О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 252. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2023 года № 32684
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17650) следующие изменения и дополнения:
в Типовых правилах приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования утвержденных указанным приказом:
часть пятую пункта 4 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не изменяется:
"Для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта высшего образования за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения допускаются лица, имеющие техническое и профессиональное, послесреднее образование, прошедшие ЕНТ и набравшие по его результатам не менее 25 баллов и по области образования "Педагогические науки" – не менее 35 баллов, в том числе не менее 5-ти баллов по каждой дисциплине ЕНТ и (или) творческому экзамену.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Лица, имеющие международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком (английский язык): Test of Englishas a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ), Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) TOEFL Paper-based test (Пэйпа бейзид тест) TOEFL pbt (ТОЙФЛ ПИБИТИ), International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем (IELTS (АЙЛТС) по желанию освобождаются от сдачи профильного предмета или специальной дисциплины ЕНТ "Иностранный язык (английский).
Лица, имеющие сертификаты международных стандартизированных тестов SAT (ЭсЭйТи – САТ), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи), A Level (Э-Левел), TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ), TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), TOEFL pbt (ТОЙФЛ ПИБИТИ), IELTS (АЙЛТС) участвуют в конкурсе на присуждение образовательного гранта и (или) зачисляются в вузы на платное отделение, в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно приложению 2-1 Правилам.";

"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 252 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 маусымда № 32684 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17650 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларында:
4-тармақтың бесінші бөлігіне орыс тіліндегі нұсқаға өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі нұсқа өзгеріссіз қалдырылады;
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Шет тілін (ағылшын) меңгергенін растайтын:
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ) , Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), TOEFL Paper-based test (Пэйпа бейзид тест, TOEFL PBT (ТОЙФЛ ПИБИТИ)), International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем (IELTS (АЙЛТС) халықаралық сертификаттары бар тұлғалар қалауы бойынша ҰБТ-да "Шет тілі (ағылшын)" бейіндік пәнін немесе арнайы пәнін тапсырудан босатылады.
SAT (ЭсЭйТи – САТ), ACT (ЭйСиТи), IB (АйБи), A Level (Э-Левел), TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ), TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), TOEFL PBT (ТОЙФЛ ПИБИТИ), IELTS (АЙЛТС) халықаралық стандартталған тест сертификаттары бар тұлғалар Қағидаларға 2-1-қосымшаға балдарды ауыстыру шкаласына сәйкес білім беру грантын тағайындау конкурсына қатысады және (немесе) жоғары оқу орындарына ақылы бөлімге қабылданады.";

пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Лица, поступающие на группу образовательных программ высшего образования, требующих творческой подготовки за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета, сдают творческие экзамены, в выбранных ими ОВПО, за исключением поступающих в ОВПО на платной основе.
Для лиц, имеющих среднее или техническое и профессиональное, послесреднее образование, поступающих на группу образовательных программ высшего образования, требующих творческой подготовки, учитываются баллы по истории Казахстана, грамотности чтения (язык обучения).
Для лиц, поступающих на группу образовательных программ высшего образования, требующих творческой подготовки по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения, учитываются баллы по специальной дисциплине.
20. Лица, поступающие в ОВПО по областям образования "Педагогические науки" и "Здравоохранение", сдают один специальный экзамен, проводимый приемными комиссиями ОВПО.
Для лиц, поступающих в ОВПО по областям образования "Педагогические науки" и "Здравоохранение", учитываются баллы по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения (язык обучения), двум профильным предметам.
Для лиц, поступающих в ОВПО по областям образования "Педагогические науки" и "Здравоохранение" по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения, учитываются баллы по общепрофессиональной и специальной дисциплинам за исключением поступающих в ОВПО на платной основе.";
в приложение 3 к Типовым правилам:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
при обращении к услугодателю:
1) заявление на имя руководителя ОВПО в произвольной форме;
2) документ об общем среднем, техническом и профессиональном, послесреднем или высшем образовании (подлинник);
3) документ удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
4) 6 фотокарточек размером 3 x 4 сантиметра;
5) медицинскую справку по форме 075/у в электронном формате, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).
В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий;

19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Шығармашылық дайындықты талап ететін, жоғары білімнің білім беру бағдарламалары тобына оқуға түсетін тұлғалар республикалық немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін шығармашылық емтиханды өздері таңдаған ЖЖОКБҰ-ларда тапсырады, ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға оқуға түсушілерді қоспағанда.
Шығармашылық дайындықты талап ететін, жоғары білімнің білім беру бағдарламалары тобына түсетін орта немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар адамдар үшін Қазақстан тарихы, оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша балдар ескеріледі.
Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша шығармашылық дайындықты талап ететін, жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының тобына түсуші адамдар үшін арнайы пәннен балдары ескеріледі.
20. "Педагогикалық ғылымдар" және "Денсаулық сақтау" білім беру салалары бойынша ЖЖОКБҰ-ға түсуші адамдар ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиялары өткізетін бір арнаулы емтихан тапсырады.
"Педагогикалық ғылымдар" және "Денсаулық сақтау" білім беру салалары бойынша ЖЖОКБҰ-ға түсуші адамдар үшін Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы (оқу тілі), екі бейіндік пән бойынша балдар ескеріледі.
Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша "Педагогикалық ғылымдар" және "Денсаулық сақтау" білім беру салалары бойынша ЖЖОКБҰ-ға түсуші тұлғалар үшін ақылы оқуға қабылданатын түсушілерді қоспағанда жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша балдар ескеріледі.";
Үлгілік қағидаларға 3-қосымшада:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) ЖЖОКБҰ басшысының атына еркін нысандағы өтініш;
2) жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімі туралы құжат (төлнұсқа);
3) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
4) 3 х 4 сантиметр көлеміндегі 6 фотосурет;
5) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бекітілген 075/у нысаны бойынша электрондық форматтағы медициналық анықтама;
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады.

6) сертификат ЕНТ;
7) выписку из ведомости (для поступающих по образовательным программам высшего образования, требующим специальной и (или) творческой подготовки, в том числе по областям образования "Педагогические науки" и "Здравоохранение");
8) электронное свидетельство о присуждении образовательного гранта. Услугополучатели – лица с инвалидностью I, II групп, являющиеся гражданами Республики Казахстан, лиц с инвалидностью с детства, детей с инвалидностью, лица, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и лицам с инвалидностью Великой Отечественной войны, лица казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, а также граждане Республики Казахстан из числа молодежи, потерявшие или оставшиеся без попечения родителей до совершеннолетия дополнительно подают документы, подтверждающие предоставление преимущественного права и квоту.
Лица, имеющие документы о техническом и профессиональном, послесреднем образовании, подтвердившие квалификацию и имеющие стаж работы по специальности не менее одного года, дополнительно подают один из документов, предусмотренных в статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
Документ, перечисленный в подпункте 2) предоставляется в подлиннике и копии, после сверки которых подлиник возвращается услугополучателю.
при обращении через портал:
1) заявление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия документов об общем среднем (среднем общем), техническом и профессиональном (начальном и среднем профессиональном, послесреднем) или высшем образовании (в случае отсутствия сведений в информационных системах);
3) цифровое фото размером 3x4;
4) медицинскую справку по форме 075/у в электронном формате, утвержденную приказом № ҚР ДСМ-175/2020).
В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий;
5) сертификат ЕНТ;
6) электронное свидетельство о присуждении образовательного гранта (при наличии).
Сведения о документе, удостоверяющем личность, об общем среднем (среднем общем), техническом и профессиональном (начальном и среднем профессиональном, послесреднем) образовании медицинскую справку, электронный сертификат ЕНТ и электронное свидетельство о присуждении образовательного гранта (в случае наличия в информационных системах), услугодатель получает посредством информационной системы из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

6) ҰБТ сертификатын;
7) ведомостан үзіндіні (арнаулы және (немесе) шығармашылық дайындықты талап ететін, оның ішінде "Педагогикалық ғылымдар" және "Денсаулық сақтау" білім беру салалары бойынша жоғары білімнің білім беру бағдарламаларына түсушілер үшін);
8) білім беру грантын тағайындау туралы электрондық куәлік.
Көрсетілетін қызметті алушылар – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын І және ІІ топтағы мүгедектігі бар адамдар, бала кезінен мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар, жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген тұлғалар, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ тұлғалар, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, сондай-ақ кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары басым құқық пен квота беруді растайтын құжаттарды қосымша ұсынады.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі туралы құжаттары бар, біліктілігін растаған және мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар адамдар Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген құжаттардың бірін қосымша тапсырады.
Осы 2) тармақшада көрсетілген құжат көшірмеcімен бірге салыстыру үшін олардың түпнұсқалары ұсынылады. Салыстыру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалары көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады. портал арқылы өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) жалпы орта (орта жалпы), техникалық және кәсіптік (бастауыш және орта кәсіптік, орта білімнен кейінгі) немесе жоғары білімі туралы құжаттардың электрондық көшірмесі (ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда);
3) 3x4 көлеміндегі цифрлық фото;
4) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген 075/у нысаны бойынша электрондық форматтағы медициналық анықтама;
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады;
5) ҰБТ сертификаты;
6) білім беру грантын беру туралы электрондық куәлік.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, жалпы орта (орта жалпы), техникалық және кәсіптік (бастауыш және орта кәсіптік, орта білімнен кейінгі) білімі туралы мәліметтерді, медициналық анықтама, ҰБТ электрондық сертификаты және білім беру грантын беру туралы электрондық куәлік (ақпараттық жүйелерде болған жағдайда) көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден ақпараттық жүйе арқылы алады.

После получения в "личном кабинете" услугополучателем на портале уведомления о приеме документов для зачисления в ОВПО услугополучатель представляет услугодателю оригиналы документов в сроки с 10 по 25 августа календарного года.
Для зачисления в ОВПО граждане, отслужившие срочную воинскую службу, предоставляют в приемную комиссию ОВПО следующие документы:
1) Заявление на имя руководителя ОВПО в произвольной форме;
2) документ об образовании (подлинник);
3) документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
4) 6 фотокарточек размером 3 x 4 сантиметра;
5) медицинскую справку по форме 075/у в электронном формате, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020). В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий;
6) копию военного билета;
7) справку о подтверждении прохождения срочной воинской службы (полученную в ЦОНе или через информационную систему e-GOV).
";
приложение 2-1 к Типовым правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к Типовым правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Типовых правилах приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы послевузовского образования утвержденных указанным приказом:
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. Прием заявлений поступающих в магистратуру в ОВПО проводится приемными комиссиями ОВПО и (или) через информационную систему НЦТ в следующие сроки:
1) с 1 июня по 5 июля календарного года;
2) с 25 октября по 10 ноября календарного года.
Лицам, имеющим международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком IELTS, TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language Internet-based test), DSH (Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang), TestDaF-Prufung, TFI (Test de Franзais International™), (Diplome d’Etudes en Langue franзaise), DALF (Diplome Approfondi de Langue franзaise), TCF (Test de connaissance du franзais), и международные сертификаты о сдаче стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations), необходимо внести данные сертификата при подаче заявления для участия в КТ в электронном формате и в конкурсе.

Көрсетілетін қызметті алушы порталда "жеке кабинетінде" ЖЖОКБҰ-ға қабылдау үшін құжаттардың қабылдағаны туралы хабарламаны алғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге күнтізбелік жылдың 10-25 тамызы аралығында құжаттардың түпнұсқаларын ұсынады.
ЖЖОКБҰ-ға қабылдау үшін мерзімді әскери қызмет өткерген азаматтар ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиясына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ЖЖОКБҰ басшысының атына еркін нысанда өтініш;
2) білімі туралы құжат (түпнұсқа);
3) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
4) өлшемі 3 x 4 сантиметр болатын 6 фотокарта;
5) "денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) электрондық форматтағы 075/е нысаны бойынша медициналық анықтама (бұдан әрі - № ҚР бұйрығы ДСМ-175/2020). Шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, белгілі бір аумақта әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралар алынып тасталуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады;
6) әскери билеттің көшірмесі;
7) мерзімді әскери қызмет өткергенін растау туралы анықтама (ХҚКО-дан немесе E-GOV ақпараттық жүйесі арқылы алынған).
";
Үлгілік қағидаларға 2-1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Үлгілік қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларында:
7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. ЖЖОКБҰ магистратурасына түсушілердің өтініштерін қабылдау ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиялары және (немесе) ҰТО-ның ақпараттық жүйесі арқылы келесі мерзімдерде жүзеге асырылады:
1) күнтізбелік жылғы 1 маусымнан 5 шілдеге дейін;
2) күнтізбелік жылғы 25 қазаннан 10 қарашаға дейін.
IELTS, TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language Internet-based test), DSH (Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang), TestDaF-Prufung, TFI (Test de Franзais International™), (Diplome d’Etudes en Langue franзaise), DALF (Diplome Approfondi de Langue franзaise), TCF (Test de connaissance du franзais) шет тілін меңгергендігін растайтын халықаралық сертификаттары және стандартталған GRE (Graduate Record Examinations) тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаттары бар тұлғаларға КТ-ға электронды форматта және конкурсқа қатысу үшін өтініш берген кезде сертификат деректерін енгізу қажет.

Перевод баллов указанных выше сертификатов осуществляется после подачи заявления для участия в конкурсе по присуждению образовательных грантов за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или при зачислении в ОВПО на платной основе согласно приложениям 1-2, 2, 3 к Правилам.
Вступительный экзамен по арабскому языку и творческие экзамены для поступающих в магистратуру проводятся в ОВПО в следующие сроки:
1) с 16 по 25 июля календарного года;
2) с 21 по 28 ноября календарного года.
Прием заявлений поступающих в резидентуру организаций образования в области здравоохранения, а также ОВПО проводится приемными комиссиями ОВПО с 3 по 25 июля календарного года. Вступительные экзамены в резидентуру проводятся с 8 по 16 августа календарного года.
Прием заявлений поступающих на сокращенные программы резидентуры организаций образования или организациями науки в области здравоохранения проводится приемными комиссиями в течение календарного года по индивидуальному плану обучения и только на платной основе.
Прием заявлений поступающих в докторантуру в ОВПО проводится приемными комиссиями ОВПО и через информационную систему НЦТ в следующие сроки:
1) с 3 июля до 3 августа календарного года;
2) с 25 октября по 10 ноября календарного года.
Лицам, имеющим сертификат международного стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations), при подаче заявления для участия во вступительном экзамене необходимо внести данные сертификата.
Перевод баллов указанного сертификата в баллы вступительного экзамена осуществляется при подаче заявления для участия в конкурсе на присуждение государственного образовательного гранта, согласно приложению 6 к Правилам.
При подаче заявления для участия в дополнительном тестировании и вступительном экзамене, лица с инвалидностью с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата при предъявлении документа об установлении инвалидности, утвержденного приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589) дополнительно указывают о необходимости предоставления помощника, не являющегося преподавателем дисциплин, сдаваемых в рамках вступительного экзамена.
Вступительные экзамены по группам образовательных программ в докторантуру проводятся в следующие сроки:
1) с 4 до 20 августа календарного года;
2) с 19 ноября по 11 декабря календарного года.
При подаче документов поступающий указывает один ОВПО и одну группу образовательных программ.
Лица, поступающие в докторантуру, подают следующий пакет документов:

Жоғарыда көрсетілген сертификаттардың балдарын аудару республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру жөніндегі конкурсқа қатысу үшін өтініш бергеннен кейін немесе Қағидаларға 1-2, 2, 3-қосымшаларға сәйкес ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға қабылданған кезде жүзеге асырылады.
Магистратураға түсушілер үшін араб тілінен түсу емтиханы және шығармашылық емтихандар ЖЖОКБҰ-да келесі мерзімдерде өткізіледі:
1) күнтізбелік жылғы 16 шілдеден 25 шілдеге дейін;
2) күнтізбелік жылғы 21 қарашадан 28 қарашаға дейін.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының, сондай-ақ ЖЖОКБҰ резидентурасына түсушілердің өтініштерін қабылдауды күнтізбелік жылғы 3-25 шілде аралығында ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары жүргізеді. Резидентураға түсу емтихандары күнтізбелік жылғы 8-16 тамыз аралығында өткізіледі.
Білім беру ұйымдарының немесе денсаулық сақтау саласындағы ғылым ұйымдарының қысқартылған резидентура бағдарламаларына түсушілердің өтініштерін қабылдауды қабылдау комиссиялары күнтізбелік жыл ішінде жеке оқу жоспары бойынша және тек ақылы негізде жүргізеді.
ЖЖОКБҰ докторантураға түсушілердің өтініштерін қабылдауды ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары және ҰТО-ның ақпараттық жүйесі арқылы келесі мерзімдерде жүргізеді:
1) күнтізбелік жылғы 3 шілдеден 3 тамызға дейін;
2) күнтізбелік жылғы 25 қазаннан 10 қарашаға дейін.
GRE (Graduate Record Examinations) халықаралық стандартталған тест сертификаты бар тұлғалар түсу емтиханына қатысу үшін өтініш берген кезде сертификат деректерін енгізуі қажет.
Көрсетілген сертификат балдарын түсу емтиханының балдарына ауыстыру Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттік білім беру грантын тағайындау конкурсына қатысуға өтініш берген кезде жүзеге асырылады.
"Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) мүгедектікті белгілеу туралы құжатты көрсеткен кезде көру, есту, тірек-қимыл аппараты функциялары бұзылған мүгедектігі бар адамдар қосымша тестілеуге және түсу емтиханына қатысу үшін өтініш берген кезде түсу емтиханы шеңберінде тапсырылатын пәндердің оқытушысы болып табылмайды көмекшіні ұсыну қажеттігі туралы қосымша көрсетеді.
Докторантураға білім беру бағдарламаларының тобы бойынша түсу емтихандары келесі мерзімдерде жүзеге асырылады:
1) күнтізбелік жылғы 4 тамыздан 20 тамызға дейін;
2) күнтізбелік жылғы 19 қарашадан 11 желтоқсанға дейін.
Түсуші өтініш беру кезінде бір ЖЖОКБҰ мен бір білім беру бағдарламасының тобын көрсетеді.
Докторантураға түсуші тұлғалар мынадай құжаттар топтамасын тапсырады:

1) заявление в произвольной форме;
2) документ об образовании (подлинник, при подаче документов в приемную комиссию);
3) документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
4) официальный сертификат о сдаче экзамена по государственному языку (КАЗТЕСТ), выданный НЦТ, за исключением иностранных граждан;
5) сертификат, подтверждающий владение иностранным языком:
по владению английским языком:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), пороговый балл – не менее 5.5;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 46 баллов;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), пороговый балл – не менее 460;
по владению немецким языком:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang Niveau В2 (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво В2) (DSH, Niveau В2) (ДЙСИЭИЧ, ниво В2) - не ниже уровня В2;
TestDaF-Prufung Niveau В2 (тестдаф-прюфун ниво В2) (TDF Niveau В2) (ТЙДИЭФ, ниво В2) - не ниже уровня В2;
по владению французским языком:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) – не ниже уровня В2 по секциям чтения и аудирования;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) - не ниже уровня B2;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) - не ниже уровня B2;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – не ниже уровня В2.
6) медицинскую справку по форме 075/у в электронном формате, утвержденную приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий;
7) шесть фотографий размером 3x4 сантиметра;
8) документ, подтверждающий трудовую деятельность, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, за исключением иностранных граждан;
9) список научных публикаций за последние 3 календарных года, план проведения исследования (при наличии);
10) результаты предварительного отбора (по области образования "Здравоохранение");
Документы, перечисленные в подпунктах 4), 5) и 8) предоставляются в подлинниках и копиях, после сверки которых подлинники возвращаются заявителю.
Лица, имеющие сертификат Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ) сдают дополнительное тестирование на знание английского языка (далее – дополнительное тестирование) до начала вступительного экзамена в докторантуру.

1) еркін нысандағы өтініш;
2) білім туралы құжат (құжаттарды қабылдау комиссиясына тапсырған кезде түпнұсқасы);
3) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
4) ҰТО берген мемлекеттік тіл бойынша емтихан тапсырғаны туралы ресми сертификат (ҚАЗТЕСТ);
5) шетел тілі бойынша тест тапсырғаны туралы сертификат:
ағылшын тілін меңгеру бойынша:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), шекті балл кемінде – 5.5;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл кемінде – 46 балл;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), шекті балл кемінде – 460;
неміс тілін меңгеру бойынша:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang Niveau В2 (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво В2) (DSH, Niveau В2) (ДЙСИЭИЧ, ниво В2) – В2 деңгейінен төмен емес;
TestDaF-Prufung Niveau В2 (тестдаф-прюфун ниво В2) (TDF Niveau В2) (ТЙДИЭФ, ниво В2) - В2 деңгейінен төмен емес;
француз тілін меңгеру бойынша:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) - оқу және тыңдау секциялары бойынша В2 деңгейінен төмен емес;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) – В2 деңгейінен төмен емес;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) - В2 деңгейінен төмен емес;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – В2 деңгейінен төмен емес;
6) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген 075/у нысаны бойынша электрондық форматтағы медициналық анықтама;
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады.
7) 3x4 сантиметр көлеміндегі алты фотосурет;
8) шетелдік азаматтарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қызметін растайтын құжат;
9) соңғы 3 күнтізбелік жылдағы ғылыми жарияланымдар тізімі (болған жағдайда), зерттеулер жүргізу жоспары және эссе;
10) алдын ала іріктеу нәтижелері ("Денсаулық сақтау" білім саласы бойынша);
4), 5) және 8) тармақшаларда көрсетілген құжаттар тұпнұсқада және көшірмелерде ұсынылады, салыстыру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ) сертификаты бар тұлғалар докторантураға түсу емтиханы басталғанға дейін ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеуді (бұдан әрі – қосымша тестілеу) тапсырады.

Количество тестовых заданий дополнительного тестирования составляет 100 вопросов. Максимальное количество баллов составляет 100 баллов.
Дополнительное тестирование оценивается в форме – "допуск" или "недопуск". Для получения оценки "допуск" необходимо набрать не менее 75 баллов.
Дополнительное тестирование проводится НЦТ в организациях, определенных уполномоченным органом в области образования.
Дата, время и место сдачи дополнительного тестирования доводятся до сведения поступающих через их личный кабинет.
Результаты дополнительного тестирования отображаются на экране компьютера после завершения дополнительного тестирования.
По результатам дополнительного тестирования выдается электронный сертификат, который публикуется и подтверждается на сайте НЦТ и направляется в личный кабинет поступающего.
Сертификат дополнительного тестирования, проведенного в период с 4 по 20 августа, действителен до 1 декабря текущего календарного года.
Сертификат дополнительного тестирования, проведенного в период с 18 ноября по 11 декабря, действителен до 1 марта следующего календарного года.
При предоставлении неполного перечня документов, указанных в настоящем пункте, приемная комиссия не принимает документы от поступающих.
Зачисление в магистратуру и докторантуру проводится в следующие сроки:
1) с 15 до 28 августа календарного года;
2) с 26 декабря до 10 января календарного года.
8. Прием в докторантуру организаций образования в области здравоохранения и ОВПО проводится в два этапа: предварительный отбор, вступительные экзамены.
Предварительный отбор поступающих в докторантуру организаций образования в области здравоохранения и ОВПО проводится до начала вступительных экзаменов с 1 февраля по 15 апреля календарного года.
Порядок предварительного отбора на обучение по образовательным программам докторантуры определяется организациями образования в области здравоохранения и ОВПО самостоятельно.
Результаты проведенного предварительного отбора на обучение по образовательным программам докторантуры являются допуском или недопуском к вступительным экзаменам.
Прием по группам образовательных программ MBA и DBA осуществляется ОВПО самостоятельно.
9. В магистратуру принимаются лица, освоившие образовательные программы высшего образования, в резидентуру – высшего образования или при наличии документа указывающего на наличие квалификации "врач" по программа медицинского образования.";
часть третью пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, документ о высшем образовании или документ указывающий на наличие квалификации "врач" по программам медицинского образования, медицинскую справку предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

Қосымша тестілеудің тест тапсырмаларының саны 100 сұрақты құрайды. Ең жоғарғы балл саны 100 балды құрайды.
Қосымша тестілеу "өтті" немесе "өтпеді" деген нысанда бағаланады. "Өтті" деген бағаны алу үшін кемінде 75 балл жинау керек.
Қосымша тестілеуді ҰТО білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйымдарда өткізеді.
Қосымша тестілеудің өткізілу күні, уақыты және орны түсушіге оның жеке кабинеті арқылы жолданады.
Қосымша тестілеу нәтижелері қосымша тестілеу аяқталғаннан кейін компьютер экранында көрсетіледі.
Қосымша тестілеу нәтижелері бойынша электрондық сертификат беріледі, ол ҰТО сайтында жарияланады және расталады және түсушінің жеке кабинетіне жіберіледі.
4-20 тамыз аралығында өткізілген қосымша тестілеу сертификаты күнтізбелік ағымдағы жылғы 1 желтоқсанға дейін жарамды.
18 қараша мен 11 желтоқсан аралығында өткізілген қосымша тестілеу сертификаты келесі күнтізбелік жылғы 1 наурызға дейін жарамды.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар тізбесін толық ұсынбаған жағдайда қабылдау комиссиясы түсушілерден құжаттарды қабылдамайды.
Магистратура мен докторантураға қабылдау келесі мерзімдерде жүзеге асырылады:
1) күнтізбелік жылғы 15 тамыздан 28 тамызға дейін;
2) күнтізбелік жылғы 26 желтоқсаннан 10 қаңтарға дейін";
8. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының және ЖЖОКБҰ докторантурасына қабылдау екі кезеңмен жүргізіледі: алдын ала іріктеу, түсу емтихандары.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының және ЖЖОКБҰ докторантурасына түсушілерді алдын ала іріктеу түсу емтихандары басталғанға дейін, күнтізбелік жылғы 1 ақпаннан 15 сәуірге дейін жүргізіледі.
Докторантураның білім беру бағдарламалары бойынша білім алу үшін алдын ала іріктеу тәртібін денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары және ЖЖОКБҰ дербес айқындайды.
Докторантураның білім беру бағдарламалары бойынша оқу үшін өткізілген алдын ала іріктеудің нәтижелері түсу емтиханын тапсыруға рұқсат беру немесе рұқсат бермеу болып табылады.
MBA және DBA білім беру бағдарламаларының топтары бойынша қабылдау ЖЖОКБҰ-лармен дербес жүргізіледі.";
9. Магистратураға жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын игерген адамдар, резидентураға – жоғары білім немесе медициналық білім беру бағдарламалары бойынша "Дәрігер" біліктілігінің бар екендігін көрсететін құжат қабылданады.";
10-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер, жоғары білім туралы немесе медициналық білім беру бағдарламалары бойынша "дәрігер" біліктілігінің бар екендігін көрсететін құжат, медициналық анықтама көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Лица, поступающие в магистратуру, по желанию освобождаются от блока иностранного языка, при наличии международного сертификата, подтверждающего владение иностранным языком в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком, в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно приложению 1-2 к Правилам, по следующим языкам:
английский язык: IELTS Academic (International English Language Testing System Academic);
TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language Internet-based test);
немецкий язык: DSH (Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang), TestDaF-Prufung;
французский язык: TFI (Test de Franзais International™), DELF (Diplome d’Etudes en Langue franзaise), DALF (Diplome Approfondi de Langue franзaise), TCF (Test de connaissance du franзais).
Лица, поступающие в магистратуру на группы образовательных программ областей образования "Педагогические науки", "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", а также направлений подготовки кадров "Гуманитарные науки", "Социальные науки", "Бизнес и управление" по желанию освобождаются от блока иностранного языка и теста на определение готовности к обучению КТ в научно-педагогическую магистратуру с казахским или русским языком обучения при наличии международного сертификата о сдаче стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations), в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно приложению 2 к Правилам.
Лица, поступающие в магистратуру на группы образовательных программ областей образования "Педагогические науки", "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", а также направлений подготовки кадров "Гуманитарные науки", "Социальные науки", "Бизнес и управление" по желанию освобождаются от теста на определение готовности к обучению КТ в профильную магистратуру с казахским, русским или английским языком обучения при наличии международного сертификата о сдаче стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations), в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно приложению 3 к Правилам.
Лица, поступающие в магистратуру на группы образовательных программ направления подготовки кадров "Бизнес и управление", при наличии международного сертификата о сдаче стандартизированного теста GMAT (Graduate Management Admission Test), освобождаются от сдачи КТ в магистратуру с казахским, русским или английским языком обучения, в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно приложению 4 Правил.
Лицам, имеющим международный сертификат о сдаче стандартизированного теста GMAT необходимо внести данные сертификата при подаче заявления для участия в конкурсе по присуждению образовательных грантов за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или при зачислении в ОВПО на платной основе.
Подлинность и срок действия представляемых сертификатов проверяются приемными комиссиями ОВПО при подаче заявления для участия в конкурсе по присуждению образовательных грантов за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или при зачислении в ОВПО на платной основе.
Лица, завершившие зарубежные ОВПО в странах государственным или официальным языком которых, является английский и имеющих специализированную аккредитацию зарубежных аккредитационных органов, включенных в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств – членов Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) в течение 5 лет освобождаются от блока тестирования "Иностранный язык" (английский язык) КТ в магистратуру с казахским или русским языком обучения.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"14. Магистратураға түсетін тұлғалар шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификат болған кезде, Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес балдарды ауыстыру шкаласына сәйкес келесі тілдер бойынша аударыла отырып, шет тілі бөлімінен өз қалауымен босатылады:
ағылшын тілі: ІELTS Academіc (Іnternatіonal Englіsh Language Testіng System Academіc);
TOEFL ІBT (Test of Englіsh as a Foreіgn Language Іnternet-based test);
неміс тілі: DSH (Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang), TestDaF-Prufung;
француз тілі: TFІ (Test de Franзaіs Іnternatіonal™), DELF (Dіplome d’Etudes en Langue franзaіse), DALF (Dіplome Approfondі de Langue franзaіse), TCF (Test de connaіssance du franзaіs).
"Педагогикалық ғылымдар", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс саласы" білім беру салаларының білім беру топтары бағдарламаларына, сондай-ақ "Гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Бизнес және басқару" кадрларын даярлау бағыттары бойынша магистратураға түсуші тұлғалар Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес балдарды ауыстыру шкаласына сәйкес GRE (Graduate Record Examіnatіons) стандартталған тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаты болған кезде оқыту қазақ немес орыс тілінде жүргізілетін ғылыми-педагогикалық магистратуруға КТ оқуға дайындығын айқындауға арналған тесттен және шет тілі бөлімінен босатылады.
"Педагогикалық ғылымдар", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс саласы" білім беру салаларының білім беру топтары бағдарламаларына, сондай-ақ "Гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Бизнес және басқару" кадрларын даярлау бағыттары бойынша магистратураға түсуші тұлғалар, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес балдарды ауыстыру шкаласына сәйкес GRE (Graduate Record Examіnatіons) стандартталған тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаты болған кезде оқыту қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде жүргізілетін бейінді магистратуруға КТ оқуға дайындығын айқындауға арналған тесттен өз қалауымен босатылады.
"Бизнес және басқару" кадрларын даярлау бағыттарының білім беру бағдарламалары топтары бойынша магистратураға түсуші тұлғаларға GMAT (Graduate Management Admіssіon Test) стандартталған тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаты болған кезде Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес балдарды аудару шкаласына сәйкес қазақ, орыс немесе ағылшын тілдерінде оқытатын магистратураға КТ тапсырудан босатылады.
GMAT стандартталған тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаты бар тұлғалар республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру бойынша конкурсқа қатысу үшін өтініш берген кезде немесе ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға қабылдау кезінде сертификат деректерін енгізуі қажет.
Ұсынылатын сертификаттардың түпнұсқалығы мен қолданылу мерзімін республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру жөніндегі конкурсқа қатысу үшін өтініш берген кезде немесе ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға қабылданған кезде ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары тексереді.
Мемлекеттік немесе ресми тілі ағылшын тілі болып табылатын елдерде шетелдік ЖЖОКБҰ аяқтаған және экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (ЭЫДҰ) мүше мемлекеттердің аккредиттеу органдарының тізіліміне және (немесе) қауымдастығына енгізілген шетелдік аккредиттеу органдарының мамандандырылған аккредитациясы бар тұлғалар 5 жыл ішінде оқыту қазақ немесе орыс тілінде жүргізілетін магистратураға КТ тестілеуінің "Шет тілі" (ағылшын тілі) бөлімін тапсырудан босатылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Лица, поступающие в докторантуру, в период с 22 по 28 августа календарного года предоставляют услугодателю (через приемную комиссию ОВПО) и (или) через портал пакет документов, предусмотренный пунктом 8 Перечня основных требований, согласно приложению 1-1 к настоящим Типовым правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания услуги, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в Перечне основных требований.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, документ о высшем образовании или документ, указывающий на наличие квалификации "врач" по программам медицинского образования, медицинскую справку предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сотрудник услугодателя осуществляет прием пакета документов, их регистрацию и выдачу расписки услугополучателю о приеме пакета документов в день поступления заявления либо в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов отказывает в приеме документов.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Услугодатель с момента их поступления проверяет полноту представленных документов, в случае неполноты готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, которое направляется в форме электронного документа заявителю в "личный кабинет" на портале.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугодателю направляется уведомления о приеме документов для зачисления в ОВПО после получения уведомления услугополучатель представляет услугодателю оригиналы документов в сроки до 28 августа календарного года.
После приема документов руководителем ОВПО издается приказ о зачислении услугополучателя в число докторантов ОВПО.
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям предусмотренным пунктом 9 Перечня основных требований.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Поступающие в докторантуру предоставляют международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком:

"17. Докторантураға түсуші тұлғалар күнтізбелік жылғы 22 мен 28 тамыз аралығында көрсетілетін қызметті берушіге (ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясы арқылы) немесе портал арқылы осы Үлгілік қағидаларға 1-1- қосымшаға сәйкес Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын тапсырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі Негізгі талаптар тізбесінде келтірілген.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, жоғары білімі туралы немесе медициналық білім беру бағдарламалары бойынша "дәрігер" біліктілігінің бар екендігін көрсететін құжат, медициналық анықтама туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері құжаттар топтамасын қабылдауды, оларды тіркеуді және көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасын қабылдау туралы қолхат беруді жүзеге асырады немесе көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Құжаттарды портал арқылы берген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсетуге арналған сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші олар түскен сәттен бастап ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және құжаттар толық болмаған жағдайда өтінішті қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды, ол өтініш берушіге порталдағы "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда қызмет берушіге ЖЖОКБҰ-ға қабылдау үшін құжаттарды қабылдау туралы хабарлама жіберіледі. Хабарламаны алғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың түпнұсқаларын күнтізбелік жылғы 28 тамызға дейін ұсынады.
Құжаттарды қабылдағаннан кейін ЖЖОКБҰ басшысы көрсетілетін қызметті алушыны ЖЖОКБҰ докторанттары қатарына қабылдау туралы бұйрық шығарады.
Көрсетілетін қызметті беруші Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Докторантураға түсушілер шет тілін маңгерудің жалпыеуропалық құзыреттілікке (стандарттарына) сәйкес шет тілін меңгергендігін растайтын халықаралық сертификаттарды ұсынады:

английский язык: IELTS Academic (International English Language Testing System Academic) пороговый балл – не менее 5,5;
TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language Internet-based test), пороговый балл – не менее 46;
TOEFL ITP (Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm), пороговый балл – не менее 460;
немецкий язык: Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (DSH, NiveauВ2/ не ниже уровня В2), TestDaF-Prufung (Niveau В2/ не ниже уровня В2);
французский язык: TFI (Test de Franзais International™) – не ниже уровня В2 по секциям чтения и аудирования), DELF (Diplome d’Etudes en Langue franзaise) – не ниже уровня B2, DALF (Diplome Approfondi de Langue franзaise) – не ниже уровня В2, TCF (Test de connaissance du franзais) – не ниже уровня В2.
Подлинность и срок действия представляемых сертификатов проверяются приемными комиссиями ОВПО.
Лица, имеющие сертификат (TOEFL ITP (Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm) сдают дополнительное тестирование до начала вступительного экзамена в докторантуру.
Количество тестовых заданий дополнительного тестирования составляет 100 вопросов. Максимальное количество баллов составляет 100 баллов.
Дополнительное тестирование оценивается в форме – "допуск" или "недопуск". Для получения оценки "допуск" необходимо набрать не менее 75 баллов.
Дополнительное тестирование проводится НЦТ в организациях, определенных уполномоченным органом в области образования.
Дата, время и место сдачи дополнительного тестирования доводятся до сведения поступающих через их личный кабинет.
Лица, завершившие зарубежные ОВПО в странах государственным или официальным языком которых, является английский и имеющих специализированную аккредитацию зарубежных аккредитационных органов, включенных в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств – членов Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) в течение 5 лет не предоставляют международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком, указанных в настоящем пункте.";
пункт 20-1 изложить в следующей редакции:
"20-1. Вступительный экзамен состоит из следующих блоков:
1) собеседование с поступающим, проводимое экзаменационной комиссией ОВПО;
2) написание эссе;
3) тест на определение готовности к обучению в докторантуре (далее – ТГО);
4) ответы на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы.
Итоговая оценка представляет собой совокупность баллов, полученных путем суммирования результатов оценивания эссе, ТГО, ответа на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы и собеседования в соответствии с приложением 9.

ағылшын тілі: ІELTS Academіc (Іnternatіonal Englіsh Language Testіng System Academіc), шекті балл кемінде – 5,5;
TOEFL ІBT (Test of Englіsh as a Foreіgn Language Іnternet-based test), шекті балл кемінде – 46;
TOEFL ІTP (Test of Englіsh as a Foreіgn Language Іnstіtutіonal Testіng Programm), шекті балл – кемінде 460;
неміс тілі: Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (DSH, NіveauВ2/В2 деңгейінен төмен емес), TestDaF-Prufung (Nіveau В2/В2 деңгейінен төмен емес);
француз тілі: TFІ (Test de Franзaіs Іnternatіonal™) – оқу және тыңдау секциялары бойынша В2 деңгейінен төмен емес), DELF (Dіplome d’Etudes en Langue franзaіse) – В2 деңгейінен төмен емес, DALF (Dіplome Approfondі de Langue franзaіse) – В2 деңгейінен төмен емес, TCF (Test de connaіssance du franзaіs) – В2 деңгейінен төмен емес;
Ұсынылатын сертификаттардың түпнұсқалығы мен жарамдылық мерзімін ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиялары тексереді.
TOEFL ІTP (Test of Englіsh as a Foreіgn Language Іnstіtutіonal Testіng Programm) сертификаты бар тұлғалар докторантураға түсу емтиханы басталғанға дейін қосымша тестілеуді тапсырады.
Қосымша тестілеудің тест тапсырмаларының саны 100 сұрақты құрайды. Ең жоғарғы балл саны 100 балды құрайды.
Қосымша тестілеу "өтті" немесе "өтпеді" деген нысанда бағаланады. "Өтті" деген бағаны алу үшін кемінде 75 балл жинау керек.
Қосымша тестілеуді ҰТО білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйымдарда өткізеді.
Қосымша тестілеудің өткізілу күні, уақыты және орны түсушіге оның "жеке кабинеті" арқылы жолданады.
Мемлекеттік немесе ресми тілі ағылшын тілі болып табылатын елдерде шетелдік ЖЖОКБҰ-ны аяқтаған және экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (ЭЫДҰ) мүше мемлекеттердің аккредиттеу органдарының тізіліміне және (немесе) қауымдастығына енгізілген шетелдік аккредиттеу органдарының мамандандырылған аккредитациясы бар тұлғалар 5 жыл ішінде осы тармақта көрсетілген шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттарды ұсынбайды.";
20-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20-1. Компьютерлік форматта докторантураға түсу емтиханы мынадай блоктардан тұрады:
1) оқуға түсушімен ЖЖОКБҰ-ның емтихан комиссиясы өткізетін әңгімелесу;
2) эссе жазудан;
3) докторантурада оқуға дайындығын анықтауға арналған тестілеуден (бұдан әрі – ОДТ);
4) білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына жауаптардан тұрады.
9-қосымшаға сәйкес қорытынды баға эссені бағалау, ОДТ, білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына берілген жауаптар мен әңгімелесу нәтижелеріні қосу арқылы қосындысынан алынған балдар жиынтығынан тұрады.

На вступительный экзамен в докторантуру отводится 4 часа 20 минут (260 минут), из них:
на собеседование – 20 минут;
на ТГО – 50 минут;
на написание эссе и ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы – 190 минут (3 часа 10 минут).
При этом лицам с инвалидностью с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата при предъявлении документа об установлении инвалидности, утвержденного приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589) предоставляется дополнительное время до 60 минут.
До начала дополнительного тестирования и вступительного экзамена администратор дополнительного тестирования и вступительного экзамена (далее - администратор) проводит инструктаж поступающим по правилам проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена.
После начала дополнительного тестирования и вступительного экзамена опоздавшие по времени более 40 минут не допускаются к дополнительному тестированию и вступительному экзамену.
Для начала дополнительного тестирования и вступительного экзамена поступающему необходимо:
1) указать логин;
2) указать пароль;
3) авторизоваться через сканер объемно-пространственной формы лица человека;
4) ознакомиться с правилами проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена;
5) подтвердить правильность данных о дополнительном тестировании и вступительном экзамене;
6) после нажатия кнопки "Войти" приступить к сдаче дополнительного тестирования и вступительного экзамена.
Для выполнения работ по решению тестовых заданий каждому поступающему выдается бумага формата А4, которую по завершении дополнительного тестирования и вступительного экзамена и подачи заявления на апелляцию поступающий оставляет на посадочном месте.
При каждом выходе и входе в систему тестирования, а также после завершения тестирования, поступающие через фронтальные камеры, установленные на компьютере, проходят авторизацию объемно-пространственной формы лица человека.
После завершения дополнительного тестирования и вступительного экзамена поступающий подтверждает это нажатием кнопки "Завершить тестирование".
По завершению вступительного экзамена, ответы по блокам эссе и экзаменационных вопросов по профилю группы образовательной программы поступающего направляются в выбранный им ОВПО для обработки и оценивания. Ответы поступающего по блоку тест на определение готовности к обучению в докторантуре обрабатываются НЦТ.
Результаты вступительного экзамена объявляются на следующий день после проведения вступительных экзаменов.
По результатам вступительного экзамена и (или) рассмотрения заявления на апелляцию (в случае подачи заявления на апелляцию) поступающему выдается электронный сертификат, который публикуется на сайте НЦТ и направляется в личный кабинет поступающего.
Электронный сертификат вступительного экзамена подтверждается на сайте НЦТ.

Докторантураға түсу емтиханына 4 сағат 20 минут (260 минут) беріледі, оның ішінде:
әңгімелесуге – 20 минут;
ОДТ-ға – 50 минут;
эссе және білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына жауаптар жазуға – 190 минут (3 сағат 10 минут).
Бұл ретте, көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектерге "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) бекітілген мүгедектікті белгілеу туралы құжатты ұсынған жағдайда түсу емтиханын тапсыруға 60 минутқа дейін қосымша уақыт беріледі.
Қосымша тестілеу және түсу емтиханы басталғанға дейін қосымша тестілеу және түсу емтиханының әкімшісі (бұдан әрі - әкімші) түсушілерге қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу ережелері бойынша нұсқаулық жүргізеді.
Қосымша тестілеу және түсу емтиханының басталуы жарияланғаннан кейін уақыт бойынша 40 минуттан артық кешігіп келгендер қосымша тестілеуге және түсу емтиханына жіберілмейді.
Қосымша тестілеуді және түсу емтиханын бастау үшін түсушіге:
1) логин көрсету;
2) паролін көрсету;
3) адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканері арқылы авторизациялау;
4) қосымша тестілеуді және түсу емтиханын өткізу қағидаларымен танысу;
5) қосымша тестілеуді және түсу емтиханы туралы деректердің дұрыстығын растау;
6) "Кіру" батырмасын басқаннан кейін қосымша тестілеуді және түсу емтиханын тапсыруға кірісу қажет.
Тапсырмаларды шешу бойынша жұмысты орындау үшін әрбір түсушіге А4 форматтағы қағаз беріледі, оны қосымша тестілеу және түсу емтиханы аяқталғаннан және апелляцияға өтініш берілгеннен кейін отырғызу орнында қалдырады.
Түсуші тестілеу жүйесіне әрбір кіру және шығу кезінде, сондай-ақ тестілеу аяқталғаннан кейін компьютерде орнатылған фронтальды камера арқылы адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканері арқылы авторизациялаудан өтеді.
Қосымша тестілеу және түсу емтиханы аяқталғаннан кейін түсуші мұны "Тестілеуді аяқтау" батырмасын басу арқылы растайды.
Түсу емтиханы аяқталған соң түсушінің эссе және білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарының бөлімдері бойынша жауаптары өзі таңдаған ЖЖКОБҰ-ға өңдеу және бағалау үшін жіберіледі. Докторантурада оқуға дайындығын анықтауға арналған тест бөлімі бойынша түсушінің жауаптарын ҰТО өңдейді.
Түсу емтиханының нәтижесі түсу емтиханы өткізілгеннен кейін келесі күні жарияланады.
Түсу емтиханының және (немесе) апелляцияға өтінішті қарау (апелляцияға өтініш берген жағдайда) нәтижелері бойынша түсушіге ҰТО-ның сайтында жарияланатын және түсушінің жеке кабинетіне жолданатын электрондық сертификат беріледі.
Түсу емтиханының электрондық сертификаты ҰТО-ның сайтында расталады.

Сертификат вступительного экзамена, проведенного в период с 4 по 20 августа, действителен до 1 декабря текущего календарного года;
Сертификат вступительного экзамена, проведенного в период с 18 ноября по 11 декабря, действителен до 1 марта следующего календарного года.";
пункты 20-3, 20-4 и 20-5 изложить в следующей редакции:
"20-3. Для проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена на местах создаются региональные государственные комиссии по организации и проведению дополнительного тестирования и вступительного экзамена, которые утверждаются уполномоченным органом в области образования.
Председателями региональной государственной комиссии назначаются руководители ОВПО.
В состав региональной государственной комиссии входят представители правоохранительных органов, общественных организаций, средств массовой информации.
При этом в состав государственной комиссии не входят близкие родственники, перечень которых определен Кодексом, участников дополнительного тестирования и вступительного экзамена календарного года.
Количество членов региональной государственной комиссии составляет пять человек.
Региональная государственная комиссия при проведении дополнительного тестирования и вступительного экзамена:
1) обеспечивает охрану общественного порядка при запуске на дополнительное тестирование и вступительный экзамен и в период проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена;
2) организует работу медицинского персонала во время проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена;
3) организует предоставление помощника, не являющегося преподавателем дисциплин, сдаваемых в рамках вступительного экзамена, для лиц с инвалидностью с нарушениями зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком, для лиц с инвалидностью с нарушением слуха;
4) обеспечивает сохранность личных вещей поступающих в шкафчиках (ячейках) во время дополнительного тестирования и вступительного экзамена;
5) принимают участие в процессе запуска поступающих на дополнительное тестирование и вступительный экзамен.
При этом, председатель и члены региональной государственной комиссии не участвуют в процессе дополнительного тестирования и вступительного экзамена.
Минимальные технические требования по техническому оснащению помещения при проведении дополнительного тестирования и вступительного экзамена приведены в приложении 9-1 к Правилам.
Для осуществления контроля за соблюдением правил поведения на дополнительном тестировании и вступительном экзамене в организациях, определенных уполномоченным органом в области образования, направляются администраторы, а также наблюдатели из числа сотрудников уполномоченного органа в области образования, других заинтересованных государственных органов и ведомств, представителей институтов гражданского общества, неправительственных организаций.

4 мен 20 тамыз аралығында өткізілетін түсу емтиханының сертификаты ағымдағы күнтізбелік жылғы 1 желтоқсанға дейін жарамды болады.
18 қараша мен 11 желтоқсан аралығында өткізілетін түсу емтиханының сертификаты келесі күнтізбелік жылғы 1 наурызға дейін жарамды болады.";
20-3, 20-4 және 20-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20-3. Қосымша тестілеуді және түсу емтиханын өткізу үшін жергілікті жерлерде қосымша тестілеуді және түсу емтиханын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі өңірлік мемлекеттік комиссиялар құрылады, оларды білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Өңірлік мемлекеттік комиссияның төрағалары болып ЖЖОКБҰ-ның басшылары тағайындалады.
Өңірлік мемлекеттік комиссияның құрамына құқық қорғау органдарының, қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері кіреді.
Бұл ретте мемлекеттік комиссия құрамына күнтізбелік жылы жақын туыстығы Кодекспен белгіленген қосымша тестілеу және түсу емтиханын тапсыратын адамдардың туыстары кірмейді.
Өңірлік мемлекеттік комиссия мүшелерінің саны бес адамды құрайды.
Өңірлік мемлекеттік комиссия қосымша тестілеуді және түсу емтиханын өткізу кезінде:
1) қосымша тестілеуге және түсу емтиханына кіргізу кезінде және қосымша тестілеуді және түсу емтиханын өткізу кезеңінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етеді;
2) қосымша тестілеу мен түсу емтиханын өткізу кезеңінде медициналық персоналдың жұмысын ұйымдастырады;
3) көру қабілеті, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектігі бар тұлғалар үшін түсу емтиханы шеңберінде тапсырылатын пән оқытушысы болып табылмайтын көмекші және (немесе) есту қабілеті бұзылған мүгедектігі бар тұлғалар үшін ымдау тілін меңгерген маман беруді ұйымдастырады;
4) қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу кезінде шкафтардағы (ұяшықтардағы) түсушілердің жеке заттарының сақталуын қамтамасыз етеді;
5) қосымша тестілеу және түсу емтиханына түсушілерді кіргізу процесіне қатысады.
Бұл ретте, өңірлік мемлекеттік комиссия төрағасы мен мүшелері қосымша тестілеу және түсу емтиханы процесіне қатыспайды.
Қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу кезінде техникалық жарақтандыру жөніндегі ең төмен техникалық талаптар Қағидаларға 9-1 қосымшада келтірілген.
Қосымша тестілеуді және түсу емтиханын өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру үшін уәкілетті орган айқындаған ұйымдарға әкімшілер, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органның, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволар қызметкерлерінің, азаматтық қоғам институттары, үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінің қатарынан бақылаушылар жіберіледі.

НЦТ назначает одного из администраторов руководителем группы, который координирует процесс проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена. Руководитель группы в день проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена распределяет администраторов дополнительного тестирования или вступительного экзамена по аудиториям по форме, согласно приложению 11-2 Правил.
Администратор по аудитории несет ответственность за закрепленную аудиторию и посадочные места.
Администраторы выполняют функции дежурного по аудитории и по коридору.
В день проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена администратором распечатывается посадочный лист.
Поступающие запускаются на дополнительное тестирование и вступительный экзамен по одному и производится идентификация личности поступающего через сканер объемно-пространственной формы лица человека на основании документа, удостоверяющего личность, либо паспорта.
Поступающий занимает место, соответствующее номеру, указанному в посадочном листе.
После рассадки поступающий расписывается в посадочном листе по форме, согласно приложению 11-1 к Правилам.
При запуске на дополнительное тестирование и вступительный экзамен используются металлоискатели ручного и рамочного типа.
При выявлении запрещенных предметов (шпаргалки с содержанием данных, учебно-методическая литература, таблица Менделеева и растворимости солей, калькулятор, бумага, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт часы, смарт очки, фитнес-браслеты (трекер), диктофоны, проводные и беспроводные наушники, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, а также другие устройста обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) во время проверки металлоискателем в ходе запуска на дополнительное тестирование и вступительный экзамен, администратором составляется Акт выявления запрещенных предметов в ходе запуска на дополнительное тестирование и вступительный экзамен в докторантуру в компьютерном формате по форме, согласно приложению 10 к Правилам, и поступающий не допускается к дополнительному тестированию и вступительному экзамену в текущем году.
При выявлении подставного лица в ходе запуска на дополнительное тестирование и вступительный экзамен в докторантуру в компьютерном формате, администратором составляется Акт выявления подставного лица в ходе запуска на дополнительное тестирование или вступительный экзамен по форме, согласно приложению 11 к Правилам, поступающий к дополнительному тестированию и вступительному экзамену в текущем году не допускается.
Поступающие, вовлекшие подставных лиц не допускаются к дополнительному тестированию и вступительному экзамену в текущем году.

ҰТО әкімшілер арасынан қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу процесін үйлестіретін әкімшілер тобының басшысын тағайындайды. Әкімшілер тобының басшысы қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу күні Қағидаларға 11-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшілерін аудиториялар бойынша бөледі.
Әкімші өзіне бекітілген аудиторияға және отырғызу орындарына жауап береді.
Әкімшілер аудитория мен дәліз бойынша кезекші қызметін атқарады.
Қосымша тестілеу және түсу емтиханы өткізілген күні әкімші отырғызу парағын басып шығарады.
Түсушілер қосымша тестілеуге және түсу емтиханына бір-бірден кіргізіледі және жеке басын куәландыратын құжаты немесе төлқұжаты негізінде түсушілердің жеке басы бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканерленуі арқылы сәйкестендіріледі.
Түсуші отырғызу парағында көрсетілген нөмірге сәйкес орынға отырады.
Отырғаннан кейін түсуші Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отырғызу парағына қол қояды.
Қосымша тестілеу және түсу емтиханына кіргізу кезінде қол және рамалық металл іздегіштер пайдаланылады.
Қосымша тестілеу және түсу емтиханына кіргізу барысында металл іздегішпен тексеру кезінде түсушіде тыйым салынған заттар (деректермен қамтылған шпаргалкалар, оқу-әдістемелік әдебиеттер, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесі, калькулятор, қағаз, фотоаппарат, ұялы байланыс құралдары (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рациялар, ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), смарт сағаттар, смарт көзілдірік, фитнес-білезіктер (трекер), диктофондар, сымды және сымсыз құлаққаптар, сымсыз бейнекамералар, GPS (ДжиПиЭс) навигаторлар, GPS (ДжиПиЭс) трекерлер, қашықтан басқару құрылғылары, сондай-ақ келесі стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғылары: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) табылған жағдайда, әкімші Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеуге және компьютерлік форматтағы түсу емтиханына кіргізу барысында тыйым салынған заттарды табу бойынша акт жасайды және түсуші ағымдағы жылы қосымша тестілеу және түсу емтиханына жіберілмейді.
Қосымша тестілеу және түсу емтиханына кіргізу барысында бөгде тұлға анықталған жағдайда, әкімші Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеу немесе докторантураға компьютерлік форматтағы түсу емтиханына кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт жасайды, түсуші осы қосымша тестілеуге және түсу емтиханына кіргізілмейді.
Өз орнына бөгде тұлғаны кіргізуге талпынған түсушілерге ағымдағы жылы қосымша тестілеуге және түсу емтиханына кіруге рұқсат етілмейді.

20-4. При проведении дополнительного тестирования и вступительного экзамена поступающему не допускается:
1) выходить из аудитории без разрешения и сопровождения администратора вступительного экзамена, выполняющего функции дежурного по аудитории;
2) выходить из аудитории более 2-х раз с продолжительностью по времени более 10 минут;
3) переговариваться, пересаживаться с места на место;
4) обмениваться документами и бумагой формата А4, выданной поступающему для ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы;
5) выносить из аудитории документы и бумагу формата А4, выданную поступающему для ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы, а также рвать и осуществлять их порчу путем смятия.
6) заносить в аудиторию (компьютерный класс) и использовать бумагу, шпаргалки с содержанием данных, учебно-методическую литературу, таблицу Менделеева и растворимости солей, калькулятор, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт очки, смарт часы, фитнес-браслеты (трекер), диктофоны, проводные и беспроводные наушники, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, а также другие устройста обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект);
7) умышленная порча техники для использования дополнительного тестирования и вступительного экзамена и системы безопасности;
8) шуметь перед началом и во время дополнительного тестирования и вступительного экзамена;
9) выносить, обсуждать и разглашать содержание тестовых заданий и экзаменационных вопросов;
10) попытка вмешательства или вмешательство в систему дополнительного тестирования и вступительного экзамена и нарушения, связанные с прохождением дополнительного тестирования и вступительного экзамена.
При этом допускается пользование калькулятором, таблицами Менделеева и растворимости солей, находящихся в интерфейсе программы дополнительного тестирования и вступительного экзамена на компьютере.
При обнаружении у поступающего запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте, а также в случае нарушения поступающим настоящего пункта на дополнительном тестировании и вступительном экзамене, администратор составляет Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории и (или) попытку вмешательства и (или) вмешательства в систему тестирования и иных нарушений при прохождении дополнительного тестирования и вступительного экзамена по форме согласно приложению 12 к Правилам. Поступающий удаляется из аудитории. Результаты дополнительного тестирования и вступительного экзамена не обрабатываются и подлежат аннулированию.
В случае выявления подставного лица в ходе проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена, администратор составляет Акт выявления подставного лица в ходе проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена в докторантуру в компьютерном формате по форме согласно приложению 13 к Правилам.
Подставное лицо удаляется из аудитории. Результаты дополнительного тестирования и вступительного экзамена не обрабатываются и подлежат аннулированию.
Лица, вовлекшие на дополнительное тестирование и вступительный экзамен подставных лиц, не допускаются к дополнительному тестированию и вступительному экзамену в текущем году.
В случае технической неисправности техники во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена поступающему необходимо сообщить об этом администратору. Администратором составляется Акт выявления технической неисправности техники во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена, по форме согласно приложению 14 к Правилам.
В случае отключения электричества в пункте проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена или других форс-мажорных обстоятельствах, при которых запись дополнительного тестирования и вступительного экзамена не ведется, администратор и региональная государственная комиссия по согласованию с НЦТ приостанавливают (отменяют) и переносят на другой день процесс дополнительного тестирования или вступительного экзамена с составлением Акта о приостановлении (об отмене) и переносе процесса дополнительного тестирования или вступительного экзамена, по форме согласно приложению 15 к Правилам.
Акт о приостановлении и переносе процесса дополнительного тестирования и вступительного экзамена составляется администратором совместно с региональной государственной комиссией.
В случае отключения электричества, на рабочем месте поступающего данные о процессе дополнительного тестирования и вступительного экзамена (ранее отмеченные ответы на тестовые задания и экзаменационные вопросы, количество использованного времени дополнительного тестирования и вступительного экзамена) сохраняются.
При последующем продолжении дополнительного тестирования и вступительного экзамена поступающий продолжает процесс дополнительного тестирования и вступительного экзамена с места прерывания процесса дополнительного тестирования и вступительного экзамена.
В случае переноса дополнительного тестирования и вступительного экзамена на другой день ранее отмеченные ответы на тестовые задания и экзаменационные вопросы поступающего до приостановления не сохраняются.

