Об утверждении Правил определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 320. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2022 года № 31222.
В соответствии с пунктом 153 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая № 2006 года № 124 "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан", а также подпунктом 174) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены приказом
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 21 декабря 2022 года № 320
Правила определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 153 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан" и подпунктом 174) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – сотрудники и военнослужащие).

Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 320 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 желтоқсанда № 31222 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 153-тармағына, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағы 174) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 320 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 153 - тармағына және "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16 - тармағының 174) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің (бұдан әрі – қызметкерлер мен әскери қызметшілер) сыныптық біліктілігін айқындау тәртібін айқындайды.

2. Определение классной квалификации сотрудников и военнослужащих включает в себя присвоение, подтверждение, понижение или снятие, восстановление классной квалификации.
При этом, восстановление классной квалификации производится в отношении лиц, перечисленных в пункте 29 настоящих Правил.
3. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. На основе акта о присвоении классной квалификации сотрудников и военнослужащих по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее - акт), вынесенного квалификационными комиссиями органов гражданской защиты по определению классной квалификации сотрудников и военнослужащих (далее – квалификационные комиссии), созданными в порядке, предусмотренном главой 3 настоящих Правил, решение о присвоении классной квалификации сотрудников и военнослужащих принимают:
1) Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр) или исполняющий его обязанности – в отношении сотрудников и военнослужащих центрального аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), ведомств МЧС, начальников департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы МЧС (далее – ДЧС МЧС) и их заместителей, начальника учебного заведения МЧС и его заместителей, командиров воинских частей гражданской обороны (далее – воинские части) и их заместителей;
2) начальники ДЧС МЧС или исполняющие их обязанности – в отношении сотрудников и военнослужащих ДЧС МЧС, управлений (отделов) по чрезвычайным ситуациям ДЧС МЧС, начальников служб пожаротушения и аварийно-спасательных работ ДЧС МЧС и их заместителей;
3) командиры воинских частей или исполняющие их обязанности – в отношении военнослужащих воинских частей;
2-1) начальники служб пожаротушения и аварийно-спасательных работ ДЧС МЧС или исполняющие их обязанности - в отношении сотрудников служб пожаротушения и аварийно-спасательных работ ДЧС МЧС;
4) начальник учебного заведения МЧС или исполняющий его обязанности – в отношении сотрудников и военнослужащих учебного заведения МЧС.
При этом, подтверждение, понижение или снятие, восстановление классной квалификации лиц, перечисленных в пунктах 17, 26, 27 и 29 настоящих Правил производится без рассмотрения квалификационной комиссии приказом лиц, указанных в пункте 4 настоящих Правил.

2. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау сыныптық біліктілікті беруді, растауды, төмендетуді немесе алып тастауды, қалпына келтіруді қамтиды.
Бұл ретте сыныптық біліктілікті қалпына келтіру осы Қағидалардың 29-тармағында аталған тұлғаларға қатысты жүргізіледі.
3. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қызметкерлердің және әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін беру туралы шешімді осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген тәртіппен құрылған қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау бойынша азаматтық қорғау органдарының біліктілік комиссиялары (бұдан әрі - біліктілік комиссиясы) шығарған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін беру туралы актінің (бұдан әрі – акт) негізінде:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – ТЖМ) орталық аппаратының, ТЖМ ведомстволарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне, ТЖМ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі - ТЖМ ТЖД) бастықтарына және олардың орынбасарларына, ТЖМ-ның оқу орнының бастығына және оның орынбасарларына, азаматтық қорғаныс әскери бөлімдері командирлеріне (бұдан әрі – әскери бөлімдер) және олардың орынбасарларына қатысты - Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі (бұдан әрі – Министр) немесе оның міндеттерін атқарушы;
2) ТЖМ ТЖД, ТЖМ ТЖД Төтенше жағдайлар басқармаларының (бөлімдерінің) қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне, ТЖМ ТЖД өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі бастықтары мен олардың орынбасарларына қатысты - ТЖМ ТЖД бастықтары немесе олардың міндеттерін атқарушылар;
2-1) ТЖМ ТЖД өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі қызметкерлеріне қатысты - ТЖМ ТЖД өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі бастықтары немесе олардың міндеттерін атқарушылар;
3) әскери бөлімдердің әскери қызметшілеріне қатысты - әскери бөлімдердің командирлері немесе олардың міндеттерін атқарушылар;
4) ТЖМ оқу орнының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қатысты - ТЖМ-ның оқу орнының бастығы немесе оның міндеттерін атқарушы қабылдайды.
