиссиясының бөлімшелерінде - 100 000 (жүз мың) теңге.
48. Тарату комиссиялары қызметі ерекшеліктерінің 47-тармағында белгіленген күнделікті лимит сомасы жоғарылап кеткен кезде тарату комиссиясының кредиторлармен есеп айырысу мақсатында банктерден, мүлікті сатудан, дебиторлық берешекті өндіріп алудан алған қолма-қол ақшаны сақтауы қызмет көрсететін банктен ақшаны алған күнді қоспағанда, 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Қолма-қол ақша оларды сақтау мерзімі аяқталғаннан кейінгі келесі күні тарату комиссиясының ағымдағы шотына есептеледі.
49. Қолма-қол ақшаны кассаға қабылдау тарату комиссиясының бас бухгалтері мен кассирі қол қойған кассалық кіріс құжаттары бойынша (қолма-қол ақша жарнасына хабарлама және кассалық кіріс ордері) жасалады және кассалық кіріс кітабында бір күн ішіндегі жалпы сома ретінде көрсетіледі. Кассаға басқа құндылықтарды қабылдау баланстан тыс ордерлермен ресімделеді.
50. Кассаға қабылданған қолма-қол ақша (оның ішінде дебиторлық берешекті өтеу есебінен және мүлікті сатудан алынған ақша) кассаға сол күні кіріске алынады және Тарату комиссиялары қызметі ерекшеліктерінің 47-тармағында көзделген кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күнделікті лимитін қоспағанда, келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тарату комиссиясының ағымдағы шотына аударылады.
51. Кассадан қолма-қол ақшаны беру кассалық шығыс ордерлері бойынша жүргізіледі. Басқа құндылықтарды беру баланстан тыс ордерлер бойынша ресімделеді.
52. Ақшаны кассалық шығыс ордері бойынша беру кезінде кассир немесе оның орнындағы адам алушының жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуін талап етеді, құжаттың атауын және нөмірін, кім және қашан бергенін жазып алады.
53. Қолма-қол ақшаны кассир немесе оның орнындағы адам тек кассалық шығыс ордерінде көрсетілген адамға ғана береді.
54. Егер ақшаны беру Азаматтық кодексте белгіленген тәртіппен ресімделген сенімхат бойынша жасалса, онда кассир ордер мәтінінде ақшаны алушының тегінен, атынан және бар болса - әкесінің атынан кейін ақшаны алуға сенім білдірілген адамның тегін, атын және бар болса - әкесінің атын көрсетеді.
Егер ақша ведомость бойынша берілген болса, онда ақшаны алу үшін қол қоятын орынның алдына кассир "Сенімхат бойынша" деген жазба жасайды. Сенімхат кассирде қалады және кассалық шығыс ордеріне немесе ведомосқа қосылып тігіледі.

55. Излишки или недостача денег и ценностей, образовавшиеся в результате кассовых операций и не оформленные кассовыми документами, подлежат, соответственно, оприходованию или взысканию с кассира с составлением акта.
56. Документы на выдачу наличных денег подписываются председателем ликвидационной комиссии, главным бухгалтером и кассиром ликвидационной комиссии, а в подразделениях - руководителем подразделения.
57. Оплата труда работников ликвидационной комиссии и привлеченных работников производится по платежным (расчетно-платежным) ведомостям без составления расходного кассового ордера на каждого получателя либо перечислением суммы на банковский счет работника.
58. На титульном (заглавном) листе платежной (расчетно-платежной) ведомости делается разрешительная надпись о выдаче наличных денег, за подписями председателя ликвидационной комиссии и главного бухгалтера ликвидационной комиссии, с указанием сроков выдачи наличных денег и суммы прописью.
59. По истечении установленных сроков выплаты заработной платы кассир:
1) в платежной ведомости напротив фамилии лиц, которым не произведены выплаты, ставит штамп или делает отметку от руки "Депонировано";
2) составляет реестр депонированных сумм;
3) в конце ведомости делает надпись о фактически выплаченной сумме и о неполученной сумме заработной платы, подлежащей депонированию, сверяет эти суммы с общим итогом по платежной ведомости и скрепляет своей подписью;
4) указывает на ведомости фактически выплаченную сумму.
60. Работникам ликвидационной комиссии наличные деньги выдаются в подотчет на цели, связанные с ликвидационным производством.
Основанием для выдачи денег в подотчет являются оформленные документы, обосновывающие необходимость данных расходов (в том числе докладные записки, расчеты, протоколы ликвидационной комиссии), подписанные главным бухгалтером и председателем ликвидационной комиссии.
61. По суммам, выданным в подотчет, в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня их получения, по командировочным расходам в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня окончания срока командировки, подотчетные лица предоставляют документы, подтверждающие использование полученных сумм по целевому назначению (авансовые отчеты с приложением всех подтверждающих документов, чеки об оплате товаров или оказании услуг).
Деньги, выданные в подотчет, подлежат возврату в следующих случаях:
1) неиспользования по целевому назначению;
2) отсутствия документов, подтверждающих целевое использование.
Деньги, выданные в подотчет, подлежат возврату не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня их получения, а при командировочных расходах – не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня окончания командировки.

55. Кассалық операциялар нәтижесінде пайда болған және кассалық құжаттар бойынша ресімделмеген ақшаның және құндылықтардың артық болуы немесе кем шығуы тиісінше кіріске алынуы немесе акт жасай отырып, кассирден өндіріп алынуы тиіс.
56. Қолма-қол ақшаны беруге арналған құжаттарға тарату комиссиясының төрағасы, тарату комиссиясының бас бухгалтері мен кассирі, ал бөлімшелерде бөлімше басшысы қол қояды.
57. Тарату комиссиясы қызметкерлерінің және жұмысқа тартылған қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу әрбір алушыға кассалық шығыс ордері жасалмай-ақ төлем (есеп айырысу-төлем) ведомостары бойынша не қызметкердің банк шотына соманы аудару арқылы жүргізіледі.
58. Төлем (есеп айырысу-төлем) ведомосының титул (басқы) парағында тарату комиссиясы төрағасының және тарату комиссиясы бас бухгалтерінің қолы қойылған, қолма-қол ақшаны беру мерзімдерін және жазбаша түрде сомасын көрсете отырып, қолма-қол ақшаны беру туралы рұқсат беру жазбасы жасалады.
59. Жалақы төлеудің белгіленген мерзімдері өткен соң кассир:
1) төлем ведомосында төлем жасалмаған адамдардың тегінің қарсы тұсына мөртабан басады немесе қолымен "Депонирленген" деген белгі қояды;
2) депонирленген сомалардың тізілімін жасайды;
3) ведомостың соңына депонирлеуге жататын жалақының нақты төленген сомасы мен алынбаған сомасы туралы жазба жасайды, осы сомаларды төлем ведомосының жалпы жиынтық сомасымен салыстырып тексереді және өзінің қойылған қолымен бекітеді;
4) ведомоста нақты төленген соманы көрсетеді.
60. Тарату комиссиясының қызметкерлеріне қолма-қол ақша тарату өндірісіне байланысты мақсаттар үшін есепті түрде беріледі.
Ақшаны есепті түрде берудің негіздемесі тарату комиссиясының бас бухгалтері мен төрағасы қол қойған осы шығыстардың қажеттігін негіздейтін ресімделген құжаттар (оның ішінде тарату комиссиясының баян жазбалары, есептеулері, хаттамалары) болып табылады.
61. Есепті тұлғалар есепті түрде берілген сомалар бойынша оларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, іссапарлық шығыстар бойынша іссапар мерзімі аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде алынған сомалардың нысаналы мақсатқа жұмсалғанын растайтын құжаттарды (барлық растаушы құжаттар қоса берілген аванстық есептерді, тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің төлемі туралы чектерді) береді.
Есепті түрде берілген ақша мына жағдайларда:
1) нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмағанда;
2) мақсатты пайдаланылғанын растайтын құжаттар болмағанда қайтарылуы тиіс.
Есепті түрде берілген ақша оларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, ал іссапар шығыстары кезінде іссапар аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей қайтарылуы тиіс.

62. Приходные кассовые документы, расходные кассовые ордера и внебалансовые ордера заполняются четко и ясно, без подчисток, помарок или исправлений.
В расходных кассовых ордерах указывается основание для их составления и перечисляются прилагаемые к ним документы.
63. Приходные и расходные кассовые ордера вместе с приложениями подлежат обязательному гашению штампом или подписью от руки кассира либо лица, его заменяющего "Получено" или "Оплачено" с указанием числа, месяца и года.
64. В конце рабочего дня кассир на основании приходных и расходных кассовых ордеров составляет сводную справку о кассовых оборотах за день и остатках ценностей, в соответствии с Правилами № 231, и сверяет ее итоги с данными бухгалтерского учета. Сверка заверяется подписями кассира и главного бухгалтера ликвидационной комиссии.
65. Для учета движения и целевого использования наличных денег ликвидационная комиссия ведет книгу учета принятых и выданных денег (ценностей) кассиром по форме в соответствии с приложением 2 к Особенностям деятельности ликвидационных комиссий (далее - кассовая книга), которая пронумерована, прошнурована и опечатана печатью. Количество листов в кассовой книге заверяется подписями председателя (руководителя подразделения), главного бухгалтера и кассира.
66. Кассовая книга ведется без подчисток и неоговоренных исправлений.
При исправлении ошибки делается запись "Исправлено", которая подтверждается подписями кассира и главного бухгалтера ликвидационной комиссии с указанием даты исправления.
Контроль за правильным и своевременным ведением кассовой книги возлагается приказом председателя ликвидационной комиссии на главного бухгалтера.
67. Ежедневно в конце рабочего дня кассир подсчитывает итоги операций за день (по приходу и расходу), выводит остаток наличных денег, а также остаток других ценностей в кассовой книге на следующее число, которые заверяются подписями кассира, главного бухгалтера и председателя (руководителя подразделения) ликвидационной комиссии.
68. При наличии расхождения между остатком наличных денег в кассе и данными бухгалтерского учета, главный бухгалтер ставит об этом в известность председателя (руководителя подразделения) ликвидационной комиссии для принятия мер по выявлению причин расхождения. При подтверждении излишка или недостачи составляется акт, с указанием суммы излишка (недостачи), даты и времени выявления указанного расхождения. К указанному акту прилагается объяснительная записка кассира с объяснением причин выявленного излишка (недостачи) наличных денег в кассе.

62. Кассалық кіріс құжаттары, кассалық шығыс ордерлері мен баланстан тыс ордерлер нақты әрі түсінікті етіп, өшірусіз, жөндеусіз немесе түзетулерсіз толтырылады.
Кассалық шығыс ордерлерінде оларды жасау негіздемесі беріледі және оған қоса берілетін құжаттар атап көрсетіледі.
63. Кассалық кіріс және шығыс ордерлері қосымшаларымен бірге күні, айы және жылы көрсетіліп, кассирдің немесе оның орнындағы адамның "Алынды" немесе "Төленді" деген мөртабанымен немесе қойылған қолымен міндетті түрде жабылуы тиіс.
64. Жұмыс күнінің соңында кассир кассалық кіріс және шығыс ордерлері негізінде № 231 Қағидаларға сәйкес бір күн ішіндегі кассалық айналымдар мен құндылықтардың қалдықтары туралы жиынтық анықтаманы жасайды және оның қорытындыларын бухгалтерлік есеп деректерімен салыстырып тексереді. Салыстырып тексеру тарату комиссиясының кассирі мен бас бухгалтерінің қойылған қолдарымен расталады.
65. Тарату комиссиясы қолма-қол ақшаның қозғалысын және мақсатты пайдаланылуын есепке алу үшін Тарату комиссиясы қызметінің ерекшеліктеріне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кассир қабылдаған және берген ақшаны (құндылықтарды) есепке алу кітабын (бұдан әрі - касса кітабы) жүргізеді, ол нөмірленуі, тігілуі және мөрмен жабылуы тиіс. Касса кітабындағы парақтар саны төрағаның (бөлімше басшысының), бас бухгалтердің және кассирдің қолдарымен расталады.
66. Касса кітабы өшірулерсіз және келісілмеген түзетулерсіз жүргізіледі.
Қате түзетілген жағдайда "Түзетілді" деген жазба жасалады да, ол түзетілген күні көрсетіліп, тарату комиссиясы кассирінің және бас бухгалтерінің қолдарымен расталады.
Касса кітабын дұрыс және уақтылы жүргізуге бақылау жасау тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен бас бухгалтерге жүктеледі.
67. Күн сайын жұмыс күнінің соңында кассир бір күн ішіндегі операциялардың (кіріс және шығыс бойынша) қорытындысын есептейді, касса кітабындағы қолма-қол ақшаның қалдығын, сондай-ақ басқа да құндылықтардың келесі күнге қалған қалдығын шығарады, ол тарату комиссиясы кассирінің, бас бухгалтерінің және төрағасының (бөлімше басшысының) қолдарымен расталады.
68. Кассадағы қолма-қол ақша қалдығы мен бухгалтерлік есептің деректері арасында алшақтық болған кезде, бас бухгалтер бұл туралы алшақтық себептерін анықтау шараларын қабылдау үшін тарату комиссиясының төрағасына (бөлімше басшысына) хабарлайды. Артық қалу немесе кем шығу расталған жағдайда артық қалу (кем шығу) сомалары, аталған алшақтықты анықтау күні мен уақыты көрсетіле отырып акт жасалады. Осы актіге кассадағы қолма-қол ақшаның анықталған артық қалу (кем шығу) себептерін түсіндірген кассирдің түсініктеме жазбасы қоса беріледі.

