Об утверждении Правил учета и формирования условных пенсионных обязательств, включая формирование и использование резервных фондов, методики расчета и структуры резервных фондов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 52. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2023 года № 32815
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 57 Социального кодекса Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила учета и формирования условных пенсионных обязательств, включая формирование и использование резервных фондов, методику расчета и структуру резервных фондов.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 октября 2019 года № 166 "Об утверждении Правил учета и формирования условных пенсионных обязательств, формирования и использования резервных фондов, методики расчета и структуры резервных фондов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19470).
3. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 7 июня 2023 года № 52
Правила учета и формирования условных пенсионных обязательств, включая формирование и использование резервных фондов, методика расчета и структура резервных фондов

Резервтік қорларды қалыптастыруды және пайдалануды қоса алғанда, шартты зейнетақы міндеттемелерін есепке алу және қалыптастыру қағидаларын, резервтік қорларды есептеу әдістемесі мен құрылымын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 52 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 15 маусымда № 32815 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 57-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Резервтік қорларды қалыптастыруды және пайдалануды қоса алғанда, шартты зейнетақы міндеттемелерін есепке алу және қалыптастыру қағидалары, резервтік қорларды есептеу әдістемесі мен құрылымы бекітілсін.
2. "Шартты зейнетақы міндеттемелерін есепке алу және қалыптастыру, резервтік қорларды қалыптастыру және пайдалану қағидаларын, резервтік қорларды есептеу әдістемесі мен құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 7 қазандағы № 166 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19470 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 52 Қаулымен
бекітілген
Резервтік қорларды қалыптастыруды және пайдалануды қоса алғанда, шартты зейнетақы міндеттемелерін есепке алу және қалыптастыру қағидалары, резервтік қорларды есептеу әдістемесі мен құрылымы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета и формирования условных пенсионных обязательств, включая формирование и использование резервных фондов, методика расчета и структура резервных фондов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения учета и формирования условных пенсионных обязательств на условных пенсионных счетах физических лиц, за которых перечислены обязательные пенсионные взносы работодателя (далее – физические лица) в едином накопительном пенсионном фонде (далее – ЕНПФ), формирования и использования резервных фондов, а также методику расчета и структуру резервных фондов.
2. Для целей Правил используются следующие основные понятия:
1) дата расчета – дата, на которую производится формирование условных пенсионных обязательств;
2) возрастная когорта – группа людей, объединенная одним календарным годом рождения;
3) пенсионная выплата - выплата денег физическим лицам, за которых уплачены обязательные пенсионные взносы работодателя по основаниям, предусмотренным Кодексом;
4) приведенная ожидаемая стоимость – ожидаемая (вероятная) стоимость пенсионных выплат, рассчитанная (дисконтированная) с учетом процентной ставки и периода времени между датой расчета и датой осуществления пенсионной выплаты получателю пенсионных выплат с использованием таблиц, содержащих вероятности наступления смерти;
5) резервный базис – совокупность значений параметров, состоящих из эффективной годовой процентной ставки, таблицы смертности и ставки индексации пенсионных выплат, и влияющих на величину условных пенсионных обязательств;
6) тарифный базис – совокупность значений параметров, состоящих из эффективной годовой процентной ставки, таблицы смертности и ставки индексации пенсионных выплат, и влияющих на величину пенсионной выплаты.
Глава 2. Учет и формирование условных пенсионных обязательств
3. Учет и формирование условных пенсионных обязательств включают в себя открытие условного пенсионного счета физическому лицу, учет сведений о поступивших обязательных пенсионных взносах работодателя и иных поступлениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан, формирование условных пенсионных обязательств, а также учет условных пенсионных обязательств и сведений о размере пенсионных выплат за счет обязательных пенсионных взносов работодателя на соответствующий финансовый год, а также закрытие условного пенсионного счета физического лица.
4. Открытие условных пенсионных счетов в ЕНПФ для учета обязательных пенсионных взносов работодателя осуществляется на основании списка физических лиц, представляемого агентом по уплате обязательных пенсионных взносов работодателя в ЕНПФ (далее – список физических лиц) при перечислении обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пени в порядке, установленном внутренними правилами ЕНПФ.
В случае наличия в ЕНПФ условного пенсионного счета, открытого на имя физического лица, обязательные пенсионные взносы работодателя перечисляются на ранее открытый условный пенсионный счет.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Резервтік қорларды қалыптастыруды және пайдалануды қоса алғанда, шартты зейнетақы міндеттемелерін есепке алу және қалыптастыру қағидалары, резервтік қорларды есептеу әдістемесі мен құрылымы (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және шартты зейнетақы міндеттемелерін жеке тұлғалардың бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы (бұдан әрі – БЖЗҚ) жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары аударылған (бұдан әрі – жеке тұлғалар) шартты зейнетақы шоттарында есепке алуды жүргізу және қалыптастыру, резервтік қорларды қалыптастыру және пайдалану тәртібін, сондай-ақ резервтік қорларды есептеу әдістемесі мен құрылымын айқындайды.
2. Қағидалардың мақсаты үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есептеу күні – шартты зейнетақы міндеттемелерін қалыптастыру жүргізілетін күн;
2) жас когортасы – бір күнтізбелік туған жылымен біріктірілген адамдар тобы;
3) зейнетақы төлемі – Кодексте көзделген негіздер бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары төленген жеке тұлғаларға ақша төлеу;
4) келтірілген күтілетін құны – пайыздық мөлшерлемесі және өлім ықтималдығы қамтылатын кестелер пайдаланыла отырып, есептеу күні мен зейнетақы төлемдерін алушыға зейнетақы төлемін жүзеге асыру күні арасындағы уақыт кезеңі ескеріле отырып есептелген (дисконтталған) зейнетақы төлемдерінің күтілетін (ықтимал) құны;
5) резервтік базис – тиімді жылдық пайыздық мөлшерлемеден, өлім-жітім кестесі мен зейнетақы төлемдерін индекстеу мөлшерлемесінен тұратын және шартты зейнетақы міндеттемелерінің шамасына әсер ететін өлшемдер мәндерінің жиынтығы;
6) тарифтік базис – тиімді жылдық пайыздық мөлшерлемеден, өлім-жітім кестесі мен зейнетақы төлемдерін индекстеу мөлшерлемесінен тұратын және зейнетақы төлемінің шамасына әсер ететін өлшемдер мәндерінің жиынтығы.
2-тарау. Шартты зейнетақы міндеттемелерін есепке алу және қалыптастыру
3. Шартты зейнетақы міндеттемелерін есепке алу және қалыптастыру жеке тұлғаға шартты зейнетақы шотын ашуды, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келіп түскен жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары және өзге де түсімдер туралы мәліметтерді есепке алуды, шартты зейнетақы міндеттемелерін қалыптастыруды, сондай-ақ шартты зейнетақы міндеттемелерін және тиісті қаржы жылына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерінің мөлшері туралы мәліметтерді есепке алуды, сондай-ақ жеке тұлғаның шартты зейнетақы шотын жабуды қамтиды.
4. Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін БЖЗҚ-та шартты зейнетақы шоттарын ашу БЖЗҚ ішкі қағидаларында белгіленген тәртіппен жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын аудару және (немесе) өсімпұл есептеу кезінде БЖЗҚ-қа жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу агенті ұсынатын жеке тұлғалардың тізімі (бұдан әрі – жеке тұлғалардың тізімі) негізінде жүзеге асырылады.
БЖЗҚ-та жеке тұлғаның атына ашылған шартты зейнетақы шоты болған жағдайда жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бұрын ашылған шартты зейнетақы шотына аударылады.

5. ЕНПФ на основании списка физических лиц осуществляет регистрацию условных пенсионных счетов физических лиц в электронной форме.
6. Формирование условных пенсионных обязательств осуществляется отдельно по каждому получателю пенсионных выплат на основе резервного базиса при наступлении условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 222 Кодекса.
7. Значения параметров резервного базиса, за исключением ставки индексации пенсионных выплат, совпадают со значениями параметров тарифного базиса, за исключением случая, когда резервный базис является более консервативным, чем тарифный.
В случае, когда резервный базис является более консервативным, чем тарифный базис:
1) эффективная годовая процентная ставка резервного базиса меньше, чем эффективная годовая процентная ставка тарифного базиса;
2) коэффициенты таблицы смертности резервного базиса меньше коэффициентов соответствующих таблиц тарифного базиса по всем возрастам.
8. Условные пенсионные обязательства по отдельному получателю пенсионных выплат равны приведенной ожидаемой стоимости пенсионных выплат.
9. Условные пенсионные обязательства по всем получателям пенсионных выплат рассчитываются как сумма условных пенсионных обязательств по всем физическим лицам, которым на дату расчета назначены пенсионные выплаты из ЕНПФ.
10. Учет обязательных пенсионных взносов работодателя и иных поступлений в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите в области пенсионного обеспечения, условных пенсионных обязательств и сведений о размере пенсионных выплат на соответствующий финансовый год на условных пенсионных счетах физических лиц, а также учет средств на условных пенсионных счетах, предназначенных для формирования резервных фондов, осуществляется в тенге.
11. Условные пенсионные счета открываются в день поступления в ЕНПФ списка физических лиц, за которых перечисляются обязательные пенсионные взносы работодателя и (или) пени.
12. Структура условного пенсионного счета содержит обязательные данные согласно приложению к Правилам.
13. Учет условных пенсионных обязательств осуществляется ЕНПФ путем расчета стоимости условной единицы пенсионных обязательств, определяемой как удельная величина стоимости условных пенсионных обязательств.
14. Для учета поступивших сумм, которые не подлежат учету на условном пенсионном счете в день поступления открывается (при необходимости) счет кредиторской задолженности.
Порядок зачисления и (или) списания прочих поступлений по счету "прочие суммы до выяснения", не подлежащих зачислению на условные пенсионные счета или счета кредиторской задолженности физических лиц, определяется внутренними правилами ЕНПФ.

5. БЖЗҚ жеке тұлғалардың тізімі негізінде жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарын электрондық нысанда тіркейді.
6. Шартты зейнетақы міндеттемелерін қалыптастыру Кодекстің 222-бабының 1-тармағында көзделген жағдайлар басталған кезде резервтік базис негізінде әрбір зейнетақы төлемдерін алушы бойынша жеке-жеке жүзеге асырылады.
7. Зейнетақы төлемдерін индекстеу мөлшерлемесін қоспағанда, резервтік базис өлшемдерінің мәндері резервтік базис тарифтік базиске қарағанда консервативті болатын жағдайды қоспағанда, тарифтік базис өлшемдерінің мәндеріне ұқсайды.
Резервтік базис тарифтік базиске қарағанда консервативті болған жағдайда:
1) резервтік базистің тиімді жылдық пайыздық мөлшерлемесі тарифтік базистің тиімді жылдық пайыздық мөлшерлемесіне қарағанда аз;
2) резервтік базистің, өлім-жітім кестесінің коэффициенттері барлық жас бойынша тарифтік базистің тиісті кестелерінің коэффициенттерінен аз.
8. Жекелеген зейнетақы төлемдерін алушы бойынша шартты зейнетақы міндеттемелері келтірілген зейнетақы төлемдерінің күтілетін құнына тең.
9. Барлық зейнетақы төлемдерін алушылар бойынша шартты зейнетақы міндеттемелері есептеу күніне БЖЗҚ-тан зейнетақы төлемдері тағайындалған барлық жеке тұлғалар бойынша шартты зейнетақы міндеттемелерінің сомасы ретінде есептеледі.
10. Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы әлеуметтік қорғау заңнамасына сәйкес жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын және өзге де түсімдерді, шартты зейнетақы міндеттемелерін және жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарында тиісті қаржы жылына зейнетақы төлемдерінің мөлшері туралы мәліметтерді есепке алу, сондай-ақ резервтік қорларды қалыптастыруға арналған шартты зейнетақы шоттарындағы қаражатты есепке алу теңгемен жүзеге асырылады.
11. Жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттары БЖЗҚ-қа жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) өсімпұлдарды аударылатын жеке тұлғалардың тізімі түскен күні ашылады.
12. Шартты зейнетақы шотының құрылымында Қағидалардың қосымшасына сәйкес міндетті деректер қамтылады.
13. БЖЗҚ шартты зейнетақы міндеттемелерін есепке алуды шартты зейнетақы міндеттемелері құнының үлес шамасы ретінде айқындалатын зейнетақы міндеттемелерінің шартты бірлігінің құнын есептеу жолымен жүзеге асырады.
14. Келіп түскен шартты зейнетақы шотында есепке алуға жатпайтын сомаларды есепке алу үшін келіп түскен күні кредиторлық берешек шоты ашылады (қажет болғанда).
"Анықтағанға дейінгі өзге сомалар" шоты бойынша шартты зейнетақы шоттарына немесе жеке тұлғалардың кредиторлық берешек шоттарына аударуға жатпайтын өзге түсімдерді есепке жазу және (немесе) есептен шығару тәртібі БЖЗҚ-тың ішкі қағидаларында айқындалады.

15. Условный пенсионный счет в ЕНПФ закрывается по истечении 1 (одного) месяца при условии отсутствия средств на счете.
16. После закрытия условного пенсионного счета в ЕНПФ присвоение номера закрытого условного пенсионного счета условному пенсионному счету другого физического лица не допускается.
Глава 3. Формирование и использование резервных фондов, методика расчета и структура резервных фондов
17. В структуру резервных фондов входят:
1) резервные фонды, формируемые отдельно по каждой возрастной когорте физических лиц (далее – резервные фонды по когортам);
2) резервный фонд по условным пенсионным обязательствам.
18. Резервные фонды по когортам формируются за счет зачисления с условных пенсионных счетов средств:
1) в случае получения документов о смерти и (или) подтверждающих сведений из информационных систем государственных органов о смерти и (или) о недействительности документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан либо вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, в связи с выездом иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства либо аннулированием иностранцу или лицу без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, либо в связи с утратой гражданства Республики Казахстан, выходом из гражданства Республики Казахстан физических лиц, не достигших пенсионного возраста в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 222 Кодекса, в последний день календарного года, предшествующего году достижения пенсионного возраста, установленного подпунктом 1) пункта 1 статьи 222 Кодекса. Зачисление с условных пенсионных счетов данных лиц не осуществляется в год достижения их возрастной когорты пенсионного возраста;
2) свыше суммы, необходимой для обеспечения пожизненных выплат на уровне двукратного размера прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в последний день календарного года, предшествующего году достижения пенсионного возраста в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 222 Кодекса;
3) свыше суммы, необходимой для обеспечения пожизненных выплат на уровне двукратного размера прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, на дату исполнения заявления физического лица о назначении пенсионных выплат в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 222 Кодекса.

15. БЖЗҚ-дағы шартты зейнетақы шоты шотта қаражат болмаған жағдайда 1 (бір) ай өткеннен кейін жабылады.
16. БЖЗҚ-да шартты зейнетақы шоты жабылған соң жабылған шартты зейнетақы шотының нөмірін басқа жеке тұлғаның шартты зейнетақы шотына беруге болмайды.
3-тарау. Резервтік қорларды қалыптастыру және пайдалану, резервтік қорларды есептеу әдістемесі мен құрылымы
17. Резервтік қорлардың құрылымына мыналар кіреді:
1) жеке тұлғалардың әрбір жас когортасы бойынша жеке қалыптастырылатын резервтік қорлар (бұдан әрі – когорталар бойынша резервтік қорлар);
2) шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор.
