Об утверждении профессионального стандарта "Социальный работник в области здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 августа 2023 года № 146. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2023 года № 33325
В соответствии с пунктом 7 статьи 64 Социального кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт "Социальный работник в области здравоохранения", согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной защиты
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 августа 2023 года № 146
Профессиональный стандарт "Социальный работник в области здравоохранения"
Глава 1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Социальный работник в области здравоохранения" (далее – Профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 7 статьи 64 Социального кодекса Республики Казахстан, устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, сертификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
2) установленный уровень квалификации – уровень квалификации, присваиваемый квалифицированным рабочим кадрам, владеющим профессией и практическими навыками, необходимые для выполнения простых задач в определенной области трудовой деятельности (возможность получения квалификации по ускоренной форме обучения, профессиональная подготовка);

"Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыскер" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 23 тамыздағы № 146 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 24 тамызда № 33325 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 64-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыскер" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 23 тамыздағы
№ 146 бұйрығына
қосымша
"Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыскер" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыскер" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – Кәсіптік стандарт) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 64-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде персоналды кәсіпорындарды оқытуға, білім беру ұйымдарының жұмыскерлері мен түлектерін сертификаттауға және персоналын басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі бар және денсаулық сақтау саласындағы сертификаты бар медицина жұмыскер;
2) белгіленген біліктілік деңгейі – белгілі бір жұмыс саласында қарапайым міндетларды орындау үшін, қажетті кәсіп пен практикалық дағдыларды иеленетін білікті жұмысшыларға берілетін біліктілік деңгейі (оқу, кәсіптік оқытудың жеделдетілген нысанында біліктілік алу мүмкіндігі);

3) квалификация – степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
4) уровень квалификации – обобщенные требования к знаниям, умениям и широким компетенциям работников, дифференцируемые по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
5) повышенный уровень квалификации – уровень квалификации, присваиваемый квалифицированным рабочим кадрам, владеющим сложными (смежными) профессиями и практическими навыками выполнения работ во всех отраслях экономики, связанными с высокими технологиями и профессиональной деятельностью (на базе основного среднего и (или) общего среднего образования в колледжах и высших колледжах);
6) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
7) социальный работник в области здравоохранения – специалист техническим и профессиональным (средне специальное, среднее профессиональное) (социальное, медицинское, психологическое) образованием, имеющий сертификат или свидетельство о прохождении повышения квалификации по профилю;
8) вид трудовой деятельности – выделенный завершенный этап технологического процесса, объединяющий занятия (профессии или должности) в профессиональный стандарт;
9) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
10) карта профессиональных квалификаций – систематизированное отображение занятий (профессий или должностей) по уровням квалификации в отрасли (виде трудовой деятельности) с установленными между ними взаимосвязями, карта профессиональной квалификации является приложением к отраслевой рамке квалификаций;
11) профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
12) пользователь профессиональных стандартов – работники, работодатели, организации (органы), осуществляющие деятельность по сертификации и присвоению квалификации, государственные органы;
13) профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;

3) біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайын болу дәрежесі;
4) біліктілік деңгейі – күрделілік, стандартты емес еңбек әрекеттері, жауапкершілік және дербестік параметрлері бойынша сараланған қызметкерлердің біліміне, дағдыларына және кең құзыреттеріне қойылатын жалпылама талаптар. біліктілік деңгейі;
5) біліктіліктің жоғары деңгейі – экономиканың жоғары технологиялармен және кәсіптік қызметпен байланысты барлық салаларында (колледждерде және жоғары колледждерде негізгі орта білім беру және (немесе) негізгі жалпы орта білім беру негізінде)) жұмыстарды орындауда күрделі (сала) кәсіптерді және практикалық дағдыларды иеленетін білікті жұмысшыларға берілетін біліктілік деңгейі;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыскер – бейіні бойынша біліктілігін арттыру туралы сертификаты немесе сертификаты бар техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) (әлеуметтік, медициналық, психологиялық) білімі бар маман;
8) еңбек қызметінің түрі – кәсіптерді (кәсіптерді немесе лауазымдарды) кәсіптік стандартқа біріктіретін технологиялық процестің арнайы аяқталған кезеңі;
9) еңбек функциясы – еңбек үдерісінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
10) кәсіби біліктілік картасы – саладағы (жұмыс түрі) біліктілік деңгейлері бойынша кәсіптердің, (кәсіптердің немесе лауазымдардың) олардың арасында орнатылған қатынастармен жүйелі бейнеленуі, кәсіптік біліктілік картасы салалық біліктілік шеңберінде қосымша болып табылады;
11) кәсіби кіші топ – еңбек функциялары мен оларды орындау үшін қажетті құзыреттердің тұтас жиынтығынан құралған кәсіптер жиынтығы;
12) кәсіби стандарттарды пайдаланушы – жұмысшылар, жұмыс берушілер, аттестаттау және біліктілік жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар), мемлекеттік органдар;
13) кәсіби топ – жалпы интеграциялық негізі бар, (ұқсас немесе жақын мақсат, объектілер, технологиялар, соның ішінде еңбек құралдары) еңбек функциялары мен оларды орындау құзыреттерінің ұқсас жиынтығын өзіне алатын кәсіби кіші топтар жиынтығы;

14) Национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, принимаемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
15) компетенция – способность человека, непосредственно проявляемая в профессиональной деятельности и позволяющая применять знания и умения для выполнения трудовых функций;
16) медико-социальная помощь – это медицинская и социально-психологическая помощь, оказываемая лицам с социально значимыми заболеваниями, перечень которых определяется уполномоченным органом;
17) уход, ориентированный на пациента – уход, основанный на отношениях, целью которых является исцеление пациентов (такие отношения включают как эмоциональные, так и физические составляющие), что предполагает привлечение семьи и друзей;
18) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
19) Национальная система квалификаций – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информационного.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
3. Наименование профессионального стандарта: "Социальный работник в области здравоохранения".
4. Цель разработки профессионального стандарта: унификация, установление и поддержание единых требований к содержанию и качеству профессиональной деятельности, определению квалификационных требований к специалистам по организации и оказанию медицинских услуг в рамках специальности "Социальный работник в области здравоохранения".
5. Краткое описание профессионального стандарта: устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста в части умений, навыков и знаний по предоставлению социальных услуг получателям медицинских услуг в целях улучшения условий жизнедеятельности и (или) расширения их возможностей самостоятельно обеспечивать свои основные жизненные потребности.
С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
6. Профессиональная группа:
Специалисты-профессионалы в области здравоохранения.
Специалисты-профессионалы в области организации и ведения социальной работы.
7. Профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров и предназначены для использования широким кругом пользователей:

14) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы - Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсетеді және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
15) құзыреттілік – адамның кәсіби қызметінде тікелей көрінетін және еңбек функцияларын орындау үшін білім мен дағдыларды қолдануға мүмкіндік беретін қабілет;
16) медициналық-әлеуметтік көмек – тізбесін уәкілетті орган айқындайтын, әлеуметтік маңызы бар аурулары бар адамдарға көрсетілетін медициналық және әлеуметтік-психологиялық көмек;
17) пациентке бағытталған көмек – пациенттерді сауықтыруда қарым-қатынасқа негізделген күтім (мұндай қарым-қатынастар эмоционалдық және физикалық құрамдастарды қамтиды), оған отбасы мен достарының қатысуы кіреді;
18) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
19) Ұлттық біліктілік жүйесі – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
3. Кәсіптік стандарттың атауы: "Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыскер".
4. Кәсіптік стандарт әзірлеудің мақсаты: кәсіптік қызметтің мазмұны мен сапасына қойылатын бірыңғай талаптарды біріздендіру, белгілеу және қолдау, "Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыскер" Кәсіптер шеңберінде медициналық қызметтерді ұйымдастыру мен көрсету саласындағы мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын айқындау.
5. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: біліктілік, дағды және білім бойынша маманның кәсіби құзыреттілігі саласындағы талаптарды белгілейді, өмір сүру жағдайларын жақсартады және олардың негізгі өмірлік қажеттіліктерін өз бетінше қамтамасыз ету мүмкіндіктерін кеңейту мақсатында медициналық қызметтерді алушыларға әлеуметтік қызметтер көрсетеді.
Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуі – әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдегі функцияларды орындауды және олардың жаңа құзыреттерге сәйкес кеңеюін білдіреді.
6. Кәсіби топ:
Денсаулық сақтау саласындағы кәсіби мамандар.
Әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру және жүргізу саласындағы мамандар.
7. Кәсіптік стандарт бағалау, аттестациялау, сертификациялау және біліктілігін растау, кадрларды даярлау және қалық көпшіліктің пайдаланушылар үшін арналған:

1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
8. Профессиональная подгруппа:
Специалисты профессионалы по социальной работе в области медицинской помощи.
Специалисты профессионалы по социальной работе в области реабилитации.
Специалисты профессионалы по социальной работе в области защиты детей.
Специалисты профессионалы по социальной работе с наркоманами и алкоголиками.
Служащие в области организации и ведения социальной работы.
Глава 3. Карточки профессий
9. Перечень карточек профессий:
Социальный работник по уходу в области здравоохранения – 4.1 подуровень по ОРК, согласно приложения 1 к настоящему профессиональному стандарту.
Социальный работник по уходу в области здравоохранения – 4.2 подуровень по ОРК, согласно приложения 2 к настоящему профессиональному стандарту
Социальный работник по уходу в области здравоохранения – 4.3 подуровень по ОРК, согласно приложения 3 к настоящему профессиональному стандарту.
Специалист по социальной работе в области здравоохранения – 6.1 подуровень по ОРК, согласно приложения 4 к настоящему профессиональному стандарту.
Специалист по социальной работе в области здравоохранения – 6.2 подуровень по ОРК, согласно приложения 5 к настоящему профессиональному стандарту.
Специалист по социальной работе в области здравоохранения – 6.3 подуровень по ОРК, согласно приложения 6 к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
"Социальный работник
в области здравоохранения"
Карточка профессии "Социальный работник по уходу в области здравоохранения"
Код профессии:
-
Код группы
3412-0
Наименование профессии
Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
Квалификационный уровень по ОРК
4.1
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в области здравоохранения
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, медицинское, психологическое, педагогическое) образование, сертификат или свидетельство о прохождении повышения квалификации по профилю.
Уровень профессионального образования
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, медицинское, психологическое, педагогическое) образование.
Трудовые функции
Обязательные трудовые функции
Трудовая функция 1
Обеспечение ухода за пациентами.
Трудовая функция 2
Осуществление социальной поддержки пациентов.
Трудовая функция 3
Взаимодействие с коллегами и другими работниками в области здравоохранения.
Трудовая функция 4
Ведение учетно-отчетной документации по социальной службе.
Дополнительные трудовые функции
Трудовая функция 1
Постоянное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1
Обеспечение ухода за пациентами.
Задача 1
Умения и навыки
Обеспечение ухода с учетом состояния их здоровья

