О внесении изменений и дополнения в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1138 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 819 "Об утверждении проверочных листов в области карантина растений"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 63 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2023 года № 31913
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1138 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 819 "Об утверждении проверочных листов в области карантина растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12740) следующие изменения и дополнение:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области карантина растений";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области карантина растений согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих производство, заготовку, хранение, переработку подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска и (или) продукции из подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих научные исследования с использованием или в отношении карантинных объектов и (или) чужеродных видов и (или) зараженной (засоренной) карантинными объектами и (или) чужеродными видами подкарантинной продукции согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих маркировку и обеззараживание древесного упаковочного материала согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;

"Өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1138 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 819 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 15 ақпандағы № 63 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2023 жылғы 15 ақпандағы № 22 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 ақпанда № 31913 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
"Өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1138 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 819 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12740 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсімдіктер карантині саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 5 және 6-тармақтарына және 143-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өсімдіктер карантині саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімді және (немесе) фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімнен алынған өнімді өндіруді, дайындауды, сақтауды, өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес карантиндік объектілерді және (немесе) бөтен текті түрлерді және (немесе) карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған (ластанған) карантинге жатқызылған өнімді пайдалана отырып немесе оларға қатысты ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес ағаштан жасалған буып-түю материалын таңбалауды және залалсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы;

5) проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих обеззараживание подкарантинной продукции высокого и низкого фитосанитарного риска, зараженной (засоренной) карантинными объектами и (или) чужеродными видами согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2, 3 и 4 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 5 согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Т. Жаксылыков
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________ Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 22
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 63
Приложение 1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года
№ 15-05/1138
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 819
Критерии оценки степени риска в области карантина растений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области карантина растений (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), для отнесения субъектов (объектов) контроля и надзора в области карантина растений к степеням риска и отбора субъектов (объектов) контроля и надзора при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.

5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған (ластанған) фитосанитариялық тәуекелі жоғары және төмен карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
1, 2, 3 және 4-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 5-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
Т. Жаксылыков
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 22 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 63 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 15-05/1138 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 819 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өсімдіктер карантині саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өсімдіктер карантині саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабы 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, өсімдіктер карантині саласындағы бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесіне жатқызу және бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля и надзора – физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля и надзора в области карантина растений;
2) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области карантина растений, в виде наличия отходов (мусора, растительных остатков) на разгрузочных площадках, складских помещениях и технологических оборудованиях после проведения технологических операций с зерном и продуктами его переработки;
3) значительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области карантина растений, не относящиеся к незначительным и грубым нарушениям;
4) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области карантина растений, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля и надзора жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в области карантина растений и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора;
7) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля и надзора, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля и надзора к различным степеням риска;
8) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
9) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) – қызметі өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
2) болмашы бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды астықпен және оның өңделген өнімдерімен технологиялық операциялар жүргізілгеннен кейін түсіру алаңдарында, қойма үй-жайларында және технологиялық жабдықтарда қалдықтардың (қоқыстардың, өсімдік қалдықтарының) болуы түрінде бұзу;
3) елеулі бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасында белгіленген, болмашы және өрескел бұзушылықтарға жатпайтын талаптарды бұзу;
4) өрескел бұзушылық – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген әкімшілік жауаптылыққа әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу;
5) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – өсімдіктер карантині саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты және жекелеген бақылау және қадағалау субъектісінен (объектісінен) тікелей тәуелді емес бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау және қадағалау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тексеру парағы – бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі.

3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора субъекты (объекты) контроля и надзора относятся к одной из следующих степеням риска (далее – степени риска):
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой и средней степеням риска, проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, проводятся профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении профилактического контроля субъектов (объектов) контроля и надзора
4. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля и надзора формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
5. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля и надзора высокой степени риска относятся субъекты контроля и надзора, осуществляющие посев, хранение, транспортировку и реализацию посадочного и (или) семенного материала.
6. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля и надзора средней степени риска относятся:
1) субъекты контроля и надзора, осуществляющие производство, заготовку, хранение, переработку подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска и (или) продукции из подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска;
2) субъекты контроля и надзора, осуществляющие научные исследования с использованием или в отношении карантинных объектов и (или) чужеродных видов и (или) зараженной (засоренной) карантинными объектами и (или) чужеродными видами подкарантинной продукции;
3) субъекты контроля и надзора, осуществляющие маркировку и обеззараживание древесного упаковочного материала;
4) субъекты контроля и надзора, осуществляющие обеззараживание подкарантинной продукции высокого и низкого фитосанитарного риска, зараженной (засоренной) карантинными объектами и (или) чужеродными видами.

3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің (бұдан әрі – тәуекел дәрежелері) біріне жатқызылады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
2-тарау. Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
4. Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
5. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) отырғызылатын және (немесе) тұқымдық материалды себуді, сақтауды, тасымалдауды және өткізуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері жатады.
6. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мыналар жатады:
1) фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімді және (немесе) фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімнен жасалған өнімді өндіруді, дайындауды, сақтауды, өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері;
2) карантиндік объектілерді және (немесе) бөтен текті түрлерді және (немесе) карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған карантинге жатқызылған өнімді пайдалана отырып немесе оларға қатысты ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері;
3) ағаштан жасалған буып-түю материалын таңбалауды және зарарсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері;
4) карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған (ластанған) фитосанитариялық тәуекелі жоғары және төмен карантинге жатқызылған өнімді зарарсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері.

7. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля и надзора низкой степени риска относятся:
1) субъекты контроля и надзора, осуществляющие реализацию подкарантинной продукции;
2) субъекты контроля и надзора, осуществляющие производство, заготовку, хранение, переработку подкарантинной продукции низкого фитосанитарного риска.
Параграф 2. Субъективные критерии
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля и надзора, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области карантина растений.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора;
3) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора, в том числе выявление на территориях субъекта контроля и надзора особо опасных вредных организмов и карантинных объектов, очагов их распространения;
4) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
5) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора);
6) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
7) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями.
10. Для оценки степени риска используются:
1) субъективные критерии в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих производство, заготовку, хранение, переработку подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска и (или) продукции из подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
2) субъективные критерии в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих научные исследования с использованием или в отношении карантинных объектов и (или) чужеродных видов и (или) зараженной (засоренной) карантинными объектами и (или) чужеродными видами подкарантинной продукции согласно приложению 2 к настоящим Критериям;

7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі төмен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мыналар жатады:
1) карантинге жатқызылған өнімді өткізуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері;
2) фитосанитариялық тәуекелі төмен карантинге жатқызылған өнімді өндіруді, дайындауды, сақтауды, өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайданылады:
1) бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бақылау және қадағалау субъектісінің кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы, оның ішінде бақылау және қадағалау субъектісінің аумақтарында аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік объектілерді, олардың таралу ошақтарын анықтау;
4) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
5) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар);
6) мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау;
7) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
10. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мыналар пайдаланылады:
1) осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімді және (немесе) фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімнен алынған өнімді өндіруді, дайындауды, сақтауды, өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы субъективті өлшемшарттар;
2) осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес карантиндік объектілерді және (немесе) бөтен текті түрлерді және (немесе) карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған (ластанған) карантинге жатқызылған өнімді пайдалана отырып немесе оларға қатысты ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы субъективті өлшемшарттар;

3) субъективные критерии в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих маркировку и обеззараживание древесного упаковочного материала согласно приложению 3 к настоящим Критериям;
4) субъективные критерии в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих обеззараживание подкарантинной продукции высокого и низкого фитосанитарного риска зараженной (засоренной) карантинными объектами и (или) чужеродными видами согласно приложению 4 к настоящим Критериям.
11. На основании источников информации, указанных в пункте 9 настоящих Критериев, субъективные критерии подразделены на три степени нарушения: грубые, значительные и незначительные.
12. В соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям в соответствии с главой 3 настоящих Критериев рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Параграф 3. Управление рисками
13. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и надзора и концентрации контроля и надзора на нарушителях субъекты (объекты) контроля и надзора освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора на период, определяемый пунктом 19 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.
14. Субъекты (объекты) контроля и надзора переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в области карантина растений субъектов контроля и надзора в случаях, если в законах Республики Казахстан и в настоящих Критериях определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
15. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля и надзора к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля и надзора, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля и надзора в области карантина растений.

3) осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес ағаштан жасалған буып-түю материалын таңбалауды және залалсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы субъективті өлшемшарттар;
4) осы Өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған (ластанған) фитосанитариялық тәуекелі жоғары және төмен карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы субъективті өлшемшарттар.
11. Осы Өлшемшарттардың 9-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің негізінде субъективті өлшемшарттар үш бұзушылық дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
12. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес осы Өлшемшарттардың 3-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ды қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару
13. Адал бақылау және қадағалау субъектілерін көтермелеу қағидатын іске асыру және бақылау мен қадағалауды бұзушыларға шоғырландыру мақсатында бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) осы Өлшемшарттардың 19-тармағында айқындалатын кезеңге бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізуден босатылады.
14. Бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері), егер Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Өлшемшарттарда бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылаудан босату жағдайлары айқындалса, онда ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау және қадағалау субъектілерінің өсімдіктер карантині саласындағы тәуекелдің жоғары дәрежесінен тәуекелдің орташа дәрежесіне немесе тәуекелдің орташа дәрежесінен тәуекелдің төмен дәрежесіне ауыстырылады.
15. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүзеге асырылатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) санының ең төменгі жол берілетін шегі өсімдіктер карантині саласындағы осындай бақылау және қадағалау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.

Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
16. При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
При не выявлении грубых нарушений, определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 –требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта предпринимательства к определенной степени риска в соответствии с пунктом 12 настоящих Критериев.
17. Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение профилактического контроля субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении субъекта (объекта) контроля и надзора с наибольшим потенциальным риском.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
18. В отношении субъектов контроля и надзора, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением, не допускается включение их при формировании списков на очередной период государственного контроля.
19. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.

3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
16. Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні кәсіпкерлік субъектісін осы Өлшемшарттардың 12-тармағына сәйкес белгілі бір тәуекел дәрежесіне жатқызуға негіз болып табылады.
17. Субъективті критерийлерді талдау және бағалау бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) неғұрлым ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісінің (объектісінің) тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Талдау және бағалау кезінде нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
18. Бұрын бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды енгізуге жол берілмейді.
19. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі жүргізілетін талдау және субъективті өлшемшарттар бойынша алынған мәліметтерді бағалау нәтижелері бойынша, бірақ жылына екі реттен жиілетпей айқындалады.