Об утверждении Правил и оснований получения органами государственных доходов из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для осуществления налогового и таможенного контроля в форме налоговых и таможенных выездных проверок
Совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 26 января 2023 года № 41 и Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2023 года № 69. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2023 года № 31785
В соответствии с пунктом 1 статьи 16-1 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и основания получения органами государственных доходов из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для осуществления налогового и таможенного контроля в форме налоговых и таможенных выездных проверок.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальных интернет-ресурсах Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий совместный приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр финансов
Республики Казахстан
__________Е. Жамаубаев
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
__________Б. Асылов
Утвержден
совместным приказом
Заместителя Премьер-Министра -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 января 2023 года № 69
и Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 26 января 2023 года № 41
Правила и основания получения органами государственных доходов из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для осуществления налогового и таможенного контроля в форме налоговых и таможенных выездных проверок
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и основания получения органами государственных доходов из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для осуществления налогового и таможенного контроля в форме налоговых и таможенных выездных проверок (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 16-1 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" и определяют порядок и основания получения информации из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – сведения) органами государственных доходов (далее – ОГД) при осуществлении налогового и таможенного контроля в форме налоговых и таможенных выездных проверок.

Мемлекеттік кірістер органдарының құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен салықтық және кедендік көшпелі тексерулер нысанында салықтық және кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты алу қағидалары мен негіздерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2023 жылғы 26 қаңтардағы № 41 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 26 қаңтардағы № 69 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 қаңтарда № 31785 болып тіркелді
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-1-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мемлекеттік кірістер органдарының құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен салықтық және кедендік көшпелі тексерулер нысанында салықтық және кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты алу қағидалары мен негіздері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ресми интернет-ресурстарына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
__________Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
__________Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2023 жылғы 26 қаңтардағы
№ 69 мен
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 26 қаңтардағы
№ 41 Бірлескен бұйрықпен
бекітілген
Мемлекеттік кірістер органдарының құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен салықтық және кедендік көшпелі тексерулер нысанында салықтық және кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты алу қағидалары мен негіздері 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен салықтық және кедендік көшпелі тексерулер нысанында салықтық және кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты алу қағидалары мен негіздері (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-1-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен (бұдан әрі – мәліметтер) Мемлекеттік кірістер органдарының (бұдан әрі – МКО) салықтық және кедендік көшпелі тексерулер нысанында салықтық және кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде ақпарат алу тәртібі мен негіздерін айқындайды.

Глава 2. Порядок получения сведений из СИО ПСО
2. Получение сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – СИОПСО) осуществляется зарегистрированными в СИО ПСО пользователями ОГД посредством Единой транспортной среды государственных органов с использованием средств электронной цифровой подписи Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее – ЭЦП) в соответствии с Перечнем распределения ролей системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов по основаниям, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам, Правами доступа к сервисам согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
3. Доступ к СИО ПСО предоставляется при соблюдении условий для работы с СИО ПСО, изложенных в приложении 4 к Правилам формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 13 января 2023 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31702) (далее – Правила ГП РК № 21).
4. Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – КПСиСУ), выступающий в роли оператора СИО ПСО (далее – оператор), осуществляет регистрацию, блокировку, редактирование пользователей на основании заявки на организацию доступа к СИО ПСО, поданной в электронном формате (далее – Заявка) по форме согласно приложению 5 к Правилам ГП РК № 21.
5. Вход в СИО ПСО начинается с прохождения пользователем ОГД процедуры аутентификации, которая осуществляется посредством ЭЦП пользователя.
6. Передача средств ЭЦП другим лицам не допускается.
7. При первичном входе пользователь подписывает средствами ЭЦП согласие на условия использования СИО ПСО по форме согласно приложению 6 к Правилам ГП РК № 21.
8. Пользователь успешно прошедший аутентификацию получает доступ к СИО ПСО, а также возможность отправки запроса по сервисам, реализованным в СИО ПСО.
9. Пользователи обеспечивают обоснованность запроса сведений, соблюдение законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите, иной охраняемой законом тайны, а также их использование исключительно в целях, заявленных в запросе.
10. Оператор в течение суток с момента поступления Заявки определяет роль пользователя в СИО ПСО в соответствии с Заявкой, наличие регистрации пользователя в СИО ПСО, либо направляет мотивированный отказ в регистрации, подписанный средствами ЭЦП, зарегистрированной на КПСиСУ, посредством портала СИО ПСО.
При поступлении заявки на блокировку пользователя оператор незамедлительно блокирует доступ данного пользователя.