Бұл ретте осы Қағидалардың 17, 26, 27 және 29-тармағында санамаланған адамдардың сыныптық біліктілігін растау, төмендету немесе алып тастау, қалпына келтіру осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген тұлғалардың бұйрығымен біліктілік комиссиясының қарауынсыз жүргізіледі.

Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Решение о присвоении, подтверждении, понижении или снятии, восстановлении классной квалификации оформляется приказами лиц, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил (далее - приказ).
Копия приказа направляется в финансовое подразделение органов гражданской защиты (далее - ОГЗ) в течение двух рабочих дней со дня его регистрации для начисления надбавки к должностному окладу или изменения его размера, либо снятия надбавки.
Датой определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих считается день подписания приказа.
Сведения об определении классной квалификации сотрудников и военнослужащих вносятся в послужные списки личных дел сотрудников и военнослужащих, с указанием даты и номера приказа.
6. За имеющиеся классные квалификации сотрудникам и военнослужащим устанавливаются надбавки в соответствии с приложением 29 к постановлению Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 646 дсп "Об утверждении единой системы оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета".
6-1. Сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, прибывшим на службу в порядке перемещения из одного ОГЗ в другой, имеющиеся классная квалификация сохраняется с соответствующей надбавкой.
Сноска. Глава 1 дополнен пунктом 6-1 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-2. Сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, находящимся в отпуске по уходу за ребенком, имеющиеся классная квалификация сохраняется в течение всего периода нахождения в отпуске по уходу за ребенком, без выплаты надбавки.
Сноска. Глава 1 дополнен пунктом 6-2 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-3. Сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, обучающимся по очной форме в учебном заведении МЧС и зарубежных странах в рамках договоренности, прикомандированным к государственным органам и международным организациям имеющиеся классная квалификация сохраняется в течение всего периода обучения и прикомандирования без выплаты надбавки.
Сноска. Глава 1 дополнен пунктом 6-3 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету немесе алып тастау, қалпына келтіру туралы шешім осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген адамдардың бұйрықтарымен (бұдан әрі - бұйрық) ресімделеді.
Бұйрықтың көшірмесі лауазымдық айлықақыға үстемеақы есептеу немесе оның мөлшерін өзгерту не үстемеақыны алып тастау үшін тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде азаматтық қорғау органдарының (бұдан әрі – АҚО) қаржы бөлімшесіне жолданады.
Бұйрыққа қол қойылған күн, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау күні болып есептеледі.
Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау туралы мәліметтер бұйрықтың күні мен нөмірі көрсетіле отырып, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің жеке істерінің қызметтік тізімдеріне енгізіледі.
6. Сыныптық біліктіліктері үшін қызметкерлер мен әскери қызметшілерге "Мемлекеттік бюджет есебінен қамтылған барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 қазандағы № 646 қбпү қаулысына 29-қосымшаға сәйкес үстемеақы белгіленеді.
6-1. Бір АҚО-дан екіншісіне ауысу тәртібімен қызметке келген АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қолда бар сыныптық біліктілігі тиісті үстемеақымен сақталады.
Ескерту. Қағидалар 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-2. Бала күтімі бойынша демалыстағы АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қолда бар сыныптық біліктілігі бала күтімі бойынша демалыстың барлық кезеңінде үстемеақысыз сақталады.
Ескерту. Қағидалар 6-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-3. ТЖМ оқу орнында және уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын, мемлекеттік органдар мен халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қолда бар сыныптық біліктілігі оқудың және іссапардың барлық кезеңінде үстемеақысыз сақталады.
