О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 33 "Об утверждении Методики по проведению конъюнктурных обследований предприятий и организаций"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2023 года № 33230.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 33 "Об утверждении Методики по проведению конъюнктурных обследований предприятий и организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14896) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Методики по проведению конъюнктурных обследований предприятий";
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и с подпунктом 20) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Утвердить прилагаемую Методику по проведению конъюнктурных обследований предприятий";
Методику по проведению конъюнктурных обследований предприятий и организаций, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту национальных счетов совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту национальных счетов Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства в работе.

"Кәсіпорындар мен ұйымдардың конъюнктуралық зерттеуін жүргізу бойынша әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 ақпандағы № 33 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2023 жылғы 31 шiлдедегі № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 тамызда № 33230 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіпорындар мен ұйымдардың конъюнктуралық зерттеуін жүргізу бойынша әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 ақпандағы № 33 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14896 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіпорындардың конъюнктуралық зерттеуін жүргізу бойынша әдістемені бекіту туралы";
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоса беріліп отырған Кәсіпорындардың конъюнктуралық зерттеуін жүргізу бойынша әдістеме бекітілсін";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіпорындар мен ұйымдардың конъюнктуралық зерттеуін жүргізу бойынша әдістеме осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ұлттық шоттар департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ұлттық шоттар департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыста басшылыққа алу үшін жеткізсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Ж. Шаймарданов
Приложение 1 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 31 июля 2023 года № 15
Утвержден приказом
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от "14" февраля 2017 года № 33
Методика по проведению конъюнктурных обследований предприятий
Глава 1. Общие положения
1. Методика по проведению конъюнктурных обследований предприятий (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. Настоящая Методика определяет основные аспекты и методы получения статистической информации с целью получения краткосрочных экономических индикаторов позволяющих оценить текущее финансово-экономическое состояние и прогнозировать циклы экономической активности предприятий.
3. Методика предназначена для использования в статистической деятельности сотрудниками Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и его территориальными подразделениями.
4. Для проведения конъюнктурных обследований используются данные общегосударственных статистических наблюдений квартальной периодичности.
Глава 2. Объекты обследования
5. Конъюнктурные обследования проводятся по предприятиям по списку сформированным путем целенаправной выборки. Общее количество предприятий попавших в список составляет не менее 6% от генеральной совокупности.
6. Основным признаком для формирования списка предприятий является численность работников, вид экономической деятельности, а также активность предприятия.
7. По основному виду экономической деятельности конъюнктурные обследования проводятся в следующих разделах:
сельского хозяйства;
промышленности;
строительства;
торговли;
транспорта;
связи.
8. Обследование представляет собой получение первичных статистических данных путем анкетирования респондентов по общегосударственному статистическому наблюдению, которые дают качественную оценку положения дел на предприятии, а также прогноз возможных изменений в ближайшее время. На основании полученных оценок осуществляется мониторинг и прогнозирование циклов экономической активности предприятий.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының басшысы
Ж. Шаймарданов
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2023 жылғы 31 шілдедегі
№ 15 бұйрығына
1- қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2017 жылғы "14" ақпандағы
№ 33 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіпорындардың конъюнктуралық зерттеуін жүргізу бойынша әдістеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіпорындардың конъюнктуралық зерттеуін жүргізу бойынша әдістеме (бұдан әрі - Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Осы Әдістеме кәсіпорындардың ағымдағы қаржы-экономикалық жағдайын бағалауға және кәсіпорындардың экономикалық белсенділігі циклдерін болжамдауға мүмкіндік беретін қысқа мерзімді экономикалық индикаторларды алу мақсатында статистикалық ақпаратты алудың негізгі аспектілерін және әдістерін анықтайды.
3. Әдістеме статистикалық қызметте Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы және оның аумақтық бөлімше қызметкерлерінің пайдалануына арналған.
4. Конъюнктуралық зерттеулер жүргізу үшін тоқсандық кезеңділіктегі жалпымемлекеттік статистикалық байқау деректері пайдаланылады.
2-тарау. Зерттеу объектілері
5. Конъюнктуралық зерттеулер мақсатты іріктеме арқылы қалыптастырылған тізім бойынша кәсіпорындар бойынша жүргізіледі. Тізімге кірген кәсіпорындардың жалпы саны бас жиынтықтан кем дегенде 6% құрайды.
6. Жұмыскерлер саны, экономикалық қызмет түрі, сондай-ақ кәсіпорынның белсенділігі кәсіпорындардың тізімін қалыптастыру үшін негізгі белгі болып табылады.
7. Экономикалық қызметтің негізгі түрі бойынша конъюнктуралық зерттеулер келесі салаларда жүргізіледі:
өнеркәсіп;
ауыл шаруашылығы;
құрылыс;
сауда;
көлік;
байланыс.
8. Зерттеу өз кәсіпорындарындағы жағдайға сапалы баға беретін, сондай-ақ кәсіпорынның жақын арадағы ықтимал өзгерістерін болжамдайтын респонденттерге жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша сауалнама жүргізу арқылы алғашқы статистикалық деректерді алудан тұрады. Алынған бағалаудың нәтижесінде мониторинг және кәсіпорындардың экономикалық белсенділігі циклдерін болжамдау жүзеге асырылады.

Глава 3. Обработка анкет и подготовка аналитических материалов
9. При обработке полученных от респондентов анкет по вопросам качественного характера подсчитывается относительная частота каждого варианта ответа в процентах. Также рассчитывается разница относительных частот положительных и отрицательных ответов на вопросы, которая представляет индекс изменений и называется "балансом".
10. Под балансом понимается разность долей респондентов, отметивших "увеличение" ("улучшение") и "уменьшение" ("ухудшение") показателя хозяйственной деятельности обследуемого предприятия, в процентах. Баланс рассчитывается в целях сравнения оценок респондентов относительно показателей производственно-хозяйственной деятельности на обследуемых предприятиях в разных периодах.
11. Индексы изменений смещаются выше и ниже нулевой отметки. Положительный знак индекса означает подъем экономической деятельности, а расстояние от нулевой отметки - величину подъема. Индекс изменений показывает направление и величину изменений.
12. По результатам ежеквартальных конъюнктурных обследований различных секторов экономики осуществляется подготовка аналитических материалов о состоянии финансово-хозяйственной деятельности предприятий.
13. Результаты обследований деловой активности предприятий промышленности, строительства и торговли позволяют получить количественную и качественную оценку прошлого, текущего и будущего (краткосрочного) состояния секторов экономики.
14. На основании полученных данных строятся индексы предпринимательской уверенности, которые являются индикаторами тенденций развития отрасли и характеризуют изменение экономической ситуации на предприятиях.
Глава 4. Построение и применение "Индекса предпринимательской уверенности"
15. В промышленности, индекс предпринимательской уверенности агрегируется из трех показателей (составляющих):
1) ожидаемого объема произведенной продукции, выполненных работ и оказанных услуг;
2) фактически сложившегося спроса на основной вид готовой продукции;
3) физического объема товарно-материальных запасов.
16. Индекс предпринимательской уверенности рассчитывается по результатам ответов на вопросы об изменениях показателей, указанных в пункте 15 настоящей Методики, и представляет среднее арифметическое "балансов" долей респондентов, отметивших "увеличение" и "уменьшение" каждого показателя. Товарно-материальные запасы рассчитывается с противоположным знаком.
17. В строительстве индекс предпринимательской уверенности агрегируется из двух показателей (составляющих):
1) объем новых заказов;

