Об утверждении Правил проведения мониторинга деятельности государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированных с ними лиц на предмет получения согласия антимонопольного органа при создании, расширении и (или) изменении осуществляемых видов деятельности, а также осуществления исключительно тех видов деятельности, на которые получено согласие антимонопольного органа
Приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 28 марта 2022 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2022 года № 27308.
В соответствии с подпунктом 20-1) статьи 90-6 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКAЗЫВAЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мониторинга деятельности государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированных с ними лиц на предмет получения согласия антимонопольного органа при создании, расширении и (или) изменении осуществляемых видов деятельности, а также осуществления исключительно тех видов деятельности, на которые получено согласие антимонопольного органа.
2. Департаменту экономической концентрации и контроля государственных предприятий Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (далее - Агентство) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Председатель Агентства
по защите и развитию
конкуренции
Республики Казахстан
от 28 марта 2022 года № 4
Правила проведения мониторинга деятельности государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированных с ними лиц на предмет получения согласия антимонопольного органа при создании, расширении и (или) изменении осуществляемых видов деятельности, а также осуществления исключительно тех видов деятельности, на которые получено согласие антимонопольного органа

Мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және олармен үлестес тұлғалардың қызметіне жүзеге асырылатын қызмет түрлерін құру, кеңейту және (немесе) өзгерту кезінде монополияға қарсы органның келісімін алу, сондай-ақ монополияға қарсы органның келісімі алынған сол қызмет түрлерін ғана жүзеге асыру тұрғысынан мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 28 наурыздағы № 4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 наурызда № 27308 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 90-6-бабының 20-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және олармен үлестес тұлғалардың қызметіне жүзеге асырылатын қызмет түрлерін құру, кеңейту және (немесе) өзгерту кезінде монополияға қарсы органның келісімін алу, сондай-ақ монополияға қарсы органның келісімі алынған сол қызмет түрлерін ғана жүзеге асыру тұрғысынан мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Экономикалық шоғырлану және мемлекеттік кәсіпорындарды бақылау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Агенттіктің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігінің Төрағасы
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 4 Бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және олармен үлестес тұлғалардың қызметіне жүзеге асырылатын қызмет түрлерін құру, кеңейту және (немесе) өзгерту кезінде монополияға қарсы органның келісімін алу, сондай-ақ монополияға қарсы органның келісімі алынған сол қызмет түрлерін ғана жүзеге асыру тұрғысынан мониторинг жүргізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга деятельности государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированных с ними лиц на предмет получения согласия антимонопольного органа при создании, расширении и (или) изменении осуществляемых видов деятельности, а также осуществления исключительно тех видов деятельности, на которые получено согласие антимонопольного органа (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20-1) статьи 90-6 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) и определяют порядок проведения мониторинга деятельности государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированных с ними лиц на предмет получения согласия антимонопольного органа при создании, расширении и (или) изменении осуществляемых видов деятельности, а также осуществления исключительно тех видов деятельности, на которые получено согласие антимонопольного органа.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) план-график - документ, содержащий перечень объектов мониторинга и периоды проведения мониторинга;
2) должностное лицо - лицо, которое в соответствии с законами Республики Казахстан наделено полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);
3) объекты мониторинга - государственные предприятия, юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними лица;
4) мониторинг - комплекс мероприятий, направленный на выявление фактов создания, расширения и (или) изменения осуществляемых видов деятельности объектов мониторинга без получения согласия антимонопольного органа, а также фактов осуществления видов деятельности, на которые не было получено согласие антимонопольного органа;
5) антимонопольный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, контроль и регулирование деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии.
3. Мониторинг проводится антимонопольным органом и его территориальными подразделениями.
4. Мониторинг проводится в соответствии с планами-графиками, ежегодно утверждаемыми приказом руководителя антимонопольного органа (в отношении объектов мониторинга, находящихся в республиканской собственности) и приказами руководителей территориальных подразделений антимонопольного органа (в отношении объектов мониторинга, находящихся в коммунальной собственности) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Срок проведения мониторинга составляет не более двух месяцев. В случае выявления аффилированных лиц объекта мониторинга, срок проведения мониторинга продлевается приказом руководителя антимонопольного органа и приказами руководителей территориальных подразделений антимонопольного органа на три месяца.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және олармен үлестес тұлғалардың қызметіне жүзеге асырылатын қызмет түрлерін құру, кеңейту және (немесе) өзгерту кезінде монополияға қарсы органның келісімін алу, сондай-ақ монополияға қарсы органның келісімі алынған сол қызмет түрлерін ғана жүзеге асыру тұрғысынан мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодекстің (бұдан әрі - Кодекс) 90-6-бабының 20-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және олармен үлестес тұлғалардың қызметіне жүзеге асырылатын қызмет түрлерін құру, кеңейту және (немесе) өзгерту кезінде монополияға қарсы органның келісімін алу, сондай-ақ монополияға қарсы органның келісімі алынған сол қызмет түрлерін ғана жүзеге асыру тұрғысынан мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жоспар-кесте - мониторинг объектілерінің тізбесін және мониторинг жүргізу кезеңдерін қамтитын құжат;
2) лауазымды адам - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік таныту) жөнінде өкілеттіктер берілген адам;
3) мониторинг объектілері - мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар;
4) мониторинг - монополияға қарсы органның келісімін алмастан мониторинг объектілерінің құру жүзеге асырылатын қызмет түрлерін кеңейту және (немесе) өзгерту фактілерін, сондай-ақ монополияға қарсы органның келісімі алынбаған қызмет түрлерін жүзеге асыру фактілерін анықтауға бағытталған іс-шаралар кешені;
5) монополияға қарсы орган - бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы басшылықты, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылауды және реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3. Мониторингті монополияға қарсы орган және оның аумақтық бөлімшелері жүргізеді.
4. Мониторинг осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша монополияға қарсы орган басшысының бұйрығымен (республикалық меншіктегі мониторинг объектілеріне қатысты) және монополияға қарсы органның аумақтық бөлімшелері басшыларының (коммуналдық меншіктегі мониторинг объектілеріне қатысты) бұйрықтарымен жыл сайын бекітілетін жоспар-кестелерге сәйкес жүргізіледі.
Мониторинг жүргізу мерзімі екі айдан аспайды. Мониторинг объектісінің үлестес тұлғалары анықталған жағдайда мониторинг жүргізу мерзімі монополияға қарсы орган басшысының бұйрығымен және монополияға қарсы органның аумақтық бөлімшелері басшыларының бұйрықтарымен үш айға ұзартылады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 19.07.2023 № 10 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основными критериями для включения в план-график является дата создания объекта мониторинга.
6. Ежегодный план-график публикуется на официальном интернет-ресурсе антимонопольного органа не позднее 20 декабря текущего года.
Глава 2. Порядок проведения мониторинга деятельности государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежит государству, и аффилированных с ними лиц на предмет получения согласия антимонопольного органа при создании, расширении и (или) изменении осуществляемых видов деятельности, а также осуществления исключительно тех видов деятельности, на которые получено согласие антимонопольного органа
7. Проведение мониторинга включает следующие этапы:
1) сбор и обработку информации от центральных государственных и местных исполнительных органов, а также объектов мониторинга;
2) проведение анализа полученной информации на предмет выявления фактов создания, расширения и (или) изменения осуществляемых видов деятельности объектов мониторинга без получения согласия антимонопольного органа, а также фактов осуществления видов деятельности, на которые не было получено согласие антимонопольного органа;
3) проведение анализа полученной информации на предмет соответствия Перечню видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095;
4) подготовка заключения на предмет соответствия деятельности объекта мониторинга требованиям законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 19.07.2023 № 10 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Антимонопольной орган осуществляет сбор информации путем направления соответствующих запросов в адрес государственных и местных исполнительных органов, объектов мониторинга, а также путем использования информации из открытых источников.
Для проведения мониторинга антимонопольный орган запрашивает следующую информацию:

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 19.07.2023 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жоспар-кестеге енгізу үшін негізгі өлшемшарттар мониторинг объектісін құру күні болып табылады.
6. Жыл сайынғы жоспар-кесте ағымдағы жылдың 20-желтоқсанынан кешіктірілмей монополияға қарсы органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
2-тарау. Мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және олармен үлестес тұлғалардың қызметіне жүзеге асырылатын қызмет түрлерін құру, кеңейту және (немесе) өзгерту кезінде монополияға қарсы органның келісімін алу, сондай-ақ монополияға қарсы органның келісімі алынған сол қызмет түрлерін ғана жүзеге асыру тұрғысынан мониторинг жүргізу тәртібі
7. Мониторинг жүргізу мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардан, сондай-ақ мониторинг объектілерінен ақпарат жинау және өңдеу;
2) алынған ақпаратқа монополияға қарсы органның келісімін алмай мониторинг объектілерінің құру, жүзеге асырылатын қызмет түрлерін кеңейту және (немесе) өзгерту фактілерін, сондай-ақ монополияға қарсы органның келісімі алынбаған қызмет түрлерін жүзеге асыру фактілерін анықтау тұрғысынан талдау жүргізу;
3) алынған ақпаратқа Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесіне сәйкестігі тұрғысынан талдау жүргізу;
4) мониторинг объектісі қызметінің Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігі мәніне қорытынды дайындау.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 19.07.2023 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Монополияға қарсы орган ақпарат жинауды мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, мониторинг объектілерінің атына тиісті сұрау салулар жіберу арқылы, сондай-ақ ашық көздерден алынған ақпаратты пайдалану арқылы жүзеге асырады.
Монополияға қарсы орган мониторинг жүргізу үшін мынадай ақпаратты сұратады:

1) учредительные документы объекта мониторинга;
2) статистические и финансово-экономические отчеты, подтверждающие осуществление видов деятельности объекта мониторинга;
3) общий объем реализованных товаров (работ, услуг) за последние годы в натуральном и денежном выражении по видам деятельности с подтверждающими материалами;
4) иную информацию, необходимую для осуществления мониторинга, в соответствии с подпунктом 21) статьи 90-6 Кодекса.
9. Полученная информация обрабатывается и систематизируется для установления фактов создания объекта мониторинга, расширения и (или) изменения осуществляемых видов деятельности объекта мониторинга, а также фактов осуществления видов деятельности, на которые не было получено согласие антимонопольного органа.
10. При проведении мониторинга антимонопольный орган изучает представленную информацию, сопоставляет виды деятельности объекта мониторинга с требованиями законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
11. Результат мониторинга оформляется заключением должностного лица и направляется объекту мониторинга не позднее трех рабочих дней со дня его подписания.
12. В случае установления фактов создания, расширения и (или) изменения осуществляемых видов деятельности объектов мониторинга, а также фактов осуществления видов деятельности, на которые не было получено согласие антимонопольного органа, антимонопольный орган в соответствии с пунктом 8 статьи 192 Кодекса принимает меры антимонопольного реагирования.
Приложение
к Правилам проведения мониторинга
деятельности государственных
предприятий, юридических лиц,
более пятидесяти процентов
акций (долей участия в уставном
капитале) которых принадлежат
государству, и аффилированных
с ними лиц на предмет получения
согласия антимонопольного органа
при создании, расширении и (или)
изменении осуществляемых видов
деятельности, а также осуществления
исключительно тех видов
деятельности, на которые получено
согласие антимонопольного органа
Форма
План-график
Наименование объекта мониторинга
Период проведения мониторинга
1
2
3

1) мониторинг объектісінің құрылтай құжаттары;
2) мониторинг объектісі қызметінің түрлерін жүзеге асыруды растайтын статистикалық және қаржылық-экономикалық есептер;
3) растайтын материалдары бар қызмет түрлері бойынша заттай және ақшалай көріністегі соңғы жылдары өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) жалпы көлемі;
4) Кодекстің 90-6-бабының 21) тармақшасына сәйкес мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті өзге де ақпарат.
9. Алынған ақпарат мониторинг объектісін құру, мониторинг объектісі жүзеге асыратын қызмет түрлерін кеңейту және (немесе) өзгерту фактілерін, сондай-ақ монополияға қарсы органның келісімі алынбаған қызмет түрлерін жүзеге асыру фактілерін анықтау үшін өңделеді және жүйеленеді.
10. Мониторинг жүргізу кезінде монополияға қарсы орган ұсынылған ақпаратты зерделейді, мониторинг объектісі қызметінің түрлерін Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының талаптарымен салыстырады.
11. Мониторинг нәтижелері лауазымды адамның қорытындысымен ресімделеді және оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей мониторинг объектісіне жолданады.
12. Мониторинг объектілерін құру, жүзеге асырылатын қызмет түрлерін кеңейту және (немесе) өзгерту фактілері, сондай-ақ монополияға қарсы органның келісімі алынбаған қызмет түрлерін жүзеге асыру фактілері анықталған жағдайда, монополияға қарсы орган Кодекстің 192-бабының 8-тармағына сәйкес монополияға қарсы ден қою шараларын қабылдайды.
Мемлекеттік кәсіпорындарды,
акцияларының (жарғылық
капиталға қатысу үлестерiнiң)
елу пайыздан астамы
мемлекетке тиесілі заңды
тұлғаларды және олармен
үлестес тұлғаларды құру,
олардың жүзеге асырылатын
қызмет түрлерін кеңейту және
(немесе) өзгерту кезінде
монополияға қарсы органның
келісімін алу, сондай-ақ
монополияға қарсы органның
келісімі алынған сол қызмет
түрлерін ғана жүзеге асыру
тұрғысынан мониторинг
жүргізу қағидаларына
қосымша
Нысан
Жоспар-кесте
Мониторинг объектісінің атауы Мониторинг жүргізу кезеңі
1 2 3