О внесении изменения и дополнений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 21 июля 2023 года № 783. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2023 года № 33151
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897) следующие изменение и дополнения:
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00)", утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года по 31 декабря 2022 года.";
пункт 1:
дополнить подпунктами 135) и 136) следующего содержания:
"135) форму декларации для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00) согласно приложению 135 к настоящему приказу;
136) правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00)" согласно приложению 136 к настоящему приказу.";
дополнить приложениями 135 и 136 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июля 2023 года № 783
Приложение 135
к приказу Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
форма
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН/БИН – бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер;
КПН/ИПН - корпоративный подоходный налог /индивидуальный подоходный налог.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июля 2023 года № 783
Приложение 136 к приказу
Первого заместителя
Премьера Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2023 жылғы 21 шiлдедегi № 783 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 24 шiлдеде № 33151 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық кесімдерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларациясы (913.00-нысан)" деген Салық есептілігін жасау қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Аталған нысан 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсан арасында туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
1-тармақ:
мынадай мазмұндағы 135) және 136)-тармақтармен толықтырылсын:
"135) осы бұйрыққа 135-қосымшаға сәйкес бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларацияның нысаны (913.00-нысан);
136) осы бұйрыққа 136-қосымшаға сәйкес "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларация (913.00-нысан)" деген Салық есептілігін жасау қағидалары бекітілсін.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 135 және 136-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамаcында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 21 шілдедегі
№ 783 Бұйрығыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы "20" қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
135-қосымша
Нысан
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
ЖСН/БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі;
КТС/ЖТС – корпоративтік табыс салығы / жеке табыс салығы.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 21 шілдедегі
№ 783 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы "20" қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
136-қосымша

Правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога (форма 913.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного налога. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим розничного налога.
2. Настоящие Правила распространяются на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки декларации.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
7. Декларация составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
8. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации

Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін декларация" (913.00-нысан) салық есептілігін жасау қағидалары
Тарау 1. Жалпы ережелер
1. Осы "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін декларация (913.00 – нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және жеке (корпоративтік) табыс салығын есептеуге арналған "Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.
2. Осы Қағидалар 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+"– қосу, " – "– алу, "х" – көбейту, " / "– бөлу, " = " - тең.
Соманың теріс мәні декларацияның тиісті жолының бірінші сол торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта-қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда-салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
7. Декларацияны Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) қазақ және (немесе) орыс тілдерінде қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде жасайды, қол қояды, куәландырады (электрондық цифрлық қолтаңбамен).
8. Декларацияны тапсыру кезінде:
1) келу тәртібімен қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы қойылған белгі және мөрдің (мөртабанның) бедері бар салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады);
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші (салық агенті) почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда-салық төлеуші (салық агенті) Мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
Тарау 2. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме

9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика (налогового агента);
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица – доверительного управляющего или наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) организационно-правовая форма налогоплательщика.
Ячейка отмечается в строке "юридическое лицо", если налогоплательщик является юридическим лицом, в строке "индивидуальный предприниматель", если налогоплательщик является индивидуальным предпринимателем;
5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются если представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) Отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В:
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
8) код валюты указывается в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) БИН аппарата акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по месту нахождения индивидуального предпринимателя, которым признается место преимущественного осуществления деятельности, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов.
10. В разделе "Исчисленные налоги":
1) в строке 913.00.001 указывается сумма облагаемого дохода от реализации, определяемая:
юридическим лицом – в соответствии со статьями 225240 Налогового кодекса;
индивидуальным предпринимателем – аналогично порядку определения совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленного статьей 225 Налогового кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных статьями 226240 Налогового кодекса;

9. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес орындаған кезде немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда жолда сенімгерлікпен басқарушы – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлік басқарушы – заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) салық төлеушінің ұйымдық-құқықтық нысаны.
Егер салық төлеуші заңды тұлға болып табылса "заңды тұлға" жолында, егер салық төлеуші дара кәсіпкер болып табылса "дара кәсіпкер" жолындағы торкөз белгіленеді;
5) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабының 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Егер салық төлеуші А немесе В жолында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда, торкөздер белгіленеді:
А – сенімгерлік басқарушы;
В – сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы;
8) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес;
9) мемлекеттік кірістер органына тіркеу есебінен қойған кезде мәлімделген, қызметті басым жүзеге асыру орыны болып танылған дара кәсіпкердің орналасқан жері бойынша ауылдық округтiң, кенттің, ауылдың, ауылдық маңызы бар қаланың әкім аппаратының БСН көрсетіледі.
10. "Есептелген салықтар" деген бөлімде:
1) 913.00.001 жолында:
заңды тұлға – Салық кодексінің 225240-баптарына сәйкес;
дара кәсіпкер – Салық кодексінің 226240-баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Салық кодексінің 225-бабында белгіленген корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық табысты айқындау тәртібіне ұқсас айқындалатын, өткізуден түсетін салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;

2) в строке 913.00.001 I указываются суммы доходов, полученные от реализации товаров посредством осуществления электронной торговой площадки;
3) в строке 913.00.002 указывается сумма расходов работодателя по доходам его сотрудников;
4) в строке 913.00.003 указывается среднесписочная численность работников за налоговый период, в том числе:
в строке 913.00.003 I указывается среднесписочная численность работников за налоговый период – пенсионеров;
в строке 913.00.003 II указывается среднесписочная численность работников за налоговый период – инвалидов.
Среднесписочная численность работников за налоговый период определяется путем суммирования количества работников за каждый месяц налогового периода и деленная на общее количество месяцев налогового периода. Если среднесписочная численность работников за налоговый период составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
5) в строке 913.00.004 указывается сумма исчисленных налогов (КПН/ИПН).
11. В разделе "Сведения о расходов, запасах" заполняются по итогам года в декларации за соответствующий период 4-го квартала. Данный раздел относится к справочной информации, заполняется для сведения:
1) в строках 913.00.005 отражаются:
в строке 913.00.005 I запасы на начало календарного года;
в строке 913.00.005 II запасы на конец календарного года;
в строке 913.00.005 III приобретенные за календарный год;
2) в строке 913.00.006 отражаются расходы за календарный год, всего.
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которое заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
Местом нахождения юридического лица-резидента признается место нахождения его постоянно действующего органа, указываемое в учредительных документах.
Местом нахождения юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, признается место осуществления деятельности в Республике Казахстан, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в органе государственных доходов;

2) 913.00.001 I деген жолда электрондық сауда алаңын жүзеге асыру арқылы тауарларды өткізуден алынған кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 913.00.002 деген жолда жұмыс беруші оның қызметкерлерінің кірісі бойынша шығыстарының сомасы көрсетіледі;
4) 913.00.003 деген жолда салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі, оның ішінде:
913.00.003 I деген жолда салық кезеңі үшін жұмыскерлердің –зейнеткерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі
910.00.003 II деген жолда салық кезеңі үшін жұмыскерлердің – мүгедектің орташа тізімдік саны көрсетіледі.
Салық кезеңіндегі жұмыскерлердің орташа тізімдік саны салық кезеңінің әрбір айындағы жұмыскерлер санын жинақтау жолымен айқындалады және салық кезеңі айларының жалпы санына бөлінеді. Егер салық кезеңіндегі жұмыскерлердің орташа тізімдік саны 0,5-тен жоғары бөлшек мәнді құраса, онда мұндай мән бүтін бірлікке дейін дөңгелектенуге жатады, 0,5-тен төмен мән дөңгелектенуге жатпайды;
5) 910.00.004 деген жолда есептелген салықтардың сомасы (КТС/ЖТС) көрсетіледі.
11. "Шығыстар, запастар туралы мәліметтер" деген бөлімде 4-тоқсанның тиісті кезеңі үшін декларацияда жыл қорытындысы бойынша толтырылады. Бұл бөлім анықтамалық ақпаратқа жатады, мәлімет үшін толтырылады:
1) 913.00.005 деген жолдарда:
913.00.005 I деген жолда күнтізбелік жыл басындағы запастар;
913.00.005 II деген жолда күнтізбелік жыл соңындағы запастар;
913.00.005 III деген жолда күнтізбелік жылда сатып алынған запастар көрсетіледі;
2) 913.00.006 деген жолда салық кезеңіндегі барлық шығыстар көрсетіледі.
12. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" бөлімінде:
1) салық төлеушінің (басшының) тегі, аты әкесінің аты (ол болған кезде) жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны мемлекеттік кіріс органына тапсырған күні;
3) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік кіріс органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкер қызметінің басым жүзеге асырылатын орны дара кәсіпкердің орналасқан жері болып танылады.
Құрылтай құжаттарында көрсетілген оның тұрақты жұмыс істейтін органының орналасқан жері резидент заңды тұлғаның орналасқан жері болып танылады.
Қызметін тұрақты мекеме арқылы филиал, өкілдік ашпай жүзеге асыратын бейрезидент заңды тұлғаның орналасқан жері Мемлекеттік кіріс органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген Қазақстан Республикасындағы қызметті жүзеге асыру орны болып танылады;