3-тарау. Сауалнамаларды өңдеу және талдамалық материалдарды дайындау
9. Сапалық сипаттағы мәселелер бойынша респонденттерден алынған сауалнамаларды өңдеу кезінде әр жауап нұсқасының салыстырмалы жиілігі пайызбен есептеледі. Сондай-ақ сұрақтарға оң және теріс жауаптардың салыстырмалы жиілілік айырмасы есептеледі, ол өзгерістер индексін білдіреді және "теңгерім" деп аталады.
10. Теңгерім деп зерттелетін кәсіпорынның шаруашылық қызметінің "көбеюі" (жақсаруы) және "азаюын" (нашарлауы) көрсеткіштерін пайызбен белгілеген респонденттер үлестерінің айырмасы түсініледі. Теңгерім әртүрлі кезеңдерде зерттелетін кәсіпорындардағы өндірістік-шаруашылық қызметінің көрсеткіштеріне қатысты респонденттердің бағалауларын салыстыру мақсатында есептеледі.
11. Өзгерістер индекстері нөлдік белгіден жоғарыға және төменге ауысады. Индекстің оң белгісі экономикалық қызметтің жоғарылағанын, ал нөлдік белгіден ара қашықтық - жоғарылау шамасын білдіреді. Өзгерістер индексі өзгерістердің бағытын және шамасын көрсетеді.
12. Әртүрлі экономика секторының тоқсан сайынғы конъюнктуралық зерттеулерінің нәтижелері бойынша кәсіпорындардың қаржы-шаруашылық қызметінің жағдайы туралы талдамалық материалдарын дайындау жүзеге асырылады.
13. Өнеркәсіп, құрылыс және сауда кәсіпорындарының іскерлік белсенділігін зерттеу нәтижелері экономика секторларының өткен ағымдағы және болашақтағы (қысқа мерзімді) жағдайын сандық және сапалық бағасын алуға мүмкіндік береді.
14. Алынған деректердің негізінде саланың даму үрдісінің индикаторы болып табылатын және кәсіпорынның экономикалық жағдайының өзгерісін сипаттайтын кәсіпкерлік сенімділік индекстері құрылады.
4-тарау. "Кәсіпкерлік сенімділік индексін" құрастыру және қолдану
15. Өнеркәсіпте кәсіпкерлік сенімділік индексі үш көрсеткіштен (құрамдас бөліктерден) агрегатталады:
1) өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың және көрсетілген қызметтердің күтілетін көлемі;
2) дайын өнімнің негізгі түріне нақты қалыптасқан сұраныс;
3) тауарлық-материалдық қорлардың нақты көлемі.
16. Кәсіпкерлік сенімділік индексі осы Әдістеменің 15-тармағында көрсетілген көрсеткіштердің өзгеруі туралы сұрақтардың жауаптары нәтижелері бойынша есептеледі және көрсеткіштің "көбеюі" және "азаюы" белгілеген респонденттер үлесінің орташа арифметикалық "теңгерімін" білдіреді. Тауарлық-материалдық қорлар қарсы белгімен есептеледі.
17. Құрылыста кәсіпкерлік сенімділік индексі екі көрсеткіштен (құраушылардан) агрегатталады:
1) жаңа тапсырыстар көлемі;

2) будущей тенденции численности работников, занятых на предприятии.
18. В торговле, индекс предпринимательской уверенности агрегируется из трех показателей (составляющих):
1) текущих изменений экономического положения;
2) ожидаемых изменений экономического положения;
3) физического объема товарно-материальных запасов.
19. Для каждого показателя рассчитывается баланс – разница долей респондентов, отметивших "увеличение" и "уменьшение" каждого показателя.
Глава 5. Построение и применение "Оценка уровня экономической активности предприятий"
20. Расчет оценки экономической активности рассчитывается на основе диффузионного индекса.
При оценке экономической активности используются шесть показателей (составляющих):
1) объем новых заказов;
2) численность работников, занятых на предприятии;
3) объемы товарно-материальных запасов;
4) сроки поставок сырья и материалов;
5) численность работников, занятых на предприятии в следующем квартале;
6) для сельскохозяйственной, промышленной деятельности используется показатель ассортимента реализуемой и производимой продукции, для строительства, торговли, транспорта, связи используется показатель ожидаемого объема произведенной продукции, выполненных работ и оказанных услуг.
Все показатели равнозначны по весам для расчета оценки экономической активности.
21. Под диффузионным индексом оценки экономической активности подразумевается сумма долей предприятий ответивших на вопрос положительно и 0,5 доли предприятий ответивших на вопрос нейтрально.
где:
– диффузионный индекс оценки уровня экономической активности;
– доля предприятий ответивших на вопрос положительно, отметивших "увеличение" на вопросы по показателям "Объем новых заказов", "Численность работников, занятых на предприятии", "Объемы товарно-материальных запасов", "Численность работников, занятых на предприятии в следующем квартале", "Ассортимент реализуемой и производимой продукции", "Ожидаемый объем произведенной продукции, выполненных работ и оказанных услуг", а также отметивших уменьшение по показателю "Сроки поставок сырья и материалов".
– доля предприятий ответивших на вопрос нейтрально, отметивших "без изменений".
22. Первичные статистические данные, для оценки экономической активности полученные по анкетам взвешиваются по логарифмированным объемам производства за предыдущий год (либо по численности работников, занятых на предприятии).
23. Сезонная корректировка оценки экономической активности осуществляется методом Arima1

2) кәсіпорында жұмыспен қамтылған жұмыскерлерр санының ағымдағы үрдісі.
18. Саудада кәсіпкерлік сенімділік индексі үш көрсеткіштен (құрамдас бөліктерден) агрегатталады:
1) экономикалық жағдайдың ағымдағы өзгерістері;
2) экономикалық жағдайдың күтілетін өзгерістері;
3) тауарлық-материалдық қорлардың нақты көлемі.
19. Әр көрсеткіш үшін теңгерім – әр көрсеткіштің "көбеюін" немесе "азаюын" белгілеген респонденттер үлесінің айырмашылығы есептеледі.
5-тарау. "Кәсіпорындардың экономикалық белсенділік деңгейін бағалауды" құру және қолдану
20. Экономикалық белсенділікті бағалауды есептеу диффузиялық индекс негізінде есептеледі.
Экономикалық белсенділікті бағалау кезінде алты көрсеткіш (құрамдас бөліктер) пайдаланылады:
1) жаңа тапсырыстардың көлемі;
2) кәсіпорында жұмыспен қамтылған жұмыскерлердің саны;
3) тауарлық-материалдық қорлардың көлемі;
4) шикізат пен материалдарды жеткізу мерзімі;
5) келесі тоқсанда кәсіпорында жұмыспен қамтылған жұмыскерлердіңң саны;
6) ауылшаруашылық, өнеркәсіп қызметі үшін сатылатын және өндірілетін өнім ассортиментінің көрсеткіші пайдаланылады, құрылыс, сауда, көлік, байланыс үшін өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтердің күтілетін көлемінің көрсеткіші пайдаланылады.
Экономикалық белсенділікті бағалауды есептеуге арналған барлық көрсеткіштердің салмақтар бойынша мәні бірдей.
21. Экономикалық белсенділікті бағалауға арналған диффузиялық индекс сұраққа оң жауап берген кәсіпорындар үлесінің және сұраққа бейтарап жауап берген кәсіпорындардың 0,5 үлестерінің қосындысы болып табылады.
мұнда:
– экономикалық белсенділік деңгейін бағалауға арналған диффузиялық индекс.
- "жаңа тапсырыстардың көлемі" "кәсіпорында жұмыспен қамтылған жұмыскерлердің саны", "тауарлық-материалдық қорлардың көлемі", "келесі тоқсанда кәсіпорында жұмыспен қамтылған жұмыскерлердің саны", "сатылатын және өндірілетін өндірілген өнімнің ассортименті", "өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың және көрсетілген қызметтердің күтілетін көлемі" көрсеткіштері бойынша сұрақтарға оң жауап берген, "ұлғаюын" белгілеген, сондай-ақ "шикізат пен материалдарды жеткізу мерзімдері" көрсеткіші бойынша төмендеуін белгілеген кәсіпорындардың үлесі.
- "өзгеріс жоқты" белгілеген, сұраққа бейтарап жауап берген кәсіпорындардың үлесі.
22. Сауалнамалар бойынша алынған, экономикалық белсенділікті бағалауға арналған бастапқы статистикалық деректер өткен жылғы өндірістің логарифмделген көлемдері бойынша (немесе кәсіпорында жұмыспен қамтылған жұмыскерлердің саны бойынша) өлшенеді.
23. Экономикалық белсенділікті бағалауды маусымдық түзету Arima1 әдісімен жүзеге асырылады.

24. Консолидированная оценка экономической активности формируется взвешено по весам отраслей промышленности, сельского хозяйства, строительства, торговли, транспорта, связи в совокупном валовой добавленной стоимости.

24. Экономикалық белсенділікті шоғырландырылған бағалау жиынтық жалпы қосылған құнға байланысты өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, құрылыс, сауда, көлік, байланыс салаларының салмақтары бойынша өлшене отырып, қалыптастырылады.