О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 июля 2018 года № 91 "Об утверждении Инструкции по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 174. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2022 года № 26400. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 января 2023 года № 8
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 05.01.2023 № 8 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 июля 2018 года № 91 "Об утверждении Инструкции по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17272) следующие изменения:
в заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
Инструкцию по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов для сведения, а также территориальным органам Комитета для исполнения.

"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокуроры міндетін атқарушының 2018 жылғы 19 шілдедегі № 91 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 174 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 6 қаңтарда № 26400 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 5 қаңтардағы № 8 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2023 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокуроры міндетін атқарушының 2018 жылғы 19 шілдедегі № 91 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17272 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне мәлімет үшін, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Г. Нурдаулетов
Приложение к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 29 декабря 2021 года № 174
Утверждена приказом
исполняющего обязанности
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 19 июля 2018 года № 91
Инструкция по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 12-6) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" (далее – Закон).
2. Инструкция регламентирует прием, хранение и выдачу подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных органов (далее – подразделения архивной работы) прекращенных уголовных дел в бумажном и электронном форматах.
3. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) прокурор подразделения архивной работы – сотрудник Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных органов, осуществляющий в соответствии с Законом полномочия в целях реализации функций органов правовой статистики и специальных учетов по осуществлению приема, хранения и выдачи прекращенных уголовных дел;
2) органы прокуратуры - прокуратура района, городов республиканского значения, столицы, области и приравненных к ним прокуратур;
3) Единый реестр досудебных расследований (далее - ЕРДР) - автоматизированная база данных, в которую вносятся сведения о поводах к началу досудебного расследования, перечисленных в части первой статьи 180 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК), принятых по ним процессуальных решениях, произведенных действиях, движении уголовного производства, заявителях и участниках уголовного процесса, а также осуществляется ведение уголовного судопроизводства в электронном формате на стадии досудебного расследования;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Г. Нурдаулетов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2021 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 174 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
міндетін атқарушының
2018 жылғы 19 шiлдедегi
№ 91 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 12-6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдары архивтік жұмыс бөлімшелерінің (бұдан әрі – архивтік жұмыс бөлімшелері) тоқтатылған қылмыстық істерді қағаз және электрондық форматтарда қабылдауын, сақтауын және беруін регламенттейді.
3. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры – тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдауды, сақтауды және беруді жүзеге асыру бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының функцияларын іске асыру мақсатында Заңға сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің және оның аумақтық органдарының қызметкері;
2) прокуратура органдары – аудан, республикалық маңызы бар қалалар, астана, облыстар прокуратуралары және оларға теңестірілген прокуратуралар;
3) Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімі (бұдан әрі – СДТБТ) – автоматтандырылған деректер базасы, онда Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі (бұдан әрі – ҚПК) 180-бабының бірінші бөлігінде атап көрсетілген сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастау себептері, олар бойынша қабылданған процестік шешімдері, жүргізілген әрекеттер, қылмыстық іс жүргізудің жылжуы, қылмыстық процестің арыз иелері мен қатысушылары туралы мәліметтер енгізіледі, сондай-ақ қылмыстық сот ісін жүргізу электрондық форматта сотқа дейінгі тергеп-тексеру сатысында жүзеге асырылады;

4) электронное уголовное дело – обособленное производство, ведущееся органом уголовного преследования по поводу одного или нескольких уголовных правонарушений в электронном формате посредством модуля е-УД;
5) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Прием прекращенных уголовных дел
4. Подразделения архивной работы принимают на хранение прекращенные уголовные дела по территориальности от органов прокуратуры после выполнения требований статей 289, 290 УПК.
Органы прокуратуры передают прекращенное уголовное дело в соответствующее подразделение архивной работы по территориальности не позднее трех рабочих дней с момента разрешения вопроса о судьбе вещественного доказательства, а также после выполнения требований части второй статьи 289 УПК и части второй статьи 290 УПК.
5. Подразделения архивной работы не принимают прекращенные уголовные дела, по которым не решен вопрос:
1) о вещественных доказательствах в соответствии с частью третьей статьи 118 УПК (с приложением акта об уничтожении или иного акта);
2) об отмене наложения ареста на имущества;
3) о направлении копии постановления о прекращении досудебного расследования и извещении с разъяснением порядка и сроков предъявления требований о возмещении вреда лицу, чьи конституционные права были нарушены;
4) по которым отсутствует уведомление участников уголовного процесса о прекращении и основаниях прекращения досудебного расследования и сведения о получении копии постановления о прекращении досудебного производства;
5) об отмене избранной меры пресечения и иных мер процессуального принуждения;
6) по которым не решен вопрос об отмене, сохранении или изменении мер безопасности в отношении защищаемого лица.
Вышеуказанные сведения сверяются с материалами прекращенного уголовного дела без изучения законности принятого процессуального решения.
6. Прокурор подразделения архивной работы осуществляет:
прием поступивших на хранение прекращенных уголовных дел;
выставление электронного информационного учетного документа формы 2-А "Карточка к прекращенному уголовному делу" (далее – ЭИУД формы 2-А) в ЕРДР по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, при поступлении:
1) прекращенного уголовного дела в бумажном формате;
2) бумажных материалов (оригиналы документов электронных уголовных дел, предусмотренные статьей 120 УПК, протоколов процессуальных действий, предусмотренные статьей 119 УПК, не вложенные в электронное уголовное дело);