Ескерту. Қағидалар 6-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих
Параграф 1. Порядок присвоения и подтверждения классной квалификации сотрудников и военнослужащих
7. Присвоение классной квалификации сотрудников и военнослужащих осуществляется ежеквартально в порядке, предусмотренном настоящим параграфом.
8. Сотрудникам и военнослужащим присваиваются следующие классные квалификации:
1) "специалист 2 класса" - сотрудникам и военнослужащим, имеющим не менее одного года стаж работы на правоохранительной службе, в специальных государственных органах, воинской службе (за исключением срочной воинской службы) (далее – стаж службы);
2) "специалист 1 класса":
сотрудникам и военнослужащим, имеющим классную квалификацию "специалист 2 класса", стаж службы в ОГЗ не менее одного года после присвоения классной квалификации "специалист 2 класса";
сотрудникам и военнослужащим, не имеющим классные квалификации, при этом имеющим не менее трех лет стажа службы, а также не менее одного года стажа службы в ОГЗ либо не менее трех лет стажа работы на государственной службе, а также не менее одного года стажа службы в ОГЗ;
3) "специалист 1 класса – наставник (мастер)":
сотрудникам и военнослужащим, имеющим классную квалификацию "специалист 1 класса", стаж службы в ОГЗ не менее одного года после присвоения классной квалификации "специалист 1 класса";
сотрудникам и военнослужащим, не имеющим классные квалификации, при этом имеющим не менее четырех лет стажа службы и не менее одного года на политических должностях, а также не менее одного года стажа службы в ОГЗ либо не менее четырех лет стажа работы на государственной службе и не менее одного года на политических должностях, а также не менее одного года стажа службы в ОГЗ.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Сотрудникам и военнослужащим, поступившим на службу в ОГЗ после окончания учебного заведения МЧС или других специальных государственных и правоохранительных органов, Вооруженных сил, других войск и воинских формирований (далее – силовые структуры), исчисление срока службы для присвоения классной квалификации осуществляется после назначения на должности ОГЗ.
10. Сотрудники и военнослужащие к присвоению классной квалификации допускаются только один раз в год.
11. К присвоению классной квалификации не допускаются сотрудники и военнослужащие:
1) имеющие действующие дисциплинарные взыскания;

2-тарау. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау тәртібі
1-параграф. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерге сыныптық біліктілік беру және растау тәртібі
7. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктіліктерін беру осы параграфта көзделген тәртіпте тоқсан сайын жүзеге асырылады.
8. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерге келесі сыныптық біліктіліктер беріледі:
1) "2-сыныпты маман" - кемінде бір жыл құқық қорғау қызметінде, арнауы мемлекеттік органдарда, әскери қызметте (мерзімді әскери қызметті қоспағанда) жұмыс өтілі (бұдан әрі – қызмет өтілі) бар қызметкерлер мен әскери қызметшілерге;
2) "1-сыныпты маман":
"2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігін бергеннен кейін АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі бар қызметкерлер мен әскери қызметшілерге;
сыныптық біліктіліктері жоқ, дегенімен кемінде үш жыл қызмет өтілі, сондай-ақ АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі немесе мемлекеттік қызметте кемінде үш жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі бар қызметкерлер мен әскери қызметшілерге;
3) "1-сыныпты маман - тәлімгер (шебер)":
"1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігін бергеннен кейін АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі бар қызметкерлер мен әскери қызметшілерге;
сыныптық біліктіліктері жоқ, дегенімен кемінде төрт жыл қызмет өтілі және саяси лауазымдарда кемінде бір жыл, сондай-ақ АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі немесе мемлекеттік қызметте кемінде төрт жыл жұмыс өтілі және саяси лауазымдарда кемінде бір жыл, сондай-ақ АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі бар қызметкерлер мен әскери қызметшілерге.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. ТЖМ немесе басқа да арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың (бұдан әрі – күштік құрылымдар) оқу орнын бітіргеннен кейін АҚО-ның қызметіне кірген қызметкерлер мен әскери қызметшілерге сыныптық біліктілік беру үшін қызмет мерзімін есептеу АҚО-ның лауазымына тағайындалғаннан кейін жүзеге асырылады.
10. Қызметкерлер мен әскери қызметшілер сыныптық біліктілік беруге жылына бір рет қана жіберіледі.
11. Сыныптық біліктілік беруге:
1) қолданыстағы тәртіптік жазалары бар;

2) в период проведения в отношении них служебного расследования (рассмотрения вопроса о привлечении к дисциплинарной ответственности) или досудебного расследования – до принятия решения о привлечении к дисциплинарной ответственности или прекращении уголовного дела по реабилитирующим основаниям;
3) находящиеся в распоряжении ОГЗ (командира (начальника), Министра), до назначения их на должность.
12. Для присвоения классной квалификации ежеквартально до пятого числа последнего месяца соответствующего квартала, структурные подразделения ОГЗ направляют в кадровые службы ОГЗ списки сотрудников и военнослужащих, претендующих к присвоению классной квалификации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Списки претендующих к присвоению).
При этом, Списки претендующих к присвоению, направленные в кадровые службы ОГЗ после пятого числа последнего месяца соответствующего квартала не подлежат рассмотрению.
Начальники структурных подразделений ОГЗ обеспечивают своевременность, объективность и достоверность представляемых Списков претендующих к присвоению.
13. До десятого числа последнего месяца соответствующего квартала, кадровые службы ОГЗ изучают сотрудников и военнослужащих, включенных в Списки претендующих к присвоению на соответствие требованиям пунктов 8, 9, 10 и 11 настоящих Правил, и при условии соответствия их, формируют Список сотрудников и военнослужащих, допущенных к присвоению классной квалификации по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Список допущенных к присвоению).
14. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Список допущенных к присвоению в течение трех рабочих дней вносится на рассмотрение квалификационной комиссии.
Сноска. Пункт 15– в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Сотрудникам и военнослужащим, которым присвоена классная квалификация, выдаются нагрудные знаки классной квалификации сотрудников и военнослужащих по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
17. Имеющаяся классная квалификация подтверждается приказом лиц, указанных в пункте 4 настоящих Правил с установлением соответствующей надбавки:
1) исключен приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) оларға қатысты қызметтік тергеп – тексеру (тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы мәселені қарау) немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізу кезеңінде - тәртіптік жауаптылыққа тарту немесе ақтау негіздері бойынша қылмыстық істі тоқтату туралы шешім қабылданғанға дейін;
3) АҚО-ның (командирдің (бастықтың), Министрдің) қарамағындағы қызметкерлер мен әскери қызметшілер оларды лауазымға тағайындағанға дейін жол берілмейді.
12. Сыныптық біліктілікті беру үшін тоқсан сайын, тиісті тоқсанның соңғы айының бесінші күніне дейін АҚО-ның құрылымдық бөлімшелері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілікті беруге үміткер қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімдерін (бұдан әрі - Беруге үміткерлердің тізімдері) АҚО-ның кадр қызметтеріне жолдайды.
Бұл ретте тиісті тоқсанның соңғы айының бесінші күнінен кейін АҚО-ның кадр қызметіне жолданған Беруге үміткерлердің тізімдері қарауға жатпайды.
АҚО-ның құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары Беруге үміткерлердің тізімдерінің ұсынылуының уақытылығын, объективтілігін және дұрыстығын қамтамасыз етеді.
13. Тиісті тоқсанның соңғы айының оныншы күніне дейін АҚО-ның кадр қызметтері Беруге үміткерлердің тізімдеріне қосылған қызметкерлер мен әскери қызметшілерді осы Қағидалардың 8, 9, 10 және 11-тармақтарының талаптарына сәйкес келуін зерделейді және сәйкес келген жағдайда, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілік беруге рұқсат етілген қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімін қалыптастырады (бұдан әрі – Біліктілік беруге рұқсат етілгендердің тізімі).
14. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Біліктілік беруге рұқсат етілгендердің тізімі үш жұмыс күні ішінде біліктілік комиссиясының қарауына енгізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Сыныптық біліктілік берілген қызметкерлерге және әскери қызметшілерге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмеркерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктіліктерінің төсбелгілері беріледі.
17. Қолда бар сыныптық біліктілік:
1) алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) лицам, прибывшим на службу в ОГЗ в порядке перевода (откомандирования) из других силовых структур и назначенным на должности ОГЗ;
3) лицам, восстановленным на службу в ОГЗ по решению суда;
4) лицам, уволенным из силовых структур и вновь принятым на службу в ОГЗ, если со дня увольнения со службы в силовых структурах и до дня его приема на службу в ОГЗ прошло не более трех месяцев.
При этом, лицам, уволенным из силовых структур и вновь принятым на службу в ОГЗ по истечении более трех месяцев со дня увольнения со службы в силовых структурах и до дня его приема на службу в ОГЗ, определение классной квалификации осуществляется в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Исчисление срока службы для присвоения вышестоящей классной квалификации лицам, перечисленным в подпункте 4) пункта 17 настоящих Правил осуществляется со дня назначения на должности ОГЗ.
Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) басқа күштік құрылымдардан ауысу (іссапарға жіберу) тәртібімен АҚО-ның қызметіне келген және АҚО лауазымдарына тағайындалған тұлғаларға;
3) соттың шешімі бойынша АҚО-ның қызметіне қалпына келтірілген тұлғаларға;
4) егер күш құрылымдардан босатылған күннен бастап және АҚО-ға қызметке қабылданған күнге дейін үш айдан астам уақыт өтпесе, күш құрылымдардан босатылған және АҚО-ның қызметіне қайта қабылданған тұлғаларға тиісті үстемеақы белгілене отырып, осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген адамдардың бұйрығымен расталады.
Бұл ретте, егер күш құрылымдардан босатылған күннен бастап және АҚО-ға қызметке қабылданған күнге дейін үш айдан астам уақыт өтсе, күш құрылымдардан босатылған және АҚО-ның қызметіне қайта қабылданған тұлғалардың сыныптық біліктілігін айқындау осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
18. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Осы Қағидалардың 17-тармығының 4) тармақшасында көзделген тұлғаларға жоғары тұрған сыныптық біліктіліктерін беру үшін қызмет өтілін есептеу мерзімі АҚО-ның лауазымдарына тағайындалған күннен бастап жүзеге асырылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
20. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

24. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок понижения или снятия, восстановления классной квалификации сотрудников и военнослужащих
26. Понижение классной квалификации сотрудников и военнослужащих на одну ступень производится при наложении дисциплинарного взыскания в виде освобождения от занимаемой должности (снижения в должности на одну ступень) и (или) понижения в специальном звании (в воинском звании на одну ступень).
27. Классная квалификация "специалист 2 класса" сотрудников и военнослужащих снимается в случае наступления обстоятельств, предусмотренных пунктом 26 настоящих Правил.
28. Исключен приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Сотрудники и военнослужащие, которым понижены или сняты классные квалификации, восстанавливаются в прежних классных квалификациях по истечении шести месяцев со дня понижения или снятия классной квалификации.
Датой восстановления классной квалификации считается день подписания приказа лицами, предусмотренными пунктом 4 настоящих Правил.
Срок службы в классной квалификации прерывается со дня издания приказа о понижении или снятии классной квалификации и возобновляется со дня издания приказа о восстановлении классной квалификации.
Восстановление в прежней классной квалификации производится на основании рапорта сотрудника или военнослужащего.
Глава 3. Порядок создания квалификационных комиссий органов гражданской защиты по определению классной квалификации сотрудников и военнослужащих
30. Для определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих в ОГЗ приказами лиц, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, создаются квалификационные комиссии, рабочим органом которых являются кадровые службы ОГЗ.
Состав квалификационной комиссии определяется лицами, предусмотренными пунктом 4 настоящих Правил.
В состав квалификационной комиссии входят председатель квалификационной комиссии и другие члены квалификационной комиссии.
31. Общее количество членов квалификационной комиссии состоит из нечетного числа. Квалификационную комиссию возглавляет председатель.
При отсутствии председателя и членов квалификационной комиссии их полномочия осуществляют лица их замещающие.

24. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін төмендету немесе алып тастау, қалпына келтіру тәртібі
26. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін бір сатыға төмендету атқаратын лауазымынан босату (лауазымын бір сатыға төмендету) және (немесе) арнаулы атағын төмендету (әскери атағын бір сатыға төмендету) түрінде тәртіптік жаза қолданылған кезде жүргізіледі.
27. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің "2-сынып маманы" сыныптық біліктілігі осы Қағидалардың 26-тармағында көзделген мән-жайлар туындаған жағдайда алып тасталады.
28. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Сыныптық біліктілігі төмендетілген немесе алынып тасталған қызметкерлер мен әскери қызметшілер сыныптық біліктілігі төмендетілген немесе алынып тасталған күннен бастап алты ай өткен соң бұрынғы сыныптық біліктіліктеріне калыпына келтіріледі.
Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген адамдардың бұйрығына қол қойылған күн сыныптық біліктілікті қалпына келтіру күні болып есептеледі.
Біліктілік сыныбындағы қызмет мерзімі біліктілік сыныбын төмендету немесе алып тастау туралы бұйрық шығарылған күннен бастап үзiледi және біліктілік сыныбын қалпына келтiру туралы бұйрық шығарылған күннен бастап қалпына келтiрiледi.
Бұрынғы біліктілік сыныбына қалпына келтіру қызметкердің немесе әскери қызметшінің баянаты негізінде жүзеге асырылады.
3-тарау. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау бойынша азаматтық қорғау органдарының біліктілік комиссияларын құру тәртібі
30. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген тұлғалардың бұйрықтарымен АҚО-ның қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау үшін жұмыс органы АҚО-ның кадр қызметтері болып табылатын біліктілік комиссиялары құрылады.
Біліктілік комиссиясының құрамын осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген тұлғалар айқындайды.
Біліктілік комиссиясының құрамына біліктілік комиссиясының төрағасы және біліктілік комиссиясының басқа мүшелері кіреді.
31. Біліктілік комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Біліктілік комиссиясын Төраға басқарады.
Біліктілік комиссияны төрағасы мен мүшелері болмаған кезде олардың өкілеттіктерін оларды алмастыратын адамдар жүзеге асырады.

32. Председателями квалификационных комиссий для определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих, перечисленных:
1) в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил является вице-министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) в подпункте 2) пункта 4 настоящих Правил являются заместители начальников ДЧС МЧС;
2-1) в подпункте 2-1) пункта 4 настоящих Правил являются заместители начальников служб пожаротушения и аварийно-спасательных работ ДЧС МЧС;
3) в подпункте 3) пункта 4 настоящих Правил являются заместители командиров воинских частей;
4) в подпункте 4) пункта 4 настоящих Правил является заместитель начальника учебного заведения МЧС.
Сноска. Пункт 32 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Членами квалификационной комиссии назначаются начальники кадровых служб, а также представители юридических и финансовых служб.
Сноска. Пункт 33 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Секретарь квалификационной комиссии назначается из числа кадровых служб ОГЗ, осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании.
35. Изменение состава квалификационной комиссии осуществляется по решению лиц, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, путем издания приказа о внесении изменений и (или) дополнений в состав квалификационной комиссии.
36. Квалификационная комиссия принимает решение коллегиально открытым голосованием в течение трех рабочих дней с момента внесения материала, предусмотренного пунктом 15 настоящих Правил. Решение считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества голосов членов квалификационной комиссии.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Решение квалификационной комиссии оформляется актом, в котором отражаются результаты определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель квалификационной комиссии.
