О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам страхования
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 31 августа 2023 года № 69. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2023 года № 33381
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4.
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам страхования, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятнадцатого и шестнадцатого Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 августа 2023 года № 69
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам страхования, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 14 "Об утверждении Требований к специализированному программному обеспечению и Правил определения размера вреда, причиненного транспортному средству" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13460) следующие изменения и дополнения:
в Правилах определения размера вреда, причиненного транспортному средству, утвержденных указанным постановлением:

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 31 тамыздағы № 69 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 қыркүйекте № 33381 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы Тізбенің 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін он бесінші және он алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 31 тамыздағы
№ 69 Қаулыға
қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының сақтандыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Мамандандырылған бағдарламалық қамтылымға қойылатын талаптарды және Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 14 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 13460 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау қағидаларында:

пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Расчет размера вреда, причиненного транспортному средству (далее – расчет размера вреда) осуществляется страховщиком или оценщиком с применением лицензионного специализированного программного обеспечения (далее – СПО) на основании заявления об определении размера вреда, причиненного имуществу, содержащего сведения согласно приложению 1 к Правилам.
Осмотр поврежденного транспортного средства оформляется путем составления акта осмотра, содержащего сведения, предусмотренные приложением 2 к Правилам, включающего информацию о возможных дефектах, которые можно определить по результатам осмотра.
Осмотр проводится на станциях технического обслуживания по требованию потерпевшего (выгодоприобретателя).
Проведение дополнительного осмотра транспортного средства, в том числе при наличии скрытых дефектов осуществляется также на основании заявления об определении размера вреда, причиненного имуществу, содержащего сведения согласно приложению 1 к Правилам. При этом осмотр поврежденного транспортного средства осуществляется страховщиком и оформляется путем составления акта осмотра, содержащего сведения, предусмотренные приложением 2 к Правилам. Корректировка расчета размера вреда при наличии скрытых дефектов оформляется в виде дополнения к отчету о размере вреда.
Потерпевший (выгодоприобретатель) или их представитель, транспортному средству которого причинен вред, со дня представления им или страхователем (застрахованным) заявления об определении размера вреда, причиненного имуществу, указанного в части первой настоящего пункта Правил, сохраняет поврежденное имущество в таком состоянии, в каком оно находилось после транспортного происшествия и предоставляет возможность страховщику произвести расчет размера вреда.
3. Сроки осуществления страховщиком осмотра и составления акта осмотра, определение размера вреда, причиненного имуществу, регулируются пунктом 3 статьи 22 Закона.
По окончании процедуры расчета размера вреда страховщик представляет потерпевшему (выгодоприобретателю) или их представителям отчет о размере вреда для ознакомления.
Потерпевший (выгодоприобретатель) или их представитель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения отчета о размере вреда указывает в полученном отчете отметку о согласии либо несогласии с результатами проведенного расчета размера вреда с указанием причин несогласия.
Страховщик в течение 3 (трех) рабочих дней после получения отметки о несогласии с результатами проведенного расчета размера вреда предоставляет корректировку расчета в виде дополнения к отчету о размере вреда, либо направляет письменный ответ о корректности отчета о размере вреда с пояснениями.
Отчет о размере вреда составляется страховщиком и включает калькуляцию определения размера вреда, причиненного транспортному средству, которая формируется в СПО. Оформление отчета о размере вреда осуществляется согласно приложению 3 к Правилам.

2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін есептеуді (бұдан әрі – зиянның мөлшерін есептеу) сақтандырушы немесе бағалаушы лицензияланған мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды (бұдан әрі – МБҚ) қолдана отырып, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мәліметтерді қамтитын мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін айқындау туралы өтініш негізінде жүзеге асырады.
Зақымдалған көлік құралын қарап-тексеру Қағидаларға 2-қосымшада көзделген, қарап-тексеру нәтижелері бойынша айқындалуы мүмкін ықтимал ақаулар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтерді қамтитын қарап-тексеру актісін жасау жолымен ресімделеді.