69. После свода кассы кассир производит формирование и брошуровку кассовых документов. Кассовые документы при формировании подбираются по балансовым счетам (в порядке возрастания нумерации) отдельно по приходу и расходу. Мемориальные документы подбираются по номерам внебалансовых счетов - сначала приходные, затем расходные.
70. Кассовые документы формируются не позднее следующего рабочего дня в отдельные папки за каждый день.
Суммарные данные сброшюрованных документов подсчитываются и сверяются с данными сводной справки о кассовых оборотах за день.
Справки о кассовых оборотах за день по приходу и расходу кассовых и мемориальных ордеров, подписанные ответственными работниками, помещаются в начале папки перед кассовыми документами.
71. В сроки, установленные председателем ликвидационной комиссии, но не реже 1 (одного) раза в квартал, производится ревизия кассы с полным пересчетом наличных денег (банкнот - по листам, монет - по кружкам) и проверкой наличия других ценностей.
Для производства ревизии кассы приказом председателя назначается комиссия, численным составом не менее трех человек, которая составляет акт о результатах произведенной ревизии.
72. Ревизия проводится с проверкой всех ценностей и в такой последовательности, которая исключала бы возможность сокрытия хищений и недостач денег и ценностей.
При обнаружении недостачи или излишка ценностей в кассе в акте указывается сумма недостачи или излишка и обстоятельства их возникновения.
Глава 5. Распоряжение активами и рассмотрение претензий (заявлений) кредиторов ликвидационными комиссиями страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
73. Активы ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан включают в себя собственное имущество страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имущественные и личные неимущественные блага и права, имеющие стоимостную оценку, а также другие требования страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и образуют основу для формирования ликвидационной массы.
В ликвидационную массу не включается имущество, не принадлежащее ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающему деятельность филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на праве собственности.

69. Кассир касса жинақталған соң касса құжаттарын қалыптастырады және жинақтап тігеді. Касса құжаттарын қалыптастыру кезінде баланстық шоттар бойынша (нөмірлеудің өсу ретімен) кіріс және шығыс бойынша жеке-жеке іріктеледі. Мемориалдық құжаттар баланстан тыс шоттардың нөмірлері бойынша басында кіріс, содан соң шығыс құжаттары іріктеледі.
70. Касса құжаттары келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей әр күн үшін жеке папкаларға қалыптастырылады.
Жинақталып тігілген құжаттардың жинақталған деректері саналады және бір күн ішіндегі кассалық айналымдар туралы жиынтық анықтама деректерімен салыстырылып тексеріледі.
Жауапты қызметкерлер қол қойған кассалық және мемориалдық кіріс және шығыс ордерлерінің бір күн ішіндегі кассалық айналымдар туралы анықтамалар касса құжаттарының алдындағы папканың басына орналастырылады.
71. Тарату комиссиясының төрағасы белгілеген мерзімдерде, бірақ тоқсанына кем дегенде 1 (бір) рет қолма-қол ақшаны толық қайта санау (банкнотты - парақтап, монеталарды - топтамалар бойынша) және басқа құндылықтардың болуын тексеру арқылы кассаға ревизия жасалады.
Кассаны ревизиялау өндірісі үшін төрағаның бұйрығымен сандық құрамы кемінде үш адамнан тұратын, жүргізілген ревизия нәтижелері туралы акт жасайтын комиссия тағайындалады.
72. Ревизия барлық құндылықтарға тексеру жүргізеді және ақша мен құндылықтарды талан-таражға салу және кем шығу мүмкіндігін жасыра алмайтын жүйелілік бойынша жасалады.
Кассадағы құндылықтардың кем немесе артық шығуы анықталған жағдайда актіде кем шығу немесе артық қалу сомасы және олардың пайда болу жағдайлары көрсетіледі.
5-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссияларының активтерге иелік етуі және кредиторлардың шағым-талаптарын (өтініштерін) қарауы
73. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының меншікті мүлкін, бағалау құны бар мүліктік және жеке мүліктік емес игіліктері мен құқықтарын, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басқа да талаптарын қамтиды және тарату массасын қалыптастыруға негіз болады.
Тарату массасына таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының меншік құқығына жатпайтын мүлкі енгізілмейді.

74. Ликвидационная комиссия, в срок не более 30 (тридцати) календарных дней с даты ее создания, проводит инвентаризацию имущества (активов), лицевых счетов, обязательств, документов страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, а также сверку всех остатков балансовых счетов и счетов меморандума с участием уполномоченных работников ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и по акту приема-передачи принимает имущество и документы страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
В целях обеспечения достоверности данных бухгалтерского учета инвентаризация проводится ликвидационной комиссией не реже 1 (одного) раза в год, а также в обязательном порядке в следующих случаях:
смена материально ответственных и должностных лиц, в том числе председателя и (или) главного бухгалтера ликвидационной комиссии;
установление фактов хищения или злоупотреблений, а также порча имущества;
стихийные бедствия, пожар, аварии и иные обстоятельства, носящие чрезвычайный характер.
75. Все активы ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, установленные путем инвентаризации, подлежат включению в ликвидационную массу.
Активы, не включенные в баланс страховой (перестраховочной) организации, отчет об активах и обязательствах филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на дату создания ликвидационной комиссии и выявленные в ходе инвентаризации, отражаются в промежуточном ликвидационном балансе.
Недостача имущества, выявленная в ходе инвентаризации, проведенной в соответствии с пунктом 74 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий, включается в промежуточный ликвидационный баланс и учитывается на отдельном счете.
76. Ликвидационная комиссия проводит оценку имущества страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с привлечением оценщика, имеющего лицензию на право осуществления деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов).

74. Тарату комиссиясы құрылған күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының мүлкіне (активтеріне), жеке шоттарына, міндеттемелеріне, құжаттарына түгендеу жүргізеді, сондай-ақ таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының уәкілетті қызметкерлерінің қатысуымен баланстық шоттарының және меморандум шоттарының барлық қалдықтарын салыстырып тексереді және қабылдау-өткізу актісі бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының мүлкі мен құжаттарын қабылдайды.
Бухгалтерлік есеп деректерінің дұрыстығын қамтамасыз ету мақсатында тарату комиссиясы жылына кем дегенде 1 (бір) рет, сондай-ақ мынадай жағдайларда міндетті түрде түгендеу жүргізеді:
тарату комиссиясының материалдық жауапты және лауазымды адамдарын, оның ішінде төрағасын және (немесе) бас бухгалтерін ауыстыру;
мүлікті ұрлау немесе асыра пайдалану, сондай-ақ бүлдіру фактілерін анықтау;
табиғат апаттары, өрт, апаттар және төтенше сипаттағы өзге де мән-жайлар.
75. Түгендеу жолымен анықталған таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының барлық активтері тарату массасына енгізілуге тиіс.
Тарату комиссиясы құрылған күні сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының балансына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтері мен міндеттемелерінің есебіне енгізілмеген және түгендеу барысында анықталған активтері аралық тарату балансында көрсетіледі.
Тарату комиссиясы құрылған күні сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының балансына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтер мен міндеттемелер туралы есебіне енгізілмеген және түгендеу барысында анықталған активтері аралық тарату балансында көрсетіледі.
Тарату комиссиясы қызметінің ерекшеліктеріне 74-тармағына сәйкес жүргізілген түгендеу барысында анықталған мүліктің жетіспеушілігі аралық тарату балансына енгізіледі және жеке шотта есепке алынады.
76. Тарату комиссиясы мүлікке баға беру бойынша бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалаушыны тарта отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының мүлкіне (санаткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) баға береді.

77. Если имеющихся у ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан денег недостаточно для удовлетворения требований кредиторов и акционеров, ликвидационная комиссия осуществляет продажу имущества с публичных торгов в порядке, установленном Гражданским кодексом и в соответствии с планом реализации имущества, утвержденным комитетом кредиторов.
При отсутствии в ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающем деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан комитета кредиторов Планы реализации имущества ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан утверждаются председателем ликвидационной комиссии и направляются для сведения в уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней.
78. Ликвидационная комиссия производит продажу имущества ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, исходя из следующих условий и целей:
установления цен на реализуемое имущество не менее, чем рыночных цен на аналогичные виды имущества в данном регионе;
реализации имущества по более высокой цене;
минимизации потерь от распродажи имущества.
79. Передача имущества дебиторами страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в счет погашения задолженности, в том числе в счет исполнения решения суда, осуществляется только при наличии отчета об оценке имущества, осуществленной оценщиком.
80. Кредиторы обращаются с письменной претензией к ликвидационной комиссии с приложением копий подтверждающих документов.
Претензии кредиторов содержат сведения о размере требования (отдельно о размере основного долга, вознаграждения, убытков, штрафных санкций) с приложением документов, подтверждающих основание и размер требования (вступившие в законную силу решения судов, копии договоров и другие документы).
81. Претензия подлежит рассмотрению в течение 14 (четырнадцати) календарных дней со дня ее получения ликвидационной комиссией.
82. При рассмотрении претензии ликвидационная комиссия страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан проверяет законность предъявленного требования и его обоснованность.

77. Егер таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қолда бар ақшасы кредиторлардың және акционерлердің талаптарын қанағаттандыру үшін жеткіліксіз болса, тарату комиссиясы Азаматтық кодексте белгіленген тәртіппен және кредиторлар комитеті бекіткен мүлікті сату жоспарына сәйкес жария сауда-саттық тәртібімен мүлікті сатады.
Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалында кредиторлар комитеті болмаған кезде таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының мүлкін сату Жоспарын тарату комиссиясының төрағасы бекітеді және 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға мәлімет үшін жібереді.
78. Тарату комиссиясы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының мүлкін мына:
сатылатын мүлікке сол өңірдегі мүліктің ұқсас түрлеріне қойылған нарықтық бағасынан кем емес баға белгілеу;
мүлікті неғұрлым жоғары бағамен сату;
мүлікті сатудан зиянды барынша азайту.
79. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының дебиторлары берешекті өтеу есебіне, оның ішінде сот шешімін орындау есебіне мүлікті өткізу, бағалаушы жүзеге асырған, мүлікті бағалау туралы есеп болған кезде ғана жүзеге асырылады.
80. Кредиторлар тарату комиссиясына растаушы құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, жазбаша шағым-талаппен өтініш жасайды.
Кредиторлардың шағым-талаптарында талаптың мөлшері туралы (негізгі борыштың, сыйақының, шығындардың, айыппұл санкцияларының мөлшері туралы жеке-жеке) мәліметтер қамтылып, талаптың негіздемесі мен мөлшерін растайтын құжаттар (заңды күшіне енген сот шешімдері, шарттардың көшірмелері және басқа да құжаттар) қоса беріледі.
81. Тарату комиссиясы шағым-талапты алған күннен бастап оны күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде қарастыруы тиіс.
82. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясы шағым-талапты қарау кезінде қойылған талаптың заңдылығын және оның негізділігін тексереді.

83. Ликвидационная комиссия, получившая претензию, признает обоснованные требования заявителя и в письменной форме уведомляет его о результатах рассмотрения претензии.
В ответе на претензию указывается:
1) фамилия, имя, при наличии - отчество физического лица, полное наименование юридического лица, почтовые реквизиты заявителя претензии, дата и номер претензии, на которую дается ответ;
2) при признании претензии полностью или частично указывается признанная сумма, срок и способ удовлетворения претензии, если она не подлежит денежной оценке;
3) при отклонении претензии полностью или частично указывается основание отклонения со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты Республики Казахстан и документы, обосновывающие отклонение претензии;
4) перечень приложенных к ответу документов и иных доказательств.
84. При отклонении претензии полностью или частично, заявителю возвращаются документы, полученные с претензией, а также направляются документы, обосновывающие отклонение претензии, если их нет у заявителя претензии.
Отклонение ликвидационной комиссией претензии в связи с непредставлением кредитором подтверждающих документов не препятствует повторному обращению кредитора в ликвидационную комиссию с претензией и приложением требуемых документов в пределах установленного срока для приема претензий.
85. Ответ направляется заказным или ценным письмом, другими средствами связи, обеспечивающими фиксирование его отправки.
86. Срок для заявления претензий исчисляется со дня опубликования в печати объявления о ликвидации, прекращении деятельности и составляет не менее 2 (двух) месяцев.
87. После истечения срока заявления претензий, а также рассмотрения всех заявленных претензий, ликвидационная комиссия в течение 30 (тридцати) календарных дней составляет промежуточный ликвидационный баланс с учетом результатов проведенной инвентаризации активов и обязательств.
Промежуточный ликвидационный баланс страховой (перестраховочной) организации, имеющей филиалы и (или) представительства, составляется с учетом промежуточных ликвидационных балансов филиалов и представительств.
Промежуточный ликвидационный баланс страховой (перестраховочной) организации и приложения к нему, в том числе реестр требований кредиторов, утверждаются общим собранием акционеров.
Промежуточный ликвидационный баланс филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и приложения к нему, в том числе реестр требований кредиторов, утверждаются соответствующим органом управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Копия утвержденного промежуточного ликвидационного баланса с приложениями предоставляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней.

83. Шағым-талапты алған тарату комиссиясы өтініш иесінің негізделген талаптарын таниды және оған шағым-талапты қарау нәтижелері туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
Шағым-талапқа берілген жауапта:
1) жеке тұлғаның тегі, аты және бар болса әкесінің аты, заңды тұлғаның толық атауы, шағым-талап берген өтініш иесінің пошта деректемелері, жауап беріліп отырған шағым-талаптың күні мен нөмірі;
2) егер шағым-талап толық немесе ішінара заңды деп танылған жағдайда, орынды деп табылған сома, егер шағым-талап ақшалай бағалауға жатпайтын болса, оны қанағаттандыру мерзімі мен тәсілі көрсетіледі;
3) шағым-талап толық немесе ішінара қайтарылған жағдайда, Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілеріне және шағым-талапты қабылдамауға негіз болған құжаттарға жасалған сілтемесі бар қабылдамау негіздемесі көрсетіледі;
4) жауапқа қоса берілген құжаттар мен өзге де дәлелдемелердің тізбесі көрсетіледі.
84. Егер шағым-талап толық немесе ішінара қабылданбаған жағдайда өтініш иесіне шағым-талаппен қоса алынған құжаттар қайтарылады, сондай-ақ шағым-талап берген өтініш иесінде олар жоқ болса, шағым-талаптың қайтарылуын негіздейтін құжаттар жіберіледі.
Тарату комиссиясының шағым-талапты кредитордың растаушы құжаттарды ұсынбауына байланысты қайтаруы кредитордың тарату комиссиясына шағым-талаппен және шағым-талапты қабылдау үшін белгіленген мерзім ішінде талап етілген құжаттарды қоса бере отырып, қайта өтініш жасауына кедергі келтірмейді.
85. Жауап арнайы немесе бағалы хатпен, оның жөнелтілуін белгілеуді қамтамасыз ететін басқа да байланыс құралдарымен жіберіледі.
86. Шағым-талаптарды беруге арналған мерзім тарату, қызметті тоқтату жөніндегі хабарландыру баспасөзде жарияланған күннен бастап есептеледі және кемінде 2 (екі) айды құрайды.
87. Шағым-талаптарды мәлімдеу, сондай-ақ барлық мәлімделген шағым-талаптарды қарау мерзімі өткеннен кейін тарату комиссиясы күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде активтер мен міндеттемелерге жүргізілген түгендеу нәтижелерін ескере отырып, аралық тарату балансын жасайды.
Филиалдары және (немесе) өкілдіктері бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының аралық тарату балансы филиалдар мен өкілдіктердің аралық тарату баланстарын ескере отырып жасалады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралық тарату балансы мен оның қосымшалары, оның ішінде кредиторлар талаптарының тізілімі акционерлердің жалпы жиналысында бекітіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының аралық тарату балансын және оған қосымшаларды, оның ішінде кредиторлар талаптарының тізілімін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органы бекітеді.
Тарату комиссиясы бекітілген аралық тарату балансының көшірмесін қосымшаларымен бірге уәкілетті органға 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынады.

88. Реестр требований кредиторов составляется ликвидационной комиссией в целях удовлетворения требований кредиторов, обеспечения их интересов и соответствует очередности, установленной статьей 72 Закона о страховой деятельности.
В реестр требований кредиторов включаются требования кредиторов страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, которые являются бесспорными и признаны ликвидационной комиссией.
89. Если кредитор, предъявивший претензию, является одновременно должником ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, то при рассмотрении претензии ликвидационная комиссия в соответствии с представленными документами рассматривает вопрос о проведении зачета взаимных требований в виду совпадения кредитора и должника в одном лице до утверждения промежуточного ликвидационного баланса и включает в промежуточный ликвидационный баланс сумму образовавшейся разницы.
После утверждения промежуточного ликвидационного баланса зачет взаимных требований производится при наступлении соответствующей очереди удовлетворения требования данного кредитора.
90. Исполнительные документы по решениям судов являются признанными требованиями и учитываются в промежуточном ликвидационном балансе и реестре требований кредиторов в соответствующей очередности в размере неисполненной суммы.
Исполнительные документы по решениям судов, вступившим в законную силу, предъявленные к текущему счету ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, передаются председателю ликвидационной комиссии для учета требований кредиторов.
Глава 6. Особенности формирования и деятельности комитета кредиторов
91. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием при ликвидации, прекращении деятельности создается комитет кредиторов.
92. Список состава комитета кредиторов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан формируется ликвидационной комиссией в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты утверждения промежуточного ликвидационного баланса и реестра требований кредиторов, подписывается председателем ликвидационной комиссии и в течение 2 (двух) рабочих дней направляется в уполномоченный орган для утверждения. Список состава комитета кредиторов составляется ликвидационной комиссией по форме в соответствии с приложением 3 к Особенностям деятельности ликвидационных комиссий.

88. Тарату комиссиясы кредиторлар талаптарының тізілімін кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру, олардың мүдделерін қамтамасыз ету мақсатында жасайды және ол Сақтандыру қызметі туралы заңның 72-бабында белгіленген кезектілікке сәйкес келуге тиіс.
Кредиторлар талаптарының тізіліміне даусыз болып табылатын және тарату комиссиясы мойындаған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы кредиторларының талаптары кіреді.
89. Егер шағым-талап берген кредитор бір уақытта таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының борышкері болып табылса, онда шағым-талапты қарау кезінде тарату комиссиясы ұсынылған құжаттарға сәйкес аралық тарату балансы бекітілгенге дейін кредитор мен борышкердің бір адам ретінде сәйкес келуін өзара талаптар сынағын өткізу туралы мәселені қарастырады және қалыптасқан айырма сомасын аралық тарату балансына енгізеді.
Аралық тарату балансы бекітілгеннен кейін өзара талаптарды есепке алу осы кредитордың талаптарын қанағаттандырудың тиісті кезегі басталған кезде ғана жүргізіледі.
90. Соттардың шешімдері бойынша орындаушы құжаттар орынды деп танылған талаптар болып табылады және аралық тарату балансы мен орындалмаған сома мөлшерінде тиісті кезектілікпен кредиторлар талаптарының тізілімінде есепке алынады.
Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының ағымдағы шотына ұсынылған, заңды күшіне енген соттардың шешімдері бойынша атқарушы құжаттар кредиторлардың талаптарын есепке алу үшін тарату комиссиясының төрағасына беріледі.
6-тарау. Кредиторлар комитетін қалыптастыру мен қызметінің ерекшеліктері
91. Таратылатын, қызметін тоқтататын кезде кредиторлардың мүдделерін қамтамасыз ету және олардың қатысуымен шешімдер қабылдау мақсатында кредиторлар комитеті құрылады.
92. Тарату комиссиясы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының кредиторлар комитеті құрамының тізімін аралық тарату балансы мен кредиторлар талаптарының тізілімі бекітілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қалыптастырады, оған тарату комиссиясының төрағасы қол қояды және 2 (екі) жұмыс күні ішінде бекіту үшін уәкілетті органға жібереді. Тарату комиссиясы кредиторлар комитеті құрамының тізімін Тарату комиссияларының қызметі ерекшеліктерінің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасайды.

93. В состав комитета кредиторов включаются кредиторы с наибольшей суммой требований (наибольшей суммой кредиторской задолженности), включенных в реестр требований кредиторов, по одному представителю от каждой категории кредиторов, предусмотренной статьей 72 Закона о страховой деятельности.
Ликвидационная комиссия направляет таким кредиторам предложения о включении данных кредиторов в состав комитета кредиторов для участия в ликвидационном производстве.
При наличии письменного согласия кредитора он включается в состав комитета кредиторов.
В состав комитета кредиторов не включаются бывшие руководящие работники ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, а также представители кредиторов, ранее являвшихся председателем или членом ликвидационной комиссии банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, накопительного пенсионного фонда, в отношении которых установлен (установлены) факт (факты) нарушения законодательства Республики Казахстан, неисполнения или ненадлежащего исполнения возложенных обязанностей при осуществлении ликвидационных процедур, совершения действий, ущемляющих интересы отдельных кредиторов либо предоставляющих преимущества другим.
94. Количество кредиторов, включенных в комитет кредиторов, составляет не менее трех человек.
При полном удовлетворении требований кредитора, он исключается из состава комитета кредиторов.
В этом случае ликвидационная комиссия вносит изменения в состав комитета кредиторов с последующим представлением списка комитета кредиторов на утверждение в уполномоченный орган.
95. Ликвидационная комиссия уведомляет всех членов комитета кредиторов о месте и дате проведения первого заседания комитета.
Первое заседание комитета кредиторов проводится в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня утверждения состава комитета кредиторов. На первом заседании комитет кредиторов выбирает председателя комитета, которому предоставляется право решающего голоса при равенстве голосов в процедуре голосования. Последующие заседания комитета кредиторов созываются в порядке и сроки, определяемые комитетом.
Председатель комитета кредиторов составляет и утверждает план работы комитета.
96. Комитет кредиторов:
1) знакомится со всеми документами, составляемыми в ходе ликвидационного производства;
2) принимает участие в рассмотрении жалоб кредиторов о нарушении их прав и интересов;

93. Кредиторлар комитетінің құрамына кредиторлар талаптарының тізіміне енгізілген талаптардың ең көп сомасы (кредиторлық берешектің ең жоғары сомасы) бар кредиторлар Сақтандыру қызметі туралы заңның 72-бабында көзделген кредиторлардың әрбір санатынан бір-бір өкілден енгізіледі.
Тарату комиссиясы мұндай кредиторларға тарату өндірісіне қатысу үшін аталған кредиторларды кредиторлар комитетінің құрамына енгізу туралы ұсыныс жібереді.
Кредитордың жазбаша келісімі болған кезде ол кредиторлар комитетінің құрамына енгізіледі.
Кредиторлар комитетінің құрамына таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының бұрынғы басшы қызметкерлері, сондай-ақ бұрын екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болған, оларға қарсы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған, тарату рәсімдерін жүзеге асыру кезінде жүктелген міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған, жекелеген кредиторлардың мүдделеріне қысым жасайтын не басқаларға басымдық беретін іс-әрекеттерді орындаған фактінің (фактілердің) орын алуы белгіленген кредиторлардың өкілдері енгізілмейді.
94. Кредиторлар комитетіне енгізілген кредиторлардың саны кемінде үш адамды құрайды.
Кредитордың талаптары толық қанағаттандырылған жағдайда, ол кредиторлар комитетінің құрамынан шығарылады.
Мұндай жағдайда тарату комиссиясы кейіннен уәкілетті органға бекіту үшін кредиторлар комитетінің тізімін бере отырып, кредиторлар комитетінің құрамына өзгерту енгізеді.
95. Тарату комиссиясы комитеттің бірінші отырысын өткізу орны мен күні туралы кредиторлар комитетінің барлық мүшелеріне хабарлайды.
Кредиторлар комитетінің бірінші отырысы кредиторлар комитетінің құрамы бекітілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі. Кредиторлар комитеті бірінші отырыста дауыс беру рәсімінде дауыстар тең түскен кезде шешуші дауыс құқығы берілетін комитеттің төрағасын сайлайды. Кредиторлар комитетінің келесі отырыстары комитет анықтайтын тәртіппен және мерзімдерде шақырылады.
Кредиторлар комитетінің төрағасы комитеттің жұмыс жоспарын жасайды және бекітеді.
96. Кредиторлар комитеті:
1) тарату өндірісі барысында жасалатын барлық құжаттармен танысады;
2) кредиторлардың құқықтары мен мүдделерінің бұзылуы туралы шағымдарын қарауға қатысады;

3) информирует уполномоченный орган о нарушениях прав, интересов кредиторов и законодательства Республики Казахстан в ходе ликвидационного производства страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе о неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении своих обязанностей председателем и (или) членами ликвидационной комиссии;
4) обжалует в суд и уполномоченный орган действия ликвидационной комиссии;
5) избирает представителей кредиторов из числа членов комитета кредиторов, которые присутствуют при совершении любой из процедур ликвидации, включая торги по реализации имущества и заседания ликвидационной комиссии;
6) требует от ликвидационной комиссии предоставления информации о финансовом состоянии ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
7) утверждает объем невозможной к взысканию дебиторской задолженности ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
8) утверждает представленный ликвидационной комиссией план реализации имущества страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
9) утверждает смету ликвидационных расходов с учетом финансового состояния ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
10) утверждает акт ликвидационной комиссии о невозможности уведомления отдельных кредиторов;
11) утверждает акт ликвидационной комиссии о списании имущества с баланса страховой (перестраховочной) организации, отчета об активах и обязательствах филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
При отсутствии комитета кредиторов, а также при неосуществлении им своих функций, полномочия, предусмотренные подпунктами 7), 8), 9), 10), 11) настоящего пункта, осуществляет председатель ликвидационной комиссии.
97. Результаты заседания комитета кредиторов оформляются протоколом, который подписывается всеми присутствующими на заседании членами комитета кредиторов.
Решение комитета кредиторов принимается простым большинством голосов от общего числа членов комитета кредиторов, присутствующих на заседании по принципу "один член комитета – один голос".
Заседание комитета кредиторов признается правомочным, если в нем участвует не менее двух третьих состава.

3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалын тарату өндірісі барысында кредиторлар құқықтарының, мүдделерінің және Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуы туралы, оның ішінде тарату комиссиясы төрағасының және (немесе) мүшелерінің өз міндеттерін орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны туралы уәкілетті органға хабарлайды;
4) тарату комиссиясының іс-әрекеттері бойынша сотқа және уәкілетті органға шағымданады;
5) мүлікті сату саудасы мен тарату комиссиясының отырыстарын қоса алғанда, кез келген тарату рәсімдерін жүргізген кезде оған қатысатын кредиторлар комитетінің мүшелері арасынан кредиторлардың өкілдерін сайлайды;
6) тарату комиссиясынан таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жай-күйі туралы ақпаратты беруін талап етеді;
7) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының өндіріп алуға мүмкін болмайтын дебиторлық берешегінің мөлшерін бекітеді;
8) тарату комиссиясы ұсынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының мүлкін сату жоспарын бекітеді;
9) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жай-күйін ескере отырып, тарату шығыстарының сметасын бекітеді;
10) тарату комиссиясының жекелеген кредиторларды хабардар етудің мүмкін еместігі туралы актісін бекітеді;
11) тарату комиссиясының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының балансынан, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтер мен міндеттемелер туралы есебінен мүлікті шығару туралы актісін бекітеді.
Кредиторлар комитеті болмаған, сондай-ақ ол өзінің функцияларын жүзеге асырмаған жағдайда, осы тармақтың 7), 8), 9), 10), 11) тармақшаларында көзделген өкілеттіктерді тарату комиссиясының төрағасы жүзеге асырады.
97. Кредиторлар комитеті отырысының нәтижелері кредиторлар комитетінің отырысқа қатысып отырған барлық мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
Кредиторлар комитетінің шешімі "комитеттің бір мүшесі - бір дауыс" қағидаты бойынша отырысқа қатысушы кредиторлар комитеті мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады.
Кредиторлар комитетінің отырысы егер де онда құрамның кемінде үштен екі бөлігі қатысса, заңды болып табылады.

3.31
услуги по научно-технической обработке документов и сдаче их в архив
3.32
оплата сбора за регистрацию ликвидации
3.33
коллекторские услуги
4
Расходы на приобретение товарно-материальных ценностей
4.1
содержание офисного оборудования в рабочем состоянии
4.2
содержание транспортных средств
4.3
содержание помещений
4.4
приобретение бумажной и бланочной продукции
4.5
приобретение канцелярских товаров
4.6
приобретение горюче-смазочных материалов
5
Командировочные расходы
6
Прочие расходы
7
Непредвиденные расходы
Итого
Председатель ликвидационной комиссии
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Главный бухгалтер ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Исполнитель _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, телефон)
Приложение 2
к постановлению
Приложение 2
к Особенностям деятельности
ликвидационных комиссий
добровольно ликвидируемой
страховой (перестраховочной)
организации и добровольно
прекращающего деятельность
филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан
________________________________________________________________________________
(наименование ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации,
прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной)
организации-нерезидента Республики Казахстан)
Книга учета принятых и выданных денег (ценностей) кассиром
__________________________________________________________
Начата: _________________
Окончена: _______________
Записи в книге производятся до полного ее использования
Приход
Дата поступления
От кого принято (фамилия имя, при наличии - отчество)
Количество Приходных документов (в штуках)
Сумма цифрами (в единицах с указанием вида валюты)
Сумма прописью
Целевое назначение
Подпись кассира
Подпись главного бухгалтера ликвидационной комиссии
Подпись председателя (руководитель подразделения) ликвидационной комиссии
Итого за день...
Расход
Дата выдачи
Кому выдано (фамилия, имя, при наличии - отчество)
Количество расходных документов (в штуках)
Сумма цифрами (в единицах с указанием вида валюты)
Сумма прописью
Целевое назначение
Подпись кассира
Подпись главного бухгалтера ликвидационной комиссии
Подпись председателя (руководитель подразделения) Ликвидационной комиссии
Итого за
день...
Заверительная надпись
Итого в данной книге
_______________________________________________________________________,
(наименование ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации,
прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной)
организации-нерезидента Республики Казахстан)
предназначенной для записей с "_____" _____________ 20 __ года (дата) (месяц)
содержится ____________________________________________________________
(количество указывается прописью) пронумерованных, прошнурованных
и скрепленных печатью листов с номера
_________ по номер _________ включительно.
"_____" __________________ 20____ года
Председатель (руководитель подразделения) ликвидационной комиссии
_____________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) подпись
Главный бухгалтер ликвидационной комиссии
_____________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) подпись
Кассир ликвидационной комиссии
_____________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество подпись)
Приложение 3
к постановлению
Приложение 3
к Особенностям деятельности
ликвидационных комиссий
добровольно ликвидируемой
страховой (перестраховочной)
организации и добровольно
прекращающего деятельность
филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан
Форма
Утвержден
___________________________
___________________________
___________________________
"____" _________________ года
Список состава комитета кредиторов
__________________________________________________________________________
(наименование ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации,
прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной)
организации-нерезидента Республики Казахстан)
п/п
Номер и наименование очередности (категории)
Наименование кредитора ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, включаемого в состав комитета кредиторов
Сумма кредиторской задолженности
1
2
3
4
Председатель ликвидационной комиссии
________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер
___________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель ________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Телефон

3.31
құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу және оларды мұрағатқа өткізу қызметтері
3.32
таратуды тіркеу үшін алым төлеу
3.33
коллекторлық қызметтер
4
Тауар-материалдық құндылықтарын сатып алуға арналған шығыстар
4.1
офистік жабдықтарды жұмыс жай-күйінде ұстау
4.2
көлік құралдарын ұстау
4.3
үй-жайларды ұстау
4.4
қағаз және бланк өнімдерін сатып алу
4.5
кеңсе тауарларын сатып алу
4.6
жанар-жағар май материалдарын сатып алу
5
Іссапар шығыстары
6
Болжанбаған шығыстар
7
Өзге де шығыстар
Жиынтығы
Тарату комиссиясының төрағасы
_____________________________________            _______
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)             (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________       _______
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)       (қолы)
Орындаушы __________________________________      _______
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)       (қолы)
Телефон
Қаулыға
2-қосымша
Өз еркімен таратылатын
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының және қызметін ерікті
түрде тоқтататын
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы
филиалының тарату
комиссиялары қызметінің
ерекшеліктеріне
2-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________________
(таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының атауы)
Кассир қабылдаған және берген ақшаны (құндылықтарды) есепке алу кітабы
__________________________________________________________
Басталды: _________________
Аяқталды: _______________
Кітаптағы жазба оны толық пайдаланғанға дейін жүргізіледі
Кіріс
Түскен күні
Кімнен қабылданды (тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
Кіріс құжаттарының саны (бір данада)
Сомасы цифрмен (валюта түрін көрсете отырып, бірлікпен)
Сомасы жазбаша
Нысаналы мақсаты
Кассирдің қойған қолы
Тарату комиссиясы бас бухгалтерінің қойған қолы
Тарату комиссиясының төрағасы (бөлімше басшысы) қойған қолы
Бір күнгі жиынтығы
Шығыс
Берілген күні
Кімге берілді (тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
Шығыс құжаттарының саны (бір данада)
Сомасы цифрмен (валюта түрін көрсете отырып, бірлікпен)
Сомасы жазбаша
Нысаналы мақсаты
Нысаналы мақсаты
Нысаналы мақсаты
Нысаналы мақсаты
Осы күнгі жиынтығы...
Растау жазбасы
_______________________________________________________________________________, (таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының атауы) 20 жылғы "_____" ___________ жазбаларға арналған (күні) (айы) осы кітабындағы жиынтық __________ нөмірден бастап____________ нөмірді қоса алғанда нөмірленген, тігілген және мөрмен бекітілген ___________________________________________________ парақ бар. (саны жазбаша көрсетіледі)
20 жылғы "_______" ______________
Тарату комиссиясының төрағасы
(бөлімше басшысы) __________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) қолы
Тарату комиссиясының
бас бухгалтері _______________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) қолы
Тарату комиссиясының кассирі ________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) қолы
Қаулыға
3-қосымша
Өз еркімен таратылатын
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының және қызметін ерікті
түрде тоқтататын
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы
филиалының тарату
комиссиялары қызметінің
ерекшеліктеріне
3-қосымша
Нысан
___________________________
___________________________
_____________________бекітті.
_________________
____ жылғы "____" _________
_______________________
Кредиторлар комитеті құрамының тізімі ________________________________________________________________ (таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының атауы)
Р/с №
Кезектіліктің (санаттың) нөмірі мен атауы
Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалының кредиторлар комитетінің құрамына енгізілетін кредитордың атауы
Кредиторлық берешек сомасы
1
2
3
4
Тарату комиссиясының
төрағасы _____________________________________       _______
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)       (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________       _______
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)       (қолы)
Орындаушы __________________________________       _______
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)       (қолы)
Телефон