Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2023 года № 33219.
В соответствии с пунктом 1 статьи 27 и статьей 36 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", подпунктом 179) пункта 15 Положения Министерства просвещения Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан "Об утверждении Правил признания документов об образовании, а также перечня зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документы об образовании которых признаются на территории Республики Казахстан" от 19 июля 2021 года № 352 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23626).
3. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
"__" ________ 2023 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"__" ________ 2023 г.
Утвержден приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 28 июля 2023 года № 230
Правила признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании
Глава 1. Общие положения

Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 230 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 тамызда № 33219 болып тіркелді.
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-тармағына және 36-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің 15-тармағының 179) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекітілсін.
2. "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 19 шілдедегі № 352 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23626 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"__" ________ 2023 ж.
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2023 жылғы "__" ________
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 28 шілдедегі
№ 230 Бұйрығымен
бекітілген
Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании (далее – Правила) разработаны в соответствии подпунктом 52) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании физических лиц, получивших образование в зарубежных организациях образования, в том числе их филиалах, а также в научных центрах и лабораториях.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) признание документов об образовании – официальное подтверждение документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования, в том числе их филиалами, а также научными центрами и лабораториями;
2) Единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в сфере оказания государственных услуг, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;
3) экспертная оценка – официальное установление равнозначности зарубежного документа об образовании с учетом национального законодательства и предоставление его обладателю академических и (или) профессиональных прав в целях доступа к продолжению обучения и (или) трудоустройству;
4) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации.
3. Признание документов об образовании осуществляется по отношению к физическому лицу (далее – услугополучатель).
4. Государственная услуга "Признание документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (далее – государственная услуга) оказывается Министерством просвещения Республики Казахстан посредством Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр развития высшего образования" для осуществления соответствующих процедур признания (далее – Услугодатель).
5. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.

1. Осы Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 52) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңы) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелдік білім беру ұйымдарында, оның ішінде олардың филиалдарында, сондай-ақ ғылыми орталықтар мен зертханаларда білім алған жеке адамдардың орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі туралы құжаттарын тану қағидаларының тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім туралы құжаттарды тану – бұл шетелдік білім беру ұйымдары, оның ішінде олардың филиалдары, сондай-ақ ғылыми орталықтар мен зертханалар берген білім туралы құжаттарды ресми растау;
2) бiрыңғай байланыс орталығы – мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті орган айқындаған, көрсетiлетiн қызметтi алушыларға мемлекеттiк және өзге де қызметтер көрсету мәселелерi бойынша – ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөнiндегi ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;
3) сараптамалық бағалау – білім туралы шетелдік құжаттың ұлттық заңнаманы ескере отырып, оның иегерінің оқуын жалғастыруға және/немесе жұмысқа орналасуына қол жеткізу мақсатында академиялық және (немесе) кәсіби құқықтарын бере отырып, оның тең маңыздылығын ресми түрде белгілеу;
4) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі.
3. Білім туралы құжаттарды тану жеке адамдарға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қатысты жүзеге асырылады.
4. "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі құжаттарды танудың тиісті рәсімдерін жүзеге асыру үшін "Жоғары білім беруді дамыту ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші) арқылы көрсетеді.
5. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мәліметтер енгізуді қамтамасыз етеді.

6. Уполномоченный орган в области образования Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней извещает услугодателей, некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также Единый контакт-центр, о внесенных изменениях и дополнениях в настоящие Правила.
Глава 2. Порядок признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании
7. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам с приложением документов, указанных в подпункте 1) пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) либо через Государственную корпорацию.
При обращении услугополучателя на получение государственной услуги через Государственную корпорацию работник Государственной корпорации осуществляет прием документов и выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов, при предоставлении услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия отказывает в приеме документов и выдает расписку согласно приложению 2 к Правилам. День приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
При направлении заявления через портал сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного сотрудника в течение 1 (одного) рабочего дня. При направлении неполного пакета документов ответственный сотрудник услугодателя отказывает в приеме/в дальнейшем рассмотрении заявления услугополучателя.
8. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень основных требований), включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги отражен в приложении 3 к Правилам.
Параграф 1. Порядок признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании
9. Признанию подлежат документы о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании физических лиц, получивших образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях в том числе их филиалах, а также в научных центрах и лабораториях.
Признание документов об образовании осуществляется путем установления подлинности документа об образовании, установления наличия у организации образования (научного центра, лаборатории), выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности на момент его выдачи, проведения экспертной оценки при необходимости.

6. Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы уәкілетті органы 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы көрсетілетін қызметті берушілерге, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация), "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына хабарлайды.
2-тарау. Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану тәртібі
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметіне қойылатын Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы не Мемлекеттік корпорация арқылы жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметті алуға жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді, көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық емес топтамасын, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде құжаттарды қабылдаудан бас тартады және Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қолхат береді.
Өтініш портал арқылы жіберілген кезде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына қайта жібереді, ол жауапты қызметкерді 1 (бір) жұмыс күні ішінде айқындайды. Құжаттар топтамасы толық жіберілмеген жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері көрсетілетін қызметті алушының өтінішін қабылдаудан/одан әрі қараудан бас тартады. Өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
8. Мемлекеттік көрсетілетін қызметіне қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Негізгі талаптардың тізбесі), оның ішінде процестің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген.
1-параграф. Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану тәртібі
9. Құжаттарды тануға басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік білім беру ұйымдары, оның ішінде олардың филиалдары, сондай-ақ ғылыми орталықтар мен зертханаларда білім алған жеке адамдардың орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттар жатады.
Білім туралы құжаттарды тану білім туралы құжаттың түпнұсқалығын анықтау, білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында (ғылыми орталықта, зертханада) оны беру кезінде тиісті білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуын анықтау, қажет болған жағдайда сараптамалық бағалау жүргізу арқылы жүзеге асырылады.

10. При поступлении услугодателю полного пакета документов на признание легализованных или апостилированных документов об образовании через портал либо Государственную корпорацию:
1) сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного сотрудника в течение 1 (одного) рабочего дня;
2) ответственный сотрудник услугодателя в течение 8 (восьми) рабочих дней проводит процедуру признания документов об образовании в соответствии с международными договорами (соглашениями) по вопросам признания документов об образовании, имеющими юридическую силу на территории Республики Казахстан.
При поступлении документов о религиозном образовании ответственный сотрудник услугодателя привлекает специалистов соответствующей отрасли.
При отсутствии международных договоров проводит процедуру признания путем экспертной оценки документа об образовании на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан, при необходимости привлекает специалистов соответствующих отраслей;
3) на основании признания/экспертной оценки ответственного сотрудника услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней издается приказ о признании документа об образовании, либо дается мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 9 Перечня основных требований;
4) на основании приказа о признании документа об образовании в течение 2 (двух) рабочих дней оформляется удостоверение о признании документа об образовании по форме согласно приложению 4 или 5 к Правилам;
5) результат оказания государственной услуги:
при обращении через портал электронное удостоверение о признании документа об образовании направляется в "личный кабинет" услугополучателя или уполномоченного представителя на основании электронной копии доверенности в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью;
при обращении через Государственную корпорацию ответственный сотрудник ответственного структурного подразделения подготавливает сопроводительное письмо и направляет удостоверение о признании документа об образовании в Государственную корпорацию. При этом, услугодатель обеспечивает доставку результата государственной услуги в Государственную корпорацию не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
11. При поступлении услугодателю полного пакета документов на признание не легализованных или не апостилированных документов об образовании через портал либо Государственную корпорацию:

10. Заңдастырылған немесе апостильденген білім туралы құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі портал не Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде жауапты қызметкерді айқындайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының аумағында заңдық күші бар білім туралы құжаттарды тану мәселелері бойынша халықаралық шарттарға (келісімдерге) сәйкес білім туралы құжаттарды тану рәсімін жүргізеді;
Діни білім туралы құжаттар келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері тиісті саланың мамандарын тартады.
Халықаралық шарттар болмаған кезде білім туралы құжаттың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін сараптамалық бағалау жолымен тану рәсімін жүргізеді, қажет болған жағдайда тиісті салалардың мамандарын тартады.
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері тану/сараптамалық бағалау негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы бұйрық шығарады не Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беріледі;
4) білім туралы құжатты тану туралы бұйрықтың негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша білім туралы құжатты тану туралы куәлік ресімделеді
5) мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
портал арқылы жүгінген кезде білім туралы құжатты тану туралы электрондық куәлік электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сенімхаттың электрондық көшірмесі негізінде көрсетілетін қызметті алушының немесе уәкілетті өкілдің "жеке кабинетіне" жіберіледі;
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері ілеспе хат дайындайды және білім туралы құжатты тану туралы куәлікті Мемлекеттік корпорацияға жібереді. Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей жеткізуді қамтамасыз етеді.
11. Көрсетілетін қызметті берушіге заңдастырылмаған немесе апостильденбеген білім туралы құжаттарды тануға арналған құжаттардың толық топтамасы портал не Мемлекеттік корпорация арқылы келіп түскен кезде:

1) сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного сотрудника в течение 1 (одного) рабочего дня.
2) ответственный сотрудник услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления заявления направляет официальный запрос в зарубежную организацию образования, научный центр или лабораторию с целью получения подтверждения факта выдачи документа об образовании и наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление образовательной деятельности;
3) ответственный сотрудник услугодателя с момента направления официального запроса в течение 8 (восьми) рабочих дней ожидания ответа проводит процедуру признания документов об образовании в соответствии с международными договорами (соглашениями) по вопросам признания документов об образовании, имеющими юридическую силу на территории Республики Казахстан.
При поступлении документов о религиозном образовании ответственный сотрудник услугодателя привлекает специалистов соответствующей отрасли.
При отсутствии международных договоров проводит процедуру признания путем экспертной оценки документа об образовании на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан, при необходимости привлекает специалистов соответствующих отраслей;
4) если организация образования, научный центр или лаборатория, выдавшая документ об образовании, в течение 20 (двадцати) рабочих дней не представит ответ на официальный запрос услугодателя (электронной почтой либо официально), ответственный сотрудник услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней оформляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 9 Перечня основных требований;
5) при получении ответа на основании признания/экспертной оценки ответственного сотрудника услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней издается приказ о признании документа об образовании, либо дается мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 9 Перечня основных требований;
6) на основании приказа о признании документа об образовании в течение 2 (двух) рабочих дней оформляется удостоверение о признании документа об образовании по форме согласно приложению 4 или 5 к Правилам.
7) результат оказания государственной услуги:
при обращении через портал электронное удостоверение о признании документа об образовании направляется в "личный кабинет" услугополучателя или уполномоченного представителя на основании электронной копии доверенности в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью;
при обращении через Государственную корпорацию ответственный сотрудник ответственного структурного подразделения подготавливает сопроводительное письмо и направляет удостоверение о признании документа об образовании в Государственную корпорацию. При этом, услугодатель обеспечивает доставку результата государственной услуги в Государственную корпорацию не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.

1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде жауапты қызметкерді айқындайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері өтініш келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты беру фактісін және білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуын растауды алу мақсатында шетелдік білім беру ұйымына, ғылыми орталыққа немесе зертханаға ресми сұрау салу жібереді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері ресми сұрау салу жіберілген сәттен бастап жауапты күту барысында Қазақстан Республикасының аумағында заң күші бар білім туралы құжаттарды тану мәселелері бойынша халықаралық шарттарға (келісімдерге) сәйкес білім туралы құжаттарды тану рәсімін жүргізеді.
Діни білім туралы құжаттар келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері тиісті саланың мамандарын тартады.
Халықаралық шарттар болмаған кезде білім туралы құжаттың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін сараптамалық бағалау жолымен тану рәсімін жүргізеді, қажет болған жағдайда тиісті салалардың мамандарын тартады;
4) егер білім беру ұйымы, ғылыми орталық немесе білім туралы құжат берген зертхана 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің ресми сұрау салуына (электрондық пошта немесе ресми түрде) жауап бермесе, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде құжаттарды қайтару туралы дәлелді жауапты ресімдейді;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкерінің тану/сараптамалық бағалау негізінде оң жауап алған жағдайда 2 (екі) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы бұйрық шығарылады не Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беріледі;
6) білім туралы құжатты тану туралы бұйрықтың негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжатты тану туралы куәлік ресімделеді;
7) мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
портал арқылы жүгінген кезде білім туралы құжатты тану туралы электрондық куәлік электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сенімхаттың электрондық көшірмесі негізінде көрсетілетін қызметті алушының немесе уәкілетті өкілдің "жеке кабинетіне" жіберіледі;
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері ілеспе хат дайындайды және білім туралы құжатты тану туралы куәлікті Мемлекеттік корпорацияға жібереді. Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей жеткізуді қамтамасыз етеді.

12. Процедуру признания документов об образовании не проходят обладатели документов об образовании организаций образования стран, подписавших следующие международные договоры (соглашения), освобождающие от признания:
1) Соглашение Содружества Независимых Государств "О сотрудничестве в области образования" от 15 мая 1992 года.
2) Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
13. Документы об образовании стран, подписавших международные договора (соглашения) о взаимном признании, признаются в следующем порядке:
1) установление подлинности документа об образовании, если документ об образовании не легализован или не апостилирован;
2) установление наличия у организации образования (научного центра, лаборатории), выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности на момент его выдачи.
Признание документов об образовании стран, подписавших международные договора (соглашения) о взаимном признании осуществляется на основании выдачи услугодателем удостоверения по форме согласно приложению 4 к Правилам.
14. При отсутствии международных договоров (соглашений) о взаимном признании документы об образовании признаются с проведением экспертной оценки в следующем порядке:
1) установление подлинности документа об образовании, если документ об образовании не легализован или не апостилирован;
2) установление наличия у организации образования (научного центра, лаборатории), выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности на момент его выдачи;
3) оценка уровня образования и (или) квалификации;
4) оценка периодов обучения;
5) оценка сроков и формы обучения;
6) определение равноценности академических и (или) профессиональных прав, предоставляемых обладателю документа об образовании в государстве, в котором выдан этот документ, правам, которые предоставляются соответствующим документам об образовании установленного образца в Республике Казахстан;
7) определение наличия дополнительного образования (при выявлении различий в уровне образования, периодах обучения, сроках и форме обучения);
8) определение наличия практических навыков и опыта работы по специальности или образовательной программе (при выявлении различий в уровне образования, периодах обучения, сроках и форме обучения).
15. При проведении экспертной оценки и выявления различий в уровне образования, периодах обучения, сроках и форме обучения признание документа об образовании проводится с учетом документов, подтверждающих обучение и получение дополнительного образования, наличие практических навыков и опыта работы по заявленной специальности или образовательной программе свыше 5 лет.
Если в документе об образовании, выданном зарубежной организацией образования, научным центром или лабораториями указываются квалификации, отсутствующие в классификаторах направлений подготовки кадров или квалификации, специальности по уровням образования Республики Казахстан, установление соответствия содержания образования проводится по родственному направлению подготовки кадров или квалификации, специальности.

12. Білім туралы құжаттарды тану рәсімінен танудан босататын мынадай халықаралық шарттарға (келісімдерге) қол қойған елдердің білім беру ұйымдарының білімі туралы құжаттардың иегерлері өтпейді:
1) 1992 жылғы 15 мамырдағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының "Білім беру саласындағы ынтымақтастық туралы" келісімі.
2) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарты.
13. Өзара тану туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) қол қойған елдердің білімі туралы құжаттар мынадай тәртіппен танылады:
1) Егер білім туралы құжат заңдастырылмаған немесе апостиль қойылмаған болса, білім туралы құжаттың түпнұсқалығын белгілеу;
2) білім туралы құжат берген білім беру ұйымында (ғылыми орталықта, зертханада) оны беру сәтінде тиісті білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуын белгілеу.
Өзара тану туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) қол қойған елдердің білімі туралы құжаттарды тану көрсетілетін қызметті берушінің Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік беруі негізінде жүзеге асырылады.
14. Өзара тану туралы халықаралық шарттар (келісімдер) болмаған кезде білім туралы құжаттар мынадай тәртіппен сараптамалық бағалау жүргізе отырып танылады:
1) егер білім туралы құжат заңдастырылмаған немесе апостиль қойылмаған болса, білім туралы құжаттың түпнұсқалығын белгілеу;
2) білім туралы құжат берген білім беру ұйымында (ғылыми орталықта, зертханада) оны беру сәтінде тиісті білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуын белгілеу;
3) Білім және (немесе) біліктілік деңгейін бағалау;
4) оқу кезеңдерін бағалау;
5) оқыту мерзімдері мен нысанын бағалау;
6) осы құжат берілген мемлекетте білім туралы құжатты иеленушіге берілетін академиялық және (немесе) кәсіптік құқықтардың Қазақстан Республикасында белгіленген үлгідегі білім туралы тиісті құжаттарға берілетін құқықтарға тең екендігін айқындау;
7) қосымша білімнің болуын айқындау (білім беру деңгейінде, оқу кезеңдерінде, оқыту мерзімдері мен нысанындағы айырмашылықтар анықталған кезде);
8) мамандық немесе білім беру бағдарламасы бойынша практикалық дағдылар мен жұмыс тәжірибесінің болуын айқындау (білім беру деңгейінде, оқу кезеңдерінде, оқыту мерзімдері мен нысанында айырмашылықтар анықталған кезде).
15. Сараптамалық бағалау жүргізу және білім беру деңгейіндегі, оқыту кезеңдеріндегі, оқыту мерзімдері мен нысанындағы айырмашылықтарды анықтау кезінде білім туралы құжатты тану қосымша білім алуды және оқуды, мәлімделген мамандық немесе білім беру бағдарламасы бойынша 5 жылдан астам практикалық дағдылар мен жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттарды ескере отырып жүргізіледі.
Егер шетелдiк бiлiм беру ұйымы, ғылыми орталық немесе зертханалар берген бiлiм туралы құжатта Қазақстан Республикасының бiлiм беру деңгейлерi бойынша кадрлар даярлау бағыттарының немесе бiлiктiлiктердiң, мамандықтардың сыныптауыштарында жоқ бiлiктiлiктер көрсетiлген жағдайда, білім беру мазмұны оқытудың тиісті саласы немесе біліктілік, мамандық бойынша жүзеге асырылады.

16. По результатам процедуры признания документов об образовании услугодатель принимает одно из следующих решений:
1) о признании документа об образовании согласно предоставленному документу об образовании с предоставлением права на продолжение обучения и (или) трудоустройство для категории документов, указанных в пункте 13 Правил;
2) о признании документа об образовании по соответствующему уровню/степени образования, специальности или образовательной программе/направлению подготовки кадров, квалификации с предоставлением права на продолжение обучения и (или) трудоустройство для категории документов, указанных в пункте 14 Правил;
3) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
17. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных в пункте 9 Перечня основных требований, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, месте и способе проведения заслушивания для возможности услугополучателю выразить позицию по предварительному решению. Уведомление (извещение) направляется текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения о мотивированном отказе.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается услугодателем в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение об оказании государственной услуги, либо формирует мотивированный отказ.
18. Удостоверение о признании, мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги выдается через Государственную корпорацию лично услугополучателю или третьему лицу по нотариальной удостоверенной доверенности либо направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
Глава 3. Порядок выдачи дубликата удостоверения о признании документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании
19. При перемене фамилии, имени или отчества (при его наличии), утери, порчи удостоверения о признании документа об образовании выдается дубликат удостоверения о признании (далее – дубликат).

16. Білім туралы құжаттарды тану рәсімінің нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші төмендегі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Қағидаларға 14-тармағында көрсетілген құжаттар санаты үшін оқуды жалғастыруға және (немесе) жұмысқа орналасуға құқық бере отырып, ұсынылған құжат бойынша білім туралы құжатқа сәйкес білім туралы құжатты тану туралы;
2) Қағидаларға 15-тармағында көрсетілген құжаттар санаты үшін оқуды жалғастыруға және (немесе) жұмысқа орналасуға құқық бере отырып, тиісті білім деңгейі/дәрежесі, мамандығы немесе кадрлар даярлау бағыты, біліктілігі бойынша білімі туралы құжатты тану туралы;
3) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
17. Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, орны мен тәсілі туралы хабарлайды. Хабарлама (Хабарлама) ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе электрондық мекен-жай бойынша не хабарламаны немесе шақыруды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып мәтіндік хабарламамен жіберіледі.
Тыңдау туралы хабарлама дәлелді бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету туралы шешім қабылдайды не дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
18. Тану туралы куәлік, білімі туралы құжаттарды қайтару немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті алушыға немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша үшінші тұлғаға беріледі не көрсетілетін қызметті берушінің басшысының немесе уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
3-тарау. Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктердің телнұсқаларын беру тәртібі
19. Тегі, аты немесе әкесінің аты (бар болған жағдайда) өзгерген, білімі туралы құжатты тану туралы куәлік жоғалған, бүлінген жағдайда тану туралы куәліктің телнұсқасы (бұдан әрі – телнұсқа) беріледі.

20. Для получения дубликата услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или портал заявление по форме согласно приложению 6 к Правилам с приложением документов, указанных в подпункте 2) пункта 8 Перечня основных требований.
21. На выдаваемом бланке удостоверения в правом верхнем углу проставляется запись "Дубликат".
22. При поступлении услугодателю полного пакета документов на выдачу дубликатов удостоверений о признании документов об образовании через портал либо Государственную корпорацию:
1) сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного сотрудника в течение 1 (одного) рабочего дня.
2) сотрудник структурного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней подтверждает факт выдачи удостоверения о признании и перенаправляет его ответственному сотруднику услугодателя;
3) ответственный сотрудник услугодателя оформляет дубликат удостоверения о признании документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 9 Перечня основных требований в течение 2 (двух) рабочих дней;
4) руководитель услугодателя подписывает дубликат удостоверения о признании документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 9 Перечня основных требований в течение 1 (одного) рабочего дня;
5) результат оказания государственной услуги:
при обращении через портал электронный дубликат удостоверения о признании документа об образовании направляется в "личный кабинет" услугополучателя или уполномоченного представителя на основании электронной копии доверенности в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью;
при обращении через Государственную корпорацию ответственный сотрудник ответственного структурного подразделения подготавливает сопроводительное письмо и направляет дубликат удостоверения о признании документа об образовании в Государственную корпорацию. При этом, услугодатель обеспечивает доставку результата государственной услуги в Государственную корпорацию не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг
23. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и Законом о государственных услугах.

20. Телнұсқаны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жібереді.
21. Берілген куәлік бланкісінің оң жақ жоғары бұрышына "Телнұсқа" деген жазу жазылады.
22. Көрсетілетін қызметті берушіге білім туралы құжаттардың тану туралы куәліктеріне телнұсқаларын беруге арналған құжаттардың толық топтамасы портал не Мемлекеттік корпорация арқылы келіп түскен кезде:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде жауапты қызметкерді айқындайды;
2) құрылымдық бөлімшенің қызметкері 3 (үш) жұмыс күні ішінде тану туралы куәлікті беру фактісін растайды және оны көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкеріне жолдайды;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасын немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасына немесе Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағына сәйкес бас тарту туралы дәлелді жауапқа қол қояды;
5) мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
портал арқылы жүгінген кезде білім туралы құжатты тану туралы электрондық куәліктің телнұсқасы электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сенімхаттың электрондық көшірмесі негізінде көрсетілетін қызметті алушының немесе уәкілетті өкілдің "жеке кабинетіне" жіберіледі;
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде жауапты құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкері ілеспе хат дайындайды және білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасын Мемлекеттік корпорацияға жібереді. Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей жеткізуді қамтамасыз етеді.
4 тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, мемлекеттік корпорацияның және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
23. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
24. Жалоба подается в административный орган, должностному лицу, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
Административный орган, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом административный орган, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
25. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам признания
документов о среднем,
техническом и
профессиональном,
послесреднем образовании
Форма
Республиканское
государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный центр развития
высшего образования"
Министерства науки и высшего
образования Республики Казахстан
от*_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_________________________
Гражданство:
*__________________________
Документ, удостоверяющий личность
(паспорт/удостоверение личности):
*__________________________
(номер, серия, дата и кем выдан)
__________________________
Адрес проживания:
__________________________
__________________________
(наименование страны, области,
города, района,
переулка/улицы/проспекта,
номер дома и квартиры)
Контактные данные
*Тел.:_______________________
*Эл.почта:___________________
(мобильный, рабочий/домашний
телефоны, адрес электронной почты)
Место работы или учебы:
____________________________
Заявление
Прошу Вас*_____________________________________________________________
(признать образование)
Цель*___________________________________________________________________
(трудоустройство, продолжение обучения)
_________________________________________________________________________
Вид, серия и номер документа об образовании*________________________________
_________________________________________________________________________
(аттестат, диплом, свидетельство, удостоверение, сертификат)
Кем выдан*_______________________________________________________________
(полное наименование организации образования, страна)
по специальности/направлению*______________________________________________
(полное наименование)
Присвоенная квалификация/ степень*_________________________________________
__________________________________________________________________________
(полное наименование)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Согласен(на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах. "___"________________20___года ___________
(подпись) *- обязательно к заполнению.
Приложение 2
к Правилам признания документов
о среднем, техническом и
профессиональном, послесреднем
образовании
Расписка об отказе в приеме документов

Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
24. Шағым әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік органға, лауазымды адамға беріледі.
Әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
25. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Орта, техникалық және кәсіптік,
орта білімнен кейінгі білім
туралы құжаттарды тану
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігінің
"Жоғары білім беруді
дамыту ұлттық орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда) *
________________________
Азаматтығы: *____________
*_______________________
Жеке басын растайтын құжаты
(паспорт/жеке куәлік):
*_______________________
(нөмірі, сериясы, күні
және кім бергені)
________________________
Тұрғылықты мекенжайы:
________________________
________________________
(ел, облыс, қала, аудан, көше
атауы, үй және пәтер нөмрі)
Байланыс деректері *______
*Тел.:______________________
*Эл.пошта: ________________
(ұялы, жұмыс/үй телефондары,
электрондық пошта адресі)
Жұмыс немесе оқу орны:
*_______________________
________________________
Өтініш
Сізден білім туралы құжатты *_________________________________________
(жұмысқа орналасу, оқуды жалғастыру)
_________________________________________ мақсатымен тануды өтінемін.
Білім туралы құжаттың түрі, сериясы және нөмірі*________________________
___________________________________________________________________
(диплом, аттестат, куәлік, сертификат)
Кім берген*_________________________________________________________
(білім беру ұйымының, ғылыми орталықтың, зертхананың, елдің толық атауы)
Мамандық/бағыты бойынша*_________________________________________
___________________________________________________________________
(толық атауы)
Берілген біліктілік/ дәреже*___________________________________________
(толық атауы)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін. Ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығы
үшін толық жауап беремін.
"___"______________20____жыл _____________________________ (жеке қолы)
*- толтырылуы міндетті.
Орта, техникалық және кәсіптік,
орта білімнен кейінгі білім
туралы құжаттарды
тану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Үлгі _______________________
__________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының тегі, аты,
әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
(бұдан әрі - Т.А.Ә.)
(бар болған жағдайда)
__________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
__________________________
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному Правилами, а также документов с истекшим сроком действия, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1. ___________________________________;
2. ___________________________________;
3.……. Настоящая расписка составлена в двух экземплярах, по одному для каждой стороны. _______________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) работника
Государственной корпорации (подпись)
Телефон:_______________
получил: __________________________________________________________________
Ф.И.О.(при его наличии)/подпись услугополучателя
"___"____________20____г.
Приложение 3
к Правилам признания документов
о среднем, техническом и
профессиональном, послесреднем
образовании
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги: "Признание документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании"
Наименование подвида государственной услуги:
1) "Признание документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании";
2) "Выдача дубликата удостоверения о признании документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании".
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр развития высшего образования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
По всем подвидам:
1) через Государственную корпорацию
2) посредством веб-портала "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
Срок рассмотрения заявления о признании легализованных или апостилированных документов об образовании составляет:
- при обращении через портал – 15 (пятнадцать) рабочих дней
- при обращении в подразделения Государственной корпорации-25 (двадцать пять) рабочих дней
Срок рассмотрения заявления о признании не легализованных и не апостилированных документов об образовании составляет:
- при обращении через портал – 35 (тридцать пять) рабочих дней
- при обращении в подразделения Государственной корпорации-45 (сорок пять) рабочих дней
Срок рассмотрения заявления о выдаче дубликата составляет:
При обращении в подразделения Государственной корпорации – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
При обращении через портал – 7 (семь) рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут;
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – не более 15 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) / бумажная:
"Признание документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании";
"Выдача дубликата удостоверения о признании документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании".
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги:

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы, Сіздің Қағидаларда көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған, сондай-ақ қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1. _______________________;
2. _______________________;
3. _______________________
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалған.
___________________________________________________ _____________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (Мем.корпорация қызметкері) (қолы)
Телефон: __________________________
Алдым: _____________________________________________________
мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/қолы
20_____жылғы "____" ______________
Орта, техникалық және кәсіптік,
орта білімнен кейінгі білім
туралы құжаттарды
тану қағидаларын
3-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы: "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану"
Мемлекеттік қызметтің кіші түрінің атауы:
1) "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану";
2) "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасын беру".
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Жоғары білім беруді дамыту ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
Барлық кіші түрлер үшін:
1) Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы.
3
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі
Білім туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі:
-портал арқылы жүгінген кезде - 15 (он бес) жұмыс күні
- Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде - 25 (жиырма бес) жұмыс күні
Білім туралы заңдастырылмаған және жарияланбаған құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі:
- портал арқылы жүгінген кезде - 35 (отыз бес) жұмыс күні
- Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде - 45 (қырық бес) жұмыс күні
Телнұсқа беру туралы өтінішті қарау мерзімі:
Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде - 15 (он бес) жұмыс күні.
Портал арқылы жүгінген кезде - 7 (жеті) жұмыс күні.
Құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға тапсыру
үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 минут;
Көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 минуттан аспайды.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды түрінде (ішінара автоматтандырылған):
Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану;
Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасын беру.
Қағаз түрінде:
Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану;
Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасын беру.
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі:

1) при обращении в Государственную корпорацию:
– удостоверение о признании документов об образовании согласно приложениям 4 или 5 к Правилам;
- дубликат удостоверения о признании документов об образовании согласно приложениям 4 или 5 к Правилам;
- мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктом 9 настоящего Перечня.
2) при обращении на портал:
– удостоверение о признании документа об образовании в электронной форме согласно приложениям 4 или 5 к Правилам;
- дубликат удостоверения о признании документов об образовании в электронной форме согласно приложениям 4 или 5 к Правилам;
- мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктом 9 настоящего Перечня.
При обращении услугополучателя за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе, результат оказания государственной услуги оформляется в бумажной форме, заверяется печатью и подписью руководителя или уполномоченного на это лица услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
Условие выдачи результата оказания государственной услуги:
- выдача документов услугополучателю осуществляется при предъявлении удостоверения личности услугополучателем или его представителя через Государственную корпорацию;
- на портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в Личном кабинете услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Условие хранения услугодателем, Государственной корпорацией невостребованных в срок документов:
При обращении услугополучателя за результатом государственной услуги в указанный срок, услугодатель обеспечивает их хранение по месту приема до получения услугополучателем.
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение одного месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения.
При обращении услугополучателя по истечении одного месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение одного рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная/бумажная
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
№ п/п
Наименование услуг
Цена за 1 единицу в размере месячного расчетного показателя (МРП)
1
Признание документов о среднем образовании
6 МРП
2
Признание документов о техническом и профессиональном, послесреднем образовании
8 МРП
3
Выдача дубликата удостоверения о признании документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании
3 МРП
Стоимость оказания государственной услуги определена в соответствии со статьей 146 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Оплата не подлежит возврату при принятии услугодателем заявления на рассмотрение.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
–Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаларға сәйкес білім туралы құжаттарды тану туралы куәлік;
- Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаларға сәйкес білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасы;
- осы Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
2) порталға жүгінген кезде:
–Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаларға сәйкес білім туралы құжатты электрондық нысанда тану туралы куәлік;
- Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаларға сәйкес электрондық нысанда білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасы;
- осы Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесіне қағаз жеткізгіште жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі қағаз нысанда ресімделеді, көрсетілетін қызметті берушінің басшысының немесе осыған уәкілеттік берілген адамның мөрімен және қолымен куәландырылады.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің басшысының немесе уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру шарты:
- көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды беру көрсетілетін қызметті алушы немесе оның өкілі Мемлекеттік корпорация арқылы жеке куәлігін көрсеткен кезде жүзеге асырылады;
- порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі және сақталады.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның мерзімінде талап етілмеген құжаттарды сақтау шарты:
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мерзімде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесіне жүгінген кезде көрсетілетін қызметті беруші оларды көрсетілетін қызметті алушы алғанға дейін қабылдау орны бойынша сақтауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация құжаттардың сақталуын бір ай бойы қамтамасыз етеді, содан кейін оларды көрсетілетін қызметті берушіге одан әрі сақтау үшін береді.
Көрсетілетін қызметті алушы бір ай өткеннен кейін жүгінген кезде, Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық/қағаз түрінде.
6
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны жинау тәсілдері
№ п/п
Қызмет атауы
1 бірліктің бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (АЕК)
1
Орта білім туралы құжаттарды тану
6 МРП
2
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану
8 МРП
3
Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасын беру.
3 МРП
Мемлекеттік қызметті көрсету құнын "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 146-бабына сәйкес айқындалып Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын төлеу қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші өтінімді қарастыруға қабылдаған жағдайда, төлем қайтарылмайды.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) Услугодателя - с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди по выбору услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно бронирование очереди посредством портала;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются в следующий рабочий день).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1. Для получения удостоверения о признании документа об образовании представляются следующие документы
- при обращении в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) заявление о признании документов об образовании по форме согласно приложению 1 к Правилам;
3) копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему с нотариально засвидетельствованным переводом (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати.
При выдаче документа об образовании в стране-участнике международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации и (или) апостилирование документов об образовании, представляется нотариально засвидетельствованная копия документа об образовании и приложения к нему с нотариально засвидетельствованным переводом (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати, штампа;
Засвидетельствование перевода документов на казахский или русский язык, указанным в настоящем пункте осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
В случаях осуществления ограничительных мероприятий соответствующими государственными органами, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории услугополучатель представляет копию документа об образовании и приложения к нему, вместе с их нотариально засвидетельствованными переводами (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати, штампа.

1) Көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен.
2) Мемлекеттік корпорацияда - дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ға дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
Қабылдау "электронды" кезек тәртібімен, жеделдетіп қызмет көрсетусіз, көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жүзеге асырылады, портал арқылы кезекті броньдауға болады.
3) Порталда - құжаттарды қабылдау жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілісті есептемегенде тәулік бойы жүзеге асады (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттар тізімі
1.1. Білім туралы құжатты тану туралы куәлікті алу үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
- Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
1) нотариат куәландырған сенімхат негізінде иеленушінің немесе уәкілетті өкілдің цифрлық құжаттар сервисі (жеке басын сәйкестендіру үшін) арқылы жеке басын куәландыратын және (немесе) электрондық құжат нысанындағы құжат;
2) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
3) білімі туралы заңдастырылған немесе апостильденген құжаттың көшірмесі және оған қосымшаның нотариат куәландырған аудармасымен (егер құжат толығымен шет тілінде болса), мөрдің аудармасын қоса алғанда.
Заңдастырудың күшін жоюды және (немесе) білім туралы құжаттарға апостиль қоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шартқа (келісімге) қатысушы елде білім туралы құжатты беру кезінде білім туралы құжаттың және оған қосымшаның қағаз нотариалды куәландырылған көшірмесі және мөрді, мөртабанды аударуды қоса алғанда, нотариат куәландырған аударма (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады;
Осы тармақта көрсетілген құжаттардың қазақ немесе орыс тілдеріне аударылуын куәландыруды Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары жүзеге асырады.
Тиісті мемлекеттік органдар шектеу іс-шараларын жүзеге асырған, төтенше жағдай енгізілген, белгілі бір аумақта әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың және оған қосымшаның көшірмесін, олардың нотариат куәландырған аудармаларымен бірге (егер құжат толығымен шет тілінде болса) мөрді, мөртабанды аударуды қоса алғанда ұсынады.

4) для нерезидентов Республики Казахстан – копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык);
5) сведения об оплате (не требуется при повторном обращении при отсутствии ответа на запрос);
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
- при обращении через портал:
1) заявление о признании документов об образовании по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему с нотариально засвидетельствованным переводом (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати.
При выдаче документа об образовании в стране-участнике международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации и (или) апостилирование документов об образовании, представляется электронная нотариально засвидетельствованная копия документа об образовании и приложения к нему с нотариально засвидетельствованным переводом (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати;
Засвидетельствование перевода документов на казахский или русский язык, указанным в настоящем пункте осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
В случаях осуществления ограничительных мероприятий соответствующими государственными органами, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории услугополучатель представляет электронную копию документа об образовании и приложения к нему, вместе с их нотариально засвидетельствованными переводами (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати, штампа.
3) для нерезидентов Республики Казахстан – электронная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык).
4) сведения об оплате (не требуется при повторном обращении при отсутствии ответа на запрос);
2. Для получения дубликата удостоверения о признании документов об образовании предоставляются следующие документы:
- при обращении в Государственную корпорацию:

