Об утверждении Правил и условий предоставления тарифных льгот, а также перечня товаров, в отношении которых предоставляются тарифные льготы
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 28 июня 2022 года № 272-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2022 года № 28694.
В соответствии с подпунктом 15-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и условия предоставления тарифных льгот согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень товаров, в отношении которых предоставляются тарифные льготы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 279 "Об утверждении Правил предоставления тарифных льгот и Перечня товаров, в отношении которых предоставляются тарифные льготы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11069);
2) пункт 1 приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 27 "О внесении изменений в приказы исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 279 "Об утверждении Правил предоставления тарифных льгот и Перечня товаров, в отношении которых предоставляются тарифные льготы" и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14829).
3. Департаменту внешнеторговой деятельности Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 28 июня 2022 года № 272-НҚ
Правила и условия предоставления тарифных льгот

Тарифтік жеңілдіктер беру қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оларға қатысты тарифтік жеңілдіктер берілетін тауарлардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 28 маусымдағы № 272-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 4 шiлдеде № 28694 болып тіркелді.
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 15-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Тарифтік жеңілдіктер беру қағидалары мен шарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Тарифтік жеңілдіктер берілетін тауарлардың тізбесі бекітілсін.
2. Мынылардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Тарифтік жеңілдіктер беру қағидаларын және тарифтік жеңілдіктер берілетін тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 279 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 11069 болып тіркелген);
2) "Тарифтік жеңілдіктер беру қағидаларын және тарифтік жеңілдіктер берілетін тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 279 және "Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 27 бұйрығының 1-тармағы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 14829 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сыртқы сауда қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 28 маусымдағы
№ 272-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Тарифтік жеңілдіктер беру қағидалары мен шарттары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия предоставления тарифных льгот (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, ратифицированного Законом Республики Казахстан "О ратификации Договора о Евразийском экономическом союзе", Решением Комиссии Таможенного союза от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации".
2. Настоящие Правила определяют порядок и условия предоставления тарифных льгот в отношении ввоза на территорию Республики Казахстан:
1) товаров, ввозимых из третьих стран в качестве вклада учредителя в уставный капитал юридического лица в пределах сроков, установленных учредительными документами для формирования этого капитала;
2) товаров, кроме подакцизных (за исключением легковых автомобилей, специально предназначенных для медицинских целей), ввозимых в качестве безвозмездной помощи (содействия), а также в благотворительных целях по линии третьих стран, международных организаций, правительств, в том числе для оказания технической помощи (содействия) и за счет средств грантов (финансовой помощи).
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) благотворительная помощь – имущество, предоставляемое на безвозмездной основе:
в виде спонсорской помощи;
в виде социальной поддержки физического лица;
некоммерческой организации с целью поддержки ее уставной деятельности;
организации, осуществляющей деятельность в социальной сфере, с целью осуществления данной организацией видов деятельности, указанных в пункте 2 статьи 290 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс);
организации, осуществляющей деятельность в социальной сфере, которая соответствует условиям, указанным в пункте 3 статьи 290 Налогового Кодекса;
2) гуманитарная помощь - имущество, предоставляемое безвозмездно Республике Казахстан в виде продовольствия, товаров народного потребления, техники, снаряжения, оборудования, лекарственных средств и медицинских изделий, иного имущества, направленных из зарубежных стран и международных организаций для улучшения условий жизни и быта населения, а также предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций военного, экологического, природного и техногенного характера, распределяемое Правительством Республики Казахстан через уполномоченные организации;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тарифтік жеңілдіктер беру қағидалары мен шарттары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 15-2) тармақшасына, "Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен ратификацияланған 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа, "Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының Кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" Кеден одағы комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешіміне сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының аумағына:
1) құрылтай құжаттарында белгіленген мерзімдер шегінде заңды тұлғаның жарғылық капиталына осы капиталды қалыптастыру үшін құрылтайшының салымы ретінде үшінші елдерден әкелінетін тауарларды;
2) акцизделетіндерден (медициналық мақсаттар үшін арнайы арналған жеңіл автомобильдерді қоспағанда) басқа, өтеусіз көмек (жәрдемдесу) ретінде, сондай-ақ үшінші елдердің, халықаралық ұйымдардың, үкіметтердің желісі бойынша қайырымдылық мақсаттарында, оның ішінде техникалық көмек көрсету (жәрдемдесу) үшін және (қаржылық көмек) гранттар есебінен әкелінетін тауарларды әкелуге қатысты тарифтік жеңілдіктер беру қағидалары мен шарттарын айқындайды.
3. Осы Қағидаларда қолданылатын терминдер мен анықтамалар:
1) қайырымдылық көмек – өтеусіз негізде:
демеушілік көмек түрінде;
жеке тұлғаны әлеуметтік қолдау түрінде;
коммерциялық емес ұйымға оның жарғылық қызметін қолдау мақсатында;
әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымға, осы ұйымның "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 290-бабының 2-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асыруы мақсатында;
Салық кодексінің 290-бабының 3-тармағында көрсетілген шарттарға сай келетін, әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымға берілетін мүлік;
2) гуманитарлық көмек – халықтың өмірі мен тұрмыс жағдайларын жақсарту, сондай-ақ соғыс, экологиялық, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою үшін шет елдерден және халықаралық ұйымдардан жіберілген азық-түлік, халық тұтынатын тауарлар, техника, құрал-жарақтар, жабдықтар, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар, өзге де мүлік түрінде Қазақстан Республикасына өтеусіз берілетін, Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілетті ұйымдар арқылы бөлетін мүлік;

