Об утверждении Инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере железнодорожного транспорта
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 19 апреля 2023 года № 267. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2023 года № 32343
В соответствии с пунктом 1 статьи 10–2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере железнодорожного транспорта Республики Казахстан.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 апреля 2023 года № 267
Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере железнодорожного транспорта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере железнодорожного транспорта (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и определяет цели, принципы и задачи в организации антитеррористической защиты.
Инструкция детализирует требования к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, предусмотренные постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении" (далее – Требования) и устанавливает обязательные для выполнения мероприятия по обеспечению антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере железнодорожного транспорта.
Общие принципы антитеррористической защиты:

Теміржол көлігі саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 19 сәуірдегі № 267 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 21 сәуірде № 32343 болып тіркелді
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қоса берілген Қазақстан Республикасының теміржол көлігі саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2023 жылғы 19 сәуірдегі
№ 267 бұйрығымен
бекітілген
Теміржол көлігі саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Теміржол көлігі саласындағы қызметті жүзеге асыратын, террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастырудағы мақсаттарды, қағидаттар мен міндеттерді айқындайды.
Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген талаптарды (бұдан әрі – Талаптар) егжей-тегжейлі баяндайды және теміржол көлігі саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі міндетті іс-шараларды белгілейді.
Терроризмге қарсы қорғаудың жалпы қағидаттары:

1) адекватность – сопоставимость применяемых на объекте антитеррористических мер характеру и специфике вероятных террористических угроз;
2) комплексность – совокупность мер, позволяющая выстроить антитеррористическую защиту объекта исходя из вышеперечисленных принципов и задействовать имеющие силы и средства.
3) заблаговременность (превентивность) проводимых мероприятий – комплекс мер, разрабатываемых заранее с учетом характера и специфики террористических угроз;
4) дифференцированный подход – совокупность приемов, направленных на учет отраслевых особенностей функционирования объекта, его дислокации;
2. Настоящая Инструкция распространяется на объекты акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір жолы", включенные в перечни объектов уязвимых в террористическом отношении в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234 "Об утверждении Правил и критериев отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении".
3. Настоящая Инструкция предназначена для использования руководителями объектов, должностными лицами, обеспечивающими проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объектов, осуществляющих деятельность в сфере железнодорожного транспорта, а также для сотрудников контролирующих и исполнительных органов при изучении и проверке состояния их антитеррористической защищенности объектов.
4. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) Компания – акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы";
2) НЖС – филиал АО "НК "КТЖ" - отделения магистральной сети;
3) НОДГП – филиал ТОО "КТЖ-Грузовые перевозки";
4) объект УТО – объект уязвимый в террористическом отношении;
5) субъект охранной деятельности – охранная организация, заключившая договор по обеспечению безопасности объекта УТО;
6) досмотр – обследование, в том числе путем применения технических или других средств, пассажиров и посетителей, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа в целях идентификации и/или обнаружения веществ и предметов, запрещенных к вносу на объект транспортной инфраструктуры в соответствии с перечнем объектов транспортной инфраструктуры, на которых производится досмотр согласно перечню объектов транспортной инфраструктуры, на которых производится досмотр, лиц, в отношении которых не производится досмотр, веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 18 апреля 2022 года № 213 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27649) (далее - Перечень), и проводится на основании Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";

1) барабарлық – объектіде қолданылатын терроризмге қарсы шаралардың ықтимал террористік қауіптердің сипаты мен ерекшелігіне сай болуы;
2) кешенділік – жоғарыда аталған қағидаттарға сүйене отырып, объектіні терроризмге қарсы қорғауды құруға және бар күштер мен құралдарды пайдалануға мүмкіндік беретін шаралар жиынтығы;
3) өткізілетін іс-шаралардың күні бұрын (алдын ала) өткізілуі – террористік қатерлердің сипаты мен ерекшелігін ескере отырып, алдын ала әзірленетін шаралар кешені;
4) сараланған тәсіл – объектінің жұмыс істеуінің салалық ерекшеліктерін, оның орналасуын ескеруге бағытталған әдістер жиынтығы.
2. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысына сәйкес "Қазақстан темір жолы "Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының террористік тұрғыдан осал объектілер тізбесіне енгізілген объектілеріне қолданылады.
3. Осы Нұсқаулық объектілер басшыларының, теміржол көлігі саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін лауазымды адамдардың, сондай-ақ бақылаушы және атқарушы органдардың қызметкерлері объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін зерделеу және тексеру кезінде пайдалануына арналған.
4. Бұл Нұсқаулықта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) Компания – "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
2) НЖС – "ҚТЖ" ҰК" АҚ филиалы - Магистральдық желі бөлімшелері;
3) НОДГП – "ҚТЖ-Жүк тасымалы" ЖШС филиалы;
4) ТТО объектісі – террористік тұрғыдан осал объекті;
5) күзет қызметінің субъектісі – ТТО объектісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шарт жасасқан күзет ұйымы;
6) тексеру – тексеру жүргізілетін көлік инфрақұрылымы объектілерінің тізбесіне сәйкес, көлік инфрақұрылымы объектісіне енгізуге тыйым салынған заттар мен заттарды сәйкестендіру және/немесе табу мақсатында техникалық немесе басқа құралдарды, жолаушылар мен келушілерді, олардың жанындағы заттарды, оның ішінде қол жүгі мен багажды қолдану жолымен тексеру, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің "Жете тексеру жүргізілетін көлік инфрақұрылымы объектілерінің, өздеріне қатысты жете тексеру жүргізілмейтін адамдардың, сондай-ақ көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселердің тізбелерін бекіту туралы" 2022 жылғы 19 сәуірдегі № 213 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі - Тізбе) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27649 болып тіркелген) Тізбесіне сай және "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңы негізінде өткізіледі;

7) система контроля и управления доступом (далее – СКУД) – совокупность технически совместимых аппаратных средств и (или) программного обеспечения, предназначенных для контроля доступа, разграничения прав на вход и (или) выход на объект УТО и (или) его отдельные зоны персонала и посетителей, сбора и хранения информации;
8) телевизионные системы охраны – система видеонаблюдения, представляющая собой телевизионную систему замкнутого типа, предназначенную для выявления и фиксирования нарушений;
9) система оповещения – совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования (светового и (или) звукового оповещения) находящихся на объекте УТО, лиц о тревоге при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, террористическом акте) и действиях в сложившейся обстановке;
10) контрольно-пропускной пункт (далее – КПП) – специально оборудованное место, предназначенное для обеспечения контроля, пропуска, досмотра людей и транспортных средств;
11) меры первичного реагирования – комплекс первоочередных мероприятий, предпринимаемый персоналом объекта и сотрудниками субъекта охранной деятельности, направленный на своевременное информирование уполномоченных государственных органов об угрозе или совершении акта терроризма, а также действий по минимизации и ликвидации возможных последствий акта терроризма (оказание помощи в осуществлении первичных и следственных действий силами экстренного (первичного) реагирования, оказание первой медицинской помощи пострадавшим, эвакуация и так далее);
12) охраняемая зона (участок) – территория, а также выделенные на объекте зоны (участки), части зданий (строения и сооружения), помещения и их конструктивные элементы, подлежащие охране;
13) зоны отторжения – участки местности, расположенные на территории, непосредственно примыкающей к инженерным ограждениям объекта УТО, свободные от построек, деревьев, кустарников и прочего;
14) персонал объекта УТО – руководители, работники, сотрудники объекта УТО, в том числе, осуществляющие деятельность на его арендуемых площадях;
15) периметр объекта УТО – граница объекта УТО согласно правоустанавливающим документам;
16) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих установленный порядок, исключающий возможность несанкционированного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества;
17) внутри объектовый режим – совокупность мероприятий и правил, выполняемых персоналом объекта УТО, посетителями и лицами, находящимися на охраняемой территории объекта УТО и на прилегающей к нему территории, в целях выполнения требований служебного распорядка и пожарной безопасности;

7) қол жеткізуді бақылау және басқару жүйесі (бұдан әрі – ҚББЖ) – қол жеткізуді бақылауға, ТТО объектісіне және (немесе) оның персоналы мен келушілерінің жекелеген аймақтарына кіру және (немесе) шығу құқықтарын шектеуге, ақпаратты жинауға және сақтауға арналған техникалық үйлесімді аппараттық құралдардың және (немесе) бағдарламалық қамтамасыз етудің жиынтығы;
8) телевизиялық күзет жүйелері – бұзушылықтарды анықтауға және тіркеуге арналған жабық типтегі телевизиялық жүйе болып табылатын бейнебақылау жүйесі;
9) хабарлау жүйесі – террористік тұрғыдан осал ТТО объектісіндегі адамдарды төтенше оқиғалар (авария, өрт, дүлей зілзала, шабуыл, террористік акт) кезіндегі дабыл және қалыптасқан жағдайдағы іс-әрекеттер туралы жедел хабарлауға (жарық және (немесе) дыбыстық хабарлауға) арналған техникалық құралдардың жиынтығы;
10) бақылау-өткізу пункті (бұдан әрі – БӨП) – адамдарды және көлік құралдарын бақылауды, өткізуді, тексеріп қарауды қамтамасыз етуге арналған арнайы жабдықталған орын;
11) алғашқы ден қою шаралары - объектінің персоналы мен күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері қабылдайтын, уәкілетті мемлекеттік органдарды терроризм актісінің қатері немесе жасалғаны туралы, сондай-ақ терроризм актісінің ықтимал салдарын барынша азайту және жою жөніндегі іс-қимылдар туралы уақтылы хабардар етуге бағытталған бірінші кезектегі іс-шаралар кешені (шұғыл (алғашқы) ден қою күштерімен бастапқы және тергеу іс-қимылдарын жүзеге асыруға көмек көрсету, зардап шеккендерге медициналық көмек көрсету, эвакуациялау және т. б.);
12) қорғалатын аймақ (учаске) – қорғалуға жататын аумақ, сондай-ақ объектіде бөлінген аймақтар (учаскелер), ғимараттардың бөліктері (құрылыстар мен құрылысжайлар), үй-жайлар және олардың конструктивтік элементтері;
13) тойтару аймақтары – ТТО объектісінің инженерлік қоршауларына тікелей іргелес аумақта орналасқан, құрылыстардан, ағаштардан, бұталардан және өзгелерден бос жергілікті жер учаскелері;
14) ТТО объектісінің персоналы – ТТО объектісінің, оның ішінде оның жалға алынған алаңдарында қызметін жүзеге асыратын басшылары, жұмысшылары, қызметкерлері;
15) ТТО объектісінің периметрі – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес ТТО объектісінің шекарасы;
16) өткізу режимі – адамдардың санкциясыз кіруі (шығуы), көлік құралдарының кіруі (шығуы), мүлікті кіргізу (шығару), әкелу (әкету) мүмкіндігін жоққа шығаратын, белгіленген тәртіпті регламенттейтін қағидалар жиынтығы;
17) объектішілік режим – қызметтік тәртіп пен өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау мақсатында ТТО объектісінің персоналы, келушілер және ТТО объектісінің қорғалатын аумағында және оған іргелес аумақта орналасқан өзге де адамдар орындайтын іс-шаралар мен қағидалар жиынтығы;

18) критическая зона – помещение, участки и конструктивные элементы, разрушение которых в результате акта терроризма может привести к существенному нарушению нормального функционирования объекта УТО, его существенному повреждению или аварии на нем;
19) противотаранные устройства (заграждения) – инженерно-технические изделия, предназначенные для принудительного замедления и (или) остановки транспортных средств;
20) паспорт антитеррористической защищенности – информационно-справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении.
5. Антитеррористическая защищенность объектов УТО обеспечивается созданием условий, направленных на:
1) воспрепятствование неправомерному проникновению на объекты УТО, что достигается принятием мер по:
установлению пропускного режима на объектах УТО и его неукоснительного соблюдения;
укреплению объекта УТО в инженерно-техническом отношении средствами, позволяющими выявить неправомерное проникновение на объект.
2) обнаружение признаков и фактов подготовки и (или) совершения акта терроризма, что достигается принятием мер по:
контролю за обстановкой на объектах УТО и близлежащей территории на предмет выявления подозрительных лиц и предметов;
улучшением материально-технической базы в плане инженерно-технического оснащения объекта УТО.
3) предупреждение попыток совершения актов терроризма на объекте УТО, что достигается принятием мер по:
осуществлению охраны объекта УТО путем заключения договора с субъектами охранной деятельности;
организацией постоянного контроля за установленным порядком доступа на объект УТО посетителей и транспортных средств;
формированию у персонала объекта УТО антитеррористического сознания;
контролю всех мероприятий, которыми обеспечивается антитеррористическая безопасность объекта УТО.
4) минимизацию и ликвидацию последствий акта терроризма на объекте УТО, что достигается принятием мер по:
разработке алгоритмов реагирования на предпосылки и акты терроризма, адекватных особенностям объектов УТО железнодорожной инфраструктуры;
соответствующей подготовке сотрудников охраны и персонала объекта УТО в отношении их действий при совершении акта терроризма и после него;
своевременному составлению и поддержанию в актуальном состоянии паспорта антитеррористической защищенности объекта УТО, его надлежащим хранением согласно главы 5 настоящей Инструкции.

18) аса қауіпті аймақ – терроризм актісі салдарынан қирауы ТТО объектісінің қалыпты жұмыс істеуінің айтарлықтай бұзылуына, оның елеулі зақымдануына немесе ондағы аварияға әкеп соғуы мүмкін үй-жай, учаскелер және құрылымдық элементтер;
19) таранға қарсы құрылғылар (бөгеттер) – көлік құралдарын мәжбүрлеп баяулатуға және (немесе) тоқтатуға арналған инженерлік-техникалық бұйымдар;
20) терроризмге қарсы қорғалу паспорты – терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін объект туралы жалпы және инженерлік-техникалық мәліметтерді қамтитын және террористік тұрғыдан осал объектіде терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, азайту және (немесе) олардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған ақпараттық-анықтамалық құжат.
5. ТТО объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуы мыналарға бағытталған жағдайлар жасаумен қамтамасыз етіледі:
1) ТТО объектілеріне заңсыз кіруге кедергі жасау, оған мыналар бойынша шаралар қабылдау арқылы қол жеткізіледі:
ТТО объектілерінде өткізу режимін белгілеу және оны мүлтіксіз сақтау;
объектіге заңсыз кіруді анықтауға мүмкіндік беретін құралдармен инженерлік-техникалық тұрғыдан ТТО объектісін нығайту;
2) терроризм актісін дайындау және (немесе) жасау белгілері мен фактілерін анықтау, оған мыналар бойынша шаралар қолдану арқылы қол жеткізіледі:
күдікті адамдар мен заттарды анықтау тұрғысынан ТТО объектілеріндегі және жақын маңдағы аумақтағы жағдайды бақылау;
ТТО объектісін инженерлік-техникалық жарақтандыру тұрғысынан материалдық-техникалық базаны жақсарту;
3) ТТО объектісінде терроризм актілерін жасау әрекеттерінің алдын алу, оған мыналар бойынша шаралар қолдану арқылы қол жеткізіледі:
күзет қызметі субъектілерімен шарт жасасу арқылы ТТО объектісін күзетуді жүзеге асыру;
келушілер мен көлік құралдарының ТТО объектісіне кірудің белгіленген тәртібін тұрақты бақылауды ұйымдастыру;
ТТО объектісінің персоналында терроризмге қарсы сананы қалыптастыру;
ТТО объектісінің терроризмге қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ететін барлық іс-шараларды бақылау;
4) ТТО объектісінде терроризм актісінің салдарын барынша азайту және жою, оған мыналар бойынша шаралар қолдану арқылы қол жеткізіледі:
теміржол инфрақұрылымы ТТО объектілерінің ерекшеліктеріне барабар терроризмнің алғышарттары мен актілеріне ден қою алгоритмдерін әзірлеу;
ТТО объектісінің күзет қызметкерлері мен персоналын терроризм актісін жасау кезіндегі және одан кейінгі әрекеттеріне қатысты тиісті даярлау;
ТТО объектісінің терроризмге қарсы қорғалуы паспортын уақтылы жасау және өзекті күйде ұстау, осы Нұсқаулықтың 5-тарауына сәйкес тиісінше сақтау.

5) дополнительные меры осуществляются согласно установленному уровню террористической опасности в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 9 августа 2013 года № 611 "Об утверждении Правил организации и функционирования государственной системы мониторинга информации и оповещения населения о возникновении угрозы акта терроризма" (далее - Указ).
6) Служба государственной охраны Республики Казахстан имеет право устанавливать дополнительные требования к организации антитеррористической защиты объекта УТО железнодорожной инфраструктуры, предназначенного для пребывания охраняемых лиц, с учетом настоящих требований, объема и специфики организационных, охранных, режимных и мер, обеспечивающих необходимые уровни их безопасности.
6. Проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объектов УТО возлагается на:
1) руководителя структурного подразделения Компании, обеспечивающего деятельность объекта УТО;
2) руководителя НЖС;
3) начальника железнодорожного вокзала;
4) других руководителей объектов железнодорожной инфраструктуры, внесенных решением антитеррористической комиссии при акимате области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) в перечень объектов УТО области, города республиканского значения, столицы.
Глава 2. Требования к организации пропускного и внутриобъектового режимов
7. Пропускной режим является частью общей системы безопасности Компании и призван обеспечить повышение уровня безопасности персонала и посетителей объекта УТО.
8. Пропускной режим включает в себя мероприятия по установлению и защите охраняемых зон ограниченного доступа, обеспечению сохранности оборудования, зданий и сооружений, расположенных в охраняемой зоне объектов УТО, а также досмотру пассажиров, посетителей, вещей находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа.
Пропускной режим вводится в целях:
1) повышения уровня антитеррористической защиты;
2) исключения возможности несанкционированного допуска в охраняемые зоны, зоны ограниченного доступа и на территорию объекта УТО посторонних лиц и транспортных средств;
3) установления и поддержания порядка при входе (выходе), въезде (выезде) на территорию (с территории) объекта УТО;
4) исключения несанкционированного вноса (выноса) и ввоза (вывоза) имущества, в том числе запрещенных предметов на территорию и с территории объекта УТО.
9. Пропускной и внутриобъектовый режимы в административном здании Компании обеспечиваются в соответствии с "Правилами пропускного и внутриобъектового режима в административном здании акционерного общества "Национальная Компания "Қазақстан темір жолы".

5) қосымша шаралар Қазақстан Республикасы Президентінің "Ақпарат мониторингінің мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі және терроризм актісі қатерінің туындауы туралы халықты хабардар ету қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 9 тамыздағы № 611 Жарлығына (бұдан әрі - Жарлық) сәйкес террористік қауіптіліктің белгіленген деңгейіне сәйкес жүзеге асырылады.
6) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі күзетілетін адамдардың болуына арналған теміржол инфрақұрылымының ТТО объектісін терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыруға қойылатын осы талаптарды, олардың қауіпсіздігінің қажетті деңгейлерін қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық, күзеттік, режимдік және шаралардың көлемі мен ерекшелігін ескере отырып, қосымша талаптар белгілеуге құқылы.
6. ТТО объектілерін терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу мыналарға:
1) ТТО объектісінің қызметін қамтамасыз ететін компанияның құрылымдық бөлімшесінің басшысына;
2) ҚТҚ басшысына;
3) теміржол вокзалының бастығына;
4) облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігі жанындағы терроризмге қарсы комиссияның шешімімен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ТТО объектілерінің тізбесіне енгізілген теміржол инфрақұрылымы объектілерінің басқа да басшыларына жүктеледі.
2-тарау. Өткізу және объектішілік режимдерді ұйымдастыруға қойылатын талаптар
7. Өткізу режимі компанияның жалпы қауіпсіздік жүйесінің бөлігі болып табылады және персонал мен сайтқа келушілердің қауіпсіздік деңгейінің жоғарылауын қамтамасыз етуге арналған.
8. Өткізу режимі қолжетімділігі шектеулі күзетілетін аймақтарды белгілеу және қорғау, ТТО объектілерінің күзетілетін аймағында орналасқан жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың сақталуын қамтамасыз ету, сондай-ақ жолаушыларды, келушілерді, олардың жанындағы заттарды, оның ішінде қол жүгі мен багажды тексеру жөніндегі іс-шараларды қамтиды.
Өткізу режимі мынадай:
1) терроризмге қарсы қорғаныс деңгейін арттыру;
2) күзетілетін аймақтарға, қолжетімділігі шектеулі аймақтарға және бөгде адамдар мен көлік құралдарының ТТО объектісінің аумағына рұқсатсыз кіру мүмкіндігін болдырмау;
3) ТТО объектісінің аумағына (аумағынан) кіру (шығу), кіру (шығу) кезінде тәртіпті белгілеу және қолдау;
4) мүлікті, оның ішінде тыйым салынған заттарды объектінің аумағына және аумағынан рұқсатсыз енгізуді (шығаруды) және әкелуді (әкетуді) алып тастау мақсатында енгізіледі.
9. Компанияның әкімшілік ғимаратындағы өткізу және объектішілік режимдер "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының әкімшілік ғимаратындағы өткізу және объектішілік режим қағидаларына" сәйкес қамтамасыз етіледі.

10. Порядок обеспечения пропускного и внутриобъектового режимов на железнодорожных вокзалах, относящихся к классам "внеклассный", "1", "2" и "3" класса, внесенных решением антитеррористической комиссии при акимате области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) в перечень объектов УТО области, города республиканского значения, столицы устанавливается руководством НЖС.
11. Порядок обеспечения пропускного и внутриобъектового режимов на других объектах железнодорожной инфраструктуры, внесенных решением антитеррористической комиссии при акимате области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) в перечень объектов УТО области, города республиканского значения, столицы устанавливается руководством объекта УТО.
12. В период проведения антитеррористической операции обеспечение пропускного и внутриобъектового режима регулируется оперативным Штабом (республиканским, областным, городским) по борьбе с терроризмом.
13. Введению пропускного режима предшествует подготовительная работа, направленная на:
1) определение границ охраняемой зоны, зоны ограниченного доступа;
2) введение единых образцов личных, транспортных и материальных пропусков (далее – пропуска установленного образца), организацию работы по их учету, регистрации и выдаче;
3) организацию патрулирования территории объекта УТО нарядами службы охраны.
14. Мероприятия по обеспечению на объекте УТО помимо порядка организации пропускного режима, предусматривают:
1) определение ответственного (-ых) лица (лиц) и (или) подразделения (-й) за поддержание соответствующего пропускного режима;
2) закрепление в договоре об оказании охранных услуг ответственности и обязанностей субъекта охранной деятельности по обеспечению антитеррористической защищенности и уровня безопасности.
15. Пропускной режим предусматривает зонирование объекта УТО с целью ограничения доступа в режимные помещения, помещения ограниченного допуска потенциально опасным участкам и критическим зонам объекта УТО.
16. Под зонами общего досмотра в настоящей Инструкции понимаются специально оборудованные пункты (КПП внутренние), расположенные на входах в здание объектов УТО для проведения досмотра работников, посетителей, арендаторов, пассажиров, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа.
17. Зоны общего досмотра состоят из одного или нескольких пунктов досмотра, и имеют помещения (комнаты) для проведения личного досмотра, отвечающих требованиям санитарно-эпидемиологических правил и норм.

10. Облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдігі жанындағы терроризмге қарсы комиссияның шешімімен облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ТТО объектілерінің тізбесіне енгізілген "сыныптан тыс", "1", "2" және "3" сыныптарға жататын теміржол вокзалдарында өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету тәртібін ҚТЖ басшылығы белгілейді.
11. Облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдігі жанындағы терроризмге қарсы комиссияның шешімімен облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ТТО объектілерінің тізбесіне енгізілген теміржол инфрақұрылымының басқа объектілерінде өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету тәртібін ҚТЖ объектісінің басшылығы белгілейді.
12. Терроризмге қарсы операцияны жүргізу кезеңінде өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз етуді терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел Штаб (республикалық, облыстық, қалалық) реттейді.
13. Өткізу режимін енгізудің алдында дайындық жұмыстары жүргізіледі:
1) күзетілетін аймақтың, қолжетімділігі шектеулі аймақтың шекараларын айқындау;
2) жеке, көліктік және материалдық рұқсаттамалардың (бұдан әрі – белгіленген үлгідегі рұқсаттамалар) бірыңғай үлгілерін енгізу, оларды есепке алу, тіркеу және беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
3) ТТО объектісінің аумағын күзет қызметінің нарядтарымен патрульдеуді ұйымдастыру.
14. ТТО объектісінде өткізу режимін ұйымдастыру тәртібінен басқа қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар мыналарды көздеуге тиіс:
1) тиісті өткізу режимін ұстап тұру үшін жауапты адамды (тұлғаларды) және (немесе) бөлімшені (бөлімшелерді) айқындау;
2) күзет қызметтерін көрсету туралы шартта терроризмге қарсы қорғалуды және қауіпсіздік деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі күзет қызметі субъектісінің жауапкершілігі мен міндеттерін бекіту.
15. Өткізу режимі режимдік үй-жайларға, ТТО объектісінің ықтимал қауіпті учаскелері мен сыни аймақтарына рұқсаты шектеулі үй-жайларға кіруді шектеу мақсатында ТТО объектісін аймақтарға бөлуді көздейді.
16. Осы Нұсқаулықтағы жалпы қарап тексеру аймақтары деп қызметкерлерді, келушілерді, жалға алушыларды, жолаушыларды, олардың жанындағы заттарды, оның ішінде қол жүгі мен багажды тексеріп қарауды жүргізу үшін ТТО объектілерінің ғимаратына кіре берісте орналасқан арнайы жабдықталған пункттер (ішкі БӨП) түсініледі.
17. Жалпы қарап тексеру аймақтары бір немесе бірнеше қарап тексеру пункттерінен тұрады және санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен нормалардың талаптарына жауап беретін жеке қарап тексеру жүргізуге арналған үй-жайлары (бөлмелері) болуға тиіс.

18. Проведение досмотра лиц, посещающих административные здания объекта УТО, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, осуществляется службой досмотра (охраны) в зонах общего досмотра в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 301 "Об утверждении Правил и требований к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28298) (далее - Правила).
19. Досмотр персонала, пассажиров и посетителей, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, осуществляется для обеспечения антитеррористической защиты и уровня безопасности объектов УТО путем предотвращения проноса в объекты УТО веществ и предметов, запрещенных к вносу на объект транспортной инфраструктуры в соответствии с Перечнем.
Лица, отказывающиеся от прохождения досмотра или предъявления для такого досмотра ручной клади, багажа, на объект УТО не допускаются.
20. На железнодорожных вокзалах, где проводятся досмотровые мероприятия, охрана общественного порядка и патрулирование зон общего досмотра осуществляется сотрудниками полиции.
21. При обнаружении в ходе досмотра предметов и веществ, запрещенных к вносу на объекты УТО производятся мероприятия согласно Правил.
22. Внутриобъектовый режим, осуществляемый службой охраны объекта, включает:
1) обеспечение доступа и контроль порядка нахождения на объекте УТО работников аппарата, филиалов, дочерних организации Компании, работников юридических лиц, осуществляющих свою деятельность на объекте, пассажиров и посетителей;
2) контроль режима функционирования инженерно-технического оборудования, установленного на объекте УТО;
3) контроль порядка проведения ремонтно-строительных, погрузочных, разгрузочных работ на объекте УТО;
4) контроль наличия пропуска у персонала и посетителей объекта УТО, наличия сопровождения, а также пропуска при въезде автотранспортных средств;
5) недопущение распространения на объекте печатной и рукописной продукции, пропагандирующей экстремизм, возбуждение социальной, национальной, расовой или религиозной розни, призывы к насильственной смене власти, а также проведению несанкционированных общественно-политических акций и агитационной работы;
6) обеспечение контроля при сопровождении сторонних лиц в режимных помещениях и зонах ограниченного доступа объекта УТО;

18. ТТО объектісінің әкімшілік ғимараттарына баратын адамдарды, олардың жанындағы заттарды, оның ішінде қол жүгі мен багажды тексеруді жалпы тексеріп қарау аймақтарында тексеру (күзет) қызметі Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының "Көлік инфрақұрылымы объектілеріне баратын жолаушылар мен адамдарды, олардың жанындағы заттарды, оның ішінде қол жүгі мен багажды тексеріп қарауды жүргізу қағидалары мен талаптарын бекіту туралы" 2022 жылғы 27 мамырдағы № 301 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28298 болып тіркелген) (бұдан әрі - Қағидалар) бұйрығына сәйкес жүзеге асырады.
19. Персоналды, жолаушылар мен келушілерді, олардың жанындағы заттарды, оның ішінде қол жүгі мен багажды тексеру Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге сәйкес көлік инфрақұрылымы объектісіне енгізуге тыйым салынған заттар мен заттардың ТТО объектілеріне әкелінуіне жол бермеу жолымен ТТО объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын және қауіпсіздігінің тиісті деңгейін қамтамасыз ету үшін жүзеге асырылады.
Мұндай тексеру үшін қол жүгін, багажды тексеруден өтуден немесе көрсетуден бас тартқан адамдарға ТБТ объектісіне жіберілмейді.
20. Тексеру іс-шаралары жүргізілетін теміржол вокзалдарында қоғамдық тәртіпті қорғау және жалпы тексеру аймақтарын патрульдеу полиция қызметкерлерімен жүзеге асырылады.
21. Тексеру барысында ТТО объектілеріне енгізуге тыйым салынған заттар мен заттар табылған кезде Қағидаларға сәйкес іс-шаралар жүргізіледі.
22. Объектіні күзету қызметі жүзеге асыратын объектішілік режим мыналарды қамтиды:
1) ТТО объектісінде аппарат, филиалдар, компанияның еншілес ұйымдары қызметкерлерінің, өз қызметін объектіде жүзеге асыратын заңды тұлғалар қызметкерлерінің, жолаушылар мен келушілердің қолжетімділігін қамтамасыз ету және олардың болу тәртібін бақылау;
2) ТТО объектісінде орнатылған инженерлік-техникалық жабдықтың жұмыс істеу режимін бақылау;
3) ТТО объектісінде жөндеу-құрылыс, тиеу, түсіру және жұмыстарды жүргізу тәртібін бақылау;
4) ТТО объектісінің персоналы мен келушілерінде рұқсаттаманың болуын, сүйемелдеудің болуын, сондай-ақ автокөлік құралдарының кіруі кезінде рұқсаттаманың болуын бақылау;
5) объектіде экстремизмді, әлеуметтік, ұлттық, нәсілдік немесе діни алауыздықты қоздыруды, билікті күштеп ауыстыруға, сондай-ақ рұқсат етілмеген қоғамдық-саяси акциялар мен үгіт-насихат жұмыстарын жүргізуге шақыруды насихаттайтын баспа және қолжазба өнімдерінің таралуына жол бермеу;
6) ТТО объектісінің режимдік үй-жайларында және қолжетімділігі шектеулі аймақтарында бөгде адамдарды сүйемелдеу кезінде бақылауды қамтамасыз ету;

7) обеспечение контроля и документирование фактов нарушений правил внутриобъектового режима.
23. Инженерно-технические средства охраны объектов УТО выводятся на пульт подразделения охраны, обеспечивающего эксплуатацию объектов.
24. Охрана объектов УТО и обеспечение безопасности осуществляются субъектами охранной деятельности:
1) выставлением стационарных постов;
2) способом патрулирования пешими нарядами;
3) с помощью инженерно-технических средств охраны;
4) путем использования служебных собак.
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
25. Целями проведения профилактических и учебных мероприятий является повышение уровня специальной подготовки лиц, работающих на объектах УТО, а также проверка готовности сил и средств к решению внезапно возникших задач.
26. Профилактические и учебные мероприятия организуются на постоянной основе территориальными подразделениями уполномоченных центральных государственных органов и органов местного самоуправления при координации антитеррористической комиссией области, города республиканского значения, столицы (далее – антитеррористическая комиссия), с собственниками, руководителями, персоналом объектов УТО.
Антитеррористической комиссией координируются профилактические мероприятия, направленные на повышение информированности собственников, руководителей и должностных лиц объектов УТО:
1) об актуальных угрозах террористического характера;
2) о нормативной правовой базе Республики Казахстан в сфере противодействия терроризму в части обеспечения антитеррористической защищенности объектов УТО;
3) о создании условий, препятствующих совершению акта терроризма (снижения риска совершения акта терроризма в отношении объекта УТО), а также способствующих минимизации и (или) ликвидации последствий от возможных террористических угроз.
27. Профилактические и учебные мероприятия проводятся в форме инструктажей и занятий (практические и теоретические) с лицами, работающими на объекте УТО, в соответствии с вариантами тематик занятий по организации антитеррористической защиты объектов железнодорожной инфраструктуры, уязвимых в террористическом отношении, указанными в приложении 1 к настоящей Инструкции.
О проведении профилактических и учебных мероприятий составляется письменный отчет о проведенном занятий по антитеррористической подготовке по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
К отчету прилагаются планы, конспекты, сценарии и другие материалы, касающиеся проведенного занятия.