Қарап-тексеру жәбірленушінің (пайда алушының) талабы бойынша техникалық қызмет көрсету станцияларында жүргізіледі.
Көлік құралына қосымша тексеру жүргізу, оның ішінде, жасырын ақаулар болған жағдайда, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мәліметтерді қамтитын, мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін айқындау туралы өтініш негізінде де жүзеге асырылады. Бұл ретте бүлінген көлік құралын қарап-тексеруді сақтандырушы жүзеге асырады және Қағидаларға 2-қосымшада көзделген мәліметтерді қамтитын қарап-тексеру актісін жасау арқылы ресімделеді. Жасырын ақаулар болған кезде зиян мөлшерінің есебін түзету зиянның мөлшері туралы есепке толықтыру түрінде ресімделеді.
Көлік құралына зиян келтірілген зардап шегуші (пайда алушы) немесе олардың өкілі ол немесе сақтанушы (сақтандырылушы) Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін айқындау туралы өтініш берген күннен бастап зақымданған мүлікті ол көлік оқиғасынан кейін болған жағдайда сақтайды және сақтандырушыға зиянның мөлшерін есептеуге мүмкіндік береді.
3. Сақтандырушының қарап-тексеруді жүзеге асыру және қарап-тексеру актісін жасау, мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін айқындау мерзімдері Заңның 22-бабының 3-тармағымен реттеледі.
Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін есептеу рәсімі аяқталғаннан кейін сақтандырушы зиянның мөлшері туралы есепті зардап шегушіге (пайда алушыға) немесе олардың өкілдеріне танысу үшін ұсынады.
Зардап шегуші (пайда алушы) немесе олардың өкілі зиянның мөлшері туралы есепті алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде алған есепте келіспеу себептерін көрсете отырып, зиянның мөлшеріне жүргізілген есептің нәтижелерімен келісетіні не келіспейтіні туралы белгіні көрсетеді.
Сақтандырушы зиян мөлшерінің жүргізілген есебінің нәтижелерімен келіспеу туралы белгі алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде зиянның мөлшері туралы есепке толықтыру түрінде есепті түзетуді ұсынады не түсіндірмелері бар зиянның мөлшері туралы есептің дұрыстығы туралы жазбаша жауап жібереді.
Зиянның мөлшері туралы есепті сақтандырушы жасайды және МБҚ-да қалыптастырылатын көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау калькуляциясын қамтиды. Зиянның мөлшері туралы есепті ресімдеу Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.

При непредоставлении страховщиком отчета о размере вреда потерпевшему (выгодоприобретателю) или их представителю в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня осуществления страховщиком осмотра поврежденного транспортного средства, потерпевший (выгодоприобретатель) или их представитель получает страховую выплату в размере, определенном в соответствии с пунктом 3-1 статьи 22 Закона.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Сроки осуществления страховщиком осмотра и составления акта осмотра, определения размера вреда, указанные в пункте 3 Правил, не применяются при упрощенном оформлении транспортного происшествия в соответствии со статьей 22-2 Закона."
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Страховщик при определении размера вреда привлеченным им оценщиком на основании договора об оказании услуг предоставляет потерпевшему или его представителю на выбор не менее двух оценщиков."
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Страховщик при составлении калькуляции размера вреда, причиненного транспортному средству в случае необходимости замены детали, применяет рыночную стоимость новой детали без учета износа в следующих случаях:
1) в отношении транспортного средства, владельцем которого является физическое лицо, при одновременном соответствии следующим условиям:
транспортное средство не подлежит обязательному техническому осмотру;
среднегодовой пробег транспортного средства не превышает 15 тысяч километров;
заменяемая деталь транспортного средства не была ранее повреждена и не подвергалась ремонту;
2) в отношении транспортного средства, владельцем которого является юридическое лицо, при одновременном соответствии следующим условиям:
транспортное средство находится на гарантийном обслуживании;
среднегодовой пробег транспортного средства не превышает 20 тысяч километров;
заменяемая деталь транспортного средства не была ранее повреждена и не подвергалась ремонту.
