О внесении изменений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 320 "Об утверждении Правил определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 6 апреля 2023 года № 179. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2023 года № 32264
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 320 "Об утверждении Правил определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31222) следующие изменения:
в Правилах определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее - Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. На основе акта о присвоении, подтверждении, понижении или снятии классной квалификации сотрудников и военнослужащих по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее - акт), вынесенного квалификационными комиссиями органов гражданской защиты по определению классной квалификации сотрудников и военнослужащих (далее – квалификационные комиссия), созданными в порядке, предусмотренном главой 3 настоящих Правил, решение о присвоении, подтверждении, понижении или снятии классной квалификации сотрудников и военнослужащих принимают:
1) Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр) или исполняющий его обязанности – в отношении сотрудников и военнослужащих центрального аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), ведомств МЧС, начальников департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы МЧС (далее – ДЧС МЧС) и их заместителей, начальника учебного заведения МЧС и его заместителей, командиров воинских частей гражданской обороны (далее – воинские части) и их заместителей;
2) начальники ДЧС МЧС или исполняющие их обязанности – в отношении сотрудников и военнослужащих ДЧС МЧС, управлений (отделов) по чрезвычайным ситуациям ДЧС МЧС, служб пожаротушения и аварийно-спасательных работ ДЧС МЧС;
3) командиры воинских частей или исполняющие их обязанности – в отношении военнослужащих воинских частей;

"Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 320 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 6 сәуірдегі № 179 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 сәуірде № 32264 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 320 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31222 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидаларында (бұдан әрі - Қағидалар):
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қызметкерлердің және әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін беру, растау, төмендету немесе алып тастау туралы шешімді осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген тәртіппен құрылған қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау бойынша азаматтық қорғау органдарының біліктілік комиссиялары (бұдан әрі - біліктілік комиссиясы) шығарған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін беру, растау, төмендету немесе алып тастау туралы актінің (бұдан әрі – акт) негізінде:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – ТЖМ) орталық аппаратының, ТЖМ ведомстволарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне, ТЖМ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі - ТЖМ ТЖД) бастықтарына және олардың орынбасарларына, ТЖМ-ның оқу орнының бастығына және оның орынбасарларына, азаматтық қорғаныс әскери бөлімдері командирлеріне (бұдан әрі – әскери бөлімдер) және олардың орынбасарларына қатысты - Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі (бұдан әрі – Министр) немесе оның міндеттерін атқарушы;
2) ТЖМ ТЖД, ТЖМ ТЖД Төтенше жағдайлар басқармаларының (бөлімдерінің), ТЖМ ТЖД өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қатысты - ТЖМ ТЖД бастықтары немесе олардың міндеттерін атқарушылар;
3) әскери бөлімдердің әскери қызметшілеріне қатысты - әскери бөлімдердің командирлері немесе олардың міндеттерін атқарушылар;

4) начальник учебного заведения МЧС или исполняющий его обязанности – в отношении сотрудников и военнослужащих учебного заведения МЧС.
При этом, восстановление классной квалификации лиц, перечисленных в пункте 29 настоящих Правил производится без рассмотрения квалификационной комиссии приказом лиц, указанных в пункте 4 настоящих Правил.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Сотрудникам и военнослужащим присваиваются следующие классные квалификации:
1) "специалист 2 класса" - сотрудникам и военнослужащим, имеющим не менее одного года стаж работы на правоохранительной службе, в специальных государственных органах, воинской службе (за исключением срочной воинской службы) (далее – стаж службы);
2) "специалист 1 класса":
сотрудникам и военнослужащим, имеющим классную квалификацию "специалист 2 класса", стаж службы в ОГЗ не менее одного года после присвоения классной квалификации "специалист 2 класса";
сотрудникам и военнослужащим, не имеющим классные квалификации, при этом имеющим не менее трех лет стажа службы, а также не менее одного года стажа службы в ОГЗ либо не менее трех лет стажа работы на государственной службе, а также не менее одного года стажа службы в ОГЗ;
3) "специалист 1 класса – наставник (мастер)":
сотрудникам и военнослужащим, имеющим классную квалификацию "специалист 1 класса", стаж службы в ОГЗ не менее одного года после присвоения классной квалификации "специалист 1 класса";
сотрудникам и военнослужащим, не имеющим классные квалификации, при этом имеющим не менее четырех лет стажа службы и не менее одного года на политических должностях, а также не менее одного года стажа службы в ОГЗ либо не менее четырех лет стажа работы на государственной службе и не менее одного года на политических должностях, а также не менее одного года стажа службы в ОГЗ.";
пункт 14 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Список допущенных к присвоению в течение трех рабочих дней вносится на рассмотрение квалификационной комиссии.";
пункты 17, 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"17. Имеющаяся классная квалификация подтверждается приказом лиц, указанных в пункте 4 настоящих Правил с установлением соответствующей надбавки:
1) сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, находящимся в отпуске по уходу за ребенком, обучающимся по очной форме в учебном заведении МЧС и зарубежных странах в рамках договоренности, прикомандированным к государственным органам и международным организациям и назначенным вновь на должности ОГЗ;
2) лицам, прибывшим на службу в ОГЗ в порядке перевода (откомандирования) из других силовых структур и назначенным на должности ОГЗ;

4) ТЖМ оқу орнының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қатысты - ТЖМ-ның оқу орнының бастығы немесе оның міндеттерін атқарушы қабылдайды.
Бұл ретте осы Қағидалардың 29-тармағында санамаланған адамдардың сыныптық біліктілігін қалпына келтіру осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген тұлғалардың бұйрығымен біліктілік комиссиясының қарауынсыз жүргізіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерге келесі сыныптық біліктіліктер беріледі:
1) "2-сыныпты маман" - кемінде бір жыл құқық қорғау қызметінде, арнауы мемлекеттік органдарда, әскери қызметте (мерзімді әскери қызметті қоспағанда) жұмыс өтілі (бұдан әрі – қызмет өтілі) бар қызметкерлер мен әскери қызметшілерге;
2) "1-сыныпты маман":
"2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігін бергеннен кейін АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі бар қызметкерлер мен әскери қызметшілерге;
сыныптық біліктіліктері жоқ, дегенімен кемінде үш жыл қызмет өтілі, сондай-ақ АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі немесе мемлекеттік қызметте кемінде үш жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі бар қызметкерлер мен әскери қызметшілерге;
3) "1-сыныпты маман - тәлімгер (шебер)":
"1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігін бергеннен кейін АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі бар қызметкерлер мен әскери қызметшілерге;
сыныптық біліктіліктері жоқ, дегенімен кемінде төрт жыл қызмет өтілі және саяси лауазымдарда кемінде бір жыл, сондай-ақ АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі немесе мемлекеттік қызметте кемінде төрт жыл жұмыс өтілі және саяси лауазымдарда кемінде бір жыл, сондай-ақ АҚО-да кемінде бір жыл қызмет өтілі бар қызметкерлер мен әскери қызметшілерге.";
14-тармақ алып тасталсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Біліктілік беруге рұқсат етілгендердің тізімі үш жұмыс күні ішінде біліктілік комиссиясының қарауына енгізіледі.";
17, 18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қолда бар сыныптық біліктілік:
1) бала күтімі бойынша демалыста болған, ТЖМ оқу орнында және уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын, мемлекеттік органдар мен халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген және АҚО-ның лауазымдарына қайта тағайындалған қызметкерлер мен әскери қызметшілерге:
2) басқа күштік құрылымдардан ауысу (іссапарға жіберу) тәртібімен АҚО-ның қызметіне келген және АҚО лауазымдарына тағайындалған тұлғаларға;

3) лицам, восстановленным на службу в ОГЗ по решению суда;
4) лицам, уволенным из силовых структур и вновь принятым на службу в ОГЗ.
18. Для подтверждения классной квалификации ежеквартально до пятого числа последнего месяца соответствующего квартала, кадровые службы ОГЗ составляют список сотрудников и военнослужащих, подлежащих к подтверждению классной квалификации по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – Список для подтверждения).
19. Список для подтверждения в течение трех рабочих дней вносится на рассмотрение квалификационной комиссии.
Исчисление срока службы для присвоения вышестоящей классной квалификации лицам, перечисленным в подпункте 4) пункта 17 настоящих Правил осуществляется со дня назначения на должности ОГЗ.";
пункты 20, 21, 22, 23, 24 и 25 исключить;
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Членами квалификационной комиссии назначаются начальники кадровых служб, а также представители юридических и финансовых служб.";
приложение 1 к указанным Правилам исключить;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
приложение 5 к указанным Правилам исключить;
приложение 8 к указанным Правилам исключить.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Приложение к приказу
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 6 апреля 2023 года № 179
Приложение 2
к Правилам определения
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
Акт о присвоении, подтверждении, понижении или снятии классной квалификации сотрудников и военнослужащих
Квалификационная комиссия органов гражданской защиты по определению классной квалификации сотрудников и военнослужащих (далее - комиссия) в составе: председатель комиссии (должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (далее - ФИО) и другие члены комиссии (должность, специальное (воинское) звание, ФИО, рассмотрев представленные материалы на присвоение, подтверждение, понижение или снятие классной квалификации, выносит следующее решение:
Специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность
Стаж работы на правоохранительной службе, в специальных государственных органах, воинской службе (за исключением срочной воинской службы), а также стаж работы на государственной службе
Стаж службы в органах гражданской защиты (c какого времени в органах гражданской защиты (число, месяц, год))
Имеющаяся классная квалификация (дата и номер приказа о присвоении, подтверждении, понижении или снятии, восстановлении классной квалификации)
Решение комиссии
(присвоить, подтвердить, понизить или снять)
1.
2.
Председатель комиссии ___________________________________________________
Члены комиссии _________________________________________________________
Секретарь комиссии ______________________________________________________
"____" __________ 20___ год.

3) соттың шешімі бойынша АҚО-ның қызметіне қалпына келтірілген тұлғаларға;
4) күш құрылымдардан босатылған және АҚО-ның қызметіне қайта қабылданған тұлғаларға тиісті үстемеақы белгілене отырып, осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген адамдардың бұйрығымен расталады.
18. Сыныптық біліктілікті растау үшін тоқсан сайын, тиісті тоқсанның соңғы айының бесінші күніне дейін АҚО-ның кадр қызметтері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілігін растауға жататын қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімін (бұдан әрі - Растау үшін тізім) жасайды.
19. Растау үшін тізім үш жұмыс күні ішінде біліктілік комиссиясының қарауына енгізіледі.
Осы Қағидалардың 17-тармығының 4) тармақшасында көзделген тұлғаларға жоғары тұрған сыныптық біліктіліктерін беру үшін қызмет өтілін есептеу мерзімі АҚО-ның лауазымдарына тағайындалған күннен бастап жүзеге асырылады.";
20, 21, 22, 23, 24 және 25-тармақтар алып тасталсын;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Біліктілік комиссиясының мүшелері болып кадр қызметтерінің бастықтары, сондай-ақ заң және қаржы қызметтерінің өкілдері тағайындалады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша алып тасталсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша алып тасталсын;
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2023 жылғы 6 сәуірдегі
№ 179 бұйрығына қосымша
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін беру, растау, төмендету немесе алып тастау туралы акт
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау бойынша біліктілік комиссиясы (бұдан әрі - комиссия) құрамында: комиссия төрағасы (лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)) (бұдан әрі - ТАӘ) және комиссияның басқа мүшелері (лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, ТАӘ, сыныптық біліктілікті беруге, растауға, төмендетуге немесе алып тастауға ұсынылған материалдарды қарап, мынадай шешім шығарады:
Арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын лауазымы
Құқық қорғау қызметінде, арнаулы мемлекеттік органдарда, әскери қызметте (мерзімді әскери қызметті қоспағанда) жұмыс өтілі, сондай-ақ мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі
Азаматтық қорғау органдарында қызмет өтілі ( азаматтық қорғау органдарында қай уақыттан бастап (күні, айы, жылы))
Қолда бар сыныптық біліктілік (сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету немесе алу, қалпына келтіру туралы бұйрықтың күні мен нөмірі)
Комиссия шешімі
(тағайындау, растау, төмендету немесе алып тастау)
1.
2.
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
Комиссия мүшелері _________________________________________________________
Комиссия хатшысы ______________________________________________________
20___ жыл "____" __________