20-4. Қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу барысында түсушіге:
1) аудиториядан дәліз кезекшісінің функциясын атқаратын түсу емтиханы әкімшісінің рұқсатынсыз және алып жүруінсіз шығуға;
2) аудиториядан 2 рет және ұзақтығы 10 минуттан артық шығуға;
3) сөйлесуге, орын ауыстыруға;
4) құжаттармен және бейінді білім беру бағдарламаларының тобы бойынша емтихан сұрақтарының жауаптарына арналған түсушіге берілетін А4 форматындағы парағымен алмасуға;
5) құжаттарды және бейінді білім беру бағдарламаларының тобы бойынша емтихан сұрақтарының жауаптарына арналған түсушіге берілетін А4 форматындағы парақты аудиториядан шығаруға, сондай-ақ оларды жырту, бүктеу арқылы бүлдіруге;
6) аудиторияға деректермен қамтылған шпаргалкаларды, қағазды, оқу-әдістемелік әдебиеттерін, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесін, калькуляторды, фотоаппаратты, ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рацияларды, ноутбуктерді, плейерлерді, модемдерді (мобильді роутерлер), смарт көзілдірікті, смарт сағаттарды, фитнес-білезіктерді (трекер), диктофондарды, сымды және сымсыз құлаққаптарды, сымсыз бейнекамераларын, GPS (ДжиПиЭс) навигаторларын, GPS (ДжиПиЭс) трекерлерін, қашықтан басқару құрылғыларын, сондай-ақ мынадай стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғыларын: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) алып кіруіне және қолдануына;
7) қосымша тестілеуде және түсу емтиханында пайдаланылатын техникаға және қауіпсіздік жүйесіне қасақана зиян келтіруге;
8) қосымша тестілеу және түсу емтиханы басталар алдында немесе барысында шулауға;
9) тестілеу тапсырмалары мен емтихан сұрақтарының мазмұнын талқылауға, жария етуге және шығаруға;
10) қосымша тестілеу және түсу емтиханының жүйесіне араласу әрекеті немесе араласуы және қосымша тестілеу және түсу емтиханын өтуге байланысты өзге де бұзушылықтарға рұқсат етілмейді.
Бұл ретте компьютерде қосымша тестілеу және түсу емтиханы бағдарламасының интерфейсіндегі калькуляторларды, Менделеев кестесін және тұздардың ерігіштігі кестесін пайдалануға рұқсат етіледі.
Қосымша тестілеуде және түсу емтиханында тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар түсушіден табылған кезде, сондай-ақ, түсуші осы тармақты бұзған жағдайда әкімші Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеуді немесе компьютерлік форматтағы түсу емтиханын өткізу барысында тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті немесе араласуы, қосымша тестілеу және түсу емтиханынан өту кезіндегі өзге де бұзушылықтар жасаған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт жасайды. Түсуші аудиториядан шығарылады. Қосымша тестілеудің және түсу емтиханының нәтижелері өңделмейді және жойылады.
Түсу емтиханын және қосымша тестілеуді өткізу барысында бөгде адам анықталған жағдайда, әкімші Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеуді немесе докторантураға компьютерлік форматтағы түсу емтиханын өткізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт жасайды.
Бөгде тұлға аудиториядан шығарылады. Қосымша тестілеудің және түсу емтиханының нәтижелері өңделмейді және жойылады.
Қосымша тестілеуді және түсу емтиханын өткізу барысында өз орнына бөгде тұлғаны кіргізген түсушілерге ағымдағы жылы қосымша тестілеу және түсу емтиханын тапсыруға рұқсат етілмейді.
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу кезінде техниканың техникалық ақауы болған жағдайда түсуші әкімшіге хабарлауы қажет. Әкімші Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау актісін толтырады.
Қосымша тестілеуді және түсу емтиханын өткізу пунктінде электр қуаты ажыратылған жағдайда немесе қосымша тестілеу және түсу емтиханының жазбасы жүргізілмейтін басқа да форс-мажорлық жағдайларда, ҰТО-мен келісіп әкімші мен өңірлік мемлекеттік комиссия Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы процесін тоқтату (күшін жою) және басқа күнге ауыстыру туралы акт акт жасай отырып, қосымша тестілеу және түсу емтиханы процесін тоқтатады (күшін жояды) және басқа күнге ауыстырады.
Қосымша тестілеу және түсу емтиханы процесін тоқтата тұру және ауыстыру туралы акт әкімші және өңірлік мемлекеттік комиссиямен бірлесіп жасалады.
Электр қуаты ажыратылған жағдайда, түсушінің жұмыс орнында қосымша тестілеу және түсу емтиханының процесі туралы деректер (тест тапсырмалары мен емтихан сұрақтарына бұрын белгіленген жауаптар, қосымша тестілеудің және түсу емтиханының пайдаланылған уақытының саны) сақталады.
Қосымша тестілеуді және түсу емтиханын одан әрі жалғастырған кезде түсуші қосымша тестілеу және түсу емтиханы процесі тоқтатылған жерден бастап қосымша тестілеу және түсу емтиханы процесін жалғастырады.
Қосымша тестілеу және түсу емтиханын басқа күнге ауыстырған жағдайда түсушінің қосымша тестілеу және түсу емтиханы тоқтатылғанға дейін тест тапсырмалары мен емтихан сұрақтарына бұрын белгіленген жауаптары сақталмайды.

20-5. На период проведения и после завершения дополнительного тестирования и вступительного экзамена, для рассмотрения нарушений поступающими правил поведения в аудитории и (или) попытки вмешательства или вмешательства в систему тестирования при прохождении дополнительного тестирования и вступительного экзамена, обнаруженных при просмотре записей видеонаблюдения и/или после проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования создается Комиссия по принятию решений при возникновении непредвиденных обстоятельств дополнительного тестирования и вступительного экзамена (далее – Комиссия).
Председатель и состав Комиссии, утверждаются приказом уполномоченного органа в области образования.
В состав Комиссии входят сотрудники НЦТ и уполномоченного органа в области образования.
Функции Комиссии:
1) принятие решений при возникновении непредвиденных обстоятельств в период проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена;
2) принятие решений об аннулировании результатов дополнительного тестирования и вступительного экзамена по просмотрам записей видеонаблюдения и проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования и при обнаружении по завершению дополнительного тестирования и вступительного экзамена нарушения поступающим правил, указанных в пунктах 20-3 и 20-4 в период проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена;
3) представление на аннулирование результатов дополнительного тестирования и вступительного экзамена (баллы дополнительного тестирования и сертификат вступительного экзамена) после окончания дополнительного тестирования и вступительного экзамена в уполномоченный орган в области образования.
В период проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена с 4 по 20 августа и/или с 19 ноября по 11 декабря НЦТ осуществляет просмотр записей видеонаблюдения дополнительного тестирования и вступительного экзамена и производит проверку файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования (электронный формат) и в случае обнаружения использования поступающим во время дополнительного тестирования и вступительного экзамена запрещенных предметов, указанных в пунктах 20-3 и 20-4 Правил и по результатам проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования, НЦТ составляется Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории, и (или) попытку вмешательства и (или) вмешательства в систему тестирования и иных нарушений при прохождении дополнительного тестирования и вступительного экзамена по форме, согласно приложению 12-1 Правилам. Решением Комиссии результаты дополнительного тестирования и сертификат вступительного экзамена аннулируются.
При аннулировании результатов дополнительного тестирования, поступающие не допускаются к вступительному экзамену. После аннулирования сертификата вступительного экзамена НЦТ направляет уведомление поступающему и ОВПО.
Поступающий не допускается к вступительному экзамену в текущем году.
НЦТ после завершения дополнительного тестирования и вступительного экзамена, проведенного в период с 4 по 20 августа и/или с 19 ноября по 11 декабря, осуществляет просмотр записей видеонаблюдения и производит проверку файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования (электронный формат) в течение 3 (трех) месяцев.

20-5. Қосымша тестілеу және түсу емтиханы кезеңінде және аяқталғаннан кейін бейнебақылау жазбаларын қарау және (немесе) түсушілердің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру барысында анықталған түсушілердің аудиториядағы тәртіп сақтау қағидаларын бұзу және (немесе) КТ тапсыру кезінде тестілеу жүйесіне араласу немесе араласуға әрекет жасауға қатысты бұзушылықтарды қарастыру үшін КТ барысында туындаған күтпеген жағдайлар бойынша шешім қабылдау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
Комиссияның төрағасы және құрамы білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия құрамына білім беру саласындағы уәкілетті органның және ҰТО-ның өкілдері кіреді.
Комиссияның функциялары:
1)қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу кезіндегі күтпеген жағдайларда шешімдер қабылдау;
2)қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу кезеңінде бейнебақылау жазбаларын қарауды және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру бойынша түсушілердің Қағидалардың 20-3 және 20-4 тармақтарында көрсетілген ережелерді бұзғаны және тыйым салынған заттарды пайдаланғаны анықталған жағдайда қосымша тестілеу және түсу емтиханы нәтижелерінің күшін жою туралы шешім қабылдау;
3) қосымша тестілеу мен түсу емтиханын өткізу кезеңі аяқталғаннан кейін білім беру саласындағы уәкілетті органға қосымша тестілеу мен түсу емтиханының нәтижелерін (қосымша тестілеу балдары және түсу емтиханының сертификаты) жоюға ұсыну.
Қосымша тестілеуді және түсу емтиханын өткізу кезеңінде күнтізбелік жылғы 4 тамыз бен 20 тамыз және/немесе 18 қараша мен 11 желтоқсан аралығында ҰТО қосымша тестілеудің және түсу емтиханының бейнебақылау жазбаларын қарауды жүзеге асырады және тестілеу жүйесіне (электрондық форматқа) түсушілердің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеруді жүргізеді және түсушілердің қосымша тестілеу және түсу емтиханы уақытында Қағидалардың 20-3 және 20-4-тармақтарында көрсетілген тыйым салынған заттарды пайдаланғандығы және (немесе) ереже бұзғаны анықталған жағдайда және тестілеу жүйесіне түсушілердің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру нәтижелері бойынша ҰТО-мен Қағидаларға 12-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы кезінде тыйым салынған заттарды пайдаланған, тәртіп сақтау ережесін бұзған және (немесе) тестілеу жүйесіне араласу әрекеті немесе араласуы анықталған түсушілерді анықтау туралы акт жасалады. Комиссия шешімімен қосымша тестілеу нәтижелері және түсу емтиханының сертификаты жойылады.
Қосымша тестілеудің нәтижелері жойылған жағдайда түсушілер түсу емтиханына жіберілмейді. Түсу емтиханының сертификаты жойылғаннан кейін ҰТО түсушіге және ЖЖОКБҰ-ға хабарлама жібереді.
Түсуші ағымдағы жылы түсу емтиханына жіберілмейді.
ҰТО күнтізбелік жылғы 4 тамыз бен 20 тамыз және/немесе 18 қараша және 11 желтоқсан аралығында өткізілген қосымша тестілеу және түсу емтиханы аяқталғаннан кейін бейнебақылау жазбаларын қарауды жүзеге асырады және тестілеу жүйесіне (электрондық форматқа) түсушілердің тіркеу файлдарын (логтарын) 3 (үш) ай ішінде тексеруді жүргізеді.

В случае обнаружения нарушения правил и (или) использования поступающим во время дополнительного тестирования и вступительного экзамена запрещенных предметов, указанных в пунктах 20-3 и 20-4 Правил и по результатам проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования по завершении дополнительного тестирования и вступительного экзамена, НЦТ составляется акт в произвольной форме и направляется в уполномоченный орган в области образования с подтверждающими материалами.
Акт и подтверждающие материалы представляются на рассмотрение комиссии, создаваемой уполномоченным органом в области образования. На основании решения комиссии результаты дополнительного тестирования, сертификат вступительного экзамена аннулируются приказом уполномоченного органа в области образования.
После аннулирования результатов дополнительного тестирования, вступительного экзамена и (или) сертификата вступительного экзамена, НЦТ направляет уведомление ОВПО и поступающему через его личный кабинет.
При этом поступающие, чьи результаты были аннулированы не допускаются к дополнительному тестированию и вступительному экзамену в текущем году.
Уполномоченным органом создается Комиссия по мониторингу оценивания работ поступающих в докторантуру экспертами экзаменационной и апелляционной комиссий.
Комиссия по мониторингу оценивания работ поступающих в докторантуру после завершения вступительного экзамена, проведенного в период с 4 по 20 августа и(или) с 19 ноября по 11 декабря, осуществляет проверку оценивания работ поступающих в докторантуру экспертами экзаменационной и апелляционной комиссий в течение 3 (трех) месяцев.
В случае выявления нарушений со стороны экзаменационных и (или) апелляционных комиссий, на основании решения комиссии результаты вступительного экзамена и сертификат поступающего аннулируются приказом уполномоченного органа в области образования, и направляется уведомление в ОВПО.
ОВПО уведомляет и осуществляет отчисление обучающегося.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Экзаменационные комиссии по группам образовательных программ формируются из числа профессорско-преподавательского состава ОВПО, сотрудников ОВПО, имеющих ученую степень доктора или кандидата наук, или степень доктора философии (PhD) по соответствующему профилю.
В состав экзаменационной комиссии не входят члены апелляционной комиссии.
Состав экзаменационных комиссий с указанием их председателей утверждается приказом руководителя ОВПО и направляется в уполномоченный орган в области образования и здравоохранения.
Экзаменационные комиссии ОВПО проверяют работы по индивидуальному коду поступающего и направляют результаты рассмотрения через информационную систему в НЦТ для дальнейшего опубликования результатов.
Лица, поступающие в докторантуру на группы образовательных программ областей образования "Педагогические науки", "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", а также направлений подготовки кадров "Гуманитарные науки", "Социальные науки", "Бизнес и управление", сдают блок по экзаменационным вопросам по профилю группы образовательных программ, и освобождаются от написания эссе и теста на определение готовности к обучению в докторантуру при наличии международного сертификата о сдаче стандартизированного теста Graduate Record Examinations (грэдуэйт рекорд экзаменейшен) GRE в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно приложению 6 к Правилам.
Лицам, имеющим международный сертификат о сдаче стандартизированного теста GRE необходимо внести данные при подаче заявления для участия во вступительном экзамене и в конкурсе.
Перевод баллов сертификата в баллы ТГО и написания эссе осуществляется при подаче заявления для участия в конкурсе на присуждение государственного образовательного гранта и при зачислении в ОВПО на платной основе.
Подлинность и срок действия представляемых сертификатов проверяются приемными комиссиями ОВПО.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

Қосымша тестілеу және түсу емтиханында және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру нәтижесі бойынша, түсушілердің Қағидалардың 20-3 және 20-4 тармақтарында көрсетілген ережелерді бұзғаны үшін және (немесе) тыйым салынған заттарды пайдаланғандығы анықталған жағдайда, ҰТО еркін түрде акт толтырады және растайтын материалдарымен бірге білім беру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
Акт және растайтын құжаттар білім беру саласындағы уәкілетті органмен құрылған комиссияның қарауына ұсынылады. Комиссияның шешімі бойынша қосымша тестілеудің нәтижелері, түсу емтиханының сертификаты білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен жойылады.
Қосымша тестілеу, түсу емтиханы және (немесе) түсу емтиханы сертификатының нәтижелері жойылғаннан кейін ҰТО ЖЖОКБҰ-ға және оқуға түсушіге оның жеке кабинеті арқылы хабарлама жібереді.
Бұл ретте нәтижесі жойылған түсуші ағымдағы жылы қосымша тестілеуге және түсу емтиханына жіберілмейді.
Уәкілетті орган емтихан және апелляциялық комиссия сарапшыларымен жүзеге асырылатын докторантураға түсушілердің жұмыстарын бағалауға мониторинг жөніндегі Комиссияны құрайды.
Мониторинг жөніндегі Комиссия күнтізбелік жылғы 4 тамыз бен 20 тамыз және (немесе) 18 қараша және 11 желтоқсан аралығында өткізілген түсу емтиханы аяқталғаннан кейін емтихан және апелляциялық комиссия сарапшыларымен жүзеге асырылатын докторантураға түсушілердің жұмыстарын бағалауды 3 (үш) ай ішінде жүргізеді.
Емтихан және (немесе) апелляциялық комиссиялары тарапынан бұзушылықтар анықталған жағдайда, комиссияның шешімі бойынша білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен түсу емтиханының нәтижелері мен оқуға түсушінің сертификаты жойылады және ЖЖОКБҰ-ға хабарлама жіберіледі.
ЖЖОКБҰ білім алушыны оқудан шығаруды жүзеге асырады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Білім беру бағдарламаларының топтары бойынша емтихан комиссиялары тиісті бейінге сәйкес ЖЖОКБҰ профессор-оқытушылық құрамының, ғылым докторы немесе кандидаты ғылыми дәрежесі бар немесе философия докторы (PhD) дәрежесі бар ЖЖОКБҰ қызметкерлерінің қатарынан қалыптастырылады.
Емтихан комиссиясының құрамына апелляциялық комиссияның мүшелері кірмейді.
Емтихан комиссиясының құрамы олардың төрағалары көрсетіле отырып ЖЖОКБҰ басшысының бұйрығымен бекітіледі және білім беру және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
ЖЖОКБҰ-ның емтихан комиссиялары жұмыстарды түсушінің жеке коды бойынша тексереді және қарау нәтижелерін ақпараттық жүйе арқылы ҰТО-ға нәтижелерді одан әрі жариялау үшін жібереді.
"Педагогикалық ғылымдар", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс саласы" білім беру салаларының білім беру бағдарламаларының топтары бойынша докторантураға түсушілер, сондай-ақ "Гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Бизнес және басқару" кадрларын даярлау бағыттары бойынша түсуші тұлғалар білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарының бөлімін тапсырады және Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес балдарды аудару шкаласына сәйкес GRE Graduate Record Examinations (грэдуэйт рекорд экзаменейшен) стандартталған тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаты болған кезде эссе жазудан және докторантураға оқуға дайындығын анықтауға арналған тест жазудан босатылады.
Стандартталған GRE тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаты бар тұлғалар түсу емтиханы мен конкурсқа қатысу үшін өтініш берген кезде деректерді енгізуі керек.
Сертификат балдарын ОДАТ және эссе жазу балдарына ауыстыру білім беру грантын тағайындау конкурсына қатысу үшін өтініш берілген кезде және ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдау кезінде жүзеге асырылады.
Ұсынылатын сертификаттардың түпнұсқалылығын және жарамдылық мерзімін ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиялары тексереді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"26. Заявления на апелляцию от лиц, поступающих в докторантуру, магистратуру подаются на имя председателя апелляционной комиссии поступающими лично и через информационную систему НЦТ.
Заявления принимаются до 13:00 часов следующего дня после объявления результатов вступительного экзамена в докторантуру, творческого экзамена и рассматриваются апелляционной комиссией ОВПО в течение одного дня со дня подачи заявления.
Заявление на апелляцию при комплексном тестировании в магистратуру подается лицом, участвовавшим в тестировании через информационную систему НЦТ:
- по техническим причинам во время тестирования;
- по содержанию после завершения тестирования в течение 30 минут.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Заявления на апелляцию вступительного экзамена в докторантуру в компьютерном формате принимаются на следующий день с 13:00 до 13:40 часов после объявления результатов, на базе организации, определяемой уполномоченным органом в области образования.
При входе в здание для подачи заявления на апелляцию по результатам вступительного экзамена не допускается пронос и использование запрещенных предметов, указанных в пунктах 20-3 и 20-4 Правил.
При выявлении запрещенных предметов, указанных в пунктах 20-3 и 20-4 Правил, во время проверки металлоискателем в ходе запуска в здание на апелляцию, администратором составляется акт выявления запрещенных предметов в ходе запуска на дополнительное тестирование и вступительный экзамен в докторантуру в компьютерном формате по форме согласно приложению 10 к Правилам. Поступающий не допускается к дополнительному тестированию и вступительному экзамену в текущем году.
На апелляцию вступительного экзамена в докторантуру по содержанию отводится 40 минут, из них:
1) по блоку теста на определение готовности к обучению в докторантуре – 10 минут;
2) по блоку написания эссе и ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы – 30 минут.
Апелляция по содержанию тестовых заданий и техническим причинам от лиц, поступающих в докторантуру по блоку ТГО и дополнительному тестированию на знание английского языка рассматривается Республиканской апелляционной комиссией.
Заявление по техническим причинам на апелляцию от лиц, поступающих в докторантуру по блоку ТГО и дополнительному тестированию на знание английского языка подается поступающим во время проведения тестирования.
Апелляция по технической причине рассматривается в случае отсутствия фрагмента условия тестового задания (тексты, схемы, рисунки, таблицы) в результате, которого невозможно определить правильный ответ.
Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию.
Заявление на апелляцию по содержанию подается от лиц, поступающих в докторантуру по блоку ТГО и дополнительному тестированию на знание английского языка после завершения дополнительного тестирования в течение 30 минут.
Апелляция по содержанию тестовых заданий от лиц, поступающих в докторантуру по блоку ТГО и дополнительному тестированию на знание английского языка рассматривается в случаях:

"26. Докторантураға, магистратураға түсуші тұлғалардан апелляцияға өтініш апелляциялық комиссия төрағасының атына жеке немесе ҰТО-ның ақпараттық жүйесі арқылы беріледі.
Өтініштер докторантураға түсу емтихандары, шығармашылық емтихандар және КТ нәтижелері жарияланғаннан кейінгі келесі күні сағат 13:00-ге дейін қабылданады және ЖЖОКБҰ-ның апелляциялық комиссиясы өтініш берілген күннен бастап бір күн ішінде қарайды.
Магистратураға түсу үшін электрондық форматтағы КТ кезінде апелляцияға өтінішті тестілеуге қатысқан тұлға ҰТО ақпараттық жүйесі арқылы:
- техникалық себептер бойынша тестілеу кезінде;
- мазмұны бойынша тестілеу аяқталғаннан кейін 30 минут ішінде береді.";
26-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1. Докторантураға компьютерлік форматтағы түсу емтиханы бойынша апелляцияға өтініш нәтижелері жарияланғаннан кейін келесі күні сағат 13:00-ден 13:40-ға дейін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйымдардың базасында қабылданады.
Апелляцияға өтініш беруге ғимаратқа кіру барысында Қағидаларға 20-3 және 20-4 тармақтарда көрсетілген тыйым салынған заттарды кіргізуге және қолдануға рұқсат берілмейді.
Апелляцияға өтініш беру үшін ғимаратқа кіргізу барысында металл іздегішпен тексеру кезінде Қағидалардың 20-3 және 20-4 тармақтарында көрсетілген тыйым салынған заттар анықталған жағдайда, әкімші Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша тестілеуге және компьютерлік форматтағы түсу емтиханына кіргізу барысында тыйым салынған заттарды табу бойынша акт жасайды. Түсуші ағымдағы жылы қосымша тестілеуге және түсу емтиханына жіберілмейді.
Докторантураға түсу емтиханына мазмұны бойынша апелляцияға 40 минут беріледі, оның ішінде:
1) докторантурада оқуға дайындығын анықтауға арналған тест бөлімі бойынша – 10 минут;
2) эссе және білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына жауаптар жазу бөлімі бойынша – 30 минут.
Мазмұны және техникалық себеп бойынша Докторантураға түсуші тұлғалардан ОДАТ блогы мен ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеу апелляциясын Республикалық апелляциялық комиссия қарастырады.
Докторантураға түсуші тұлғалар ОДАТ блогы мен ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеу апелляциясының техникалық себептері бойынша өтінішін түсу емтиханы өткізу барысында береді.
Техникалық себеп бойынша апелляция тест тапсырмасы шартының фрагменті (мәтін, сызба, суреттер, кестелер) болмаса, соның нәтижесінде дұрыс жауапты анықтау мүмкін болмағанда қабылданады.
Апелляцияға арналған өтініште көрсетілген нақты фактілер қарастырылуға жатады.
Докторантураға түсуші тұлғалар мазмұны бойынша ОДАТ блогы мен ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеу апелляциясына өтінішті 30 минут ішінде береді.
Докторантураға түсуші тұлғалардан мазмұны бойынша ОДАТ блогы мен ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеу апелляциясы мынадай жағдайларда қаралады:

1) правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
2) отсутствует правильный ответ;
3) имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);
4) некорректно составленное тестовое задание.
При подаче заявления по содержанию тестовых заданий по блоку ТГО и дополнительному тестированию на знание английского языка поступающий указывает мотивированное обоснование (полное пояснение).
Решение Республиканской апелляционной комиссии является окончательным и пересмотру не подлежит.
Заявления на апелляцию по блокам написания эссе и ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы без указания мотивированного обоснования (нет ответа, полное пояснение, пошаговое решение задач) рассмотрению не подлежат.
Апелляция по блокам написания эссе, ответов на экзаменационные вопросы по профилю группы образовательной программы проводится апелляционными комиссиями ОВПО.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Зачисление лиц в научно-педагогическую магистратуру на платной основе осуществляется по итогам КТ в соответствии со Шкалой 150-балльной системы оценок для КТ в магистратуру с казахским или русским языком обучения согласно приложению 7 к Правилам (далее - приложение 7): не менее 75 баллов, при этом по иностранному языку – не менее 25 баллов, по первой профильной дисциплине – не менее 7 баллов, по второй профильной дисциплине – не менее 7 баллов, по тесту на определение готовности к обучению – не менее 7 баллов.
Зачисление лиц в профильную магистратуру с казахским или русским языком обучения на платной основе осуществляется по итогам КТ в соответствии со Шкалой 100-балльной системы оценок для комплексного тестирования в профильную магистратуру с казахским или русским языком обучения согласно приложению 7-1 и к Правилам (далее – приложение 7-1): не менее 50 баллов, при этом по тесту на определение готовности к обучению – не менее 7 баллов, по профилю группы образовательных программ: по первой профильной дисциплине – не менее 7 баллов, по второй профильной дисциплине – не менее 7 баллов.
Зачисление лиц в профильную магистратуру с английским языком обучения на платной основе осуществляется по итогам КТ в соответствии со Шкалой 100-балльной системы оценок для комплексного тестирования в профильную магистратуру с английским языком обучения согласно приложению 8 к Правилам (далее - приложение 8): не менее 50 баллов, при этом по тесту на определение готовности к обучению – не менее 7 баллов, по профилю группы образовательных программ: по первой профильной дисциплине – не менее 7 баллов, по второй профильной дисциплине – не менее 7 баллов.
Зачисление лиц в магистратуру по группам образовательных программ, требующих творческой подготовки на платной основе, осуществляется по итогам КТ и творческих экзаменов по профилю группы образовательных программ согласно приложению 7: не менее 75 баллов, при этом по иностранному языку – не менее 25 баллов, по тесту на определение готовности к обучению – не менее 7 баллов и по творческим экзаменам – не менее 7 баллов по каждому творческому экзамену.
По каждому творческому экзамену максимальное количество баллов должно составлять 35.
Зачисление лиц в магистратуру по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка на платной основе, осуществляется по итогам вступительного экзамена по арабскому языку и КТ согласно приложению 7: не менее 75 баллов, при этом по арабскому языку – не менее 25 баллов, по профилю группы образовательных программ: по первой профильной дисциплине – не менее 7 баллов, по второй профильной дисциплине – не менее 7 баллов, по тесту на определение готовности к обучению – не менее 7 баллов.
Лица, поступающие в магистратуру зачисляются в ОВПО при условии прохождения ими проходного порогового балла, установленного ОВПО.
Зачисление лиц в резидентуру осуществляется по итогам вступительного экзамена по профилю группы образовательных программ и набравших не менее 75 баллов из возможных 100 баллов.
Зачисление лиц в докторантуру на платной основе осуществляется на основе международного сертификата, подтверждающего владение иностранным языком в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком и по итогам вступительного экзамена по профилю группы образовательных программ докторантуры и набравших не менее 75 баллов из возможных 100 баллов.";
пункт 33 исключить.

1) дұрыс жауап дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмейді (дұрыс жауаптың нұсқасы көрсетіледі);
2) дұрыс жауап жоқ;
3) барлық ұсынылған жауаптардың ішінен бір дұрыс жауапты таңдау арқылы тест тапсырмаларында бір бірден артық дұрыс жауап бар (дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі);
4) тест тапсырмасы дұрыс құрастырылмаған.
ОДАТ блогы мен ағылшын тілін білуге арналған қосымша тестілеу апелляциясына мазмұны бойынша өтініш берген кезде түсуші дәлелді негіздемені (толық түсініктеме) көрсетеді.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі түпкілікті болып табылады және қайта қарауға жатпайды.
Эссе жазу білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына жауап жазу бөлімдерінен апелляцияға берілген өтініште әрбір тест тапсырмасы бойынша дәлелді негіздеме көрсетілмесе (жауап жоқ, толық түсіндірме, тапсырманың толық шешімі), қарастыруға жатпайды.
Эссе жазудан, білім беру бағдарламасы тобының бейіні бойынша емтихан сұрақтарына жауаптар нәтижесі бойынша апелляцияны ЖЖОКБҰ-ның апелляциялық комиссиясы өткізеді.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Ғылыми-педагогикалық магистратураға тұлғаларды ақылы негізде қабылдау КТ қорытындылары бойынша Қағидаларға 7-қосымшаға (бұдан әрі – 7-қосымша) сәйкес оқыту қазақ немесе орыс тілінде жүргізілетін магистратураға кешенді тестілеу үшін 150 балдық бағалау жүйесінің шәкіліне сәйкес кемінде 75 балл, бұл ретте шет тілі бойынша кемінде 25 балл, білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша: бірінші бейінді пән бойынша – кемінде 7 балл, екінші бейінді пән бойынша – кемінде 7 балл жинаған жағдайда жүзеге асырылады.
Оқыту қазақ немесе орыс тілінде жүргізілетін бейінді магистратурада тұлғаларды ақылы негізде қабылдау КТ қорытындылары бойынша Қағидаларға 7-1-қосымшаға (бұдан әрі – 7-1-қосымша) сәйкес оқыту қазақ немесе орыс тілінде жүргізілетін бейінді магистратурада білім алу үшін кешенді тестілеудің 100 балдық бағалау жүйесінің шкаласына сәйкес кемінде 50 балл, бұл ретте оқуға дайындығын анықтауға арналған тест бойынша – кемінде 7 балл, білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша: бірінші бейінді пән бойынша – кемінде 7 балл, екінші бейінді пән бойынша – кемінде 7 балл жинаған жағдайда жүзеге асырылады.
Оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін бейінді магистратураға тұлғаларды ақылы негізде қабылдау КТ қорытындылары бойынша Қағидаларға 8-қосымшаға (бұдан әрі – 8-қосымша) сәйкес оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін бейінді магистратурада білім алу үшін кешенді тестілеудің 100 балдық бағалау жүйесінің шкаласына сәйкес кемінде 50 балл, бұл ретте оқуға дайындығын анықтауға арналған тест бойынша – кемінде 7 балл, білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша: бірінші бейінді пән бойынша – кемінде 7 балл, екінші бейінді пән бойынша – кемінде 7 балл жинаған жағдайда жүзеге асырылады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламаларының тобы бойынша магистратураға ақылы негізде қабылдау КТ және білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша шығармашылық емтихандардың нәтижелері бойынша 7-қосымшаға сәйкес кемінде 75 балл, бұл ретте: шет тілі бойынша – кемінде 25 балл, оқуға дайындығын анықтауға арналған тест бойынша – кемінде 7 балл және әр шығармашылық емтиханнан - кемінде 7 балл жинаған жағдайда жүзеге асырылады.
Әр шығармашылық емтиханнан ең жоғары балл саны 35 балды құрауы тиіс.
Араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының тобы бойынша магистратураға ақылы негізде қабылдау араб тілі бойынша түсу емтихандарының және КТ нәтижелері бойынша 7-қосымшаға сәйкес кемінде 75 балл, бұл ретте араб тілі бойынша – кемінде 25 балл, білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша: бірінші бейінді пән бойынша – кемінде 7 балл, екінші бейінді пән бойынша – кемінде 7 балл жинаған жағдайда жүзеге асырылады.
Магистратураға түсушілер ЖЖОКБҰ белгілеген шекті өту балын жинаған жағдайда ЖЖОКБҰ-ға қабылданады.
Тұлғаларды резидентураға қабылдау білім беру бағдарламалары топтарының бейіні бойынша түсу емтиханының қорытындысы бойынша және мүмкін болған 100 балдан кемінде 75 балл жинаған жағдайда жүзеге асырылады.
Докторантураға тұлғаларды ақылы негізде қабылдау шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификатының негізінде және докторантураның білім беру бағдарламалары топтарының бейіні бойынша түсу емтиханының қорытындысы бойынша және мүмкін болған 100 балдан кемінде 75 балл жинаған жағдайда жүзеге асырылады.";
33-тармақ алып тасталсын.

приложения 1-1, 2, 3 и 4 к Типовым правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3, 5, 6 и 7 настоящему приказу;
дополнить приложением 1-2 к Типовым правилам согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложения 6, 7, 7-1 и 8 к Типовым правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 8, 9, 10 и 11 настоящему приказу;
приложения 10, 11 и 12 к Типовым правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 12, 13 и 16 настоящему приказу;
дополнить приложениями 9-1, 11-1, 11-2 и 12-1 к Типовым правилам согласно приложениям 14, 15, 17 и 18 к настоящему приказу.
приложения 13, 14 и 15 к Типовым правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 19, 20 и 21 настоящему приказу;
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
Приложение 1 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 2-1
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
высшего образования
Шкала перевода баллов SAT (ЭсЭйТи), АСТ (ЭйСиТи), IB (АйБи) в баллы ЕНТ
Шкала перевода баллов международного сертификата стандартизированного теста SAT (ЭсЭйТи) в баллы ЕНТ
1 опция – для учащихся, у которых имеются действующие SAT Subject (ЭсЭйТи Сабджект)
Международный стандартизированный тест SAT (ЭсЭйТи)
ЕНТ
Виды теста
Баллы
Виды теста
Баллы
SAT reasoning (ЭсЭйТи ризонинг)
не менее 950
1 блок (обязательные дисциплины) Грамотность чтения
11 из 15
баллов (из 1600 баллов)
Математическая грамотность
11 из 15
не менее 1 050 баллов
Грамотность чтения
12 из 15
(из 1600 баллов)
Математическая грамотность
12 из 15
не менее 1 150 баллов
Грамотность чтения
13 из 15
(из 1600 баллов)
Математическая грамотность
13 из 15
не менее 1 250 баллов
Грамотность чтения
14 из 15
(из 1600 баллов)
Математическая грамотность
14 из 15
SAT subject (ЭсЭйТи сабджект)

Үлгілік қағидаларға 1-1, 2, 3 және 4-қосымша осы бұйрыққа 3, 5, 6 және 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Үлгілік қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес осы бұйрыққа 4-қосымшамен толықтырылсын;
Үлгілік қағидаларға 6, 7, 7-1 және 8-қосымша осы бұйрыққа 8, 9, 10 және 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Үлгілік қағидаларға 10, 11 және 12-қосымша осы бұйрыққа 12, 13 және 16-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Үлгілік қағидаларға 9-1, 11-1, 11-2 және 12-1-қосымшаларға сәйкес 14, 15, 17 және 18-қосымшаларымен толықтырылсын;
Үлгілік қағидаларға 13, 14 және 15-қосымша осы бұйрыққа 19, 20 және 21-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
С. Нурбек
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
1-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
2-1-қосымша
SAT (ЭсЭйТи), АСТ (ЭйСиТи), IВ (АйБи) балдарын ҰБТ балдарына ауыстыру шкаласы Халықаралық стандартталған SAT (ЭсЭйТи) тест сертификатының балдарын ҰБТ балдарына ауыстыру шкаласы
1 таңдау – Қолданыстағы SAT Reasoning (ЭсЭйТи Сабджект) және SAT (ЭсЭйТи) Subject сертификаттары бар оқушылар үшін
SAT (ЭсЭйТи) халықаралық стандартталған тесті
ҰБТ
Тест түрлері Балдар Тест түрлері Балдар
SAT reasoning (ЭсЭйТи ризонинг)
Кемінде 950 балл (1600 балдан)
1 блок (міндетті пәндер) Оқу сауаттылығы
15-тен 11
Математикалық сауаттылық
15-тен 11
Кемінде 1050 балл (1600 балдан)
Оқу сауаттылығы
15-тен 12
Математикалық сауаттылық
15-тен 12
Кемінде 1150 балл (1600 балдан)
Оқу сауаттылығы
15-тен 13
Математикалық сауаттылық
15-тен 13
Кемінде 1250 балл (1600 балдан)
Оқу сауаттылығы
15-тен 14
Математикалық сауаттылық
15-тен 14
SAT subject (ЭсЭйТи сабджект)

не менее 625 баллов (из 800 баллов) по каждому из 2 профильных предметов*
1 профильный предмет
41 из 45
2 профильный предмет
41 из 45
не менее 650 (из 800 баллов) баллов по каждому из 2 профильных предметов*
1 профильный предмет
42 из 45
2 профильный предмет
42 из 45
не менее 675 баллов (из 800 баллов) по каждому из 2 профильных предметов*
1 профильный предмет
43 из 45
2 профильный предмет
43 из 45
не менее 700 (из 800 баллов) баллов по каждому из 2 профильных предметов*
1 профильный предмет
44 из 45
2 профильный предмет
44 из 45
* для профильного предмета "Английский язык" учитываются результаты IELTS (Айлтс).
Примечание: Перевод баллов SAT (ЭсЭйТи) в баллы ЕНТ осуществляется при условии наличия: сертификатов SAT reasoning (ЭсЭйТи ризонинг) и SAT subject (ЭсЭйТи сабджект). При этом поступающие сдают ЕНТ по предмету История Казахстана и баллы SAT subject (ЭсЭйТи сабджект) переводятся в баллы ЕНТ при условии совпадения профильных предметов.
2 опция – для учащихся, у которых имеются действующие SAT Reasoning (ЭсЭйТи ризонинг).
Международный стандартизированный тест SAT (ЭсЭйТи)
ЕНТ
Виды теста
Баллы
Виды теста
Баллы
SAT reasoning (ЭсЭйТи ризонинг)
не менее 950
1 блок (обязательные дисциплины) Грамотность чтения
11 из 15
баллов (из 1600 баллов)
Математическая грамотность
11 из 15
не менее 1 050 баллов
Грамотность чтения
12 из 15
(из 1600 баллов)
Математическая грамотность
12 из 15
не менее 1 150 баллов
Грамотность чтения
13 из 15
(из 1600 баллов)
Математическая грамотность
13 из 15
не менее 1 250 баллов
Грамотность чтения
14 из 15
(из 1600 баллов)
Математическая грамотность
14 из 15
для профильного предмета "Английский язык" учитываются результаты IELTS (Айлтс).
Примечание: Перевод баллов SAT (ЭсЭйТи) в баллы ЕНТ осуществляется при условии наличия: сертификата SAT reasoning (ЭсЭйТи ризонинг). При этом поступающие сдают ЕНТ по предмету История Казахстана и двум профильным предметам.
Шкала перевода баллов международного сертификата стандартизированного теста ACT (ЭйСйТи) в баллы ЕНТ
Международный стандартизированный тест ACT (ЭйСйТи)
ЕНТ
Разделы теста
Баллы
Виды теста
Баллы
English
не менее 19 баллов (из 36 баллов) по каждому разделу
Грамотность чтения
11 из 15
Mathematic
Reading
(Инглиш мазематик ридинг)
Математическая грамотность
11 из 15
English
не менее 21 баллов (из 36 баллов) по каждому разделу
Грамотность чтения
12 из 15
Mathematic
Reading
(Инглиш мазематик ридинг)
Математическая грамотность
12 из 15
English
не менее 23 баллов (из 36 баллов) по каждому разделу
Грамотность чтения
13 из 15
Mathematic
Reading
(Инглиш мазематик ридинг)
Математическая грамотность
13 из 15
English
не менее 26 баллов (из 36 баллов) по каждому разделу
Грамотность чтения
14 из 15
Mathematic
Reading
(Инглиш мазематик ридинг)
Математическая грамотность
14 из 15
Science (Саинз) (биология, география, химия, физика)
не менее 19 баллов* (из 36 баллов)
2 профильных предмета
41 из 45
41 из 45
Science (Саинз) (биология, география, химия, физика)
не менее 21 баллов* (из 36 баллов)
2 профильных предмета
42 из 45
42 из 45
Science (Саинз) (биология, география, химия, физика)
не менее 23 баллов* (из 36 баллов)
2 профильных предмета
43 из 45
43 из 45
Science (Саинз) (биология, география, химия, физика)
не менее 26 баллов* (из 36 баллов)
2 профильных предмета
44 из 45
44 из 45
Примечание: Перевод баллов ACT (ЭйСиТи) в баллы ЕНТ осуществляется при условии сдачи ЕНТ по предмету История Казахстана и баллы ACT (ЭйСиТи) переводятся в баллы ЕНТ при условии совпадения профильных предметов.
Таблица сопоставимости результатов SAT reasoning (ЭсЭйТи ризонинг) и ACT (ЭйСиТи)
Оценка SAT (ЭсЭйТи)
Эквивалент AСT (ЭйСиТи)

2 бейінді пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 625 балл (800 балдан)*
1 бейінді пән
45-тен 41
2 бейінді пән
45-тен 41
2 бейінді пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 650 балл (800 балдан)*
1 бейінді пән
45-тен 42
2 бейінді пән
45-тен 42
2 бейінді пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 675 балл (800 балдан)*
1 бейінді пән
45-тен 43
2 бейінді пән
45-тен 43
2 бейінді пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 700 балл (800 балдан)*
1 бейінді пән
45-тен 44
2 бейінді пән
45-тен 44
*"Ағылшын тілі" бейінді пәні үшін IELTS (Айлтс) нәтижелері ескеріледі
Ескерту: SAT (ЭсЭйТи) балдарын ҰБТ балдарына ауыстыру SAT reasoning (ЭсЭйТи ризонинг) және SAT subject (ЭсЭйТи сабджект) сертификатары болған жағдайда жүзеге асырылады. Бұл ретте, түсуші Қазақстан тарихы пәні бойынша ҰБТ тапсырады және SAT subject (ЭсЭйТи сабджект) балдары бейіндік пәндері сәйкес келген жағдайда ғана ҰБТ балдарына ауыстырылады.
2 таңдау – Қолданыстағы SAT Reasoning (ЭсЭйТи ризонинг) сертификаты бар оқушылар үшін
SAT халықаралық стандартталған тесті
ҰБТ
Тест түрлері Балдар Тест түрлері Балдар
SAT reasoning (ЭсЭйТи ризонинг)
Кемінде 950 балл (1600 балдан)
1 блок (міндетті пәндер)
15-тен 11
Оқу сауаттылығы
Математикалық сауаттылық
15-тен 11
Кемінде 1050 балл (1600 балдан)
Оқу сауаттылығы
15-тен 12
Математикалық сауаттылық
15-тен 12
Кемінде 1150 балл (1600 балдан)
Оқу сауаттылығы
15-тен 13
Математикалық сауаттылық
15-тен 13
Кемінде 1250 балл (1600 балдан)
Оқу сауаттылығы
15-тен 14
Математикалық сауаттылық
15-тен 14
"Ағылшын тілі" бейінді пәні үшін IELTS (Айлтс) нәтижелері ескеріледі
Ескерту: SAT (ЭсЭйТи) балдарын ҰБТ балдарына ауыстыру SAT reasoning (ЭсЭйТи ризонинг) сертификатары болған жағдайда жүзеге асырылады. Бұл ретте түсуші Қазақстан тарихы және екі бейіндік пәндер бойынша ҰБТ тапсырады.
Халықаралық стандартталған ACT (ЭйСйТи) тест сертификатының балдарын ҰБТ балдарына ауыстыру шкаласы
ACT (ЭйСйТи) халықаралық стандартталған тесті
ҰБТ
Тест бөлімдері Балдар Тест түрлері Балдар
English
әр бөлім бойынша кемінде 19 балл (36 балдан)
Оқу сауаттылығы
15-тен 11
Mathematic
Reading
(Инглиш мазематик ридинг)
Математикалық сауаттылық
15-тен 11
English
әр бөлім бойынша кемінде 21 балл (36 балдан)
Оқу сауаттылығы
15-тен 12
Mathematic
Reading
(Инглиш мазематик ридинг)
Математикалық сауаттылық
15-тен 12
English
әр бөлім бойынша кемінде 23 балл (36 балдан)
Оқу сауаттылығы
15-тен 13
Mathematic
Reading
(Инглиш мазематик ридинг)
Математикалық сауаттылық
15-тен 13
English
Әр бөлім бойынша кемінде 26 балл (36 балдан)
Оқу сауаттылығы
15-тен 14
Mathematic
Reading
(Инглиш мазематик ридинг)
Математикалық сауаттылық
15-тен 14
Science (Сайнз) (биология, география, химия, физика)
кемінде 19 балл* (36 балдан)
2 бейінді пән
45-тен 41
45-тен 41
Science (Сайнз) (биология, география, химия, физика)
кемінде 21 балл* (36 балдан)
2 бейінді пән
45-тен 42
45-тен 42
Science (Сайнз) (биология, география, химия, физика)
кемінде 23 балл* (36 балдан)
2 бейінді пән
45-тен 43
45-тен 43
Science (Сайнз) (биология, география, химия, физика)
Кемінде 26 балл* (36 балдан)
2 бейінді пән
45-тен 44
45-тен 44
Ескерту: ACT (ЭйСйТи) балдары ҰБТ балдарына Қазақстан тарихы пәні бойынша ҰБТ тапсырған жағдайда және бейіндік пәндері сәйкес келген жағдайда ғана ауыстырылады.
SAT reasoning (ЭсЭйТи ризонинг) мен ACT (ЭйЭсТи) нәтижелерін салыстыру кестесі
SAT (ЭсЭйТи) балдары
ACT (ЭйСиТи) баламасы

1) услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал 1 рабочий день.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная), бумажная
5.
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является выдача расписки о приеме документов по форме, утвержденной приказом № 39 и приказ о зачислении в ОВПО. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная или бумажная. При обращении к услугодателю за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется на бумажном носителе. При обращении через портал в "личный кабинет" услугополучателя приходит уведомление о зачислении в организацию образования в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде 1 жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)) қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі № 39 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша құжаттарды қабылдау туралы қолхат беру және ЖЖОКБҰ-ға қабылдау туралы бұйрық болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық немесе қағаз түрінде. Көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі үшін қағаз жеткізгіште жүгінген кезде нәтиже қағаз жеткізгіште ресімделеді.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында білім беру ұйымына қабылданғаны туралы хабарлама келеді.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Услугодателя: с понедельника по субботу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, в соответствии с установленным графиком работы услугодателя с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz;
2) портале: www.egov.kz.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
при обращении к услугодателю:
1) заявление на имя руководителя ОВПО в произвольной форме;
2) документ об общем среднем, техническом и профессиональном, послесреднем или высшем образовании (подлинник);
3) документ удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
4) 6 фотокарточек размером 3 x 4 сантиметра;
5) медицинскую справку по форме 075/у в электронном формате, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).
В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий;
6) сертификат ЕНТ;
7) выписку из ведомости (для поступающих по образовательным программам высшего образования, требующим специальной и (или) творческой подготовки, в том числе по областям образования "Педагогические науки" и "Здравоохранение");
8) электронное свидетельство о присуждении образовательного гранта.
Услугополучатели – лица с инвалидностью I, II групп, являющиеся гражданами Республики Казахстан, лиц с инвалидностью с детства, детей с инвалидностью, лица, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и лицам с инвалидностью Великой Отечественной войны, лица казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, а также граждане Республики Казахстан из числа молодежи, потерявшие или оставшиеся без попечения родителей до совершеннолетия дополнительно подают документы, подтверждающие предоставление преимущественного права и квоту.
Лица, имеющие документы о техническом и профессиональном, послесреднем образовании, подтвердившие квалификацию и имеющие стаж работы по специальности не менее одного года, дополнительно подают один из документов, предусмотренных в статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
Документ, перечисленный в подпункте 2) предоставляется в подлиннике и копии, после сверки которых подлиник возвращается услугополучателю.
при обращении через портал:

Көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілетін қызметті берушінің белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекен-жайлары:
1) Министрліктің интернет-ресурсында: www. edu. gov. kz;
2) порталда: www. egov. kz орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) ЖЖОКБҰ басшысының атына еркін нысандағы өтініш;
2) жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімі туралы құжат (төлнұсқа);
3) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
4) 3 х 4 сантиметр көлеміндегі 6 фотосурет;
5) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бекітілген 075/у нысаны бойынша электрондық форматтағы медициналық анықтама;
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады.
6) ҰБТ сертификатын;
7) ведомостан үзіндіні (арнаулы және (немесе) шығармашылық дайындықты талап ететін, оның ішінде "Педагогикалық ғылымдар" және "Денсаулық сақтау" білім беру салалары бойынша жоғары білімнің білім беру бағдарламаларына түсушілер үшін);
8) білім беру грантын тағайындау туралы электрондық куәлік.
Көрсетілетін қызметті алушылар – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын І және ІІ топтағы мүгедектігі бар адамдар, бала кезінен мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар, жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген тұлғалар, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ тұлғалар, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, сондай-ақ кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары басым құқық пен квота беруді растайтын құжаттарды қосымша ұсынады.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі туралы құжаттары бар, біліктілігін растаған және мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар адамдар Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген құжаттардың бірін қосымша тапсырады.
Осы 2) тармақшада көрсетілген құжат көшірмеcімен бірге салыстыру үшін олардың түпнұсқалары ұсынылады. Салыстыру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалары көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
портал арқылы өтініш жасаған кезде:

6) копию военного билета;
7) справку о подтверждении прохождения срочной воинской службы (полученную в ЦОНе или через информационную систему e-GOV).
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 15 минут;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут (с учетом практики). Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги, Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства:
www.edu.gov.kz и Единого контакт-центра: 8-800-080-7777, 1414.
Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 3 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 1-1
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Прием документов и зачисление в организации высшего и (или) послевузовского
образования для обучения по образовательным программам высшего образования"
1.
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается организациями высшего и (или) послевузовского образования (ОВПО) (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:

6) әскери билеттің көшірмесі;
7) мерзімді әскери қызмет өткергенін растау туралы анықтама (ХҚКО-дан немесе E-GOV ақпараттық жүйесі арқылы алынған).
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден келесі негіздемелер бойынша бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-15 минут;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-15 минут (практиканы ескере отырып).
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтері, Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www. edu. gov. kz және бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
3-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
1-1-қосымша
"Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқыту үшін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына құжаттар қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (ЖЖОКБҰ) – (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:

1) услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугодателю для услугополучателей, поступающих по образовательным программам послевузовского образования:
1) с 15 до 28 августа календарного года;
2) с 26 декабря до 10 января календарного года.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная), бумажная
5.
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является выдача расписки о приеме документов по форме, утвержденной приказом № 39 и приказ о зачислении в ОВПО, прошедших конкурсный отбор по итогам вступительных экзаменов до 28 августа календарного года.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная или бумажная. При обращении к услугодателю за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется на бумажном носителе.
При обращении через портал в "личный кабинет" услугополучателя приходит уведомление о зачислении в организацию образования в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя и объектов информации
Услугодателя: с понедельника по субботу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, в соответствии с установленным графиком работы услугодателя с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz;
2) портале: www.egov.kz.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша түсетін көрсетілетін қызметті алушылар үшін көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
магистратураға – күнтізбелік жылғы 15-28 тамыз аралығында;
докторантураға – күнтізбелік жылғы 26 қарашадан 10 қаңтарға дейін.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі № 39 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша құжаттарды қабылдау туралы қолхат беру және күнтізбелік жылдың 28 тамызына қабылдау емтихандарының қорытындысы бойынша конкурстық іріктеуден өткендерге ЖЖОКБҰ-ға қабылдау туралы бұйрық шығару болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық немесе қағаз түрінде. Көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі үшін қағаз жеткізгіште жүгінген кезде нәтиже қағаз жеткізгіште ресімделеді.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында білім беру ұйымына қабылданғаны туралы хабарлама келеді.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
Көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілетін қызметті берушінің белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекен-жайлары:
1) Министрліктің интернет-ресурсында: www. edu. gov. kz;
2) порталда: www. egov. kz орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1. Лица, поступающие в магистратуру или резидентуру: при обращении в ОВПО:
1) заявление на имя руководителя ОВПО в произвольной форме;
2) документ о высшем образовании (подлинник) (для поступления в магистратуру);
3) документа указывающего на наличие квалификации "врач" по программам медицинского образования (для поступления в резидентуру);
4) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
5) шесть фотографий размером 3x4 сантиметра;
6) медицинскую справку по форме 075/у в электронном формате, утвержденную приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий.
7) сертификат, подтверждающий владение иностранным языком:
по владению английским языком:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), пороговый балл – не менее 6.0;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 60 баллов;
Test of English as a Foreign Language Paper-based testing (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж пэйпер бэйсед тэстинг) (TOEFL PBT) (ТОЙФЛ ПЙБИТИ), пороговый балл – не менее 498;
по владению немецким языком:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang Niveau C1 (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво C1) (DSH, Niveau С1) (ДЙСИЭИЧ, ниво С1) - уровень С1;
TestDaF-Prufung Niveau С1 (тестдаф-прюфун ниво С1) (TDF Niveau С1) (ТЙДИЭФ, ниво C1) - уровень С1;
по владению французским языком:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) – не ниже уровня В1 по секциям чтения и аудирования;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) - не ниже уровня B2;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) -уровень С1;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – не менее 50 баллов;
8) документ, подтверждающий трудовую деятельность (для лиц, имеющих трудовой стаж);
9) список научных и научно-методических работ (в случае их наличия). Документы, перечисленные в подпунктах 3), 7) и 8) предоставляются в подлинниках и копиях, после сверки которых подлинники возвращаются услугополучателю.
При предоставлении неполного перечня документов, указанных в настоящем пункте, приемная комиссия ОВПО не принимает документы от поступающих. При обращении через портал:

1. Магистратураға немесе резидентураға түсуші тұлғалар: ЖЖОКБҰ-ға өтініш жасаған кезде:
1) ЖЖОКБҰ басшысының атына еркін түрде өтінішті;
2) жоғары білімі туралы құжатты (түпнұсқа) (магистратураға түсу үшін);
3) медициналық білім беру бағдарламалары бойынша "дәрігер" біліктілігінің бар екендігін көрсететін құжат (резидентураға түсу үшін);
4) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
5) 3x4 сантиметр өлшемді алты фотосурет;
6) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген 075/у нысаны бойынша электрондық форматтағы медициналық анықтама;
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады.
7) шетел тілі бойынша тест тапсырғаны туралы сертификат:
ағылшын тілін меңгеру бойынша:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), шекті балл кемінде – 6.0;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл кемінде – 87;
неміс тілін меңгеру бойынша:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang Niveau С1 (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво C1) (DSH, Niveau C1) (ДЙСИЭИЧ, ниво C1) – C1 деңгейі;
TestDaF-Prufung Niveau C1 (тестдаф-прюфун ниво C1) (TDF Niveau C1) (ТЙДИЭФ, ниво C1) – C1 деңгейі;
француз тілін меңгеру бойынша:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) - оқу және тыңдау секциялары бойынша В1 деңгейінен төмен емес;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) – В2 деңгейінен төмен емес;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) - С1 деңгейі;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ), шекті балл кемінде – В2 деңгейінен төмен емес;
8) еңбек қызметін растайтын құжат (еңбек стажы бар адамдар үшін);
9) ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімі (бар болған жағдайда).
Осы тармақтың 3), 7) және 8) тармақшаларда көрсетілген құжаттар көшірмелерімен бірге салыстыру үшін олардың түпнұсқалары ұсынылады. Салыстыру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалары көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар тізбесін толық ұсынбаған жағдайда қабылдау комиссиясы түсушілерден құжаттарды қабылдамайды.
портал арқылы өтініш жасаған кезде:

1) запрос в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронный документ о высшем образовании (для поступления в магистратуру);
3) электронный документ указывающего на наличие квалификации "врач" по программам медицинского образования (для поступления в резидентуру);
4) электронный сертификат, подтверждающий владение иностранным языком:
по владению английским языком:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), пороговый балл – не менее 6.0;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 60 баллов;
Test of English as a Foreign Language Paper-based testing (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж пэйпер бэйсед тэстинг) (TOEFL PBT) (ТОЙФЛ ПЙБИТИ), пороговый балл – не менее 498;
по владению немецким языком:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang Niveau C1 (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво C1) (DSH, Niveau С1) (ДЙСИЭИЧ, ниво С1) - уровень С1;
TestDaF-Prufung Niveau С1 (тестдаф-прюфун ниво С1) (TDF Niveau С1) (ТЙДИЭФ, ниво C1) - уровень С1;
по владению французским языком:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) – не ниже уровня В1 по секциям чтения и аудирования;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) - не ниже уровня B2;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) -уровень С1;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – не менее 50 баллов;
5) электронный документ, подтверждающий трудовую деятельность (для лиц, имеющих трудовой стаж);
6) цифровое фото размером 3x4 сантиметров;
7) медицинскую справку по форме 075/у в электронном формате, утвержденную приказом № ҚР ДСМ-175/2020);
В случаях осуществления ограничительных мероприятий, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования медицинскую справку по мере снятия данных мероприятий;
8) список научных и научно-методических работ (в случае их наличия).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, документ о высшем образовании, медицинскую справку, документа указывающего на наличие квалификации "врач" по программам медицинского образования предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При обращении через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется уведомление о принятии запроса для оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП.
Услугополучателю выдается расписка о приеме документов.

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) жоғары білім туралы электрондық құжат (магистратураға түсу үшін);
3) медициналық білім беру бағдарламалары бойынша "дәрігер" біліктілігінің бар екендігін көрсететін құжат (резидентураға түсу үшін);
4) шет тілінен тест тапсырғаны туралы электрондық сертификат:
ағылшын тілін меңгеру бойынша:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), шекті балл кемінде – 6.0;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл кемінде – 60;
Test of English as a Foreign Language Paper-based testing (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж пэйпер бэйсед тэстинг) (TOEFL PBT) (ТОЙФЛ ПЙБИТИ), шекті балл кемінде – 498;
неміс тілін меңгеру бойынша:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang Niveau С1 (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво C1) (DSH, Niveau C1) (ДЙСИЭИЧ, ниво C1) – C1 деңгейі;
TestDaF-Prufung Niveau C1 (тестдаф-прюфун ниво C1) (TDF Niveau C1) (ТЙДИЭФ, ниво C1) – C1 деңгейі;
француз тілін меңгеру бойынша:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) - оқу және тыңдау секциялары бойынша В1 деңгейінен төмен емес;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) – В2 деңгейінен төмен емес;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ) - С1 деңгейі;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ), шекті балл кемінде – 50;
5) еңбек қызметін растайтын электрондық құжат (еңбек өтілі бар тұлғалар үшін);
6) көлемі 3x4 сантиметр сандық фото;
7) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген 075/у нысаны бойынша электрондық форматтағы медициналық анықтама;
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына медициналық анықтама ұсынады.
8) ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімі (бар болған жағдайда). Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер, жоғары білім туралы құжат, медициналық анықтама, медициналық білім беру бағдарламалары бойынша "дәрігер" біліктілігінің бар екендігін көрсететін құжат көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.

8) личный листок по учету кадров или иной документ, подтверждающий трудовую деятельность, заверенный кадровой службой по месту работы;
9) список научных публикаций за последние 3 календарных года (при наличии), план проведения исследования и эссе;
10) результаты предварительного отбора (по области образования "Здравоохранение").
Документы, перечисленные в подпунктах 5) и
8) предоставляются в подлинниках и копиях, после сверки которых подлинники возвращаются заявителю.
При предоставлении неполного перечня документов, указанных в настоящем пункте, приемная комиссия ОВПО не принимает документы от поступающих.
При обращении через портал:
1) запрос в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронное обоснование планируемого диссертационного исследования, согласованное с предполагаемым отечественным или зарубежным научным консультантом;
3) электронный документ об образовании;
4) официальный сертификат о сдаче экзамена по государственному языку (КАЗТЕСТ), выданный НЦТ;
5) электронный сертификат, подтверждающий владение иностранным языком:
по владению английским языком:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), пороговый балл – не менее 5.5;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 46 баллов;
Test of English as a Foreign Language Paper-based testing (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж пэйпер бэйсед тэстинг) (TOEFL PBT) (ТОЙФЛ ПЙБИТИ), пороговый балл – не менее 453;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), пороговый балл – не менее 460;
по владению немецким языком:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang Niveau В2 (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво В2) (DSH, Niveau В2) (ДЙСИЭИЧ, ниво В2) - не ниже уровня B2;
TestDaF-Prufung Niveau В2 (тестдаф-прюфун ниво В2) (TDF Niveau В2) (ТЙДИЭФ, ниво В2) - не ниже уровня B2;
по владению французским языком:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) – не ниже уровня В2 по секциям чтения и аудирования;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ), не ниже уровня B2;
Diplome Approfondi de Langue français (Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз) (DALF) (ДАЛФ), не ниже уровня B2;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ) – не менее 50 баллов.

