О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 31 октября 2005 года № 337-I "Об утверждении Правил ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 196. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2023 года № 32213
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 31 октября 2005 года № 337-I "Об утверждении Правил ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3929) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог Республики Казахстан.";
Правила ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 196
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 31 октября 2005 года № 337-I
Правила ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 31 қазандағы № 337-I бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 30 наурыздағы № 196 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 наурызда № 32213 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 31 қазандағы № 337-I бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3929 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы ведомстволық сараптаманың қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың қағидалары бекітілсін.";
Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың ережесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрі 2023 жылғы
30 наурыздағы № 196
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің 2005 жылғы
31 қазандағы № 337-I
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта существующих автомобильных дорог Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" и определяют порядок организации осуществления ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок проведения ведомственной экспертизы
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) ведомственная экспертиза технической документации для среднего ремонта существующих автомобильных дорог (далее – ведомственная экспертиза) – это система оценочных действий и выводов, проводимых Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный центр качества дорожных активов" Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Центр) по заявлению организации дорожной отрасли для получения аналитической оценки объекта экспертизы с целью повышения уровня обоснованности принимаемых решений в технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог;
2) заказчик – государственные органы, государственные учреждения, а также юридические лица, осуществляющие приобретение товаров, работ, услуг по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог.
3. Целью ведомственной экспертизы является проведение анализа и оценки технической документации путем определения обоснованности принятых решений и достоверности показателей в представляемых технических документах, а также установления соответствия принятых проектных решений нормативно-техническим документам Республики Казахстан.
В ходе проведения ведомственной экспертизы выполняются задачи по оценке проектов на:
1) обоснованность принятых объемно-планировочных и конструктивных решений, применяемых материалов и инженерного оборудования, надежность и прочность строительных конструкций, в том числе объемов ремонта автомобильных дорог, ориентированных на достижение прямых показателей эффективности улучшения транспортно-эксплуатационного состояния автомобильной дороги и дорожных сооружений;
2) обоснованность и целесообразность объемов среднего ремонта автомобильных дорог, предусмотренных технической документацией;
3) обоснованность и достоверность показателей, в том числе расчетной или сметной стоимостей среднего ремонта автомобильных дорог.
4. Экспертная группа, созданная из числа специалистов Центра, проводит ведомственную экспертизу технической документации на средний ремонт автомобильных дорог, состоящую из следующих этапов:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманы ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
2-тарау. Ведомстволық сараптама жүргізудің тәртібі
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама (бұдан әрі – ведомстволық сараптама) – бұл Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің "Жол активтерінің сапасы ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – Орталық) жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамада қабылданатын шешімдердің негізділігі деңгейін арттыру мақсатында сараптау объектісіне талдау бағасын алу үшін жол саласы ұйымдарының өтінімі бойынша жүргізетін бағалау іс-қимылдары мен тұжырымдау жүйесі;
2) тапсырыс беруші - автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ заңды тұлғалар;
3. Ведомстволық сараптаманың мақсаты қабылданған шешімдердің негізділігін және ұсынылатын техникалық құжаттардағы көрсеткіштердің дұрыстығын айқындау, сондай-ақ қабылданған жобалық шешімдердің Қазақстан Республикасының нормативтік-техникалық құжаттарына сәйкестігін белгілеу арқылы техникалық құжаттамаға талдау және бағалау жүргізу болып табылады.
Ведомстволық сараптама жүргізу барысында жобаларды:
1) қабылданған көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдердің, қолданылатын материалдар мен инженерлік жабдықтардың негізділігіне, құрылыс конструкцияларының, оның ішінде автомобиль жолы мен жол құрылыстарының көліктік-пайдалану жай-күйін жақсарту тиімділігінің тікелей көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағдарланған жөндеу көлемдерінің сенімділігі мен беріктігіне;
2) техникалық құжаттамада көзделген автомобиль жолдарын орташа жөндеу көлемдерінің негізділігі мен орындылығына;
3) көрсеткіштердің, оның ішінде автомобиль жолдарын орташа жөндеудің есептік немесе сметалық құнының негізділігі мен дұрыстығына бағалау бойынша міндеттер орындалады.
4. Орталық мамандарының арасынан құрылған сараптамалық топ мынадай кезеңдерден тұратын автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргізеді:

1) предварительная экспертиза технической документации (верификация участка и проверка комплектности);
2) экспертиза технической части;
3) экспертиза сметной части.
В ходе проведения ведомственной экспертизы экспертная группа:
1) запрашивает и получает от заказчиков необходимые документы и информацию;
2) выдает отрицательные или положительные заключения.
Экспертная группа выдает отрицательные заключения при:
1) наличии 3 (трех) письменных замечаний экспертной группы по технической документации Заказчика;
2) непредоставлении запрашиваемых документов в течение 5 (пяти) календарных дней;
3) неустранении выданных замечаний экспертной группы в течение 10 (десяти) календарных дней со дня выдачи письменного замечания;
4) обнаружении несоответствий принятых проектных решений заказчиком в технической документации нормативно-техническим документам Республики Казахстан.
5. Для проведения ведомственной экспертизы в Центр представляются следующие документы:
1) заявление на проведение ведомственной экспертизы в произвольной форме;
2) техническое задание, утвержденное заказчиком;
3) дефектная ведомость работ в произвольной форме;
4) ведомость объемов работ в произвольной форме;
5) сметная документация.
6. Продолжительность проведения ведомственной экспертизы технической документации не должно превышать 30 календарных дней.
Срок производства экспертизы исчисляется со дня регистрации документов, поступивших на производство экспертизы.
7. Изменения (дополнения), вносимые в техническую документацию для среднего ремонта существующих автомобильных дорог Республики Казахстан, оказывающие влияние на утвержденные основные технико-экономические показатели, подлежат повторной ведомственной экспертизе в порядке, установленном для вновь разрабатываемой технической документации.
8. Ранее утвержденная техническая документация, по которой в течение года со дня выдачи положительного заключения не осуществляются ремонтные работы и не определена подрядная организация подлежит к прохождению новой экспертизы и переутверждению в порядке, установленном настоящими Правилами.
9. Техническая документация для среднего ремонта существующих автомобильных дорог, подлежащая ведомственной экспертизе, но не прошедшая ее, считается не завершенной и выполнение ремонтных работ с ее использованием не допускается.
10. Утверждение технической документации без положительного заключения экспертной группы, проведенной в соответствии с настоящими Правилами, не допускается.
11. После получения положительного заключения экспертной группы техническая документация утверждается заказчиком.

1) техникалық құжаттаманы алдын ала сараптау (учаскені верификациялау және толықтығын тексеру);
2) техникалық бөлімнің сараптамасы;
3) сметалық бөліктің сараптамасы.
Ведомстволық сараптама жүргізу барысында сараптамалық топ:
1) тапсырыс берушілерден қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратады және алады;
2) теріс және оң қорытындылар береді.
Сараптамалық топ мынадай жағдайларда:
1) Тапсырыс берушінің техникалық құжаттамасы бойынша сараптамалық топтың 3 (үш) жазбаша ескертпесі болған кезде;
2) күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде сұратылған құжаттарды ұсынбаған кезде;
3) жазбаша ескерту берілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде сараптама тобының берілген ескертулерін жоймаған кезде;
4) тапсырыс беруші қабылдаған жобалық шешімдердің техникалық құжаттамада Қазақстан Республикасының нормативтік-техникалық құжаттарына сәйкессіздігі анықталған кезде теріс қорытындылар береді.
5. Ведомстволық сараптама жүргізу үшін Орталыққа мынадай құжаттар ұсынылады:
1) еркін нысандағы ведомстволық сараптама жүргізуге арналған өтініш;
2) тапсырыс берушімен бекітілген техникалық тапсырма;
3) еркін нысандағы жұмыстардың ақаулы ведомосі;
4) еркін нысандағы жұмыс көлемінің ведомосі;
5) сметалық құжаттама.
6. Техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргізу ұзақтығы күнтізбелік 30 күннен аспауға тиіс.
Сараптама жүргізу мерзімі сараптама жүргізуге келіп түскен құжаттамаларды тіркелген күннен бастап есептеледі.
7. Бекітілген негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерге әсер ететін Қазақстан Республикасының қолданыстағы бар автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға енгізілетін өзгерістер (толықтырулар) жаңадан әзірленетін техникалық құжаттама үшін белгіленген тәртіппен ведомстволық қайта сараптамаға жатады.
8. Оң қорытынды берілген күннен бастап бір жыл ішінде жөндеу басталмаған және мердігер ұйым айқындалмаған бұрын бекітілген техникалық құжаттама осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жаңа сараптамадан өтуге және қайта бекітуге жатады.
9. Ведомстволық сараптамаға жататын, бірақ белгіленген тәртіппен оны өтпеген қолданыстағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттама аяқталмаған болып есептеледі және оны пайдаланып, жөндеу жұмыстарын орындауға жол берілмейді.
10. Техникалық құжаттаманы осы Қағидаларға сәйкес жүргізілген сараптамалық топтың оң қорытындысынсыз бекітуге жол берілмейді.
11. Сараптамалық топтың оң қорытындысын алғаннан кейін техникалық құжаттама тапсырыс берушімен бекітіледі.

Глава 3. Заключительные положения
12. Решение экспертной группы может быть обжаловано в судебном порядке.
13. Члены экспертной группы должны соблюдать конфиденциальность по рассматриваемой технической документации.

3-тарау. Қорытынды ережелер
12. Сараптамалық топтың шешіміне сот тәртібімен шағымдануға болады.
13. Сараптамалық топтың мүшелері қаралатын техникалық құжаттама бойынша құпиялылықты сақтауы тиіс.