О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 "Об утверждении Правил ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 марта 2022 года № 57. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2022 года № 27366.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 "Об утверждении Правил ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667) следующие изменения:
в Правилах ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц (далее - Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Органы УИС МВД в течение пяти рабочих дней формируют электронные извещения, и направляют в АИС СУ, для автоматического заполнения реквизитов алфавитной учетной карточки в АИС СУ, в случае:
отмены или изменения меры пресечения в виде содержания под стражей в соответствии со статьями 151, 153 УПК РК;
получения распоряжения об исполнении приговора вместе с копией приговора;
получения приговора, вынесенного судом первой инстанции;
оставления лица после осуждения в следственном изоляторе, гауптвахте либо после убытия осужденного к месту отбывания наказания.
В случае отсутствия интеграции информационных систем органов с АИС СУ следственный изолятор, гауптвахта в течение пяти рабочих дней направляет в территориальный орган Комитета извещение на бумажном носителе по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Следственным изолятором, гауптвахтой одновременно с выставлением извещения/электронного извещения в территориальный орган Комитета направляются на бумажных носителях подтверждающие документы (документ, подтверждающий личность, вступивший в законную силу приговор, постановление или распоряжение о вступлении приговора в законную силу с копией приговора).";
пункт 50 изложить в следующей редакции:

"Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық арнайы есебін жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 25 наурыздағы № 57 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 сәуірде № 27366 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық арнайы есебін жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық есебін жүргізу және пайдалану қағидаларында (бұдан әрі - Қағидалар):
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. ІІМ ҚАЖ-дың органдары бес жұмыс күні ішінде электрондық хабарлама қалыптастырады, және әліпбилік есеп карточкасының декректемелерін АЕА ААЖ-да автоматты түрде толтыру үшін АЕА ААЖ-ға:
ҚР ҚПК-нің 151, 153-баптарына сәйкес күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы өзгертлген немесе жойылған;
үкімнің көшірмесімен бірге үкімнің орындалуы туралы өкім алынған;
Бірінші сатыдағы сот шығарған үкім алынған;
сотталғаннан кейін адамды тергеу изоляторында, гауптвахтада қалдырған не сотталған адам жазаны өтеу орнына кеткеннен кейінгі жағдайларда жібереді.
Органдардың ақпараттық жүйесінде АЕА ААЖ-мен интеграция болмаған жағдайда тергеу изоляторы, гауптвахта бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдағышта хабарлама жібереді.
Тергеу изоляторы, гауптвахта хабарлама/электрондық хабарламаны қоюмен бір уақытта Комитеттің аумақтық органына қағаз тасымалдағышта растайтын құжаттар (жеке басты растайтын құжат, заңды күшіне енген үкім, үкімнің көшірмесімен бірге үкімнің заңды күшіне енуі туралы қаулы немесе өкім) жіберіледі.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"50. Территориальные органы Комитета, включая военный и транспортный, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации в ЕРДР информации о лицах, в отношении которых вынесено постановление о признании лица в качестве подозреваемого, а также сведений о принятых в отношении них процессуальных решениях, осуществляют мониторинг автоматического формирования электронной алфавитной учетной карточки в АИС СУ со сведениями ЕРДР.
В ходе сверки сотрудник территориального органа Комитета вводит в АИС СУ графические копии подтверждающих документов (вступивший в законную силу приговор, постановление и другие). На иностранцев, а также граждан Республики Казахстан, не имеющих ИИН, в АИС СУ вводятся графические копии документов, удостоверяющих личность, при установлении личности вводится копия соответствующего постановления.
В отношении иностранцев, у которых в документах, удостоверяющих личность, анкетные данные заполнены на языке ином от казахского и русского, запрашивается перевод анкетных данных в органе, осуществляющем уголовное преследование.
Сведения на лиц, уголовные дела, в отношении которых находятся в производстве центральных структур органов уголовного преследования, сверяются с АИС СУ сотрудниками соответствующего территориального органа Комитета по месту совершения уголовного правонарушения.
Аналогично сверяются сведения по лицам, в отношении которых приняты процессуальные решения либо вступили в законную силу приговора (постановления) по уголовным проступкам, по делам о преступлениях небольшой тяжести в порядке приказного производства (за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК).
Карточки на бумажных носителях на вышеуказанные категории лиц не составляются, за исключением осужденных, к которым не применялась мера пресечения в виде содержания под стражей, но подлежащих направлению в МИБ, в отношении которых сотрудником территориального органа Комитета составляется один экземпляр алфавитной учетной карточки и направляется в Комитет.
Копии подтверждающих документов (на бумажных носителях), не подлежащие направлению в Комитет, переписка по их предоставлению и корректировке подшиваются (формируются) в отдельное номенклатурное дело.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. В соответствии с частью третьей статьи 470 УПК РК приговор обращается к исполнению судом первой инстанции не позднее трех суток со дня вступления приговора в законную силу или возвращения дела из вышестоящего суда.
В соответствии с частью второй статьи 472 УПК РК распоряжение об исполнении приговора направляется судьей вместе с копией приговора тому органу, который в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством приводит приговор в исполнение. Результаты апелляционного рассмотрения дела в отношении лиц, содержащихся под стражей, сообщаются судом апелляционной инстанции. В случае изменения приговора при рассмотрении дела в апелляционном порядке к копии приговора прилагается копия постановления апелляционной инстанции.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:

"50. Комитеттің аумақтық органдары, әскери және көліктік органдарды қоса алғанда, күдікті деп тану туралы қаулы шығарылған адамдар туралы ақпаратты, сондай-ақ оларға қатысты қабылданған процестік шешімдер туралы мәліметтерді СДТБТ-де тіркеген сәттен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей СДТБТ мәліметтерімен АЕА ААЖ-ға электрондық әліпбилік есепке алу карточкасының автоматты қалыптастырылуына мониторингті жүзеге асырады.
Салыстырып тексеру барысында Комитеттің аумақтық органының қызметкері АЕА ААЖ-ға растайтын құжаттардың (заңды күшіне енген үкім, қаулы және басқалар) графикалық көшірмелерін енгізеді. Шетелдіктерге, сондай-ақ ЖСН-ні жоқ ҚР азаматтарына АЕА ААЖ-ға жеке басты куәландыратын құжаттардың графикалық көшірмелері, жеке басты анықтаған кезінде тиісті қаулының көшірмесі енгізіледі.
Жеке басты куәландыратын құжаттарында қазақ және орыс тілдерінен өзге тілде толтырылған сауалнамалық деректері бар шетелдіктерге қатысты қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын органнан сауалнамалық деректердің аудармасы сұратылады.
Қылмыстық істері қылмыстық қудалау органдарының орталық құрылымының іс жүргізуінде жатқан адамдардың мәліметтерін қылмыстық құқық бұзушылық жасалған орын бойынша Комитеттің тиісті аумақтық органының қызметкері АЕА ААЖ-мен салыстыруды жүргізеді.
Ұқсас түрде процестік шешімдер не қылмыстық теріс қылықтар бойынша, бұйрық өндірісі тәртібінде аса ауыр емес қылмыстар туралы істер бойынша заңды күшіне енген үкімдер (қаулылар) қабылданған адамдар бойынша мәліметтер салыстырылады (ҚР ҚПК-нің 37-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген адамдардан басқа).
Күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылмаған, бірақ Комитеттің аумақтық органының қызметкері әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын құрастырылатындарға және Комитетке жіберілетіндерге қатысты МАБ-ке жіберуге жататын сотталған адамдардан басқа, жоғарыда көрсетілген санаттағы адамдарға қағаз тасымалдағышта карточка құрастырылмайды.
Комитетке жіберуге жатпайтын растайтын құжаттардың (қағаз тасымалдағышта) көшірмелері, оларды ұсыну және түзету бойынша хат алмасулар жеке номенклатуралық іске тігіледі (қалыптастырылады).";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. ҚР ҚПК-нің 470-бабының үшінші бөлігіне сәйкес бірінші сатыдағы сот, үкімнің заңды күшіне енген немесе іс жоғары тұрған соттан қайтарылған күннен бастап үш тәуліктен кешіктірмей үкімді орындауға енгізеді.
ҚР ҚПК-нің 472-бабының екінші бөлігіне сәйкес үкiмдi орындау туралы өкiмдi судья үкiмнiң көшiрмесiмен бiрге қылмыстық-атқару заңнамасына сәйкес үкiмдi орындауға келтіретін органға жiбередi. Күзетпен ұсталып отырған адамдарға қатысты iстi апелляциялық қарау нәтижелерiн апелляциялық сатыдағы сот хабарлайды. Iстi апелляциялық тәртiппен қарау кезiнде үкiм өзгертілген жағдайда, үкiмнiң көшiрмесiне апелляциялық саты қаулысының көшiрмесi қоса беріледі.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"67. Корректировка в АИС СУ анкетных данных лиц, состоящих на пофамильном и дактилоскопическом учетах, снятие их с учета, удаление ошибочно введенных сведений осуществляется Управлением формирования правовой информации в уголовной сфере Комитета (далее – УФПИ УС).
В случае необходимости внесения в АИС СУ корректировки анкетных данных лиц, состоящих на пофамильном и дактилоскопическом учетах, удаления ошибочно введенных сведений, за подписью начальника территориального органа Комитета либо курирующего заместителя направляется мотивированное письмо в УФПИ УС с указанием подробных сведений о корректировке, с прикреплением графических копий подтверждающих документов, включая ходатайство субъекта о необходимости корректировки реквизитов и удаления, ошибочно внесенных в ЕРДР и/или единой унифицированной статистической системы (далее - ЕУСС) сведений.
В запросе об удалении ошибочно введенных в АИС СУ сведений указывается причина (ошибочный ввод сотрудником территориального органа, включая военный и транспортный, неверный ввод в ЕРДР и/или ЕУСС, предоставление недостоверных сведений субъектами учетов и другие). В случае необоснованной постановки лица на учет (лицо проходило по делу свидетелем, ошибочный ввод анкетных данных и другое), прилагается графическая копия рапорта (пояснительной) ответственного сотрудника на имя начальника территориального органа.
Список лиц, в отношении которых сведения подлежат корректировке, оформляется строго в алфавитном порядке их анкетных данных.
Не исполняются запросы, оформленные с нарушением требований данной главы.
После направления запроса о корректировке сведений в УФПИ УС сотрудник территориального органа Комитета самостоятельно проверяет его исполнение в АИС СУ. В случае непроведения корректировок сотрудник территориального органа Комитета уточняет статус исполнения запроса у ответственного прокурора УФПИ УС.
Копии подтверждающих документов (на бумажных носителях), не подлежащие направлению в Комитет, переписка по их предоставлению и корректировке подшиваются (формируются) в отдельное номенклатурное дело.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. В целях контроля за полнотой и своевременностью ввода сведений в АИС СУ подразделения формирования правовой информации в уголовной сфере территориальных органов Комитета, включая военный и транспортный, предоставляют в подразделения пофамильного учета для проведения контрольных мониторингов по лицам, совершившим уголовные правонарушения, списки (в электронном формате) за отчетный период:

"67. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепте тұрған адамдардың сауалнамалық деректеріне АЕА ААЖ-ға түзету енгізуді, оларды есептен алуды, қате енгізілген мәліметтерді жоюды Комитеттің Қылмыстық салада құқықтық ақпаратты қалыптастыру басқармасы (бұдан әрі – ҚС ҚАҚБ) жүзеге асырады.
Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепте тұрған адамдардың сауалнамалық деректеріне АЕА ААЖ-ға түзету енгізу, қате енгізілген мәліметтерді жою қажет болған жағдайда, Комитеттің аумақтық органы бастығының не жетекшілік ететін орынбасарының қолы қойылған ҚС ҚАҚБ-ға түзету туралы толық мәліметтер көрсетіле отырып, деректемелерді түзету және СДТБТ және/немесе бірыңғай біріздендірілген статистикалық жүйеге (бұдан әрі – ББСЖ) қате енгізілген мәліметтерді жою қажеттігі туралы субъектінің өтінішхатымен қоса, растаушы құжаттардың графикалық көшірмесін тіркей отырып, уәжделген хат жіберіледі.
АЕА ААЖ-ға қате енгізілген мәліметтерді жою туралы сұрау салуда себебі көрсетіледі (әскери және көлік органдарын қоса алғанда, аумақтық орган қызметкерінің қате енгізуі, СДТБТ және/немесе ББСЖ-ға қате енгізу, есепке алу субъектілерінің шынайы емес мәліметтерді ұсынуы және басқалар). Адамды есепке негізсіз қойған жағдайда (адам іс бойынша куәгер болып өтсе, сауалнамалық деректері дұрыс болмағанда және басқалар) жауапты қызметкердің аумақтық орган бастығының атына жазылған баянатының (түсіндірмесінің) графикалық көшірмесі қоса беріледі.
Мәліметтері түзетуге жататын адамдардың тізімі қатаң түрде олардың сауалнамалық деректерінің әліпбилік тәртібінде рәсімделеді.
Осы тараудың талаптарын бұза отыры рәсімделген сұрау салулар, орындаусыз қалдырылатын болады.
ҚС ҚАҚБ-ға түзетулер енгізу туралы сұрау салуды жібергеннен кейін, Комитеттің аумақтық органының қызметкері өз бетінше оның АЕА ААЖ-да орындалғанын тексереді. Түзетулер жүргізілмеген жағдайда Комитеттің аумақтық органының қызметкері ҚС ҚАҚБ-ның жауапты қызметкерінен сұрау салудың орындау мәртебесін нақтылайды.
Комитетке жіберуге жатпайтын растайтын құжаттардың (қағаз тасымалдағышта) көшірмелері, оларды ұсыну және түзетулер бойынша хат алмасулар жеке номенклатуралық іске тігіледі (қалыптастырылады).";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. АЕА ААЖ-да мәліметтерді толық және уақтылы енгізуді бақылау мақсатында Комитеттің аумақтық органдарының қылмыс саласындағы құқықтық ақпаратты қалыптастыру бөлімшелері, әскери және көліктік бөлімшелерді қоса алғанда, тегі бойынша есепке алу бөлімшелеріне қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдар бойынша бақылау мониторингтерін жүргізу үшін мынадай есепті кезеңдегі тізімдерді (электрондық нысанда) ұсынады:

1) введенных в ЕРДР сведений:
ежедекадно по лицам, в отношении которых вынесено постановление о квалификации деяния подозреваемого;
ежемесячно к десятому числу, следующему за отчетным периодом, по лицам:
в отношении которых уголовные дела (преследование) прекращены по основаниям, предусмотренным статьей 35 или 36 УПК РК, за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК (по постановлениям утвержденным прокурором);
в отношении которых вынесено постановление о квалификации деяния подозреваемого и в последующем уголовное дело (преследование) прекращено по основаниям, предусмотренным пунктами 1), 2), 5), 6), 7) и 8) части первой статьи 35 УПК РК, (по постановлениям, на которые имеется заключение прокурора);
в отношении которых были отменены процессуальные решения, ранее принятые органами уголовного преследования.
2) сведений информационной системы судебных органов ежеквартально к 20 числу, следующему за отчетным периодом, по лицам:
осужденным судами;
в отношении которых уголовные дела (преследование) прекращены судами по основаниям, предусмотренным статьей 35 или 36 УПК РК, за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК, (по вступившим в законную силу судебным актам), в том числе и по делам частного обвинения;
в отношении которых судами вынесены решения в апелляционной, кассационной инстанциях;
в отношении которых уголовные дела (преследование) прекращены судами по реабилитирующим основаниям, перечисленным в части первой статьи 37 УПК РК, (по вступившим в законную силу судебным актам), за исключением дел частного обвинения.
По результатам мониторингов выявленные нарушения (расхождения) оформляются справкой в произвольной форме и вносятся начальнику территориального органа Комитета, включая военный и транспортный.
При выявлении расхождений сотрудник подразделения пофамильного учета территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, принимает незамедлительные меры к их уточнению и устранению, и в течение одного рабочего дня, со дня получения достоверных сведений, обеспечивает полноту и достоверность сведений в АИС СУ.
В случае выявления расхождений сведений, интегрированных с ЕРДР уточненные данные с подтверждающими документами, передаются в подразделение формирования правовой информации в уголовной сфере, сотрудник которого в течение одного рабочего дня производит корректировку в ЕРДР.
Списки лиц, оправданных по решению суда, а также в отношении которых уголовные дела прекращены по реабилитирующим основаниям или в силу малозначительности подлежат направлению в УФПИ УС для снятия с учета.
При выявлении логических расхождений, возникших при интеграции данных с ЕРДР в АИС СУ, сотрудник подразделения пофамильного учета территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, направляет соответствующую информацию с описанием ошибки в УФПИ УС. После направления информации сотрудник территориального органа Комитета самостоятельно проверяет ее исполнение в АИС СУ. В случае непроведения корректировок сотрудник территориального органа Комитета уточняет статус исправления логических расхождений у ответственного прокурора УФПИ УС.";
пункт 79 изложить в следующей редакции:

1) СДТБТ-ға енгізілген мәліметтерді:
он күн сайын күдіктінің әрекетін саралау туралы қаулы шығарылған адамдар бойынша;
ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күніне мыналарға:
ҚР ҚПК-нің 37-бабының 1-бөлігінде көрсетілген адамдарды қоспағанда (прокурор бекіткен қаулылар бойынша), ҚР ҚПК-нің 35 немесе 36-баптарымен көзделген негіздер бойынша қылмыстық істер (қудалау) тоқтатылған адамдарға қатысты;
күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы қаулы шығарылған және кейін қылмыстық істі (қудалау) ҚР ҚПК-нің 35-бабы 1-бөлігінің 1), 2), 5), 6), 7) және 8) тармақтарында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған (прокурордың қорытындысы бар қаулылар бойынша) адамдарға қатысты;
бұдан бұрын қылмыстық қудалау органдары қабылдаған процестік шешімдер күшін жойған адамдарға қатысты.
2) сот органдарының ақпараттық жүйесінің мәліметтері тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне:
соттар соттаған;
ҚР ҚПК-нің 37-бабының 1-бөлігінде көрсетілген адамдарды қоспағанда (заңды күшіне енген сот актілері бойынша), ҚР ҚПК-нің 35 немесе 36-баптарында көзделген негіздер бойынша, оның ішінде жеке айыптау істері бойынша сот қылмыстық істерді (қудалау) тоқтатқан адамдарға қатысты;
апелляциялық, кассациялық сатыларда сот шешім шығарған адамдарға қатысты;
жеке айыптау істерін қоспағанда, қылмыстық істерін (қудалауын) ҚР ҚПК-нің 37-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген ақтайтын негіздер бойынша (заңды күшіне енген сот актілері бойынша) сот тоқтатқан адамдарға қатысты.
Мониторингтердің нәтижелері бойынша анықтаған бұзушылықтар (ауытқулар) анықтамамен еркін түрде ресімделеді және Комитеттің аумақтық органының бастығына, әскери мен көліктік органдарды қоса алғанда, ұсынылады.
Ауытқулар анықталған жағдайда, Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алу бөлімшесінің қызметкері, әскери мен көліктік бөлімшені қоса алғанда, дереу оларды нақтылау және жою бойынша шаралар қабылдайды және шынайы мәліметтер алынған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде АЕА ААЖ-ға мәліметтердің толықтығын және шынайылығын қамтамасыз етеді.
СДТБТ біріктірілген мәліметтердің ауытқулары анықталған жағдайда, нақтыланған мәліметтер растайтын құжаттармен бірге қылмыстық саладағы құқықтық ақпаратты қалыптастыру бөлімшесіне беріледі, қызметкер бір жұмыс күні ішінде СДТБТ-ға түзету жасайды.
Сот шешімі бойынша ақталған, сондай-ақ қылмыстық істері ақтайтын негіздер бойынша немесе маңызының аз болуына байланысты тоқтатылған адамдардың тізімі ҚС ҚАҚБ-ға есептен алу үшін жіберуге жатады.
СДТБТ-ның деректерін АЕА ААЖ-ға интеграциялаудың қисынды айырмашылықтары анықталған жағдайда, Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алу бөлімшесінің қызметкері, әскери және көлік органдарын қоса алғанда, қателерді жазып көрсете отырып, тиісті ақпаратты ҚС ҚАҚБ-ға жібереді. Ақпаратты жібергеннен кейін Комитеттің аумақтық органының қызметкері өз бетінше АЕА ААЖ-да оның орындалуын тексереді. Түзетулер енгізілмеген жағдайда Комитеттің аумақтық органының қызметкері қисынды айырмашылықты түзету мәртебесін ҚС ҚАҚБ-ның жауапты прокурорынан нақтылайды.";
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"79. По запросам государственных органов, учреждений и иных организаций, уполномоченных на осуществление проверочных мероприятий в отношении лиц, независимо от основания проверки, предоставляются все имеющиеся в Комитете и его территориальных органах на день проверки сведения о лицах:
1) совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности;
2) привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения, осужденных, в том числе в отношении граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности и отбывающих наказание за границей, независимо от сроков погашения, снятия судимости, даты привлечения, осуждения и отбытия наказания;
3) освобожденных от уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений либо в отношении которых уголовные дела прекращены, за исключением случаев освобождения от уголовной ответственности:
по реабилитирующим основаниям;
по пункту 10) части первой статьи 37 УПК РК в период с 1 января 1998 года по 25 ноября 2011 года до введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства";
по пункту 6) части первой статьи 37 УПК РК при отказе частного обвинителя от обвинения - по делам о преступлениях, предусмотренных частью первой статьи 33 УПК РК (в редакции 1997 года);
4) в отношении которых вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела на основании пунктов 3), 4), 6), 9), 10), 11) и 12) части первой статьи 37 УПК РК (в редакции 1997 года), за исключением отказа в возбуждении уголовного дела на основании:
пункта 10) части первой статьи 37 УПК РК в период с 1 января 1998 года по 25 ноября 2011 года до введения в действие Закона Республики "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства";
пункта 6) части первой статьи 37 УПК РК при отказе частного обвинителя от обвинения - по делам о преступлениях, предусмотренных частью первой статьи 33 УПК РК (в редакции 1997 года);
5) находящихся в розыске (подозреваемых, обвиняемых, должников/ответчиков, без вести пропавших);
6) признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными;

"79. Адамдарға қатысты тексеру іс-шараларын жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдардың, мекемелер мен өзге де ұйымдардың сұрау салулары бойынша, тексеру негіздеріне қарамастан, Комитетте және оның аумақтық органдарында тексеру күнінде мынадай адамдар туралы қолда бар барлық мәліметтер ұсынылады:
1) қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағандар, қылмыстық жауаптылыққа тартылып жатқандар;
2) қылмыстық құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылғандар, сотталғандар, оның ішінде соттылықтың өтелуіне, алынуына, жазаға тартылу, соттау және жазаны өтеу күніне қарамастан, шет елде қылмыстық жауаптылыққа тартылған және жазасын өтеп жатқан Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты;
3) қылмыстық құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылғандар не оларға қатысты қылмыстық істер тоқтатылғандар, қылмыстық жауаптылықтан босататын мынадай жағдайларды қоспағанда:
ақтайтын негіздер бойынша;
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін 1998 жылғы 1 қаңтар - 2011 жылғы 25 қараша аралығындағы кезеңде ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 10-тармағы бойынша;
ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 6) тармағы бойынша, ҚР ҚПК-нің 33-бабының бірінші бөлігімен (1997 жылғы редакцияда) көзделген қылмыстар туралы істер бойынша - жеке айыптаушы айыптаудан бас тартқан кезде;
4) ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 6), 9), 10), 11) және 12) тармақтары (1997 жылғы редакцияда) негізінде қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылғандар, мынадай негіздермен қылмыстық іс қозғаудан бас тартуды қоспағанда:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін 1998 жылғы 1 қаңтар - 2011 жылғы 25 қараша аралығы кезеңінде ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 10-тармағы бойынша;
ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 6-тармағы бойынша, ҚР ҚПК-нің 33-бабының бірінші бөлігімен (1997 жылғы редакцияда) көзделген қылмыстар бойынша - жеке айыптаушы айыптаудан бас тартқан кезде;
5) іздеуде жүргендер (күдіктілер, айыпталушылар, борышкерлер/ жауапкерлер, хабар-ошарсыз жоғалғандар);
6) сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танығандар;

7) состоящих на учете лиц, привлеченных к административной ответственности;
8) состоящих на учете лиц, совершивших коррупционные правонарушения;
9) уволенных с государственной службы по отрицательным мотивам;
10) совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу.";
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. Защитники, при оказании лицам юридической помощи, истребуют сведения специальных учетов только в отношении лица, обратившегося за помощью путем письменного обращения в территориальный орган Комитета с представлением копии документа, удостоверяющего его участие в конкретном деле (удостоверения адвоката и письменного уведомления о защите (представительстве), письменного подтверждения органа следствия (дознания) или суда) и копии документа, удостоверяющего личность лица, интересы которого он представляет.
Во всех копиях документов, прилагаемых к запросу защитника должны быть указаны анкетные данные именно того лица, чьи права и интересы защищаются/представляются.
Запросы защитников исполняются территориальным органом Комитета в течение пяти рабочих дней с предоставлением всех сведений, перечисленных в пункте 79 настоящих Правил.
День поступления запроса не входит в срок его исполнения.
Обращения защитников, с копиями подтверждающих документов, подшиваются (формируются) в отдельное номенклатурное дело.";
пункт 102 изложить в следующей редакции:
"102. Сотрудник территориального органа Комитета:
1) в течение десяти рабочих дней с момента поступления электронного извещения с территориального органа УИС МВД РК об учетных лицах, перечисленных в пункте 100 настоящих Правил:
направляет запрос в органы внутренних дел для установления фактического места проживания учетных лиц;
на основании информации органов внутренних дел составляет заключение о постановке на учет и подписывает руководителем территориального органа Комитета;
проверяет достоверность сведений АИС СУ и вкладывает заверенную графическую копию заключения о постановке на учет в АИС СУ;
направляет в Комитет сведения о лицах, подлежащих публикации, за совершение правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
2) производит сверку:
сведений о лицах, состоящих на пробационном учете, осужденных по статьям, указанным в пункте 100 Правил, с территориальными органами УИС МВД РК ежемесячно к третьему числу следующего месяца. Акт сверки оформляется по форме согласно приложению 10 настоящих Правил (список лиц);

7) әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдардың есебінде тұрғандар;
8) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған адамдардың есебінде тұрғандар;
9) мемлекеттік қызметтен жағымсыз себептермен шығарылғандар;
10) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық жасағандар.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Қорғаушылар, адамдарға заң көмегін көрсеткен кезде, арнайы есепке алаудың мәліметтерін тек оның нақты іске қатысын растайтын (адвокаттың куәлігі және қорғау туралы жазбаша хабарлама (өкілдік ету), тергеу органының (анықтау) немесе соттың жазбаша растауы) және мүддесін қорғайтын адамның жеке басты куәландыратын құжаттардың көшірмесін қоса бере отырып, Комитеттің аумақтық органына жазбаша түрде жүгіну арқылы көмекке жүгінген адамның мәліметтерін талап етеді.
Қорғаушының сұрау салуына қоса берілген құжаттардың барлық көшірмелерінде, тек құқығы және мүддесі қорғалатын/ұсынылатын адамның сауалнамалық деректері ғана көрсетілуі қажет.
Қорғаушылардың сұрау салуларын Комитеттің аумақтық органы, осы Қағидалардың 79-тармағында көрсетілген барлық мәліметтерді ұсына отырып, бес жұмыс күні ішінде орындайды.
Сұрау салудың келіп түскен күні оның орындалу мерзіміне кірмейді.
Қорғаушылардың жолданымдары, растайтын құжаттардың көшірмелерімен жеке номенклатуралық іске тігіледі (қалыптастырылады).";
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"102. Комитеттің аумақтық органының қызметкері:
1) осы Қағидалардың 100-тармағында атап көрсетілген есепке алынатын адамдар туралы ҚР ІІМ ҚАЖ-дың аумақтық органының электрондық хабарламасы келіп түскен сәттен бастап он жұмыс күні ішінде:
есепке алынатын адамдардың нақты тұрғылықты орнын анықтау үшін ішкі істер органдарына сұрау салу жібереді;
ішкі істер органдары ақпаратының негізінде есепке қою туралы қорытынды жасайды және Комитеттің аумақтық органының басшысы қол қояды;
АЕА ААЖ мәліметтерінің шынайылығын тексереді және АЕА ААЖ-да есепке қою туралы қорытындының куәландырылған графикалық көшірмесін салады;
осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы құқық бұзушылықтар жасағаны үшін жариялауға жататын адамдар туралы мәліметтерді Комитетке жібереді:
2) мынадай:
ҚР ІІМ ҚАЖ-дың аумақтық органдарымен бірге ай сайын келесі айдың үшінші күніне Қағидалардың 100-тармағында көрсетілген баптар бойынша сотталған, пробациялық есепте тұратын адамдар туралы мәліметтерге салыстырып тексеру жүргізеді. Салыстырып тексеру актісі осы Қағидалардың 10-қосымшасына (адамдар тізімі) сәйкес нысанда ресімделеді;

сведений, перечисленных в подпункте 2) пункта 100 и подпункте 4) пункта 108 настоящих Правил, содержащиеся в АИС СУ и ЕРДР, с медицинскими психиатрическими учреждениями ежеквартально к пятнадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом. Акт сверки оформляется по форме согласно приложению 21 настоящих Правил.
При выявлении расхождений, незамедлительно приводятся в соответствие сведения АИС СУ;
3) проводит мониторинг:
сведений АИС СУ, ЕРДР с информационной системой судебных органов по лицам, в отношении которых вступили в законную силу судебные акты по статьям, указанным в пункте 100 настоящих Правил и к которым применено уголовное наказание, не связанное с лишением свободы, ежемесячно к 5 числу следующего за отчетным периодом;
сведений электронных извещений ЦАБД УИС МВД РК и АИС СУ об освобождении из мест лишения свободы лиц, осужденных по статьям, указанным в пункте 100 Правил, ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
При выявлении расхождений, незамедлительно приводятся в соответствие сведения АИС СУ;
4) в течение пяти рабочих дней с момента поступления информации от субъектов специальных учетов направляет уведомление в другой территориальный орган Комитета о перемене регионального места жительства учетного лица либо убытии его из мест лишения свободы на территорию другой области.";
в приложении 8 к указанным Правилам:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Перед вводом учетных сведений в АИС СУ сотрудник территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, либо их районного (городского) подразделения, проверяет наличие/отсутствие сведений в отношении данного лица в АИС СУ, ЕУСС, ЕРДР.
При выявлении расхождений в анкетных данных или других сведениях, ранее введенных в АИС СУ, сотрудник территориального органа Комитета принимает меры к их уточнению, по результатам принятых мер в течение двадцати четырех часов обеспечивает ввод в АИС СУ недостающих сведений и прикрепляет графические копии подтверждающих документов (документы удостоверяющие личность, процессуальные документы органов уголовного преследования или суда).
В ходе обработки карточки, поступившей из следственного изолятора, гауптвахты при наличии в АИС СУ карточки на проверяемое лицо, по одному и тому же уголовному делу с мерой пресечения отличной от содержания под стражей, производится соответствующая корректировка в реквизитах "мера пресечения" и "дата". Новая карточка в таких случаях не вводится в АИС СУ.
Также, не вводится новая карточка при наличии в АИС СУ сведений в отношении лица, ранее содержащегося под стражей, и вновь водворенного в следственный изолятор, гауптвахту по одному и тому же уголовному делу. При этом реквизиты "мера пресечения" и "дата" не меняются, в реквизите "дополнительные отметки" производится соответствующая запись о повторном применении меры пресечения в виде содержания под стражей с указанием даты водворения лица в следственный изолятор, гауптвахту.
При установлении расхождений в анкетных, установочных данных или несоответствия процессуальных решений в сведениях ЕРДР или ЕУСС (по делам возбужденным до 2015 года) на основании подтверждающих документов (документы удостоверяющие личность, процессуальные документы органов уголовного преследования или суда), имеющихся в отношении проверяемого лица, сотрудник подразделения пофамильного учета территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, рапортом начальнику отдела, информирует подразделение формирования правовой информации в уголовной сфере, включая военный и транспортный, о необходимости проведения соответствующей корректировки базы ЕРДР или ЕУСС.
В случае, если сведения ЕРДР или ЕУСС подлежат корректировке другим территориальным органом Комитета, начальник территориального органа Комитета, выявивший расхождения, обращается с ходатайством о проведении корректировки в соответствующий территориальный орган Комитета, с приложением подтверждающих документов.
Сотрудник подразделения формирования правовой информации в уголовной сфере, после проверки подтверждающих документов, в течение одного рабочего дня осуществляет корректировку ЕРДР или ЕУСС. При проведении дополнительной проверки, требующей уточнения сведений в иных государственных органах (органы уголовного преследования, суды, архивы), корректировка производится в течение одного рабочего дня после получения соответствующих ответов.
Подразделение формирования правовой информации в уголовной сфере территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, в течение одного рабочего дня, после внесения корректировок в реквизиты или удаления ошибочно введенных сведений в базе данных ЕРДР или ЕУСС, письменно информируют инициатора корректировки и УФПИ УС, а в случае отказа в те же сроки информирует об этом инициатора корректировки с указанием причин отказа.
Копии подтверждающих документов (на бумажных носителях), переписка по их предоставлению и корректировке подшиваются (формируются) в отдельное номенклатурное дело.";

осы Қағидалардың 100-тармағының 2) тармақшасында және 108-тармағының 4) тармақшасында атап өтілген, тоқсан сайын есеп кезеңінен кейінгі айдың он бесінші күніне психиатриялық медициналық мекемелермен бірге АЕА ААЖ және СДТБТ-да бар мәліметтерге салыстырып тексеру жүргізеді. Салыстырып тексеру актісі осы Қағидалардың 21-қосымшасына сәйкес нысанда ресімделеді;
Ауытқулар анықталған кезде дереу АЕА ААЖ-ның мәліметтеріне сәйкес келтіріледі;
3) мынадай:
сот органдарының ақпараттық жүйесімен бірге осы Қағидалардың 100-тармағында көрсетілген баптар бойынша заңды күшіне енген сот актілері күшіне енген және бас бостандығынан айырумен байланысты емес қылмыстық жаза қолданылған адамдар бойынша ай сайын келесі есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінде АЕА ААЖ, СДТБТ-ның мәліметтеріне;
тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне Қағидалардың 100-тармағында көрсетілген баптар бойынша сотталған адамдардың бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуы туралы ҚР ІІМ ҚАЖ ОАДҚ және АЕА ААЖ-ның электронды хабарлама мәліметтеріне мониторинг жүргізеді;
Ауытқулар анықталған кезде дереу АЕА ААЖ деректеріне сәйкес келтіріледі;
4) арнайы есепке алудың субъектілерінен ақпарат келіп түскен сәттен бес жұмыс күні ішінде Комитеттің басқа аумақтық органына есептегі адамның тұрғылықты жерінің аймағы ауысқаны не бас бостандығынан айыру орындарынан басқа облысқа ауысқаны туралы хабарлама жібереді.";
көрсетілген Қағидалардың 8-қосымшасында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. АЕА ААЖ-ға есепке алу мәліметтерін енгізу алдында Комитеттің аумақтық органының қызметкері, әскери және көліктік органдарды не олардың аудандық (қалалық) бөлімшесін қоса алғанда, АЕА ААЖ, ББСЖ, СДТБТ-да осы адамға қатысты мәліметтердің болуын/болмауын тексереді.
АЕА ААЖ-ға бұрын енгізілген сауалнамалық деректерде немесе басқа да мәліметтерде алшақтықтар анықталған жағдайда, Комитеттің аумақтық органының қызметкері оларды нақтылау шараларын қабылдайды, қабылданған шаралардың нәтижелері бойынша жиырма төрт сағат ішінде АЕА ААЖ-ға жеткіліксіз мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді және растайтын құжаттардың графикалық көшірмелерін (жеке басты куәландыратын құжаттар, қылмыстық қудалау органдарының немесе соттың процестік құжаттары) қоса тіркейді.
Тергеу изоляторынан, гауптвахтадан келіп түскен карточканы өңдеу барысында АЕА ААЖ-да тексерілетін адамға қатысты күзетпен ұстаудан бөлек бұлтартпау шарасы бар сол бір қылмыстық іс бойынша карточка болған жағдайда, "бұлтартпау шарасы" және "күні" деген деректемелерде тиісті түзету жүргізіледі. Жаңа карточка мұндай жағдайларда АЕА ААЖ-ға енгізілмейді.
Сондай-ақ АЕА ААЖ-ға бұрын күзетпен ұсталған және сол бір қылмыстық іс бойынша тергеу изоляторына, гауптвахтаға қайта орналастырылған адамға қатысты мәліметтер болған жағдайда, жаңа карточка енгізілмейді. Бұл ретте, "бұлтартпау шарасы" және "күні" деген деректемелер өзгертілмейді, "қосымша белгілер" деген деректемеде адамның тергеу изоляторына, гауптвахтаға орналастырылған күні көрсетіліп, күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасының қайта қолданылғаны туралы тиісті жазба жүргізіледі.
Сауалнамалық, анықтама деректерінде алшақтықтар немесе СДТБТ немесе ББСЖ мәліметтеріндегі процестік шешімдердің (2015 жылға дейін қозғалған істер бойынша) сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, тексерілетін адамға қатысты растайтын құжаттардың (жеке басты куәландыратын құжаттар, қылмыстық қудалау органдарының немесе соттың процестік құжаттары) негізінде Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алу бөлімшесінің қызметкері, әскери мен көліктік органды қоса алғанда, қылмыстық саладағы құқықтық ақпаратты қалыптастыру бөлімшелерін, әскери мен көліктік бөлімшелерді қоса алғанда, СДТБТ немесе ББСЖ қорларына тиісті түзету жүргізу қажеттігі туралы ақпараттандырады.
СДТБТ немесе ББСЖ-ның мәліметтері Комитеттің басқа аумақтық органының түзетуіне жататын болса, Комитеттің алшақтықты анықтаған аумақтық органының бастығы Комитеттің тиісті аумақтық органына растайтын құжаттарды қоса бере отырып, түзету жүргізу туралы өтінішхатпен жүгінеді.
Қылмыстық саладағы құқықтық ақпаратты қалыптастыру бөлімшесінің қызметкері растайтын құжаттарды тексергеннен кейін, бір жұмыс күні ішінде СДТБТ немесе ББСЖ түзету жүргізеді. Өзге мемлекеттік органдарда (қылмыстық қудалау органдары, соттар, архивтер) нақтылауды қажет ететін қосымша тексеру жүргізген кезде түзету тиісті жауаптар алынғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Комитеттің аумақтық органдарының қылмыстық саладағы құқықтық ақпаратты қалыптастыру бөлімшесі, әскери мен көліктік органды қоса алғанда, деректемелерге түзету енгізілгеннен немесе СДТБТ немесе ББСЖ-ның деректер қорына қате енгізілген мәліметтерді жойғаннан кейін, түзету бастамашысына және Комитеттің қылмыстық саладағы құқықтық ақпаратты қалыптастыру басқармасына жазбаша ақпараттандырады, бас тартқан жағдайда, сол мерзімде бас тарту себебін көрсете отырып, түзету бастамашысын ақпараттандырады.
Растайтын құжаттардың (қағаз тасымалдағышта) көшірмелері, оларды ұсыну және түзету бойынша хат алмасулар жеке номенклатуралық іске тігіледі (қалыптастырылады).";

приложение 11 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 13 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 16 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа для сведения заинтересованным государственным органам, руководителям структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, прокурорам областей, городов республиканского значения, столицы и приравненным к ним, а также территориальным органам Комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Департамент
по обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарат Верховного Суда
Республики Казахстан)
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной
безопасности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 25 марта 2022 года № 57
Приложение 11
к Правилам ведения и
использования учетов лиц,
совершивших уголовные
правонарушения, привлекаемых
к уголовной ответственности,
лиц, привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Перечень сроков хранения информационных учетных документов в пофамильных и дактилоскопических картотеках и сведений в автоматизированной информационной системе "Специальные учеты" и автоматизированной дактилоскопической информационной системе
1. В пофамильных (алфавитных) и дактилоскопических картотеках Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) и его территориальных органов учетные документы хранятся независимо от сроков погашения или снятия судимости. Сведения о количестве размещенных и изъятых учетных документов подлежат отражению в паспортах картотек.

көрсетілген Қағидаларға 11-қосымша осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 13-қосымша осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 16-қосымша осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі –Комитет):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықтың көшірмесін мүдделі мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астана және оларға теңестірілген прокурорларына, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына мәлімет үшін жіберуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаменті
(Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының аппараты)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2022 жылғы 25 наурыздағы
№ 57 Бұйрықтың
1-қосымшасы
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық
жауаптылыққа тартылатын,
қылмыстық құқық бұзушылық
жасағаны үшін қылмыстық
жауаптылыққа тартылған
адамдардың арнайы есебін,
ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және
пайдалану қағидаларының
11-қосымшасы
Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларда ақпараттық есепке алу құжаттарын және "Арнайы есепке алу" автоматтандырылған ақпараттар жүйесі мен автоматтандырылған дактилоскопиялық ақпараттар жүйесінде мәліметтерді сақтау мерзімдерінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – Комитет) және оның аумақтық органдарының тегі бойынша (әліпбилік) және дактилоскопиялық картотекаларында есепке алу құжаттары соттылығын өтеген немесе оны алып тастаған мерзімдеріне қарамастан сақталады. Орналастырылған және алынған есепке алу құжаттарының саны туралы мәліметтер картотекалардың паспорттарында көрсетуге жатады.

2. Сведения о лицах, отраженных в пункте 3 настоящего Перечня хранятся в автоматизированной информационной системе "Специальные учеты" (далее – АИС СУ) постоянно.
3. Алфавитные учетные карточки подлежат изъятию из пофамильных картотек и направляются в специальный архивный фонд органов правовой статистики и специальных учетов после вложения в АИС СУ их графических копий и всех подтверждающих документов, в следующие сроки:
1) алфавитные учетные карточки на осужденных лиц, и лиц, которым назначены судом принудительные меры медицинского характера, хранятся до достижения ими семидесятилетнего возраста, но не менее пятнадцати лет со дня фактического отбытия основного и дополнительного наказания, или прекращения применения принудительных мер медицинского характера;
2) на лиц, осужденных по статьям, которые декриминализованы в связи с гуманизацией уголовного законодательства, признанных виновными и освобожденных от уголовной ответственности или отбытия назначенного судом наказания на основании положений Уголовного, Уголовно-процессуального кодексов Республики Казахстан, в отношении которых уголовные дела прекращены (за исключением уголовных дел, прекращенных по реабилитирующим основаниям) алфавитные учетные карточки хранятся десять лет со дня вынесения соответствующего процессуального решения независимо от других судимостей.
4. Алфавитные учетные карточки на лиц, в отношении которых не представилось возможным добыть сведения о принятом по их делу процессуальном решении, изымаются из пофамильной картотеки по истечении десяти лет со дня применения меры пресечения, и снимаются с учета в АИС СУ (с вложением в АИС СУ графических копий документов (ответов) компетентных органов, подтверждающих отсутствие каких-либо сведений о дальнейшем привлечении лица к уголовной ответственности либо осуждении).
5. На лиц, оправданных по решению суда, а также в отношении которых уголовные дела прекращены по реабилитирующим основаниям, или в силу малозначительности, алфавитные учетные карточки изымаются из пофамильной картотеки и снимаются с учета в АИС СУ (с добавлением в АИС СУ графических копий алфавитной учетной карточки и процессуального решения) сразу после получения соответствующих процессуальных решений независимо от других судимостей.
6. На лиц, розыск которых объявлен органами безопасности Союза Советских Социалистических Республики, розыскные карточки передаются в специальный фонд Комитета.
7. Дактилоскопические карты на лиц, состоящих на учете в дактилоскопической картотеке, хранятся до достижения ими семидесятилетнего возраста, независимо от сроков хранения алфавитных учетных карточек, но не менее пятнадцати лет со дня заключения под стражу (ареста) по последнему уголовному делу.

2. Осы Тізбенің 3-тармағында көрсетілген адамдар туралы мәліметтер "Арнайы есепке алу" автоматтандырылған ақпараттар жүйесі (бұдан әрі – АЕА ААЖ) тұрақты сақталады.
3. Әліпбилік есеп карточкалары тегі бойынша картотекадан алынуға жатады және құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының арнайы архив қорына олардың графикалық көшірмелері мен барлық растайтын құжаттарын АЕА ААЖ-ға енгізгеннен кейін мынадай мерзімде жіберіледі:
1) сотталған адамдардың және сот медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолданған адамдардың әліпбилік есепке алу карточкалары олардың жасы жетпіс жасқа жеткенше, бірақ негізгі және қосымша жазасын нақты өтеген, немесе медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасы қолдану тоқтатылған сәттен бастап кемінде он бес жыл сақталады.
2) қылмыстық заңнаманың ізгілендірілуіне байланысты қылмыстық сипаттан арытылған баптар бойынша сотталған, қылмыстық ісі тоқтатылған (ақтайтын негіздер бойынша тоқтатылған қылмыстық істерді қоспағанда), айыпты деп танылған және Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық-процестік кодекстері ережелерінің негізінде қылмыстық жауаптылықтан немесе сот тағайындаған жазаны өткеруден босатылған адамдарға әліпбилік есепке алу карточкалары басқа соттылықтарына қарамастан, тиісті процестік шешімдер шыққан күннен бастап он жыл сақталады.
4. Істері бойынша қабылданған процестік шешім туралы мәліметтерді алу мүмкін болмаған адамдардың әліпбилік есепке алу карточкалары бұлтартпау шарасы қолданылған күннен бастап он жыл өткен соң тегі бойынша картотекадан алынады және АЕА ААЖ-дан (АЕА ААЖ-ға адамды қылмыстық жауаптылыққа одан әрі тартуға немесе соттауға қандай да бір растайтын құжаттардың болмауын растайтын құзыретті органдар құжаттарының (жауаптарының) графикалық көшірмелерін сала отырып) есептен алынады.
5. Сот шешімі бойынша ақталған, сондай-ақ қылмыстық істері ақтайтын негіздер бойынша, немесе маңыздылығы аз болуына байланысты тоқтатылған адамдарға арналған әліпбилік есепке алу карточкалары тегі бойынша картотекадан алынады және АЕ ААЖ-дан (АЕ ААЖ-ға әліпбилік есепке алу карточкасының және процестік шешімнің графикалық көшірмесін қоса отырып) бірден тиісті процестік шешімді алғаннан кейін, басқа соттылықтарына қарамастан, есептен алынады.
6. Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының қауіпсіздік органдары іздеу жариялаған адамдарға арналған іздеу карточкалары Комитеттің арнайы қорына беріледі.
7. Дактилоскопиялық картотекада есепте тұратын адамдардың дактилоскопиялық карталары әліпбилік есепке алу карточкаларының сақталу мерзіміне қарамастан, олар жетпіс жасқа келгенше, бірақ соңғы қылмыстық ісі бойынша күзетпен қамауға алынған (қамалған) күнінен он бес жылдан кем емес мерзімге сақталады.

