Об утверждении Правил ведения единой родословной книги собак казахских пород
Приказ и.о Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2023 года № 32192
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 33-2 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Единой родословной книги собак казахских пород.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года.
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
З. Сулейменова
Приложение к приказу
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 31 марта 2023 года № 107
Правила ведения Единой родословной книги собак казахских пород
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Единой родословной книги собак казахских пород (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 33-2 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок ведения Единой родословной книги собак казахских пород.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Единая родословная книга собак казахских пород (далее – Книга) – свод данных о собаках казахских пород с указанием сведений о происхождении, породности, экстерьерно-конституциональных характеристиках и иных качествах;
2) Национальный центр казахских пород собак (далее – Национальный центр) является структурным подразделением специализированной организации, определенной уполномоченным органом для осуществления деятельности по сохранению и воспроизводству казахских пород собак.

Қазақы ит тұқымдарының бірыңғай тұқым-тегi кітабын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2023 жылғы 31 наурыздағы № 107 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 наурызда № 32192 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-2-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақы ит тұқымдарының бірыңғай тұқым-тегі кітабын жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы бұйрықтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
З. Сулейменова
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2023 жылғы 31 наурыздағы
№ 107 бұйрығымен
бекітілген
Қазақы ит тұқымдарының Бірыңғай тұқым-тегі кітабын жүргізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай тұқым-тегі кітабын жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-2-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және қазақы ит тұқымдарының бірыңғай тұқым-тегі кітабын жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақы тұқымды иттердің бірыңғай тұқым-тегі кітабы (бұдан әрі – Кітабы) – шығу тегі, тұқымдылығы, сыртқы тұрпаттық-бітімдік сипаттамалары мен өзге де қасиеттері туралы мәліметтер көрсетілген қазақы тұқымды иттер туралы деректер жинағы;
2) Қазақы ит тұқымдарының ұлттық орталығы (бұдан әрі – Ұлттық орталық) қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін уәкілетті орган айқындаған мамандандырылған ұйымның құрылымдық бөлімшесі болып табылады;

3) свидетельство о происхождении собаки казахской породы (далее – свидетельство о происхождении) – документ, содержащий сведения о ее родословной;
4) стандарт казахских пород собак – описание собак казахских пород по экстерьерно-конституциональным характеристикам и пользовательным качествам;
5) чистопородная собака казахской породы – собака породы казахский тазы или казахский тобет, соответствующая утвержденному стандарту казахских пород собак и имеющая свидетельство о происхождении, содержащее сведения о не менее чем трех непрерывных поколениях предков, относящихся к той же породе;
6) специализированные организации уполномоченного органа и местных исполнительных органов (далее – специализированные организации) – государственные учреждения по обеспечению охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира и республиканские государственные предприятия по обеспечению охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира, а также сохранению и воспроизводству казахских пород собак;
7) Регистр родословной по казахским породам собак - это неполная (нулевая) родословная, в ней присутствуют графы "нет информации" вместо кличек предков, имеются данные только о данной собаке.
2. Порядок ведения Единой родословной книги
3. Книга ведется по казахским породам собак, включенным в опись пород собак, заявленных для внесения в Книгу, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Национальный центр ведет Книгу, осуществляет отбор, подбор собак казахских пород собак в соответствии со стандартом казахских пород собак для внесения в Книгу.
5. В Книгу вносятся следующие данные чистопородных казахских пород собак:
1) по казахской породе тазы:
регистрационный номер, происхождение и породность собак;
характеристика кобеля и суки по живой массе;
балльная оценка (индексная оценка);
учета случки и щенения самок;
учет племенного использования кобеля, суки и качества их потомства;
кличка, индивидуальный номер, порода, дата и место рождения, происхождение собак;
результаты измерения высоты в холке, глубины в груди, косой длины туловища (мерной палкой), обхвата пясти;
окрас, год рождения;
шерстяной покров;
структура головы, челюсти и ушей;
структура шеи.
2) по казахской породе тобет:
регистрационный номер, происхождение и породность собак;
характеристика кобеля и суки по живой массе;
балльная оценка (индексная оценка);
учета случки и щенения самок;
учет племенного использования кобеля, суки и качества их потомства;
кличка, индивидуальный номер, порода, дата и место рождения, происхождение собак;
результаты измерения высоты в холке, глубины в груди, косой длины туловища (мерной палкой), обхвата пясти;
окрас, год рождения;
шерстяной покров;
структура головы, челюсти и ушей;
структура шеи.

3) қазақы тұқымды иттің шығу тегі туралы куәлік (бұдан әрі – шығу тегі туралы куәлік) – оның тұқым-тегі туралы мәліметтерді қамтитын құжат;
4) қазақы ит тұқымдарының стандарты – қазақы тұқымды иттердің сыртқы тұрпаттық-бітімдік сипаттары мен пайдаланушылық қасиеттері бойынша сипаттамасы;
5) тұқымы таза қазақы тұқымды ит – қазақы ит тұқымдарының бекітілген стандартына сәйкес келетін және сол тұқымға жататын тегінің кемінде үздіксіз үш буыны туралы мәліметтер қамтылған шығу тегі туралы куәлігі бар қазақы тазы немесе қазақы төбет тұқымдас ит;
6) уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органдардың мамандандырылған ұйымдары (бұдан әрі – мамандандырылған ұйымдар) – жануарлар дүниесін қорғауды, өсімін молайтуды және орнықты пайдалануды қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мекемелер және жануарлар дүниесiн қорғауды, өсiмiн молайтуды және орнықты пайдалануды, сондай-ақ қазақы ит тұқымдарын сақтауды және өсімін молайтуды қамтамасыз ету жөніндегі республикалық мемлекеттік кәсіпорындар;
7) Қазақ ит тұқымдарының асыл тұқымды тізілімі толық емес (нөлдік) тұқымдық болып табылады, онда ата тегінің орнына "ақпарат жоқ" бағандары бар, тек осы ит туралы деректер бар.
2. Бірыңғай тұқым-тегі кітабын жүргізу тәртібі
3. Кітап осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Кітапқа енгізу үшін жарияланған ит тұқымдарының тізіліміне енгізілген иттердің қазақ тұқымдары бойынша жүргізіледі.
4. Кітапқа енгізу үшін қазақы ит тұқымдарының стандарттарына сәйкес таңдау және іріктеуді Ұлттық орталық жүзеге асырады.
5. Таза қазақы тұқымды иттердің деректері бойынша Кітапқа келесі мәліметтер енгізіледі:
1) қазақы тұқымды тазы иті бойынша:
иттердің тіркеу нөмірі, шығу тегі мен тұқымы;
тірі салмақ бойынша аталық және аналық сипаттамалары;
балдық баға беру (индекстік бағалау);
аналықтардың жұптасу және күшіктеу есебін жүргізу;
аталықтардың, аналықтардың тұқымдық пайдалануын және олардың ұрпақтарының сапасын есепке алу;
иттердің лақап аты, жеке нөмірі, тұқымы, туған күні мен жері, шығу тегі;
шоқтық биіктікті, кеудедегі тереңдікті, дененің қиғаш ұзындығын (өлшеу таяқшасымен), шеңберін өлшеу нәтижелері;
өңі, туған жылы;
жүн жамылғысы;
бас, жақ және құлақ құрылымы;
мойын құрылысы;
2) қазақы тұқымды төбет иті бойынша:
иттердің тіркеу нөмірі, шығу тегі мен тұқымы;
тірі салмақ бойынша аталық және аналық сипаттамалары;
балдық баға беру (индекстік бағалау);
аналықтардың жұптасу және күшіктеу есебін жүргізу;
аталықтардың, аналықтардың тұқымдық пайдалануын және олардың ұрпақтарының сапасын есепке алу;
иттердің лақап аты, жеке нөмірі, тұқымы, туған күні мен жері, шығу тегі;
шоқтық биіктікті, кеудедегі тереңдікті, дененің қиғаш ұзындығын (өлшеу таяқшасымен), шеңберін өлшеу нәтижелері;
өңі, туған жылы.
жүн жамылғысы;
бас, жақ және құлақ құрылысы;
мойын құрылысы.

6. По казахским породам собак в Книгу вносятся данные о чистопородных, здоровых, имеющих крепкую конституцию и хороший экстерьер, предназначенных к использованию для племенных целей собак, имеющих не менее чем трех непрерывных поколениях предков, относящихся к той же породе, отвечающие следующим условиям:
1) по казахской породе тазы:
кобеля проверенные оцененные по качеству потомства и являющиеся улучшателями, при наличии данных о происхождении не менее чем трех непрерывных поколениях предков, относящихся к той же породе;
суки при наличии данных о происхождении не менее чем трех непрерывных поколениях предков, относящихся к той же породе;
2) по казахской породе тобет:
кобеля проверенные оцененные по качеству потомства и являющиеся улучшателями, при наличии данных о происхождении не менее чем трех непрерывных поколениях предков, относящихся к той же породе;
суки при наличии данных о происхождении не менее чем трех непрерывных поколениях предков, относящихся к той же породе.
7. Регистр родословной по казахским породам собак (далее - Регистр) является приложением к Книге, Регистр ведется по установленной форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В Регистр по казахским породам собак вносятся собаки и их потомки, не менее чем трех непрерывных поколении предков, относящихся к той же породе в Книге поколения предков.
В Регистр включаются казахские породы собак:
1) с родословными (ранее выданные соответствующими организациями) при условии:
установления их соответствия стандарту (где указаны порода, происхождение, принадлежность собаки владельцу, клеймо или чип);
получения оценки за экстерьер не ниже "очень хорошо" на официальных выставках/смотрах с выдачей регистрового Свидетельства о происхождении, без информации о родителях и предках, с правом племенного разведения.
2) без родословных, при условии:
установления их соответствия стандарту породы;
получения в отдельном ринге на официальных выставках/смотрах оценку за экстерьер не ниже "удовлетворительно", с выдачей первичного регистрового Свидетельства о происхождении, без информации о родителях и предках – с занесением информации в Книгу с отметкой на Свидетельстве - "Племенному разведению не подлежит".
8. Для внесения записи в Книгу физическими и юридическими лицами подается заявление в Национальный центр по установленной форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Канцелярия Национального центра в день поступления заявления осуществляет прием, регистрацию и направляет заявление на рассмотрение услугодателю.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно статье 84 Трудового кодекса Республики Казахстан, прием заявления осуществляется следующим рабочим днем.
Срок рассмотрения заявления в течении двух рабочих дней.

6. Қазақы ит тұқымдары бойынша Кітапқа конституциясы берік және сыртқы келбеті жақсы, асыл тұқымды мақсатта пайдалануға арналған, сол тұқымға жататын тегінің кемінде үздіксіз үш буыны туралы мәліметтер қамтылған шығу тегі туралы, мынадай шарттарға сай мәліметтер енгізіледі:
1) қазақы тұқымды тазы иті бойынша:
тұқымға жататын тегінің кемінде үздіксіз үш буыны туралы мәліметтер қамтылған шығу тегі туралы деректер болса, сыналған, ұрпақ сапасы бойынша бағаланған және жақсартушы болып табылатын аталықтары;
тұқымға жататын тегінің кемінде үздіксіз үш буыны туралы деректер болған кезде аналықтар;
2) қазақы тұқымды төбет иті бойынша:
тұқымға жататын тегінің кемінде үздіксіз үш буыны туралы мәліметтер қамтылған шығу тегі туралы деректер болса, сыналған, ұрпақ сапасы бойынша бағаланған және жақсартушы болып табылатын аталықтары;
тұқымға жататын тегінің кемінде үздіксіз үш буыны туралы деректер болған кезде аналықтар.
7. Қазақ ит тұқымдарының асыл тұқымды тізілімі (бұдан әрі - Тізілім) Кітапқа қосымша болып табылады, Тізіл осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша жүргізіледі.
Иттер мен олардың ұрпақтары қазақы иттері тұқымдарының Тізіліміне енгізіледі, тұқымға жататын тегінің кемінде үздіксіз үш буыны, аталарының ұрпақтары Кітабында бір тұқымға жататын.
Тізілімге қазақы ит тұқымдары енгізіледі:
1) тектік тұқымды (бұрын тиісті ұйымдар берген) жағдай үшін:
олардың стандартқа сәйкестігін белгілеу (мұнда иттің тұқымы, шығу тегі, иесіне тиесілілігі, таңба немесе чип көрсетіледі);
ата-аналары мен тектері туралы мәліметтерсіз, асыл тұқымды өсіру құқығымен тіркелген шығу тегі туралы Куәлікті бере отырып, ресми көрмелерде/көрсетулерде кемінде "өте жақсы" экстерьерлік баға алу.
2) тексіз, жағдай үшін:
олардың тұқымдық стандартқа сәйкестігін белгілеу;
ата-аналары мен тектері туралы мәліметтерсіз, асыл тұқымды өсіру құқығымен тіркелген шығу тегі туралы Куәлікті бере отырып, ресми көрмелерде/көрсетулерде кемінде "өте жақсы" экстерьерлік баға алу.
ресми көрмелерде/көрсетулерде жеке рингте кемінде "қанағаттанарлық" экстерьер бағасын алу, бастапқы тізілімді бере отырып, ата-аналары мен тектері туралы мәліметтер жоқ шығу тегі туралы куәлік – Куәлік туралы белгі бар кітапқа енгізілген мәліметтер - "асылдық өсіруге жатпайды".
8. Осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес Ұлттық орталыққа белгіленген нысан бойынша Кітапқа жазба енгізу үшін жеке және заңды тұлғалар өтініш береді.
9. Ұлттық орталықтың кеңсесі өтініш келіп түскен күні қабылдайды, тіркейді және өтінішті қарауға қызмет берушіге жолдайды.
Өтініш беруші Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 84-бабына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініш келесі жұмыс күні қабылданады.
Өтінішті қарау мерзімі екі жұмыс күні ішінде.

При обращении заявителя прилагается паспорт домашнего животного в соответствии с Правилами учета домашних животных, утвержденных приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 20 мая 2022 года № 169 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28148).
Национальный центр в течений одного рабочего дня с момента регистрации заявления, вносит запись в Книгу.
В случае установления факта неполноты представленных документов, работник ответственного подразделения Национального центра в течении одного дня готовит и направляет мотивированный отказ.
10. Свидетельство о происхождении, на казахских пород собак, выдается Национальным центром, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам ведения
Книги
Форма
Опись казахских пород собак заявленных для внесения в Книгу
по ______________________ породе
№ п/п
Пол собаки
Идентификационный № собаки
Регистрационный № собаки
Дата рождения собаки
Окрас собаки
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ____________________________
Дата ___________                  ____________ (подпись)
Приложение 2
к Правилам ведения
Книги
Форма
Регистр казахских пород собак, данные о которых внесены в Книгу
№ п/п
Пол собаки
Идентификационный
№ собаки
Дата рождения собаки
Дата записи собаки в ЕРК
№ тома
ЕРК
Присвоенный № по ЕРК
Заводчик (место рождения собаки)
Владелец собаки на момент записи в ЕРК
Приложение 3
к Правилам ведения
Книги
Форма
_________________________
(Национальный центр)
от ______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица,
__________________________
или полное наименование
юридического лица)
Заявление
Прошу внести запись в Книгу по ___________________________________________
(наименование породы)
казахских пород собак в количестве: __________________________________ голов.
(прописью)
Опись казахских пород собак заявленных для внесения в Книгу на ________ листах.
(прописью)
Адрес: __________________________________________________________________
(город, район, область)
________________________________________________________________________
(улица, дом)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
Дата ____________________ _______________ (подпись)
Приложение 4
к Правилам ведения
Книги
Форма (образец)

Өтініш беруші өтініш берген кезде үй жануарларының паспорты Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 20 мамырдағы № 169 бұйрығымен бекітілген Үй жануарларын тіркеу қағидаларына сәйкес қоса беріледі (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 28148).
Ұлттық орталық өтініш тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде Кітапқа жазба енгізеді.
Ұсынылған құжаттардың толық еместігі фактісі анықталған жағдайда Ұлттық орталықтың жауапты бөлімшесінің қызметкері бір күн ішінде дәлелді бас тартуды дайындайды және жолдайды.
10. Осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес Ұлттық орталық қазақы ит тұқымдарының шығу тегі туралы куәлік береді.
Кітапты жүргізу
қағидасына
1-қосымша
Нысан
Кітапқа енгізу үшін жарияланған қазақы ит тұқымдарын түгендеуі
______________________ тұқым бойынша
№ р/с
Иттің жынысы
Иттің сәйкестендіру нөмірі
Тіркеу нөмірі, ит №
Иттің туған күні
Иттің өңі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)________________________
Күні __________________________________________ (қолы)
Кітап жүргізу
қағидасына
2-қосымша
Нысан
Кітапқа енгізілген асыл тұқымды иттердің тіркелімі
№ р/с
Иттің жынысы
Иттің біргейлі №
Иттің туған күні
Иттің Кітапқа жазылған күні
Кітаптың том нөмірі
Кітап бойынша берілген №
Зауыттас (иттің туған жері)
Иттің иесі Кітапқа енгізу уақыты
Кітап жүргізу
қағидасына
3-қосымша
Нысан
_______________________________
(Ұлттық орталық)
бастап ___________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________
немесе толық заңды тұлғаның атауы)
Өтініш
_____ тұқымы бойынша біріңғай тұқым-тегі кітабына жазуыңызды сұраймын
(тұқым атауы) Қазақы ит тұқымдарының саны бойынша: __________________________ бас.
(сөзбен)
Кітап _______ парағына енгізу үшін мәлімделген қазақы ит тұқымдары түгендеу.
(сөзбен)
Мекенжайы: _____________________________________________________________
(қала, аудан, облыс)
_________________________________________________________________________
(көше, үй)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _________________________________
Күні ___________                        ___________________
(қолы)
Кітап жүргізу
қағидасына
4-қосымша
Нысан (үлгі)