Об утверждении Правил и условий прохождения стажировки (испытательного срока), гражданами, впервые поступающими на службу в органы военной полиции Национальной гвардии Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 мая 2023 года № 426. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2023 года № 32591
В соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила и условия прохождения стажировки (испытательного срока), гражданами, впервые поступающими на службу в органы военной полиции Национальной гвардии Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 мая 2023 года № 426
Правила и условия прохождения стажировки (испытательного срока), гражданами, впервые поступающими на службу в органы военной полиции Национальной гвардии Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия прохождения стажировки (испытательного срока) гражданами, впервые поступающими на службу в органы военной полиции Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона "Об органах военной полиции" и определяют порядок прохождения стажировки гражданами, впервые поступающими на службу в органы военной полиции Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – кандидаты), (далее - органы военной полиции).
2. Гражданин, впервые поступающий на службу в органы военной полиции (далее – кандидат), направляется на стажировку в случае признания его соответствующим требованиям, предъявляемым к лицам, поступающим на воинскую службу по контракту, установленным законодательством о воинской службе.

Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери полиция органдарына қызметке алғашқы рет кіретін азаматтардың тағылымдамадан (сынақ мерзімінен) өту ережелері мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 25 мамырдағы № 426 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 мамырда № 32591 болып тіркелді
"Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 13-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери полиция органдарына қызметке алғашқы рет кіретін азаматтардың тағылымдамадан (сынақ мерзімінен) өту ережелері мен шарттары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 25 мамырдағы
№ 426 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери полиция органдарына қызметке алғашқы рет кіретін азаматтардың тағылымдамадан (сынақ мерзімінен) өту ережелері мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери полиция органдарына қызметке алғашқы рет кіретін азаматтардың тағылымдамадан (сынақ мерзімінен) өту ережелері мен шарттары (бұдан әрі - Ереже) "Әскери полиция органдары туралы" Заңның 13-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери полиция органдарына (бұдан әрі - әскери полиция органдары) қызметке алғашқы рет кіретін азаматтардың (бұдан әрі – кандидаттар) тағылымдамадан (сынақ мерзімінен) өту тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Әскери полиция органдарына қызметке алғашқы рет кіретін азамат (бұдан әрі - кандидат) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін адамдарға қойылатын, әскери қызмет туралы заңнамамен белгіленген талаптарға сәйкес деп танылған жағдайда тағылымдамаға жіберіледі.

Глава 2. Порядок организации и прохождения стажировки
3. С кандидатом на период прохождения стажировки заключается трудовой договор на срок прохождения стажировки в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
4. Кандидат проходит стажировку в органе военной полиции.
5. Срок прохождения стажировки составляет два месяца.
6. В случае отсутствия кандидата по уважительным причинам по месту прохождения стажировки срок стажировки продлевается на время его отсутствия, но не более чем на десять рабочих дней.
При неявке кандидата на стажировку в указанный срок возможность повторного прохождения стажировки рассматривается по заявлению кандидата с указанием причины отсутствия по месту прохождения стажировки.
7. Руководителем стажировки назначается начальник органа военной полиции.
8. Руководитель стажировки:
1) разрабатывает и утверждает индивидуальное задание и план работы кандидата в период прохождения стажировки согласно приложению к настоящим Правилам;
2) ознакомливает кандидата с функциональными обязанностями военнослужащих органов военной полиции, организацией работы органов военной полиции;
3) оказывает необходимую методическую и практическую помощь в изучении вопросов, предусмотренных индивидуальным заданием и планом работы кандидата в период прохождения стажировки;
4) контролирует своевременное выполнение индивидуального задания и плана работы кандидата в период прохождения стажировки.
9. В период стажировки кандидат:
1) в установленные сроки выполняет мероприятия, предусмотренные индивидуальным заданием и планом работы кандидата в период прохождения стажировки;
2) соблюдает установленный распорядок дня и трудовую дисциплину;
3) ведет учет проделанной работы;
4) не разглашает сведения, полученные в процессе стажировки;
5) действует в пределах поручений руководителя стажировки, принимает участие в мероприятиях, проводимых органами военной полиции, за исключением мероприятий, осуществляемых на режимных объектах, требующих допуска к государственным секретам, а также случаев, когда возникает угроза его жизни и здоровью;
6) бережно относится к служебному имуществу и техническим средствам;
7) придерживается делового стиля в одежде.
10. По итогам стажировки руководителем стажировки на кандидата составляется характеристика с указанием одного из следующих заключений о пригодности кандидата на службу в органах военной полиции:
1) "рекомендуется";
2) "не рекомендуется".
В характеристике дается оценка уровню теоретических знаний и навыкам практической работы, указываются моральные и деловые качества кандидата, его отношение к трудовой и исполнительской дисциплине, а также иные сведения, характеризующие личность кандидата.

2-тарау. Тағылымдаманы ұйымдастыру және өту тәртібі
3. Кандидатпен тағылымдамадан өту кезеңінде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес тағылымдамадан өту мерзіміне еңбек шарты жасалады.
4. Кандидат тағылымдамадан әскери полиция органында өтеді.
5. Тағылымдамадан өту мерзімі екі айды құрайды.
6. Кандидат тағылымдамадан өту орны бойынша дәлелді себептермен болмаған жағдайда тағылымдама мерзімі оның болмаған уақытына, бірақ он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Кандидат тағылымдамаға көрсетілген мерзімде келмеген жағдайда тағылымдамадан қайта өту мүмкіндігі тағылымдамадан өту орны бойынша болмау себептерін көрсете отырып, кандидаттың өтініші бойынша қаралады.
7. Тағылымдаманың басшысы болып әскери полиция органының бастығы тағайындалады.
8. Тағылымдаманың басшысы:
1) осы Ережеге қосымшаға сәйкес тағылымдамадан өту кезіндегі кандидаттың жеке тапсырмасы мен жұмыс жоспарын әзірлейді және бекітеді;
2) кандидатты әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің функционалдық міндеттерімен, әскери полиция органдарының жұмысын ұйымдастырумен таныстырады;
3) тағылымдамадан өту кезіндегі кандидаттың жеке тапсырмасы мен жұмыс жоспарында көзделген сұрақтарды зерделеуде қажетті әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
4) тағылымдамадан өту кезіндегі кандидаттың жеке тапсырмасы мен жұмыс жоспарының уақтылы орындалуын бақылайды.
9. Тағылымдама кезеңінде кандидат:
1) белгіленген мерзімде тағылымдамадан өту кезіндегі кандидаттың жеке тапсырмасы мен жұмыс жоспарында көзделген іс-шараларды орындайды;
2) белгіленген күн тәртібін және еңбек тәртібін сақтайды;
3) атқарылған жұмыстардың есебін жүргізеді;
4) тағылымдама процесінде алынған мәліметтерді жария етпейді;
5) мемлекеттік құпияларға рұқсат беруді талап ететін режимдік объектілерде жүзеге асырылатын іс-шараларды, сондай-ақ оның өмірі мен денсаулығына қауіп төнген жағдайларды қоспағанда, тағылымдама басшысының тапсырмалары шегінде әрекет етеді, әскери полиция органдары өткізетін іс-шараларға қатысады;
6) қызметтік мүлік пен техникалық құралдарға ұқыпты қарайды;
7) іскерлік киім стилін ұстанады.
10. Тағылымдама қорытындысы бойынша кандидатқа тағылымдама басшысы кандидаттың әскери полиция органдарындағы қызметке жарамдылығы туралы мынадай қорытындылардың бірін көрсете отырып мінездеме жасайды:
1) "ұсынылады";
2) "ұсынылмайды".
Мінездемеде теориялық білім деңгейіне және практикалық жұмыс дағдыларына баға беріледі, кандидаттың моральдық және іскерлік қасиеттері, оның еңбек және орындау тәртібіне қатынасы, сондай-ақ кандидаттың жеке басын сипаттайтын өзге де мәліметтер көрсетіледі.

11. Кандидат, допустивший нарушение условий трудового договора и требований пункта 9 настоящих Правил, признается непрошедшим стажировку и к повторному прохождению стажировки не допускается.
12. Материалы стажировки (индивидуальное задание и план работы кандидата в период прохождения стажировки, характеристика) на кандидата представляются руководителем стажировки в подразделение кадровой работы не позднее трех рабочих дней со дня завершения стажировки.
Подразделением кадровой работы материалы стажировки приобщаются к личному делу кандидата.
Приложение
к Правилам и условиям
прохождения стажировки
(испытательного срока),
гражданами, впервые
поступающими на службу
в органы военной полиции
Национальной гвардии
Республики Казахстан
Форма
Индивидуальное задание и план работы кандидата в период прохождения стажировки
Утверждаю
Начальник __________________
наименование органа
военной полиции)
___________________________
___________________ ________
____________________________
(воинское звание) (подпись)
(Ф.И.О. (при его наличии)
"___" ________20__ года
"__"_____20__ года ________________ (населенный пункт)
1. Индивидуальное задание Кандидата
___________________________________________________________________
(воинское звание запаса, Ф.И.О. (при его наличии)
___________________________________________________________________
(наименование планируемой должности и подразделения)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кандидат __________________________________________________________
(воинское звание запаса, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Согласовано
Начальник подразделения: _____________ ____________ _________________
(воинское звание) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
2. Индивидуальный план работы Кандидата
___________________________________________________________________
(воинское звание запаса, Ф.И.О. (при его наличии)
__________________________________________________________________
(наименование планируемой должности и подразделения)
Дата
Название мероприятия
Результаты контроля
Вывод по результатам стажировки: ____________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Начальник подразделения: _______________ ____________ ________________
(воинское звание) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
"___"_____20__ года
С выводом по результатам стажировки
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Начальник
____________________________________________________________________
(наименование органа военной полиции)
____________________________________________________________________
________________ ____________ _______________________________________
(воинское звание) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
"___" ________20__ года.

11. Еңбек шартының талаптарын және осы Ереженің 9-тармағының талаптарын бұзуға жол берген кандидат тағылымдамадан өтпеген деп танылады және тағылымдамадан қайта өтуге жіберілмейді.
12. Кандидатқа тағылымдама материалдарын (тағылымдамадан өту кезіндегі кандидаттың жеке тапсырмасы мен жұмыс жоспары, мінездеме) тағылымдама басшысы кадр жұмысы бөлімшесіне тағылымдама аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Кадр жұмысы бөлімшесі тағылымдама материалдарын кандидаттың жеке ісіне қоса тіркейді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ұланының әскери
полиция органдарына қызметке
алғашқы рет кіретін
азаматтардың
тағылымдамадан (сынақ мерзімінен)
өту ережелері мен шарттарына
қосымша
Нысан
Тағылымдамадан өту кезіндегі кандидаттың жеке тапсырмасы мен жұмыс жоспары
Бекітемін
Бастық __________________
(әскери полиция органының атауы) ___________________________ ______________ ________ _______________________
(әскери атағы) (қолы) (Т.А.Ә. (бар
болса)
20__ жылғы "___" ________
"___"_____20__ жылы ________________ (елді мекен) 1. Кандидаттың жеке тапсырмасы ___________________________________________________________ (запастағы әскери атағы, Т.А.Ә. (бар болса) __________________________________________________________________ (жоспарланған лауазымның және бөлімшенің атауы) __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ Кандидат _________________________________________________________ (запастағы әскери атағы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса) Келісілді Бөлімше бастығы: ____________ ______________________________________________________ (әскери атағы) (қолы) Т.А.Ә. (бар болса) 2. Кандидаттың жеке жұмыс жоспары __________________________________________________________________ (запастағы әскери атағы, Т.А.Ә. (бар болса) __________________________________________________________________ (жоспарланған лауазымның және бөлімшенің атауы)
Күні
Іс-шараның атауы
Бақылау нәтижесі
Тағылымдама нәтижелері бойынша қорытынды:___________________________ _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ Бөлімше бастығы: _______________ ____________ _________________________ (әскери атағы) (қолы) (Т.А.Ә. (бар болса) 20__ жылғы "___" _____ Тағылымдама нәтижесі бойынша қорытындымен___________________________ _____________________________________________________________________ Бастық _______________________________________________________________ (әскери полиция органының атауы) _____________________________________________________________________ ________________ ____________ ________________________________________ (әскери атағы) (қолы) (Т.А.Ә. (бар болса) 20__ жылғы "___" ________