3) грант - имущество, предоставляемое на безвозмездной основе для достижения определенных целей (задач):
государствами, правительствами государств – Республике Казахстан, Правительству Республики Казахстан, физическим, а также юридическим лицам;
международными и государственными организациями, зарубежными и казахстанскими неправительственными общественными организациями и фондами, чья деятельность носит благотворительный и (или) международный характер и не противоречит Конституции Республики Казахстан, включенными в перечень, устанавливаемый Правительством Республики Казахстан по заключениям государственных органов, – Республике Казахстан, Правительству Республики Казахстан, физическим, а также юридическим лицам;
иностранцами и лицами без гражданства – Республике Казахстан и Правительству Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок и условия предоставления тарифных льгот в отношении товаров, ввозимых из третьих стран в качестве вклада учредителя в уставный капитал юридического лица
4. Для получения тарифной льготы юридическое лицо при декларировании товаров, ввозимых из третьих стран в качестве вклада учредителя в уставный капитал данного юридического лица, в территориальные органы уполномоченного органа в сфере таможенного дела предоставляет:
1) нотариально заверенные копии, зарегистрированных учредительных документов, содержащие сведения о формировании уставного капитала или об увеличении уставного капитала юридического лица за счет вклада учредителя;
2) обязательство учредителя о целевом использовании товаров, ввезенных в качестве вклада в уставный капитал юридического лица, составленное по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Тарифная льгота в виде освобождения от уплаты ввозной таможенной пошлины на товары, предоставляется при соблюдении следующих условий:
1) товары относятся к основным производственным фондам (основным средствам), участвующим в процессе осуществления основной деятельности юридического лица, вносимые учредителем в качестве вклада в уставный капитал юридического лица;
2) товары включены в перечень товаров, в отношении которых предоставляются тарифные льготы, утвержденный приложением 2 к настоящему Приказу;
3) товары ввозятся на территорию Республики Казахстан в пределах сроков, установленных соответствующим решением учредителей юридического лица, при этом срок ввоза не превышает срока, установленного в учредительных документах, в размере, составе и порядке внесения вклада в уставной капитал;
4) целевого использования ввозимого товара.
6. При ввозе товаров на территорию Республики Казахстан в случае увеличения уставного капитала юридического лица тарифная льгота, предусмотренная настоящими Правилами, предоставляется после внесения в установленном порядке изменений и (или) дополнений в учредительные документы, предусматривающих увеличение уставного капитала юридического лица за счет внесения данных товаров.

