О внесении изменений в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 65 "Об утверждении Правил предоставления услуг почтовой связи"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 декабря 2022 года № 516/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2022 года № 31425
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 65 "Об утверждении Правил предоставления услуг почтовой связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14370) следующие изменения:
в Правилах предоставления услуг почтовой связи, утвержденных указанным приказом:
пункты 5 и 6 исключить;
пункты 11 и 12 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Указание адреса отправителя и получателя на почтовых отправлениях, на сопроводительных бланках и на формах бланков почтовых отправлений для почтовых переводов денег производится отправителем с указанием адреса отправителя и получателя, которые являются адресами населенных пунктов Республики Казахстан.
На международных почтовых отправлениях отправителем указывается адрес отправителя, который является адресом населенного пункта Республики Казахстан, а адрес получателя указывается известный отправителю адрес населенного пункта страны назначения.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. В нерегистрируемых международных бандеролях на безвозмездной основе пересылаются отправления (секограммы) для лиц с инвалидностью (официально признанные слепыми или слабовидящими), которые отправляются законными представителями или поверенными (на основании доверенности) от имени лиц с инвалидностью (официально признанные слепыми или слабовидящими) с предоставлением подтверждающих документов по инвалидности, а также юридическими лицами, обслуживающие или представляющие лиц с инвалидностью (официально признанные слепыми или слабовидящими) с предоставлением подтверждающих документов в отношении юридического лица, наделенного правом официального обслуживания или представления интересов лиц с инвалидностью (официально признанные слепыми или слабовидящими).";
пункты 59 и 60 исключить;
пункты 84 и 85 исключить;
пункты 88 и 89 исключить;
пункт 94 исключить;
пункт 103 изложить в следующей редакции:
"103. Регистрируемые почтовые отправления, почтовые переводы денег выдаются адресату, его законному представителю или поверенному при предъявлении одного из следующих документов, удостоверяющих личность адресата или его представителя:

"Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 65 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 516/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 29 желтоқсанда № 31425 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14370 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында:
5 және 6-тармақтар алып тасталсын;
11 және 12-тармақтар алып тасталсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Пошта жөнелтілімдерінде, ілеспе бланкілерде және пошталық ақша аударымы бланкілерінің нысандарында жөнелтуші мен адресаттың мекенжайын көрсетуді жөнелтуші мен алушының Қазақстан Республикасының елді мекендерінің мекенжайы болып табылатын мекенжайын көрсету арқылы жөнелтуші жүзеге асырады.
Халықаралық пошта жөнелтілімдерінде жөнелтуші Қазақстан Республикасының елді мекенінің мекенжайы болып табылатын жөнелтушінің мекенжайы көрсетіледі, ал алушының мекенжайы жөнелтушіге белгілі межелі елдің елді мекенінің мекенжайы көрсетіледі.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Тіркелмейтін халықаралық бандерольдерде мүгедектігі бойынша растайтын құжаттарды ұсына отырып, мүгедектігі бар адамдардың (ресми түрде соқыр немесе көру қабілеті нашар деп танылған) атынан заңды өкілдер немесе сенім білдірілген өкілдер (сенімхат негізінде), сондай-ақ заңды тұлғалар жөнелтетін мүгедектігі бар адамдарға (ресми түрде соқыр немесе көру қабілеті нашар деп танылған) жөнелтілімдер (секограммалар) өтеусіз негізде жіберіледі, мүгедектігі бар адамдарға ресми қызмет көрсету немесе олардың мүдделерін білдіру құқығы берілген (ресми түрде соқыр немесе нашар көретін деп танылған) заңды тұлғаға қатысты растайтын құжаттарды ұсына отырып, мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсетушілер немесе өкілдік етушілер (ресми түрде соқыр немесе нашар көретін деп танылған).";
59 және 60-тармақтар алып тасталсын;
84 және 85-тармақтар алып тасталсын;
88 және 89-тармақтар алып тасталсын;
94-тармақ алып тасталсын;
103-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"103. Тіркелетін пошта жөнелтілімдері, пошталық ақша аударымдары адресатқа, оның заңды өкіліне және сенім білдірген адамына, адресаттың немесе оның өкілінің жеке басын куәландыратын мына құжаттардың бірін көрсеткенде ғана беріледі:

1) паспорта гражданина Республики Казахстан;
2) удостоверения личности гражданина Республики Казахстан;
3) вида на жительство иностранца в Республике Казахстан;
4) удостоверения лица без гражданства;
5) заграничного паспорта;
6) свидетельства о рождении.
Документ, удостоверяющих личность предъявляется пользователем услуг оператора почты на бумажном носителе либо в электронном виде посредством сервиса цифровых документов.
Поверенный дополнительно предъявляет оригинал доверенности и (или) электронную форму согласно статье 44-1 Закона Республики Казахстан "О нотариате" оператору почты для подтверждения соответствующих полномочий.
Пользователь услуг оператора почты указывает при получении почтового отправления данные предъявленного документа.
Выдача почтовых переводов денег производится с заполнением Бланка.";
пункт 170 исключить;
пункт 181 изложить в следующей редакции:
"181. Почтовые отправления с дополнительной надписью (отметкой) "Үкіметтік" – "Правительственное" принимаются от следующих должностных лиц Республики Казахстан:
1) Президент Республики Казахстан;
2) Премьер-Министр Республики Казахстан;
3) Председатель и Заместитель Председателя Сената Парламента Республики Казахстан;
4) Председатель и Заместитель Председателя Мажилиса Парламента;
5) Государственный секретарь Республики Казахстан;
6) Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан;
7) Председатель и Заместитель Председателя Конституционного Суда Республики Казахстан;
8) Председатель и Заместитель Председателя Верховного Суда Республики Казахстан;
9) Председатель Национального Банка Республики Казахстан;
10) Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан;
11) Заместители Премьер-Министра Республики Казахстан;
12) Генеральный прокурор и Заместитель Генерального прокурора Республики Казахстан;
13) Руководители органов, подотчетных Президенту Республики Казахстан;
14) Министры Республики Казахстан, руководители ведомств центральных исполнительных органов;
15) Председатели Комитетов Парламента Республики Казахстан;
16) Акимы городов Астана, Алматы, Шымкент и областей Республики Казахстан.
Почтовые отправления в разряде "Үкіметтік" - "Правительственное" обрабатываются и доставляются в первую очередь.".
2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;

1) Қазақстан Республикасы азаматының паспортын;
2) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін;
3) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат;
4) азаматтығы жоқ адамның куәлігі;
5) шетелдік паспорт;
6) туу туралы куәлік.
Жеке басын куәландыратын құжатты пошта операторының қызметтерін пайдаланушы қағаз жеткізгіште не цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық түрде ұсынады.
Сенім білдірілген адам тиісті өкілеттіктерді растау үшін пошта операторына сенімхаттың түпнұсқасын және (немесе) "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-1-бабына сәйкес электрондық нысанда қосымша көрсетеді.
Пошта операторының қызметтерін пайдаланушы пошта жөнелтілімін алу кезінде ұсынған құжаттың деректерін көрсетеді.
Пошталық ақша аударымдары Бланк толтырыла отырып беріледі.";
170-тармақ алып тасталсын;
181-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"181. "Үкіметтік" - "Правительственное" қосымша жазбасы (белгісі) бар пошта жөнелтілімдері Қазақстан Республикасының мына лауазымды тұлғаларынан қабылданады:
1) Қазақстан Республикасының Президенті;
2) Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі;
3) Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының төрағасы және төрағасының орынбасары;
4) Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің төрағасы және төрағасының орынбасары;
5) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы;
6) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы;
7) Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының төрағасы және төрағасының орынбасары;
8) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының төрағасы және төрағасының орынбасары;
9) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төрағасы;
10) Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының төрағасы;
11) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарлары;
12) Қазақстан Республикасы Бас прокуроры және Бас прокурорының орынбасары;
13) Қазақстан Республикасының Президентіне есеп беруші органдардың басшылары;
14) Қазақстан Республикасының министрлері, орталық атқарушы органдардың ведомство басшылары;
15) Қазақстан Республикасы Парламенті Комитеттерінің төрағалары;
16) Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және Қазақстан Республикасы облыстарының әкімдері.
"Үкіметтік" - "Правительственное" разрядындағы пошта жөнелтілімдері бірінші кезекте өңделеді және жеткізіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министра цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
СОГЛАСОВАН
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Национальный Банк
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан

3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі