Об утверждении Правил организации деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года № 355. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2023 года № 32354
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 477 "Об утверждении Правил организации деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15764).
3. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 355
Правила организации деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) определяют организацию деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ОВП) по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 20 сәуірдегі № 355 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 24 сәуірде № 32354 болып тіркелді
"Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 тамыздағы № 477 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15764 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 355 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының (бұдан әрі – ӘПО) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыруды белгілейді.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) специальный автомобиль – транспортное средство ОВП, используемое для обеспечения безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан и прицепов к ним (далее – транспортные средства Вооруженных Сил);
2) пост подразделения по обеспечению безопасности дорожного движения ОВП (далее – подразделение ОБДД) – конкретное место, определенное уполномоченным должностным лицом ОВП и утвержденное начальником ОВП, на котором военнослужащие подразделения ОБДД выполняют возложенные на них обязанности;
3) распорядительно-регулировочные действия – регулирование дорожного движения путем изменения положения корпуса тела жестами руки с жезлом, которое осуществляется при прохождении колонн транспортных средств Вооруженных Сил, в местах временных заторов в их движении, связанных, в том числе, с дорожно-транспортными происшествиями, при проведении массовых и специальных мероприятий с участием транспортных средств Вооруженных Сил и в других случаях осложнения дорожной обстановки;
4) единый специальный пропуск – документ, выдаваемый воинской части или учреждению Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – воинская часть) ОВП, по форме согласно приложению 1 к Правилам, предоставляющий право эксплуатации транспортного средства Вооруженных Сил для выполнения задания в пределах гарнизона, в выходные и праздничные дни, а также в рабочие дни после 18.00 (сверх времени установленного в наряде на использование машин);
5) стационарный пост подразделения ОБДД – место несения службы военнослужащими подразделения ОБДД, оборудованное специальными служебными помещениями (палатка, кунг), оснащенными оперативно-техническими и специальными средствами, инженерными и иными сооружениями, а также закрепленная за ним зона ответственности;
6) правила эксплуатации транспортных средств Вооруженных Сил – приказы (распоряжения, телеграммы) Министра обороны Республики Казахстан и первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, регламентирующие порядок эксплуатации транспортных средств Вооруженных Сил;
7) парк – территория, оборудованная для хранения (стоянки), технического обслуживания, ремонта и приведения в готовность к боевому применению вооружения и военной техники;
8) патрулирование – несение службы на определенном участке автомобильной дороги с целью организации периодического контроля за движением транспортных средств Вооруженных Сил;
9) маршрут патрулирования – участок автомобильной дороги (улицы) определенный уполномоченным должностным лицом ОВП и утвержденный начальником ОВП, на котором военнослужащие подразделения ОБДД выполняют возложенные на них задачи;

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы автомобиль – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері көлік құралдары мен олардың тіркемелерінің (бұдан әрі – Қарулы Күштердің көлік құралдары) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын ӘПО көлік құралы;
2) ӘПО-ның жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі бөлімшесінің (бұдан әрі – ЖЖҚҚ бөлімшесі) бекеті – ЖЖҚҚ бөлімшелерінің әскери қызметшілері өздеріне жүктелген міндеттерді орындайтын ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы айқындаған және ӘПО бастығы бекіткен нақты орын;
3) басқару-реттеу іс-қимылы – Қарулы Күштердің көлік құралдары легінің өтуі кезінде, олардың қозғалысының уақытша, оның ішінде жол-көлік оқиғасымен байланысты кептеліс орындарында, Қарулы Күштер көлік құралдарының қатысуымен жаппай және арнайы іс-шаралар өткізу кезінде және басқа да жол жағдайы шиеленіскен жағдайда таяқшасымен қол қимылы белгілерімен дене тұлғасының қалпын өзгерту арқылы жол қозғалысын реттеу;
4) бірыңғай арнайы рұқсаттама – демалыс және мереке күндері, сондай-ақ жұмыс күндері сағат 18.00-ден кейін (машинаны пайдалану нарядында белгіленген уақыт мөлшерінен тыс) гарнизон шегінде жүктелген міндеттерді орындау үшін Қарулы Күштердің көлік құралын пайдалануға құқық беретін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөліміне немесе мекемесіне (бұдан әрі – әскери бөлім) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘПО беретін құжат;
5) ЖЖҚҚ бөлімшесінің стационарлық бекеті – арнайы қызметтік үй-жаймен (шатыр, кунг) жабдықталған, жедел-техникалық және арнайы құралдармен, инженерлік және өзге де құрылыспен жарақтандырылған ЖЖҚҚ бөлімшесі әскери қызметшілерінің қызмет өткеретін орны, сондай-ақ оларға бекітіліп берілген жауапкершілік аймағы;
6) Қарулы Күштердің көлік құралдарын пайдалану қағидалары – Қарулы Күштердің көлік құралдарын пайдалану тәртібін регламенттейтін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының бұйрықтары (өкімдері, жеделхаттары);
7) парк – қару-жарақ пен әскери техниканы сақтау (тұраққа қою), техникалық қызмет көрсету, жөндеу және жауынгерлік қолдануға әзірлікке келтіру үшін жабдықталған аумақ;
8) патрульдеу – Қарулы Күштер көлік құралдарының қозғалысын кезең-кезеңімен бақылауды ұйымдастыру мақсатында автомобиль жолының белгілі бір учаскесінде қызмет өткеру;
9) патрульдеу маршруты – ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшілері өздеріне жүктелген міндеттерді орындайтын ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы айқындаған және ӘПО бастығы бекіткен автомобиль жолы (көше) учаскесі;

10) гарнизонный сборный пункт задержанных машин – стоянка для временного хранения транспортных средств Вооруженных Сил, задержанных военнослужащими военной полиции, в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан и Правилами, до устранения выявленных недостатков или принятия процессуального решения.
3. Подразделение ОБДД организационно входит в состав ОВП и подчиняется начальнику ОВП.
4. Основными задачами подразделения ОБДД является:
1) обеспечение безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил;
2) осуществление государственной регистрации механических транспортных средств Вооруженных Сил;
3) проведение обязательного технического осмотра механических транспортных средств Вооруженных Сил, зарегистрированных в ОВП;
4) проведение профилактических мероприятий по предупреждению дорожно-транспортных происшествий с участием военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ДТП), оказание командирам воинских частей помощи в этой работе.
Глава 2. Способы, формы и цели несения службы по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил
5. Несение службы по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил заключается в визуальном или с помощью специальных технических средств контроле и наблюдении за выполнением водителями транспортных средств Вооруженных Сил Правил дорожного движения (далее – ПДД) и Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации (далее – ОПДТСЭ), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам", выявлении и пресечении административных и других правонарушений.
6. Формами несения службы являются:
1) несение службы на постах подразделений ОБДД, в том числе стационарных;
2) патрулирование на специальных автомобилях;
3) пешее патрулирование.
7. При несении службы военнослужащий подразделения ОБДД хорошо виден водителям транспортных средств Вооруженных Сил, а специальные автомобили оборудованы специальными световыми и звуковыми сигналами и имеют окраску по специальным цветографическим схемам.
8. Стационарные посты подразделений ОБДД оборудуются имуществом и документацией по Перечню оборудования, имущества, принадлежностей и документации стационарного поста подразделения ОБДД, согласно приложению 2 к Правилам.