4) электрондық қылмыстық іс – қылмыстық қудалау органы бір немесе бірнеше қылмыстық құқық бұзушылық себебі бойынша е-ҚІ модулі арқылы электрондық форматта жүргізетін бөлек іс жүргізу;
5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. Тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау
4. Архивтік жұмыс бөлімшелері тоқтатылған қылмыстық істерді прокуратура органдарынан аумақтылығы бойынша ҚПК-нің 289, 290-баптарының талаптары орындалғаннан кейін сақтауға қабылдайды.
Прокуратура органдары заттай дәлелдеменің тағдыры шешілген сәттен бастап, үш жұмыс күнінде кешіктірмей, сондай-ақ ҚПК-нің 289-бабының екінші бөлігінің және ҚПК-нің 290-бабының екінші бөлігінің талаптарын орындаудан кейін тоқтатқан қылмыстық істі аумақтылығы бойынша тиісті архивтік жұмыс бөлімшесіне береді.
5. Aрхивтік жұмыс бөлімшелері:
1) ҚПК-нің 118-бабының үшінші бөлігіне сәйкес заттай дәлелдемелер туралы (жою туралы актіні немесе өзге де актіні қоса бере отырып);
2) мүлікке тыйым салуды жою туралы;
3) сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы қаулының көшірмесін және конституциялық құқығы бұзылған адамға зиянды өтеу туралы талаптарды келтіру тәртібін және мерзімдерін түсіндіру арқылы хабарламаны жіберу туралы;
4) қылмыстық процеске қатысушыларды сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату және тоқтату негіздері туралы хабардар етуі және сотқа дейінгі іс жүргізуді тоқтату туралы қаулының көшірмесін алу туралы мәліметтері жоқ;
5) таңдалған бұлтартпау шарасын және өзге де процестік мәжбүрлеу шараларын жою туралы;
6) қорғалатын адамға қатысты қауіпсіздік шараларын жою, сақтау немесе өзгерту туралы мәселелері шешілмеген қылмыстық істерді қабылдамайды.
Жоғарыда көрсетілген мәліметтер қабылданған процестік шешімнің заңдылығын зерделеуінсіз тоқтатылған қылмыстық істің материалдарымен салыстырып тексеріледі.
6. Архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры:
сақтауға келіп түскен тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдауды;
мыналарды:
1) қағаз форматындағы тоқтатылған қылмыстық іс;
2) қағаздағы материалдар (электрондық қылмыстық іске енгізілмеген, ҚПК-нің 120-бабымен көзделген электрондық қылмыстық істер құжаттарының, ҚПК-нің 119-бабымен көзделген процестік әрекеттердiң хаттамаларының түпнұсқалары) келіп түскен кезде осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Тоқтатылған қылмыстық іске карточка" 2-А нысанды электрондық ақпараттық есепке алу құжатын (бұдан әрі – 2-А нысанды ЭАЕҚ) қоюды;

сверку соответствия сведений форм, утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 "Об утверждении Правил приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9744) (далее – ЭИУД), введенных в ЕРДР, принятым процессуальным решениям по уголовному делу;
сканирование материалов прекращенного уголовного дела за исключением уголовных дел, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну. При этом сканирование материалов прекращенных уголовных дел проводится без расшивки.
С момента выявления нарушений требований Инструкции, в том числе несоответствие выставленных ЭИУД материалам прекращенного уголовного дела, прокурор подразделения архивной работы в течение трех рабочих дней осуществляет возврат прекращенного уголовного дела для устранения нарушений в органы прокуратуры.
Возврат в подразделение архивной работы прекращенного уголовного дела после устранения нарушений осуществляют органы прокуратуры в течение пятнадцати рабочих дней с момента его поступления.
7. Между территориальными органами Комитета, органами прокуратуры и уголовного преследования ежемесячно проводятся сверки на предмет достоверности ЭИУД, своевременного направления прекращенных уголовных дел органами уголовного преследования в органы прокуратуры, органами прокуратуры - в подразделения архивной работы.
Параграф 1. Прием прекращенных уголовных дел в бумажном формате
8. На обложке прекращенного уголовного дела в бумажном формате указывается официальное наименование вышестоящего органа и официальное наименование органа и учреждения органа уголовного преследования, регистрационный номер материала, краткая фабула (статья Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – УК) и срок хранения.
На обложке бумажных материалов прекращенных электронных уголовных дел указывается "Материалы по электронному уголовному делу № _____". При этом во внутренней описи указываются имеющиеся бумажные материалы без распечатки электронных документов находящихся в электронном уголовном деле.
Оформление обложек прекращенных уголовных дел, состоящих из нескольких томов (приложений), аналогично с проставлением очередного номера тома (приложения).
Надписи на обложках производятся светостойкими чернилами.

"Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген) (бұдан әрі – ЭАЕҚ) СДТБТ-ға енгізілген нысандар мәліметтерінің қылмыстық іс бойынша қабылданған процестік шешімдерінің сәйкестігіне салыстырып тексеруді;
мемлекеттік құпиялары және заңмен қорғалатын өзге де құпиялары бар қылмыстық істерден басқа, тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарын сканерлеуді жүзеге асырады. Бұл ретте, тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарын сканерлеу сөгусіз жасалады.
Нұсқаулық талаптарының бұзушылығы анықталған сәттен бастап, оның ішінде орнатылған ЭАЕҚ тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарына сәйкес келмесе, архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры тоқтатылған қылмыстық істі прокуратура органдарына үш жұмыс күнінде ішінде бұзушылықты жою үшін кері қайтаруды жүзеге асырады.
Бұзушылықтарды жойғаннан кейін тоқтатылған қылмыстық істерді архивтік жұмыс бөлімшесіне кері қайтаруды, ол келіп түскен сәттен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде прокуратура органдары жүзеге асырады.
7. Комитеттің аумақтық органдарының, прокуратура органдары мен қылмыстық қудалау органдарының арасында ай сайын ЭАЕҚ-ның анықтығының белгісіне, қылмыстық қудалау органдарының прокуратура органдарына, прокуратура органдарының архивтік жұмыс бөлімшелеріне тоқтатылған қылмыстық істерді уақтылы жіберуіне салыстырып тексеру жүргізіледі.
1-параграф. Тоқтатылған қылмыстық істерді қағаз форматында қабылдау
8. Қағаз форматындағы тоқтатылған қылмыстық істің сыртқы тысында жоғары тұрған органның ресми атауы және қылмыстық қудалау органы мен мекемесінің ресми атауы, материалдың тіркеу нөмірі, қысқаша фабуласы (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы (бұдан әрі – ҚР ҚК) және сақтау мерзімі көрсетіледі.
Тоқтатылған электрондық қылмыстық істердің қағаз материалдарының сыртқы тысында "№ _____ электрондық қылмыстық іс бойынша материалдар" деп көрсетіледі. Бұл ретте, ішкі тізімдемеде электрондық қылмыстық істегі электрондық құжаттарды басып шығармастан, қолда бар қағаз материалдар көрсетіледі.
Бірнеше томнан (қосымшалардан) тұратын тоқтатылған қылмыстық істердің сыртқы тыстарын ресімдеу кезекті томның (қосымшаның) нөмірлерін қоя отырып ұқсас түрде жүргізіледі.
Сыртқы тыстағы жазбалар жарыққа төзімді сиямен жазылады.

9. Каждое прекращенное уголовное дело, подлежащее сдаче в подразделения архивной работы, подшивается в твердую обложку прочными нитками не более чем в пять проколов. Не допускается оставление в деле металлических предметов.
10. Каждый том прекращенного уголовного дела содержит не более 180 листов. Все листы в прекращенном уголовном деле нумеруются графитным карандашом (каждый том отдельно), все документы вносятся во внутреннюю опись. В конце описи делается итоговая надпись лицом, завершившим производство по уголовному делу, с указанием должности и фамилии.
11. Не допускается подшивать черновики, личные документы, документы, подлежащие возврату и документы, не относящиеся к прекращенному уголовному делу.
Документы, которые невозможно подшить, заносятся во внутреннюю опись и вкладываются в конверты, которые подшиваются (приклеиваются) в прекращенное уголовное дело.
12. В конце каждого тома (приложения) на специально подшитом листе делается итоговая заверительная надпись, в котором указывается прописью количество пронумерованных листов. При необходимости оговариваются погрешности нумерации и отражаются количество изъятых из дела листов. Заверительная надпись производится лицом, завершившим производство по уголовному делу, с указанием должности, фамилии, имя, отчества (при его наличии) и заверяется личной подписью и печатью "Для пакетов".
13. К прекращенным уголовным делам прилагается сопроводительное письмо в двух экземплярах. В сопроводительном письме указываются регистрационные номера прекращенных уголовных дел, количество листов в каждом томе, в конце письма подпись руководителя органа.
При предоставлении прекращенного уголовного дела нарочно, прокурор подразделения архивной работы расписывается на втором экземпляре сопроводительного письма.
В течение двадцати четырех часов с момента поступления прекращенного уголовного дела, прокурор подразделения архивной работы выставляет ЭИУД формы 2-А в ЕРДР.
Параграф 2. Прием прекращенных электронных уголовных дел
14. После принятия органом, ведущим уголовный процесс, решения о прекращении производства, постановление о прекращении электронного уголовного дела направляется на утверждение в органы прокуратуры.
В случае принятия решения, предусмотренного пунктом 1) части первой статьи 290 УПК, электронное дело поступает во вкладку "архив" Журнала надзора ЕРДР, при этом прокурор подразделения архивной работы имеет полный доступ во все вложения прекращенного уголовного дела.
15. Бумажные материалы (оригиналы документов электронных уголовных дел, предусмотренные статьей 120 УПК, протоколов процессуальных действий, предусмотренные статьей 119 УПК, не вложенные в электронное уголовное дело) также подлежат сдаче в подразделения архивной работы.

9. Архивтік жұмыс бөлімшелеріне тапсыруға жататын әрбір тоқтатылған қылмыстық іс бес реттен көп емес тесу арқылы мықты жіппен қатты тысқа тігіледі. Істе металл заттарды қалдыруға жол берілмейді.
10. Тоқтатылған қылмыстық істің әрбір томы 180 парақтан артық болмауы керек. Тоқтатылған қылмыстық істегі барлық парақтар графиттік қарындашпен нөмірленеді (әрбір том жеке), барлық құжаттар ішкі тізімдемеге енгізіледі. Тізімдеменің соңында қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді аяқтаған адам лауазымын және тегін көрсете отырып, қорытынды жазба жасайды.
11. Шимай жазбаларды, жеке құжаттарды, қайтарылуға жататын және тоқтатылған қылмыстық іске қатысы жоқ құжаттарды тігуге жол берілмейді.
Тігуге жарамайтын құжаттар ішкі тізімдемеге енгізіледі және тоқтатылған қылмыстық іске тігілетін (жапсырылатын) конвертке салынады.
12. Әрбір томның (қосымшаның) соңында арнайы тігілген парақта қорытынды бекіту жазбасы жасалады, онда нөмірленген парақтардың саны жазбаша түрде көрсетіледі. Қажет болған жағдайда нөмірлеуде кеткен ауытқулар және істен алып тасталған парақтар саны көрсетіледі. Бекіту жазбасын лауазымын, тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып, қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді аяқтаған адам жүргізеді, оның жеке қолымен және "Пакеттер үшін" мөрімен бекітіледі.
13. Тоқтатылған қылмыстық істерге екі данада ілеспе хат қоса беріледі. Ілеспе хатта тоқтатылған қылмыстық істердің тіркеу нөмірлері, әрбір томдағы парақтар саны, хаттың соңында орган басшысының қойылған қолы көрсетіледі.
Тоқтатылған қылмыстық істі қолма-қол берген кезде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры ілеспе хаттың екінші данасына қол қояды.
Тоқтатылған қылмыстық іс келіп түскен сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры СДТБТ-да 2-А нысанды ЭАЕҚ-ны қояды.
2-параграф. Тоқтатылған электрондық қылмыстық істерді қабылдау
14. Қылмыстық процесті жүргізуші орган іс жүргізуді тоқтату туралы шешім қабылданғаннан кейін, электрондық қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы прокуратура органдарына бекітуге жіберіледі.
ҚПК-нің 290-бабының бірінші бөлігінің 1) тармағында көзделген шешім қабылданған жағдайда, электрондық іс СДТБТ-ның Қадағалау журналының "архив" салымына келіп түседі, бұл ретте архивтік жұмыс бөлімшесі прокурорының тоқтатқан қылмыстық істің барлық салымына рұқсаты бар.
15. Қағаздағы материалдар (электрондық қылмыстық іске енгізілмеген, ҚПК-нің 120-бабымен көзделген электрондық қылмыстық істері құжаттарының түпнұсқалары, ҚПК-нің 119-бабымен көзделген процестік әрекеттердiң хаттамалары), сондай-ақ архивтік жұмыс бөлімшесіне тапсырылуға жатады.

Глава 3. Выдача прекращенных уголовных дел, ознакомление с их материалами
16. Прекращенные уголовные дела выдаются подразделениями архивной работы по запросам органов прокуратуры либо вышестоящей прокуратуры.
Выдача прекращенных уголовных дел по запросам суда и органа уголовного преследования, осуществляется прокурором подразделения архивной работы с уведомлением органов прокуратуры.
17. Прекращенные уголовные дела одного ведомства выдаются органу уголовного преследования другого ведомства через органы прокуратуры по запросу органа уголовного преследования.
При поступлении запроса об истребовании прекращенного уголовного дела прокурором подразделения архивной работы выдается прекращенное уголовное дело судье в один рабочий день, органам прокуратуры и органам уголовного преследования в следующие сроки:
при рассмотрении жалоб в порядке статей 105, 106 УПК, а также по отдельным запросам (поручения Администрации Президента Республики Казахстан, Генерального Прокурора Республики Казахстан) – в один рабочий день;
при запросе прекращенных уголовных дел от 1 до 10 дел - до трех рабочих дней с момента поступления запроса;
от 11 до 50 дел - до пяти рабочих дней с момента поступления запроса;
от 50 дел и выше - до десяти рабочих дней с момента поступления запроса.
18. Ознакомление с материалами прекращенных уголовных дел, выдача копий постановлений о прекращении уголовного дела, а также других материалов из уголовного дела адвокатам, физическим и юридическим лицам, являющихся участниками уголовного процесса, производится через органы прокуратуры.
При поступлении обращения от адвоката, физического или юридического лица, являющихся участниками уголовного процесса, по вопросу ознакомления с материалами прекращенного уголовного дела, о выдаче копий постановлений о прекращении уголовного дела, а также других материалов из прекращенного уголовного дела, копия этого обращения прокурором подразделения архивной работы в течение трех рабочих дней перенаправляется в органы прокуратуры с письмом о возможности ознакомления, выдачи. Органы прокуратуры в течение трех рабочих дней направляют ответ в письменной форме в подразделение архивной работы, на основании которого прокурором подразделения архивной работы дается ответ заявителю.
19. Уголовное дело, по которому вынесено постановление о прекращении досудебного расследования, выдается на срок не более тридцати рабочих дней.
При необходимости дополнительного времени для изучения прекращенного уголовного дела, руководитель органа, в котором находится выданное прекращенное уголовное дело, письменно уведомляет соответствующее подразделение архивной работы о продлении его срока, но не более тридцати рабочих дней.
Органы прокуратуры в случае отмены постановления о прекращении уголовного дела, истребованного из архива, не позднее двадцати четырех часов направляют копию соответствующего постановления в подразделение архивной работы с одновременным выставлением ЭИУД в ЕРДР о принятом решении.
Уголовные дела, по которым, вынесены постановления об отмене прекращения уголовного дела, прокурором подразделения архивной работы незамедлительно снимаются с архивного учета.
При выдаче, возвращении, снятии с архивного учета прекращенных уголовных дел прокурором подразделения архивной работы заполняются соответствующие реквизиты ЭИУД формы 2-А.

3-тарау. Тоқтатылған қылмыстық істерді беру, олардың материалдарымен таныстыру
16. Тоқтатылған қылмыстық істерді архивтік жұмыс бөлімшелері прокуратура органдарының не жоғары тұрған прокуратураның сұрау салулары бойынша береді.
Соттың және қылмыстық қудалау органының сұрау салулары бойынша тоқтатылған қылмыстық істерді беруді архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры прокуратура органдарына хабарлай отырып, жүзеге асырады.
17. Бір ведомствоның тоқтатылған қылмыстық істері басқа ведомствоның қылмыстық қудалау органына прокуратура органдары арқылы қылмыстық қудалау органының сұрау салуы бойынша беріледі.
Тоқтатылған қылмыстық істерді сұрату туралы сұрау салу келіп түскен кезде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры тоқтатылған қылмыстық істі судьяға бір жұмыс күнінде, прокуратура органдары мен қылмыстық қудалау органдарына мынадай:
шағымдарды ҚПК-нің 105, 105 тәртібімен, сондай-ақ жекелеген сұрау салулар бойынша (Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының тапсырмалары) қараған кезде – бір жұмыс күніне дейінгі;
1-ден 10-ға дейін тоқтатылған істерді сұратқанда – сұрау салу келіп түскен күннен бастап бастап үш жұмыс күніне дейінгі;
11-ден 50-ге дейін істерге - сұрау салу келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күніне дейінгі;
50 және одан көп істерге – сұрау салу келіп түскен күннен бастап он жұмыс күніне дейінгі мерзімдерде береді.
18. Қылмыстық процестің қатысушылары болып табылатын адвокаттарға, жеке және заңды тұлғаларға тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарын таныстыру, қылмыстық істі тоқтату туралы қаулылардың көшірмелерін, сондай-ақ қылмыстық істің басқа да материалдарын беру прокуратура органадары арқылы жүргізіледі.
Қылмыстық процестің қатысушылары болып табылатын адвокаттардан, жеке және заңды тұлғалардан тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарымен таныстыру мәселесі бойынша, қылмыстық істі тоқтату туралы қаулылардың, сондай-ақ тоқтатылған қылмыстық істің басқа да материалдары көшірмелерін беру туралы жолднаым келіп түскен кезде, осы жолданым көшірмесін архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры үш жұмыс күні ішінде прокуратура органдарына танысу, беру мүмкіндігі туралы хатпен қайта жібереді. Прокуратура органдары үш жұмыс күні ішінде жауапты жазбаша түрде архивтік жұмыс бөлімшесіне жібереді, оның негізінде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры арыз иесіне жауап береді.
19. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы қаулы шығарылған қылмыстық іс отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде беріледі.
Тоқтатылған қылмыстық істі зерделеу үшін қосымша уақыт қажет болған кезде, берілген тоқтатылған қылмыстық іс бар органның басшысы тиісті архивтік жұмыс бөлімшесіне оның мерзімі ұзартылғаны туралы жазбаша хабардар етеді, бірақ мерзімі отыз жұмыс күнінен аспайды.
Прокуратура органдары архивтен сұратылған қылмыстық істі тоқтату туралы қаулының күші жойылған жағдайда, жиырма төрт сағаттан кешіктірмей, тиісті қаулының көшірмесі қабылданған шешім туралы бір мезгілде ЭАЕҚ-ны СДТБТ-да орналастыра отырып, архивтік жұмыс бөлімшесіне жібереді.
Архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры қылмыстық істі тоқтатудың күшін жою туралы қаулы шығарылған қылмыстық істерді дереу архивтік есептен шығарады.
Тоқтатылған қылмыстық істерді беру, қайтару, архивтік есептен шығару кезінде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры 2-А нысанды ЭАЕҚ-ның тиісті деректемелерін толтырады.

Параграф 1. Выдача прекращенных уголовных дел в бумажном формате
20. Выдача прекращенного уголовного дела в бумажном формате по запросам осуществляется специальной почтовой связью либо нарочно сотруднику органа уголовного преследования, запросившему дело при предъявлении служебного удостоверения, сотруднику суда при предъявлении соответствующей доверенности в соответствии с пунктами 16, 17 настоящей Инструкции и отметкой в Журнале.
При выдаче прокурором подразделения архивной работы проверяются нумерация листов и состояние документов прекращенного уголовного дела.
21.При приеме прекращенного уголовного дела прокурором подразделения архивной работы от органа, истребовавшего прекращенное уголовное дело, также проверяются нумерация листов и состояние документов дела.
При обнаружении повреждений, отсутствия в нем отдельных листов, несоответствия нумерации листов документа во внутренней описи с пронумерованными листами документов составляется Акт проверки наличия и состояния страниц прекращенного уголовного дела по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, который направляется руководителю органа, истребовавшего прекращенное уголовное дело, для приведения в соответствие материалов прекращенного уголовного дела в течение двух рабочих дней.
22. При пользовании архивными делами не допускается делать какие-либо отметки, подчеркивания, исправления в документах, загибать листы дела, расшивать дела и производить изъятие из них отдельных документов.
Не допускается изъятие документов прокурором подразделений архивной работы из прекращенного уголовного дела, сданного на хранение, если иное не предусмотрено законодательством.
Параграф 2. Выдача прекращенных электронных уголовных дел
23. Доступ к прекращенному электронному уголовному делу органам уголовного преследования, принявшего решение о прекращении, предоставляется прокурором подразделения архивной работы с уведомлением органов прокуратуры в удаленном формате через ЕРДР.
24. Выдача прекращенного электронного уголовного дела судам осуществляется путем копирования на электронные носители с составлением Акта ознакомления.
Глава 4. Сроки хранения прекращенных уголовных дел
25. Прекращенные уголовные дела по уголовным проступкам хранятся в подразделениях архивной работы один год после поступления на хранение.
26. В соответствии со статьей 71 УК прекращенные уголовные дела по преступлениям хранятся в следующие сроки:
1) по преступлениям небольшой тяжести – два года после поступления на хранение;
2) по преступлениям средней тяжести - пять лет после поступления на хранение;

1-параграф. Тоқтатылған қылмыстық істерді қағаз форматында беру
20. Сұрау салулар бойынша тоқтатылған қылмыстық істі қағаз форматында беру осы Нұсқаулықтың 16, 17-тармақтарына сәйкес және Журналға белгілей отырып, арнайы пошталық байланыс арқылы не істі сұратқан қылмыстық қудалау органының қызметкеріне қызметтік куәлігін, соттың қызметкеріне тиісті сенімхатты ұсынғаннан кейін қолма-қол беріледі.
Беру кезінде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры парақтардың көшірмелері және тоқтатылған қылмыстық іс құжаттарының жай-күйін тексереді.
21. Тоқтатылған қылмыстық істі сұратқан органнан тоқтатылған қылмыстық істі қабылдау кезінде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры сондай-ақ парақтар нөмірлерін және істің құжаттарының жай-күйін тексереді.
Бүлінгені, онда жеке парақтарының болмауы, ішкі тізімдемеде құжаттардың нөмірленген парақпен сәйкес келмеуі анықталған кезде осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша Тоқтатылған қылмыстық істің парақтарының болуын және оның жай-күйін тексеру актісі толтырылады, ол тоқтатылған қылмыстық істің материалдарын екі жұмыс күні ішінде қалпына келтіру үшін тоқтатылған қылмыстық істі сұратқан органның басшысына жіберіледі.
22. Архивтік істерді пайдаланған кезде қандай да бір белгі жасауға, сызуға, құжатқа түзетулер жасауға, істің парақтарын бүгуге, істі сөгуге және одан жекелеген бір құжаттарды алуға тыйым салынады.
Архивтік жұмыс бөлімшелерінің прокурорына, егер өзгесі заңнамамен көзделмесе, сақтауға өткізілген тоқтатылған қылмыстық істерден құжаттарды алуға жол берілмейді.
2-параграф. Тоқтатылған электрондық қылмыстық істерді беру
23. Тоқтату туралы шешім қабылдаған қылмыстық қудалау органына тоқтатылған электрондық қылмыстық іске рұқсатты архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры СДТБТ арқылы қашықтықтағы форматта прокуратура органдарын хабардар ете отырып береді.
24. Тоқтатылған электрондық қылмыстық істі соттарға электрондық форматта беру Таныстыру актісін толтыра отырып, электрондық тасымалдаушыларда көшірме жасау арқылы жүзеге асырылады.
4-тарау. Тоқтатылған қылмыстық істерді сақтау мерзімдері
25. Қылмыстық теріс қылықтар бойынша тоқтатылған қылмыстық істер сақтауға келіп түскеннен кейін архивтік жұмыс бөлімшелерінде бір жыл сақталады.
26. Қылмыстар бойынша тоқтатылған қылмыстық істер ҚК-нің 71-бабына сәйкес мынадай:
1) онша ауыр емес қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін екі жыл;
2) ауырлығы орташа қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін бес жыл;

3) по тяжким преступлениям, коррупционным преступлениям небольшой или средней тяжести – десять лет после поступления на хранение;
4) по особо тяжким преступлениям – пятнадцать лет после поступления на хранение.
27. Постоянному сроку хранения подлежат прекращенные уголовные дела о преступлениях, по которым в соответствии с частью шесть статьи 71 УК, сроки давности не применяются.
28. Уничтожение прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, производится комиссионно путем сжигания в специально приспособленных помещениях с применением средств фото-видеофиксации.
В территориальном органе Комитета по приказу начальника или лица, его замещающего, создается комиссия, в состав которой входят руководители заинтересованных структурных подразделений, прокурор подразделения архивной работы, а также сотрудники органов уголовного преследования.
Председателем комиссии назначается начальник территориального органа Комитета либо его заместитель, который организует ее созыв и работу.
Созыв и работа комиссии осуществляются в соответствии с графиком, утвержденным начальником территориального органа Комитета или лицом, его замещающим, не реже двух раз в год.
В случае неявки кого-либо из членов комиссии, председатель комиссии назначает другой день для уничтожения прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, но не позднее трех рабочих дней со дня первоначально назначенного срока. При невозможности явки члена комиссии в этот срок участвует уполномоченный сотрудник того же ведомства.
Комиссией уничтожение прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня утверждения начальником территориального органа Комитета или лицом, его замещающим, Акта о выделении к уничтожению прекращенных уголовных дел с истекшим сроком хранения (далее – Акт о выделении к уничтожению) по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Акт о выделении к уничтожению составляется в одном экземпляре не позднее трех рабочих дней с момента определения его перечня и приобщается в номенклатурное дело территориального органа Комитета.
До уничтожения прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, комиссия сверяет данные с проведенными мероприятиями по оцифровке, наличие соответствующих подписей, с документами, послужившими основанием для уничтожения.
29. Хранение электронной копии уничтоженного прекращенного дела в бумажном формате осуществляется подразделением архивной работы.
Сведения об уничтожении прекращенных уголовных дел прокурором подразделения архивной работы вводятся в ЭИУД формы 2-А.

3) ауыр қылмыста, онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа сыбайлас жемқорлық қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін он жыл;
4) аса ауыр қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін он бес жыл мерзімдерінде сақталады.
27. Тұрақты сақтау мерзіміне ҚК-нің 71-бабының алтыншы бөлігіне сәйкес ескіру мерзімі қолданылмайтын қылмыстар туралы қылмыстық істер тұрақты сақталу мерзіміне жатады.
28. Сақтау мерзімдері өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жою комиссиялық түрде фото-бейнетіркеу құралдарын қолдана отырып, арнайы бейімделген үй-жайларда өртеу арқылы жүргізіледі.
Комитеттің аумақтық органында басшысының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығы бойынша комиссия құрылады, оның құрамына мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры, сондай-ақ қылмыстық қудалау органдарының қызметкерлері кіреді.
Комиссияның Төрағасы болып Комитеттің аумақтық органының басшысы немесе оның орынбасары тағайындалады, ол оның шақырылуын және жұмысын ұйымдастырады.
Комиссияны шақыру және оның жұмысы Комитеттің аумақтық органының басшысы не оны алмастыратын адамның бекіткен кестесіне сәйкес жылына кемінде екі рет жүзеге асырылады.
Комиссия мүшелерінің бірі келмеген жағдайда, комиссия төрағасы сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жою үшін, бірақ бастапқы тағайындалған мерзімнен үш жұмыс күнінен кешіктірмей басқа күнді белгілейді. Осы мерзімде комиссия мүшесінің келу мүмкіндігі болмаған кезде, сол ведомствоның уәкілетті қызметкері қатысады.
Комиссия сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жоюды Комитеттің аумақтық органының басшысы немесе оны алмастыратын адам осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, Сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жою үшін бөлу туралы актіні (бұдан әрі – Жою үшін бөлу туралы акт) бекіткен күннен кейін он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Жою үшін бөлу туралы акт, оның тізімін анықтаған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей бір данада жасалады және Комитеттің аумақтық органының номенклатуралық ісіне қоса тігіледі.
Сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жойғанға дейін, комиссия деректерді цифрлау бойынша жүргізілген іс-шаралармен, тиісті қойылатын қолдардың болуына, жоюға негіз болған құжаттармен салыстырып тексеру жүргізеді.
29. Жойылған қағаз форматындағы тоқтатылған істің электрондық көшірмесін сақтауды архивтік жұмыс бөлімшесі жүзеге асырады.
Тоқтатылған қылмыстық істерді жою туралы мәліметтерді архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры 2-А нысанды ЭАЕҚ-на енгізеді.

30. Порядок учета, хранения, выдачи и уничтожения прекращенных уголовных дел, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, по которым истекли сроки хранения, регламентируется нормативными правовыми актами Республики Казахстан в сфере защиты государственных секретов.
Приложение 1 к Инструкции
по приему, хранению и выдаче
прекращенных уголовных дел
подразделениями архивной
работы Комитета по правовой
статистике и специальным
учетам Генеральной
прокуратуры
Республики Казахстан
форма
Электронный информационный учетный документ формы 2-А "Карточка к прекращенному уголовному делу"
1. Номер прекращенного уголовного дела
_________________________________________________________
2. Дата поступления прекращенного уголовного дела "__" ______ 20__ года
3. Основание прекращения (Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан
(далее – УПК) от 1997 года)
__________________________________________________________________________
3.1 Основание прекращения УПК _____________________________________________
Дата прекращения "__" _________ 20__ года
4. Подразделение архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных
органов (далее – подразделение архивной работы) ___________ (код по справочнику)
5. Фонд № __
6. Опись № ___
7. Архив № ___
Дата присвоения архивного номера "__" _________ 20__ года
8. Количество томов _______
9. Сведения о прекращенном уголовном деле: выдано (01), возвращено (02),
уничтожено (03), снято с архивного учета в связи с отменой постановления о
прекращении уголовного дела (04).
9.1 Исходящий/входящий номер акта о выделении к уничтожению прекращенных
уголовных дел с истекшим сроком хранения ___________________________________
9.2 Выдано ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника, получившего нарочно
прекращенное уголовное дело)
9.3 Дата выдачи "__" _________ 20__ года
10. Лица, проходящие по уголовному делу
Фамилия
Имя
Отчество
(при его наличии)
Дата рождения
11. Примечание
12. Вложения
Фамилия и инициалы прокурора подразделения архивной работы _________________
__________________________________________________________________________
Приложение 2 к Инструкции
по приему, хранению и выдаче
прекращенных уголовных дел
подразделениями архивной
работы Комитета по правовой
статистике и специальным
учетам Генеральной
прокуратуры
Республики Казахстан
форма
Акт проверки наличия и состояния страниц прекращенного уголовного дела
Официальное наименование вышестоящего органа ______________________________
__________________________________________________________________________
Официальное наименование организации ______________________________________
__________________________________________________________________________
УТВЕРЖДАЮ
_________________________
_________________________
_________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) начальник
территориального органа Комитета
________________________
(личная подпись)
"__" _____________ 20__ года
АКТ № ____
Место составления
Проверки наличия и состояния страниц
архивного дела № _______________________
Настоящий акт составлен комиссией в составе __________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя и членов комиссии)
__________________________________________________________________________
в связи с __________________________________________________________________
(основание)
Проверкой установлено, что:

30. Мемлекеттік құпиялары және өзге де заңмен қорғалатын құпиясы бар, сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді есепке алу, сақтау, беру және жою тәртібі мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен регламенттеледі.
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
архивтік жұмыс бөлімшелерінің
тоқтатылған қылмыстық істерді
қабылдау, сақтау және беру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
нысан
"Тоқтатылған қылмыстық іске карточка" 2-А нысанды электрондық ақпараттық есепке алу құжаты
1. Тоқтатылған қылмыстық істің нөмірі ______________________________________________________________
2. Тоқтатылған қылмыстық істің келіп түскен күні 20__ жылғы "__" ______
3. Тоқтатудың негізі (1997 жылғы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексi (бұдан әрі – ҚПК) _________________________________________________________________________________
3.1 Тоқтатудың негізі ҚПК _________________________________________________________________________
Тоқтату күні 20__ жылғы "__" ______
4. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің архивтік жұмыс бөлімшесі және оның аумақтық органдары (бұдан әрі – архивтік жұмыс бөлімшесі) ___________ (анықтамалық бойынша код)
5. Қор № __
6. Тізімдеме № ___
7. Архив № ___ Архивтік нөмір берілген күні 20__ жылғы "__" ______
8. Томдардың саны _______
9. Тоқтатылған қылмыстық іс туралы мәліметтер: берілді (01), қайтарылды (02), жойылды (03), қылмыстық істі тоқтату туралы қаулының күшін жоюға байланысты архивтік есептен шығарды (04).
9.1 Сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жою үшін бөлу туралы актінің шығыс/кіріс нөмірі _________________________________________________________________________________________________
9.2 Кімге берілді __________________________________________________________________________________ (тоқтатылған қылмыстық істі қолма қол қабылдаған прокурордың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
9.3 Берілген күні 20__ жылғы "__" _________
10. Қылмыстық іс бойынша өткізілетін адамдар
Тегі
Аты
Әкесінің аты
(ол болған кезде)
Туған күні
11. Ескертпе
12. Салымдар
Архивтік жұмыс бөлімшесі прокурорының тегі, аты-жөні _________________________________________ __________________________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
архивтік жұмыс бөлімшелерінің
тоқтатылған қылмыстық істерді
қабылдау, сақтау және беру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
нысан
Тоқтатылған қылмыстық істің парақтарының болуын және оның жай-күйін тексеру актісі
Жоғары тұрған органның ресми атауы _____________________________________ _________________________________________________________________________________
Ұйымның ресми атауы _____________________________________________ _________________________________________________________________________________
БЕКІТЕМІН
_________________________
_________________________
_________________________
Комитеттің аумақтық органы
басшысының аты, тегі, әкесінің
аты (ол болған кезде)
________________________
(жеке қолы)
20__ жылғы "__ " _________
№ ____АКТ Толтыру орны № ___ архивтік іс парақтардың болуын және оның жай-күйін тексеру __________________________
Осы акт мынадай комиссия құрамында ________________________________________
_________________________________________________________________________________
(комиссия төрағасы мен мүшелерінің аты, тегі, әкесінің аты (ол болған кезде))
_________________________________________________________________________________
байланысты _____________________________________________________________________
(негізі)
_____жасалды.
Тексерумен анықталғаны:

1. Всего числится по внутренней описи дела ___________________________________
___________________________________________________________________страниц
(цифрами и прописью)
______________________________________________________________________ дел
(цифрами и прописью)
__________________________________________________________________________
(официальное наименование уполномоченного органа)
2. Всего не оказалось в наличии ______________________________________________
______________________________________________________________ страниц дела
(цифрами и прописью)
Официальное наименование уполномоченного органа ___________________________
__________________________________________________________________________
3. Имеются неописанные ___________________________________________________
_____________________________________________________________ страницы дела
(цифрами и прописью)
4. Всего по архивному делу имеется в наличии _________________________________
(цифрами и прописью)
страниц, из них:
1) требующих реставрации _____________________________________________ _дел;
(цифрами и прописью)
2) требующих переплета и подшивки _____________________________________ дел;
(цифрами и прописью)
3) требующих восстановления затухающих текстов _____________________________
______________________________________________________________________ дел;
(цифрами и прописью)
4) неисправимо поврежденных ___________________________________________ дел;
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(общая характеристика состояния и условий хранения документов)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(основные отрицательные явления в состоянии и условиях хранения документов)
Проверку проводили:
Председатель комиссии ______________             ________________________________
(личная подпись)                   расшифровка подписи
Члены комиссии ______________             _______________________________
(личная подпись)             расшифровка подписи
______________             _________________________
(личная подпись)             расшифровка подписи
Дата "___" _______ 20__ года
Приложение 3 к Инструкции
по приему, хранению и выдаче
прекращенных уголовных дел
подразделениями архивной
работы Комитета по правовой
статистике и специальным
учетам Генеральной
прокуратуры
Республики Казахстан
форма
Акт о выделении к уничтожению прекращенных уголовных дел с истекшим сроком хранения
Официальное наименование вышестоящего органа ______________________________
__________________________________________________________________________
Официальное наименование организации ______________________________________
__________________________________________________________________________
УТВЕРЖДАЮ
_______________________________
________________________________
________________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) начальник
территориального органа Комитета
________________________________
(личная подпись)
"__" ____________ 20__ года
АКТ № _______
Место составления
О выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению
На основании ______________________________________________________________
(наименование, место и год издания перечня документов с указанием
сроков их хранения)
__________________________________________________________________________
отобраны к уничтожению прекращенные уголовные дела, по которым истекли сроки
Хранения
_________________________________________________________________________:
(номер и название архивного фонда)
№№ п/п
№ фонда
№ описи
№ архивного дела
уголовного дела
Фабула преступления
Количество листов
Крайние годы
Срок хранения -
статья перечня
Статья по Уголовному кодексу Республики Казахстан
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего ______________________________ прекращенных уголовных дел и документов
за ___________________________________________________________________ годы
(цифрами и прописью)
Должность фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, проводившего обработку
документов
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(личная подпись)
Председатель комиссии ______________       ______________________________________
(личная подпись)             расшифровка подпись
Члены комиссии ______________       ____________________________________________
(личная подпись)             расшифровка подписи
______________       ____________________________________________
(личная подпись)             расшифровка подписи
Дата "__" __________ 20__ года

1. Істің ішкі тізімдемесі бойынша барлығы _____________________________________
__________________________________________________________________________
(сандармен және жазбаша)
_____________________________________________________________________________
(сандармен және жазбаша)
_______________________________________________________________________ парақ бар.
(уәкілетті органның ресми атауы)
2. Барлығы ________________________________________________
_________________________________________________________________________________
(сандармен және жазбаша)
____ істің парақтары болмады.
Уәкілетті органның ресми атауы __________________________________
_________________________________________________________________________________
3. Істің тізімдемесіне енгізілмеген _____________________________________________
__________________________________________________________________ парақ бар.
(сандармен және жазбаша)
4. Архивтік іс бойынша барлығы _________________________________
(сандармен және жазбаша)
оның ішінде: 1) ___________________________________________________ іс жаңғыртуды талап етеді;
(сандармен және жазбаша)
2) ____________________________________________ іс тыстауды және тігуді талап етеді;
(сандармен және жазбаша)
3) _______________________________________________________________________________
(сандармен және жазбаша)
________________________ істердің өшіріле бастаған мәтінін қайта қалпына келтіруді талап етеді;
4) ______________________________________________ түзетілуге келмейтін зақымданған іс;
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(құжаттардың жай-күйінің және оларды сақтау шарттарының жалпы сипаттамсы)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(құжаттардың жай-күйінің және оларды сақтаудың шарттарының негізгі теріс көріністері)
Тексеруді жүргізді: Комиссияның төрағасы ______________ ____________________________________
(жеке қолы) қолды таратып жазу
Комиссияның мүшелері ______________ _______________________________
(жеке қолы) қолды таратып жазу ______________ _________________________
(жеке қолы) қолды таратып жазу
Күні 20__ жылғы "___"_______
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
архивтік жұмыс бөлімшелерінің
тоқтатылған қылмыстық істерді
қабылдау, сақтау және беру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
нысан
Сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жоюға бөлу туралы акті
Жоғары тұрған органның атауы _____________________________________
_________________________________________________________________________________
Ұйымның ресми атауы _____________________________________________
_________________________________________________________________________________
БЕКІТЕМІН
_______________________________
________________________________
__________________________________
Комитеттің аумақтық органы
басшысының аты, тегі, әкесінің аты
(ол болған кезде)
________________________________
(жеке қолы)
20__ жылғы "__ " _________
№ _______АКТТолтыру орны
Сақтауға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы
______________________________________________________________________________________
(құжаттардың тізбесінің атауы, шығару орны және жылы, оларды сақтау мерзімін көрсете отырып)
негізінде______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
(архивтік қордың атауы және нөмірі) ____________ тоқтатылған қылмыстық істер жоюға таңдалып алынды:
№№ р/с
Қордың № тізімдеменің №
Архивтік істің №
Қылмыстық істің №
Қылмыс фабуласы
Парақтардың саны
Соңғы жылдар
Сақтау мерзімі - тізбенің бабы
Қазақстан Республикасының Қылмыстық- кодексi бойынша бабы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
_____________________________________ жылғы ___________________________________
(сандармен және жазбаша)
_____________________ тоқтатылған қылмыстық істердің және құжаттардың барлығы.
Құжаттарды өңдеген адамның лауазымы,тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
(жеке қолы)
Комиссия төрағасы ______________ ________________________________________
(жеке қолы) қолды таратып жазу
Комиссия мүшелері ______________ ______________________________
(жеке қолы) қолды таратып жазу
______________ _______________________________
(жеке қолы) қолды таратып жазу
Күні 20__ жылғы "___"_______

Формат А4 (210Х297)
Примечание: акт о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению, на электронных носителях составляется по приведенной в настоящем приложении форме.

А4 форматы (210Х297)
Ескертпе: сақтауға жатпайтын электрондық жеткізгіштегі құжаттарды жоюға бөлу туралы актісі осы қосымшада көрсетілген нысан бойынша толтырылады.