4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации должностным лицом в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению приложения 1 к Декларации формы – 913.01 Исчисление налоговых обязательств по налогоплательщикам, применяющих специальный налоговый режим розничного налога
13. в Разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения 1 к Декларации, данные о ИИН/БИН налогоплательщика и о налоговом периоде, за который представляется налоговая отчетность указываются согласно подпунктов 1) и 2) пункта 9 настоящих Правил, и в строке о количестве мест осуществления деятельности, указывается количество мест осуществляемой деятельности, отраженных в данном приложений.
14. В разделе "Информация о месте осуществления деятельности":
1) в графе А отражается очередной порядковый номер;
2) в графе В отражается код Управления государственных доходов по месту фактически осуществляемой деятельности (например, индивидуальный предприниматель зарегистрирован по месту нахождения в Управлении государственных доходов (далее – УГД) по району Байконур города Астаны. Также имеются объекты в других УГД – по Есильскому району города Астаны, по Целиноградскому району Акмолинской области, по Ауэзовскому району города Алматы, соответственно в графе В отражаются все соответствующие УГД);
3) в графе C отражается город, село, где осуществляется деятельность;
4) в графе D отражается улица, проспект, микрорайон или квартал, где осуществляется деятельность;
5) в графе E отражается номер дома, где осуществляется деятельность;
6) в графе F отражается номер квартиры, офиса (комнаты, иного помещения), где осуществляется деятельность.
15. В разделе "Исчисленные налоги" указываются следующие данные:
1) в строке 913.01.001 отражается сумма расходов работодателя по доходам его работников.
Сумма, указанная в строке 913.01.001 переносится в основную декларацию в строку 913.00.002;
2) в графе G отражается соответствующая ставка, которая применяется в специальном налоговом режиме розничного налога, то есть 4 %, 8% и ставка, размер которой утвержден решением местного представительного органа с учетом снижения не более чем на 50 %;

4) декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кіріс органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Салық кодексінің 209-бабының 2-тармағына сәйкес лауазымды тұлғаның декларацияны қабылдау күні;
6) Мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның кіріс нөмірі;
7) пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Бөлшек салықтың арнайы салық режимін қолданатын салық төлеушілер бойынша салық міндеттемелерін есептеу – 913.01 нысанының декларациясына 1-қосымшаны толтыру бойынша түсініктеме
13. Декларацияға 1-қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде салық төлеушінің ЖСН/БСН туралы және салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі туралы деректер осы Қағидалардың 9-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес көрсетіледі және қызметті жүзеге асыру орындарының саны туралы жолда осы қосымшада көрсетілген жүзеге асырылатын қызмет орындарының саны көрсетіледі.
14. "Қызметті жүзеге асыру орны туралы ақпарат" деген бөлімде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмір көрсетіледі;
2) В бағанында нақты жүзеге асырылатын қызмет орны бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасының коды көрсетіледі (мысалы, дара кәсіпкер Астана қаласының Байқоңыр ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасында (бұдан әрі – МКБ) орналасқан жері бойынша тіркелген. Сондай – ақ Астана қаласының Есіл ауданы бойынша, Ақмола облысының Целиноград ауданы бойынша, Алматы қаласының Әуезов ауданы бойынша басқа да МКБ объектілері бар, тиісінше В бағанында барлық тиісті МКБ-лар көрсетіледі);
3) С бағанында қызмет жүзеге асырылатын қала, ауыл көрсетіледі;
4) D бағанында қызмет жүзеге асырылатын көше, даңғыл, шағын аудан немесе квартал көрсетіледі;
5) Е бағанында қызмет жүзеге асырылатын үйдің нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында қызмет жүзеге асырылатын пәтердің, офистің (бөлменің, өзге де үй-жайдың) нөмірі көрсетіледі.
15. "Есептелген салықтар" деген бөлімде мынадай деректер көрсетіледі:
1) 913.01.001-жолда жұмыс берушінің жұмыскерлерінің кірістері бойынша шығыстарының сомасы көрсетіледі.
913.01.001-жолда көрсетілген сома негізгі декларациядағы 913.00.002-жолға көшіріледі;
2) G бағанында бөлшек салықтың арнаулы салық режимінің тиісті мөлшерлемесін, яғни 4 %, 8% және жергілікті өкілді органның шешімімен 50 %-дан аспайтын төмендетуді ескере отырып, бекітілген мөлшерлеме көрсетіледі;