7) объектішілік режим қағидаларын бұзу фактілерін бақылауды және құжаттауды қамтамасыз ету.
23. ТТО объектілерін күзетудің инженерлік-техникалық құралдары объектілерді пайдалануды қамтамасыз ететін күзет бөлімшесінің пультіне шығарылады.
24. ТТО объектілерін күзетуді және қауіпсіздікті қамтамасыз етуді күзет қызметі субъектілері жүзеге асырады:
1) стационарлық бекеттерді қою;
2) жаяу нарядтармен патрульдеу тәсілімен;
3) инженерлік-техникалық күзет құралдарының көмегімен;
4) қызметтік иттерді пайдалану арқылы.
3-тарау. Профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
25. Профилактикалық және оқу іс-шараларын өткізудің мақсаты ТТО объектілерінде жұмыс істейтін адамдардың арнайы даярлық деңгейін арттыру, сондай-ақ кенеттен туындаған міндеттерді шешуге күштер мен құралдардың дайындығын тексеру болып табылады.
26. Профилактикалық және оқу іс-шараларын облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың терроризмге қарсы комиссиясы (бұдан әрі-терроризмге қарсы комиссия) ТТО объектілерінің меншік иелерімен, басшыларымен, персоналымен үйлестіру кезінде уәкілетті орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының аумақтық бөлімшелері тұрақты негізде ұйымдастырады.
Терроризмге қарсы комиссия ТТО объектілерінің меншік иелерінің, басшыларының және лауазымды тұлғаларының хабардар болуын арттыруға бағытталған профилактикалық іс-шараларды үйлестіреді:
1) террористік сипаттағы өзекті қауіптер туралы;
2) ТТО объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету бөлігінде терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық базасы туралы;
3) терроризм актісін жасауға кедергі келтіретін (ТТО объектісіне қатысты терроризм актісін жасау тәуекелін төмендету), сондай-ақ ықтимал террористік қатерлердің салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға ықпал ететін жағдайлар жасау туралы.
27. Профилактикалық және оқу іс-шаралары Осы нұсқаулыққа 1-қосымшада көрсетілген террористік тұрғыдан осал теміржол инфрақұрылымы объектілерін терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру бойынша сабақтар тақырыптарының нұсқаларына сәйкес ТТО объектісінде жұмыс істейтін адамдармен нұсқамалар және сабақтар (практикалық және теориялық) нысанында жүргізіледі.
Профилактикалық және оқу іс-шараларын өткізу туралы Осы нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша терроризмге қарсы дайындық бойынша өткізілген сабақтар туралы жазбаша есеп жасалады.
Есепке өткізілген сабаққа қатысты жоспарлар, конспектілер, сценарийлер және басқа да материалдар қоса беріледі.

28. По характеру и времени проведения инструктаж делится на плановый и внеплановый.
29. Во время инструктажа до лиц, работающих на объекте УТО, доводятся наиболее вероятные для объекта УТО характер и специфика террористических угроз и правила поведения при их возникновении, способы минимизации и ликвидации последствий.
30. Плановый инструктаж проводится не реже одного раза в год или, в зависимости от метода работы (вахтовый, сменный, сезонный), не реже одного раза в два года.
31. Плановый инструктаж может проводиться индивидуально и (или) для группы лиц, работающих на объекте УТО.
32. Внеплановый инструктаж проводится собственниками, руководителями или должностными лицами объектов УТО, руководителями субъектов охранной деятельности, прошедшими курсы подготовки на основе программы подготовки и переподготовки по антитеррористической защите объектов УТО железнодорожной инфраструктуры, либо представителями государственных органов, задействованных в проводимых учениях, тренировках и экспериментах при:
1) введения в регионе, где находится объект УТО, уровня террористической опасности;
2) наличия информации о возможной угрозе совершения акта терроризма;
3) подготовки к учениям, тренировкам, экспериментам по организации антитеррористической защиты объектов УТО;
4) подготовки к проведению охранных мероприятий.
33. Внеплановый инструктаж проводится индивидуально или с группой лиц, работающих на объекте УТО, по мере необходимости. Содержание внепланового инструктажа определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
Основными решаемыми при этом задачами являются:
1) доведение до лиц, работающих на объекте УТО, информации об основных источниках потенциальной опасности;
2) разъяснение лицам, работающим на объекте УТО, вопросов, касающихся антитеррористической защищенности организации-работодателя;
3) детализированное ознакомление лиц, работающих на объекте УТО, с порядком действий в обстановке совершения террористического акта в пределах территории объекта УТО.
34. Практические и теоретические занятия проводятся в соответствии с графиком проведения, утвержденным собственником, руководителем объекта УТО (руководителем субъекта охранной деятельности), с периодичностью не реже одного раза в год.
Практические и теоретические занятия проводятся индивидуально или с группой лиц, работающих на объекте УТО.
В ходе теоретических занятий доводится соответствующая информация, в ходе практических занятий отрабатываются действия персонала:

28. Өткізу сипаты мен уақыты бойынша нұсқаулық жоспарлы және жоспардан тыс болып бөлінеді.
29. Нұсқама беру кезінде ТТО объектісінде жұмыс істейтін адамдарға ТТО объектісі үшін ең ықтимал террористік қауіптердің сипаты мен ерекшелігі және олар туындаған кездегі мінез-құлық ережелері, салдарды азайту және жою тәсілдері жеткізіледі.
30. Жоспарлы нұсқама жылына кемінде бір рет немесе жұмыс әдісіне (вахталық, ауысымдық, маусымдық) байланысты екі жылда кемінде бір рет жүргізіледі.
31. Жоспарлы нұсқама жеке және (немесе) ТТО объектісінде жұмыс істейтін адамдар тобы үшін жүргізілуі мүмкін.
32. Жоспардан тыс нұсқаманы ТТО объектілерінің меншік иелері, басшылары немесе лауазымды адамдары, ТТО теміржол инфрақұрылымы объектілерін терроризмге қарсы қорғау бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасы негізінде даярлау курстарынан өткен Күзет қызметі субъектілерінің басшылары не өткізілетін оқу-жаттығуларға, жаттығуларға және эксперименттерге тартылған мемлекеттік органдардың өкілдері жүргізеді:
1) ТТО объектісі орналасқан өңірде террористік қауіптілік деңгейін енгізу;
2) терроризм актісін жасау қаупі туралы ақпараттың болуы;
3) ТТО объектілерін терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру бойынша оқу-жаттығуларға, жаттығуларға, эксперименттерге дайындық;
4) күзет іс-шараларын өткізуге дайындық.
33. Жоспардан тыс нұсқама жеке немесе қажетіне қарай ТТО объектісінде жұмыс істейтін адамдар тобымен жүргізіледі. Жоспардан тыс нұсқаманың мазмұны оны жүргізу қажеттілігін тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады.
Бұл ретте шешілетін негізгі міндеттер:
1) ТТО объектісінде жұмыс істейтін адамдарға ықтимал қауіптің негізгі көздері туралы ақпаратты жеткізу;
2) ТТО объектісінде жұмыс істейтін адамдарға жұмыс беруші ұйымның терроризмге қарсы қорғалуына қатысты мәселелерді түсіндіру;
3) таңертең объектіде жұмыс істейтін адамдарды объектінің аумағы шегінде террористік акт жасау жағдайындағы іс-қимыл тәртібімен егжей-тегжейлі таныстыру нақтыланады.
34. Практикалық және теориялық сабақтар ТТО объектісінің меншік иесі, басшысы (күзет қызметі субъектісінің басшысы) бекіткен өткізу кестесіне сәйкес, жиілігі жылына кемінде бір рет өткізіледі.
Практикалық және теориялық сабақтар жеке немесе ТТО объектісінің жұмыс істейтін адамдар тобымен өткізіледі.
Теориялық сабақтар барысында тиісті ақпарат жеткізіледі, практикалық сабақтар барысында персоналдың іс-әрекеттері пысықталады:

1) по проведению безопасной и беспрепятственной эвакуации;
2) при угрозы акта терроризма;
3) при обнаружении на объекте УТО подозрительных лиц и предметов.
Субъекты охранной деятельности учебные тренировки (учебно-тренировочные занятия) с работниками охраны проводят ежеквартально в соответствии со специально разработанными графиками, который утверждается начальником охранного подразделения.
План проведения учебной тренировки утверждается руководителем охранного подразделения и заказчиком.
Лицо, ответственное за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности действует в строгом соответствии с утвержденным планом. В указанное в плане время прибывает на объект УТО и подает заранее обусловленным способом сигнал "Тревога", фиксирует время его подачи, наблюдает за своевременностью прибытия и правильностью действии работников охраны на месте происшествия, старшего смены (начальника караула) – по руководству работниками охраны и принятию решений при доведении вводных задач.
35. Работники субъекта охранной деятельности, осуществляющие досмотр в целях выявления веществ и предметов, запрещенных к вносу на объект транспортной инфраструктуры в соответствии с Перечнем, подлежат прохождению первоначальной подготовки и переподготовки в области интерпретации рентген изображений с применением компьютерных тренажеров (симуляторов). Переподготовка проводится не реже одного раза в два года.
36. С работниками, ответственными за организацию пропускного режима, проводятся дополнительные занятия по приобретению и (или) совершенствованию навыков использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты, технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
37. Собственники, руководители объектов УТО, руководители субъектов охранной деятельности в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозу совершения или совершение акта (актов) терроризма, обеспечивают:
1) незамедлительное информирование территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
2) исполнение мероприятий первичного реагирования при получении информации от уполномоченных государственных органов об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
3) исполнение мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма.
При выявлении угроз совершения или совершении акта (актов) терроризма персонал объекта УТО действует в соответствии с разработанным алгоритмом действий работников железнодорожного транспорта на возможные угрозы террористического характера согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Собственники, руководители объектов УТО, субъекты охранной деятельности оказывают содействие уполномоченным государственным органам и (или) оперативным штабам при подготовке и проведении ими разноуровневых антитеррористических учений, тренировок, экспериментов и антитеррористических операций.

1) қауіпсіз және кедергісіз эвакуация жүргізу бойынша;
2) терроризм актісі қаупі төнген жағдайда;
3) ТТО объектісінде күдікті адамдар мен заттар табылған кезде.
Күзет қызметінің субъектілері күзет қызметкерлерімен оқу жаттығуларын (оқу-жаттығу сабақтарын) тоқсан сайын арнайы әзірленген кестелерге сәйкес өткізеді, оны күзет бөлімшесінің бастығы бекітеді.
Оқу-жаттығу жоспарын күзет бөлімшесінің басшысы және тапсырыс беруші бекітеді.
Терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізуге жауапты адам бекітілген жоспарға қатаң сәйкес әрекет етеді. Жоспарда көрсетілген уақытта ТТО объектісіне келіп, алдын ала шартталған тәсілмен "Дабыл" белгісін береді, оны беру уақытын белгілейді, оқиға орнында күзет қызметкерлерінің, аға ауысымның (қарауыл бастығының) уақтылы келуін және іс-әрекетінің дұрыстығын-күзет қызметкерлерінің басшылығы бойынша және кіріспе міндеттерді жеткізу кезінде шешімдер қабылдау бойынша бақылайды.
35. Тізбеге сәйкес көлік инфрақұрылымы объектісіне енгізуге тыйым салынған заттар мен заттарды анықтау мақсатында тексеруді жүзеге асыратын күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері компьютерлік тренажерлерді (симуляторларды) қолдана отырып, рентген суреттерін интерпретациялау саласында бастапқы даярлаудан және қайта даярлаудан өтуге тиіс. Қайта даярлау кемінде екі жылда бір рет жүргізіледі.
36. Өткізу режимін ұйымдастыруға жауапты қызметкерлермен терроризмге қарсы қорғаныстың инженерлік-техникалық құралдарын, үй-жайларды тексеру техникасын пайдалану дағдыларын игеру және (немесе) жетілдіру, жарылғыш құрылғыларды төсеудің ықтимал орындарын анықтау бойынша қосымша сабақтар өткізіледі.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
37. ТТО объектілерінің меншік иелері, басшылары, күзет қызметі субъектілерінің басшылары терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде:
1) терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі туралы Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және Ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету;
2) уәкілетті мемлекеттік органдардан терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі туралы ақпарат алған кезде алғашқы ден қою іс-шараларын орындау;
3) жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді азайтуға және жоюға бағытталған алғашқы ден қою іс-шараларын орындау.
Терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатерлері анықталған кезде ТТО объектісінің персоналы Осы нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес теміржол көлігі қызметкерлерінің террористік сипаттағы ықтимал қауіптерге жасалған іс-қимыл алгоритміне сәйкес әрекет етеді.
ТТО объектілерінің меншік иелері, басшылары, күзет қызметінің субъектілері уәкілетті мемлекеттік органдарға және (немесе) жедел штабтарға терроризмге қарсы түрлі деңгейдегі оқу-жаттығуларды, жаттығуларды, эксперименттерді және терроризмге қарсы операцияларды дайындау және жүргізу кезінде жәрдем көрсетеді.

38. Руководители, персонал объекта УТО, сотрудники субъектов охранной деятельности при совершении акта терроризма или об угрозе его совершения информируют территориальные органы национальной безопасности, подразделения органов внутренних дел и заинтересованных лиц согласно алгоритмам, представленным в приложении 3 к настоящей Инструкции.
При представлении информации указываются полученные сведения о совершении акта терроризма или об угрозе его совершения, наименование и адрес объекта, время происшествия, наличие пострадавших, их местонахождение и состояние, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, передающего сообщение, и занимаемая им должность.
Отсутствие полных данных не освобождает ответственных лиц от немедленного доклада.
39. При необходимости организации и проведения на объектах, осуществляющих деятельность в сфере железнодорожного транспорта, антитеррористических учений и тренировок, руководством объекта инициируется предложение об их проведении при ежегодном планировании антитеррористических учений и тренировок областным, городом республиканского значения, столичным, районным (города областного значения).
При срочной (острой) необходимости организации и проведения на объекте антитеррористических учений и тренировок, его руководством инициируется предложение перед руководителем областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
Решение о проведении внеплановых разноуровневых антитеррористических учений и тренировок принимает руководитель областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) оперативного штаба по борьбе с терроризмом по согласованию с рабочим органом антитеррористического центра Республики Казахстан.
40. При установлении уровней террористической опасности в соответствии с Указом, собственниками, владельцами, руководителями или должностными лицами объектов УТО, применяются следующие меры безопасности:
1) при установлении умеренного "желтого" уровня террористической опасности:
доведение по всем имеющимся каналам связи до руководителей Компании, его филиалов, дочерних организаций и структурных подразделений, персонала объекта УТО информации о введении умеренного ("желтого") уровня террористической опасности;
уточнение наличия и актуальности паспортов антитеррористической защищенности объектов УТО;
усиление контроля за пропускным и внутриобъектовым режимами (проверка исправности состояния установленного на объектах УТО специального охранного и досмотрового оборудования, организация досмотра, при необходимости с использованием специальных технических средств, персонала, пассажиров, транспортных средств, лиц, посещающих объекты УТО, обеспечение функционирования досмотровых постов и постов охраны в полной комплектации штата и оборудования), проверка помещений вокзалов, подвалов, чердаков и территорий на предмет возможной закладки взрывчатых веществ и взрывных устройств, нахождения в непредусмотренных местах горючих и пожаро-взрывоопасных веществ, а также подозрительных предметов;
организация регулярного обхода и осмотра территории и помещений субъектом охранной деятельности с целью обнаружения подозрительных предметов;
проверка наличия и работоспособности средств пожаротушения, пожарной сигнализации и системы оповещения и управления эвакуации;
проверка наличия и работоспособности схем эвакуационных путей и эвакуационных выходов объектов УТО, позволяющих осуществить безопасную эвакуацию людей;
проведение с персоналом объектов УТО, работниками субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, инструктажей о проявлении бдительности и практических занятия по действиям при обнаружении подозрительных лиц и предметов, а также совершении террористических актов;
обеспечение доведения до лиц, находящихся на вокзалах, станциях, остановочных пунктах, посредством голосовой информации порядка действий при обнаружении взрывных устройств и подозрительных предметов, а также информации о порядке действий при эвакуации;
запрет к перевозке посылок, бандеролей, писем, и других посторонних предметов;
проверка, при необходимости доведения до всего персонала объектов УТО номеров телефонов, по которым необходимо ставить в известность дежурные части территориальных органов Комитета Национальной Безопасности, Министерств внутренних дел и по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан при обнаружении подозрительных предметов или признаков угрозы проведения террористического акта.

38. ТТО объектісінің басшылары, персоналы, күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлері терроризм актісін жасау кезінде немесе оны жасау қаупі туралы аумақтық Ұлттық қауіпсіздік органдарын, ішкі істер органдарының бөлімшелерін және мүдделі тұлғаларды Осы нұсқаулыққа 3-қосымшада ұсынылған алгоритмдерге сәйкес хабардар етеді.
Ақпарат беру кезінде терроризм актісінің жасалғаны туралы немесе оның жасалу қаупі туралы алынған мәліметтер, объектінің атауы мен мекенжайы, оқиға болған уақыты, зардап шеккендердің болуы, олардың орналасқан жері мен жай-күйі, хабарламаны беретін адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) және ол атқаратын лауазымы көрсетіледі.
Толық деректердің болмауы жауапты тұлғаларды дереу баяндамадан босатпайды.
39. Теміржол көлігі, терроризмге қарсы оқу-жаттығулар мен жаттығулар саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерде ұйымдастыру және өткізу қажет болған жағдайда объект басшылығы облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) терроризмге қарсы оқу-жаттығулар мен жаттығуларды жыл сайын жоспарлау кезінде оларды өткізу туралы ұсынысқа бастамашылық жасайды.
Объектіде терроризмге қарсы оқу-жаттығулар мен жаттығуларды ұйымдастыру және өткізу шұғыл (шұғыл) қажет болған жағдайларда оның басшылығы терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) басшысының алдына ұсыныс жасауға бастамашылық жасайды.
Терроризмге қарсы жоспардан тыс көп деңгейлі оқу-жаттығулар мен жаттығуларды өткізу туралы шешімді Қазақстан Республикасы Терроризмге қарсы орталығының жұмыс органымен келісім бойынша терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) басшысы қабылдайды.
40. Жарлыққа сәйкес террористік қауіптілік деңгейлерін белгілеу кезінде ТТО объектілерінің меншік иелері, иелері, басшылары немесе лауазымды адамдары мынадай қауіпсіздік шараларын қолданады:
1) террористік қауіптіліктің орташа "сары" деңгейін белгілеу кезінде:
барлық қолда бар байланыс арналары бойынша компанияның басшыларына, оның филиалдарына, еншілес ұйымдарына және құрылымдық бөлімшелеріне, ТТО объектісінің персоналына террористік қауіптіліктің орташа ("сары") деңгейін енгізу туралы ақпаратты жеткізу;
ТТО объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуы паспорттарының болуы мен өзектілігін нақтылау;
өткізу және объектішілік режимдерге бақылауды күшейту (ТТО объектілерінде белгіленген арнайы күзет және қарап тексеру жабдығының жай-күйінің жарамдылығын тексеру, қажет болған жағдайда арнайы техникалық құралдарды, персоналды, жолаушыларды, көлік құралдарын, ТТО объектілеріне баратын адамдарды пайдалана отырып, толық қарап тексеруді ұйымдастыру, штат пен жабдықтың толық жиынтығында қарап тексеру бекеттері мен күзет бекеттерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету) вокзалдардың, жертөлелердің, шатырлардың және аумақтардың үй-жайларын жарылғыш заттар мен жарылғыш құрылғылардың салынуы мүмкін екендігіне тексеру, көзделмеген жерлерде жанғыш және өрт-жарылыс қауіпті заттардың, сондай-ақ күдікті заттардың болуы;
күдікті заттарды табу мақсатында күзет қызметі субъектісінің аумағы мен үй-жайларын тұрақты аралауды және қарап-тексеруді ұйымдастыру;
өрт сөндіру құралдарының, өрт дабылының және құлақтандыру және эвакуацияны басқару жүйесінің болуын және жұмыс істеуін тексеру;
адамдарды қауіпсіз эвакуациялауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ТТО объектілерінің эвакуациялық жолдары мен эвакуациялық шығу сызбаларының болуын және жұмыс істеуін тексеру;
ТТО объектілерінің персоналымен, күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерімен, күдікті адамдар мен заттар табылған кездегі іс-әрекеттер, сондай-ақ террористік актілер жасалған кездегі қырағылық таныту және практикалық сабақтар туралы нұсқамалар өткізу;
вокзалдарда, станцияларда, аялдама пункттерінде тұрған адамдарға жарылғыш құрылғылар мен күдікті заттар табылған кездегі іс-қимыл тәртібін, сондай-ақ эвакуациялау кезіндегі іс-қимыл тәртібі туралы ақпаратты дауыстық ақпарат арқылы жеткізуді қамтамасыз ету;
сәлемдемелерді, бандерольдерді, хаттарды және басқа да бөгде заттарды тасымалдауға тыйым салу;
тексеру, қажет болған жағдайда Ұлттық Қауіпсіздік Комитеті, Қазақстан Республикасы Ішкі Істер, төтенше жағдайлар министрліктері аумақтық органдарының кезекші бөлімдеріне күдікті заттар немесе террористік актіні өткізу қаупі белгілері анықталған кезде хабарлау қажет телефон нөмірлерін ТКО объектілерінің барлық персоналына жеткізу.

2) при установлении высокого "оранжевого" уровня террористической опасности дополнительно к мерам безопасности, предусмотренным настоящим подпунктом 1) пункта 40 проводится:
экипировка работников объектов УТО средствами индивидуальной защиты и подготовка мест эвакуации и укрытия при необходимости;
уточнение расчета сил и средств, предназначенных для ликвидации последствий террористических актов, а также технических средств и специального оборудования для проведения аварийно-спасательных работ на территории объекта, проверка их готовности к действиям, обеспечение необходимым количеством запасных частей, инструментов и деталей;
при необходимости приостановление деятельности опасных производственных объектов и охранной деятельности.
3) при установлении критического "красного" уровня террористической опасности дополнительно к мерам безопасности, предусмотренным настоящими подпунктами 1) и 2) пункта 40 проводится:
установка круглосуточного дежурства персонала объекта УТО. На объектах без дежурного персонала организуется круглосуточное дежурство с местами отдыха и обогрева персонала (автомашины, вахтовки, будки), наличием постоянной связи для немедленного информирования диспетчерских служб;
усиление охраны мостов, тоннелей дополнительными нарядами/дежурными сменами;
обеспечение охраны объектов жизнеобеспечения населения и железнодорожных объектов (котельные, подстанции, посты ЭЦ ), запрет доступа посторонних лиц к объектам инфраструктуры, проверка запорных устройств;
проведение дополнительных периодических осмотров локомотивов, вагонов в ходе предрейсового осмотра и в пути следования на предмет выявления подозрительных, бесхозных, взрывоопасных предметов;
немедленное информирование локомотивными бригадами по диспетчерской связи о нахождении посторонних лиц, техники вблизи железнодорожных объектов;
приведение в готовность к действиям по предназначению сил и средств (противопожарных и восстановительных поездов, аварийно-восстановительных бригад и техники), привлекаемых к ликвидации последствий террористического акта;
обеспечение, при необходимости, эвакуации и укрытия персонала объектов УТО, посетителей и пассажиров в безопасные места;
оказание всемерного содействия представителям силовых структур в проведении антитеррористических, оперативно-розыскных и поисковых мероприятий;
принятие неотложных мер по спасению людей, содействие бесперебойной работе спасательных служб и формирований;
приостановление деятельности объектов;
приостановление охранной деятельности.

2) террористік қауіптіліктің жоғары "қызғылт сары" деңгейі белгіленген кезде 40-тармақтың 1-тармақшасында көзделген қауіпсіздік шараларына қосымша мыналар жүргізіледі:
ТТО объектілерінің қызметкерлерін жеке қорғану құралдарымен жабдықтау және қажет болған жағдайда эвакуациялау орындары мен баспана дайындау;
террористік актілердің салдарын жоюға арналған күштер мен құралдардың, сондай-ақ объект аумағында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге арналған техникалық құралдар мен арнайы жабдықтардың есебін нақтылау, олардың іс-әрекетке дайындығын тексеру, қосалқы бөлшектердің, құралдар мен бөлшектердің қажетті санымен қамтамасыз ету;
қажет болған жағдайда қауіпті өндірістік объектілердің қызметін және күзет қызметін тоқтата тұру.
3) террористік қауіптіліктің сыни "қызыл" деңгейі белгіленген кезде 40-тармақтың 1 және 2-тармақшаларында көзделген қауіпсіздік шараларына қосымша мыналар жүргізіледі:
ТТО объектісі персоналының тәулік бойы кезекшілігін орнату. Кезекші персоналы жоқ объектілерде персоналдың демалу және жылыту орындарымен (автомашиналар, вахталар, кабиналар және т.б.), диспетчерлік қызметтерді дереу хабардар ету үшін тұрақты байланыстың болуымен тәулік бойы кезекшілік ұйымдастырылады;
көпірлерді, тоннельдерді күзетуді қосымша нарядтармен/кезекші ауысымдармен күшейту;
халықтың тіршілігін қамтамасыз ету объектілерін және теміржол объектілерін (қазандықтар, қосалқы станциялар, ЭЦ бекеттері және т.б.) күзетуді қамтамасыз ету, бөгде адамдардың инфрақұрылым объектілеріне кіруіне тыйым салу, бекіту құрылғыларын тексеру;
рейс алдындағы тексеру барысында және жол жүру жолында күдікті, иесіз, жарылыс қаупі бар заттарды анықтау тұрғысынан локомотивтерге, вагондарға қосымша мерзімді тексерулер жүргізу;
диспетчерлік байланыс жөніндегі локомотив бригадаларының теміржол объектілерінің жанында бөгде адамдардың, техниканың болуы туралы дереу хабардар етуі;
террористік актінің зардаптарын жоюға тартылатын күштер мен құралдарды (өртке қарсы және қалпына келтіру поездарын, авариялық қалпына келтіру бригадалары мен техникасын) тағайындау жөніндегі іс-қимылдарға әзірлікке келтіру;
ТТО объектілері персоналын, келушілерді және жолаушыларды қажет болған жағдайда қауіпсіз орындарға эвакуациялауды және паналауды қамтамасыз ету;
күш құрылымдарының өкілдеріне терроризмге қарсы, жедел-іздестіру және іздестіру іс-шараларын жүргізуде жан-жақты көмек көрсету;
адамдарды құтқару бойынша шұғыл шаралар қабылдау, құтқару қызметтері мен құралымдарының үздіксіз жұмысына жәрдемдесу;
объектілердің қызметін тоқтата тұру;
күзет қызметін тоқтата тұру.

Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта УТО
41. Паспорт антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении (далее – паспорт) предназначен для использования заинтересованными органами, осуществляющими противодействие терроризму, при планировании ими мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте.
42.В паспорт вносится информация о месте эвакуации, точках сбора, системе оповещения о чрезвычайных ситуациях персонала, пассажиров и посетителей объекта железнодорожной инфраструктуры, уязвимого в террористическом отношении.
43. Паспорт является документом, содержащим информацию с ограниченным доступом.
44. Паспорт является документом, содержащим служебную информацию ограниченного распространения, и имеет пометку "Для служебного пользования", если ему не присваивается гриф секретности. Решение о присвоении паспорту грифа секретности принимается в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области защиты государственных секретов или руководители объектов принимают меры по ограничению доступа к паспорту лицам, не задействованным в его разработке, обеспечении антитеррористической защищенности объекта, контроле состояния антитеррористической защищенности объектов, в деятельности оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
45. Руководителем объекта назначается лицо (лица), ответственное (ответственные) за разработку паспорта, его хранение и своевременное обновление данных паспорта.
46. Паспорт разрабатывается согласно "Об утверждении типового паспорта антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении" утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2013 года № 1217, (далее – типовой паспорт) в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта.
47. Когда здание, сооружение (комплекс зданий и сооружений) используются для размещения объекта УТО железнодорожной инфраструктуры, принадлежащих нескольким собственникам, владельцам, составление паспорта осуществляется по письменному соглашению между ними совместно всеми или одним из них.
48. При совместном составлении паспорт подлежит утверждению всеми собственниками, владельцами объекта УТО.
49. При составлении одним собственником, владельцем паспорт утверждается руководителем объекта УТО по согласованию с другими собственниками, владельцами объекта УТО.
50. Проект паспорта составляется в течение сорока пяти рабочих дней с момента получения руководителем объекта соответствующего уведомления о включении объекта в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы (далее – территориальный перечень).

5-тарау. ТТО объектісінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және онымен жұмыс істеуге қойылатын талаптар
41. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты (бұдан әрі – паспорт) терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мүдделі органдардың объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, азайту және (немесе) зардаптарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлау кезінде пайдалануға арналған.
42. Паспортқа эвакуациялау орны, жинау нүктелері, террористік тұрғыдан осал теміржол инфрақұрылымы объектісінің персоналын, жолаушыларын және келушілерін төтенше жағдайлар туралы хабарлау жүйесі туралы ақпарат енгізіледі.
43. Паспорт – қол жетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын құжат болып табылады.
44. Паспорт таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын құжат болып табылады және егер оған құпиялылық белгісі берілмесе, "Қызметтік пайдалану үшін" деген белгісі болады. Паспортқа құпиялылық белгісін беру туралы шешім Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес қабылданады немесе объектілердің басшылары паспортқа оны әзірлеуге қатысы жоқ адамдарға қол жеткізуді шектеу, объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету, объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылау, терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың қызметінде шаралар қабылдайды.
45. Объектінің басшысы паспортты әзірлеуге, оны сақтауға және паспорт деректерін уақтылы жаңартуға жауапты (жауапты) адамды (адамдарды) тағайындайды.
46. Паспорт Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортын бекіту туралы" 2013 жылғы 12 қарашадағы № 1217 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі – үлгілік паспорт) үлгілік паспортқа сәйкес электронды нұсқасымен бір мезгілде, екі данада әзірленеді.
47. Ғимарат, ғимарат (ғимараттар мен құрылыстар кешені) бірнеше құқық иеленушілерге тиесілі теміржол инфрақұрылымының ТТО объектілерін орналастыру үшін пайдаланылған жағдайларда, паспорт жасау олардың арасындағы жазбаша келісім бойынша ТТО объектілерінің барлық құқық иеленушілерімен немесе олардың біреуімен бірлесіп жүзеге асырылады.
48. Бірлесіп жасалған кезде паспортты барлық ТТО объектілерінің иелерімен бекітеді.
49. Бір меншік иесі, иеленуші жасаған кезде паспортты ТТО объектісінің басшысы басқа меншік иелерінің келісімі бойынша бекітеді, объект иеленушілері нақтылайды
50. Паспорттың жобасы объектінің басшысы объектіні террористік тұрғыдан осал объектілердің, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тізбесіне (бұдан әрі – аумақтық тізбе) енгізу туралы тиісті хабарлама алған кезден бастап қырық бес жұмыс күні ішінде жасалады.

51. Разработанный проект паспорта согласовывается с руководителями территориального органа внутренних дел по месту нахождения объекта в течение десяти календарных дней после составления.
52. Срок согласования проекта паспорта составляет не более пятнадцати рабочих дней со дня поступления паспорта должностному лицу, указанному в типовом паспорте.
53. При наличии замечаний от согласующего лица к проекту паспорта срок доработки не превышает более пятнадцати рабочих дней со дня возврата, а при повторном возврате - семь рабочих дней.
54. В течение десяти рабочих дней после согласования Паспорт утверждается (в том числе при его обновлении) руководителем объекта.
55. При совместном составлении паспорт подлежит утверждению всеми собственниками, владельцами объекта УТО.
56. При составлении одним собственником, владельцем паспорт утверждается им по согласованию с другими собственниками, владельцами объекта.
57. Учет паспортов объекта осуществляется в формате номенклатурных дел.
58. После разработки и утверждения первый экземпляр паспорта (оригинал) подлежит хранению у лица, ответственного за его хранение и своевременное обновление данных паспорта.
59. В целях обеспечения своевременной выдачи паспорта органам, задействованным в ликвидации и минимизации последствий актов терроризма, на паспорт составляется акт временной передачи документов в двух экземплярах.
60. Один экземпляр акта временной передачи документов вместе с паспортом, при необходимости, передается в оперативный штаб, осуществляющему руководство антитеррористической операцией. Второй экземпляр описи остается у лица, ответственного за хранение паспорта.
61. Второй экземпляр паспорта и электронный вариант паспорта (в формате PDF на электронном носителе информации) в срок не позднее десяти календарных со дня его утверждения или корректировки направляются в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан для хранения.
62. Паспорт подлежит корректировке при изменении:
1) прав собственности;
2) руководителя объекта;
3) наименования объекта;
4) основного предназначения объекта;
5) общей площади и периметра объекта, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем, если были произведены изменения в конструкции;
6) потенциально опасных участков объекта;
7) технических средств, привлекаемых для обеспечения антитеррористической защищенности объекта.
63. Изменения вносятся в течение 20 (двадцати) рабочих дней после возникновения оснований для корректировки.

51. Әзірленген паспорттың жобасы жасалғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде объектінің орналасқан жері бойынша аумақтық ішкі істер органының басшыларымен келісіледі.
52. Паспорттың жобасын келісу мерзімі үлгілік паспортта көрсетілген лауазымды адамға паспорт келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
53. Келісуші тұлғадан паспорт жобасына ескертулер болған кезде пысықтау мерзімі қайтарылған күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайды, ал қайта қайтарылған кезде - жеті жұмыс күнінен аспайды.
54. Келісілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде паспортты (оның ішінде оны жаңарту кезінде) объектінің басшысы бекітеді.
55. Бірлесіп жасаған кезде паспортты объектілердің барлық құқық иелері бекітуге тиіс.
56. Бір құқық иеленуші жасаған кезде паспортты ол объектінің басқа құқық иеленушілерімен келісім бойынша бекітеді.
57. Объектінің паспорттарын есепке алу номенклатуралық істер форматында жүзеге асырылады.
58. Әзірленгеннен және бекітілгеннен кейін паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) оны сақтауға және паспорттың деректерін уақтылы жаңартуға жауапты тұлғада сақталуға тиіс.
59. Терроризм актілерінің зардаптарын жоюға және азайтуға тартылған органдарға паспортты уақтылы беруді қамтамасыз ету мақсатында паспортқа екі данада құжаттарды уақытша беру актісі жасалады.
60. Құжаттарды паспортпен бірге уақытша беру актісінің бір данасы қажет болған жағдайда терроризмге қарсы операцияға басшылықты жүзеге асыратын жедел штабқа беріледі. Тізімдеменің екінші данасы паспортты сақтауға жауапты тұлғада қалады.
61. Паспорттың екінші данасы және паспорттың электрондық нұсқасы (электрондық ақпарат тасығышта PDF форматында) ол бекітілген немесе түзетілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде сақтау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.
62. Паспорт өзгерген кезде түзетуге жатады:
1) меншік құқығы;
2) объекті басшысы;
3) объектінің атауы;
4) объектінің негізгі мақсаты өзгерген;
5) объектінің жалпы ауданы мен периметрі, іргелес аумақты салу немесе күрделі жөндеу, ғимараттарды (құрылыстар мен құрылысжайларды) және инженерлік жүйелерді реконструкциялау аяқталғаннан кейін, егер конструкцияда өзгерістер жасалса;
6) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері;
7) объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін тартылатын техникалық құралдар өзгерген жағдайда түзетіледі.
63. Өзгерістер түзету үшін негіздер пайда болғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде енгізіледі.

64. При необходимости увеличения сроков разработки паспорта, внесения корректив в него руководитель объекта обращается в антитеррористическую комиссию с соответствующим обращением.
Основанием для увеличения сроков являются возникшие обстоятельства (не подвластные воле руководителя объекта / ответственного лица за разработку и внесение корректировки в паспорт), которые не позволяют указать необходимые сведения в паспорте (согласно Типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении). Например, сведения о (но не ограничиваясь): инженерно-технической оснащенности и антитеррористической защищенности объекта ввиду проведения процедур планирования / бюджетирования / закупок / выполнение контрактных обязательств / монтажа / пуско-наладочных работ; субъектах охранной деятельности ввиду отсутствие договора / дополнительного соглашения; наличие специальных средств у работников частной охранной организации, сотрудников, задействованных на обеспечение безопасности объекта, в том числе в суточном наряде, дежурной смене по причинам зависящих от частной охранной организации / других компании;
В этой связи сроки разработки, внесения корректировки в паспорт отодвигается соразмерно времени, в течение которого действуют такие обстоятельства и их последствия.
65. В паспорте сотрудником, ответственным за хранение, делаются отметки о внесенных изменениях и дополнениях с указанием причин и дат изменения, заверенные подписью руководителя объекта или лица, уполномоченного подписывать паспорт. Замене подлежат только те элементы паспорта, где произошли изменения.
Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя объекта направляется в органы внутренних дел Республики Казахстан для приобщения ко второму экземпляру паспорта с одновременной заменой электронного варианта паспорта.
66. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в пять лет;
2) при внесении корректив в более чем половину пунктов текста паспорта.
67. Паспорт подлежит уничтожению в комиссионном порядке (не менее 5 человек в составе: уполномоченного представителя собственника, владельца объекта УТО, территориального органа внутренних дел, руководителя объекта УТО, ответственного лицо за разработку, внесение корректировки и хранение паспорта, лица, задействованным в обеспечении антитеррористической защищенности объекта, контроле состояния антитеррористической защищенности объектов, в деятельности оперативного штаба по борьбе с терроризмом) в течение пяти рабочих дней с даты создания комиссии с составлением соответствующего акта.
Акт остается в организации, которая хранила оригинал паспорта.
Копия акта направляется по месту хранения второго экземпляра паспорта в срок не позднее десяти календарных со дня составления акта.

64. Паспортты әзірлеу, оған түзетулер енгізу мерзімдерін ұлғайту қажет болған кезде объектінің басшысы терроризмге қарсы комиссияға тиісті өтінішпен жүгінеді.
Мерзімдерді ұлғайту үшін паспортта қажетті мәліметтерді көрсетуге мүмкіндік бермейтін (террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына сәйкес) туындаған мән-жайлар (объект басшысының/паспортқа түзету әзірлеуге және енгізуге жауапты тұлғаның еркіне бағынбайтын) негіз болып табылады. Мысалы, (бірақ онымен шектелмей): жоспарлау/бюджеттеу/сатып алу/келісімшарттық міндеттемелерді орындау/монтаждау/іске қосу-реттеу жұмыстары және т.б. рәсімдерін жүргізуге байланысты объектінің инженерлік-техникалық жарақтандырылуы және терроризмге қарсы қорғалуы; шарттың / қосымша келісімнің болмауына байланысты күзет қызметі субъектілері туралы мәліметтер; жеке күзет ұйымының қызметкерлерінде, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тартылған қызметкерлерде, оның ішінде тәуліктік нарядта, жеке күзет ұйымына/басқа компанияларға тәуелді себептер бойынша кезекші ауысымда арнайы қаражаттың болуы;
Осыған байланысты Паспортты әзірлеу, түзету мерзімдері осындай жағдайлар мен олардың салдары қолданылатын уақытқа сәйкес кейінге қалдырылады.
65. Паспортта сақтауға жауапты қызметкер объект басшысының немесе паспортқа қол қоюға уәкілетті тұлғаның қолымен расталған өзгерістердің себептері мен күндерін көрсете отырып, енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы белгі қояды. Өзгерістер болған паспорттың элементтері ғана ауыстырылуға жатады.
Бір мезгілде объект басшысының қолы қойылған тиісті өзгерістер туралы ақпарат паспорттың электрондық нұсқасын бір мезгілде ауыстыра отырып, паспорттың екінші данасына қосу үшін Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарына жіберіледі.
66. Паспорт:
1) кем дегенде бес жылда бір рет;
2) паспорт мәтіні тармақтарының жартысынан астамына түзетулер енгізілген жағдайда толық ауыстырылады.
67. Паспорт комиссиялық тәртіппен (құрамында кемінде 5 адам: ТТО объектісінің меншік иесінің, иесінің, аумақтық ішкі істер органының уәкілетті өкілі, ТТО объектісінің басшысы, паспортты әзірлеуге, түзетуге және сақтауға жауапты тұлға, объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз етуге, объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылауға тартылған адам, жедел терроризмге қарсы күрес жөніндегі штабтың) тиісті актіні жасай отырып, комиссия құрылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жойылуға тиіс.
Акт паспорттың түпнұсқасын сақтаған ұйымда қалады.
Актінің көшірмесі паспорттың екінші данасын сақтау орны бойынша акт жасалған күннен бастап күнтізбелік оннан кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі.

Глава 6. Требования к оснащению объектов УТО инженерно-техническим оборудованием
68. Обеспечение антитеррористической защищенности объектов УТО включает в себя мероприятия по установлению и защите охраняемых зон ограниченного доступа, контролируемых зон, обеспечению пропускного и внутриобъектового режимов, охране оборудования, зданий и сооружений, расположенных в охраняемой зоне объекта УТО, а также контролю и досмотру работников, посетителей, пассажиров, ручной клади, багажа, проходящих в контролируемые зоны объекта УТО.
К объектам УТО железнодорожной инфраструктуры относятся:
1) административное зданием Компании;
2) железнодорожные вокзалы "внеклассные";
3) железнодорожные вокзалы "1" класса;
4) железнодорожные вокзалы "2" класса.
Классность вокзалов определяется приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 31 "Об утверждении Методики определения класса железнодорожных вокзалов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10300).
69. По контролю за обстановкой в административном здании Компании используются КПП с техническими средствами досмотра, системы и средства связи, оповещения, охранной и тревожной (в том числе мобильные либо стационарные средства подачи тревоги – "тревожные кнопки") сигнализации, системы охранные телевизионные, системы и средства резервного, бесперебойного электроснабжения, системы и средства охранного освещения, СКУД, запирающие устройства подземных и наземных коммуникаций.
70. Железнодорожные вокзалы, относящихся к классу "внеклассный" оснащаются техническим средством досмотра, средством связи, системой оповещения, охранной и тревожной сигнализации, системой охранной телевизионной, средством резервного электроснабжения, системой контроля и управления доступом, запирающим устройством подземных и наземных коммуникаций.
Исходя из характера и специфики вероятных террористических угроз для проезда транспортных средств и прохода работников в контролируемую зону железнодорожных вокзалов "внеклассный" (перронов) в ограждении, по решению собственника объекта УТО, допускается установка основного, запасного и вспомогательного входа/выхода, для въезда/выезда специального автотранспорта (скорая помощь, пожарная служба, фельдсвязь), при этом допускается установление КПП (внешнее).
71. Железнодорожные вокзалы, относящихся к "1" классу, оснащаются техническим средством досмотра, средством связи, системой оповещения, охранной и тревожной сигнализации, системой охранной телевизионной, средством резервного электроснабжения, системой контроля и управления доступом, запирающим устройством подземных и наземных коммуникаций.
Исходя из характера и специфики вероятных террористических угроз для проезда транспортных средств и прохода работников в контролируемую зону железнодорожных вокзалов "1" класса" (перронов) в ограждении, по решению собственника объекта УТО, допускается установка основного, запасного и вспомогательного входа/выхода, для въезда/выезда специального автотранспорта (скорая помощь, пожарная служба, фельдсвязь), при этом допускается установление КПП (внешнее).

6-тарау. ТТО объектілерін инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға қойылатын талаптар
68. ТТО объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету қол жетімділігі шектеулі күзетілетін аймақтарды, бақыланатын аймақтарды белгілеу және қорғау, өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету, ТТО объектісінің күзетілетін аймағында орналасқан жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды күзету, сондай-ақ бақыланатын аймақтарға өтетін қызметкерлерді, келушілерді, жолаушыларды, қол жүгін, багажды бақылау және тексеру жөніндегі іс-шараларды қамтиды. объектінің аймақтары нақтыланады.
ТТО теміржол инфрақұрылымы объектілеріне мыналар жатады:
1) Компанияның әкімшілік ғимараты;
2) "сыныптан тыс" теміржол вокзалдары;
3) "1" сыныпты теміржол вокзалдары;
4) "2" сыныпты теміржол вокзалдары.
Вокзалдардың сыныптылығы "Теміржол вокзалдарының сыныбын айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 31 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10300 болып тіркелген) айқындалады.
69. Жағдайды бақылау үшін Компанияның әкімшілік ғимаратында техникалық тексеру құралдары, байланыс, хабарлау, күзет және дабыл жүйелері мен құралдары (оның ішінде дабыл берудің мобильді немесе стационарлық құралдары – "дабыл түймелері") бар БӨП, күзет телевизиялық жүйелері, резервтік, үздіксіз электрмен жабдықтау жүйелері мен құралдары, күзет жарықтандыру жүйелері мен құралдары, жер асты және жерүсті коммуникацияларының құлыптау құрылғылары пайдаланылады.
70. "Кластан тыс" класқа жататын теміржол вокзалдары техникалық қарап тексеру құралымен, байланыс құралымен, құлақтандыру жүйесімен, күзет және дабыл сигнализациясымен, күзет телевизиялық жүйесімен, резервтік электрмен жабдықтау құралымен, кіруді бақылау және басқару жүйесімен, жерасты және жерүсті коммуникацияларының құлыптау құрылғысымен жарақтандырылады.
Көлік құралдарының өтуі және қызметкерлердің "сыныптан тыс" теміржол вокзалдарының (перрондардың) бақыланатын аймағына өтуі үшін ықтимал террористік қауіптердің сипаты мен ерекшелігіне сүйене отырып, қоршауда арнайы автокөліктің (жедел жәрдем, өрт сөндіру қызметі, фельдсвязь және т.б.) кіруі/шығуы үшін негізгі, қосалқы және қосалқы кіреберістер/шығулар белгіленуі мүмкін, бұл ретте БӨП (сыртқы) белгілеуге жол беріледі.
71. "1" сыныпқа жататын теміржол вокзалдары техникалық тексеру құралымен, байланыс құралымен, құлақтандыру жүйесімен, күзет және дабыл сигнализациясымен, күзет телевизиялық жүйесімен, резервтік электрмен жабдықтау құралымен, кіруді бақылау және басқару жүйесімен, жерасты және жерүсті коммуникацияларының құлыптау құрылғысымен жарақтандырылады.
Көлік құралдарының өтуі және қызметкерлердің "1" сыныпты" теміржол вокзалдарының (перрондардың) бақыланатын аймағына өтуі үшін ықтимал террористік қауіптердің сипаты мен ерекшелігіне сүйене отырып, қоршауда арнайы автокөліктің (жедел жәрдем, өрт сөндіру қызметі, фельдбайланыс және т.б.) кіруі/шығуы үшін негізгі, қосалқы және қосалқы кіреберістер/шығулар белгіленуі мүмкін, бұл ретте БӨП (сыртқы) орнатуға жол беріледі.

72. Железнодорожные вокзалы "2" класса" оснащаются системой оповещения, средством резервного электроснабжения, системой охранной телевизионной, средством связи, системой контроля и управления доступом.
73. По решению собственников, владельцев объектов УТО на потенциально опасных участках объектов УТО дополнительно используются противотаранные устройства, болларды, в том числе вазоны, элементы архитектуры, ландшафта, габионы, укрепление ограждения, стен зданий, сооружений объекта УТО, его оконных проемов, а также инженерно-технические средства, обеспечивающие режимные условия объекта УТО.
74. При проектировании строительства, реконструкции, модернизации, капитального ремонта объекта УТО - собственником объекта УТО определяется соответствие объекта УТО критериям отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении и предусматриваются, при необходимости, соответствующее инженерно-техническое оснащение, переоснащение и наращивание средств антитеррора. При коренной реконструкции объекта УТО его модернизации ответственными лицами принимаются меры по приведению объектов УТО в соответствие с настоящей Инструкции.
75. Срок завершения мероприятий по оснащению объекта УТО инженерно-техническим оборудованием составляет не более 6 месяцев с момента придания объекту статуса УТО.
При этом сроки подключения внутриобъектовых систем видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга определяются Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21693) (далее – Правила функционирования НСВ).
76. Срок указанный в пункте 75 настоящей Инструкции продлевается и/или устанавливаются по согласованию с антитеррористической комиссией при акимате после комиссионного обследования состояния антитеррористической защищенности объекта УТО.
Срок завершения мероприятий по оснащению объекта УТО инженерно-техническим оборудованием устанавливается исходя из степени потенциальной опасности, угрозы совершения актов терроризма, прогнозного объема расходов средств на выполнение соответствующих мероприятий за счет средств республиканского и местных бюджетов и средств внебюджетных источников.
Основанием для продления сроков завершения мероприятий по оснащению объекта УТО инженерно-техническим оборудованием являются обстоятельства, в том числе возникшие, и не подвластные воле Компании / НЖС / НОДГП / руководителя объекта, например такие как (но не ограничиваясь) сроки проведения закупок, выполнение контрактных обязательств, поставки оборудования, монтажа, пуско-наладочных работ.
В этой связи сроки завершения мероприятий по оснащению объекта УТО инженерно-техническим оборудованием отодвигается соразмерно времени, в течение которого действуют такие обстоятельства и их последствия.

72. "2" сыныпты" теміржол вокзалдары құлақтандыру жүйесімен, резервтік электрмен жабдықтау құралымен, күзет телевизиялық жүйесімен, байланыс құралымен, кіруді бақылау және басқару жүйесімен жарақтандырылады.
73. ТТО объектілерінің меншік иелерінің, иелерінің шешімі бойынша ТТО объектілерінің ықтимал қауіпті учаскелерінде таранға қарсы құрылғылар, боллардтар, оның ішінде гүлзарлар, сәулет, ландшафт элементтері, габиондар, УТО объектісінің қоршауын, ғимараттарының қабырғаларын, құрылыстарын, оның терезе ойықтарын нығайту, сондай-ақ ТТО объектісінің режимдік жағдайларын қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құралдар қосымша пайдаланылады.
74. ТТО объектісін салуды, реконструкциялауды, жаңғыртуды, күрделі жөндеуді жобалау кезінде ТТО объектісінің меншік иесі ТТО объектісінің объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу өлшемшарттарына сәйкестігін айқындайды және қажет болған жағдайда терроризмге қарсы құралдарды тиісті инженерлік-техникалық жарақтандыруды, қайта жарақтандыруды және ұлғайтуды көздейді. ТТО объектісін түбегейлі реконструкциялау кезінде оны жаңғырту кезінде жауапты тұлғалар ТТО объектілерін осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес келтіру жөнінде шаралар қабылдайды.
75. ТТО объектісін инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру жөніндегі іс-шаралардың аяқталу мерзімі объектіге террористік тұрғыдан осал мәртебе берілген сәттен бастап 6 айдан аспайды.
Бұл ретте объектішілік бейнебақылау жүйелерін ұлттық бейнебақылау жүйесіне қосу мерзімдері Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының "Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҰӘҚ жұмыс істеу қағидалары) бекітілген қағидаларында айқындалады.
76. Осы Нұсқаулықтың 75-тармағында көрсетілген мерзім ұзартылады және/немесе әкімдік жанындағы терроризмге қарсы комиссияның келісімі бойынша белгіленеді объектінің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін комиссиялық зерттегеннен кейін нақтыланады.
ТТО объектісін инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру жөніндегі іс-шаралардың аяқталу мерзімі ықтимал қауіптілік дәрежесі, терроризм актілерін жасау қаупі, республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты және бюджеттен тыс көздердің қаражаты есебінен тиісті іс-шараларды орындауға арналған қаражат шығыстарының болжамды көлемі негізге ала отырып белгіленеді.
ТТО объектісін инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру жөніндегі іс-шаралардың аяқталу мерзімдерін ұлғайту үшін, оның ішінде пайда болған, Компанияның/НЖС/ НОДГП /объект басшысының еркіне бағынбайтын мән-жайлар, мысалы, сатып алуды өткізу мерзімдері, келісімшарттық міндеттемелерді орындау, жабдықты жеткізу, монтаждау, іске қосу-реттеу жұмыстары және т.б. жағдайлар негіз болып табылады.
Осыған байланысты ТТО объектісін инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру жөніндегі іс-шаралардың аяқталу мерзімдері осындай мән-жайлар мен олардың салдары қолданылатын уақытқа сәйкес шегеріледі.

77. Инженерно-техническое оборудование объекта УТО находится в рабочем состоянии.
Объекты УТО, использующие технические средства обеспечения безопасности, имеют квалифицированный инженерно-технический персонал для эксплуатации и разрабатывают графики проведения технического обслуживания данных технических средств.
78. Пункты досмотра (для административного здания Компании - КПП внутренние) на объекте УТО оборудуются специальными техническими средствами и включают в себя:
1) стационарные металлообнаружители (металлодетекторы), предназначенные для обнаружения на теле человека и в его одежде холодного и огнестрельного оружия, металлосодержащих взрывных устройств (гранат), запрещенных к проносу различных видов металлосодержащей продукции производства, и выполненные в виде стационарных устройств арочного или стоечного типа;
2) портативные (ручные) приборы предназначенные для обеспечения обнаружения и, при необходимости, распознавание черных и цветных металлов и их сплавов, обладающие длительностью непрерывной работы от автономного источника питания не менее 10 часов;
3) рентгено-телевизионные установки предназначенные для распознавания металлического и неметаллического огнестрельного оружия, его деталей, боеприпасов всех калибров, гранат и других видов оружия осколочного/разрывного действия, ножей, дубинок, мечей, взрывчатых веществ военного и коммерческого назначения, детонаторов и часовых механизмов, электрических и электронных изделий, источников электроэнергии;
4) устройства для обнаружения взрывчатых, наркотических и опасных химических веществ, для выявления наличия их или их следов путем проведения компонентного и структурного анализа подозрительных проб воздуха;
5) считывающие устройства электронных пропусков (для административных зданий объекта УТО), интегрированных с системой СКУД;
6) помещения для производства личного досмотра пассажиров;
7) устройства тревожной сигнализации, оповещающими пункты полиции и охраны;
8) системы видеонаблюдения;
9) столы для производства ручного (физического) досмотра ручной клади и багажа;
10) пластиковые, визуально просматриваемые емкости для размещения вещей и предметов досматриваемых лиц для досмотра рентгено-телевизионными установками;
11) ограждения, предотвращающие смешивание потоков досмотренных и не досмотренных пассажиров, регулирующих поток пассажиров, проходящих досмотр;
12) стенды с информацией о перечне опасных веществ и предметов, а также всех видах наркотиков, запрещенных к перевозке на железнодорожном транспорте, и выписками из нормативных правовых актов, регламентирующих порядок досмотра пассажиров, ручной клади и багажа.
Характеристики технических средств, применяемых при досмотре пассажиров, посетителей, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, соответствуют требованиям, определяемым приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 апреля 2022 года № 228 "Об утверждении требований к техническим средствам, применяемым при досмотре пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27871).
В качестве инструмента обнаружения сокрытых взрывчатых веществ на отдельных объектах УТО территории железнодорожных вокзалов допускается использование служебных собак.

77. ТТО объектісінің инженерлік-техникалық жабдығы жұмыс күйінде.
Қауіпсіздікті қамтамасыз етудің техникалық құралдарын пайдаланатын ТТО объектілерінде пайдалану үшін білікті инженерлік-техникалық персонал болады және осы техникалық құралдарға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу кестелерін әзірлейді.
78. ТТО объектісіндегі тексеру пункттері (компанияның әкімшілік ғимараты үшін - ішкі БӨП) арнайы техникалық құралдармен жабдықталады және оған мыналар кіреді:
1) адам денесінде және оның киімінде суық және атыс қаруын, құрамында металы бар жарылғыш құрылғыларды (гранаталарды) табуға арналған, өндірістің құрамында металы бар өнімдердің әртүрлі түрлерін алып өтуге тыйым салынған және арка немесе тірек үлгісіндегі стационарлық құрылғылар түрінде орындалған стационарлық металл анықтағыштар (металл детекторлар);
2) автономды қоректендіру көзінен кемінде, 10 сағат үздіксіз жұмыс істеу ұзақтығына ие, қара және түсті металдар мен олардың қорытпаларын анықтауды және қажет болған жағдайда тануды қамтамасыз етуге арналған портативті (қолмен) аспаптар;
3) металл және металл емес атыс қаруын, оның бөлшектерін, барлық калибрлі оқ-дәрілерді, гранаталарды және сынық/жарылғыш әрекетті қарудың басқа да түрлерін, пышақтарды, сойылдарды, қылыштарды, әскери және коммерциялық мақсаттағы жарылғыш заттарды, детонаторлар мен сағат механизмдерін, электр және электрондық бұйымдарды, электр энергиясының көздерін тануға арналған рентген-телевизиялық қондырғылар;
4) жарылғыш, есірткі және қауіпті химиялық заттарды анықтауға арналған құрылғылар, олардың немесе олардың іздерінің бар-жоғын анықтау үшін, ауаның көрнекі сынамаларына компоненттік және құрылымдық талдау жүргізу арқылы;
5) СКУД жүйесімен біріктірілген электрондық рұқсаттамаларды оқу құрылғылары (ТТО объектісінің әкімшілік ғимараттары үшін);
6) жолаушыларды жеке тексеруді жүргізуге арналған орын-жайлар;
7) полиция және күзет пункттерін хабардар ететін дабыл сигнализациясының құрылғылары;
8) бейнебақылау жүйелері;
9) қол жүгі мен багажды қолмен (физикалық) тексеруге арналған үстелдер;
10) рентген-телевизиялық қондырғылармен тексеру үшін тексерілетін адамдардың заттары мен заттарын орналастыруға арналған пластикалық, көзбен шолып қаралатын сыйымдылықтар;
11) тексеруден өтетін жолаушылар ағынын реттейтін тексерілген және тексерілмеген жолаушылар ағындарының араласуына жол бермейтін қоршаулар;
12) Жолаушыларды, келушілерді, олармен бірге заттарды, оның ішінде қол жүгі мен багажды тексеру кезінде пайдаланылатын техникалық құралдардың сипаттамалары "Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне баратын адамдарды, олардың жанындағы заттарды, оның ішінде қол жүгі мен багажды тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 26 сәуірдегі № 228 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 27871 болып тіркелген) айқындалған талаптарға сәйкес келеді.
Темір жол вокзалдары аумағының жекелеген ТТО объектілерінде жасырын жарылғыш заттарды анықтау құралы ретінде қызметтік иттерді пайдалануға жол беріледі.

79. Оснащение объекта УТО СКУД производится по зонам, предусматривающим различный уровень доступа персонала и посетителей на объект УТО и (или) его зоны (участки).
СКУД предназначена для:
1) ограничения доступа специалистов и посетителей вокзала в охраняемые СКУД помещения;
2) фиксации времени прихода и ухода каждого физического лица;
3) получения информации об открытии внутренних помещений (когда и кем открыты);
4) выдачи информации о попытках несанкционированного проникновения в помещения объекта УТО, оборудованного СКУД;
5) контроля перемещения персонала в контролируемой зоне и пересечения им границ зон ограниченного доступа.
СКУД обеспечивает автоматическую запись и сохранение архива всех событий на носителях информации в течение не менее одного года для их последующей однозначной классификации с целью обеспечения объективного расследования при попытке или возможном совершении акта терроризма, формирования доказательственной базы, проведения расследований при несанкционированных действиях персонала объекта УТО или посторонних лиц.
80. Объекты УТО оснащаются системами охранными телевизионными в целях ведения наблюдения за обстановкой на объекте УТО, его потенциально опасных участках, а также визуального подтверждения факта несанкционированного проникновения для оценки ситуации и идентификации нарушителей.
Общие возможности видеокамер, порядок установки видеокамер, типы камер, возможности систем видеонаблюдения и другое соответствуют минимальным техническим условиям систем видеонаблюдения, а также порядку, предусмотренным Правилами функционирования НВС.
Система охранная телевизионная обеспечивает передачу визуальной информации о состоянии охраняемых зон, помещений, периметра и территории объекта УТО на мониторы локального пункта наблюдения в специально выделенном помещении подразделения охраны либо пункта централизованной охраны в автоматизированном режиме.
Система охранная телевизионная контролирует:
1) периметр территории объекта УТО в границах собственности;
2) контрольно-пропускные пункты (при наличии);
3) пункты досмотра пассажиров и посетителей, залы ожидания, кассы;
4) досмотровые помещения (комнаты), зоны досмотра транспорта (при наличии);
5) главные и запасные входы;
6) территории и помещения с потенциально опасными участками, помещения (места), коридоры, ведущие к ним;
7) места возможного массового пребывания людей на объекте.
Установка видеокамер производится с исключением "мертвых" зон.
Срок сохранение видеоинформации для последующего анализа событий составлять не менее 30 суток.

79. СКУД ТТО объектісін жарақтандыру ТТО объектісіне және (немесе) оның аймақтарына (учаскелеріне) персонал мен келушілердің кіруінің әртүрлі деңгейін көздейтін аймақтар бойынша жүргізіледі.
СКУД арналған:
1) вокзал мамандары мен келушілерінің СКУД қорғалатын орын-жайларға кіруін шектеу;
2) әрбір жеке тұлғаның келу және кету уақытын белгілеу;
3) ішкі үй-жайлардың ашылуы туралы ақпарат алу (қашан және кім ашық);
4) МББЖ жабдықталған ТТО объектісінің үй-жайларына рұқсатсыз кіру әрекеттері туралы ақпарат беру;
5) бақыланатын аймақта персоналдың қозғалысын бақылау және оларға қол жетімділігі шектеулі аймақтардың шекараларын кесіп өту.
СКУД терроризм актісін жасау әрекеті немесе мүмкін болуы кезінде объективті тергеп-тексеруді, дәлелдемелік базаны қалыптастыруды, ТТО объектісі персоналының немесе бөгде адамдардың рұқсатсыз іс-әрекеттері кезінде тергеп-тексеруді қамтамасыз ету мақсатында оларды кейіннен бір мәнді жіктеу үшін кемінде бір жыл бойы ақпарат тасығыштардағы барлық оқиғалардың мұрағатын автоматты түрде жазуды және сақтауды қамтамасыз етуге тиіс
80. ТТО объектілері ТТО объектісіндегі жағдайға, оның ықтимал қауіпті учаскелеріне бақылау жүргізу, сондай-ақ жағдайды бағалау және бұзушыларды сәйкестендіру үшін рұқсатсыз кіру фактісін көзбен шолып растау мақсатында телевизиялық күзет жүйелерімен жарақтандырылады.
Бейнекамералардың жалпы мүмкіндіктері, бейнекамераларды орнату тәртібі, камералардың түрлері, бейнебақылау жүйелерінің мүмкіндіктері және басқалары бейнебақылау жүйелерінің минималды техникалық шарттарына, сондай-ақ НВС жұмыс істеу қағидаларында көзделген тәртіпке сәйкес келеді.
Телевизиялық күзет жүйесі күзет бөлімшесінің арнайы бөлінген үй-жайындағы немесе автоматтандырылған режимдегі орталықтандырылған күзет пунктіндегі күзетілетін аймақтардың, үй-жайлардың, ТТО объектісінің периметрі мен аумағының жай-күйі туралы көрнекі ақпаратты жергілікті бақылау пунктінің мониторларына беруді қамтамасыз етеді.
Телевизиялық күзет жүйесі бақылайды:
1) ТТО объектісі аумағының меншік шекарасындағы периметрі;
2) Бақылау-өткізу пункттері (бар болса);
3) жолаушылар мен келушілерді тексеру пункттері, күту залдары, кассалар;
4) тексеру үй-жайлары (бөлмелері), көлікті тексеру аймақтары (бар болса);
5) негізгі және қосалқы кіреберістер;
6) ықтимал қауіпті учаскелері бар аумақтар мен Үй-жайлар, оларға апаратын Үй-жайлар (орындар), дәліздер;
7) адамдардың объектіде жаппай болуы мүмкін орындары.
Бейнекамераларды орнату "өлі" аймақтарды қоспағанда жүргізіледі.
Кейінгі оқиғаларды талдау үшін бейне ақпаратты сақтау мерзімі кемінде 30 тәулікті құрайды.

81. Объекты УТО оснащаются средствами охраной и тревожной сигнализации в целях выявления и выдачи извещений о несанкционированном проникновении или попытки проникновения на объект УТО и (или) охраняемую зону объекта УТО.
Структура системы охранной сигнализации определяется исходя из:
1) режима работы этого объекта УТО;
2) особенности расположения помещений внутри зданий;
3) количества охраняемых зон.
82. Объекты УТО оборудуются системами и средствами охранного освещения в целях обеспечения их антитеррористической защищенности в темное время суток в любой точке периметра, образовывая сплошную полосу шириной 3-4 метра, освещенностью не менее 10 люкс.
Освещение соответствует следующим требованиям:
1) обеспечивать службе охраны возможность обнаружения нарушителей до того, как они достигнут своих целей;
2) ограничивать и препятствовать проникновению нарушителей или осуществлению ими своей цели.
83. Освещение периметра на объектах УТО предназначено для создания высокого уровня освещенности вдоль периметра. Для этого допускается применение высоко подвешенные лампы или лампы, установленные на небольшой высоте.
84. Локальное освещение применяется на недостаточно освещенных участках зоны, в которых может укрыться нарушитель. Для этой цели необходимо использовать небольшие источники света с антивандальной защитой. Необходимо принимать меры по обеспечению освещения всех темных участков, предусматривать локальное освещение крыш, пожарных и аварийных выходов.
85. Физическая защита используемого светотехнического оборудования соответствует степени угрозы. При необходимости используются прочная монтажная арматура, бронированные кабели, и защищенные коммутационные устройства.
Для электроснабжения особо важных зон предусматривается резервная силовая установка для обеспечения бесперебойного питания при совершение акта незаконного вмешательства.
86. Светотехническое оборудование подключается к системам обнаружения для того, чтобы при нарушениях включалась тревожная сигнализация (для административного здания).
87. Для обеспечения безопасности на объекте УТО используется мобильное, обычное радиосвязное и телефонное оборудование.
Телефоны, установленные на вокзалах, номера которых наиболее часто используются для связи с гражданами и сторонними организациями, оборудуются аппаратурой автоматического определения номера абонента в соответствии с типом используемых телефонных систем связи и возможностью аудиозаписи телефонного разговора.
88. Объекты УТО оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования персонала и посетителей объекта УТО о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершения акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.
Оповещение персонала и посетителей объекта УТО осуществляется с помощью технических средств, которые обеспечивают:

81. ТТО объектілері рұқсатсыз кіру немесе ТТО объектісіне және (немесе) объектінің күзетілетін аймағына кіру әрекеті туралы хабарламаларды анықтау және беру мақсатында күзет және дабыл сигнализациясы құралдарымен жарақтандырылады.
Күзет дабылы жүйесінің құрылымы мыналарға сүйене отырып анықталады:
1) осы объектінің жұмыс режимі;
2) ғимараттар ішіндегі үй-жайлардың орналасу ерекшеліктері;
3) қорғалатын аймақтардың саны.
82. ТТО объектілері ені 3-4 метр, кем дегенде 10 люкс жарықтандыруы бар тұтас жолақ құра отырып, тәуліктің кез келген нүктесінде тәуліктің қараңғы уақытында олардың терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету мақсатында күзеттік жарықтандыру жүйелерімен және құралдарымен жабдықталады.
Жарықтандыру келесі талаптарға сай болуы керек:
1) күзет қызметіне бұзушыларды өз мақсаттарына жеткенге дейін анықтау мүмкіндігін қамтамасыз ету;
2) құқық бұзушылардың енуіне немесе олардың өз мақсаттарын жүзеге асыруына шектеу және кедергі жасау.
83. ТТО объектілердегі периметрлік жарықтандыру периметрі бойымен жоғары жарық деңгейін жасауға арналған. Ол үшін жоғары ілулі немесе төмен биіктікке орнатылған шамдарды қолдануға болады.
84. Жергілікті жарықтандыру құқық бұзушы паналай алатын аймақтың жеткіліксіз жарықтандырылған учаскелерінде қолданылады. Осы мақсатта вандалға қарсы қорғанысы бар шағын жарық көздерін пайдалану қажет. Барлық қараңғы учаскелерді жарықтандыруды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау, шатырларды, өрт сөндіру және авариялық шығуларды жергілікті жарықтандыруды көздеу қажет.
85. Қолданылатын жарық техникалық жабдықтың физикалық қорғанысы қауіп дәрежесіне сәйкес келеді. Қажет болса, берік монтаждық арматура, брондалған кабельдер және қорғалған коммутациялық құрылғылар қолданылады.
86. Дабыл дабылы (әкімшілік ғимарат үшін) бұзылған жағдайда қосылуы үшін жарық-техникалық жабдық анықтау жүйелеріне қосылады.
87. ТТО объектісінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін мобильді, кәдімгі радиобайланыс және телефон жабдықтары пайдаланылады.
Нөмірлері азаматтармен және бөгде ұйымдармен байланысу үшін жиі пайдаланылатын вокзалдарда орнатылған телефондар пайдаланылатын телефон байланыс жүйелерінің түріне және телефон арқылы сөйлесуді аудиожазу мүмкіндігіне сәйкес абоненттің нөмірін автоматты түрде анықтау аппаратурасымен жабдықталады.
88. ТТО объектілері ТТО объектісінің персоналы мен келушілерін штаттан тыс жағдайдың туындауы (терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі және туындаған салдарлар туралы) туралы жедел хабардар ету және олардың іс-қимылдарын үйлестіру мақсатында хабарлау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
ТТО объектісінің персоналы мен келушілерін хабардар ету техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырылады, олар мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:

1) подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта УТО с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала и посетителей объекта УТО.
Количество оповещателей и их мощность обеспечивают необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей.
Для голосового и звукового информирования персонала, посетителей и пассажиров, используются, например, системы оповещения диспетчерских служб и справочных вокзалов.
89. Допускается оснащение объектов УТО системами и средствами резервного электроснабжения для обеспечения бесперебойной работы системы охранной и тревожной сигнализации, контроля и управления доступом, освещения, видеонаблюдения.
Источники бесперебойного питания с аккумуляторной поддержкой, обеспечивающие работу оборудования систем охранной и тревожной сигнализации, контроля и управления доступом не менее 2 часов при отсутствии основного сетевого питания.
Автономные резервные источники электрического питания обеспечивают работу системы контроля и управления доступом, телевизионной системы видеонаблюдения, охранного и дежурного освещения:
1) в городах и поселках городского типа – не менее 24 часов;
2) в сельских районах – не менее 48 часов;
3) в труднодоступных районах – не менее 72 часов.
90. Подземные и наземные коммуникации объекта УТО, имеющие входы или выходы в виде колодцев, люков, лазов, шахт, открытых трубопроводов, каналов и других подобных сооружений, через которые можно проникнуть на территорию объекта УТО, в охраняемые здания, оборудуются постоянными или съемными решетками, крышками, дверями с запирающими устройствами (постоянные устройства устанавливаются на все коммуникации, не подлежащие открыванию, оборудованию подлежат все проемы, имеющие диаметр более 250 мм (сечением более 250×250 мм).
Приложение 1
к Требованиям организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении
Варианты тематик занятий по организации антитеррористической защиты объектов железнодорожной инфраструктуры, уязвимых в террористическом отношении
1. Техника осмотра помещений, выявления возможных мест закладки взрывных устройств.
2. Организация и выполнение мероприятий по минимизации и ликвидации последствий проявлений актов терроризма на объектах железнодорожного транспорта.
3. Действия персонала объектов транспорта и охраны при возникновении чрезвычайных ситуаций, связанных с проявлениями терроризма, в том числе при получении сигнала о закладке взрывного устройства.

1) адамдардың тұрақты немесе уақытша болатын ТТО объектісі аумағының ғимараттарына, үй-жайларына, учаскелеріне дыбыстық және (немесе) жарық сигналдарын беру;
2) ТТО нысаны персоналы мен келушілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған қауіптілік сипаты, эвакуациялау қажеттілігі мен жолдары, басқа да іс-қимылдар туралы сөйлеу ақпаратын тарату.
Дабыл берушілердің саны және олардың қуаты адамдардың тұрақты немесе уақытша болатын барлық орындарында қажетті естуді қамтамасыз етуі тиіс.
Персоналды, келушілерді және жолаушыларды дауыстық және дыбыстық ақпараттандыру үшін, мысалы, диспетчерлік қызметтер мен анықтамалық станциялардың ескерту жүйелері қолданылады.
89. ТТО объектілері күзет және дабыл сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару, жарықтандыру, бейнебақылау жүйесінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін резервтік электрмен жабдықтау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
Күзет және дабыл сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару жүйелерінде негізгі желілік қоректендіру болмаған кезде жабдықтың кемінде 2 сағат жұмыс істеуін қамтамасыз ететін аккумуляторлық қолдауы бар үздіксіз қоректендіру көздері болуға тиіс.
Электр қуатының дербес резервтік көздері кіруді бақылау және басқару жүйесінің, телевизиялық бейнебақылау жүйесінің, күзет және кезекші жарықтандырудың жұмысын қамтамасыз етуі тиіс:
1) қалалық типтегі қалалар мен кенттерде - кемінде 24 сағат;
2) ауылдық жерлерде-кемінде 48 сағат;
3) қол жетпейтін аудандарда - кем дегенде 72 сағат.
90. Ұңғымалар, люктер, лаздар, шахталар, ашық құбыржолдар, арналар және басқа да осындай құрылыстар түріндегі кіреберістері немесе шығулары бар, олар арқылы ТТО объектісінің аумағына, күзетілетін ғимараттарға кіруге болатын ТТО объектісі жерасты және жерүсті коммуникациялары тұрақты немесе алынбалы торлармен, қақпақтармен, құлыпталатын құрылғылары бар (тұрақты құрылғылар ТТО объектісінің аумағына ашылуға жатпайтын барлық коммуникациялар, жабдықтар диаметрі 250 мм-ден асатын (қимасы 250×250 мм-ден асатын) барлық саңылауларға жатады) есіктермен жабдықталады.
Террористік тұрғыдан осал
объектілерді терроризмге
қарсы қорғауды ұйымдастыру
талаптарына
1-қосымша
Террористік тұрғыдан осал теміржол инфрақұрылымы объектілерін терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру бойынша сабақтар тақырыптарының нұсқалары
1. Орын-жайларды тексеру, жарылғыш құрылғыларды төсеу орындарын анықтау техникасы.
2. Теміржол көлігі объектілерінде терроризм актілері көріністерінің салдарын азайту және жою жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және орындау.
3. Көлік және күзет объектілері персоналының терроризм көріністеріне байланысты төтенше жағдайлар туындаған кездегі, оның ішінде жарылғыш құрылғы салу туралы сигнал алған кездегі іс-әрекеттері.

4. Взаимодействие с правоохранительными и государственными органами по обеспечению правового режима при проведении антитеррористической операции.
5. Организация и проведение эвакуационных мероприятий при возникновении чрезвычайных ситуаций на охраняемых объектах.
6. Действующие на территории Республики Казахстан уровней террористической безопасности. Взаимодействие с оперативным штабом по борьбе с терроризмом при поступления информации о возникновении угрозы акта терроризма.
7. Оснащение объектов уязвимых в террористическом отношении (УТО) инженерно-техническими средствами в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан.
8. Проведение досмотровых мероприятий на объектах железнодорожного транспорта.
9. Использование метода профайлинга в ходе обеспечения безопасности на железнодорожном транспорте.
Другие темы по усмотрению лица проводящего занятия
Приложение 2
к Требованиям организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении
ОТЧЕТ
о проведении профилактических и учебных мероприятий (занятий) по антитеррористической подготовке
1. Наименование организации, где проводилось мероприятие
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
2. Дата проведения мероприятия ___________________________________
3. Вид мероприятия (профилактика, практическое/теоретическое занятие,
эксперимент) ____________________________________________________
4. Тема занятия, учебные вопросы, краткое содержание доводимого материала
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
5. С кем проводилось мероприятие (подразделение, количество
присутствующего персонала) ______________________________________
6. Вопросы, касающиеся проведения мероприятия (при наличии)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
7. Должность и ФИО (при его наличии) лица, проводившего мероприятие
________________________________________________________________
________________________________________________________________
8. Должность и ФИО (при его наличии) составившего отчет
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Приложение 3
к Требованиям организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении
АЛГОРИТМ
действий работников железнодорожного транспорта на возможные угрозы террористического характера
Поступление угрозы по телефону
При получении по телефону угрозы совершения акта незаконного вмешательства необходимо:

4. Терроризмге қарсы операцияны жүргізу кезінде құқықтық режимді қамтамасыз ету бойынша құқық қорғау және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау.
5. Күзетілетін объектілерде төтенше жағдайлар туындаған жағдайда эвакуациялық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
6. Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін Террористік қауіпсіздік деңгейлері. Терроризм актісі қатерінің туындауы туралы ақпарат түскен жағдайда терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимыл жасау.
7. Террористік тұрғыдан осал объектілерді Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сәйкес инженерлік-техникалық құралдармен жарақтандыру.
8. Теміржол көлігі объектілерінде тексеру іс-шараларын жүргізу.
9. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету барысында профайлинг әдісін қолдану.
Сабақты өткізетін адамның қалауы бойынша басқа да тақырыптар.
Террористік тұрғыдан осал
объектілерді терроризмге
қарсы қорғауды ұйымдастыру
талаптарына
2-қосымша
Терроризмге қарсы дайындық бойынша профилактикалық және оқу іс-шараларын (сабақтарын) өткізу туралы ЕСЕП
1. Іс-шара өткізілген ұйымның атауы ______________________________
_______________________________________________________________
2. Іс-шараны өткізу күні __________________________________________
3. Іс-шара түрі (алдын алу, практикалық/теориялық сабақ, эксперимент)
_________________________________________________________
4. Сабақтың тақырыбы, оқу сұрақтары, жеткізілетін материалдың қысқаша мазмұны
____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Іс-шараны кім өткізді (бөлімше, қатысушы персоналдың саны)
____________________________________________________________________
6. Іс-шараны өткізуге қатысты мәселелер (бар болса)
____________________________________________________________________
7. Іс-шараны өткізген тұлғаның лауазымы және ТАӘ (ол болған кезде)
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Есепті құрастырған тұлғаның лауазымы және ТАӘ (ол болған кезде)
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
_______________________________________________________________
Террористік тұрғыдан осал
объектілерді терроризмге қарсы
қорғауды ұйымдастыру
талаптарына
3-қосымша
Теміржол көлігі қызметкерлерінің террористік сипаттағы ықтимал қауіптерге іс-қимыл АЛГОРИТМІ
Қауіптің телефон арқылы түсуі
Телефон арқылы заңсыз араласу актісін жасау қатерін алған кезде:

1) запомнить пол звонившего и особенности его речи (голос громкий/тихий, высокий/низкий, темп речи быстрый/медленный, произношение отчетливое, искаженное, с заиканием, шепелявое, с акцентом или диалектом, манера речи развязанная), а так же сведения, позволяющие установить личность передавшего сообщение;
2) отметить при разговоре звуковой фон (шум автомашин или железнодорожного транспорта, звук теле-радиоаппаратуры, посторонние голоса и шумы);
3) отметить место происхождения звонка (городской или междугородный);
4) зафиксировать точное время начала разговора и его продолжительность;
5) постараться получить максимально необходимую информацию (куда, кому, по какому телефону звонит человек, какие конкретно требования выдвигает, выдвигает требования лично, выступает в роли посредника или представляет группу лиц, как и когда с ним можно связаться, кому вы можете или необходимо сообщить об этом звонке);
6) постараться получить информацию о точном месте и времени совершения акта незаконного вмешательства и его описание;
7) записать, при наличии телефона с автоматическим определителем номера, определившийся номер звонящего, а при использовании звукозаписывающей аппаратуры сразу после разговора извлечь носитель информации с записью разговора и принять меры к ее сохранности;
8) в процессе разговора сообщить о звонке руководству, а если это не удалось сделать, то сообщить немедленно по его окончании.
Материалы незамедлительно передаются руководству объекта УТО для последующего их направления в правоохранительные и/или специальные государственные органы.
Поступление угрозы в письменном виде
При получении угрозы совершения акта незаконного вмешательства в письменном виде (письма, анонимные материалы, записки, надписи электронные письма и сообщения) необходимо:
1) обращаться с ними максимально осторожно, положить их в чистый плотно закрываемый полиэтиленовый пакет и поместить в отдельную жесткую папку;
2) не оставлять на конверте отпечатка своих пальцев;
3) вскрывать конверт только путем отрезания кромки конверта с левой или с правой стороны;
4) сохранять все материалы: сам документ с текстом, любые вложения, конверт и упаковку;
5) сохранить на электронном устройстве и сделать копии на магнитный носитель (диск, флэш-карту) сообщение и приложенные к нему материалы (если имеются).
Материалы незамедлительно передаются руководству объекта УТО для последующего их направления в правоохранительные и/или специальные государственные органы.
Поступление угрозы устно
При прямом обращении о совершения акта незаконного вмешательства необходимо:

1) қоңырау шалушының жынысын және оның сөйлеу ерекшеліктерін есте сақтаңыз (дауысы қатты/тыныш, жоғары/төмен, сөйлеу қарқыны жылдам/баяу, айтылуы айқын, бұрмаланған, кекештенген, сыбырлаған, екпінмен немесе диалектімен, сөйлеу мәнері шешілмеген), сондай-ақ хабарламаны жеткізушінің жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін басқа да мәліметтер;
2) сөйлесу кезінде дыбыстық фонды (автомашиналардың немесе темір жол көлігінің шуы, теле-радиоаппаратураның дыбысы, бөгде дауыстар мен шулар) белгілеу;
3) қоңыраудың шыққан жерін белгілеу (қалалық немесе қалааралық);
4) әңгіменің нақты басталу уақытын және оның ұзақтығын жазып алыңыз;
5) ең қажетті ақпаратты алуға тырысыңыз (адам қайда, кімге, қандай телефон арқылы қоңырау шалады, қандай нақты талаптар қояды, жеке талап қояды, делдал ретінде әрекет етеді немесе адамдар тобын ұсынады, олармен қалай және қашан байланысуға болады, кімге хабарлауға болады немесе қажет);
6) заңсыз араласу актісін жасаудың нақты орны мен уақыты және оның сипаттамасы туралы ақпарат алуға тырысуға;
7) Нөмірді автоматты түрде анықтайтын телефон болған кезде қоңырау шалушының анықталған нөмірін жазып алу, ал дыбыс жазу аппаратурасын пайдаланған кезде сөйлесуден кейін бірден сөйлесуді жазып, ақпарат тасығышты шығарып алу және оның сақтау шараларын қолдану;
8) сөйлесу барысында басшылыққа қоңырау шалу туралы хабарлау, егер ол орындалмаса, сөйлесу аяқталғаннан кейін дереу хабарлау.
Материалдар кейіннен құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға жіберу үшін ТТО объектісінің басшылығына дереу беріледі.
Қауіптің жазбаша түрде түсуі
Заңсыз араласу актісін жазбаша түрде жасау қатерін алған кезде (хаттар, анонимді материалдар, жазбалар, жазбалар электронды хаттар мен хабарламалар):
1) оларды мүмкіндігінше мұқият ұстаңыз, оларды таза, тығыз жабылатын полиэтилен пакетке салыңыз және бөлек қатты папкаға салу;
2) конвертте саусақ іздерін қалдырмау;
3) конвертті тек сол жақтан немесе оң жақтан конверттің шетін кесу арқылы ашуға;
4) барлық материалдарды: құжаттың өзін мәтінімен, кез келген тіркемелермен, конвертпен және қаптамамен сақтау;
5) хабарламаны және оған қоса берілген материалдарды электронды құрылғыда сақтау және магниттік тасығышқа (диск, флэш-карта) (бар болса) көшірмесін жасау.
Материалдар кейіннен құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға жіберу үшін ТТО объектісінің басшылығына дереу беріледі.
Қауіптің ауызша түсуі
Заңсыз араласу актісін жасау туралы тікелей жүгінген кезде:

1) получить установочные данные заявителя (фамилию, имя, отчество, адрес, места жительства, контактные телефоны);
2) обратить внимание и запомнить внешние признаки (возраст, рост, телосложение, черты лица, одежду и особые приметы (физические недостатки, наличие на теле татуировок, шрамов, родинок, дефекты разговорной речи).
Полученные сведения незамедлительно передаются руководству объекта УТО для последующего информирования правоохранительных и/или специальных государственных органов.
Обнаружение подозрительных лиц
При обнаружения подозрительных лиц на объектах УТО необходимо:
1) незамедлительно информировать о них дежурно-диспетчерскую службу и/или руководство объекта УТО, представителей субъекта охранной деятельности, дежурные службы или сотрудников правоохранительных и/или специальных государственных органов, указав их приметы и точное место нахождения (направление движения);
2) при наличии возможности, не привлекая внимания, осуществлять наблюдение за подозрительными лицами, в ходе которого зафиксировать количество лиц, точные приметы их внешности, одежды, особые приметы и имеющиеся при них предметы, а также марки и номера автомобилей (при их использовании подозрительными лицами), направление движения;
3) по прибытию сотрудников правоохранительных и/или специальных государственных органов или работников охраны объекта УТО, не привлекая к себе внимания, указать на подозрительных лиц.
Дежурно-диспетчерская служба при поступлении информации об обнаружении подозрительных лиц производит дальнейшее информирование причастных руководителей структурных подразделений и дежурные службы правоохранительных и/или специальных государственных органов согласно схем организации оперативного оповещения при возникновении случая совершения либо угрозы совершения акта терроризма на объектах железнодорожного транспорта.
Обнаружение подозрительных предметов с признаками взрывных устройств
При обнаружении подозрительных предметах с признаками взрывных устройств на объектах УТО необходимо:
1) незамедлительно информировать дежурно-диспетчерскую службу и/или руководство объекта УТО, представителей субъекта охранной деятельности, дежурные службы или сотрудников правоохранительных и/или специальных государственных органов.
2) зафиксировать время обнаружения предмета;
3) обозначить хорошо видимым знаком место обнаружения подозрительного предмета и огородить место его обнаружения;
4) обеспечить охрану подозрительного предмета или опасной зоны, а также полную неприкосновенность обнаруженного подозрительного предмета с соблюдением мер предосторожности;

1) өтініш берушінің анықтама деректерін алуға (тегі, аты, әкесінің аты, мекенжайы, тұрғылықты жері, байланыс телефондары);
2) сыртқы белгілерге назар аударыңыз және есте сақтау (жасы, бойы, дене бітімі, бет әлпеті, киім және ерекше белгілер (физикалық кемшіліктер, денеде татуировкалар, тыртықтар, меңдер, сөйлеу тіліндегі ақаулар).
Алынған мәліметтер кейіннен құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды хабардар ету үшін ТТО объектісінің басшылығына дереу беріледі.
Күдікті адамдарды анықтау
ТТО объектілерінде күдікті адамдар анықталған жағдайда:
1) ТТО объектісінің кезекші-диспетчерлік қызметін және/немесе басшылығын, күзет қызметі субъектісінің өкілдерін, кезекші қызметтерді немесе Құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін олардың белгілері мен нақты орналасқан жерін (қозғалыс бағытын) көрсете отырып, олар туралы дереу хабардар етуге міндетті;
2) назар аудармай, күдікті тұлғаларды байқауды жүзеге асыруға, оның барысында адамдардың санын, олардың сыртқы түрінің нақты белгілерін, киімдерін, ерекше белгілері мен оларда бар заттарды, сондай-ақ автомобильдердің маркалары мен нөмірлерін (оларды күдікті адамдар пайдаланған кезде), қозғалыс бағытын;
3) құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері немесе ТТО объектісін күзету қызметкерлері келгеннен кейін өзіне назар аудармай, күдікті адамдарды көрсетуге міндетті.
Кезекші-диспетчерлік қызмет күдікті адамдарды табу туралы ақпарат келіп түскен кезде теміржол көлігі объектілерінде терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі туындаған кезде жедел хабарлауды ұйымдастыру схемаларына сәйкес құрылымдық бөлімшелердің қатысушы басшыларына және құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың кезекші қызметтеріне одан әрі хабарлауды жүргізеді.
Жарылғыш құрылғылардың белгілері бар күдікті заттарды анықтау
ТТО объектілерінде жарылғыш құрылғылардың белгілері бар күдікті заттар анықталған кезде:
1) ТТО объектісінің кезекші-диспетчерлік қызметін және/немесе басшылығын, күзет қызметі субъектісінің өкілдерін, кезекші қызметтерді немесе құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін дереу хабардар етуге міндетті.
2) затты анықтау уақытын белгілеу;
3) күдікті заттың табылған жерін айқын көрінетін белгімен белгілеуге және оның табылған жерін қоршауға;
4) сақтық шараларын сақтай отырып, күдікті затты немесе қауіпті аймақты күзетуді, сондай-ақ табылған күдікті затқа толық қол сұғылмаушылықты қамтамасыз етуге міндетті;

5) принять меры по удалению из опасной зоны находящихся поблизости людей.
6) обеспечить присутствие лиц, обнаруживших находку, до прибытия оперативно-следственной группы и фиксацию их установочных данных;
7) обеспечить возможность беспрепятственного прохода (проезда) к месту обнаружения подозрительного предмета представителям правоохранительных и специальных государственных органов, сотрудникам министерства по чрезвычайным ситуациям, пожарной охраны, скорой медицинской помощи, служб эксплуатации;

5) жақын маңдағы адамдарды қауіпті аймақтан шығару жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
6) жедел-тергеу тобы келгенге дейін олжаны тапқан адамдардың болуын және олардың орнату деректерін тіркеуді қамтамасыз етуге міндетті;
7) Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың өкілдеріне, Төтенше жағдайлар министрлігінің, өрт күзетінің, жедел медициналық көмектің, пайдалану қызметтерінің қызметкерлеріне күдікті затты табу орнына кедергісіз өту (өту) мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті;

8) дождаться прибытия оперативно-следственной группы и передать всю известную информацию об обнаруженном подозрительном предмете сотрудникам правоохранительных и/или специальных государственных органов и в дальнейшем действовать по их указанию.
Категорически запрещается предпринимать действия, нарушающие состояние подозрительного предмета и других предметов, находящихся с ним в контакте, производить с подозрительным предметом манипуляции (трогать, передвигать, поднимать, вскрывать, прикасаться к взрывоопасному предмету, находясь в одежде из синтетических волокон), пользоваться возле него электро-радиоаппаратурой, переговорными устройствами, радиостанциями и мобильными телефонами в связи с возможностью его дистанционного подрыва, курить;
Дежурно-диспетчерская служба при поступлении информации об обнаружении подозрительных предметов производит дальнейшее информирование причастных руководителей структурных подразделений и дежурные службы правоохранительных и/или специальных государственных органов согласно схемам организации оперативного оповещения при возникновении случая совершения либо угрозы совершения акта терроризма на объектах железнодорожного транспорта.
Рекомендуемые зоны эвакуации и оцепления при обнаружении взрывного устройства
или подозрительного предмета, который может оказаться взрывным устройством
1
Граната РГД-5
не менее 50 метров
2
Граната Ф-1
не менее 200 метров
3
Тротиловая шашка массой 200 граммов
45 метров
4
Тротиловая шашка массой 400 граммов
55 метров
5
Пивная банка 0,33 литра
60 метров
6
Мина МОН-50
85 метров
7
Чемодан (кейс)
230 метров
8
Дорожный чемодан
350 метров
9
Автомобиль типа "Жигули"
460 метров
10
Автомобиль типа "Волга"
580 метров
11
Микроавтобус
920 метров
12
Грузовая автомашина (фургон)
1240 метров
Совершение акта незаконного вмешательства в деятельность объекта УТО
При совершении акта незаконного вмешательства на объекте УТО необходимо:
1) незамедлительно информировать о совершении акта незаконного вмешательства дежурно-диспетчерскую службу и/или руководство объекта УТО, представителей субъекта охранной деятельности, дежурные службы или сотрудников правоохранительных и/или специальных государственных органов,
2) сохранять самообладание, действовать обдумано, без паники;
3) принять меры по обеспечению безопасности жизни и здоровья людей, в необходимых случаях, обеспечить их эвакуацию из опасных зон и оказание пострадавшим первой медицинской помощи;
4) привлечь пассажиров и/или лиц имеющих специальную подготовку (врачей, работников железной дороги, сотрудников полиции, военнослужащих) к оказанию помощи в ликвидации последствий актов незаконного вмешательства до прибытия специальных подразделений и служб;

8) жедел-тергеу тобының келуін күту және табылған күдікті зат туралы барлық белгілі ақпаратты құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне беру және одан әрі олардың нұсқауы бойынша әрекет ету.
Күдікті заттың және онымен байланыста болатын басқа заттардың жай-күйін бұзатын әрекеттер жасауға, күдікті затпен қандай да бір манипуляциялар жасауға (синтетикалық талшықтардан жасалған киімде болған кезде жарылыс қаупі бар затқа тиюге, жылжытуға, көтеруге, ашуға, қол тигізуге), оның жанында электр-радиоаппаратураны, сөйлесу құрылғыларын, оның қашықтан үзілу мүмкіндігіне байланысты радиостанциялар мен ұялы телефондарды пайдалануға, темекі шегуге қатаң тыйым салынады;
Кезекші-диспетчерлік қызмет күдікті заттарды табу туралы ақпарат келіп түскен кезде теміржол көлігі объектілерінде терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі туындаған кезде жедел хабарлауды ұйымдастыру схемаларына сәйкес құрылымдық бөлімшелердің қатысушы басшыларына және құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың кезекші қызметтеріне одан әрі хабарлау.
Жарылғыш құрылғы немесе жарылғыш құрылғы болуы мүмкін күдікті зат анықталған кезде ұсынылатын эвакуация және қоршау аймақтары
1
Граната РГД-5
кемінде 50 метр
2
Граната Ф-1
кемінде 200 метр
3
Салмағы 200 грамм тротил дойбы
45 метр
4
Салмағы 400 грамм тротил дойбы
55 метр
5
Сыра банкі 0,33 литр
60 метр
6
Мина МОН-50
85 метр
7
Чемодан (іс)
230 метр
8
Саяхат чемоданы
350 метр
9
"Жигули" типті автомобиль
460 метр
10
"Волга" типті автомобиль
580 метр
11
Шағын автобус
920 метр
12
Жүк көлігі (фургон)
1240 метр
ТТО объектісінің қызметіне заңсыз араласу актісін жасау
ТҚ объектісіне заңсыз араласу актісін жасау кезінде:
1) заңсыз араласу актісінің жасалғаны туралы кезекші-диспетчерлік қызметке және/немесе ТТО объектісінің басшылығына, күзет қызметі субъектісінің өкілдеріне, кезекші қызметтерге немесе құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне дереу хабарлау;
2) өзін-өзі ұстай білу, үрейленбестен, ойлап әрекет ету;
3) адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдауға, қажет болған жағдайларда оларды қауіпті аймақтардан эвакуациялауды және зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ету;
4) арнайы бөлімшелер мен қызметтер келгенге дейін заңсыз араласу актілерінің салдарын жоюға көмек көрсетуге жолаушыларды және/немесе арнайы даярлығы бар адамдарды (дәрігерлерді, теміржол қызметкерлерін, полиция қызметкерлерін, әскери қызметшілерді) тарту;

5) при возникновении пожара принять меры по его тушению;
6) обеспечить возможность беспрепятственного прохода (проезда) к месту совершения акта представителям правоохранительных и специальных государственных органов, сотрудникам министерства по чрезвычайным ситуациям, пожарной охраны, скорой медицинской помощи, служб эксплуатации, аварийно-восстановительных формирований;
7) дождаться прибытия оперативно-следственной группы и передать всю известную информацию о совершении акта незаконного вмешательства в деятельность объекта УТО сотрудникам правоохранительных и/или специальных государственных органов и в дальнейшем действовать по их указанию.
Дежурно-диспетчерская служба при поступлении информации о совершении акта незаконного вмешательства производит дальнейшее информирование причастных руководителей структурных подразделений и дежурные службы правоохранительных и/или специальных государственных органов согласно схемам организации оперативного оповещения при возникновении случая совершения либо угрозы совершения акта терроризма на объектах железнодорожного транспорта.

5) өрт туындаған кезде оны сөндіру жөнінде шаралар қолдану;
6) Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың өкілдеріне, Төтенше жағдайлар министрлігінің, өрт күзетінің, жедел медициналық көмектің, пайдалану қызметтерінің, авариялық-қалпына келтіру құралымдарының және т.б. қызметкерлеріне акт жасалған жерге кедергісіз өту (өту) мүмкіндігін қамтамасыз ету;
7) жедел-тергеу тобының келуін күтуге және ТТО объектісінің қызметіне заңсыз араласу актісінің жасалғаны туралы барлық белгілі ақпаратты құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне беруге және одан әрі олардың нұсқауы бойынша әрекет етуге міндетті.
Кезекші-диспетчерлік қызмет заңсыз араласу актісін жасау туралы ақпарат келіп түскен кезде теміржол көлігі объектілерінде терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі туындаған кезде жедел хабарлауды ұйымдастыру схемаларына сәйкес құрылымдық бөлімшелердің қатысушы басшыларына және құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың кезекші қызметтеріне одан әрі хабарлау қажет.