8) жұмыс орны бойынша кадр қызметімен расталған кадрларды есепке алу жөніндегі жеке іс парағы немесе еңбек қызметін растайтын өзге құжат;
9) соңғы 3 күнтізбелік жылдағы ғылыми жарияланымдар тізбесі (болған жағдайда), зерттеулер жүргізу жоспары және эссе;
10) алдын ала іріктеу нәтижелері ("Денсаулық сақтау" білім саласы бойынша).
Осы тармақтың 5) және 8) тармақшаларда көрсетілген құжаттар көшірмелерімен бірге салыстыру үшін олардың түпнұсқалары ұсынылады. Салыстыру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалары көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар тізбесін толық ұсынбаған жағдайда қабылдау комиссиясы түсушілерден құжаттарды қабылдамайды. портал арқылы өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) болжамды отандық немесе шетелдік ғылыми Консультантпен келісілген Жоспарланған диссертациялық зерттеу негіздемесінің электрондық құжаты;
3) білімі туралы электрондық құжат;
4) ҰТО берген мемлекеттік тіл бойынша емтихан (КАЗТЕСТ) тапсырғаны туралы ресми сертификат;
5) шет тілінен тест тапсырғаны туралы электрондық сертификат:
ағылшын тілін меңгеру бойынша:
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик) (IELTS Academic) (АЙЛТС Академик), шекті балл кемінде – 5.5;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm Internet-based Test (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT) (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл кемінде – 87;
Test of English as a Foreign Language Paper-based testing (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж пэйпер бэйсед тэстинг) (TOEFL PBT) (ТОЙФЛ ПЙБИТИ), шекті балл кемінде – 453;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж институшинал тестинг програм) (TOEFL ITP) (ТОЙФЛ АЙТИПИ), шекті балл – кемінде 460;
неміс тілін меңгеру бойынша:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang Niveau В2 (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво В2) (DSH, Niveau В2) (ДЙСИЭИЧ, ниво В2) – В2 деңгейінен төмен емес;
TestDaF-Prufung Niveau В2 (тестдаф-прюфун ниво В2) (TDF Niveau В2) (ТЙДИЭФ, ниво В2) - В2 деңгейінен төмен емес;
француз тілін меңгеру бойынша:
Test de Français International (Тест де франсэ Интернасиональ) (TFI) (ТФИ) - оқу және тыңдау секциялары бойынша В2 деңгейінен төмен емес;
Diplome d’Etudes en Langue français (Диплом дэтюд ан Ланг франсэз) (DELF) (ДЭЛФ) – В2 деңгейінен төмен емес;
Test de connaissance du français (Тест де коннэссанс дю франсэ) (TCF) (ТСФ), шекті балл кемінде – В2 деңгейінен төмен емес;

Niveau С2/уровень C2
50
TFI,DELF, DALF, TCF
не менее уровня B2
25
не менее уровня C1
35
не менее уровня C2
50
Приложение 5 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 2
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Шкала перевода баллов международного сертификата стандартизированного теста GRE в баллы КТ в магистратуру с казахским или русским языком обучения
Международный стандартизированный тест GRE
Комплексное тестирование
Секции теста
Баллы для областей образования "Педагогические науки", направлений подготовки кадров "Гуманитарные науки", "Социальные науки"
Баллы для областей образования "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", направлений подготовки кадров "Бизнес и управление"
Виды теста
Баллы
Quantitative Reasoning
не менее 155 баллов
не менее 160 баллов
Тест на определение готовности к обучению
10
Analytical Writing
не менее 3 баллов
не менее 3 баллов
Quantitative Reasoning
не менее 160 баллов
не менее 165 баллов
Тест на определение готовности к обучению
20
Analytical Writing
не менее 4 баллов
не менее 4 баллов
Quantitative Reasoning
не менее 165 баллов
не менее 170 баллов
Тест на определение готовности к обучению
30
Analytical Writing
не менее 5 баллов
не менее 5 баллов
Verbal Reasoning
не менее 145 баллов
не менее 145 баллов
Тест по иностранному языку
25
Verbal Reasoning
не менее 155 баллов
не менее 155 баллов
Тест по иностранному языку
40
Verbal Reasoning
не менее 165 баллов
не менее 165 баллов
Тест по иностранному языку
50
Приложение 6 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 3
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Шкала перевода баллов международного сертификата стандартизированного теста GRE в баллы КТ в профильную магистратуру с казахским, русским или английским языком обучения
Международный стандартизированный тест GRE
Комплексное тестирование
Секции теста
Баллы для областей образования "Педагогические науки", направлений подготовки кадров "Гуманитарные науки", "Социальные науки"
Баллы для областей образования "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", направлений подготовки кадров "Бизнес и управление"
Виды теста
Баллы
Quantitative Reasoning
не менее 155 баллов
не менее 160 баллов
Тест на определение готовности к обучению
10
Analytical Writing
не менее 3 баллов
не менее 3 баллов
Quantitative Reasoning
не менее 160 баллов
не менее 165 баллов
Тест на определение готовности к обучению
20
Analytical Writing
не менее 4 баллов
не менее 4 баллов
Quantitative Reasoning
не менее 165 баллов
не менее 170 баллов
Тест на определение готовности к обучению
30
Analytical Writing
не менее 5 баллов
не менее 5 баллов
Приложение 7 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 4
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Шкала перевода баллов международного сертификата стандартизированного теста GMAT в баллы КТ в магистратуру с казахским или русским языком обучения
Международный стандартизированный тест GMAT
Комплексное тестирование
Секции теста
Баллы для направления подготовки кадров "Бизнес и управление"
Виды теста
Баллы
Quantitative Reasoning
не менее 40 баллов
Тест на определение готовности к обучению
15
Integrated Reasoning
не менее 4 баллов
Тест по профилю группы образовательных программ
30
Verbal Reasoning
не менее 20 баллов
Тест по иностранному языку
25
Analytical Writing
не менее 3 баллов
Quantitative Reasoning
не менее 50 баллов
Тест на определение готовности к обучению
20
Integrated Reasoning
не менее 6 баллов
Тест по профилю группы образовательных программ
50
Verbal Reasoning
не менее 40 баллов
Тест по иностранному языку
35
Analytical Writing
не менее 4 баллов
Quantitative Reasoning
не менее 60 баллов
Тест на определение готовности к обучению
30
Integrated Reasoning
не менее 8 баллов
Тест по профилю группы образовательных программ
70
Verbal Reasoning
не менее 60 баллов
Тест по иностранному языку
50
Analytical Writing
не менее 5 баллов
Приложение 8 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 6
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Шкала перевода баллов международного сертификата стандартизированного теста GRE в баллы вступительного экзамена в докторантуру
Международный стандартизированный тест GRE
Блоки вступительного экзамена
Баллы
Секции теста
Баллы для областей образования "Педагогические науки", направлений подготовки кадров "Гуманитарные науки", "Социальные науки"
Баллы для областей образования "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", направлений подготовки кадров "Бизнес и управление"
Quantitative Reasoning
не менее 155 баллов
не менее 160 баллов
Тест на определение готовности к обучению
10
Analytical Writing
не менее 3 баллов
не менее 3 баллов
Quantitative Reasoning
не менее 160 баллов
не менее 165 баллов
Тест на определение готовности к обучению
20
Analytical Writing
не менее 4 баллов
не менее 4 баллов
Quantitative Reasoning
не менее 165 баллов
не менее 170 баллов
Тест на определение готовности к обучению
30
Analytical Writing
не менее 5 баллов
не менее 5 баллов
Verbal Reasoning
не менее 149 баллов
не менее 145 баллов
Написание эссе
5
Verbal Reasoning
не менее 160 баллов
не менее 150 баллов
Написание эссе
7
Verbal Reasoning
не менее 165 баллов
не менее 160 баллов
Написание эссе
10
Приложение 9 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 7
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Шкала 150-балльной системы оценок для комплексного тестирования в магистратуру с казахским или русским языком обучения
Виды теста
Форма заданий
Язык сдачи
Количество тестов
Баллы
Пороговый балл
Тест по иностранному языку*
Аудирование Лексико-грамматический тест Чтение
Английский / Немецкий / Французский
50
50
25
Тест на определение готовности к обучению
с выбором одного правильного ответа
Казахский / Русский
30
30
7
Тест по профилю группы образовательных программ**
по первой профильной дисциплине
Казахский / Русский
30
30
7
по второй профильной дисциплине
Казахский / Русский
20
40
7
Всего
130
150
75
Примечание:
*для поступления в магистратуру по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка сдается вступительный экзамен по арабскому языку.
**для поступления в магистратуру по группам образовательных программ, требующих творческой подготовки сдаются творческие экзамены.
Приложение 10 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252

Niveau С2/ деңгей C2
50
TFI,DELF, DALF, TCF
B2 деңгейінен кем емес
25
C1 деңгейінен кем емес
35
C2 деңгейінен кем емес
50
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
5-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
2-қосымша
GRE стандартталған тесттің халықаралық сертификатының балдарын оқыту қазақ немесе орыс тілінде жүргізілетін магистратурада білім алу үшін КТ балдарына ауыстыру шкаласы
GRE халықаралық стандартталған тест
Кешенді тестілеу
Тест секциялары
"Педагогикалық ғылымдар" білім салаларына арналған, "Гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар" кадрларды даярлау бағыттарына арналған балдар
"Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникативтік технологиялар", "Инженерлік, өңдейтін және құрылыс салалары" білім салаларына арналған, "Бизнес және басқару" кадрларды даярлау бағыттарына арналған балдар
Тестілеу түрлері
Балл
Quantitative Reasoning
155 балдан кем емес
160 балдан кем емес
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
10
Analytical Writing
3 балдан кем емес
3 балдан кем емес
Quantitative Reasoning
160 балдан кем емес
165 балдан кем емес
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
20
Analytical Writing
4 балдан кем емес
4 балдан кем емес
Quantitative Reasoning
165 балдан кем емес
170 балдан кем емес
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
30
Analytical Writing
5 балдан кем емес
5 балдан кем емес
Verbal Reasoning
145 балдан кем емес
145 балдан кем емес
Шет тілі бойынша тест
25
Verbal Reasoning
155 балдан кем емес
155 балдан кем емес
Шет тілі бойынша тест
40
Verbal Reasoning
165 балдан кем емес
165 балдан кем емес
Шет тілі бойынша тест
50
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
6-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
3-қосымша
GRE стандартталған тесттің халықаралық сертификатының балдарын оқыту қазақ, орыс немесе ағылшын тілінде жүргізілетін бейінді магистратурада білім алу үшін КТ балдарына ауыстыру шкаласы
GRE халықаралық стандартталған тест
Кешенді тестілеу
Тест секциялары
"Педагогикалық ғылымдар" білім салаларына арналған, "Гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар" кадрларды даярлау бағыттарына арналған балдар
"Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникативтік технологиялар", "Инженерлік, өңдейтін және құрылыс салалары" білім салаларына арналған, "Бизнес және басқару" кадрларды даярлау бағыттарына арналған балдар
Тестілеу түрлері
Балл
Quantitative Reasoning
155 балдан кем емес
160 балдан кем емес
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
10
Analytical Writing
3 балдан кем емес
3 балдан кем емес
Quantitative Reasoning
160 балдан кем емес
165 балдан кем емес
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
20
Analytical Writing
4 балдан кем емес
4 балдан кем емес
Quantitative Reasoning
165 балдан кем емес
170 балдан кем емес
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
30
Analytical Writing
5 балдан кем емес
5 балдан кем емес
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
7-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
4-қосымша
GMAT стандартталған тесттің халықаралық сертификатының балдарын оқыту қазақ немесе орыс тілінде жүргізілетін магистратурада білім алу үшін КТ балдарына ауыстыру шкаласы
GMAT халықаралық стандартталған тест
Кешенді тестілеу
Тест секциялары "Бизнес және басқару"кадрларды даярлау бағыттарына арналған балдар Тест түрлері Балл
Quantitative Reasoning
кемінде 40 балл
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
15
Integrated Reasoning
кемінде 4 балл
Білім беру бағдарламалары топтарының бейіні бойынша тест
30
Verbal Reasoning
кемінде 20 балл
Шет тілі бойынша тест
25
Analytical Writing
кемінде 3 балл
Quantitative Reasoning
кемінде 50 балл
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
20
Integrated Reasoning
кемінде 6 балл
Білім беру бағдарламалары топтарының бейіні бойынша тест
50
Verbal Reasoning
кемінде 40 балл
Шет тілі бойынша тест
35
Analytical Writing
кемінде 4 балл
Quantitative Reasoning
кемінде 60 балл
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
30
Integrated Reasoning
кемінде 8 балл
Білім беру бағдарламалары топтарының бейіні бойынша тест
70
Verbal Reasoning
кемінде 60 балл
Шет тілі бойынша тест
50
Analytical Writing
кемінде 5 балл
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
8-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
6-қосымша
GRE стандартталған тесттің халықаралық сертификатының балдарын докторантураға түсу емтиханы балдарына ауыстыру шкаласы
GRE халықаралық стандартталған тест
Түсу емтихандары
Балл
Тест секциялары "Педагогикалық ғылымдар" білім салаларына арналған, "Гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар" кадрларды даярлау бағыттарына арналған балдар "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникативтік технологиялар", "Инженерлік, өңдейтін және құрылыс салалары" білім салаларына арналған, "Бизнес және басқару" кадрларды даярлау бағыттарына арналған балдар
Quantitative Reasoning
155 балдан кем емес
160 балдан кем емес
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
10
Analytical Writing
3 балдан кем емес
3 балдан кем емес
Quantitative Reasoning
160 балдан кем емес
165 балдан кем емес
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
20
Analytical Writing
4 балдан кем емес
4 балдан кем емес
Quantitative Reasoning
165 балдан кем емес
170 балдан кем емес
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
30
Analytical Writing
5 балдан кем емес
5 балдан кем емес
Verbal Reasoning
149 балдан кем емес
145 балдан кем емес
Эссе жазу
5
Verbal Reasoning
160 балдан кем емес
150 балдан кем емес
Эссе жазу
7
Verbal Reasoning
165 балдан кем емес
160 балдан кем емес
Эссе жазу
10
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
9-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
7-қосымша
Оқыту қазақ немесе орыс тілінде жүргізілетін магистратурада білім алу үшін кешенді тестілеудің 150 балдық бағалау жүйесінің шкаласы
Тест түрлері
Тапсырма нысаны
Тапсыру тілі
Тест саны
Балл
Шекті балл
Шет тілі бойынша тест*
Тыңдалым
Лексика-грамматикалық тест
Оқылым
Ағылшын/ Неміс/ Француз
50
50
25
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
Бір дұрыс жауапты таңдау
Қазақ/ Орыс
30
30
7
Білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тест **
Бірінші бейінді пән бойынша
Қазақ/ Орыс
30
30
7
Екінші бейінді пән бойынша
Қазақ/ Орыс
20
40
7
Барлығы
130 150 75
* араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсу үшін араб тілінен түсу емтиханы тапсырылады. Ескерту: шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсу үшін шығармашылық емтихандар тапсырылады.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
10-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына

Приложение 7-1
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Шкала 100-балльной системы оценок для комплексного тестирования в профильную магистратуру казахским или русским языком обучения
Виды теста
Форма заданий
Язык сдачи
Количество тестов
Баллы
Пороговый балл
Тест на определение готовности к обучению
с выбором одного правильного ответа
Казахский/ Русский
30
30
7
Тест по профилю группы образовательных программ**
по первой профильной дисциплине
Казахский/ Русский
30
30
7
по второй профильной дисциплине
Казахский/ Русский
20
40
7
Всего
80
100
50
Примечание: для поступления в магистратуру по группам образовательных программ, требующих творческой подготовки сдаются творческие экзамены.
Приложение 11 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 8
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Шкала 100-балльной системы оценок для комплексного тестирования в профильную магистратуру с английским языком обучения
Виды теста
Форма заданий
Язык сдачи
Количество тестов
Баллы
Пороговый балл
Тест на определение готовности к обучению
с выбором одного правильного ответа
Казахский/ Русский/ Английский
30
30
7
Тест по профилю группы образовательных программ
с выбором одного правильного ответа
Английский
30
30
7
с выбором одного или нескольких правильных ответов
Английский
20
40
7
Всего
80
100
50
Приложение 12 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 10
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Акт выявления запрещенных предметов в ходе запуска на дополнительное тестирование и вступительный экзамен в докторантуру в компьютерном формате
________________________________________________________________________
(код и наименование организации)
Дата "______" _______________ 202____ год
Время "_______" часов " ____" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдатель
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Настоящий акт составлен о том, что у поступающего:
Ф.И.О. (при его наличии) __________________________________________________,
ИИН ____________________________________________________________________
во время запуска в здание обнаружены запрещенные предметы:
________________________________________________________________________
(обнаруженный предмет (наименование, марка, количество))

7-1-қосымша
Оқыту қазақ немесе орыс тілінде жүргізілетін бейінді магистратурада білім алу үшін кешенді тестілеудің 100 балдық бағалау жүйесінің шкаласы
Тест түрлері
Тапсырма нысаны
Тапсыру тілі
Тест саны
Балл
Шекті балл
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
Бір дұрыс жауапты таңдау
Қазақ/Орыс
30
30
7
Білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тест**
Бірінші бейінді пән бойынша
Қазақ/Орыс
30
30
7
Екінші бейінді пән бойынша
Қазақ/Орыс
20
40
7
Барлығы
80 100 50
Ескерту: шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсу үшін шығармашылық емтихандар тапсырылады.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
11-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
8-қосымша
Оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін магистратурада білім алу үшін кешенді тестілеудің 100 балдық бағалау жүйесінің шкаласы
Тест түрлері
Тапсырма нысаны
Тапсыру тілі
Тест саны
Балл
Шекті балл
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
Бір дұрыс жауапты таңдау
Қазақ/Орыс/ Ағылшын
30
30
7
Білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тест
Бірінші бейінді пән бойынша
Ағылшын
30
30
7
Екінші бейінді пән бойынша
Ағылшын
20
40
7
Барлығы
80 100 50
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
12-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
10-қосымша
Қосымша тестілеуге немесе компьютерлік форматтағы докторантураға түсу емтиханына кіргізу барысында тыйым салынған заттарды табу бойынша акт
________________________________________________________________________
(код және ұйымның атауы)
"______"_______________202____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Бақылаушы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Осы акт ғимаратқа кіреберісте түсушіден Т.А.Ә. (болған жағдайда)
__________________________________________, ЖСН _________________________
Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім

что является нарушением пунктов 20-3, 20-4 Типовых правил приема на обучение
в организации образования, реализующие образовательные программы
послевузовского образования.
Учитывая данный факт, принято решение: исключить из здания и не допускать
к дополнительному тестированию и вступительному экзамену поступающего.
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя группы администраторов дополнительного тестирования
и вступительного экзамена)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
администратора дополнительного тестирования и вступительного экзамена,
составившего акт)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
представителя региональной государственной комиссии (в случае присутствия))
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия))
С актом ознакомлен (а)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
Приложение 13 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 11
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Акт выявления подставного лица в ходе запуска на дополнительное тестирование
или вступительный экзамен в докторантуру в компьютерном формате
________________________________________________________________________
(код и наименование организации)
Дата "_____"___________ 20 ____ год
Время "_______" часов " ____" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдатель ____________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Настоящий акт составлен о том, что вместо поступающего:
Ф.И.О. (при его наличии) __________________________________________________
ИИН ___________________________________________________________________
выявлен факт попытки входа в здание гражданина (ки)
(Ф.И.О. (при его наличии)) ________________________________________________
Учитывая данный факт, принято решение: исключить из здания и не допускать
к дополнительному тестированию и вступительному экзамену поступающего -
подставного лица, нарушившего пункт 20-3 Типовых правил приема на обучение
в организации образования, реализующие образовательные программы
послевузовского образования
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя группы администраторов дополнительного тестирования
и вступительного экзамена)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
администратора дополнительного тестирования и вступительного экзамена,
составившего акт)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
представителя региональной государственной комиссии (в случае присутствия))
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия))
С актом ознакомлен (а):
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего-подставного лица)
Приложение 14 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252

беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларының 20-3, 20-4
тармақтарының бұзылғандығын дәлелдейтін төмендегі заттар табылғандығы туралы
жасалды:
________________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны.)
Аталған фактіні ескере отырып, жоғарыда көрсетілген түсушіні ғимараттан шығару
және қосымша тестілеу немесе түсу емтиханына жібермеу туралы шешім қабылданды.
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________
(қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшілер тобы басшысының Т.А.Ә.
(болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(акт жасаған қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшісінің Т.А.Ә. (болған
жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(өңірлік мемлекеттік комиссия өкілінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
(бар болған жағдайда)
________________________________________________________________________
(бақылаушының (бар болған жағдайда) Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
13-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
11-қосымша
Қосымша тестілеу немесе докторантураға компьютерлік форматтағы түсу емтиханына кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт
________________________________________________________________________
(код және ұйымның атауы)
"______"_______________202____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Бақылаушы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Осы акт
Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім
беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларының 20-3 тармағының
бұзылғандығын дәлелдейтін, ғимаратқа кіреберісте түсушінің (Т.А.Ә. (болған
жағдайда)) орнына
__________________________________________ (ЖСН) ________________________
азамат/азаматша (Т.А.Ә. (болған жағдайда) ___________________________________
кіру әрекеті фактісі анықталғандығы туралы жасалды.
Аталған фактіні ескере отырып, жоғарыда көрсетілген түсушіні ғимараттан шығару
және қосымша тестілеу немесе түсу емтиханына жібермеу туралы шешім қабылданды.
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________
(қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшілер тобы басшысының Т.А.Ә.\
(болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________\
(акт жасаған қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшісінің Т.А.Ә. (болған
жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(өңірлік мемлекеттік комиссия өкілінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
(бар болған жағдайда)
________________________________________________________________________
(бақылаушының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы) (бар болған жағдайда)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
14-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына

Приложение 9-1
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Минимальные технические требования по техническому оснащению при проведении дополнительного тестирования и вступительного экзамена
1. При проведении тестирования, экзаменуемые лица проходят идентификацию по предоставлению документа, удостоверяющего личность.
2. При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного или рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности экзаменуемых лиц при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание средств связи, электронно-вычислительной техники, фото-, аудио- и видеоаппаратуры, справочных материалов, письменных заметок и иных средств хранения и передачи информации.
3. Для того, чтобы начать тестирование, экзаменуемому лицу необходимо подтвердить личность посредством биометрической идентификации.
4. Залы тестирования должны быть оборудованы рабочими станциями (процессор не менее Intel Core i3, оперативная память не менее 4 Гб), системы кондиционирования помещений, диспенсер, зал ожидания.
5. Каждая рабочая станция должна быть оснащена веб-камерами для ведения видеозаписи процесса тестирования.
6. Залы тестирования должны быть оборудованы современной системой цифрового видео наблюдения. Для обеспечения прозрачности и объективности проведения тестирования аудитории в пунктах проведения обеспечиваются системой общего видеонаблюдения.
7. В каждом зале тестирования должен быть установлен принтер с возможностью печати.
8. Каждый зал тестирования должен быть оборудован управляемым коммутатором и локальной сетью, и соответствовать требованиям информационной.
Приложение 15 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 11-1
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Руководитель группы администраторов
дополнительного тестирования и вступительного экзамена
__________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) (подпись))
Посадочный лист
Организация __________________________________________________
(код и наименование)
Аудитория № ___
Начало тестирования: ____ часов ___ минут
Окончание тестирования: ___ часов ___ минут
Поток № ____ Корпус _____ Дата __________
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Логин
Пароль
№ места
Время выхода с аудитории/входа в аудиторию
Подпись поступающего об ознакомлении с правилами поведения в аудитории
Примечание
Время выхода
Время входа
Время выхода
Время входа
1
2
3
4
Всего поступающих: _____
Поле "Примечание" принимает значение "Не явился", "Удален", "Время и место пересадки"
Поле "Подпись поступающего об ознакомлении с правилами поведения в аудитории"
принимает значение "Ознакомлен"
Несу ответственность за рассадку поступающих и соблюдение поступающими правил
поведения в аудитории.
Ответственный администратор дополнительного тестирования и вступительного
экзамена по аудитории
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) (подпись))
________________________________________________________________________(Ф.И.О. (при его наличии) (подпись))
Приложение 16 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 12
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего,
нарушившего правила поведения в аудитории, и (или) попытку вмешательства и (или)
вмешательства в систему тестирования и иных нарушений при прохождении
дополнительного тестирования и вступительного экзамена
________________________________________________________________________
(код и наименование организации)
Дата "_____" ___________ 20 ____ год
Время "_______" часов "____" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдатель
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Настоящий акт составлен о том, что у поступающего
Ф.И.О. (при его наличии) __________________________________________________
ИИН ___________________________________________________________________
из аудитории № ________, место № __________
во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена обнаружили
________________________________________________________________________
(наименование (марка, количество) обнаруженного предмета)

9-1-қосымша
Қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу кезінде техникалық жарақтандыру жөніндегі ең төмен техникалық талаптар
1. Тестілеуді өткізу кезінде емтихан тапсырушы тұлғалар жеке басын куәландыратын құжатты ұсыну бойынша сәйкестендіруден өтеді.
2. Тестілеу кезінде қолмен немесе жақтау түріндегі металл детекторлар қолданылады. Тестілеуге іске қосу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеуді өткізу кезінде емтихан алушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шеңберінде, сондай-ақ олардың ғимаратқа байланыс құралдарын, электрондық-есептеу техникасын, фото -, аудио-және бейнеаппаратураны, анықтамалық материалдарды, жазбаша жазбаларды және ақпаратты сақтау мен берудің өзге де құралдарын алып келуіне жол бермеу шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Тестілеуді бастау үшін емтихан алушы биометриялық сәйкестендіру арқылы жеке басын растауы керек.
4. Тестілеу залдары жұмыс станцияларымен (кемінде Intel Core i3 процессоры, кемінде 4 Гб жедел жады), үй-жайларды кондиционерлеу жүйелерімен, диспенсермен, күту залымен жабдықталады.
5. Әрбір жұмыс станциясында тестілеу процесінің бейнежазбасын жүргізу үшін веб-камералармен жабдықталады.
6. Тестілеу залдары заманауи цифрлық бейне бақылау жүйесімен жабдықталады. Тестілеуді өткізудің ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін аудитория өткізу пункттерінде жалпы бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі.
7. Әрбір тестілеу залында басып шығару мүмкіндігі бар принтер орнатылады.
8. Әрбір тестілеу залы басқарылатын коммутатормен және жергілікті желімен жабдықталады және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
15-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
11-1-қосымша
Қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
Отырғызу парағы
Ұйым ___________________________________________________________________
(код және атауы)
Аудитория: № _____
Тестілеудің басталуы: ____ сағат _______ минут
Тестілеудің аяқталуы: ____ сағат _______ минут
Лек: № ______ Ғимарат: ____ Мерзімі :__________
ЖСН
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Логин
Пароль
Орны №
Аудиториядан шығу/аудиторияға кіру уақыты
Аудиторияда тәртіп сақтау ережесімен танысқандығы туралы түсушінің қолы
Ескерту
Шығу уақыты Кіру уақыты Шығу уақыты Кіру уақыты
1
2
3
Барлық түсушілердің саны: _______
"Ескерту" бағаны "Келмеді", "Шығарылды" және "Қайта отырғызу уақыты мен орны" сөздерін жазуға арналған.
"Аудиторияда тәртіп сақтау ережесімен танысқандығы туралы белгі" бағаны "Таныстым" сөзін жазуға арналған.
Түсушілерді өз орындарына отырғызуға, түсушілердің аудиторияда тәртіп сақтауына жауап беремін.
Аудиторияға жауапты қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшісі
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы))
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы))
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
16-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
12-қосымша
Қосымша тестілеуді немесе компьютерлік форматтағы түсу емтиханын өткізу барысында тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті немесе араласуы, қосымша тестілеу немесе түсу емтиханынан өту кезіндегі өзге де бұзушылықтар жасаған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт
________________________________________________________________________
(код және ұйымның атауы)
"______"_______________202____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Бақылаушы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Осы акт
түсушіден Т.А.Ә. (болған жағдайда) ___________________________ ЖСН __________
қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу барысында ______________________
№___ аудитория, №___ орын, Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік

что является нарушением пунктов 20-3, 20-4 Типовых правил приема на обучение
в организации образования, реализующие образовательные программы
послевузовского образования. Учитывая данный факт, принято решение: удалить
из аудитории №______ и аннулировать результаты дополнительного тестирования
и вступительного экзамена поступающего.
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя группы администраторов дополнительного тестирования
и вступительного экзамена)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
администратора дополнительного /тестирования и вступительного экзамена,
составившего акт)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия))
С актом ознакомлен (а):
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
Приложение 17 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 11-2
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Распределение администраторов дополнительного тестирования или вступительного экзамена по аудиториям
Организация ___________________________________________________
(код и наименование)
Поток №_____                        Дата:______________
№ аудитории, согласно аудиторному фонду
Закрепленные посадочные места
(с места № __ по место № __)
Ф.И.О. администратора дополнительного тестирования и вступительного экзамена, курирующего аудиторию
Подпись администратора дополнительного тестирования и вступительного экзамена
1
2
3
4
5
Руководитель администраторов дополнительного тестирования
и вступительного экзамена _______________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 18 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 12-1
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Акт об обнаружении поступающих, использовавших запрещенные предметы,
нарушивших правила поведения и (или) совершивших попытку вмешательства
или вмешательство в систему тестирования во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена
город ____________
"___" _________ 20___ год
Настоящий акт составлен о том, что выявлено использование запрещенных предметов и нарушение правил поведения и (или) совершение попытки вмешательства или вмешательство в систему тестирования во время проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена у следующих поступающих:
Ф.И.О.
(при его наличии)
ИИН
ИКТ
Дата
Адрес
Поток
Аудитория
Место
Набранные баллы
№ сертификата
Вид нарушения
Мы, нижеподписавшиеся, подтверждаем, что в результате анализа записей видеонаблюдения дополнительного тестирования и вступительного экзамена и проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования выявлено нарушение вышеуказанным поступающим правил поведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена.
_______________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) Председателя Комиссии)
_______________________________________________________________
подпись и Ф.И.О. (при его наличии) члена Комиссии)
_______________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) члена Комиссии)
_______________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) члена Комиссии)
_______________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) Секретаря Комиссии)
Приложение 19 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 13
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Акт выявления подставного лица в ходе проведения дополнительного тестирования или вступительного экзамена в докторантуру в компьютерном формате
_____________________________________________________________________
(код и наименование организации)
Дата "_____"___________ 20 ____ год
Время "_______" часов " ____" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдатель
______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Настоящий акт составлен о том, что выявлен факт попытки сдачи дополнительного
тестирования или вступительного экзамена вместо поступающего (Ф.И.О. (при его наличии)) _____________________________________________________________
ИИН __________________
гражданина/ки _________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), ИИН)
что является нарушением пункта 20-4 Типовых правил приема на обучение
в организации образования, реализующие образовательные программы
послевузовского образования.
Учитывая данный факт, принято решение: удалить из аудитории №__ и аннулировать
результаты дополнительного тестирования или вступительного экзамена, поступающего.
Подписывающие лица:
______________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
Руководителя группы администраторов дополнительного тестирования и вступительного экзамена)
______________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора дополнительного тестирования
и вступительного экзамена, составившего акт)
______________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия))
С актом ознакомлен (а):
______________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего-подставного лица)
Приложение 20 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 14
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Акт выявления технической неисправности техники во время дополнительного тестирования или вступительного экзамена
______________________________________________________________________
(код и наименование организации)
Дата "_____" _____________ 20 ____ год
Время "_______" часов " ____" минут
Настоящий акт составлен о том, что выявлен факт технической неисправности
техники во время дополнительного тестирования и вступительного экзамена.
Учитывая данный факт, принято решение: __________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) поступающего
ИИН
Время технической неисправности техники
Причина технической неисправности техники
Решение
Замена устройства ввода-вывода
Перезагрузка компьютера
Пересадили за другой компьютер
Вход по биометрии или вход с осуществлением сброса (дата и время сброса)
с посадочного места №__
на посадочное место №__
Подписывающие лица:
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии))
Руководителя группы администраторов дополнительного тестирования
и вступительного экзамена
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора дополнительного
тестирования или вступительного экзамена, составившего акт)
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия))
С актом ознакомлен (а):
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) ответственного сотрудника НЦТ)
Приложение 21 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 252
Приложение 15
к Типовым правилам приема
на обучение в организации
образования, реализующие
образовательные программы
послевузовского образования
Акт о приостановлении (об отмене) и переносе процесса дополнительного тестирования или вступительного экзамена
_____________________________________________________________________
(код и наименование организации)
Дата "_____"__________ 20 ____ год
Время "_______" часов " ____" минут
Председателем региональной государственной комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Администратором вступительного экзамена
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Наблюдателем ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
составлен акт о приостановлении (отмены) и переноса даты вступительного экзамена на другой день:
Код пункта проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена
Наименование пункта проведения дополнительного тестирования и вступительного экзамена
Дата и время приостановления (отмены) дополнительного тестирования и вступительного экзамена
Причина приостановления (отмены) дополнительного тестирования и вступительного экзамена
Подписывающие лица:
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии)
Руководителя группы администраторов дополнительного тестирования
и вступительного экзамена)
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя региональной
государственной комиссии (в случае его присутствия))
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора дополнительного
тестирования и вступительного экзамена, составившего акт)
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия))
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)

қағидаларының 20-3, 20-4 тармақтарының бұзылғандығын дәлелдейтін, төмендегі
заттар табылғандығы туралы жасалды:
_________________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны.)
Аталған фактіні ескере отырып, жоғарыда көрсетілген түсушіні аудиториядан шығару
және қосымша тестілеу немесе түсу емтиханынының нәтижелерін жою туралы шешім
қабылданды.
Қол қоюшы тұлғалар:
_________________________________________________________________________
(қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшілері тобы басшысының Т.А.Ә.\
(болған жағдайда) және қолы)
_________________________________________________________________________
(акт жасаған қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшісінің Т.А.Ә.
(болған жағдайда) және қолы)
_________________________________________________________________________
(өңірлік мемлекеттік комиссия өкілінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
(бар болған жағдайда
_________________________________________________________________________\
(бақылаушының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы) (бар болған жағдайда)
Актімен таныстым:
_________________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
17-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
11-2-қосымша
Қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшілерін аудиториялар бойынша бөлу
Ұйым _________________________________________________________________
(код және атауы)
Лек №_____                                          Мерзімі:______________
Аудиториялық қорға сәйкес аудитория №
Бекітілген отырғызу орындары (№__ орыннан №__ орынға дейін)
Аудиторияға жетекшілік ететін қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшісінің Т.А.Ә.
Қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшісінің қолы
1
2
3
4
5
Қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________
(қолы )                  (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
18-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
12-1-қосымша
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы кезінде тыйым салынған заттарды пайдаланған, тәртіп сақтау ережесін бұзған және (немесе) тестілеу жүйесіне араласу әрекеті немесе араласуы анықталған түсушілерді анықтау туралы акт
_________________ қаласы
"____" ___________ 20___ жыл
Осы акт
қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу кезінде төмендегі түсушілерде тыйым салынған заттарды пайдалану және тәртіп сақтау қағидаларын бұзу және (немесе) тестілеу жүйесіне араласуға әрекет жасауы және (немесе) араласуы анықталғандығы туралы жасалды:
Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
ЖСН
ТЖК
Тестілеу күні
Мекенжай
Лек
Аудитория
Орын
Балл жиынтығы
Сертификат №
Бұзушылық түрі
Біз, төменде қол қоюшылар, қосымша тестілеу немесе түсу емтиханының бейнебақылау жазбаларын талдау және тестілеу жүйесіндегі түсушілердің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру нәтижесінде жоғарыда көрсетілген түсуші қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу ережелерін бұзғанын растаймыз:
________________________________________________________________________
(Комиссия төрағасының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(Комиссия мүшесінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(Комиссия мүшесінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(Комиссия мүшесінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(Комиссия хатшысының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
19-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
13-қосымша
Қосымша тестілеуді немесе компьютерлік форматтағы түсу емтиханын өткізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт
________________________________________________________________________
(код және ұйымның атауы)
"______"_______________20____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Бақылаушы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Осы акт
Түсушінің (Т.А.Ә. (болған жағдайда) ________________________ ЖСН ___________
орнына азамат/азаматша (Т.А.Ә. (болған жағдайда) ____________________________
қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізу барысында тапсыру әрекеті фактісі
анықталғандығы туралы жасалды.
Аталған фактіні ескере отырып, жоғарыда көрсетілген түсушіні №___ аудиториядан
шығару және қосымша тестілеу немесе түсу емтиханының нәтижелерін жою туралы
шешім қабылданды.
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________
(қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшілері тобы басшысының Т.А.Ә.
(болған жағдайда) қолы)
________________________________________________________________________
(акт жасаған қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшісінің Т.А.Ә.
(болған жағдайда) қолы)
________________________________________________________________________
(бақылаушының (бар болған жағдайда) Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
20-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
14-қосымша
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау актісі
________________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Күні "_____" _____________ 20 ____ жыл
уақыты "______" сағат " ____" минут
Осы акт қосымша тестілеу және түсу емтиханын өткізу барысында техниканың
техникалық ақауы анықталғандығы туралы жасалды.
Аталған фактіні ескере отырып, шешім қабылданды: ___________________________
________________________________________________________________________
Түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
ЖСН
Техникалық ақаудың уақыты
Техникалық ақаудың себебі
Шешім
Енгізу-шығару құрылғысын ауыстыру
Компьютерді қайта іске қосу
Басқа компьютерге отырғызылды
Биометрия бойынша кіру/ қалпына келтірумен кіру (қалпына келтіру күні мен уақыты)
№___ отырғызу орнынан
№___ отырғызу орнына
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________
(қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшілері тобының басшысының Т.А.Ә.
(болған жағдайда) қолы)
________________________________________________________________________
(акт жасаған қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшісінің Т.А.Ә.
(болған жағдайда) қолы)
________________________________________________________________________
(бақылаушының (бар болған жағдайда) Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(ҰТО жауапты қызметкерінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 252 бұйрығына
21-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгілік
қағидаларына
15-қосымша
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханы процесін тоқтату (күшін жою) және басқа күнге ауыстыру туралы акт
________________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Күні "____"___________ 20_____ жыл
Уақыты "_______" сағат " ____" минут
Өңірлік мемлекеттік комиссиының төрағасы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Түсу емтиханының әкімшісі
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Бақылаушы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын өткізудің тоқтату және басқа күнге ауыстыру
туралы осы актіні жасады.
Өткізу пунктінің коды
Өткізу пунктінің атауы
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын тоқтатудың күні мен уақыты
Қосымша тестілеу немесе түсу емтиханын тоқтатудың себебі
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________
(қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшілері тобының басшысының тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(өңірлік мемлекеттік комиссияның төрағасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(акт жасаған қосымша тестілеу және түсу емтиханы әкімшісінің Т.А.Ә. (болған
жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(бақылаушының (бар болған жағдайда) Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)