О внесении изменений в совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 350 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 июля 2019 года № 61 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в сфере регистрации юридических лиц, филиалов и представительств, являющихся коммерческими организациями"
Совместный приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 28 ноября 2022 года № 970 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 ноября 2022 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2022 года № 30831.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 350 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 июля 2019 года № 61 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в сфере регистрации юридических лиц, филиалов и представительств, являющихся коммерческими организациями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18998) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЕМ:";
приложения 1 и 2 к совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего совместного приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Т. Жаксылыков
И.о. министра юстиции
Республики Казахстан
__________ А. Муканова
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
И. о. министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 28 ноября 2022 года
№ 93 и
И. о. министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 ноября 2022 года
№ 970
Приложение 1
к совместному приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 5 июля 2019 года
№ 350
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан

"Коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 350 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 9 шілдедегі № 61 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2022 жылғы 28 қарашадағы № 970 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2022 жылғы 28 қарашадағы № 93 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қарашада № 30831 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 350 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 9 шілдедегі № 61 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18998 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі келесі редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
бірлескен бұйрықтың 1 және 2-қосымшалары осы бірлескен бұйрықтың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметтерді ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
Т. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
А. Муканова
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2022 жылғы 28 қарашадағы
№ 93 мен
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2022 жылғы 28 қарашадағы
№ 970 Бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2019 жылғы 5 шілдедегі
№ 350 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің

от 9 июля 2019 года
№ 61
Критерии оценки степени риска в сфере регистрации юридических лиц, филиалов и представительств, являющихся коммерческими организациями
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере регистрации юридических лиц, филиалов и представительств, являющихся коммерческими организациями (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Предпринимательским Кодексом Республики Казахстан (далее - Кодекс), Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" и Правила формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577) и форм проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371).
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) субъект контроля - филиалы Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан", осуществляющие государственную регистрацию по месту регистрации объекта обложения (далее - регистрирующий орган);
2) незначительные нарушения - нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан при регистрационных действиях;
3) значительные нарушения - нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан при регистрационных действиях;
4) грубые нарушения - нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан в регистрационных действиях, которые могут привести к существенным нарушениям прав, свобод и законных интересов услугополучателей;
5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее-объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта контроля;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта контроля;

2019 жылғы 9 шілдедегі
№ 61 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 шілдедегі № 48 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) тексеру парақтарының нысандарына сәйкес әзірленді.
2. Осы өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі - салық салу объектісін тіркеу орны бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының филиалдары (бұдан әрі-тіркеуші орган);
2) болмашы бұзушылықтар – тіркеу іс-әрекеттері кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу;
3) елеулі бұзушылықтар – тіркеу іс-әрекеттері кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу;
4) өрескел бұзушылықтар - тіркеу әрекеттерінде көрсетілетін қызметті алушылардың құқықтары мен бостандықтары, заңды мүдделерiн елеулi бұзуға әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу;
5) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

8) регистрационные действия – государственная регистрация юридических лиц, учетная регистрация филиалов и представительств; государственная перерегистрация юридических лиц, учетная перерегистрация филиалов и представительств, государственная регистрация внесения изменений и дополнений в учредительные документы, государственная регистрация прекращения деятельности юридических лиц, регистрация снятия с учета филиалов и представительств, относящихся к коммерческим организациям, их филиалов и представительств.
3. Критерии оценки степени риска для профилактического контроля с посещением субъекта контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. По объективным критериям к высокой степени риска относится деятельность регистрирующего органа.
Деятельность регистрирующего органа относится к высокой степени риска в зависимости от вероятности причинения вреда законным интересам физических и юридических лиц, интересам государства в результате деятельности субъектов контроля, связанных с обеспечением сохранности информации о юридических лицах (персональные данные), за исключением данных определенных пунктом 13 статьи 28 Кодекса, которое может привести к незаконному распространению информации о юридических лицах (персональные данные) и учредителях (участников, членов) и повлечь нарушение гарантированных государством прав и свобод граждан.
5. В отношении регистрирующих органов проводятся внеплановые проверки и профилактический контроль с посещением субъекта контроля.
Глава 3. Субъективные критерии.
6. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска.
7. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями;
2) результаты предыдущих проверок профилактического контроля с посещением субъектов контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
4) результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта контроля);

8) тіркеу әрекеттері – заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу, филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу; заңды тұлғаларды мемлекеттік қайта тіркеу, филиалдар мен өкілдіктерді есептік қайта тіркеу, құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу, заңды тұлғалар қызметінің тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу, коммерциялық ұйымдарға жататын филиалдар мен өкілдіктерді, олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептен шығаруды тіркеу.
3. Бақылау субъектісіне барумен профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне тіркеуші орган жатады.
Кодекстің 28-бабының 13-тармағында айқындалған, заңды тұлғалар туралы ақпаратты заңсыз таратуға әкеп соғуы мүмкін деректерді қоспағанда, бақылау субъектілерінің заңды тұлғалар туралы ақпараттың (дербес деректердің) сақталуын қамтамасыз етуге байланысты бақылау субъектілерінің қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығына қарай тіркеуші органның қызметі тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады, бұл заңды тұлғалар (дербес деректер) және құрылтайшылар (қатысушылар, мүшелер) туралы ақпаратты заңсыз таратуға әкеп соғуы және мемлекет кепілдік берген азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының бұзылуына әкеліп соғуы мүмкін
5. Тіркеуші органдарға қатысты жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
6. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
7. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін анықтау үшін қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне бару арқылы алдынғы профилактикалық бақылау нәтижелері;
3) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
4) бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар);

5) анализ официальных интернет - ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
6) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями.
8. На основании имеющихся источников информации, регулирующие государственные органы формируют субъективные критерии, подлежащие оценке.
Для отнесения субъекта контроля к степени риска применяется следующий расчет показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7 где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,4 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,4, где:
SРн– показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Субъективные критерии к оценке степени риска деятельности субъектов контроля приведены в приложении к настоящим Критериям.
По показателям степени риска субъект контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 41 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 40 включительно.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще двух раз в год.
Профилактический контроль с посещением субъекта контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта контроля.
Списки профилактического контроля с посещением субъекта контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в сфере регистрации
юридических лиц, являющихся
коммерческими организациями
Субъективные критерии к оценке степени риска деятельности субъектов контроля
Критерии оценки степени риска в сфере регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств
Степень нарушения

5) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау;
6) уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері пайдаланылады.
8. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде реттеуші мемлекеттік органдар бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды қалыптастырады.
Бақылау субъектіні тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін мынадай тәуекел дәрежесі көрсеткішін есептеу пайдаланылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған жағдайда бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,4 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,4,
мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бақылау субъектілер қызметінің тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшартары осы Өлшемшарттарға қосымшада көрсетілген.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 41-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 40-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына ең көбі екі реттен аспайды.
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің барынша жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектісінің басымдығы ескеріле отырып жасалады.
Коммерциялық ұйымдар болып
табылатын заңды тұлғаларды,
филиалдар мен өкілдіктерді
тіркеу саласында тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Бақылау субъектілер қызметінің тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшартары
Заңды тұлғаларды тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Бұзушылық дәрежесі

1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями
1)
недостоверное заполнение сведений в Национальном реестре бизнес-идентификационных номеров
Грубое
2. Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъектов контроля (степень тяжести нарушения устанавливается при несоблюдении перечисленных требований)
1)
недопущение проведения регистрационных действий при несоответствии предоставленных документов требованиям Закона "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств"
Грубое
2)
недопущение проведения регистрационных действий при наличии судебных актов и постановлений (запретов, арестов) судебных исполнителей и правоохранительных органов
Грубое
3)
недопущение проведения регистрационных действий при
нарушении порядка создания, перерегистрации и реорганизации юридического лица, установленного законодательными актами Республики Казахстан, несоответствия учредительных документов закону Республики Казахстан
Грубое
4)
недопущение проведения регистрационных действий при непредставлении передаточного акта или разделительного баланса либо отсутствия в них положений о правопреемстве реорганизованного юридического лица
Грубое
5)
недопущение проведения регистрационных действий, если юридическое лицо или единственный учредитель (участник) юридического лица является бездействующим юридическим лицом
Грубое
6)
недопущение проведения регистрационных действий, если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, является единственным учредителем (участником, членом) и (или) руководителем бездействующих юридических лиц
Грубое
7)
недопущение проведения регистрационных действий, если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, признано недееспособным или ограниченно дееспособным
Грубое
8)
недопущение проведения регистрационных действий, если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, признано безвестно отсутствующим, объявлено умершим, зарегистрировано в качестве умершего либо его статус не определен
Грубое
9)
недопущение проведения регистрационных действий, если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, имеет непогашенную или неснятую судимость за преступления по статьям 237, 238 Уголовного кодекса Республики Казахстан
Грубое

1. Бақылау субъектісі ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1)
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тізілімді дәйексіз толтыру
Өрескел
2. Бақылау субъектілеріне бару арқылы алдыңғы профилактикалық бақылау нәтижелері (бұзушылықтың ауырлық дәрежесі аталған талаптардың сақталмау кезінде белгіленеді)
1)
ұсынылған құжаттар "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Заңның талаптарына сәйкес келмеген жағдайда тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
Өрескел
2)
сот актілері және сот орындаушылары мен құқық қорғау органдарының қаулылары (тыйым салулары, тыйым салулары) болған кезде тіркеу іс-қимылдарын жүргізуге жол бермеу
Өрескел
3)
заңды тұлғаны құрудың, қайта тiркеудің және қайта ұйымдастырудың Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiбiнің бұзылуы, құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасының заңына сәйкес келмеген кезде тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
Өрескел
4)
өткізу актісі немесе бөлу балансы ұсынылмаған не оларда қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқықтық мирасқорлығы туралы ережелер болмаған кезде тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
Өрескел
5)
егер заңды тұлға немесе заңды тұлғаның жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы) әрекетсіз заңды тұлға болып табылса, тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
Өрескел
6)
егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға әрекет етпейтін заңды тұлғалардың жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылса, тіркеу әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
Өрескел
7)
егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектеулі деп танылса, тіркеу әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
Өрескел
8)
егер жеке тұлға, заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға хабар-ошарсыз кеткен деп танылса, қайтыс болды деп жарияланса, қайтыс болған ретінде тіркелсе не оның мәртебесі айқындалмаса, тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
Өрескел
9)
егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлғаның Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 237, 238-баптары бойынша қылмыстары үшін жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар болса, тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
Өрескел

10)
недопущение проведения регистрационных действий, если при государственной регистрации учредитель (физическое лицо и (или) юридическое лицо), его учредители, руководитель юридического лица, учредитель и (или) руководитель юридического лица, являющегося учредителем (участником, членом) юридического лица, являются должниками по исполнительному документу, за исключением лица, являющегося должником по исполнительному производству о взыскании периодических платежей и не имеющего задолженность по исполнительному производству о периодических взысканиях более трех месяцев
Грубое
11)
недопущение проведения регистрационных действий, если физическое лицо, являющееся учредителем (участником) и (или) руководителем юридического лица, включено в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением акций (долей участия в уставном капитале), конфискованных и (или) взысканных по решению суда
Грубое
12)
недопущение проведения регистрационных действий при регистрации с утерянными и (или) недействительными документами, удостоверяющих личность руководителей/ учредителей (членов, участников)
Грубое
13)
недопущение проведения регистрационных действий при неполном пакете документов, необходимых для регистрационных действий
Грубое
14)
недопущение необоснованного отказа в регистрационных действиях
Грубое
15)
несоблюдение сроков проведения регистрационных действий
Грубое
16)
недопущение истребования от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем
Значительное
17)
несоблюдение услугодателем бизнес - процессов оказания государственной услуги
Значительное
18)
недопущение необоснованного перерыва срока регистрационных действий
Значительное
19)
ненадлежащее ведение и хранение регистрационных дел
Грубое
20)
наличие одной и более подтвержденной жалобы или обращения
Значительное
3. Анализ официальных интернет - ресурсов государственных органов, средств массовой информации.
1)
наличие на официальных интернет-ресурсах и в печатных изданиях информации о фактах незаконной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств
Незначительное
2)
наличие на официальных интернет-ресурсах и в печатных изданиях информации о разглашении персональных данных граждан, в том числе тайну личной жизни при регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств
Грубое

10)
егер мемлекеттік тіркеу кезінде құрылтайшы (жеке тұлға және (немесе) заңды тұлға), оның құрылтайшылары, заңды тұлғаның басшысы, заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) болып табылатын заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы, атқарушылық құжат бойынша борышкер болып табылса, мерзімдік төлемдерді өндіріп алу туралы атқарушылық iс жүргiзу бойынша борышкер болып табылатын және үш айдан астам мерзімді өндіріп алу туралы атқарушылық iс жүргiзу бойынша берешегi жоқ тұлғаны қоспағанда, тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
Өрескел
11)
егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне және (немесе) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес енгізілген болса және сот шешімі бойынша тәркіленген және (немесе) өндіріп алынған акцияларды (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) қоспағанда тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
Өрескел
12)
басшылардың/ құрылтайшылардың (мүшелердің, қатысушылардың) жеке басын куәландыратын жоғалған және (немесе) жарамсыз құжаттармен тіркеу кезінде тіркеу іс-қимылдарын жүргізуге жол бермеу
Өрескел
13)
тіркеу іс-әрекеттеріне қажетті құжаттар пакеті толық болмаған кезде тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
Өрескел
14)
тіркеу іс-әрекеттерінен негізсіз бас тартуға жол бермеу
Өрескел
15)
тіркеу іс-әрекеттерін жүргізу мерзімдерін сақтамау
Өрескел
16)
көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол бермеу
Елеулі
17)
көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерін сақтамауы
Елеулі
18)
тіркеу іс-әрекеттері мерзімін негізсіз үзуге жол бермеу
Елеулі
19)
тіркеу істерін тиісінше жүргізбеуі және сақтамау
Өрескел
20)
бір және одан да көп расталған шағымның немесе өтініштің болуы
Елеулі
3. Мемлекеттік органдардың ресми интернет - ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын
1)
ресми интернет - ресурстары мен баспа шығарылымдарда заңды тұлғаларды заңсыз тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу фактілері туралы ақпараттың болуы
Болмашы
2)
ресми интернет - ресурстары мен баспа шығарылымдарда заңды тұлғаларды заңсыз тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу кезінде азаматтардың жеке деректерін, оның ішінде жеке өмірінің құпиясын, ақпараттың болуы
Өрескел

4. Результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями
1)
наличие фактов вынесения судами частных постановлений или определений в отношении субъекта контроля
Грубое
2)
наличие фактов вынесения судом вступившего в законную силу решения о признании факта регистрации недействительной, в котором указана его вина
Грубое
3)
наличие фактов вынесения судом вступившего в законную силу решения, в отношении субъекта контроля, согласно обоснованных жалоб на действия или бездействие должностных лиц, в котором указана его вина
Грубое
Приложение 2
к совместному приказу
И.о. министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 28 ноября 2022 года
№ 93 и
И.о. министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 ноября 2022 года
№ 970
Приложение 2
к совместному приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 5 июля 2019 года
№ 350
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан

4. Уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
1)
соттың бақылау субъектіге қатысты жеке қаулы немесе ұйғарым шығару фактісінің орын алуы
Өрескел
2)
кінәсі көрсетіліп, тіркелу фактісін жарамсыз деп тану туралы заңды күшіне енген соттың шешімді шығаруы фактісінің болуы
Өрескел
3)
соттың бақылау субъектіге қатысты лауазымды адамдардың әрекетіне немесе әрекетсіздігіне негізделген шағымға сәйкес заңды күшіне енген шешімді шығару фактісінің болуы
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2022 жылғы 28 қарашадағы
№ 93 мен
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2022 жылғы 28 қарашадағы
№ 970 Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2019 жылғы 5 шілдедегі
№ 350 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің

от 9 июля 2019 года
№ 61
Проверочный лист
В сфере регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств в отношении деятельности филиалов Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - регистрирующих органов), осуществляющих регистрацию юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств
________________________________________________________________________________
(наименование однородной группы субъектов контроля) Государственный орган, назначивший профилактический контроль с посещением субъекта контроля ________________________________________________________________________________
Акт о назначении профилактического контроля с посещением субъекта контроля ________________________________________________________________________________
(№, дата) Наименование субъекта контроля ________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), ________________________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер субъекта контроля
Адрес место нахождения __________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
недопущение проведения регистрационных действий при несоответствии предоставленных документов
2
недопущение истребования от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем
3
недопущение проведения регистрационных действий при наличии судебных актов и постановлений (запретов, арестов) судебных исполнителей и правоохранительных органов
4
недопущение проведения регистрационных действий при нарушении порядка создания, перерегистрации и реорганизации юридического лица, несоответствия учредительных документов
5
недопущение проведения регистрационных действий при непредставлении передаточного акта или разделительного баланса либо отсутствия в них положений о правопреемстве реорганизованного юридического лица
6
недопущение проведения регистрационных действий, если юридическое лицо или единственный учредитель (участник) юридического лица является бездействующим юридическим лицом
7
недопущение проведения регистрационных действий, если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, является единственным учредителем (участником, членом) и (или) руководителем бездействующих юридических лиц
8
недопущение проведения регистрационных действий, если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, признано недееспособным или ограниченно дееспособным
9
недопущение проведения регистрационных действий, если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, признано безвестно отсутствующим, объявлено умершим, зарегистрировано в качестве умершего либо его статус не определен
10
недопущение проведения регистрационных действий, если физическое лицо, являющееся учредителем (участником, членом) и (или) руководителем юридического лица, имеет непогашенную или неснятую судимость за преступления
11
недопущение проведения регистрационных действий, если при государственной регистрации учредитель (физическое лицо и (или) юридическое лицо), его учредители, руководитель юридического лица, учредитель и (или) руководитель юридического лица, являющегося учредителем (участником, членом) юридического лица, являются должниками по исполнительному документу, за исключением лица, являющегося должником по исполнительному производству о взыскании периодических платежей и не имеющего задолженность по исполнительному производству о периодических взысканиях более трех месяцев
12
недопущение проведения регистрационных действий, если физическое лицо, являющееся учредителем (участником) и (или) руководителем юридического лица, включено в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, за исключением акций (долей участия в уставном капитале), конфискованных и (или) взысканных по решению суда
13
недопущение проведения регистрационных действий при регистрации с утерянными и (или) недействительными документами, удостоверяющих личность руководителей/ учредителей (членов, участников)
14
недопущение проведения регистрационных действий при неполном пакете документов, необходимых для регистрационных действий
15
недопущение необоснованного отказа в регистрационных действиях
16
несоблюдение сроков проведения регистрационных действий
17
несоблюдение услугодателем бизнес - процессов оказания государственной услуги
18
недопущение необоснованного перерыва срока в регистрационных действиях
19
ненадлежащее ведение и хранение регистрационных дел
20
недостоверное заполнение сведений в Национальном реестре бизнес-идентификационных номеров
21
наличие одной и более подтвержденной жалобы или обращения
Должностное (ые) лицо (а): ______________________________________
должность подпись
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ______________________________________________________________
должность подпись
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)

2019 жылғы 9 шілдедегі
№ 61 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Тексеру парағы
Заңды тұлғаларды тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу саласындағы заңды тұлғаларды тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеуді жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының филиалдарының (бұдан әрі - тіркеу органдары) қызметіне қатысты
_________________________________________________________________
(бақылау субъектілерінің бірыңғай тобының атауы)
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындаған
мемлекеттік орган _______________
________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау
туралы акт
_________________________________________________________________
(№ , күні)
Бақылау субъектісінің атауы
_________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі),
_________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_________________________________________________________________
Орналасқан мекен-жайы
Талаптардың тізімі
Талаптарға сай
Талаптарға сай емес
1
2
3
4
1
ұсынылған құжаттар сәйкес келмеген жағдайда тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
2
қызмет алушылардың ақпараттық жүйлерден алған құжаттарын талап етуді болдырмау
3
сот актілері және сот орындаушылары мен құқық қорғау органдарының қаулылары (тыйым салулары, тыйым салулары) болған кезде тіркеу іс-қимылдарын жүргізуге жол бермеу
4
заңды тұлғаны құру, қайта тіркеу және қайта ұйымдастыру тәртібі бұзылған, құрылтай құжаттары сәйкес келмеген кезде тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
5
өткізу актісі немесе бөлу балансы ұсынылмаған не оларда қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқықтық мирасқорлығы туралы ережелер болмаған кезде тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
6
егер заңды тұлға немесе заңды тұлғаның жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы) iс-әрекет етпейтiн заңды тұлға болып табылса табылса, тіркеу әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
7
егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға әрекет етпейтін заңды тұлғалардың жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылса, тіркеу әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
8
егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектеулі деп танылса, тіркеу әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
9
егер жеке тұлға, заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға хабар-ошарсыз кеткен деп танылса, қайтыс болды деп жарияланса, қайтыс болған ретінде тіркелсе не оның мәртебесі айқындалмаса, тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
10
егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлғаның қылмыстары үшін жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар болса, тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
11
егер мемлекеттік тіркеу кезінде құрылтайшы (жеке тұлға және (немесе) заңды тұлға), оның құрылтайшылары, заңды тұлғаның басшысы, заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы, мүшесі) болып табылатын заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы, атқарушылық құжат бойынша борышкер болып табылса, мерзімдік төлемдерді өндіріп алу туралы атқарушылық iс жүргiзу бойынша борышкер болып табылатын және үш айдан астам мерзімді өндіріп алу туралы атқарушылық iс жүргiзу бойынша берешегi жоқ тұлғаны қоспағанда, тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
12
егер заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне және (немесе) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген болса және сот шешімі бойынша тәркіленген және (немесе) өндіріп алынған акцияларды (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) қоспағанда тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
13
басшылардың/құрылтайшылардың (мүшелердің, қатысушылардың) жеке басын куәландыратын жоғалған және (немесе) жарамсыз құжаттармен тіркеу кезінде тіркеу іс-қимылдарын жүргізуге жол бермеу
14
тіркеу іс-әрекеттеріне қажетті құжаттар пакеті толық болмаған кезде тіркеу іс-әрекеттерін жүргізуге жол бермеу
15
тіркеу іс-әрекеттерінен негізсіз бас тартуға жол бермеу
16
тіркеу іс-әрекеттерін жүргізу мерзімдерін сақтамау
17
көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерін сақтамауы
18
тіркеу іс-әрекеттері мерзімін негізсіз үзуге жол бермеу
19
тіркеу істерін тиісінше жүргізбеуі және сақтамау
20
бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тізілімінде мәліметтерді дәйексіз толтыру
21
бір және одан да көп расталған шағымның немесе өтініштің болуы
Лауазымды тұлға: _________________________________________________
лауазым                   қолы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бақылау субьектісінің басшысы _____________________________________
лауазым             қолы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)