10) ұсталған машиналарды гарнизондық жинау пункті – Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қағидаларда көзделген жағдайда анықталған кемшіліктерді жойғанға немесе процессуалдық шешім қабылдағанға дейін әскери полиция әскери қызметшілері ұстаған Қарулы Күштердің көлік құралдарын уақытша сақтауға арналған тұрақ.
3. ЖЖҚҚ бөлімшесі ұйымдық тұрғыдан ӘПО құрамына кіреді және ӘПО бастығына бағынады.
4. ЖЖҚҚ бөлімшесінің негізгі міндеттері:
1) Қарулы Күштер көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
2) Қарулы Күштердің мехникалық көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру;
3) ӘПО-да тіркелген Қарулы Күштердің механикалық көлік құралдарына міндетті техникалық қарап-тексеру жүргізу;
4) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің қатысуымен болатын жол-көлік оқиғасынан (бұдан әрі – ЖКО) сақтандыру жөніндегі профилактикалық іс-шараларды жүргізу, осы жұмыста әскери бөлімдердің командирлеріне көмек көрсету болып табылады.
2-тарау. Қарулы Күштер көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқару тәсілі, нысандары мен мақсаттары
5. Қарулы Күштер көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқаруы көзбен шолуды немесе арнайы техникалық құралдар көмегімен Қарулы Күштердің көлік құралдары жүргізушілерінің "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларын (бұдан әрі – ЖЖҚ), Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерін (бұдан әрі – КҚПРНЕ) орындауын бақылауды және қадағалауды, әкімшілік және басқа да бұзушылықты анықтауды және жолын кесуді қамтиды.
6. Қызмет өткеру нысаны:
1) ЖЖҚҚ бөлімшелерінің, оның ішінде стационарлық бекеттерде қызмет өткеру;
2) арнайы автомобильдермен патрульдеу;
3) жаяу патрульдеу болып табылады.
7. Қызмет өткеру кезінде ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшілері Қарулы Күштердің көлік құралдарының жүргізушілеріне жақсы көрінеді, ал арнайы автомобильдер арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталған және арнайы түсті графикалық схемалар бойынша боялған болады.
8. Стационарлық ЖЖҚҚ бөлімшелерінің бекеттері Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес ЖЖҚҚ бөлімшесінің стационарлық бекет жабдығының, мүлкінің, керек-жарағы мен құжаттамасының тізбесі бойынша мүлікпен және құжаттамамен жабдықталады.

9. Для удобства проверок проходящего транспорта, обеспечения при этом безопасности дорожного движения, территория, прилегающая, к стационарному посту подразделения ОБДД хорошо освещена.
10. Для несения службы в состав нарядов стационарных постов подразделений ОБДД по решению начальников ОВП привлекаются военнослужащие других подразделений ОВП.
11. При патрулировании на специальных автомобилях применяются следующие основные приемы:
1) движение в потоке транспортных средств со скоростью, не превышающей установленную ПДД, и осуществление контроля за поведением водителей транспортных средств Вооруженных Сил в целях предупреждения и выявления нарушений ПДД и ОПДТСЭ;
2) остановка специального автомобиля в местах наилучшей его видимости для водителей с одновременным пешим перемещением военнослужащего подразделения ОБДД по маршруту патрулирования.
12. Пешее патрулирование применяется для контроля за дорожным движением на небольших по протяженности участках дорог до 2 км и выполнения распорядительно-регулировочных действий в отношении транспортных средств Вооруженных Сил. Место несения службы при этом выбирается так, чтобы военнослужащий подразделения ОБДД имел возможность для своевременного пресечения нарушений.
13. При несении службы на постах подразделений ОБДД и маршрутах патрулирования на военнослужащих подразделений ОБДД возлагается:
1) контроль за обеспечением безопасности дорожного движения, предотвращение, пресечение преступлений и административных правонарушений, совершаемых водителями транспортных средств Вооруженных Сил, осуществление распорядительно-регулировочной деятельности в пределах компетенции;
2) выявление и пресечение нарушений ПДД и ОПДТСЭ;
3) проверка транспортных средств Вооруженных Сил, грузов, регистрационных и водительских документов, транспортно-сопроводительной документации в целях предупреждения и пресечения преступлений и административных правонарушений;
4) розыск транспортных средств Вооруженных Сил, водители которых скрылись с мест ДТП.
14. Контакты должностных лиц подразделений ОБДД с участниками дорожного движения и должностными лицами воинских частей фиксируются средствами аудио-, видеофиксации при их наличии.
15. При исполнении должностных обязанностей военнослужащими подразделений ОБДД, при наличии используются специальные технические средства для определения скорости движения транспортных средств Вооруженных Сил. Не допускается применение специальных технических средств, не прошедших метрологическую поверку или имеющих просроченные свидетельства о их поверке.

9. Жүріп бара жатқан көлікті тексеруге қолайлы болу, бұл ретте жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ЖЖҚҚ бөлімшесінің стационарлық бекетіне іргелес аумаққа жарық жақсы түсірілген болады.
10. Нарядтар құрамында қызмет өткеру үшін стационарлық ЖЖҚҚ бөлімшелерінің бекеттерінде ӘПО бастықтарының шешімі бойынша ӘПО-ның басқа бөлімшелерінің әскери қызметшілері тартылады.
11. Арнайы автомобильдермен патрульдеу кезінде мынадай негізгі тәсілдер қолданылады:
1) ЖЖҚ-мен белгіленген жылдамдықтан аспай, көлік құралдары ағымында жүру және ЖЖҚ мен КҚПРНЕ-ні бұзудың алдын алу және оларды анықтау мақсатында көлік құралдары жүргізушілерінің іс-әрекетін бақылау;
2) арнайы автомобильді патрульдеу маршруты бойынша ЖЖҚҚ бөлімшесі әскери қызметшілерінің бір уақытта жаяу жүруімен ауыстырып жүргізушілер үшін олар анағұрлым жақсы көрінетін орында тоқтату қолданылады.
12. Жаяу патрульдеу жол ұзақтығы бойынша 2 км дейінгі қысқа учаскелерде Қарулы Күштердің көлік құралдарына қатысты жол жүрісін бақылау және басқару-реттеу іс-қимылын орындау үшін қолданылады. Бұл ретте қызмет өткеру орны ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшілері жол жүрісіне қатысушыларға анық көрінетін және бұзушылықтың уақтылы жолын кесу үшін мүмкін болатындай етіп таңдалады.
13. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің бекеттерінде және патрульдеу маршруттарында қызмет өткеру кезінде ЖЖҚҚ бөлімшелерінің әскери қызметшілеріне:
1) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылау, Қарулы Күштер көлік құралдарының жүргізушілері жасайтын қылмыс пен әкімшілік құқық бұзушылықты болдырмау, жолын кесу, құзыреті шегінде басқару-реттеу іс-қимылын жүзеге асыру;
2) ЖЖҚ-ны және КҚПРНЕ-ні бұзуды анықтау және жолын кесу;
3) қылмыстың және әкімшілік құқық бұзушылықтың алдын алу және жолын кесу мақсатында Қарулы Күштердің көлік құралдарын, жүкті, тіркеу және жүргізуші құжаттарын, көліктік-ілеспе құжаттамасын тексеру;
4) ЖКО орындарынан жасырынған Қарулы Күштердің көлік құралдарын іздестіру жүктеледі.
14. ЖЖҚҚ бөлімшелері лауазымды адамдарының жол жүрісіне қатысушылармен және әскери бөлімдердің лауазымды адамдарымен қарым-қатынасы аудио, бейнетіркеу құралдарымен ол бар болған кезде тіркеледі.
15. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің әскери қызметшілерімен лауазымдық міндеттерін орындау кезінде Қарулы Күштер көлік құралдарының жүру жылдамдығын айқындау үшін арнайы техникалық құралдары ол бар болған кезде пайдаланылады. Метрологиялық салыстырып тексеруден өтпеген немесе өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы куәліктің мерзімі өткен техникалық құралдарды пайдалануға жол берілмейді.

