Об утверждении Правил проведения оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 23 февраля 2022 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2022 года № 26925.
В соответствии с пунктом 2 статьи 11-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма.
2. Департаменту финансового мониторинга Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства Республики
Казахстан по финансовому мониторингу
Ж. Элиманов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство
Республики Казахстан
по защите и развитию конкуренции
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство
Республики Казахстан
по противодействию коррупции
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Председатель
Агентства Республики
Казахстан по финансовому
мониторингу
от 23 февраля 2022 года № 14
Правила проведения оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 11-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон), определяют порядок проведения оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма.

Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 23 ақпандағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 ақпанда № 26925 болып тіркелді.
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 11-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне бағалау жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің Қаржылық мониторинг департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрфық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы
Ж. Элиманов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 23 ақпандағы
№ 14 Бұйрықпен
бекітілген
Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне бағалау жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне бағалау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне бағалау жүргізу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) рабочая группа – группа, состоящая из числа представителей государственных, правоохранительных и специальных государственных органов для проведения оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
2) ранжирование рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма – процедура установления относительной значимости (предпочтительности) собранных данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
3) риски легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма – нанесения ущерба финансовой системе и экономике страны, путем совершения финансовых операций (сделок) в целях легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма в связи с реализацией угроз и (или) наличием уязвимости;
4) оценка рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма – определение уровней рисков способом анализа собранных данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
5) сбор данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма – процесс получения информации от государственных, правоохранительных и специальных государственных органов и субъектов финансового мониторинга для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
6) структурирование рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма – группирование и суммирование собранных данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма для их последующего анализа;
7) субъекты финансового мониторинга – субъекты финансового мониторинга, указанные в пункте 1 статьи 3 Закона;
8) государственные органы – государственные органы, которые осуществляют контроль за исполнением субъектами финансового мониторинга законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов и финансированию терроризма, в соответствии со статьей 14 Закона, а также с которыми взаимодействует уполномоченный орган, в соответствии со статьей 18 Закона.
2. Порядок проведения оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма
3. Оценка рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма длится до 18 (восемнадцати) месяцев.
Последующие оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма проводятся по истечении 36 (тридцать шесть) месяцев со дня начала предыдущей оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жұмыс тобы – кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне бағалау жүргізу үшін мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың өкілдерінен тұратын топ;
2) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін ранжирлеу – кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін жиналған деректердің салыстырмалы маңыздылығын (ең қолайлы) белгілеу рәсімі;
3) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру – кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру мақсатында қаржылық операцияларды (мәмілелерді) жасау арқылы қаржы жүйесіне және елдің экономикасына залал келтіру;
4) кірістерді заңдастыруды (жылыстату) және терроризмді қаржыландыруды бағалау – тәуекелдер деңгейлерін кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін жиналған деректерді талдау тәсілімен айқындау;
5) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін деректер жинау – кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардан және қаржылық мониторинг субъектілерінен ақпарат алу процесі;
6) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін құрылымдау – оларды кейіннен талдау үшін кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін жиналған деректерді топтастыру және жинақтау;
7) қаржылық мониторинг субъектілері – Заңның 3-бабының 1-тармағында көрсетілген қаржылық мониторинг субъектілері;
8) мемлекеттік органдар – Заңның 14-бабына сәйкес қаржылық мониторинг субъектілерінің Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын орындауын бақылауды жүзеге асыратын, сондай-ақ Заңның 18-бабына сәйкес уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасайтын мемлекеттік органдар.
2. Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне бағалау жүргізу тәртібі
3. Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне бағалау жүргізу 18 айға дейін созылады.
Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне кейінгі бағалаулар кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне алдыңғы бағалау басталған күннен бастап 36 ай өткеннен кейін жүргізіледі.

4. В целях оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма уполномоченным органом создается рабочая группа по оценке рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма.
Уполномоченный орган запрашивает у государственных, правоохранительных и специальных государственных органов предложения по кандидатурам представителей для включения в рабочую группу.
5. Уполномоченный орган координирует работу по реализации оценки рисков в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма.
6. Оценка рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма включает три этапа:
1) сбор данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма в части определения угроз и уязвимости рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
2) обработка и анализ данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
3) оценка рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма и выявления мер, направленных на снижение рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма.
7. Запрос о представлении кандидатур в составы рабочей группы направляется уполномоченным органом не позднее 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня начала каждой оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма.
Государственные, правоохранительные и специальные государственные органы в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня получения указанного предложения в соответствии с компетенцией направляют в уполномоченный орган предложения о включении своих представителей в состав рабочей группы.
8. На основании представленных предложений о включении в состав рабочей группы представителей государственных, правоохранительных и специальных государственных органов уполномоченный орган утверждает состав рабочей группы.
9. Уполномоченный орган в течение 10 (десять) рабочих дней со дня утверждения состава рабочей группы утверждает график проведения заседаний рабочей группы (далее – график) и направляет для ознакомления членам рабочей группы.
Заседания рабочей группы проводятся в соответствии с графиком, но не реже одного раза в месяц.
10. В случае необходимости заседания рабочей группы проводятся по инициативе уполномоченного органа.
11. Исключен приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).

4. Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау мақсатында уәкілетті орган кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау жөніндегі жұмыс тобын құрады.
Уәкілетті орган жұмыс тобына енгізу үшін мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардан өкілдердің кандидатуралары жөнінде ұсыныстар сұратады.
5. Уәкілетті орган қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында тәуекелдерді бағалауды іске асыру жөніндегі жұмысты үйлестіреді.
6. Кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру бағалау үш кезеңді қамтиды:
1) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерінің қатерлері мен осалдықтарын айқындау бөлігінде кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін деректер жинау;
2) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін деректерді өңдеу және талдау;
3) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау және кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шараларды анықтау.
7. Жұмыс тобының құрамына өкілдер ұсыну туралы сұрау салуды уәкілетті орган әрбір кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау басталған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар көрсетілген ұсынысты алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде құзіретіне сәйкес уәкілетті органға жұмыс тобының құрамына өз өкілдерін енгізу туралы ұсыныстар жібереді.
8. Уәкілетті орган мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың өкілдерін жұмыс тобының құрамына енгізу туралы берілген ұсыныстардың негізінде жұмыс тобының құрамын бекітеді.
9. Уәкілетті орган жұмыс тобының құрамы бекітілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жұмыс тобының отырыстарын өткізу кестесін (бұдан әрі – кесте) бекітеді және танысу үшін жұмыс тобының мүшелеріне жібереді.
Жұмыс тобының отырыстары кестеге сәйкес, бірақ айына кемінде бір рет өткізіледі.
10. Қажет болған жағдайда жұмыс тобының отырыстары уәкілетті органның бастамасы бойынша өткізіледі.
11. Алып тасталды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Государственные, правоохранительные и специальные государственные органы, субъекты финансового мониторинга, Республиканская нотариальная палата, Республиканская коллегия адвокатов, а также Республиканская коллегия юридических консультантов ежегодно до 1 апреля предоставляют в уполномоченный орган данные для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма в соответствии с приложениями 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 к данному приказу.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
12-1. Нотариальная палата обобщает практику применения законодательства Республики Казахстан о ПОД/ФТ, вносит предложения по его совершенствованию и ежегодно до 1 марта представляет такую информацию в Республиканскую нотариальную палату согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
13. В случае отсутствия данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма, указываются причины отсутствия таких данных.
3. Порядок обработки и анализа данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма
14. Уполномоченный орган в течение 30 (тридцать) рабочих дней со дня получения всех данных проводит обработку собранных данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма путем:
1) сравнения собранных данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма на предмет соответствия и полноты представленных данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
2) структурирования собранных данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
3) ранжирования собранных данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма.
15. Уполномоченный орган после обработки данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма осуществляет их анализ, который длится в течение от 3 (трех) до 5 (пяти) месяцев, при проведении которого выявляет:
1) источник риска легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;

12. Мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар, қаржы мониторингі субъектілері, Республикалық нотариаттық палата, Республикалық адвокаттар алқасы, соңдай-ақ республикалық заң консультанттары алқасы жыл сайын 1 сәуірге дейін уәкілетті органға осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19–қосымшаларға сәйкес кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін деректер ұсынады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-1. Нотариаттық палата Қазақстан Республикасының ҚЖ/ТҚҚ туралы заңнамасын қолдану практикасын қорытады, оны жетілдіру жәнінде ұсыныстар енгізеді және жыл сайын 1 наурызға дейін осындай ақпаратты осы бұйрыққа 1 – қосымшаға сәйкес Республикалық нотариаттық палатаға ұсынады.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру бағалау үшін деректер болмаған жағдайда мұндай деректердің болмау себептері көрсетіледі.
3. Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін деректерді өңдеу және талдау тәртібі
14. Уәкілетті орган барлық деректерді алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін:
1) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін ұсынылған деректердің сәйкестігі және толықтығы тұрғысынан кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін жиналған деректерді салыстыру;
2) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін жиналған деректерді құрылымдау;
3) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін жиналған деректерді ранжирлеу арқылы жиналған деректерге өңдеу жолымен жүргізеді.
15. Уәкілетті орган кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін деректерді өңдегеннен кейін оларды 3 (үш) айдан 5 (бес) айға дейін созылатын талдауды жүзеге асырады, оны жүргізу кезінде:
1) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелінің көзін;

2) характер риска легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
3) вероятность появления риска легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
4) последствия риска легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма.
16. При анализе данных для оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма также используется информация из отчетов о взаимной оценке и прогрессе по противодействию легализации (отмыванию) доходов и финансирования терроризма и докладов международных организаций в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма.
17. По итогам анализа собранных данных уполномоченный орган формирует отчет по оценке рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма, который содержит:
1) описание характера, источника, вероятности и последствий рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
2) итоги анализа собранных данных для рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма.
18. Уполномоченный орган в течение 10 (десять) рабочих дней со дня формирования отчета по оценке рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма передает его в рабочую группу.
4. Порядок оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма и выявления мер, направленных на снижение рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма
19. Рабочая группа в течение от 3 (трех) до 5 (пяти) месяцев со дня получения отчета по оценке рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма рассматривают и присваивают субъектам финансового мониторинга один из следующих уровней риска:
1) "высокий";
2) "средний";
3) "низкий".
20. Рабочая группа по итогам рассмотрения и присвоения соответствующих уровней риска формирует итоговый отчет по оценке рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма (далее – итоговый отчет), которые содержат:
1) описание оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
2) выводы по оценке рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;
3) заключения о принятии мер, направленных на снижение рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма.
21. Рабочая группа в течение 10 (десять) рабочих дней со дня формирования итогового отчета передает его в уполномоченный орган.

2) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелінің сипатын;
3) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелінің ықтималдылығын;
4) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелінің салдарларын анықтайды.
16. Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау үшін деректерді талдау кезінде кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бойынша өзара бағалау және прогресс туралы есептер мен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы халықаралық ұйымдардың баяндамаларынан ақпарат та пайдаланылады.
17. Жиналған деректерді талдау қорытындылары бойынша уәкілетті орган кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау жөніндегі есепті қалыптастырады, онда:
1) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдері сипатының, көзінің, ықтималдылығы мен салдарының сипаттамасы;
2) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдері үшін жиналған деректер талдауының қорытындылары қамтылады.
18. Уәкілетті орган кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау бойынша есепті қалыптастырған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оны жұмыс тобына береді.
4. Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау мен кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шараларды анықтау тәртібі
19. Жұмыс тобы кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау жөніндегі есепті алған күннен бастап 3 (үш) айдан 5 (бес) айға дейін қарайды және тәуекелдің мынадай:
1) "жоғары";
2) "орташа";
3) "төмен" деңгейлерінің бірін береді.
20. Жұмыс тобы қарау және тәуекелдің тиісті деңгейлерін беру қорытындылары бойынша кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау бойынша қорытынды есептерді (бұдан әрі – қорытынды есеп) қалыптастырады, онда:
1) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау сипаттамасы;
2) кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін бағалау бойынша тұжырымдар;
3) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шаралар қабылдау туралы қорытынды қамтылады.
21. Жұмыс тобы қорытынды есеп қалыптастырылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оларды уәкілетті органға береді.

22. Уполномоченный орган в течение 10 (десять) рабочих дней со дня получения итогового отчета направляет его на согласование государственным, правоохранительным и специальным государственным органам.
23. Государственные, правоохранительные и специальные государственные органы направляют замечания и предложения, либо сообщают об их отсутствии уполномоченному органу в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня получения итогового отчета.
В случае представления государственными, правоохранительными и специальными государственными органами замечаний и предложений к итоговому отчету, уполномоченный орган в течение 5 (пять) рабочих дней возвращает его в рабочую группу для дальнейшей доработки.
Рабочая группа передает итоговый отчет с учетом замечаний и предложений в уполномоченный орган для дальнейшего направления в государственные, правоохранительные и специальные государственные органы в порядке, предусмотренных 21 и 22 пунктах Правил.
24. В случае непредставления государственными, правоохранительными и специальными государственными органами позиций в сроки, указанные в пункте 23 Правил, итоговые отчеты считаются согласованными.
25. Уполномоченный орган выносит для рассмотрения и одобрения на заседании Межведомственного совета по вопросам предупреждения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма (далее – Межведомственный совет), создаваемого уполномоченным органом, в соответствии с графиком заседаний Межведомственного совета согласованные с государственными, правоохранительными и специальными государственными органами итоговый отчет.
26. Уполномоченный орган после одобрения Межведомственным советом в течение 30 (тридцать) рабочих дней размещает итоговый отчет в закрытой части официального интернет-ресурса Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
Приложение 1
Оценка субъектов финансового мониторинга (заполняется государственными органами – регуляторами, субъектами финансового мониторинга, Республиканской нотариальной палатой, Республиканской коллегией адвокатов, Республиканской коллегией юридических консультантов)
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Критерий
Комментарий
1. Общие вопросы работы в сфере противодействия легализации (отмывания) денег, и финансирования терроризма (далее – ПОД/ФТ)
1.1 Какие были выявлены угрозы в сфере ПОД/ФТ за последний год?

22. Уәкілетті орган қорытынды есепті алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оларды мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға келісуге жібереді.
23. Мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар қорытынды есепті алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ескертулер мен ұсыныстарды жібереді не олардың жоқтығы туралы хабарлайды.
Мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар қорытынды есепке ескертулер мен ұсыныстар берген жағдайда, уәкілетті орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде одан әрі пысықтау үшін жұмыс тобына жібереді.
Жұмыс тобы Қағидалардың 21 және 22-тармақтарында көзделген тәртіппен мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға одан әрі жіберу үшін ескертулер мен ұсыныстарды ескере отырып, қорытынды есепті уәкілетті органға береді.
24. Мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген мерзімде ұстанымдарын ұсынбаған жағдайда қорытынды есептер келісілген деп есептеледі.
25. Уәкілетті орган құратын Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) және терроризмді қаржыландырудың алдын алу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық кеңестің (бұдан әрі – Ведомствоаралық кеңес) отырысына уәкілетті орган мемлекеттік, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдармен келісілген Ведомствоаралық кеңес отырыстарының кестесіне сәйкес қорытынды есепті қарау және мақұлдау үшін шығарады.
26. Уәкілетті орган Ведомствоаралық кеңес мақұлдағаннан кейін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қорытынды есепті Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің ресми интернет-ресурсының жабық бөлігіне орналастырады.
Қаржы мониторинг субъектілерін бағалау (реттеуші мемлекеттік органдар, ҚМС, Республикалық нотариаттық палата, Республикалық адвокаттар алқасы, республикалық заң консультанттары алқасы толтырады толтырады)
Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Критерий
Түсініктеме
1. Кірістерді жылыстатуға (заңдастыруға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы жұмыстың жалпы мәселелері (бұдан әрі - КЖ/ТҚҚ)
1.1 Соңғы жылда ҚЖ/ТҚҚ саласында қандай қауіптер анықталды?

1.2. Какие были приняты меры по их устранению?
1.3. На сколько принятые меры дали должный эффект по устранение выявленных угроз?
2. Эффективность контрольной деятельности***
2.1 Имеется ли у субъектов финансового мониторинга достаточные финансовые/кадровые/технические ресурсы для осуществления контроля в целях ПОД/ФТ? Укажите количество квалифицированных инспекторов, автоматизированных систем.
2.2 Каким образом государственными органами-регуляторами проводятся камеральные (безвыездные) и выездные проверки (инспектирование) по ПОД/ФТ? Укажите периодичность проверок.
2.3 Укажите количество организаций, прошедших инспектирование (проверку).
2.4 В течении какого времени хранится информация по итогам проведенных проверок?
2.5 Какие выявлены риски по итогам проведенных проверок и какие выработаны меры по их устранению?
3. Административные и уголовные правонарушения
3.1. Какие меры применяются в отношении сотрудников/руководства, нарушивших законодательство о ПОД/ФТ? Укажите все имеющиеся случаи нарушения.
3.2. Опишите случаи увольнения сотрудников/руководства организации по причине несоблюдения законодательства о ПОД/ФТ?
3.3 Считаете ли Вы действующую административную ответственность, предусмотренную статьей 214 Кодекса "Об административных правонарушениях" достаточной для сдерживания и дальнейшего недопущения правонарушений в сфере ПОД/ФТ?
3.4. Опишите случаи выдачи обязательных для исполнения письменных предписаний в случаях нарушения законодательства в сфере ПОД/ФТ?
3.5. Опишите случаи вынесения письменных предупреждений в случаях нарушения законодательства в сфере ПОД/ФТ?
3.6. Считаете ли Вы применяемые меры эффективными и достаточными?
3.7. Опишите случаи приостановления/отзыва лицензии за нарушение законодательства в сфере ПОД/ФТ субъектами финансового мониторинга***.
3.8. Имеются ли факты привлечения к уголовной ответственности сотрудников/ руководства СФМ за нарушение законодательства в сфере ОД/ФТ? Опишите все имеющиеся случаи.
4. Первичный контроль***
4.1. Каким образом осуществляется процесс лицензирования поднадзорной организации? Опишите процедуры лицензирования*.
4.2. Предоставьте статистику по примененным санкциям за последний год.
4.3. Приведите количество полученных и одобренных заявок на лицензирование.
4.4. Количество и причины отказов на лицензирование, связанных с отмыванием денег и финансированием терроризма (далее – ОД/ФТ).
4.5. Достаточно ли действующего регулирования в отношении организаций?
4.6. Какие меры применяются для контроля и снижения рисков, возникшие в связи с разработкой новых продуктов и новой деловой практики, включая новые механизмы передачи/, и использованием новых или развивающихся технологий как для новых, так и для уже существующих продуктов?

1.2. Оларды жою үшін қандай шаралар қолданылды?
1.3. Қабылданған шаралар анықталған қатерлерді жою бойынша қаншалықты тиісті нәтиже берді?
2. Бақылау қызметінің тиімділігі***
2.1 КЖ/ТҚҚ мақсатында бақылауды жүзеге асыру үшін қаржы мониторингі субъектілерінде жеткілікті қаржылық/кадрлық/техникалық ресурстар бар ма? Білікті инспекторлардың, автоматтандырылған жүйелердің санын көрсетіңіз.
2.2 Мемлекеттік реттеуші органдар КЖ/ТҚҚ бойынша камералдық (шығынсыз) және көшпелі тексерулерді (инспекциялауды) қалай жүргізеді? Тексеру кезеңділігін көрсетіңіз.
2.3 Инспекциядан (тексеруден) өткен ұйымдардың санын көрсетіңіз.
2.4 Жүргізілген тексерулердің қорытындылары бойынша ақпарат қанша уақыт сақталады?
2.5 Жүргізілген тексерулердің қорытындысы бойынша қандай тәуекелдер анықталды және оларды жою бойынша қандай шаралар әзірленді?
3. Әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтар
3.1. КЖ / ТҚҚ туралы заңнаманы бұзған қызметкерлерге / басшылықтарға қатысты қандай шаралар қолданылады? Барлық бұзушылық жағдайларын көрсетіңіз.
3.2. КЖ / ТҚҚ туралы заңнаманың сақталмауы себебінен қызметкерлерді/ұйым басшылығын жұмыстан шығару жағдайларын сипаттаңыз?
3.3 сӘкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодекстің 214-бабында көзделген қолданыстағы әкімшілік жауапкершілікті КЖ/ТҚҚ саласындағы құқық бұзушылықтарды тежеу және одан әрі болдырмау үшін жеткілікті деп санайсыз ба?
3.4. КЖ / ТҚҚ саласындағы заңнама бұзылған жағдайда орындалуы міндетті жазбаша нұсқамаларды беру жағдайларын сипаттаңыз?
3.5. КЖ / ТҚҚ саласындағы заңнама бұзылған жағдайда жазбаша ескертулер шығару жағдайларын сипаттаңыз?
3.6. Сіз қолданылатын шараларды тиімді және жеткілікті деп санайсыз ба?
3.7. Қаржы мониторингі субъектілерінің ТЖ/ТҚҚ саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін лицензияны тоқтата тұру/қайтарып алу жағдайларын сипаттаңыз***.
3.8. КЖ / ТҚ саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін қызметкерлерді/ ҚМС басшылығын қылмыстық жауапкершілікке тарту фактілері бар ма? Барлық жағдайларды сипаттаңыз.
4. Бастапқы бақылау***
4.1. Қадағаланатын ұйымды лицензиялау процесі қалай жүзеге асырылады? Лицензиялау процедураларын сипаттаңыз*.
4.2. Соңғы 3 жыл ішінде қолданылған санкциялар туралы Статистика беріңіз.
4.3. Лицензиялауға алынған және мақұлданған өтінімдердің санын келтіріңіз.
4.4. КЖ/ТҚ байланысты лицензиялауға бас тарту саны және себептері.
4.5. Ұйымдарға қатысты қолданыстағы реттеу жеткілікті ме?
4.6. Жаңа өнімдерді және жаңа іскерлік тәжірибені, соның ішінде жаңа беру/ беру тетіктерін әзірлеуге және жаңа немесе дамып келе жатқан технологияларды жаңа және бұрыннан бар өнімдерге пайдалануға байланысты тәуекелдерді бақылау және азайту үшін қандай шаралар қолданылады?

5. Идентификация клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников
5.1. Каким образом проводится идентификация личности клиента при вступлении с ним в деловые отношения?
5.2. Каким образом проходит процесс обмена информацией о клиенте, в случаях, когда субъекты финансового мониторинга (далее – СФМ) полагаются на меры по надлежащей проверке клиентов иных СФМ?
5.3. Какие базы данных и источники информации используются при идентификации? Укажите название базы данных, наименование учреждения, осуществляющего формирование этого ресурса.
5.4. Какие на Ваш взгляд базы данных и источники информации более эффективны?
5.5. Позволяет ли система идентификации распознать потенциальные нарушения?
5.6. Имеется ли возможность в информационной системе распознать публичное должностное лицо?
5.7. Как проводится надлежащая проверка в отношении клиентов, осуществляющих операции через удаленный доступ?
5.8. Каким образом проводится идентификация иностранных публичных должностных лиц? Имеется ли для этого автоматизированная база данных?
5.9. Каким образом принимаются решения по установлению или продолжению деловых отношений с клиентами, имеющими высокий риск ОД/ФТ?
5.10. Имеется ли доступ в вашем учреждении к "санкционным" перечням? (СБ ООН, Интерпол и т.д.)
5.11. Были ли в практике случаи применения мер в отношении лиц, состоящих в санкционных перечнях? Опишите случаи и принятые меры.
5.12. С какой периодичностью обновляются сведения о клиенте, который имеет статус высокого риска?
5.13. Каким образом выявляется бенефициарный собственник клиента и его представитель? Опишите процедуру.
5.14. Какие усиленные процедуры или процессы используются при надлежащей проверке клиентов, возможно представляющих более высокий риск ОД/ФТ?
5.15. Каким образом направляется в уполномоченный орган информация по операциям, подлежащим финансовому мониторингу, в случае совершения такой операции в отдаленных филиалах с плохим доступом к коммуникациям?
5.16. В течение какого периода хранятся документы клиента, подтверждающие личность с момента прекращения деловых отношений?
5.17. Имеются ли договора заключенные с иными лицами, которые проводят меры по надлежащей проверке клиента (его представителя), бенефициарного собственника, в соответствии с пунктом 8 статьи 5 Закона о ПОД/ФТ? Опишите условия.
5.18. Какие требования предъявляются к иным лицам, которые проводят меры по надлежащей проверке?
5.19. Каким образом осуществляется получения от иных лиц данных о клиенте (его представителе), бенефициарном собственнике? Имеется ли для этого автоматизированная система?

5. Сәйкестендіру клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін
5.1. Клиенттің жеке басын сәйкестендіру онымен іскерлік қарым-қатынасқа түскен кезде қалай жүзеге асырылады?
5.2. Қаржы мониторингі субъектілері (бұдан әрі – ҚМС) басқа ҚМС клиенттерін тиісті тексеру жөніндегі шараларға сүйенген жағдайда клиент туралы ақпарат алмасу процесі қалай өтеді?
5.3. Сәйкестендіру кезінде қандай мәліметтер базасы мен ақпарат көздері қолданылады? Деректер базасының атауын, осы ресурсты қалыптастыруды жүзеге асыратын мекеменің атауын көрсетіңіз.
5.4. Сіздің ойыңызша, қандай мәліметтер базасы мен ақпарат көздері тиімдірек?
5.5. Сәйкестендіру жүйесі ықтимал бұзушылықтарды тануға мүмкіндік бере ме?
5.6. Ақпараттық жүйеде мемлекеттік лауазымды тұлғаны тану мүмкіндігі бар ма?
5.7. Қашықтан қол жеткізу арқылы операцияларды жүзеге асыратын клиенттерге қатысты тиісті тексеру қалай жүргізіледі?
5.8. Шетелдік мемлекеттік лауазымды тұлғаларды сәйкестендіру қалай жүзеге асырылады? Ол үшін автоматтандырылған мәліметтер базасы бар ма?
5.9. ҚЖ / ТҚ тәуекелі жоғары клиенттермен іскерлік қатынастар орнату немесе жалғастыру бойынша шешімдер қалай қабылданады?
5.10. Сіздің мекемеңізде "санкциялар" тізіміне кіру мүмкіндігі бар ма? (БҰҰ ҚК, Интерпол және т. б.)
5.11. Іс жүзінде Санкциялар тізімінде тұрған адамдарға қатысты шараларды қолдану жағдайлары болды ма? Істер мен қабылданған шараларды сипаттаңыз.
5.12. Жоғары тәуекел мәртебесі бар клиент туралы мәліметтер қандай кезеңділікпен жаңартылады?
5.13. Клиенттің бенефициарлық иесі мен оның өкілі қалай анықталады? Процедураны сипаттаңыз.
5.14. КЖ / ТҚ жоғары тәуекелін ұсынатын клиенттерді тиісті тексеру кезінде қандай күшейтілген рәсімдер немесе процестер қолданылады?
5.15. Коммуникацияларға қолжетімділігі нашар шалғай филиалдарда осындай операция жасалған жағдайда қаржы мониторингіне жататын операциялар бойынша ақпарат уәкілетті органға қалай жіберіледі?
5.16. Іскерлік қарым-қатынас тоқтатылған сәттен бастап клиенттің жеке басын растайтын құжаттар қандай кезеңде сақталады?
5.17. КЖ/ТҚҚ туралы Заңның 5-бабының 8-тармағына сәйкес клиентті (оның өкілін), бенефициарлық меншік иесін тиісінше тексеру жөнінде шаралар жүргізетін өзге тұлғалармен жасалған шарттар бар ма? Шарттарды сипаттаңыз.
5.18. Тиісті тексеру шараларын жүргізетін басқа адамдарға қандай талаптар қойылады?
5.19. Өзге тұлғалардан клиент (оның өкілі), бенефициарлық меншік иесі туралы деректерді алу қалай жүзеге асырылады? Ол үшін автоматтандырылған жүйе бар ма?

5.20. В течение какого периода времени осуществляется получение данных о клиенте (его представителе), бенефициарном собственнике?
5.21. С какой периодичностью осуществляется контроль за соблюдением таким лицом правил внутреннего контроля субъекта финансового мониторинга?
5.22. Каким образом проводится идентификация личности клиента при осуществлении электронных переводов денег**?
5.23. Какая информация содержится в трансграничных и внутренних электронных переводах об отправителе и получателе денежных средств**?
6.Целостность персонала
6.1. Опишите факты коррупции внутри организации, а также предпринятые меры.
6.2 Опишите факты хищения, мошенничества внутри организации, а также предпринятые меры.
6.3. Имеются ли корпоративные мероприятия в целях предупреждения сотрудников организации от коррупции, воровства, мошенничества (моральные и материальные поощрения, технические обучения)
6.4. Какие требования предъявляются к должностному лицу, ответственному за соблюдение законодательства в сфере ПОД/ФТ?
6.5. Какими полномочиями обладает должностное лицо, ответственное за соблюдение законодательства в сфере ПОД/ФТ?
7. Обучение сотрудников
7.3. Какая категория сотрудников проходит обучение по ПОД/ФТ? Укажите порядок и частоту прохождения.
7.4. Проводится ли документирование посещаемости и учебных материалов?
7.5. Сколько семинаров в сфере ОД/ФТ проводилось для сотрудников организации? Сколько часов составляет продолжительность данных семинаров?
7.6. Что включает в себя программа обучения в рамках вышеуказанных семинаров?
7.7. Каким образом сотрудники информируются о возможных схемах и типологиях ОД/ФТ?
7.8. Имеется ли справочные материалы по ПОД/ФТ для сотрудников?
7.9. Знакомят ли сотрудников с новой актуальной информацией на тему ПОД/ФТ?
7.10. Какая положительная динамика улучшения положения дел наблюдается после прохождения обучения?
8. Подразделения комплаенс контроля
8.1. Имеет ли организация правила внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ, разработанные в соответствии с законодательством о ПОД/ФТ?
8.2. Укажите количество сотрудников, работающих в подразделении комплаенс контроля.
8.3. Какие квалификационные требования установлены в отношении сотрудников комплаенс контроля?
8.4. Имеется ли независимый сотрудник комплаенс контроля на уровне руководства?
8.5. Проводит ли подразделение комплаенс контроля систематические проверки применения процедур по ПОД/ФТ? Приведите примеры.
9. Корреспондентские отношения**
9.1. Имеются ли корреспондентские отношения с иными организациями?
9.2. Что было предпринято для установления таких отношений?

5.20. Өзге тұлғалардан клиент (оның өкілі), бенефициарлық меншік иесі туралы деректерді алу қандай уақыт кезеңі ішінде жүзеге асырылады?
5.21. Мұндай адамның қаржы мониторингі субъектісінің ішкі бақылау қағидаларын сақтауын Бақылау қандай кезеңділікпен жүзеге асырылады?
5.22. Электрондық ақша аударымдарынжүзеге асыру кезінде клиенттің жеке басын сәйкестендіру қалай жүргізіледі? * *
5.23. Ақша қаражатын жөнелтуші және алушы туралы трансшекаралық және ішкі электрондық аударымдарда қандай ақпарат бар**?
6. Персоналдың тұтастығы
6.1. Ұйым ішіндегі сыбайлас жемқорлық фактілерін, сондай-ақ қабылданған шараларды сипаттаңыз.
6.2 Ұйым ішіндегі ұрлық, алаяқтық фактілерін, сондай-ақ қабылданған шараларды сипаттаңыз.
6.3. Ұйым қызметкерлерін сыбайлас жемқорлықтан, ұрлықтан, алаяқтықтан (моральдық және материалдық көтермелеу, техникалық оқыту)ескерту мақсатында корпоративтік іс-шаралар бар ма?
6.4. КЖ / ТҚҚ саласындағы заңнаманың сақталуына жауапты лауазымды тұлғаға қандай талаптар қойылады?
6.5. КЖ / ТҚҚ саласындағы заңнаманы сақтауға жауапты лауазымды тұлға қандай өкілеттіктерге ие?
7. Обучение сотрудников
7.3. КЖ / ТҚҚ бойынша қызметкерлердің қандай санаты оқиды? Өту тәртібі мен жиілігін көрсетіңіз.
7.4. Сабаққа қатысу мен оқу материалдарын құжаттау жүргізіле ме?
7.5. Ұйым қызметкерлері үшін АЖ/ТҚ саласында қанша семинар өткізілді? Бұл семинарлардың ұзақтығы қанша сағатты құрайды?
7.6. Жоғарыда аталған семинарлар аясында оқыту бағдарламасы нені қамтиды?
7.7. Қызметкерлерге АЖ/ТҚ ықтимал схемалары мен типологиялары туралы қалай хабарланады?
7.8. Қызметкерлерге арналған КЖ / ТҚҚ бойынша анықтамалық материалдар бар ма?
7.9. Қызметкерлерді КЖ / ТҚҚ тақырыбында жаңа өзекті ақпаратпен таныстырады ма?
7.10. Оқудан кейін жағдайдың жақсаруының оң динамикасы қандай?
8. Комплаенс бақылау бөлімшелері
8.1. КЖ/ТҚҚ туралы заңнамаға сәйкес әзірленген КЖ/ТҚҚ мақсатында ұйымның ішкі бақылау қағидалары бар ма?
8.2. Бақылау комплаенс бөлімшесінде жұмыс істейтін қызметкерлердің санын көрсетіңіз.
8.3. Комплаенс бақылау қызметкерлеріне қатысты қандай біліктілік талаптары белгіленген?
8.4. Басшылық деңгейінде бақылау комплаенсінің тәуелсіз қызметкері бар ма?
8.5. Комплаенс бақылау бөлімшесі КЖ / ТҚҚ бойынша рәсімдердің қолданылуын жүйелі түрде тексере ме? Мысалдар келтіріңіз.
9. Корреспонденттік қатынастар**
9.1. Басқа ұйымдармен корреспонденттік қатынастар бар ма?
9.2. Мұндай қарым-қатынасты орнату үшін не істелді?

9.3. Имеются ли корреспондентские отношения с иными организациями, зарегистрированными/ находящимися в оффшорной зоне, в странах с высоким риском ОД/ФТ.
9.4. Проводились ли расследования в отношении иностранной финансовой организации-респондента на предмет ОД/ФТ? Опишите случаи и предпринятые меры Вашей организации.
9.5. Применялись ли санкции в отношении иностранной финансовой организации-респондента за нарушение законодательства в сфере ПОД/ФТ? Опишите случаи и предпринятые меры Вашей организации.
9.6. Какие требования предъявляются к иностранным финансовым организациям-респондентам, при установлении трансграничных корреспондентских отношений?
9.7. Опишите индикаторы, по которым оценивается иностранная финансовая организация-респондент, до установления корреспондентских отношений?
9.8. Имеются ли определенные критерии оценки деятельности в сфере ПОД/ФТ, иностранной финансовой организации-респондента при установлении корреспондентских отношений?
9.9. Опишите процедуру предоставления необходимой информации по надлежащей проверке клиента от иностранной финансовой организации-респондента.
9.10. Какие источники используются при идентификации и проверке иностранной финансовой организации-респондента с целью дальнейшего установления корреспондентских отношений?
9.11. Опишите процедуру сбора и документального фиксирования информации об иностранной финансовой организации-респонденте, до установления корреспондентских отношений? В течение какого периода времени хранится эта информация и как часто обновляется?
9.12. Опишите случаи (в случае наличия), когда иностранная финансовая организация-респондент предоставляла свои счета банкам-ширмам.
9.13. Опишите случаи, когда Ваша организация отказывалась в установлении корреспондентских отношений с иностранными финансовыми организациями-респондентами. Опишите причины, а также предпринятые меры.
10. Предложения по совершенствованию законодательства о ПОД/ФТ
* - в части, субъектов финансового мониторинга, действующих по лицензии; ** - для банков второго уровня; *** - для государственных органов-регуляторов.
Приложение 2
Организация внутреннего контроля (СФМ)
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Количество клиентов по состоянию на _____*
Количество фактов отказа клиентам в установлении деловых отношений
Количество фактов прекращения деловых отношений с клиентами
Количество фактов отказа в проведении операции и принятия мер по замораживанию операций
Количество фактов признания операции клиента, имеющей характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации ОД/ФТ, и направления в уполномоченный орган в качестве подозрительной

9.3. КЖ / ТҚ тәуекелі жоғары елдерде оффшорлық аймақта тіркелген / орналасқан өзге де ұйымдармен корреспонденттік қатынастар бар ма.
9.4. Респондент-шетелдік қаржы ұйымына қатысты КЖ/ТҚ мәніне тергеулер жүргізілді ме? Сіздің ұйымыңыздың жағдайлары мен шараларын сипаттаңыз.
9.5. КЖ/ТҚҚ саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін Респондент-шетелдік қаржы ұйымына қатысты санкциялар қолданылды ма? Сіздің ұйымыңыздың жағдайлары мен шараларын сипаттаңыз.
9.6. Трансшекаралық корреспонденттік қатынастарды орнату кезінде шетелдік қаржы ұйымдарына-респонденттерге қандай талаптар қойылады?
9.7. Респондент-шетелдік қаржы ұйымы корреспонденттік қатынастар орнатқанға дейін бағаланатын индикаторларды сипаттаңыз?
9.8. Корреспонденттік қатынастарды орнату кезінде КЖ/ТҚҚ, респондент-шетелдік қаржы ұйымы саласындағы қызметті бағалаудың белгілі бір критерийлері бар ма?
9.9. Респондент-шетелдік қаржы ұйымынан Клиентті тиісті тексеру бойынша қажетті ақпаратты ұсыну рәсімін сипаттаңыз.
9.10. Респондент-шетелдік қаржы ұйымын сәйкестендіру және тексеру кезінде корреспонденттік қатынастарды одан әрі орнату мақсатында қандай көздер пайдаланылады?
9.11. Корреспонденттік қатынастар орнатылғанға дейін респондент-шетелдік қаржы ұйымы туралы ақпаратты жинау және құжаттау рәсімін сипаттаңыз? Бұл ақпарат қанша уақыт сақталады және қаншалықты жиі жаңартылады?
9.12. Респондент-шетелдік қаржы ұйымы өз шоттарын экран-банктерге берген жағдайларды (болған жағдайда) сипаттаңыз.
9.13. Сіздің ұйымыңыз респондент-шетелдік қаржы ұйымдарымен корреспонденттік қатынастар орнатудан бас тартқан жағдайларды сипаттаңыз. Себептерді, сондай-ақ қабылданған шараларды сипаттаңыз.
10. КЖ/ТҚҚ туралы заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар
* - лицензия бойынша әрекет ететін қаржы мониторингі субъектілері бөлігінде; ** - екінші деңгейдегі банктер үшін; *** - реттеуші мемлекеттік органдар үшін
Ішкі бақылауды ұйымдастыру (ҚМС)
Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жағдай бойынша клиенттер саны _____*
Клиенттерге іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту фактілерінің саны
Клиенттермен іскерлік қатынастарды тоқтату фактілерінің саны
Операцияларды жүргізуден бас тарту және операцияларды тоқтату бойынша шаралар қабылдау фактілерінің саны
КЖ/ТҚ заңдастыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операцияларын тану және күдікті ретінде уәкілетті органға жіберу фактілерінің саны

01.01.20__ г.
* - количество клиентов на начало периода
Приложение 3
Информация по видам продуктов (услуг) субъектов финансового мониторинга (заполняется СФМ)
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Виды продуктов
Количество операции (всех операций) *
Сумма операции*
Количество подозрительных операции*(было передано)
Сумма подозрительных операции*
Количество клиентов (всех клиентов) *
Количество клиентов, имеющих высокий риск к ОД/ФТ**
1
Частный банкинг
2
Депозитные продукты
3
Микродепозиты (до 1 000 000 тенге)
4
Кредитные продукты
5
Микрокредиты (до 1 000 000 тенге)
6
Безналичные переводы
7
Безналичные переводы малыми суммами (до 1 000 000 тенге)
8
Оборотные документы (чековые операции)
9
Документарные операции (аккредитивы, гарантии)
10
Корреспондентские счета
11
Электронный банкинг
12
Открытие счетов и депозитные операции
13
Учетные операции с долговыми обязательствами
14
Заемные операции и обязательства за третьих лиц
15
Учетные операции с долговыми обязательствами
16
Брокерско-дилерские услуги
17
Номинальное держание
18
Доверительное управление активами
19
Прочие операции для каждого вида СФМ (с раскрытием)
* - данные на начало периода
** - лиц, относящихся к национальным публичным должностным лицам, иностранным публичным должностным лицам, физ. и юр. лица зарегистрированные/ находящиеся в оффшорных зонах, странах с высоким риском ОД/ФТ, находящихся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и финансированием распространения оружия массового уничтожения)
Приложение 4
Общие вопросы (заполняется ПО, СГО)
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Показатели
Данные / комментарии
1
Основные тенденции роста экономических и коррупционных преступлений, связанных с легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, и финансирования терроризма полученных преступным путем за последние три года (20__, 20__, 20__ годы).
2
Какие риски вы наблюдаете в сфере отмывания денег и финансирования терроризма?
3
Какие были приняты меры по минимизации выявленных рисков?
4
Какие на Ваш взгляд факторы влияют на уровень риска отмывания денег и финансирования терроризма?
5
Какие области наиболее подвержены воздействию отмывания денег и финансированию терроризма? (например, кредитно-финансовая сфера, сфера бюджетных отношений, сфера незаконного оборота наркотиков и т.д)?
6
Какие на Ваш взгляд риски, угрозы и уязвимости характерны для системы противодействия отмывания денег и финансирования терроризма Республики Казахстан?
7
Какие на Ваш взгляд необходимо принять меры по повышению эффективности антиотмывочной системы Республики Казахстан?
8
Какие виды в большей степени имеют предшествующие преступления, связанные с легализацией (отмыванием) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем, и финансированию терроризма и насколько применима к этим преступлениям статья 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан?
9
Какая доля материалов, реализованных с возбуждением по статье 218 от общего количества переданных Агентством Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее - АФМ) информации?
10
Какие причины на Ваш взгляд влияют на низкий процент использования материалов АФМ при возбуждении дел по статье 218?
11
Где больше совершаются преступления легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем и финансирования терроризма в разрезе областей и какие основные причины?
12
Как Вы думаете, являются ли наказания за совершение преступления легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем, сдерживающими или необходимо их ужесточить? В каком направлении больше ужесточения требуется?
13
Приведите примеры, когда наказания за совершение преступления легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем не соответствовали требованиям закона.
14

01.01.20__ ж.
* - кезең басындағы клиенттер саны
Қаржы мониторингі субъектілері өнімдерінің (қызметтерінің) түрлері бойынша ақпарат (ҚМС толтырады)
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ п/п
Продукт түрлері
Операция Саны (барлық операциялар)*
Операция сомасы*
Күдікті операциялардың саны* (берілді)
Күдікті операция сомасы*
Клиенттер саны*
АЖ / ТҚ жоғары тәуекелі бар клиенттер саны**
1
Жеке бангкинг
2
Депозиттік өнімдер
3
Микродипозиттер (1 000 000 теңгеге дейін)
4
Несие өнімдері
5
Шығын несиелер (1 000 000 теңгеге дейін)
6
Қолма-қол ақшасыз аударымдар
7
Шағын сомалармен қолма-қол ақшасыз аударымдар (1 000 000 теңгеге дейін)
8
Айналым құжаттары (чектік операциялар)
9
Құжаттық операциялар (аккредитивтер, көпілдіктер)
10
Корреспонденттік шоттары
11
Электрондық банкинг
12
Шот ашу және деаозиттік операциялар
13
Бораштық міндеттемелермен есеп айырысу операциялары
14
Қарыз операциялары және үшінші тұлғалар үшін міндеттемелер
15
Борыштық міндеттемелермен есеп айырысу операциялары
16
Брокерлік-дилерлік қызметтер
17
Номиналды ұстау
18
Активтерді сенімді басқару
19
ҚМС-ның әрбір түрі үшін өзге де операциялар (ашылуымен)
* - кезең басындағы деректер
** - ұлттық жария лауазымдыадамға, шетелдік жария лауазымды адамдарға жататын адамдардың, оффшорлық аймақтарда, КЖ/ТҚ тәуекелі жоғары елдерде тіркелген/орналасқан жеке және заңды тұлғалар, терроризмді қаржыландырумен және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыремен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі
Жалпы мәселелер (ҚҚО, АҚО толтырылады)
Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Соңғы үш жылда ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті заңдастыруға (жылыстатуға) және қылмыстық жолмен алынған терроризмді қаржыландыруға байланысты экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстардың өсуінің негізгі үрдістері (20__ , 20__, 20__ жылдар).
2
Сіз ақшаны жылыстату және терроризмді қаржыландыру саласында қандай тәуекелдерді байқап жүрсіз?
3
Анықталған тәуекелдерді азайту бойынша қандай шаралар қабылданды?
4
Сіздің ойыңызша, ақшаны жылыстату және терроризмді қаржыландыру тәуекелінің деңгейіне қандай факторлар әсер етеді?
5
Ақшаны жылыстату және терроризмді қаржыландыру қай салаларға көбірек ұшырайды? (мысалы, несие-қаржы саласы, бюджеттік қатынастар саласы, есірткінің заңсыз айналымы және т. б.)?
6
Сіздің ойыңызша, Қазақстан Республикасының ақшаны жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жүйесіне қандай тәуекелдер, қатерлер мен осалдықтар тән?
7
Сіздің ойыңызша, Қазақстан Республикасының шайылуға қарсы жүйесінің тиімділігін арттыру бойынша қандай шаралар қабылдау қажет?
8
Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті жария етуге (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға байланысты бастапқы қылмыстардың қандай түрлері көп дәрежеде бар және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 218-бабы осы қылмыстарға қаншалықты қолданылады?
9
ҚМА берген ақпараттың жалпы санынан 218-бап бойынша қозғала отырып іске асырылған материалдардың үлесі қандай?
10
Сіздің ойыңызша, 218-бап бойынша іс қозғалған кезде ҚМА материалдарын пайдаланудың төмен пайызына қандай себептер әсер етеді?
11
Облыстар бөлінісінде Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру қылмыстары қай жерде көбірек жасалады және негізгі себептері қандай?
12
Сіздің ойыңызша, Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті заңдастыру (жылыстату) қылмыс жасағаны үшін жаза тежеуші болып табыла ма немесе оны қатаңдату қажет пе? Қай бағытта көбірек қатайту қажет?
13
Қылмыс жасағаны үшін жаза қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті заңдастыру (жылыстату) Заңның талаптарына сәйкес келмегеніне мысалдар келтіріңіз.
14

Опишите процесс правоприменения на практике статьи 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан? С какими трудностями Вы сталкивались? Имеются ли противоречия статьи 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан с другими законодательными актами Республики Казахстан? Если имеются, тогда, как на практике происходит правоприменение норм статьи 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан?
15
Как Вы думаете, исходя из Вашей практики, имеются ли виды преступлений легализации(отмывание) доходов, полученных преступным путем, которые не охватывает статья 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан?
Приложение 5
Полнота законодательства о конфискации активов (заполняется ПО, СГО)

Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 218-бабының іс жүзінде құқық қолдану процесін сипаттаңыз? Сіз қандай қиындықтарға тап болдыңыз? Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 218-бабының Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерімен қайшылықтары бар ма? Егер бар болса, онда іс жүзінде Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 218-бабының нормаларын құқық қолдану қалай жүргізіледі?
15
Сіздің тәжірибеңізге сүйене отырып, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 218-бабын қамтымайтын Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру(жылыстату) қылмыстарының түрлері бар ма?
Активтерді тәркілеу туралы заңнаманың толықтығы (ҚҚО, АҚО бойынша толтырылады)

Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Показатели
Данные / комментарии
1
Опишите процесс реализации статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан на практике? Приведите примеры
2
Какое количество имущества и на какую сумму было конфисковано в досудебном порядке за последний год?
3
Какое количество имущества и на какую сумму было конфисковано в судебном порядке за последний год?
4
Опишите, какие минимальные и максимальные наказания предусмотрены статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан и насколько они эффективны в применении на практике?
5
Опишите, с какими трудностями Вы сталкивались в процессе правоприменения статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан?
6
Имеются ли противоречия статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан с другими законодательными актами Республики Казахстан, подследственные Вашему государственному органу? Если имеются, тогда, каким образом происходит правоприменение норм статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан?
7
Имеются ли у Вас структуры, которые занимаются вопросами статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан?
8
Охарактеризуйте с какими сложностями Вы сталкиваетесь по вопросам розыска активов, приобретенных преступным путем?
9
Имеются ли специальные сотрудники, которые занимаются именно розыском активов, приобретенных преступным путем?
10
Какие меры принимаются по эффективному возврату активов внутри страны?
11
Какие меры принимаются по эффективному возврату активов из-за рубежа?
12
Какое количество каждого вида активов было возвращено в уголовном порядке за последний год)?
13
Какое количество каждого вида активов было возвращено вне уголовного производства за последний год?
14
В процессе розыска активов, приобретенных преступным путем, с какими государственными органами иностранных государств Вы взаимодействуете? Опишите процесс.
15
Кто определяет необходимость и целесообразность вменения статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан и принимает решения?
16
Как Вы думаете, являются ли нормы статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан сдерживающими или необходимо их ужесточить? В каком направлении требуется больше ужесточения?
17
В каких случаях судом выносятся решения о конфискации? Что является для этого основанием?
18
Являются ли эффективными основания для конфискации активов?
19
Оцените качество применения норм статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан? Какие недостатки имеются и почему?
Приложение 6
Качество сбора и обработки информации (заполняется ПО, СГО)

Ескерту. 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабын іс жүзінде жүзеге асыру процесін сипаттаңыз? Мысалдар келтіріңіз
2
Соңғы жылда сотқа дейінгі тәртіппен мүліктің қанша саны және қандай самаға тәркіленді.
3
Соңғы жылда сот тәртібімен мүліктіқ қанша саны және қандай самаға тәркіленді?
4
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабында қандай ең төменгі және ең жоғары жазалар көзделгенін және оларды практикада қолдануда қаншалықты тиімді екенін сипаттаңыз?
5
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабын құқық қолдану процесінде қандай қиындықтарға тап болғаныңызды сипаттаңыз?
6
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабының Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерінде қайшылықтар бар ма? Егер бар болса, онда Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабының нормаларын құқық қолдану қалай жүргізіледі?
7
Сізде Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабының мәселелерімен айналысатын құрылымдар бар ма?
8
Қылмыстық жолмен алынған активтерді іздестіру мәселелері бойынша қандай қиындықтарға тап болғаныңызды сипаттаңыз?
9
Қылмыстық жолмен алынған активтерді іздеумен айналысатын арнайы қызметкерлер бар ма?
10
Ел ішінде активтерді тиімді қайтару бойынша қандай шаралар қабылдануда?
11
Шетелден активтерді тиімді қайтару бойынша қандай шаралар қабылдануда?
12
Соңғы жылда активтердің әр түрінің қанша саны қылмыстық тәртіпте қайтарылды?
13
Соңғы жылда активтердің әр түрінің қанша саны қылмыстық іс жүргізуден тыс қайтарылды?
14
Қылмыстық жолмен алынған активтерді іздеу барысында сіз шет мемлекеттердің қандай мемлекеттік органдарымен өзара әрекеттесесіз? Процесті сипаттаңыз.
15
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабын енгізудің қажеттілігі мен орындылығын кім анықтайды және шешім қабылдайды?
16
Сіздің ойыңызша, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабының нормалары тежеуші болып табыла ма немесе оларды қатаңдату қажет пе? Қай бағытта көбірек қатайту қажет?
17
Қандай жағдайларда сот тәркілеу туралы шешім шығарады? Бұл үшін не негіз болып табылады?
18
Активтерді тәркілеудің тиімді негіздері бар ма?
19
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабы нормаларының қолданылу сапасын бағалаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
Ақпаратты жинау және өңдеу сапасы (ҚҚО, АҚО толтырылады)

Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Показатели
Данные / комментарии
1
Опишите процесс взаимодействия с АФМ?
2
Какое количество сообщений поступило от АФМ за последний год?
3
Сколько из направленных сообщений послужили в качестве доказательной базой для уголовных правонарушений?
4
Как по Вашему мнению необходимо повысить качество направляемой АФМ информации с целью принятия по ним соответствующих мер?
5
Какова численность сотрудников, занимающихся сбором и обработкой данных, полученных от АФМ?
6
К каким базам данных имеют доступ Ваши сотрудники и какого типа доступ (удаленный, прямой, автономный)?
7
Сколько материалов/информации Вы получаете от АФМ за год? Укажите, какие виды материалов/информации Вы получаете наиболее часто от АФМ?
8
Сколько дел формируются по материалам/информации АФМ, которые передаются в суд? Оцените качество получаемых материалов/информации от АФМ
9
Имеются ли дела по материалам/информации АФМ, которые не передавались в суд? Опишите причины
10
Как часто проводится обучение для Ваших сотрудников по вопросам противодействия легализации (отмывания) денег и (иного) имущества, полученных преступным путем, а также финансирования терроризма и участвуют ли при этом представители АФМ?
11
Сколько времени в среднем требуется Вашему сотруднику для сбора данных при формировании стандартных дел о легализации (отмывании) денег и (иного) имущества, полученных преступным путем, и финансировании терроризма по материалам АФМ?
13
Оцените уровень качества взаимодействия с АФМ? Опишите, какие недостатки имеются и почему?
14
Опишите процесс взаимодействия с иностранными государствами в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма? Насколько это эффективно?
15
Опишите качество и полноту получаемых данных от АФМ? Как Вы думаете, что нужно делать для их улучшения?
Приложение 7
Потенциал и ресурсы для расследования финансовых преступлений
(заполняется ПО, СГО)
Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Показатели
Данные / комментарии
1
Имеется ли у Вас отдельное структурное подразделение, которое занимается вопросами противодействия легализации (отмывания) денег и (иного) имущества, полученных преступным путем, и финансированию терроризма?
2
Достаточно ли полномочий для расследования финансовых преступлений у Вашей организации?
3
Имеются ли достаточные финансовые/кадровые/технические ресурсы, для расследования финансовых преступлений, в том числе конфискации активов (опишите каждый показатель отдельно)? Укажите количество квалифицированных сотрудников, которые занимаются именно финансовыми расследованиями?
4
Имеются ли специальные сотрудники, которые занимаются именно розыском активов, добытых преступным путем?
5
Опишите, какие эффективные меры используют сотрудники по возврату активов, добытых преступным путем, и финансовых преступлений? Какие недостатки имеются и почему?
6
Охарактеризуйте, с какими сложностями сталкиваетесь Вы при расследовании финансовых преступлений и розыска активов, добытых преступным путем, и почему?
7
К каким базам данных имеют доступ Ваши сотрудники при расследовании по финансовым преступлениям, в том числе при конфискации активов, и какого типа доступ (прямой, удаленный, автономный)?
8
Участвуют ли государственные органы иностранных государств в процессе розыска активов, добытых преступным путем, и расследования финансовых преступлений? Опишите процесс взаимодействия. Насколько это эффективно? Какие недостатки имеются и почему?
9
Оцените качество расследований финансовых преступлений, в том числе конфискацию активов? Какие недостатки имеются и почему?
10
Укажите, какие риски коррупционных правонарушений имеются среди Ваших сотрудников, которые занимаются расследованием финансовых преступлений, в том числе конфискацией активов?
11
Какие меры принимаются Вашим ведомством по устранение этих рисков?
12
Какой уровень заработных плат (низкий, средний, высокий) у сотрудников, которые занимаются расследованием финансовых преступлений? Влияет ли это на деятельность сотрудников?
13
Опишите, какие факты коррупционных правонарушений имели место в Вашей организации? Укажите причины коррупционных правонарушений среди Ваших сотрудников, которые занимаются расследованием финансовых преступлений?
14
Укажите, какие антикоррупционные меры принимаются Вами и насколько они эффективны?
15
Опишите, насколько независимы сотрудники, при расследовании финансовых преступлений включая конфискацию активов и в процессе уголовного преследования, а также при принятии решений? Укажите внешние отрицательные факторы, угрозы, уязвимости и недостатки, которые могут повлиять на ход расследования или уголовного преследования?
16
Как часто проводится подготовка, переподготовка кадров, которые занимаются расследованием финансовых преступлений?
Приложение 8
Эффективность международного сотрудничества (заполняется ПО, СГО)

Ескерту. 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі агентт3г3 (бұдан әрі – ҚМА) өзара іс-қимыл процесін сипаттаңыз?
2
Соңғы 3 жылда (20__, 20__, 20__ жылдар) ҚМА-нен қанша хабарлама келіп түсті?
3
Жіберілген хабарламалардың Қаншасы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін дәлелдеу базасы ретінде қызмет етті?
4
Сіздің ойыңызша, олар бойынша тиісті шаралар қабылдау мақсатында жіберілетін ҚМА ақпаратының сапасын қалай арттыру қажет?
5
ҚМА-нен алынған деректерді жинауға және өңдеуге қатысатын қызметкерлердің саны қандай?
6
Сіздің қызметкерлеріңіз қандай дерекқорға қол жеткізе алады және қол жетімділіктің қандай түрі (қашықтан, тікелей, автономды)?
7
ҚМА-нен жылына қанша материал / ақпарат аласыз? АФМ-ден қандай материалдар / ақпарат түрлерін жиі алатыныңызды көрсетіңіз?
8
Сотқа берілетін ҚМА материалдары / ақпараттары бойынша қанша іс қалыптастырылады? ҚМА-нен алынған материалдардың/ақпараттың сапасын бағалаңыз
9
ҚМА-нің материалдары/ақпараттары бойынша сотқа берілмеген істер бар ма? Себептерін сипаттаңыз
10
Сіздің қызметкерлеріңіз үшін Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (өзге) мүлікті заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша оқыту қаншалықты жиі жүргізіледі және бұл ретте ҚҚА өкілдері қатысады ма?
11
ҚМА материалдары бойынша Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (өзге) мүлікті заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру туралы стандартты істерді қалыптастыру кезінде сіздің қызметкеріңізге орташа есеппен қанша уақыт қажет?
13
ҚМА-мен өзара әрекеттесу сапасының деңгейін бағалаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
14
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында шет мемлекеттермен өзара іс-қимыл процесін сипаттаңыз? Бұл қаншалықты тиімді?
15
ҚМА-нен алынған деректердің сапасы мен толықтығын сипаттаңыз? Оларды жақсарту үшін не істеу керек деп ойлайсыз?
Қаржылық қылмыстарды тергеуге арналған әлеует пен ресурстар (ҚҚО мен АҚО бойынша толтырылады)
Ескерту. 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Сізде қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (өзге) мүлікті заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелерімен айналысатын жеке құрылымдық бөлімше бар ма?
2
Сіздің ұйымыңызда қаржылық қылмыстарды тергеу үшін жеткілікті өкілеттіктер бар ма?
3
Қаржылық қылмыстарды, оның ішінде активтерді тәркілеуді тергеу үшін жеткілікті қаржылық/кадрлық/техникалық ресурстар бар ма (әр көрсеткішті бөлек сипаттаңыз)? Қаржылық тергеулермен айналысатын білікті қызметкерлердің санын көрсетіңіз?
4
Қылмыстық жолмен алынған активтерді іздеумен айналысатын арнайы қызметкерлер бар ма?
5
Қызметкерлер Қылмыстық жолмен алынған активтерді және қаржылық қылмыстарды қайтару үшін қандай тиімді шараларды қолданатынын сипаттаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
6
Қаржылық қылмыстарды тергеу және Қылмыстық жолмен алынған активтерді іздеу кезінде қандай қиындықтарға тап болғаныңызды сипаттаңыз және неге?
7
Сіздің қызметкерлеріңіз қаржылық қылмыстарды тергеу кезінде, оның ішінде активтерді тәркілеу кезінде қандай мәліметтер базасына қол жеткізе алады және қол жетімділіктің қандай түрі (тікелей, қашықтан, автономды)?
8
Шет мемлекеттердің мемлекеттік органдары Қылмыстық жолмен табылған активтерді іздестіру және қаржылық қылмыстарды тергеу процесіне қатыса ма? Өзара әрекеттесу процесін сипаттаңыз. Бұл қаншалықты тиімді? Қандай кемшіліктер бар және неге?
9
Қаржылық қылмыстарды тергеудің, оның ішінде активтерді тәркілеудің сапасын бағалаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
10
Қаржылық қылмыстарды тергеумен, оның ішінде активтерді тәркілеумен айналысатын қызметкерлеріңіздің арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының қандай тәуекелдері бар екенін көрсетіңіз?
11
Сіздің ведомство осы тәуекелдерді жою бойынша қандай шаралар қабылдауда?
12
Қаржылық қылмыстарды тергеумен айналысатын қызметкерлердің жалақысы (төмен, орташа, жоғары)қандай? Осы жағдай қызметкерлердің қызметіне әсер ете ме?
13
Сіздің ұйымыңызда қандай сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактілері орын алғанын сипаттаңыз? Қаржылық қылмыстарды тергеумен айналысатын қызметкерлеріңіз арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың себептерін көрсетіңіз?
14
Сіз сыбайлас жемқорлыққа қарсы қандай шараларды қабылдағаныңызды және олар қаншалықты тиімді екенін көрсетіңіз?
15
Қаржылық қылмыстарды тергеуде, оның ішінде активтерді тәркілеуде және қылмыстық қудалау процесінде, сондай-ақ шешім қабылдауда қызметкерлер қаншалықты тәуелсіз екенін сипаттаңыз? Тергеу немесе қылмыстық қудалау барысына әсер етуі мүмкін сыртқы теріс факторларды, қауіптерді, осалдықтар мен кемшіліктерді көрсетіңіз?
16
Қаржылық қылмыстарды тергеумен айналысатын кадрларды даярлау, қайта даярлау қаншалықты жиі жүргізіледі?
Халықаралық ынтымақтастықтың тиімділігі (ҚҚО, АҚО толтырылады)

Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Показатели
Данные / комментарии
1
Проводится ли взаимная правовая помощь в области противодействия легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем? Имеются ли отказы от иностранных государств по оказанию взаимной правовой помощи? Какие причины?
2
Какие организации участвуют во взаимной правовой помощи?
3
Когда в последний раз проводилась взаимная правовая помощь в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем? Опишите, какие трудности возникают в процессе взаимной правовой помощи?
4
Оцените качество и полноту предоставленной взаимной правовой помощи? Имеются ли недостатки и почему?
5
В процессе взаимной правовой помощи были ли случаи по возврату или розыску активов, добытых преступным путем? Опишите насколько качественно и эффективно были проработаны вопросы?
6
Использовались ли материалы/информация АФМ при подготовке запросов/ответов в рамках взаимной правовой помощи? Оцените эффективность участия АФМ в данном процессе. Имеются ли недостатки и почему?
7
С какими странами наиболее активно взаимодействуете по вопросам взаимной правовой помощи в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем?
8
С какими международными организациями проводится сотрудничество в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем?
9
Оцените качество направляемых ответов Вашего ведомства на запросы иностранных государств, международных организаций?
10
Оцените качество направляемых ответов иностранным государством, международной организации на запросы Вашего ведомства?
11
Оцените качество правоприменения страной международных стандартов в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем?
12
Опишите, какие иные эффективные меры применяются в области международного сотрудничества (встречи, переговоры, форумы)?
Приложение 9
Емкость и ресурсы для судебных процедур (включая конфискацию активов) (заполняется ВС)
Сноска. Правила дополнены приложением 9 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
N
Показатели
Данные / комментарии
1
Какой уровень судей проводит судебные процедуры по делам финансовых преступлений включая конфискацию активов (далее – КА) (республиканский, областной, городской, районный)?
2
Какой уровень полномочий судей, которые ведут дела по финансовым преступлениям включая КА?
3
Какова укомплектованность судей занимающиеся вопросами финансовых преступлений включая КА (количество административных судей состава и судей по уголовным делам)?
4
Какой уровень качества кадрового состава судей, занимающихся делами по финансовым преступлениям включая КА (количество судей, которые имеют нужный уровень стажа и опыта для ведения дел по финансовым преступлениям включая КА)?
5
Какой уровень доступа и полномочий судей, которые ведут дела по финансовым преступлениям включая КА?
6
Какого типа доступ к базам данных (прямой, удаленный, автономный)?
7
Какой уровень финансирования имеется у судей ведущих расследования финансовых преступлений включая КА (республиканское, местное, областное, районной,)?
8
Насколько независимы судьи, которые ведут дела по финансовым преступлениям включая КА?
9
Какой тип судей занимается делами по финансовым преступлениям включая КА (, административные, уголовные)?
10
Какой уровень заработных плат у судей (высокий, низкий, средний)?
11
Сколько дел поступает по финансовым преступлениям включая КА в среднем за год/два года/три года из них по скольким выносится приговоры и сколько из них отправляется на доработку?
Приложение 10
Производство по уголовным делам: финансирование терроризма
(заполняется ПО, СГО)

Ескерту. 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіш
Мәліметтер/ комментарийлер
1
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл саласында өзара құқықтық көмек көрсетіле ме? Өзара құқықтық көмек көрсету бойынша шет мемлекеттерден бас тартулар бар ма? Қандай себептері?
2
Өзара құқықтық көмекке қандай ұйымдар қатысады?
3
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл саласында соңғы рет өзара құқықтық көмек қашан жүргізілді? Өзара құқықтық көмек процесінде қандай қиындықтар туындайтынын сипаттаңыз?
4
Ұсынылған өзара құқықтық көмектің сапасы мен толықтығын бағалаңыз? Кемшіліктер бар ма және неге?
5
Өзара құқықтық көмек процесінде Қылмыстық жолмен табылған активтерді қайтару немесе іздеу жағдайлары болды ма? Сұрақтар қаншалықты сапалы және тиімді пысықталғанын сипаттаңыз?
6
Өзара құқықтық көмек шеңберінде сұрау салуларды/жауаптарды дайындау кезінде ҚМА материалдары/ақпараты пайдаланылды ма? ҚМА-нің осы процеске қатысуының тиімділігін бағалаңыз. Кемшіліктер бар ма және неге?
7
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл саласында өзара құқықтық көмек мәселелері бойынша қай елдермен белсенді өзара іс-қимыл жасайсыздар?
8
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл саласында қандай халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жүргізіледі?
9
Сіздің ведомствоның шет мемлекеттердің, халықаралық ұйымдардың сұрауларына жолдаған жауаптарының сапасын бағалаңыз?
10
Сіздің ведомствоның сұрауларына шет мемлекет, халықаралық ұйым жіберген жауаптардың сапасын бағалаңыз?
11
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл саласында елдің халықаралық стандарттарды қолдану сапасын бағалаңыз?
12
Халықаралық ынтымақтастық саласында (кездесулер, келіссөздер, форумдар) қандай басқа тиімді шаралар қолданылатынын сипаттаңыз?
Сот рәсімдеріне арналған сыйымдылық және ресурстар (активтерді тәркілеуді қоса алғанда) ( ЖС толтырады)
Ескерту. 9-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
N
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Активтерді тәркілеу (бұдан әрі – АТ) (республикалық, облыстық, қалалық, аудандық) қоса алғанда, қаржылық қылмыстар істері бойынша сот рәсімдерін судьялардың қандай деңгейі жүргізеді?
2
Қаржылық қылмыстар мен АТ бойынша істерді жүргізетін судьялардың өкілеттіктерінің деңгейі қандай?
3
АТ қоса алғанда, қаржылық қылмыстар мәселелерімен айналысатын судьялардың құрамы қандай(қылмыстық істер бойынша әкімшілік судьялар мен судьялардың саны)?
4
АТ қоса алғанда, қаржылық қылмыстар бойынша істермен айналысатын судьялардың кадрлық құрамы сапасының деңгейі қандай (АТ қоса алғанда, қаржылық қылмыстар бойынша істерді жүргізу үшін қажетті өтілі мен тәжірибесі бар судьялардың саны)?
5
Қаржылық қылмыстар мен АТ бойынша істерді жүргізетін судьялардың қол жетімділігі мен өкілеттіктерінің деңгейі қандай?
6
Дерекқорға қол жетімділіктің қандай түрі (тікелей, қашықтан, автономды)?
7
АТ (республикалық, жергілікті, облыстық, аудандық) қоса алғанда, қаржылық қылмыстарды тергеу жүргізетін судьялардың қаржыландыру деңгейі қандай?
8
Қаржылық қылмыстар мен АТ бойынша істерді жүргізетін судьялар қаншалықты тәуелсіз?
9
АТ ( әкімшілік, қылмыстық) қоса алғанда, қаржылық қылмыстар бойынша істермен судьялардың қандай түрі айналысады?
10
Судьялардың жалақысы қандай (жоғары, төмен, орташа)?
11
Бір жыл/екі жыл/үш жыл ішінде орташа алғанда ға қоса алғанда, қаржылық қылмыстар бойынша қанша іс түседі, олардан қанша үкім шығарылады және олардың қаншасы пысықтауға жіберіледі?
Қылмыстық істер бойынша іс жүргізу: терроризмді қаржыландыру (ҚҚО, АҚО бойынша толтырылады)

Сноска. Правила дополнены приложением 10 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Данные за год: 20__
Показатель
Количество
Расследования ФТ
2.4.1
Количество расследований ФТ
2.4.2
Количество физических лиц – фигурантов расследований ФТ
2.4.3
Количество расследований, инициированных сообщением о подозрительной операции (далее – СПО)

Ескерту. 10-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жыл бойынша мәлімет
Көрсеткіш
Саны
ТҚ тергеу
2.4.1
ТҚ тергеу саны
2.4.2
ТҚ тергеуге тартылған жеке тұлғалардың саны
2.4.3
Күдікті операция туралы хабарлаламен басталған (бұдан әрі – ҚОХ) тергеулер саны

2.4.4
Количество расследований ФТ с использованием данных из СПО
Судебное преследование ФТ
2.5.1
Количество дел, переданных в суд с обвинениями ФТ
2.5.2
Количество физических лиц, которым предъявлены обвинения в ФТ
2.5.3
Количество переданных в суд дел о ФТ, возбужденных на основании СПО
2.5.4
Количество переданных в суд дел по обвинению в ФТ, в которых были использованы данные из СПО
2.5.5 – 2.5.10
Количество рассмотренных дел, в которых причиной для снятия обвинений были*:
2.5.6
- не доказано ФТ;
2.5.7
- недостаточно доказательств, чтобы доказать умысел в совершении ФТ;
2.5.8
- расследование ФТ требует чрезмерных финансовых или временных затрат;
2.5.9
- обвинительные приговоры за ФТ поглощаются приговорами за предикатные преступления.
2.5.10
- добавьте наиболее распространенные причины при необходимости
Обвинительные приговоры по ФТ
2.6.1
Количество дел, по которым вынесены обвинительные приговоры по ФТ
2.6.2
Количество физических лиц, осужденных за ФТ
2.6.3
Количество дел, возбужденных на основании СПО, по которым вынесены обвинительные приговоры по ФТ
2.6.4
Количество дел, где были использованы СПО и вынесены обвинительные приговоры ФТ
2.6.5
Количество физических лиц, осужденных за финансирование терроризма с выплатой штрафа
2.6.6
Средний размер штрафов на физическое лицо, осужденное за ФТ (в долларах США)
2.6.7
Количество физических лиц, осужденных за ФТ с отбыванием тюремного заключения**
2.6.8
Средний размер тюремного заключения для физических лиц, осужденных за ФТ
* - в каждом деле может быть более одной причины для снятия обвинений в ФТ;
** – за исключением условных приговоров и приговоров с отсрочкой исполнения.
Приложение 11
Производство по уголовным делам: финансирование терроризма
(заполняется ПО, СГО)
Сноска. Правила дополнены приложением 11 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Вопросы
Количество
1. Общие сведения
1.1.
Дата, время, место террористического акта (далее – ТА) за отчетный период (по каждому ТА в отдельности).
1.2.
Фигуранты ТА (название организации, название ИП, ФИО физического лица).
1.3.
Опишите ТА с указанием его уровня (местный, региональный, международный).
1.4.
Укажите используемое оружие (предметы нападения), транспортные средства при совершении ТА.
1.5.
Имелась ли запрещенная религиозная литература и террористические материалы у фигурантов ТА?
1.6.
Кто был инициатором данного ТА и почему?
1.7.
Привлекались ли ранее к уголовной ответственности данные фигуранты ТА, когда, где и по каким статьям, какой вид наказания?
1.8.
Количество жертв, пострадавших в результате данного ТА.
1.9.
Опишите, какие иные преступления совершали данные фигуранты в ходе ТА, вследствие чего были осуждены, по каким статьям?

2.4.4
КОХ-дан алынған деректерді пайдалана отырып, ТҚ тергеулерінің саны
ТҚ-ны қудалау
2.5.1
ТҚ айыптауларымен сотқа берілген істердің саны
2.5.2
ТФ айып тағылған жеке тұлғалардың саны
2.5.3
КОХ негізінде қозғалған ТҚ туралы сотқа берілген істердің саны
2.5.4
ТҚ-ға айып тағу бойынша сотқа берілген, КОХ-тан алынған деректер пайдаланылған істердің саны
2.5.5 – 2.5.10
Айыптауды алып тастауға себеп болған қаралған істердің саны2 :
2.5.6
- ТҚ дәлелденген жоқ;
2.5.7
- ТҚ жасаудағы ниетті дәлелдеу үшін дәлелдер жеткіліксіз;
2.5.8
- ТҚ тергеу артық қаржылық немесе уақыт шығындарын талап етеді;
2.5.9
- ТҚ үшін айыптау үкімдері предикаттық қылмыстар үшін үкімдермен қамтылады.
2.5.10
- қажет болса, ең көп таралған себептерді қосыңыз
ТҚ бойынша айыптау үкімдері
2.6.1
ТҚ бойынша айыптау үкімдері шығарылған істердің саны
2.6.2
ТҚ үшін сотталған жеке тұлғалардың саны
2.6.3
ТҚ бойынша айыптау үкімдері шығарылған, КОХ негізінде қозғалған істердің саны
2.6.4
КОХ пайдаланылған және ТҚ айыптау үкімдері шығарылған істер саны
2.6.5
Айыппұл төлей отырып, терроризмді қаржыландырғаны үшін сотталған жеке тұлғалардың саны
2.6.6
ТҚ үшін сотталған жеке тұлғаға салынатын айыппұлдардың орташа мөлшері (АҚШ долларымен)
2.6.7
Түрме жазасын өтеумен ТҚ үшін сотталған жеке тұлғалардың саны3
2.6.8
ТҚ үшін сотталған жеке тұлғалар үшін түрмеге қамаудың орташа мөлшері
* – әрбір ісінде мүмкін бір себептері алу үшін айыптау ТҚ;
** – шартты үкімдер мен орындалуы кейінге қалдырылған үкімдерді қоспағанда.
Қылмыстық істер бойынша іс жүргізу: терроризмді қаржыландыру (ҚҚО, АҚО бойынша толтырылады)
Ескерту. 11-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сұрақтар
Саңы
1. Жалпы мәліметтер
1.1.
Есепті кезеңдегі террористік акті (бұдан әрі – ТА) күні, уақыты, орны (әрбір ТА бойынша жеке-жеке).
1.2.
ТА фигуранттары (ұйымның атауы, ЖК атауы, жеке тұлғаның ТАӘ).
1.3.
Оның деңгейін (жергілікті, аймақтық, халықаралық) көрсете отырып сипаттаңыз.
1.4.
ТА жасаған кезде пайдаланылатын қаруды (шабуыл жасайтын заттарды), Көлік құралдарын көрсетіңіз
1.5.
ТА айыпталушыларында тыйым салынған діни әдебиеттер мен террористік материалдар болды ма?
1.6.
Бұл кімнің бастамашысы болды және неге?
1.7.
Бұл айыпталушылар бұрын қылмыстық жауапкершілікке тартылған ба, қашан, қайда және қандай баптар бойынша, жазаның қандай түрі?
1.8.
Осы ТА нәтижесінде зардап шеккендер саны.
1.9.
Осы айыпталушылар қандай қылмыстар жасағаны туралы сипаттаңыз, олар қандай баптар бойынша сотталды?

1.10.
К какому религиозному течению относились фигуранты ТА?
1.11.
Имелась ли связь с иностранными террористическими или иными организациями у фигурантов ТА?
1.12.
Осуществляли ли фигуранты ТА выезд за границу? Укажите страны.
2. Проводимые расследования
2.1.
Количество дел зарегистрированных и расследуемых по данному ТА.
2.2.
Количество обвинительных приговоров по данному ТА.
2.3.
Количество осужденных по данному ТА.
2.4.
Сумма замороженного имущества фигурантов ТА.
2.5.
Сумма конфискованного имущества фигурантов ТА.
2.6.
Количество международных запросов в Казахстан по фигурантам данного ТА. Опишите характер запроса. Название организации.
2.7.
Количество международных запросов из Казахстана по фигурантам данного ТА. Опишите характер запроса. Название организации.
2.8.
Какой размер причиненного материального ущерба от ТА?
2.9.
С какими государственными органами Республики Казахстан приводилась совместная работа по расследованию ТА?
2.10.
Какие трудности возникли при расследовании ТА?
2.11.
Укажите специфичность используемых методов фигурантами при совершении ТА?
2.12.
Каким образом идентифицировались фигуранты ТА?
2.13.
Какие официальные базы данных. Либо иные доступные источники информации использовались в расследованиях ТА?

1.10.
Сотталушылар қандай діни ағымға қатысты болды?
1.11.
Шетелдік террористік немесе басқа ұйымдармен байланыс та айыпталушыларында болды ма?
1.12.
Айыпталушылар шетелге шығуды жүзеге асырды ма? Көрсетіңіз ел.
2. Өткізілген тергеулер
2.1.
Осы ТА бойынша тіркелген және тергелетін істердің саны.
2.2.
Осы ТА бойынша айыптау үкімдерінің саны.
2.3.
Осы ТА бойынша сотталғандар саны.
2.4.
Айыпталушылардың мұздатылған мүлкінің сомасы-бұл.
2.5.
Тәркіленген мүліктің сомасы.
2.6.
Осы ТА фигуранттары бойынша Қазақстанға халықаралық сұрау салулардың саны. Сұраудың сипатын сипаттаңыз. Ұйымның атауы.
2.7.
Осы ТА фигуранттары бойынша Қазақстаннан халықаралық сұраулар саны. Сұраудың сипатын сипаттаңыз. Ұйымның атауы.
2.8.
ТА-дан келтірілген материалдық залалдың мөлшері қандай?
2.9.
Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік органдарымен ТА тексеру бойынша бірлескен жұмыс жүргізілді?
2.10.
ТА тергеу кезінде қандай қиындықтар туындады?
2.11.
ТА жасаған кезде айыпталушылар қолданатын әдістердің ерекшелігін көрсетіңіз?
2.12.
Сотталушылар қалай анықталды?
2.13.
Ресми мәліметтер базасы қандай. Немесе басқа қол жетімді ақпарат көздері ТА тергеулерінде қолданылды ма?

3. Финансирование
3.1.
Какая средняя стоимость в тенге данного ТА? Укажите насколько высоко оценивается бюджет ТА? (высокий, средний, низкий)
3.2.
Каков годовой бюджет данных фигурантов ТА?
3.3.
Каковы источники средств фигурантов ТА? (Законный, незаконный) Опишите вид деятельности источника средств.
3.4.
Через какие организации проводили операции с деньгами и (или) иным имуществом фигуранты ТА?
3.5.
Имелось ли финансирование от иностранных террористических или иных организаций у фигурантов ТА? Опишите.
3.6.
Имелось ли финансирование ТА иностранных террористических или иных организаций? Опишите.
3.7.
Финансировались ли фигуранты ТА от физических или юридических лиц на территории Казахстана? Опишите.
3.8.
Финансировали ли физических или юридических лиц на территории Казахстана фигуранты ТА? Опишите.
Приложение 12
Производство по уголовным делам: отмывание преступных доходов
(заполняется ПО, СГО)

3. Қаржыландыру
3.1.
Осы теңгенің орташа құны қандай? TА бюджеті қаншалықты жоғары бағаланғанын көрсетіңіз? (жоғары, орташа, төмен)
3.2.
Бұл сотталушылардың жылдық бюджеті қандай?
3.3.
Сотталушылардың қаражат көздері қандай? (Заңды, заңсыз) қаражат көзінің қызмет түрін сипаттаңыз.
3.4.
Айыпталушы қандай ұйымдар арқылы ақшамен және (немесе) басқа мүлікпен операциялар жүргізді?
3.5.
Шетелдік террористік ұйымдардан немесе басқа ұйымдардан қаржыландыру болды ма? Сипаттаңыз.
3.6.
Шетелдік террористік немесе басқа ұйымдарды қаржыландыру болды ма? Сипаттаңыз.
3.7.
Айыпталушылар Қазақстан аумағында жеке немесе заңды тұлғалардан қаржыландырылды ма? Сипаттаңыз.
3.8.
Қазақстан аумағында та фигуранттары жеке немесе заңды тұлғаларды қаржыландырды ма? Сипаттаңыз.
Қылмыстық істер бойынша іс жүргізу: қылмыстық кірістерді жылыстату (ҚҚО, АҚО толтырады)

Сноска. Правила дополнены приложением 12 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Угроза легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем
Уголовные правонарушения, связанные с легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем
Номер дела
Дата регистрации
Дата вынесения приговора
Статья Уголовного кодекса Республики Казахстан от 1997 года
Статья Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года
Мера наказания
Дополнительные меры наказания
Количество осужденных лиц
Приговор вступил в законную силу
Регион деятельности фигурантов
Количество фигурантов по делу, из них:
юридические лица
физические лица
Количество участников финансового и нефинансового секторов, фигурирующих в деле
Количество резидентов Республики Казахстан, фигурирующих в деле
Количество нерезидентов Республики Казахстан, фигурирующих в деле
Преобладающий вид экономической деятельности фигурантов
Другие виды экономической деятельности фигурантов
Осуществляли ли фигурант (фигуранты) внешнеэкономическую деятельность
Осуществляли ли фигурант (фигуранты) операции с оффшорными зонами
Страны, выступившие в качестве пункта назначения (страна-получатель денежных средств)
Страны, выступившие в качестве отправной точки (страна-отправитель денежных средств)
Являются ли фигуранты победителями конкурса по государственным закупкам
Имеются ли судимости у фигурантов по уголовным делам на момент возбуждения уголовного дела
Наличие родственных и иных связей (национальность, место рождения и другие) между фигурантами
Характеристики источника капитала, в соответствии с фабулой дела
Финансовые продукты и услуги, использованные в деле
Предикатное преступление по делу
Установленный размер материального вреда (тенге)
Наложен арест и изъято имущество (тенге)
Добровольно погашено (тенге)
Краткое описание техник и методов, использованных для легализации (отмывания) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем
Основания для проведения расследования
Фабула дела (описание дела)
Другие важные аспекты
Приложение 13
Эффективность таможенного контроля (заполняется КГД МФ)

Ескерту. 12-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті заңдастыру (жылыстату) қаупі
Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті жария етуге (жылыстатуға) байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтар
Істің нөмірі
Тіркелген күні
Үкім шығарылған күн
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы Қылмыстық кодексінің бабы
2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің бабы
Жазалау шарасы
Қосымша жазалау шаралары
Сотталған адамдардың саны
Үкім заңды күшіне енді
Айыпталушылардың қызмет ету аймағы
Іс бойынша айыпталушылар саны, оның ішінде:
Заңды тұлғалар
Жеке тұлғалар
Істе көрінетін қаржы емес секторларға қатысушылардың саны
Істер көрінетін Қазақстан Республикасы резиденттерінің саны
Істер көрінетін Қазақстан Республикасы резидент еместерінің саны
Айыпталушылардың экономикалық қызметінің басым түрі
Айыпталушылардың экономикалық қызметінің басқа түрлері
Айыпталушы (айыпталушылар) сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асырды ма
Айыпталушы (айыпталушылар) оффшорлық аймақтармен операциялар жүргізді ме
Межелі пункт ретінде әрекет еткен елдер (ақша қаражатын алушы ел)
Бастапқы нүкте ретінде әрекет еткен елдер (ақша қаражаттарын жіберуші ел)
Айыпталушылар мемлекеттік сатып алу бойынша конкурс жеңімпаздары болып табыла ма
Қылмыстық іс қозғалған сәтте қылмыстық істер бойынша айыпталушылардың соттылығы бар ма
Айыпталушылар арасында туыстық және өзге де байланыстардың болуы (ұлты, туған жері және басқалары)
Істің фабуласына сәйкес капитал көзінің сипаттамасы
Істе пайдаланылған қаржы өнімдері мен қызметтері
Іс бойынша предикаттық қылмыс
Материалдық зиянның белгіленген мөлшері (теңге)
Тыйым салынды және мүлік алынды (теңге)
Өз еркімен өтелді (теңге)
Қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті жария ету (жылыстату) үшін пайдаланылған техника мен әдістердің қысқаша сипаттамасы
Тергеу жүргізу үшін негіздер
Істің сюжеті (істің сипаттамасы)
Басқа маңызды аспектілер
Кедендік бақылаудың тиімділігі (ҚМ МКК толтырады)

Сноска. Правила дополнены приложением 13 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Показатели
Данные / комментарии
1
Имеется ли в Вашей организации отдельное структурное подразделение, которое занимается вопросами противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма?
2
Опишите процесс таможенного контроля за перемещением товаров и транспортных средств
3
Имеются ли достаточные финансовые/кадровые/технические ресурсы для качественного таможенного контроля (опишите каждый показатель отдельно)?
4
Опишите, какие эффективные меры используют для таможенного контроля, в том числе технические средства? Какие недостатки имеются и почему?
5
Охарактеризуйте, с какими сложностями Вы сталкиваетесь при таможенном контроле и почему?
6
К каким базам данных имеют доступ Ваши сотрудники и какого типа доступ (прямой, удаленный, автономный)?
7
Опишите систему информирования других государственных органов при выявлении нарушений и процесс дальнейшего взаимодействия
8
Охарактеризуйте процесс взаимодействия баз данных таможенной службы и других государственных органов?
9
Имеются ли у таможенной службы интеграция с базами данных других государственных органов и какой уровень доступа связи?
10
Опишите процесс Вашего взаимодействия с правоохранительными и специальными государственными органами в процессе таможенного контроля?
11
Участвуют ли государственные органы иностранных государств в процессе таможенного контроля? Опишите процесс взаимодействия. Насколько это эффективно? Какие недостатки имеются и почему?
12
Оцените качество работы сотрудников? Какие недостатки имеются и почему?
13
Укажите, какие риски коррупционных правонарушений имеются среди сотрудников, которые задействованы в процессе таможенного контроля?
14
Какой уровень заработных плат (низкий, средний, высокий) сотрудников, которые находятся на таможенных постах? Влияет ли это на деятельность сотрудников?
15
Опишите, какие факты коррупционных правонарушений имели место в Вашей организации. Укажите причины коррупционных правонарушений среди Ваших сотрудников, которые находятся на таможенных постах.
16
Укажите, какие антикоррупционные меры принимаются Вами и насколько они эффективны?
17
Опишите процесс взаимодействия таможенной службы с пограничной службой
18
Имеются ли разногласия, противоречия между таможенной и пограничной службами?
21
Опишите процесс взаимодействия таможенной службы с транспортной прокуратурой
22
Имеются ли разногласия, противоречия между таможенной службой и транспортной прокуратурой?
23
Опишите, насколько независимы сотрудники на таможенных постах и в процессе таможенного контроля, а также при принятии решений?
24
Укажите внешние отрицательные факторы, угрозы, уязвимости и недостатки на таможенных постах?
25
Какие эффективные меры Вы принимаете по пресечению контрабанды? Опишите процесс
26
Опишите основные причины попытки пересечения границы с наличными денежными средствами без декларирования?
27
Опишите систему управления рисками в таможенной системе. Какие имеются риски в таможенной системе, и какие меры принимаются по снижению рисков? Учитываются ли вопросы отмывания доходов/финансирования терроризма в системе управления рисками?
28
Опишите, какое влияние имеет вхождение Казахстана в Евразийский экономический союз? Является ли Казахстан транзитным коридором для незаконной перевозки наличных денежных средств и других финансовых инструментов? Какие недостатки имеются и почему?
29
Как часто проводится подготовка, переподготовка кадров?
Приложение 14
Статистические данные по выявленным Таможенной службой правонарушениям
(заполнения КГД МФ)

Ескерту. 13-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Сіздің ұйымыңызда Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелерімен айналысатын жеке құрылымдық бөлімше бар ма?
2
Тауарлар мен көлік құралдарының қозғалысын Кедендік бақылау процесін сипаттаңыз
3
Сапалы Кедендік бақылау үшін жеткілікті қаржылық / кадрлық / техникалық ресурстар бар ма (әр көрсеткішті жеке сипаттаңыз)?
4
Кедендік бақылау үшін қандай тиімді шаралар, соның ішінде техникалық құралдар қолданылатынын сипаттаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
5
Кедендік бақылауда қандай қиындықтарға тап болғаныңызды сипаттаңыз және неге?
6
Сіздің қызметкерлеріңіз қандай дерекқорға қол жеткізе алады және қол жетімділіктің қандай түрі (тікелей, қашықтан, автономды)?
7
Бұзушылықтар анықталған кезде басқа мемлекеттік органдарды ақпараттандыру жүйесін және одан әрі өзара іс-қимыл процесін сипаттаңыз
8
Кеден қызметі мен басқа да мемлекеттік органдардың деректер базасының өзара іс-қимыл процесін сипаттаңыз?
9
Кеден қызметінде басқа мемлекеттік органдардың деректер базасымен интеграция бар ма және байланыс қолжетімділігінің деңгейі қандай?
10
Кедендік бақылау процесінде құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдармен өзара әрекеттесу процесін сипаттаңыз?
11
Шет мемлекеттердің мемлекеттік органдары кедендік бақылау процесіне қатысады ма? Өзара әрекеттесу процесін сипаттаңыз. Бұл қаншалықты тиімді? Қандай кемшіліктер бар және неге?
12
Қызметкерлердің жұмыс сапасын бағалаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
13
Кедендік бақылау процесіне тартылған қызметкерлер арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының қандай тәуекелдері бар екенін көрсетіңіз?
14
Кеден бекеттеріндегі қызметкерлердің жалақысы (төмен, орташа, жоғары) қандай? Бұл қызметкерлердің қызметіне әсер ете ме?
15
Сіздің ұйымыңызда қандай сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактілері орын алғанын сипаттаңыз. Кеден бекеттеріндегі сіздің қызметкерлеріңіз арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың себептерін көрсетіңіз.
16
Сіз сыбайлас жемқорлыққа қарсы қандай шараларды қабылдағаныңызды және олар қаншалықты тиімді екенін көрсетіңіз?
17
Кеден қызметінің Шекара қызметімен өзара іс-қимыл процесін сипаттаңыз
18
Кеден және шекара қызметтері арасында келіспеушіліктер, қайшылықтар бар ма?
21
Кеден қызметінің көлік прокуратурасымен өзара әрекеттесу процесін сипаттаңыз
22
Кеден қызметі мен көлік прокуратурасы арасында келіспеушіліктер, қайшылықтар бар ма?
23
Қызметкерлердің кеден бекеттерінде және кедендік бақылау процесінде, сондай-ақ шешім қабылдау кезінде қаншалықты тәуелсіз екенін сипаттаңыз?
24
Кеден бекеттеріндегі сыртқы теріс факторларды, қауіптерді, осалдықтар мен кемшіліктерді көрсетіңіз?
25
Контрабанданың жолын кесу бойынша қандай тиімді шаралар қолданасыз? Процесті сипаттаңыз
26
Қолма-қол ақшамен шекарадан декларациясыз өтуге тырысудың негізгі себептерін сипаттаңыз?
27
Кеден жүйесіндегі тәуекелдерді басқару жүйесін сипаттаңыз. Кеден жүйесінде қандай тәуекелдер бар және тәуекелдерді төмендету бойынша қандай шаралар қабылданады? Тәуекелдерді басқару жүйесінде кірістерді жылыстату/терроризмді қаржыландыру мәселелері ескеріледі ме?
28
Қазақстанның Еуразиялық экономикалық одаққа кіруінің әсері қандай? Қазақстан қолма-қол ақша қаражатын және басқа да қаржы құралдарын заңсыз тасымалдау үшін транзиттік дәліз болып табыла ма? Қандай кемшіліктер бар және неге?
29
Кадрларды даярлау, қайта даярлау қаншалықты жиі жүргізіледі?
Кеден қызметі анықтаған құқық бұзушылықтар бойынша статистикалық деректер (ҚМ МКК толтырады)

Сноска. Правила дополнены приложением 14 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Наименование правонарушения
Количество выявленных правонарушений (за отчетный период)
1
Незаконная перевозка наличных денежных средств иных финансовых инструментов (укажите каждый по видам отдельно)
2
Незаконная перевозка культурных ценностей
3
Незаконная перевозка драгоценных камней
4
Незаконная перевозка драгоценных металлов
5
Незаконная перевозка редкоземельных металлов
6
Незаконная перевозка химикатов, химических и бактериологических веществ
7
Незаконная перевозка наркотиков
8
Незаконная перевозка оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ
9
Незаконная перевозка флоры и фауны (животных и растений)
10
Другие (по каждому виду правонарушения отдельно)
Приложение 15
Прозрачность налоговой системы (заполняется КГД МФ)
Сноска. Правила дополнены приложением 15 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Показатели
Данные / комментарии
1
Опишите, какие риски, угрозы и уязвимости имеются в сфере налогового контроля?
2
Какие меры принимаются по устранению выявленных рисков, угроз и уязвимостей?
3
Имеют ли доступ правоохранительные и специальные государственные органы к базам данных налоговой службы при расследовании финансовых преступлений, и какого типа доступ (удаленный, прямой, автономный)? Опишите процесс обмена информацией между налоговой службой и правоохранительными и специальными государственными органами?
4
Имеется ли в стране списки организаций, которые представляют угрозу для финансовой системы страны (уклоняются от уплаты налогов, кредитов, штрафов и т.д.)?
5
Какие меры принимают налоговые и правоохранительные органы в случаях выявления правонарушений, связанных с отмыванием денег, уклонением от уплаты налогов, штрафов и кредитов? Опишите механизм взаимодействия.
6
Имеются ли данные у налоговой службы по недобросовестным налогоплательщикам, которые используют двойную бухгалтерию в целях уклонения от уплаты налогов? Приведите примеры
7
Опишите основные виды налогообложения и их цели?
8
Осуществляется ли обмен информацией с международными организациями (ОЭСР, Интерпол) по вопросам двойного налогообложения?
9
С какими странами больше всего происходит обмен информацией по вопросам двойного налогообложения?
10
Имеется ли система декларирования активов? Опишите процесс декларирования. Насколько полноценны и прозрачны данные по декларациям активов?
11
Какие страны, наиболее часто используемые гражданами Республики Казахстан с целью оптимизации налогов?
Приложение 16
Эффективность налогового правоприменения (заполняется КГД МФ)

Ескерту. 14-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құқық бұзушылықтың атауы
Анықталған құқық бұзушылықтар саны (есепті кезеңде)
1
Өзге қаржы құралдарының қолма-қол ақша қаражатын заңсыз тасымалдау (әрқайсысын жеке-жеке көрсетіңіз)
2
Мәдени құндылықтарды заңсыз тасымалдау
3
Асыл тастарды заңсыз тасымалдау
4
Қымбат металдарды заңсыз тасымалдау
5
Сирек кездесетін металдарды заңсыз тасымалдау
6
Химикаттарды, химиялық және бактериологиялық заттарды заңсыз тасымалдау
7
Есірткіні заңсыз тасымалдау
8
Қаруды, оқ-дәрілерді және жарылғыш заттарды заңсыз тасымалдау
9
Флора мен фаунаны (жануарлар мен өсімдіктерді)заңсыз тасымалдау
10
Басқалары (құқық бұзушылықтың әрбір түрі бойынша жеке-жеке)
Салық жүйесінің ашықтығы (ҚМ МКК толтырады)
Ескерту. 15-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Салықтық бақылау саласында қандай тәуекелдер, қауіптер мен осалдықтар бар екенін сипаттаңыз?
2
Анықталған тәуекелдерді, қауіптер мен осалдықтарды жою үшін қандай шаралар қолданылады?
3
Құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдар қаржылық қылмыстарды тергеу кезінде салық қызметінің мәліметтер базасына қол жеткізе ала ма және қол жетімділіктің қандай түрі бар (қашықтан, тікелей, автономды)? Салық қызметі мен құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдар арасында ақпарат алмасу процесін сипаттаңыз?
4
Елде елдің қаржы жүйесіне қауіп төндіретін ұйымдардың тізімі бар ма (салық, несие, айыппұл төлеуден жалтару және т. б.)?
5
Салық және құқық қорғау органдары ақшаны жылыстатуға, салық, айыппұл және несие төлеуден жалтаруға байланысты құқық бұзушылықтар анықталған жағдайда қандай шаралар қолданады? Өзара әрекеттесу механизмін сипаттаңыз.
6
Салық қызметінде салық төлеуден жалтару мақсатында қос бухгалтерияны пайдаланатын жосықсыз салық төлеушілер бойынша деректер бар ма? Мысалдар келтіріңіз
7
Салық салудың негізгі түрлерін және олардың мақсаттарын сипаттаңыз?
8
Халықаралық ұйымдармен (ЭЫДҰ, Интерпол) қосарланған салық салу мәселелері бойынша ақпарат алмасу жүзеге асырыла ма?
9
Қосарланған салық салу мәселелері бойынша ақпарат алмасу қай елдермен көбірек жүреді?
10
Активтерді декларациялау жүйесі бар ма? Декларациялау процесін сипаттаңыз. Активтер декларациялары бойынша деректер қаншалықты толық және ашық?
11
Салықты оңтайландыру мақсатында Қазақстан Республикасының азаматтары жиі пайдаланатын елдер қандай?
Салықтық құқық қолдану тиімділігі (ҚМ МКК толтырады)

Сноска. Правила дополнены приложением 16 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Показатели
Данные / комментарии
1
Как вы оцениваете уровень налогового правоприменения в стране?
2
Все ли нормы налогового законодательства применяются в стране?
3
Имеются ли противоречия в налоговом законодательстве при проведении налогового администрирования?
4
Какова эффективность норм налогового правопримения в стране? Требуют ли эти нормы доработки?
5
Опишите процесс правоприменения в области налогового аудита? Приведите примеры.
6
Какой уровень недопоступлений (недоимки) средств в бюджет по стране?
7
Имеются ли налоговые санкции примененные за уклонение от уплаты налогов? К кому больше всего применимы эти санкции - к физическим или юридическим лицам? Опишите процесс применений налоговых санкций.
8
Опишите процесс декларирования данных, насколько они качественно и полноценно заполняются? Все ли зарегистрированные физические и юридические лица предоставляют налоговую декларацию?
9
С какими государствами имеются договора по вопросам избежания двойного налогообложения? Входят ли туда оффшорные страны?
10
Опишите процессы реализации программы добровольного соблюдения налогового законодательства (акции по легализации имущества и капитала)? В чем преимущество, эффективность и результативность данной программы?
11
Оцените прозрачность и эффективность налоговой системы? Какие имеются недостатки и почему?
Приложение 17
Задекларированные данные по входящим и исходящим наличным денежным средствам (заполняется КГД МФ)

Ескерту. 16-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Сіз елдегі салықтық құқық қолдану деңгейін қалай бағалайсыз?
2
Салық заңнамасының барлық нормалары елде қолданылады ма?
3
Салықтық әкімшілендіруді жүргізу кезінде салық заңнамасында қайшылықтар бар ма?
4
Елдегі салықтық құқық қолдану нормаларының тиімділігі қандай? Талап бұл нормаларды пысықтау?
5
Салықтық аудит саласындағы құқық қолдану процесін сипаттаңыз? Мысалдар келтіріңіз.
6
Ел бойынша бюджетке қаражаттың жеткіліксіз түсу (бересі) деңгейі қандай?
7
Салық төлеуден жалтарғаны үшін салықтық санкциялар бар ма? Бұл Санкциялар кімге қолданылады - жеке немесе заңды тұлғаларға? Салық санкцияларын қолдану процесін сипаттаңыз.
8
Деректерді декларациялау процесін сипаттаңыз, олар қаншалықты сапалы және толық толтырылады? Барлық тіркелген жеке және заңды тұлғалар салық декларациясын ұсына ма?
9
Қосарланған салық салуды болдырмау мәселелері бойынша қандай мемлекеттермен шарттар бар? Оффшорлық елдер бар ма?
10
Салық заңнамасын ерікті түрде сақтау бағдарламасын (мүлікті және капиталды жария ету бойынша акциялар) іске асыру процестерін сипаттаңыз? Бұл бағдарламаның артықшылығы, тиімділігі мен нәтижелілігі неде?
11
Салық жүйесінің ашықтығы мен тиімділігін бағалаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
Кіріс және шығыс қолма-қол ақша қаражаты бойынша декларацияланған деректер (ҚМ МКК толтырады)

Сноска. Правила дополнены приложением 17 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Отчетный период
Страна
Входящие наличные денежные средства в Республику Казахстан
Исходящие наличные денежные средства из Республики Казахстан
Количество деклараций
Задекларированная сумма
Средняя сумма на декларацию
Количество деклараций
Задекларированная сумма
Средняя сумма на декларацию
1
20__ год
Приложение 18
Качество пограничного контроля (заполняется ПС КНБ)

Ескерту. 17-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кезең
Ел
Қазақстан Республикасына кіретін қолма-қол ақша қаражаты
Қазақстан Республикасынан шығатын қолма-қол ақша қаражаты
Декларациялар саны
Декларацияланған сома
Декларацияға арналған орташа сома
Декларациялар саны
Декларацияланған сома
Декларацияға арналған орташа сома
1
20__ жыл
Шекаралық бақылаудың сапасы (ҰҚК ШҚ толтырады)

Сноска. Правила дополнены приложением 18 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Показатели
Данные / комментарии
1
Имеется ли в Вашей организации отдельное структурное подразделение, которое занимается вопросами противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма?
2
Опишите процесс осуществления пограничного контроля. Раскройте сезонность увеличения потока въезда/выезда, и из каких государств? Опишите 5 стран, наиболее часто посещаемых.
3
Имеются ли достаточные финансовые/кадровые/технические ресурсы для качественного пограничного контроля (опишите каждый показатель отдельно)?
4
Опишите, какие эффективные меры используются для пограничного контроля, в том числе технические средства? Какие недостатки и почему?
5
Охарактеризуйте, с какими сложностями Вы сталкиваетесь при пограничном контроле и почему?
6
К каким базам данных имеют доступ Ваши сотрудники и какого типа доступ (прямой, удаленный, автономный)?
7
Опишите процесс взаимодействия и интеграции базы данных пограничной службы и других государственных органов и какой уровень доступа связи?
8
Охарактеризуйте уровень интеграции с базами данных иностранных государств
9
Опишите процесс взаимодействия с правоохранительными и специальными государственными органами в процессе пограничного контроля? Имеются ли противоречия и разногласия?
10
Участвуют ли государственные органы иностранных государств в процессе пограничного контроля? Опишите процесс взаимодействия. Насколько это эффективно, какие недостатки имеются и почему?
11
Оцените качество работы сотрудников, несущих дежурство на контрольно-пропускном пункте? Какие недостатки имеются и почему?
12
Укажите, какие риски коррупционных правонарушений имеются среди Ваших сотрудников, которые задействованы в процессе пограничного контроля?
13
Опишите, какие факты коррупционных правонарушений имели место? Укажите причины коррупционных правонарушений среди сотрудников, которые несут службу на контрольно-пропускном пункте?
14
Какой уровень заработных плат (низкий, средний, высокий) у пограничников, которые несут службу на контрольно-пропускном пункте? Влияет ли это на деятельность пограничников?
15
Укажите какие антикоррупционные меры принимаются Вами и насколько они эффективны?
16
Опишите процесс взаимодействия пограничной службы с таможенной службой
17
Имеются ли разногласия, противоречия между пограничной и таможенной службами? Если есть, опишите.
18
Опишите процесс взаимодействия пограничной службы с миграционной полицией
19
Имеются ли разногласия, противоречия между пограничной службой и миграционной полицией? Если есть, опишите их.
20
Опишите, насколько независимы пограничники, несущие службу на контрольно-пропускном пункте, и в процессе пограничного контроля, а также при принятии решений?
21
Укажите внешние отрицательные факторы, угрозы, уязвимости и недостатки на контрольно-пропускном пункте?
22
Как часто проводятся занятия по подготовке, переподготовке кадров?
Приложение 19
Качество пограничного контроля (перемещение людей) (заполняется ПС КНБ)

Ескерту. 18-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіш
Мәліметтер / комментарийлер
1
Сіздің ұйымыңызда Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелерімен айналысатын жеке құрылымдық бөлімше бар ма?
2
Шекаралық бақылау процесін сипаттаңыз. Кіру/шығу ағынының артуының маусымдылығын және қай мемлекеттерден? Ең көп баратын 5 елді сипаттаңыз.
3
Шекараны сапалы бақылау үшін жеткілікті қаржылық / кадрлық / техникалық ресурстар бар ма (әр көрсеткішті жеке сипаттаңыз)?
4
Шекаралық бақылау үшін қандай тиімді шаралар, соның ішінде техникалық құралдар қолданылатынын сипаттаңыз? Қандай кемшіліктер және неге?
5
Шекаралық бақылауда қандай қиындықтарға тап болғаныңызды сипаттаңыз және неге?
6
Сіздің қызметкерлеріңіз қандай дерекқорға қол жеткізе алады және қол жетімділіктің қандай түрі (тікелей, қашықтан, автономды)?
7
Шекара қызметі мен басқа да мемлекеттік органдардың мәліметтер базасының өзара әрекеттесуі мен интеграциясы процесін және байланысқа қол жетімділіктің қандай деңгейін сипаттаңыз?
8
Шет мемлекеттердің мәліметтер базасымен интеграция деңгейін сипаттаңыз
9
Шекаралық бақылау процесінде құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл процесін сипаттаңыз? Қайшылықтар мен келіспеушіліктер бар ма?
10
Шет мемлекеттердің мемлекеттік органдары шекаралық бақылау процесіне қатысады ма? Өзара әрекеттесу процесін сипаттаңыз. Бұл қаншалықты тиімді, қандай кемшіліктер бар және неге?
11
Бақылау-өткізу пунктінде кезекшілік атқаратын қызметкерлердің жұмыс сапасын бағалаңыз? Қандай кемшіліктер бар және неге?
12
Шекаралық бақылау процесіне тартылған сіздің қызметкерлеріңіз арасында қандай сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық тәуекелдері бар екенін көрсетіңіз?
13
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтың қандай фактілері орын алғанын сипаттаңыз? Бақылау-өткізу пунктінде қызмет атқаратын қызметкерлер арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының себептерін көрсетіңіз ?
14
Бақылау-өткізу пунктінде қызмет атқаратын шекарашылардың жалақысы (төмен, орташа, жоғары) қандай? Бұл шекарашылардың қызметіне әсер ете ме?
15
Сіз сыбайлас жемқорлыққа қарсы қандай шараларды қабылдағаныңызды және олар қаншалықты тиімді екенін көрсетіңіз?
16
Шекара қызметінің кеден қызметімен өзара іс-қимыл процесін сипаттаңыз
17
Шекара және кеден қызметтері арасында келіспеушіліктер, қайшылықтар бар ма? Егер бар болса, сипаттаңыз
18
Шекара қызметінің көші-қон полициясымен өзара іс-қимыл процесін сипаттаңыз
19
Шекара қызметі мен көші-қон полициясы арасында келіспеушіліктер, қайшылықтар бар ма? Егер бар болса, оларды сипаттаңыз
20
Бақылау-өткізу пунктінде және шекаралық бақылау процесінде, сондай-ақ шешім қабылдау кезінде қызмет ететін шекарашылардың қаншалықты тәуелсіз екенін сипаттаңыз?
21
Бақылау-өткізу пунктінде сыртқы жағымсыз факторларды, қауіптерді, осалдықтар мен кемшіліктерді көрсетіңіз?
22
Кадрларды даярлау, қайта даярлау бойынша сабақтар қаншалықты жиі өткізіледі?
Шекаралық бақылаудың сапасы (адамдарды ауыстыру) (ҰҚК ШҚ толтырады)

Сноска. Правила дополнены приложением 19 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 16.09.2022 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней поле дня его первого официального опубликования).
Показатели
Отчетный период
Данные / комментарии
1
Перемещение людей через государственную границу, в том числе:
2
количество въезжающих лиц в Республику Казахстан
3
количество выезжающих лиц из Республики Казахстан
4
Сколько нарушений выявлено, из них:
5
при въезде в Республику Казахстан
6
при выезде из Республики Казахстан

Ескерту. 19-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.09.2022 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіш
Есепті кезең
Мәліметтер/ комментарийлер
1
Адамдардың мемлекеттік шекара арқылы өтуі, оның ішінде:
2
Қазақстан Республикасына келетін адамдардың саны
3
Қазақстан Республикасынан кететін адамдардың саны
4
Қанша бұзушылық анықталды, оның ішінде:
5
Қазақстан Республикасына келу кезінде
6
Қазақстан Республикасынан шығу кезінде