8. Дактилоскопические карты на лиц, умерших в исправительных учреждениях, привлеченных в качестве обвиняемых, уголовные дела, в отношении которых прекращены на стадии досудебного производства по реабилитирующим основаниям, а также в связи со смертью, изымаются по получении соответствующих документов.
9. При установлении личности неопознанного трупа дактилоскопические карты опознанного лица подлежат изъятию из картотеки территориального органа Комитета. Копии изъятых дактилоскопических карт, протоколов опознания направляются в Комитет.
10. Удалению из автоматизированной дактилоскопической информационной системы подлежат сведения в отношении лиц по достижению девяносто пятилетнего возраста, после изъятия дактилоскопических карт из картотечного массива, по истечении одного года после изъятия дактилоскопических карт из картотечного массива.
11. Учетные документы на иностранных граждан и лиц без гражданства хранятся в общем картотечном массиве в алфавитном порядке.
12. Извещения об осужденном (заключенном под стражу), на бумажных носителях, хранятся в подразделениях пофамильного учета в течение одного года со дня их поступления, с последующим направлением на хранение в ведомственный архив, со сроком хранения один год.
Приложение 2 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 25 марта 2022 года № 57
Приложение 13
к Правилам ведения и
использования учетов лиц,
совершивших уголовные
правонарушения, привлекаемых
к уголовной ответственности,
лиц, привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
форма
Перечень информационных учетных документов, подлежащих представлению в Межгосударственный информационный банк государств - участников Содружества Независимых Государств
Направлению в Межгосударственный информационный банк государств - участников Содружества Независимых Государств подлежат информационные учетные документы в отношении:
1. Граждан Республики Казахстан, осужденных за совершение уголовных правонарушений, предусмотренных следующими статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан:
1) статья 99 (убийство);
2) статья 101 части 1, 2 (убийство, совершенное в состоянии аффекта);
3) статья 105 часть 3 (доведение до самоубийства);
4) статья 106 части 1, 2, 3 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью);
5) статья 110 часть 2 (истязание);
6) статья 116 части 2, 3 (принуждение к изъятию или незаконное изъятие органов и тканей человека);
7) статья 118 часть 3 (заражение вирусом иммунодефицита человека (вич/спид));

8. Түзету мекемесінде қайтыс болған, айыпталушы ретінде тартылған, ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық істері сотқа дейінгі іс жүргізу сатысында тоқтатылған адамдарға арналған, сондай-ақ өліміне байланысты дактилоскопиялық карталар тиісті құжаттар келіп түскеннен кейін алынады.
9. Танылмаған мәйіттің жеке басын анықтаған кезде танылған адамның дактилоскопиялық карталары Комитеттің аумақтық органның картотекасынан алып тастауға жатады. Алынған дактилоскопиялық карталардың, тану хаттамаларының көшірмелері Комитетке жіберіледі.
10. Тоқсан бес жасқа жетуіне байланысты, дактилоскопиялық карталарды картотекалық массивтен алып тастағаннан кейін, дактилоскопиялық карталарды картотекалық массивтен алып тастағаннан кейін бір жыл өткен мәліметтер автоматтандырылған дактилоскопиялық ақпараттар жүйесінен жоюға жатады.
11. Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың есепке алу құжаттары жалпы картотекалық массивте әліпбилік тәртіпте сақталады.
12. Сотталғандар (күзетпен қамауға алынған) жөніндегі хабарламалар қағаз тасымалдағышта тегі бойынша есепке алу бөлімшелерінде кейін бір жыл сақтау мерзімімен сақтауға ведомстволық архивке жіберіле отырып, келіп түскен күнінен бастап бір жыл сақталады.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2022 жылғы 25 наурыздағы
№ 57 Бұйрықтың
2-қосымшасы
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық
жауаптылыққа тартылатын,
қылмыстық құқық бұзушылық
жасағаны үшін қылмыстық
жауаптылыққа тартылған
адамдардың арнайы есебін,
ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және
пайдалану қағидаларының
13-қосымшасы
Форма
форма
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Мемлекетаралық ақпараттар банкіне ұсынуға жататын ақпараттық есепке алу құжаттарының тізбесі
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Мемлекетаралық ақпараттар банкіне мыналарға қатысты ақпараттық есепке алу құжаттары жатады:
1. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің мынадай баптарымен көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін сотталған Қазақстан Республикасының азаматтары:
1) 99-бап (адам өлтіру);
2) 101-баптың 1, 2-бөліктері (аффект жағдайында жасалған адам өлтіру);
3) 105-баптың 3-бөлігі (өзін-өзі өлтіруге дейін жеткізу);
4) 106-баптың 1, 2, 3-бөліктері (денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтіру);
5) 110-баптың 2-бөлігі (қинау);
6) 116-баптың 2, 3-бөліктері (адамның ағзалары мен тіндерін алып қоюға мәжбүрлеу немесе заңсыз алып қою);
7) 118-баптың 3-бөлігі (адамның иммун тапшылығы вирусын (АИТВ/ЖИТС) жұқтыру);

8) статья 120 части 2, 3, 3-1, 3-2, 4 (изнасилование);
9) статья 121 части 2, 3, 3-1, 3-2, 4 (насильственные действия сексуального характера);
10) статья 122 части 2, 3 (половое сношение или иные действия сексуального характера с лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста);
11) статья 123 часть 2 (понуждение к половому сношению, мужеложству, лесбиянству или иным действиям сексуального характера);
12) статья 124 (развращение малолетних);
13) статья 125 (похищение человека);
14) статья 126 часть 3 (незаконное лишение свободы);
15) статья 128 части 2, 3, 4 (торговля людьми);
16) статья 132 (вовлечение несовершеннолетнего в совершение уголовных правонарушений);
17) статья 133 часть 3 (вовлечение несовершеннолетнего в совершение антиобщественных действий);
18) статья 134 части 2, 3, 4 (вовлечение несовершеннолетнего в занятие проституцией);
19) статья 135 (торговля несовершеннолетними);
20) статья 136 (подмена ребенка);
21) статья 143 часть 3 (незаконный вывоз несовершеннолетнего лица за пределы Республики Казахстан);
22) статья 146 части 2, 3 (пытки);
23) статья 157 часть 2 (принуждение к участию в забастовке или к отказу от участия в забастовке);
24) статья 160 (планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны);
25) статья 161 часть 2 (пропаганда или публичные призывы к развязыванию агрессивной войны);
26) статья 162 (производство, приобретение или сбыт оружия массового поражения);
27) статья 163 (применение запрещенных средств и методов ведения войны);
28) статья 166 (бездействие либо дача преступного приказа во время вооруженного конфликта);
29) статья 168 (геноцид);
30) статья 170 (наемничество);
31) статья 171 (создание баз (лагерей) подготовки наемников);
32) статья 172 (участие в иностранных вооруженных конфликтах);
33) статья 173 (нападение на лиц или организации, пользующихся международной защитой);
34) статья 174 (разжигание социальной, национальной, родовой, расовой, сословной или религиозной розни);
35) статья 175 (государственная измена);
36) статья 176 (шпионаж);
37) статья 179 (пропаганда или публичные призывы к захвату или удержанию власти, а равно захват или удержание власти либо насильственное изменение конституционного строя Республики Казахстан);
38) статья 180 (сепаратистская деятельность);
39) статья 181 (вооруженный мятеж);
40) статья 182 (создание, руководство экстремистской группой или участие в ее деятельности);
41) статья 184 (диверсия);
42) статья 185 часть 3 (незаконное собирание, распространение, разглашение государственных секретов);

8) 120-баптың 2, 3, 3-1, 3-2, 4-бөліктері (зорлау);
9) 121-баптың 2, 3, 3-1, 3-2, 4-бөліктері (сексуалдық сипаттағы зорлық-зомбылық әрекеттері);
10) 122-баптың 2, 3-бөліктері (он алты жасқа толмаған адаммен жыныстық қатынас немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттер жасау);
11) 123-баптың 2-бөлігі (жыныстық қатынас жасауға, еркек пен еркектің жыныстық қатынас жасауына, әйел мен әйелдің жыныстық қатынас жасауына немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттерге мәжбүр ету);
12) 124-бап (жас балаларды азғындық жолға түсіру);
13) 125-бап (адамды ұрлау);
14) 126-баптың 3-бөлігі (бас бостандығынан заңсыз айыру);
15) 128-баптың 2, 3, 4-бөліктері (адам саудасы);
16) 132-бап (кәмелетке толмаған адамды қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауға тарту);
17) 133-баптың 3-бөлігі (кәмелетке толмаған адамды қоғамға жат әрекеттер жасауға тарту);
18) 134-баптың 2, 3, 4-бөліктері (кәмелетке толмаған адамды жезөкшелікпен айналысуға тарту);
19) 135-бап (кәмелетке толмағандар саудасы);
20) 136-бап (баланы ауыстыру);
21) 143-баптың 3-бөлігі (кәмелетке толмаған адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге заңсыз әкету);
22) 146-баптың 2, 3-бөліктері (азаптаулар);
23) 157-баптың 2-бөлігі (ереуілге қатысуға немесе ереуілге қатысудан бас тартуға мәжбүрлеу);
24) 160-бап (басқыншылық соғысты жоспарлау, дайындау, тұтандыру немесе жүргізу);
25) 161-баптың 2-бөлігі (басқыншылық соғысты тұтандыруға насихат жүргізу немесе жария түрде шақыру);
26) 162-бап (жаппай қырып-жою қаруын өндіру, иемдену немесе өткізу);
27) 163-бап (соғыс жүргізудің тыйым салынған құралдары мен әдістерін қолдану);
28) 166-бап (қарулы қақтығыс уақытындағы әрекетсіздік не қылмыстық бұйрық беру);
29) 168-бап (геноцид);
30) 170-бап (жалдамалылық);
31) 171-бап (жалдамалыларды дайындайтын базалар (лагерьлер) құру);
32) 172-бап (шетелдік қарулы қақтығыстарға қатысу);
33) 173-бап (халықаралық қорғауды пайдаланатын адамдарға немесе ұйымдарға шабуыл жасау);
34) 174-бап (әлеуметтiк, ұлттық, рулық, нәсiлдiк, тектік-топтық немесе дiни алауыздықты қоздыру);
35) 175-бап (мемлекетке опасыздық жасау);
36) 176-бап (тыңшылық);
37) 179-бап (Билікті басып алуды немесе ұстап тұруды насихаттау немесе оған жария түрде шақыру, сол сияқты билікті басып алу немесе ұстап тұру не Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгерту);
38) 180-бап (сепаратистік әрекет);
39) 181-бап (қарулы бүлік);
40) 182-бап (экстремистік топ құру, оған басшылық ету немесе оның әрекетіне қатысу);
41) 184-бап (диверсия);
42) 185-баптың 3-бөлігі (мемлекеттік құпияларды заңсыз жинау, тарату, жария ету);

43) статья 188 части 3, 4 (кража);
44) статья 190 части 2, 3, 4 (мошенничество);
45) статья 191 части 2, 3, 4 (грабеж);
46) статья 192 (разбой);
47) статья 193 (хищение предметов, имеющих особую ценность);
48) статья 194 части 2, 3, 4 (вымогательство);
49) статья 197 (транспортировка, приобретение, реализация, хранение нефти и нефтепродуктов, а также переработка нефти без документов, подтверждающих законность их происхождения);
50) статья 200 части 3, 4 (неправомерное завладение автомобилем или иным транспортным средством без цели хищения);
51) статья 202 части 2, 3 (умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества);
52) статья 203 (умышленное уничтожение, вывоз или повреждение предметов, имеющих особую ценность);
53) статья 210 части 2, 3 (создание, использование или распространение вредоносных компьютерных программ и программных продуктов);
54) статья 211 часть 3 (неправомерное распространение электронных информационных ресурсов ограниченного доступа);
55) статья 218 части 2, 3 (легализация (отмывание) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем);
56) статья 231 (изготовление, хранение, перемещение или сбыт поддельных денег или ценных бумаг);
57) статья 232 (изготовление или сбыт поддельных платежных карточек и иных платежных и расчетных документов);
58) статья 234 (экономическая контрабанда);
59) статья 242 (представление заведомо ложных сведений о банковских операциях);
60) статья 255 (акт терроризма);
61) статья 256 (пропаганда терроризма или публичные призывы к совершению акта терроризма);
62) статья 257 (создание, руководство террористической группой и участие в ее деятельности;
63) статья 258 (финансирование террористической или экстремистской деятельности и иное пособничество терроризму либо экстремизму);
64) статья 259 (вербовка или подготовка либо вооружение лиц в целях организации террористической либо экстремистской деятельности);
65) статья 260 (прохождение террористической или экстремистской подготовки);
66) статья 261 (захват заложника);
67) статья 262 (создание и руководство организованной группой, преступной организацией, а равно участие в них);
68) статья 263 (создание и руководство преступным сообществом, а равно участие в нем);
69) статья 264 (создание и руководство транснациональной организованной группой, транснациональной преступной организацией, а равно участие в них);
70) статья 265 (создание и руководство транснациональным преступным сообществом, а равно участие в нем);
71) статья 266 (финансирование деятельности преступной группы, а равно хранение, распределение имущества, разработка каналов финансирования);

43) 188-баптың 3, 4-бөліктері (ұрлық);
44) 190-баптың 2, 3, 4-бөліктері (алаяқтық);
45) 191-баптың 2, 3, 4-бөліктері (тонау);
46) 192-бап (қарақшылық);
47) 193-бап (ерекше құндылығы бар заттарды жымқыру);
48) 194-баптың 2, 3, 4-бөліктері (қорқытып алу);
49) 197-бап (мұнайдың және мұнай өнімдерінің шығарылу заңдылығын растайтын құжаттарсыз оларды тасымалдау, иемдену, өткізу, сақтау, сондай-ақ мұнайды қайта өңдеу);
50) 200-баптың 3, 4-бөліктері (автомобильді немесе өзге де көлік құралын жымқыру мақсатынсыз құқыққа сыйымсыз иеленіп алу);
51) 202-баптың 2, 3-бөліктері (бөтеннің мүлкін қасақана жою немесе бүлдіру);
52) 203-бап (ерекше құндылығы бар заттарды қасақана жою, әкету немесе бүлдіру);
53) 210-баптың 2, 3-бөліктері (зиян келтіретін компьютерлік бағдарламалар мен бағдарламалық өнімдерді жасау, пайдалану немесе тарату);
54) 211-бап 3-бөлігі (қолжетімділігі шектелген электрондық ақпараттық ресурстарды құқыққа сыйымсыз тарату);
55) 218-баптың 2, 3-бөліктері (қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті заңдастыру (жылыстату));
56) 231-бап (жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасау, сақтау, алып өту немесе өткізу);
57) 232-бап (жалған төлем карточкалары мен өзге де төлем және есеп айырысу құжаттарын жасау немесе өткізу);
58) 234-бап (экономикалық контрабанда);
59) 242-бап (банк операциялары туралы көрінеу жалған мәліметтер ұсыну);
60) 255-бап (терроризм актісі);
61) 256-бап (терроризмді насихаттау немесе терроризм актісін жасауға жария түрде шақыру);
62) 257-бап (террористік топ құру, оған басшылық ету және оның әрекетіне қатысу);
63) 258-бап (террористік немесе экстремистік әрекетті қаржыландыру және терроризмге не экстремизмге өзге де дем берушілік);
64) 259-бап (террористік не экстремистік әрекетті ұйымдастыру мақсатында адамдарды азғырып көндіру немесе даярлау не қаруландыру);
65) 260-бап (террористік немесе экстремистік даярлықтан өту);
66) 261-бап (адамды кепілге алу);
67) 262-бап (ұйымдасқан топ, қылмыстық ұйым құру және оларға басшылық ету, сол сияқты оларға қатысу);
68) 263-бап (қылмыстық қоғамдастық құру және оған басшылық ету, сол сияқты оған қатысу);
69) 264-бап (трансұлттық ұйымдасқан топ, трансұлттық қылмыстық ұйым құру және оларға басшылық ету, сол сияқты оларға қатысу);
70) 265-бап (трансұлттық қылмыстық қоғамдастық құру және оған басшылық ету, сол сияқты оған қатысу);
71) 266-бап (қылмыстық топтың әрекетін қаржыландыру, сол сияқты мүлікті сақтау, бөлу, қаржыландыру арналарын әзірлеу);

72) статья 267 (организация незаконного военизированного формирования);
73) статья 268 (бандитизм);
74) статья 269 (нападение на здания, сооружения, средства сообщения и связи или их захват);
75) статья 270 (угон, а равно захват воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава);
76) статья 271 (пиратство);
77) статья 272 (массовые беспорядки);
78) статья 273 (заведомо ложное сообщение об акте терроризма);
79) статья 281 части 2, 3 (нарушение правил безопасности на взрывоопасных объектах);
80) статья 282 части 2, 3 (нарушение правил безопасности при осуществлении космической деятельности);
81) статья 283 части 2, 3 (незаконное обращение с радиоактивными веществами, радиоактивными отходами, ядерными материалами);
82) статья 284 части 2, 3 (хищение либо вымогательство радиоактивных веществ, радиоактивных отходов или ядерных материалов);
83) статья 285 (нарушение правил обращения с радиоактивными веществами, радиоактивными отходами, ядерными материалами);
84) статья 286 части 2, 3, 4 (контрабанда изъятых из обращения предметов или предметов, обращение которых ограничено);
85) статья 287 части 2, 3, 4, 5 (незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств);
86) статья 288 части 2, 3 (незаконное изготовление оружия);
87) статья 289 (небрежное хранение огнестрельного оружия);
88) статья 290 часть 2 (ненадлежащее исполнение обязанностей по охране оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств);
89) статья 293 часть 3 (хулиганство);
90) статья 294 (вандализм);
91) статья 296 (незаконное обращение с наркотическими средствами, психотропными веществами, их аналогами без цели сбыта);
92) статья 297 части 2, 3, 4 (незаконные изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта, пересылка либо сбыт наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов);
93) статья 308 части 2, 3 (вовлечение в занятие проституцией);
94) статья 312 (изготовление и оборот материалов или предметов с порнографическими изображениями несовершеннолетних либо их привлечение для участия в зрелищных мероприятиях порнографического характера);
95) статья 313 (незаконное распространение произведений, пропагандирующих культ жестокости и насилия);
96) статья 360 часть 2 (нарушение правил международных полетов);
97) статья 392 часть 2 (умышленное незаконное пересечение Государственной границы Республики Казахстан);
98) статья 402 (действия, провоцирующие к продолжению участия в забастовке, признанной судом незаконной);

72) 267-бап (заңсыз әскерилендірілген құралымды ұйымдастыру);
73) 268-бап (бандитизм);
74) 269-бап (ғимараттарға, құрылыстарға, қатынас және байланыс құралдарына шабуыл жасау немесе оларды басып алу);
75) 270-бап (әуе немесе су кемесін не жылжымалы теміржол составын айдап әкету, сол сияқты басып алу);
76) 271-бап (теңіз қарақшылығы);
77) 272-бап (жаппай тәртіпсіздік);
78) 273-бап (терроризм актісі туралы көрінеу жалған хабарлау);
79) 281-баптың 2, 3-бөліктері (жарылыс қаупі бар объектілерде қауіпсіздік қағидаларын бұзу);
80) 282-баптың 2, 3-бөліктері (ғарыш қызметін жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік қағидаларын бұзу);
81) 283-баптың 2, 3-бөліктері (радиоактивті заттармен, радиоактивті қалдықтармен, ядролық материалдармен заңсыз жұмыс істеу);
82) 284-баптың 2, 3-бөліктері (радиоактивті заттарды, радиоактивті қалдықтарды немесе ядролық материалдарды жымқыру не қорқытып алу);
83) 285-бап (радиоактивті заттармен, радиоактивті қалдықтармен, ядролық материалдармен жұмыс істеу қағидаларын бұзу);
84). 286-баптың 2, 3, 4-бөліктері (айналыстан алып қойылған заттардың немесе айналысы шектелген заттардың контрабандасы);
85) 287-баптың 2, 3, 4, 5-бөліктері (қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды және жарылыс құрылғыларын заңсыз иемдену, беру, өткізу, сақтау, тасымалдау немесе алып жүру);
86) 288-баптың 2, 3-бөліктері (қаруды заңсыз жасау);
87) 289-бап (атыс қаруын ұқыпсыз сақтау);
88) 290-баптың 2-бөлігі (қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды немесе жарылыс құрылғыларын күзету жөніндегі міндеттерді тиісінше орындамау);
89) 293-баптың 3-бөлігі (бұзақылық);
90) 294-бап (тағылық);
91) 296-бап (есірткі, психотроптық заттармен, сол тектестермен өткізу мақсатынсыз заңсыз жұмыс істеу);
92) 297-баптың 1, 2, 3, 4-бөліктері (есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестерді өткізу мақсатында заңсыз дайындау, қайта өңдеу, иемдену, сақтау, тасымалдау, жөнелту не өткізу);
93) 308-баптың 2, 3-бөліктері (жезөкшелікпен айналысуға тарту);
94) 312-бап (кәмелетке толмағандардың порнографиялық бейнелері бар материалдарды немесе заттарды дайындау және олардың айналымы не оларды порнографиялық сипаттағы ойын-сауық іс-шараларына қатысу үшін тарту);
95) 313-бап (қатыгездік пен күш қолдануға бас ұруды насихаттайтын туындыларды заңсыз тарату);
96) 360-баптың 2-бөлігі (халықаралық ұшу қағидаларын бұзу);
97) 392-баптың 2-бөлігі (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қасақана заңсыз кесіп өту);
98) 402-бап (сот заңсыз деп таныған ереуілге қатысуды жалғастыруға арандататын әрекеттер);

99) статья 14 (рецидив преступлений, опасный рецидив преступлений).
2. Иностранцев и лиц без гражданства, осужденных и привлеченных к уголовной ответственности в качестве обвиняемых на территории Республики Казахстан, независимо от квалификации статьи.
Приложение 3 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 25 марта 2022 года № 57
Приложение 16
к Правилам ведения и
использования учетов лиц,
совершивших уголовные
правонарушения, привлекаемых
к уголовной ответственности,
лиц, привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
Требование
"___"_________20___года                         № ___________________
__________________________________________________________________________
(наименование органа, куда направлено требование)
Для физического лица:
1. Фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
2. Имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
3. Отчество (при его наличии) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
4. Дата рождения: |__|__| |__|__| |__|__|__|__| число месяц год
5. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
6. Место рождения: ________________________________________________________
(область, район)
__________________________________________________________________________
(населенный пункт)
Для юридического лица:
7. Бизнес идентификационный номер (БИН) |__|__|__|__|__|__|__|__|__
8. Наименование: __________________________________________________________
(без сокращений)
__________________________________________________________________________
9. Адрес: ________________________________________________________________
(населенный пункт, район, область)
10. Чем вызвана проверка __________________________________________________
11. Орган инициатор: ______________________________________________________
12. Исполнитель органа: ___________________________________________________
(должность, фамилия)
13. Руководитель органа: __________________________________________________
(подпись руководителя органа, фамилия)
____________________________________________________________ место печати
14. Адрес органа-отправителя: _____________________________________________
(индекс, населенный пункт, район, область)
_________________________________________________________________________
ПРИМЕЧАНИЕ!
Сведения информационно-справочных учетов Комитета по правовой статистике и
специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан используются
инициатором запроса в соответствии с действующим законодательством, в том числе в
соответствии со статьей 61 Кодекса Республики Казахстан об административных

99) 14-бап (қылмыстардың қайталануы, қылмыстардың қауіпті қайталануы).
2. Баптың саралануына қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында сотталған және айыпталушы ретінде қылмыстық жауаптылыққа тартылған шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2022 жылғы 25 наурыздағы
№ 57 Бұйрықтың
3-қосымшасы
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық
жауаптылыққа тартылатын,
қылмыстық құқық бұзушылық
жасағаны үшін қылмыстық
жауаптылыққа тартылған
адамдардың арнайы есебін,
ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және
пайдалану қағидаларына
16-қосымша
Форма
Талап
"____"_________20___жыл № ______________
______________________________________________________________________________
(талап жолданған органның атауы)
Жеке тұлға үшін:
1. Тегі |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
2. Аты |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
3. Әкесінің аты (ол болған кезде) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___|__|__|
4. Туған күні: |__|__| |__|__| |__|__|__|__| күні айы жылы
5. Жеке сәйкестендіру нөмірі
(ЖСН) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
6. Туған жері:______________________________________________________________
(облыс, аудан)
__________________________________________________________________________
(елді мекен)
Заңды тұлға үшін:
7. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
8. Атауы: _________________________________________________________________
(қысқартусыз)
9. Мекенжайы:_____________________________________________________________
(елді мекен, аудан, облыс)
10. Тексеру жүргізу себебі ___________________________________________________
11. Бастамашы орган: _______________________________________________________
12. Орган орындаушысы:___________________________________________________
(лауазымы, тегі)
13. Орган басшысы: _______________________________________________________
(орган басшысының қолы, тегі)
____________________________________________________________________
мөр орны
14. Жіберуші органның мекенжайы: __________________________________________
(индекс, елді мекен, аудан, облыс)
__________________________________________________________________________
ЕСКЕРТУ!
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитетінің ақпараттық-анықтама есебінің мәліметтерін сұрау салған
бастамашы қолданыстағы заңнамаға, оның ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексінің 61-бабына және Қазақстан Республикасы Қылмыстық

правонарушениях и статьями 79, 89 Уголовного Кодекса Республики Казахстан.
Анкетные данные вносятся с документа, удостоверяющего личность.
Искажение анкетных данных проверяемого лица влечет выдачу неверных сведений.
Подчистки и исправления не допускаются. Все реквизиты требования подлежат к
заполнению. При отсутствии фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН, БИН в
соответствующем реквизите проставляется запись "не имеет".

Кодексінің 79, 89-баптарына сәйкес қолданады.
Сауалнамалық деректер жеке басын растайтын құжаттың негізінде толтырылады.
Тексерілуші адамның сауалнамалық деректерін бұрмалап көрсету дұрыс емес
мәліметтерді беруге әкеліп соқтырады. Тазартуға және түзетуге жол берілмейді. Талаптың
барлық деректемелері толтырылуы керек. Адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде),
ЖСН, БСН болмаған жағдайда – тиісті деректемеде "жоқ" жазбасы қойылады.