16. Учет специальных технических средств ведется в журнале учета использования специальных технических средств, по форме, согласно приложению 3 к Правилам. Журнал заполняется по окончании смены военнослужащим подразделения ОБДД, применявшим прибор при контроле за дорожным движением. Уполномоченное должностное лицо ОВП обеспечивает еженедельный контроль за использованием специальных технических средств Вооруженных Сил, о чем делается соответствующая запись в журнале учета.
17. Средства связи (радио, транковая, проводная) применяются для обеспечения управления военнослужащими подразделений ОБДД и взаимодействия между ними.
Глава 3. Организация служебной деятельности подразделений ОБДД
18. Служебная деятельность подразделений ОБДД организуется исходя из наличия сил и средств, при этом учитывается наличие в зоне ответственности воинских частей, количество эксплуатируемых транспортных средств Вооруженных Сил, протяженность автомобильных дорог по основным маршрутам движения транспортных средств Вооруженных Сил и особенности движения по ним.
19. С учетом особенностей гарнизона, уполномоченными должностными лицами ОВП разрабатываются и утверждаются начальником ОВП места несения службы военнослужащими подразделений ОБДД, которые подразделяются на посты подразделений ОБДД и маршруты патрулирования.
20. Посты подразделений ОБДД и маршруты патрулирования подразделяются на выставляемые в обязательном порядке и выставляемые в зависимости от оперативной обстановки. Решение о маневрировании силами и средствами принимается начальником ОВП.
21. На каждый пост подразделений ОБДД и маршрут патрулирования составляется карточка поста (маршрута патрулирования) по форме, согласно приложению 4 к Правилам. Карточки составляются в двух экземплярах, один хранится в дежурной части ОВП, второй выдается военнослужащему подразделения ОБДД на время несения службы. Карточка поста (маршрута патрулирования) является документом для служебного пользования и подлежит предъявлению только должностным лицам ОВП, имеющим право осуществлять контроль за несением службы военнослужащими подразделений ОБДД.
22. В подразделениях ОБДД организуется учет и анализ сведений, имеющих значение для выполнения основных задач, стоящих перед службой. Учету и анализу подлежат ДТП, преступления и административные правонарушения в сфере дорожного движения, принимаемые меры по их предупреждению, данные о состоянии дисциплины среди личного состава подразделений ОБДД, а также иные сведения, касающиеся деятельности подразделений ОБДД.

16. Арнайы техникалық құралдарын есепке алу Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы техникалық құралдарын пайдалануды есепке алу журналында жүргізіледі. Журналды жол жүрісін бақылау кезінде аспапты қолданған ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері ауысым аяқталғаннан кейін толтырады. ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы арнайы техникалық құралдарды пайдалануды күнделікті бақылауды қамтамасыз етеді, ол туралы есепке алу журналында тиісті жазба жасалады.
17. Байланыс құралдары (радио, транкілі, сымды) ЖЖҚҚ бөлімшелері әскери қызметшілерінің басқаруын қамтамасыз ету және олардың арасында өзара іс-қимыл жасау үшін қолданылады.
3-тарау. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметтік ісін ұйымдастыру
18. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметтік ісі қолда бар күштер мен құралдарға сүйене отырып ұйымдастырылады, бұл ретте жауапкершілік аймағында әскери бөлімдердің бар болуы, пайдаланылатын Қарулы Күштер көлік құралдарының саны, Қарулы Күштер көлік құралдарының негізгі жүру маршруттары бойынша автомобиль жолдарының ұзақтығы және олардағы қозғалыс ерекшелігі ескеріледі.
19. Гарнизонның ерекшелігін ескере отырып, ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамдары ЖЖҚҚ бөлімшелері әскери қызметшілерінің қызмет өткеру орындарын әзірлейді және оны ӘПО бастығы бекітеді, олар ЖЖҚҚ бөлімшесінің бекеттеріне және патрульдеу маршруттарына бөлінеді.
20. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің бекеттері мен патрульдеу маршруттары міндетті тәртіппен қойылатын және жедел жағдайға байланысты қойылатын болып бөлінеді. Күштер мен құралдардың маневр жасауы туралы шешімді ӘПО бастығы қабылдайды.
21. Әрбір ЖЖҚҚ бөлімшелерінің бекетіне және патрульдеу маршрутына Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекет (патрульдеу маршруты) карточкасы жасалады. Карточкалар екі данада жасалады, біреуі ӘПБ-ның кезекші бөлімінде сақталады, екіншісі қызмет өткеру уақытына ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшілеріне беріледі. Бекет (патрульдеу маршруты) карточкасы қызмет бабында пайдалану үшін құжат болып табылады және тек ЖЖҚҚ бөлімшелері әскери қызметшілерінің қызмет өткеруін бақылауды жүзеге асыруға құқылы ӘПО лауазымды адамдарына көрсетілуге тиіс.
22. ЖЖҚҚ бөлімшелерінде қызмет алдында тұрған негізгі міндеттерді орындау үшін мәні бар мәліметтерді есепке алу және талдау ұйымдастырылады. ЖКО, жол жүрісі саласындағы қылмыс және әкімшілік құқық бұзушылық, олардан сақтандыру жөніндегі шаралар, ЖЖҚҚ бөлімшелерінің жеке құрамы арасындағы тәртіптің жай-күйі туралы деректер, сондай-ақ ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметіне қатысты басқа да мәліметтер есепке алынуға және талдануға тиіс.

23. Учет осуществляется посредством электронной информационной системы учета правопорядка в Вооруженных Силах Республики Казахстан, а также по учетным документам, по Перечню документов, книг и журналов согласно приложению 5 к Правилам.
24. Инструктаж проводится в специально оборудованном классе или при построении на территории (площадке), определенной начальником ОВП.
25. Инструктаж лиц, назначенных для несения службы по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил, проводит уполномоченное должностное лицо ОВП.
26. Уполномоченное должностное лицо ОВП при проведении инструктажа:
1) следит за готовностью личного состава подразделения ОБДД к несению службы и принимает меры по устранению выявленных недостатков;
2) проверяет знание личным составом подразделения ОБДД своих прав и обязанностей, правил применения и использования оружия, специальных средств, мер обеспечения личной безопасности;
3) информирует личный состав подразделения ОБДД о состоянии аварийности и оперативной обстановки на обслуживаемой территории, ориентировках, указаниях вышестоящих органов;
4) объявляет посты и маршруты патрулирования;
5) доводит до сведения военнослужащих подразделения ОБДД результаты работы, а также обстоятельства нарушений законности и порядка несения службы за истекшие сутки, в том числе нарушения, допущенные военнослужащими ОВП других гарнизонов;
6) при заступлении на пост подразделения ОБДД (маршрут патрулирования) двух и более военнослужащих ОВП назначает старшего;
7) доводит до сведения личного состава подразделения ОБДД о необходимости внимательного, тактичного и вежливого отношения с военнослужащими, защиты их прав и свобод, оказания необходимой помощи, соблюдении мер личной безопасности.
27. Заступающие на посты подразделений ОБДД (маршруты патрулирования) военнослужащие ОВП имеют опрятный внешний вид, исправное снаряжение, форменную одежду по сезону, светоотражающую экипировку, нагрудный знак, жезл, свисток, авторучку в пластмассовом корпусе с пастой синего цвета, карандаш, укомплектованную командирскую (сержантскую) сумку, карточку поста или маршрута патрулирования, служебное и водительское удостоверения и по решению начальника ОВП травматическое либо табельное оружие.
28. Инструктаж завершается разводом и отдачей приказа о заступлении на службу.
29. О заступлении на службу военнослужащие подразделений ОБДД докладывают дежурному по ОВП и уполномоченному должностному лицу ОВП. В период несения службы докладывают дежурному по ОВП об оперативной обстановке, согласно графику, утвержденному начальником ОВП, но не реже одного раза в два часа.

23. Есепке алу Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде құқық тәртібін есепке алу электрондық ақпараттық жүйесі арқылы, сондай-ақ есепке алу құжаттарында, Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Құжаттар, кітаптар және журналдар тізбесі бойынша жүзеге асырылады.
24. Нұсқау беру арнайы жабдықталған сыныпта немесе ӘПО бастығы айқындаған аумақта (алаңда) сапқа тұрғызу кезінде өткізіледі.
25. Қарулы Күштер көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қызмет атқару үшін тағайындалған адамдарға нұсқау беруді ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы өткізеді.
26. ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы нұсқау беру кезінде:
1) ЖЖҚҚ бөлімшесі жеке құрамының қызмет өткеруге әзірлігін қадағалайды және анықталған кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдайды;
2) ЖЖҚҚ бөлімшесі жеке құрамының өз құқықтары мен міндеттерін, қаруды, арнайы құралдарды қолдану және пайдалану қағидаларын, жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын білуін тексереді;
3) ЖЖҚҚ бөлімшесінің жеке құрамын қызмет көрсетілетін аумақтағы авариялық және жедел жағдай, бағдарлар, жоғары тұрған органдардың нұсқаулары туралы хабардар етеді;
4) патрульдеу бекеттері мен маршруттарын жариялайды;
5) ЖЖҚҚ бөлімшесі әскери қызметшілерінің мәліметіне өткен тәулік ішіндегі жұмыс нәтижесін, сондай-ақ заңдылықты және қызмет өткеру тәртібін бұзудың мән-жайын, оның ішінде басқа да гарнизондардың ӘПО әскери қызметшілері жол берген бұзушылығын жеткізеді;
6) ЖЖҚҚ бөлімшесінің бекетіне (патрульдеу маршрутына) екі және одан астам ӘПО әскери қызметшілері түскен кезде үлкенін тағайындайды;
7) ЖЖҚҚ бөлімшесінің жеке құрамына әскери қызметшілермен мұқият, ілтипатты және сыпайы қарым-қатынас жасау, олардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау, қажетті көмек көрсету, жеке қауіпсіздік шараларын сақтау қажеттілігі туралы жеткізеді.
27. ЖЖҚҚ бекеттеріне (патрульдеу маршруттарына) түсетін ӘПО әскери қызметшілерінде сыртқы келбеті жинақы, ақаусыз керек-жарағы, маусым бойынша нысанды киімі, жарық шағылдыратын киім-кешегі, омырауға тағатын белгісі, таяқшасы, ысқырығы, пластмассалық корпустағы көк түсті сиясы бар автоқаламы, қарындашы, жабдықталған командирлік (сержанттық) сөмкесі, бекет немесе патрульдеу бағдарының карточкасы, қызметтік және жүргізуші куәлігі және ӘПО бастығының шешімі бойынша травматикалық не табельдік қаруы болады.
28. Нұсқау беру таралыммен және қызметке түсу туралы бұйрық берумен аяқталады.
29. Қызметке түскені туралы ЖЖҚҚ бөлімшелерінің әскери қызметшілері ӘПО бойынша кезекшіге және ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамына баяндайды. Қызмет өткеру кезеңінде ӘПО бастығы бекіткен кестеге сәйкес, бірақ екі сағатта бір реттен сиретпей жедел жағдай туралы ӘПО бойынша кезекшіге баяндайды.

30. Военнослужащие подразделения ОБДД:
1) останавливают транспортные средства Вооруженных Сил, проверяют их техническое состояние, документы на право пользования и управления, а также соответствие перевозимых грузов транспортно-сопроводительной документации;
2) не допускают эксплуатацию транспортных средств Вооруженных Сил в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в том числе со снятием государственных регистрационных номерных знаков (далее – ГРНЗ), до устранения причин, послуживших основанием для такого запрета, а также при наличии неисправностей и условий, указанных в Перечне неисправностей и условий, создающих угрозу безопасности дорожного движения и окружающей среде, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств ОПДТСЭ;
3) не допускают эксплуатацию транспортных средств Вооруженных Сил, которые имеют скрытые, поддельные, измененные номера узлов и агрегатов либо ГРНЗ, а равно при несоответствии маркировки транспортных средств Вооруженных Сил данным, указанным в регистрационных документах, а также, водители которых не имеют документов на право управления;
4) задерживают транспортные средства Вооруженных Сил, отстраняют от управления транспортными средствами Вооруженных Сил лиц, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического и токсикоманического опьянения, и направляют их на медицинское освидетельствование;
5) в координации с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения осуществляют регулирование дорожного движения на автомобильных дорогах и улицах во время прохождения колонн транспортных средств Вооруженных Сил, организовывают и обеспечивают сопровождение этих колонн;
6) осуществляют проверку в воинских частях исполнения контрольных и профилактических мероприятий по обеспечению безопасности дорожного движения;
7) осуществляют проверку организации внутренней службы в парках и работы контрольно-технических пунктов воинских частей на предмет обеспечения безопасности дорожного движения и соблюдения требований руководящих документов, регламентирующих эту деятельность;
8) приостанавливают выпуск транспортных средств Вооруженных Сил из парков воинских частей до устранения выявленных недостатков, влияющих на обеспечение безопасности дорожного движения;
9) рассматривают нарушения ПДД, ОПДТСЭ, допущенные должностными лицами и водителями воинских частей;

30. ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшілері:
1) Қарулы Күштердің көлік құралдарын тоқтатады, олардың техникалық жай-күйін, пайдалану және басқару құқығына құжаттарды, сондай-ақ тасымалданатын жүктің көлік-ілеспе құжаттамасына сәйкес келуін тексереді;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда осындай тыйым салуға негіз болған себептер жойылғанға дейін, сондай-ақ "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Көлік құралдарын пайдалануға тыйым салынатын жол жүрісі қауіпсіздігіне және қоршаған ортаға қауіп тудыратын ақаулар мен жағдайлар тізбесінде көрсетілген ақаулықтар мен жағдайлар бар болған кезде Қарулы Күштердің көлік құралдарын пайдалануға, оның ішінде мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін (бұдан әрі – МТНБ) алумен жол бермейді;
3) тораптар мен агрегаттардың не МТНБ нөмірлері жасырын, жалған, өзгертілген, сол сияқты Қарулы Күштер көлік құралдарының таңбалары тіркеу құжаттарында көрсетілген деректерге сәйкес келмеген, сондай-ақ жүргізу құқығына құжаттары жоқ жүргізушілерге Қарулы Күштердің көлік құралдарын пайдалануға жол бермейді;
4) Қарулы Күштердің көлік құралдарын ұстайды, алкогольдік, есірткілік және уыттық масаң күйде болатын адамдарды Қарулы Күштердің көлік құралдарын басқарудан шеттетеді және оларды медициналық куәландыруға жібереді;
5) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен үйлесімділікте автомобиль жолында және көшелерде Қарулы Күштер көлік құралдарының легі өткен уақытта жол қозғалысын реттеуді жүзеге асырады, осы лекке ілесіп жүруді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
6) әскери бөлімдерде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі бақылау және профилактикалық іс-шаралардың орындалуына тексеруді жүзеге асырады;
7) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету және осы қызметті регламенттейтін басшылық құжаттардың талаптарын сақтау мәніне әскери бөлімдердің парктеріндегі ішкі қызметті және техникалық-бақылау пункттерінің жұмысын ұйымдастыруға тексеруді жүзеге асырады;
8) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуге ықпал ететін анықталған кемшіліктерді жойғанға дейін әскери бөлімдердің парктерінен Қарулы Күштердің көлік құралдарын шығаруды тоқтата тұрады;
9) әскери бөлімдердің лауазымды адамдары мен жүргізушілері жол берген ЖЖҚ, КҚПРНЕ бұзушылықтарын қарайды;

10) проводят расследование причин и предпосылок ДТП;
11) осуществляют изготовление, хранение и выдачу ГРНЗ, бланков свидетельств о регистрации транспортных средств Вооруженных Сил, бланков свидетельств о прохождении транспортными средствами Вооруженных Сил обязательного технического осмотра, актов задержания транспортных средств Вооруженных Сил и других документов, необходимых для организации службы;
12) при отсутствии иных возможностей используют транспортные средства Вооруженных Сил для проезда к месту происшествия, доставки в лечебные учреждения военнослужащих и граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи;
13) следит за общей дорожной обстановкой и принимает меры к пресечению нарушений водителями транспортных средств Вооруженных Сил ПДД и ОПДТСЭ;
14) с помощью регулировочного жезла (в ночное время – светящегося) или с использованием специальных световых и звуковых сигналов специальных автомобилей производит остановку транспортного средства Вооруженных Сил. Для привлечения внимания подает сигнал свистком. Остановка транспортных средств Вооруженных Сил осуществляется в местах, не создающих помех для движения;
15) после остановки транспортного средства Вооруженных Сил подходит к водителю, представляется ему, например: "Инспектор военной полиции сержант Ибраев, путевая документация и машина подлежат проверке", и осуществляет проверку правильности и законности использования транспортного средства Вооруженных Сил. В случае обращения к военнослужащему подразделения ОБДД старшего машины, он представляется последнему и докладывает причину остановки, после чего продолжает проверку;
16) проверяет путевую документацию, техническое состояние транспортного средства Вооруженных Сил и другие вопросы обеспечения безопасности дорожного движения.
При проверке путевой документации проверяется:
наличие и подлинность водительского удостоверения, свидетельства о регистрации транспортного средства Вооруженных Сил и военного билета;
правильность оформления путевого листа;
при перевозке грузов – транспортно-сопроводительная документация;
в установленных указаниями Министра обороны и первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан случаях – единый специальный пропуск, разовый пропуск для совершения рейса на расстояние свыше 200 километров;
для водителей служащих Вооруженных Сил Республики Казахстан дополнительно справка об ознакомлении с требованиями правил эксплуатации.
При проверке технического состояния транспортного средства Вооруженных Сил проверяется:
наличие неисправностей согласно перечню неисправностей и условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств ОПДТСЭ;
состояние кузова и кабины, наличие и четкость нанесения ГРНЗ, опознавательных знаков, обозначений и надписей;
соответствие номерных узлов и агрегатов записям в свидетельстве о регистрации транспортного средства Вооруженных Сил;
укомплектованность транспортного средства Вооруженных Сил огнетушителем, медицинской аптечкой и знаком аварийной остановки.

10) ЖКО-ның себептері мен алғышарттарына тергеп-тексеру жүргізеді;
11) МТНБ-ны, Қарулы Күштердің көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің бланкілерін, міндетті техникалық қарап-тексеруден өткені туралы куәліктердің бланкілерін, Қарулы Күштердің көлік құралдарын ұстау актілерін және қызметті ұйымдастыру үшін қажетті басқа да құжаттарды жасауды, сақтауды және беруді жүзеге асырады;
12) өзгеше мүмкіндік болмаған кезде оқиға орнына бару, шұғыл медициналық көмекке мұқтаж әскери қызметшілер мен азаматтарды емдеу мекемелеріне жеткізу үшін Қарулы Күштердің көлік құралдары пайдаланылады.
13) жалпы жол жағдайын қадағалайды және Қарулы Күштер көлік құралдары жүргізушілерінің ЖЖҚ-ны және КҚПРНЕ-ні бұзуының жолын кесуге шаралар қабылдайды;
14) реттеу таяқшасының көмегімен (түнгі уақытта – жанатын) немесе арнайы автомобильдердің арнайы жарық және дыбыс сигналдарын пайдаланумен көлік құралын тоқтатуды жүргізеді. Назар аударуды қажет еткен жағдайда ысқырықпен сигнал береді. Қарулы Күштердің көлік құралдарын тоқтату қозғалысқа кедергі жасамайтын жерде жүзеге асырылады;
15) Қарулы Күштердің көлік құралын тоқтатқаннан кейін жүргізушіге келеді, оған өзін таныстырады, мысалы: "Әскери автомобиль полициясы бөлімінің инспекторы сержант Ыбыраев, жол құжаттамасы мен көлік құралы тексерілуге жатады" және Қарулы Күштердің көлік құралын пайдалану дұрыстығы мен заңдылығын тексеруді жүзеге асырады. Машина жетекшісі ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшілеріне сөйлеген жағдайда ол оған өзін таныстырады және тоқтату себебін баяндайды, одан кейін тексеруді жалғастырады;
16) жол құжаттамасын, Қарулы Күштердің көлік құралының техникалық жай-күйін және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ететін басқа да мәселелерді тексереді.
Жол құжаттамасын тексеру кезінде:
жүргізуші куәлігінің, Қарулы Күштердің көлік құралын тіркеу туралы куәліктің және әскери билеттің бар болуы мен түпнұсқалылығы;
жол қағазының дұрыс ресімделуі;
жүк тасымалдау кезінде – көліктік-ілеспе құжаттама;
Қорғаныс министрінің және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының нұсқауларында белгіленген жағдайда – бірыңғай арнайы рұқсаттама, 200 километрден астам арақашықтыққа рейс жасау үшін біржолғы рұқсаттама;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қызметші жүргізушілері үшін пайдалану қағидаларының талаптарымен танысқаны туралы қосымша анықтамасы тексеріледі.
Қарулы Күштердің көлік құралының техникалық жай-күйін тексеру кезінде:
КҚПРНЕ көлік құралдарын пайдалануға тыйым салынатын ақаулықтар мен талаптар тізбесіне сәйкес ақаулықтың бар болуы;
кабина мен шанақтың жай-күйі, МТНБ-ның, тану белгілерінің, белгілеу мен жазбалардың болуы және анық салынуы;
тораптар мен агрегаттар нөмірлерінің Қарулы Күштері көлік құралының тіркеу туралы куәлігіндегі жазбаларға сәйкес келуі;
Қарулы Күштер көлік құралының өрт сөндіргішпен, медициналық дәріқобдишамен және авариялық тоқтату белгісімен жабдықталғаны тексеріледі.

17) по окончании проверки, при отсутствии замечаний возвращает документы водителю и разрешает дальнейшее движение транспортного средства Вооруженных Сил;
18) при выявлении недостатков, устранение которых возможно на месте, записывает замечания в путевой лист и разрешает дальнейшее движение транспортного средства Вооруженных Сил, после устранения выявленных недостатков;
19) в случае выявления нарушения ПДД или ОПДТСЭ оформляет протокол об административном правонарушении в соответствии со статьей 803 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
20) в случае выявления нарушения правил эксплуатации транспортных средств Вооруженных Сил (за исключением случаев предусмотренных подпунктом 21) пункта 30 Правил), составляет акт задержания, доставления и запрещения эксплуатации транспортного средства Вооруженных Сил, по форме согласно приложению 6 к Правилам, изымает свидетельство о регистрации транспортного средства Вооруженных Сил и разрешает дальнейшее движение транспортного средства Вооруженных Сил в парк воинской части для устранения недостатков;
21) при выявлении нарушений, предусмотренных Перечнем нарушений при которых осуществляется задержание транспортного средства Вооруженных Сил на гарнизонный сборный пункт задержанных машин согласно приложению 7 к Правилам, а также в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан составляет акт задержания, доставления и запрещения эксплуатации транспортного средства Вооруженных Сил, по форме согласно приложению 6 к Правилам, осуществляет задержание транспортного средства Вооруженных Сил на гарнизонный сборный пункт задержанных машин;
22) изъятое за допущенные нарушения свидетельство о регистрации транспортного средства Вооруженных Сил и задержанное на гарнизонный сборный пункт задержанных машин транспортное средство Вооруженных Сил возвращаются представителям воинской части после принятия командиром воинской части мер в отношении лиц виновных в совершении нарушений и предоставления в ОВП соответствующих подтверждающих документов;
23) при проверке водительских документов и транспортного средства Вооруженных Сил, а также при оформлении нарушения не разговаривает с водителем транспортного средства и старшим машины на темы, не имеющие отношения к служебной деятельности.
31. Транспортные средства Вооруженных Сил фельдъегерско-почтовой связи, имеющие пропуск для транспортных средств фельдъегерско-почтовой связи, по форме согласно приложению 8 к Правилам, при доставке корреспонденции останавливаются на непродолжительное время, при этом не допускается досмотр корреспонденции.

17) тексеру аяқталғаннан кейін ескерту болмаған кезде құжаттарды жүргізушіге қайтарып береді және Қарулы Күштердің көлік құралының одан әрі жүруіне рұқсат етеді;
18) орнында жою мүмкін болатын кемшіліктер анықталған кезде жол парағына ескертуді жазады және анықталған кемшіліктерді жойғаннан кейін Қарулы Күштер көлік құралының одан әрі жүруіне рұқсат етеді;
19) ЖЖҚ-ны немесе КҚПРНЕ-ні бұзушылық анықталған жағдайда Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы Кодексінің 803-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы ресімдейді;
20) Қарулы Күштердің көлік құралын пайдалану қағидаларын бұзу анықталған жағдайда (Қағидалардың 30-тармағының 21) тармақшасымен көзделген жағдайды қоспағанда), ұстау, жеткізу және Қарулы Күштердің көлік құралдарын пайдалануға тыйым салу актісі Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылып, Қарулы Күштердің көлік құралдарын тіркеу туралы куәлігі алынады және Қарулы Күштердің көлік құралдарына әскери бөлімдердің паркіне кемшіліктерді жою үшін одан әрі баруына рұқсат береді;
21) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Қарулы Күштердің көлік құралын ұсталған машиналарды гарнизондық жинау пунктіне қою жүзеге асырылатын бұзушылық тізбесінде көзделген бұзушылық анықталған кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда ұстау, жеткізу және Қарулы Күштердің көлік құралдарын пайдалануға тыйым салу актісі Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қарулы Күштердің көлік құралын ұсталған машиналарды гарнизондық жинау пунктіне қоюды жүзеге асырады;
22) жол берген бұзушылық үшін алынған Қарулы Күштердің көлік құралдарын тіркеу туралы куәлігі және ұсталған машиналардың гарнизондық жинау пунктіне Қарулы Күштердің ұсталған көлік құралдары әскери бөлім командирінің бұзушылыққа жол берген кінәлі адамдарға қатысты қабылданған шешімінен кейін және ӘПО-ға тиісті растайтын құжаттар ұсынылғаннан кейін әскери бөлімнің өкілдеріне қайтарылады;
23) жүргізуші құжаттары мен Қарулы Күштердің көлік құралын тексеру кезінде, сондай-ақ бұзушылықты ресімдеу кезінде көлік құралының жүргізушісімен және машина жетекшісімен қызметтік іс-әрекетке қатысы жоқ тақырыптарға сөйлеспейді.
31. Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фельдъегерлік-пошта байланысының Қарулы Күштердің көлік құралдарына арналған рұқсаттамасы бар фельдъегерлік-пошта байланысының көлік құралдары хат-хабарды жеткізу кезінде аз уақытқа тоқтатылады, бұл ретте хат-хабарды қарап-тексеруге жол берілмейді.

32. При проезде колонн транспортных средств Вооруженных Сил или отдельных автомобилей, сопровождаемых специальными автомобилями со специальными световыми и звуковыми сигналами, военнослужащий подразделения ОБДД принимает меры к их безопасному, беспрепятственному проезду по территории поста или маршрута патрулирования.
33. Военнослужащий подразделения ОБДД осуществляет преследование транспортных средств Вооруженных Сил, в которых находятся лица, подозреваемые в совершении преступления, либо водители которых скрылись с места ДТП или своими действиями подвергают опасности жизнь других участников движения, либо не выполняют требования военнослужащих ОВП об остановке. В случае, если указанные лица вооружены, военнослужащий подразделения ОБДД докладывает об этом дежурному по ОВП, далее действует по указанию дежурного или исходя из складывающейся обстановки.
34. Для обеспечения личной безопасности и безопасности участников движения во время преследования военнослужащий подразделения ОБДД:
1) включает на специальном автомобиле специальные звуковые и световые сигналы;
2) выбирает скорость движения, исходя из конкретных условий;
3) внимательно следит за действиями преследуемых и других участников дорожного движения;
4) докладывает дежурному по ОВП о месте своего нахождения и направлении движения;
5) информирует других участников дорожного движения о внимательности и соблюдении мер предосторожности.
35. Пост подразделения ОБДД или маршрут патрулирования военнослужащий подразделения ОБДД оставляет только с разрешения или по указанию уполномоченного должностного лица ОВП и (или) дежурного по ОВП.
36. По окончании дежурства, о выявленных нарушениях, задержанных транспортных средствах Вооруженных Сил, изъятых документах военнослужащий подразделения ОБДД докладывает уполномоченному должностному лицу ОВП рапортом.
37. Учет выявленных нарушений, задержанных транспортных средств Вооруженных Сил и изъятых у водителей документов производится в книге учета транспортных средств Вооруженных Сил, задержанных на гарнизонный сборный пункт задержанных машин и изъятых водительских документов, по форме согласно приложению 9 к Правилам.
38. Во время несения службы на специальном автомобиле не допускается:
1) перевозить посторонних граждан и грузы, а также оставлять автомобиль без присмотра;
2) нарушать ПДД, кроме случаев предусмотренных пунктом 1 раздела 6 ПДД;
3) самовольно отклоняться от назначенного маршрута и изменять порядок несения службы;

32. Арнайы жарық және дыбыс сигналдары бар арнайы автомобильдердің ілесіп жүруімен Қарулы Күштер көлік құралдарының легі немесе жекелеген автомобильдер жүріп өткен кезде ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшілері олардың бекеттің немесе патрульдеу маршрутының аумағы бойынша қауіпсіз, кедергісіз жүріп өтуіне шаралар қабылдайды.
33. ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшілері ішінде қылмыс жасауға күдікті адамдар болатын не жүргізушілері ЖКО орындарынан қашып кеткен немесе өз іс-қимылымен басқа жол қозғалысына қатысушылардың өміріне қауіп төндірген не ӘПО әскери қызметшілерінің тоқтау туралы талаптарын орындамаған Қарулы Күштердің көлік құралдарын қудалауды жүзеге асырады. Егер көрсетілген адамдар қаруланған болған жағдайда ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшілері бұл туралы ӘПО бойынша кезекшіге баяндайды, одан әрі кезекшінің нұсқауы бойынша немесе қалыптасқан жағдайға сүйене отырып әрекет етеді.
34. Қудалау уақытында жеке қауіпсіздігін және қозғалысқа қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшісі:
1) арнайы автомобильде арнайы дыбыстық және жарық сигналдарын қосады;
2) нақты жағдайға сүйене отырып, қозғалыс жылдамдығын таңдайды;
3) қудаланушылардың және жол қозғалысына басқа да қатысушылардың әрекетін мұқият қадағалайды;
4) өзінің тұрған жері және қозғалыс бағыты туралы ӘПО бойынша кезекшіге баяндайды;
5) жол қозғалысының басқа да қатысушыларын мұқият болу және сақтық шараларын сақтау туралы хабардар етеді.
35. ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшілері ЖЖҚҚ бөлімшесінің бекетінен немесе патрульдеу маршрутынан тек ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамының және (немесе) ӘПО бойынша кезекшінің рұқсатымен немесе нұсқауы бойынша кетеді.
36. ЖЖҚҚ бөлімшесінің әскери қызметшілері кезекшілік аяқталғаннан кейін анықталған бұзушылық, ұсталған Қарулы Күштердің көлік құралдары, алынған құжаттар туралы ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамына баянатпен баяндайды.
37. Анықталған бұзушылықты, ұсталған Қарулы Күштердің көлік құралдарын және жүргізушілерден алынған құжаттарды есепке алу осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсталған машиналардың гарнизондық жиын пунктінде ұсталған Қарулы Күштердің көлік құралдарын және алынған жүргізуші құжаттарын есепке алу кітабында жүргізіледі.
38. Арнайы автомобильде қызмет атқару уақытында:
1) бөгде азаматтарды және жүкті тасымалдауға, сондай-ақ автомобильді қараусыз қалдыруға;
2) ЖЖҚ-ны бұзу, ЖЖҚ 6-бөлімінің 1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда;
3) өз еркімен белгіленген маршруттан ауытқуға және қызметті өткеру тәртібін өзгертуге;

