О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 184 "Об утверждении Правил определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 138. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2023 года № 32283
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.04.2023.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 184 "Об утверждении Правил определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9960) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен, а также на оптовую реализацию для стационарных автозаправочных станций нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен";
Правила определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен, а также на оптовую реализацию для стационарных автозаправочных станций нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту транспортировки и переработки нефти Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 апреля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказ
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 12 апреля 2023 года № 138
Правила
определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен, а также на оптовую реализацию для стационарных автозаправочных станций нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен

"Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 184 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 138 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 сәуірде № 32283 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 184 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9960 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізудің, сондай-ақ бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізудің, сондай-ақ стационарлық автожанармай құю станциялары үшін бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай тасымалдау және өңдеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 12 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 12 сәуірдегі
№ 138 бұйрығына
қосымша
Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізудің, сондай-ақ бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен, а также на оптовую реализацию для стационарных автозаправочных станций нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21-3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" и устанавливают порядок определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен (далее – предельные розничные цены), а также на оптовую реализацию для стационарных автозаправочных станций нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен (далее – предельные оптовые цены).
Глава 2. Порядок определения предельной цены на розничную реализацию нефтепродуктов через стационарные автозаправочные станции, на которые установлено государственное регулирование цен
2. Для дизельного топлива предельная розничная цена устанавливается равной среднеарифметической цене в Республиках Кыргызстан и Узбекистан, определяемую по информации источника "Argus Рынок Каспия" издателя Argus Media Limited (далее – Аргус медиа), в тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату расчета.
Для дизельного топлива при предъявлении водительского удостоверения, выданного в Республике Казахстан - до 100 литров в сутки, при предъявлении водительского удостоверения и свидетельства о регистрации транспортного средства на грузовые, специальные, специализированные автомобили и автобусы, выданного в Республике Казахстан - до 300 литров в сутки, а также для бензинов применяются цены, рассчитанные согласно пункту 3 настоящих Правил.
3. Предельные розничные цены рассчитываются по следующей формуле, с учетом условий, предусмотренных пунктом 4:
Pрозн = Pрозн-1*(100%+Kинфл/2)*(100%+Kимпорт), где:
Pрозн – предельная розничная цена за 1 (один) литр нефтепродукта на полугодие;
Pрозн-1 – предельная розничная цена за 1 (один) литр нефтепродукта, установленная на предыдущее полугодие.
Примечание: при различных предельных розничных цен в определенных административно-территориальных единицах, для Pрозн-1 применяются минимальные розничные цены, определяемые по информации Аргус медиа;
Kинфл – годовой уровень инфляции в Республике Казахстан по состоянию на январь года, в котором осуществляется утверждение предельных розничных цен, к январю года, предшествующего году, в котором осуществляется утверждение предельных розничных цен;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізудің, сондай-ақ бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 7-бабының 21-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізудің шекті бағаларын (бұдан әрі – шекті бөлшек сауда бағалары), сондай-ақ бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерінің стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізудің (бұдан әрі – шекті көтерме сауда бағалары) шекті бағаларын айқындау тәртібін белгілейді.
2-тарау. Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген стационарлық автожанармай құю станциялары арқылы мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізуге шекті бағаларды айқындау тәртібі
2. Дизель отынын 300 (үш жүз) литрден сату кезінде шекті бөлшек баға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша теңгемен Argus Media Limited баспасының "Argus Каспий нарығы" (бұдан әрі – Argus media) көзінің ақпараты бойынша айқындалатын Қырғызстан және Өзбекстан Республикаларында орташа арифметикалық бағаға тең болып белгіленеді.
Қазақстан Республикасында берілген жүргізуші куәлігін көрсеткен кезде дизель отыны үшін - тәулігіне 100 (жүз) литрге дейін, жүргізуші куәлігін және Қазақстан Республикасында берілген жүк, арнайы, мамандандырылған автомобильдер мен автобустарға көлік құралын тіркеу туралы куәлікті көрсеткен кезде - тәулігіне 300 (үш жүз) литрге дейін, сондай-ақ бензиндер үшін осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес есептелген бағалар қолданылады.
Шекті бөлшек сауда бағалары 4-тармақта көзделген шарттарды ескере отырып, мынадай формула бойынша есептеледі:
Pбөлшек сауда = Pбөлшек сауда -1 *(100%+Kинфл/4)*(100%+Kимпорт), мұнда:
1) Pбөлшек сауда– жарты жылдыққа 1 (бір) литр мұнай өнімінің шекті бөлшек сауда бағасы;
2) Pбөлшек сауда-1 – алдыңғы жартыжылдықта белгіленген 1 (бір) литр мұнай өнімінің шекті бөлшек сауда бағасы.
Ескертпе: белгілі бір әкімшілік-аумақтық бірліктердегі әртүрлі шекті бөлшек сауда бағалары кезінде Pбөлшек сауда-1 үшін Аргус медиа ақпараты бойынша айқындалатын ең төменгі бөлшек сауда бағалары қолданылады;
Kинфл – шекті бөлшек бағаларды бекіту жүзеге асырылатын жылдың қаңтар айындағы жағдай бойынша, шекті бөлшек бағаларды бекіту жүзеге асырылатын жылдың алдындағы жылдың қаңтарына қарай Қазақстан Республикасындағы инфляцияның жылдық деңгейі;

Kимпорт – процентное соотношение прогноза импорта соответствующего нефтепродукта на год, в котором планируется утверждение предельной розничной цены, согласно индикативному (прогнозному) балансу Евразийского экономического союза Соглашения о Методологии формирования индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов в рамках Евразийского экономического союза от 30 сентября 2016 года, к прогнозу объема производства нефтепродукта в Республике Казахстан.
4. В случае если размер рассчитанной предельной розничной цены превышает текущую среднюю цену в Республиках Кыргызстан и Узбекистан, то предельная розничная цена устанавливается равной средней цене в Республиках Кыргызстан и Узбекистан в тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату расчета.
Глава 3. Порядок определения предельной цены на оптовую реализацию для стационарных автозаправочных станций нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен
5. Предельные оптовые цены рассчитываются по следующей формуле:
P опт = Pрозн*Kпер – S, где:
Pопт – предельная оптовая цена за 1 (одну) тонну нефтепродукта на полугодие на базисе поставки нефтеперерабатывающего завода,
Pрозн – предельная розничная цена за 1 (один) литр нефтепродукта на полугодие, рассчитанная в порядке, установленном пунктом 3 настоящих Правил;
Kпер – коэффициент перевода единиц измерения из литров в тонны, равный 1190 для дизельного топлива и 1325 для бензинов.
S – средняя сумма расходов на 1 тонну нефтепродуктов, связанных с транспортировкой нефтепродуктов от нефтеперерабатывающих заводов до стационарных автозаправочных станций, а также с реализацией таких нефтепродуктов на стационарных автозаправочных станциях, равная 19% от Pопт для дизельного топлива и 21 % от Pопт для бензина.
Глава 4. Порядок установления предельных розничных цен и предельных оптовых цен на нефтепродукты
6 Проекты приказов об установлении предельных цен на розничную реализацию нефтепродуктов для стационарных автозаправочных станций, на которые установлено государственное регулирование цен и об установлении предельных цен на оптовую реализацию нефтепродуктов для стационарных автозаправочных станций, на которое установлено государственное регулирование цен разрабатываются уполномоченным органом в области нефтепродуктов и направляется на согласование уполномоченному органу, осуществляющему руководство в сферах естественных монополий.
7. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, в течение 3 (трех) рабочих дней согласовывает предельные цены на нефтепродукты, либо при наличии замечаний направляет на доработку с указанием обоснованных замечаний к проекту приказа, требующих доработки.
8. В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О национальной безопасности", в случае возникновения угрозы экономической безопасности Республики Казахстан, предельные цены устанавливаются уполномоченным органом без применения настоящих Правил.

Kимпорт –2016 жылғы 30 қыркүйектегі Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде газ, мұнай және мұнай өнімдерінің индикативтік (болжамды) баланстарын қалыптастыру әдіснамасы туралы Келісімнің Еуразиялық экономикалық одақтың индикативтік (болжамды) балансына сәйкес шекті бөлшек бағаны бекіту жоспарланатын жылға тиісті мұнай өнімі импортының болжамының Қазақстан Республикасындағы мұнай өнімі өндірісі көлемінің болжамына пайыздық арақатынасы.
4. Егер жарты жылға есептелген шекті бөлшек сауда бағасының мөлшері Қырғызстан және Өзбекстан Республикаларында ағымдағы орташа бағадан асып кеткен жағдайда, онда шекті бөлшек сауда бағасы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша Қырғызстан және Өзбекстан Республикаларында теңгемен орташа бағаға тең болып белгіленеді.
3-тарау. Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станциялары үшін көтерме саудада өткізудің шекті бағасын айқындау тәртібі
5. Шекті көтерме сауда бағалары мынадай формула бойынша есептеледі:
P көтерме = Pбөлшек сауда *Kауд – S, мұнда:
P көтерме – мұнай өңдеу зауытын жеткізу базасында жарты жылға 1 (бір) тонна мұнай өнімінің шекті көтерме сауда бағасы;
Pбөлшек сауда – осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген тәртіппен есептелген жарты жылға арналған 1 (бір) литр мұнай өнімінің шекті бөлшек саудабағасы;
Kауд – дизель отыны үшін 1190 (бір мың жүз тоқсан) және бензиндер үшін 1325 (бір мың үш жүз жиырма бес) тең өлшем бірліктерін литрден тоннаға ауыстыру коэффициенті.
S- мұнай өнімдерін мұнай өңдеу зауыттарынан стационарлық автожанармай құю станцияларына дейін тасымалдауға, сондай-ақ осындай мұнай өнімдерін стационарлық автожанармай құю станцияларында өткізуге байланысты 1 тонна мұнай өнімдеріне жұмсалатын шығыстардың орташа сомасы дизель отыны үшін Pопт 19% - ға және бензин үшін Pопт 21% - ға тең.
4-тарау. Шекті бөлшек сауда бағаларын белгілеу тәртібі және мұнай өнімдерінің шекті көтерме сауда бағалары
6. Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген стационарлық автожанармай құю станциялары үшін мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізудің шекті бағаларын белгілеу туралы және бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген стационарлық автожанармай құю станциялары үшін мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын белгілеу туралы бұйрықтардың жобаларын мұнай өнімдері саласындағы уәкілетті орган әзірлейді және табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға келісуге жіберіледі.
7. Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде мұнай өнімдерінің шекті бағаларын келіседі не ескертулер болған кезде пысықтауды талап ететін бұйрық жобасына негізделген ескертулерді көрсете отырып, пысықтауға жібереді.
8 Заңның 22-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес "Ұлттық қауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының экономикалық қауіпсіздігіне қатер төнген жағдайда, шекті бағаларды уәкілетті орган осы Қағидаларды қолданбай белгілейді.