О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 сентября 2010 года № 468 "Об утверждении Правил получения предшкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающими в Республике Казахстан"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 29 ноября 2022 года № 481. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2022 года № 30819
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 сентября 2010 года № 468 "Об утверждении Правил получения предшкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающими в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6573) следующее изменение:
Правила получения предшкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающими в Республике Казахстан, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему.
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 29 ноября 2022 года № 481
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 сентября 2010 года № 468
Правила получения предшкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающими в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения

"Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2010 жылғы 28 қыркүйектегі № 468 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 29 қарашадағы № 481 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 29 қарашада № 30819 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алу ережесін бекіту туралы " Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2010 жылғы 28 қыркүйектегі № 468 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6573 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алу қағидасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрі
2022 жылғы 29 қарашадағы
№ 481 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Білім
және ғылым министрінің
2010 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 468 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алу қағидасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила получения предшкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающими в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "Об образовании", "О правовом положении иностранцев", "О беженцах", "О миграции населения", а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан и регулируют порядок получения предшкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования в организациях образования независимо от их формы собственности иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающими в Республике Казахстан.
2. Дети иностранцев и лиц без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, а также лиц, временно проживающих в Республике Казахстан (беженцы, лица, ищущие убежища, консульские должностные лица, работники дипломатических учреждений, трудовые мигранты, работающие в Республике Казахстан в соответствии с миграционным законодательством) принимаются в организации образования для получения предшкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования и пользуются такими же правами, как и граждане Казахстана.
Глава 2. Порядок получения предшкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, а также въехавших в Республику Казахстан с целью воссоединения семьи
3. Родители или иные законные представители детей иностранцев и лиц без гражданства в возрасте до 16 лет, при определении своего ребенка в организацию образования, обращаются в органы управления образованием области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) для получения направления для обучения, и представляют документ на право постоянного проживания в Республике Казахстан:
иностранец - вид на жительства иностранца в Республике Казахстан;
лицо без гражданства - удостоверение лица без гражданства;
беженец – удостоверение беженца;
лицо, ищущее убежище - свидетельство лица, ищущего убежище;
кандас - удостоверение кандаса или справку органов миграции.
Органы управления образованием области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по итогам рассмотрения возвращает заявителю документ на право постоянного проживания в Республике Казахстан для представления в организацию образования.
4. Органы управления образованием области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления по форме согласно приложению 1 от лиц, указанных в пункте 3 настоящих Правил определяет организацию образования, имеющую профицит ученических мест, выдает нарочно направление для обучения в организации среднего образования по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

1. Осы Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алу қағидасы Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Білім туралы", "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы", "Босқындар туралы", "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың меншік түріне қарамастан мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алу тәртібін реттейді.
2. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасында уақытша тұратын тұлғалардың (босқындар, пана іздеген адамдар, консулдық лауазымды тұлғалар, дипломатиялық мекемелердің қызметкерлері, Қазақстан Республикасында көші-қон заңнамасына сәйкес жұмыс істейтін еңбек мигранттары) балалары мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алу үшін білім беру ұйымдарына қабылданады және Қазақстан азаматтарымен бірдей құқықтарға ие.
2-тарау. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ отбасын біріктіру мақсатында Қазақстан Республикасына келгендердің мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алу тәртібі
3. 16 жасқа дейінгі балалардың ата-аналары немесе заңды өкілдері шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар өз баласын білім беру ұйымдарын анықтау барысында облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана аудан (облыстық маңызы бар қала) білім басқармаларына өтініш жасайды және Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға құқық берілген құжатты ұсынады:
шетелдік - шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты;
азаматтығы жоқ тұлға - азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі;
босқын - босқынның куәлігі;
паналатуды іздеуші тұлға - паналатуды іздеуші тұлғаның куәлігі;
қандас – қандас куәлігі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органдары қарау нәтижелері бойынша өтініш берушіге Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына құжатты білім беру ұйымдарына ұсыну үшін қайтарады.
4. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім басқару органдары 3-тармақта көрсетілген тұлғалардан 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде білім алушыларға бос оқушы орындары бар білім беру ұйымын анықтап, осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша оқуға қолма-қол жолдама береді.

5. Родитель или иные законные представители после получения направления для обучения, подает в организацию образования следующие документы на бумажном носителе:
1) заявление родителей или иных законных представителей согласно форме приложения 3;
2) документ, определяющий статус родителя или иного законного представителя, с отметкой о регистрации по месту проживания(оригинал требуется для идентификации, который возвращается):
иностранец - вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
лицо без гражданства - удостоверение лица без гражданства;
беженец - удостоверение беженца;
лицо, ищущее убежище - свидетельство лица, ищущего убежище;
кандас - удостоверение кандаса или справку органов миграции.
3) медицинская справка о состоянии здоровья (форма № 065/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) и форма № 026/у-3, утвержденная приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июня 2003 года № 469 "Об утверждении Инструкции по заполнению и ведению учетной формы 026/у-3 "Паспорта здоровья ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2423);
4) направление для обучения в организацию среднего образования;
5) фотографии ребенка размером 3х4 см в количестве 2 штук;
6) табеля успеваемости или справку-выписку текущих оценок.
6. Руководители организаций образования при приеме на обучение детей лиц, не являющихся гражданами Республики Казахстан, истребуют от родителей указанных детей или иных законных представителей один из документов, указанные в подпункте 2) пункта 5 настоящих Правил.
При отказе родителей или иных законных представителей детей от представления указанных документов, руководители организации образования незамедлительно информируют органы внутренних дел.
7. Руководители организаций образования зачисляют в число обучающихся детей иностранцев и лиц без гражданства по соответствующим классам исходя из уровня образования, полученного ими за рубежом, в соответствии с документами об образовании, успешной социализации ребенка в обучающейся среде при количестве детей граждан Республики Казахстан не менее 85% списочной численности детей данного класса.
При отсутствии документов об образовании городским (районным) отделом образования формируется комиссия, которая определяет образовательный уровень претендента согласно подпункту 1-13) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
Зачисление в число обучающихся проводится решением руководителя организации образования на основании решения комиссии.

5. 16 жасқа дейінгі балалардың ата-аналары немесе заңды өкілдері шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар оқуға жолдама алғаннан кейін білім беру ұйымына қағаз тасымалдағыш түрінде келесі құжаттарды тапсырады:
1) ата-аналардың немесе басқа заңды өкілдердің 3-қосымшасының нысанына сәйкес өтініш;
2) шетелдік және азаматтығы жоқ көрсетілетін қызметті алушылар өздерінің мәртебесін айқындайтын, тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы белгісі бар мынадай құжаттардың бірін ұсынады:
шетелдік – шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты;
азаматтығы жоқ адам – азаматтығы жоқ адамның жеке куәлігі;
босқын – босқын куәлігі;
пана іздеуші – пана іздеуші адамның куәлігі;
қандас – қандас куәлігі.
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 065/у нысанды денсаулық жағдайы туралы анықтама және "Бала денсаулығы паспорты" 026/у-3 есеп нысаны, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2003 жылғы 24 маусымдағы № 469 бұйрығымен бекітілген № 026/у-3 нысан (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2423 болып тіркелген);
4) орта білім беру ұйымында оқу үшін жолдама;
5) баланың 3х4 см өлшеміндегі фотосуретi 2 дана;
6) үлгерім табельдері немесе ағымдағы бағалардың анықтама-көшірмесі.
6. Білім беру ұйымдарының басшылары Қазақстан Республикасының азаматтығын алмаған тұлғалардың балаларын қабылдау кезінде, аталған балалардың ата-аналарынан немесе заңды өкілдерінен осы Қағидалардың 5-тармағында 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарды талап етеді.
Балалардың ата-аналары немесе заңды өкілдері құжаттарды ұсынудан бас тартуы кезінде, білім беру ұйымдарының басшылары тез арада ішкі істер органдарын хабардар етеді.
7. Білім беру ұйымдарының басшылары шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың балаларын Қазақстан Республикасының азаматтары балаларының саны аталған сыныпта балалардың тізімдік саны кемінде 85% болған кезде, баланың оқу ортасында сәтті әлеуметтенуіне, олардың білім туралы құжатына сәйкес шетелде алған білім деңгейіне қарай, тиісті сыныптар бойынша білім алушылар қатарына қабылдайды.
Білім туралы құжаттары жоқ болған жағдайда қалалық (аудандық) білім бөлімі "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 1-13) тармақшасына сәйкес комиссия құрады.
Білім алушылардың қатарына тіркеу комиссиясының шешімі негізінде білім беру ұйымы басшысының шешімімен жүргізіледі.

8. Организация образования не позднее трех рабочих дней размещает сведения о приеме на обучение детей иностранцев и лиц без гражданства в Национальную образовательную базу данных.
9. Временно проживающие в Республике Казахстан иностранцы получают соответствующие документы об образовании в зависимости от сроков обучения (аттестат об основном среднем образовании, аттестат об общем среднем образовании, при не завершении уровня образования - табель об успеваемости или справку-выписку из классного журнала с оценками по предметам, заверенные печатью организации образования).
Приложение 1 к Правилам
получения предшкольного, начального,
основного среднего
и общего среднего образования
иностранцами и лицами без гражданства,
постоянно проживающими
в Республике Казахстан
Отдел образования
____________________________
города/ района
____________________________
____________________________
Управления образования города
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя,
____________________________
представителя юридического лица
____________________________
место жительства
(для юридических лиц – адрес
регистрации юридического лица)
____________________________
телефоны: домашний, мобильный
Заявление
Прошу определить организацию образования для обучения моего ребенка
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка)
__________________________________________________________________
(адрес регистрации, город, село, район, область)
Даю согласие на использование защищенной законом конфиденциальной
информации, содержащейся в информационных системах ________________
"____"______________20___год
(подпись)
Приложение 2 к Правилам
получения предшкольного,
начального, основного среднего
и общего среднего образования
иностранцами и лицами без гражданства,
постоянно проживающими
в Республике Казахстан
____________________________
____________________________
____________________________
(наименование отдела образования)
____________________________
города/ района
____________________________
или управления образования города
____________________________
Направление для обучения в организации среднего образования
Сообщаю, для обучения Вашего ребенка определена
_________________________________________________________________
(указать наименование организации образования)
_________________________________________________________________
Исполнитель _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон _________________________________________________________
Получил: ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) /
подпись родителя или законного представителя)
"_____" _________ 20_____ года
Приложение 3 к Правилам
получения предшкольного,
начального, основного среднего
и общего среднего образования
иностранцами и лицами без гражданства,
постоянно проживающими
в Республике Казахстан
Директору
________________________
Наименование организации
образования
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) директора
от _________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
родителя (законного представителя)
Телефон: ___________
Заявление
Прошу принять моего ребенка ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________________
(адрес регистрации, город, село, район, область)
для обучения
_______________________________________________________________________.
(полное наименование организации образования)
Даю согласие на использование защищенной законом конфиденциальной
информации, содержащейся в информационных системах _____________________
"____"______________20___год

8. Білім беру ұйымдары үш күннен кешіктірмей басшылары шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың балаларын оқуға қабылдау туралы мәліметті Ұлттық білім беру дерекқорына орналастырады.
9. Қазақстан Республикасында уақытша тұратын шетелдіктер оқу мерзіміне байланысты білімі туралы тиісті құжаттарын алады (негізгі орта білім туралы куәлік, орта білім туралы аттестат, білім алу деңгейін толық аяқтай алмаған жағдайда - оқу үлгерімі туралы табель немесе білім беру ұйымының мөрімен расталған пәндер бойынша бағалар жазылған сынып журналынан анықтама-үзінді).
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын шетелдіктердің
және азаматтығы жоқ
тұлғалардың мектепалды,
бастауыш, негізгі орта және
жалпы орта білім алу
қағидасына
1-қосымша
___________________________
қаланың/ ауданның білім бөлімі
___________________________
___________________________
қаланың білім басқармасы
___________________________
өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________
заңды тұлғаның
____________________________
тұрғылықты жері (заңды
тұлғаның тіркелген мекенжайы)
____________________________
үй, ұялы телефондар
Өтініш
Менің балам __________________________________________________
(баланың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_______________________________________________________________
(тіркелген мекенжайы бойынша елді мекеннің, ауданның, қаланың және
облыстың атауы) оқуы үшін білім беру ұйымын анықтауды сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
_______________ "___" ________ 20__ жыл
(қолы)
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын шетелдіктердің
және азаматтығы жоқ
тұлғалардың мектепалды,
бастауыш, негізгі орта және
жалпы орта білім алу
қағидасына
2-қосымша __________________________
__________________________
__________________________
(білім бөлмінің атауы)
____________________________
қала/ аудан
___________________________
немесе қалалық оқу бөлімі
__________________________
Орта білім беру ұйымында оқу үшін жолдама
Сіздің балаңызға оқуға ____________________________________________
(Білім беру ұйымының атауы) ұсынылады.
Орындаушы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Телефон ____________________________________________________________
Алдым: _____________________________________________________________
(ата-анасы немесе басқа заңды тұлғаның қолы /тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
20_____ жылғы "_____" _________
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын шетелдіктердің
және азаматтығы жоқ
тұлғалардың мектепалды,
бастауыш, негізгі орта және
жалпы орта білім алу
қағидасына
3-қосымша
Нысан
_______________________
білім беру ұйымының атауы
______________________
директордың тегі, ата, әкесінің
аты (болған жағдайда)
кімнен __________________
ата-ананың (заңды өкілдің)
тегі, ата, әкесінің аты (болған
жағдайда))
Телефоны: _________________
Өтініш
Менің балам _________________________________________
(тегі, ата, әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________________________________
(елді мекеннің, ауданның, қаланың және облыстың атауы)
____________________________________________________
тіркелген мекенжайы бойынша
____________________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы) қабылдауды сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
_______________ "___" ________ 20__ жыл (қолы)