4) передавать кому-либо управление автомобилем;
5) оставлять без присмотра в автомобиле задержанных лиц.
Приложение 1
к Правилам организации
деятельности органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
по обеспечению безопасности
дорожного движения
транспортных средств
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Единый специальный пропуск для транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан
Лицевая сторона Оборотная сторона
Министерство обороны Республики Казахстан
ЕДИНЫЙ СПЕЦИАЛЬНЫЙ ПРОПУСК
№ _________________
Выдан войсковой части (учреждению) __________
___________________________________________
Начальник __________________ военной полиции
__________________________________ гарнизона
___________________________________________
(воинское звание, подпись, Ф.И.О (при его наличии)
Выдан "___" ___________ 20__ г.
МП
Действителен в течение 2-х лет с даты выдачи.
Требования по использованию единого специального пропуска
1. Пропуск предоставляет право эксплуатации транспортного средства Вооруженных Сил Республики Казахстан для выполнения задания в пределах гарнизона, в выходные и праздничные дни, а также в рабочие дни после 18.00 (сверх времени установленного в наряде на использование машин).

4) автомобильді басқаруды басқа біреуге беруге;
5) ұсталған адамдарды автомобильде қараусыз қалдыруға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
әскери полиция органдарының
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері көлік
құралдарының жол жүрісі
қауіпсіздігін қамтамасыз ету
жөніндегі қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің көлік құралдарына арналған бірыңғай арнайы рұқсаттама
Беткі жағы                                                 Артқы жағы
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
БІРЫҢҒАЙ АРНАЙЫ
РҰҚСАТТАМА
№ _________________
________________________________
_______________ әскери бөліміне
(мекемесіне) берілді
___________________________
гарнизоны әскери полиция
_______________________ бастығы
_____________________________________
(әскери атағы, қолы, Т.А.Ә (ол бар болған кезде)
"___" ___________ 20__ ж. берілді. МП
Берілген күннен бастап 2 жыл ішінде жарамды.
Бірыңғай арнайы рұқсаттаманы пайдалану бойынша талап
1. Рұқсаттама демалыс және мереке күндері, сондай-ақ жұмыс күндері сағат 18.00-ден кейін (машинаны пайдалану нарядында белгіленген уақыт мөлшерінен тыс) гарнизон шегінде жүктелген міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің көлік құралын пайдалануға құқық береді.

2. Пропуск хранится в комнате дежурного по воинской части (учреждению), выдается водителю на основании распоряжения командира воинской части (учреждения), после согласования с военной полицией времени и целей выезда транспортного средства Вооруженных Сил Республики Казахстан.
3. По возвращении транcпортного средства Вооруженных Сил Республики Казахстан пропуск немедленно сдается дежурному по воинской части (учреждению).
Приложение 2
к Правилам организации
деятельности органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
по обеспечению безопасности
дорожного движения
транспортных средств
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень оборудования, имущества, принадлежностей и документации стационарного поста подразделения ОБДД
№ п/п
Наименование оборудования, имущества, принадлежностей и документов
Количество, шт.
Примечание
1

2. Рұқсаттама әскери бөлім (мекеме) бойынша кезекшінің бөлмесінде сақталады, әскери бөлім (мекеме) командирінің нұсқауы негізінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері көлік құралдарының шығу мақсаты мен уақыты әскери полициямен келісілгеннен кейін жүргізушіге беріледі.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері көлік құралдарының қайтып келуі бойынша рұқсаттама дереу әскери бөлім (мекеме) кезекшісіне тапсырылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
әскери полиция органдарының
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері көлік
құралдарының жол жүрісі
қауіпсіздігін қамтамасыз ету
жөніндегі қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
ЖЖҚҚ бөлімшесінің стационарлық бекет жабдығының, мүлкінің, керек-жарағы мен құжаттамасының тізбесі
Р/с №
Жабдықтың, мүліктің, керек-жарақ пен құжаттар атауы
Саны,
данасы
Ескертпе
1

1. Район расположения поста (маршрута патрулирования), с наименованием улиц и основных ориентиров (общественные места, государственные учреждения, заведения общественного питания, достопримечательности и т.д.).
2. Месторасположение поста (маршрута патрулирования), с привязкой к участку местности.
3. Расположенные на маршруте патрулирования воинские части и учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, медицинские учреждения, органы внутренних дел, местные органы управления.
4. Условные наименования, применяемые при составлении схемы.
Пояснительная записка
В пояснительной записке указывается:
1. Метод несения службы.
2. Протяженность маршрута патрулирования.
3. График несения службы, с указанием времени для приемов пищи, осуществления перерывов и т.д.
4. Перечень воинских частей и учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, субъектов здравоохранения, органов внутренних дел, местных исполнительных органов (с указанием адресов), находящихся в районе расположения поста, маршрута патрулирования.
5. Маршруты движения воинского транспорта Вооруженных Сил, места наиболее вероятного нахождения на участке.
6. Основные места для несения службы на маршруте.
7. Экипировка военнослужащего подразделения ОБДД.
8. Порядок и периодичность выхода на связь дежурному по органу военной полиции.
Порядок несения службы на посту (маршруте патрулирования)
1. Отражает основные требования и особенности несения службы на посту (маршруте патрулирования).
2. Меры безопасности при несении службы.
Начальник штаба ____________________ гарнизона (наименование ОВП)
___________________________________ (в/з., подпись, Ф.И.О (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам организации
деятельности органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
по обеспечению безопасности
дорожного движения
транспортных средств
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень документов, книг и журналов
1. Книга учета транспортных средств Вооруженных Сил, задержанных на гарнизонный сборный пункт задержанных машин и изъятых водительских документов.
2. Книга регистрации транспортных средств Вооруженных Сил, совершающих рейсы на расстояние свыше 200 километров.
3. Книга учета и выдачи бланков строгой отчетности.
4. Книга учета выполненных сопровождений.
5. Книга учета работы военнослужащих подразделения ОБДД.
6. Книга инструктажа военнослужащих подразделения ОБДД.
7. Журнал учета дорожно-транспортных происшествий.
8. Журнал учета использования средств измерения.