38. Акт подписывается всеми членами квалификационной комиссии и вносится на рассмотрение лиц, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам определения
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Нормативы по физической подготовке сотрудников и военнослужащих

32. Аталған қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау үшін біліктілік комиссияларының төрағалары:
1) осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министрі болып табылады;
2) осы Қағидалардың 4-тармағының 2) тармақшасында ТЖМ ТЖД бастықтарының орынбасарлары болып табылады;
2-1) осы Қағидалардың 4-тармағының 2-1) тармақшасында ТЖМ ТЖД өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі бастықтарының орынбасарлары болып табылады;
3) осы Қағидалардың 4-тармағының 3) тармақшасында әскери бөлімдер командирлерінің орынбасарлары болып табылады;
4) осы Қағидалардың 4-тармағының 4) тармақшасында ТЖМ оқу орны бастығының орынбасары болып табылады.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Біліктілік комиссиясының мүшелері болып кадр қызметтерінің бастықтары, сондай-ақ заң және қаржы қызметтерінің өкілдері тағайындалады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Біліктілік комиссиясының хатшысы АҚО-ның кадр қызметтері қатарынан тағайындалады, оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.
35. Біліктілік комиссиясының құрамын өзгерту осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген адамдардың шешімі бойынша біліктілік комиссиясының құрамына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы бұйрық шығару жолымен жүзеге асырылады.
36. Біліктілік комиссиясы осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген материалды енгізген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде алқалы ашық дауыс беру арқылы шешім қабылдайды. Егер оған біліктілік комиссиясы мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысы берілсе, шешім қабылданды деп есептеледі.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Біліктілік комиссиясының шешімі қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау нәтижелері көрсетілетін актімен ресімделеді.
Дауыстар тең болған жағдайда біліктілік комиссиясының төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
38. Актіге біліктілік комиссиясының барлық мүшелері қол қояды және осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген адамдардың қарауына енгізіледі.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің дене даярлығы бойынша нормативтер
1-тарау. Ер қызметкерлер мен әскери қызметшілердің дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер

Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.04.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам определения
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт о присвоении классной квалификации сотрудников и военнослужащих
Квалификационная комиссия органов гражданской защиты по определению классной квалификации сотрудников и военнослужащих (далее - комиссия) в составе: председатель комиссии (должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (далее - ФИО) и другие члены комиссии (должность, специальное (воинское) звание, ФИО, рассмотрев представленные материалы на присвоение классной квалификации, выносит следующее решение:
Специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность
Стаж работы на правоохранительной службе, в специальных государственных органах, воинской службе (за исключением срочной воинской службы), а также стаж работы на государственной службе
Стаж службы в органах гражданской защиты (c какого времени в органах гражданской защиты (число, месяц, год))
Имеющаяся классная квалификация (дата и номер приказа о присвоении, подтверждении, понижении или снятии, восстановлении классной квалификации)
Решение комиссии
1.
2.
Председатель комиссии ___________________________________________________
Члены комиссии _________________________________________________________
Секретарь комиссии ______________________________________________________
"____" __________ 20___ год.
Приложение 3
к Правилам определения
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
Списки сотрудников и военнослужащих, претендующих к присвоению классной квалификации
Специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность
Стаж работы на правоохранительной службе, в специальных государственных органах, воинской службе (за исключением срочной воинской службы), а также стаж работы на государственной службе
Стаж службы в органах гражданской защиты (c какого времени в органах гражданской защиты (число, месяц, год))
Имеющаяся классная квалификация (дата и номер приказа о присвоении, подтверждении, понижении или снятии, восстановлении клаcсной квалификации)
На присвоение какой классной квалификации претендует
1.
2.
Начальник структурного подразделения
органов гражданской защиты, подпись и дата.