18. Когорталар бойынша резервтік қорлар жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарынан:
1) Қазақстан Республикасы азаматының қайтыс болғаны туралы құжаттарды және (немесе) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен қайтыс болғаны туралы және (немесе) оның жеке басын куәландыратын құжаттың жарамсыздығы туралы растайтын мәліметтерді не шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаты не Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген азаматтығы жоқ адамның куәлігі алынған жағдайда, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге тұрақты тұруға кетуіне не шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруына рұқсатының күшінің жойылуына не Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген зейнеткерлік жасқа толған жылдың алдындағы күнтізбелік жылдың соңғы күнінде Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес зейнеткерлік жасқа толмаған жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуына, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты зейнетақы төлемдеріне құқықтарды іске асыру сәтіне дейін алған жағдайда, шартты зейнетақы шоттарынан қаражат аудару есебінен қалыптастырылады. Бұл тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарынан есепке жатқызу олар зейнет жасының жас когортасына жеткен жылы жүзеге асырылмайды;
2) Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес зейнет жасына жеткен жылдың алдындағы күнтізбелік жылдың соңғы күні республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшері деңгейінде өмір бойғы төлемді қамтамасыз ету үшін қажетті сомадан асатын;
3) Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы жеке тұлғаның өтінішін орындау күнгі республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшері деңгейінде өмір бойғы төлемді қамтамасыз ету үшін қажетті сомадан асатын қаражатты аудару есебінен қалыптастырылады.

19. Резервные фонды по когортам используются посредством равномерного распределения средств, учитываемых на условных пенсионных счетах резервных фондов по когортам, на условные пенсионные счета внутри каждой возрастной когорты в последний день календарного года, предшествующего году достижения возрастной когортой пенсионного возраста в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 222 Кодекса. Распределение не осуществляется на условные пенсионные счета, с которых ранее было осуществлено зачисление на условные пенсионные счета резервных фондов по когортам в соответствии с подпунктом 2) пункта 18 Правил.
20. Текущая стоимость резервных фондов по когортам с учетом распределения средств согласно пункту 19 Правил, на конец календарного года составляет 0 (ноль) тенге.
21. Резервный фонд по условным пенсионным обязательствам формируется за счет зачисления средств с условных пенсионных счетов физических лиц:
1) за которых на дату наступления права на пенсионные выплаты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 222 Кодекса согласно сведениям о периодах, указанным в списках физических лиц, поступающих в ЕНПФ от Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), перечислены обязательные пенсионные взносы работодателя в совокупности менее шестидесяти календарных месяцев, в последний день календарного года реализации права на пенсионные выплаты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 222 Кодекса;
2) являющихся лицами с инвалидностью первой и второй группы, если инвалидность установлена бессрочно, за которых на дату реализации права на пенсионные выплаты в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 222 Кодекса согласно сведениям о периодах, указанным в списках физических лиц, поступающих в ЕНПФ от Государственной корпорации, перечислены обязательные пенсионные взносы работодателя в совокупности менее шестидесяти календарных месяцев, в последний день календарного года реализации права на пенсионные выплаты в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 222 Кодекса;
3) свыше суммы, необходимой для обеспечения пожизненных выплат на уровне двукратного размера прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, при наступлении условий, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 статьи 222 Кодекса;
4) достигших пенсионного возраста и не реализовавших свое право на пенсионные выплаты по истечении 1 (одного) календарного года с даты наступления права на пенсионные выплаты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 222 Кодекса;

19. Когорталар бойынша резервтік қорлар когорталар бойынша резервтік қорлардың шартты зейнетақы шоттарында есепке алынатын қаражатты Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес зейнет жасының жас когортасына жеткен жылдың алдындағы күнтізбелік жылдың соңғы күні әрбір жас когортасының ішінде шартты зейнетақы шоттарына біркелкі бөлу арқылы пайдаланылады. Қағидалардың 18-тармағының 2) тармақшасына сәйкес когорталар бойынша резервтік қорлардың шартты зейнетақы шоттарына бұрын есепке жатқызылған шартты зейнетақы шоттарына бөлу жүзеге асырылмайды.
20. Қағидалардың 19-тармағына сәйкес қаражаттың қайта бөлінуін ескере отырып, когорталар бойынша резервтік қорлардың ағымдағы құны күнтізбелік жылдың соңына 0 (нөл) теңге болады.
21. Шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор:
1) БЖЗҚ-ға "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясынан (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) түсетін жеке тұлғалардың тізімдерінде көрсетілген кезеңдер туралы мәліметтерге сәйкес Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес зейнетақы төлемдеріне құқық басталған күні жиынтығында Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес зейнетақы төлемдеріне құқықты іске асырудың күнтізбелік жылының соңғы күнінде күнтізбелік алпыс айдан аз жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары аударылған;
2) егер мүгедектік мерзімсіз уақытқа белгіленген болса, бірінші және екінші топтағы мүгедектер болып табылатын, БЖЗҚ-ға Мемлекеттік корпорациядан түсетін жеке тұлғалардың тізімдерінде көрсетілген кезеңдер туралы мәліметтерге сәйкес Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес зейнетақы төлемдеріне құқықты іске асыру күні жиынтығында Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес зейнетақы төлемдеріне құқықты іске асырудың күнтізбелік жылының соңғы күнінде күнтізбелік алпыс айдан аз жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары аударылған;
3) Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайлар басталған кезде, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшері деңгейінде өмір бойғы төлемді қамтамасыз ету үшін қажетті сомадан астам;
4) зейнет жасына жеткен және Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес зейнетақы төлемдеріне құқық басталған күннен бастап күнтізбелік 1 (бір) жыл өткен соң зейнетақы төлемдеріне өзінің құқығын іске асырмаған;

5) в случае получения документов о смерти и (или) подтверждающих сведений из информационных систем государственных органов о смерти и (или) о недействительности документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан либо вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, в связи с выездом иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства либо аннулированием иностранцу или лицу без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, либо в связи с утратой гражданства Республики Казахстан, выходом из гражданства Республики Казахстан физических лиц, в год достижения пенсионного возраста до момента реализации права на пенсионные выплаты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 222 Кодекса.
22. Резервный фонд по условным пенсионным обязательствам используется:
1) для пополнения средств на условных пенсионных счетах, в случае, если на дату наступления условий, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 статьи 222 Кодекса, средства на условном пенсионном счете ниже суммы, необходимой для обеспечения пожизненных выплат на уровне двукратного размера прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете. Пополнение осуществляется на сумму недостающей разницы, но не более суммы, ранее списанной с условного пенсионного счета, в соответствии с подпунктом 2) пункта 18 Правил;
2) для зачисления на условные пенсионные счета по заявлению на сумму ранее списанных средств в случае получения ошибочных сведений о смерти и (или) о недействительности документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан либо вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, в связи с выездом иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства либо аннулированием иностранцу или лицу без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, либо в связи с утратой гражданства Республики Казахстан, выходом из гражданства Республики Казахстан физических лиц;
3) для зачисления на условные пенсионные счета по заявлению физических лиц, за которых перечислены обязательные пенсионные взносы работодателя, на сумму ранее списанных средств в соответствии с подпунктом 4) пункта 21 Правил.