1. Көшелердің және негізгі бағдарлардың (қоғамдық орындар, мемлекеттік мекемелер, қоғамдық тамақтану мекемелері, көрікті жерлер және т.б.) атауымен бекеттің орналасқан ауданы (патрульдеу маршруты).
2. Жергілікті жер учаскесіне байланыстырумен бекеттің орналасқан орны (патрульдеу маршруты).
3. Патрульдеу маршрутында орналасқан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдері мен мекемелері, медицина мекемелері, ішкі істер органдары, жергілікті басқару органдары.
4. Схеманы жасау кезінде қолданылатын шартты атаулар.
Түсіндірме жазба
Түсіндірме жазбада мыналар көрсетіледі:
1. Қызмет атқару әдісі.
2. Патрульдеу маршрутының ұзақтығы.
3. Тамақ ішуге, үзіліс жасауға арналған уақытты және т.б. көрсетумен қызмет өткеру графигі.
4. Бекет орналасқан аудандағы, патрульдеу маршрутындағы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдері мен мекемелерінің, денсаулық сақтау субъектілерінің, ішкі істер органдарының, жергілікті атқарушы органдарының (мекенжайларын көрсете отырып) тізбесі.
5. Қарулы Күштер әскери көлігінің қозғалыс маршруты, учаскеде анағұрлым ықтимал болу орны.
6. Маршрутта қызмет өткеруге арналған негізгі орын.
7. ЖЖҚҚ бөлімшесі әскери қызметшісінің киім-кешегі.
8. Әскери полиция органы бойынша кезекшімен байланысқа шығу тәртібі мен кезеңділігі.
Бекетте (патрульдеу маршрутында) қызмет өткеру тәртібі
1. Бекетте (патрульдеу маршрутында) қызмет өткерудің негізгі талаптары мен ерекшеліктерін көрсетеді.
2. Қызмет өткеру кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
____________________ гарнизонының штаб бастығы
(ӘПО атауы)
_____________________________
(ә/а, Т.А.Ә (ол бар болған кезде)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
әскери полиция органдарының
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері көлік
құралдарының жол жүрісі
қауіпсіздігін қамтамасыз ету
жөніндегі қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Құжаттардың, кітаптар мен журналдардың тізбесі
1. Ұсталған машиналардың гарнизондық жинау пунктіне ұсталған Қарулы Күштердің көлік құралдарын және алынған жүргізуші құжаттарын есепке алу кітабы.
2. 200 километрден астам арақашықтыққа рейс жасайтын Қарулы Күштердің көлік құралдарын тіркеу кітабы.
3. Қатаң есептегі бланкілерді есепке алу және беру кітабы.
4. Орындалған ілесіп жүруді есепке алу кітабы.
5. ЖЖҚҚ бөлімшесі әскери қызметшілерінің жұмысын есепке алу кітабы.
6. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің әскери қызметшілеріне нұсқау беру кітабы.
7. Жол-көлік оқиғасын есепке алу журналы.
8. Өлшеу құралдарын пайдалануды есепке алу журналы.

3. При наличии неисправностей и условий, указанных в перечне неисправностей и условий, создающих угрозу безопасности дорожного движения и окружающей среде, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств ОПДТСЭ, утвержденных постановлением Правительством Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196.
4. Не прохождения транспортным средством обязательного технического осмотра в установленные сроки.
5. Неисправности спидометра, счетчика моточасов или их привода.
6. Неподчинения водителя или старшего машины законным требованиям военнослужащего органа военной полиции.
7. Несоответствия перевозимого груза товарно-транспортным документам или при отсутствии таковых.
8. Эксплуатации транспортного средства Вооруженных Сил не по назначению, в том числе использования транспортного средства Вооруженных Сил в не связанных со служебной деятельностью целях.
9. Неисполнение водителем, старшим машины или начальником колонны требований ПДД и ОПДТСЭ, указаний Министра обороны Республики Казахстан и первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, влияющих на обеспечение безопасности дорожного движения.
10. ДТП.
Приложение 8
к Правилам организации
деятельности органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
по обеспечению безопасности
дорожного движения
транспортных средств
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Пропуск для транспортных средств фельдъегерско-почтовой связи
Лицевая сторона
Фельдъегерлік-пошталық байланыс
Фельдъегерско-почтовая связь
20___ ж. “___” __________ дейін жарамды/
действителен до “___” __________ 20___ г.
Оборотная сторона
1. Осы рұқсаттама жеткізу жөніндегі тапсырманы орындау үшін оларды пайдалану кезінде фельдъегерлік-пошталық байланыстың жылжымалы құралдарына беріледі.
2. Рұқсаттама автомобильдің алдыңғы терезесінің ішкі жағының оң жағына ілінеді немесе ЖЖҚҚ бөлімшесі лауазымды адамдарының талабы бойынша көрсетіледі.
3. Рұқсаттама барлық жолдармен және өткелдерде жүруге, сондай-ақ лектерді озуға және ФПБ торабы (станциясы) құпия пошталық жөнелтілімдермен алмасуды жүргізетін әскери бөлімдердің аумағына кіруге құқық береді.
4. Жүргізушілер Жол жүру қағидаларын бұзған немесе жол-көлік оқиғасын жасаған кезде қажетті құжаттарды жасау үшін осы жылжымалы құралдарды тоқтату қысқа мерзімді болуға тиіс.
5. Әскери фельдъегердің куәлігі болған кезде жарамды.
1. Настоящий пропуск выдается на подвижные средства фельдъегерско-почтовой связи при использовании их для выполнения задания по доставке.
2. Пропуск выставляется справа, с внутренней стороны лобового стекла автомобиля или предъявляется по требованию должностных лиц подразделений ОБДД.

3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген КҚПРНЕ көлік құралдарын пайдалануға тыйым салынатын, жол жүрісі қауіпсіздігіне және қоршаған ортаға қауіп тудыратын ақаулар мен жағдайлардың тізбесінде көрсетілген ақаулықтар мен жағдайлар бар болған кезде.
4. Белгіленген мерзімде көлік құралының міндетті техникалық қарап-тексеруден өтпеуі.
5. Спидометрдің (мотосағаттар есептеуіші) немесе олардың жетегінің ақаулықтары.
6. Жүргізушінің немесе машина жетекшісінің әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің заңды талаптарына бағынбауы.
7. Тасымалданатын жүктің тауар-көлік құжаттарына немесе олар болмаған кезде сәйкес келмеуі.
8. Қарулы Күштердің көлік құралын арналуы бойынша пайдаланбау, оның ішінде Қарулы Күштердің көлік құралын қызметтік іспен байланысты емес мақсатта пайдалану.
9. Жүргізушінің, машина жетекшісінің немесе лек бастығының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуге ықпал ететін ЖЖҚ және КҚПРНЕ талаптарын, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының нұсқауларын орындамау.
10. ЖКО.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
әскери полиция органдарының
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері көлік
құралдарының жол жүрісі
қауіпсіздігін қамтамасыз ету
жөніндегі қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Фельдъегерлік-пошта байланысының көлік құралдарына арналған рұқсаттама
Беткі жағы
Фельдъегерлік-пошта байланысы
Фельдъегерско-почтовая связь
20___ ж. "___" __________ дейін жарамды/
действителен до "___" __________ 20___ г.
Артқы жағы
1. Осы рұқсаттама жеткізу жөніндегі тапсырманы орындау үшін оларды пайдалану кезінде фельдъегерлік-пошта байланысының жылжымалы құралдарына беріледі.
2. Рұқсаттама автомобильдің алдыңғы терезесі ішкі жағының оң жағына ілінеді немесе ЖЖҚҚ бөлімшесі лауазымды адамдарының талабы бойынша көрсетіледі.
3. Рұқсаттама барлық жолмен және өткелде жүруге, сондай-ақ лектен басып озуға және ФПБ торабы (станциясы) құпия пошта жөнелтілімдерімен алмасуды жүргізетін әскери бөлімдердің аумағына кіруге құқық береді.
4. Жүргізушілер Жол жүрісі қағидаларын бұзған немесе жол-көлік оқиғасын жасаған кезде қажетті құжаттарды жасау үшін осы жылжымалы құралдарды тоқтату қысқа мерзімді болуға тиіс.
5. Әскери фельдъегердің куәлігі болған кезде жарамды.
1. Настоящий пропуск выдается на подвижные средства фельдъегерско-почтовой связи при использовании их для выполнения задания по доставке.
2. Пропуск выставляется справа, с внутренней стороны лобового стекла автомобиля или предъявляется по требованию должностных лиц подразделений ОБДД.