3) грант – белгілі бір мақсаттарға (міндеттерге) қол жеткізу үшін өтеусіз негізде:
мемлекеттер, мемлекеттердің үкіметтері – Қазақстан Республикасына, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, жеке, сондай-ақ заңды тұлғаларға;
қызметі қайырымдылық және (немесе) халықаралық сипатқа ие және Қазақстан Республикасының Конституциясына қайшы келмейтін, мемлекеттік органдардың қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тізбеге енгізілген халықаралық және мемлекеттік ұйымдар, шетелдік және қазақстандық үкіметтік емес қоғамдық ұйымдар мен қорлар – Қазақстан Республикасына, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, жеке, сондай-ақ заңды тұлғаларға;
шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар – Қазақстан Республикасына және Қазақстан Республикасының Үкіметіне беретін мүлік.
2-тарау. Құрылтайшының заңды тұлғаның жарғылық капиталына салымы ретінде үшінші елдерден әкелінетін тауарларға қатысты тарифтік жеңілдіктер беру тәртібі мен шарттары
4. Заңды тұлға тарифтік жеңілдікті алу үшін осы заңды тұлғаның құрылтайшы жарғылық капиталына салымы ретінде үшінші елдерден әкелінетін тауарларды декларациялау кезінде кеден істері саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына:
1) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру туралы немесе құрылтайшының салымы есебінен жарғылық капиталды ұлғайту туралы мәліметтерді қамтитын тіркелген құрылтайшы құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін;
2) құрылтайшының заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде әкелінген тауарларды осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мақсатты пайдалану туралы нысан бойынша жасалған міндеттемесін ұсынады.
5. Тауарларға кедендік әкелу бажын төлеуден босату түрінде тарифтік жеңілдік мынадай шарттар сақталған жағдайда беріледі:
1) құрылтайшы заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде енгізетін осы тауарлар заңды тұлғаның негізгі қызметін жүзеге асыру процессіне қатысатын негізгі өндірістік қорларға (негізгі қорларға) жатады;
2) тауарлар осы бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген тарифтік жеңілдіктер берілетін тауарлар тізбесіне қосылған;
3) тауарлар Қазақстан Республикасының аумағына заңды тұлға құрылтайшыларының тиісті шешімімен белгіленген мерзімдер шегінде әкелінеді, бұл ретте әкелу мерзімі жарғылық капиталдың салымын енгізу көлемінде, құрамы мен тәртібінде құрылтай құжаттарында белгіленген мерзімнен аспайды;
4) әкелінетін тауарды мақсатты пайдалану.
6. Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезінде заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайтқан жағдайда, осы Қағидаларда көзделген тарифтік жеңілдік осы тауарларды енгізу есебінен заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайтуды көздейтін құрылтай құжаттарына белгіленген тәртіппен өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін беріледі.

7. Передача прав пользования и (или) распоряжения в отношении товаров, ввезенных с освобождением от уплаты ввозных таможенных пошлин, другому лицу допускается при условии уплаты ввозных таможенных пошлин в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Таможенный Кодекс).
8. В случае использования товаров, ввезенных с освобождением от уплаты ввозной таможенной пошлины в период нахождения под таможенным контролем, установленным Договором о таможенным кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года "О ратификации Договора о таможенным кодексе Евразийского экономического союза", в целях, несоответствующих целям предоставления тарифной льготы, в том числе передача во временное пользование третьим лицам, причитающиеся суммы таможенных платежей и налогов подлежат взысканию в порядке, установленном Таможенным Кодексом.
9. В случае выхода учредителя из состава учредителей (участников) юридического лица, воспользовавшегося тарифной льготой в виде освобождения от уплаты ввозных таможенных пошлин, а также совершения этим учредителем сделок, предусматривающих переход права собственности на товары, ввезенные с освобождением от ввозных таможенных пошлин, либо передачи таких товаров во временное пользование, обязательство по уплате ввозных таможенных пошлин подлежит исполнению в соответствии с Таможенным Кодексом.
Глава 3. Порядок и условия предоставления тарифных льгот в отношении товаров, кроме подакцизных (за исключением легковых автомобилей, специально предназначенных для медицинских целей), ввозимых в качестве безвозмездной помощи (содействия), а также в благотворительных целях по линии третьих стран, международных организаций, правительств, в том числе для оказания технической помощи (содействия) и за счет средств грантов (финансовой помощи)
10. Для получения тарифной льготы при декларировании товаров, кроме подакцизных (за исключением легковых автомобилей, специально предназначенных для медицинских целей), ввозимых в качестве безвозмездной (гуманитарной) помощи, в территориальные органы уполномоченного органа в сфере таможенного дела предоставляются следующие документы:
1) транспортные (перевозочные) либо коммерческие документы и (или) подтверждение дипломатических или приравненных к ним представительств, в которых указываются цель ввоза товаров;
2) подтверждение отправителя товаров факта безвозмездной передачи товаров;

7. Әкелінетін тауарларға қатысты Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасында көзделген тәртіппен кедендік әкелу баждары төленген жағдайда, "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде (бұдан әрі – Кедендік кодексі) белгіленген тәртіпте кедендік әкелу баждарын төлеуден босатылып әкелінген тауарларды пайдалану және (немесе) иелік ету құқықтарын басқа тұлғаға беруге жол беріледі.
8. "Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартты ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңымен ратификацияланған 2017 жылғы 11 сəуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартта белгіленген кедендік бақылауда болу кезеңінде кедендік әкелу бажын төлеуден босатыла отырып әкелінген тауарлар тарифтік жеңілдікті беру мақсаттарына сәйкес келмейтін мақсаттарда, оның ішінде үшінші тұлғаларға уақытша пайдалануға беру кезінде пайдаланылған жағдайда, кедендік төлемдер мен салықтардың тиесілі сомалары Кеден кодексінде белгіленген тәртіппен өндіріп алынуға жатады.
9. Құрылтайшы кедендік әкелу баждарын төлеуден босату түрінде тарифтік жеңілдікті пайдаланған заңды тұлға құрылтайшыларының (қатысушылардың) құрамынан шыққан жағдайда, сондай-ақ осы құрылтайшы кедендік әкелу баждарын босата отырып әкелінген тауарларға меншік құқығының өтуін көздейтін мәмілелерді жасаған кезде не осындай тауарларды уақытша пайдалануға берген кезде кедендік әкелу баждарын төлеу міндеттемесі Кедендік кодексіне сәйкес орындауға жатады.
3-тарау. Акцизделетіндерден (медициналық мақсаттар үшін арнайы арналған жеңіл автомобильдерді қоспағанда) басқа, өтеусіз көмек (жәрдемдесу) ретінде, сондай-ақ үшінші елдердің, халықаралық ұйымдардың, үкіметтердің желісі бойынша қайырымдылық мақсаттарында, оның ішінде техникалық көмек көрсету (жәрдемдесу) үшін және (қаржылық көмек) гранттар есебінен әкелінетін тауарларға қатысты тарифтік жеңілдіктер берудің тәртібі мен шарттары
10. Акцизделетіндерден (медициналық мақсаттар үшін арнайы арналған жеңіл автомобильдерді қоспағанда) басқа өтеусіз (ізгілік) көмек ретінде әкелінетін тауарларды декларациялау кезінде тарифтік жеңілдікті алу үшін кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына мынадай құжаттар беріледі:
1) тауарлардың әкеліну мақсаты көрсетілетін көліктік (тасымалдау) не коммерциялық және (немесе) дипломатиялық немесе оларға теңестірілген өкілдіктердің растауы;
2) тауарларды жіберушінің тауарларды өтеусіз беру фактісін растауы;

3) обязательство получателя о целевом использовании товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан в качестве гуманитарной помощи, составленное по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. Для получения тарифной льготы при декларировании товаров, кроме подакцизных (за исключением легковых автомобилей, специально предназначенных для медицинских целей), ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан в благотворительных целях по линии третьих стран, международных организаций, правительств, в том числе для оказания технической помощи (содействия), а также за счет средств грантов (финансовой помощи) в территориальные органы уполномоченного органа в сфере таможенного дела предоставляются следующие документы:
1) для товаров, ввозимых в качестве благотворительной помощи по линии третьих стран, международных организаций и правительств:
транспортные (перевозочные) либо коммерческие документы и (или) подтверждение дипломатических или приравненных к ним представительств, в которых указываются цель ввоза товаров;
копии соответствующего международного соглашения, договора, в рамках которых осуществляется ввоз товаров в благотворительных целях;
копия справки о государственной регистрации юридического лица, подтверждающего регистрацию юридического лица как некоммерческой организации с целью поддержки ее уставной деятельности, а также копия устава в соответствии с абзацем четвертым подпункта 1) пункта 3 настоящих Правил;
2) для товаров, ввозимых в качестве оказания технической помощи (содействия), а также грантов (финансовой помощи):
транспортные (перевозочные) либо коммерческие документы и (или) подтверждение дипломатических или приравненных к ним представительств, в которых указываются наименование программы и реквизиты проекта (контракта) по техническому содействию, для выполнения которого осуществляется ввоз товаров;
копия проекта (контракта) по техническому содействию, для выполнения которого поставляются товары.
12. Компетентный орган с казахстанской стороны, контролирующий выполнение программы технической помощи (содействия), представляет информацию об исполнении проекта в уполномоченный орган в сфере таможенного дела.
13. В целях обеспечения идентификации ввозимых товаров, предусмотренных к ввозу в соответствии с настоящей Главой, перечень товаров указывается отдельно.
14. Тарифная льгота в виде освобождения от уплаты ввозной таможенной пошлины при ввозе товаров, кроме подакцизных (за исключением легковых автомобилей, специально предназначенных для медицинских целей), ввозимых в качестве безвозмездной помощи (содействия), а также в благотворительных целях по линии третьих стран, международных организаций, правительств, в том числе для оказания технической помощи (содействия) и за счет средств грантов (финансовой помощи) предоставляется при условии наличия указанных в пунктах 10 и 11 настоящих Правил документов и соответствия ввозимых товаров целям оказания благотворительной, гуманитарной, технической помощи и гранта.
Приложение 1
к Правилам и условиям
предоставления тарифных льгот
Форма
Обязательство учредителя о целевом использовании товаров, ввезенных в качестве вклада в уставный капитал юридического лица

3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған ізгілік көмек ретінде Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін тауарларды нысаналы пайдалану туралы алушының міндеттемесі.
11. Қазақстан Республикасының кеден аумағына акцизделетіндерден (медициналық мақсаттар үшін арнайы арналған жеңіл автомобильдерді қоспағанда) басқа өтеусіз көмек (жәрдемдесу) ретінде үшінші елдердің, халықаралық ұйымдардың, үкіметтердің желісі бойынша қайырымдылық мақсаттарында, оның ішінде техникалық көмек көрсету (жәрдемдесу) үшін және (қаржылық көмек) гранттар есебінен әкелінетін тауарларды декларациялау кезінде тарифттік жеңілдіктер алу үшін кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына мынадай:
1) үшінші елдер, халықаралық ұйымдар мен үкіметтер желісі бойынша қайырымдылық көмек ретінде әкелінетін тауарлар үшін:
тауарлардың әкеліну мақсатында көрсетілетін көліктік (тасымалдау) не коммерциялық және (немесе) дипломатиялық немесе оларға теңестірілген өкілдіктердің растауы;
қайырымдылық мақсаттарда тауарлар әкелу жүзеге асырылатын халықаралық келісімнің, шарттың көшірмелері;
осы Қағидалардың 3-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацына сәйкес заңды тұлғаның жарғылық қызметін қолдау мақсатында оны коммерциялық емес ұйым ретінде тіркегенін растайтын заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі, сондай-ақ жарғының көшірмесі;
2) техникалық көмек көрсету (жәрдемдесу), сондай-ақ (қаржылық көмек) гранттар есебінен әкелінетін тауарлар:
оны орындау үшін тауарларды әкелу жүзеге асырылатын бағдарламаның атауы мен техникалық жәрдемдесу жөніндегі жобаның (келісімшарттың) деректемелері көрсетілетін көліктік (тасымалдау) не коммерциялық құжаттар және (немесе) дипломатиялық немесе оларға теңестірілген өкілдіктердің растауы;
оны орындау үшін тауарлар жеткізілетін техникалық жәрдемдесу жөніндегі жобаның (келісімшарттың) көшірмесі сияқты құжаттар ұсынылады.
12. Қазақстан тарапынан техникалық көмек (жәрдемдесу) бағдарламасының орындалуын бақылайтын құзыретті орган кеден ісі саласындағы уәкілетті органға жобаның орындалғандығы туралы ақпаратты ұсынады.
13. Осы Тарауға сәйкес әкелінуі көзделіп отырған, әкелінетін тауарларды сәйкестендіруді қамтамасыз ету мақсатында тауарлардың тізбесі жеке көрсетілуге тиіс.
14. Осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарда көрсетілген құжаттар болған жағдайда және әкелінетін тауарлардың, қайырымдылық, гуманитарлық және техникалық көмек көрсету мен грант мақсаттарына сәйкес келген кезде акцизделетіндерден (медициналық мақсаттар үшін арнайы арналған жеңіл автомобильдерді қоспағанда) басқа, өтеусіз көмек (жәрдемдесу) ретінде, сондай-ақ үшінші елдердің, халықаралық ұйымдардың, үкіметтердің желісі бойынша қайырымдылық мақсаттарында, оның ішінде техникалық көмек көрсету (жәрдемдесу) үшін және (қаржылық көмек) гранттар есебінен әкелінетін тауарларды әкелген кезде кеден әкелу бажынан босату түрінде тарифтік жеңілдік беріледі.
Тарифтік жеңілдіктер беру
қағидалары мен шарттарына
1-қосымша
Нысан
Құрылтайшының заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде әкелінген тауарларды нысаналы пайдалану туралы міндеттемесі

1. Общая информация
Получатель/импортер _________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
(Бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика
2. Информация о товаре, ввезенном в качестве вклада в уставный капитал
____________________________________________________________________
(наименование товара)
____________________________________________________________________
(идентификационный/серийный номер товара)
3. Целевое использование товаров, ввезенных в качестве вклада в уставный капитал
Обязуюсь использовать указанные товары строго в соответствии с их целевым
назначением. В случае нецелевого использования указанных товаров, обязуюсь
уплатить сумму причитающихся таможенных пошлин, налогов и пени в соответствии
с Кодексами Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике
Казахстан" и "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Учредитель ______________________________________________/______________/
(фамилия, имя, отчество (при наличии) учредителя) (подпись)
Обязательство принято "__"____________ 20____ года
Должностное лицо таможенного органа:
________________________________/_________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Дата "__"___________ 20__ года
Место печати таможенного органа
Приложение 2
к Правилам и условиям
предоставления тарифных льгот
Форма
Начальнику _______________________
(наименование таможенного органа)
__________________________________
Обязательство получателя о целевом использовании товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан в качестве гуманитарной помощи
Мною __________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и паспортные данные грузополучателя
(представителя организации), наименование, Индивидуальный идентификационный
номер/Бизнес-идентификационный номер, адрес и банковские реквизиты организации)
в качестве гуманитарной помощи завезены:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование товаров)
согласно декларации на товары ____________________________________________
_______________________________________________________________________
В связи с чем, обязуюсь использовать указанные товары только для улучшения
условий жизни и быта населения, а также предупреждения и ликвидации
чрезвычайных ситуаций военного, экологического, природного и техногенного
характера и не использовать для извлечения коммерческой выгоды.
При использовании указанных товаров в целях, несоответствующих целям
предоставления тарифной льготы, обязуюсь уплатить таможенные платежи, налоги,
неуплаченные при таможенном оформлении, в размере ___ тенге и пени с них
в соответствии с Кодексами Республики Казахстан "О таможенном регулировании
в Республике Казахстан" и "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
(Налоговый кодекс).
__________/___________/ Дата "___"____________ 20___ года
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати (при наличии)
Примечание:
В случае использования гуманитарной помощи в целях, несоответствующих целям
предоставления тарифной льготы, без уплаты таможенных платежей, налогов и пени
причитающиеся суммы будут взысканы с применением мер ответственности
в соответствии с Кодексами Республики Казахстан "О таможенном регулировании
в Республике Казахстан" и "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
(Налоговый кодекс).
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 28 июня 2022 года № 272-НҚ
Перечень товаров, в отношении которых предоставляются тарифные льготы
Код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС)
Наименование товара*

1. Жалпы ақпарат
Алушы/импорттаушы________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
Салық төлеушінің (бизнес сәйкестендіру нөмірі)
2. Жарғылық капиталға салым ретінде әкелінген тауар туралы ақпарат
____________________________________________________________________
(тауардың атауы)
_____________________________________________________________________
(тауардың сәйкестендіру/сериялық нөмірі)
3. Жарғылық капиталға салым ретінде әкелінген тауарлардың мақсатты пайдаланылуы
Аталған тауарларды қатаң түрде олардың нысаналы мақсатына сәйкес пайдалануға
міндеттенемін. Аталған тауарларды мақсатсыз пайдаланған жағдайда,
Қазақстан Республикасының кеден және салық заңнамаларына сәйкес тиесілі кедендік
баждардың, салықтар мен өсімпұлдардың сомасын төлеуге міндеттенемін,
Құрылтайшы________________________________________/_____________/
(құрылтайшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) (қолы)
Міндеттеме 20___жылғы "___"_________қабылданды.
Кеден органының лауазымды адамы:
_________________________________/
_________________________________ ______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) (қолы)
Күні 20___жылғы "__" _____________ Кеден органының мөрінің орны
Тарифтік жеңілдіктер беру
қағидалары мен шарттарына
2-қосымша
Нысан
________________ бастығына
(кеден органының атауы)
Қазақстан Республикасының кеден аумағына ізгілік көмек ретінде әкелінетін тауарларды мақсатты пайдалану туралы алушының міндеттемесі
Мен,________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жүк алушының (ұйымның өкілі) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
және төлқұжаттық деректері, ұйымның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі /
бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекен-жайы мен банктік деректемелері)
____________________________________________________________________
__________________________________________кеден декларациясына сәйкес
ізгілік көмек ретінде:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________әкелдім.
(тауарлардың атауы)
Осыған байланысты көрсетілген тауарларды тек халықтың өмір сүру және тұрмыс жағдайларын жақсартуға, сондай-ақ әскери, экологиялық, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен жою үшін пайдалануға және коммерциялық пайда табу үшін пайдаланбауға міндеттенемін.
Көрсетілген тауарларды өзге мақсаттарда пайдалану үшін "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының кодексі мен "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" ҚР Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес теңге мен олардың өсімпұлы мөлшерінде кедендік ресімдеу кезінде төленбеген кеден төлемдерін, салықтарын төлеуге міндеттенемін.
______________/_______/ Күні 20__жылғы "__" ______________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Ескертпе:
Гуманитарлық көмек кеден төлемдері, салықтары және өсімпұлдары төленбестен өзге мақсаттарда пайдаланылған жағдайда, тиісті сома "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының кодексі мен "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" ҚР Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес жауапкершілік шаралары қолданыла отырып алынатын болады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 28 маусымдағы
№ 272-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Тарифтік жеңілдіктер берілетін тауарлардың тізбесі
Еуразиялық экономикалық одағының Сыртқы экономикалық қызметінің Тауар номенклатурасының коды (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН коды)
Тауардың атауы*

1. Товары, ввозимые из третьих стран в качестве вклада учредителя в уставный капитал
8432
(кроме товаров, соответствующих кодам
ТН ВЭД ЕАЭС: 8432 10 000 0, 8432 21 000 0, 8432 29 300 0, 8432 31 190 0, 8432 39 190 0)
машины сельскохозяйственные, садовые или лесохозяйственные для подготовки и обработки почвы; катки для газонов или спортивных площадок
8434
установки и аппараты доильные, оборудование для обработки и переработки молока

1. Құрылтайшының жарғылық капиталына салымы ретінде үшінші елдерден әкелінетін тауарлар
8432
(ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарына сәйкес тауарлардан басқа: 8432 10 000 0, 8432 21 000 0, 8432 29 300 0, 8432 31 190 0, 8432 39 190 0)
Жерді дайындауға және өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы, бау-бақша немесе орман шаруашылығы машиналары, көгалдар немесе спорт алаңдарына арналған аунақтар
8434
Сауын қондырғылары мен аппараттары, сүт өңдеуге және қайта өңдеуге арналған жабдықтар

8435
прессы, дробилки и аналогичное оборудование для виноделия, производства сидра, фруктовых соков или аналогичных напитков
8436
оборудование для сельского хозяйства, садоводства, лесного хозяйства, птицеводства или пчеловодства, включая оборудование для проращивания семян с механическими или нагревательными устройствами, прочее; инкубаторы для птицеводства и брудеры
8437
(кроме товаров, соответствующих кодам
ТН ВЭД ЕАЭС 8437 10 000 0)
машины для очистки, сортировки или калибровки семян, зерна или сухих бобовых культур; оборудование для мукомольной промышленности или для обработки зерновых или сухих бобовых культур, кроме оборудования, используемого на сельскохозяйственных фермах
8438
оборудование для промышленного приготовления или производство пищевых продуктов или напитков, в другом месте данной группы не поименованное или не включенное, кроме оборудования для экстрагирования или приготовления животных или нелетучих растительных жиров или масел
8709
прочие электрические транспортные средства промышленного назначения, самоходные, не оборудованные подъемными или погрузочными устройствами, используемые на заводах, складах, в портах или аэропортах для перевозки грузов на короткие расстояния; тракторы, используемые на платформах железнодорожных станций; части вышеназванных транспортных средств, как новые, так и бывшие в эксплуатации
8716 39 300 9
прочие новые полуприцепы для транспортировки грузов
8716 39 500 9
прочие новые прицепы для транспортировки грузов
8716 39 800 8
прочие бывшие в эксплуатации прицепы и полуприцепы для транспортировки грузов
8802 11 000
вертолеты с массой пустого снаряженного аппарата не более 2000 килограмм
8802 30 000 7
самолеты гражданские пассажирские с массой пустого снаряженного аппарата более 2 000 килограмм, но не более 15 000 килограмм с количеством пассажирских мест более 50 человек, прочие
8802 40 001 6
самолеты гражданские пассажирские с массой пустого снаряженного аппарата более 15 000 килограмм, но не более 20 000 килограмм с количеством пассажирских мест более 50 человек, прочие
8802 40 003 4
самолеты гражданские пассажирские с массой пустого снаряженного аппарата более 20 000 килограмм, но не более 90 000 килограмм, с количеством пассажирских мест не более, чем на 50 человек
8802 40 003 5
самолеты гражданские пассажирские с массой пустого снаряженного аппарата более 20 000 килограмм, но не более 90 000 килограмм с количеством пассажирских мест более, чем на 50 человек, но не более, чем на 300 человек, дальнемагистральные, широкофюзеляжные, два прохода между креслами

8435
Шарап жасауға, сидр, жеміс шырындарын және осыған ұқсас сусындар өндірісі үшін ұсақтағыштар және осыған ұқсас жабдықтар
8436
Ауыл шаруашылығына, бағбандыққа, орман шаруашылығына, құс шаруашылығына немесе бал ара шаруашылығына арналған жабдықтар, механикалық немесе жылытқыш құрылғылары бар тұқым өсіруге арналған жабдықтарды қоса алғанда, өзгелер; құс шаруашылығына арналған инкубаторлар мен брудерлер
8437
(ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарына сәйкес тауарлардан басқа 8437 10 000 0)
Тұқымды, астықты және құрғақ бұршақ дәнді дақылдарды тазалауға, сұрыптауға немесе іріктеуге арналған машиналар, ауыл шаруашылығы фермаларында пайдаланылатын жабдықтардан басқа ұн тарту өнеркәсібіне арналған немесе дәнді немесе құрғақ бұршақ дәнді дақылдарды өңдеуге арналған жабдықтар
8438
Мал немесе ұшпайтын өсімдік майларын немесе май бөліп алуға немесе жасауға арналған жабдықтардан басқа, аталған топтың басқа жерінде аталмаған немесе енгізілмеген азық-түлік өнімдерін немесе сусындарды өнеркәсіптік жолмен жасауға немесе өндіру үшін жабдықтар
8709
Зауыттарда, қоймаларда, кемежайларда немесе әуежайларда жүктерді шағын қашықтықтарға тасымалдау үшін пайдаланылатын, көтергіш немесе тиегіш қондырғылармен жабдықталмаған өздігінен жүретін өндірістік мақсаттағы өзге электр көлік құралдары, теміржол платформаларында пайдаланылатын тракторлар; жоғарыда аталған көлік құралдарының жаңа, сол сияқты бұрын пайдалануда болған бөлшектері
8716 39 300 9
Жүктерді тасымалдауға арналған өзге жаңа жартылай тіркемелер
8716 39 500 9
Жүктерді тасымалдауға арналған өзге жаңа тіркемелер
8716 39 800 8
Жүктерді тасымалдауға арналған өзге бұрын пайдалануда болған тіркемелер мен жартылай тіркемелер
8802 11 000
Бос снарядталған аппараттың массасымен 2000 килограммнан аспайтын тікұшақтар
8802 30 000 7
Бос снарядталған аппараттың массасымен 2000 килограммнан асатын, бірақ 15 000 килограммнан аспайтын, саны 50 адамнан асатын жолаушы орындары бар азаматтық жолаушы ұшақтары, өзгелер
8802 40 001 6
Бос снарядталған аппараттың массасымен 15 000 килограммнан асатын, бірақ 20 000 килограммнан аспайтын, саны 50 адамнан асатын жолаушы орындары бар азаматтық жолаушы ұшақтары, өзгелер
8802 40 003 4
Бос снарядталған аппараттың массасымен 20 000 килограммнан асатын, бірақ 90 000 килограммнан аспайтын, саны 50 адамнан аспайтын жолаушы орындары бар азаматтық жолаушы ұшақтары
8802 40 003 5
Бос снарядталған аппараттың массасымен 20 000 килограммнан асатын, бірақ 90 000 килограммнан аспайтын, саны 50 адамнан асатын, бірақ 300 адамнан аспайтын жолаушы орындары, отырғыштардың арасында екі өту жолы бар магистральды, кең фюзеляжды азаматтық жолаушы ұшақтары

8802 40 003 6
самолеты гражданские пассажирские с массой пустого снаряженного аппарата более 20 000 килограмм, но не более 90 000 килограмм с количеством пассажирских мест более, чем на 50 человек, но не более, чем на 300 человек
8901 10 100 1
морские паромы
9406 90 310 0
сборные строительные конструкции, теплицы
9406 90 900 9
сборные строительные конструкции, из прочих материалов
Примечание:
*Для целей применения тарифных льгот товары определяются исключительно кодами ТН ВЭД ЕАЭС. Наименования товаров приведены для удобства пользования.

8802 40 003 6
Бос снарядталған аппараттың массасымен 20 000 килограмманан асатын, бірақ 90 000 килограммнан аспайтын, саны 50 адамнан асатын, бірақ 300 адамнан аспайтын жолаушы орындары бар азаматтық жолаушы ұшақтары
8901 10 100 1
Теңіз паромдары
9406 90 310 0
Жиналатын құрылыс конструкциялар, жылыжайлар
9406 90 900 9
Өзге материалдардан жасалған жиналатын құрылыс конструкциялары
Ескертпе:
*Тарифтік жеңілдіктерді қолдану мақсаттары үшiн тауарлар ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарымен ғана айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдалану қолайлығы үшiн келтiрiлген.