Об утверждении перечня производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными условиями труда, в пользу которых агентами по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов за счет собственных средств осуществляются обязательные профессиональные пенсионные взносы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 мая 2023 года № 170. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2023 года № 32568
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с тридцать шестым абзацем подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными условиями труда, в пользу которых агентами по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов за счет собственных средств осуществляются обязательные профессиональные пенсионные взносы.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 24 мая 2023 года № 170
Перечень производств, работ, профессий работников, занятых на работах с вредными условиями труда, в пользу которых агентами по уплате обязательных профессиональных пенсионных взносов за счет собственных средств осуществляются обязательные профессиональные пенсионные взносы

Өндірістердің, жұмыстардың, пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер меншікті қаражаты есебінен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын, еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 24 мамырдағы № 170 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 мамырда № 32568 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының отыз алтыншы абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өндірістердің, жұмыстардың, пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер меншікті қаражаты есебінен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын, еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 24 мамырдағы
№ 170 бұйрығына
қосымша
Өндірістердің, жұмыстардың, пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер меншікті қаражаты есебінен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын, еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесі

Раздел 1. Горные работы
Глава 1. Добыча полезных ископаемых. Геологоразведочные работы. Строительство, реконструкция, техническое перевооружение и капитальный ремонт шахт, рудников, приисков, метрополитенов, подземных каналов, тоннелей и других подземных сооружений
1. Подземные работы в шахтах, рудниках и на приисках по добыче полезных ископаемых; в геологоразведке; на дренажных шахтах; на строительстве шахт, рудников, приисков:
1) работники, занятые на подземных работах не менее 80 процентов (далее - %) рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик дозирования;
аппаратчик очистки сточных вод;
аппаратчик углеобогащения;
бункеровщик;
бурильщик шпуров;
взрывник;
гидромониторщик;
горнорабочий;
грохотовщик;
дозиметрист;
дорожно-путевой рабочий;
дробильщик;
кабельщик-спайщик;
крепильщик;
ламповщик;
люковой;
машинист буровой установки;
машинист вибропогрузочной установки;
машинист насосной установки;
машинист погрузочно-доставочной машины;
машинист погрузочной машины;
машинист подземных самоходных машин;
машинист подъемной машины;
машинист скреперной лебедки;
машинист установки по разрушению негабаритов горной массы;
машинист электровоза (шахтного);
механик по подъемным установкам;
оператор по геофизическому опробованию полезного ископаемого;
опрокидчик;
пробоотборщик;
проходчик;
раздатчик взрывчатых материалов;
слесарь по обслуживанию и ремонту оборудования;
стволовой;
электромеханик (старший) по ремонту оборудования;
электрослесарь по обслуживанию и ремонту оборудования.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью участков, служб, хранение взрывчатых материалов в поземных складах, а также обеспечивающие безопасность и охрану труда на шахтах, участках, службах, цехах, производствах в том числе:
геолог;
гидрогеолог;
главный механик;
главный энергетик;
диспетчер;
инженер по безопасности и охране труда;
инженер по горным работам;
инженер-энергетик;
маркшейдер;
мастер (старший);
рабочие и служащие, занятые монтажом, демонтажем, ремонтом и наладкой оборудования;
служащие (всех категорий) по надзору за шахтными стационарными установками;
техник всех наименований (1 и 2 категории и без категорий);
хронометражист;
электрик (старший);
электромеханик (старший);
энергетик (старший);
2) все работники других предприятий и организаций и их филиалов, выполняющие работы в подземных условиях, занятые на подземных работах не менее 80 % рабочего времени.
2. Подземные работы на строительстве, реконструкции, техническом перевооружении и капитальном ремонте, на горных выработках, метрополитенов, подземных каналах, тоннелей и других подземных сооружений:
Работники, занятые на подземных работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
арматурщик;
бетонщик;
бурильщик шпуров;
взрывник;
водитель автомобиля (самосвала);
горнорабочий;
изолировщик;
крепильщик;
лебедчик;
машинист бульдозера;
машинист буровой установки;
машинист крана (крановщик);
машинист мотовоза;
машинист насосной установки;
машинист погрузочной машины;
машинист подземных самоходных машин;
машинист подъемной машины, занятый на "слепых" стволах;
машинист подъемно-передвижных подмостей;
машинист проходческого комплекса;
машинист скрепера;
машинист скреперной лебедки;
машинист экскаватора одноковшового, занятый на проходке;
машинист электровоза (шахтного);
монтажник горного оборудования, занятый на проходке;
моторист вентиляционной установки, занятый на проходке;
проходчик;
раздатчик взрывчатых материалов;
сигналист;
стволовой;
транспортерщик;
электромонтер по обслуживанию подстанций, занятый на проходке;
электрослесарь;
электрослесарь-монтажник подземного горнопроходческого оборудования.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью участков, в том числе:
маркшейдер;
мастер горный;
механик;
электромеханик;
энергетик участка.

1-бөлім. Тау-кен жұмыстары
1-тарау. Пайдалы қазбаларды өндiру. Геологиялық барлау жұмыстары. Шахталарды, кенiштердi, приискiлердi, метрополитендердi, жерасты каналдарын, тоннельдер мен басқа да жерасты құрылыстарын салу, реконструкциялау, техникалық қайта жарақтандыру және күрделi жөндеу
1. Шахталарда, кенiштер мен приискілерде пайдалы қазбалар өндiру жөніндегi; геологиялық барлаудағы; дренаж шахталарындағы; шахталар, кенiштер, приискілер салудағы жерасты жұмыстары:
1) жұмыс уақытының кемінде 80 процентында (бұдан әрі - %) жерасты жұмыстарында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
мөлшерлеу аппаратшысы;
ағынды суларды тазалау аппаратшысы;
көмір байытушы аппаратшы;
бункерші;
шпурларды бұрғылаушы;
жарушы;
гидромониторшы;
кен жұмысшысы;
гүрсілдетушi;
дозиметрші;
жол жұмысшысы;
уатушы;
кәбілші-дәнекерлеуші;
бекітуші;
лампашы;
люкші;
бұрғы қондырғысының машинисі;
вибротиеу қондырғысының машинисі;
сорғы қондырғысының машинисі;
тиеу-жеткізу машинасының машинисі;
тиеу машинасының машинисі;
өздігінен жүретін жерасты машиналарының машинисі;
көтергіш машинаның машинисі;
крепер шығырының машинисі;
шойтас кен массасын бұзу қондырғысының машинисі;
электровоз (шахта) машинисі;
көтергіш қондырғылар механигі;
пайдалы қазбаны геофизикалық сынамалау операторы;
төңкеруші;
сынама алушы;
үңгілеуші;
жарылғыш материалдарды үлестіруші;
жабдықты жөндеу және қызмет көрсету слесарі;
оқпаншы;
жабдықты жөндеу электромеханигі (аға);
жабдықты жөндеу және қызмет көрсету электрослесарі.
Қызметшілер:
Қызметтердің, учаскелердің қызметін бақылауды және оларға басшылық етуді, жерасты қоймаларында жарылғыш материалдарды сақтауды қамтамасыз ететін, сондай-ақ шахталарда, учаскелерде, қызметтерде, цехтарда, өндірістерде еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
геолог;
гидрогеолог;
бас механик;
бас энергетик;
диспетчер;
еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі инженері;
тау-кен жұмыстары инженері;
инженер-энергетик;
маркшейдер;
шебер (аға);
жабдықтарды монтаждаумен, демонтаждаумен, жөндеумен және түзетумен айналысатын жұмысшылар және қызметшілер;
шахталық тұрақты қондырғыларды қадағалаушы (барлық санаттардағы) қызметшілер;
барлық аталымдағы (1 және 2 санат және санаттары жоқ) техник;
хронометражшы;
электрик (аға);
электромеханик (аға);
энергетик (аға);
2) жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жерасты жұмыстарында жұмыс iстейтiн жерасты жағдайларында жұмыс атқаратын басқа да кәсіпорындардың, ұйымдардың және олардың филиалдарының барлық жұмыскерлері.
2. Кен қазбасын, метрополитендерді, жерасты каналдарын, тоннельдер мен басқа да жерасты құрылыстарын салудағы, реконструкциялаудағы, техникалық қайта жарақтандырудағы және күрделi жөндеудегi жерасты жұмыстары.
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жерасты жұмыстарында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
арматурашы;
бетоншы;
шпурларды бұрғылаушы;
жарушы;
автомобиль (самосвал) жүргiзушi;
тау-кен жұмысшысы;
оқшаулаушы;
бекітуші;
шығыршы;
бульдозер машинисі;
бұрғы қондырғысының машинисі;
кран машинисі (краншы);
мотовоз машинисі;
сорғы қондырғысының машинисі;
тиеу машинасының машинисі;
өздігінен жүретін жерасты машиналарының машинисі;
"соқыр" ұңғылардағы көтергіш машинаның машинисі;
көтеру-жылжыту тас тиегіш машинисі;
үңгілеу кешенінің машинисі;
скрепер машинисі;
скрепер шығырының машинисі;
үңгілегіш бір шөмішті экскаватор машинисі;
электровоз (шахталық) машинисі;
үңгілегіш тау-кен жабдықтарының монтажшысы;
үңгілегіш желдету қондырғысының моторшысы;
үңгілегіш;
жарылғыш материалдарды таратушы;
сигналшы;
оқпаншы;
транспортерші;
проходкада жұмыс істейтін кіші станцияларға қызмет көрсету электромонтері;
электрослесарь;
жерасты тау-кен үңгілеу жабдықтарының электрослесарь-монтажшысы.
Қызметшілер:
Учаскелер қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
маркшейдер;
тау-кен шебері;
механик;
электромеханик;
учаске энергетигі.

3. Разрезы (карьеры) и рудники по добыче полезных ископаемых глубиной 150 метров и ниже:
Работники, занятые на подземных работах не менее 80 % рабочего времени в разрезах, карьерах и рудниках (кроме работников, занятых на поверхности).
4. Производство горного воска (воска буроугольного) и озокерита:
Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик производства горного воска;
мастер (старший);
машинист разливочной машины;
Рабочие, занятые разливом озокерита вручную.
5. Горноспасательные части (станции):
Рабочие, занятые не менее 80 % рабочего времени:
доставщик крепежных материалов в шахту;
респираторщик.
Глава 2. Добыча открытым способом угля, руды, сланца, озокерита, талька, каолина, графита, доломита, кварцита, известняка, мергеля, магнезита, гипса, боратов, пьезокварца, агата, боритов, фосфорита, апатитов, серы, алмазов, мрамора, гранита, андезита, мела, драгоценных и цветных металлов из песков, диабаза, гранодиорита, базальта, песчаника, слюды, асбеста, соли и других нерудных ископаемых, содержащих вредные вещества 1, 2 и 3 классов опасности. Строительство шахт, рудников, разрезов, карьеров, приисков, драг, метрополитенов, тоннелей, подземных каналов и других подземных сооружений. Горные работы по рекультивации земель, бурению технических скважин, профилактике и тушению подземных пожаров, пожаров на терриконах и породных отвалах
6. Открытые горные работы и работы на поверхности разрезов, карьеров, приисков, гидравлик, драг, промывочных приборов, работы на поверхности шахт, рудников и дренажных шахт. Работы на промышленных площадках строительства шахт, рудников, разрезов, карьеров, приисков, драг, метрополитенов, тоннелей, подземных каналов и других подземных сооружений. Горные работы по рекультивации земель, бурению технических скважин, профилактике и тушению подземных пожаров, пожаров на терриконах и породных отвалах. Буровзрывные работы:
Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик производства горного воска;
бункеровщик;
бурильщик шпуров;
вагонетчик воздушно-канатной дороги;
вагонетчик;
взрывник;
водитель погрузчика, занятый погрузкой горной массы;
выгрузчик на отвалах;
гидромониторщик;
горнорабочий;
грохотовщик;
грузчик, занятый на погрузке, разгрузке перечисленных выше ископаемых и пород;
доводчик;
долотозаправщик;
доставщик крепежных материалов в шахту;
драгер;
дренажист по добыче мирабилита;
дробильщик;
забойщик;
землекоп, занятый на вскрышных и очистных работах;
камнераспиловщик;
камнетес;
канавщик;
кольщик плит и блоков;
крепильщик;
кузнец-бурозаправщик;
ламповщик;
лебедчик;
лентовой уборщик, занятый в карьерах и разрезах;
люковой;
матрос драги;
машинист (помощник) буровой установки;
машинист (помощник) тепловоза;
машинист (помощник) тягового агрегата;
машинист (помощник) экскаватора;
машинист автогрейдера, занятый в разрезах, карьерах и на отвалах;
машинист бульдозера, в том числе занятый на тушении и разборке горящих терриконов и породных отвалов шахт, разрезов, обогатительных и брикетных фабрик;
машинист вибропогрузочной установки;
машинист выправочно-подбивочно-отделочной машины;
машинист выправочно-подбивочно-рихтовочной машины;
машинист дорожно-транспортных машин, занятый в карьерах, разрезах, на усреднительных складах и отвалах;
машинист драги;
машинист дробильно-погрузочного агрегата;
машинист дробильных установок;
машинист землесосного плавучего несамоходного снаряда;
машинист землесосной установки;
машинист камнерезной машины;
машинист конвейера;
машинист кратцера;
машинист мельницы;
машинист мотовоза;
машинист насосных установок, занятый на дренажных работах;
машинист отвалообразователя;
машинист отвального моста;
машинист отвального плуга;
машинист питателя;
машинист подъемной машины;
машинист путепередвигателя;
машинист путеподъемника;
машинист путеукладчика широкой колеи, занятый в разрезах, карьерах и на отвалах;
машинист рихтовочной машины;
машинист скрепера;
машинист скреперной лебедки;
машинист слюдопластоделательной машины;
машинист снегоуборочной и уборочной путевой машины, занятый в разрезах и карьерах;
машинист сортировки;
машинист установки по бурению стволов шахт полным сечением;
машинист установки по обработке транспортных средств, занятый в разрезах и карьерах;
машинист установки по разрушению негабаритов горной массы, занятый в карьерах и разрезах;
машинист установки по расщеплению слюды;
машинист фрезагрегата;
машинист хоппер-дозатора, занятый в разрезах, карьерах и на отвалах;
машинист шпалоподбивочной машины, занятый в разрезах, карьерах и на отвалах;
машинист щебнеочистительной машины, занятый в разрезах, карьерах и на отвалах;
монтажник горного оборудования;
монтер пути;
моторист механической лопаты;
моторист промывочного прибора по извлечению металла;
навалоотбойщик;
оборщик горных выработок;
оператор товарный, занятый в озокеритовом производстве;
опрокидчик;
пробоотборщик;
пробуторщик малолитражной драги;
промывальщик геологических проб;
скрубберщик-насосчик;
сортировщик;
стволовой, занятый на поверхности;
тракторист;
цементаторщик гидромедьустановки;
шлиховщик;
шлюзовщик;
электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики;
электромонтер контактной сети;
электромонтер линейных сооружений телефонной связи и радиофикации;
электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи;
электромонтер связи;
электромонтер устройств сигнализации, централизации и блокировки.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью участков, в том числе:
геолог;
геофизик;
гидрогеолог;

3. 150 метр және одан төмен тереңдікте пайдалы қазбаларды өндiру жөніндегі разрездер (карьерлер) мен кеніштер:
разрездерде, карьерлерде және кеніштерде (жер бетінде істейтін жұмыскерлерден басқа) жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жерасты жұмыстарында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер.
4. Тау балауызы (қоңыр көмiр балауызы) және озокерит өндiрiсi:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жерасты жұмыстарында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
тау балауызы өндiрiсiнiң аппаратшысы;
шебер (аға);
құю машинасының машинисi;
озокеритті қолмен құюмен айналысатын жұмысшылар.
5. Тау-кен құтқарушылар бөлiмi (станциясы).
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
бекіту материалдарын шахтаға жеткізуші;
респираторшы.
2-тарау. Көмiрдi, кендi, тақта тасты, озокеритті, талькті, каолинді, графиттi, доломиттi, кварциттi, әктасты, мергельді, магнезиттi, гипстi, боратты, пьезокварцты, агатты, бориттi, фосфориттi, апатиттерді, күкiрттi, алмасты, мәрмәрды, граниттi, андезитті, борды, құмнан алынатын бағалы және түстi металдарды, диабазаны, гранодиоритті, базальтты, құмдақты, тақта тасты, асбесті, тұзды және басқа да қауіптілігі 1, 2 және 3-сыныпты, зиянды заттар бар кен емес қазбаларды ашық әдiспен өндiру. Шахталар, кенiштер, разрездер, карьерлер, приискілер, драгалар, метрополитендер, тоннельдер, жерасты каналдары мен басқа да жерасты құрылыстарын салу. Топырақ құнарлығын қалпына келтіру, техникалық ұңғымаларды бұрғылау, жерасты өрттерінің, террикондағы және жынысты үйiндiлердегi өрттердiң алдын алу және оларды сөндiру жөніндегі тау-кен жұмыстары
6. Разрездерде, карьерлерде, приискілерде, гидравликаларда, драгаларда, жуу аспаптарында, шахталардың, кенiштер мен дренаж шахталарының жер үстіндегі жұмыстары және ашық тау-кен жұмыстары. Шахталар, кенiштер, разрездер, карьерлер, приискілер, драгалар, метрополитендер, тоннельдер, жерасты каналдары құрылыстары мен басқа да жерасты құрылыстарының өндiрiстiк алаңдарындағы жұмыстар. Жердi қайта өңдеу, техникалық ұңғымаларды бұрғылау, жерасты өрттерiнің, террикондар мен жынысты үйiндiлердегi өрттердiң алдын алу және оларды сөндiру жөніндегі тау-кен жұмыстары. Бұрғылау-жару жұмыстары:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
тау балауызы өндiрiсiнiң аппаратшысы;
бункершi;
шпурларды бұрғылаушы;
аспалы-әуе жолдарының вагонетшiсi;
вагонетшi;
жарушы;
тау-кен массасын тиейтiн тиегiш жүргiзушiсi;
үйiндiлердегi түсiрушi;
гидромониторшы;
тау-кен жұмысшысы;
гүрсілдетушi;
жоғарыда санамаланған қазбалар мен жыныстарды тиеумен, түсiрумен айналысатын жүк тиеуші;
жеткізушi;
қашау майлаушы;
шахтаға бекіту материалдарын жеткізушi;
драгер;
мирабилит өндiретін дренажшы;
уатушы;
забойшы;
ашу және тазалау жұмыстарында жұмыс істейтiн жер қазушы;
тастарды арамен кесушi;
тас өңдеушi;
арықшы;
плиталар мен блоктарды кесушi;
бекітушi;
ұста-бұрғыларға май құюшы;
лампашы;
шығыршы;
карьер мен разрезде жұмыс істейтiн лента тазалаушы;
люкшi;
драга матросы;
бұрғы қондырғысының машинисі (көмекшісі);
тепловоз машинисі (көмекшісі);
тартқыш агрегатының машинисі (көмекшісі);
экскаватор машинисі (көмекшісі);
разрездерде, карьерлерде және үйінділерде жұмыс істейтін автогрейдер машинисі;
бульдозер машинисі, оның ішінде байыту және брикетті фабрикалардың, разрездердің, шахталардың жыныстар үйінділерін және жанатын террикондарды сөндіруде және сұрыптауда жұмыс істейтін;
вибротиеу қондырғысының машинисі;
түзету-қағу-өңдеу машинасының машинисі;
түзету-қағу-тегістеу машинасының машинисі;
орташалау қоймалары мен үйінділердегі, разрездердегі, карьерлердегі жол-көлік машинасының машинисі;
драга машинисі;
ұсатқыш-тиеу агрегатының машинисі;
ұсатқыш қондырғыларының машинисі;
өздігінен жүре алмайтын жерге соратын жүзбелі снарядтың машинисі;
жер соратын қондырғы машинисі;
тас кесетін машина машинисі;
конвейер машинисі;
кратцер машинисі;
диірмен машинисі;
мотовоз машинисі;
дренаждық жұмыстардағы сорғы қондырғыларының машинисі;
үйінді жасаушы машинисі;
үйінді көпір машинисі;
үйінді соқасының машинисі;
қоректендіргіш машинисі;
көтергіш машина машинисі;
жол қозғағыш машинисі;
жол көтергіш машинисі;
карьерлердегі, разрездердегі және үйінділердегі кең табанды жол төсеуші машинисі;
тегістегіш машинаның машинисі;
скрепер машинисі;
скрепер шығыры машинисі;
слюда қабатын жасаушы машинаның машинисі;
карьерлерде, разрездерде қар жинайтын және жинаушы жол машинасының машинисі;
сұрыптау машинисі;
шахта оқпандарын тұтас қимамен бұрғылау қондырғысының машинисі;
карьерлердегі, разрездердегі көлік құралдарын өңдеу қондырғысының машинисі;
карьерлер мен разрездердегі шойтас кен массасын бұзу қондырғысының машинисі;
слюданы ажырату қондырғысының машинисі;
фрезагрегат машинисі;
карьерлердегі, разрездердегі хоппер-мөлшерлегіш машинисі;
карьерлерде, разрездерде және үйінділерде жұмыс істейтін шпал қаққыш машинаның машинисі;
карьерлердегі, разрездердегі және үйінділердегі кесек тазалағыш машинаның машинисі;
тау-кен жабдығының монтажшысы;
жол монтерi;
механикалық күрек моторисi;
металды алу жөніндегі жуу аспабы моторисi;
үйiндi уатушы;
тау-кен қазбаларын жиектеушi;
озокерит өндiрiсiндегі тауар операторы;
аударып төгушi;
сынама алушы;
шағын литражды драганың кесек тасшысы;
геологиялық сынамаларды жуушы;
скуббершi-сорғышы;
сұрыптаушы;
жер бетiнде жұмыс iстейтiн оқпаншы;
тракторшы;
гидромыс қондырғысының цементаторшысы;
шлихталаушы;
шлюзшы;
диспетчерлiк жабдықтар мен телеавтоматика электромонтерi;
байланыс желі электромонтері;
телефон байланысы желiлiк құрылыстары және радиофикациялау электромонтерi;
электр өткізу әуе желілерін жөндеу электромонтері;
байланыс электромонтері;
дабыл бергіш, орталықтандыру және блоктау құрылғыларының электромонтері.
Қызметшілер:
Учаске қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде;
геолог;
геофизик;
гидрогеолог;

инженер горный (ведущий, 1 и 2 категорий и без категорий);
маркшейдер;
мастер (старший);
механик;
электрик;
электромеханик;
энергетик.
7. Работы на поверхности по подземной газификации углей:
Работники, занятые на участках (в цехах) сероочистки, газогенераторном, газодувном и буровом на подземной газификации угля не менее 80 % рабочего времени.
8. Добыча, переработка и транспортировка закладочного материала:
Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
бункеровщик;
вагонетчик воздушно-канатной дороги;
взрывник;
водитель автомобиля (грузового), занятый в карьерах;
горнорабочий;
грохотовщик;
дозировщик;
дробильщик;
забойщик на отбойных молотках;
забойщик;
лебедчик;
люковой;
машинист автогрейдера;
машинист мельницы;
машинист смесительной установки гидрозакладки;
машинист экскаватора.
Служащие:
мастер-взрывник;
мастер дробильной фабрики, участка, цеха.
9. Производство инертной пыли:
Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени:
выгрузчик пыли;
горнорабочий, занятый на откатке;
дробильщик;
мастер (старший) цеха (дробильного, помольного и сушильного);
машинист буровой установки;
машинист конвейера;
машинист мельницы;
машинист подъемной машины;
машинист сушильной установки;
навалоотбойщик;
пробоотборщик.
10. Производство горного воска (воска буроугольного), реагентов на базе бурых углей:
Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик производства озокерита и озокеритовой продукции;
аппаратчик производства реагентов;
грузчик, занятый на работах с сырьем и топливом;
дробильщик;
машинист сушильной установки;
сталевар электропечи;
стерженщик ручной формовки;
стропальщик;
сушильщик;
формовщик ручной формовки;
шламовщик-бассейнщик;
штамповщик.
Служащие:
мастер (старший);
механик.
Раздел 2. Рудоподготовка, обогащение, окускование (агломерация, брикетирование, окомкование), обжиг руд и нерудных ископаемых
Глава 1. Агломерационные комбинаты, фабрики, цехи, отделения, установки. Производство окатышей. Обогатительные фабрики и установки по обогащению руды, угля, сланца, а также других нерудных ископаемых, содержащих вредные вещества. Брикетирование. Производство утяжелителей. Сортировка на шахтах, разрезах (карьерах). Обжиг руд, нерудных ископаемых. Обогатительные (доводочные) фабрики, цехи, установки по обогащению руды, песков при извлечении цветных, драгоценных металлов, алмазов. Обезвоживание угля. Фабрики гранулированного угольного порошка и пылевидного угля
11. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
агломератчик;
аппаратчик выщелачивания;
аппаратчик дозирования;
аппаратчик обогащения золотосодержащих руд;
аппаратчик сгустителя;
аппаратчик сушки;
аппаратчик-гидрометаллург, занятый на автоклавах и выщелачивании;
аспираторщик;
бригадир на участках основного производства;
бункеровщик;
вагонетчик воздушно-канатной дороги;
вагранщик;
водитель автомобиля, занятый на наращивании дамб хвостохранилищ, на вывозке шлама, породы и отходов обогащения и брикетирования;
водитель погрузчика, занятый на погрузке горной массы;
выгрузчик горячего агломерата;
выгрузчик на отвале;
выгрузчик пыли;
выставщик, занятый в производстве брикетов из отходов углеобогащения;
газовщик;
гидромониторщик, занятый на отвале (дамбах) и на хвостовом хозяйстве;
горновой на агломерации и обжиге;
горнорабочий;
грохотовщик;
грохотчик-шуровщик;
грузчик, занятый на работе с сырьем, песком, топливом, реагентами, концентратами цветных металлов;
доводчик алмазосодержащих концентратов;
дозировщик;
дробильщик;
загрузчик мелющих тел;
загрузчик-выгрузчик вагранок и печей;
контролер в производстве черных металлов, занятый на горячих участков работ;
контролер продукции обогащения;
концентраторщик;
корректировщик шлама;
лебедчик;
лентовый уборщик, занятый на уборке пыли;
люковый;
машинист (обжигальщик) вращающихся печей;
машинист автогрейдера, занятый на хвостохранилищах;
машинист брикетного пресса;
машинист бульдозера, занятый в технологическом процессе, на шламовых и породных системах, погрузке угля, а также на хвостохранилищах;
машинист вагоноопрокидывателя;
машинист вентиляционной и аспирационной установки, в том числе занятый обслуживанием дымососов;
машинист дробильно-помольно-сортировочных механизмов;
машинист загрузочных механизмов;
машинист землесосного плавучего несамоходного снаряда, занятый на перекачке шлама, пульпы и реагентов;
машинист землесосной установки, занятый на перекачке шлама, пульпы и реагентов;
машинист коксопогрузочной машины;
машинист конвейера;
машинист крана (крановщик);
машинист крана автомобильного, занятый на хвостохранилищах;
машинист кратцера;
машинист мельницы;
машинист мешалок;
машинист насосных установок, занятый на перекачке шлама, пульпы, промпродукта и реагентов;
машинист окомкователя;
машинист перегружателей, занятый на очистке фильтров и аппаратов пылевого осаждения;
машинист питателя;
машинист пневмотранспорта, занятый на транспортировке пыли и дозировочных устройствах;
машинист по обслуживанию силосов и угольной башни;
машинист подъемной машины;
машинист промывочной машины, занятый на обслуживании всех видов обогатительных установок;
машинист расфасовочно-упаковочных машин;
машинист рудоусреднительной машины;
машинист скипового подъемника;
машинист скрепера, занятый на погрузке угля;
машинист скреперной лебедки;
машинист смесительных барабанов;
машинист сушильной установки;
машинист трубоукладчика, занятый на хвостохранилищах;
машинист установок обогащения и брикетирования;
машинист эксгаустера;
машинист экскаватора, занятый в технологическом процессе и на шламовых и породных системах, в том числе на погрузке концентрата;
монтажник дробильно-размольного оборудования и оборудования для сортировки и обогащения;
монтажник оборудования металлургических заводов, занятый на ремонте металлургического оборудования;
монтажник технологических трубопроводов, занятый на ремонте и обслуживании оборудования;
монтер пути, занятый на подъездных путях производства с вредными условиями труда;
обжигальщик;
обогатитель графита;
огнеупорщик, занятый на горячих работах;
оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих установок;
оператор пульта управления, занятый в производствах утяжелителей, брикетов, препаратов и концентратов, в том числе угольных;
плотник, занятый устройством деревянных трубопроводов на хвостохранилище;
пробоотборщик;
пробуторщик малолитражной драги;
просевщик порошка на механическом сите;
регулировщик хвостового хозяйства;
слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике, занятый обслуживанием и ремонтом контрольно-измерительных приборов и автоматики непосредственно в местах их установки;
слесарь-ремонтник;
фильтровальщик;
флотатор;
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью участков, цехов, отделений, в том числе:
мастер (старший);
механик;
техник;
электрик;
энергетик (участка, цеха).

тау-кен инженері (жетекші, 1 және 2 санатты және санаты жоқ);
маркшейдер;
шебер (аға);
механик;
электрик;
электромеханик;
энергетик.
7. Көмiрдi жерасты газдандыру жөніндегі жерүсті жұмыстар:
жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін күкiрт тазалау, газгенераторлы, газды үрлеу және көмiрдi жерасты газдандырудағы бұрғылау учаскесінде (цехтарда) жұмыс iстейтiн жұмыскерлер.
8. Аралық материалды өндiру, өңдеу және тасымалдау:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
бункершi;
аспалы әуе жолдарының вагонетшiсi;
жарушы;
карьерде жұмыс iстейтiн (жүк) автомобиль жүргiзушiсi;
тау-кен жұмысшысы;
гүрсілдетушi;
мөлшерлеуші;
уатушы;
сындыру балғаларының забойшысы;
забойшы;
шығыршы;
люкшi;
автогрейдер машинисі;
диірмен машинисі;
гидросалманы араластыру қондырғысының машинисі;
экскаватор машинисі.
Қызметшілер:
шебер-жарушы;
ұсатқыш фабрика, учаске, цех шебері;
9. Инерттi шаң өндiрiсi:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
шаң түсiрушi;
тасымалда жұмыс iстейтiн кен жұмысшысы;
уатушы;
цех (уақтау, ұнтақтау және кептіру) шебері (аға);
бұрғы қондырғысының машинисі;
конвейер машинисі;
диірмен машинисі;
көтергіш машина машинисі;
кептіргіш қондырғының машинисі;
үйiндiнi уатушы;
сынама алушы.
10. Тау-кен балауызы (қоңыр көмiрлi балауыз), қоңыр көмiр базасында реагенттер өндiру:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
озокерит және озокерит өнiмдерi өндiрiсiнiң аппаратшысы;
реагенттер өндiрiсiнiң аппаратшысы;
шикiзатпен және отынмен жұмыс істейтiн жүк тасушы;
уатушы;
кептiру қондырғысының машинисi;
электр пеште болат қорытушы;
қолмен қалыптаушы өзекші;
ілмектеуші;
кептіруші;
қолмен қалыптау қалыпшысы;
шламшы-бассейнші;
штампылаушы.
Қызметшілер:
шебер (аға);
механик.
2-бөлім. Кен дайындау, байыту, кесектеу (агломерациялау, брикеттеу, кесектеу), кендi және кенсiз қазбаларды күйдiру
1-тарау. Агломерациялау комбинаттары, фабрикалары, цехтары, бөлiмшелерi, қондырғылары. Шекемтастар өндiру. Байыту фабрикалары мен кен, көмiр, сланец, сондай-ақ басқа да зиянды заттары бар кен емес қазбаларды байыту жөніндегі қондырғылар. Брикеттеу. Ауырлатқыштар өндiру. Шахталардағы, разрездердегi (карьерлердегi) сұрыптау. Кендi, кен емес қазбаларды күйдiру. Байыту (жеткізу) фабрикалары, цехтары, түстi, бағалы металдарды, алмастарды алу кезінде кендi, құмды байыту қондырғылары. Көмiрдi сусыздандыру. Түйiршiктелген көмiр ұнтағы мен шаң тәрiздi көмiр фабрикалары
11. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
агломератшы;
сілтісіздендіру аппаратшысы;
мөлшерлеу аппаратшысы;
құрамында алтын бар кендерді байыту аппаратшысы;
қойылтқыш аппаратшысы;
кептіру аппаратшысы;
автоклавтар және сілтісіздендірумен айналысатын аппаратшы-гидрометаллург;
аспираторшы;
негізгі өндіріс учаскесіндегі бригадир;
бункершi;
аспалы-әуе жолдарының вагонетшiсi;
шойын балқытушы;
қалдық қоймаларының дамбаларын ұзартуда, шлам, жер жынысы мен байыту және брикеттеу қалдықтарын шығаруда жұмыс iстейтiн автомобиль жүргiзушiсi;
кен массасын тиеумен айналысатын жүргiзушi;
ыстық агломерат түсiрушi;
үйiндiдегi түсiрушi;
шаң түсiрушi;
көмiр байыту қалдықтарынан брикет жасау өндiрiсiндегі алып қоюшы;
газшы;
үйiндiлерде (дамбаларда) және қалдық шаруашылығында жұмыс iстейтiн гидромониторшы;
агломерациядағы және күйдiрудегi көрiкші;
тау-кен жұмысшысы;
гүрсілдетушi;
гүрсiлдетушi-көсеушi;
шикiзатпен, құммен, отынмен, реагенттермен, түстi металл концентраттарымен жұмыс iстейтiн жүк тиеушi;
құрамында алмас бар концентраттарды жеткізушi;
мөлшерлеуші;
уатушы;
тарту денелерiн тиеушi;
шойын балқытқыш пен пештердiң тиеушi-түсiрушiсi;
жұмыстың ыстық учаскелеріндегі қара металл өндірісін бақылаушы;
байыту өнімін бақылаушы;
концентраторшы;
шлам түзетушi;
шығыршы;
шаң жинауда жұмыс iстейтiн таспа жинаушы;
люкшi;
айналма пештерінің машинисі (күйдіруші);
қалдық сақтау орнындағы автогрейдер машинисі;
кесекше пресс машинисі;
шлам және жыныс жүйелерінде, сондай-ақ қалдық сақтау орнында технологиялық процеспен айналысатын бульдозер машинисі;
вагондарды төңкеру машинисі;
желдеткіш және аспирациялық қондырғыларға, соның ішінде түтін сорғышқа қызмет көрсетумен айналысатын машинист;
уату-тарту-сұрыптау механизмдерінің машинисі;
тиеу механизмдерінің машинисі;
шлам, қойыртпақ және реагенттер айдаумен айналысатын жер соратын өздігінен жүре алмайтын жүзбелі снаряд машинисі;
шлам, қойыртпақ және реагенттер айдаумен айналысатын жер соратын қондырғының машинисі;
кокс тиеу машинасының машинисі;
конвейер машинисі;
кран машинисі (краншы);
қалдық сақтау орнында жұмыс істейтін автомобильді кран машинисі;
кратцер машинисі;
диірмен машинисі;
араластырғыш машинисі;
шлам, қойыртпақ, өнеркәсіп өнімін және реагенттерді айдаумен айналысатын сорғы қондырғының машинисі;
түйіршіктегіш машинисі;
шаң тұндыру аппараттары және сүзгілерді тазалаумен айналысатын қайта тиегіш машинисі;
қоректендіргіш машинисі;
мөлшерлеу құрылғыларында және шаң тасымалдауда айналысатын пневмокөлік машинисі;
сүрлем және көмір мұнараларына қызмет көрсету машинисі;
көтергіш машина машинисі;
байыту қондырғыларының барлық түрлеріне қызмет көрсететін жуу машинасының машинисі;
өлшеп-орау машинасының машинисі;
кен орталау машинасының машинисі;
скиптік көтергіш машинисі;
көмірді тиейтін скрепер машинисі;
скреперлі шығыр машинисі;
араластырғыш барабандардың машинисі;
кептіргіш қондырғы машинисі;
қалдық сақтау орнында жұмыс істейтін құбыр төсегіш машинисі;
байыту және кесекшелеу қондырғысының машинисі;
эксгаустер машинисі;
шлам және жыныс жүйелерінде, оның ішінде концентратты тиеумен және технологиялық процеспен айналысатын экскаватор машинисі;
байыту, сұрыптауға арналған жабдық пен уату-үгіту жабдығы монтажшысы;
металлургиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын металлургия зауыттары жабдығының монтажшысы;
жабдықтарды жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын технологиялық құбыр тарту монтажшысы;
жұмыс жағдайы зиянды өндiрiстердiң кiрме жолдарында жұмыс iстейтiн жол монтерi;
күйдіруші;
графит байытушы;
ыстық жұмыстарда iстейтiн отқа төтеп берушi;
шаң, газ ұстаушы қондырғыларға қызмет көрсету операторы;
ауырлатқыш, брикеттер, препараттар мен концентраттар, оның iшінде көмiр концентраттары өндірiсiнде жұмыс істейтін басқару пультінің операторы;
қалдық қоймаларында ағаш құбыр қондырғысында жұмыс iстейтiн ағаш шеберi;
сынама алушы;
шағын литражды драга кесек тасшысы;
механикалық електерде ұнтақ елеушi;
қалдық шаруашылығындағы реттеуші;
бақылау-өлшеу аспаптарына және автоматикаға, олар орнатылған жерлерде тікелей қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика слесарі;
слесарь-жөндеуші;
сүзгіші;
флотаторшы;
электр жабдығын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер;
учаскелердің, цехтардың, бөлімшелердің қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
техник;
электрик;
энергетик (цех, учаске).

12. Профессии рабочих, занятых не менее 80 % на шихтовке рудных и нерудных ископаемых (включая шихтовку в производстве окатышей), содержащих в пыли 2 % и более кристаллической (свободной) двуокиси кремния в том числе:
бункеровщик;
грохотовщик;
дозировщик;
дробильщик;
машинист конвейера;
машинист мельницы;
машинист питателя;
шихтовщик.
13. Профессии рабочих, занятых не менее 80 % на дроблении, измельчении, помоле, сортировке и обогащении руд черных металлов, нерудных ископаемых и горно-химического сырья, содержащих в пыли 2 % и более кристаллической (свободной) двуокиси кремния, в том числе:
бункеровщик;
грохотовщик;
дозировщик;
дробильщик;
машинист конвейера;
машинист мельницы;
машинист питателя, занятый на подаче сухого сырья;
растворщик реагента;
регулировщик хвостового хозяйства;
садчик, занятый в производстве брикетов из отходов углеобогащения;
сепараторщик (на сухом помоле);
сепараторщик, занятый в мокром цикле обогащения;
скрубберщик-насосчик;
слесарь-ремонтник;
сортировщик;
сушильщик;
съемщик брикета;
тракторист, занятый в хвостохранилище;
транспортировщик;
укладчик-упаковщик;
фильтровальщик;
флотатор;
форсунщик;
центрифуговщик;
чистильщик, занятый на очистке барабанов, бункеров, рамп, контрационных столов и аспирационных систем;
шихтовщик;
шламовщик-бассейнщик;
шлиховщик;
шлюзовщик;
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
электрослесарь по обслуживанию и ремонту оборудования.
Глава 2. Обогащение руд и песков при извлечении цветных, драгоценных металлов и алмазов
14. Профессии рабочих, занятых не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик выщелачивания;
аппаратчик обогащения золотосодержащих руд;
аппаратчик-гидрометаллург, занятый на автоклаве и выщелачивании;
грохотовщик, занятый на дробильном участке (отделении);
доводчик;
дозировщик реагента;
дозировщик, занятый на приготовлении ксантогената;
дробильщик, занятый на дробильном участке (отделении);
загрузчик дробильно-помольного оборудования;
машинист питателя, занятый на дроблении;
машинист сушильной установки;
обжигальщик;
плавильщик;
пробоотборщик, занятый на отборе проб, содержащих цианиды или кристаллическую (свободную) двуокись кремния;
растворщик реагентов.
15. Рабочие и служащие пробирных и пробирно-аналитических лабораторий, занятых не менее 80 % рабочего времени на работах с применением цианидов, а также золотодобывающих и золотоизвлекательных организаций.
16. Работники (технологический и ремонтный персонал), занятые не менее 80 % рабочего времени на работах с применением цианистых растворов.

12. Шаңында 2 % және одан да көп кристалды (бос) кремний қостотығы бар кендi және кенсiз қазбаларды шикiқұрамдауда кемінде 80 % жұмыс iстейтiн (балшық кесектеу өндiрiсіндегі шикiқұрамдауды қоса алғанда) жұмысшылардың кәсiптерi, оның ішінде:
бункершi;
гүрсілдетушi;
мөлшерлеуші;
уатушы;
конвейер машинисi;
диірмен машинисi;
қоректендiргіш машинисi;
шикіқұрамшы.
13. Шаңында 2 % және одан да көп кристалды (бос) кремний қостотығы бар қара металл кенін, кенсiз қазбалар мен тау-кен-химия шикiзатын уатуда, ұнтақтауда, тартуда, сұрыптауда және байытуда кемінде 80 % жұмыс iстейтін жұмысшылардың кәсіптерi, оның ішінде:
бункершi;
гүрсілдетуші;
мөлшерлеуші;
уатушы;
конвейер машинисi;
диірмен машинисi;
құрғақ шикiзат беруде жұмыс iстейтiн қоректендiргiш машинисi;
реагенттердi ерiтушi;
қалдық шаруашылығын реттеушi;
көмiр байыту қалдықтарынан брикет жасау өндiрiсiнде жұмыс iстейтін күйешi;
сепараторшы (құрғақ ұнтақтауда);
байытудың дымқыл циклінде жұмыс iстейтін сепараторшы;
скруббершi-сорғышы;
слесарь-жөндеушi;
сұрыптаушы;
кептiрушi;
брикеттi түсiрушi;
қалдық қоймаларында жұмыс iстейтiн тракторшы;
тасымалдаушы;
буып-түюшi;
сүзгішi;
флотаторшы;
бүркушi;
цнтрифугалаушы;
брабандарды, бункерлердi, рампыларды, контрациялық үстелдер мен аспирациялық жүйелердi тазалаумен айналысатын тазалаушы;
шикіқұрамшы;
шламшы-бассейншi;
шлихталаушы;
шлюзшi;
электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету электромонтерi;
жабдықты жөндеу және қызмет көрсету электрослесарі.
2-тарау. Түстi, бағалы металдар мен алмастарды алу кезiнде кендер мен құмды байыту
14. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар кәсіптері:
сілтіден айыру аппаратшысы;
құрамында алтыны бар кендердi байыту аппаратшысы;
автоклавтарда жұмыс iстейтiн және сілтіден айырумен айналысатын аппаратшы-гидрометаллург;
ұнтақтау учаскесінде (бөлiмшесiнде) жұмыс iстейтiн гүрсiлдетушi;
жеткізушi;
реагент мөлшерлеуші;
ксантогенат дайындауда жұмыс iстейтiн мөлшерлеуші;
ұнтақтау учаскесінде (бөлiмшеде) жұмыс iстейтiн уатушы;
ұнтақтау-диірмен жабдығындағы тиеушi;
ұнтақтауда жұмыс iстейтiн қоректендiргiш машинисi;
кептiру қондырғысының машинисi;
күйдiрушi;
балқытушы;
құрамында цианид немесе қостотықты кристалданған (бос) кремнийi бар сынамалар алумен айналысатын сынама алушы;
реагенттерді ерітуші.
15. Цианид қолданылатын сынамалық және сынамалық-талдау зертханаларының, сондай-ақ алтын өндiретiн және жұмыс уақытының кемінде 80 % кеннен алтын алу ұйымдарында жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшілер.
16. Жұмыс уақытының кемінде 80 % цианидтi ерiтiндiлер қолданылатын жұмыстарда жұмыс iстейтiн (технологиялық және жөндеушi қызметшiлер) жұмыскерлер.

17. Профессии рабочих, занятых не менее 80 % рабочего времени в обогащении на дроблении, измельчении, помоле и шихтовке рудных и нерудных ископаемых, содержащих в пыли 2 % и более кристаллической (свободной) двуокиси кремния, в том числе:
дозировщик;
машинист конвейера;
машинист мельницы, занятый при сухом помоле;
рабочий на обработке шламов;
растворщик реагента, занятый в приготовлении и применении ксантогената;
сепараторщик;
сушильщик, занятый на сушке и квартовке концентратов;
шихтовщик.
Раздел 3. Металлургическое производство (черные металлы)
Глава 1. Доменное производство
18. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
бригадир бункеров;
бригадир разливочных машин;
бригадир рудного двора;
бункеровщик доменных печей;
водитель автомобиля, занятый перемещением шлака на горячих участках работ;
водитель погрузчика;
водитель электро- и автотележки, занятый на рудном дворе;
водопроводчик доменной печи;
выбивальщик отливок;
выгрузчик на отвалах;
газовщик доменной печи;
газоспасатель при проведении работ с применением газозащитной аппаратуры;
горновой десульфурации чугуна;
горновой доменной печи;
грануляторщик доменного шлака;
грузчик, занятый на рудном дворе;
дефектоскопист рентгено-, гамма- графирования;
дробильщик;
зуборезчик;
ковшевой;
контролер в производстве черных металлов, занятый на горячих участках работ;
котельщик, занятый на ремонте металлургического оборудования;
котельщик;
лаборант химического анализа;
машинист бульдозера, занятый на рудном дворе;
машинист вагон-весов, занятый в тоннелях и подбункерных помещениях;
машинист вагоноопрокидывателя;
машинист дробильно-погрузочного агрегата, занятый на рудном дворе;
машинист конвейера, занятый на рудном дворе;
машинист крана металлургического производства;
машинист разливочной машины;
машинист скипового подъемника;
машинист тельфера, занятый на горячих работах;
машинист шихтоподачи;
машинист экскаватора, занятый на рудном дворе;
машинист электровоза металлургического цеха, занятый в тоннелях;
монтажник оборудования металлургических заводов, занятый на ремонте металлургического оборудования;
монтажник санитарно-технического оборудования, занятый на ремонте доменных печей;
монтажник технологических трубопроводов, занятый на ремонте металлургического оборудования;
монтер пути, занятый на подъездных путях;
обрубщик;
огнеупорщик;
оператор поста управления системы шихтоподачи;
приготовитель заправочных, огнеупорных материалов и термических смесей;
рабочий грануляционного бассейна;
рабочий и бригадир на шлаковых отвалах и разработке шлака;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
разбивщик ферросплавов;
скиповой;
слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике, занятый обслуживанием и ремонтом контрольно-измерительных приборов и автоматики непосредственно в местах их установки;
слесарь системы испарительного охлаждения;
стропальщик;
тракторист, занятый на подаче шихты на рудном дворе;
уборщик отходов металлургического производства;
футеровщик;
шихтовщик;
шлаковщик;
электродчик;
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
электрослесарь по обслуживанию и ремонту оборудования.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью смены, участков, в том числе;
мастер (старший);
механик;
электрик;
энергетик (участка, цеха).

17. Шаңында 2 % және одан да көп кристалданған (бос) кремний қосқышқылы бар кенді, кенсіз қазбаларды байытуда жармалаумен, ұнтақтаумен, тартумен, шикіқұрамдаумен жұмыс уақытының кемінде 80 % айналысатын жұмысшылардың кәсіптері, оның ішінде:
мөлшерлеуші;
конвейер машинисi;
құрғақ тартумен айналысатын диірмен машинисi;
шлам өңдеудегi жұмысшы;
ксантогенатты қолданатын және дайындайтын реагенттердi ерiтуші;
сепараторшы;
концентраттарды кептiрумен және кварттаумен айналысатын кептiруші;
шикіқұрамшы.
3-бөлім. Металлургия өндірiсi (қара металдар)
1-тарау. Домна өндiрiсi
18. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыстарда iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
бункер бригадирі;
таратып-құю машиналарының бригадирі;
кен ауласының бригадирі;
домна пешiнiң бункершiсi;
ыстық жұмыс учаскелерінде шлакты ауыстырумен айналысатын автомобиль жүргiзушi;
тиегіш жүргізушісі;
кен ауласында жұмыс істейтін электр және автоарбаны жүргізушi;
домна пешінiң су құбыршысы;
құйманы қағымдаушы;
үйiндідегi түсiрушi;
домна пешiнiң газшысы;
газ қорғаныс аппаратурасын қолдана отырып, жұмыс жүргiзу кезіндегі газдан құтқарушы;
шойынды десульфурациялау көрiкшiсi;
домна пешiнің көрiкшiсi;
домна шлагын түйiршiктеушi;
кен ауласында жұмыс iстейтiн жүк тиеушi;
рентгено-гамма-графирлеу дефектоскописі;
уатушы;
тіс кесуші;
шөмішші;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін қара металл өндірісін бақылаушы;
металлургиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын қазаншы;
қазаншы;
химиялық талдау зертханашысы;
кен ауласында жұмыс істейтін бульдозер машинисі;
тоннельдер мен бункер асты орындарындағы вагон-таразылардың машинисі;
вагон төңкергіш машинисі;
кен аулаларында жұмыс істейтін ұсақтау-тиеу агрегаттарының машинисі;
кен аулаларында жұмыс істейтін конвейер машинисі;
металлургия өндірісінің кран машинисі;
таратып-құю машинасының машинисі;
скипті көтергіш машинисі;
ыстық жұмыстарда істейтін тельфер машинисі;
шикіқұрам жеткізу машинисі;
кен ауласында жұмыс істейтін экскаватор машинисі;
тоннельдерде жұмыс істейтін металлургия цехының электровоз машинисі;
металлургиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын металлургиялық зауыт жабдықтарының монтажшысы;
домна пештерін жөндеумен айналысатын санитариялық-техникалық жабдық монтажшысы;
металлургиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын технологиялық құбыр монтажшысы;
кіреберіс темір жолдарда жұмыс істейтін жол монтері;
шабушы;
отқа төтеп беруші;
шикіқұрам жеткізу жүйесін басқару бекетінің операторы;
құю, отқа төзiмдi материалдар мен термиялық қоспаларды әзірлеуші;
түйіршектеу бассейнінің жұмысшысы;
қож үйінділерінде және қож әзірлеудегі жұмысшы мен бригадир;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орналасқан қондырғы жабдықтарын жөндеумен айналысатын жұмысшы;
ферроқорытпа сындырушы;
скипші;
бақылау-өлшеу аспаптарына және автоматикаға, олар учаскеде орнатылған жерлерде жөндеумен айналысатын бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика жөніндегі слесарь;
буландырып салқындату жүйесінің слесарі;
ілмектеуші;
кен аулаларында шикіқұрам жеткізумен айналысатын тракторшы;
металлургиялық өндіріс қалдықтарын тазалаушы;
футерлеуші;
шикіқұрамшы;
шлакшы;
электродшы;
электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер;
электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрослесарь.
Қызметшілер:
Ауысымның, учаскелердің қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
электрик;
энергетик (учаске, цех).

Глава 2. Производство стали и ферросплавов. Подготовка составов и копровые работы. Ремонт металлургических печей. Обжиг доломита и извести
19. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
бригадир на участках основного производства;
бригадир шихтового двора в сталеплавильном и ферросплавном производствах;
бункеровщик, занятый на подаче материалов в конвертер;
бурильщик шпуров, занятый на разделке лома и шлака;
вагранщик;
варщик пека, занятый на варке смолы и сушки днищ;
весовщик, занятый на шихтовом дворе;
взрывник, занятый на разделке лома и шлака;
водитель автомобиля, занятый на перемещении шлака на горячих участках работ;
водитель погрузчика, занятый на перевозке огнеупорных материалов на горячих участках работ;
выгрузчик извести из печей;
выгрузчик на отвалах;
газовщик;
газоспасатель при проведении работ с применением газозащитной аппаратуры;
горновой ферросплавных печей;
грузчик, занятый на шихтовом дворе и на погрузке фосфатшлаков;
дозировщик;
дробильщик;
загрузчик шихты;
клеймовщик горячего металла;
ковшевой;
контролер в производстве черных металлов, занятый на горячих участках работ;
копровщик по разделке лома и отходов металла;
котельщик, занятый на ремонте металлургического оборудования;
лебедчик;
маркировщик, занятый маркировкой горячего металла;
машинист бульдозера, занятый на погрузке шлака и на ломке кладки печей;
машинист вагоноопрокидывателя;
машинист дистрибутора;
машинист завалочной машины;
машинист заправочной машины;
машинист крана металлургического производства;
машинист машины огневой зачистки;
машинист мельниц;
машинист насосных установок, занятый на перекачке смолы, мазута к мартеновским печам;
машинист перегружателя;
машинист разливочной машины;
машинист скипового подъемника;
машинист скрепера (скреперист), занятый на разделке лома и металла;
машинист тельфера, занятый на горячих работах;
машинист экскаватора, занятый на погрузке шлака и на ломке кладки печей;
машинист электровоза металлургического цеха;
машинист-транспортировщик горячего металла;
миксеровой;
монтажник оборудования металлургических заводов, постоянно занятый на ремонте металлургического оборудования;
монтажник санитарно-технического оборудования, постоянно занятый на ремонте металлургического оборудования;
монтажник технологических трубопроводов, занятый на ремонте и обслуживании оборудования;
монтер пути, занятый на подъездных путях и шлаковых отвалах;
набивщик блоков;
наборщик стопоров;
обжигальщик, занятый в ферросплавном производстве;
обработчик поверхностных пороков металла;
огнеупорщик, занятый на горячих работах;
оператор загрузки конвертера;
оператор машины непрерывного литья заготовок, занятый на горячих работах (разливочный пульт, газорезка, главный пост, уборочные механизмы);
оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих установок, занятый на улавливании пыли, при помоле шлака и приготовлении заправочных материалов;
оператор поста управления системы шихтоподачи;
оператор поста управления, занятый на отделке горячего металла;
оператор систем гидравлики и охлаждения машины непрерывного литья заготовок;
плавильщик раскислителей;
плавильщик синтетических шлаков;
плавильщик ферросплавов;
подручный сталевара вакуумной печи;
подручный сталевара конвертера;
подручный сталевара установки внепечной обработки стали;
подручный сталевара установки электрошлакового переплава;
подручный сталевара электропечи;
прессовщик лома и отходов металла;
приготовитель заправочных, огнеупорных материалов и термических смесей;
прокальщик;
пультовщик электроплавильной печи;
рабочий по перемещению сырья, полуфабрикатов и готовой продукции в процессе производства;
рабочий, занятый на шлаковых отвалах и на разработке шлака;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств, ведущие технологический процесс;
рабочий, занятый на обжиге и выгрузке обожженного доломита и извести;
разбивщик ферросплавов;
раздельщик лома и отходов металла;
разливщик стали;
резчик холодного металла;
сепараторщик, занятый на разделке шлака;
слесарь системы испарительного охлаждения;
слесарь-ремонтник, занятый на горячем ремонте ферросплавных печей по выплавке ферромарганца и феррованадия;
слесарь-ремонтник;
смесильщик, занятый на приготовлении электродной массы;
сортировщик, занятый на сортировке обожженного доломита;
сталевар вакуумной печи;
сталевар конвертера;
сталевар установки внепечной обработки стали;
сталевар установки электрошлакового переплава;
сталевар электропечи;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
стропальщик, занятый на разделке металлолома;
сушильщик, занятый на сушке ферросплавов;
термист проката и труб;
транспортировщик, занятый на горячих участках работ;
формовщик электродной массы;
форсунщик;
чистильщик ферросплавов;
шихтовщик;
шлаковщик;
электродчик;
электросварщик ручной сварки, занятый на наращивании кожухов у ферросплавных печей по выплавке ферромарганца и феррованадия;
электрослесарь по обслуживанию и ремонту оборудования.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью смены, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
Механик;
электрик;
энергетик (участка, цеха).

2-тарау. Болат және ферроқорытпа өндірісі. Құрам дайындау және копер жұмыстары. Металлургиялық пештерді жөндеу. Доломит пен әкті күйдіру
19. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
негізгі өндіріс учаскесіндегі бригадир;
болат балқыту және ферроқорытпа өндірісіндегі шикіқұрам ауласының бригадирі;
конвертерге материалдар жеткізумен айналысатын бункерші;
металл сынықтары мен қожды бөлумен айналысатын шпур бұрғылаушы;
шойын балқытушы;
шайыр қайнату мен түптерді кептірумен айналысатын күл қайнатушы;
шикіқұрам ауласында жұмыс істейтін өлшеуші;
металл сынықтары мен қожды өңдеумен айналысатын жарушы;
ыстық жұмыс учаскесінде қожды тасымалдаумен айналысатын автомобиль жүргізушісі;
ыстық жұмыс учаскесінде отқа төзімді материалдарды тасымалдаумен айналысатын жүк тиегіш жүргізушісі;
пештен әкті түсіруші;
үйінділердегі жүк түсіруші;
газшы;
газдан қорғану аппаратурасы қолданылатын жұмыстарды жүргізу кезінде газдан құтқарушы;
ферросплав пешінің көрікшісі;
шикіқұрам ауласында және фосфатшлакты тиеумен айналысатын жүк тиеуші;
мөлшерлеуші;
уатушы;
шикіқұрам тиеуші;
ыстық металға таңба басушы;
шөмішші;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін, қара металл өндірісіндегі бақылаушы;
металл сынықтары мен қалдықтарын бөлетін коперші;
металлургиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын қазаншы;
шығыршы;
ыстық металды таңбалаумен айналысатын таңбалаушы;
қожды тиеумен және пештер құрылысын бұзумен айналысатын бульдозер машинисі;
вагон төңкергіш машинисі;
дистрибутор машинисі;
құлату машинасының машинисі;
май құюшы машина машинисі;
металлургия өндірісіндегі кран машинисі;
отпен тазарту машинасының машинисі;
диірмен машинисі;
мартен пештеріне шайыр, мазут айдаумен айналысатын сорғы қондырғысының машинисі;
қайта тиеу машинисi;
таратып құю машинасының машинисі;
скипті көтергіш машинисі;
металл сынықтарын және металды бөлумен айналысатын скрепер машинисі (скреперші);
ыстық жұмыстардағы тельфер машинисі;
қожды тиеумен және пештердің құрылысын бұзумен айналысатын экскаватор машинисі;
металлургия цехының электровоз машинисі;
ыстық металды тасымалдаушы машинист;
миксершi;
металлургия жабдықтарын жөндеумен тұрақты айналысатын металлургия зауытының жабдық монтажшысы;
металлургия жабдықтарын жөндеумен тұрақты айналысатын санитариялық-техникалық жабдық монтажшысы;
жабдықтарды жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын технологиялық құбыр монтажшысы;
кірме жолдары мен шлак үйінділерінде жұмыс істейтін жол монтері;
блоктарды тығыздаушы;
стопорларды теруші;
ферроқорытпа өндірісінде жұмыс істейтін күйдіруші;
металл бетінің ақауларын өңдеуші;
ыстық жұмыстарда істейтін отқа төтеп беруші;
конвертер тиеу операторы;
ыстық жұмыстардағы (құю пульты, газбен кесу, бас бекет, жинау тетігі) дайындамаларды үздіксіз құю машинасының операторы;
қожды уату және құю материалдарын дайындау кезінде тозаң тұтумен айналысатын тозаң-газтұтқыш қондырғыларына қызмет көрсетуші оператор;
шикіқұрам жеткізу жүйесін басқару бекетінің операторы;
ыстық металл өңдеудегі басқару бекетінің операторы;
гидравлика және дайындамаларды үздіксіз құю машиналарын салқындату жүйесінің операторы;
қышқылсыздандырғышты балқытушы;
синтетикалық шлактарды балқытушы;
ферроқорытпаны балқытушы;
вакуумды пешінде болат қорытушының көмекшісі;
конвертердегі болат қорытушының көмекшісі;
болатты пештен тыс өңдеу қондырғысы болат қорытушысының көмекшісі;
электр күлін қайта балқыту қондырғысы болат қорытушысының көмекшісі;
электрлік пештердегі болат қорытушының көмекшісі;
металл қалдықтарын және сынықтарын престеуші;
құю, отқа төзімді материалдар мен термиялық қоспаларды әзірлеуші;
қыздырушы;
электр балқыту пешінің пультшісі;
өндіріс процесінде шикізатты, жартылай шикізаттарды және дайын өнімді қайта орналастыру жөніндегі жұмысшы;
шлак үйінділерінде және шлак әзірлеуде жұмыс істейтін жұмысшы;
технологиялық процестерді жүргізетін, жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орналасқан қондырғылар жабдықтарын жөндеумен айналысатын жөндеу қызметінің жұмысшысы;
күйдірілген доломит пен әкті күйдіруде және түсіруде жұмыс істейтін жұмысшы;
ферроқорытпаны сындырушы;
металл сынықтары мен қалдықтарын бөлуші;
болатты таратып құюшы;
суық металл кесуші;
шлакты бөлумен айналысатын сепараторшы;
бумен салқындату жүйесінің слесарі;
ферромарганец пен феррованадийді балқытатын ферроқорытпа пештерін ыстық жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеуші;
слесарь-жөндеуші;
электрод массасын әзірлеумен айналысатын араластырушы;
күйдірілген доломитті сұрыптаумен айналысатын сұрыптаушы;
вакуумды пештің болат қорытушысы;
конвертердегі болат қорытушы;
болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының болат қорытушысы;
электр күлін қайта балқыту қондырғысының болат қорытушысы;
электрлік пештерде болат қорытушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін ілмектеуші;
металл сынықтарын бөлумен айналысатын ілмектеуші;
ферроқорытпа кептірумен айналысатын кептіруші;
илек пен құбыр термисі;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін тасымалдаушы;
электрод массаларын қалыптаушы;
бүркуші;
ферроқорытпаларды тазалаушы;
шикіқұрамшы;
шлакшы;
электродшы;
ферромарганец және феррованадий балқытатын ферросплав пештерінің сыртқы қаптарын ұзартумен айналысатын қолмен дәнекерлейтін электр дәнекерлеуші;
жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрослесарь.
Қызметшілер:
Ауысымның, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
электрик;
энергетик (учаске, цех).

Глава 3. Прокатное, колесопрокатное, бандажепрокатное, вилопрокатное, жестекатальное, лудильное, оцинковальное и освинцевальное производства. Производство рельсовых скреплений. Термическая обработка, вырубка и зачистка горячего металла. Производство калиброванного металла
20. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
алюминировщик;
аппаратчик кристаллизации, занятый в производстве купороса;
аппаратчик нейтрализации, занятый на работах с соляной кислотой;
аппаратчик регенерации, занятый на работах с соляной кислотой;
аппаратчик центрифугирования, занятый в производстве купороса;
аппаратчик электролитического обезжиривания;
бригадир на участках основного производства;
вальцовщик калибровочного стана, занятый на горячей прокатке;
вальцовщик по сборке и перевалке клетей;
вальцовщик профилегибочного агрегата;
вальцовщик стана горячей прокатки;
вальцовщик стана холодной прокатки;
варщик пека;
газовщик;
газорезчик, занятый на резке концов проката в горячем состоянии;
газоспасатель при выполнении работ с применением газозащитной аппаратуры;
загрузчик термических печей;
калильщик, включая занятого на электрозакалке рельс;
калильщик, занятый на ручной загрузке;
кантовщик-укладчик;
кислотоупорщик-гуммировщик;
клеймовщик горячего металла, занятый на ручном клеймении или клеймении в торец заготовки;
клеймовщик горячего металла;
контролер в производстве черных металлов, занятый на горячих участках работ;
контролер в производстве черных металлов, занятый пооперационным контролем на агрегатах непрерывного травления, лужения, оцинкования, алюмооцинкования, освинцевания;
корректировщик ванн;
котлочист, занятый на очистке топок печей и тоннелей;
кузнец штамповщик;
кузнец-штамповщик на ротационных машинах;
лакировщик жести и труб;
листобойщик;
лудильщик (оцинковщик) электролитическим методом;
лудильщик горячим способом;
маркировщик, занятый на работах с горячим металлом;
машинист ведущих моторов прокатных станов;
машинист загрузочных механизмов, занятый на горячих участках работы;
машинист крана металлургического производства;
машинист машин огневой зачистки;
машинист на молотах, прессах и манипуляторах;
машинист паровой машины и локомобиля, занятый на главных приводах прокатных станов;
машинист прессов, занятый на горячих работах;
машинист риверсивных паровых машин прокатных станов, занятый на горячем прокате;
машинист слитколомателей;
машинист тельфера, занятый на горячих работах;
монтажник оборудования металлургических заводов, занятый на ремонте металлургического оборудования;
монтажник технологических трубопроводов, занятый на ремонте и обслуживании оборудования;
наборщик пакетов листов и труб;
нагревальщик металла;
обработчик поверхностных пороков металла;
огнеупорщик, занятый на горячих работах;
огнеупорщик;
оператор линий отделки рельсов;
оператор поста управления агрегатами непрерывного травления, обезжиривания, лужения, оцинкования, лакирования и отжига, занятый в травильных, лудильных, алюмоцинковальных, освинцевальных, оцинковальных отделениях;
оператор поста управления стана горячей прокатки;
оператор поста управления стана холодной прокатки;
оператор поста управления, занятый на горячих работах;
оператор профилегибочных агрегатов;
освинцевальщик;
отжигальщик прецизионных сталей и сплавов;
оцинковщик горячим способом;
плавильщик вторичного олова;
плакировщик полимерных материалов на металл;
подручный вальцовщика станов холодной прокатки;
подручный вальцовщиков станов горячей прокатки;
полировщик, занятый на работах с применением окиси хрома;
посадчик металла;
правильщик проката и труб, занятый на правке горячего проката труб;
правильщик проката и труб;
прессовщик колес и бандажей, занятый на горячих работах;
прессовщик-прошивщик рельсовых скреплений;
приготовитель лаков, красок и левкаса;
рабочий и бригадир на отделке и сортировке металла и готовой продукции;
рабочий и бригадир, занятый на приемке, сдаче, пакетировке и упаковке металла и готовой продукции;
рабочий и бригадир, занятый по перемещению сырья, полуфабрикатов и готовой продукции в процессе производства;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
рабочий, занятый на расковке, загибке и заклепке трубок горячим способом;
раздирщик пакетов;
разметчик проката, занятый разметкой горячего металла;
резчик горячего металла;
резчик металла на ножницах и прессах, занятый рубкой рельсовых скреплений на прессе;
резчик холодного металла;
слесарь системы испарительного охлаждения;
слесарь-проводчик;
смазчик;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
талькировщик листов и лент;
термист проката и труб;
травильщик;
транспортировщик, занятый на горячих участках работ;
уборщик горячего металла;
уборщик отходов металлургического производства, занятый на уборке окалины при горячей прокатке металла;
укладчик проката, занятый на горячих работах;
форсунщик;
шлаковщик;
штамповщик, занятый на холодной штамповке;
электрослесарь по обслуживанию и ремонту оборудования.

3-тарау. Илектеу, дөңгелек илектеу, бандаж илектеу, айыр илемі, қаңылтыр жаю, қалайылау, мырыштау және қорғасындау өндірістері. Рельс бекітпелері өндірісі. Ыстық металды термиялық өңдеу, кесу және тегістеу. Калибрленген металл өндірісі
20. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
алюминийлеуші;
купорос өндірісінде жұмыс істейтін кристалдау аппаратшысы;
тұзды қышқылмен жұмыс істейтін бейтараптандыру аппаратшысы;
тұзды қышқылмен жұмыс істейтін регенерациялау аппаратшысы;
купорос өндірісінде жұмыс істейтін центрифугалау аппаратшысы;
электролитті майсыздандыру аппаратшысы;
негізгі өндіріс учаскесінде бригадир;
ыстық илектеудегі калибрлі орнақтың біліктеушісі;
клеттерді жинастыру және аудару біліктеушісі;
профильдi майыстыру агрегатының біліктеушісі;
ыстық илек орнақтарының біліктеушісі;
суық илек орнақтарының біліктеушісі;
пек қайнатушы;
газшы;
илек шеттерін ыстық күйінде кесумен айналысатын газбен кесуші;
газдан қорғану аппаратурасын қолданып жұмыстар орындау кезіндегі газдан құтқарушы;
термиялық пешті толтырушы;
рельстерді электрмен шыңдаумен қоса айналысатын шыңдаушы;
қолмен тиеу жұмыстарын істейтін шыңдаушы;
көмкерушi-жинақтаушы;
қышқылға төзімдетушілер-гуммирлеуші;
дайындама сыртын қолмен таңбалаумен айналысатын ыстық металдарға таңба басушы;
ыстық металға таңба басушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде істейтін қара металл өндірісіндегі бақылаушы;
үздіксіз уыттау, қалайылау, мырыштау, алюмомырыштау, қорғасындау агрегаттарында операцияларды жекелеп бақылаумен айналысатын қара металл өндірісін бақылаушы;
ванналарды түзетуші;
пештің іші мен тоннельді тазалайтын қазан тазалаушы;
штампылаушы ұста;
ротация машинасындағы ұста-штампылаушы;
қаңылтыр мен құбырды жылтыратушы;
жайманы соғушы;
электролитті әдіспен қалайылаушы (мырыштаушы);
ыстық тәсілмен қалайылаушы;
ыстық металмен жұмыс істейтін таңбалаушы;
илек орнағы жетекші моторларының машинисі;
ыстық учаскелерде жұмыс істейтін тиеу тетіктерінің машинисі;
металлургия өндірісіндегі кран машинисі;
отпен тазалау машиналарының машинисі;
балға, пресс және манипулятор машинисі;
илек орнағының басты жетектерінде жұмыс істейтін бу машинасы мен локомобиль машинисі;
ыстық жұмыстардағы престер машинисі;
ыстық жұмыстардағы илек орнағы риверсивтік бу машиналарының машинисі;
құйма кесек сындырғыштардың машинисі;
ыстық жұмыстардағы тельфер машинисі;
металлургиялық құрал-жабдықтарды жөндеумен айналысатын металлургиялық зауыт жабдықтарының монтажшысы;
құрал-жабдықтарды жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын технологиялық құбырлар монтажшысы;
жайма және құбыр пакеттерін теруші;
металл қыздырушы;
металл бетінің ақауларын өңдеуші;
ыстық жұмыста жұмыс істейтін отқа төтеп беруші;
отқа төтеп беруші;
рельстерді өңдеу желілерінің операторы;
өңдеу, қалайылау, алюминий-мырыштау, қорғасындау, мырыштау бөлімшелерінде үздіксіз өңдеу, майсыздандыру, қалайылау, мырыштау, жалтырату және күйдіру агрегаттарын басқару пультінің операторы;
ыстықтай илектеу орнақтарын басқару пультінің операторы;
суықтай илектеу орнақтарын басқару пультінің операторы;
ыстық жұмыстарда істейтін басқару пультінің операторы;
профиль бүгу агрегаттарының операторы;
қорғасындаушы;
прецезиондық болат пен балқыманы күйдіруші;
ыстық тәсілмен қорғасындаушы;
қайталама қалайыны балқытушы;
металға полимерлік материалдарды жалатушы;
суықтай илектеу орнағы біліктеушісінің көмекшісі;
ыстықтай илектеу орнағы біліктеушісінің көмекшісі;
хром тотығы қолданылатын жұмыстарда жұмыс істейтін жылтыратушы;
металл отырғызушы;
ыстық құбыр илегін түзеу жұмыстарын істейтін илек және құбыр түзетуші;
илек және құбыр түзетуші;
ыстық жұмыстардағы дөңгелек пен бандажды престеуші;
рельс бекітпелерін престеуші-көмкеруші;
лактар, бояулар және левкасты дайындаушы;
металл мен дайын өнімді өңдеумен және сұрыптаумен айналысатын бригадир мен жұмысшы;
металл мен дайын өнімді қабылдаумен, тапсырумен, пакеттеумен және буып-түюмен айналысатын бригадир мен жұмысшы;
шикізатты, жартылай шикізатты және дайын өнімдерді өндіріс процесінде жылжытумен айналысатын бригадир мен жұмысшы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орналасқан қондырғы жабдықтарын жөндеумен айналысатын жұмысшы;
құбырларды ыстық тәсілмен таптап жұқартумен, июмен және жамаумен айналысатын жұмысшы;
пакеттерді айырушы;
ыстық металды белгілеумен айналысатын илек белгілеуші;
ыстық металл кесуші;
рельс бекітпелерін преспен кесумен айналысатын металды қайшымен және преспен кесуші;
суық металл кесуші;
буландырып салқындату жүйесіндегі слесарь;
сым жүргізуші слесарь;
майлаушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін ілмекші;
жаймалар мен ленталарға ұнтақ себуші;
илек және құбыр термисі;
өңдеуші;
ыстық жұмыс учаскесінде жұмыс істейтін тасымалдаушы;
ыстық металл жинаушы;
ыстық металл илегі кезінде қызған жаңқаларды жинаумен айналысатын металлургия өндірісінің қалдықтарын жинаушы;
ыстық жұмыстарда жұмыс істейтін илек салушы;
бүркуші;
шлакшы;
салқын штамповкада жұмыс істейтін штампылаушы;
жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрослесарь.

Глава 4. Трубное производство (трубопрокатное, трубосварочное, электротрубосварочное, трубоволочильное, труболитейное, фитинговое, баллонное) и оцинковальные цехи
21. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик кристаллизации, занятый в производствах купороса;
аппаратчик центрифугирования, занятый в производстве купороса;
асфальтировщик труб;
бригадир молотовых отделений;
бригадир, занятый на приемке, сдаче труб и баллонов;
бригадир-настройщик трубоэлектросварочных станов;
вагранщик;
вальцовщик калибровочного стана;
вальцовщик обкатной машины;
вальцовщик стана горячего проката труб;
вальцовщик стана печной сварки труб;
вальцовщик стана холодного проката труб;
вальцовщик трубоформовочного стана;
волочильщик труб;
газовщик;
гибщик труб;
гратосъемщик;
завальщик шихты в вагранки и печи;
заварщик труб и баллонов;
заливщик металла;
заливщик-труболитейщик;
земледел;
калибровщик труб на прессе;
калильщик;
кантовщик-укладчик, занятый у нагревательных печей;
клеймовщик горячего металла;
контролер в производстве черных металлов, занятый на горячих участках работ;
копровщик по разделке лома и отходов металла, занятый на разбивке труб;
кузнец-штамповщик;
машинист загрузочных механизмов, занятый на горячих работах;
машинист крана металлургического производства;
машинист на молотах, прессах и манипуляторах;
машинист насосных установок, занятый перекачиванием смолы и мазута к нагревательным устройствам прокатных станов;
машинист тельфера, занятый на горячих участках работ;
машинист электровоза металлургического цеха;
машинист-транспортировщик горячего металла;
монтажник оборудования металлургических заводов, постоянно занятый на ремонте металлургического оборудования;
монтажник технологических трубопроводов, занятый на ремонте и обслуживании оборудования;
наборщик пакетов листов и труб;
нагревальщик металла;
обработчик поверхностных пороков металла;
обрубщик, занятый на обработке литья наждаком и вручную (молотками, зубилами, пневмоинструментом);
огнеупорщик, занятый на горячих работах;
оператор поста управления, занятый на горячих работах;
освинцевальщик;
оцинковщик горячим способом;
плавильщик;
подручный вальцовщика стана холодного проката труб;
подручный вальцовщиков стана горячего проката труб;
посадчик металла;
правильщик проката и труб;
прессовщик горячих труб, занятый на прошивных прессах;
рабочий и бригадир, занятый на отделке и сортировке металла и готовой продукции;
рабочий и бригадир, занятый по перемещению сырья, полуфабрикатов и готовой продукции в процессе производства;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
рабочий, занятый на охладительных установках;
рабочий, занятый на приемке и сдаче труб и баллонов;
резчик горячего металла;
резчик труб и заготовок;
сборщик баллонов;
сварщик печной сварки труб;
сверловщик, занятый на отделке труб и баллонов;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
сушильщик компонентов обмазки и флюсов;
термист проката и труб;
травильщик;
транспортировщик, занятый на подаче материалов к вагранкам;
труболитейщик-формовщик;
уборщик горячего металла;
уборщик отходов металлургического производства, занятый на уборке шлака от нагревательных печей;
укладчик проката, занятый на горячих работах;
укладчик проката, занятый на укладке труб в пакеты;
флюсовар;
форсунщик;
чистильщик, занятый на протирке труб;
шлаковщик;
электрополировщик, занятый полировкой труб;
электросварщик труб на стане;
электрослесарь по обслуживанию и ремонту оборудования.

4-тарау. Құбыр өндірісі (құбыр илектеу, құбыр пісіру, құбырларды электрмен пісіру, құбыр созу, құбыр құю, фитингті, баллонды) және мырыштандыру цехтары
21. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
купорос өндірісінде жұмыс істейтін кристалдау аппаратшысы;
купорос өндірісінде жұмыс істейтін центрифугалау аппаратшысы;
құбырларды асфальттаушы;
балғалау бөлімшесінің бригадирі;
құбырлар мен баллондарды қабылдауда, тапсыруда жұмыс істейтін бригадир;
құбырды электрмен дәнекерлеу орнақтарын баптаушы бригадир;
шойын балқытушы;
калибрлеу орнағының біліктеушісі;
домалату машинасының біліктеушісі;
құбырларды ыстық илектеу орнағының біліктеушісі;
құбырларды пеште пісіру орнағының біліктеушісі;
құбырларды суықтай илектеу орнағының біліктеушісі;
құбырларды қалыптау орнағының біліктеушісі;
құбыр созушы;
газшы;
құбыр бүгуші;
грат түсіруші;
шикіқұрамды вагранка мен пештерге құлатушы;
құбыр мен баллондарды пісіруші;
металл құюшы;
құбыр құюшы-толтырушы;
жер өңдеуші;
престе құбырларды калибрлеуші;
қыздырушы;
қыздыру пештерінің жанында жұмыс істейтін көмкеруші-жинақтаушы;
ыстық металға таңба басушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде істейтін қара металл өндірісіндегі бақылаушы;
құбырларды ажыратумен айналысатын металл сынықтарын және қалдықтарын бөлу жөніндегі копршы;
штампылаушы ұста;
ыстық жұмыстардағы тиеу механизмдерінің машинисі;
металлургиялық өндіріс крандарының машинисі;
балғалардағы, престер мен манипуляторлардағы машинист;
илектеу орнақтарының қыздырғыш қондырғыларына қара май мен мазут айдаумен айналысатын сорғы қондырғысының машинисі;
ыстық жұмыс учаскесіндегі тельфер машинисі;
металлургиялық цехтардың электровоз машинисі;
ыстық металды тасушы машинист;
металлургиялық жабдықтарды жөндеумен үнемі айналысатын металлургиялық зауыт жабдықтарының монтажшысы;
жабдықтарды жөндеумен және қызмет көрсетумен айналысатын технологиялық құбыр өткізгіштердің монтажшысы;
жайма және құбыр пакеттерін теруші;
металл қыздырушы;
металл бетінің ақауларын өңдеуші;
құйманы зімпарамен немесе қолмен (балғамен, егеумен, пневмоқұралмен) өңдейтін кесуші;
ыстық жұмыста істейтін отқа төтеп беруші;
ыстық жұмыста істейтін басқару пультінің операторы;
қорғасынмен қаптаушы;
ыстық тәсілмен мырыштаушы;
балқытушы;
суықтай илектеу орнағы біліктеушісінің көмекшісі;
ыстықтай илектеу орнағы біліктеушісінің көмекшісі;
металл отырғызушы;
илек және құбыр түзетуші;
қапсыру престерінде жұмыс істейтін ыстық құбырларды престеуші;
металл мен дайын өнімді өңдеумен және сұрыптаумен айналысатын бригадир мен жұмысшы;
шикізатты, жартылай дайын өнімдерді және дайын өнімдерді өндіріс процесінде жылжытумен айналысатын бригадир мен жұмысшы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орнатылған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жөндеу қызметтерінің жұмысшысы;
салқындатқыш қондырғыларда жұмыс істейтін жұмысшы;
баллон мен құбырларды қабылдаумен және тапсырумен айналысатын жұмысшы;
ыстық металды кесуші;
құбырлар мен дайындама кесуші;
баллондар құрастырушы;
құбырларды пеште пісіруші;
баллон және құбырларды өңдеумен айналысатын тесуші;
ыстық жұмыс учаскесінде жұмыс істейтін ілмектеуші;
флюс пен майлау құрамдас бөліктерін кептіруші;
құбыр және илек термисi;
өңдеуші;
шойын балқытқышқа материал берумен айналысатын тасымалдаушы;
құбыр құюшы-қалыптаушы;
ыстық металды жинаушы;
қыздыру пештерінен шлак жинау жұмыстарымен айналысатын металлургия өндірісіндегі қалдық жинаушы;
ыстық жұмыста iстейтін илек төсеуші;
пакетке құбыр төсеумен айналысатын илек жинақтаушы;
флюс пісіруші;
бүpкуші;
құбырларды сүртумен айналысатын тазалаушы;
шлакшы;
құбырды жылтыратумен айналысатын электрмен жылтыратушы;
орнақта құбырларды электрмен дәнекерлеуші;
электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрослесарь.

Глава 5. Коксовое, пекококсовое, термоантрацитовое и коксохимическое производство
22. Коксовое, пекококсовое и термоантрацитовое производство:
Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик всех наименований, кроме занятого на углеподготовке и очистке газа;
барильетчик;
газовщик коксовых печей;
дверевой;
загрузчик-выгрузчик термоантрацитовых печей;
кабинщик-кантовщик;
люковой;
машинист коксовых машин;
машинист коксопогрузочной машины;
машинист крана металлургического производства, занятый на горячих участках работ;
машинист мостового перегружателя, занятый на горячих участках работ;
машинист установки сухого тушения кокса;
машинист электровоза тушильного вагона;
огнеупорщик, занятый на горячих участках работ;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
рамповщик;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
тоннельщик;
тоннельщик-моторист скипового подъемника;
чистильщик, занятый на очистке пекококсовой аппаратуры.
Служащие:
мастер (старший), занятый на горячих участках работ;
мастер контрольный (участка, цеха), занятый на горячих участках работ.
23. Коксохимическое производство:
Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик всех наименований, в том числе, занятый на сероочистке газа, в производстве продуктов при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ 1 или 2 классов опасности, а также канцерогенов;
бригадир на участках основного производства;
дробильщик, занятый на дроблении при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ 1 и 2 классов опасности, а также канцерогенов;
машинист крана металлургического производства, занятый на горячих участках работ;
рабочий на механизмах химпроизводства, занятый на работах при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ 1 или 2 классов опасности, а также канцерогенов;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
разливщик химической продукции при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ 1 или 2 классов опасности, а также канцерогенов;
скрубберщик-насосчик, занятый на работах при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ 1 или 2 классов опасности, а также канцерогенов;
сливщик-разливщик, занятый на работах при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ 1 или 2 классов опасности, а также канцерогенов;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
чистильщик, занятый на очистке аппаратуры.
Служащие:
мастер (старший), занятый на горячих участках работ;
механик.

5-тарау. Кокс, пек-кокс, термоантрацит және кокс-химия өндірісі
22. Кокс, пек-кокс және термоантрацит өндірісі:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
көмір дайындау мен газ тазалауда істейтіндерден басқа, барлық аталымдағы аппаратшылар;
барильетші;
кокс пештерінің газшысы;
есікші;
термоантрацит пешінің тиеп-түсірушісі;
кабинашы-көмкерушi;
люкші;
кокс машиналарының машинисі;
кокс тиеу машинасының машинисі;
ыстық жұмыс учаскелеріндегі металлургия өндірісінің кран машинисі;
ыстық жұмыс учаскелеріндегі көпірлі жүк тасу машинисі;
коксты құрғақтай сөндіру жабдығының машинисі;
сөндіру вагондары электровозының машинисі;
ыстық жұмыс учаскелеріндегі отқа төтеп беруші;
Жұмыс істеп тұрған өндірістер учаскелерінде (жұмыс орындарында) орналасқан қондырғы жабдықтарды жөндеумен айналысатын жөндеу қызметтері жұмысшысы;
рампышы;
ыстық жұмыс учаскелеріндегі ілмектеуші;
тоннельші;
скип көтергішінің тоннельші-моторшысы;
пек-кокс аппаратурасын тазалаумен айналысатын тазалаушы.
Қызметшілер:
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін шебер (аға);
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін (учаске, цех) бақылау шебері (аға).
23. Кокс-химия өндірісі:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
барлық аппаратшылар, оның ішінде газды күкірттен тазартумен, жұмыс аймағындағы ауада қауіптілігі 1 немесе 2 сыныпты зиянды заттар, сондай-ақ канцерогендер болатын өнімдер өндірісімен айналысатындарды қоса алғанда;
негізгі өндіріс учаскелерінің бригадирі;
жұмыс аймағындағы ауада қауіптілігі 1 немесе 2 сыныпты зиянды заттар, сондай-ақ канцерогендер болатын өнiмдердi ұнтақтаушы;
ыстық және еңбек жағдайы зиянды жұмыс учаскелерiндегi металлургия өндiрiсiнің кран машинисi;
жұмыс аймағындағы ауада қауіптілігі 1 немесе 2 сыныпты зиянды заттар, сондай-ақ канцерогендер болатын химия өндiрiсi механизмдерiндегі жұмыс істейтін жұмысшы;
жұмыс істеп тұрған өндірістер учаскелерінде (жұмыс орындарында) орналасқан қондырғылар жабдықтарын жөндеумен айналысатын жөндеу қызметтерінің жұмысшысы;
жұмыс аймағындағы ауада қауіптілігі 1 немесе 2 сыныпты зиянды заттар, сондай-ақ канцерогендер болатын химия өнiмдерiн таратып құюшы;
жұмыс аймағындағы ауада қауіптілігі 1 немесе 2 сыныпты зиянды заттар, сондай-ақ канцерогендер болатын жұмыстардағы скруббершi-сорғызушы;
жұмыс аймағындағы ауада қауіптілігі 1 немесе 2 сыныпты зиянды заттар, сондай-ақ канцерогендер болатын жұмыстардағы ағызушы-таратып құюшы;
ыстық жұмыс учаскелеріндегі ілмектеуші;
аппаратура тазалаумен айналысатын тазалаушы.
Қызметшілер:
ыстық жұмыс учаскелеріндегі шебер (аға);
механик.

24. Коксовое, пекококсовое, термоантрацитовое и коксохимическое производства. Углеподготовка:
Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик всех наименований, занятый на углеподготовке и очистке газов;
аппаратчик очистки сточных вод, занятый на биохимустановках;
бригадир на участках основного производства;
бункеровщик;
весовщик;
водитель автомобиля, занятый на вывозке отходов коксохимического производства;
водитель погрузчика, занятый на транспортировке угля на углеподготовку;
газоспасатель при проведении работы с применением газозащитной аппаратуры;
грузчик, занятый на погрузке и выгрузке сырья, топлива и коксохимической продукции;
дозировщик;
дробильщик;
кабестанщик;
контролер в производстве черных металлов, занятый на горячих участках работ и на работах с вредными условиями труда;
лентовый уборщик;
машинист бульдозера, занятый в технологическом процессе углеподготовки;
машинист вагоноопрокидывателя;
машинист конвейера;
машинист крана (крановщик);
машинист мостового перегружателя;
машинист насосных установок, в том числе занятый на тушильных башнях;
машинист питателя;
машинист по обслуживанию силосов и угольной башни;
машинист промывочных машин;
машинист размораживающей установки;
машинист сушильной установки;
монтажник оборудования коксохимических производств, постоянно занятый на ремонте производственного оборудования;
монтажник технологических трубопроводов, занятый на ремонте коксохимического оборудования;
огнеупорщик;
оператор коксосортировки;
плотник, занятый на ремонте коксохимических агрегатов;
рабочий, занятый на механизмах химпроизводства;
разливщик химической продукции;
сепараторщик;
скрубберщик-насосчик;
сливщик-разливщик;
смазчик;
сортировщик кокса;
транспортерщик;
транспортировщик, занятый на перевозке угля, кокса и химических продуктов;
уборщик отходов металлургического производства, занятый в коксовом производстве;
укладчик-упаковщик, занятый на упаковке и погрузке химических продуктов;
фильтровальщик;
флотатор;
центрифуговщик;
чистильщик, занятый на чистке бункеров;
шихтовщик;
шламовщик;
электрослесарь по обслуживанию и ремонту оборудования.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, смены, участков, в том числе:
мастер (старший);
электрик;
энергетик (участка, цеха).
Глава 6. Производство динасовых изделий
25. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени на дроблении, измельчении и помоле нерудных ископаемых, содержащих в пыли 2 % и более кристаллической (свободной) двуокиси кремния.