1) жұмысшылар – саладағы кәсіпке қойылатын талаптарды түсіну, олардың кәсіби дамуы мен мансаптық өсуін жоспарлайды;
2) жұмыс берушілер – қызметкерлерге қойылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлейді, кадрларды жұмысқа қабылдау және аттестаттау өлшемдерін қалыптастырады, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, жоғарылату және ротациялауға арналған бағдарламаларды дайындайды;
3) аттестаттау және біліктілік жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) – персоналды аттестаттау жөніндегі бағалау материалдарын және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік критерийлерін әзірлейді;
4) мемлекеттік органдар – еңбек нарығының мониторингі мен болжау критерийлері ретінде кәсіптік стандартты пайдаланады.
8. Кәсіби кіші топ:
Медициналық көмек саласындағы әлеуметтік жұмыстың кәсіби мамандары.
Оңалту саласындағы әлеуметтік жұмыстың кәсіби мамандары.
Балаларды қорғау саласындағы әлеуметтік жұмыстың кәсіби мамандары.
Нашақорлар мен маскүнемдермен әлеуметтік жұмыс жасайтын мамандар.
Әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру және жүргізу саласындағы қызметкерлер.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптер карточкалар тізімі:
Осы кәсіптік стандартқа 1-қосымшаға сәйкес 4.1 кіші деңгей СБШ бойынша Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі жұмыскер.
Осы кәсіптік стандартқа 2-қосымшаға сәйкес 4.2 кіші деңгей СБШ бойынша Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі жұмыскер.
Осы кәсіптік стандартқа 3-қосымшаға сәйкес 4.3 кіші деңгей СБШ бойынша Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі жұмыскер.
Осы кәсіптік стандартқа 4-қосымшаға сәйкес 6.1 кіші деңгей СБШ бойынша Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман.
Осы кәсіптік стандартқа 5-қосымшаға сәйкес 6.2 кіші деңгей СБШ бойынша Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман.
Осы кәсіптік стандартқа 6-қосымшаға сәйкес 6.3 кіші деңгей СБШ бойынша Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман.
"Денсаулық сақтау саласындағы
әлеуметтік жұмыскер"
кәсіптік стандартына
1 – қосымша
"Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды:
-
Топ коды
3412-0
Кәсіп атауы
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскері.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4.1
Денсаулық сақтау саласындағы ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметкерлері лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіп біліктілік деңгейі
техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) (әлеуметтік, медициналық, психологиялық, педагогикалық) білім, бейіні бойынша біліктілігін арттыру туралы сертификат немесе куәлік.
Кәсіби білім деңгейі
техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіптік) (әлеуметтік, медициналық, психологиялық, педагогикалық) білім.
Еңбек функциялары
Міндетті еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Пациенттерге күтім көрсетуді қамтамасыз ету.
2-eңбек функциясы
Пациенттерді әлеуметтік қолдауды жүзеге асыру.
3-eңбек функциясы
Әріптестермен және басқа денсаулық сақтау саласындағы мамандарымен өзара әрекеттесу.
4-eңбек функциясы
Әлеуметтік қызметтерді есепке алу және есептік беру құжаттамасын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Үздіксіз кәсіби даму.
1-еңбек функциясы
Пациенттерге күтім көрсетуді қамтамасыз ету.
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар:
Денсаулыққа сәйкес күтімді қамтамасыз ету

1. Обеспечивать уход за пациентами в медицинских организациях и на дому, включая выполнение рекомендаций по уходу.
2. Вести контроль показателей здоровья и наблюдение за состоянием пациентов.
3. Использование средств и предметов ухода при санитарной обработке и гигиеническом уходе за пациентом.
4. Проведение санитарной обработки пациента и гигиенического ухода за пациентом с недостаточностью самостоятельного ухода.
5. Обучение пациентов и их родственников в гигиеническом уходе за пациентом.
Знания
1. Нормативные правовые акты в области здравоохранения.
2. Здоровьесберегающие технологии при перемещении пациента с недостаточностью самостоятельного ухода.
3. Алгоритм измерения антропометрических показателей.
4. Показатели функционального состояния, признаки ухудшения состояния пациента.
5. Проведение санитарной обработки пациента и гигиенического ухода за пациентом с недостаточностью самостоятельного ухода.
6. Требований соблюдения правил личной гигиены пациента.
7. Требований к организации питания пациентов.
8. Правила использования и хранения предметов ухода за пациентом.
Задача 2
Умения и навыки
Оказывать доврачебную медицинскую помощь
1. Владеть навыками оказания доврачебной медицинской помощи при ранении, кровотечении, поражении электрическим током, переломе, вывихе, ушибе, растяжении связок, переломе черепа, повреждении позвоночника, ожоге, тепловом и солнечном ударе, пищевом отравлении, обморожении, попадании инородных тел в органы и ткани, укусе или ужалении насекомыми, утоплении.
2. При оказании доврачебной медицинской помощи владеть навыками:
1) устранения воздействия на организм пострадавшего опасных и вредных факторов;
2) оценки состояния пострадавшего, характера травмы, создающей наибольшую угрозу для жизни пострадавшего и последовательности действий по его спасению;
3) выполнить необходимые мероприятия по спасению пострадавшего в порядке срочности, поддерживать основные жизненные функции пострадавшего до прибытия специалистов;
4) принятия мер для организации транспортировки пострадавшего в соответствующую медицинскую организацию.
Знания
1. Правила оказания доврачебной медицинской помощи.
2. Показаний и алгоритма доврачебных мероприятий.
Трудовая функция 2
Осуществление социальной поддержки пациентов
Задача 1
Умения и навыки
Предоставлять эмоциональную, психологическую и социальную поддержку пациентам
1. Содействовать медицинскому и психологическому лечению больных, помогать адаптации пациента к новым условиям пребывания, если он помещается в больницу, или к новому состоянию, если развиваются осложнения, нарастает симптоматика заболевания.

1. Пациенттерге емдік-профилактикалық ұйымдарда және үйде көмек көрсету, оның ішінде күтім бойынша ұсыныстарды орындауды қамтамасыз ету.
2. Денсаулық көрсеткіштерін бақылау және пациенттердің жағдайын байқау.
3. Пациентті санитариялық және гигиеналық күтімінде күтім құралдары мен заттарын қолдану.
4. Пациентті санитариялық тазартуда өзін-өзі күтуі жеткіліксіз пациентке гигиеналық күтімді көрсету.
5. Пациенттер мен олардың туыстарын пациенттің гигиеналық күтіміне оқыту.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Өзін-өзі күтуі жеткіліксіз пациентті жылжыту кезінде денсаулық сақтау технологиялары.
3. Антропометриялық көрсеткіштерді өлшеу алгоритмі.
4. Функционалдық жағдай көрсеткіштері, пациент жағдайының нашарлау белгілері.
5. Пациентті санитариялық тазартуда және өзін-өзі күтуі жеткіліксіз пациентке гигиеналық күтімді көрсету.
6. Пациенттің жеке гигиенасы қағидаларын сақтауға қойылатын талаптар.
7. Пациенттерді тамақтандыруға қойылатын талаптар.
8. Пациентті күтуге арналған заттарды пайдалану және сақтау қағидалары.
2-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету
1. Жарақат, қан кету, электр тогы соғу, сыну, шығу, көгеру, созылу, бас сүйегінің сынуы, омыртқа жарақаты, күйік, ыстық және күн өту, тағамнан улану, үсік шалу, ағзаларға бөгде заттардың түсуі, маса, жәндіктердің шағуы немесе суға бату кезінде дәрігер дейінгі медициналық көмек көрсету дағдыларын меңгеру.
2. Дәрігерге дейінгі көмек көрсету кезінде келесі дағдыларды меңгеру қажет:
1) жәбірленушінің ағзасына қауіпті және зиянды факторлардың әсерін жою;
2) жәбірленушінің жағдайын, жәбірленушінің өміріне ең үлкен қауіп төндіретін жарақат сипатын және оны құтқару бойынша әрекеттердің ретін бағалау;
3) шұғыл түрде зардап шегушіні құтқару бойынша қажетті шараларды орындауға, мамандар келгенге дейін зардап шегушінің негізгі өмірлік функцияларын сақтауға;
4) зардап шегушіні тиісті медициналық ұйымға жеткізу шараларын қабылдау.
Білім
1. Дәрігерге дейінгі көмек көрсету қағидалары.
2. Дәрігерге дейінгі шаралардың көрсеткіштері мен алгоритмі.
2-еңбек функциясы
Пациенттерді әлеуметтік қолдауды жүзеге асыру
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Пациенттерге эмоционалдық, психологиялық және әлеуметтік қолдау көрсету
1. Пациенттердің медициналық-психологиялық емделуіне ықпал ету, пациент стационарға түскен жағдайда оның жаңа жағдайларына бейімделуіне немесе асқынулары дамып, аурудың белгілері күшейген жағдайда жаңа жағдайға бейімделуіне көмектесу.

2. Решать вопросы социальной поддержки больного (оформление запросов, юридических документов, участие или помощь в оформлении направления на медико-социальную экспертизу, в дом престарелых и инвалидов).
3. Организовывать по просьбе пациентов удовлетворение религиозных потребностей.
4. Участвовать в организации траурных ритуальных церемоний по просьбе родственников.
Знания
1. Нормативные правовые акты в области предоставления социальных услуг.
2. Социальные проблемы и потребности пациентов.
3. Принципы эффективного общения с пациентом и его окружением в процессе профессионального ухода.
4. Признаки видов гендерного насилия.
Трудовая функция 3
Взаимодействие с коллегами и другими работниками в области здравоохранения
Задача 1
Умения и навыки
Осуществлять свою деятельность под руководством специалиста по социальной работе в области здравоохранения
1. Работать в тесном сотрудничестве с руководящим специалистом по социальной работе:
1) обмениваться информацией о пациентах;
2) координировать совместные действия для обеспечения комплексного и эффективного ухода;
3) обсуждать различные варианты ухода и принимать совместные решения, учитывая социальные, психологические и медицинские аспекты.
Знания
1. Нормативные правовые акты в области предоставления социальных услуг.
2. Принципы социальной работы.
3. Ресурсы и программы поддержки пациентов, предлагаемые в области социальной работы в здравоохранении.
Задача 2
Умения и навыки
Взаимодействие с коллегами и другими работниками в области здравоохранения
1. Развивает навыки эффективной коммуникации и сотрудничества с членами медицинской команды.
2. Сотрудничает с коллегами для обеспечения качественной медицинской помощи.
Знания
1. Нормативные правовые акты в области здравоохранения.
2. Принципы коммуникации с коллегами и другими работниками в области здравоохранения.
3. Принципы командной работы, тайм-менеджмента.
Трудовая функция 5
Ведение учетно-отчетной документации по социальной службе
Задача 1
Умения и навыки
Осуществлять ведение учетной и отчетной документации
1. Оформлять документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Использования в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания
1. Правила оформления учетно-отчетной документации по социальной службе.
2. Правила работы в информационных системах в сфере здравоохранения.
Дополнительная трудовая функция 1
Постоянное профессиональное развитие
Задача 1
Умения и навыки
Самообразование
1. Под руководством специалиста по социальной работе получать обучение и развивать свои навыки в области социальной работы.

2. Пациентке әлеуметтік қолдау көрсету мәселелерін шешу (өтініштерді, құқықтық құжаттарды рәсімдеу, медициналық-әлеуметтік сараптамаға, қарттар үйіне жолдама алуға қатысу немесе көмек көрсету).
3. Пациенттердің өтініші бойынша діни қажеттіліктерді қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
4. Туыстарының өтініші бойынша аза тұту рәсімдерін ұйымдастыруға қатысу.
Білім
1. Әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Пациенттердің әлеуметтік мәселелері мен қажеттіліктері.
3. Кәсіби көмек көрсету процесінде пациентпен және оны қоршаған ортамен тиімді қарым-қатынас жасау принциптері.
4. Гендерлік зорлық-зомбылық түрлерінің белгілері.
3-еңбек функциясы
Әріптестермен және басқа денсаулық сақтау саласындағы мамандарымен өзара әрекеттесу
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс маманының жетекшілігімен қызметті жүзеге асыру
1. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі жетекші маманымен тығыз байланыста жұмыс істеу:
1) пациенттер туралы ақпарат алмасу;
2) кешенді және тиімді күтімді қамтамасыз ету үшін бірлескен әрекеттерді үйлестіру.
3) әлеуметтік, психологиялық және медициналық аспектілерді ескере отырып, әртүрлі күтім нұсқаларын талқылау және бірлескен шешімдер қабылдау.
Білім
1. Әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Әлеуметтік жұмыстың принциптері.
3. Денсаулық сақтаудағы әлеуметтік жұмыста ұсынылатын ресурстар мен пациенттерді қолдау бағдарламалары.
2-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Әріптестермен және басқа денсаулық сақтау саласындағы мамандарымен өзара байланысы
1. Медициналық топ мүшелерімен тиімді қарым-қатынас және ынтымақтастық дағдыларын қалыптастырады.
2. Сапалы көмек көрсету үшін әріптестерімен ынтымақтасады.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Әріптестермен және басқа денсаулық сақтау мамандарымен қарым-қатынас принциптері.
3. Топтық жұмыс принциптері, уақытты басқару.
4-еңбек функциясы
Әлеуметтік қызметтерді есепке алу және есептік беру құжаттамасын жүргізу
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Бухгалтерлік және есептік құжаттамасын жүргізу
1. Құжаттаманы уәкiлеттi орган белгiлеген нысандарда, түрлерде, көлемде, тәртiппен және мерзiммен рәсiмдейдi.
2. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді кәсіби қызметте пайдалану.
Білім
1. Әлеуметтік қызмет көрсету бойынша есепке алу-есептік құжаттаманы рәсімдеу қағидалары.
2. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу қағидалары.
1-қосымша еңбек функциясы
Үздіксіз кәсіби даму
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
өзін-өзі дамыту
1. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманының жетекшілігімен әлеуметтік жұмыс саласындағы білік пен дағдыларын дамыту.

2. Совместно с членами медицинской команды участвовать в образовательных программах, тренингах и мероприятиях, направленных на повышение их компетентности в социальных аспектах здравоохранения.
Знания
1. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
2. Этические принципы и профессиональных стандартов, которые регулируют деятельность социального работника по уходу в области здравоохранения.
Требования к личностным компетенциям
1. Эмпатия.
2. Коммуникабельность.
3. Культурная компетентность.
4. Самоотдача и эмоциональная стабильность.
5. Адаптивность и гибкость.
6. Исполнительность.
7. Ответственность.
8. Сотрудничество и работа в команде.
Связь с другими профессиями в ОРК
4.2, 4.3
Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
6.1, 6.2, 6.3
Специалист по социальной работе в области здравоохранения.
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения"
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
73. Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Техническое и профессиональное образование
01140100 Педагогика и методика начального обучения
4S01140101 Учитель начального образования
09110100 Стоматология
4S09110102 Дантист 4S09110103 Помощник врача-стоматолога
09110200 Стоматология ортопедическая
4S09110201 Зубной техник
09120100 Лечебное дело
4S09120101 Фельдшер
09130100 Акушерское дело
4S09130201 Акушер
09230100 Социальная работа
4S09230102 Социальный работник
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Примечание:
ЕТКС – единый тарифно–квалификационный справочник;
КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Приложение 2
к профессиональному стандарту
"Социальный работник
в области здравоохранения"
Карточка профессии "Социальный работник по уходу в области здравоохранения"
Код профессии:
-
Код группы

2. Медициналық бригада мүшелерімен бірге денсаулық сақтаудың әлеуметтік аспектілері бойынша олардың құзыреттілігін арттыруға бағытталған білім беру бағдарламаларына, тренингтерге және іс-шараларға қатысу.
Білім
1. Кәсіби саладағы әріптестермен желі құру және қарым-қатынас жасау мүмкіндіктері.
2. Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскердің қызметті реттейтін кәсіби стандарттардың этикалық принциптері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
1. Эмпатия.
2. Қарым -қатынас құра білу.
3. Мәдени құзыреттілік.
4. Өзін-өзі реттеу және эмоционалды тұрақтылық.
5. Орындаушылық
6. Жауапкершілік.
7. Ынтымақтастық және топтық жұмыс.
СБШ-дағы басқа мамандықтармен байланысы
4.2, 4.3
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
6.1, 6.2, 6.3
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман.
БТБА немесе БА немесе басқа жұмыс каталогтарына сілтеме
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
73. Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
Білім және біліктілік жүйесімен байланысы
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Техникалық және кәсіптік білім
01140100 Бастауыш оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
4S01140101 Бастауыш сынып мұғалімі
09110100 Стоматология
4S09110102 Дантист, 4S09110103 Стоматолог-дәрігердің көмекшісі
09110200 Ортопедиялық стоматология
4S09110201 Тіс технигі
09120100 Жалпы медицина
4S09120101 Фельдшер
09130100 Акушерлік
4S09130201 Акушер
09230100 Әлеуметтік жұмыс
4S09230102 Әлеуметтік қызметкер
Еңбек жағдайлары (мазмұны мен сапасы).
Жұмыстың орындалу орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекақы төлеу шарттары және басқа да еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек шартында және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Ескертпе:
БА - Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы;
СБШ– салалық біліктілік шеңбері.
"Денсаулық сақтау саласындағы
әлеуметтік жұмыскер"
кәсіптік стандартына
2 – қосымша
"Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды:
-
Топ коды

3412-0
Наименование профессии
Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
Квалификационный уровень по ОРК
4.2
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в области здравоохранения
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, медицинское, психологическое, педагогическое) образование, сертификат или свидетельство о прохождении повышения квалификации по профилю.
Уровень профессионального образования
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, медицинское, психологическое, педагогическое) образование
Трудовые функции
Обязательные трудовые функции
Трудовая функция 1
Выполнение процедур, связанных с организацией ухода за больными, включая оказание неотложной помощи.
Трудовая функция 2
Оказание социальной поддержки пациентов и их семей.
Трудовая функция 3
Взаимодействие с коллегами и другими работниками в области здравоохранения.
Трудовая функция 4
Ведение учетно-отчетной документации по социальной службе.
Дополнительные трудовые функции
Трудовая функция 1
Постоянное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1
Выполнение процедур, связанных с организацией ухода за больными, включая оказание неотложной помощи
Задача 1
Умения и навыки
Обеспечение ухода с учетом состояния их здоровья
1. Осмотр пациентов и сбор информации от пациентов и их родственников.
2. Оценка потребностей в социально-медицинских услугах с учетом характера заболевания, медицинских показаний, физического и психического состояния получателей услуг.
3. Определение основных показателей функционального состояния пациента.
4. Измерение антропометрических показателей (рост, масса тела).
5. Измерение температуры тела, частоты пульса, артериального давления, частоты дыхательных движений.
6. Размещение и перемещение пациента в постели с применением принципов эргономики.
7. Информирование медицинского персонала об изменениях в состоянии пациента.
8. Эффективное общение с пациентом и его окружением в процессе профессиональной деятельности.
9. Выявление насильственных действий к пациенту.
Знания
1. Правила общения с пациентами.
2. Здоровьесберегающие технологии при перемещении пациента с недостаточностью самостоятельного ухода.
3. Правила информирования об изменениях в состоянии пациента.
4. Алгоритм измерения антропометрических показателей.
5. Показатели функционального состояния, признаки ухудшения состояния пациента.
6. Условия безопасной транспортировки и перемещения пациента с использованием принципов эргономики.

3412-0
Кәсіп атауы
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4.2
Денсаулық сақтау саласындағы ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметкерлері лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіп біліктілік деңгейі
техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) (әлеуметтік, медициналық, психологиялық, педагогикалық) білім, бейіні бойынша біліктілігін арттыру туралы сертификат немесе куәлік.
Кәсіби білім деңгейі
техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) (әлеуметтік, медициналық, психологиялық, педагогикалық) білім.
Еңбек функциялары
Міндетті еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Науқастарға күтім жасауды ұйымдастыруда, онын ішінде кезек күттірмейтін көмек көрсету емшараларын орындау.
2-eңбек функциясы
Пациенттер мен олардың отбасыларына әлеуметтік қолдау көрсету.
3-eңбек функциясы
Әріптестермен және басқа денсаулық сақтау саласындағы мамандарымен өзара әрекеттесу.
4-eңбек функциясы
Әлеуметтік қызметтерді есепке алу және есептік беру құжаттамасын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Үздіксіз кәсіби даму.
1-еңбек функциясы
Науқастарға күтім жасауды ұйымдастыруда, онын ішінде кезек күттірмейтін көмек көрсету емшараларын орындау
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Денсаулыққа сәйкес күтімді қамтамасыз ету
1. Пациенттерді қарап-күтім жасауды және пациенттер мен олардың туыстарынан ақпарат жинау.
2. Көрсетілетін қызметті алушыларға - аурудың сипатын, медициналық көрсетілімдерін, физикалық және психикалық жай-күйін ескере отырып, әлеуметтік-медициналық қызметтерде қажеттіліктерді бағалау.
3. Пациенттің функционалды жағдайының негізгі көрсеткіштерін анықтау.
4. Антропометриялық көрсеткіштерді өлшеу (бой, дене салмағы).
5. Дене қызуын, тамыр соғу жиілігін, қан қысымын, тыныс алу жиілігін өлшеу.
6. Эргономика принциптерін қолдана отырып, пациентті төсекке жатқызу және жылжыту.
7. Пациент жағдайындағы өзгерістер туралы медициналық персоналға хабарлау.
8. Кәсіби іс-әрекет барысында пациентпен және оны қоршаған ортамен тиімді қарым-қатынас жасау.
9. Пациентке қатысты зорлық-зомбылық әрекеттерін анықтау.
Білім
1. Пациенттермен қарым-қатынас жасау қағидалары.
2. Өзін-өзі күту жеткіліксіз пациентті жылжыту кезінде денсаулық сақтау технологиялары.
3. Пациент жағдайындағы өзгерістер туралы хабарлау қағидалары.
4. Антропометриялық көрсеткіштерді өлшеу алгоритмі.
5. Пациент жағдайының функционалды жағдайының көрсеткіштері, нашарлау белгілері.
6. Эргономика принциптерін қолдана отырып, пациентті қауіпсіз тасымалдау және жылжыту шарттары.

7. Принципы эффективного общения с пациентом и его окружением в процессе профессионального ухода.
8. Признаки видов гендерного насилия.
Задача 2
Умения и навыки
Гигиенический уход за тяжелобольными
1. Использование средств и предметов ухода при санитарной обработке и гигиеническом уходе за пациентом.
2. Проведение санитарной обработки пациента и гигиенического ухода за пациентом с недостаточностью самостоятельного ухода.
3. Обучение пациентов и их родственников в гигиеническом уходе за пациентом.
Знания
1. Проведение санитарной обработки пациента и гигиенического ухода за пациентом с недостаточностью самостоятельного ухода.
2. Требований соблюдения правил личной гигиены пациента.
3. Требований к организации питания пациентов.
4. Правила использования и хранения предметов ухода за пациентом.
Задача 3
Умения и навыки
Оказание доврачебной медицинской помощи
1. Оценивать характер поражения и степени тяжести состояния.
2. Оказывать первую помощь при угрожающих жизни состояниях.
3. Составлять модель личного безопасного поведения при оказании первой помощи пострадавшему.
Знания
1. Правила оказания доврачебной медицинской помощи.
2. Состояния, при которых оказывается первая помощь, и определять мероприятия по ее оказанию.
3. Порядок оказания первой помощи при угрожающих жизни состояниях.
Трудовая функция 2
Оказание социальной поддержки пациентов и их семей
Задача 1
Умения и навыки
Содействие в госпитализации и сопровождение получателей услуг в организации здравоохранения
1. Содействовать медицинскому и психологическому лечению больных, помогать адаптации пациента к новым условиям пребывания, если он помещается в больницу, или к новому состоянию, если развиваются осложнения, нарастает симптоматика заболевания.
2. Выявлять факторы риска падения, развития пролежней, осуществления профилактики пролежней, включая позиционирование и перемещение в постели, передвижение и транспортировку пациента с частичной или полной утратой способности самообслуживания, передвижения и общения.
3. Транспортировать и сопровождать пациента.
4. Решать вопросы социальной поддержки больного (оформление запросов, юридических документов, участие или помощь в оформлении направления на медико-социальную экспертизу, в дом престарелых и инвалидов).
3. Организовывать по просьбе пациентов удовлетворение религиозных потребностей.
4. Участвовать в организации траурных ритуальных церемоний по просьбе родственников.
Знания
1. Нормативные правовые акты в области предоставления социальных услуг.

7. Кәсіби көмек көрсету процесінде пациентпен және оны қоршаған ортамен тиімді қарым-қатынас жасау принциптері.
8. Гендерлік зорлық-зомбылық түрлерінің белгілері.
2-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Ауыр пациенттерге гигиеналық көмек көрсету
1. Пациентті санитариялық тазарту және гигиеналық күту үшін күтім құралдары мен заттарды қолдану.
2. Пациентті санитариялық тазартуда және өзін-өзі күтуі жеткіліксіз пациентке гигиеналық күтім жүргізу.
3. Пациенттер мен олардың туыстарың пациенттің гигиеналық күтіміне оқыту.
Білім
1. Пациентті санитариялық тазартуда және өзін-өзі күтуі жеткіліксіз пациентке гигиеналық күтім жүргізу.
2. Пациенттің жеке гигиенасы қағидаларын сақтауға қойылатын талаптар.
3. Пациенттерді тамақтандыруда қойылатын талаптар.
4. Пациентті күтуге арналған заттарды пайдалану және сақтау қағидаларды.
3-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету
1. Зақымдану сипатын және жағдайдың ауырлығын бағалау.
2. Өмірге қауіпті жағдайларда дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
3. Зардап шегушіге дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету кезінде жеке қауіпсіз мінез-құлық үлгісін жасау.
Білім
1. Дәрігерге дейінгі көмек көрсету қағидалары.
2. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету жағдайлары және оны көрсету шараларын белгілеу.
3. Өмірге қауіпті жағдайларда дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету тәртібі.
2-eңбек функциясы
Пациенттер мен олардың отбасыларына әлеуметтік қолдау көрсету
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Денсаулық сақтау ұйымдарында қызмет алушыларды ауруханаға жатқызуға және алып жүруге жәрдемдесу
1. Науқастардың медициналық-психологиялық емделуіне ықпал жасау, пациенттің стационарға түскен жағдайда оның бейімделуіне немесе асқынулар дамып, аурудың белгілері күшейген жағдайда жаңа жағдайға бейімделуге көмектесу.
2. Құлаудың қауіп факторларын анықтау, қысым жарасының дамуы, қысымды жауыр жараның профилактикасы шараларын жүзеге асыру, оның ішінде төсекте орналасуы мен қозғалысы, өзін-өзі күту, қозғалу және қарым-қатынас жасау қабілетін ішінара немесе толық жоғалтқан пациенттің қозғалысы мен тасымалдануы.
3. Пациентті тасымалдау және оны алып жүру.
4. Пациентті әлеуметтік қолдау мәселелерін шешу (өтініштерді, құқықтық құжаттарды рәсімдеу, медициналық-әлеуметтік сараптамаға, қарттар үйіне және мүгедектерге жолдама алуға қатысу немесе көмек көрсету).
3. Пациенттердің өтініші бойынша діни қажеттіліктерді қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
4. Туыстарының өтініші бойынша аза тұту рәсімдерін ұйымдастыруға қатысу.
Білім
1. Әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілер.

2. Условия безопасной транспортировки и перемещения пациента с использованием принципов эргономики.
3. Социальные проблемы и потребности пациентов.
Трудовая функция 3
Взаимодействие с коллегами и другими работниками в области здравоохранения
Задача 1
Умения и навыки
Осуществлять свою деятельность под руководством специалиста по социальной работе в области здравоохранения
1. Работать в тесном сотрудничестве с руководящим специалистом по социальной работе:
1) обмениваться информацией о пациентах;
2) координировать совместные действия для обеспечения комплексного и эффективного ухода.
2. Под руководством специалиста по социальной работе в области здравоохранения:
1) обсуждать различные варианты ухода и принимать совместные решения, учитывая социальные, психологические и медицинские аспекты;
2) работать над решением проблем и трудностей, связанных с здоровьем и социальным благополучием пациентов.
Знания
1. Нормативные правовые акты в области предоставления социальных услуг.
2. Принципы социальной работы.
3. Ресурсы и программы поддержки пациентов, предлагаемые в области социальной работы в здравоохранении.
Задача 2
Умения и навыки
Взаимодействие с коллегами и другими работниками в области здравоохранения
1. Развивает навыки эффективной коммуникации и сотрудничества с членами медицинской команды.
2. Сотрудничает с коллегами для обеспечения качественной медицинской помощи.
Знания
1. Нормативные правовые акты в области здравоохранения.
2. Принципы коммуникации с коллегами и другими работниками в области здравоохранения.
3. Принципы командной работы, тайм-менеджмента.
Трудовая функция 4
Ведение учетно-отчетной документации по социальной службе
Задача 1
Умения и навыки
Осуществлять ведение учетной и отчетной документации
1. Оформлять документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Использования в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания
1. Правила оформления учетно-отчетной документации по социальной службе.
2. Правила работы в информационных системах в сфере здравоохранения.
Дополнительная трудовая функция 1
Постоянное профессиональное развитие
Задача 1
Умения и навыки
Консультирование пациентов и их семей
1. Вовлечение в образовательные программы и тренинги для пациентов и их семей.
2. Предоставление информации о заболеваниях, профилактике, уходе и реабилитации.
3. Консультирование по вопросам связанным с здоровьем, ресурсов и программ поддержки пациентов, предлагаемые в области социальной работы в здравоохранении.
Знания

2. Эргономика принциптерін қолдана отырып, пациентті қауіпсіз тасымалдау және жылжыту шарттары.
3. Пациенттердің әлеуметтік мәселелері мен қажеттіліктері.
3-eңбек функциясы
Әріптестермен және басқа денсаулық сақтау саласындағы мамандарымен өзара әрекеттесу
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөнендігі маманының жетекшілігімен қызметті жүзеге асыру
1. Әлеуметтік жұмыстың жөніндегі жетекші маманымен тығыз байланыста жұмыс істеу:
1) пациенттер туралы ақпаратпен алмасу;
2) кешенді және тиімді күтімді қамтамасыз ету үшін бірлескен әрекеттерді үйлестіру.
2. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманының жетекшілігімен:
1) әлеуметтік, психологиялық және медициналық аспектілерді ескере отырып, әртүрлі күтім нұсқаларын талқылау және бірлескен шешімдер қабылдау;
2) пациенттердің денсаулығы мен әлеуметтік жағдайына байланысты мәселелер мен қиындықтарды шешу бойынша жұмыс.
Білім
1. Әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Әлеуметтік жұмыстың принциптері.
3. Денсаулық сақтаудағы әлеуметтік жұмыста ұсынылатын ресурстар мен пациенттерді қолдау бағдарламалары.
2-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Әріптестермен және басқа денсаулық сақтау саласындағы мамандарымен өзара әрекеттесу
1. Медициналық топ мүшелерімен тиімді қарым-қатынас және ынтымақтастық дағдыларын қалыптастырады.
2. Сапалы көмек көрсету үшін әріптестерімен ынтымақтасады.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Әріптестермен және басқа денсаулық сақтау мамандарымен қарым-қатынас принциптері.
3. Топтық жұмыс принциптері, уақытты басқару.
4-eңбек функциясы
Әлеуметтік қызметтерді есепке алу және есептік беру құжаттамасын жүргізу
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Бухгалтерлік және есепке алу есептік құжаттамасын жүргізу
1. Құжаттаманы уәкiлеттi орган белгiлеген нысандарда, түрлерде, көлемде, тәртiппен және мерзiмдерде рәсiмдеу.
2. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді кәсіби қызметте пайдалану.
Білім
1. Әлеуметтік қызмет көрсету бойынша есепке алу-есептік құжаттаманы рәсімдеу қағидалары.
2. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу қағидалары.
1-қосымша еңбек функциясы
Үздіксіз кәсіби даму
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Пациенттер мен олардың отбасыларына консультация беру
1. Пациенттер мен олардың отбасыларына арналған білім беру бағдарламалары мен тренингтерге қатысу.
2. Аурулар, профилактика, күту және оңалту туралы ақпарат беру.
3. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс саласында ұсынылатын денсаулыққа қатысты мәселелер, ресурстар мен пациенттерді қолдау бағдарламалары бойынша консультация беру.
Білім

1. Политики, стандарты, рекомендации по социальной работе в области здравоохранения.
Требования к личностным компетенциям
1. Эмпатия.
2. Коммуникабельность.
3. Самоотдача и эмоциональная стабильность.
4. Сотрудничество и работа в команде.
5. Культурная компетентность.
6. Креативность и гибкость.
7. Профессиональное и этичное поведение.
8. Стремление к профессиональному развитию.
Связь с другими профессиями в ОРК
4.1, 4.3
Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
6.1, 6.2, 6.3
Специалист по социальной работе в области здравоохранения.
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
73. Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Техническое и профессиональное образование
01140100 Педагогика и методика начального обучения
4S01140101 Учитель начального образования
09110100 Стоматология
4S09110102 Дантист, 4S09110103 Помощник врача-стоматолога
09110200 Стоматология ортопедическая
4S09110201 Зубной техник
09120100 Лечебное дело
4S09120101 Фельдшер
09130100 Акушерское дело
4S09130201 Акушер
09230100 Социальная работа
4S09230102 Социальный работник
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Примечание:
ЕТКС – единый тарифно–квалификационный справочник;
КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Приложение 3
к профессиональному стандарту
"Социальный работник
в области здравоохранения"
Карточка профессии "Социальный работник по уходу в области здравоохранения"
Код профессии:
-
Код группы
3412-0
Наименование профессии
Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
Квалификационный уровень по ОРК
4.3
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в области здравоохранения
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, медицинское, психологическое, педагогическое) образование, сертификат или свидетельство о прохождении повышения квалификации по профилю.
Уровень профессионального образования
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, медицинское, психологическое, педагогическое) образование.
Трудовые функции
Обязательные трудовые функции
Трудовая функция 1
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах организации и осуществления ухода за пациентом.
Трудовая функция 2
Организация и контроль деятельности социальных работников по уходу в области здравоохранения.
Дополнительные трудовые функции
Трудовая функция 1
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых социальными работниками по уходу в области здравоохранения.
Трудовая функция 2
Постоянное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах организации и осуществления ухода за пациентом.
Задача 1
Умения и навыки
Предоставление наставнических и консультационных услуг.

1. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі саясат, стандарттар, ұсынымдар
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
1. Эмпатия.
2. Реттеу.
3. Өзін-өзі реттеу және эмоционалды тұрақтылық.
4. Ынтымақтастық және топтық жұмыс.
5. Мәдени құзыреттілік.
6. Шығармашылық пен икемділік.
7. Кәсіби және этикалық мінез-құлық.
8. Кәсіби дамуға ұмтылу.
СБШ-дағы басқа мамандықтармен байланысы
4.1, 4.3
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
6.1, 6.2, 6.3
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманы.
БТБА немесе БА немесе басқа жұмыс каталогтарына сілтеме
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
73. Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
Білім және біліктілік жүйесімен байланысы
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Техникалық және кәсіптік білім
01140100 Бастауыш оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
4S01140101 Бастауыш сынып мұғалімі
09110100 Стоматология
4S09110102 Дантист 4S09110103 Стоматолог-дәрігердің көмекшісі
09110200 Ортопедиялық стоматология
4S09110201 Тіс технигі
09120100 Жалпы медицина
4S09120101 Фельдшер
09130100 Акушерлік
4S09130201 Акушер
09230100 Әлеуметтік жұмыс
4S09230102 Әлеуметтік қызметкер
Еңбек жағдайлары (мазмұны мен сапасы).
Жұмыстың орындалу орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекақы төлеу шарттары және басқа да еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек шартында және ұжымдық шартында белгіленеді.
Ескертпе:
БА - Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
БТБА – бірыңғай тарифтік- біліктілік анықтамалығы;
СБШ– салалық біліктілік шеңбері.
"Денсаулық сақтау саласындағы
әлеуметтік жұмыскер"
кәсіптік стандартына
3 – қосымша
"Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды:
-
Топ коды
3412-0
Кәсіп атауы
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
СБШ сәйкес біліктілік деңгейі
4.3
Денсаулық сақтау саласындағы ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметкерлері лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіп біліктілік деңгейі
техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) (әлеуметтік, медициналық, психологиялық, педагогикалық) білім, бейіні бойынша біліктілігін арттыру туралы сертификат немесе куәлік.
Кәсіби білім деңгейі
техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) (әлеуметтік, медициналық, психологиялық, педагогикалық) білім.
Еңбек функциялары
Міндетті еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Пациенттерге күтім көрсетуді ұйымдастыру және жүзеге асыруда тәлімгерлік және консультация беру қызметтерін көрсету.
2-eңбек функциясы
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік қызметкерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік қызметкерлер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2-eңбек функциясы
Үздіксіз кәсіби даму.
1-еңбек функциясы
Пациенттерге күтім көрсетуді қамтамасыз етуді ұйымдастыру және жүзеге асыруда тәлімгерлік және консультация беру қызметтерін көрсету.
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Тәлімгерлік және консультация беру қызметтерін көрсету.

1. Оказывать организационно-методическую помощь.
2. Осуществлять консультативную помощь и наставничество социальными работниками по уходу в области здравоохранения.
3. Принимать решения по спорным вопросам.
Знания
1. Документы регламентирующие организационно-методическую помощь социальными работниками по уходу в области здравоохранения.
Трудовая функция 2
Организация и контроль деятельности социальных работников по уходу в области здравоохранения
Задача 1
Умения и навыки
Формирование экспертных заключений
1. Организовывать работу структурных подразделений оказывающих услуги по социальной работе в области здравоохранения.
2. Принимать меры планового и экстренного характера при возникновении ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пациентов.
3. Планировать, и прогнозировать деятельность структурных подразделений оказывающих услуги по социальной работе в области здравоохранения.
Знания
1. Документы регламентирующие организационно-методическую деятельность социальных работников по уходу в области здравоохранения.
Дополнительная трудовая функция 1
Проведение экспертизы объема и качества услуг, оказываемых социальными работниками по уходу в области здравоохранения
Задача 1
Умения и навыки
Экспертиза объема и качества медицинских услуг, оказываемых социальными работниками по уходу в области здравоохранения.
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых социальными работниками по уходу в области здравоохранения.
2. Владеть навыками проведения мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности.
3. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых социальными работниками по уходу в области здравоохранения.
Знания
1. Законодательства РК по социальной работе в области здравоохранения.
2. Стандартизации в здравоохранении.
3. Методики проведения экспертизы качества медицинских услуг, оказываемых социальными работниками по уходу в области здравоохранения.
Дополнительная трудовая функция 2
Постоянное профессиональное развитие
Задача 1
Умения и навыки
Развитие и внедрение новых методов и технологий
1. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в оценке эффективности новых подходов и методов.
Знания
1. Текущих тенденций и инноваций, новых методов диагностики и лечения, которые появляются в области его специализации.
Требования к личностным компетенциям
1. Эмпатия.
2. Коммуникабельность.

1. Ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік қызметкерлермен консультативті көмек пен тәлімгерлік көрсетілетің.
3. Даулы мәселелер бойынша шешім қабылдау.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік қызметкерлермен ұйымдастырушылық-әдістемелік көмекті регламенттейтін құжаттар көрсетілетің.
2-eңбек функциясы
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік қызметкерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Сараптамалық қорытындыларды қалыптастыру
1. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс бойынша қызмет көрсететін құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру.
2. Пациенттердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған кезде жоспарлы және шұғыл шараларды қабылдау.
3. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс бойынша қызмет көрсететін құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау және болжау.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласындағы күтім бойынша әлеуметтік қызметкерлерге ұйымдастырушылық-әдістемелік көмекті регламенттейтін құжаттар.
1-қосымша еңбек функциясы
Денсаулық сақтау саласындағы күтім бойынша әлеуметтік қызметкерлер көрсететін қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік сала қызметкерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
1. Әлеуметтік медициналық қызметкерлер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. Кәсіптер шегінде медициналық көмек көрсету көрсеткіштерін бақылау дағдыларының болуы.
3. Қауіп факторларын анықтау және денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелі мәселелер туралы ұйым басшылығына жедел хабардар ету.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс туралы ҚР заңнамасы.
2. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
3. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қорғау қызметкерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі.
2-қосымша eңбек функциясы
Үздіксіз кәсіби даму
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу
1. Жаңа диагностикалық және емдеу әдістерін зерттеп, тәжірибеңізге енгізіңіз.
3. Жаңа тәсілдер мен әдістердің тиімділігін бағалауға қатысу.
Білім
1. Қазіргі тенденциялар мен инновациялар, оның маманданған саласында пайда болатын диагностика мен емдеудің жаңа әдістері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
1. Эмпатия.
2. Қарым – қатынас құра білу.

3. Самоотдача и эмоциональная стабильность.
4. Сотрудничество и работа в команде.
5. Культурная компетентность.
6. Адаптивность и гибкость.
7. Профессиональное и этичное поведение.
8. Стремление к профессиональному развитию.
9. Стремление к качеству.
Связь с другими профессиями в ОРК
4.1, 4.2
Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
6.1, 6.2, 6.3
Специалист по социальной работе в области здравоохранения.
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
73. Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Техническое и профессиональное образование
01140100 Педагогика и методика начального обучения
4S01140101 Учитель начального образования
09110100 Стоматология
4S09110102 Дантист
4S09110103 Помощник врача-стоматолога
09110200 Стоматология ортопедическая
4S09110201 Зубной техник
09120100 Лечебное дело
4S09120101 Фельдшер
09130100 Акушерское дело
4S09130201 Акушер
09230100 Социальная работа
4S09230102 Социальный работник
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Примечание:
ЕТКС – единый тарифно–квалификационный справочник;
КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
РК – Республика Казахстан.
Приложение 4
к профессиональному стандарту
"Социальный работник
в области здравоохранения"
Карточка профессии "Специалист по социальной работе в области здравоохранения"
Код профессии:
-
Код группы
2635-3
Наименование профессии
Социальный работник по уходу в области здравоохранения
Квалификационный уровень по ОРК
6.1
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в области здравоохранения
высшее образование и (или) послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Педагогические науки" или "Естественные науки, математика и статистика", свидетельство о прохождении сертификационного курса или сертификат о повышении квалификации по специальности "Социальная работа", свидетельство о повышении квалификации по направлению социальной сферы или работы.
Уровень профессионального образования
высшее образование и (или) послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Педагогические науки" или "Естественные науки, математика и статистика".
Трудовые функции
Обязательные трудовые функции
Трудовая функция 1
Общая диагностика социальной ситуации и потребности личности в социальных услугах.
Трудовая функция 2
Оказание социальной поддержки пациентов и их семей.
Трудовая функция 3
Организация работы по взаимодействию, координации и сотрудничеству с общественными организациями, государственными органами и организациями, развивает волонтерское движение.
Трудовая функция 4
Ведение учетно-отчетной документации по социальной службе.
Дополнительные трудовые функции
Трудовая функция 1
Постоянное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1
Общая диагностика социальной ситуации и потребности личности в социальных услугах
Задача 1
Умения и навыки
Диагностика социальной ситуации и потребности личности в социальных услугах

3. Өзін-өзі реттеу және эмоционалды тұрақтылық.
4. Ынтымақтастық және топтық жұмыс.
5. Мәдени құзыреттілік.
6. Бейімделу және икемділік.
7. Кәсіби және этикалық мінез-құлық.
8. Кәсіби дамуға ұмтылу.
9. Сапаға ұмтылу.
СБШ-дағы басқа мамандықтармен байланысы
4.1, 4.2
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер
6.1, 6.2, 6.3
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманы.
БТБА немесе БА немесе басқа жұмыс каталогтарына сілтеме
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
73. Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
Білім және біліктілік жүйесімен байланысы
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Техникалық және кәсіптік білім
01140100 Бастауыш оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
4S01140101 Бастауыш сынып мұғалімі
09110100 Стоматология
4S09110102 Дантист 4S09110103 Стоматолог-дәрігердің көмекшісі
09110200 Ортопедиялық стоматология
4S09110201 Тіс технигі
09120100 Жалпы медицина
4S09120101 Фельдшер
09130100 Акушерлік
4S09130201 Акушер
09230100 Әлеуметтік жұмыс
4S09230102 Әлеуметтік қызметкер
Еңбек жағдайлары (мазмұны мен сапасы).
Жұмыстың орындалу орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекақы төлеу шарттары және басқа да еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек шартында және ұжымдық шартында белгіленеді.
Ескертпе:
БА - Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
БТБА – бірыңғай тарифтік - біліктілік анықтамалығы;
ҚР – Қазақстан Республикасы;
СБШ– салалық біліктілік шеңбері.
"Денсаулық сақтау саласындағы
әлеуметтік жұмыскер"
кәсіптік стандартына
4 – қосымша
"Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды:
Топ коды
2635-3
Кәсіп атауы
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөнідегі әлеуметтік жұмыскер.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6.1
Денсаулық сақтау саласындағы ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметкерлері лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптер бойынша біліктілік деңгейі
"Денсаулық сақтау" немесе "Педагогикалық ғылымдар" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім, сертификаттау курсынан өткбасқа мамандықтармен байланысымыс" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру туралы сертификат, әлеуметтік саласы немесе жұмыс бағыты бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік.
Кәсіби білім деңгейі
"Денсаулық сақтау" немесе "Педагогикалық ғылымдар" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім.
Еңбек функциялары
Міндетті еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Әлеуметтік жағдайдың жалпы диагностикасы және жеке тұлғаның әлеуметтік қызметтерге қажеттілігі.
2-eңбек функциясы
Пациенттер мен олардың отбасыларына әлеуметтік қолдау көрсету.
3-eңбек функциясы
Қоғамдық ұйымдар, мемлекеттік органдар және ұйымдармен өзара іс-қимылды, үйлестіру және ынтымақтастық бойынша жұмысты ұйымдастыру, волонтерлік қозғалысты қалыптастырады.
4-eңбек функциясы
Әлеуметтік қызметті есепке алу және есептік құжаттамасын енгізу.
Қосымша еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Үздіксіз кәсіби даму.
1-еңбек функциясы
Әлеуметтік жағдайдың жалпы диагностикасы және жеке тұлғаның әлеуметтік қызметтерге қажеттілігі
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Әлеуметтік жағдайды диагностикалау және жеке тұлғаның әлеуметтік қызметтерге қажеттілігі

1. Сбор информации о пациенте и его социальной ситуации, включая проведение беседы, изучение медицинской и социальной документации, сведений о семье и окружении, проведения анкетирования или стандартизированных инструментов для оценки потребностей.
2. Анализировать различные социальные факторы, влияющие на жизнь и благополучие пациента, включая экономические условия, жилищные условия, семейные и социальные связи, доступ к социальным и медицинским ресурсам, степень социальной поддержки.
3. Определение основных потребностей пациента на основе собранной информации (в финансовой поддержке, помощи с жилищными условиями, доступе к медицинским услугам, социальной поддержке, психологической помощи, помощи в обеспечении ухода).
4. Оценка рисков, с которыми сталкивается пациентов (социальная изоляция, экономические трудности, нарушения в семье).
5. Определение ресурсов пациента, которые могут помочь ему преодолеть трудности и достичь целей.
6. Разработка плана действий, направленных на решение выявленных проблем и удовлетворение потребностей, на основе диагностики социальной ситуации и потребностей пациента.
7. Мониторинг прогресса пациента, эффективности предоставляемых услуг и оценка изменений в социальной ситуации и потребностях пациента.
Знания
1. Нормативные правовые акты по социальной работе в области здравоохранения.
Задача 2
Умения и навыки
Определение пакета социальных услуг
1. Предоставление поддержки пациентам и их семьям, помогая справиться с психологическими, социальными и эмоциональными трудностями, связанными с заболеванием или травмой.
2. Консультирование, психологическая поддержка, помощь в обращении за социальными пособиями и льготами, а также организация поддерживающих групп или программ.
3. Адаптация пациентов к изменениям, связанным с заболеванием или инвалидностью, и восстановить свою независимость и функциональные возможности.
4. Предоставление ресурсов и информации о реабилитационных программ, физиотерапии, адаптивных технологиях, обучении навыкам самообслуживания и возвращению на работу.
5. Работа с семьями пациентов, помощь в преодолении семейных трудностей, связанных с заболеванием или инвалидностью.
Знания
1. Информация о доступных услугах, правах пациентов, возможностях финансирования, программ обеспечения социальной поддержки и других социальных ресурсах.
Трудовая функция 2
Осуществление социальной поддержки пациентов
Задача 1
Умения и навыки
Оказание социальной поддержки пациентов и их семей

1. Пациент және оның әлеуметтік жағдайы туралы ақпаратты жинау, сұхбат алуды, қоса алғанда медициналық және әлеуметтік құжаттарды зерттеу, отбасы мен қоршаған ортасы туралы ақпарат, қажеттіліктерді бағалау үшін стандартталған құралдар немесе сауалнама жүргізу.
2. Пациенттің өмірі мен әл-ауқатына әсер ететін әртүрлі әлеуметтік факторларды, соның ішінде экономикалық жағдайларды, тұрғын үй жағдайларын, отбасылық және әлеуметтік байланыстарды, әлеуметтік және медициналық ресурстарға қолжетімділікті, әлеуметтік қолдау дәрежесін талдау.
3. Жиналған ақпарат негізінде пациенттің негізгі қажеттіліктерін анықтау (қаржылық қолдау, тұрғын үй көмегі, медициналық қызметтерге қол жеткізу, әлеуметтік қолдау, психологиялық көмек, күтім бойынша көмек).
4. Пациенттер ұшырайтын қауіптерді бағалау (әлеуметтік оқшаулану, экономикалық қиындықтар, отбасылық бұзылулар).
5. Пациентің қиындықтарды жеңіп, мақсатқа жетуіне көмектесетін ресурстарын анықтау.
6. Әлеуметтік жағдайды диагностикалау және пациенттің қажеттіліктерін негізге ала отырып, анықталған мәселелерді шешу және қажеттіліктерді қанағаттандыруға бағытталған іс-шаралар жоспарын құру.
7. Көрсетілетін қызметтің тиімділігін бақылау, пациенттің әлеуметтік жағдайы мен қажеттіліктерінің өзгеруін бағалау және пациенттің үлгеріміне мониторинг жүргізу.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
2-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Әлеуметтік қызметтер пакетін анықтау
1. Пациенттерге және олардың отбасыларына аурулар немесе жарақатпен байланысты психологиялық, әлеуметтік және эмоционалдық қиындықтарды жеңуге көмектесу үшін қолдау көрсету.
2. Консультация беру, психологиялық қолдау көрсету, әлеуметтік жәрдемақылар мен жеңілдектерді тағайындауға көмек көрсету, сонымен қатар қолдау топтарын немесе бағдарламаларын ұйымдастыру.
3. Пациенттерды ауруға немесе мүгедектікке байланысты өзгерістерге бейімдеу және олардың тәуелсіздігі мен функционалдық қабілетін қалпына келтіру.
4. Оңалту бағдарламалары, физиотерапия, бейімделу технологиялары, өзін-өзі күту дағдыларын үйрету және жұмысқа қайта оралу туралы ресурстар мен ақпаратпен қамтамасыз ету.
5. Пациенттердың отбасымен жұмыс, ауруға немесе мүгедектікке байланысты отбасылық қиындықтарды жеңуге көмектесу.
Білім
1. Қолжетімді қызметтер, пациенттердің құқықтары, қаржыландыру мүмкіндіктері, әлеуметтік қолдау бағдарламалары және басқа да әлеуметтік ресурстар туралы ақпарат.
2-eңбек функциясы
Пациенттерді әлеуметтік қолдауды жүзеге асыру
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Пациенттер мен олардың отбасыларына әлеуметтік қолдау көрсету

1. Содействовать медицинскому и психологическому лечению больных, помогать адаптации пациента к новым условиям пребывания.
2. Решать вопросы социальной поддержки пациентов.
3. Информирует население о видах специальных социальных услуг.
4. Принимает участие в организации работы по формированию здорового образа жизни.
Знания
1. Правовые и нормативные акты и документы, методологию по социальной работе в области здравоохранения.
2. Социальные проблемы и потребности пациентов.
Трудовая функция 3
Взаимодействие с коллегами и другими работниками в области здравоохранения
Задача 1
Умения и навыки
Осуществлять свою деятельность под руководством специалиста по социальной работе в области здравоохранения
1. Работать в тесном сотрудничестве с руководящим специалистом по социальной работе:
1) обмениваться информацией о пациентах;
2) координировать совместные действия для обеспечения комплексного и эффективного ухода;
3) обсуждать различные варианты ухода и принимать совместные решения, учитывая социальные, психологические и медицинские аспекты.
Знания
1. Нормативные правовые акты в области предоставления социальных услуг.
2. Принципы социальной работы.
3. Ресурсы и программы поддержки пациентов, предлагаемые в области социальной работы в здравоохранении.
Задача 2
Умения и навыки
Взаимодействие с коллегами и другими работниками в области здравоохранения
1. Развивает навыки эффективной коммуникации и сотрудничества с членами медицинской команды.
2. Сотрудничает с коллегами для обеспечения качественной медицинской помощи.
Знания
1. Нормативные правовые акты в области здравоохранения.
2. Принципы коммуникации с коллегами и другими работниками в области здравоохранения.
3. Принципы командной работы, тайм-менеджмента.
Трудовая функция 5
Ведение учетно-отчетной документации по социальной службе
Задача 1
Умения и навыки
Осуществлять ведение учетной и отчетной документации
1. Оформлять документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Использования в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания
1. Правила оформления учетно-отчетной документации по социальной службе.
2. Правила работы в информационных системах в сфере здравоохранения.
Дополнительная трудовая функция 1
Постоянное профессиональное развитие
Задача 1
Умения и навыки
Участие в общественной и профессиональной деятельности
1. Принимать участие в работе профессиональных ассоциаций, комитетов и групп по обсуждению вопросов здравоохранения.
2. Развивать свои коммуникационные навыки, включая эффективное общение с пациентами, коллегами и другими участниками медицинской команды.

1. Пациенттерді медициналық-психологиялық емдеуге жәрдемдесу, науқастың жаңа орналасқан орына бейімделуіне көмектесу.
2. Пациенттерді әлеуметтік қолдау жөніндегі сұрақтарын шешу.
3. Халықты арнаулы әлеуметтік қызмет түрлері туралы ақпараттандыру.
4. Саламатты өмір салтын қалыптастыру жұмыстарын ұйымдастыруға қатысу.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыстың нормативтік – құқықтық актілері мен құжаттары.
2. Пациенттердің әлеуметтік мәселелері мен қажеттіліктері.
3-eңбек функциясы
Денсаулық сақтау мамандарымен және басқа да әріптестермен өзара әрекеттесу
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс маманының жетекшілігімен қызметті жүзеге асыру
1. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі жетекші маманымен тығыз байланыста жұмыс істеу:
1) пациенттер туралы ақпаратпен алмасу;
2) кешенді және тиімді күтімді қамтамасыз ету үшін бірлескен әрекеттерді үйлестіру;
3) әлеуметтік, психологиялық және медициналық аспектілерді ескере отырып, әртүрлі күтім нұсқаларын талқылау және бірлескен шешімдер қабылдау.
Білім
1. Әлеуметтік қызметтерді көрсету көлемі бойынша нормативтік құқықтық актілер.
2. Әлеуметтік жұмыстың принциптері.
3. Денсаулық сақтаудағы әлеуметтік жұмыста ұсынылатын ресурстар мен пациенттерді қолдау бағдарламалары.
2-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Денсаулық сақтау мамандары және басқа да әріптестермен өзара әрекеттесу
1. Медициналық топ мүшелерімен тиімді қарым-қатынас және ынтымақтастық дағдыларын дамыту.
2. Медициналық сапалы көмек көрсету үшін әріптестерімен ынтымақтастық орнату.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Денсаулық сақтау мамандары және басқа да әріптестермен қарым-қатынас принциптері.
3. Топтық жұмыс принциптері, тайм-менеджмент.
5-еңбек функциясы.
Әлеуметтік қызметтерді есепке алу және есептік құжаттамасын енгізу
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Бухгалтерлік және есептік құжаттамасын жүргізу
1. Уәкiлеттi орган белгiлеген нысандағы, құжаттаманың түріне, көлеміне, тәртiбі мен мерзiміне қарай ресiмдеу.
2. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді кәсіби қызметте пайдалану.
Білім
1. Әлеуметтік қызмет көрсету бойынша есепке алу-есептік құжаттаманы рәсімдеу қағидалары.
2. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу қағидалары.
1-қосымша еңбек функциясы
Үздіксіз кәсіби даму
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Қоғамдық және кәсіби қызметке қатысу
1. Денсаулық сактау саласы бойынша сұрақтарды кәсіби бірлестіктерде, комитеттерде және топтарға қатысу.
2. Пациенттермен, әріптестермен және медициналық топтың басқа мүшелерімен тиімді қарым-қатынасты қоса алғанда, коммуникативті дағдыларды дамыту.

3. Проводить саморефлексию и самооценку своей работы, чтобы выявить сильные и слабые стороны и разработать планы для своего дальнейшего профессионального роста.
Знания
1. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
2. Этические принципы и профессиональных стандартов, которые регулируют деятельность социального работника в области здравоохранения.
Требования к личностным компетенциям
1. Коммуникабельность.
2. Эмпатия.
3. Сотрудничество и работа в команде.
4. Стрессоустойчивость.
5. Стремление к профессиональному развитию.
6. Системное и аналитическое мышление.
7. Адаптивность и гибкость.
8. Наблюдательность, внимательность к деталям.
9. Профессионализм и этичное поведение.
Связь с другими профессиями в ОРК
4.1, 4.2, 4.3
Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
6.2, 6.3
Специалист по социальной работе в области здравоохранения.
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
33. Специалист по социальной работе в области здравоохранения.
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
Специальность:
Квалификация:
Высшее образование
6B10 Здравоохранение
6B101 Здравоохранение
6B01 Педагогические науки
6B011 Педагогика и психология
6В012 Педагогика дошкольного воспитания и обучения,
6В013 Подготовка учителей без предметной специализации
6В014 Подготовка учителей с предметной специализацией общего развития
6В015 Подготовка учителей по естественнонаучным предметам
6В016 Подготовка учителей по гуманитарным предметам
6В017 Подготовка учителей по языкам и литературе
6В018 Подготовка специалистов по социальной педагогике
6В019 Специальная педагогика
6В020 Профессиональное обучение (по профилю)
6B05 Естественные науки, математика и статистика
6B051 Биологические и смежные науки
6B052 Окружающая среда
6B053 Физические и химические науки
6B054 Математика и статистика
6B055 Геология
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Примечание:
ЕТКС – единый тарифно–квалификационный справочник;

3. Күшті және әлсіз жақтауы анықтап, әрі қарай кәсіби өсу жоспарларын әзірлеу үшін өз-өзін бағалау және өз-өзін көрсетуді жүргізу.
Білім
1. Кәсіби саладағы әріптестермен желі құру және қарым-қатынас жасау мүмкіндіктері.
2. Денсаулық сақтау саласының әлеуметтік жұмыскер қызметті реттейтін этикалық принциптер мен кәсіби стандарттарды реттейді.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
1. Қарым-қатынас құра білу.
2. Эмпатия.
3. Ынтымақтастық және топтық жұмыс.
4. Стресске төзімділік.
5. Кәсіби дамуға ұмтылған.
6. Жүйелі және аналитикалық ойлау.
7. Бейімделу және икемділік.
8. Бақылау, егжей-тегжейлі назар аудару.
9. Кәсібилік және этикалық мінез-құлық.
СБШ-дағы басқа мамандықтармен байланысы
4.1, 4.2, 4.3
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
6.2, 6.3
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік маманы.
БТБА немесе БА немесе басқа жұмыс каталогтарына сілтеме
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
33. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман.
Білім және біліктілік жүйесімен байланысы
Білім деңгейі:
Мамандығы:
Біліктілік:
Жоғары білім
6B10 Денсаулық сақтау
6B101 Денсаулық сақтау
6B01 Педагогикалық ғылымдар
6B011 Педагогика және психология
6В012 Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту педагогикасы,
6В013 Пәндік мамандандырылмаған мұғалімдерді даярлау
6В014 Жалпы дамудың пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
6В015 Жаратылыстану пәндері бойынша мұғалімдерді даярлау
6В016 Гуманитарлық пәндер бойынша мұғалімдер даярлау
6В017 Тілдер мен әдебиет бойынша мұғалімдерді даярлау
6В018 Әлеуметтік педагогика мамандарын даярлау
6В019 Арнайы педагогика
6В020 Кәсіптік оқыту (бейіні бойынша)
6B05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
6B051 Биологиялық және сабақтас ғылымдар
6B052 Қоршаған орта
6B053 Физика және химия ғылымдары
6B054 Математика және статистика
6B055 Геология
Еңбек жағдайлары (мазмұны мен сапасы).
Жұмыстың орындалу орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекақы төлеу шарттары және басқа да еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек шартында және ұжымдық шартында белгіленеді.
Ескертпе:

КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Приложение 5
к профессиональному стандарту
"Социальный работник
в области здравоохранения"
Карточка профессии "Специалист по социальной работе в области здравоохранения"
Код профессии:
Код группы
2635-3
Наименование профессии
Социальный работник по уходу в области здравоохранения
Квалификационный уровень по ОРК
6.2
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в области здравоохранения
высшее образование и (или) послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Педагогические науки" или "Естественные науки, математика и статистика", свидетельство о прохождении сертификационного курса или сертификат о повышении квалификации по специальности "Социальная работа", свидетельство о повышении квалификации по направлению социальной сферы или работы
Уровень профессионального образования
высшее образование и (или) послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Педагогические науки" или "Естественные науки, математика и статистика"
Трудовые функции
Обязательные трудовые функции
Трудовая функция 1
Проводит общую диагностику социальной ситуации и потребности личности в социальных услугах; определяет пакет социальных услуг.
Трудовая функция 2
Оказание социальной поддержки пациентов и их семей.
Трудовая функция 3
Организация работы по взаимодействию, координации и сотрудничеству с общественными организациями, государственными органами и организациями, развивает волонтерское движение.
Трудовая функция 4
Ведение учетно-отчетной документации по социальной службе.
Дополнительные трудовые функции
Трудовая функция 1
Постоянное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1
Проводит общую диагностику социальной ситуации и потребности личности в социальных услугах; определяет пакет социальных услуг
Задача 1
Умения и навыки
Диагностика социальной ситуации и потребности личности в социальных услугах
1. Оценка потребностей в социально-медицинских услугах с учетом характера заболевания, медицинских показаний, физического и психического состояния получателей услуг.
2. Навыки по сбору информации о пациенте и его социальной ситуации.

БА - Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
СБШ– салалық біліктілік шеңбері.
"Денсаулық сақтау саласындағы
әлеуметтік жұмыскер"
кәсіптік стандартына
5 – қосымша
"Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды:
-
Топ коды
2635-3
Кәсіп атауы
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
СБШ шеңберіне сәйкес біліктілік деңгейі
6.2
Денсаулық сақтау саласындағы ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметкерлері лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамаларына сәйкес Кәсіптер бойынша біліктілік деңгейі
"Денсаулық сақтау" немесе "Педагогикалық ғылымдар" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" даярлау бағыты бойынша жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім, сертификаттау курсынан өткбасқа мамандықтармен байланысымыс" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру туралы сертификат, әлеуметтік саласы немесе жұмыс бағыты бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік.
Кәсіби білім деңгейі
"Денсаулық сақтау" немесе "Педагогикалық ғылымдар" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім.
Еңбек функциялары
Міндетті еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Әлеуметтік жағдайға және жеке тұлғаның әлеуметтік қызметтерге қажеттілігіне қарай жалпы диагностика жүргізеді; әлеуметтік қызметтер пакетін анықтайды.
2-eңбек функциясы
Пациенттер мен олардың отбасыларына әлеуметтік қолдау көрсету.
3-eңбек функциясы
Қоғамдық ұйымдармен, мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл, үйлестіру және ынтымақтастық бойынша жұмысты ұйымдастыру, волонтерлік қозғалысты қалыптастырады.
4-eңбек функциясы
Әлеуметтік қызметтерді есепке алу және есептік құжаттамасын енгізу.
Қосымша еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Үздіксіз кәсіби даму.
1-еңбек функциясы
Әлеуметтік жағдайға және жеке тұлғаның әлеуметтік қызметтерге қажеттілігіне қарау жалпы диагностика жүргізеді; әлеуметтік қызметтер пакетін анықтайды
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Әлеуметтік жағдайды диагностикалау және жеке тұлғаның әлеуметтік қызметтерге қажеттілігі
1. Көрсетілетін қызметті алушылардың аурудың сипатын, медициналық көрсетілімдерін, физикалық және психикалық жай-күйін ескере отырып, әлеуметтік-медициналық қызметтерге қажеттілігін бағалау.
2. Пациенттің және оның әлеуметтік жағдайы туралы ақпарат жинау дағдылары.

3. Анализ социальных факторов, влияющих на жизнь и благополучие пациента.
4. Определение потребностей пациента.
5. Оценка рисков, силы и ресурсов пациента.
6. Разработка плана действий, направленных на решение выявленных проблем и удовлетворение потребностей.
7. Мониторинг и оценка прогресса пациента, мониторинг эффективности предоставляемых услуг, регулярная оценка изменений в социальной ситуации и потребностях клиента. При необходимости, коррекция плана действий.
8. Эффективное общение с пациентом и его окружением в процессе профессиональной деятельности.
Знания
1. Принципы эффективного общения с пациентом и его окружением в процессе профессионального ухода.
Задача 2
Умения и навыки
Определение пакета социальных услуг
1. Предоставление поддержки пациентам и их семьям, помогая справиться с психологическими, социальными и эмоциональными трудностями, связанными с заболеванием или травмой.
2. Консультирование, психологическая поддержка, помощь в обращении за социальными пособиями и льготами, а также организация поддерживающих групп или программ.
3. Адаптация пациентов к изменениям, связанным с заболеванием или инвалидностью, и восстановить свою независимость и функциональные возможности.
4. Предоставление ресурсов и информации о реабилитационных программ, физиотерапии, адаптивных технологиях, обучении навыкам самообслуживания и возвращению на работу.
5. Работа с семьями пациентов, помощь в преодолении семейных трудностей, связанных с заболеванием или инвалидностью.
6. Семейные консультации, участие в организации и планировании ухода.
7. Координация услуг для поддержки семейного благополучия.
Знания
1. Информация о доступных услугах, правах пациентов, возможностях финансирования, программ обеспечения социальной поддержки и других социальных ресурсах.
Трудовая функция 2
Оказание социальной поддержки пациентов и их семей
Задача 1
Умения и навыки
Оказание социальной поддержки пациентов и их семей
1. Содействовать медицинскому и психологическому лечению больных, помогать адаптации пациента к новым условиям пребывания.
2. Решать вопросы социальной поддержки пациентов.
3. Информирует население о видах специальных социальных услуг.
4. Оказывает помощь в развитии умения самостоятельно решать свои проблемы, вовлекает пациентов в процесс социального оздоровления.
5. Принимает участие в организации работы по формированию здорового образа жизни.
Знания
1. Правовые и нормативные акты и документы, методологию по социальной работе в области здравоохранения.

3. Пациенттің өмірі мен әл-ауқатына әсер ететін әлеуметтік факторларды талдау.
4. Пациенттің қажеттіліктерін анықтау.
5. Пациенттің тәуекелдерін, күші мен ресурстарын бағалау.
6. Анықталған мәселелерді шешуге және қажеттіліктерді қанағаттандыруға бағытталған іс-шаралар жоспарын әзірлеу 7. Пациенттің дамуын бақылау және бағалау, көрсетілетін қызметтердің тиімділігін бақылау, әлеуметтік жағдайдағы өзгерістерді және қажеттіліктерін жүйелі түрде бағалау. Қажет болған жағдайда, әрекет жоспарын түзету.
8. Кәсіби іс-әрекет барысында пациентпен және оны қоршаған ортамен тиімді қарым-қатынас орнату.
Білім
1. Кәсіби көмек көрсету процесінде пациентпен және оны қоршаған ортамен тиімді қарым-қатынас жасау принциптері.
2-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Әлеуметтік қызметтер пакетін анықтау
1. Пациенттерге және олардың отбасыларына аурулар немесе жарақатпен байланысты психологиялық, әлеуметтік және эмоционалдық қиындықтарды жеңуге көмектесу үшін қолдау көрсету.
2. Консультация беру, психологиялық қолдау көрсету, әлеуметтік жәрдемақылар мен жеңілдіктерді тағайындауға көмек көрсету және қолдау топтарын немесе бағдарламаларын ұйымдастыру.
3. Пациенттерды ауруға немесе мүгедектікке байланысты өзгерістерге бейімдеу және олардың тәуелсіздігі мен функционалдығын қалпына келтіру.
4. Оңалту бағдарламалары, физиотерапия, бейімделу технологиялары, өзін-өзі күту дағдыларын үйрету және жұмысқа қайта оралу туралы ресурстар мен ақпаратпен қамтамасыз ету.
5. Пациенттердың отбасымен жұмыс, ауруға немесе мүгедектікке байланысты отбасылық қиындықтарды жеңуге көмектесу.
6. Отбасылық консультациялар, күтімді ұйымдастыруға және жоспарлауға қатысу.
7. Отбасы әл-ауқатын қолдау қызметтерін үйлестіру.
Білім
1. Қолжетімді қызметтер, пациенттердің құқықтары, қаржыландыру нұсқалары, әлеуметтік қолдау бағдарламалары және басқа да әлеуметтік ресурстар туралы ақпарат.
2-eңбек функциясы
Пациенттер мен олардың отбасыларына әлеуметтік қолдау көрсету
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Пациенттер мен олардың отбасыларына әлеуметтік қолдау көрсету
1. Науқастардың медициналық -психологиялық емдеуге жәрдемдесу, пациенттерді жаңа орнына бейімделуіне көмектесу.
2. Пациенттерді әлеуметтік қолдау мәселелерін шешу.
3. Халықты арнаулы әлеуметтік қызмет түрлері туралы ақпараттандырады.
4. Өз мәселелерін өз бетінше шешу қабілетін дамытуға көмек көрсетеді, Пациенттерды әлеуметтік сауықтыру процесіне тартады.
5. Саламатты өмір салтын қалыптастыру жұмыстарын ұйымдастыруға қатысады.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыстың нормативтік -құқықтық актілері, құжаттары мен әдістемесі.

КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Приложение 6
к профессиональному стандарту
"Социальный работник
в области здравоохранения"
Карточка профессии "Специалист по социальной работе в области здравоохранения"
Код профессии:
-
Код группы
2635-3
Наименование профессии
Социальный работник по уходу в области здравоохранения.
Квалификационный уровень по ОРК
6.3
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций в области здравоохранения
высшее образование и (или) послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Педагогические науки" или "Естественные науки, математика и статистика", свидетельство о прохождении сертификационного курса или сертификат о повышении квалификации по специальности "Социальная работа", свидетельство о повышении квалификации по направлению социальной сферы или работы.
Уровень профессионального образования
высшее образование и (или) послевузовское образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Педагогические науки" или "Естественные науки, математика и статистика".
Трудовые функции
Обязательные трудовые функции
Трудовая функция 1
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах организации и осуществления социальной работы в области здравоохранения.
Трудовая функция 2
Организация и контроль деятельности социальных работников в области здравоохранения.
Дополнительные трудовые функции
Трудовая функция 1
Проведение экспертизы объема и качества услуг, оказываемых социальными работниками в области здравоохранения.
Трудовая функция 2
Постоянное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах организации и осуществления социальной работы в области здравоохранения.
Задача 1
Умения и навыки
Предоставление наставнических и консультационных услуг.
1. Оказывать организационно-методическую помощь.
2. Осуществлять консультативную помощь и наставничество социальными работниками в области здравоохранения.
3. Принимать решения по спорным вопросам.
Знания
1. Документы регламентирующие организационно-методическую помощь социальными работниками в области здравоохранения.
Трудовая функция 2
Организация и контроль деятельности социальных работников в области здравоохранения
Задача 1
Умения и навыки
Формирование экспертных заключений
1. Организовывать работу структурных подразделений оказывающих услуги по социальной работе в области здравоохранения.
2. Планировать, и прогнозировать деятельность структурных подразделений оказывающих услуги по социальной работе в области здравоохранения.
Знания
1. Документы регламентирующие организационно - методическую деятельность социальных работников в области здравоохранения.
Дополнительная трудовая функция 1
Проведение экспертизы объема и качества услуг, оказываемых социальными работниками в области здравоохранения.
Задача 1
Умения и навыки
Экспертиза объема и качества услуг, оказываемых социальными работниками в области здравоохранения.
1. Контролировать объем и качество услуг, оказываемых социальными работниками в области здравоохранения.
2. Владеть навыками проведения мониторинга показателей деятельности социальных работников в области здравоохранения.
3. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества услуг, оказываемых социальными работниками в области здравоохранения.
Знания
1. Законодательства РК по социальной работе в области здравоохранения.
2. Методики проведения экспертизы качества услуг, оказываемых социальными работниками в области здравоохранения.
Дополнительная трудовая функция 2
Постоянное профессиональное развитие
Задача 1
Умения и навыки
Развитие и внедрение новых методов и технологий
1. Изучать и внедрять новые методы в собственную практику и практику медицинских организаций.
2. Участвовать в оценке эффективности новых подходов и методов.
Знания
1. Текущие тенденции и инновации, новые методы, которые появляются в области специализации работника.
Требования к личностным компетенциям
1. Коммуникабельность.
2. Эмпатия, эмоциональный интеллект.
3. Лидерство.

БА - Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
СБШ– салалық біліктілік шеңбері.
"Денсаулық сақтау саласындағы
әлеуметтік жұмыскер"
кәсіптік стандартына
6 – қосымша
"Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды:
Топ коды
2635-3
Кәсіп атауы
Денсаулық сақтау саласындағы күтім жөніндегі әлеуметтік жұмыскер.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6.3
Денсаулық сақтау саласындағы ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметкерлері лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамаларына сәйкес мамандықтар бойынша біліктілік деңгейі
"Денсаулық сақтау" немесе "Педагогикалық ғылымдар" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім, "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша сертификаттау курсын бітіргені туралы сертификат немесе біліктілігін арттыру туралы сертификат, әлеуметтік сала немесе жұмыс бағыты бойынша біліктілігін арттыру сертификаты.
Кәсіби білім деңгейі
"Денсаулық сақтау" немесе "Педагогикалық ғылымдар" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім.
Еңбек функциялары
Міндетті еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыруда тәлімгерлік және консультация беру қызметтерін көрсету.
2-eңбек функциясы
Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары
1-еңбек функциясы
Денсаулық сақтау саласының әлеуметтік қызметкерлердің көрсететін қызметтерінің көлемі мен сапасын тексеру.
2-eңбек функциясы
Үздіксіз кәсіби даму.
1-еңбек функциясы
Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыруда тәлімгерлік және консультация беру қызметтерін көрсету.
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Тәлімгерлік және консультация беру қызметтерін көрсету.
1. Ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету.
2. Денсаулық сақтау саласының әлеуметтік қызметкерлерінің тәлімгер болуы және консультация беру.
3. Даулы мәселелер бойынша шешім қабылдау.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласының әлеуметтік қызметкерлері реттейтін құжаттар бойынша ұйымдастыру – әдістемелік көмек көрсету.
2-eңбек функциясы. Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік қызметкерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Сараптамалық қорытындыларды қалыптастыру
1. Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік қызметкерлері жұмыс атқаратын құрылымдық бөлімшелердің жұмысын үйлестіру.
2. Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік қызметкерлер жұмыс атқаратын құрылымдық бөлімшелердің жұмысын жобалау және жоспарлау.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік қызметкерлері реттейтін құжаттарға ұйымдастыру әдістемелік көмек көрсету.
1-қосымша еңбек функциясы
Денсаулық сақтау саласының әлеуметтік қызметкерлерінің көрсетілетін қызметінің көлемін және ұйымдастыру және бақылау сапасын тексеру.
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік қызметкерлер көрсететін қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
1. Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік қызметкерлер көрсететін қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлердің жұмысына жүргізілген мониторинг нәтижесіне.
3. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер көрсететін қызметтердің сапасынан туындайтын жүйелі мәселелер және тәуекел факторларын анықтау және туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету.
Білім
1. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс туралы ҚР заңнамасы.
2. Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік қызметкерлер көрсететін қызметтердің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі.
2-қосымша eңбек функциясы.
Үздіксіз кәсіби даму
1-міндет
Біліктілік пен дағдылар
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
1. Жаңа әдістерді өз тәжірибесінде және емдеу-профилактика ұйымдарының тәжірибесінде зерттеп, енгізу.
3. Жаңа тәсілдер мен әдістердің тиімділігін бағалауға қатысу.
Білім
1.Қызметкердің мамандану саласында пайда болатын жаңа әдістері қазіргі тенденциялар мен жаңалықтар.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
1. Қарым-қатынас құра біру.
2. Эмпатия, эмоционалды интеллект.
3. Көшбасшылық.