2-тарау. ҚАО ААЖ-дан мәліметтер алу тәртібі
2. ҚАО ААЖ-дан мәліметтер алуды құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінде (бұдан әрі – ҚАО ААЖ) тіркелген МКО-ның пайдаланушылары Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) құралдарын пайдалана отырып, Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы арқылы, осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінің рөлдерін негіздер бойынша бөлу тізбесімен, осы Қағидалардың 2-қосымшасы Сервистерге қол жеткізу құқықтарымен сәйкестендіріп жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 13 қаңтардағы № 21 бұйрығымен бекітілген Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінің мәліметтерді қалыптастыру, қол жеткізу, пайдалану, сақтау, қорғау және жою ҚАО ААЖ-ға қолжетімділік қағидалардың 4-қосымшасында жазылған (бұдан әрі – ҚР БП № 21 Қағидалары) жұмыс істеу үшін жағдайлар сақтаған кезде беріледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31702 болып тіркелген).
4. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – ҚСжАЕК) пайдаланушыларын тіркеуді, бұғаттауды, редакциялауды ҚР БП № 21 Қағидаларының 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық форматта берілген ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті ұйымдастыруға арналған өтінімді (бұдан әрі – Өтінім) негізінде жүзеге асырады.
5. ҚАО ААЖ-ға кіру МКО пайдаланушысының ЭЦҚ арқылы жүзеге асырылатын аутентификация рәсімінен өтуінен басталады.
6. ЭЦҚ-ның құралдарын басқа адамдарға беруге жол берілмейді.
7. Бастапқы кіру кезінде пайдаланушы ЭЦҚ құралдарымен ҚР БП № 21 Қағидаларымен бекітілген 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ҚАО ААЖ-ға пайдалану шарттарына қол қояды.
8. Аутентификациядан сәтті өткен пайдаланушы ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті, сондай-ақ ҚАО ААЖ-да іске асырылған сервистер бойынша сұрау салуды жіберу мүмкіндігін алады.
9. Пайдаланушылар мәліметтер сұратудың негізділігін, Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының, заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын, сондай-ақ оларды сұрау салуда мәлімделген мақсаттарда ғана пайдалануды қамтамасыз етеді.
10. Оператор Өтінімдер келіп түскен сәттен бастап бір тәулік ішінде Өтінімге сәйкес пайдаланушы рөлін, ҚАО ААЖ-да пайдаланушының тіркелуінің болуын айқындайды не ҚАО ААЖ порталы арқылы ҚСжАЕК-де тіркелген ЭЦҚ құралдарымен қол қойылған тіркеуден дәлелді бас тартуды ҚАО ААЖ порталы арқылы жібереді.
Пайдаланушыны бұғаттауға өтінім түскен кезде оператор дереу осы пайдаланушының кіруін бұғаттайды.

11. Оператор не регистрирует и не предоставляет пользователю доступ к СИО ПСО, в случаях, если сведения, указанные в Заявке на получение доступа к СИО ПСО, являются не достоверными, неполными или неактуальными.
12. Оператором не допускается распространение личной информации о пользователях, за исключением случаев, предусмотренных частью 5 статьи 34 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
13. В случае изменения прав пользователя по причине перевода на другую должность или подразделение пользователь в течение суток со дня подписания приказа направляет посредством портала СИО ПСО электронную Заявку.
14. Учетная запись подлежит автоматической блокировке, в случае, если пользователем более 60 дней не производятся запросы в СИО ПСО.
15. Должностные лица, ответственные за обеспечение обоснованности запросов, организацию работы с электронными информационными ресурсами, полученными из СИО ПСО, и их использованием (далее – должностные лица) незамедлительно направляют посредством портала СИО ПСО Заявку на блокирование пользователя при его увольнении или отстранения от должности.
16. Должностные лица определяются приказом руководителя ОГД.
17. Должностные лица обеспечивают ведомственный контроль за обоснованностью запросов в СИО ПСО.
18. Ведомственный контроль заключается в периодическом, но не менее одного раза в месяц, мониторинге запросов посредством функционала "Отчеты", в котором отображаются все запросы пользователей.
19. При нарушении пользователем Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 (далее – Единые требования), требований Правил ГП РК № 21 и настоящих Правил, должностные лица принимают меры по блокировке доступа и рассмотрению вопроса об ответственности, установленные законами Республики Казахстан.
Глава 3. Основания получения сведений из СИО ПСО
20. Основанием получения сведений из СИО ПСО является запрос с указанием номера налоговой и таможенной выездной проверки, зарегистрированной в Едином реестре субъектов и объектов проверок" (далее – ЕРСОП) КПСиСУ.
21. Запрос на получение сведений из СИО ПСО в форме электронного документа равнозначен документу на бумажном носителе.
22. Обоснованность запроса подлежит проверке оператором путем автоматической сверки указанного пользователем номера налоговой и таможенной выездной проверки со сведениями ЕРСОП.

11. Оператор, егер ҚАО ААЖ-ға қол жеткізуге арналған Өтінімде көрсетілген мәліметтер шынайы емес, толық емес немесе өзекті болып табылмаған жағдайларда, пайдаланушы ҚАО ААЖ-ға қол жеткізуді тіркемейді және бермейді.
12. Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 34-бабының 5-бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, оператор пайдаланушылар туралы жеке ақпаратты таратуына жол берілмейді.
13. Басқа лауазымға немесе бөлімшеге ауыстыру себебі бойынша пайдаланушының құқықтары өзгерген жағдайда, пайдаланушы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бір тәулік ішінде ҚАО ААЖ-ның порталы арқылы электрондық Өтінімді жібереді.
14. Егер пайдаланушы 60 күннен артық ҚАО ААЖ-да сұрау салулар жүргізбеген жағдайда, есепке алу жазбасы автоматты түрде бұғатталуға жатады.
15. Сұрау салудың негізділігін қамтамасыз етуге, ҚАО ААЖ-дан алынған электрондық ақпараттық ресурстармен жұмысты ұйымдастыруға және оларды пайдалануға жауапты лауазымды адамдар (бұдан әрі – лауазымды адамдар) пайдаланушыны жұмыстан босатқан немесе лауазымынан шеттеткен жағдайда дереу бұғаттауға арналған Өтінімді ҚАО ААЖ-ның порталы арқылы жібереді.
16. Лауазымды адамдар МКО басшысының бұйрығымен айқындалады.
17. Лауазымды адамдар ҚАО ААЖ-да сұрау салудың негізділігіне ведомстволық бақылауды қамтамасыз етеді.
18. Ведомстволық бақылау пайдаланушыларының барлық сұрау салуын көрсететін "Есептер" функционалы арқылы сұрау салуларды мерзімді, бірақ кемінде айына бір рет мониторингілеуден тұрады.
19. Пайдаланушы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды (бұдан әрі – Бірыңғай талаптар), ҚР БП № 21 Қағидаларының және осы Қағидалардың талаптарын бұзған жағдайда, лауазымды тұлғалар қол жеткізуді бұғаттау және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілік туралы мәселені қарау жөнінде шаралар қабылдайды.
3-тарау. ҚАО ААЖ-дан мәліметтер алу негіздері
20. ҚАО ААЖ-дан мәліметтер алудың негізі ҚСжАЕК-нің Тексеру субьектілері мен обьектілерінің бірыңғай тізілімінде (бұдан әрі – ТСОБТ) тіркелген салықтық және кедендік көшпелі тексеру нөмірін көрсете отырып жазылған сұрау салу болып табылады.
21. Электрондық құжат нысанында ҚАО ААЖ-дан мәліметтерді алуға сұрау салу қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең болады.
22. Сұрау салудың негізділігін оператор пайдаланушы көрсеткен салықтық және кедендік көшпелі тексеру нөмірін ТСОБТ-тың мәліметтерін автоматты түрде салыстырып тексеру жолымен тексеруге тиіс.

23. Сведения, полученные из СИО ПСО, приобщаются к соответствующим материалам, при этом электронные копии полученных из СИО ПСО сведений, загруженных на локальное устройство, подлежат незамедлительному уничтожению.
24. Сроки, условия хранения сведений определяются, исходя из содержания основного материала. Сведения подлежат уничтожению вместе с соответствующими материалами.
25. Электронные запросы и результаты их обработки, хранятся в СИО ПСО постоянно.
26. После получения сведений из СИО ПСО, пользователь обеспечивает их конфиденциальность.
27. При работе с СИО ПСО пользователем соблюдаются Единые требования, а также требования Правил ГП РК № 21 и настоящих Правил.
28. За незаконные сбор и обработку, а также разглашение сведений, полученных из СИО ПСО, отнесенных к персональным данным пользователь несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
29. Доступ пользователям предоставляется круглосуточно, кроме времени простоя при аварийных ситуациях или проведении плановых технических работ, опубликованных на портале СИО ПСО, которое фиксируется оператором СИО ПСО в Журнале аварийных ситуаций по форме согласно приложению 7 к Правилам ГП РК № 21.
30. Фиксация всех параметров в процессе эксплуатации СИО ПСО производится по времени города Астаны.
31. Все запросы пользователей ОГД фиксируются в журнале регистрации событий (далее – Log-журнал) и архивируются по мере заполнения.
Архив Log-журналов СИО ПСО содержит данные о запросах и результатах их обработки за все время работы СИО ПСО.
32. В случае выявления в рамках администрирования СИО ПСО нарушений пользователями Единых требований, а также требований Правил ГП РК № 21 и настоящих Правил, оператор незамедлительно блокирует им доступ, с последующим уведомлением о выявленном нарушении прокурора и руководства ОГД.
33. Прокурор в пределах и формах, установленных статьей 17 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" (далее – Конституционный закон "О прокуратуре"), осуществляет надзор за законностью получения пользователями сведений из СИО ПСО.
Для проведения проверки по вопросу соблюдения законности получения пользователями сведений из СИО ПСО прокурор выносит соответствующее постановление.
34. Прокурор в ходе осуществления надзора за законностью полученных сведений из СИО ПСО вправе запрашивать от оператора информацию о запросах, направленных пользователями и полученных сведений из СИО ПСО.
Оператор предоставляет информацию прокурору на основании запроса с приложением постановления о производстве проверки либо иного документа, послужившим основанием для запроса.

23. ҚАО ААЖ-дан алынған мәліметтер тиісті материалдарға қоса тіркеледі, бұл ретте жергілікті құрылғыға жүктелген ҚАО ААЖ-дан алынған мәліметтерінің электрондық көшірмелерін дереу жоюға тиіс.
24. Мәліметтерді сақтау мерзімдері, шарттары негізгі материалдың мазмұнына қарай айқындалады. Мәліметтер тиісті материалдармен бірге жойылуға тиіс.
25. Электрондық сұрау салу мен оларды өңдеу нәтижелері тұрақты түрде ҚАО ААЖ-да сақталады.
26. ҚАО ААЖ-дан мәліметтерді алғаннан кейін пайдаланушы олардың құпиялылығын қамтамасыз етеді.
27. Пайдаланушы ҚАО ААЖ-мен жұмыс істеген кезде бірыңғай талаптар, сондай-ақ ҚР БП № 21 Қағидаларының және осы Қағидалардың талаптары сақталады.
28. Дербес деректерге жатқызылған ҚАО ААЖ-дан алынған мәліметтерді заңсыз жинау және өңдеу, сондай-ақ жария еткені үшін пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
29. Пайдаланушыларға авариялық жағдайлар кезінде іркілу уақытынан немесе ҚР БП № 21 Қағидаларымен бекітілген 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ҚАО ААЖ-ның операторы тіркейтін Авариялық жағдайлар журналында ҚАО ААЖ-ның порталында жарияланған жоспарлы техникалық жұмыстарды жүргізуден басқа, қолжетімділік тәулік бойы ұсынылады.
30. ҚАО ААЖ-ны пайдалану процесінде барлық параметрлерді тіркеу Астана қаласының уақыты бойынша жүргізіледі.
31. МКО пайдаланушылардың барлық сұрау салулары оқиғаны тіркеу журналында (бұдан әрі – Log-журнал) тіркеледі және толтырылуына қарай архивтеледі.
ҚАО ААЖ Log-журналдарының архивы ҚАО ААЖ-ның барлық жұмыс уақытындағы сұрау салулары мен оларды өңдеу нәтижелері туралы деректерді қамтиды.
32. Пайдаланушылар ҚАО ААЖ-ның Бірыңғай талаптарын әкімшілендіру шеңберінде, сондай-ақ ҚР БП № 21 Қағидаларының және осы Қағидалардың талаптарында бұзушылықтар анықтаған жағдайда, оператор оларға қол жеткізуді дереу бұғаттап, кейін прокурор мен МКО басшылығын анықталған бұзушылықтар туралы хабардар етеді.
33. Прокурор "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының (бұдан әрі – "Прокуратура туралы" Конституциялық заңы) 17-бабында белгіленген шектер мен нысандарда пайдаланушылардың ҚАО ААЖ-дан мәліметтерді алуының заңдылығының қадағалауын жүзеге асырады.
Пайдаланушылардың ҚАО ААЖ-дан мәліметтерді алуының заңдылығын сақтау мәселесі бойынша тексеру жүргізу үшін прокурор тиісті қаулы шығарады.
34. Прокурор ҚАО ААЖ-дан алынған мәліметтердің заңдылығын қадағалауды жүзеге асыру барысында оператордан пайдаланушылар жіберген сұрау салулар туралы ақпаратты және ҚАО ААЖ-дан алынған мәліметтерді сұратуға құқылы.
Оператор сұрау салу үшін негіз болған тексеру жүргізу туралы қаулыны не өзге де құжатты қоса бере отырып, сұрау салу негізінде прокурорға ақпарат береді.