24. Кокс, пек-кокс, термоантрацит және кокс-химия өндірісі. Көмір дайындау.
Жұмыс уақытының кемінде 80 % жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
көмір дайындаумен және газ тазалаумен айналысатын барлық атаудағы аппаратшы;
биохимия қондырғыларында істейтін ағын суды тазартушы аппаратшы;
негізгі өндіріс учаскелерінің бригадирі;
бункерші;
таразышы;
кокс-химия өндірісінің қалдықтарын шығарумен айналысатын автомобиль жүргізуші;
көмір дайындауға көмір тасымалдаумен айналысатын жүк тиегіш жүргізушісі;
газдан қорғану аппаратурасы қолданылып жүргізілетін жұмыстар кезіндегі газдан құтқарушы;
шикізат, отын және кокс-химиялық өнімді тиеу және түсірумен айналысатын жүк түсіруші;
мөлшерлеуші;
уақтаушы;
кабестаншы;
ыстық жұмыс учаскелерінде және еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін қара металл өндірісін бақылаушы;
таспа жинаушы;
көмір дайындаудың технологиялық процесінде жұмыс істейтін бульдозер машинисі;
вагон төңкергіш машинисі;
конвейер машинисі;
кран машинисі (краншы);
көпірлі қайта тиегіш машинисі;
сорғы қондырғыларында, оның ішінде сөндіру мұнараларында жұмыс істейтін машинист;
коректендіргіш машинисі;
сүрлем мен көмір мұнарасына қызмет көрсетумен айналысатын машинист;
жуу машинасының машинисі;
жібіту қондырғыларының машинисі;
кептіру қондырғысының машинисі;
өндіріс құрал-жабдықтарын жөндеумен үнемі айналысатын кокс-химиялық өндіріс жабдықтары монтажшысы;
кокс-химиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын технологиялық құбыр өткізгіш монтажшысы;
отқа төтеп беруші;
кокс сұрыптау операторы;
кокс-химиялық агрегаттарды жөндеумен айналысатын ағаш шебері;
химиялық өндіріс механизмдерінде жұмыс істейтін жұмысшы;
химиялық өнімдерді құюшы;
сепараторшы;
скрубберші-сорғызушы;
ағызушы-құйып таратушы;
майлаушы;
кокс сұрыптаушы;
транспортерші;
көмір, кокс және химиялық өнімдерді тасымалдаумен айналысатын тасымалдаушы;
кокс өндірісімен айналысатын металлургиялық өндіріс қалдықтарын жинаушы;
химиялық өнімдерді буып-түюмен және тиеумен айналысатын қаттаушы-буып түюші;
сүзгіші;
флотаторшы;
центрифугашы;
бункерлерді тазалаумен айналысатын тазалаушы;
шикіқұрамшы;
шламшы;
жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрослесарь.
Қызметшілер:
Бөлімшенің, ауысымның, учаскенің қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
электрик;
энергетик (учаске, цех).
6-тарау. Динас бұйымдарының өндiрiсi
25. Тозаң құрамында 2 % және одан да көп кристалданған қос тотықты кремний (бос) болатын кен қазбаларын ұнтақтаумен, ұсақтаумен және диiрменге артумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмысшылар.

Глава 7. Прямое восстановление железа и производство порошков черных металлов
26. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик всех наименований;
бегунщик смесительных бегунов;
водопроводчик шахтной печи;
газовщик шахтной печи;
газовщик;
горновой шахтной печи;
грохотовщик;
дробильщик;
загрузчик шихты;
машинист вагон-весов;
машинист дробильно-помольно-сортировочных механизмов;
машинист конвейера;
машинист крана (крановщик);
машинист мельниц;
машинист окомкователя;
машинист скипового подъемника;
машинист смесительных барабанов;
обжигальщик;
огнеупорщик;
печевой восстановления окислов железа;
печевой отжига железных порошков;
подручный сталевара печи прямого восстановления железа;
сепараторщик;
скиповой;
талевар печи прямого восстановления железа;
сушильщик;
транспортировщик;
укладчик-упаковщик, занятый на упаковке порошка;
чистильщик;
шихтовщик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью смены, участков, в том числе:
мастер (старший);
механик;
электрик;
энергетик (участка, цеха).
Раздел 4. Металлургическое производство (цветные металлы)
Глава 1. Подготовка сырья и шихты. Брикетирование на медно-серных заводах и фабриках
27. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
автоклавщик на запарке брикетов;
аппаратчик приготовления брикетной смеси;
бункеровщик;
грузчик, занятый на разгрузке сырья;
дозировщик;
дробильщик;
загрузчик шихты;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
машинист брикетного пресса;
машинист крана (крановщик);
машинист мельниц;
машинист перегружателей;
машинист просеивающих установок;
машинист тельфера;
машинист экскаватора;
пробоотборщик;
растворщик реагентов;
сепараторщик;
стропальщик, занятый на разгрузке сырья;
съемщик брикетов;
транспортерщик;
шихтовщик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, том числе:
мастер (старший);
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (участка).
Глава 2. Обжиг и вальцевание
28. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик-гидрометаллург;
бункеровщик;
дозировщик;
дробильщик;
загрузчик шихты, занятый на горячих работах;
загрузчик-выгрузчик обжигательных печей, занятый на горячих работах;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
машинист (кочегар) котельной;
машинист газодувных машин отделения обжига;
машинист крана (крановщик), занятый на горячих участках работ;
машинист мельниц, занятый на размоле огарка;
машинист питателя;
машинист тельфера, занятый на горячих участках работ;
монтажник;
обжигальщик;
огнеупорщик, занятый на горячих работах;
печевой на вельцпечах;
печевой по восстановлению никелевого порошка;
пробоотборщик;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
смазчик;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
транспортерщик;
транспортировщик, занятый на горячих работах и обслуживании элеваторов;
форсунщик;
шихтовщик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (участка).

7-тарау. Темірді тікелей қалпына келтіру және қара металл ұнтақтары өндірісі
26. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
барлық атаудағы аппаратшы;
қоспалаушы жүгірткісін жүгіртуші;
шахта пешінің су тартушысы;
шахта пешінің газшысы;
газшы;
шахта пешінің көрікшісі;
гүрсілдетушi;
уақтаушы;
шикіқұрам тиеуші;
вагон-таразы машинисі;
уату-тарту-сұрыптау механизмдерінің машинисі;
конвейер машинисі;
кран машинисі (краншы);
диірмен машинисі;
кесектегіш машинисі;
скипті көтергіш машинисі;
араластырғыш барабан машинисі;
күйдіруші;
отқа төтеп беруші;
темір тотықтарын қалпына келтіретін пешші;
темір ұнтақтарын күйдіретін пешші;
темірді тікелей қалпына келтіру пешінің болат қорытушысының көмекшісі;
сепараторшы;
скипші;
темірді тікелей қалпына келтіру пешінің болат қорытушысы;
кептіруші;
тасымалдаушы;
ұнтақты буып-түюмен айналысатын буып-түюші;
тазалаушы;
шикіқұрамшы.
Қызметшілер:
Ауысымның, учаскелердің қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
электрик;
энергетик (учаске, цех).
4-бөлім. Металлургия өндірісі (түсті металдар)
1-тарау. Шикізат және шикіқұрам дайындау. Мыс-күкірт зауыттары мен фабрикаларында брикеттеу
27. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
кесектерді булаумен айналысатын автоклавшы;
кесек қоспасын дайындайтын аппаратшы;
бункерші;
шикізат түсірумен айналысатын жүк түсіруші;
мөлшерлеуші;
уатушы;
шикіқұрамды тиеуші;
ыстық жұмыс учаскелерінде істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
брикет пресiнiң машинисi;
кран машинисi (краншы);
дiрмен машинисi;
қайта тиеу машинисi;
елеу қондырғысының машинисi;
тельфер машинисi;
экскаватор машинисi;
сынама алушы;
реагент ерiтушi;
сепараторшы;
шикiзаттарды қайта түсiрумен айналысатын ілмектеуші;
брикет түсiрушi;
транспортерші;
шикіқұрамшы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (учаске).
2-тарау. Күйдіру және қақтау
28. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
аппаратшы-гидрометаллург;
бункерші;
мөлшерлеуші;
уатушы;
ыстық жұмыста істейтін шикіқұрам тиеуші;
ыстық жұмыста істейтін күйдіру пештерінің тиеп-түсірушісі;
ыстық жұмыстарда істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
қазандық машинисі (от жағушы);
күйдіру бөлімшесінің газ үрлеу машинасының машинисі;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін кран машинисі (краншы);
күйікті ұнтақтауда жұмыс істейтін диірмен машинисі;
қоректендіру машинисі;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін тельфер машинисі;
монтажшы;
күйдіруші;
ыстық жұмыстарда істейтін отқа төтеп беруші;
вельц-пешіндегі пешші;
никель ұнтағын қалпына келтіруші пешші;
сынама алушы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орнатылған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жөндеу қызметтерінің жұмысшысы;
майлаушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін ілмектеуші;
транспортерші;
ыстық жұмыстарда істейтін және элеваторларға қызмет көрсететін тасымалдаушы;
бүркуші;
шикіқұрамшы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (учаске).

Глава 3. Спекание шихты и промпродуктов
29. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
агломератчик;
выгрузчик горячего агломерата;
горновой на агломерации и обжиге;
грохотовщик;
грохотовщик-шуровщик;
дозировщик горячего возврата;
дробильщик;
загрузчик шихты;
контролер продукции цветной металлургии;
машинист крана (крановщик), занятый на горячих участках работ;
машинист мельниц;
машинист питателя;
машинист тельфера, занятый на горячих участках работ;
машинист эксгаустера;
обжигальщик;
обработчик вторичных шламов;
прокальщик;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
смесильщик;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
транспортерщик, занятый на возврате горячего агломерата;
уборщик шлака и оборотных материалов;
форсунщик;
шихтовщик, занятый на шихтовке агломерата.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе;
мастер (старший);
механик участка;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (участка).
Глава 4. Сушка шихты и промышленных продуктов
30. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
бункеровщик;
загрузчик;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
кочегар технологических печей;
машинист тельфера, занятый на горячих участках работ;
пробоотборщик;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
сушильщик;
транспортировщик;
форсунщик;
шихтовщик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (участка).
Глава 5. Получение металла плавильным и электротермическим способами
31. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
бункеровщик;
водитель погрузчика;
водитель электро- и автотележки, занятый внутри цехов;
выгрузчик горячего агломерата;
выгрузчик на отвалах, занятый на отвозке горячего шлака;
дробильщик, занятый на дроблении корок, файнштейна, штейна, оборотов и шлака;
дробильщик;
загрузчик шихты;
конвертерщик;
контролер продукции цветной металлургии;
кочегар технологических печей;
машинист брикетного пресса;
машинист крана (крановщик), занятый на горячих участках работ;
машинист питателя, занятый в цехах;
машинист разливочной машины;
машинист скипового подъемника;
машинист электровоза металлургического цеха;
монтажник санитарно-технического оборудования, занятый у печей;
огнеупорщик, занятый на горячих работах;
плавильщик;
пробоотборщик, занятый на горячих работах;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
разливщик цветных металлов и сплавов;
регулировщик электродов;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
транспортерщик;
транспортировщик, занятый на отвозке горячего металла;
транспортировщик, занятый транспортировкой шихты;
уборщик шлака и оборотных материалов, занятый на отвозке горячего шлака;
чистильщик продукции, занятый на очистке кремния;
чистильщик, занятый на очистке ковшей;
шихтовщик;
шлаковщик;
электродчик, занятый на электропечах и отстойниках.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (участка).

3-тарау. Шикіқұрамды және өнеркәсіп өнімдерін күйежентектеу
29. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
агломератшы;
ыстық агломератты түсіруші;
агломерация және күйдірудегі көрікші;
гүрсілдетуші;
гүрсілдетуші – көсеуші;
ыстық қайтарымды мөлшерлеуші;
уатушы;
шикіқұрамды тиеуші;
түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін кран машинисі (краншы);
диірмен машинисі;
қоректендіргіш машинисі;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін тельфер машинисі;
эксгаустер машинисі;
күйдіруші;
қайтарма шламдарды өңдеуші;
қыздырушы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орнатылған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жөндеу қызметтерінің жұмысшысы;
араластырушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін ілмектеуші;
ыстық агломератты қайтарумен айналысатын транспортершы;
қож және айналым материалдарын тазалаушы;
бүркуші;
агломератты шикіқұрамдаумен айналысатын шикіқұрамшы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
учаске механигі;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (учаске).
4-тарау. Шикіқұрамды және өнеркәсіп өнімдерін кептіру
30. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
бункерші;
тиеуші;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургияны бақылаушы;
технология пештерінің oт жағушысы;
ыстық жұмыс учаскелерінде істейтін тельфер машинисі;
сынама алушы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орнатылған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жөндеу қызметтерінің жұмысшысы;
кептіруші;
тасымалдаушы;
бүркуші;
шикіқұрамшы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде;
шебер (аға);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (учаске).
5-тарау. Балқыту және электротермиялық тәсілдермен металл алу
31. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
бункерші;
жүк тиегіш жүргізуші;
цех ішінде жұмыс істейтін электр және қол арба жүргізуші;
ыстық агломератты түсіруші;
ыстық шлакты шығарумен айналысатын үйінділердегі түсіруші;
қабықтарды, файнштейнді, штейнді, айналымды және қалдықтарын уақтаумен айналысатын уатушы;
уатушы;
шикіқұрамды тиеуші;
конвертерші;
түсті металлургия өнімін бақылаушы;
технологиялық пештерінің от жағушысы;
кесек нығыздағыш машинисі;
ыстық жұмыс учаскелеріндегі кран машинисі (краншы);
цехтардағы қоректендіргіш машинисі;
таратып құю машинасының машинисі;
скип көтергіш машинисі;
металлургиялық цехтың электровоз машинисі;
пештерде жұмыс істейтін санитариялық-техникалық жабдықтардың монтажшысы;
ыстық жұмыста істейтін отқа төтеп берушi;
балқытушы;
ыстық жұмыста iстейтiн сынама алушы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орнатылған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жөндеу қызметтерінің жұмысшысы;
түстi металл мен құйманы құюшы;
электродты реттеушi;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс iстейтiн ілмектеуші;
транспортерші;
ыстық металл тасумен айналысатын тасымалдаушы;
шикіқұрам тасымалдаумен айналысатын тасымалдаушы;
ыстық шлакты шығарумен айналысатын шлак пен айналым материалдарын жинаушы;
кремний тазалаумен айналысатын өнiм тазалаушы;
шөміш тазалаумен айналысатын тазалаушы;
шикіқұрамшы;
шлактаушы;
электр пештерi мен тұндырғыштарда iстейтiн электродшы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (учаске).

Глава 6. Рафинирование металлов
32. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
бункеровщик;
дробильщик;
загрузчик шихты;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
кочегар технологических печей;
машинист крана (крановщик), занятый на горячих участках работ;
машинист мельниц;
машинист тельфера, занятый на горячих участках работ;
обжигальщик;
плавильщик;
пробоотборщик;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
разливщик цветных металлов и сплавов;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
транспортерщик;
транспортировщик, занятый на подвозке металла;
форсунщик;
шлаковщик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
мастер контрольный на горячих участках работ;
мастер по ремонту оборудования;
механик;
технолог.
Глава 7. Гидрометаллургия, выщелачивание, получение кадмия и купороса
33. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
автоклавщик;
аппаратчик изготовления искусственного шеелита;
аппаратчик кристаллизации;
аппаратчик-гидрометаллург, занятый на агитаторах и сгустителях, на перколяции, осаждении и фильтрации;
арматурщик;
винипластчик;
дозировщик;
загрузчик шихты;
загрузчик щелочи;
кислотоупорщик-гуммировщик;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
лаборант химического анализа;
машинист брикетного пресса;
машинист крана (крановщик);
машинист мельниц, занятый на сухом размоле;
машинист насосных установок;
обжигальщик;
обработчик вторичных шламов;
огнеупорщик;
печевой на получении цинкового купороса;
плавильщик;
пробоотборщик;
рабочий, занятый на дозировке кислот, щелочей и солей;
рабочий, занятый на ремонте аппаратуры;
репульпаторщик;
транспортировщик, занятый на транспортировке кислот, щелочей и солей;
укладчик-упаковщик, занятый на расфасовке;
фильтровальщик;
хлораторщик;
цементаторщик;
центрифуговщик;
шихтовщик;
шламовщик;
электролизник водных растворов.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе;
мастер (старший);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (участка).
Глава 8. Производство углеродных материалов, масс и изделий из них
34. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
бегунщик смесительных бегунов;
водитель погрузчика;
газовщик;
грузчик, занятый погрузкой сырья и готовой продукции;
дозировщик;
дробильщик;
загрузчик-выгрузчик обжиговых и графитировочных печей;
заливщик анодов;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
машинист крана (крановщик), занятый на обжиге, прокалке и графитации;
машинист мельниц;
машинист насосных установок;
машинист просеивающих установок;
машинист тельфера, занятый на обжиге, прокалке и графитации;
обжигальщик;
огнеупорщик, занятый на горячем ремонте;
оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих установок;
оператор пульта управления;
пекоплавщик;
прессовщик электродной продукции;
пробоотборщик, занятый на прокалке, обжиге и графитации;
прокальщик;
пропитчик;
слесарь электродной продукции;
смесильщик;
сортировщик;
станочник по механической обработке электродной продукции;
стендовщик;
стропальщик, занятый на прокалке, обжиге и графитации;
транспортировщик;
формовщик электродной массы;
форсунщик, занятый у печей;
хлораторщик электродной массы;
чистильщик продукции;
чистильщик, занятый на внутренней очистке аппаратуры;
шихтовщик;
штабелевщик электродов.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов в том числе:
мастер (старший);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (участка).

6-тарау. Металдарды рафинадтау
32. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
бункершi;
уатушы;
шикіқұрамшы тиеушi;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімін бақылаушы;
технология пешiнiң от жағушысы;
ыстық жұмыс учаскесінде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы);
диiрмен машинисi;
ыстық жұмыс учаскесінде жұмыс iстейтiн тельфер машинисi;
күйдіруші;
балқытушы;
сынама алушы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орнатылған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жөндеу қызметтерінің жұмысшысы;
түстi металдар мен құймаларды таратып құюшы;
ыстық жұмыс учаскесінде жұмыс iстейтiн ілмектеуші;
транспортерші;
металды жеткiзумен айналысатын тасымалдаушы;
бүркуші;
шлактаушы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
ыстық жұмыс учаскесіндегі бақылау шебері;
жабдықты жөндеу шебері;
механик;
технолог.
7-тарау. Гидрометаллургия, сілтісіздендіру, кадмий және купорос алу
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
автоклавшы;
жасанды шеелит әзiрлеушi аппаратшы;
кристалдау аппаратшысы;
агитаторлар мен қоюлатқыштарда, перколяцияда, тұндыру мен сүзуде жұмыс істейтін аппаратшы-гидрометаллург;
арматурашы;
винипластшы;
мөлшерлеуші;
шикіқұрам тиеушi;
сiлтi тиеушi;
қышқылмен қаптаушы-гуммирлеуші;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімін бақылаушы;
химиялық талдау зертханашысы;
брикеттеу пресiнiң машинисi;
кран машинисi (краншы);
құрғақ ұсақтаумен айналысатын диiрмен машинисi;
сорғы қондырғысының машинисi;
күйдіруші;
қайталама шламды өңдеушi;
отқа төтеп берушi;
мырыш купоросын алушы пешшi;
балқытушы;
сынама алушы;
қышқылдарды, тұздар мен сiлтiлердi мөлшерлеуде жұмыс iстейтiн жұмысшы;
аппаратура жөндеумен айналысатын жұмысшы;
репульпаторшы;
қышқылдарды, сiлтілер мен тұздарды тасымалдаумен айналысатын тасымалдаушы;
таратып салумен айналысатын буып-түюшi;
сүзгiшi;
хлораторшы;
цементаторшы;
центрифугалаушы;
шикіқұрамшы;
шламдаушы;
су ерiтiндiлерiн электролиздеушi.
қызметшілер:
бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (учаске).
8-тарау. Көмiртектi материалдар, массалар және олардан жасалатын бұйымдар өндiрiсi
34. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
араластырғыш айналымдардың жұмысшысы;
жүк тиегiш жүргiзушiсi;
газшы;
шикiзат пен дайын өнiмдердi тиеумен айналысатын жүк тиеушi;
мөлшерлеуші;
уатушы;
күйдiру және графиттеу пештерiн тиеуші-түсiрушi;
анод құюшы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімін бақылаушы;
күйдiруде, қыздыруда және графиттеуде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы);
диiрмен машинисi;
сорап қондырғысының машинисi;
елеу жабдығының машинисi;
күйдiрушi, қыздырушы, және графиттеушi тельфер машинисi;
күйдiрушi;
ыстықтай жөндеумен айналысатын отқа төтеп берушi;
тозаң, газ ұстаушы жабдықтарға қызмет көрсетушi оператор;
басқару пультiнiң операторы;
жентек балқытушы;
электрод өнiмдерiн престеуші;
қыздыруда, күйдіруде және графиттеуде жұмыс iстейтін сынама алушы;
қыздырушы;
сiңiрушi;
электрод өнiмдерiнiң слесарі;
араластырушы;
сұрыптаушы;
электрод өнiмдерiн механикалық өңдеу жөнiндегi станокшы;
стендтеушi;
қыздыруда, күйдiруде және графиттеуде жұмыс iстейтiн ілмектеуші;
тасымалдаушы;
электрод массаларын қалыптаушы;
пеш жанындағы бүркушi;
электрод массаларының хлораторшысы;
өнiм тазалаушы;
аппаратуралардың ішкі құрылысын тазалаумен айналысатын тазалаушы;
шикіқұрамшы;
электродтарды штабельдеушi.
қызметшілер:
бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (учаске).

Глава 9. Глиноземное производство
35. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
агломератчик;
аппаратчик карбонизации;
аппаратчик нагрева теплоносителей;
аппаратчик-гидрометаллург, занятый на автоклавах и агитаторах, на классификаторах, декомпозерах, фильтрации, на приготовлении пульпы, каустификаторах;
аппаратчик-гидрометаллург, занятый на выпарке, диффузорах, карбонизации алюменатного раствора;
арматурщик;
бункеровщик;
выгрузчик горячего агломерата;
грохотовщик;
грузчик, занятый на погрузке цемента, соды, каустика и глинозема;
дозировщик;
дробильщик;
загрузчик шихты;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
кочегар технологических печей;
машинист крана (крановщик);
машинист мельниц;
машинист насосных установок;
машинист перегружателей;
машинист питателя;
машинист скипового подъемника;
машинист эксгаустера;
обжигальщик;
огнеупорщик, занятый на горячем ремонте;
оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих установок;
пробоотборщик;
прокальщик;
репульпаторщик;
сепараторщик;
транспортерщик;
фильтровальщик;
флотатор;
форсунщик;
центрифуговщик;
чистильщик, занятый на очистке аппаратуры;
шихтовщик;
шламовщик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
электрик;
энергетик (участка, цеха).
Глава 10. Получение металла электролитическим способом в расплаве металла
36. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
анодчик в производстве алюминия;
аппаратчик-гидрометаллург на переработке свинцовых пылей;
водитель погрузчика;
водитель электро- и автотележки, занятый на перевозке расплавленного металла, фтористых солей, глинозема и продуктов хлорации;
выливщик-заливщик металла;
грузчик, занятый на разгрузке и погрузке шихты, глинозема, фторсолей и анодной массы;
дробильщик, занятый на дроблении электролита;
заливщик анодов;
катодчик;
контролер продукции цветной металлургии, занятый в производстве алюминия;
литейщик цветных металлов;
машинист компрессорных установок, занятый на перекачке хлора;
машинист крана (крановщик), занятый на горячих участках работ;
машинист мельниц;
машинист перегружателей;
машинист пневмотранспорта;
машинист разливочной машины;
машинист тельфера, занятый на горячих участках работ;
машинист штыревого крана, занятый на обслуживании электролизеров;
монтажник на ремонте ванн;
монтажник оборудования металлургических заводов, постоянно занятый на ремонте металлургического оборудования;
плавильщик;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
разливщик цветных металлов и сплавов;
резчик металла на ножницах и прессах;
резчик на пилах, ножовках и станках;
стропальщик на погрузке и складировании отходов металлургического производства;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
тракторист, занятый на подвозке горячего металла;
транспортировщик;
формовщик электродной массы;
футеровщик-шамотчик на ремонте ванн;
хлораторщик;
хлоропроводчик;
шихтовщик;
шламовщик электролитных ванн;
электролизник расплавленных солей;
электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту оборудования;
электрослесарь-контактчик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (участка, цеха).

9-тарау. Жербалшық өндірісі
35. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
агломератшы;
карбонизациялау аппаратшысы;
жылу тасығыштарды қыздыратын аппаратшы;
автоклавтар мен агитаторларда, сыныптамаларда, декомпозерлерде, сүзгіде, пульпа әзірлеуде, каустификаторларда жұмыс істейтін аппаратшы-гидрометаллург;
алюминат ерітіндісін буландыруда, диффузиялауда, карбонизациялауда жұмыс істейтін аппаратшы-гидрометаллург;
арматурашы;
бункершi;
ыстық агломерат түсіруші;
гүрсілдетуші;
цемент, сода, каустик және жер сазын тиейтін жүк тиеуші;
мөлшерлеуші;
уатушы;
шикіқұрам тиеуші;
ыстық учаскелерде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
технологиялық пештің от жағушысы;
кран машинисі (краншы);
диірмен машинисі;
сорғы қондырғысының машинисі;
қайтадан жүк тиегіш машинисі;
қоректендіргіш машинисі;
скипті көтергіш машинисі;
эксгаустер машинисі;
күйдіруші;
ыстықтай жөндеумен айналысатын отқа төтеп беруші;
тозаң, газ ұстаушы қондырғыға қызмет көрсететін оператор;
сынама алушы;
қыздырушы;
репульпаторшы;
сепараторшы;
транспортерші;
сүзгіші;
флотаторшы;
бүркуші;
центрифугалаушы;
аппаратура тазалаумен айналысатын тазалаушы;
шикіқұрамшы;
шламдаушы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
электрик;
энергетик (учаске, цех).
10-тарау. Металл балқымасынан металды электролит тәсілімен алу
36. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
алюминий өндірісіндегі анодшы;
қорғасын шаңдарын қайта өңдеудегі аппаратшы-гидрометаллург;
тиегіш жүргізушісі;
балқытылған металл, фторлы тұздар, құмсаз және хлорлау өнімдерін тасымалдаумен айналысатын электр және автоарба жүргізушісі;
металды ағызып-құюшы;
шикіқұрам, құмсаз, фторлы тұздар мен анод массаларын тиеумен және түсірумен айналысатын жүк тасушы;
электролитті ұсақтаумен айналысатын уақтаушы;
анод құюшы;
катодшы;
алюминий өндірісінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімін бақылаушы;
түсті металл құюшы;
хлорды қайта айдаумен айналысатын компрессор қондырғысының машинисі;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін кран машинисі (краншы);
диірмен машинисі;
қайта жүк тиегіш машинисі;
пневмокөлік машинисі;
таратып құю машинасының машинисі;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін тельфер машинисі;
электролиздерге қызмет көрсететін қадалық кран машинисі;
ванна жөндеудегі монтажшы;
металлургия жабдықтарын жөндеумен тұрақты айналысатын металлургия зауыты жабдықтарының монтажшысы;
балқытушы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орнатылған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшы;
түсті металдар мен құймаларды таратып құюшы;
қайшымен және преспен металл кесуші;
арамен, қол арамен және станокта кесуші;
металлургия өндірісінің қалдықтарын тиейтін және қоймаға қоятын ілмектеуші;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін ілмектеуші;
ыстық металды жеткізумен айналысатын тракторшы;
тасымалдаушы;
электрод массаларын қалыптаушы;
ванна жөндеудегі футершi-шамотшы;
хлораторшы;
хлор өткізуші;
шикіқұрамшы;
электролит ванналарын шламдаушы;
балқытылған тұздарды электролиздеушi;
кезекші және жабдықты жөндеу жөніндегі электрослесарь (слесарь);
электрослесарь-түйiстiрушi.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (учаске, цех).

Глава 11. Производство фтористой кислоты и ее солей
37. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик абсорбции;
аппаратчик в производстве солей;
аппаратчик варки;
аппаратчик выпаривания;
аппаратчик дозирования;
аппаратчик мокрой классификации;
аппаратчик нейтрализации;
аппаратчик отстаивания;
аппаратчик очистки газа;
аппаратчик приготовления сернокислого глинозема;
аппаратчик разложения;
аппаратчик сушки;
аппаратчик фильтрации;
аппаратчик центрифугирования;
аппаратчик-гидрометаллург;
бакелитчик (пропитчик);
бункеровщик;
водитель электро- и автотележки, занятый на вывозке огарка;
выгрузчик на отвалах;
гумировщик металлоизделий, кроме занятых в цехах защитных покрытий;
дозировщик реагентов;
дробильщик;
загрузчик-выгрузчик печей;
загрузчик-выгрузчик;
кислотоупорщик-винипластчик;
кислотоупорщик-гуммировщик;
контролер продукции цветной металлургии;
кочегар технологических печей;
лаборант химического анализа;
маркировщик;
машинист (кочегар) котельной;
машинист вентиляционной и аспирационной установок;
машинист крана (крановщик), занятый на горячих участках работ;
машинист мельниц;
машинист насосных установок;
обжигальщик;
огнеупорщик;
оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих установок;
паяльщик;
прессовщик;
приборист;
пробоотборщик;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
репульпаторщик;
слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике, занятый обслуживанием и ремонтом контрольно-измерительных приборов и автоматики непосредственно в местах их установки;
сливщик-разливщик, занятый на разливе кислоты;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
транспортерщик;
транспортировщик;
укладчик-упаковщик, занятый на укупорке кислоты и фторсолей;
флотатор;
чистильщик, занятый на чистке основного оборудования и газоходов.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
электрик;
энергетик (участка, цеха).
Глава 12. Получение металла электролитическим способом в растворах солей и щелочей
38. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик приготовления химических растворов, занятый на приготовлении гипохлорита;
аппаратчик приготовления электролита;
аппаратчик сушки;
аппаратчик-гидрометаллург, занятый на приготовлении сернокислых растворов и очистке промотсеков путем осаждения при производстве электролитической фольги;
катодчик;
кислотоупорщик-гуммировщик;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
машинист загрузочных механизмов;
машинист крана (крановщик);
машинист мельниц;
машинист насосных установок;
машинист тельфера, занятый на горячих участках работ;
обработчик матричных листов;
плавильщик;
пробоотборщик, занятый на горячих участках работ;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
рабочий, занятый на ремонте ванн;
разливщик цветных металлов и сплавов;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
транспортировщик, занятый на откатке вагонеток с катодным и анодным металлом, сырьем, пеком;
фильтровальщик;
футеровщик-шамотчик на ремонте ванн;
цементаторщик;
чистильщик продукции, занятый на очистке катодов;
шламовщик электролитных ванн, занятый на промывке сырца и скрапа;
электролизник водных растворов;
электросварщик ручной сварки, занятый на изготовлении анодов и катодов;
электрослесарь-контактчик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик участка;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (участка, цеха).

11-тарау. Фтор қышқылы және оның тұздары өндірісі
37. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
абсорбция аппаратшысы;
тұз өндірісі аппаратшысы;
пісіру аппаратшысы;
буландыру аппаратшысы;
мөлшерлегіш аппаратшы;
дымқыл сыныптама аппаратшысы;
бейтараптандыру аппаратшысы;
тұндыру аппаратшысы;
газ тазалау аппаратшысы;
күкірт қышқылды құмсаз әзірлеуші аппаратшы;
жіктеп бөлуші аппаратшы;
кептіру аппаратшысы;
сүзгіден өткізу аппаратшысы;
центрифугалау аппаратшысы;
аппаратшы-гидрометаллург;
бакалетші (сіңдіруші);
бункерші;
күйік тасымалындағы электр-автоарба жүргізушісі;
үйіндідегі түсіруші;
қорғаныс қабаты цехтарындағыдан басқа металл бұйымдарын гуммирлеуші;
реагент мөлшерлеуші;
уатушы;
пешті тиеп-түсіруші;
тиеп-түсіруші;
қышқылға төзімдеуші-винипластшы;
қышқылға төзiмдеуші-гуммирлеуші;
түсті металлургия өнімін бақылаушы;
технологиялық пештің от жағушысы;
химиялық талдау зертханашысы;
таңба басушы;
қазандық машинисі (от жағушы);
желдету және аспирация қондырғыларының машинисі;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін кран машинисі (краншы);
диірмен машинисі;
сорғы қондырғысының машинисі;
күйдіруші;
отқа төтеп беруші;
тозаң, газ ұстаушы қондырғылардың операторы;
дәнекерлеуші;
престеуші;
аспапшы;
сынама алушы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелеріндегі (жұмыс орындарындағы) қондырғы жабдықтарын жөндеумен айналысатын жұмысшы;
репульпаторшы;
бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы, олар орнатылған жерлерде (жұмыс орында) тікелей қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика жөніндегі слесарь;
қышқыл таратып құюмен айналысатын құюшы-таратып құюшы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін ілмектеуші;
транспортерші;
тасымалдаушы;
қышқыл мен фторлы тұздарды жабумен айналысатын буып-түюші;
флотаторшы;
негізгі жабдықтар және газжүргіштерді тазалаумен айналысатын тазалаушы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
электрик;
энергетик (учаске, цех).
12-тарау. Тұздар мен сілті ерітінділерінде металды электролит тәсілімен алу
38. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
гипохлорит әзірлеумен айналысатын химиялық ерітінділер әзірлеу аппаратшысы;
электролитті әзірлеу аппаратшысы;
кептіру аппаратшысы;
күкірт қышқылы ерітінділерін дайындаумен және электролитикалық фольганы өндіру кезінде тосқауылдау арқылы өндірістік бөлімді тазалаумен айналысатын аппаратшы-гидрометаллург;
катодшы;
қышқылға төзімдетуші-гуммирлеуші;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
тиеу механизмдерінің машинисі;
кран машинисі (краншы);
диірмен машинисі;
сорғы қондырғысының машинисі;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін тельфер машинисі;
матрица жаймаларын өңдеуші;
балқытушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін сынама алушы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орнатылған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жөндеу қызметтерінің жұмысшысы;
ванналарды жөндеумен айналысатын жұмысшы;
түсті металл мен құйманы таратып құюшы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін ілмектеуші;
катодты және анодты металл, шикізат, күл тиелген вагонеткаларды жеткізуде жұмыс істейтін тасымалдаушы;
сүзгіші;
ванна жөндеудегі футерші-шамотшы;
цементаторшы;
катод тазалаумен айналысатын өнім тазалаушы;
шикізат пен скрап жуумен айналысатын электролит ванналарын шламдаушы;
су ерітінділерін электролиздеуші;
анодтар мен катодтарды дайындаумен айналысатын қолмен пісіретін электр дәнекерлеуші;
электрослесарь-түйiстiрушi.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
учаске механигі;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик (учаске, цех).

Глава 13. Производство порошков цветных металлов
39. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик в производстве металлических порошков;
газогенераторщик, занятый в производстве цинкового порошка;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
печевой в производстве цинковой пыли;
пробоотборщик;
укладчик-упаковщик, занятый на работе с порошковой продукцией;
укладчик-упаковщик, занятый на упаковке пылей, полученных металлургическим способом;
формовщик огнеупорных изделий, занятый на изготовлении карборундовых изделий;
фрезеровщик слитков;
электролизник водных растворов.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
электрик;
энергетик (участка, цеха).
Глава 14. Получение анодов и вайербарсов
40. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
загрузчик шихты;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
литейщик цветных металлов;
машинист крана (крановщик), занятый на горячих участках работ;
машинист разливочной машины;
плавильщик;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
разливщик цветных металлов и сплавов;
смазчик, занятый на смазке изложниц;
сортировщик, занятый выборкой меди и шлака;
чистильщик продукции.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик участка.
Глава 15. Пылеулавливание и газоочистка
41. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
газогенераторщик;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
машинист вентиляционной аспирационной установок;
машинист перегружателей;
машинист эксгаустера;
оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих установок;
пробоотборщик;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
транспортерщик, занятый по обслуживанию пневмотранспорта;
укладчик-упаковщик, занятый на упаковке пылей, полученных металлургическим способом;
чистильщик, занятый на очистке пылеулавливающих устройств, печей, газоходов и колосников.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
энергетик участка.

13-тарау. Түсті металл ұнтақтары өндірісі
39. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
металл ұнтақтары өндірісіндегі аппаратшы;
мырыш ұнтақтары өндірісіндегі газогенераторшы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
мырыш тозаңы өндірісіндегі пешші;
сынама алушы;
ұнтақ өнімдерімен айналысатын буып-түюші;
металлургиялық тәсілмен алынған тозаңдарды буып-түюмен айналысатын буып-түюші;
карборунды бұйымдарды әзірлеудегі отқа төзімді бұйымдарды қалыптаушы;
құймаларды фрезерлеуші;
су ерітінділерін электролиздеуші.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
электрик;
электромеханик;
энергетик (учаске, цех).
14-тарау. Анодтар мен вайербарстар алу
40. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
шикіқұрам тиеуші;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
түсті металл құюшы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін кран машинисі (краншы);
таратып құю машинасының машинисі;
балқытушы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орнатылған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшы;
түсті металл мен қорытпаларды таратып құюшы;
құймақалыпты майлаумен айналысатын майлаушы;
мыс пен шлакты іріктеумен айналысатын сұрыптаушы;
өнімді тазалаушы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
учаске энергетигі.
15-тарау. Тозаң тұту және газ тазалау
41. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
газогенераторшы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
желдеткіш аспирациялық қондырғы машинисі;
қайта жүк тиегіштер машинисі;
эксгаустер машинисі;
тозаң тұту қондырғысына қызмет көрсету операторы;
сынама алушы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орнатылған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшы;
пневмокөлiкке қызмет көрсетумен айналысатын транспортерші;
металлургиялық тәсілмен алынған тозаңды буып-түюмен айналысатын буып-түюші;
тозаң тұту қондырғыларын, пештерді, газ қалдықтары мен оттықтарды тазалаумен айналысатын тазалаушы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
учаске энергетигі.

Глава 16. Переработка шламов
42. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик в производстве титана и редких металлов;
аппаратчик выщелачивания;
аппаратчик растворения;
аппаратчик-гидрометаллург, занятый на выщелачивании;
обжигальщик;
плавильщик;
рабочий ремонтных служб, занятый ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств;
разливщик цветных металлов и сплавов;
сушильщик;
транспортировщик, занятый на транспортировке шихты, металла и концентратов;
фильтровальщик;
шихтовщик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик.
Глава 17. Приготовление угольной пыли
43. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
дробильщик;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
машинист мельниц;
машинист питателя;
машинист скрепера (скреперист);
машинист эксгаустера;
оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих установок;
пробоотборщик;
смазчик;
транспортерщик;
чистильщик, занятый на очистке аппаратуры.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик.
Глава 18. Получение редких металлов, кальция, магния, титана и тантала металлургическим и химико-металлургическим способом
44. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
агломератчик, занятый на спекании шихты;
аппаратчик всех наименований;
водитель погрузчика;
водитель электро- и автотележки;
выбивщик титановой губки;
дозировщик;
загрузчик-выгрузчик;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
кочегар технологических печей;
машинист брикетного пресса;
машинист воздухоразделительных установок;
машинист компрессорных установок;
машинист крана (крановщик), занятый на горячих участках работ;
машинист мельниц;
машинист просеивающих установок;
машинист тельфера, занятый на горячих участках работ;
монтажник на ремонте печей;
монтажник реакционных аппаратов;
огнеупорщик, занятый на горячих работах;
оператор прецизионной резки, занятый на доводке полупроводниковых материалов, кроме занятых в производстве эпитаксиальных структур;
печевой иодиодного рафинирования;
печевой на восстановлении и дистилляции титана и редких металлов;
печевой по восстановлению термическим способом;
печевой по переработке титансодержащих и редкоземельных материалов;
печевой по производству трехокиси сурьмы;
плавильщик бариевого электролита;
плавильщик электронно-лучевой плавки;
павильщик;
приготовитель шихты полупроводниковых материалов, занятый на легировании полупроводниковых материалов, кроме занятых в производстве эпитаксиальных структур;
пробоотборщик;
прокальщик;
раздельщик титановой губки;
слесарь-ремонтник;
спекальщик твердосплавных изделий;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
сушильщик;
транспортировщик;
укладчик-упаковщик;
фильтровальщик;
форсунщик;
хлораторщик;
центрифуговщик;
шихтовщик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
электрогазосварщик;
электросварщик ручной сварки;
энергетик участка.

16-тарау. Шламды қайта өңдеу
42. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
титан және сирек кездесетін металл өндірісіндегі аппаратшы;
сілтілеу аппаратшысы;
еріту аппаратшысы;
сілтілеумен айналысатын аппаратшы-гидрометаллург;
күйдіруші;
балқытушы;
жұмыс істеп тұрған өндіріс учаскелерінде (жұмыс орындарында) орнатылған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшы;
түсті металл мен қорытпаны таратып құюшы;
кептіруші;
шикіқұрам, металл және концентрат тасымалдаумен айналысатын тасымалдаушы;
сүзгіші;
шикіқұрамшы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға).
17-тарау. Көмір тозаңын әзірлеу
43. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
уатушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
диірмен машинисі;
қоректендіргіш машинисі;
скрепер машинисі (скреперші);
эксгаустер машинисі;
тозаң-газ тұту қондырғыларына қызмет көрсетумен айналысатын операторы;
сынама алушы;
майлаушы;
транспортерші;
аппаратура тазалаумен айналысатын тазалаушы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик.
18-тарау. Сирек кездесетiн металдарды, кальцийдi, магнийдi, титанды және танталды металлургиялық және химия-металлургиялық тәсiлмен алу
44. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
шикіқұрамды күйежентектеумен айналысатын агломератшы;
барлық атаудағы аппаратшы;
тиегіш жүргізушісі;
электр және автоарбаны жүргiзушi;
титан губкасын қағушы;
мөлшерлеуші;
тиеп-түсiрушi;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
технологиялық пештiң от жағушысы;
брикет пресiнiң машинисi;
ауа бөлу қондырғысының машинисі;
компрессорлық қондырғының машинисі;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы);
диiрмен машинисi;
елеу қондырғысының машинисi;
ыстық уческеде жұмыс iстейтiн тельфер машинисi;
пештi жөндеу жұмысындағы монтажшы;
реакциялық аппараттардың монтажшысы;
ыстық жұмыста жұмыс iстейтiн отқа төтеп берушi;
эпитаксиальдық құрылымдар өндірісінен басқа жартылай өткізгіш материалдарды жетілдірумен айналысатын прецизиондық кесу операторы;
иодиодты рафинадтау пешшiсі;
титан және сирек кездесетін металдарды қалпына келтірудегі және дистиляциялаудағы пешші;
термиялық әдіспен қалпына келтіретін пешші;
титан құрамды және сирек топырақты материалды өңдеу жөніндегі пешші;
үш қышқылды сүрме өндірісі пешшісі;
барий электролитін балқытушы;
электронды сәулемен балқытудағы балқытушы;
балқытушы;
эпитаксиальдық құрылымдар өндірісінен басқа жартылай өткізгіш материалдарды қоспалаумен айналысатын жартылай өткізгіш материалдардың шикіқұрамын дайындаушы;
сынама алушы;
қыздырушы;
титан губкасын бөлуші;
слесарь-жөндеуші;
қатты қорытпа бұйымдарын біріктіруші;
ыстық жұмыс учаскелеріндегі ілмектеуші;
кептіруші;
тасымалдаушы;
буып-түюшi;
сүзгіші;
бүркуші;
хлораторшы;
центрифугалаушы;
шикіқұрамшы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
технолог;
электрик;
электромеханик;
электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер;
электр газбен дәнекерлеуші;
қолмен дәнекерлейтін электр дәнекерлеуші;
учаске энергетигі.

Глава 19. Обработка и переработка цветных и драгоценных металлов
45. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени в плавильном производстве:
Рабочие:
варщик литейных смазок;
водитель электро- и автотележки;
заливщик металла;
кокильщик-сборщик;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
литейщик цветных металлов;
машинист крана (крановщик), занятый на горячих участках работ;
машинист мельниц, занятый на размоле кварца и магнезита;
машинист просеивающих установок, занятый просеиванием шлаков и соров;
монтажник на ремонте печей;
монтажник санитарно-технического оборудования, огнеупорщик, занятый на горячих работах;
плавильщик;
прессовщик лома и отходов металла;
пробоотборщик, занятый на горячих участках работ;
разливщик цветных металлов и сплавов;
резчик на пилах, ножовках и станках, занятый на резке горячего металла;
стропальщик, занятый на горячих участках работ;
формовщик ручной формовки;
фрезеровщик слитков, занятый на обработке горячих слитков;
шабровщик цветных металлов, занятый на обработке горячих слитков;
шихтовщик, занятый у печей.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
электрик;
энергетик (участка, цеха).
46. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени в производстве азотнокислого серебра, аффинажа и получении химических чистых драгоценных металлов и их переработке:
Рабочие:
аппаратчик в производстве драгоценных металлов;
аппаратчик в производстве твердых сплавов и тугоплавких металлов;
машинист мельниц;
оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих установок;
отжигальщик цветных металлов;
плавильщик;
рабочий, занятый в производстве азотнокислого серебра и химических чистых драгоценных металлов;
сушильщик;
термист на установках токов высокой частоты;
шихтовщик;
электролизник водных растворов.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
механик.
47. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени в получении цинковой пыли и окиси цинка:
Рабочие:
машинист просеивающих установок;
укладчик-упаковщик, занятый на упаковке цинковой пыли и окиси цинка.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик.
48. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени в прокатном производстве:
Рабочие:
вальцовщик холодного металла;
кашировальщик-красильщик фольги;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
кочегар технологических печей;
машинист крана (крановщик);
нагревальщик цветных металлов;
наладчик технологического оборудования, занятый на наладке станов;
отжигальщик цветных металлов;
перемотчик рулонов;
плакировщик изделий;
правильщик вручную;
правильщик на машинах, занятый правкой горячего металла;
прессовщик лома и отходов металлов;
прессовщик на гидропрессах, занятый на прессовании свинца;
пробоотборщик;
прокатчик горячего металла;
резчик горячего металла;
резчик металла на ножницах и прессах, занятый на резке горячего металла;
резчик на пилах, ножовках и станках, занятый на резке горячего металла и свинца;
резчик холодного металла, занятый на резке свинца;
стропальщик;
травильщик фольги;
транспортерщик;
форсунщик;
чистильщик продукции, занятый на очистке металла металлическими щетками;
шлифовщик, занятый на сухой шлифовке.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
электрик;
энергетик (участка, цеха).

19-тарау. Түсті және бағалы металдарды өңдеу және қайта өңдеу
45. Балқыту өндірісіндегі жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
құйма майларын қайнатушы;
электр және автоарба жүргізуші;
металл құюшы;
шойынқалыпшы-құрастырушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
түсті металл құюшы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін кран машинисі (краншы);
кварц пен магнезитті ұсақтаумен айналысатын диірмен машинисі;
шлак пен сорларды елеумен айналысатын елегіш қондырғы машинисі;
пеш жөндеу монтажшысы;
санитариялық-техникалық жабдық монтажшысы;
ыстық жұмыста істейтін отқа төтеп беруші;
балқытушы;
металл сынықтары мен қалдықтарын престеуші;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін сынама алушы;
түсті металдар мен қорытпаларды құюшы;
ыстық металл кесумен айналысатын металды қайшымен және преспен кесуші;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін ілмектеуші;
қолмен қалыптайтын қалыптаушы;
ыстық құймақалыптарды өңдеумен айналысатын құймақалып фрезерлеуші;
ыстық құймақалыптарды өңдеумен айналысатын түсті металл жонушы;
пештің айналасындағы шикіқұрамшы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
электрик;
энергетик (учаске, цех).
46. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында азотқышқылды күмiс, аффинаж өндiрiсiнде, химиялық таза қымбат металдарды алу және оларды өңдеуде жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
қымбат металл өндiрiсi аппаратшысы;
қатты қорытпа мен баяу балқитын металл өндiрiсіндегі аппаратшы;
диірмен машинисi;
тозаң мен газды тосқауылдап ұстайтын қондырғы операторы;
түсті металды күйдіруші;
балқытушы;
азот қышқылды күмiс және химиялық таза бағалы металдар өндiрiсiндегі жұмысшы;
кептіруші;
жоғарғы жиілікті ток қондырғысындағы термист;
шикіқұрамшы;
су ерiтiндiсiн электролиздеушi.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
механик.
47. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында мырыш шаңын және мырыш тотығын алуда жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
елеу қондырғыларының машинисі;
мырыш шаңын және мырыш тотығын ораумен айналысатын орап-салушы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик.
48. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында илектеу өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
суық металл біліктеуші;
фольганы сырлаушы-каширлеуші;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
технологиялық пештің от жағушысы;
кран машинисi (краншы);
түстi металды қыздырушы;
илектерді реттеумен айналысатын технологиялық жабдық реттеушiсi;
түстi металды күйдiрушi;
бумаларды қайта ораушы;
бұйымдарды жалатушы;
қолмен түзетуші;
ыстық металды түзетумен айналысатын машина түзетушісі;
металл қалдықтары мен сынықтарын престеушi;
қорғасынды престеумен айналысатын гидропресс престеушiсі;
сынама алушы;
ыстық металл илектеушi;
ыстық металл кесушi;
ыстық металды кесумен айналысатын қайшы және престегі металл кесуші;
ыстық металды және қорғасынды кесумен айналысатын аралардағы, қол аралардағы және станоктардағы кесуші;
қорғасынды кесумен айналысатын салқын металды кесуші;
ілмектеуші;
фольганы уыттаушы;
транспортерші;
бүркуші;
металл щеткасымен металл тазалаумен айналысатын өнiм тазалаушы;
құрғақ ыспалаумен айналысатын ыспалаушы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
электрик;
энергетик (учаске, цех).

49. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени в трубо-прессововом, прессовом и волочильном производствах:
Рабочие:
волочильщик проволоки;
волочильщик цветных металлов, занятый на горячем волочении;
завальцовщик, занятый на развальцовке горячих труб;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
кочегар технологических печей;
машинист крана (крановщик);
нагревальщик цветных металлов;
наладчик холодноштамповочного оборудования;
оператор ультразвуковых установок;
отжигальщик цветных металлов;
полировщик волок из алмазов и сверхтвердых материалов;
прессовщик на гидропрессах;
пробоотборщик;
профилировщик;
стропальщик;
трубопрокатчик, занятый на горячем прокате;
форсунщик;
шабровщик цветных металлов;
шлифовщик алмазов и сверхтвердых материалов;
шлифовщик, занятый на шлифовке матриц и головок;
эмульсовар.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
электрик;
энергетик (участка, цеха).
50. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени на цинко-полировочных работах:
мастер (старший);
полировщик листов и лент;
строгальщик, занятый строганием цинка;
укладчик-упаковщик;
шлифовщик.
Глава 20. Производство твердых сплавов и тугоплавких металлов
51. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик в производстве металлических порошков, занятый на размоле и просеве;
аппаратчик в производстве твердых сплавов и тугоплавких металлов, занятый в производстве солей вольфрама, кобальта, хрома, молибдена, никеля и сернистого натрия;
аппаратчик изготовления искусственного шеелита;
аппаратчик карбидизации;
аппаратчик на приготовлении смесей и растворов;
аппаратчик окисления молибденовых отходов;
аппаратчик перегонки;
аппаратчик печей восстановления;
аппаратчик электролиза;
аппаратчик-гидрометаллург, занятый в производстве солей вольфрама, кобальта, хрома, молибдена, никеля и сернистого натрия;
бурильщик шпуров;
вальцовщик холодного металла;
взрывник;
волочильщик цветных металлов, занятый на горячем волочении (грубое волочение);
дозировщик;
дробильщик;
контролер продукции цветной металлургии, занятый на горячих участках работ;
кузнец-штамповщик на ротационных машинах;
машинист крана (крановщик), занятый на горячих участках работ;
машинист мельниц;
машинист просеивающих установок;
обжигальщик;
обработчик твердосплавных изделий;
плавильщик электронно-лучевой плавки;
плавильщик;
полировщик волок из алмазов и сверхтвердых материалов;
прессовщик твердых сплавов;
пробоотборщик;
прокальщик;
прокатчик горячего металла;
пропитчик;
просевщик порошков на механических ситах;
сварщик изделий из тугоплавких металлов;
спекальщик твердосплавных изделий;
сушильщик, занятый на сушке готовых изделий;
сушильщик, занятый на сушке порошков и смесей;
формовщик машинной формовки;
формовщик ручной формовки;
центрифуговщик;
шихтовщик;
шлифовщик алмазов и сверхтвердых материалов;
шлифовщик изделий из твердых сплавов и тугоплавких металлов;
штамповщик;
электролизник водных растворов;
электролизник расплавленных солей.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
электрик;
энергетик (участка, цеха).

49. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында құбыр-пресс, пресс және созу өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
сым созушы;
ыстық созумен айналысатын түсті металл coзушы;
ыстық құбырларды қақтаудағы қаттаушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін түсті металлургия өнімдерін бақылаушы;
технологиялық пештің от жағушысы;
кран машинисi (краншы);
түстi металды қыздырушы;
суық штампылау жабдықтарын реттеушi;
ультрадыбысты қондырғы операторы;
түстi металл күйдiрушi;
алмастар мен аса қатты материалдар талшықтарын ажарлаушы;
гидропрестегi пресшi;
сынама алушы;
пiшiндеушi;
ілмектеуші;
ыстық илектеудегi құбыр илектеушi;
бүркушi;
түстi металл шабрлаушы;
алмастар мен аса қатты материалдарды ыспалаушы;
матрица мен жоғары бөліктердегі ыспалаудағы ыспалаушы;
эмульсия пiсiрушi.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
электрик;
энергетик (учаске, цех).
50. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында мырышты жылтыратумен айналысатын жұмыскерлер:
шебер (аға);
табақтар мен таспаларды жылтыратушы;
мырышты сүргілеумен айналысатын сүргілеуші;
салушы-ораушы;
ажарлаушы.
20-тарау. Қатты қорытпалар мен баяу балқитын металдар өндiрiсi
51. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
ұнтақтақтаумен және елеумен айналысатын металл ұнтақ өндірісіндегі аппаратшы;
вольфрам, кобальт, хром, молибден, никель және күкіртті натрий тұздарының өндірісінде жұмыс істейтін қатты қорытпалар мен баяу балқитын металдар өндiрiсiндегі аппаратшы;
жасанды шеелит әзiрлеушi аппаратшы;
карбидизациялау аппаратшысы;
қоспалар және ерітінділерді дайындаудағы аппаратшы;
молибден қалдықтарын тотықтандырудағы аппаратшы;
айыру аппаратшысы;
қалпына келтіру пештерінің аппаратшысы;
электролиз аппаратшысы;
вольфрам, кобальт, хром, молибден, никель және күкіртті натрий тұздарының өндірісімен айналысатын аппаратшы-гидрометаллург;
шпур бұрғылаушы;
суық металл біліктеуші;
жарушы;
ыстық созумен (қатты созу) айналысатын түстi металдарды созушы;
мөлшерлеуші;
уатушы;
ыстық жұмыс учаскеде жұмыс iстейтiн түсті металлургия өнімдерінің бақылаушысы;
ротация машинасындағы ұста-штампылаушы;
ыстық жұмыс учаскеде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы);
диірмен машинисi;
елеу қондырғысының машинисi;
күйдіруші;
қатты қорытпа бұйымдарын өңдеуші;
электронды-сәулелi балқыма балқытушы;
балқытушы;
алмастар мен аса қатты материал талшықтарын ажарлатушы;
қатты қорытпаны престеушi;
сынама алушы;
қыздырушы;
ыстық металды илектеушi;
сiңiрушi;
механикалық елеуiштерде ұнтақтарды елеуші;
баяу балқитын металл бұйымдарын дәнекерлеуші;
қатты қорытпаларды бұйымдарды жымдастырушы;
дайын бұйымдарды кептiретiн кептiрушi;
ұнтақтар мен қоспаларды кептiрушi;
машинамен қалып жасайтын қалыпшы;
қолмен қалып жасайтын қалыпшы;
центрифугалаушы;
шикіқұрамдаушы;
алмастар мен аса қатты материалдарды ажарлаушы;
қатты қорытпалар мен баяу балқитын металдарды ажарлаушы;
штампылаушы;
су ерiтiндiлерiн электролиздеушi;
балқытылған тұздарды электролиздеушi.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
электрик;
энергетик (учаске, цех).

Глава 21. Производство ртути, элементарной серы, ксантогената, мышьяка, хромовых солей, сернистого натрия, молибдата аммония, сталинита и их соединений. Аффинаж золота, серебра, платины и металлов платиновой группы, а также производство драгоценных металлов
52. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик в производстве драгоценных металлов;
взрывник;
изолировщик-пленочник;
контролер продукции цветной металлургии;
обработчик матричных листов;
плавильщик;
подсобный рабочий;
работник пробирных, аналитических, спектральных, исследовательских, контрольно-измерительных и других лабораторий;
рабочий бытовых комбинатов, помещений, душевых;
рабочий на приемке, сушке, стирке и ремонте спецодежды;
рабочий, занятый в технологическом процессе и на ремонте оборудования;
рабочий, занятый на обработке производственных растворов и сточных вод, транспортировке сырья, кислот, полупродуктов и готовой продукции, укладке и упаковке сырья, кислот, полупродуктов и готовой продукции;
рабочий, занятый на обслуживании указанных производств;
рабочий, занятый на приемке, подаче, опробовании и обработке сырья, полупродуктов, готовой продукции и отходов;
рабочий, занятый в производстве технического углерода;
чистильщик продукции;
электролизник водных растворов.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
электрик;
энергетик (участка, цеха).
Глава 22. Производство изделий методом порошковой металлургии при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ не ниже 3 класса опасности
53. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
катодчик;
конвертерщик;
машинист просеивающих установок;
наладчик кузнечно-прессового оборудования;
обмотчик электрических машин;
паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик);
печевой отжига железных порошков;
прессовщик всех наименований;
пропитчик;
просевальщик порошков;
смесильщик;
спекальщик;
транспортерщик;
шихтовщик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший) по ремонту оборудования;
механик;
технолог обогащения.
Раздел 5. Металлообработка
Глава 1. Литейное производство
54. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
арматурщик;
вагранщик;
вальцовщик стана горячей прокатки;
варщик литейных смазок;
взрывник, занятый на шихтовом дворе;
водитель автомобиля, в том числе и специального (кроме пожарного);
водитель погрузчика, занятый транспортировкой жидкого металла;
воронильщик;
вулканизаторщик, занятый на горячей вулканизации резиновых смесей;
выбивальщик отливок;
газовщик, занятый в газовом хозяйстве;
газорезчик, выполняющий работы по резке прибылей и летников в горячем состоянии;
гальваник;
горновой шахтной печи;
дробильщик, занятый на обжиге и дроблении доломита;
завальщик шихты в вагранке и печи;
заливщик металла и сплавов на машинах литья под давлением;
заливщик металла;
заточник;
земледел;
изготовитель каркасов, занятый на изготовлении литых каркасов;
ковшевой;
кокильщик-сборщик;
контролер в литейном производстве, занятый на участках плавки, заливки (разливки) металла, выбивки и обрубки литья;
контролер в производстве черных металлов;
копровщик;
кочегар технологических печей, занятый у плавильных печей;
литейщик вакуумного, центробежно-вакуумного и центробежного литья, занятый на центробежных машинах;
литейщик металлов и сплавов;
литейщик на машинах для литья под давлением;
лудильщик горячим способом;
мазевар;
машинист завалочной машины;
машинист крана (крановщик), занятый в формовочных, стержневых, землеприготовительных, обрубных и очистных отделениях, на шихтовом дворе;
машинист крана, занятый на горячих участках;
машинист мельниц, занятый на размоле магнезита;
миксеровой;
модельщик выплавляемых моделей;
модельщик по моделям из эпоксидных смол, занятый на обмазке, обсыпке и сушке смол;
монтажник санитарно-технического оборудования, занятый у плавильных печей;
наборщик стопоров;
нагревальщик металла;
наждачник;
наладчик литейных машин, занятый наладкой заливочных литейных машин автоматических поточных линий и пресс-форм на машинах литья под давлением;
обжигальщик;
обмазчик ковшей;
обработчик поверхностных пороков металла;
обрубщик;
огнеупорщик, занятый на ремонте ковшей и печей в горячем состоянии;
оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях;
опиловщик фасонных отливок;
опылитель форм металлосерным порошком;
плавильщик воска, головакса;
плавильщик металла и сплавов;
плавильщик, занятый обслуживанием фурм;
подготовитель сталеразливочных канав;
посадчик металла;
просевальщик песка;
работник, занятый на испытаниях в натурных трубах и на испытаниях авиационных двигателей на испытательных установках;
рабочий, занятый на опрыскивании форм растворами фтористых присадок;
рабочий, занятый на прецизионном литье:
рабочий, занятый на разделке металла на шихтовом дворе;
рабочий, занятый транспортировкой шихты;
разливщик стали;
сборщик форм;
составитель фтористых присадок;
сталевар вакуумной печи и его подручный;
сталевар установки внепечной обработки стали и его подручный;
сталевар электропечи и его подручный;
стерженщик машинной формовки;
стерженщик ручной формовки;
стропальщик, занятый в обрубных, формовочных, стержневых отделениях и на выбивных площадках;
стропальщик, занятый съемкой грузов с опок;
сушильщик стержней, форм и формовочных материалов с опок;
транспортерщик, занятый на конвейерах транспортировкой горячей земли;
транспортерщик, занятый обслуживанием конвейеров у плавильных печей;
транспортировщик в литейном производстве, занятый на обрубных, формовочных, стержневых и выбивных участках работ;
уборщик в литейных цехах;
формовщик;
форсунщик;
чистильщик металла, отливок, изделий и деталей;
шихтовщик, занятый на шихтовом дворе;
штабелировщик металла.
Служащие:
мастер (старший) участка, занятый на изготовлении и обработке свинцово-цинковых, свинцовых штампов и изделий.

21-тарау. Сынап, қарапайым күкiрт, ксантогенат, күшәла, хром тұздары, күкiрттi натрий, аммоний молибдаты, сталинит, олардың қоспалары өндiрiсi. Алтын, күмiс, платина, платина тобындағы металдар аффинажы, сондай-ақ бағалы металдар өндірісі
52. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
бағалы металдар өндірісіндегі аппаратшы;
жарушы;
оқшаулаушы-үлдірлеуші;
түстi металлургия өнiмдерiн бақылаушы;
матрицалық табақтарды өңдеуші;
балқытушы;
көмекші жұмысшы;
сынамалық, талдау, спектралдық, зерттеу, бақылау-өлшеу және басқа зертханалардағы қызметкер;
тұрмыстық комбинаттар, үй-жайлар, жуыну бөлмесiнің жұмысшысы;
арнайы киімдердi қабылдаудағы, кептiрудегі, жуудағы және жөндеудегi жұмысшы;
технологиялық процестерде және жабдықтарды жөндеуде жұмыс iстейтiн жұмысшы;
өндiрiстiк ерітінділер мен ағынды суларды өңдеумен, шикiзатты, қышқылдарды, жартылай дайын өнiмдерді, дайын өнімдерді тасымалдаумен, шикізатты, қышқылдарды, жартылай өнiмдер мен дайын өнiмдердi орап салумен айналысатын жұмысшы;
көрсетiлген өндiрiстерде қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшы;
шикiзат, жартылай дайын өнiмдер, дайын өнімдер мен қалдықтарды сынамалау және өңдеумен, әперу және қабылдаумен айналысатын жұмысшы;
техникалық көміртегі өндірісінде жұмыс істейтін жұмысшы;
өнімді тазалаушы;
су ерiтiндiлерiн электролиздеушi.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
электрик;
энергетик (учаске, цех).
22-тарау. Жұмыс аймағының ауасында қауіптілігі 3-сыныптан төмен емес зиянды заттар болған кезде ұнтақ металлургиясы әдісімен бұйымдар өндіру
53. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
катодшы;
конвертерші;
елеу қондырғыларының машинисі;
ұста-пресс жабдықтарын баптаушы;
электр машиналарды ораушы;
қорғасынды дәнекерлеуші (қорғасын дәнекерлеуші);
темір ұнтақтарды күйдіру пешшісі;
барлық атаулардағы престеуші;
сіңіруші;
ұнтақтарды елеуші;
араластырушы;
жымдастырушы;
транспортерші;
шикіқұрамдаушы.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
жабдықты жөндеу жөніндегі шебер (аға);
механик;
байыту технологі.
5-бөлім. Металл өңдеу
1-тарау. Құю өндiрiсі
54. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
арматурашы;
шойын балқытушы;
ыстық илек орнағының біліктеушісі;
құю майларын қайнатушы;
шикіқұрам ауласындағы жарушы;
автомобиль жүргізушісі, оның ішінде арнайы (өрт сөндіретіннен басқа);
сұйық металды тасымалдайтын жүк тиегiштi жүргiзушi;
құюшы;
резеңке қоспаларды ыстықтай вулканизациялайтын вулканизаторшы;
құйманы түсіруші;
газ шаруашылығымен айналысатын газшы;
прибыльдер мен летниктердi ыстық күйiнде кесу жұмыстарын орындайтын газ кесушi;
гальваншы;
шахта пештерiнiң көрiкшiсi;
доломиттi ұсақтаумен және күйдiрумен айналысатын уатушы;
шойын балқытқышта және пештерде шикіқұрам құлатушы;
металл мен қорытпаларды машиналарда қысым астында құятын құюшы;
металл құюшы;
қайрақшы;
жер өңдеушi;
құйылған каркастарды әзірлейтін каркас дайындаушы;
шөмішші;
шойын қалып жинаушы-құрастырушы;
балқыту учаскесінде металды құю (бөліп құю), құйманы шабу және қағумен айналысатын құю өндірісін бақылаушы;
қара металдар өндірісін бақылаушы;
копершi;
балқыту пештерiнің жанындағы технологиялық пештердiң от жағушысы;
ортадан тепкіш машиналарда ортадан тепкiш-вакуумдiк және вакуумдiк құюмен айналысатын құюшы;
металл және қорытпа құюшы;
қысыммен құю машиналарындағы құюшы;
ыстық тәсілмен қалайылаушы;
май қайнатушы;
құлату машинасының машинисі;
шикіқұрам ауласында шабу және тазалау, қалыптау, өзектеу, жер дайындау бөлімшелерінде жұмыс істейтін кран машинисі (краншы);
ыстық учаскелерде жұмыс істейтін кран машинисі;
магнезиттi ұнтақтаумен айналысатын диірмен машинисi;
миксершi;
балқытылатын үлгілерді үлгілеуші;
қара майды жағумен, себумен және кептiрумен айналысатын эпоксид қара майын үлгілеу жөніндегі үлгіші;
балқыту пештерiнің жанындағы санитариялық-техникалық жабдықтардың монтажшысы;
стопорларды терушi;
металды қыздырушы;
егеуші;
құйылған құю машиналардың автоматтық ағын желiлерiн және машиналарда қысым астында қысым-қалыптарын реттеумен айналысатын құю машиналарының реттеушiсі;
күйдіруші;
шөміштерді майлаушы;
металл бетіндегі ақауларды өңдеушi;
шабушы;
шөміштер мен пештердi ыстық күйiнде жөндейтін отқа төтеп берушi;
автоматтар және автомат желілерінде операторшы-құюшы;
фасонды құймаларды егеушi;
металл күкірт ұнтағымен қалыптарды тозаңдатушы;
балауыз, головакс балқытушы;
металдар мен қорытпаларды балқытушы;
фурмдарға қызмет көрсететін балқытушы;
болат құю арналарын дайындаушы;
металды отырғызушы;
құм елеушi;
сынауда сынама қондырғыларында авиациялық қозғалтқыштарды және табиғи құбырларды сынайтын қызметкер;
нысандарға фторлы тұнбалар бүркумен айналысатын жұмысшы;
прецизионды құйма жұмысшысы;
шикіқұрам ауласында металды бөлетін жұмысшы;
шикіқұрамды тасымалдаумен айналысатын жұмысшы;
болат құюшы;
қалып құрастырушы;
фторлы тұнбалар құрастырушы;
вакуумды пештердің болат қорытушысы және оның көмекшісі;
пештен тыс болатты өңдеу қондырғысының болат қорытушысы және оның көмекшісі;
электр пешінің болат қорытушы және оның көмекшісі;
машинамен қалыптаудың өзекшiсi;
қолмен қалыптаудың өзекшiсi;
шабу, қалыптау, өзектеу бөлiмдерінде және қаққылау алаңдарындағы ілмектеуші;
опоктан жүктерді түсiретін ілмектеуші;
опоктан қалыптау материалдарын және өзектердi, қалыптарды кептiрушi;
конвейерде ыстық топырақты тасымалдайтын транспортерші;
балқыту пештерінің қасында конвейерлерге қызмет көрсететін транспортерші;
шабу, қалыптау, өзектеу және қаққылау учаскелерінде жұмыс істейтін құю өндірісінің тасымалдаушысы;
құю цехтарында жинаушы;
қалыптаушы;
бүркуші;
металдарды, құймаларды, бұйымдарды және бөлшектерді тазалаушы;
шикіқұрам аулаларында жұмыс істейтін шикіқұрамшы;
металды қатарлап үюші.
Қызметшілер:
қорғасын мырышты, қорғасын штамптарды және бұйымдарды дайындаумен және өңдеумен айналысатын учаске шебері (аға);

мастер, занятый на испытаниях турбореактивных судовых двигателей и судовых и тепловозных дизелей и дизель-генераторов с газотурбинным наддувом мощностью 800 лошадиных сил и более и числом оборотов турбины 17 тысяч оборотов в минуту;
мастер, занятый на ручной ковке.
Раздел 6. Химическое производство
Глава 1. Работники предприятий химической и нефтехимической отрасли промышленности, занятые не менее 80 % рабочего времени в нижеперечисленных производствах и работах
55. Активированного угля; алюмогеля; аэрогеля; альдегидов и их производных; аминов, их соединений; аммиака (включая газовое сырье); активированного пиролюзита; асбовинила; белой сажи, брома, его соединений; ванадиевых и сурьмяных соединений; выплавки серы независимо от способа; галоидопроизводных этилена, их полимеров и сополимеров; гератоля; гопкалита; графитно-коллидных препаратов; гуанидинов и их производных; двуокиси марганца; детергентов; диметилсульфата; десульфуратора; дипроксида; ингибиторов; ионообменных смол и полупродуктов для них; йода, его соединений; каустической соды; капролактама; камфоры; карбида кальция; карбюризаторов; катализаторов; кетонов, их производных; коагулянта; креолина; лакокрасочной продукции с применением органических растворителей; лаков и их смесей; меркаптанов; металлического натрия, калия, их окислов; металлических порошков химическим способом; минеральных и органических кислот, их соединений, производных, в том числе регенерации, денитрации и концентрации; минеральных солей; минеральных удобрений; мипоросепараторов; мочевины; мышьяка и его солей; необрастающих составов и токсинов к ним; нитросмесей; некаля, тиокола; обогащение мышьяковых, аппатито-нефелиновых, серных руд; органических и неорганических реактивов; окисей, перекисей, гидроперекисей и их соединений; окиси этилена и продуктов на ее основе; органических продуктов, синтезируемых на основе органического жирного, ароматического и гетероциклического сырья, в том числе продуктов для синтеза красителей, пигментов и лаков; оссеина; пиролиза углеводородов нефти, очистки, компримирования, разделения пирогаза, крекинг газа, природных газов; пластификаторов; пластмасс на основе; фенолов, крезолов, ксиленолов, резорцина, суммарных фенолов, меламина, анилина, фурфурола, тиомочевины, изоцианатов, полиамидов, полиуретанов, полиэфирных смол, простых и сложных эфиров целлюлозы; непрерывного и штапельного стекловолокна (исключая теплоизоляционное стекловолокно), а также изделии из него и стеклопластика; полидиена; поливинилпирролидона; полимеров и сополимеров акриловой и метакриловой кислот и их производных; полимеров простых виниловых эфиров; полиэтилентерефталатов, бутадиена, полиизобутилена, изопрена, латексов, пленочных и других материалов на их основе; полифосфатов; поликарбонатной пленки; поропластов; порофора; прессовочных материалов; производных бензола, бензоила, нафталина, их гомологов; простых, сложных эфиров; ртутных приборов и препаратов; резиновом, резинотехническом и шинном в цехах: подготовительных, подготовки сырья, вулканизации, изготовлении клеев для резины; светосоставов; свинца, ртути, хрома, их окислов, продуктов соединений; селена, теллура, селеновых, медных, цинковых соединений; сероуглерода; силикагеля; синтетических каучуков; синтетических витаминов (для химико-фармацевтической отрасли).

турбинасының айналым саны минутына 17 мың айналым және одан да көп және қуаты 800 ат күшіне тең үрлегіші бар газ турбиналық дизель-генераторларды және кеме мен тепловоз дизельдерін және турбореактивті кеме қозғалтқыштарын сынаумен айналысатын шебер;
қолмен қағып соғу шебері.
6-бөлім. Химия өндірісі
1-тарау. Төменде аталған өндiрiстер мен жұмыстарда өнеркәсiптiң химия және мұнай-химия салалары кәсiпорындарында жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер
55. Белсендірілген көмiр; алюмогель; аэрогель; альдегидтер және олардың туындылары; аминдер, олардың қоспалары; аммиак (газ шикiзатын қоса алғанда); белсендірілген пиролюзит; асбовенил; ақ күйе, бром, оның қосындылары; ванадийлi және сүрмелi қосындылар; алыну тәсiліне байланысты емес күкiрт құймалары; этиленнiң галоидотуындылары, олардың полимерлерi мен сополимерлерi; гератоль; гопкалит; графит-коллидты дәрі-дәрмектер; гуанидиндер және оның туындылары; марганецтің қос тотығы; детергенттер; диметилсульфат; дисульфуратор; дипроксид; ингибиторлар; ионауыспалы қарамайлар мен соларға арналған жартылай дайын өнiмдер; йод, оның қоспалары; каустикалық сода; капролактама; камфоралар; кальций карбиді; карбюризаторлар; катализаторлар; кетондар, оның туындылары; коагулянт; креолин; органикалық ерiткiштер қолданылатын лакбояу өнiмдерi; лактар мен олардың қосындылары; меркаптандар; металды натрий, калий, олардың қышқылдары; химиялық тәсiлмен алынған металл ұнтақтары; минералдық және органикалық қышқылдар, олардың қосындылары, туындылары оның iшiнде регенерациялар, денитрациялар және концентрациялар; минералдық тұздар; минералды тыңайтқыштар; мипоросепараторлар; несепнәрлер; күшәла және оның тұздары; өнбейтін құрамдар және оның токсиндері; нитроқоспалар; некаль, тиокол, күшәла, апатито-нефелиндi, күкiрттi кендерді байыту; органикалық және органикалық емес реактивтер; тотық және асқын тотық, гидроасқын тотықтар мен олардың қосындылары; этилен мен оның негiзіндегі өнiмдердің тотықтары; органикалық майлы, хош иiстi және гетероциклды шикізат негізінде синтезделетiн органикалық өнiмдер, соның ішінде бояулар, дақтар мен лактарды синтездеу өнiмдерi; оссеин; мұнай көмiрсутегi пиролизы; тазалау, компримирлеу, пирогаз бөліну, газ крекингi, табиғи газ; пластификаторлар; негiзi бар пласмассалартар; фенолдар, крезолдар, ксиленолдар, резорциндер, фенол қосындылары, меламин, анилин, фурфурол, тионесепнәрі, изоцианаттар, полиамидтер, полиуретандар, полиэфир қарамайы, жай және күрделi эфирлер целлюлозасы; үздiксiз және штапельды шыныталшықтары (жылу өткiзбейтiн шыныталшықтарын қоспағанда), сондай-ақ оның және шыныпластик өнiмдері; полидиен; поливинилпирролидон; акрилды және метакрилды қышқылдар және олардың туындыларының полимерлерi мен сополимерлерi; қарапайым винил эфирiнiң полимерлерi; полиэтилентерефтолатты, бутадиенді, полиизобутиленді, изопренді, латексті, үлдірлі және олардың басқа негiздегі материалдар; полифосфаттар; поликарбонат үлдірлері; поропластар; порофор; қысым материалдары; бензол, бензоил, нафталин, олардың гомолок туындылары; қарапайым, күрделi эфирлер; сынап аспаптары мен дәрі-дәрмектері; резеңке, резеңкетехникалық және дөңгелек цехтары; резеңкеге арналған желiм даярлау, шикiзат дайындау, вулканизациялау, әзiрлеу; жарық құрамдар; қорғасын, сынап, хром, олардың қышқылдары, қосындыларының өнiмдерi; селен, теллур, селендi, мысты, цинктi қосындылар; күкiрттi көмiртегi; силикогель; синтетикалық каучук; синтетикалық витаминдер (химия-фармацевтика саласы үшін).

56. Синтетических красителей, пигментов, их размол, сушка; синтетических смол, лаков; соединений бария, титана; спиртов, их производных; стирола, его производных; полимеров, сополимеров; сульфоугля; сцинтилляционных материалов; термочувствительных красок, карандашей; технических, кормовых фосфатов; технического углерода, материалов на его основе; углеводородов, их соединений; уротропина; фенола, его соединений; феромагнитного, пеногенераторного порошка, флотореагентов; формальгликоля; фосфора, фосфорной кислоты, их производных; фреонов всех классов; фригитов; фтора, его соединений; фторхлорорганических соединений; химикатов: для резины, каучука, сельского хозяйства, садоводства, медицинских препаратов, бензинов, смазочных, трансформаторных масел для борьбы с пылью, флотореагентов, пластических масс, искусственных волокон, для цветной, черно-белой кинофотопленки, бумаги для кинофотопромышленности; химических средств защиты растений, протравителей, отпугивающих средств, препаратов на их основе; химпоглотителя; хлора, его соединений; хлорвинила, его полимеров, сополимеров; целлозольвов; цианистых, роданистых соединений;цианатов, диизоцианатов, их производных; экстралина; элементоорганических соединений; эмалей, препаратов из драгметаллов; эмульсий жировых смесей, их умягчителей; этиловой жидкости; ядохимикатов.
57. Асфальтовых, пековых материалов, асфальтопековых масс и изделий из них; битума и битумных материалов; вспомогательных веществ для текстильной и других отраслей промышленности; глинозема; декоративных, эмульсионных, тертых, художественных, керамических, сухих красок, красок на натуральной олифе; иодобромной воды (добыча и приготовление); изделий из полиэтилена, композиций на основе полиэтилена и изделий из них; изделий из полимеров и сополимеров на основе фторохлорорганических соединений; изделий горячим способом: из пластических масс, композиционных материалов на основе пластмасс, винипласта, полихлорвинилового пластикат, фенольных и карбамидных пластикатов, пластмасс на основе полиамидов, полиметакриловых соединений, стирола и его сополимеров, изделий из органического стекла; квасцов; корунда синтетического; минеральных наполнителей; намоточных изделий; пластических масс на основе акриловых и метакриловых соединений; пласткожи и искусственных кож на волокнистой основе, искусственного каракуля: отделение химической подготовки волокна; природной и садочной соды (добыча); пропитки и обработки тканей, добыча природного сульфата и тенардита; резиновом, резинотехническом и шинном:

56. Синтетикалық бояулар, дақтар, олардың ұнтағы, кептiру; синтетикалық қарамай, лактар; барий, титан қосындылары; спирттер, олардың туындылары; стирол, оның туындылары; полимерлер, сополимерлер; сульфокөмiр; сцинтиляциялық материалдар; жылусезгiш бояулар, қарындаштар; техникалық, жем-азықтық фосфаттар; техникалық көмiртегi, оның негiзіндегі материалдар; көмiрсутегiлер, оның қосындылары; уротропин; фенол, оның қосындылары; ферромагниттi, пеногенераторлы ұнтағы, флотореагенттер; формагликоль; фосфор, фосфор қышқылы, оның туындылары; барлық, сыныптағы фриондар; фригидтер; фтор, оның қосындылары; фторхлорлы органикалық қосындылар; химикаттар: резеңке үшін, каучук, ауыл шаруашылығы, бау-бақша шаруашылығы, медициналық препараттар, бензиндер, шаңмен күресу үшiн жағар, трансформатор майлары, флотореагенттер, пластикалық массалар, жасанды талшықтар, түрлi- түстi, қара-ақ кинофотоүлдірлер қағаздары, кинофотоөнеркәсiбiне арналған қағаздар, өсiмдiктердi қорғауға арналған химиялық құралдары, уландыратын, қорқытатын құралдар, солардың негiзіндегі дәрі-дәрмектер; химиялық сорғыштар, хлор, оның қосындылары; хлорвинил, оның полимерлерi, сополимерлерi; целлозольфтері; цианистi, роданистi қосындылар; ционадтар, диизоционаттар, олардың туындылары; экстралин; элементорганикалық қосындылар; эмальдары, бағалы металдардан, препараттар; майлы қосындылар эмульсиялары, олардың жұмсартушылары; этил сұйығы; улы химикаттар.
57. Асфальт, пісіру материалдары, асфальтпісіру массалары және оның бұйымдары; битум және битум материалдары; өнеркәсіптің тоқыма және басқа салаларына арналған қосалқы заттар; глинозем, декоративті, эмульсиялық, ұнтақталған, көркемдік, керамикалық, құрғақ сырлар, табиғи олифа сыры; иодбромды су (шығару және әзірлеу); полиэтиленнен жасалған бұйымдар, полиэтилен негізіндегі композициялар және олардан жасалған бұйымдар; фторхлорорганикалық құрам негізіндегі полимерлер және сополимерлерден жасалған бұйымдар; ыстық тәсілмен жасалған бұйымдар: пластикалық массадан, пластмасса, винипласт, полихлорвинилді пластикат негізіндегі композициялық материалдардан, фенолды және карбамидті пластикаттар, полиамидтер негізіндегі пластмассалар, полиметакрилді құрамалар, стирол және оның сополимерлері, органикалық әйнектен жасалған бұйымдар; ашудастар; синтетикалық корунд; минералды толтырғыштар; орағыш бұйымдар; акрилді және метакрилді құрама негізіндегі пластикалық массалар; пластикалық былғары мен талшықты негіздегі жасанды былғарылар, жасанды қозыелтірі: талшықты химиялық дайындау бөлімшесі; табиғи және тұнбалы сода (өндіру); маталарды сіңдіру және өңдеу, табиғи сульфат және тенардит өндіру; резеңкелік, техникалық және дөңгелектік резеңке:

1. В цехах (участках): на каландровых, сборочных, рукавных, транспортных лент, ремней, автокамерных, формовой и неформовой техники (за исключением обработки резиновых формовых и неформовых деталей), резиновой обуви (за исключением участков сортировки и упаковки), закройно-намазочных, маканных изделий, эбонита и изделий из него, воздухоплавательного и инженерного имущества, губчатых изделий, средств химической защиты, прорезиненных тканей, гуммирования закрытых емкостей и химической аппаратуры, валов и других изделий, регенерата (за исключением участков старой резины и подготовительных цехов), гуттаперчи.
2. На участках: подготовительных, подготовки сырья, вулканизации, изготовлении клеев для резины; размола, сушки кизельгура; резиновых деталей обуви и резинотехнических изделий; свинцовых туб; сернистого железа; слоистых пластиков; соляного рассола и рапы; текстолита; технических и плащевых тканей с полихлорвиниловыми, каучуковыми, масляными и нитропокрытиями, за исключением работ по подготовке тканей, нетканой основы, трикотажа и других видов подложки; углекислоты всеми методами; целлулоида.
58. В цехах (отделениях, участках) переработки и утилизации твердых, жидких и газообразных отходов от всех производств, перечисленных в Списке № 1, утвержденном Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1999 года № 1930 "Об утверждении Списка № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда" (далее – Список № 1) на регенерации серебросодержащих отходов кинофотоматериалов, рекуперации и ректификации растворителей; на работах в газогенераторных цехах и станциях технологического назначения; на очистке цистерн, емкостей и химаппаратуры, мойке и обработке возвратной тары из-под вредных химпродуктов, перечисленных в Списке № 1.
59. На нейтрализации и очистке промышленных сточных вод, обезвреживании вредных паров и газов; на размоле, сушке, смешении, растворении, подготовке, расфасовке, разливке, затаривании, погрузке, разгрузке насыпью, упакованных в бумажные (полиэтиленовые) мешки химпродуктов, перечисленных в Списке № 1; на гуммировании закрытых емкостей и трубопроводов; на рекуперации бензина; на ремонте, эвакуации, испытании хлорных баллонов и баллонов из-под других вредных химпродуктов, перечисленных в Списке № 1.

1. Цехтарда (учаскелерде): каландрлық, жинақтаушы, тармақтық, тасымалдауыш таспалар, қайыстар, автокамералық, қалыптық және қалыптық емес техника (резеңкелік қалыптық және қалыптық емес бөлшектерді өңдеуді қоспағанда), резеңкелік аяқ киім (сұрыптау және буып-орау учаскелерін қоспағанда), пішіп-жағу, малу бұйымдары, эбонит және одан жасалған бұйымдар, ауамен жүзу және инженерлік мүлік, кеуек бұйымдар, химиялық қорғану құралдары, резеңкеленген маталар, жабық ыдыстар мен химиялық аппаратураларды, біліктерді және басқа заттарды, регенерат (ескі резеңке учаскелерді мен дайындау цехтарын қоспағанда) гуммирлеу, гуттаперча.
2. Учаскелерде: даярлау, шикізат дайындау, вулканизациялау, резеңке үшін желім әзірлеу; кизельгур тарту, кептіру; аяқ киім мен резеңке техникалық бұйымдардың резеңкелік бөлшектері; қорғасынды туба; күкіртті темір; қаттама пластиктер; қышқылдар мен рапалар тұздықтары; текстолит; полихлорвинилді, көксағыз, майлы және нитроқаптамалы техникалық және күртелік маталарға, мата даярлау, тоқылмаған негіз, трикотаж және басқа төсемелердің түрлерін; барлық тәсілмен алынған көмір қышқылдарын, целлулоидты жұмыстарын қоспағанда.
58. "Жерасты және ашық кен жұмыстарындағы, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 1 Тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 10 желтоқсандағы № 1930 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі – № 1 тізім) № 1 тізімде тізбектелген барлық өндірістердің қатты, сұйық және газ тәрізді қалдықтарын қайта өңдеу және қайта пайдалану цехтарында (бөлімшелерінде, учаскелерінде) күмісқұрамдас қалдықтары бар кинофотоматериалдарды регенерациялаудағы ерітінділерді рекуперациялау және ректификациялау; газгенераторлы цехтар мен технологиялық мақсаттағы станциялардағы жұмыстарда; № 1 тізімде санамаланған зиянды химиялық өнімдерден қайтарылатын ыдыстарды өңдеу мен жуу, цистерналарды, сыйымды ыдыстарды және химиялық аспаптарды тазалауда; өнеркәсіптік ағынды суды бейтараптандыру және тазалау, зиянды булар мен газдарды зиянсыздандыруда.
59. № 1 тізімде тізбектелген химиялық өнімдердің қағазбен қапталған (полиэтиленді) қаптарын уатуда, кептіруде, ауыстыруда, ерітуде, әзірлеуде, өлшеп-орауда, құюда, ыдысқа салуда, тиеуде, үйінділеп босатуда; жабық ыдыстар мен мұржақұбырларды гуммирлеуде; бензинді рекуперациялауда; № 1 тізімде санамаланған хлорлы баллондарды және өзге де зиянды химиялық өнімдерден босаған баллондарды жөндеуде, эвакуациялауда, сынақтан өткізуде.

60. Рабочий и мастер, старший мастер, механик и энергетик, занятый на ремонте, профилактике, обслуживании технологического и электрооборудования в производствах, перечисленных в Списке № 2, утвержденном Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1999 года № 1930 "Об утверждении Списка № 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей на работах с вредными и тяжелыми условиями труда" (далее – Список № 2) контрольно-измерительных приборов и вентиляции химических производств, перечисленных в Списке № 1 и в Списке № 2; рабочие, занятые ремонтом высотных сооружений химических предприятий при канатном способе ведения работ:
Рабочие:
агломератчик;
дезактиваторщик;
изолировщик;
котельщик;
машинист по стирке и ремонту спецодежды, занятый на стирке зараженной токсическими веществами спецодежды;
оператор заправочных станций;
оператор технологических установок;
оператор товарный;
фильтропрессовщик;
чистильщик;
Служащие:
работник газогенераторных, аммиачно-холодильных и ртутно-выпрямительных установок, военизированных и других газоспасательных подразделений;
работник лабораторий цехов и производств;
работник отдела технического контроля, работающие в перечисленных выше производствах;
работник цеха, отделений, участка антикоррозийных составов и покрытий;
работник, занятый в специальных производствах (включая очистку цистерн, емкостей, мойку, ремонт и обработку тары по спецпроизводствам и из-под токсических веществ) и в лабораториях с химическими спецвеществами;
работник, занятый контролем воздушной среды при нанесении защитных покрытий;
работник, занятый наполнением хлором баллонов и контейнеров, а также на разливе хлора в производстве хлора;
рабочий, мастер (старший мастер), механик и энергетик цеха, занятые не менее 80 % рабочего времени на ремонте, профилактике обслуживании технологического оборудования и электрооборудования (кроме контрольно-измерительных приборов и вентиляции), коммуникаций, дегазации производственной канализации и тоннелей в вышеперечисленных производствах и подразделениях;
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в производстве ронгалита и сульфированных жировых продуктов;
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в резиновом, резинотехническом и шинном производствах, на участках подготовительных, подготовка сырья, вулканизации, изготовления клея для резины.
Глава 2. Производство продукции: неорганической химии, удобрений, полимеров, пластических масс (включая композиционные материалы, стеклопластики и полеуритан, в том числе методом напыления), каучуков, лакокрасочной, бытовой химии, органического синтеза, синтетических красителей, нефтехимической, резинотехнической и асбестовой, химических реактивов, высокочистых веществ в отдельных цехах, отделениях, на участках и установках при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ 1 или 2 классов опасности, а также канцерогенов

60. № 1 тізімде және "Еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 2 Тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 10 желтоқсандағы № 1930 қаулысымен бекітілген № 2 тізімде (бұдан әрі – № 2 тізім) санамаланған бақылау-өлшеу құралдары мен химиялық өндірістердің желдеткіштерін, № 2 тізімде тізбектелген өндірістердің технологиялық және электр құрал-жабдықтарын жөндейтін, алдын алу шараларын жүргізетін жұмысшы мен шебер, аға шебер, механик пен энергетик; кәсіпорындардың биік ғимараттарын жөндеу жұмыстарын арқанды тәсілмен жүргізетін жұмысшылар:
Жұмысшылар:
агломератшы;
дезактиваторшы;
оқшаулаушы;
қазаншы;
улы заттармен зарарсыздандырылған арнайы киімді жуумен айналысатын арнайы киім жуу және жөндеу жөніндегі машинисі;
құю станцияларының операторы;
технологиялық қондырғылар операторы;
тауар операторы;
сүзгіқысымшы;
тазалаушы.
Қызметшілер:
әскерилендірілген және басқа да газдан құтқару бөлімшелеріндегі газгенераторлы, аммиак-тоңазытқыш және сынапты-түзегіш қондырғыларының қызметкері;
өндірістер мен цехтар зертханаларының қызметкері;
жоғарыда санамаланған өндірістерде жұмыс істейтін техникалық бақылау бөлімінің қызметкері;
коррозияға қарсы құрамдар мен қаптау цехтарының, бөлiмшелерiнің, учаскелерінің қызметкері;
арнайы химиялық заттар зертханаларында және арнайы өндiрiстерде (цистерналарды, сыйымды ыдыстарды тазалау, жуу, улы заттардан босаған және арнайы өндiрiстiк ыдыстарды жөндеу және өңдеудi қоса алғанда) iстейтiн қызметкер;
қорғаушы бүркенгіштерді қаптағанда ауаны бақылайтын қызметкер;
баллондар мен контейнерлерге хлор толтыратын, сондай-ақ хлор өндiрiсіндегі хлорды құятын қызметкер;
технологиялық жабдықтарға және электр жабдықтарына (желдеткiштер мен бақылау-өлшеу құралдарынан басқасы), коммуникацияларға, жоғарыда көрсетiлген өндiрiстер мен бөлiмшелерді өндiрiстiк кәріздер мен тоннельдердi газсыздандыруға қызмет көрсетудің алдын алумен, жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын цехтың жұмысшысы, шебері (аға шебері), механигі және энергетигі;
ронгалит және сульфирленген май өнiмдерiн өндіруде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер;
резеңке, резеңке техникалық және дөңгелек өндiрiсіндегі, даярлау учаскелерінде шикiзат дайындау, вулканизациялау, резеңке үшін желiм дайындауда жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
2-тарау. Өнімдер өндірісі: бейорганикалық химия, тыңайтқыштар, полимерлер, пластикалық массалар (композициялық материалдарды, шыныпластиктер мен полеуританды, соның iшiне бүрку әдiсiн қосқанда), каучуктер, лакбояулар, тұрмыстық химия, органикалық синтез, синтетикалық бояулар, мұнай-химиялық, резеңкетехникалық және асбестік, химиялық реактивтер, жекелеген цехтарда, бөлiмшелерде, учаскелерде тазалығы жоғары заттар, қондырғылардың жұмыс аймағының ауасында қауiптiлiгi 1 және 2-сыныптық зиянды заттар, сондай-ақ канцерогендер өндірісі

61. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе:
Рабочие:
дезактиваторщик;
изолировщик;
контролер, занятый в отделе технического контроля;
кровельщик;
оператор технологических установок;
оператор товарный;
приборист по обслуживанию контрольно-измерительных приборов и автоматики;
рабочий и мастер, занятый на ремонте и обслуживании технологического оборудования и электрооборудования в перечисленных производствах;
рабочий, занятый на ремонте, профилактике и обслуживании контрольно-измерительных приборов и автоматики и коммуникаций в нижеследующих цехах, участках и отделениях в подготовительном (приготовительном), текстильном, прядильном, ткацком, аппаратном, набивочном, автотракторных деталей, автоформованных деталей, спиральнонавитых прокладок, картона и фильтров, паранитовом, вальцленты (эластичного материала), опытно-экспериментальном, промтехники;
фильтропрессовщик;
чистильщик.
Служащие:
мастер (старший) по ремонту оборудования (кроме контрольно-измерительных приборов и вентиляции);
энергетик, занятый в вышеперечисленных цехах, участках и отделениях.
Глава 3. Производство взрывчатых, инициирующих веществ, порохов и снаряжение боеприпасов
62. Производство серной, азотной кислот их солей, окислителей жидких ракетных топлив на основе крепкой азотной кислоты, селена, денитрации и концентрации отработанных кислот, рекуперации кислот в производствах взрывчатых веществ и порохов:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе и на ремонте при отработке и производстве указанных продуктов.
63. Отработка и изготовление взрывчатых веществ, включая промышленные взрывчатые вещества:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе и на ремонте при отработке новых взрывчатых веществ, а также в производстве всех видов взрывчатых веществ.
64. Отработка новых и производство всех видов порохов, зарядов твердого топлива, пиротехнических безгазовых и малогазовых составов, огнесмесей, огнеприводного и детонирующего шнура, зарядов, сгорающих гильз, окислителей жидких ракетных топлив на основе крепкой азотной кислоты, а также полуфабрикатов и композиций на их основе:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе и на ремонте при отработке и производстве указанных продуктов (за исключением работников, занятых на изготовлении металлических оболочек для воспламенителей).
65. Производство хлопковой целлюлозы, пироксилина и коллоксилина:

61. Технологиялық процесте жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
дезактиваторшы;
оқшаулаушы;
техникалық бақылау бөлімінің бақылаушысы;
шатыршы;
технологиялық қондырғылар операторы;
тауар операторы;
бақылау-өлшеу құралдарына және автоматикаға қызмет көрсететін аспапшы;
аталған өндiрiстердегi технологиялық жабдықтарын және электр жабдықтарын жөндейтін және қызмет көрсететін жұмысшы мен шебер;
төмендегі цехтардағы, учаскелердегі және бөлімшелердегі дайындау (әзірлеу), тоқыма, иіру, тоқу, құралдау, баспасуреттеу, автотракторлар бөлшектері, автоқалыпталған бөлшектер, спираль тәріздес оралған төсемдер, картон және сүзгілер, паранит, вальцтаспалар (эластикалық материал), сынақ-тәжірибелі, өнеркәсіптік техниканың, бақылау-өлшеу құралдарының және автоматика мен коммуникациялардың профилактикасымен, жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшы:
сүзгіпрестеуші;
тазалаушы.
Қызметшілер:
жабдықтарды (бақылау-өлшеу құралдарынан және желдеткiштен басқасын) жөндейтін шебер (аға);
жоғарыда көрсетілген цехтарда, учаскелерде және бөлімшелерде жұмыс істейтін энергетик.
3-тарау. Жарылғыш, бастамашы заттар, оқ-дәрілер мен ату жарақтарының өндірісі
62. Күкiрттi, азот қышқылдары, олардың тұздарының, күштi азот қышқылы негiзіндегі сұйық ракета отындарының тотықтырғыштары, селен, өңделген қышқылдардың денитрациясы мен концентрациясы, жарылғыш заттар мен оқ-дәрi өндiрiсіндегі қышқылдарды рекуперациялау өндiрiсi:
аталған өнiмдердi өндіру мен өңдеу кезіндегі технологиялық процесте және жөндеуде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
63. Жарылғыш заттарды, өнеркәсiптiк жарылғыш заттарды қоса алғанда өңдеу мен жасау:
жаңа жарылғыш заттарды, сондай-ақ жарылғыш заттардың барлық түрiн өндiрісте өндіру мен өңдеу кезіндегі технологиялық процесте және жөндеуде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
64. Оқ-дәрiлердiң, қатты отын зарядтарының, газсыз және аз газды пиротехникалық құрамдардың, от қоспаларының, от жеткізушi және тұтату пiлтесiнiң, зарядтардың, жанғыш гильзалардың, күштi азот қышқылы негiзіндегі сұйық ракета отынының тотықтырғыштарын, сондай-ақ олардың негiзіндегі жартылай фабрикаттар мен композициялардың жаңа түрлерiн әзiрлеу мен барлық түрлерiн өндiру:
аталған өнiмдердi (тұтанғыштар үшiн металл қабықша әзiрлеумен айналысатын жұмыскерлерді қоспағанда) өндіру мен өңдеу кезіндегі технологиялық процесте және жөндеуде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
65. Мақта целлюлозасын, пироксилин және коллоксилин өндiру:

1) работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе производств коллоксилина, кроме рабочих, занятых на отбелке, сушке, промывке линта, нейтрализации вод и приготовления водоумягчительных растворов.
2) работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе производства и на ремонте, при приготовлении пироксилина, растворов гипохлорита, бучении, промывке, отбелке и сушке.
66. Сероперегонное и сероплавильное производство:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе и на ремонте в указанном производстве.
67. Производство эфира, коллодия, рекуперация и ректификация растворителей:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологических процессах и на ремонте в указанных производствах.
68. Сборка, разборка, снаряжение, расснаряжение, ремонт всех видов боеприпасов, боевых частей, снаряженных твердотопливных ракетных двигателей, пиротехнических изделий, средств инициирования, других комплектующих, содержащих продукты, указанных в пунктах 63 и 64 настоящего подраздела.
69. Утилизация и уничтожение ракет, боеприпасов и их элементов, снаряженных твердыми топливами, порохами, взрывчатыми веществами и пиротехническим составами:
1) работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе и на ремонте в указанных производствах, а также при отработке новых технологий этих производств.
2) работники, занятые утилизацией и уничтожением ракет, боеприпасов и их элементов, снаряженных твердыми топливами, порохами, взрывчатыми веществами и пиротехническими составами.
70. Производство метола, селективного растворителя, динитрокрезоляторов натрия и аммония:
Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологических процессах и на ремонте в указанных производствах.
71. Испытание всех видов боеприпасов, боевых частей, снаряженных (пороховых, реактивных жидкостных, твердотопливных) ракетных двигателей, их агрегатов, двигательных установок и блоков ракет, пиротехнических изделий, средств инициирования и других комплектующих, а также продуктов, указанных в пунктах 63 и 64 настоящего подраздела:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени при подготовке и проведении испытаний на полигонах, испытательных станциях и стендах.
Глава 4. Производство фосфора, термической фосфорной кислоты, их производных
72. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на ремонте, профилактике и обслуживании контрольно-измерительных приборов и автоматики и коммуникаций в производствах фосфора и термической фосфорной кислоты:
Рабочие:
агломератчик;
аппаратчик всех наименований;
водитель автопогрузчика;
гpузчик-выгpузчик;
дробильщик;
кабельщик-спайщик;
контролер качества сырья, продукции и отходов производства;
котельщик;
машинист бульдозера;
машинист конвейера;
машинист крана;
машинист насосных установок;
машинист погрузочной машины;
машинист эксгаустера;
машинист экскаватора;
монтажник санитарно-технического оборудования;
наладчик сварочного и газового оборудования;
оператор прачечной;
пропитчик электротехнических изделий;
слесарь механосборочных работ;
тракторист;
шихтовщик;
электромонтер по ремонту и обслуживанию линий и сооружений телекоммуникации, телефонной связи;
электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электромашин;
электрослесарь по обслуживанию и ремонту электромашин.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
технолог.

1) коллоксилин өндiрiсiнiң технологиялық процесiндегі линттi ағартатын, кептiретін, жуатын, суларды бейтараптандыратын және суды жұмсартқыш ерiтiндiлердi әзiрлейтін жұмысшылардан басқалары, жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
2) пироксилин, гипохлорид ерiтiндiсiн әзiрлеуде, жуу, ағарту және кептiрудегi өндіру мен өңдеу кезіндегі технологиялық процесте және жөндеуде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
66. Күкiрт айдау және күкiрт балқыту өндiрiсi:
аталған өндiрiстегі технологиялық процесте және жөндеуде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
67. Эфир, коллодий өндірісі, ерiтiндiлердi рекуперациялау және ректификациялау:
аталған өндiрiстегі технологиялық процесте және жөндеуде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыскерлер.
68. Барлық әскери жабдықтарды, әскери бөлшектерді, қатты отынмен жабдықталған ракета қозғалтқыштарын, пиротехникалық бұйымдарды, жарылуға түрткi болатын құралдарды 63 және 64-тармақтарда көрсетiлген өнiмдері бар басқа да құрастырушыларды жинау, бөлшектеу, жабдықтау, қайта жабдықтау және жөндеу.
69. Ракеталарды, әскери жабдықтарды және қатты отынмен, оқ дәрiмен, жарылғыш заттармен және пиротехникалық құралдармен жабдықталған олардың элементтерiн кәдеге жарату және жою:
1) жаңа жарылғыш заттарды, сондай-ақ жарылғыш заттардың барлық түрiн өндiрісте өндіру мен өңдеу кезіндегі технологиялық процесте және жөндеуде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер;
2) ракеталарды, әскери жабдықтарды және олардың қатты отынмен, оқ дәрiмен, жарылғыш заттармен және пиротехникалық құралдармен жабдықталған элементтерiн кәдеге жарататын және жоятын жұмыскерлер.
70. Метол, селективтiк ерiтiндi, натрий және аммоний динитрокрезоляторы өндiрiсi:
аталған өндiрiстегі технологиялық процесте және жөндеуде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
71. Оқ-дәрілердің барлық түрлерін, ракеталардың жойғыш бөліктерін, снарядталған (оқ-дәрілі, реактивті сұйық, қатты отынды) ракеталық қозғалтқыштарды, олардың агрегаттарын, ракеталардың қозғалтқыш қондырғыларын және блоктарын, пиротехникалық бұйымдарды, бастамашы құралдарды және басқа да жинақтаушыларды, сондай-ақ осы кіші бөліктің 63 және 64-тармақтарда көрсетілген өнімдерді сынақтан өткізу:
полигондарда, сынақ станцияларында және стенділерде сынақтарға дайындалатын және оларды өткізетін жұмыскерлер.
4-тарау. Фосфор, термиялық фосфор қышқылы, оның туындыларының өндірісі
72. Фосфор, термиялық фосфор қышқылы өндірісіндегі бақылау-өлшеу құралдарын және автоматика мен коммуникацияларды жөндейтін, алдын алатын және қызмет көрсететін жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
агломератшы;
барлық аталымдағы аппаратшы;
автотиегiш жүргiзушiсi;
жүкшi-жүк түсiрушi;
уатушы;
кәбілшi-дәнекершi;
шикiзаттың, өнiмнің сапасын және өндiрiс қалдықтарын бақылаушы;
қазаншы;
бульдозер машинисi;
конвейер машинисі;
кран машинисi;
сорғы қондырғысының машинисі;
тиегiш машина машинисі;
эксгаустер машинисі;
экскаватор машинисі;
санитариялық-техникалық жабдық монтажшысы;
пісіру және газды жабдықтарды жөндеушi;
кiр жуатын орын операторы;
электротехникалық бұйымдарды сіңдіруші;
механизм жинайтын жұмыстар слесарі;
тракторшы;
шикіқұрамшы;
телефондық байланыс, телекоммуникация құрылымдары мен оның желілеріне қызмет көрсететін және жөндейтін электромонтері;
электромашиналардың оқшауларын және орамдарын жөндейтін электромонтері;
электромашиналарға қызмет көрсететін және жөндеу жөніндегі электрослесарь.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
технолог.

Глава 5. Производство экстракционной кислоты и минеральных удобрений на ее основе
73. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на данном производстве:
Рабочие:
аппаратчик выпаривания;
аппаратчик нейтрализации;
аппаратчик подготовки сырья, отпуска полуфабриката и готовой продукции;
аппаратчик разложения;
аппаратчик рассева;
аппаратчик сушки;
бункеровщик;
изолировщик на термоизоляции;
кислотоупорщик-гуммировщик;
машинист компрессорной установки;
машинист насосных установок;
монтажник оборудования химической и нефтехимической промышленности;
огнеупорщик;
оператор прачечной;
рабочий, занятый на ремонте, профилактике и обслуживании контрольно-измерительных приборов и автоматики и коммуникаций в производствах экстракционной фосфорной кислоты и минеральных удобрений;
свинцовопаяльщик;
слесарь аварийно-восстановительных работ;
футеровщик (кислотоупорщик);
электромонтер по ремонту и обслуживанию линий и сооружений телекоммуникации, телефонной связи;
электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электромашин.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
технолог.
Глава 6. Производство кормовых обесфторенных фосфатов
74. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на данном производстве:
Рабочие:
аппаратчик абсорбции;
аппаратчик гранулирования;
аппаратчик обжига;
аппаратчик подготовки сырья, отпуска полуфабрикатов и готовой продукции;
машинист котла;
машинист мельниц;
машинист насосных установок;
машинист перегружателей;
работники на эмалировке и обжиге изделий, на вакуумировочных работах и на работах по получению водорода;
рабочий, занятый на ремонте, профилактике и обслуживании технологического и электрооборудования;
слесарь по ремонту и обслуживанию технологического оборудования.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью отделений, участков, цехов, в том числе:
мастер (старший);
механик;
технолог.
Глава 7. Производство карбоксиметилцеллюлозы, бризола и релина
75. Работники, занятые не менее 80 % рабочего в технологическом процессе производства целлулоида и изделий из него при горячем прессовании, искусственной кожи, нитромастики, нитролаков, нитроэмалей, суховальцованной пасты, нитролинолеума и других продуктов на основе нитроклетчатки.
Глава 8. Общие профессии основных и опытных производств взрывчатых веществ, порохов, пиротехнических, дымовых и инициирующих веществ

5-тарау. Экстракциялық қышқыл және оның негізінде минералдық тыңайтқыштар өндiрiсі
73. Бұл өндiрiсте жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында істейтін жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
буландыру аппаратшысы;
бейтараптандыру аппаратшысы;
шикiзатты дайындау, жартылай дайындалған өнімді және дайын өнiмді жіберу аппаратшысы;
жiктеу аппаратшысы;
себу аппаратшысы;
кептіру аппаратшы;
бункерші;
термооқшаулаудағы оқшаулаушы;
қышқылға төзімдетуші гуммирлеуші;
компрессорлық қондырғылардың машинисі;
сорғы қондырғысының машинисі;
химия және мұнай-химия өнеркәсiбі жабдықтарының монтажшысы;
отқа төтеп беруші;
кiр жуатын орын операторы;
экстракциялық фосфор қышқылы және минералдық тыңайтқыштар өндірісіндегі бақылау-өлшеу құралдарына және автоматика және коммуникацияларды жөндейтін, алдын алатын және қызмет көрсететін жұмысшы;
қорғасын дәнекерлеуші;
авариялық-қалпына келтіру жұмыстары слесарі;
футерлеуші (қышқылға төтеп беруші);
телекоммуникация құрылымдары және телефондық байланыс желілерін қызмет көрсететін және жөндейтін электромонтер;
электромашиналардың орамдарымен оқшаулануын жөндейтін электромонтер.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
технолог.
6-тарау. Жемшөп фторсыздандырылған фосфат өндiрiсі
74. Бұл өндiрiсте жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
абсорбция аппаратшысы;
түйiршектеу аппаратшысы;
күйдiру аппаратшысы;
шикiзатты дайындау, жартылай дайындалған өнімді және дайын өнiмді жіберу аппаратшысы;
қазандық машинисi;
диірмен машинисі;
сорғы қондырғысының машинисі;
қайта жүктелгiш машинисі;
сутегі алу жұмыстарында және вакуумдеу жұмыстарында, бұйымдарды күйдiру және эмальдаудағы жұмыскерлер;
технологиялық және электр жабдықтарына жөндейтін, алдын алатын және қызмет көрсететін жұмысшы;
технологиялық жабдықты жөндейтін және қызмет көрсететiн слесарь.
Қызметшілер:
Бөлімшелердің, учаскелердің, цехтардың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
технолог.
7-тарау. Карбоксиметилцеллюлоза, бризол және релин өндірісі
75. Целлулоид және одан ыстық нығыздау арқылы бұйым жасау, жасанды былғары, нитромастика, нитролак, нитроэмаль, құрғақ жаншылған паста, нитролинолеум және нитроклетчатка негізіндегі басқа да өнімдер өндірістеріндегі технологиялық процесінде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында істейтін жұмыскерлер.
8-тарау. Негізгі және тәжірибелі жарылғыш заттар, оқ-дәрілер, пиротехникалық, түтіндегіш және бастамашы заттар өндірісінің жалпы кәсіптері

76. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в производственных цехах (участках) заправкой ракетно-космической техники компонентами жидкого ракетного топлива.
77. Рабочие, занятые не менее 80 % рабочего времени на очистке емкостей, химической аппаратуры и оборудования, мойке и обработке возвратной тары из-под токсических продуктов.
78. Рабочие, занятые не менее 80 % рабочего времени на нейтрализации и очистке промышленных вод; на утилизации твердых, жидких и газообразных отходов, а также газоспасательными работами.
Глава 9. Лаборатории (отделы) предприятий и организаций. Базы ликвидации, цеха (участки, лаборатории, станции) заправки ракетно-космических средств, нейтрализации и демонтажа ракетного вооружения, загрязненного компонентами жидкого ракетного топлива
79. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени демонтажем, нейтрализацией ракетного вооружения, ракетно-космической техники и средств индивидуальной защиты, загрязненных компонентами ракетного топлива.
Раздел 7. Атомная промышленность
Глава 1. Добыча сырья, содержащего радиоактивные вещества и бериллий
80. Работы на шахтной поверхности:
1) рабочие занятые не менее 80 % рабочего времени на погрузке, разгрузке, сушке, сортировке и упаковке сырья, содержащего радиоактивные вещества и бериллий;
2) рабочие и служащие, занятые не менее 80 % рабочего времени на ремонте оборудования рудников и шахт, загрязненного радиоактивными веществами и бериллием.
81. Открытые горные работы:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на эксплуатационных участках по добыче открытым способом радиоактивного, бериллиевого сырья, золотосодержащих руд, а также способом подземного и кучного выщелачивания радиоактивного сырья в условиях радиационной вредности.
82. Обогащение радиоактивного сырья:
работники, занятые не менее 80 % рабочего в условиях радиационной вредности на погрузке и разгрузке радиоактивного сырья, в технологических процессах по обогащению указанного сырья, а также на ремонте оборудования, загрязненного радиоактивными веществами (в том числе на предприятиях этого профиля за границей).
83. Производство радиоактивных веществ; изготовление изделий из радиоактивных веществ и их соединений:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе производства радиоактивных веществ, изготовлении изделий из радиоактивных веществ и их соединений, а также на ремонте и обслуживании оборудования, загрязненного радиоактивными веществами.

76. Өндіріс цехтарында (учаскелерінде) ракеталық-ғарыштық техникаға сұйық ракеталық отын құрауыштарын құятын жұмыс уақытының кемінде 80 % жұмыс істейтін жұмыскерлер.
77. Улы өнімдерден босаған сыйымдылықтарды, химиялық құралдарды және жабдықтарды тазалайтын, қайтымды сыйымды ыдыстарды жуу және өңдеуде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмысшылар.
78. Өнеркәсіптік суды бейтараптандыратын және тазалайтын, қатты, сұйық және газ түріндегі қалдықтарды кәдеге жарататын, сондай-ақ газдан құтқаруда жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмысшылар.
9-тарау. Кәсіпорындар және ұйымдардың зертханалары (бөлімдері). Жою базалары, ракеталық-ғарыштық құралдарға май құю, сұйық ракеталық отын бөлшектерімен ластанған ракеталық қару-жарақтарды бейтараптандыру және демонтаждау цехтары (учаскелері, зертханалары, станциялары
79. Ракеталық отын құрамы бөліктерімен ластанған ракеталық қару-жарақтарды, ракеталық-ғарыштық техниканы және жеке қорғану құралдарын демонтаждау, бейтараптандыруда жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
7-бөлім. Атом өнеркәсібі
1-тарау. Құрамында радиоактивтi заттары мен берилийi бар шикiзат өндiру
80. Шахта үстіндегі жұмыстар:
1) радиоактивтi заттармен және берилийi бар шикiзаттарды тиейтін, түсiретін, кептiретін, сұрыптайтын және буып-түйетін жұмыстарда жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында істейтін жұмысшылар.
2) радиоактивтi заттары мен берилиймен ластанған кенiштер мен шахталардың жабдықтарын үнемі жөндейтін жұмыстарда жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында істейтін жұмысшылар мен қызметшілер.
81. Ашық кен жұмыстары:
ашық тәсiлмен құрамында алтын кенi бар радиоактивтi, берилий шикiзатын ашық әдiспен, сондай-ақ радиоактивтi зияндылық жағдайында радиоактивтi шикiзатты жер астында және қолмен сiлтiсiздендiру әдiсiмен үнемi қазып алатын жұмыстарда жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
82. Радиоактивтi шикiзатты байыту:
радиациялық зиянды жағдайда, радиоактивтi шикiзатты тиейтін және түсiретін, аталған шикiзатты байытудың технологиялық процестерiнде радиоактивтi заттармен ластанған (оның iшiнде шетелдегi осы салалас кәсiпорындарда) жабдықтарды үнемi жөндейтін жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
83. Радиоактивтi заттар өндiрiсi; радиоактивтi заттар мен оның қосындыларынан бұйымдар жасау:
радиоактивтi заттар өндiрiсiнiң технологиялық процесiнде, радиоактивтi заттар мен олардың қосындыларынан бұйымдар әзiрлейтін, сондай-ақ радиоактивтi заттармен ластанған жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.

84. Производство лития ртутным способом:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе, в производственных лабораториях, на ремонте оборудования, а также на дегазации оборудования производственных помещений и средств защиты.
85. Производство фтористой кислоты из радиоактивного и бериллиевого сырья; регенерация уксусной кислоты из радиоактивных или бериллиевых соединений:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на работах в условиях радиационной или бериллиевой вредности, а также на ремонте и обслуживании технологического оборудования, загрязненного бериллием или радиоактивными веществами.
86. Работа на промышленных атомных реакторах, на атомных электростанциях и атомных станциях теплоснабжения:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на эксплуатации, ремонте и наладке технологического оборудования, вентиляции, систем управления, приборов технологического и радиационного контроля, на работах по выводу из эксплуатации атомных реакторов различного назначения и атомных станций в условиях радиационной вредности.
87. Радиохимическое производство плутония:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в производстве плутония, а также на ремонте технологического оборудования, в условиях радиационной вредности.
88. Металлургия и механическая обработка плутония:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на работах в условиях радиационной вредности, а также на ремонте технологического оборудования, загрязненного радиоактивными веществами.
89. Производство фтористых соединений урана:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в производстве и переработке фтористых соединений урана, фторидов, на ремонте технологического оборудования, в условиях радиационной вредности.
90. Центробежное и диффузионное производство урана-235; работы на испытательных стендах по наладке центробежных и диффузионных машин по разделению радиоактивных изотопов урана, работающих на радиоактивном газе; работы на электромагнитных установках по разделению радиоактивных изотопов:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в производстве урана-235, в цехах ревизии машин, химических цехах и опытных цехах, на эксплуатации, испытании, наладке и ремонте установок, стендов и машин, средств контроля и автоматики в условиях радиационной вредности.
91. Производство радия и полония и изготовление изделий из них:
Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в условиях радиационной вредности, в производстве радия и полония, и изготовлении изделий из них, а также на ремонте технологического оборудования.

84. Сынап әдiсiмен құю өндiрiсi:
технологиялық процестерде, өндiрiстiк зертханаларда, жабдық жөндейтін, сондай-ақ жабдықтарды, өндiрiс орындары мен қорғау құралдарын ұдайы газсыздандыратын жұмыстарда жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
85. Радиоактивтi және берилий шикiзатынан фторлы қышқыл өндiру; радиоактивтi немесе берилий қосындыларынан сiрке қышқылын регенерациялау:
радиациялық немесе берилийлiк зиянды жағдайдағы жұмыстарда, сондай-ақ берилиймен немесе радиоактивтi заттармен ластанған технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
86. Өнеркәсiптiк атом реакторларындағы, атом электр станциялары мен атом жылу станцияларындағы жұмыстар:
технологиялық жабдықтарды, желдеткiштердi, басқару жүйесiн, технологиялық және радиациялық бақылау приборларын пайдаланатын, жөндейтін және реттейтін, түрлi қолданыстағы атом реакторлары мен атом станцияларын радиациялық зиянды жағдайларда пайдаланудан ұдайы шығарылатын жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
87. Плутонийдi радиохимиялық өндiру:
плутоний өндiрiсiнде, сондай-ақ радиациялық зиянды жағдайларда технологиялық жабдықтарды жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
88. Плутоний металлургиясы және оны механикалық өңдеу:
радиациялық зиянды жағдайлардағы жұмыста, сондай-ақ радиоактивтi заттармен ластанған технологиялық жабдықтарды жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
89. Уранның фторлы қосындылары өндiрiсi:
радиациялық зиянды жағдайларда уранды, фторидтердi фторлы қосындыларын өндiретін және қайта өңдейтін, технологиялық жабдықтарды жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
90. Уран-235 ортадан тепкiш және диффузионды өндiрiсi; радиоактивтi газбен жұмыс iстейтiн уранның радиоактивтi изотоптарын бөлетiн ортадан тепкiш және диффузионды машиналарды сынақ стендтерінде жөндеу жұмыстары; радиоактивтi изотоптарды бөлетiн электромагниттi жабдықтардағы жұмыстар:
уран-235 өндiрiсiнде, машина тексеру цехтарында химия және тәжiрибе цехтарында, пайдаланатын, сынайтын, жабдықтарды, стендiлер мен машиналарды, бақылау автоматика және бақылау құралдарын зиянды радиациялық жағдайларда реттейтін және ұдайы жөндейтін жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
91. Радий мен полоний өндiрiсi және олардан бұйымдар жасау:
зиянды радиациялық жағдайда радий мен полоний өндiрiсiнде және олардан бұйымдар жасайтын, сондай-ақ технологиялық жабдықтарды жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.

92. Производство, снаряжение и испытание нейтронных источников:
Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в условиях радиационной вредности.
93. Изготовление, сборка (разборка) и испытания (в том числе подрывом) изделий с применением урана, тория, плутония, трития:
1) работники, предприятий, научных отделов научно-исследовательских организаций, занятые не менее 80 % рабочего времени на работах в условиях радиационной вредности, на ремонте технологического оборудования, загрязненного радиоактивными веществами.
2) работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на полигонах на проходке и подготовке штолен и скважин для проведения испытаний специальных изделий.
94. Производство трития, снаряжение и испытание изделий специальных высоковольтных трубок и камер с применением трития, производство деталей из гидрида, лития, содержащего тритий:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на работах с тритием и изделиями, содержащими тритий, а также на ремонте технологического оборудования, загрязненного радиоактивными веществами.
95. Работы в лабораториях предприятий и в производствах, перечисленных в пунктах 80, 81, 82, 84, 85 ,86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 и 93 настоящего раздела:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на работах с радиоактивными веществами и источниками ионизирующих излучений в условиях радиационной вредности в помещениях, где ведутся работы 1 и 2 классов, а также на ремонте и обслуживании лабораторного оборудования и механизмов, загрязненных радиоактивными веществами и бериллием.
96. Работы на складах и в хранилищах радиоактивных веществ на предприятиях и в производствах, перечисленных в пунктах 80, 81, 82, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 и 93 настоящего раздела:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на погрузке, разгрузке, сортировке, перетаривании, упаковке и хранении радиоактивных веществ и источников ионизирующих излучений в условиях радиационной вредности, а также на ремонте и обслуживании технологического оборудования, загрязненного радиоактивными веществами.
97. Работы по дезактивизации и обеспыливанию спецодежды и оборудования, в санпропусниках (душевых) на предприятиях и в производствах, перечисленных в пунктах 80, 81, 82, 84, 85, 86, 87, 88 и 89 (в химико-металлургических цехах ревизии и регенерации, конденсационно-испарительных установках) и в пунктах 90, 91,92 и 93 настоящего раздела:
1) работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на приемке, сортировке, очистке, транспортировке, стирке, ремонте спецодежды (спецобуви), загрязненной радиоактивными веществами.

92. Нейтрон көздерiн өндiру, жабдықтау және сынау:
зиянды радиациялық жағдайда жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер.
93. Уран, торий, плутоний, тритий қолданылатын бұйымдарды жасау құрастыру (бөлшектеу) және сынау (оның iшiнде жару арқылы):
1) кәсiпорындардың, ғылыми бөлiмдердiң, ғылыми-зерттеу ұйымдарының зиянды радиация жағдайында радиоактивтi заттармен ластанған технологиялық жабдықтарды жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
2) полигондар мен үңгілерде, штолнялар мен ұңғымаларда арнаулы бұйымдарды сынақтан өткізуге әзiрлеумен жұмыс уақытының кемінде 80 % -ында айналысатын жұмыскерлер.
94. Тритий өндiрiсi, арнаулы жоғары вольттi тритий қолданылатын құбырлар мен камераларды жабдықтау және сынау, құрамында тритийi бар гидрид, литийден бұйымдар жасау өндiрiсi:
тритиймен және құрамында тритий бар бұйымдармен, сондай-ақ радиоактивтi заттармен ластанған технологиялық жабдықтарды жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
95. Осы бөлімнің 80, 81, 82, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 және 93-тармақтарында санамаланған кәсiпорындардың зертханалары мен өндiрiстеріндегi жұмыстар:
радиоактивтi заттармен және зиянды радиациялық жағдайларда 1 және 2-сыныпты жұмыстар жүргiзiлетiн радиоактивтi заттар мен ионды сәуле көзiмен, сондай-ақ радиактивтi заттармен ластанған зертханалық жабдықтар мен механизмдердi жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
96. Осы бөлімнің 80, 81, 82, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 және 93-тармақтарында санамаланған кәсiпорындар мен өндiрiстердегi радиоактивтi зат қоймалары мен сақтау орындарындағы жұмыстар:
зиянды радиация жағдайында радиоактивтi заттар мен иондалатын сәулелер көздерiн тиейтін, түсiретін, сұрыптайтын, ауыстырып салатын, буып-түйетін және сақтайтын, сондай-ақ радиоактивтiк заттармен ластанған технологиялық жабдықтарды жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
97. Осы бөлімнің 80, 81, 82, 84, 85, 86, 87, 88 және 89-тармағында (химия-металлургиялық тексеру және регенерация цехтарында, конденсациялық буландыру қондырғыларында) және 90, 91, 92 және 93-тармақтарында санамаланған кәсiпорындар мен өндiрiстердiң санитариялық өткізу орындарындағы (жуынатын бөлме) арнаулы киiмдер мен жабдықтарды дезактивтендiру және шаңсыздандыру жұмыстары:
1) радиоактивтi заттармен ластанған арнаулы жұмыс киiмдерiн (арнаулы аяқ киiмдердi) қабылдау, сұрыптау, тазалау, тасымалдау, жуу, жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.

2) работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на работах в спецпрачечных, санпропусников (душевых), занятые на ремонте оборудования, уборке помещений и отмывке радиоактивных загрязнений.
3) работники, занятые не менее 80 % рабочего времени дезактивацией оборудования, помещений и материалов, загрязненных радиоактивными веществами.
98. Монтажные, демонтажные и ремонтно-строительные работы внутри промышленных зданий и сооружений, загрязненных радиоактивными веществами:
Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени, выполняющие работы в условиях радиационной вредности.
99. Работы по сбору, утилизации, транспортировке и захоронению радиоактивных веществ в производствах, перечисленных в пунктах 82,83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 и 93 настоящего раздела:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на сборе, погрузке, разгрузке, переработке, утилизации, транспортировке и захоронении отходов и загрязненного оборудования или по обслуживанию транспортных средств, загрязненных радиоактивными веществами.
100. Обогащение бериллиевого сырья; производство бериллия и его соединений, изделий из бериллия и его соединений:
работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в производстве бериллия и его соединений, на ремонте и обслуживании технологического оборудования, в условиях бериллиевой вредности и в производственных лабораториях, а также на сборе, транспортировке и захоронении отходов производства.
101. Изготовление изумрудов:
рабочие, постоянно занятые на работах по изготовлению изумрудов из бериллиевого сырья.
102. Работы в производственных помещениях в условиях бериллиевой вредности:
1) работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на монтажных, демонтажных и ремонтно-строительных, наладочных, исследовательских работах в условиях бериллиевой вредности.
2) работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на очистке оборудования и производственных помещений.
103. Работы в санпропусниках (душевых), спецпрачечных на очистке и обеспыливании спецодежды:
1) рабочие, занятые не менее 80 % рабочего времени на приемке, сортировке, очистке, транспортировке, стирке, ремонте спецодежды (спецобуви), загрязненной бериллием.
2) работники спецпрачечных, санпропусников (душевых), занятые не менее 80 % рабочего времени на ремонте и обслуживании оборудования, уборке помещений в условиях бериллиевой вредности.
104. Работы в условиях радиационной и бериллиевой вредности:
работники цехов, шахт, рудников и производств, занятые не менее 80 % рабочего времени организацией и ведением технологического процесса, а также ремонтом, обслуживанием, наладкой и реконструкцией технологического оборудования.

2) жұмыс орындарын, жабдықтарды жөндеу және радиоактивтi ластарды, арнаулы кiр жуу, санитариялық өткізу орындарын (жуыну бөлмелерiн) жинау, жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
3) радиоактивтi заттармен ластанған жабдықтарды, үй-жайларды және материалдарды дезактивтендiруде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында істейтін жұмыскерлер.
98. Радиоактивтi заттармен ластанған өнеркәсiп ғимараттары мен құрылыстарының iшіндегі монтаждау, демонтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстары:
зиянды радиация жағдайларында жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс атқаратын жұмыскерлер.
99. Осы бөлімнің 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 және 93-тармақтарында санамаланған өндiрiстегi радиоактивтi заттарды жинау, жарату, тасымалдау және жер астына көму жұмыстары:
қалдықтар мен ластанған жабдықтарды жинайтын, тиейтін, түсiретін, қайта өңдейтін, жарататын, тасымалдайтын және жер астына көметін немесе өндiрiстердегi радиоактивтi заттармен ластанған көлiк құралдарына үнемі қызмет көрсететін жұмыстарда жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында істейтін жұмыскерлер.
100. Берилий шикiзатын байыту; берилий мен оның қосындыларын, берилий мен оның қосындыларынан бұйым жасау өндiрісі:
берилий және оның қосындылары өндiрiсiнде, берилий зияндылығы жағдайында және өндiрiс зертханаларындағы технологиялық жабдықтарды жөндеу, сондай-ақ өндiрiс қалдықтарын жинау, тасымалдау және көмумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
101. Зүбәржат жасау:
берилий шикiзатынан зүбәржат жасаумен тұрақты айналысатын жұмысшылар.
102. Зиянды берилий жағдайында өндiрiс орындарындағы жұмыстар:
1) зиянды берилий жағдайында монтаждайтын, демонтаждайтын және жөндеу құрылыс жұмыстарын атқарумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
2) жабдықтар мен өндiрiс орындарын тазалаумен жұмыс уақытының кемінде 80 % айналысатын жұмыскерлер.
103. Санитариялық өткізу орындарында (жуыну бөлмелерiнде), арнаулы кiр жуу орындарында арнаулы жұмыс киiмдерiн тазалау және шаңсыздандыру жұмыстары:
1) берилиймен ластанған арнаулы жұмыс киiмдерiн (арнайы аяқ киiмдердi) қабылдаумен, сұрыптаумен, тазалаумен, тасымалдаумен, жуумен, жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмысшылар.
2) арнайы кiр жуу орындарының, санитариялық өткізу орындарының (жуыну бөлмесiнің) зиянды берилий жағдайында орын жайларды жинаумен, жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
104. Радиациялық және берилий зияндылығы жағдайларындағы жұмыстар:
технологиялық процестерді ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ технологиялық жабдықтарды жөндеу, қызмет көрсету, реттеу және қайта жабдықтаумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын өндірістердің, цехтардың, шахталардың және кендердің жұмыскерлері.

Раздел 8. Работы с радиоактивными веществами, источниками ионизирующих излучений, бериллием, танталом, ниобием и редкоземельными элементами
Глава 1. Работы на предприятиях, в научно-исследовательских институтах, лабораториях, конструкторских и опытно-конструкторских организациях и медицинских учреждениях
105. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в условиях радиационной или бериллиевой вредности на опытных, опытно-производственных, производственных и укрупненных лабораторных установках, в опытных, производственных цехах по отработке или совершенствованию технологических процессов промышленной добычи, переработке радиоактивного сырья, промышленного использования атомной энергии, промышленного или опытного получения радиоактивных веществ, бериллия, тантала и ниобия и изделий из них.
106. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на работах с радиоактивными веществами с активностью на рабочем месте не менее 0,1 милликюри радия-226 или эквивалентного количества радиоактивных веществ и на ремонте и обслуживании оборудования, помещений в этих условиях.
107. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в производствах бериллия, изделий из бериллия и его соединений, тантала, ниобия и изделий из них, в производстве изделий из металлокерамического бериллия, в том числе и на ремонте, обслуживании оборудования в условиях специальной вредности.
Глава 2. Работа на исследовательских, транспортных, опытно-промышленных атомных реакторах, на их прототипах и критсборках и импульсных реакторах, опытных термоядерных установках и мощных изотопных облучательных гамма-установках с активностью облучателя 5х10 в квадрате кюри и выше
108. Работники, занятых не менее 80 % рабочего времени на эксплуатационных, ремонтных, наладочных и экспериментальных работах в условиях радиационной вредности.
109. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на работах по очистке технологической воды от наведенной радиоактивности и радиоактивных осколков, а также на ремонте технологического оборудования очистных устройств в условиях радиационной вредности.
110. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени внутри зданий, сооружений, судов на хранении средств технологического оснащения и оборудования атомных энергетических установок, где ведутся работы 1 и 2 классов.
Глава 3. Работа в хранилищах и на складах радиоактивных веществ, бериллия и его соединений
111. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в условиях радиационной вредности, на приемке, перетаривании, расфасовке, хранении и выдаче радиоактивных веществ, источников с активностью свыше 10 милликюри радия-226 или эквивалентного по радиотоксичности количества радиоактивных веществ, бериллия и его соединений.

8-бөлім. Радиоактивтi заттармен, иондайтын сәуле көздерiмен, берилиймен, танталмен, ниобимен және жердiң сирек элементтерiмен жұмыс
1-тарау. Кәсiпорындардағы, ғылыми-зерттеу институттарындағы, зертханалардағы, конструкторлық және тәжірибелік-конструкторлық ұйымдардағы және медициналық мекемелердегі жұмыстар
105. Радиациялық немесе зиянды берилий жағдайларындағы сынайтын, сынау-өндiрiстiк және iрiлендiрiлген зертхана жабдықтарында, өнеркәсiптiк өндiрудегi технологиялық процестердi жетілдіру немесе өңдеу бойынша тәжірибе, өндірістік цехтарда, радиоактивтi шикiзатты қайта өңдейтін, атом энергиясын өнеркәсiптiк пайдаланатын, радиоактивтi заттарда, берилий, тантал мен ниобий және олардан жасалатын бұйымдарды өнеркәсіптік немесе сынаулық алу жұмыстарымен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
106. Жұмыс орындарында белсенділігі кемінде 0,1 милликюри радий-226 немесе радиолылығы жөнiнен балама радиоактивтi заттары бар радиоактивтi заттармен жұмыс iстейтiн және осындай жағдайда жабдықтарды жөндеу мен және оларға қызмет көрсетумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
107. Берилий, берилийден және оның қосындыларынан жасалған бұйымдар, тантал, ниобий және олардың бұйымдары өндiрiсiнде, металлкерамикалық берилий бұйымдары өндiрiсiнде, оның iшiнде арнайы зиянды жағдайдағы жабдықтарды жөндеу, қызмет көрсетумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
2-тарау. Зерттеу, көлiк, тәжірибелік-өнеркәсiптiк атом реакторларындағы, олардың прототиптерiндегі, критқұрастыру мен импульстiк реакторлардағы, тәжірибелік термоядролық қондырғылардағы және сәулелендiру белсенділігі 5х10 шаршы кюри және одан жоғары қуатты изотоптық сәулелендiрушi гамма-қондырғылардағы жұмыс
108. Зиянды радиациялық жағдайларда пайдалану, жөндеу, реттеу және эксперименталды жұмыстарда жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
109. Радиоактивтілік пен радиоактивті сынықтардан пайда болған технологиялық суларды тазалау, сондай-ақ радиоактивті зияндылық жағдайында тазалау құрал-жабдықтарының технологиялық жабдықтарын жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
110. 1 және 2-сыныптағы жұмыстар жүргізілетін кемелер, ғимараттар, құрылыстар ішінде атом энергетикалық құрылғылар жабдықтарын және технологиялық жабдықтау құралдарын сақтаумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
3-тарау. Радиоактивті заттар, берилий және оның қосындылары сақталатын орындар мен қоймалардағы жұмыс
111. Зиянды радиациялық жағдайда активтiлiгi 10 милликюрьден жоғары радий 226 немесе радиолығы жөнiнен балама радиоактивтi заттары, берилий және оның қосындылары бар радиоактивтi заттарды қабылдау, ауыстырып салу, бөлiп буып-түю, сақтау және босатумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.

Глава 4. Производство редкоземельных элементов химическим способом
112. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в указанном технологическом процессе и на ремонте оборудования.
Глава 5. Геологоразведочные работы на поверхности связанные с радиоактивными веществами
113. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на работах с радиоактивными рудами.
Глава 6. Работы в промсанлабораториях, лабораториях на предприятиях, в организациях, медицинских учреждениях и инспекциях госпроматомнадзора и ведомственных службах радиационной безопасности
114. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени обслуживанием атомных реакторов, атомных станций и производств радиоактивных веществ и бериллия, тантала, ниобия в условиях специальной вредности.
Глава 7. Работы на ускорительных установках, генераторах нейтронов с выходом нейтронов 10 в девятой степени нейтронов в секунду и более
115. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в условиях радиационной вредности при проведении экспериментальных и эксплуатационных работ.
116. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени ремонтом оборудования.
Глава 8. Работы по транспортировке, захоронению радиоактивных веществ, бериллия и его соединений; работы по дезактивации, дегазации и обеспыливанию спецодежды, оборудования, производственных поверхностей, загрязненных радиоактивными веществами и бериллием
117. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на погрузке, разгрузке, транспортировке, сборе, переработке, хранении и захоронении радиоактивных веществ, радиоактивных отходов, бериллия и его соединений и отходов, а также дезактивацией и дегазацией оборудования, помещений, транспортных средств, сбором, ремонтом, дезактивацией и обеспылеванием спецодежды в условиях специальной вредности.
118. Рабочие санпропускников (душевых), занятые не менее 80 % рабочего времени.
Глава 9. Прочие работы
119. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени:
слесарь контрольно-измерительных приборов и автоматики радиоизотопной лаборатории;
термист, занятый у печей на горячих работах;
работники, занятые на переносных установках радиоизотопной дефектоскопии (гаммадефектоскопии) на просвечивании материалов и изделий в промышленности и строительстве;
работники, занятые на рентгеновских установках в промышленности и медицинских учреждениях, а также их регулировкой и наладкой.
Раздел 9. Бурение, добыча и переработка нефти, газа и газового конденсата, переработка угля
Глава 1. Бурение

4-тарау. Жердiң сирек элементтерiн химиялық әдiспен өндiру
112. Аталған технологиялық процесте және жабдықтарды жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
5-тарау. Радиоактивті заттарға байланысты жер үстіндегі геологиялық барлау жұмыстары
113. Радиоактивті кендерге байланысты жұмыстармен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
6-тарау. Өнеркәсіптік-санитариялық зертханалардағы, кәсіпорындардағы, ұйымдардағы, медициналық мекемелердегі және мемлекеттік өнеркәсіптік атомдық қадағалау инспекциясындағы және радиациялық қауіпсіздік ведомстволық қызметтеріндегі жұмыстар
114. Арнайы зиянды жағдайларда атом реакторларына, атом станцияларына және радиоактивті заттар мен бериллий, тантал, ниобий өндірісіне қызмет көрсетумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
7-тарау. Жеделдету қондырғыларындағы, секундына нейтрондардың тоғызыншы дәрежесіндегі 10 және одан да көп нейтрон шығаратын нейтрон генераторларындағы жұмыстар
115. Эксперименталды және пайдалану жұмыстарын жүргізу кезінде радиациялық зиянды жағдайда жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
116. Жабдықтарды жөндеумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
8-тарау. Радиоактивті заттарды, берилийді және оның қосындыларын тасымалдау, көму жөніндегі жұмыстар; радиоактивті заттар мен бериллиймен ластанған арнайы киімдерді, жабдықтарды, өндірістік жерлерді дезактивизациялау, газсыздандыру және шаңсыздандыру жұмыстары
117. Радиоактивті заттарды, радиоактивті қалдықтарды, бериллий және оның қосындылары мен қалдықтарын тиейтін, түсіретін, қайта тиейтін, тасымалдайтын, жинайтын, өңдейтін, сақтайтын және көметін, сондай-ақ арнайы зиянды жағдайларда жабдықтарды, үй-жайларды, көлік құралдарын газсыздандыратын, арнайы киімді жинайтын, жөндейтін, дезактивизациялайтын және шаңсыздандыратын жұмыспен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер.
118. Санитариялық рұқсатнамалардың (себелегіштердің) жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмысшылары.
9-тарау. Өзге де жұмыстар
119. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
радиоизотоп зертханасының автоматика және бақылау-өлшеу құралдарының слесарі;
пештер алдындағы ыстық жұмыстарда жұмыс істейтін термист;
өнеркәсiпте және құрылыста радиоизотопты дефектоскопия (гаммадефектоскопия) жылжымалы жабдықтарындағы материалдар мен бұйымдарға ұдайы және тiкелей сәуле түсiрумен айналысатын жұмыскерлер;
өнеркәсiптегі және медициналық мекемелердегі рентген жабдықтарында, сондай-ақ оларды жөндеумен және реттеумен айналысатын жұмыскерлер.
10-бөлім. Мұнай, газ және газ конденсатын бұрғылау, өндіру және өңдеу, көмірді қайта өңдеу
11-тарау. Бұрғылау

120. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик плавления;
аппаратчик уплотнения технического углерода;
бункеровщик;
бурильщик капитального ремонта скважин;
бурильщик плавучего бурильного агрегата в море;
бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ;
взрывник;
вулканизаторщик;
вышкомонтажник;
вышкомонтажник-сварщик;
вышкомонтажник-электромонтер;
газогенераторщик;
дезактиваторщик;
машинист агрегатов по обслуживанию нефтегазопромыслового оборудования;
машинист буровой установки;
машинист газодувных машин;
машинист гранулирования пластических масс;
машинист компрессорных установок;
машинист крана (крановщик);
машинист по цементажу скважин;
машинист подъемника по опробованию скважин;
машинист промывочного агрегата;
машинист технологических насосов;
машинист штабелеформирующей машины;
машинист экструдера;
моторист буровой установки;
моторист цементировочного агрегата;
моторист цементопескосмесительного агрегата;
оператор по подземному ремонту скважин;
оператор по гидравлическому разрыву пластов;
оператор по добыче нефти и газа;
оператор по опробованию (испытанию) скважин;
оператор по поддержанию пластового давления;
оператор по химической обработке скважин;
оператор технологических установок;
оператор товарный;
помощник бурильщика капитального ремонта скважин;
помощник бурильщика плавучего бурильного агрегата в море;
помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ;
скрубберщик-насосчик;
слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и эстакад;
слесарь по обслуживанию буровых;
слесарь по ремонту технологических установок;
слесарь-ремонтник, занятый ремонтом оборудования непосредственно на буровых;
фильтр-прессовщик;
центрифуговщик;
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, занятый непосредственно на буровых.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью буровой установки, нефтегазоразведки (партии) глубокого (структурно-поискового) бурения; цеха по опробованию (испытанию) скважин, в том числе:
инженер по бурению (буровым работам);
мастер (помощник) буровой;
мастер (старший);
механик (старший), занятый капитальным ремонтом скважин в производственных процессах по бурению скважин, на вышкостроении, опробовании (испытании) скважин;
производитель работ вышкостроения.
Глава 2. Добыча нефти, газа и газового конденсата
121. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
бурильщик капитального ремонта скважин;
бурильщик плавучего бурильного агрегата в море;
бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ;
взрывник;
водитель АЦН;
каротажник;
машинист агрегатов по обслуживанию нефтегазопромыслового оборудования;
машинист буровой установки;
машинист буровых установок на нефть и газ;
машинист газодувных машин;
машинист гранулирования пластических масс;
машинист крана (крановщик);
машинист насосной станции по закачке рабочего агента в пласт;
машинист паровой передвижной депарафинизационной установки;
машинист парогенераторной установки по закачке пара в нефтяные пласты;
машинист передвижного компрессора;
машинист по цементажу скважин;
машинист подъемника каротажной станции;
машинист подъемника;
машинист промывочного агрегата;
машинист технологических насосов;
машинист штабелеформирующей машины;
машинист экструдера;
моторист цементопескосмесительного агрегата;
моторист цементировочного агрегата;
оператор обезвоживающей и обессоливающей установки;
оператор по гидравлическому разрыву пластов;
оператор по добыче нефти и газа;
оператор по исследованию скважин;
оператор по подготовке скважин к капитальному и подземному ремонтам;
оператор по поддержанию пластового давления;
оператор по подземному ремонту скважин;
оператор по химической обработке скважин;
помощник бурильщика капитального ремонта скважин;
рабочий промыслово-геофизических партий и отрядов, выполняющий геофизические исследования в скважинах;

120. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
балқыту аппаратшысы;
техникалық сутегіні нығыздау аппаратшысы;
бункерші;
ұңғымаларды күрделі жөндейтін бұрғылаушы;
теңiзде жүзбелі бұрғы агрегатын бұрғылаушы;
мұнай мен газ ұңғымаларын пайдалану және барлау бұрғылауымен айналысатын бұрғылаушы;
жарушы;
вулкандаушы;
мұнара монтажшысы;
мұнара монтажшы-дәнекерлеуші;
мұнара монтажшы-электромонтер;
газогенераторшы;
дезактиваторшы;
мұнай-газ кәсiпшiлiк жабдықтарына қызмет көрсету агрегатының машинисі;
бұрғылау қондырғыларының машинисі;
газ айдайтын машиналардың машинисі;
пластикалық массаларды түйiршектеу машинисі;
компрессорлық қондырғы машинисi;
кран машинисi (краншы);
ұңғы цементажы бойынша машинисі;
ұңғыларды сынамалау көтергiшінің машинисi;
жуу агрегатының машинисі;
технологиялық сорғылар машинисі;
штабель жасау машинасының машинисі;
экструдер машинисі;
бұрғылау қондырғысының моторшысы;
цементтеу агрегатының моторшысы;
цемент-құм араластырғыш агрегаттың моторшысы;
ұңғымаларды жерасты жөндеу операторы;
кен қабатының гидравликалық жару операторы;
мұнай және газ өндiру операторы;
ұңғымаларды байқау (сынау) операторы;
қабаттық қысымды қолдау операторы;
ұңғыма химиялық өңдеу операторы;
технологиялық қондырғылардың операторы;
тауарлық оператор;
ұңғымаларды күрделі жөндеу бұрғылаушысының көмекшісі;
теңіздегі жүзбелі бұрғылау агрегаттары бұрғылаушысының көмекшісі;
мұнай мен газ ұңғымаларын пайдаланумен және барлаумен айналысатын бұрғылаушының көмекшісі;
скрубберші-сорғышы;
бұрғыларда қызмет көрсету слесарі;
технологиялық қондырғыларды жөндеу слесарі;
бұрғылауда тікелей жабдықтарды жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеуші;
сүзгі-пресші;
центрифугалаушы;
бұрғылауда электр құрал-жабдықтарын жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен тікелей айналысатын электромонтер.
Қызметшілер:
Бұрғылау қондырғысының, терең (құрылымдық-іздеу) бұрғылайтын мұнай-газ барлау (партияларының), ұңғымаларды байқаудан (сынаудан) өткізу жөніндегі цехтің қызметін бақылауды және оларға басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
бұрғылау жөніндегі инженер (бұрғылау жұмыстары);
бұрғылау шебері (көмекші);
шебер (аға);
мұнара құрылысында ұңғымаларды бұрғылау, ұңғымаларды сынау өндірістік процестерінде күрделі жөндеумен айналысатын механик (аға);
мұнара құру жұмыстарын жүргізуші.
12-тарау. Мұнай, газ және газ конденсатын өндіру
121. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
ұңғымаларды күрделі жөндеу бұрғылаушысы;
теңіздегі жүзбелі бұрғылау агрегаттарының бұрғылаушысы;
мұнай мен газ ұңғымаларын пайдаланумен және барлап бұрғылаумен айналысатын бұрғылаушы;
жарушы;
МАЦ жүргізушісі;
каротажшы;
мұнай-газ кәсiпшiлiк жабдықтарына қызмет көрсету агрегаттарының машинисі;
бұрғылау қондырғысының машинисі;
мұнай мен газдың бұрғылау қондырғысының машинисі;
газ айдайтын машина машинисі;
пластикалық массаларды түйiршектеу машинисі;
кран машинисi (краншы);
қабатқа жұмыс агентін айдайтын сорғы станциясының машинисі;
жылжымалы парафинсіздендіру бу қондырғысының машинисі;
мұнай қабаттарына бу тартатын бу генераторлы қондырғылардың машинисі;
жылжымалы компрессор машинисі;
ұңғымаларды цементаждау машинисі;
каротажды станция көтергішінің машинисі;
көтергiш машинисi;
жуу агрегатының машинисі;
технологиялық сорғы машинисі;
штабель жасайтын машинаның машинисі;
экструдер машинисі;
цемент-құм араластырғыш агрегаттардың моторшысы;
цементтеу агрегаттарының моторшысы;
қондырғыларды құрғатушы және тұздатпаушы оператор;
қабаттарды гидравликалық ажырату операторы;
мұнай және газ өндіру операторы;
ұңғымаларды зерттеу операторы;
ұңғымаларды күрделі және жер астында жөндеуге дайындау операторы;
қабат қысымын бір қалыпты ұстау операторы;
ұңғымаларды жерасты жөндеу операторы;
ұңғымаларды химиялық өңдеу операторы;
ұңғымаларды күрделі жөндеу бұрғылаушысының көмекшісі;
ұңғымаларға геофизикалық зерттеу жүргізетін кәсіпшілік-геофизикалық партиялар мен отрядтардың жұмысшысы;

слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике, занятый на установках комплексной подготовки сероводородсодержащего (более 1,5 %) газа на промыслах;
слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и эстакад;
слесарь по ремонту технологических установок;
такелажник;
трубопроводчик линейный, занятый обслуживанием трубопроводов, транспортирующих сероводород содержащий газ и конденсат от промысла до завода;
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, непосредственно занятый на объектах добычи нефти, газа и газового конденсата.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью цеха, оперативно-производственных служб по добыче нефти, газа и газового конденсата (нефтегазопромыслов), в том числе:
мастер (старший), занятый на работах по добыче нефти, газа и газового конденсата (на нефтегазопромыслах), на работах по подземному и капитальному ремонту скважин, по поддержанию пластового давления, вторичных методов добычи нефти, газа и газового конденсата, по повышению нефтеотдачи пластов;
мастер, занятый на работах в полигоне временного хранения радиоактивных отходов, в комплексе по переработке замазученного грунта, в установке по приготовлению жидкости для глушения;
механик (старший), занятый на работах по добыче нефти, газа и газового конденсата (на нефтегазопромыслах), на работах по подземному и капитальному ремонту скважин, поддержанию пластового давления, вторичных методов добычи нефти, газа и газового конденсата, по повышению нефтеотдачи пластов.
Глава 3. Переработка нефти, газа, газового конденсата и угля
122. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени на перегонке, крекировании сернистого нефтя и выработке из них нефтепродуктов; каталитического риформинга; перегонке сланцевых и угольных смол; пиролиза сернистых нефтепродуктов; ректификации ароматических углеводородов; компримировании и фракционировке газов, содержащих сероводород и окись углерода; сернокислотного алкилирования, этилирования бензина; кислотной, селективной гидроочистки и депарафинизации нефтепродуктов и искусственного жидкого топлива; дефеноляции вод; парафина; церезина, меркаптанов; катализаторов, присадок к нефтепродуктам; кокса; синтетических продуктов из нефтесырья; полукоксования твердого топлива; очистки газов от сернистых соединений, окиси углерода; гидрировании твердого топлива и сернистых нефтепродуктов; синтезе углеводородов; переработке продуктов гидрирования, синтезе, полукоксовании, коксовании и газификации твердого топлива; обезмасливании и раскислении щелочных отходов; электрообессоливания и обезвоживания, стабилизации, гидроочистки сероводородосодержащей нефти и газового конденсата, получения элементарной (газовой) серы; производстве технического углерода:
аппаратчик всех наименований;
барильетчик;
дезактиваторщик;
дробильщик;
изолировщик;
коксоочиститель;
коксоразгрузчик, занятый на ручных работах;
лаборант химического анализа;
машинист бульдозера, занятый на рыхлении и погрузке элементарной (газовой) серы;
машинист по моторным испытаниям топлива, занятый на работах с этилированным бензином;
машинист технологических насосов;
машинист экскаватора, занятый на погрузке элементарной (газовой) серы;
оператор технологических установок;
рабочий, занятый на выгрузке и сливе этиловой жидкости;
рамповщик;
слесарь по ремонту технологических установок;
фильтропрессовщик;
чистильщик.

кәсіпшілікте құрамында (1,5 %-дан астам) күкірт, су бар газды кешенді дайындау қондырғыларында жұмыс істейтін бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика слесарі;
теңіздегі ұңғымалар мен эстакадалардың негіздерін монтаждау және жөндеу слесарі;
технологиялық қондырғыларды жөндеу слесарі;
такелажшы;
құрамында газ бен конденсат бар күкіртті сутегін кәсіпшілік орнынан зауытқа дейін тасымалдайтын құбырларға қызмет көрсетумен айналысатын желідегі құбыршы;
тікелей мұнай, газ және газ конденсаты нысандарында электр құрал-жабдықтарын жөндеумен және қызмет көрсетумен айналысатын электромонтер.
Қызметшілер:
мұнай, газ және газ конденсатын (мұнай-газ кәсіпшілігінде) өндіру жөніндегі цехтің, жедел өндірістік қызметтердің қызметін бақылауды және оларға басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
мұнай, газ және газ конденсатын (мұнай-газ кәсіпшілігінде) өндіру жұмыстарында, ұңғымаларды жер астында және күрделі жөндеу жұмыстарда істейтін, қабаттық қысымды, мұнай, газ және газ конденсатын өндірудің қайталама тәсілдерін бір қалыпты ұстау, қабаттардың мұнай беруін арттырумен айналысатын шебер (аға);
радиоактивті қалдықтарды уақытша сақтау полигонындағы (УСП), мазутталған топырақты қайта өңдеу кешенінде, оқшауландыру үшін сұйықтық дайындау қондырғысында жұмыс істейтін шебер;
мұнай, газ және газ конденсатын (мұнай-газ кәсіпшілігінде) өндіру жұмыстарында, ұңғымаларды жер астында және күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстарда істейтін, қабаттық қысымды, мұнай, газ және газ конденсатын өндірудің қайталама тәсілдерін бір қалыпты ұстау, қабаттардың мұнай беруін арттырумен айналысатын механик (аға).
13-тарау. Мұнай, газ, газ конденсатын және көмірді қайта өңдеу
122. Күкiрттi, мұнайды айдау, крекерлеу және олардан мұнай өнiмдерiн жасау; каталитикалық риформингi; сланец және көмiр шайырын айдау; күкiрттi мұнай өнiмдерi пиролизi; хош иiстi көмiр сутегiлердi ректификациялау; күкiрт сутегi және көмiртегi қышқылды газдарды компримирлеу және фракционерлеу; бензинді, күкiрт қышқылын алкилирлеу, этилдеу; мұнай өнiмдерi мен жасанды сұйық отынды қышқылды, селективтi сумен тазарту және депарафиндеу; суды, парафиндi, церезиндi, меркаптандарды, катализаторларды, мұнай өнiмдерiнiң тұнбаларын; коксты, мұнай шикiзатының синтетикалық өнiмдерiн дефенолдау, қатты отын өнiмдерiн жартылай кокстендiру, газдарды күкiрт қосындыларынан, көмiртегi қышқылынан тазарту; қатты отын мен күкіртті мұнай өнiмдерiн гидрирлеу; көмiр сутегілерi синтезi; гидрирлеу синтезі, жартылай кокстендiру, кокстендiру және қатты отынды газдандыру өнiмдерiн қайта өңдеу; сiлтiлi қалдықтарды майсыздандыру және қышқылсыздандыру; күкiрт сутегiлi мұнайды және газ конденсатын электрлi тұзсыздандыру және тұрақтандыру, гидротазалау, қарапайым (газ) күкiрт алу; техникалық көміртек өндірісінде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
барлық атаудағы аппаратшы;
барильетшi;
дезактиваторшы;
уатушы;
оқшаулаушы;
кокс тазартушы;
коксты қолмен түсiрушi;
химия талдау зертханашысы;
қарапайым (газ) күкiртті босатумен және тиеумен айналысатын бульдозер машинисi;
этилденген бензинмен жұмыс iстейтiн, отынды моторлы сынаумен айналысатын машинист;
технологиялық сорғы машинисi;
қарапайым (газ) күкiрттi тиеумен айналысатын экскаватор машинисi;
технология жабдығының операторы;
этил ерітіндісін түсiрумен және ағызумен айналысатын жұмысшы;
рампылаушы;
технологиялық жабдықтарды жөндеу слесарі;
сүзгі-престеуші;
тазалаушы.

123. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени в производствах: перегонки, крекирования и каталитического риформинга нефти и нефтепродуктов, пиролизе нефтепродуктов, подготовки сырой нефти, регенерации растворов и масел, производстве газового бензина, сжиженных газов; конденсации, улавливания газового бензина; конверсии природного, водяного газа; щелочной очистки нефтепродуктов, искусственного жидкого топлива; топливоподготовки, топливоподачи, обогащения твердого топлива, производстве битума, консистентных смазок, а также ремонта и обслуживания технологического оборудования и коммуникаций основных производств, производственной канализации, вентиляции, резервуарных парков и коммуникаций для нефтепродуктов и газа, эстакад по сливу и наливу нефтепродуктов и реагентного хозяйства:
Рабочие:
аппаратчик всех наименований;
барильетчик;
бункеровщик;
бурильщик капитального ремонта скважин;
бурильщик плавучего бурильного агрегата в море;
бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ;
взрывник;
вулканизаторщик;
вышкомонтажник;
вышкомонтажник-сварщик;
вышкомонтажник-электромонтер;
газогенераторщик;
дезактиваторщик;
дробильщик;
коксоочиститель;
коксоразгрузчик;
котельщик, занятый на ремонте котлов;
машинист (помощник) всех наименований;
машинист по стирке и ремонту спецодежды, зараженной токсическими веществами;
механик;
рабочий, занятый на разгрузке и выгрузке, дроблении, колке, затаривании и транспортировке сырья, полуфабрикатов, готовой продукции, реагентов, абсорбентов, катализаторов и топлива, нефтеловушек и сушильных камер.
слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и эстакад;
слесарь по обслуживанию буровых;
слесарь по ремонту технологических установок;
слесарь-ремонтник, непосредственно занятый на объектах добычи нефти, газа и газового конденсата;
тоннельщик;
транспортировщик;
трубопроводчик линейный;
укладчик-упаковщик;
фильтровальщик;
фильтропрессовщик;
центрифуговщик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью смены, установки (буровой, газобензиновой, кислородной, обогатительной, регенерационной и другие), цеха (технологического), в том числе:
инженер (занятый посменно);
мастер (старший);
приборист, занятый обслуживанием и ремонтом контрольно-измерительных приборов и автоматики непосредственно в местах их установки.
124. Работники, занятые на работах по подготовке и переработке нефти, газа, газового конденсата и угля не менее 80 % рабочего времени (в учетном периоде):
Рабочие:
аппаратчик плавления;
аппаратчик уплотнения технического углерода;
котельщик, занятый на ремонте котлов;
машинист газодувных машин, занятый на установках пиролиза, каталитического крекинга, синтетического спирта, полиэтилена, компремирования и фракционирования газов, минеральной серной кислоты, очистки промышленных сточных вод;
машинист гранулирования пластических масс;
машинист компрессорных установок;
машинист крана (крановщик), занятый в производстве пиролиза и в производстве этанола;
машинист по стирке и ремонту спецодежды, зараженной токсическими веществами;
машинист технологических насосов;
машинист шпрединг-машины, занятый в производстве синтетических волокон и изделий из него;
машинист штабелеформирующей машины, занятый в производстве полиэтилена;
машинист экструдера, занятый в производстве синтетических продуктов из нефтесырья;
пирометрист;
приборист, занятый в производствах очистки газов от сернистых соединений, окиси углерода, электрообессоливания и обезвоживания, стабилизации, гидроочистки сероводородсодержащей нефти и газового конденсата, получения элементарной (газовой) серы и доочистке отходящих газов, очистке сжиженных газов и производстве меркаптанов;
приборист, занятый обслуживанием и ремонтом контрольно-измерительных приборов и автоматики непосредственно в местах их установки;
рабочий, занятый на загрузке и выгрузке, дроблении, колке, затаривании и транспортировке сырья, полуфабрикатов, готовой продукции, реагентов, абсорбентов, катализаторов, топлива нефтеловушек и сушильных камер;
скрубберщик-насосчик;
слесарь по ремонту технологических установок;
тоннельщик;
транспортировщик;
укладчик-упаковщик, занятый на упаковке технического углерода;
фильтровальщик;
фильтропрессовщик;
центрифуговщик.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью смены, участка, в том числе:
мастер по ремонту оборудования;
механик (старший).

123. Мұнай және мұнай өнімдерін айдау, крекирлеу және катализдік риформингілеу, мұнай өнімдерін пиролиздеу, шикізат мұнайды дайындау, ерітінділер мен майларды регенерациялау өндірістерінде, газды бензин, сұйытылған газ өндіру; газды бензинді конденсациялау, тұту; табиғи, су газын конверсиялау; мұнай өнімдерін, жасанды сұйық отынды сілтілермен тазалау; отын даярлау, отын жеткізу, қатты отынды байыту, битум, консистентті жаққымай өндірісінде, сондай-ақ негізгі өндірістердің технологиялық құрал-жабдықтарын және коммуникацияларын, өндірістік кәріз, желдету, мұнай өнімдері мен газға арналған резервуарлық парктер мен коммуникацияларды, мұнай өнімдерін төгу және құю мен реагентті шаруашылықтың эстакадаларын жөндеу және оларға қызмет көрсетумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
барлық атаудағы аппаратшы;
барильетшi;
бункерші;
ұңғымаларда күрделi жөндеу бұрғылаушысы;
теңiздегі қалқыма бұрғы агрегатының бұрғылаушы;
мұнай мен газ ұңғымаларын пайдалану және барлап бұрғылаумен айналысатын бұрғылаушы;
жарушы;
вулкандаушы;
мұнара монтажшы;
мұнара монтажшы-дәнекерлеуші;
мұнара монтажшы-электромонтер;
газгенераторшы;
дезактиваторшы;
уатушы;
кокс тазалаушы;
кокс түсіруші;
қазандық жөндеумен айналысатын қазаншы;
барлық атаудағы машинист (көмекшісі);
улы заттармен зарарсыздандырылған арнайы киімді жуу және жөндеу машинисі;
механик;
шикізатты, жартылай дайын өнімді, дайын өнімді, реагенттерді, абсорбенттерді, катализаторларды және отынды, мұнай тұтқыштарды және кептіру камераларын тиеумен және түсірумен, уатумен, жарумен, ыдыстарға салумен және тасымалдаумен айналысатын жұмысшы.
теңіздегі бұрғылар мен эстакадалардың негізін монтаждау және жөндеу слесарі;
бұрғылауларға қызмет көрсету слесарі;
технологиялық қондырғыларды жөндеу слесарі;
тікелей мұнай, газ және газ конденсатын өндіру нысандарында істейтін слесарь-жөндеуші;
тоннельші;
тасымалдаушы;
желідегі құбыршы;
буып-ораушы;
сүзгіші;
сүзгі-престеуші;
центрифугалаушы.
Қызметшілер:
Ауысым, қондырғы (бұрғылау, газ бензинді, оттегі, байыту, регенерациялық және басқа), цех (технологиялық) қызметін бақылауды және оларға басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
инженер (ауысып істейтін);
шебер (аға);
бақылау-өлшеу аспаптарына және автоматикаға олар учаскеде орнатылған жерлерде тікелей қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын аспапшы.
124. Жұмыс уақытының кемінде 80%-ында мұнай, газ, газ конденсатын, көмірді дайындау және қайта өңдеу жұмыстарымен айналысатын (есепті кезеңде) жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
балқыту аппаратшысы;
техникалық көміртекті нығыздау аппаратшысы;
қазандық жөндеумен айналысатын қазаншы;
пиролиз, катализдік крекинг, синтетикалық спирт, полиэтилен, газдарды, минералды күкірт қышқылын компремирлеу және фракциялау, өнеркәсіптік ағын суларды тазалау қондырғыларында жұмыс істейтін газ айдау машиналарының машинисі;
пластикалық массаларды түйіршектеуші машинист;
компрессорлық қондырғы машинисі;
пиролиз және этанол өндірісінде жұмыс істейтін кран машинисі (краншы);
улы заттармен зарарсыздандырылған арнайы киімді жуумен және жөндеумен айналысатын машинист;
технологиялық сорғылар машинисі;
синтетикалық талшықтар және олардан бұйымдар жасау өндірісінде жұмыс істейтін шпрединг-машина машинисі;
полиэтилен өндірісінде істейтін қаттама құрастырғыш машиналардың машинисі;
мұнай шикізатынан синтетикалық өнімдер өндірумен айналысатын экструдер машинисі;
пирометрист;
газдарды күкірт қоспаларынан, көміртек тотығынан тазарту, құрамында күкіртсу бар мұнай және газ конденсатын электрмен тұзсыздандыру және сусыздандыру, тұрақтандыру, сумен тазалау, қарапайым күкірт алу және шығатын газдарды соңына дейін тазарту, сұйытылған газды тазалау және меркаптан өндірісінде істейтін аспапшы;
бақылау-өлшеу аспаптарына және автоматикаға учаскелерде орнатылған жерлерде тікелей қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын аспапшы;
шикізатты, жартылай дайын өнімді, дайын өнімді, реагенттерді, абсорбенттерді, катализаторларды және отынды, мұнай тұтқыштарды және кептіру камераларын тиеумен және түсірумен, уатумен, жарумен, ыдыстарға салу және тасымалдаумен айналысатын жұмысшы;
скрубберші-сорғышы;
технологиялық қондырғыларды жөндеу слесарі;
тоннельші;
тасымалдаушы;
техникалық көміртекті буып-ораумен айналысатын ораушы;
сүзуші;
сүзгі-престеуші;
центрифугалаушы.
Қызметшілер:
Ауысым, учаске қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
жабдықтарды жөндеу шебері;
механик (аға).

125. Работники цеховых лабораторий производств газового технического углерода, занятые не менее 80 % рабочего времени.
126. Газоспасательная служба:
работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени.
Раздел 10. Производство строительных материалов
Глава 1. Производство цемента
127. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
аспираторщик;
бункеровщик;
выгрузчик шахтных печей;
газовщик;
грузчик, занятый на погрузке цемента;
дозировщик сырья, занятый на дозировке цемента;
дозировщик-смесительщик на шнеках;
загрузчик печей (шахтных);
кочегар сушильных барабанов;
мастер (старший), занятый в цехах, на участках помола цемента, угля, сухого сырья;
машинист (обжигальщик) вращающихся печей;
машинист (обжигальщик) шахтных печей;
машинист винтовых насосов (фуллеровщик);
машинист кальцинаторов;
машинист крана (крановщик), занятый на горячих работах (кринкерные склады);
машинист пневматической установки;
машинист расфасовочно-упаковочных машин;
машинист скреперной лебедки;
машинист сырьевых мельниц;
машинист угольных мельниц;
машинист цементных мельниц;
машинист штабелеформирующей машины;
насыпщик цемента;
помощник машиниста (обжигальщика) вращающихся печей;
помощник машиниста (обжигальщика) шахтных печей;
помощник машинистов сырьевых мельниц;
помощник машинистов угольных мельниц;
помощник машинистов цементных мельниц;
слесарь-ремонтник, занятый ремонтом и обслуживанием технологического и обеспыливающего оборудования;
слесарь-электрик по ремонту электрооборудования, занятый в цехах помола, аспирации и цехах помола сырья по сухому способу;
смесительщик муки на силосах;
транспортерщик горячего клинкера;
упаковщик цемента;
футеровщик-каменщик;
чистильщик на очистке шламовых бассейнов и болтушек;
чистильщик по очистке пылевых камер;
шламовщик;
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования (технологического и обеспыливающего).
Глава 2. Производство и обработка слюды
128. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
дробильщик слюды;
дробильщик-размольщик;
заготовщик микалексовой массы;
калибровщик слюды;
клейщик миканитов;
кольщик слюды;
лаковар;
намотчик электроизоляционных изделий;
прессовщик миканита и микалекса;
пропитчик слюдопластовых материалов, работающий с алюмопромфосфатом;
резчик слюды;
слесарь-ремонтник, занятый ремонтом и обслуживанием дробильно-помольных участков слюды, кварца и пегматита;
сортировщик сырья и изделий из слюды, постоянно занятый сортировкой слюды;
термист по обработке слюды;
укладчик-упаковщик, занятый на упаковке слюды;
электромонтер по обслуживанию электрооборудования, занятый на обслуживании электрооборудования дробильно-помольных участков слюды, кварца, пегматита.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью смены, участка в карьерах и на горных отвалах, в том числе:
мастер (старший).

125. Газды техникалық көміртегі өндірісіндегі цех зертханаларында жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
126. Газдан құтқару қызметі:
жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
10-бөлім. Құрылыс материалдары өндiрiсi
1-тарау. Цемент өндiрiсi
127. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
аспираторшы;
бункершi;
шахта пешiнен тиеп түсiрушi;
газшы;
цементтi тиеумен айналысатын жүк тиеушi;
цементтi мөлшерлеумен айналысатын шикiзатты мөлшерлеуші;
шнекте мөлшерлеуші-араластырушы;
пештi (шахта пешiн) толтырушы;
кептiру барабандарының от жағушысы;
цемент, көмір, құрғақ шикізатты тарту цехтарында, учаскелерінде істейтін шебер (аға).
айналмалы пештердiң машинисі (күйдiрушi);
шахталық пештердiң машинисі (күйдiрушi);
бұрама сорғылардың машинисі (фуллерлеуші);
кальцинаторлар машинисі;
ыстық жұмыс учаскелерінде (кринкер қоймасы) істейтін кран машинисі (краншы);
пневматикалық қондырғы машинисі;
өлшеп-орау машинасының машинисі;
скреперлі шығыр машинисi;
шикізат диірменінің машинисі;
көмiр диірменінің машинисі;
цемент диірменінің машинисі;
штабель жасайтын машиналардың машинисі;
цемент төгуші;
айналмалы пештер машинисінің (күйдiрушi) көмекшiсі;
шахталық пештер (күйдiрушi) машинисінің көмекшiсі;
шикізат диірмені машинисінің көмекшісі;
көмiр диірмені машинисінің көмекшiсі;
цемент диірмені машинисінің көмекшiсі;
технологиялық және шаңсыздандыру қондырғыларына қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi;
ұнтақтау, аспирациялау цехтарында және құрғақ тәсiлмен шикiзатты ұнтақтау цехтарында жұмыс iстейтiн электр қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь-электрші;
сүрлемдердегі ұнды араластырушы;
ыстық клинкердi транспортерлеуші;
цементтi орап-буушы;
Футеровшы-тас қалаушы;
шлам бассейндері мен болтушкаларды тазалаумен айналысатын тазалаушы;
шаң камераларын тазалау жөніндегі тазалаушы;
шламдаушы;
электр жабдықтарын (технологиялық және тозаңсыздандыру) жөндеу және қызмет көрсетумен айналысатын электромонтер.
2-тарау. Слюда өндіру және өңдеу
128. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
слюда уатушы;
бөлшектеуші-уатушы;
микалекс массасын дайындаушы;
слюданы калибрлеуші;
миканит желімдеуші;
слюданы түйреуші;
лак пісіруші;
электр оқшаулағыш бұйымдарын ораушы;
миканит пен микалексті престеуші;
альмопромфосфатпен жұмыс істейтін слюдопласт материалдарын қанықтырушы;
слюда кесуші;
слюда, кварц және пегматитті бөлшектеуші-тартушы учаскелерді жөндеу және қызмет көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеуші;
слюда сұрыптаумен тұрақты айналысатын слюда шикізатын және одан жасалған заттарды сұрыптаушы;
слюда өңдеу жөніндегі термист;
слюда ораумен айналысатын салып-ораушы;
слюда, кварц және пегматитті бөлшектеуші-тартушы электр жабдықтарына қызмет көрсетумен айналысатын электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электромонтер.
Қызметшілер:
Карьердегі және тау үйінділеріндегі ауысым, учаске қызметін бақылауды және оларға басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға).

Глава 3. Производство асбеста
129. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
бурильщик шпуров;
взрывник;
водитель дрезины;
водитель погрузчика, занятый погрузкой асбеста, догрузкой асбеста вручную и погрузкой навалом асбеста, сопутствующих продуктов и отходов обогатительных фабрик;
водитель погрузчика, постоянно занятый в карьерах;
выгрузчик пыли;
грохотовщик;
грузчик, занятый на работах с асбестом;
дробильщик;
забойщик;
лаборант по физико-механическим испытаниям, занятый на контрольных аппаратах в цехах (участках) обогащения;
машинист (кочегар) котельной;
машинист бульдозера, занятый на складах сухой руды обогатительных фабрик;
машинист буровой установки;
машинист вентиляционной и аспирационной установок, занятый на аспирационных установках;
машинист вентиляционной и аспирационной установок, занятый на полупромышленных установках обогатительных фабрик;
машинист выправочно-подбивочно-отделочной машины;
машинист дробильно-помольно-сортировочных механизмов;
машинист компрессорных установок, занятый на открытых горных работах и обогатительных фабриках;
машинист конвейера, занятый на обогатительных фабриках;
машинист крана (крановщик), занятый в помещениях технологических цехов обогатительных фабрик;
машинист отвального плуга;
машинист питателя;
машинист путепередвигателя;
машинист путеподъемника;
машинист путеукладчика широкой колеи;
машинист расфасовочно-упаковочных машин;
машинист тягового агрегата и его помощник;
машинист хоппер-дозатора;
машинист шпалоподбивочной машины;
машинист штабелеформирующей машины;
машинист экскаватора, занятый на отгрузке и складировании сопутствующих продуктов обогащения асбестовых руд и отходов обогатительных фабрик;
монтажник по монтажу и демонтажу асбестообогатительного оборудования, занятый в основных цехах асбестообогатительных фабрик;
монтер пути;
подсобный рабочий, занятый в обогатительных цехах (участках);
приемщик руды и асбеста;
пробоотборщик, занятый отбором и обработкой проб на обогатительных фабриках;
рабочий, занятый на горных отвалах;
регулировщик асбестообогатительного оборудования;
слесарь-ремонтник, занятый ремонтом асбесто-обогатительного оборудования;
смазчик, занятый смазкой оборудования в обогатительных цехах (участках);
сортировщик;
сушильщик;
электрогазосварщик, занятый в технологических цехах обогатительных фабрик;
электромонтер всех наименований, занятый в технологических цехах обогатительных фабрик;
электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту оборудования.
Служащие:
мастер (старший);
механик технологического цеха обогатительной фабрики.

3-тарау. Асбест өндiрiсi
129. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
шпур бұрғылаушы;
жарушы;
дрезина жүргiзушiсi;
байыту фабрикаларының iлеспелi өнiмдерi мен қалдықтарын, асбест үйінділерін тиеумен және қолмен асбесті қосымша тиеумен, асбесті тиеумен айналысатын тиегiш жүргiзушi;
карьерлерде тұрақты жұмыс істейтін тиегіш жүргiзушi;
шаң тиеп түсiрушi;
гүрсiлдетушi;
асбестпен жұмыс iстейтiн жүк тиеушi;
уатушы;
забойшы;
байыту цехтарында (учаскелерде) бақылау аппараттарында жұмыс iстейтiн физикалық-механикалық сынақтар жөніндегi зертханашы;
қазан машинисі (от жағушы);
байыту фабрикаларының құрғақ кен қоймаларындағы бульдозер машинисі;
бұрғылау құрылғысының машинисі;
аспирациялық құрылғыларда жұмыс істейтін желдетпе және аспирациялық құрылғы машинисі;
байыту фабрикаларының жартылай өнеркәсіптік құрал-жабдықтарында жұмыс істейтін желдетпе және аспирациялық құрылғы машинисі;
түзету-шегелеу-өңдеу машинасының машинисі;
уату-ұнтақтау-сұрыптау механизмдерінің машинисі;
ашық тау-кен жұмыстары мен байыту фабрикаларында істейтін компрессорлық құрылғы машинисі;
байыту фабрикаларының конвейер машинисі;
байыту фабрикаларының технологиялық үй-жайларында істейтін кран машинисі (краншы);
аудару соқаларының машинисі;
қоректендіргіш машинисі;
жол қозғаушы машинист;
жол көтеруші машинист;
кең табанды жол төсеу машинисі;
өлшеп-орау машина машинисі;
тарту агрегатының машинисі және оның көмекшісі;
хоппер-дозатор машинисі;
шпал қағу машина машинисі;
қатар қалыптастыру машинасының машинисі;
байыту фабрикаларында асбестік кендер мен қалдықтарын байыту ілеспе өнімдерін тиеу, қоймаға қоюмен айналысатын экскаватор машинисі;
асбест байыту фабрикаларының негізгі цехтарында істейтін асбест байыту жабдықтарын монтаждау және бөлшектеу жөніндегі монтажшы;
жол монтерi;
байыту цехтарында (учаскелерінде) жұмыс iстейтiн қосалқы жұмысшы;
кен және асбест қабылдаушы;
байыту фабрикаларының сынамаларды iрiктеумен және өңдеумен айналысатын сынама алушы;
тау үйінділерінде істейтін жұмысшы;
асбест байыту жабдықтарын реттеуші;
асбест байыту жабдықтарын жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеуші;
байыту цехтарында (учаскелерінде) жабдықтарды майлаумен айналысатын майлаушы;
сұрыптаушы;
кептiрушi;
байыту фабрикаларының технологиялық цехтарында жұмыс iстейтiн электр газбен дәнекерлеуші;
байыту фабрикаларының технологиялық цехтарында жұмыс iстейтiн барлық атаудағы электромонтерлер;
кезекшi және жабдық жөндеушi электрослесарь (слесарь).
Қызметшілер:
шебер (аға);
байыту фабрикасының технологиялық цехының механигі.

Глава 4. Асбестоцементное, асбестосилитовое производство и производство асбокартона
130. Рабочие занятые не менее 80 % рабочего времени:
бегунщик;
бункеровщик;
волнировщик асбестоцементных листов;
голлендорщик;
грунтовщик асбестоцементных и асбестосилитовых изделий, занятый на работах с применением вредных веществ не ниже 3 класса опасности;
дозировщик асбеста;
машинист крана (крановщик), занятый на подаче цемента и асбеста;
машинист листоформовочной машины;
машинист трубной машины;
моторист смесителя и мешалки;
прессовщик асбестоцементных изделий;
резчик асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
резчик бумаги, картона и целлюлозы;
слесарь-ремонтник, занятый в основных цехах (участках);
сортировщик;
сушильщик асбестоцементных изделий;
сушильщик;
токарь по обработке асбестоцементных труб и муфт;
укладчик-упаковщик;
шлифовщик асбестоцементных и асбестосилитовых плит;
штамповщик, занятый в производстве асбокартона;
электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту оборудования.
Глава 5. Производство базальтового волокна, минеральной ваты и изделий из них
131. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени.
Глава 6. Производство глиняного кирпича, черепицы и керамических блоков
132. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
битумщик;
вагранщик;
выставщик;
мастер (старший);
наладчик технологического оборудования;
обжигальщик стеновых и вяжущих материалов, занятый на обжиге кирпича в кольцевых печах, а также в тоннельных печах на твердом топливе;
оператор конвейерной линии оборудования;
оператор установки волокнообразования;
садчик;
сортировщик (упаковщик) теплоизоляционных изделий;
сушильщик теплоизоляционных изделий;
съемщик теплоизоляционных изделий, кроме занятого на прошивке матов;
фенольщик;
формовщик камнелитейного производства;
формовщик теплоизоляционных изделий;
шихтовар;
шихтовщик.
Глава 7. Производство извести (доломита) и силикатного кирпича
133. Рабочие, занятые не менее 80 % рабочего времени:
аспираторщик;
выгрузчик извести из печей;
дробильщик извести;
загрузчик-выгрузчик сырья, топлива и стеновых изделий, занятый на загрузке и выгрузке печей;
машинист винтовых насосов (фуллеровщик);
мельник извести;
обжигальщик извести;
сортировщик извести;
транспортировщик, занятый транспортировкой извести;
форсунщик, занятый на печах по обжигу извести.
Глава 8. Производство железобетонных и бетонных изделий
134. Рабочие занятые не менее 80 % рабочего времени:
машинист перегружателей, занятый на перегрузке цемента;
рабочий, занятый на подземной галерее.
Глава 9. Производство изделий из пека, битума и смол

4-тарау. Асбест-цемент, асбест-силит және асбокартон өндірісі
130. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
өрме белдеуші;
бункерлеуші;
асбест-цементтік табақты толқындатушы;
голлендоршы;
қауіптілігі 3-сыныптағы заттардан төмен емес зиянды заттарды қолдана отырып, асбест-цемент, асбест-силит бұйымдарын топырақтандырушы;
асбестті мөлшерлеуші;
цемент пен асбестті жеткізумен айналысатын кран машинисі (краншы);
табақ қалыптау машинасының машинисі;
құбыр машинасының машинисі;
қоспалаушы мен араластырушы машина моторшысы;
асбест-цемент бұйымдарын престеуші;
асбест-цемент, асбест-силит бұйымдарын кесуші;
қағаз, қатырма қағаз және целлюлозаны кесуші;
негізгі цехтарда (учаскелерде) істейтін слесарь-жөндеуші;
сұрыптаушы;
асбест-цемент бұйымдарын кептіруші;
кептіруші;
асбест-цемент құбырлары мен муфталарды өңдеу ұстасы;
салып-ораушы;
асбест-цемент және асбест-силит плиталарын тегістеуші;
асбокартон қағаз өндірісінде жұмыс істейтін штампылаушы;
кезекші және жабдықтарды жөндеу жөніндегі электрослесарь (слесарь).
5-тарау. Базальт талшығы, минералды мақта және олардан жасалған бұйымдар өндірісі
131. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
6-тарау. Балшық кірпіш, жабынқыш және қыш блоктары өндірісі
132. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
битумшы;
шойын балқытушы;
қоюшы;
шебер (аға);
технологиялық жабдықтарды баптаушы;
сақиналы пештерде, сондай-ақ қатты отынмен жанатын тоннельді пештерде кірпіш күйдірумен айналысатын қабырғалы және тұтқыр материалдарды күйдіруші;
конвейерлі желі жабдығының операторы;
талшық жасау қондырғысының операторы;
отырғызушы;
жылу-оқшаулағыш бұйымдарды сұрыптаушы (ораушы);
жылу-оқшаулағыш бұйымдарды кептіруші;
мат тігумен айналысатындарды қоспағанда, жылу-оқшаулағыш бұйымдарды түсіруші;
фенолшы;
тасқұю өндірісінің қалыптаушысы;
жылу-оқшаулағыш бұйымдарды қалыптаушы;
шикіқұрам қайнатушы;
шикіқұрамшы.
7-тарау. Әк (доломит) пен силикат кірпіші өндірісі
133. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
аспираторшы;
әкті пештен шығарушы;
әкті уатушы;
пештерді тиеу мен түсірумен айналысатын шикізатты, отынды және қабырғалық бұйымдарды тиеп-түсіруші;
бұрама сорғы машинисі (фуллерлеуші);
әк диірмені;
әк күйдіруші;
әк сұрыптаушы;
әк тасымалдаумен айналысатын тасымалдаушы;
әк күйдіру пештерінде істейтін бүркуші.
8-тарау. Темір бетон және бетон бұйымдарының өндірісі
134. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
цемент артумен айналысатын қайта тиеуіш машинисі;
жерасты галерея жұмысшысы.
9-тарау. Пек, битум және шайыр бұйымдарының өндірісі

135. Рабочие занятые не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик на пропиточных агрегатах;
аппаратчик обезвоживания битума;
аппаратчик окисления битума;
варщик асфальтовой массы;
варщик битума;
загрузчик варочных котлов;
котлочист;
оператор трубчатой печи;
оператор турбосмесителя;
оператор узла посыпки и охлаждения.
Глава 10. Камнелитейное производство
136. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
водитель автомобиля, занятый на транспортировании горной массы в технологическом процессе;
выбивальщик отливок;
гасильщик извести;
дробильщик;
заливщик камнелитейных изделий;
земледел;
камневар;
контролер изделий из камня;
машинист вибропогрузочной установки;
огнеупорщик;
оператор котельной;
оператор пульта управления в производстве стеновых и вяжущих материалов 2-х, 3-х камерного дозатора;
оператор сушильного оборудования, сушильных установок печник;
приготовитель растворов и масс;
пропарщик стеновых материалов;
рабочий, занятый в цехе жидких добавок;
рабочий, занятый на подземной галерее;
рабочий, занятый на разборке и вывозке продукции на горячих участках работ;
тоннельщик;
формовщик камнелитейного производства;
шихтовщик;
шихтовщик-дозировщик.
Служащие:
мастер (старший), занятый на горячих участках работ;
механик (старший) цеха.
Раздел 11. Целлюлозно-бумажное и деревообрабатывающее производства
Глава 1. Целлюлозно-бумажное производство
137. Производство целлюлозы и регенерации сернистой кислоты и щелоков:
Рабочие занятые не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик скипидарной установки;
аппаратчик талловой установки;
варщик химической древесной массы;
варщик целлюлозы;
выпарщик щелоков;
диффузорщик целлюлозы;
загрузчик сульфата;
миксовщик;
промывщик целлюлозы;
регенераторщик сернистой кислоты;
содовщик.
138. Варка, промывка и отбелка целлюлозы:
Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
ведущий инженер-химик;
инженер-электронщик копировального оборудования;
мастер цеха банкнот;
работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью цеха банкнот.
139. Производство целлюлозы, бумаги и картона:
Работники занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик гашения извести;
аппаратчик электролиза;
бункеровщик;
варщик тряпья;
варщик хлопка;
гальваник;
древопар;
дробильщик колчедана;
клеевар;
колорист;
лаборант химического анализа, занятый в производстве синтетических клеющих смол;
машинист бумагоделательной (картоноделательной) машины (сеточник);
машинист насосных установок, занятый в производстве синтетических клеющих смол;
машинист пресспата (сеточник);
накатчик бумагоделательной (картоноделательной) машины;
накатчик клеильно-сушильной машины;
накатчик машин для покрытия бумаги полиэтиленовой пленкой;
накатчик пресспата;
намотчик ровничной машины;
оператор котельной;
оператор очистного оборудования;
оператор по изготовлений валов;
отбельщик;
печатник орловской печати;
прессовщик бумагоделательной (картоноделательной) машины;
прессовщик картона и фибры;
прессовщик клеильно-сушильной машины;
прессовщик пресспата;
прессовщик ровничной машины;
сатураторщик;
сушильщик бумаги, картона, фибры и изделий из них;
сушильщик бумагоделательной (картоноделательной) машины;
сушильщик клеильно-сушильной машины;
сушильщик машины длинноволокнистой бумаги;
сушильщик пресспата;
сушильщик ровничной машины;
ткач металлических и синтетических сеток;
хлорщик.

135. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
қанықтыру агрегаттарының аппаратшысы;
битумды құрғату аппаратшысы;
битумды қышқылдандыру аппаратшысы;
асфальт массасын қайнатушы;
битум қайнатушы;
пісіру қазандарын толтырушы;
қазан тазалаушы;
құбырлы пеш операторы;
турбоагрегаттарының операторы;
себу және суыту торабының операторы.
10-тарау. Тас құю өндірісі
136. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
технологиялық процесте тау массаларын тасымалдаумен айналысатын автомобиль жүргізушісі;
құйманы қаққылаушы;
әк сөндіруші;
уатушы;
тастан құйылған бұйымдарды құюшы;
жер өңдеуші;
тас қайнатушы;
тастан жасалатын бұйымдарды бақылаушы;
вибротиеу қондырғысының машинисі;
отқа төтеп берушi;
қазандық операторы;
2, 3 камералы дозатордың стенді және байлау материалдары өндірісіндегі басқару пультінің операторы;
кептіру қондырғысының, кептіру жабдығының операторы;
пешшi;
ерiтiндiлер мен массалар даярлаушы;
қабырғалық материалдары буландырушы;
сұйық қоспалар цехында істейтін жұмысшы;
жерасты галереяда істейтін жұмысшы;
ыстық жұмыс учаскелерінде өнімді бұзу және шығарумен айналысатын жұмысшы;
тоннельшi;
тас құю өндiрiсiнiң қалыптаушысы;
шикіқұрамшы;
шикіқұрамшы-мөлшерлеуші.
Қызметшілер:
ыстық жұмыс учаскелеріндегі шебер (аға);
цех механигі (аға).
11-бөлім. Целлюлоза-қағаз және ағаш өңдеу өндірісі
1-тарау. Целлюлоза-қағаз өндірісі
137. Целлюлоза мен күкірттi қышқылды және сiлтiлердi қалпына келтiру өндiрiсi:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
скипидар қондырғысының аппаратшысы;
талл қондырғысының аппаратшысы;
химиялық ағаш массасын қайнатушы;
целлюлоза қайнатушы;
сiлтiлердi буландырушы;
целлюлозаны диффузиялаушы;
сульфатты тиеушi;
миксші;
целлюлозаны жуушы;
күкiрттi қышқылды қалпына келтiрушi;
содашы.
138. Целлюлозаны қайнату, жуу және ағарту:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
жетекшi инженер-химик;
көшiрме жабдығының инженер-электроншысы;
банкнот цехының шебері;
банкнот цехының қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер.
139. Целлюлоза, қағаз және картон өндірісі:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
әктi сөндіру аппаратшысы;
электролиз аппаратшысы;
бункершi;
шүберектерді қайнатушы;
мақта қайнатушы;
гальваншы;
ағаш булаушы;
колчеданды уақтаушы;
Желім қайнатушы;
Колористші;
синтетикалық желімдеуші шайыр өндірісінде істейтін химиялық талдау зертханашысы;
қағаз (картон) жасайтын машинаның машинисі (торшы);
синтетикалық желімдеуші шайыр өндірісінде істейтін сорғы қондырғысының машинисі;
пресспат машинисі (торшы);
қағаз (қатырма қағаз) жасайтын машиналардың қысып-басушысы;
желімдеу-кептіру машинасының қысып-басушысы;
қағазды полиэтилен пленкасымен қаптау машинасының қысып-басушы;
пресспатта қысып-басушы;
түзегіш машинаның ораушысы;
қазан операторы;
тазарту жабдықтарының операторы;
біліктерді жасау жөніндегі оператор;
ағартушы;
орлов баспасының баспашысы;
қағаз (картон) жасайтын машинаның престеушісі;
қатырма қағаз және фибра престеуші;
желімдеу-кептіру машинасының престеушісі;
пресспат престеуші;
түзегіш машинаның престеуші;
сатураторшы;
қағаз, картон мен фибра және олардан жасалған бұйымдарды кептіруші;
қағаз (картон) жасайтын машиналардың кептірушісі;
желімдеу-кептіру машиналарының кептірушісі;
ұзын талшықты қағаз машинасының кептірушісі;
пресспат кептіруші;
түзету машиналарын кептіруші;
металл және синтетикалық торларды тоқушы;
хлоршы.

140. Производство пергамента, битумированной бумаги, фибры и бумажных мешков:
Рабочие занятые не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик выпаривания;
аппаратчик по выщелачиванию фибры;
аппаратчик приготовления химических растворов;
варщик битума;
машинист битумировочной машины;
машинист пергаментной машины;
машинист трубочной машины (трубочник);
мойщик фибры;
накатчик пергаментной машины;
окрасчик картона и фибры;
опиловщик фибры;
прессовщик пергаментной машины;
пропитчик бумаги и бумажных изделий;
разгрузчик диффузоров;
сушильщик пергаментной машины;
фибровщик.
141. Переработка бумаги (производство технической и крашеной бумаги, обоев и лент для пишущих машин):
Рабочие занятые не менее 80 % рабочего времени:
заготовщик клапанов;
загрузчик-выгрузчик;
закройщик-резак;
клеевар;
клеильщик;
клейщик бумаги, картона и изделий из них;
красковар;
краскосоставитель, занятый с анилиновыми красителями, аммиаком и хромовыми солями;
краскотер;
машинист бумагокрасильной машины (красильщик), занятый с анилиновыми красителями, аммиаком и хромовыми солями;
машинист клеильно-сушильной машины (клейщик);
печатник миллиметровки;
приготовитель эмульсий;
пропитчик бумаги и бумажных изделий;
размотчик лент;
раскатчик-сортировщик бумаги.
Глава 2. Приготовление синтетических клеев, смол и красок
142. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на работах по приготовлению синтетических клеев, смол и красок.
Глава 3. Приготовление ванилина из сульфитных щелоков
143. Рабочие занятые не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик бисульфитирования ванилина;
аппаратчик дозирования;
аппаратчик окисления;
аппаратчик перегонки;
аппаратчик экстрагирования.
Глава 4. Гидролизное и сульфитно-спиртовое производства
144. Рабочие занятые не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик всех наименований;
варщик;
кислотчик;
клеевар;
лаборант химического анализа, занятый в производстве синтетических клеящих смол;
машинист мельниц, занятый на лигнинных, фурфурольных и ректификационных установках;
машинист насосных установок, занятый в производстве синтетических клеящих смол;
промывщик целлюлозы;
рабочий, занятый на лигнинных, фурфурольных и ректификационных установках;
рабочий, занятый на очистке цистерн от химических продуктов;
реакторщик;
слесарь-ремонтник, занятый в производстве синтетических клеящих смол;
футеровщик (кислотоупорщик).
Глава 5. Лесохимическое производство
145. Рабочие, занятые не менее 80 % рабочего времени на производстве формалина:
аппаратчик варки;
аппаратчик дегидрирования;
сливщик-разливщик.

140. Пергамент, битумдалған қағаз, фибра және қағаз қапшықтар өндірісі:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
булау аппаратшысы;
фибраны сілтілеу аппаратшысы;
химиялық ерітінді дайындау аппаратшысы;
битум қайнатушы;
битумдеу машинасының машинисі;
пергаменттік машинаның машинисі;
құбырлы машинаның машинисі (құбыршы);
фибра жуушы;
пергаментті машинаның қысып-басушысы;
картон мен фибраны бояушы;
фибраны айнала кесуші;
пергаментті машинаның престеушісі;
қағаз бен қағаз бұйымдарын қанықтырушы;
диффузорларды түсіруші;
пергаментті машинаның кептірушісі;
фибралаушы.
141. Қағазды (техникалық және боялған қағазды, тұсқағазды және басу машиналарына арналған таспаларды) қайта өңдеу:
Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
клапан дайындаушы;
тиеп-түсіруші;
пішіп-кесуші;
желім қайнатушы;
желімдеуші;
қағаз, картон және олардан жасалған бұйымдарды желімдеуші;
бояу пісіруші;
анилинді бояулар, аммиак және хромды тұздармен жұмыс істейтін бояу жасаушы;
бояу езуші;
анилинді бояулар, аммиак пен хромды тұздармен айналысатын қағаз бояушы машинаның машинисі (бояушы);
желімдеу-кептіру машинасының машинисі (желімдеуші);
милиметрлегіш баспашысы;
эмульсия дайындаушы;
қағаз бен қағаз бұйымдарын қанықтырушы;
таспалардың орауын жазушы;
қағазды жазып-сұрыптаушы.
2-тарау. Синтетикалық желім, шайыр мен бояуды дайындау
142. Синтетикалық желімдеуші бояу мен шайыр өндірісінде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер.
3-тарау. Сульфитті сілтішеден ванилин дайындау
143. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
ванилинді бисульфиттеу аппаратшысы;
мөлшерлеу аппаратшысы;
қышқылдау аппаратшысы;
айыру аппаратшысы;
экстрагирлеу аппаратшысы.
4-тарау. Гидролизді және сульфитті-спирт өндірісі
144. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
барлық атаудағы аппаратшы;
қайнатушы;
қышқылдандырушы;
желім қайнатушы;
синтетикалық желімдеуші шайыр өндірісінде істейтін химиялық талдау зертханашысы;
лигнинді, фурфуролды және ректификациялық құрылғыларда істейтін диірмен машинисі;
синтетикалық желімдеуші шайыр өндірісінде істейтін сорғы қондырғысының машинисі;
целлюлоза жуушы;
лигнинді, фурфуролды және ректификациялық құрылғыларда істейтін жұмысшы;
цистерналарды химиялық өнімдерден тазалаумен айналысатын жұмысшы;
реакторшы;
синтетикалық желімдеуші шайыр өндірісінде істейтін слесарь-жөндеуші;
футерлеуші (қышқылға төтеп беруші).
5-тарау. Орман химия өндірісі
145. Формалин өндірісінде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
қайнату аппаратшысы;
сусыздандыру аппаратшысы;
ағызып-құюшы.

146. Рабочие, занятые не менее 80 % рабочего времени на производстве метанола:
аппаратчик перегонки;
аппаратчик подготовки сырья и отпуска полуфабрикатов и продукции.
147. Рабочие, занятые не менее 80 % рабочего времени на производстве камфоры.
148. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на производстве уксусно-кальциевого порошка, ацетатов, карбюризатора и смолоразгонном производстве:
аппаратчик всех наименований;
газогенераторщик;
мастер, занятый в производствах варки и отбелки целлюлозы, камфары, формалина, метанола, ацетатов, уксусном производстве и регенерации сернистой кислоты и щелоков.
чистильщик.
Глава 6. Деревообрабатывающее производство
149. Рабочие, занятые не менее 80 % рабочего времени на производстве фанеры на гидравлических прессах с применением синтетических клеев, содержащих фенол, формалин, мочевину и их производные:
аппаратчик производства бакелитовой пленки;
вентилевой гидравлического пресса;
оператор формирующей машины;
пропитчик шпона;
сборщик;
сушильщик.
150. Рабочие, занятые не менее 80 % рабочего времени на прочих работах деревообработки:
аппаратчик пропитки облицовочных материалов, занятый в производстве декоративной пленки;
гальванотипист, занятый изготовлением формных цилиндров глубокой печати;
отделочник изделий из древесины, работающие с применением лакокрасочных материалов, содержащих вредные вещества не ниже 3 класса опасности;
прессовщик древесных и костровых плит, занятый на горячем прессовании древесно-стружечных плит с применением вредных веществ не ниже 3 класса опасности;
травильщик.
Раздел 12. Производство медикаментов, медицинских и биологических препаратов и материалов
Глава 1. Химико-фармацевтическое и фармацевтическое производство
151. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на производстве медикаментов и полупродуктов, относящихся к группам адамантана, акридина, барбитуровой кислоты, бензола, бензоксазина, гидразина, галоидосодержащих соединений, диазепина, имидазола, индола, кумарина, металоорганических соединений, морфолина, нафталина, пиперазина, пиперидина, пиразина, пиразолона, пиридазина, пиридина, пиримидина, пирролидина, птеридина, пурина, сиднона, серосодержащих соединений, стероидов, сульфаниламидов, сульфонов, тиадиазина, фенола, фенотиазина, фурана, хиназолина, хинолина, хиноксалина, хинона, хинуклидина, циансодержащих соединений.
152. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на производстве гетероциклических пятичленных соединений с двумя и более гетероатомами, спиросоединений, органических соединений серы, фосфора и мышьяка, ацетоуксусного и диэтилового эфиров, непредельных углеводородов.

146. Метанол өндірісінде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
айдау аппаратшысы;
шикізат дайындау және жартылай дайын өнімдер мен өнімдерді босату аппаратшысы.
147. Камфор өндірісінде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар.
148. Сіркесу-кальций ұнтағы, ацетат, карбюризатор және шайыр жаю өндірісінде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
барлық атаудағы аппаратшы;
газгенераторшы;
целлюлозаны, камфораны, метанолды, ацетатты пісіру мен ағарту және сірке су өндірісі және күкірт қышқылы мен сілтіні қалпына келтіру өндірісінде істейтін шебер;
тазалаушы.
6-тарау. Ағаш өңдеу өндірісі
149. Фанера өндірісінде құрамында фенол, формалин, несепнәр бар синтетикалық желімді және оның туындыларын қолдана отырып, гидравликалық престеуде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
бакелит пленка өндірісінің аппаратшысы;
гидравликалық престердің вентильшісі;
қалыптаушы машинаның операторы;
шпонды қанықтырушы;
жинаушы;
кептіруші.
150. Ағаш өңдеудің басқа да жұмыстарында жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
декоративті пленка өндірумен айналысатын қаптама материалдарды қанықтырушы аппаратшы;
терең баспаның қалыптаушы цилиндрлерін дайындаумен айналысатын гальванотипші;
құрамында қауіптілігі 3-сыныптағы заттардан төмен емес зиянды заттар бар лак бояу материалдарын қолдана отырып, жұмыс істейтін ағаштан жасалған бұйым өңдеуші;
қауіптілігі 3-сыныптағы заттардан төмен емес зиянды заттарды қолдана отырып, ағаш-жоңқа тақталарды ыстық престеумен айналысатын ағаш және талшықты тақталарды престеуші;
өңдеуші.
12-бөлім. Дәрі-дәрмектер, медициналық және биологиялық препараттар мен материалдар өндірісі
1-тарау. Химиялық-фармацевтикалық және фармацевтикалық өндіріс
151. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында дәрi-дәрмектер мен жартылай өнiмдерінің келесі тобына жататын: адамантан, акридин, барбитура қышқылы, бензол, бензоксазин, гидразин, галоидтi қосындылар, диазепин, имидазол, индол, кумарин, металл органикалық қосындылар, морфолин, нафталин, пиперазин, пиперидин, пиразин, пиразанол, пиридазин, пиридин, пиримидин, пирролидин, птеридин, пурин, сиднон, күкiрттi қосындылар, стероид, сульфаниламид, сульфон, тиадиазин, фенол, фенотиазин, фуран, хиназолин, хинолин, хиноксалин, хинон, хинуклидин, цианды қосындылар өндірісінде жұмыс істейтін жұмыскерлер.
152. Гетероциклдiк екi және одан да көп гетероатомды бесмүшелiк қосындылар, спироқосындылар, күкiрттiң, фосфор мен күшәланың органикалық қосындылары, ацетосiркесу мен диэтил эфирлерi, шексiз көмiрсутегiлер өндiрiсiнде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.

153. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на производстве алкалоидов и гликозидов, относящихся к сильнодействующим веществам, простагландинов, противоопухолевых антибиотиков и препаратов, гормонов синтетических.
154. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени на работах с применением или получением: азо- и иазосоединений, гидрозина, диметилсульфата, изоцианатов, галоидов и их органических соединений, нитро-, нитрозо- и аминопродуктов, солей цианистой кислоты и циансодержащих соединений, сероуглерода, фосгена, окиси этилена, азидов и нитритов, тионилхлорида, окси- и сульфохлоридов фосфора; свинца, ртути, марганца, никеля, кадмия и их соединений, эфира диэтилового:
аппаратчик всех наименований;
дозировщик медицинских препаратов;
капиллярщик;
наполнитель ампул;
препаратор производства биосинтетических лечебных средств;
слесарь-ремонтник, занятый на ремонте, профилактике и обслуживании технологического оборудования в производствах, перечисленных в данном подразделе;
стерилизаторщик материалов и препаратов;
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, занятый на ремонте, профилактике и обслуживании технологического оборудования в производствах, перечисленных в данном подразделе.
Глава 2. Производство диагностикумов вируса иммунодефицита человека и гепатита В, а также бактериальных и вирусных препаратов с использованием патогенных микроорганизмов и ядов биологического происхождения, относящихся к I-II группам патогенности
155. Работники, занятые в боксах и боксовых помещениях не менее 80 % рабочего времени.
Глава 3. Производство витамина В12, натрия бензоата, гидроперита, кальция сульфата, уродана, кальция хлористого, терпингидрата, валидола, колларгола, закиси азота, антисептика-стимулятора. Дорогова, танальбина, горчичников, лейкопластырей, глютаминовой кислоты, этилацетата, эмульсий гексахлорана, бактерийных препаратов, расфасовка мышечно-аденилового препарата, мазей и эмульсий, содержащих летучие, сильнодействующие наполнители, пелоидина, бария гидроокиси, производство препаратов, связанных с применением вредных органических растворителей не ниже 3 класса опасности, производство готовых лекарственных средств (форм)
156. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе указанных производств:
аппаратчик всех наименований;
вальцовщик;
шпредингист.
Глава 4. Производство антибиотиков и препаратов медицинского назначения, получаемых микробиологическим синтезом
157. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе указанных производств:
аппаратчик всех наименований;
препаратор производства биосинтетических лечебных средств;
просмотрщик продукции медицинского назначения, занятый в производстве готовой продукции антибиотиков.

153. Күштi әсер етушi заттарға жататын алколоидтер мен гликозидтер, простагландиндер, iсiктерге қарсы антибиотиктер мен препараттар, синтетикалық гормондар өндiрiсiнде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер.
154. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында мыналарды жұмыста қолдану немесе алуда (кезекті тізім бойынша) жұмыс істейтін жұмыскерлер: азо және диазо қосындылары, гидрозин, диметилсульфат, изоцианат, галоид және оның органикалық қосындылары, нитро-нитрозо- және амино өнiмдер, цианийлі қышқыл және құрамында цианий бар қоспалар тұздары, күкiрттi көмiртегi, фосген, этилен, азид және нитрит, тионилхлорид тотығы, фосфор окси және сульфохлоридтерi, қорғасын, сынап, марганец, никель, кадмий және олардың қосындылары, диэтил эфирi:
барлық атаудағы аппаратшылар;
медициналық препараттарды мөлшерлеуші;
капилляршы;
ампула толтырушы;
биосинтетикалық емдеу құралдары өндiрiсi препараторшысы;
осы бөлiмшеде тізбеленген өндiрiстерде жөндеумен, алдын алумен және технологиялық процестерге қызмет көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеушiлер;
материалдар мен препараттарды стерильдеуші;
осы бөлiмде көрсетiлген өндiрiстердегi технологиялық процестермен ұдайы айналысатын электр жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер.
2-тарау. Адамның иммундық тапшылық вирусы және В гепатитi диагностикумдары, сондай-ақ І және II патогендік топқа жататын патогендi микроорганизмдер мен биологиялық улар пайдаланылатын бактериялық және вирусты препараттар өндiрiсi
155. Бокстар мен бокс үй-жайларында жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер.
3-тарау. В12 витамині, бензоат натрийі, гидроперит, сульфат кальцийі, уродан, хлорлы кальций, терпингидрат, валидол, колларгол, азот қышқылы, Дорогов антисептик-стимуляторы, танальбин, қыша жағылған қағаз, лейкопластырь, глютаминді қышқыл, этилацетат, гексахлоран эмульсиясы, бактериялық препараттар, құрамында ұшпа, күшті толтырғыштары, пелоидин, гидрототықтың барийі бар бұлшық етті-аденилді препараттарды, майлар мен эмульсияларды өлшеп орау, қауіптілігі 3-сыныптағы зиянды заттардан төмен емес зиянды органикалық ерітінділер қолданылатын препараттар өндірісі, дайын дәрілік құралдар (нысандар) өндірісі
156. Көрсетiлген өндiрiстiң технологиялық процесiнде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
барлық атаудағы аппаратшылар;
біліктеуші;
шпредингист.
4-тарау. Микробиологиялық синтездеу арқылы алынатын антибиотиктер мен медициналық мақсаттағы препараттар өндірісі
157. Көрсетiлген өндiрiстiң технологиялық процесiнде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
барлық атаудағы аппаратшылар;
биосинтетикалық дәрілік құралдарды өндіру препараторшысы;
антибиотиктердің дайын өнімдері өндірісінде істейтін медициналық мақсаттағы өнімдерді қараушы.

Глава 5. Производство продуктов и препаратов немедицинского назначения, получаемых микробиологическим синтезом в цехах, отделениях, на участках и отдельных установках при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ не ниже 3 класса опасности
158. Рабочие, занятые не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе указанного производства.
Глава 6. Производство шовного материала из животного сырья
159. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе указанного производства:
аппаратчик приготовления химических растворов;
закладчик хирургического шовного материала;
изготовитель кетгута;
намотчик материалов и полуфабрикатов;
фиксаторщик;
шлифовщик медицинских изделий.
Глава 7. Производство ветеринарных биологических, химико-фармацевтических препаратов и биологических средств защиты растений, получаемых на биопредприятиях, в производственных лабораториях, цехах, отделениях, на участках и отдельных установках при работе с микроорганизмами 1-3 групп патогенности и вредными веществами не ниже 3 класса опасности
160. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени в технологическом процессе указанных производств:
Рабочие:
аппаратчик всех наименований;
бактериолог, в том числе цеховых лабораторий;
биохимик;
гранулировщик;
дозировщик медицинских препаратов;
дражировщик;
закатчик медицинской продукции;
запайщик ампул;
капиллярщик;
контролер продукции медицинского назначения, в том числе отдела технического контроля (на межоперационном контроле);
лаборант всех наименований, в том числе цеховых лабораторий;
машинист-таблетировщик;
мойщик посуды и ампул (хромовой смесью, кислотой и щелочью);
наполнитель ампул;
подсобный рабочий;
препаратор производства биосинтетических лечебных средств;
просеивальщик;
рабочие, занятые на переработке, утилизации твердых, жидких, газообразных отходов, очистке емкостей, химической аппаратуры, мойке, обработке тары из-под вредных химпродуктов, нейтрализации, очистке промышленных сточных вод, дегазации, обезвреживании вредных паров и газов; футеровке и термоизоляции, гуммировании закрытых емкостей;
рабочий, занятый в боксах;
разливщик стерильных растворов;
резчик ампул и трубок;
сливщик-разливщик (кислот и щелочей);
стерилизаторщик материалов и препаратов;
транспортировщик;
укладчик-упаковщик, занятый на укупорке;
укладчик-упаковщик, занятый на фасовке открытых препаратов;
формовщик медицинских препаратов, полуфабрикатов и изделий.
Служащие:
Работники, обеспечивающие контроль и руководство деятельностью (отделения, участка, цеха), смены, установки (буровой, газобензиновой, кислородной, обогатительной, регенерационной и другие), в том числе:
мастер (старший);
механик;
микробиолог (старший);
технолог;
фармаколог, в том числе цеховых лабораторий;
химик, занятый в производстве и цеховых лабораториях.

5-тарау. Жұмыс аймағының ауасында қауіптілігі 3-сыныптан төмен емес зиянды заттар бар цехтарда, бөлiмшелерде, учаскелерде және жеке қондырғыларда микробиологиялық синтезбен алынатын медициналық мақсатқа арналмаған өнiмдер мен препараттар өндiрiсi
158. Көрсетiлген өндiрiстiң технологиялық процесiнде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар.
6-тарау. Жануарлар шикiзатынан жасалатын тігу материалының өндірісі
159. Көрсетiлген өндiрiстiң технологиялық процесiнде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
химиялық ерiтiндiлердi даярлау аппаратшысы;
хирургиялық жiп материалын салушы;
кетгут жасаушы;
материалдар мен жартылай дайын өнімдерді ораушы;
фиксаторшы;
медициналық бұйымдарды ыспалаушы.
7-тарау. Жұмыс аймағы ауасында қауіптілігі 3-сыныптан төмен емес зиянды заттармен және патогенді 1-3-топтағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезінде биологиялық кәсiпорындарда, өндiрiстiк зертханаларда, цехтарда, бөлiмшелерде, учаскелерде және жеке қондырғыларда өндiрілетiн ветеринарлық биологиялық, химиялық-фармацевтикалық препараттар мен өсiмдiктердi биологиялық қорғау құралдары өндiрiсi
160. Көрсетiлген өндiрiстiң технологиялық процесiнде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
барлық атаудағы аппаратшы;
бактериолог, оның ішінде цех зертханаларының бактериологы;
биохимик;
түйiршiктеушi;
медициналық препараттарды мөлшерлеуші;
дражирлеуші;
медициналық өнiмдi ораушы;
ампулаларды дәнекерлеушi;
капилляршы;
медициналық мақсаттағы өнiмдердi (операцияаралық бақылауда) бақылаушы, оның ішінде техникалық бақылау бөлімі;
барлық атаудағы зертханашы, оның ішінде цех зертханаларының зертханашысы;
таблеткашы-машинист;
ыдыстар мен ампулаларды (хром қосындысымен, қышқылмен және сiлтiмен) жуушы;
ампулаларды толтырушы;
көмекші жұмысшы;
биосинтетикалық емдiк заттар өндiрiсi препараторы;
елеушi;
қатты, сұйық, газ тәрiздес қалдықтарды қайта өңдеумен, кәдеге жаратумен, ыдыстарды, химиялық аппаратураны тазалаумен, зиянды химиялық өнiмдерден босатылған ыдыстарды жуумен, өңдеумен, өндірiстiк ағын суларды бейтараптандырумен, тазалаумен, зиянды бу мен газдарды газсыздандырумен, зиянсыздандырумен, жабық ыдыстарды футеровкалаумен және термооқшаулаумен, гуммирлеумен айналысатын жұмысшылар;
бокстарда жұмыс iстейтiн жұмысшы;
стерильдi ерiтiндiлердi құюшы;
ампулалар мен түтiкшелердi кесушi;
құюшы-төгушi (қышқылдар мен сiлтiлердi);
материалдар мен препараттар стерилизаторшысы;
тасымалдаушы;
тығындаумен айналысатын салып-ораушы;
ашық препараттарды буып-түюмен айналысатын салып-ораушы;
медициналық препараттарды, жартылай фабрикаттарды және бұйымдарды қалыптаушы.
Қызметшілер:
Ауысым, қондырғы (бұрғылау, газобензинді, оттегі, байыту, регенерациялық және басқа) бөлімшенің, учаскенің, цехтың қызметін бақылауды және оған басшылық етуді қамтамасыз ететін жұмыскерлер, оның ішінде:
шебер (аға);
механик;
микробиолог (аға);
технолог;
фармаколог, оның ішінде цех зертханаларының фармакологы;
өндіріс пен цех зертханаларында істейтін химик.

Раздел 13. Учреждения здравоохранения, социального обеспечения и культуры
161. Работники, занятые не менее 80 % рабочего времени в учреждениях здравоохранения, социального обеспечения и культуры:
артист балета;
врачи, медицинский (средний и младший) персонал в отделениях и кабинетах химиотерапии онкологических организаций (подразделений);
медицинские работники, непосредственно обслуживающие больных в противотуберкулезных организациях (отделениях, кабинетах), лепрозориях;
медицинские работники патологоанатомических бюро и отделений;
работники организаций здравоохранения, постоянно и непосредственно работающие с радиоактивными веществами;
медицинские работники, работающие в отделениях (кабинетах) лучевой диагностики и терапии;
работники организаций, работающие с микроорганизмами 1-3 группы патогенности.
Раздел 14. Транспорт
Глава 1. Железнодорожный транспорт
162. Работники занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
Рабочие:
аппаратчик приготовления химических растворов;
бандажник;
бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений, занятый на участках магистральных железнодорожных сетей с интенсивным движением поездов;
бригадир (освобожденный) предприятий железнодорожного транспорта, занятый на промывочно-пропарочных станциях (поездах, пунктах);
заливщик свинцово-оловянистых сплавов;
машинист (помощник) дизельпоезда;
машинист (помощник) тепловоза;
машинист (помощник) электровоза;
машинист (помощник) электропоезда;
монтер пути, занятый на текущем содержании, ремонте пути и искусственных сооружений на участках магистральных железнодорожных сетей;
осмотрщик вагонов, занятый на пунктах технического обслуживания вагонов станций внеклассных, первого и второго классов магистральных железнодорожных сетей;
осмотрщик-ремонтник вагонов, занятый на пунктах технического обслуживания вагонов станций внеклассных, первого и второго классов магистральных железнодорожных сетей;
приемосдатчик груза и багажа, занятый в пунктах налива и слива сернистой нефти и едких веществ;
промывальщик-пропарщик цистерн, занятый обработкой цистерн из под нефтепродуктов и химических продуктов;
регулировщик скорости движения вагонов;
ремонтник искусственных сооружений, занятый на участках с интенсивным движением поездов магистральных железнодорожных сетей;
слесарь по ремонту подвижного состава, занятый на ремонте цистерн из- под нефтепродуктов и химических продуктов;
слесарь по ремонту подвижного состава, занятый на ремонте, заправке и смене клапанов цистерн;
составитель поездов;
электромонтер контактной сети, занятый на магистральных железнодорожных сетях.
Служащие:
диспетчер поездной;
дежурный по железнодорожной станции внеклассного и первого класса, занятые приемом, отправлением и пропуском поездов на участках магистральных железнодорожных сетей с интенсивным движением поездов;
мастер промывочно-пропарочной станции (поезда, пункта).

13-бөлім. Денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру және мәдениет мекемелері
161. Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру және мәдениет мекемелерінде жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
балет әpтici;
онкология ұйымдарының (бөлiмшелерінің) химия-терапия кабинеттерi және бөлiмшелеріндегі дәрiгерлер, медициналық персонал (орта және кіші);
туберкулезге қарсы ұйымдардағы (бөлiмшелер мен кабинеттерде), лепрозорийлерде, науқастарға тiкелей қызмет ететін медицина жұмыскерлері;
патологиялық-анотомиялық бюролар мен бөлімшелердегі медицина қызметкелері;
радиоактивтi заттармен тікелей және үнемі жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау ұйымдарының жұмыскерлері;
сәулелік диагностика және терапия бөлімшелерінде (кабинеттерінде) жұмыс істейтін жұмыскерлер;
1 және 3-патогенді тобындағы микроорганизмдермен жұмыс істейтін ұйым жұмыскерлері.
14-бөлім. Көлік
1-тарау. Теміржол көлігі
162. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс істейтін жұмыскерлер:
Жұмысшылар:
химиялық ерітінді дайындау аппаратшысы;
бандажшы;
пойыздардың қозғалысы қарқынды магистральды теміржол желілері учаскелеріндегі жолдар мен жасанды құрылыстарды ағымдағы ұстау және жөндеу бригадирі (босатылған);
жуу-булау станцияларында (пойыздарда, пункттерде) істейтін теміржол көлігі кәсіпорындарының бригадирі (босатылған);
қорғасын-қалайы қоспаларын құюшы;
дизель-пойыз машинисі (көмекші);
тепловоз машинисі (көмекші);
электровоз машинисі (көмекші);
электропойыз машинисі (көмекші);
магистральды теміржол желілері учаскелеріндегі жолдар мен жасанды құрылыстарды ағымдағы ұстау және жөндеумен айналысатын жол монтері;
магистральды теміржол желілердің сыныптан тыс, бірінші және екінші сыныпты станциялар вагондарына техникалық қызмет көрсету пункттерінде айналысатын вагон тексеруші;
магистральды теміржол желілерінің сыныптан тыс, бірінші және екінші сыныпты станция вагондарына техникалық қызмет көрсету пункттерінде жұмыс істейтін вагон тексеруші-жөндеуші;
күкірт мұнайы мен ащы заттарды құю және ағызу пункттерінде істейтін жүктер мен жолжүктерді қабылдап-тапсырушы;
мұнай өнімдері мен химия өнімдерінен цистерналарды өңдеумен айналысатын цистерналарды жуушы-булаушы;
вагон қозғалысы жылдамдығын реттеуші;
магистральды теміржол желілерінің қозғалысы қарқынды учаскелерін жасанды құрылыстарды жөндеуші;
мұнай өнімдері мен химия өнімдерінен цистерналарды жөндеумен айналысатын жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь;
цистерналарды жөндеу, толтыру және клапандарын ауыстырумен айналысатын жылжымалы құрамдарды жөндеу жөніндегі слесарь;
пойыз құрастырушы;
магистральды теміржол желілерінде жұмыс істейтін жанасу желілерінің электромонтері.
Қызметшілер:
пойыз диспетчері;
пойыздар қозғалысы қарқынды магистральды теміржол желілері учаскелерінде пойыздарды қабылдау жіберу және өткізумен айналысатын сыныптан тыс, бірінші сыныпты теміржол станциялары кезекшісі;
жуу-булау станциясының (пойыз, пункт) шебері.

Глава 2. Морской и речной флот
163. Работники, входящие в плавающий состав и занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
машинная команда судов служебно-вспомогательного флота и судов портового флота, постоянно работающих на акватории порта (за исключением служебно-разъездных, пригородных и внутригородского сообщения):
кочегар судна, работающего на жидком топливе;
машинист всех наименований;
механик (главный, старший), (помощник);
моторист всех наименований;
Служащие:
электромеханик (старший), его помощник.
164. Рабочие, входящие в береговой состав и занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
взрывник;
маляр, занятый на окраске и ошкрябке судов в доках;
моторист трюмный.
Глава 3. Гражданская авиация
165. Работники (диспетчер, инструктор, старший диспетчер, руководитель полетов), осуществляющие непосредственно управление воздушным движением в зонах аэропортов, аэроузлов в аэродромно-диспетчерских районных, вспомогательных центрах и их секторах, местных диспетчерских пунктах с наибольшей интенсивностью или сложностью движения, занятые не менее 80 % рабочего времени.
166. Члены летных экипажей гражданских воздушных судов (бортинженер, бортоператор, бортрадист, бортпроводник, инструктор-бортпроводник, пилот, штурман) при условии налета в год не менее 500 часов.
Раздел 15. Производство метизов
Глава 1. Производство проволоки и калиброванного металла
167. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик всех наименований, занятый в производстве железного купороса;
бригадир на участках основного производства, занятый на волочении;
волочильщик проволоки;
волочильщик, занятый на волочении калибровочного металла;
испытатель абразивов;
калильщик;
мастер (старший);
машинист крана (крановщик), занятый на травлении, термообработке и волочении;
машинист по навивке канатов;
мойщик-сушильщик металла;
намотчик проволоки и тросов;
сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки;
слесарь-ремонтник, занятый на горячих участках работ и на участках с вредными условиями труда;
шлифовщик, занятый на шлифовке абразивными кругами сухим способом.
Глава 2. Производство тяжелообмазных и качественных электродов и флюсов для сварки
168. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
брикетировщик;
дробильщик компонентов обмазки;
мастер (старший);
прессовщик обмазочного пресса;
прокальщик на печах;
разварщик силикатной глыбы;
слесарь-ремонтник, занятый на горячих участках работ;
сортировщик электродов;
составитель обмазки;
сушильщик компонентов обмазки и флюсов;
сушильщик электродов;
флюсовщик;
электродчик;
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, занятый на горячих участках работ.

2-тарау. Теңiз және өзен флоты
163. Жүзуші құрамына кіретін, жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
үнемі су айлағы портында (қызметтік жүріп-тұру, қала маңы және қала ішілік қатынастарды қоспағанда) жұмыс істейтін қызметтік-көмекші флот кемелері мен порттық флот кемесінің машина командасы:
сұйық отынмен жұмыс істейтін кеменің от жағушысы;
барлық атаудағы машинистер;
механик (бас, аға), (көмекші);
барлық атаудағы моторшы.
Қызметшілер:
электромеханик (аға), оның көмекшісі;
164. Жағадағы құрамға кіретін жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
жарушы;
доктарда кемелерді сырлау және қырнаумен айналысатын бояушы;
трюм моторшысы.
3-тарау. Азаматтық авиация
165. Қозғалыс қарқыны аса жоғары немесе күрделі әуежайлар, аэротораптар аймағында, аэродромдық-диспетчерлiк аудандық, көмекшi орталықтар мен олардың секторларында, жергілікті диспетчер пункттерінде әуе қозғалысын тікелей басқаруды жүзеге асырумен жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында айналысатын жұмыскерлер (диспетчерлер, нұсқаушылар, аға диспетчерлер, ұшуды басқарушылар).
166. Жылына кемiнде 500 сағат шартты ұшу жағдайындағы (штурман, ұшқыш, нұсқаушы-жолсерiк, жолсерiк, бортрадист, бортоператор, бортинженер) азаматтық әуе кемесі ұшқыштар экипажының мүшелері.
15-бөлім. Метиз өндірісі
1-тарау. Сым және калибрлі металл өндірісі
167. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
темір купоросын өндірумен айналысатын барлық атаудағы аппаратшы;
сым созумен айналысатын негізгі өндіріс учаскелерінің бригадирі;
сым созушы;
калибрлі металды созумен айналысатын сым созушы;
абразивті дөңгелектерді сынаушы;
шыңдап қыздырушы;
шебер (аға);
уыттау, термотүзеу және созумен айналысатын кран машинисі (краншы);
арқан ораумен айналысатын машинист;
металды жуушы-кептіруші;
сым мен трос ораушы;
контактты (нығыздаушы) дәнекерлеу машинасының дәнекерлеушісі;
ыстық жұмыс және еңбек жағдайлары зиянды учаскелерде жұмыс істейтін слесарь-жөндеуші;
абразивті дөңгелектерді құрғақ тәсілмен тегістеумен айналысатын тегістеуші.
2-тарау. Дәнекерлеуге арналған ауырсылақты және сапалы электродтармен флюс өндірісі
168. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
брикетші;
сылақтың құрамбөліктерін уатушы;
шебер (аға);
сылақ престерінің пресшісі;
пештегі қыздырушы;
силикат кесектерін пісіріп балқытушы;
ыстық жұмыс учаскелерінде істейтін слесарь-жөндеуші;
электродтарды сұрыптаушы;
сылақты құрастырушы;
сылақ және флюс құрамбөліктерін кептіруші;
электродтарды кептіруші;
флюсші;
электродшы;
ыстық жұмыс учаскелерінде жұмыс істейтін электр құрал-жабдықтарын жөндеумен және қызмет көрсетумен айналысатын электромонтер.

Раздел 16. Легкая промышленность
Глава 1. Текстильная промышленность
169. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик аппретирования;
аппаратчик каустификации;
аппаратчик мерсеризации;
аппаратчик плюсования (при работе на черноанилиновых красителях);
аппаратчик пропитки;
аппаратчик термообработки ткани;
аппаратчик хлорирования и станнирования;
варщик аппрета;
выгребальщик костры;
вязальщица трикотажных изделий, полотна, непосредственно занятый изготовлением искусственного меха;
заготовщик химических растворов и красок;
запарщик ткани;
запарщик шерстяных изделий;
кисловщик;
красильщик;
машинист моечных машин, занятый на мойке ушатов, щеток, ящиков и посуды, используемых при приготовлении красителей;
оператор ворсовального оборудования, занятый в отделочном производстве технических сукон;
оператор всех наименований чесального оборудования (агрегата, машины);
оператор иглопробивного оборудования;
оператор опаливающего оборудования, занятый на опаливании пряжи и ткани (кроме пряжи из натурального шелка);
оператор стригального оборудования, непосредственно занятый отделкой искусственного меха;
оператор чесально-вязального оборудования, непосредственно занятый изготовлением искусственного меха;
отбельщик;
отварщик;
отделочник ворса, непосредственно занятый отделкой искусственного меха;
полировщик;
помощник мастера, занятый на обслуживании и наладке отбеливающего оборудования, зрельно-запарного, красильного, красковарочного оборудования, оборудования карбонизации и отделочного производства технических сукон;
промывальщик технических сукон;
рабочий, занятый в производстве клееных нетканых материалов;
рабочий, занятый хромированием и омеднением валов;
разрабатывальщик отходов;
смешивальщик волокна;
сукновал;
сушильщик (заправщик), занятый на сушилках печатных машин;
сушильщик, занятый в отделочном производстве технических сукон и на работах в камерных сушилках;
травильщик валов;
укладчик-выбиральщик мокрого товара и пряжи вручную;
формировщик трикотажных изделий, занятый формированием чулочно-носочных и перчаточных изделий;
чистильщик-точильщик чесальных аппаратов.
Глава 2. Хлопчатобумажное и ватное производства
170. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
выгребальщик пуха и отходов;
очесывальщик барабанов (вручную);
рабочий, занятый на разрыхлительно-трепальных агрегатах и на составлении смеси сырья в угарном прядении и на ватных фабриках при выработке одежной ваты.
Глава 3. Льняное и пенько-джутовое производства
171. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
выгребальщик очеса;
оператор пропиточного оборудования;
отделочник волокна (льняное производство);
помощник мастера, занятый на обслуживании чесального оборудования и льночесальных машин и в мокром прядении;
прессовщик отходов;
приготовитель волокна;
приготовитель пропиточного состава;
прядильщик, занятый в мокром прядении;
рабочий, занятый на чесальном оборудовании и льночесальных машинах;
сборщик мокрых отходов;
тесемщик, занятый в мокром прядении.

16-бөлім. Жеңiл өнеркәсiп
1-тарау. Тоқыма өнеркәсiбi
169. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыста iстейтiн жұмысшылар:
аппреттеу аппаратшысы;
каустификация аппаратшысы;
зерлеу аппаратшысы;
қосу аппаратшысы (қара анилинді бояулармен жұмыс кезінде);
қанықтыру аппаратшысы;
матаны термоөңдеу аппаратшысы;
хлорлау және станнирлеу аппаратшысы;
аппрет қайнатушы;
діңше күреуші;
жасанды тері жасаумен тікелей айналысатын тоқыма, кенеп бұйымдарын тоқушы;
химиялық қоспа мен бояу жасаушы;
матаны булаушы;
жүн бұйымдарын булаушы;
қышқылдатушы;
бояушы;
бояу дайындау кезінде пайдаланылған ушаттарды, щеткаларды, жәшіктер мен ыдыстарды жуумен айналысатын жуу машинасының машинисі;
техникалық шұғаны өңдеу өндірісінде істейтін беттестіру жабдықтарының операторы;
түту жабдығының (агрегат, машина) барлық атаудағы операторы;
инемен тескіш жабдықтың операторы;
иірілген жіп пен матаны күйдірумен айналысатын (табиғи жібек жіптен басқа) күйдіру жабдығының операторы;
жасанды теріні өңдеумен тікелей айналысатын қырқу жабдығының операторы;
жасанды тері жасаумен тікелей айналысатын түткіш-тоқыма жабдығының операторы;
ақтаушы;
пісіруші;
жасанды теріні өңдеумен тікелей айналысатын түк өңдеуші;
Жылтыратушы;
ақтау жабдығына, жетілдіру-булау, бояу, бояу пісіру жабдығына, карбондау және техникалық шұғаны өңдеу өндірісіне қызмет көрсетумен және баптаумен айналысатын шебердің көмекшісі;
техникалық шұға жуушы;
желімделген тоқылмаған материалдар өндірісінде істейтін жұмысшы;
біліктерді хромдаумен және мыстаумен айналысатын жұмысшы;
қалдықтарды өңдеуші;
талшықтарды араластырушы;
шұға түсіруші;
баспа машинаның кептіргішінде істейтін кептіруші (толтырушы);
техникалық шұғаны өңдеу өндірісінде және камералық кептіргіштерде жұмыс істейтін кептіруші;
білік өрнектеуші;
дымқыл тауар мен жіпті қолмен салып-іріктеуші;
шұлық-ұйық және қолғап бұйымдарын қалыптаумен айналысатын тоқыма бұйымдарын қалыптаушы;
тарау аппараттарын тазалап ұштаушы.
2-тарау. Мақта-мата және мақта өндiрiсi
170. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
мамық пен қалдықтарды күреуші;
барабандарды сүзгілеуші (қолмен);
қопсыту-түту агрегаттарында және киім мақтасын шығару кезінде иісті газбен иіріп шикізат қоспасын жасауда, мақта фабрикаларында істейтін жұмысшы.
3-тарау. Зығыр және кендір жіп өндірісі
171. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
қалдықтарды күреуші;
қанықтыру жабдығының операторы;
талшық өңдеуші (зығыр өндірісі);
түту жабдығы мен зығыр-түткіш машиналарына қызмет көрсетумен және дымқыл түтумен айналысатын шебердің көмекшісі;
қалдықтарды престеуші;
талшық дайындаушы;
қанықтыру құрамын дайындаушы;
дымқыл иірумен айналысатын иіруші;
түту жабдығы мен зығыр-түткіш машиналарда істейтін жұмысшы;
дымқыл қалдықтарды жинаушы;
дымқыл иірумен айналысатын сызбалаушы.

Глава 4. Шерстяное производство
172. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
карбонизаторщик;
оператор разрыхлительно-трепальной машины, занятый на трепании угаров и немытой шерсти.
Глава 5. Шелковое и шелкомотальное производства
173. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
варильщик химических составов для варки отходов;
запарщик коконов;
кокономотальщик;
оператор круглочесальной машины;
отварщик коконных отходов;
отжимщик, занятый отжимом коконных отходов;
промывальщик сырья;
разрабатывальщик коконных отходов;
разрабатывальщик сырья;
резчик материалов и изделий, занятый на резке коконов и их отходов;
сушильщик отходов;
увлажняльщик сырья, занятый увлажнением коконных отходов.
Глава 6. Первичная обработка немытой и заводской шерсти, щетины и волоса
174. Рабочий, занятый на работах не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик водно-химической обработки;
аппаратчик сепарирования и флотации;
консервировщик кожевенно-мехового сырья;
машинист чесальных и метальных машин;
мездрильщик;
мойщик шерсти, занятый на мойке немытой шерсти;
мойщик щетины и волоса;
настильщик, занятый с немытой шерстью;
обработчик шкур волососгонной смесью;
оператор разрыхлительно-трепальной машины;
прессовщик готовой продукции и отходов;
разбивщик отходов;
сборщик мокрых отходов;
сортировщик изделий, полуфабрикатов и материалов, занятый первичной сортировкой немытой щетины и волоса по видам;
сортировщик немытой шерсти.
Глава 7. Кожевенное и меховое производства, первичная обработка кожевенно-мехового сырья
175. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик водно-химической обработки;
аппаратчик вытопки;
аппаратчик дубления (кожевенное и кожсырьевое производство);
аппаратчик дубления (меховое производство);
аппаратчик золения;
аппаратчик мягчения кожевенных полуфабрикатов и меховых шкурок;
аппаратчик обезжиривания;
аппаратчик обеззоливания, мягчения;
аппаратчик откатки;
аппаратчик приготовления дубильных экстрактов;
аппаратчик приготовления лака;
аппаратчик приготовления мездрового клея;
аппаратчик промывки мездры, шерсти, щетины и волоса;
аппретурщик;
варщик шубного лоскута;
выстилальщик кожевенно-мехового сырья и голья;
жировальщик кож;
измеритель кожевенно-мехового сырья и материалов (кожевенного сырья и сырья меховой и шубной овчины);
калильщик чепрака и технической кожи;
колорист;
консервировщик кожевенно-мехового сырья;
контролер мехового сырья и полуфабрикатов в сырейно-красильном производстве, занятый в цехах (участках) подготовки и первичной обработки сырья, сырейных, красильных, формалиновых цехах (участках);
контролер сырья и полуфабрикатов, занятый в отмочно-зольных, дубильно-красильно-жировальных цехах (участках);
красильщик кож;
красильщик меха и шубной овчины;
лакировщик кож;
мастер производственных участков, занятый в отмочно-зольных и сырейных, подготовки и первичной обработки сырья, дубильно-красильно-жировальных, формалиновых цехах (участках), в цехах (участках) первичной обработки кожевенно-мехового сырья;
машинист двоильной машины;
машинист крана (крановщик), занятый в отмочно-зольных и дубильно-красильно-жировальных цехах (участках);
машинист отжимного оборудования (кожевенное производство и первичная обработка кожевенно-мехового сырья);
машинист промывочной машины;
машинист разводной машины;
мездрильщик;
мойщик мездры и волоса;
обработчик кожевенно-мехового сырья;
обработчик меховых шкурок;
обработчик шкур волососгонной смесью;
обрезчик материалов, занятый на обрезке влажного полуфабриката вручную в отмочно-зольных, дубильно-красильно-жировальных и отделочных цехах (участках);
обрядчик сырья;
оператор опаливающего оборудования;
оператор очистных сооружений, занятый в кожевенном производстве;
отделочник меховых шкурок, занятый на разбивке шкурок, отделкой меха урзольного и анилинового крашения и намазкой меховых шкурок люстровальным раствором;
отжимщик;
подносчик сырья, полуфабрикатов, химических материалов и отходов производства в отмочно-зольных, дубильно-красильно и жировальных цехах (участках), в цехах (участках) первичной обработки кожевенно-мехового сырья;
подносчик сырья, полуфабрикатов, химических материалов и отходов производства в сырейных, дубильно-красильных и формалиновых цехах (участках), и в цехах (участках) подготовки и первичной обработки сырья;
правщик меховых шкурок и скроев изделий;
прессовщик кож;
приемщик материалов, полуфабрикатов и готовых изделий, занятый приемом и сдачей кожевенно-мехового сырья (с укладкой и перекладкой);
рабочий, занятый на обработке меха формалином и уротропином, а также резины крепкой серной кислотой в обувном производстве;
разводчик кож;
раскройщик кожевенного сырья;
распаковщик сырья (овчины);
растяжчик кож и овчин на рамы;
расчесывальщик меховых шкурок (урзольного и анилинового крашения и меховых шкурок некрашеных);
слесарь-ремонтник, занятый в отмочно-зольных, сырейных, подготовки и первичной обработки сырья, дубильно-красильно-жировальных и формалиновых цехах (участках) и цехах (участках) первичной обработки кожевенно-мехового сырья, в том числе дежурные;
сортировщик кожевенно-мехового сырья;
составитель аппретур, эмульсий и лаков;
составитель химических растворов;
строгаль кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов;
сушильщик сырья, полуфабрикатов и изделий, занятый в камерных сушилках ручной завески на сушке кож, меха, щетины, шерсти и волоса;
термоотделочник меховых шкурок, занятый отделкой шкурок после люстрирования и обработки их формалином и уротропином;
транспортировщик, занятый транспортировкой сырья, полуфабрикатов, химических материалов и отходов производства в отмочно-зольных, сырейных, подготовки и первичной обработки сырья, дубильно-красильно-жировальных, формалиновых цехах (участках), в цехах (участках) первичной обработки кожевенно-мехового сырья;
уборщик производственных помещений, занятый в отмочно-зольных, сырейных, подготовки и первичной обработки сырья, дубильно-красильно-жировальных, формалиновых цехах (участках), в цехах (участках) первичной обработки кожевенно-мехового сырья;
укладчик-упаковщик, занятый укладкой кожевенно-мехового сырья чистильщик лица голья;
чистильщик меховых шкурок бензином;
чистильщик, занятый на чистке чанов, баркасов, барабанов, отстойников и канализации (включая очистные сооружения);
шлифовщик изделий, полуфабрикатов и материалов, занятый шлифовкой кож;
эпилировщик меховых шкурок.

4-тарау. Жүн өндірісі
172. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
карбонизаторшы;
қалдық пен жуылмаған жүнді түтумен айналысатын қопсыту-түту машинасының операторы.
5-тарау. Жібек және жібек орау өндірісі
173. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
қалдықтарды пісіруге арналған химиялық құрамды қайнатушы;
жібек құртын булаушы;
жібек құртын ораушы;
дөңгелек түткіш машина операторы;
жібек құрты қалдығын пісіруші;
жібек құрты қалдығын жаныштаумен айналысатын жаныштаушы;
шикізатты жуушы;
жібек құрты қалдықтарын өңдеуші;
шикізатты өңдеуші;
жібек құрты мен оның қалдықтарын кесумен айналысатын материалдар мен бұйымдарды кесуші;
қалдықтарды кептіруші;
жібек құрты қалдықтарын ылғалдандырумен айналысатын шикізат ылғалдандырушы.
6-тарау. Жуылмаған және зауыттық жүн, қылды және түкті алғашқы өңдеу
174. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
сулы-химиялық өңдеу аппаратшысы;
сепарациялау және флотация аппаратшысы;
тері-үлбір шикізатын консервілеуші;
түту және араластыру машиналарының машинисі;
шелдеуші;
жуылмаған жүнді жуумен айналысатын жүн жуушы;
қыл мен түк жуушы;
жуылмаған жүнмен жұмыс істейтін төсеуші;
теріні түк сыпырушы қоспамен өңдеуші;
қопсыту-түту машиналарының операторы;
дайын өнім мен қалдықтарды престеуші;
қалдықтарды ұсақтаушы;
дымқыл қалдықтарды жинаушы;
жуылмаған қыл мен түктерді түрлері бойынша алғашқы сұрыптаумен айналысатын жартылай дайын өнім мен материалдарды, бұйымдарды сұрыптаушы;
жуылмаған жүнді сұрыптаушы.
7-тарау. Былғары мен үлбір өндірісі, былғары-үлбір шикізатын алғашқы өңдеу
175. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
сулы-химиялық өңдеу аппаратшысы;
еріту аппаратшысы;
илеу (былғары және тері шикізат өндірісі) аппаратшысы;
илеу (үлбір өндірісі) аппаратшысы;
күлдеу аппаратшысы;
былғары жартылай дайын өнімдері мен үлбір терілерді жұмсарту аппаратшысы;
майсыздандыру аппаратшысы;
күлсіздендіру және жұмсарту аппаратшысы;
дөңгелету аппаратшысы;
илеу сығындысын дайындау аппаратшысы;
лак дайындау аппаратшысы;
шелдеу желімін дайындау аппаратшысы;
шелдеу, жүн, қыл мен түкті жуу аппаратшысы;
аппретуршы;
тон қиқымдарын пісіруші;
былғары-үлбір шикізаты мен тұз-теріні төсеуші;
терінің майын салушы;
былғары-үлбір шикізаты мен материалдарын (былғары және қой терісі мен жүні шикізаты) өлшеуші;
терлік пен техникалық теріні қыздырушы;
түстерді үйлестіруші;
былғары-үлбір шикізатын консервілеуші;
шикізаттық-бояу шикізатты дайындау және алғашқы өңдеу цехтарында (учаскелерінде), шикізат, бояу, формалин цехтарында (учаскелерінде) істейтін өндірісіндегі үлбір шикізаты мен жартылай дайын өнімді бақылаушы;
суландыру-күлдеу, илеу-бояу-майсыздандыру цехтарында (учаскелерінде) істейтін шикізат пен жартылай дайын өнімдерді бақылаушы;
тері бояушы;
қой терісі мен жүнді бояушы;
теріні лактаушы;
суландыру-күлдеу, шикізаттық, шикізатты дайындау және алғашқы өңдеу, илеу-бояу-майсыздандыру және формалин цехтарында (учаскелерінде) істейтін өндірістік учаске шебері;
екіге ажыратушы машинаның машинисі;
суландыру-күлдеу, илеу-бояу-майсыздандыру цехтарында (учаскелерінде) істейтін кран машинисі (краншы);
сығу жабдығының машинисі (былғары өндірісі және былғары-үлбір шикізатын алғашқы өңдеу);
жуу машинасының машинисі;
безендіру машинасының машинисі;
шелдеуші;
шел мен түкті жуушы;
былғары-үлбір шикізатын өңдеуші;
үлбір терілерін өңдеуші;
теріні түк сыпырғыш қоспамен өңдеуші;
суландыру-күлдеу, илеу-бояу-майсыздандыру цехтарында (учаскелерінде) дымқыл жартылай дайын өнімді қолмен кесумен айналысатын материал кесуші;
шикізатты қатарлаушы;
үйіту жабдығының операторы;
былғары өндірісінде істейтін тазалау құрылысының операторы;
теріні бөлу, урзольді және анилинді боялған үлбірді өңдеу және үлбірлі теріге люстрлеу ерітіндісін жағумен айналысатын үлбірлі теріні өңдеуші;
сығушы;
суландыру-күлдеу, илеу-бояу және майсыздандыру цехтарында (учаскелерінде), былғары-үлбір шикізатын дайындау және алғаш өңдеу цехтарында шикізатты, жартылай дайын өнімді, химиялық материалды және өндіріс қалдықтарын тасушы;
шикізаттық, илеу-бояу және формалин цехтарда (учаскелерде), былғары-үлбір шикізатын дайындау және алғаш өңдеу цехтарында шикізатты, жартылай дайын өнімді, химиялық материалды және өндіріс қалдықтарын тасушы;
үлбірлі тері мен бұйымдардың пішімін жөндеуші;
теріні престеуші;
былғары-үлбір шикізатын қабылдау және тапсырумен айналысатын материалдарды, жартылай дайын өніммен дайын бұйымдарды қабылдаушы;
аяқ киім өндірісінде үлбірді формалин және уротропинмен, сондай-ақ резеңкені күкірт қышқылымен өңдеумен айналысатын жұмысшы;
теріні безендіруші;
былғары (қой терісінен) шикізатын пішуші;
шикізатты (қой терісінен) орамын ашушы;
тері мен қой терісін жақтауға керуші;
үлбірлі теріні (урзольмен және анилинмен боялған және боялмаған үлбірлі теріні) тараушы;
суландыру-күлдеу, шикізаттық, шикізатты дайындау және алғашқы өңдеу, илеу-бояу-майсыздандыру және формалин цехтарында (учаскелерінде) және былғары-үлбір шикізатын алғашқы өңдеу цехтарында (учаскелерінде) істейтін слесарь-жөндеуші, оның ішінде кезекші;
былғары шикізатын сұрыптаушы;
аппретура, эмульсия және лактарды құрастырушы;
химиялық ерітінділерді құрастырушы;
былғары-үлбір шикізатын және жартылай дайын өнімді сүргілеуші;
қолмен ілетін камералық кептіргіштерде тері, үлбір, жүн және түкті кептірумен айналысатын шикізат, жартылай дайын өнім мен бұйымдарды кептіруші;
теріні люстрлеуден және оны формалин мен уротропинмен өңдеуден кейінгі өңдеумен айналысатын үлбірлі теріні термиялық өңдеуші;
суландыру-күлдеу, шикізаттық, шикізатты дайындау және алғашқы өңдеу, илеу-бояу-майсыздандыру және формалин цехтарында (учаскелерінде) және былғары-үлдір шикізатын алғашқы өңдеу цехтарында (учаскелерінде) шикізат, жартылай дайын өнім, химиялық материалдар мен өндіріс қалдықтарын тасымалдаумен айналысатын тасымалдаушы;
суландыру-күлдеу, шикізаттық, шикізатты дайындау және алғашқы өңдеу, илеу-бояу-майсыздандыру және формалин цехтарындағы (учаскелеріндегі) өндірістік орын жайларды тазалаумен айналысатын тазалаушы;
былғары-үлбір шикізатын салумен айналысатын салып-ораушы;
шикі терінің бетін тазалаушы;
үлбірлі теріні бензинмен тазалаушы;
чан, баркас, барабан, тұндырғыш және кәрізді (құрылысты тазалауды қоса алғанда) тазалаумен айналысатын тазалаушы;
теріні тегістеумен айналысатын бұйымдарды, жартылай дайын өнімдерді және материалдарды тегістеуші;
үлбірлі теріні эпилирлеуші.

Глава 8. Производство синтетических дубителей
176. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик выпарных аппаратов для получения твердого продукта;
аппаратчик-конденсаторщик;
аппаратчик-нейтрализаторщик;
аппаратчик-сульфировщик;
аппаратчик-сульфитировщик;
загрузчик химического сырья в аппараты;
кислотчик;
мастер;
плавильщик нафталина и фенолов;
транспортировщик;
чистильщик выпарных аппаратов.
Глава 9. Производство химической продукции и изделий из нее для отраслей легкой и текстильной промышленности
177. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик дозирования;
аппаратчик обжига;
аппаратчик полимеризации;
аппаратчик смешивания;
аппаратчик сушки;
колорист, занятый на работах с нитрокрасками и органическими растворителями;
краскотер;
работник, занятый в производстве клееных нетканых материалов;
работник, занятый в производстве средств химической защиты;
работник, занятый на приготовлении клеев и резиновых смесей в обувном производстве;
сборщик обуви, занятый сборкой обуви и изготовлением комплектующих деталей для нее методом горячей вулканизации и литья из пластмасс;
составитель аппретур, эмульсий и лаков;
составитель химических растворов.
Глава 10. Валяльно-войлочное производство
178. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
аппаратчик запаривания, занятый ручной загрузкой и выгрузкой;
валяльщик;
изготовитель основы валяльно-войлочных изделий, работающий с предварительным уплотнением на горячих свойлачивающих машинах;
карбонизаторщик;
кисловщик;
красильщик;
насадчик обуви;
оператор промывочного оборудования, занятый заправкой войлока вручную;
оператор разрыхлительно-трепальной машины, занятый на трепании немытой шерсти;
отделочник валяльно-войлочных изделий, занятый на снятии ворса;
протравщик шкурок;
рабочий, занятый вулканизацией низа валяной обуви: вальцовщик резиновых смесей; клейщик резиновых, полимерных деталей и изделий; прессовщик-вулканизаторщик;
рабочий, занятый на катальных, многоваличных и горячих свойлачивающих машинах;
расправщик войлочных изделий, занятый на работах вручную;
слесарь-ремонтник, занятый на ремонте и обслуживании молотовых машин;
смешивальщик волокна;
сушильщик, занятый на сушке в немеханизированных камерах и огневых сушилках;
съемщик обуви с колодок;
чистильщик-точильщик чесальных аппаратов.
Глава 11. Первичная переработка вторичного текстильного сырья
179. Рабочие, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
оператор разрыхлительно-трепальной машины;
прессовщик готовой продукции и отходов;
разрабатывальщик сырья;
сортировщик сырья, материалов и изделий, занятый сортировкой вторичного текстильного сырья.

8-тарау. Синтетикалық малма өндірісі
176. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
қатты өнім алу үшін булау аппаратының аппаратшысы;
аппаратшы-конденсаторшы;
аппаратшы-бейтараптандырушы;
аппаратшы-сульфирлеуші;
аппаратшы-сульфиттеуші;
аппаратқа химиялық шикізатты тиеуші;
қышқылдатушы;
шебер;
нафталин мен фенолды балқытушы;
тасымалдаушы;
булау аппараттарын тазалаушы.
9-тарау. Жеңіл және тоқыма өнеркәсібі салаларына арналған химиялық өнім және одан жасалған бұйымдар өндірісі
177. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
мөлшерлеу аппаратшысы;
күйдіру аппаратшысы;
полимеризациялау аппаратшысы;
араластыру аппаратшысы;
кептіру аппаратшысы;
нитробояу және органикалық ерітінділермен жұмыс істейтін бояуларды үйлестіруші;
бояу езуші;
желімденген тоқылмаған материалдар өндірісінде істейтін қызметкер;
химиялық қорғану өндірісінде істейтін қызметкер;
аяқ киім өндірісінде желім мен резеңке қоспаларын өндірумен айналысатын қызметкер;
ыстық вулканизация және пластмасса құю әдісімен аяқ киім құрастыру және құрастырушы бөлшектерді жасаумен айналысатын аяқ киім құрастырушысы;
аппретура, эмульсия және лактарды құрастырушы;
химиялық ерітіндіні құрастырушы.
10-тарау. Байпақ-киіз басу өндірісі
178. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
қолмен алып-салумен айналысатын булау аппаратшысы;
киіз басушы;
ыстық киіздеу машиналарында алдын ала тығыздаумен айналысатын байпақ-киіз бұйымдарының негізін жасаушы;
карбонизаторшы;
қышқылдаушы;
бояушы;
аяқ киім саптаушы;
қолмен киіз булаумен айналысатын жуу жабдығының операторы;
жуылмаған жүнді түтумен айналысатын қопсыту-түту машиналарының операторы;
түктерді алумен айналысатын байпақ-киіз бұйымдарын өңдеуші;
теріні басытқылаушы;
киіз аяқ киімнің табанын вулкандаумен айналысатын жұмысшы: резеңке қоспаларды қақтаушы; резеңке және полимерлі бөлшектер мен бұйымдарды желімдеуші; пресші-вулканизаторшы;
жазбалау, көп білікті және ыстық киіздеу машинасында істейтін жұмысшы;
қол жұмыстарында істейтін киіз бұйымдарын жазбалаушы;
тарту машиналарын жөндеу және қызмет көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеуші;
талшықтарды араластырушы;
механизацияланбаған камералар мен отпен кептіргіштерде кептірумен айналысатын кептіруші;
аяқ киімді қалыптан алушы;
түту аппаратын тазалап-ұштаушы.
11-тарау. Қайталама тоқыма шикізатын алғашқы қайта өңдеу
179. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмысшылар:
қопсыту-түту машинасының операторы;
дайын өнімдер мен қалдықтарды престеуші;
шикізатты өңдеуші;
қайталама тоқыма шикізатын сұрыптаумен айналысатын шикізатты, материалдар мен бұйымдарды сұрыптаушы.

Раздел 17. Общие профессии
180. Работники, занятые на работах не менее 80 % рабочего времени:
аккумуляторщик;
аппаратчик гашения извести;
аппаратчик по приготовлению химических реагентов;
аппаратчик химводоочистки электростанции;
бакелитчик (пропитчик), занятый на пропитке деталей и изделий составами, содержащими вредные вещества не ниже 3 класса опасности;
вальцовщик резиновых смесей, занятый на изготовлении и ремонте мягких баков и на шиноремонтных предприятиях;
водолаз и другие профессии рабочих, занятых работой под водой;
вулканизаторщик;
газогенераторщик, занятый на ацетиленовых станциях;
газорезчик, занятый на работах внутри резервуаров, баков, цистерн и отсеков судов;
газорезчик, занятый на плазменной резке;
газосварщик, занятый на работах внутри резервуаров, баков, цистерн и отсеков судов;
гасильщик извести;
генераторщик ацетиленовой установки;
гидропескоструйщик;
дефектоскопист по ультразвуковому контролю;
заливщик компаундами, работающий с применением вредных веществ не ниже 3 класса опасности;
изолировщик;
каогулянщик;
кессонщик всех наименований;
кочегар технологических печей, занятый в производствах;
кузнец на молотах и прессах;
кузнец – штамповщик;
лакировщик электроизоляционных изделий и материалов, занятый на работах с лаками, содержащими вредные вещества не ниже 3 класса опасности;
литейщик пластмасс;
лудильщик горячим способом;
маляр, занятый на работах с применением вредных веществ не ниже 3 класса опасности;
мастер (старший) по ремонту маслонаполненного оборудования подстанции;
машинист (кочегар) котельной;
машинист береговых насосных станций;
машинист компрессорных установок при работе с вредными веществами не ниже 3 класса опасности;
машинист котлов;
машинист моечных машин;
машинист насосной станции по закачке рабочего агента в пласт;
машинист паровых турбин;
машинист технологических компрессоров, занятый на обслуживании газовых компрессоров (кроме воздушных);
машинист холодильной установки по замораживанию грунтов;
машинист холодильных установок, обслуживающий аммиачно-холодильные установки;
машинист центрального теплового щита управления котлами;
машинист центрального теплового щита управления турбинами;
машинист энергоблока;
машинист-обходчик по золоудалению;
машинист-обходчик по котельному оборудованию;
машинист-обходчик по турбинному оборудованию;
медник;
металлизатор;
мойщик;
моторист автоматизированной топливоподачи;
намазчик деталей, занятый изготовлением мягких баков и на шиноремонтных предприятиях;
наполнитель баллонов;
обжигальщик извести;
обходчик трассы гидрозолоудаления и золоотвалов;
огнеупорщик, занятый на горячих участках работ;
огранщик алмазов в бриллианты;
оператор конвейерных печей, занятый на обжиге, эмали;
оператор на отстойниках;
оператор установок пескоструйной очистки;
оператор хлораторной установки;
освинцевальщик;
паяльщик и лудильщик горячим способом, занятый пайкой и лужением изделий припоями, содержащими свинец, а также припоями, содержащими вредные вещества 1 и 2 классов опасности или канцерогены;
паяльщик по винипласту;
паяльщик по свинцу (свиноцовопаяльщик);
прессовщик изделий из пластмасс;
прессовщик-вулканизаторщик;
пропитчик пиломатериалов и изделий из древесины, занятый на работах с применением вредных веществ не ниже 3 класса опасности;
работник котлотурбинного цеха;
работник, занятый в производствах приборов и изделий, содержащих ртуть (непосредственно на работах с металлической ртутью), а также на ремонте и обслуживании приборов и аппаратов на работах с открытой металлической ртутью;
работник, занятый на внутренней очистке резервуаров, баков, цистерн, отсеков и танков судов и внутри дробеструйных камер при работе в скафандрах или противогазах;
работник, занятый на обработке металла абразивными кругами сухим способом;
работник, занятый непосредственно на работах по разгрузке, погрузке, формировании и укатке штабелей угля и сланцев с содержанием свободного диоксида кремния от 5% и выше;
работник, непосредственно выполняющие работы с микроорганизмами 1 и 2 групп патогенности;
работник (врач судебно-медицинский эксперт, медицинская сестра, лаборант, санитар), непосредственно занятый в производстве судебных экспертиз и исследований;
работник, непосредственно занятый на работах с микроорганизмами 1 группы патогенности, против которых не разработано эффективных средств профилактики и лечения;
работник, постоянно занятый на ходовых испытаниях бронетанковой техники в дорожных условиях;
рабочий на пылеулавливающих установках, занятый чисткой оборудования от горячей пыли и ее сбором, отпуском, погрузкой и транспортировкой;
рабочие и мастер, непосредственно занятый в производстве керамической деколи с материалами, содержащими свинец;
рабочий и служащий, постоянно занятый на работах с источниками ультракоротких, ультравысокочастотных, сверхвысокочастотных излучений, выполнение которых требует обязательного применения средств индивидуальной защиты от этих излучений;
рабочий, занятый на внутренней очистке резервуаров, баков цистерн, отсеков танков судов от нефтепродуктов и химических веществ;
рабочий, мастер (старший) участка, занятый в производстве кремнийорганических соединений;
рабочий, непосредственно занятый приготовлением и нанесением на ракеты и космические объекты теплоизоляционных покрытий (на изготовлении смесей, пропитке, формовке и прессовке изделий);
рабочий, постоянно занятый механической обработкой изделий из асбоцемента и асбоселита;
рабочий, постоянно занятый механической обработкой изделий из стекловолокна и стеклопластика;
регенераторщик отработанного масла;
ремонтировщик резиновых изделий, занятый на вулканизации;
сборщик-клепальщик (клепальщик);
склейщик-окрасчик целлулоидных очковых оправ;
слесарь аварийно-восстановительных работ и мастер, постоянно занятый на подземных канализационных сетях;
сливщик-разливщик, занятый на сливе и разливе вредных веществ не ниже 3 класса опасности;
старший машинист котельного оборудования;
старший машинист турбинного оборудования;
стропальщик;
термист;
токарь, занятый на обработке абразивных изделий сухим способом;
травильщик, занятый на травлении металла в растворах, содержащих вредные вещества 1 и 2 классов опасности или канцерогены;
чистильщик металла, отливок, изделий и деталей, занятый на очистке металла, металлических деталей и изделий сухим кварцевым песком;
электрогазосварщик, занятый на резке и ручной сварке, на полуавтоматических машинах, а также на автоматических машинах с применением флюсов, содержащих вредные вещества не ниже 3 класса опасности;
электромонтажник по кабельным сетям, постоянно занятый на работах по спайке освинцованных кабелей и кабелей с полиэтиленовыми и полихлорвиниловыми оболочками;
электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий, постоянно занятый на работах по спайке освинцованных кабелей и кабелей с полиэтиленовыми и полихлорвиниловыми оболочками;
электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах, занятый сваркой в среде углекислого газа, на работах с применением флюсов, содержащих вредные вещества не ниже 3 класса опасности, а также на полуавтоматических машинах;
электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах, занятый на полуавтоматических машинах работами внутри резервуаров, баков, цистерн и отсеков судов;
электросварщик ручной сварки;
электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций (маслонаполненного оборудования подстанции).

17-бөлім. Жалпы кәсіптер
180. Жұмыс уақытының кемінде 80 %-ында жұмыс iстейтiн жұмыскерлер:
аккумуляторшы;
әктi сумен сөндіру аппаратшысы;
химиялық реагенттерді дайындау аппаратшысы;
химия су-тазалау электр станцияларының аппаратшысы;
құрамында қауіптілігі 3-сыныптан төмен емес зиянды заттар бар құраммен бөлшектер және бұйымдарды қанықтырумен айналысатын бакелитші (қанықтырушы);
жұмсақ бактарды жасау және жөндеумен және шина жөндеу кәсіпорындарында істейтін резеңке қоспасын қақтаушы;
суасты жұмыстарында істейтiн сүңгуiр және өзге де жұмысшы кәсiптерi;
вулканизаторшы;
ацетилен станцияларында жұмыс iстейтiн газгенераторшы;
кемелер резервуарлары, бактары, цистерналары мен отсектерiнiң iшiнде жұмыс iстейтiн газбен кесушi;
плазмалық кесумен айналысатын газбен кесуші;
кемелер резервуарларының, бактарының, цистерналары мен отсектерiнiң iшiнде жұмыс iстейтiн газбен дәнекерлеуші;
әк сөндіруші;
ацетилен қондырғысының генераторшысы;
гидроқұмқұюшы;
ультрадыбыспен бақылау жөніндегі дефектоскопист;
қауіптілігі 3-сыныптан төмен емес зиянды заттарды қолданып жұмыс iстейтiн компаундтарды толтырушы;
оқшаулаушы;
каогулянтшы;
барлық атаудағы кессоншы;
өндірістегі технологиялық пештiң от жағушы;
балғалар мен престердегі ұста;
штамптаушы ұста;
құрамында қауіптілігі 3-сыныптан төмен емес зиянды заттар бар лактармен жұмыс істейтін электр оқшаулағыш бұйымдар мен материалдарды лактаушы;
пластмасса құюшы;
ыстық тәсілмен қалайылаушы;
қауіптілігі 3-сыныптан төмен емес зиянды заттар қолданылатын жұмыстардағы сыршы;
қосалқы станциялардың май толтырылған жабдықтарын жөндеу жөніндегі шебер (аға);
қазандық машинисі (от жағушы);
жағадағы сорғы станциясының машинисі;
қауіптілігі 3-сыныптан төмен емес зиянды заттармен жұмыс iстейтiн компрессорлық қондырғы машинисi;
қазан машинисі;
жуу машиналарының машинисі;
қабатқа жұмыс агенттерін жеткізу жөніндегі сорғы станциясының машинисі;
бу турбиналарының машинисі;
газ компрессорларына қызмет көрсетумен айналысатын технологиялық компрессордың машинисi (әуеден басқа);
топырақты тоңазыту жөніндегі тоңазытқыш қондырғы машинисi;
аммиак-тозаңдатқыш қондырғыларға қызмет көрсететiн тоңазытқыш қондырғының машинисi;
қазандарды басқаратын орталық жылу қалқанының машинисі;
турбиналарды басқаратын орталық жылу қалқанының машинисі;
энергия блогы;
күл жою жөніндегі машинист-аралаушы;
қазандық жабдықтары жөніндегі машинист-аралаушы;
турбина жабдықтары жөніндегі машинист-аралаушы;
мысшы;
металлизатор;
жуушы;
автоматтандырылған отын беру моторшысы;
жұмсақ бактар жасайтын және шина жөндеу кәсiпорындарында жұмыс iстейтiн бөлшектердi майлаушы;
баллондарды толтырушы;
әк күйдіруші;
гидрокүлжою және күлүйінді трассаларды аралаушы;
жұмыстардың ыстық учаскелерінде жұмыс істейтін отқа төтеп беруші;
алмасты гауһар етіп қырлаушы;
эмальдi күйдiрумен айналысатын конвейер пешiнiң операторы;
тұндырғыштардағы оператор;
құмбүріккішпен тазалау қондырғысының операторы;
хлоратор қондырғысының операторы;
қорғасындаушы;
қорғасын құрамды, сондай-ақ бұйымдар құрамында қауiптiлiгi 1 және 2-сыныпты зиянды заттар немесе канцерегондер бар дәнекермен ыстық тәсiлмен дәнекерлеумен және қалайылаумен айналысатын дәнекерлеушi мен қалайылаушы;
винипласт дәнекерлеушi;
қорғасынды (қорғасын дәнекерлеуші) дәнекерлеуші;
пластмасса бұйымдарын престеушi;
престеушi-вулканизаторшы;
қауіптілігі 3-сыныптағы заттардан төмен емес зиянды заттарды қолдана отырып жұмыс істейтін ағаш үгіндісі материалдары мен ағаштан жасалған бұйымдарды қанықтырушы;
қазантурбина цехының қызметкері;
құрамында сынап (тiкелей металл сынабымен жұмыс iстейтін) бар құралдар мен бұйымдар өндiрiсiнде және ашық металл сынаппен жұмыс iстеу кезiнде құралдар мен аппараттарды жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын қызметкер;
резервуарлар, бактар, цистерналар, кеме танктерi бөлмелерiнiң iшiн мұнай өнiмдерi мен химиялық заттардан тазалаумен айналысатын қызметкер;
металды құрғақ тәсілмен абразивті дөңгелектермен өңдеумен айналысатын жұмыскер;
құрамында 5 %-дан және одан жоғары бос екі тотықты кремний бар тақтатастар және көмірді қатарлауды басу, қалыптастыру, тиеу, түсіру жұмыстарымен тікелей айналысатын қызметкер;
1 және 2- топтардағы патогендік микроорганизмдермен тiкелей жұмыстарды орындайтын қызметкер;
сот сараптамалары мен зерттеулерін жүргізуде тікелей жұмыс істейтін жұмыскер (сот-медициналық сарапшы дәрігер, мейіргер, зертханашы, санитар);
оларға қарсы профилактика және емдеуде тиімді құрал әзірленбеген, 1-топтағы патогендік микроорганизмдермен тiкелей жұмыс iстейтiн қызметкер;
жол жағдайларында бронетанк техникасының жылжуын сынақтан өткізумен тікелей айналысатын қызметкер;
ыстық шаңнан жабдықты тазалау және жинау, жіберу, тиеу, тасымалдаумен айналысатын шаң ұстайтын қондырғылардағы жұмысшы;
қорғасынды материалдары бар қыш декол өндірісінде тікелей жұмыс істейтін жұмысшы мен шебер;
бұл жұмысты орындау сәулеленуден қорғайтын жеке қорғану құралдарын қолдануды міндетті түрде талап ететін, сәулеленудің ультрақысқа, ультражоғарыжиілік, аса жоғарыжиілік көздерімен тұрақты жұмыс істейтін жұмысшы мен қызметшілер;
мұнай өнімдері мен химиялық заттардан кеме резервуарлары, бактары, цистерналары, отсектерi мен танктерiнің ішін тазалаумен айналысатын жұмысшы;
кремний органикалық қосындылар өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн учаске жұмысшысы, шебер (аға);
ракеталар мен ғарыш нысандарына жылы оқшаулағыш жапқыштарды (қоспалар, қанықтырғыштар, қалыптар мен престегіш бұйымдар жасауда) дайындау және жағумен тікелей айналысатын жұмысшы;
асбоцемент пен асбоселиттен жасалған бұйымдарды механикалық өңдеумен тұрақты айналысатын жұмысшы;
шыны талшық және шыны пластиктен жасалған бұйымдарды механикалық өңдеумен тұрақты айналысатын жұмысшы;
пайдаланылған майды регенераторлаушы;
вулкандаумен айналысатын резеңке бұйымдарын жөндеуші;
жинаушы-тойтарушы (тойтарушы);
целлулоидті көзілдірікті желімдеуші-бояушы;
жер асты кәріз желілерінде тұрақты жұмыс істейтін авариялық-қалпына келтіру жұмыстары слесарі және шебер;
қауіптілігі 3-сыныптан кем емес зиянды заттарды төгу, бөліп құюмен айналысатын ағызушы-бөліп құюшы;
қазандық жабдықтарының аға машинисі;
турбина жабдықтарының аға машинисі;
ілмектеуші;
термист;
абразивті бұйымдарды құрғақ тәсілмен өңдеумен айналысатын токарь;
қауіптілігі 1 және 2-сыныпты зиянды заттар немесе канцерогендер бар ерітінділерде металды өңдеумен айналысатын өрнектеуші;
металды, құйма бұйымдарды және бөлшектердi құрғақ кварцты құммен тазартушы;
құрамында қауіптілігі 3-сыныптан төмен емес зиянды заттар бар флюстерді қолдана отырып, жартылай автоматты машиналарда, сондай-ақ автоматты машиналарда кесу және қолмен пісірумен айналысатын электргазымен дәнекерлеуші;
қорғасындалған кәбілдер мен полиэтиленді және полихлорфинилді қаптамамен қапталған кәбілдерді дәнекерлеу жұмыстарымен тұрақты айналысатын кәбілді желілер электромонтажшысы;
қорғасындалған кәбілдер мен полиэтиленді және полихлорфинилді қаптамамен қапталған кәбілдерді дәнекерлеу жұмыстарымен тұрақты айналысатын кәбілді желілерді жөндеу және монтаждау электромонтері;
құрамында қауіптілігі 3-сыныптан төмен емес зиянды заттар бар флюстерді қолдана отырып, жартылай автоматты машиналарда, сондай-ақ автоматты машиналарда көмір қышқыл газды ортада пісірумен айналысатын автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электр дәнекерлеуші;
резервуарлар, бактар, цистерналар мен кеме бөліктері ішінде жартылай автоматикалық машиналардағы автоматты, жартылай автоматты машиналардағы электр дәнекерлеуші;
қолмен пісіретін электр дәнекерлеуші;
электр станцияларындағы электр жабдықтарды (кіші станциядағы май толтырылған жабдықтарды) жөндеу электрослесарі.