Приложение 4
к Правилам определения
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
Список сотрудников и военнослужащих, допущенных к присвоению классной квалификации
Специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность
Стаж работы на правоохранительной службе, в специальных государственных органах, воинской службе (за исключением срочной воинской службы), а также стаж работы на государственной службе
Стаж службы в органах гражданской защиты (c какого времени в органах гражданской защиты (число, месяц, год))
Имеющаяся классная квалификация (дата и номер приказа о присвоении, подтверждении, понижении или снятии, восстановлении классной квалификации)
На присвоение какой классной квалификации претендует
Решение о допуске к присвоению классной квалификации (основание к допуску)
1.
2.
Начальник кадровой службы органов гражданской защиты, подпись и дата
Приложение 5
к Правилам определения
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
Ведомость сдачи нормативов по физической подготовке для присвоения или подтверждения классной квалификации
Сноска. Приложение 7 исключено приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам определения
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
Нагрудные знаки классной квалификации сотрудников и военнослужащих
"Специалист 1 класса-наставник (мастер)"
"Специалист 1 класса"
"Специалист 2 класса"
Приложение 7 к Правилам
определения классной
квалификации сотрудников
и военнослужащих органов
гражданской защиты
Форма
Список сотрудников и военнослужащих, подлежащих к подтверждению классной квалификации
Сноска. Приложение 7 исключено приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Правилам определения
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Медико-возрастные группы сотрудников и военнослужащих

Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін беру туралы акт
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау бойынша біліктілік комиссиясы (бұдан әрі - комиссия) құрамында: комиссия төрағасы (лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)) (бұдан әрі - ТАӘ) және комиссияның басқа мүшелері (лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, ТАӘ, сыныптық біліктілікті беруге ұсынылған материалды қарап, мынадай шешім шығарады:
Арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын лауазымы
Құқық қорғау қызметінде, арнаулы мемлекеттік органдарда, әскери қызметте (мерзімді әскери қызметті қоспағанда) жұмыс өтілі, сондай-ақ мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі
Азаматтық қорғау органдарында қызмет өтілі ( азаматтық қорғау органдарында қай уақыттан бастап (күні, айы, жылы))
Қолда бар сыныптық біліктілік (сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету немесе алу, қалпына келтіру туралы бұйрықтың күні мен нөмірі)
Комиссия шешімі
1.
2.
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
Комиссия мүшелері _________________________________________________________
Комиссия хатшысы ______________________________________________________
20___ жыл "____" __________
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілік беруге үміткер қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімдері
Арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын лауазымы
Құқық қорғау қызметінде, арнаулы мемлекеттік органдарда, әскери қызметте (мерзімді әскери қызметті қоспағанда) жұмыс өтілі, сондай-ақ мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі
Азаматтық қорғау органдарында қызмет өтілі (азаматтық қорғау органдарында қай уақыттан бастап (күні, айы, жылы))
Қолда бар сыныптық біліктілік (сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету немесе алып тастау, қалпына келтіру туралы бұйрықтың күні мен нөмірі)
Қандай сыныптық біліктілік алуға үміткер
1.
2.
Азаматтық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшесінің бастығы,
қолы және күні.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілік беруге рұқсат етілген қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімі
Арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын лауазымы
Құқық қорғау қызметінде, арнаулы мемлекеттік органдарда, әскери қызметте (мерзімді әскери қызметті қоспағанда) жұмыс өтілі, сондай-ақ мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі
Азаматтық қорғау органдарында қызмет өтілі (азаматтық қорғау органдарында қай уақыттан бастап (күні, айы, жылы))
Қолда бар сыныптық біліктілік (сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету немесе алып тастау, қалпына келтіру туралы бұйрықтың күні мен нөмірі)
Қандай сыныптық біліктілік алуға үміткер
Сыныптық біліктілікті беруге жіберу туралы шешім (жіберуге негіз)
1.
2.
Азаматтық қорғау органдарының кадр қызметінің бастығы,
қолы және күні
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілікті беру үшін дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосі
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 06.04.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігінің төсбелгілері
"1-сыныпты маман-тәлімгер (шебер)"
"1-сыныпты маман"
"2-сыныпты маман"
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілігін растауға жататын қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімі
Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына
8-қосымша
Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің медициналық жас топтары