3) в графе H отражается сумма дохода, определяемая совокупно за налоговый период в общеустановленном порядке:
юридическим лицом – в соответствии со статьями 225240 Налогового кодекса;
индивидуальным предпринимателем – аналогично порядку определения совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленного статьей 225 Налогового кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных статьями 226240 Налогового кодекса.
Итоговая строка графы H переносится в основную декларацию в строку 913.00.001;
4) в графе I отражается удельный вес (%) облагаемого дохода в общей сумме облагаемого дохода, отраженной в итоговой графе H (например, сумма облагаемого дохода (графа "H") 300 000 тенге, итоговая сумма облагаемого дохода – 500 000 тенге. 300 000 / 500 000 *100 = 60%);
5) в графе J отражается сумма дохода, с учетом уменьшения на сумму расходов работодателя по доходам его работников (например, сумма облагаемого дохода (графа "H") 300 000 тенге, сумма расходов работодателя по доходам его работников (913.01.001) – 80 000 тенге, удельный вес облагаемого дохода 60%. Итого 300 000 – (80 000 Х 60%) = 252 000 тенге. То есть в графе J отражается сумма 252 000 тенге);
6) в графе K отражаются суммы исчисленных налогов (КПН/ИПН), которые определяются следующей формулой: сумма дохода, с учетом уменьшения на сумму расходов работодателя по доходам его работников умножается на ставку, отраженную в графе G.
Итоговая строка по графе K переноситься в основную декларацию в строку 913.00.004.

3) H бағанында жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық кезеңі үшін жиынтықта айқындалатын кіріс сомасы көрсетіледі:
заңды тұлға – Салық кодексінің 225240-баптарына сәйкес;
дара кәсіпкер – Салық кодексінің 226240-баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Салық кодексінің 225-бабында белгіленген корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық табысты айқындау тәртібіне ұқсас.
Н бағанының жиынтық жолы негізгі декларациядағы 913.00.001-жолға көшіріледі;
4) I бағанда Н бағанының қорытындысында көрсетілген салық салынатын кірістің жалпы сомасынан салық салынатын кірістің үлес салмағы (%) көрсетіледі (мысалы, салық салынатын кіріс сомасы ("H" бағаны) 300 000 теңге, салық салынатын кірістің жиынтық сомасы – 500 000 теңге. 300 000 / 500 000 *100 = 60%)
5) J бағанында жұмыс берушінің жұмыскерлерінің кірістері бойынша шығыстарының сомасына азайтуды ескере отырып, кіріс сомасы көрсетіледі (мысалы, салық салынатын кірістің сомасы ("H" бағаны) 300 000 теңге, жұмыс берушінің қызметкерлерінің кірістері бойынша шығыстарының сомасы (913.01.001-жол) – 80 000 теңге, салық салынатын кірістің үлес салмағы 60%. Барлығы 300 000 - (80 000 х 60%) = 252 000 теңге.
Яғни J бағанында 252 000 теңге сомасы көрсетіледі);
6) K бағанында есептелген салықтардың (КТС/ЖТС) сомалары көрсетіледі, олар мынадай формуламен айқындалады: жұмыс берушінің жұмыскерлерінің кірістері бойынша шығыстарының сомасына азайтуды ескере отырып, кіріс сомасы G бағанында көрсетілген мөлшерлемеге көбейтіледі.
K бағаны бойынша жиынтық жолы негізгі декларациядағы 913.00.004 - жолға көшіріледі.