В этом случае выгодоприобретатель передает в собственность страховщика заменяемую деталь по требованию страховщика.";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Страховым омбудсманом и страховщиками обеспечивается возможность расчета амортизационного износа на своем интернет-ресурсе при определении стоимости размера вреда, причиненного транспортному средству.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам страхования, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню.

Сақтандырушы зардап шеккен көлік құралын тексерген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде зардап шегушіге (пайда алушыға) немесе олардың өкіліне зиянның мөлшері туралы есеп бермеген жағдайда, зардап шегуші (пайда алушы) немесе олардың өкілі Заңның 22-бабының 3-1-тармағына сәйкес анықталған мөлшерде сақтандыру төлемін алады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген сақтандырушының қарап-тексеруді жүзеге асыру және қарап-тексеру актісін жасау, зиянның мөлшерін айқындау мерзімдері Заңның 22-2-бабына сәйкес көлік оқиғасын оңайлатылған ресімдеу кезінде қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Сақтандырушы қызмет көрсету туралы шарт негізінде өзі тартқан бағалаушының зиянның мөлшерін айқындауы кезінде жәбірленушіге немесе оның өкіліне таңдауға кемінде екі бағалаушыны ұсынады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Сақтандырушы көлік құралына келтірілген зиян мөлшерінің калькуляциясын жасау кезінде бөлшекті ауыстыру қажет болған жағдайда тозуды есепке алмай, жаңа бөлшектің нарықтық құнын келесі жағдайларда қолданады:
1) иесі жеке тұлға болып табылатын көлік құралы бойынша бір мезгілде мынадай талаптарға сәйкес келген кезде:
көлік құралы міндетті техникалық қарап-тексеруге жатпайды;
көлік құралының орташа жылдық жүрісі 15 мың шақырымнан аспайды;
көлік құралының ауыстырылатын бөлігі бұрын бүлінбеген және жөндеуден өтпеген;
2) иесі заңды тұлға болып табылатын көлік құралы бойынша бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келген кезде:
көлік құралы кепілдік қызметінде;
көлік құралының орташа жылдық жүрісі 20 мың шақырымнан аспайды;
көлік құралының ауыстырылатын бөлігі бұрын бүлінбеген және жөндеуден өтпеген.
Бұл жағдайда пайда алушы ауыстырылатын бөлшекті сақтандырушының талабы бойынша сақтандырушының меншігіне береді.";
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Сақтандыру омбудсманы және сақтандырушылар көлік құралына келтірілген зиян мөлшерінің құнын айқындау кезінде өзінің интернет-ресурсында амортизациялық тозуды есептеу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.";
1-қосымша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін сақтандыру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 259 "Об утверждении Правил размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17825) следующее изменение:
в Правилах размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных, утвержденных указанным постановлением:
приложение изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 269 "Об установлении Требований к содержанию и порядку оформления страховых полисов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17806) следующее дополнение:
в Требованиях к содержанию и порядку оформления страховых полисов, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Страховой полис по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств помимо сведений, указанных в пункте 2 Требований, содержит информацию о стаже вождения страхователя и застрахованного (застрахованных) (более двух лет, менее двух лет) и о дате выпуска транспортного средства (транспортных средств).".
Приложение 1 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам страхования,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам определения
размера вреда, причиненного
транспортному средству
Заявление об определении размера вреда
Заявление об определении размера вреда, причиненного транспортному средству, содержит следующие сведения:

2. "Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқор қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда, сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 259 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 17825 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқор қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда, сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидаларында:
қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 269 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 17806 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптар:
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисі Талаптардың 2-тармағында көрсетілген мәліметтерден басқа, сақтанушының және сақтандырылған тұлғаның (сақтандырылған тұлғалардың) (екі жылдан астам, екі жылдан аз) көлік жүргізу өтілі және көлік құралының (көлік құралдарының) шығарылған күні туралы ақпаратты қамтиды.".
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін сақтандыру
мәселелері бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Көлік құралына
келтірілген зиян мөлшерін
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Зиянның мөлшерін айқындау туралы өтініш
Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау туралы өтініш мына мәліметтерді қамтиды:

1) о дате и времени поступления заявления;
2) об имуществе/транспортном средстве (марка, модель), государственном регистрационном номере (кадастровом номере, идентификационном номере).
Приложение 2 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам страхования,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам определения
размера вреда, причиненного
транспортному средству
Оформление отчета о размере вреда, причиненного транспортному средству
1. Отчет о размере вреда, причиненного транспортному средству, содержит следующие сведения:
1) титульный лист содержит:
номер отчета;
дату составления;
указание марки, модели и государственного регистрационного номера транспортного средства;
дату проведения осмотра объекта;
полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя (выгодоприобретателя);
сведения о страховщике, определяющем размер вреда: полное наименование, БИН, банковские реквизиты, юридический адрес;
заверяется печатью (при наличии) с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью лица, утверждающего отчет;
общую информацию и описание объекта;
2) расчетная часть:
расчет амортизационного износа;
3) указание стоимости заменяемых деталей с учетом износа*, указание объемов и стоимости восстановительных работ, указание стоимости материалов указание итоговой стоимости восстановительного ремонта;
4) приложения к отчету содержат:
калькуляцию, составленную в СПО;
фотографии объекта;
исходные данные для составления калькуляции: заявление на проведение расчета, акт осмотра, иные документы на основании которых составлен отчет.
2. Итоговая величина стоимости выражается в валюте Республики Казахстан (тенге) и отражена в виде цифры, округленной до тенге, с письменной расшифровкой суммы в скобках.
3. В отчете о размере вреда предусматриваются отметки:
1) о согласии либо несогласии с результатами проведенного расчета размера вреда;
2) об отсутствии жалоб и претензий при исполнении страховщиком требований законодательных актов Республики Казахстан.
4. Отчет о размере вреда утверждается руководителем страховой организации или уполномоченным им лицом.
5. Отчет формируется и предоставляется выгодоприобретателю в бумажном или электронном виде в формате, не позволяющем вносить какие-либо изменения.
*- износ не применяется в случаях, указанных в пункте 10 Правил.
Приложение 3 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам страхования,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение к Правилам
размещения информации
на интернет-ресурсе страховой
организации, страхового
брокера, филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан,
филиала страхового
брокера-нерезидента
Республики Казахстан,
организации, гарантирующей
осуществление страховых
выплат страхователям
(застрахованным,
выгодоприобретателям) в случае
ликвидации страховых
организаций, принудительного
прекращения деятельности
филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
страхового омбудсмана,
организации по формированию
и ведению базы данных
Перечень информации, размещаемой участниками страхового рынка на интернет-ресурсе
Наименование информации
Периодичность размещения (обновления) информации
Срок размещения информации
Содержание информации
Информация, размещаемая на интернет-ресурсе страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
1.
Полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы, в том числе филиалов и представительств
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства, регистрации изменений и (или) дополнений в учредительные документы, требующих перерегистрации
Полное наименование, место нахождение, контактные номера телефонов, факсов (при наличии) с указанием кодов города (области, района), режим работы страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, их филиалов и (или) представительств (при наличии)
2.
Сведения об акционерах
По мере изменения в составе акционеров
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг
Сведения об акционерах в соответствии с реестром держателей ценных бумаг: для физического лица – фамилия, имя, отчество (при его наличии) с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах; для юридического лица – полное наименование и место нахождения юридического лица с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах
3.
Сведения о руководящих работниках
По мере изменения в составе руководящих работников
В течение 10 (десяти) календарных дней со дня их назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность и дата назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность руководящего работника
4.
Сведения о государственном регистрационном номере и бизнес-идентификационном номере
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства
Справки о государственной регистрации (перерегистрации) страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и (или) об учетной регистрации (перерегистрации) филиала и (или) представительства страховой организации (при наличии) (документы в формате *pdf)
5.
Сведения о номере, дате выдачи лицензии
По мере получения (переоформления) лицензии
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты выдачи (переоформления) лицензии
Лицензия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (документ в формате *pdf)
6.
Сведения об осуществляемых видах деятельности
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты осуществления деятельности
Перечень страховых продуктов и дополнительных разрешенных видов деятельности, осуществляемых страховой организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности
7.
Годовая финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за 3 (три) предыдущих отчетных года
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан
Годовая финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительная записка), подтвержденная аудиторской организацией (документы в формате *pdf)
8.
Годовая консолидированная финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан
Годовая консолидированная финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительная записка) при наличии дочерней (дочерних) организации (организаций), подтвержденная аудиторской организацией (документы в формате *pdf)
9.
Отчеты об итогах деятельности за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях
Отчет, содержащий анализ основных показателей, характеризующих деятельность страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и значимые события в ее деятельности по итогам завершенного финансового года (документ в формате *pdf)
10.
Сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (при наличии)
По мере вступления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления
Полное наименование, место нахождение объединения, созданного в форме ассоциации (союза), и дата вступления в него
11.
Присвоенные страховой организации рейтинговыми агентствами рейтинги (в случае присвоения)
По мере присвоения, обновления рейтинга
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня публикации рейтинговым агентством новости на сайте рейтингового агентства о присвоении рейтинга
Полное наименование рейтинговых агентств, присвоенные рейтинги и дата присвоения рейтинга либо дата пересмотра рейтинга по итогам мониторинга рейтингового агентства
12.
Сведения о созданных страховых (перестраховочных) пулах (для страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, являющейся ведущей в деятельности страхового (перестраховочного) пула)
По мере создания страхового пула, внесения изменений и дополнений
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания договора о совместной деятельности участников страхового (перестраховочного) пула
Сведения, включающие: номер и дату заключения договора о совместной деятельности участников страхового (перестраховочного) пула, срок действия; полное наименование участников страхового (перестраховочного) пула; полное наименование страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера, являющихся ведущими в деятельности страхового (перестраховочного) пула; классы (виды) страхования и перечень страховых рисков, являющихся предметом деятельности страхового (перестраховочного) пула
13.
Правила страхования по видам страхования в добровольной форме, по которым предусматривается возможность заключения договора страхования в электронной форме, с возможностью просмотра их предыдущих редакций, внесенных в них изменений и дополнений
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня утверждения
Правила страхования по определенному виду страхования, утвержденные советом директоров страховой организации и соответствующим органом управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с указанием номера и даты утверждения, и их предыдущие редакции (документы в формате *pdf)
14.
Информация о размерах страховых тарифов (страховых премий, взносов) по видам страхования
По мере разработки (обновления)
В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня утверждения финансового продукта

1) өтініштің келіп түскен күні мен уақыты туралы;
2) мүлік/көлік құралы туралы (маркасы, моделі), мемлекеттік тіркеу нөмірі (кадастрлық нөмірі, сәйкестендіру нөмірі).
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін сақтандыру
мәселелері бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Көлік құралына
келтірілген зиян мөлшерін
айқындау қағидаларына
3-қосымша
Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшері туралы есепті ресімдеу
1. Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшері туралы есеп мына мәліметтерді қамтиды:
1) титул парағы:
есеп нөмірін;
жасалған күнін;
көлік құралының маркасын, моделін және мемлекеттік тіркеу нөмірін көрсетуді;
объектіні қарап-тексеру күнін;
өтініш берушінің (пайда алушының) толық атауын немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
зиянның мөлшерін анықтайтын сақтандырушы туралы мәліметтерді: толық атауын, БСН, банктік деректемелерін, заңды мекенжайын;
тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) көрсете отырып, мөрмен (бар болса) және есепті бекітетін тұлғаның қолымен расталады;
жалпы ақпарат және объектінің сипаттамасын қамтиды;
2) есептеу бөлігі:
амортизациялық тозуды есептеуді;
3) тозуды* ескере отырып, ауыстырылатын бөлшектердің құнын көрсетуді, қалпына келтіру жұмыстарының көлемі мен құнын көрсетуді, материалдардың құнын көрсетуді, қалпына келтіру үшін жөндеудің қорытынды құнын көрсетуді;
4) есепке қосымшалар мыналарды қамтиды:
МБҚ-да жасалған калькуляцияны;
объектінің фотосуреттерін;
калькуляция жасау үшін бастапқы деректерді: есептеу жүргізуге арналған өтініш, қарап-тексеру актісі, олардың негізінде есеп жасалған өзге де құжаттар.
2. Құнның жиынтық шамасы Қазақстан Республикасының валютасында (теңгемен) көрсетіледі және жақшаның ішінде соманың жазбаша толық жазылуы бар, теңгеге дейін дөңгелектенген цифр түрінде көрсетіледі.
3. Зиян мөлшері туралы есепте мынадай белгілердің қойылуы көзделеді:
1) зиян мөлшерін есептеудің жүргізілген нәтижелерімен келісу не келіспеу туралы;
2) сақтандырушының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарын орындауы кезінде шағымдар мен наразылықтардың болмауы туралы.
4. Зиянның мөлшері туралы есепті сақтандыру ұйымының басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
5. Есеп қандай да бір өзгерістер енгізуге мүмкіндік бермейтін форматта, қағазда немесе электронды түрде жасалады және пайда алушыға ұсынылады.
*- тозу Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген жағдайларда қолданылмайды.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін сақтандыру
мәселелері бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Сақтандыру ұйымдары,
Қазақстан Республикасының
бейрезиденттер-сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымдарының филиалдары,
сақтандыру омбудсманы,
дерекқор қалыптастыру және
жүргізу жөніндегі ұйым
таратылған жағдайда,
қызметі мәжбүрлеп
тоқтатылатын сақтандыру
ұйымының, сақтандыру
брокерінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымы филиалының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру брокері
филиалының, сақтанушыларға
(сақтандырылушыларға, пайда
алушыларға) сақтандыру
төлемдерін жүзеге асыруға
кепілдік беретін ұйымның
интернет-ресурсында ақпарат
орналастыру қағидаларына
қосымша
Сақтандыру нарығына қатысушылар интернет-ресурста орналастыратын ақпараттың тізбесі
Ақпараттың атауы
Ақпаратты орналастыру (жаңарту) кезеңділігі
Ақпаратты орналастыру мерзімі
Ақпараттың мазмұны
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының интернет-ресурсында орналастырылатын ақпарат
1.
Осы ұйымның, оның ішінде филиалдары мен өкілдіктерінің толық атауы, мекенжайы (тұрған жері), телефон нөмірлері, жұмыс режимі
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген, қайта тіркеуді талап ететін құрылтай құжаттарына енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар тіркелген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, олардың филиалдарының және (немесе) өкілдіктерінің (бар болса) толық атауы, орналасқан жері, қаланың (облыстың, ауданның) кодтарын көрсете отырып, байланыс телефондарының, факстарының (бар болса) нөмірлері, жұмыс режимі
2.
Акционерлер туралы мәліметтер
Акционерлер құрамының өзгеруіне қарай
Бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан үзінді-көшірме алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізіліміне сәйкес акционерлер туралы мәліметтер: жеке тұлға үшін – оған тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің бағалы қағаздарының (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) санына пайызбен арақатынасын көрсете отырып, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса); заңды тұлға үшін – оған тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің бағалы қағаздарының (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) санына пайызбен арақатынасын көрсете отырып, заңды тұлғаның толық атауы және орналасқан жері
3.
Басшы қызметкерлер туралы мәліметтер
Басшы қызметкерлер құрамының өзгеруіне қарай
Олар басқа қызметке тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атқаратын лауазымы және басқа қызметке тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күні
4.
Мемлекеттік тіркеу нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы және (немесе) сақтандыру ұйымының филиалын және (немесе) өкілдігін (бар болса) есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамалар (*pdf форматтағы құжаттар)
5.
Лицензияның нөмірі, берілген күні туралы мәліметтер
Лицензияны алуға (қайта ресімдеуге) қарай
Лицензия берілген (қайта ресімделген) күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы (*pdf форматтағы құжаттар)
6.
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Қызметті жүзеге асырған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы жүзеге асыратын сақтандыру өнімдері мен қосымша рұқсат етілген қызмет түрлерінің тізбесі
7.
Аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік 3 (үш) жылға жылдық қаржылық есептілік
Жыл сайын
Бір мезгілде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Аудиторлық ұйым растаған жылдық қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайда мен шығын туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп және түсіндірме жазба) (*pdf форматтағы құжаттар)
8.
Аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік 3 (үш) жылға жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік (бар болса)
Жыл сайын
Бір мезгілде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Аудиторлық ұйым растаған, еншілес ұйым (ұйымдар) болған кезде жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайда мен шығын туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп және түсіндірме жазба) (*pdf форматтағы құжаттар)
9.
Алдыңғы есептік 3 (үш) жылдағы қызмет қорытындылары туралы есептер (бар болса)
Жыл сайын
Бір мезгілде мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін және аяқталған қаржы жылының қорытындылары бойынша оның қызметіндегі маңызды оқиғаларды сипаттайтын негізгі көрсеткіштердің талдауын қамтитын есеп (*pdf форматтағы құжат)
10.
Қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бірлестіктеріне қатысу туралы мәліметтер (бар болса)
Кіруіне қарай
Кірген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қауымдастық (одақ) нысанында құрылған бірлестіктің толық атауы, орналасқан жері және оған кірген күні
11.
Сақтандыру ұйымына рейтингтік агенттіктер берген рейтингтер (берген жағдайда)
Рейтингтің берілуіне, жаңартылуына қарай
Рейтингтік агенттік рейтинг беру туралы рейтингтік агенттіктің сайтында жариялаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде
Рейтингтік агенттіктердің толық атауы, берілген рейтингтер және рейтинг берілген күн не рейтингтік агенттік мониторингінің қорытындылары бойынша рейтингті қайта қарау күні
12.
Құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) пулдары туралы мәліметтер (сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін)
Сақтандыру пулының құрылуына, өзгерістер мен толықтырулар енгізілуіне қарай
Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының бірлескен қызметі туралы шартқа қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қатысушыларының бірлескен қызметі туралы шарттың нөмірі мен жасалған күнін, қолданылу мерзімін; сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қатысушыларының толық атауын; сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру брокерінің толық атауын қамтитын мәліметтер; сақтандыру сыныптары (түрлері) және сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қызметінің мәні болып табылатын сақтандыру тәуекелдерінің тізбесі
13.
Олар бойынша олардың алдыңғы редакцияларын, енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды көру мүмкіндігімен сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу мүмкіндігі көзделетін, ерікті нысандағы сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қағидалары
Жаңартылуына қарай
Бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымының директорлар кеңесі және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органы бекіткен, бекітілген нөмірі мен күні көрсетілген сақтандырудың белгілі бір түрі бойынша сақтандыру қағидалары және олардың бұрынғы редакциялары (*pdf форматтағы құжаттар)
14.
Сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру тарифтерінің (сақтандыру сыйлықақыларының, жарналарының) мөлшері туралы ақпарат
Әзірленуіне (жаңартылуына) қарай
Қаржы өнімі бекітілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде