Об утверждении Положения о награждении Почетной грамотой города Астаны
Решение маслихата города Нур-Султана от 24 ноября 2021 года № 110/15-VII. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2021 года № 25677.
Сноска. Заголовок - в редакции решения маслихата города Астаны от 30.06.2023 № 47/5-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения маслихата города Астаны от 30.06.2023 № 47/5-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Положение о награждении Почетной грамотой города Астаны согласно приложению к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения маслихата города Астаны от 30.06.2023 № 47/5-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата
города Нур-Султана
Е. Каналимов
Приложение
к решению маслихата
города Астаны
от 24 ноября 2021 года № 110/15-VII
Сноска. Правый верхний угол - в редакции решения маслихата города Астаны от 30.06.2023 № 47/5-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Положение о награждении Почетной грамотой города Астаны
Сноска. Заголовок - в редакции решения маслихата города Астаны от 30.06.2023 № 47/5-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящее Положение о награждении Почетной грамотой города Астаны разработано в соответствии с подпунктом 12-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан" и регламентирует порядок награждения Почетной грамотой города Астаны (далее – Почетная грамота).
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения маслихата города Астаны от 30.06.2023 № 47/5-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Астана қаласының Құрмет грамотасымен наградтау туралы ережені бекіту туралы
Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 2021 жылғы 24 қарашадағы № 110/15-VII шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 желтоқсанда № 25677 болып тіркелді.
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 30.06.2023 № 47/5-VIII (алғашқы ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 1-тармағының 12-3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 2-тармағына сәйкес Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 30.06.2023 № 47/5-VIII (алғашқы ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Астана қаласының Құрмет грамотасымен наградтау туралы ереже осы шешімге қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 30.06.2023 № 47/5-VIII (алғашқы ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Нұр-Сұлтан қаласы
мәслихатның хатшысы
Е. Каналимов
Астана қаласы мәслихатының
2021 жылғы 24 қарашадағы
№ 110/15-VII шешіміне
қосымша
Ескерту. Қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 30.06.2023 № 47/5-VIII (алғашқы ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласының Құрмет грамотасымен наградтау туралы ереже
Ескерту. Қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 30.06.2023 № 47/5-VIII (алғашқы ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Осы Ереже Астана қаласының Құрмет грамотасымен наградтау туралы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабы 1-тармағының 12-3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 4-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Астана қаласының Құрмет грамотасымен (бұдан әрі – Құрмет грамотасы) наградтау тәртібін реттейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 30.06.2023 № 47/5-VIII (алғашқы ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

2. Почетная грамота является одним из важных моральных стимулов, выражением общественного признания за достойное исполнение служебного и гражданского долга перед обществом и государством.
3. Почетной грамотой награждаются граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, за достойное исполнение служебного и гражданского долга перед обществом и городом Астаной.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения маслихата города Астаны от 30.06.2023 № 47/5-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Почетная грамота вручается акимом города Астаны по решению Комиссии по вручению почетной грамоты при акимате города Астаны (далее – Комиссия) на основании ходатайств государственных органов и организаций.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения маслихата города Астаны от 30.06.2023 № 47/5-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ходатайство о награждении Почетной грамотой могут инициировать трудовые коллективы, общественные и религиозные объединения, творческие союзы, политические партии, юридические лица, представительные и исполнительные органы, инициативные группы, представляющие общественные интересы.
Ходатайства о награждении Почетной грамотой, поступившие от лиц, выдвинувших свои кандидатуры, не рассматриваются.
6. В состав Комиссии включаются представители заинтересованных структурных подразделений местного исполнительного органа, в том числе организаций и уполномоченных органов образования, здравоохранения, социальной защиты, работники правоохранительных органов, общественных объединений, депутаты города Астаны.
Комиссия состоит из председателя, секретаря и членов комиссии. Общий состав Комиссии не менее семи человек.
Председателем является заместитель акима города Астаны курирующий вопросы социальной сферы.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 30.06.2023 № 47/5-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости и считаются правомочными, если на них присутствует более половины от общего числа членов Комиссии.
8. Решение Комиссии считается принятым, если за него подается большинство голосов от общего количества членов комиссии. В случае равенства голосов голос председателя Комиссии считается решающим.
9. Решение Комиссии носит рекомендательный характер и оформляется протоколом, который подписывается всеми ее членами.

2. Құрмет грамотасы маңызды моральдық ынталандырудың бірі, қоғам мен мемлекет алдындағы қызметтік және азаматтық борышын лайықты орындағаны үшін қоғамдық танудың көрінісі болып табылады.
3. Құрмет грамотасымен қоғам мен Астана қаласы алдындағы қызметтік және азаматтық борышын лайықты орындағаны үшін Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдік азаматтар және азаматтығы жоқ адамдар марапатталады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 30.06.2023 № 47/5-VIII (алғашқы ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Құрмет грамотасын Астана қаласы әкімдігі жанындағы Құрмет грамотасын тапсыру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) шешімі бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қолдаухаттары негізінде Астана қаласының әкімі тапсырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 30.06.2023 № 47/5-VIII (алғашқы ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. Құрмет грамотасымен наградтау туралы қолдаухатқа еңбек ұжымдары, қоғамдық және діни бірлестіктер, шығармашылық одақтар, саяси партиялар, заңды тұлғалар, өкілді және атқарушы органдар, қоғамдық мүдделерді білдіретін бастамашыл топтар бастамашы бола алады.
Құрмет грамотасымен наградтау туралы өз кандидатураларын ұсынған тұлғалардан келіп түскен өтініштер қаралмайды.
6. Комиссия құрамына жергілікті атқарушы органның мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің, оның ішінде білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау ұйымдары мен уәкілетті органдарының өкілдері, құқық қорғау органдарының, қоғамдық бірлестіктердің қызметкерлері, Астана қаласының депутаттары кіреді.
Комиссия төрағадан, хатшыдан және комиссия мүшелерінен тұрады. Комиссияның жалпы құрамы жеті адамнан кем болмауы тиіс.
Астана қаласы әкімінің әлеуметтік сала мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары төраға болып табылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 30.06.2023 № 47/5-VIII (алғашқы ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан астамы қатысса, заңды деп есептеледі.
8. Комиссия шешімі, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып есептеледі.
9. Комиссияның шешімі ұсынымдық сипатта болады және оның барлық мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.

10. Ведение документации и учета по вопросам награждения Почетной грамотой города Астаны осуществляет Государственное учреждение "Аппарат акима города Астаны" (далее – Аппарат).
Сноска. Пункт 10 - в редакции решения маслихата города Астаны от 30.06.2023 № 47/5-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В ходатайстве указываются основные биографические данные, а также прилагаются выписка из протокола или решения собрания, фотографии кандидата размером 3 на 4 сантиметра (2 штуки), указанных в пункте 3 настоящего Положения, и направляется на рассмотрение Комиссии с указанием:
1) фамилии, имени, отчества, числа, месяца, года рождения;
2) сведения об образовании;
3) сведений о месте работы с указанием полного наименования организации в соответствии с уставными или учредительными документами и полного наименования занимаемой должности на дату внесения ходатайства;
4) сведений о трудовой деятельности;
5) сведений об имеющихся наградах и почетных званиях;
6) сведений об отсутствии административных взысканий и судимости, за исключением лиц, незаконно осужденных и впоследствии полностью реабилитированных по решению суда.
12. Почетной грамотой не могут быть награждены:
лица, имеющие судимость, которая не погашена или не снята в установленном законодательством порядке на момент представления к Почетной грамоте;
лицам, признанным судом недееспособными.
13. Почетная грамота:
1) составляется соответственно на государственном и русском языках и распечатывается на бланке;
2) подписывается акимом города Астаны;
3) вручается в торжественной обстановке акимом города Астаны либо по его уполномочию иным должностным лицом.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 30.06.2023 № 47/5-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При утере Почетной грамоты дубликат не выдается.
15. Изготовление бланков Почетной грамоты и рамок к ней обеспечивается Аппаратом.

10. Астана қаласының Құрмет грамотасымен наградтау мәселелері бойынша құжаттама жүргізуді және есепке алуды "Астана қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Аппарат) жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 30.06.2023 № 47/5-VIII (алғашқы ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11. Қолдаухатта негізгі өмірбаяндық деректер көрсетіледі, сондай-ақ жиналыстың хаттамасынан немесе шешімінен үзінді көшірме, осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген кандидаттың көлемі 3-тен 4 сантиметрге (2 дана) фотосурет қоса беріледі және Комиссияның қарауына:
1) тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, айы, жылы;
2) білімі туралы мәліметтер;
3) ұйымның жарғылық немесе құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы және қолдаухат берілген күнгі атқаратын лауазымының толық атауы көрсетіле отырып, жұмыс орны туралы мәліметтер;
4) еңбек қызметінің мәліметтері;
5) наградалары мен құрметті атақтары туралы мәліметтер;
6) заңсыз сотталған және кейіннен сот шешімі бойынша толық ақталған адамдарды қоспағанда, әкімшілік жазалардың және соттылықтың болмауы туралы мәліметтер ұсынылады.
12. Құрмет грамотасымен:
Құрмет грамотасына ұсыну сәтінде заңнамада белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар тұлғалар;
сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдар марапатталмайды.
13. Құрмет грамотасы:
1) тиісінше мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады және бланкіге басып шығарылады;
2) Астана қаласының әкімі қол қояды;
3) Астана қаласының әкімі немесе оның уәкілеттік беруі бойынша өзге лауазымды адам салтанатты жағдайда тапсырады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 30.06.2023 № 47/5-VIII (алғашқы ресми жариялаған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
14. Құрмет грамотасы жоғалған жағдайда телнұсқасы берілмейді.
15. Құрмет грамотасының бланкілері мен оның жақтаушаларын дайындау Аппаратпен қамтамасыз етіледі.