5) Қазақстан Республикасы азаматының қайтыс болғаны туралы құжаттарды және (немесе) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен қайтыс болғаны туралы және (немесе) оның жеке басын куәландыратын құжаттың жарамсыздығы туралы растайтын мәліметтерді не шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаты не Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген азаматтығы жоқ адамның куәлігі алынған жағдайда, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге тұрақты тұруға кетуіне не шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруына рұқсатының күшінің жойылуына не Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуына, жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты, зейнеткерлік жасқа толған жылы Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес зейнетақы төлемдеріне құқықтарды іске асыру сәтіне дейін алған жағдайда, шартты зейнетақы шоттарынан қаражат аудару есебінен қалыптастырылады.
22. Шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор:
1) Кодекстің 222-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайлар басталған күні шартты зейнетақы шотындағы қаражат республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшері деңгейінде өмір бойғы төлемді қамтамасыз ету үшін қажет сомадан төмен болған жағдайда, шартты зейнетақы шоттарындағы қаражатты толықтыру үшін пайдаланылады. Толықтыру жетпей тұрған айырма сомасына, бірақ Қағидалардың 18-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шартты зейнетақы шотынан бұрын есептен шығарылған сомадан аспайтын сомаға жүзеге асырылады;
2) Қазақстан Республикасы азаматының қайтыс болғаны туралы құжаттарды және (немесе) оның жеке басын куәландыратын құжаттардың жарамсыздығы туралы қате мәліметтер не шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаты не Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген азаматтығы жоқ адамның куәлігі алынған жағдайда, бұрын есептен шығарылған қаражат сомасына шартты зейнетақы шоттарына өтініш бойынша есепке жатқызу үшін, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге тұрақты тұруға кетуіне не шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруына рұқсатының күшінің жойылуына не Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуына, жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты;
3) Қағидалардың 21-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жеке тұлғалардың өтініші бойынша бұрын есептен шығарылған қаражат сомасына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есептелген шартты зейнетақы шоттарына аудару үшін пайдаланылады.

23. Вопросы учета и формирования условных пенсионных обязательств, а также повторного открытия условных пенсионных счетов в ЕНПФ, не урегулированные Правилами, регулируются в соответствии с внутренними правилами ЕНПФ.
Приложение
к Правилам учета и
формирования условных
пенсионных обязательств,
формирования и использования
резервных фондов, методике
расчета и структуре резервных фондов
Структура условного пенсионного счета содержит следующие обязательные данные:
A BBBBBB CC DD ..., где:
A
- обозначение типа пенсионного взноса
1 цифра
Означает тип пенсионного взноса, где "4" - обязательные пенсионные взносы работодателя.
ВВВВВВ
- номер балансового счета
2, 3, 4, 5, 6, 7 цифры
Означают счет плана счетов.
СС
- код региона (области)
8, 9 цифры
Код региона (области) - цифры "00"
DD
- код ЕНПФ
10, 11 цифры
Код ЕНПФ - цифры "00"

23. Қағидаларда реттелмеген шартты зейнетақы міндеттемелерін есепке алу және қалыптастыру, сондай-ақ БЖЗҚ-да шартты зейнетақы шоттарын қайта ашу мәселелері БЖЗҚ-ның ішкі қағидаларына сәйкес реттеледі.
Шартты зейнетақы
Міндеттемелерін есепке алу
және қалыптастыру, резервтік
қорларды қалыптастыру және
пайдалану қағидаларына,
резервтік қорларды есептеу
әдістемесі мен құрылымына
қосымша
Шартты зейнетақы шотының құрылымында мынадай міндетті деректер қамтылады:
A BBBBBB CC DD ..., мұндағы:
A
- зейнетақы жарнасының түрін белгілеу
1-цифр
Зейнетақы жарнасының түрін білдіреді, мұнда "4" - жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары.
ВВВВВВ
- баланстық шот нөмірі
2, 3, 4, 5, 6, 7-цифрлар
Шоттар жоспарының шотын білдіреді.
СС
- өңір (облыс) коды
8, 9-цифрлар
Өңір (облыс) коды – "00" цифрлары
DD
- БЖЗҚ коды
10, 11-цифрлар
БЖЗҚ коды – "00" цифрлары