4) Қазақстан Республикасының бейрезиденттер үшін – білімі туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (қазақ немесе орыс тіліне аудармасы бар).
5) төлем туралы мәліметтер (сұрау салуға жауап болмаған кезде қайта жүгінген кезде талап етілмейді);
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
- портал арқылы жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) білімі туралы заңдастырылған немесе апостильденген құжаттың және оған қосымшаның мөрдің аудармасын қоса алғанда, нотариат куәландырған аудармасымен (егер құжат толығымен шет тілінде болса) электрондық көшірмесі.
Заңдастырудың күшін жоюды және (немесе) білім туралы құжаттарға апостиль қоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шартқа (Келісімге) қатысушы елде білім туралы құжатты беру кезінде білім туралы құжаттың және оған қосымшаның электрондық нотариалды куәландырылған көшірмесі және мөрдің, мөртаңбаның аудармасын қоса алғанда, нотариат куәландырған аударма (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады;
Осы тармақта көрсетілген құжаттардың қазақ немесе орыс тілдеріне аударылуын куәландыруды Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары жүзеге асырады.
Тиісті мемлекеттік органдар шектеу іс-шараларын жүзеге асырған, төтенше жағдай енгізілген, белгілі бір аумақта әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесін, олардың нотариат куәландырған аудармаларымен бірге (егер құжат толығымен шет тілінде болса) мөрді, мөртабанды аударуды қоса алғанда ұсынады.
3) Қазақстан Республикасының бейрезиденттер үшін – білімі туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (қазақ немесе орыс тіліне аудармасы бар).
4) төлем туралы мәліметтер (сұрау салуға жауап болмаған кезде қайта жүгінген кезде талап етілмейді).
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салуды қабылдау/бас тарту мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
2. Білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
- Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:

1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) заявление о выдаче дубликата по форме согласно приложению 6 к Правилам;
3) если обладатель удостоверения о признании изменил фамилию, имя или отчество (при наличии) после его получения, необходимо представить копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии), или актовую запись о браке или о расторжении брака (с переводом на казахский или русский язык);
4) подлинник удостоверения о признании (при наличии);
5) Для нерезидентов Республики Казахстан - нотариально-засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык);
6) квитанция об оплате.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
- При обращении через портал:
1) заявление о выдаче дубликата по форме согласно приложению 6 к Правилам;
2) если обладатель удостоверения о признании изменил фамилию, имя или отчество (при наличии) после его получения, необходимо представить копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии), или актовую запись о браке или о расторжении брака (с переводом на казахский или русский язык);
3) подлинник удостоверения о признании (при наличии);
4) для нерезидентов Республики Казахстан - электронная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык);
5) сведения об оплате.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

1) нотариат куәландырған сенімхат негізінде иеленушінің немесе уәкілетті өкілдің цифрлық құжаттар сервисі (жеке басын сәйкестендіру үшін) арқылы жеке басын куәландыратын және (немесе) электрондық құжат нысанындағы құжат;
2) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша телнұсқа беру туралы өтініш;
3) Егер тану туралы куәліктің иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болса) өзгерткен болса, тегін, атын немесе әкесінің атын өзгерту жазбасы актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесін немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы актілік жазба (қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен);
4) тану туралы куәліктің түпнұсқасы (егер бар болса);
5) Қазақстан Республикасының бейрезиденттер үшін-білімі туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі (қазақ немесе орыс тіліне аудармасы бар);
6) төлем туралы түбіртек (қайта жүгінген кезде талап етілмейді) ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
- Порталға жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша телнұсқа беру туралы өтініш;
2) Егер тану туралы куәліктің иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болса) өзгерткен болса, тегін, атын немесе әкесінің атын өзгерту жазбасы актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесін немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы актілік жазба (қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен);
3) тану туралы куәліктің түпнұсқасы (егер бар болса);
4) Қазақстан Республикасының бейрезиденттер үшін-білімі туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (қазақ немесе орыс тіліне аудармасы бар);
5) төлем туралы мәліметтер ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
4) отрицательный ответ на запрос о подтверждении факта выдачи документа об образовании или отсутствие права на осуществление соответствующей образовательной деятельности у организации образования, выдавшей документ об образовании;
5) представление документов об образовании стран, непризнанных Республикой Казахстан в качестве субъекта международного права, либо зарубежная организация образования, не признана уполномоченным органом в области образования страны выдачи;
6) несоответствие иностранной образовательной программы ни к одному из уровней образования и (или) направлений подготовки (специальностей, профессий) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) отсутствие ответа на запрос о подтверждении факта выдачи документа об образовании и права на осуществление соответствующей образовательной деятельности у организации образования, выдавшей документ об образовании.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае отказа в соответствии с подпунктами 1), 2),3) и 7) настоящего пункта услугополучатель при повторном обращении не производит новую оплату за государственную услугу.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающим его жизнедеятельность, при необходимости прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартуы;
4) білім туралы құжатты беру фактісін растау туралы сұрау салуға теріс жауап немесе білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында тиісті білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болмауы;
5) Қазақстан Республикасы Халықаралық құқық субъектісі ретінде танымайтын елдердің білімі туралы құжаттарды не шетелдік білім беру ұйымын беру елінің білім беру саласындағы уәкілетті органы мойындамаса;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шетелдік білім беру бағдарламасының білім беру деңгейлерінің және (немесе) даярлау бағыттарының (мамандықтардың, кәсіптердің) ешқайсысына сәйкес келмеуі;
7) білім туралы құжатты беру фактісін және білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында тиісті білім беру қызметін жүзеге асыру құқығын растау туралы сұрау салуға жауаптың болмауы.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушының қайта жүгінуіне болады.
Осы тармақтың 1), 2), және 7) тармақшаларына сәйкес бас тартылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы қайта жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін жаңа төлем жүргізбейді.
10
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы ұсыну ерекшеліктерін ескеретін өзге де талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді.
Субъект мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторландырудан өтеді, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Заңнамада белгіленген тәртіпте өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүруді, бағдарлануды жүзеге асыру қабілеттерінен немесе мүмкіндігінен толық немесе жартылай айырылған көрсетілетін қызметті алушылардан мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш беру жолымен Мемлекеттік корпорация қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.

Контактный телефон справочной службы услугодателя по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 28-75-27. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя по вопросам оказания государственной услуги, Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 4
к Правилам признания документов
о среднем, техническом и
профессиональном, послесреднем
образовании
Форма
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр развития высшего образования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
УДОСТОВЕРЕНИЕ о признании зарубежного документа об образовании
(действительно с подлинником документа об образовании и его нотариально засвидетельствованным переводом)
БТ № ____________
Настоящим удостоверяется, что документ об образовании________________________
__________________________________________________________________________
(название документа, серия, номер и дата выдачи)
выданный на имя___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
организацией ______________________________________________________________
(наименование организации образования, научного центра, лаборатории, выдавшей
документ об образовании, страна)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
признается в Республике Казахстан с предоставлением его обладателю права________
__________________________________________________________________________
(продолжение обучения и (или) трудоустройство)
Основание: ________________________________________________________________
(номер и дата решения услугодателя)
Место печати Руководитель_______________
(подпись)
Регистрационный номер № "___"______20 _____года
Приложение 5
к Правилам признания документов
о среднем, техническом и
профессиональном, послесреднем
образовании
Форма
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр развития высшего образования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
УДОСТОВЕРЕНИЕ о признании зарубежного документа об образовании
(действительно с подлинником документа об образовании и его нотариально засвидетельствованным переводом)
БТ I № ___________
Настоящим удостоверяется, что документ об образовании________________________
__________________________________________________________________________
(название документа, серия, номер и дата выдачи)
выданный на имя __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
организацией      ______________________________________________________________
(наименование организации образования, научного центра, лаборатории, выдавшей документ об образовании, страна) признается в Республике Казахстан (уровень/степень образования, специальность или образовательная программа / направление подготовки кадров, квалификация)____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
с предоставлением его обладателю права_______________________________________
(продолжение обучения и (или) трудоустройство)
Основание: ________________________________________________________________
(номер и дата решения услугодателя)
Место печати Руководитель_____________________
(подпись)
Регистрационный номер № "___"________20 _____года
Приложение 6
к Правилам признания
документов о среднем,
техническом и профессиональном,
послесреднем образовании
Форма
Республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный центр развития
высшего образования"
Министерства науки и высшего
образования Республики Казахстан
от*_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_________________________
Гражданство:
*__________________________
Документ, удостоверяющий личность
(паспорт/удостоверение личности):
*__________________________
(номер, серия, дата и кем выдан)
__________________________
Адрес проживания:
__________________________
__________________________
(наименование страны, области,
города, района,
переулка/улицы/проспекта,
номер дома и квартиры)
Контактные данные
*Тел.:______________________
*Эл.почта:__________________
(мобильный, рабочий/домашний
телефоны, адрес электронной почты)
Место работы или учебы:
____________________________
Заявление
Прошу Вас*_______________________________________________________________
(выдать дубликат удостоверения о признании документа об образовании)
Причина __________________________________________________________________
(в связи с утерей/порчей удостоверения или др.)
Вид, серия и номер документа об образовании* _________________________________
__________________________________________________________________________
(диплом, аттестат, свидетельство, удостоверение, сертификат)
Кем выдан*________________________________________________________________
(полное наименование организации образования, страна)
по специальности/направлению*______________________________________________
__________________________________________________________________________
(полное наименование)
Присвоенная квалификация/ степень*_________________________________________
__________________________________________________________________________
(полное наименование)
Согласен(на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"___"________________20___года
_______________________________ (подпись) *- обязательно к заполнению.

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 28-75-27. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу тәртібінде көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметі, мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығының 1414, 8-800-080-7777 телефондары арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Орта, техникалық және кәсіптік,
орта білімнен кейінгі білім
туралы құжаттарды
тану қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Жоғары білім беруді дамыту ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны Білім туралы шетелдік құжатты тану туралы КУӘЛІК (білім туралы құжаттың түпнұсқасымен және оның нотариалды расталған аудармасымен нақты)
БТ __________
Осы білім туралы құжат ____________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы, нөмірі және берілген күні)
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________________________________________________________ атына берілген
оқу орны _________________________________________________________________
(білім туралы құжатты берген ұйымның, ғылыми орталықтың, зертхананың, елдің атауы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында танылып
________________________________________________ құқығымен куәландырылады
(оқуды жалғастыру және (немесе) жұмысқа орналасу)
Негіздеме:________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті беруші шешімінің нөмірі мен күні)
Басшы__________________М.О (қолы)
Тіркеу нөмірі №___________________
20 жылғы "___" ________________
Орта, техникалық және кәсіптік,
орта білімнен кейінгі білім
туралы құжаттарды
тану қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Жоғары білім беруді дамыту ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны Білім туралы шетелдік құжатты тану туралы КУӘЛІК (білім туралы құжаттың түпнұсқасымен және оның нотариалды расталған аудармасымен нақты)
БТ І __________
Осы білім туралы құжат _____________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы, нөмірі және берілген күні)
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________________________________________________________ атына берілген
оқу орны _________________________________________________________________
(білім туралы құжатты берген ұйымның, ғылыми орталықтың, зертхананың, елдің атауы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
______Қазақстан Республикасында (деңгейі/білім дәрежесі, мамандығы немесе білім
беру бағдарламасы/ біліктілік, кадрларды дайындау бағыты
бойынша) _________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
сәйкес құқықтық теңдігімен танылсын ________________________________________
(білім алуға және (немесе) кәсіби қызметке қол жеткізу)
Негіздеме:_________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті беруші шешімінің нөмірі мен күні)
Басшы______________М.О (қолы)
Тіркеу нөмірі № ______________
20 жылғы "____" ___________
Орта, техникалық және кәсіптік,
орта білімнен кейінгі білім
туралы құжаттарды
тану қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ғылым
және жоғары білім
министрлігінің
"Жоғары білім беруді дамыту
ұлттық орталығы" шаруашылық
жүргізу құқығындағы
республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
__________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
___________________________
___________________________
(бар болған жағдайда)
Азаматтығы: *______________
___________________________
Жеке басын растайтын құжаты
(паспорт/жеке куәлік):
*__________________________
___________________________
(нөмірі, сериясы, күні
және кім бергені)
___________________________
___________________________
Тұрғылықты мекен жайы: ____
___________________________
(ел, облыс, қала, аудан,
көше атауы, үй және пәтер
нөмрі)
___________________________
Байланыс деректері*________
*Тел.:______________________
*Эл.пошта: ________________
(ұялы, жұмыс/үй телефондары,
электрондық пошта адресі)
___________________________
___________________________
Жұмыс немесе оқу орны:*____
___________________________
Өтініш
Сізден _________________________________________________________
(білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасын беру)
Себебі _________________________________________________________
(куәліктің жоғалуы/бүлінуін/ тегі, аты немесе әкесінің аты өзгеруі және т.б.)
Білім туралы құжаттың түрі, сериясы және нөмірі _____________________
________________________________________________________________
(диплом, аттестат, куәлік, сертификат)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(білім беру ұйымының, ғылыми орталықтың, зертхананың, елдің толық атауы)
________________________________________________________________
______________________________________________ мамандық бойынша
(толық атауы)
берілген біліктілік/дәрежесі ________________________________________
_________________________________________________________________
(толық атауы)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін. Ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығы толық жауап
беремін.
20_____жылғы "____"______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) жеке қолы немесе уәкілетті өкіл)
*- толтырылуы міндетті.