О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 сентября 2023 года № 326. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2023 года № 33410
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан следующие изменения и дополнение:
1) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 апреля 2022 года № 119 "Об утверждении Правил составления проектов внутрихозяйственного и межхозяйственного землеустройства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27790):
в Правилах составления проектов внутрихозяйственного и межхозяйственного землеустройства, утвержденных указанным приказом:
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Рассмотрение и согласование проекта МХЗ территориальными подразделениями уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, сельского и лесного хозяйств, использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения осуществляется в течение одного месяца со дня поступления проекта.
Согласование землеустроительного проекта осуществляется в части соблюдения требований, предусмотренных статьями 121, 139, 140 и 142 Кодекса.";
2) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июня 2022 года № 180 "Об утверждении Правил составления землеустроительного проекта по формированию земельных участков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28399):
в пункте 2:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) информационная система единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИС ЕГКН) – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";";
подпункт 10) исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При предоставлении права на земельный участок из земель, находящихся в государственной собственности, в порядке, предусмотренном статьей 43 Кодекса, разработка землеустроительного проекта по формированию нового земельного участка выполняется на основании положительного заключения земельной комиссии и заявления лица, заинтересованного в предоставлении земельного участка (далее – заказчик), на разработку землеустроительного проекта.
При разработке землеустроительного проекта не допускается изменение местоположения земельного участка, указанного в акте предварительного выбора земельного участка.";

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2023 жылғы 6 қыркүйектегі № 326 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 14 қыркүйекте № 33410 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) "Шаруашылықішілік және шаруашылықаралық жерге орналастыру жобаларын жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 20 сәуірдегі № 119 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27790 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шаруашылықішілік және шаруашылықаралық жерге орналастыру жобаларын жасау қағидаларында:
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Қоршаған ортаны қорғау, ауыл және орман шаруашылығы, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органдардың аумақтық бөлімшелері жоба келіп түскен күннен бастап бір ай ішінде ШАЖО жобасын қарауды және келісуді жүзеге асырады.
Жерге орналастыру жобасын келісу Кодекстің 121, 139, 140 және 142-баптарында көзделген талаптарды сақтау бөлігінде жүзеге асырылады.";
2) "Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 маусымдағы № 180 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28399 болып тіркелген):
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК АЖ) – жүргізу тәртібі осы Кодексте және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын ақпараттық жүйе;";
10) тармақша алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кодекстің 43-бабында көзделген тәртіппен мемлекеттік меншіктегі жерлерден жер учаскесіне құқық берген кезде жаңа жер учаскесін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын әзірлеу жер комиссиясының оң қорытындысы және жер учаскесін беруге мүдделі тұлғаның (бұдан әрі – тапсырыс беруші) жерге орналастыру жобасын әзірлеуге арналған өтініші негізінде орындалады.
Жерге орналастыру жобасын әзірлеу кезінде жер учаскесiн алдын ала таңдау актiсiнде көрсетiлген жер учаскесiнiң орналасқан жерiн өзгертуге жол берiлмейдi.";

подпункт 5) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"5) объединению (слиянию) подлежат земельные участки, с одинаковыми целевыми назначениями и видами права и имеющие общую (смежную) часть границ одного земельного участка, которая одновременно является частью границ другого земельного участка;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Текстовая часть землеустроительного проекта включает:
1) титульный лист землеустроительного проекта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) опись землеустроительного проекта по форме согласно приложение 3 к настоящим Правилам;
3) перечень документов, принятых у заказчика, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) заявление на составление землеустроительного проекта по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
5) для физических лиц: копия документа, удостоверяющего личность физического лица;
для юридических лиц: справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
При обращении заказчика через уполномоченного представителя включает:
для юридических лиц: копия документа, подтверждающего полномочия;
для физических лиц: нотариально засвидетельствованная копия доверенности;
6) материалы (документы), необходимые для обоснования принимаемых проектных решений при образовании нового земельного участка или его упорядочении (утвержденная в установленном порядке градостроительная документация в населенных пунктах).
При предоставлении права на земельный участок из земель, находящихся в государственной собственности, текстовая часть землеустроительного проекта дополнительно включает:
1) акт выбора земельного участка или предварительный акт выбора земельного участка (при испрашивании земельного участка для строительства объектов, за исключением строительства объектов в черте населенного пункта), и схему (план) границ земельного участка;
2) положительное заключение земельной комиссии;
3) при наличии капитальных строений (зданий, сооружений) документы, подтверждающие права на них (копия правоустанавливающего документа на объект недвижимости либо акта приемки объекта в эксплуатацию);
4) при предоставлении земельного участка для целей добычи полезных ископаемых, использования пространства недр или старательства прилагаются копии соответствующих лицензий или контракта на недропользование, в соответствии с пунктом 4 статьи 32 Кодекса и статьей 20 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
При упорядочении существующих земельных участков текстовая часть землеустроительного проекта дополнительно включает:

9-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) нысаналы мақсаттары мен құқықтарының түрі бірдей және бір жер учаскесі шекарасының бір мезетте басқа жер учаскесі шекарасының бөлігі болып табылатын ортақ (шектес) бөлігі бар жер учаскелері біріктірілуге (қосуға) тиіс;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жерге орналастыру жобасының мәтін бөлігі мыналарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша негізгі бет;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жерге орналастыру жобасының тізімдемесі;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тапсырыс берушіден қабылданған құжаттар тізбесі;
4) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жерге орналастыру жобасын жасауға арналған өтініш;
5) жеке тұлғалар үшін: жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғалар үшін: заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама.
Тапсырыс беруші уәкілетті өкіл арқылы жүгінген кезде:
заңды тұлғалар үшін: өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесін;
жеке тұлғалар үшін: сенімхаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін қамтиды;
6) жаңа жер учаскесін құру немесе оны ретке келтіру кезінде (елді мекендерде белгіленген тәртіппен бекітілген қала құрылысы құжаттамалары) қабылданатын жобалық шешімдерді негіздеу үшін қажетті материалдар (құжаттар).
Мемлекеттік меншіктегі жерлерден жер учаскесіне құқық беру кезінде жерге орналастыру жобасының мәтін бөлігі мыналарды қосымша қамтиды:
1) жер учаскесін таңдау актісі немесе жер учаскесiн алдын ала таңдау актісі (елді мекен шегінде объектілер салуды қоспағанда, объектiлер салу үшiн жер учаскесi сұралған кезде) және жер учаскесі шекараларының схемасы (жоспары);
2) жер комиссиясының оң қорытындысы;
3) күрделі құрылыстар (ғимараттар, құрылысжайлар) бар болса оларға құқықтарды растайтын құжаттар (жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілейтін құжаттың немесе объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі);
4) жер учаскесі пайдалы қазбаларды өндіру, жер қойнауы кеңістігін пайдалану немесе кен іздеушілік мақсатында берілген кезде Кодекстің 32-бабының 4-тармағына және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 20-бабына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті лицензиялардың немесе келісімшарттың көшірмелері қоса беріледі.
Қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру кезінде жерге орналастыру жобасының мәтін бөлігі:

1) копии правоустанавливающего документа на земельный участок и идентификационного документа на земельный участок;
2) сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках;
3) при наличии капитальных строений (зданий, сооружений) документы, подтверждающие права на них (копия правоустанавливающего документа на объект недвижимости либо акта приемки объекта в эксплуатацию);
4) копию кадастрового паспорта объекта недвижимости (при наличии).
Перечень документов и сведений, указанных в настоящем пункте, является исчерпывающим. При разработке землеустроительных проектов не допускается истребования от заказчика документов и сведений, не предусмотренных настоящим пунктом.";
подпункты 9), 10) и 11) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"9) схему (план) раздела, объединения (слияния), изменения границ земельного участка в произвольной форме.
При разделе земельного участка землеустроительный проект составляется на каждый вновь образованный земельный участок.
Записи карандашом, помарки, подчистки, приписки, исправления на схеме (плане) земельного участка не допускаются;
10) схему (план) согласования земельного участка участниками землеустроительного процесса по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам (далее – схема (план) согласования).
Согласование схемы (плана) согласования с государственными органами, собственниками и землепользователями посторонних земельных участков обеспечивается заказчиком.
11) при согласовании проектируемого земельного участка графическим данным ИС ЕГКН:
акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам (далее – Акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка), с приложением плана проектируемого земельного участка и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка по формам согласно приложениям 1 и 2 к Акту сверки ведомости координат проектируемого земельного участка.
При согласовании проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, в том числе железными, автомобильными дорогами, наземными, надземными и подземными трубопроводами с полосами отвода, опорами воздушных линий электропередачи, наземными сооружениями кабельных линий электропередач графическим данным ИС ЕГКН:
акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, с приложением плана проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта по формам согласно приложениям 3 и 4 к Акту сверки ведомости координат проектируемого земельного участка.
При несоответствии месторасположения проектируемого земельного участка графическим данным ИС ЕГКН (при наличии наложений земельного участка на другие смежные земельные участки, несоответствии месторасположения, площади, меры линий и координат земельного участка по представленным данным):

1) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың және жер учаскесі сәйкестендіру құжатының көшірмелерін;
2) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы мәліметтерді;
3) күрделі құрылыстар (ғимараттар, құрылысжайлар) бар болса оларға құқықтарды растайтын құжаттарды (жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілейтін құжаттың немесе объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі);
4) жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспортының көшірмесін (бар болса) қосымша қамтиды.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар мен мәліметтер тізбесі толық болып табылады. Жерге орналастыру жобаларын әзірлеу кезінде тапсырыс берушіден осы тармақта көзделмеген құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.";
13-тармақтың 9), 10) және 11) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"9) еркін нысандағы жер учаскесін бөлу, біріктіру (қосу), шекараларын өзгерту схемасын (жоспарын).
Жер учаскесін бөлу кезінде жерге орналастыру жобасы жаңадан құрылған әрбір жер учаскесіне жасалады.
Жер учаскесінің схемасын (жоспарын) қарындашпен жазуға, қолмен жөндеуге, тазалауға, қосып жазуға, түзетуге жол берілмейді;
10) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жерге орналастыру процесіне қатысушылардың жер учаскесін келісу схемасын (жоспарды) (бұдан әрі – келісу схемасы (жоспары)).
Келісу схемасын (жоспарын) мемлекеттік органдармен, жер учаскелерінің иелерімен және бөтен жер учаскелерінің жер пайдаланушыларымен келісуді тапсырыс беруші қамтамасыз етеді.
11) жобаланатын жер учаскесін ЖМБМК АЖ графикалық деректерімен келіскен кезде:
осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісі (бұдан әрі – Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісі), Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісіне 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесінің жоспары және жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі қоса беріледі.
Бұрылыс жолақтары, әуе электр беру желілерінің тіреулері, кәбілді электр беру желілерінің жербеті құрылысжайлары бар желілік объектілер, оның ішінде темір, автомобиль жолдары, жербеті, жерүсті және жерасты құбырлары алып жатқан жобаланатын жер учаскесін ЖМБМК АЖ графикалық деректерімен келіскен кезде:
осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісі, Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісіне 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесінің жоспары және желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі желілік объектілер полигонының алаңы көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Жобаланатын жер учаскесінің орналасқан жері ЖМБМК АЖ графикалық деректерімен сәйкес келмеген кезде (жер учаскесінің басқа шектес жер учаскелерімен қабаттасуының болуы, жер учаскесінің орналасқан жерінің, алаңының, желілер өлшемдерінің, конфигурациялар мен координаттардың ұсынылған деректерге сәйкес келмеуі):

акт о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам (далее – Акт о несоответствии), с приложением схемы несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка по формам согласно приложениям 1 и 2 к Акту о несоответствии.
При несоответствии месторасположения проектируемого земельного участка графическим данным ИС ЕГКН, занятого линейными объектами, в том числе железными, автомобильными дорогами, наземными, надземными и подземными трубопроводами с полосами отвода, опорами воздушных линий электропередачи, наземными сооружениями кабельных линий электропередач (при наличии наложений земельного участка на другие смежные земельные участки, несоответствии месторасположения, площади, меры линий и координат земельного участка по представленным данным):
акт о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, с приложением схемы несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, графическим данным системы единого государственного кадастра недвижимости и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта по формам согласно приложениям 3 и 4 к Акту о несоответствии;";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Для проведения сверки на соответствие местоположения проектируемого земельного участка графическим данным ИС ЕГКН разработчик проекта обращается в Государственную корпорацию по месту нахождения земельного участка в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Согласование проектируемого земельного участка графическим данным автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра", утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366).
При расположении проектируемого земельного участка в границах установленных зон, с особыми условиями пользования землей, указанных в статье 121 Кодекса, при проведении сверки составляется схема наложения границ проектируемого земельного участка и границ зон с особыми условиями пользования землей при наличии их границ в ИС ЕГКН.";

осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкес келмеуі туралы акті (бұдан әрі – Сәйкес келмеу туралы акті), Сәйкес келмеу туралы актіге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жобаланатын жер учаскесі шекараларының жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректеріне сәйкессіздігі (қабаттасуы) схемасын және жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтары ұзындығының жиынтық ведомосі қоса беріледі.
Бұрылыс жолақтары, әуе электр беру желілерінің тіреулері, кәбілді электр беру желілерінің жербеті құрылысжайлары бар желілік объектілер, оның ішінде темір, автомобиль жолдары, жербеті, жерүсті және жерасты құбырлары алып жатқан жобаланатын жер учаскесінің орналасқан орны ЖМБМК АЖ графикалық деректерімен сәйкес келмеген кезде (жер учаскесінің басқа шектес жер учаскелерімен қабаттасуының болуы, жер учаскесінің орналасқан жерінің, алаңының, желілер өлшемдерінің, конфигурациялар мен координаттардың ұсынылған деректерге сәйкес келмеуі):
осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкес келмеуі туралы акті, Сәйкес келмеу туралы актіге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректеріне сәйкессіздігі (қабаттасуы) схемасын және желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтары ұзындығының жиынтық ведомосі қоса беріледі;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жобаланатын жер учаскесінің орналасқан жерінің ЖМБМК АЖ-ның графикалық деректерге сәйкестігіне салыстырып тексеру жүргізу үшін жобаны әзірлеуші Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Жобаланатын жер учаскесін жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес жер учаскесінің орналасқан жері бойынша Мемлекеттік корпорацияға жүгінеді.
Жобаланып отырған жер учаскесі Кодекстің 121-бабында көрсетілген жерлерді пайдаланудың ерекше шарттары бар белгіленген аймақтардың шекараларында орналасқан кезде, салыстырып тексеру жүргізу кезінде жобаланып отырған жер учаскесінің шекаралары мен жерлерді пайдаланудың ерекше шарттары бар аймақтардың шекараларының қабаттасу схемасы ЖМБМК АЖ-да олардың шекаралары болған кезде жасалады.";

(графа 4 х графу 6=)
1
2
3
4
5
6
Всего:
Руководитель филиала некоммерческого акционерного общества
"Государственная корпорация "Правительство для граждан"
________________________________________________________
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Место печати (при наличии)
Дата: "____" _______20___ года.
Согласовано: _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица или наименование юридического лица)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя
_______________ __________________________________________
(подпись) (дата)

(4-баған х 6-баған =)
1
2
3
4
5
6
Барлығы :
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес
акционерлік қоғамы филиалының басшысы____________________________________
__________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
Мөрдің орны (бар болса) Күні: 20___ жылғы "____" _______.
Келісілді:__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
Орындаушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _______________ ____________
(қолы) (күні)