Об утверждении бюджета района Шал акына на 2022-2024 годы
Решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 24 декабря 2021 года № 16/1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2021 года № 26175.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 13 настоящего решения.
В соответствии со статьями 9, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Шал акына Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района Шал акына на 2022 – 2024 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 580 184,4 тысяч тенге:
налоговые поступления – 471 524 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 4 627,5 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 500 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6 097 532,9 тысяч тенге;
2) затраты – 6 633 841,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 44 993,8 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 50 540 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 5 546,2 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 98 650,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 98 650,7 тысяч тенге:
поступление займов – 50 540 тысяч тенге;
погашение займов – 5 546,2 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 53 656,9 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо Казахстанской области от 17.02.2022 № 18/4 (вводится в действие с 01.01.2022); от 20.04.2022 № 21/1 (вводится в действие с 01.01.2022) ; от 16.06.2022 № 22/13 (вводится в действие с 01.01.2022) ; от 10.08.2022 № 23/3 (вводится в действие с 01.01.2022) ; от 12.10.2022 № 25/1 (вводится в действие с 01.01.2022); от 22.11.2022 № 27/1 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2022 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) социального налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
2) налога на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, сельского округа;

2022-2024 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 16/1 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылы 29 желтоқсанда № 26175 болып тіркелді.
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа еңгізіледі - осы шешімнің 13-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджеті тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2022 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 580 184,4 мың теңге:
салықтық түсімдер – 471 524 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 4 627,5 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 6 500 мың теңге;
трансферттер түсімі – 6 097 532,9 мың теңге;
2) шығындар – 6 633 841,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 44 993,8 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 50 540 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 5 546,2 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 98 650,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 98 650,7 мың теңге:
қарыздар түсімі – 50 540 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 5 546,2 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 53 656,9 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 17.02.2022 № 18/4 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; 20.04.2022 № 21/1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 16.06.2022 № 22/13 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 10.08.2022 № 23/3 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 12.10.2022 № 25/1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен; 22.11.2022 № 27/1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2022 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне сәйкес, келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салықтан;
2) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салықтан;

3) акциза на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
4) платы за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
5) лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
6) платы за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
7) сбора за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств, а также их перерегистрацию, за исключением юридических лиц, являющихся коммерческими организациями, их филиалов и представительств;
8) сбора за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
9) государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить, что доходы районного бюджета на 2022 год формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
поступлений части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района;
доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, сельского округа;
вознаграждений по кредитам, выданным из районного бюджета;
других неналоговых поступлений в районный бюджет.
4. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет
поступлений от продажи основного капитала.
5. Утвердить поступление бюджетной субвенции, передаваемой из областного бюджета в бюджет района в сумме 2 999 803 тысяч тенге.
6. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам сельских округов и города Сергеевки на 2022 год в сумме 206 866 тысяч тенге, в том числе:
Афанасьевскому сельскому округу – 20 033 тысяч тенге;
Аютасскому сельскому округу – 22 284 тысяч тенге;
Городецкому сельскому округу – 19 756 тысяч тенге;
Кривощековскому сельскому округу – 18 902 тысяч тенге;
Новопокровскому сельскому округу – 21 579 тысяч тенге;
Приишимскому сельскому округу – 19 027 тысяч тенге;
Семипольскому сельскому округу – 18 422 тысяч тенге;
Сухорабовскому сельскому округу – 18 529 тысяч тенге;
Юбилейному сельскому округу – 21 109 тысяч тенге;
Жанажолскому сельскому округу – 22 946 тысяч тенге;
городу Сергеевке – 4 279 тысяч тенге.
7. Учесть возврат целевых текущих трансфертов из районного бюджета на компенсацию потерь областного бюджета в сумме 2 348 605 тысяч тенге.
8. Учесть в районном бюджете на 2022 год поступление бюджетных кредитов из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.

3) бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына ақцизден;
4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақысынан;
5) қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымынан;
6) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақысынан;
7) коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін қоспағанда, заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркегені және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алымнан;
8) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ кайта тіркегені үшін алымнан;
9) республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баждан.
3. 2022 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен құрылады деп белгіленсін:
аудан әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдерінен;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерден;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылардан;
аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдерден.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін.
5. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік субвенция түсімі 2 999 803 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Аудандық бюджеттен 2022 жылға арналған ауылдық округтер және Сергеевка қаласының бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 206 866 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Афанасьев ауылдық округіне – 20 033 мың теңге;
Аютас ауылдық округіне – 22 284 мың теңге;
Городецк ауылдық округіне – 19 756 мың теңге;
Кривощеков ауылдық округіне – 18 902 мың теңге;
Новопокров ауылдық округіне – 21 579 мың теңге;
Приишим ауылдық округіне – 19 027 мың теңге;
Семипол ауылдық округіне – 18 422 мың теңге;
Сухорабов ауылдық округіне – 18 529 мың теңге;
Юбилейный ауылдық округіне – 21 109 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округіне – 22 946 мың теңге;
Сергеевка қаласына – 4 279 мың теңге.
7. Облыстық бюджеттің шығындарын өтеуге аудандық бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттердің қайтарылуы 2 348 605 мың теңге сомасында ескерілсін.
8. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер түсімі ескерілсін.

9. Учесть целевые текущие трансферты из районного бюджета четвертому уровню бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2022- 2024 годы".
10. Учесть в бюджете района на 2022 год поступление целевых трансфертов из республиканского и областного бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2022- 2024 годы".
11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2022 год в сумме 7 500 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 11 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 16.06.2022 № 22/13 (вводится в действие с 01.01.2022); от 22.11.2022 № 27/1 (вводится в действие с 01.01.2022).

9. Бюджеттің төртінші деңгейдегі аудандық бюджетінен ағымдағы нысаналы трансферттер ескерілсін
Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2022-2024 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
10. 2022 жылға арналған аудан бюджетінде республикалық және облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер түсімдері ескерілсін.
Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2022-2024 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
11. 2022 жылға ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 7 500 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 16.06.2022 № 22/13 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; 22.11.2022 № 27/1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

12. Установить лимит долга местного исполнительного органа на 2022 год в сумме 5 546,2 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 12 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 12.10.2022 № 25/1 (вводится в действие с 01.01.2022).
13. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь маслихата района Шал акына
Северо-Казахстанской области
О. Амрин
Приложение 1
к решению маслихата
района Шал акына
Северо-Казахстанской области

12. 2022 жылға жергілікті атқарушы органның қарыз лимиті 5 546,2 мың теңге сомасында белгіленсін.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 12.10.2022 № 25/1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
13. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы
мәслихатының хатшысы
О. Амрин
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы мәслихатының

2 935
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
935
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
2 000
9
Прочие государственные услуги общего характера
156 405
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
53 596
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
53 596
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
61 880
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства,
жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
30 549
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
31 331
475
Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
40 929
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии
40 929
02
Оборона
26 166
1
Военные нужды
8 197
122
Аппарат акима района (города областного значения)
8 197
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
8 197
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
17 969
122
Аппарат акима района (города областного значения)
17 969
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
17 399
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
570
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
180 097
1
Социальное обеспечение
12 589
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
12 589
005
Государственная адресная социальная помощь
12 589
2
Социальная помощь
136 730
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
136 730
002
Программа занятости
36 701
006
Оказание жилищной помощи
2 788
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
23 512
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 035
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
29 915
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов
протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида

2 935
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
935
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
2 000
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
156 405
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
53 596
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 596
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
61 880
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30 549
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
31 331
475
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
40 929
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, ауыл шаруашылығы мен ветеринарияны дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40 929
02
Қорғаныс
26 166
1
Әскери мұқтаждар
8 197
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
8 197
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
8 197
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
17 969
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
17 969
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
17 399
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
570
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
180 097
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
12 589
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
12 589
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
12 589
2
Әлеуметтiк көмек
136 730
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
136 730
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
36 701
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 788
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
23 512
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 035
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
29 915
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету