О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2023 года № 989. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 сентября 2023 года № 33443
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Заместитель
Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 18 сентября 2023 года № 989
Перечень некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 591 "Об утверждении перечня должностей органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, для занятия которых необходимо наличие сертификата, удостоверяющего квалификацию государственного аудитора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12503) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Перечне должностей органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, для занятия которых необходимо наличие сертификата, удостоверяющего квалификацию государственного аудитора, утвержденном указанным приказом:
строку "Помощник, советник Председателя Конституционного Совета Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Помощник, советник Председателя Конституционного Суда Республики Казахстан;".

Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 18 қыркүйектегі № 989 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 21 қыркүйекте № 33443 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 989 Бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының орналасу үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін куәландыратын сертификаттың болуы қажет лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 591 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12503 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының орналасу үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін куәландыратын сертификаттың болуы қажет лауазымдардың тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі Төрағасының көмекшісі, кеңесшісі" жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты Төрағасының көмекшісі, кеңесшісі;".

2. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 597 "Об утверждении типовой системы управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внутреннего государственного аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12490) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 10) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовой системе управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внутреннего государственного аудита, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая типовая система управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внутреннего государственного аудита (далее – Типовая система), разработана в соответствии с подпунктом 10) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле".";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При использовании Типовой системы применяются следующие основные понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) таблица баллов – определение уровня риска с помощью ранжирования критериев и/или интервалов значений каждого ключевого индикатора риска;
3) меры реагирования – комплекс мероприятий, принимаемые органами внутреннего государственного аудита направленных на предупреждения, минимизации и устранения рисков;
4) предметы государственного аудита и финансового контроля (далее – предметы государственного аудита) – деятельность государственных органов, в том числе управление государственными финансами, государственные, отраслевые и бюджетные программы, планы развития государственных органов, планы развития области, города республиканского значения, столицы;
5) объекты государственного аудита и финансового контроля (далее – объекты государственного аудита) – государственные органы, государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, а также получатели бюджетных средств;
6) экспертный анализ – метод анализа, основанный на навыках и знаниях специалистов (экспертов);
7) риск – вероятность несоблюдения бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан, неблагоприятного воздействия события или действия на объект и предмет государственного аудита, которая может привести к финансовым нарушениям, хищениям (растрате) бюджетных средств и нанесению экономического ущерба государству, а также вероятность недостижения или неисполнения в полном объеме целевых индикаторов и показателей, предусмотренных в программных документах и планах развития государственных органов;";

2. "Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тізбесін қалыптастыру және ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 597 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12490 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 14-бабы 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тізбесін қалыптастыру және ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тізбесін қалыптастыру және ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесі (бұдан әрi – Үлгi жүйе) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 10) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Үлгі жүйені пайдалану кезінде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) балл кестесі – әр Тәуекел көздері индикаторлары мәнінің критерийлері және /немесе интервалдарын рәнжірлеу арқылы тәуекел деңгейін анықтау;
3) ден қою шаралары – мемлекеттік аудит объектілері тәуекелдерінің алдын алу, оларды барынша азайту және жою мақсатында мемлекеттік аудит объектілеріне қатысты мемлекеттік аудит органдары қабылдайтын іс-шаралар;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың мәні (бұдан әрі – мемлекеттік аудит мәні) – мемлекеттік органдардың қызметі, соның ішінде мемлекеттік қаржыны басқару, мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламалар, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары;
5) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілері) – мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ бюджеттік қаражатты алушылар;
6) сараптамалық талдау – мамандардың (сарапшылардың) біліктілігі мен біліміне негізделген талдау әдісі.
7) тәуекел – Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасын сақтамаудың, мемлекеттік аудит объектiсiне оқиғаның немесе iс-қимылдың тигiзетiн жағымсыз әсерiнiң ықтималдылығы, ол қаржылық бұзушылықтарға, бюджет қаражатының ұрлануына (ысырап болуына) әкелiп, мемлекетке экономикалық зиян шектiруi мүмкiн, сондай-ақ бағдарламалық құжаттарда және мемлекеттік органдардың даму жоспарларында қарастырылған нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізбеу және толық көлемде орындамаудың ықтималдығы;";

приложение 2 к указанной Типовой системе изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 599 "Об утверждении типового положения о службах внутреннего аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12544) следующие изменения:
в Типовом положении о службах внутреннего аудита
пункт 12 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) осуществляет анализ данных информационных систем:
в государственном органе, его ведомствах, территориальных подразделениях, подведомственных организациях – для служб внутреннего аудита центральных государственных органов;
в исполнительных органах, финансируемых из местных бюджетов и находящихся на территории административной подчиненности соответствующей области, города республиканского значения, столицы, их подразделениях и подведомственных организациях – для служб внутреннего аудита местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы".
4. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 272 "Об утверждении процедурного стандарта "Аудит финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15209) следующие изменения:
в процедурном стандарте "Аудит финансовой отчетности", утвержденном указанным приказом:
абзац пятый пункта 94 изложить в следующей редакции:
"нормативом отчисления части чистого дохода республиканских государственных предприятий, за исключением республиканских государственных предприятий, созданных Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 134 "Об утверждении норматива отчисления части чистого дохода республиканских государственных предприятий, за исключением республиканских государственных предприятий, созданных Национальным Банком Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10545);";
приложение 3 к указанному процедурному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
5. Внести в приказ Министра финансов Республики от 19 марта 2018 года № 392 "Об утверждении Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16689) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю, утвержденных указанным приказом:
часть четвертую пункта 7 изложить в следующей редакции:

2-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
3. "Ішкі аудит қызметтері туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 599 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12544 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Ішкі аудит қызметтері туралы үлгілік ережесіндегі
12- тармағы 13)-тармақшасымен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"13) мыналарға:
орталық мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметтері үшін – мемлекеттік органда, оның ведомстволарында, аумақтық бөлімшелерінде, ведомстволық бағынысты ұйымдарында;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтері үшін – жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын және тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімшілік бағынысты аумағындағы атқарушы органдарда, олардың бөлімшелерінде және ведомстволық бағынысты ұйымдарында ақпараттық жүйелердің деректерін талдауды жүзеге асырады.".
4. "Қаржылық есептілік аудиті" рәсімдік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 272 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15209 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қаржылық есептілік аудиті" рәсімдік стандартында:
94-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған республикалық мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігін аудару нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 134 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10545 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған республикалық мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігін аудару нормативін;";
көрсетілген рәсімдік стандартқа 3-қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
5. "Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16689 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органның ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
7-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Внеплановый аудит ведомством и его территориальными подразделениями по жалобам на действия (бездействие), решения заказчика, организатора государственных закупок, единого организатора государственных закупок, комиссий, эксперта, единого оператора в сфере государственных закупок проводится по истечении 10 (десяти) рабочих дней после исполнения объектом государственного аудита уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, направленного в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 598 "Об утверждении Правил проведения камерального контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12599).";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Перечень объектов государственного аудита утверждается на соответствующий финансовый год руководителем ведомства согласно пункту 2 статьи 18 Закона.
Перечень объектов государственного аудита ведомства разрабатывается и утверждается до 10 декабря года, предшествующего планируемому, и в течение 3 (трех) календарных дней со дня их утверждения направляется в службы внутреннего аудита.
Утвержденный перечень объектов государственного аудита ведомства, а также изменения к нему в течение 5 (пяти) календарных дней со дня их утверждения размещается на интернет-ресурсе ведомства с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны в соответствии с Инструкцией по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2000 года № 390-16с "Об утверждении Инструкции по обеспечению режима секретности в Республики Казахстан" (далее – Инструкция).";
дополнить пунктом 29-1 следующего содержания:
"29-1. Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита составляется по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.";
часть первую пункта 42 изложить в следующей редакции:
"42. Руководителю объекта государственного аудита или должностному лицу не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня предъявления поручения на проведение аудиторского мероприятия передается требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, подписанное руководителем группы государственного аудита или государственным аудитором.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. При необходимости продления срока проведения государственного аудита, срок продлевается не менее чем за 1 (один) рабочий день до его окончания приказом руководителя ведомства и его территориальных подразделений по письменному ходатайству лица, ответственного за проведение аудиторского мероприятия, с уведомлением органов правовой статистики и специальных учетов.";

"Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 598 бұйрығымен бекітілген "Камералдық бақылау жүргізу қағидаларына" (нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде № 12599 болып тіркелді) сәйкес жіберілген камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны мемлекеттік аудит объектісі орындағаннан кейін 10 (он) жұмыс күні өткен соң тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының, комиссиялардың, сарапшының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағымдары бойынша ведомство және оның аумақтық бөлімшелері жоспардан тыс аудитті жүргізеді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Заңның 18-бабының 2-тармағына сәйкес тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін ведомствоның басшысы бекітеді.
Ведомствоның мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі әзірленеді және жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейін бекітіледі және олар бекітілген күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде ішкі аудит қызметтеріне жіберіледі.
Ведомствоның мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбесі, сондай-ақ оған өзгерістер олар бекітілген күннен бастап 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде "Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 14 наурыздағы № 390-16қ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) сәйкес құпиялық, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге құпиялық режимін есепке ала отырып, ведомствоның интернет-ресурсында орналастырылады.";
мынадай мазмұндағы 29-1-тармақпен толықтырылсын:
"29-1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе аудиторлық іс-шара оған айтылып жүзеге асырылатын лауазымды адамға аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған нұсқау берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нысан бойынша мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор қол қойған мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпараттарды, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап тапсырылады.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімін ұзарту қажет болған кезде, жүргізу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 1 (бір) жұмыс күні қалғанда құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органдарды хабардар ете отырып, аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаның жазбаша қолдаухаты бойынша ведомство және оның аумақтық бөлімшелері басшысы мерзімді ұзартуы мүмкін.";

пункт 62-2 изложить в следующей редакции:
"62-2. Ведомство и его территориальные подразделения направляют в центральные государственные и местные исполнительные органы за 10 (десять) рабочих дней до начала проведения внутреннего государственного аудита финансовой отчетности запрос о представлении кандидатуры государственного аудитора службы внутреннего аудита, с указанием срока проведения аудита, для включения еҰ в группу государственного аудита.
Центральные государственные и местные исполнительные органы в течение 5 (пяти) рабочих дней представляют кандидатуру государственного аудитора службы внутреннего аудита в ведомство и его территориальные подразделения.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. По итогам предварительного изучения составляются проекты плана, программы совместной проверки и аудиторских заданий. Разработанный проект программы совместной проверки направляется государственным органам, участвующим в проведении совместной проверки. Органы государственного аудита и государственные органы, участвующие в проведении совместной проверки, не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до начала аудиторского мероприятия, согласовывают проект программы совместной проверки.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Письменные возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности рассматриваются государственным органом, ответственным за проведение совместной проверки. Ответ объекту проверки направляется тем государственным органом, в адрес которого поступили письменные возражения в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета или аудиторского отчета по финансовой отчетности.";
пункты 81, 82 и 83 изложить в следующей редакции:
"81. По итогам предварительного изучения органами государственного аудита совместно с государственными органами, участвующими в параллельной проверке, составляются проекты плана параллельной проверки. Программы параллельной проверки и аудиторских заданий направляются государственным органам, участвующим в проведении параллельной проверки. Распределение перечня проверяемых вопросов по государственным органам осуществляется не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до начала проверки.
82. Государственные органы, участвующие в проведении параллельной проверки, на основе перечня вопросов объектов государственного аудита, разрабатывают проекты плана и программы, при этом допускается расширение перечня основных проверяемых вопросов с включением дополнительных вопросов проверки, которые не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до начала аудиторского мероприятия направляются для согласования государственным органам, участвующим в проведении параллельной проверки.

62-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62-2. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері қаржылық есептілікке ішкі мемлекеттік аудит жүргізу басталғанына дейін 10 (он) жұмыс күн бұрын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға аудит жүргізу мерзімін көрсете отырып, оны мемлекеттік аудит тобына енгізу үшін аудит қызметі мемлекеттік аудиторының кандидатурасын ұсыну туралы сұрау салу жібереді.
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар ішкі аудит қызметінің мемлекеттік аудиторының кандидатурасын ведомствоға және оның аумақтық бөлімшелеріне 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынады.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша бірлескен тексеру жоспарының, бағдарламасының және аудиторлық тапсырмалардың жобалары жасалады. Бірлескен тексеру бағдарламасының әзірленген жобасын бірлескен тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік орган жібереді. Мемлекеттік аудит органдары мен бірлескен тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдар аудиторлық іс-шара басталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын бірлескен тексеру бағдарламасының жобасын келіседі.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке жазбаша қарсылықты бірлескен тексеру жүргізуге жауапты мемлекеттік орган қарайды. Тексеру объектісіне жауапты қол қойылған аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша қарсылық келіп түскен мемлекеттік орган жібереді.";
81, 82 және 83-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Мемлекеттік аудит органдары қатар тексеруге қатысқан мемлекеттік органдармен бірлесіп алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша қатар тексеру жоспарының жобасын жасайды. Қатар тексеру мен аудиторлық тапсырма бағдарламалары қатар тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдарға жіберіледі. Мемлекеттік органдар бойынша тексерілетін мәселелер тізбесін бөлу тексеру басталғанға дейінгі кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын жүзеге асырылады.
82. Қатар тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдар мәселелер тізбесі, мемлекеттік аудит объектілері негізінде жоспар мен бағдарлама жобаларын әзірлейді, бұл ретте аудиторлық іс-шара басталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын қатар тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдарға келісу үшін жіберілетін тексерудің қосымша мәселелерін қоса отырып, негізгі тексерілетін тізбені кеңейтуге жол беріледі.

83. План, программа параллельной проверки и аудиторские задания утверждаются каждой стороной самостоятельно (с указанием наименований объектов проверки, бюджетных программ и активов, вопросов проверки) за 2 (два) рабочих дня до начала параллельной проверки.";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. Письменные возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности рассматриваются государственным органом, проводившим проверку. Ответ объекту проверки направляется тем государственным органом, в адрес которого поступили письменные возражения в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета или аудиторского отчета по финансовой отчетности.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. Аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности составляется в 2 (двух) экземплярах и предоставляется для ознакомления руководителю объекта государственного аудита или лицу, его замещающему:
1) по аудиторским мероприятиям, срок проведения которых составляет до 15 (пятнадцати) рабочих дней включительно, не позднее 1 (одного) рабочего дня до даты завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита (за исключением акта встречной проверки, акта контрольного обмера (осмотра);
2) при проведения аудиторского мероприятия сроком, превышающим 15 (пятнадцать) рабочих дней, не позднее 2 (двух) рабочих дней до даты завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита.";
часть третью пункта 101 изложить в следующей редакции:
"Объект государственного аудита направляет возражение к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности в апелляционную комиссию при уполномоченном органе в срок не более 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета и (или) аудиторского отчета по финансовой отчетности по форме согласно приложению 12-1 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 101-1 следующего содержания:
"101-1. Руководитель объекта государственного аудита в течение 2 (двух) рабочих дней после дня получения аудиторского отчета уведомляет о выявленных финансовых нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита в письменном виде посредством информационных систем и/или электронной почты, а также почтовой связи.
При подаче возражения в Апелляционную комиссию объект государственного аудита учитывает замечания субъектов предпринимательства и иных лиц к аудиторскому отчету и/или аудиторскому отчету по финансовой отчетности.";
пункт 102 изложить в следующей редакции:

83. Қатар тексеру жоспарын, бағдарламасын және аудиторлық тапсырмаларды әр тарап өз бетінше (тексеру объектілерінің, бюджеттік бағдарламалар мен активтердің атауын, тексеру мәселелерін көрсете отырып) қатар тексеру басталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күні бұрын бекітеді.";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Аудиторлық есепке немесес қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке жазбаша қарсылықты тексеру жүргізген мемлекеттік орган қарайды. Тексеру объектісіне жауапты қол қойылған аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша қарсылық келіп түскен мемлекеттік орган жібереді.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп екі данада жасалады және танысу үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе оның орнындағы тұлғаға:
1) жүргізу мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайтын аудиторлық іс-шаралар бойынша – мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей (үстеме тексерулердің аудиторлық есептерін, бақылау өлшемдерінің (қарап тексерулерінің) актісін қоспағанда);
2) мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен асатын аудиторлық іс-шара жүргізілген жағдайда – мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.";
101-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке мемлекеттік аудит объектісі қарсылықты уәкілетті органның жанындағы апелляциялық комиссияға қол қойылған аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде осы Қағидаларға 12-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 101-1-тармақпен толықтырылсын:
"101-1. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы аудиторлық есепті алған күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары мүдделеріне әсер еткен кәсіпкерлік субъектілері мен өзге де тұлғаларды ақпараттық жүйелер және/немесе электрондық пошта, сондай-ақ пошта байланысы арқылы жазбаша түрде анықталған қаржылық бұзушылықтар туралы хабардар етеді.
Апелляциялық комиссияға қарсылық берген кезде мемлекеттік аудит объектісі кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың аудиторлық есепке және/немесе қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепке ескертулерін ескереді.";
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"102. Не подлежат рассмотрению возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности, направленные по истечении 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета и (или) аудиторского отчета по финансовой отчетности.";
подпункт 3) части первой пункта 107 изложить в следующей редакции:
"3) при выявлении нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации, государственный аудитор формирует предписание на устранение выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших, являющееся документом, обязательным для исполнения объектом государственного аудита, по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;";
пункт 113 изложить в следующей редакции:
"113. Ведомство и его территориальные подразделения представляют в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов электронный информационный учетный документ – талон-уведомление в течение 3 (трех) рабочих дней после утверждения аудиторского заключения.";
пункт 120 изложить в следующей редакции:
"120. Предписание направляется объекту государственного аудита в течение 1 (одного) рабочего дня после утверждения аудиторского заключения.";
пункт 125 изложить в следующей редакции:
"125. Руководителем группы аудита в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита проводится анализ полноты выполнения объектом государственного аудита рекомендаций и предписаний.
Продление срока исполнения пунктов предписаний допускается не более 2 (двух) раз при наличии аргументированных обоснований объекта государственного аудита, за исключением случаев, когда на основании аудиторских мероприятий осуществляется рассмотрение в судебном порядке и (или) уголовное производство, или по иным, не зависящим от объекта аудита основаниям.
При полном рассмотрении рекомендаций и исполнения предписаний, составляется справка о завершении аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.";
в пункте 129:
части седьмую, восьмую и девятую изложить в следующей редакции:
"На основном этапе аудиторского мероприятия контроль качества осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней по проектам аудиторского отчета и Реестра, приложенного к ним, до направления их объекту аудита.
Критерии проведения контроля качества по основному этапу:
соответствие проекта аудиторского отчета или аудиторского отчета по финансовой отчетности, а также акта встречной проверки структурам и формам, установленными настоящими Правилами;
обеспечение строгого соответствия последовательности и перечню вопросов программы аудита, достоверности, объективности сведений, изложенных в нем, а также наличие ответов на каждый вопрос программы аудита;
осуществление аудита по вопросам, не предусмотренным программой аудита;
обоснованность внесения изменения в План и Программу аудита в ходе проведения аудита;
объективность отраженных фактов нарушений и правильность применения законодательства при отражении выявленных нарушений и их квалификации;
наличие необходимой доказательной базы по установленным нарушениям;
обеспечение объективного и всестороннего рассмотрения обращений физических и юридических лиц;
наличие актов контрольного обмера (осмотра) при необходимости их составления, оценка достижения цели аудиторского мероприятия;
обоснованность отказа от выражения мнения с приведением достаточных и надлежащих доказательств;
полное раскрытие с указанием аргументированных обоснований для выражения положительного либо мнения с оговоркой.
На заключительном этапе аудиторского мероприятия контроль качества осуществляется на проект аудиторского заключения, предписания, своевременность предоставления аудиторского отчета объекту аудита в течение 3 (трех) рабочих дней до их подписания и утверждения.";
часть вторую пункта 131 изложить в следующей редакции:

"102. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қол қойылған аудиторлық есеп және (немесе) қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күн өтіп кеткеннен кейін келіп түскен қарсылықтар қаралуға жатпайды.";
107-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасына редакциялық түзету орыс тілінде енізіледі қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді:
"3) Қазақстан Республикасының заңнамасының нормаларын, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері оларды іске асыру үшін қабылдаған актілерін бұзушылықтар анықталған кезде мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит объектісінің орындауы үшін міндетті құжат болып табылатын анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген тұлғалардың жауапкершілігін қарау туралы нұсқаманы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады;";
113-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"113. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға электрондық ақпараттық есепке алу құжатын – хабарлама-талон береді.";
120-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"120. Нұсқама аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.";
125-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"125. Аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудит объектісінен ақпаратты (растаушы құжаттарды) алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдар мен нұсқамаларды орындау толықтығына талдау жүргізеді.
Аудиторлық іс-шаралар негізінде сот тәртібінде қарау және (немесе) қылмыстық іс жүргізу немесе өзге аудит объектісіне байланысты емес негіздер бойынша жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, нұсқамалардың тармақтарын орындау мерзімін мемлекеттік аудит объектісінің дәлелденген негіздемелері болған кезде 2 (екі) реттен асырмай ұзартуға жол беріледі.
Ұсынымдар мен нұсқамалар толық орындалған жағдайда осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама жасалады.";
129-тармақта:
жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінде сапаны бақылау аудиторлық есептің және оларға қоса берілген Тізілімнің жобалары бойынша оларды аудит объектісіне жібергенге дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Негізгі кезең бойынша сапаны бақылауды жүргізу өлшемшарттары:
аудиторлық есеп жобасының немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің, сондай-ақ қарсы тексеру актісінің осы Қағидаларда белгіленген құрылымдар мен нысандарға сәйкестігі;
аудит бағдарламасы мәселелерінің дәйектілігі мен тізбесіне қатаң сәйкестікті, онда жазылған мәліметтердің анықтығын, объективтілігін қамтамасыз ету, сондай-ақ аудит бағдарламасының әрбір сұрағына жауаптардың болуы;
аудит бағдарламасында көзделмеген мәселелер бойынша аудитті жүзеге асыру;
аудит жүргізу барысында Аудит жоспары мен бағдарламасына өзгерістер енгізудің негізділігі;
көрсетілген бұзушылық фактілерінің объективтілігі және анықталған бұзушылықтарды көрсету және олардың біліктілігі кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы;
белгіленген бұзушылықтар бойынша қажетті дәлелдеу базасының болуы;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті және жан-жақты қарауды қамтамасыз ету;
бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілерінің болуы, қажет болған жағдайда оларды жасау, аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуді бағалау;
жеткілікті және тиісті дәлелдер келтіре отырып, пікір білдіруден бас тартудың негізділігі;
оң немесе ескертпесі бар пікір білдіру үшін дәлелді негіздемелермен толық ашу.";
тоғызыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық іс-шараның қорытынды кезеңінде сапаны бақылау аудиторлық қорытындының, нұсқаманың жобасына, аудит объектісіне аудиторлық есептің уақтылы ұсынылуына оларға қол қойылғанға және бекітілгенге дейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
131-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Продолжительность проведения контроля качества второго уровня одного аудиторского мероприятия составляет не более 20 (двадцати) рабочих дней со дня поступления документа, послужившего основанием для проведения контроля качества второго уровня. При необходимости проведения дополнительного изучения или проверки, срок проведения контроля качества второго уровня продлевается в соответствии со статьей 76 Административно процедурно-процессуального Кодекса Республики Казахстан.";
часть первую пункта 133 изложить в следующей редакции:
"133. При поступлении возражений к аудиторскому отчету, аудиторскому отчету по финансовой отчетности доводы по их рассмотрению с приложением подтверждающих документов передаются структурными или территориальными подразделениями уполномоченного органа в апелляционную комиссию при уполномоченном органе в течение 3 (трех) рабочих дней для рассмотрения в порядке, установленном Законом.";
пункт 136 изложить в следующей редакции:
"136. Заключение контроля качества второго уровня в течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения направляется соответствующему органу внутреннего государственного аудита.";
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
в Правилах проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля службами внутреннего аудита, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Внутренний государственный аудит проводится на основе перечня объектов государственного аудита и финансового контроля (далее – объект государственного аудита) служб внутреннего аудита на соответствующий год по аудиту эффективности и по аудиту соответствия (далее – перечень объектов государственного аудита), формируемого в соответствии со статьей 18 Закона.
Службами внутреннего аудита проводится внеплановый государственный аудит по поручению первого руководителя центрального государственного органа, акима области, города республиканского значения, столицы, если соответствующие объекты не включены в перечень объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата), ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии) и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю (далее – уполномоченный орган).";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита составляется по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.";
в часть первую пункта 29 вносятся изменения на казахском языке текст на русском языке не меняется;
часть первую пункта 38 изложить в следующей редакции:

"Бір аудиторлық іс-шараның екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу ұзақтығы екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу үшін негіз болған құжат келіп түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын кезеңді құрайды. Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған кезде екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу мерзімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 76-бабына сәйкес ұзартылады.";
133-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"133. Аудиторлық есепке, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қарсылықтар келіп түскен жағдайда уәкілетті органның құрылымдық немесе аумақтық бөлімшелері оларды қарау бойынша дәлелдерді, растайтын құжаттарды уәкілетті органның жанындағы апелляциялық комиссияға 3 (үш) жұмыс күні ішінде Заңмен белгіленген тәртіппен қарау үшін беріледі.";
136-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"136. Екінші деңгейдегі сапаны бақылау қорытындысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті ішкі мемлекеттік аудит органына жіберіледі.";
осы Тізбеге 3 қосымшаға сәйкес 1-1 қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрықпен бекітілген Ішкі аудит қызметтерінің ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
7-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ішкі мемлекеттік аудит, Заңның 18 бабына сәйкес қалыптастырылған тиімділік аудиті бойынша ішкі аудит қызметтерінің тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің (бұдан әрі - мемлекеттік аудит объект) тізбесі және сәйкестік аудиті бойынша ішкі аудит қызметтерінің тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі (бұдан әрі – сәйкестік аудиті бойынша мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі) негізінде жүргізіледі.
Ішкі аудит қызметтері егер тиісті объектілер Казақстан Республикасы Жоғарғы аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғарғы аудиторлық палата), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиясының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне енбесе, орталық мемлекеттік органның, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің тапсырмасы бойынша жоспардан тыс мемлекеттік аудитті жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Аудит бағдарламасы мемлекеттік аудит көрсеткіштерін және әрбір көрсеткішке аудиторлық іс-шараның егжей-тегжейлі мәселелерін қамтиды.";
38-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"38. Руководителю объекта государственного аудита или должностному лицу не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня предъявления поручения на проведение аудиторского мероприятия передается требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, подписанное руководителем группы государственного аудита или государственным аудитором.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. При необходимости продления срока проведения государственного аудита, срок продлевается не менее чем за 1 (один) рабочий день до его окончания и оформляется соответствующим актом первого руководителя государственного органа, акимом области, города республиканского значения, столицы по письменному ходатайству лица, ответственного за проведение аудиторского мероприятия.";
часть первую пункта 63 изложить в следующей редакции:
"63. Результаты аудиторского мероприятия по каждому из подвергнутых государственному аудиту объектов государственного аудита оформляются аудиторским отчетом по аудиту соответствия согласно приложению 7 или аудиторским отчетом по аудиту эффективности согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Аудиторский отчет составляется в 2 (двух) экземплярах и предоставляется для ознакомления и подписания руководителю объекта государственного аудита или лицу его замещающему:
1) по аудиторским мероприятиям, срок проведения которых составляет до 15 (пятнадцати) рабочих дней включительно, не позднее 1 (одного) рабочего дня до даты завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита (за исключением акта встречной проверки, акта контрольного обмера (осмотра);
2) при проведении аудиторского мероприятия сроком, превышающим 15 (пятнадцати) рабочих дней, не позднее 2 (двух) рабочих дней до даты завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита.";
часть третью пункта 72 изложить в следующей редакции:
"Письменные возражения к аудиторскому отчету направляются в службу внутреннего аудита в срок не более 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета.";
дополнить пунктом 72-1 следующего содержания:
"72-1. Руководитель объекта государственного аудита в течение 2 (двух) рабочих дней после дня получения аудиторского отчета уведомляет о выявленных финансовых нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита в письменном виде посредством информационных систем и/или электронной почты, а также почтовой связи.
При подаче возражения в Совет по государственному аудиту и рискам объект государственного аудита учитывает замечания субъектов предпринимательства и иных лиц к аудиторскому отчету.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:

"38. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе лауазымды тұлғаға аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырма берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор қол қойған мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпараттарды, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап тапсырылады.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімін ұзарту қажет болған кезде мерзім ол аяқталғанға дейін кемінде 1 (бір) жұмыс күні қалғанда ұзартылады және аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаның жазбаша қолдаухаты бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысының тиісті актісімен, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі ресімдейді.";
63-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Мемлекеттік аудит жүргізілген мемлекеттік аудит объектілерінің әрқайсысы бойынша аудиторлық іс-шара нәтижелері 7-қосымшаға сәйкес сәйкестік аудиті бойынша аудиторлық есеппен және 7-1-қосымшаға сәйкес тиімділік аудиті бойынша аудиторлық есеппен рәсімделеді.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Аудиторлық есеп 2 (екі) данада жасалады және танысу және қол қою үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе оны алмастыратын тұлғаға:
1) жүргізу мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайтын аудиторлық іс-шаралар бойынша – мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей (үстеме тексерулердің аудиторлық есептерін, бақылау өлшемдерінің (қарап тексерулерінің) актісін қоспағанда);
2) мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен асатын аудиторлық іс-шара жүргізілген кезде – мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.";
72-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтар қол қойылған аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ішкі аудит қызметіне жіберіледі.";
мынадай редакциядағы 72-1-тармақпен толықтырылсын:
"72-1. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы аудиторлық есебін алған күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде ақпараттық жүйелер және/немесе электрондық пошта, сондай-ақ пошта байланысы арқылы мүдделері мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабардар етеді.
Мемлекеттік аудит және тәуекелдер жөніндегі кеңеске қарсылық берген кезде мемлекеттік аудит объектісі кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың аудиторлық есепке берілген ескертулерін ескереді."
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"73. Не подлежат рассмотрению возражения к аудиторскому отчету, направленные по истечении 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета.
Срок рассмотрения возражения к аудиторскому отчету и направления ответа на него составляет не более 30 (тридцати) календарных дней со дня регистрации возражения.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Материалы аудиторского мероприятия государственным аудитором или руководителем группы государственного аудита в течение 1 (одного) рабочего дня после завершения аудиторского мероприятия или со дня приезда из командировки обобщаются с отражением в описи наименований документов и количества листов.";
часть вторую пункта 77 изложить в следующей редакции:
"Отчет о результатах внутреннего аудита с проектом решения (распоряжения) об устранении нарушений и рассмотрении рекомендаций представляется первому руководителю центрального государственного органа или акиму области, города республиканского значения, столицы или лицам, исполняющим их обязанности, не позднее 20 (двадцати) рабочих дней со дня завершения аудиторского мероприятия на объекте аудита или принятия решения по результатам рассмотрения возражений.";
часть первую пункта 79 изложить в следующей редакции:
"79. Отчет о результатах внутреннего аудита и решение (распоряжение) об устранении нарушений и рассмотрении рекомендаций направляются объекту государственного аудита в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения (распоряжения) первым руководителем центрального государственного органа или акимом области, города республиканского значения, столицы.";
часть первую пункта 88 изложить в следующей редакции:
"88. Лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита проводится анализ полноты выполнения объектом государственного аудита рекомендаций.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Контроль качества документов служб внутреннего аудита осуществляется ведомством и его территориальными подразделениями ежеквартально:
по аудиту эффективности в объеме 30 (тридцати) процентов от общего количества проведенных в отчетном периоде службами внутреннего аудита аудиторских мероприятий;
по аудиту соответствия в объеме 100 (сто) процентов.
Контроль качества документов по результатам государственного аудита соответствия, проведенного службами внутреннего аудита, до внесения изменений и дополнений в настоящий пункт Правил, осуществляется по запросам органов государственного аудита и финансового контроля для включения в перечень объектов государственного аудита.";
пункт 94 изложить в следующей редакции:

"73. Қол қойылған аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні өткен соң түскен аудиторлық есепке қарсылықтар қарастыруға жатпайды.
Аудиторлық есепке наразылықты қарау және оған жауапты жолдау мерзімі наразылық тіркелген күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күнінен аспайды.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Мемлекеттік аудитор немесе мемлекеттік аудит тобының жетекшісі аудиторлық іс-шара аяқталғаннан кейін немесе іссапардан келген күнінен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде аудиторлық іс-шара материалдарын тізімдемеде құжаттардың атаулары мен парақ сандарын көрсете отырып, жинақтау папкасына қалыптастырады.";
77-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұсынымдарды қарау және бұзушылықтардың жойылғаны туралы шешімнің (өкімнің) жобасымен ішкі аудит нәтижелері туралы есеп орталық мемлекеттік органның бірінші басшысына немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне немесе олардың міндетін атқарушы тұлғаларға наразылық қарау нәтижесі бойынша шешім қабылдағанша немесе мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.";
79-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Ұсынымдарды қарау және бұзушылықтардың жойылғаны туралы шешім (өкім) және ішкі аудит нәтижелері туралы есеп орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі шешім (өкім) қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға мемлекеттік аудит объектісінен ақпаратты (растаушы құжаттарды) алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдарды орындау толықтығына талдау жүргізеді.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Ішкі аудит қызметтері құжаттарының сапасын бақылауды ведомство және оның аумақтық бөлімшелері тоқсан сайын:
есепті кезеңде ішкі аудит қызметтері жүргізген аудиторлық іс-шаралардың жалпы санының 30 (отыз) пайызы көлемінде тиімділік аудиті бойынша;
100 (жүз) пайыз көлемінде сәйкестік аудиті бойынша жүзеге асырады.
Қағидалардың осы тармағына өзгерістер мен толықтырулар енгізілгенге дейін Ішкі аудит қызметтері жүргізген мемлекеттік сәйкестік аудитінің нәтижелері бойынша құжаттардың сапасын бақылау мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне енгізу үшін сұрау салулары бойынша жүзеге асырылады.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"94. Продолжительность проведения контроля качества одного аудиторского мероприятия служб внутреннего аудита составляет не более 20 (двадцати рабочих) дней со дня поступления в ведомство или его территориальное подразделение всех документов аудиторского мероприятия.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. Решения Совета оформляются в виде протокола и носят рекомендательный характер.
Решения Совета принимаются с учетом принципа конфликта интересов.
Решения Совета подлежат опубликованию на интернет ресурсе государственного органа в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его подписания.";
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 5 к настоящему Перечню;
приложение 7 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню;
дополнить приложением 7-1 согласно приложению 7 к настоящему Перечню.
6. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 марта 2018 года № 413 "Об утверждении Правил электронного внутреннего государственного аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16677) следующие изменения:
в Правилах электронного внутреннего государственного аудита, утвержденных указанным приказом:
часть четвертую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Электронный внутренний государственный аудит соответствия, аудит эффективности и аудит финансовой отчетности проводятся в соответствии с Правилами проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16689) (далее – Правила внутреннего государственного аудита), а также процедурным стандартом внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Аудит соответствия", утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2022 года № 113 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26715), процедурным стандартом внутреннего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита эффективности службами внутреннего аудита, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 октября 2018 года № 873 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17690) и процедурным стандартом "Аудит финансовой отчетности", утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 272 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15209)."
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"94. Ішкі аудит қызметтерінің бір аудиторлық іс-шарасына сапа бақылауын жүргізу ұзақтығы ведомствоға немесе оның аумақтық бөлімшесіне аудиторлық іс-шараның барлық құжаттары түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайды.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Кеңестің шешімі хаттама түрінде ресімделеді және ұсынымдық сипатта болады.
Кеңестің шешімі мүдделер қақтығысы қағидатын есепке ала отырып қабылданады.
Кеңес шешімі оған қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік органның интернет ресурсында жариялануға жатады.";
осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын:
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Электрондық ішкі мемлекеттік аудит қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 наурыздағы № 413 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16677 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Электрондық ішкі мемлекеттік аудит қағидаларында:
1-тармақтың төртінші бөлігі редакцияда жазылсын:
"Сәйкестіктің электрондық ішкі мемлекеттік аудиті, тиімділік аудиті және қаржылық есептілік аудиті Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16689 болып тіркелген) бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына (бұдан әрі - Ішкі мемлекеттік аудит қағидалары), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 1 ақпандағы № 113 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26715 болып тіркелген) бекітілген "Сәйкестік аудиті" деген ішкі мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 2 қазандағы № 873 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17690 болып тіркелген) бекітілген Ішкі аудит қызметтерінің тиімділік аудитін жүргізу бойынша ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылақ бақылаудың рәсімдік стандартына және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 272 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15209 болып тіркелген) бекітілген "Қаржылық есептілік аудиті" рәсімдік стандартына сәйкес жүргізіледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. На подготовительном этапе до начала проведения аудиторского мероприятия определяется объект государственного аудита, масштаб электронного внутреннего государственного аудита, составляются программа аудита, аудиторское задание, поручение на проведение аудиторского мероприятия.
Программа аудита составляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам руководителем группы электронного внутреннего государственного аудита или государственным аудитором и утверждается лицом, ответственным за проведение электронного внутреннего государственного аудита.
Программа проведения электронного внутреннего государственного аудита финансовой отчетности составляется по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита составляется по форме, согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам.
При проведении аудиторского мероприятия двумя и более участниками аудиторское задание составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписывается членами группы государственного аудита и утверждается руководителем группы государственного аудита.
Поручение на проведение аудиторского мероприятия составляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам государственным аудитором или руководителем группы государственного аудита по согласованию с лицом, ответственным за проведение электронного внутреннего государственного аудита и подписывается ЭЦП руководителя уполномоченного органа или его территориальных подразделений или лица, его замещающего, ЭЦП первого руководителя центрального государственного органа, акима области, города республиканского значения, столицы или лица, его замещающего.";
приложение 1 к указанным Правилам электронного внутреннего государственного аудита изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню;
приложение 1-1 к указанным Правилам электронного внутреннего государственного аудита изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню;
приложение 1-2 к указанным Правилам электронного внутреннего государственного аудита изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему Перечню;
приложение 4 к указанным Правилам электронного внутреннего государственного аудита изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему Перечню.
7. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 октября 2018 года № 873 "Об утверждении процедурного стандарта внутреннего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита эффективности службами внутреннего аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17690):
преамбулу изложить в следующей редакции:

"7. Аудиторлық іс-шара басталғанға дейін дайындық кезеңінде мемлекеттік аудит объектісі, электрондық ішкі мемлекеттік аудит ауқымы анықталады, аудит бағдарламасы, аудиторлық нұсқау, аудиторлық іс-шара жүргізу тапсырмасы жасалады.
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудит бағдарламасын электрондық ішкі мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор жасайды және электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты тұлға бекітеді.
Осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қаржылық есептіліктің электрондық ішкі мемлекеттік аудит бағдарламасын электрондық ішкі мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор жасайды және электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты тұлға бекітеді.
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат Қағиданың 1-2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Аудиторлық іс-шараны екі және одан көп қатысушылар жүргізген кезде аудиторлық нұсқау осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады, мемлекеттік аудит тобының мүшелері қол қояды және мемлекеттік аудит тобының басшысы бекітеді.
Аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырманы мемлекеттік аудитор немесе мемлекеттік аудит тобының жетекшісі электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты тұлғаның келісуімен, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жасайды және оған уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелері басшысының немесе оның орнындағы адамның ЭЦҚ-мен, орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің ЭЦҚ-мен қол қойылады.";
Электронды ішкі мемлекеттік аудит қағидаларына 1-қосымша осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Электронды ішкі мемлекеттік аудит қағидаларына 1-1-қосымша осы Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес толықтырылсын;
Электронды ішкі мемлекеттік аудит қағидаларына 1-2-қосымша осы Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес толықтырылсын;
Электронды ішкі мемлекеттік аудит қағидаларына 4-қосымша осы Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
7. "Ішкі аудит қызметтерінің тиімділік аудитін жүргізу бойынша ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылақ бақылаудың рәсімдік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 2 қазандағы № 873 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17690 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Процедурном стандарте внутреннего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита эффективности службами внутреннего аудита, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий процедурный стандарт внутреннего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита эффективности службами внутреннего аудита (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон).";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Целью аудита эффективности, проводимого службами внутреннего аудита (далее – СВА), является формирование независимой, компетентной и объективной оценки направлений деятельности объекта государственного аудита и формирование рекомендаций для:";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Другие понятия, используемые в настоящем Стандарте, применяются в значениях, определяемых Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом и иным законодательством Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Аудиту эффективности подлежат все направления деятельности:
в государственном органе, его ведомствах, территориальных подразделениях, подведомственных организациях – для СВА центральных государственных органов, за исключением СВА Национального Банка Республики Казахстан;
в исполнительных органах, финансируемых из местных бюджетов и находящихся на территории административной подчиненности соответствующей области, городов республиканского значения, столицы, их подразделениях, подведомственных организациях – для СВА местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Настоящий Стандарт определяет последовательность действий государственного аудитора в процессе проведения аудита эффективности и распространяется на должностных лиц СВА, ассистентов государственного аудитора, физических и юридических лиц, привлеченных к проведению государственного аудита.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Отбор объектов аудита эффективности или отдельного направления его деятельности осуществляется на основе анализа исполнения плана развития государственного органа и программ развития территорий во взаимосвязи с бюджетными расходами и результатов оценки эффективности по направлениям деятельности государственного органа, проведенной за предыдущие годы, анализа результатов оценки корпоративного управления, управления государственным имуществом, исполнения показателей операционного плана, бюджетных программ, поручений руководителя государственного органа или акима области, городов республиканского значения, столицы, обращений юридических и физических лиц, и иных сведений.
СВА проводят функциональный анализ исполнения объектом государственного аудита своих функций, целей и задач, поставленных на обозначенный ожидаемый период, видов уставной деятельности (для субъектов квазигосударственного сектора), их эффективность и результативность.";

"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі аудит қызметтерінің тиімділік аудитін жүргізу бойынша ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ішкі аудит қызметтерінің тиімділік аудитін жүргізу бойынша ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ішкі аудит қызметтері (бұдан әрі – ІАҚ) жүргізетін тиімділік аудитінің мақсаты:";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Стандарттарда пайдаланатын басқа ұғымдар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде, Заңда және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасында айқындалатын мәндерде қолданылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тиімділік аудитіне:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ІАҚ қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың ІАҚ үшін – мемлекеттік органдарының, оның ведомстволарының, аумақтық бөлімшелерінін, ведомстволық бағынысты ұйымдарының;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ІАҚ үшін - жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын және тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімшілік бағыныстылығының аумағындағы атқарушы органдарының, олардың бөлімшелерінің, ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметтерінің барлық бағыттары жатады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Стандарт тиімділік аудитін жүргізу процесінде мемлекеттік аудитордың іс-әрекеттерінің жүйелілігін айқындайды және ІАҚ лауазымды тұлғаларына, мемлекеттік аудитордың ассистенттеріне, мемлекеттік аудит жүргізуге тартылған жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Тиімділік аудитінің объектілерін немесе жеке оның қызметінің бағыттарын іріктеу мемлекеттік органның дамыту жоспарының және бюджет шығыстарымен өзара байланыстағы аумақтарды дамыту бағдарламаларының орындалуына талдау және мемлекеттік органның өткен жылдардағы жүргізілген операциялық жоспардың көрсеткіштері, мемлекеттік мүлікті басқарудың, корпоративтік басқарудың бағалауының нәтижелеріне талдау, бюджеттік бағдарламалары, мемлекеттік органның басшысының немесе облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің тапсырмалары орындауы, заңды және жеке тұлғалардың өтініштері және өзге де мәліметтері бойынша қызметінің бағыттарының тиімділігін бағалау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
ІАҚ мемлекеттік аудит объектісімен өзінің функцияларын, мақсаттары мен белгіленген болжалды кезеңге қойылған міндеттерін, жарғылық қызметінің түрлерін (квазимемлекеттік сектор үшін), олардың тиімділігі мен нәтижелілігін орындалуының функционалдық талдауын жүргізеді.";

подпункт 2) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"2) план развития государственного органа, программа развития территорий, результаты оценки эффективности по направлениям деятельности государственного органа, исполнение показателей операционного плана, бюджетных программ, а также иные сведения;";
часть третью пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Аудит эффективности осуществляется работниками СВА, уровень профессиональных знаний, навыки и опыт которых в совокупности соответствуют характеру, масштабу и сложности государственного аудита.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Составление и представление отчета о результатах внутреннего аудита является ключевым этапом аудита эффективности, посредством которого обеспечивается содействие СВА улучшениям в изученной области государственного управления и (или) деятельности объекта государственного аудита.";
пункты 38, 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"38. При необходимости СВА проводится аудиторское мероприятие по выполнению объектами государственного аудита рекомендаций, сформированных по итогам аудита эффективности, проведенных за определенный промежуток времени.
К проведению аудиторских и аналитических процедур по реализации итогов аудита эффективности привлекаются государственные аудиторы, которые принимали непосредственное участие в проведении аудита эффективности и (или) другие государственные аудиторы СВА.
39. Лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита проводится мониторинг исполнения рекомендаций на предмет своевременности и полноты их выполнения объектом государственного аудита.
При полном рассмотрении рекомендаций и устранения нарушений посредством обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений, и привлечения к ответственности виновных лиц, составляется и подписывается руководителем группы государственного аудита справка о завершении аудиторского мероприятия по форме, утвержденной Правилами проведения внутреннего государственного аудита.
40. Руководитель СВА отчитывается перед руководителем центрального государственного органа или акимом области, городов республиканского значения, столицы о результатах аудита эффективности и влиянии исполненных рекомендаций на внутренние процедуры, бизнес-процессы по повышению эффективности работы, достижению прямых и конечных результатов деятельности объекта государственного аудита.".
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министра финансов
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к типовой системе управления
рисками, которая применяется
при формировании перечня
объектов государственного
аудита и финансового контроля
на соответствующий год
и проведении внутреннего
государственного аудита
Базовые критерии рисков
Критерии по администраторам бюджетных программ (далее – АБП)
Наименование показателей
Доля недостигнутых целевых индикаторов от общего количества, в процентах (далее – % )
Доля невыполненных мероприятий от общего количества, в %
Доля показателей прямого результата бюджетных программ, недостигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном плане развития государственного органа (далее – план развития), от общего количества, в %
Доля показателей конечного результата бюджетных программ, недостигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном плане развития, от общего количества, в %
Частота внесенных изменений и дополнений в план развития, количество
Годовой объем финансирования государственного органа, миллион (далее – млн.) тенге
Доля бюджетных средств, охваченных контролем от общего объема бюджетных средств, выделенных за последние 2 (два) года, в %
Рост/снижение объемов финансирования по сравнению с прошлым периодом, в %
Освоение бюджетных средств на конец периода, в %
Количество бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых данным госорганом, в единицах (далее – ед.).
Доля финансовых нарушений, выявленных предыдущим контролем к объему расходов соответствующего периода, в %
Рост объемов дебиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Рост объемов кредиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Дата проведения последней комплексной проверки, год
Количество бюджетных программ, осуществляемых за счет резерва Правительства, ед.
Результаты оценки эффективности управления бюджетными средствами, баллы
Доля соответствующих аудиторских отчетов служб внутреннего аудита (далее – СВА) стандартам государственного аудита и финансового контроля, в %
Наличие фактов передачи в правоохранительные органы по итогам контрольных мероприятий, с возбуждением уголовных дел, за последние 2 (два) года, в %
Наличие подтвержденных фактов по результатам контрольных мероприятий осуществленных по постановлениям правоохранительных органов, в %
Выявленные случаи несоответствия Стандартам государственного финансового контроля СВА центральных государственных органов и местных исполнительных органов материалов контроля
Наличие заключенных договоров АБП и его подведомственных организаций с поставщиками, включенными в реестр недобросовестных поставщиков
Доля государственных закупок способом из одного источника в общем объеме осуществленных закупок за отчетный период, в %
Критерии по государственным учреждениям (далее – ГУ)
Количество бюджетных программ, реализуемых государственным учреждением, ед.
Годовой объем финансирования государственного органа, млн. тенге
Доля бюджетных средств, охваченных контролем от общего объема бюджетных средств, выделенных за последние два года, в %
Рост/снижение объемов финансирования по сравнению с прошлым периодом, в %
Освоение бюджетных средств на конец периода, в %
Масштабы финансовых нарушений, выявленных предыдущим контролем к объему расходов соответствующего периода, в %
Рост объемов дебиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Рост объемов кредиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Дата проведения последней комплексной проверки, год
Наличие фактов передачи в правоохранительные органы по итогам контрольных мероприятий, с возбуждением уголовных дел, за последние 2 (два) года, в %
Наличие подтвержденных фактов по результатам контрольных мероприятий осуществленных по постановлениям правоохранительных органов, в %
Доля нарушений соблюдения законодательства о государственных закупках, повлекших административную ответственность, к количеству процедур ГЗ, охваченных контролем
Приоритетные бюджетные программы региона
Реализуемые инвестиционные проекты региона
Контрольные счета наличности от реализации платных услуг ГУ
Контрольные счета наличности временного размещения денег
Контрольные счета наличности спонсорской и благотворительной помощи
Регистрация обязательств по капитальным расходам млн. тенге
Регистрация договоров гражданско-правовой ответственности со сроком исполнения менее 15 (пятнадцать) дней
Регистрация договоров по выполнению работ со сроком исполнения менее предусмотренных сроков чем в проектно-сметной документации
Доля государственных закупок способом из одного источника в общем объеме осуществленных закупок за отчетный период, в %
Критерии по субъектам квазигосударственного сектора
Рост/снижение размера уставного капитала, в %
Наличие дочерних и ассоциированных организаций, в единицах
Доля административных расходов от общего объема расходов, в %
Дата проведения последней проверки, год
Несвоевременная сдача финансовой отчетности, в %
Наличие нарушений составления финансовой отчетности по результатам мониторинга, в %

11-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік органның даму жоспарын, аумақтарды дамыту бағдарламасын, мемлекеттік органның қызметінің бағыттары бойынша тиімділігін бағалау нәтижелерін, операциялық жоспардың, бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштерінің орындалуын және өзге де мәліметтерін;";
14-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиімділік аудиті ІАҚ қызметкерлерімен жүзеге асырылады, олардың кәсіби білім деңгейі, дағдылары мен тәжірибесі жиынтығы мемлекеттік аудиттің сипатына, ауқымына және күрделілігіне сәйкес болады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Туралы есепті жасау және ұсыну нәтижелері ішкі аудит болып табылады шешуші кезеңі тиімділік аудитінің арқылы қамтамасыз етіледі ықпал ету ІАҚ жақсарту зерттелген облысының мемлекеттік басқару және (немесе) қызметті мемлекеттік аудит объектісі.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Қажет болған жағдайда ІАҚ жүргізеді аудиторлық іс-шара орындау бойынша мемлекеттік аудит объектілері ұсынымдар қалыптастырылған қорытындысы бойынша тиімділік аудитін жүргізген белгілі бір уақыт аралығы.
Жүргізуге және аудиторлық талдау процедураларын іске асыру бойынша қорытындыларын аудит тиімділігін тартылады мемлекеттік аудиторлар, олар тікелей қатысып тиімділік аудитін жүргізу және (немесе) басқа да ІАҚ мемлекеттік аудиторлар.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Аудиторлық іс-шараларды өткізуге жауапты тұлға мемлекеттік аудит объектісінен ақпаратты (растаушы құжаттарды) алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күн ішінде мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдарды уақтылы және олардың толықтығы тұрғысынан орындауына мониторинг жүргізеді.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. ІАҚ басшысы алдында есеп береді орталық мемлекеттік органның басшысымен немесе облыс, республикалық маңызы бар қаланың, астананың нәтижелері туралы аудит тиімділігі мен әсері ұсынымдарды ішкі рәсімдер, бизнес-процестер бойынша жұмыс тиімділігін арттыруға қол жеткізу, тікелей және түпкілікті нәтижелерге объектісінің қызметін мемлекеттік аудит.".
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
өзгерістер енгізілген кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Тиісті жылға арналған
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
объектілерінің тізбесін
қалыптастыру және ішкі
мемлекеттік аудит жүргізу
кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың
үлгілік жүйесіне
2-қосымша
Тәуекелдердің базалық өлшемшарттары
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері (бұдан әрі – ББӘ) бойынша өлшемшарттар
Көрсеткіштердің атауы
Қол жеткізілмеген нысаналы индикаторлардың, олардың жалпы санына шаққандағы үлесі, пайызбен (бұдан әрі – %)
Орындалмаған іс-шаралардың, олардың жалпы санына шаққандағы үлесі, %-бен
Жалпы санына шаққанда, бастапқыда бекітілген мемелекеттік органның дамыту жоспарында (бұдан әрі – даму жоспары) көзделген бюджеттік бағдарламалардың қол жеткізбеген түпкілікті нәтиженің көрсеткіштерінің үлесі, %-бен
Бастапқы бекітілген даму жоспарында көзделген мәндерге жетпеген бюджеттік бағдарламалардың түпкілікті нәтижесі көрсеткіштерінің үлесі, жалпы санына шаққанда, %-бен
Даму жоспарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың жиілігі, саны
Мемлекеттік органды қаржыландырудың жылдық көлемі, миллион (бұдан әрі – млн.) теңге
Соңғы 2 (екі) жылда бөлінген, бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының үлесі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда қаржыландыру көлемінің өсуі/төмендеуі, %-бен
Кезеңнің соңында бюджет қаражатының игерілуі, %-бен
Осы мемлекеттік органмен іске асырып отырған бюджеттік инвестициялық жобалардың саны, бірлік (бұдан әрі – бірл.)
Тиісті кезеңнің шығыстар көлеміне шаққандағы бұрынғы бақылаумен анықталған қаржылық бұзушылықтардың көлемі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда дебиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда кредиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Соңғы жүргізілген кешенді тексерудің күні, жылы
Үкімет резервінің есебінен іске асырылатын, бюджеттік бағдарламалардың саны, бірл.
Бюджет қаражаттарын басқару тиімділігін бағалау нәтижелері, балл
МҚБ стандарттарына сәйкес келетін ішкі аудиторлық қызметтердің (бұдан әрі – ІАҚ) аудиторлық есептердің көлемі, %-бен
Соңғы 2 (екі) жылда бақылау іс-шараларының қорытындылары бойынша қылмыстық істер қозғаумен, құқыққорғау органдарына тапсыру фактілерінің болуы, % -бен
Құқыққорғау органдарының қаулыларымен іске асырылған бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша расталған фактілердің болуы, %-бен
Орталық мемелекеттік органдарды және жергілікті атқарушы органдарды ІАҚ-мен бақылау материалдарының Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмеуі бойынша анықталған жағдайлар
ББӘ және оның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының жосықсыз өнім берушілер тізіліміне қосылған, өнім берушілермен бекітілген шарттарының болуы.
Есепті кезеңнің сатып алуды жүзеге асырудың жалпы көлемінде бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу үлесі, %-бен
Мемлекеттік мекемелер (бұдан әрі – ММ) бойынша өлшемшарттар
Мемлекеттік мекемемен іске асырылып жатқан бюджеттік бағдарламалардың саны, бірл.
Мемлекеттік органды қаржыландырудың жылдық көлемі, млн. тенге
Соңғы екі жылда бөлінген, бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының үлесі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда қаржыландыру көлемінің өсуі/төмендеуі, %-бен
Кезеңнің соңында бюджет қаражатының игерілуі, %-бен
Тиісті кезеңнің шығыстар көлеміне шаққандағы бұрынғы бақылаумен анықталған қаржылық бұзушылықтардың ауқымы, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда дебиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда кредиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Соңғы жүргізілген кешенді тексерудің күні, жылы
Соңғы 2 (екі) жылда бақылау іс-шараларының қорытындылары бойынша қылмыстық істер қозғаумен, құқыққорғау органдарына тапсыру фактілерінің болуы, %-бен
Құқыққорғау органдарының қаулыларымен іске асырылған бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша расталған фактілердің болуы, %-бен
Бақылаумен қамтылған, мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің санына шаққанда әкімшілік жауапкершілікке тартуға әкелген, мемлекеттік сатып алулар туралы заңнаманың сақталуын бұзушылықтардың үлесі
Өңірдің бастамашы бюджеттік бағдарламалары
Өңірдің жүзеге асырылған инвестициалық жобалары
ММ ақылы қызметтерін жүзеге асырудан түскен қолма-қол ақшаның бақылау шоттары
Уақытша орналастырылған қолма–қол ақшаны бақылау шоты.
Демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен қолма-қол ақшаны бақылау шоттары.
Күрделі шығыстар бойынша міндеттемелерді тіркеу, млн.тңг
15 (он бес) күннен кем емес мерзімдегі азаматтық-құқықтық жауапкершілік келісім шарттарын тіркеу
Жобалау-сметалық құжаттамада көзделген мерзімнен кем, орындалу мерзімімен жұмыстарды орындау бойынша шарттарды тіркеу
Есепті кезеңнің сатып алуды жүзеге асырудың жалпы көлемінде бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу үлесі, %-бен
Квазимемлекеттік сектор субъектілері бойынша өлшемшарттар
Жарғылық капитал мөлшерінің өсуі/төмендеуі, %-бен
Еншілес және қауымдастырылған ұйымдардың бар-жоғы, бірлік
Шығыстардың жалпы көлеміне шаққанда әкімшілік шығыстардың үлесі, %-бен
Соңғы тексерудің жүргізілген күні, жылы
Қаржылық есептілікті уақытында тапсырмау, %-бен
Мониторинг нәтижелері бойынша каржылық есеп жасауда бұзушылықтардың болуы, %-бен

Объем финансирования, в том числе по государственному заказу за последние 2 (два) года (в 100 % от заказа объема)
Недостачи товарно-материальных ценностей и денежные средства по итогам предыдущих проверок за последние 2 (два) года (в 2 % от общей суммы выявленных финансовых нарушений)
Отражение в бухгалтерской отчетности убытков на протяжении нескольких финансовых периодов
Масштабы выявленных финансовых нарушений по итогам предыдущих аудиторских проверок за последние 2 (два) года
Доля нарушений соблюдения законодательства о государственных закупках, повлекших административную ответственность, к количеству процедур государственных закупок, охваченных контролем
Доля государственных закупок способом из одного источника в общем объеме осуществленных закупок за отчетный период, в %
Критерии по государственным программам
Доля недостигнутых целевых индикаторов от общего количества, в %
Доля невыполненных мероприятий от общего количества, в %
Доля показателей прямого результата бюджетных программ, недостигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном плане развития, от общего количества, в %
Доля показателей конечного результата бюджетных программ, недостигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном стратегическом плане, от общего количества, в %
Частота внесенных изменений и дополнений в план развития, количество
Освоение бюджетных средств на конец периода, в %
Доля выявленных финансовых нарушений за последние 2 (два) года, в %
Количество лиц, привлеченных к административной ответственности согласно Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" за последние 2 (два) года
Масштабы выявленных нарушений законодательства о государственных закупках, влияющих на итоги государственных закупок, выявленных предыдущим контролем.
Критерии по бюджетным программам
Освоение бюджетных средств на конец периода, в %
Рост объемов дебиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Рост объемов кредиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Доля выявленных финансовых нарушений за последние 2 (два) года, в %
Доля бюджетных средств, охваченных контролем от общего объема бюджетных средств, выделенных за последние два года, в %
Масштабы финансовых нарушений, выявленных предыдущим контролем к объему расходов соответствующего периода, в %
Дата проведения последней комплексной проверки, год
Результаты оценки эффективности деятельности центральных государственных органов по достижению целей и показателей бюджетных программ, в %
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министра финансов
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 3
к процедурному стандарту
"Аудит финансовой отчетности"
Форма
РД – Оценка неотъемлемого риска (РД-ОНР)
Объект аудита __________________________________________________
Период аудита __________________________________________________
Сроки проведения аудита _________________________________________
Государственный аудитор ________________________________________
Руководитель группы государственного аудита ______________________
Вопросы
Ответ (да/нет/ нет ответа*)
Примечание
Ссылка на нормативные правовые акты
1
2
3
4
5
1.
Осуществляется ли бухгалтерский учет с помощью компьютерной системы
2.
Выполняются ли рекомендации по устранению ошибок в финансовой отчетности по результатам предыдущего аудита
3.
Отсутствует ли высокая загруженность работников
4.
Отсутствуют ли недобросовестные действия в предыдущих аудированных периодах
5.
Обнаружены ли существенные ошибки в предыдущем аудите финансовой отчетности
6.
Эффективно ли работает кадровая политика: организация периодической системы повышения квалификации
7.
Существует ли понимание руководством значения достоверности ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности
8.
Соблюдаются ли сроки составления и представления финансовой отчетности
9.
Своевременно ли ознакамливают учетных работников с изменениями в нормативных правовых актах в области ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности
10.
Отсутствует ли наличие внешнего давления на руководство или учетных работников
11.
Требуется ли для правильного оформления сложных хозяйственных операций высокая квалификация исполнителей и поддерживается ли она
12.
Отсутствует ли появление на счетах учета расчетов по оплате труда непреднамеренных искажений
Итоговая оценка
"Да" -
"Нет" -
"Нет ответа" -
Определение уровня неотъемлемого риска:

Соңғы 2 (екі) жылдағы қаржыландыру көлемі, соның ішінде мемлекеттік тапсырыс бойынша (тапсырыс көлемінен 100 %)
Соңғы 2 (екі) жылда алдыңғы тексерулер қорытындылары бойынша тауар-материалдық құндылықтардың және ақшалай қаражаттың жетіспеушілігі (анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасының 2 (екі) %-ы)
Бірнеше қаржы кезеңдеріндегі бухгалтерлік есептілікте шығындардың көрсетілуі
Соңғы 2 (екі) жылда алдыңғы бақылау қорытындылары бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың ауқымы
Бақылаумен қамтылған, мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің санына шаққанда әкімшілік жауапкершілікке тартуға әкелген, мемлекеттік сатып алулар туралы заңнаманың сақталуын бұзушылықтардың үлесі
Есепті кезеңнің сатып алуды жүзеге асырудың жалпы көлемінде бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу үлесі, %-бен
Мемлекеттік бағдарламалар бойынша өлшемшарттар
Қол жеткізілмеген нысаналы индикаторлардың, олардың жалпы санына шаққандағы үлесі, %-бен
Орындалмаған іс-шаралардың, олардың жалпы санына шаққандағы үлесі, %-бен
Жалпы санына шаққанда, бастапқыда бекітілген даму жоспарында көзделген, бюджеттік бағдарламалардың қол жеткізбеген тікелей нәтиженің көрсеткіштерінің үлесі, %-бен
Жалпы санына шаққанда, бастапқы бекітілген стратегиялық жоспарда көзделген мәндерге жетпеген бюджеттік бағдарламалардың түпкілікті нәтижесі көрсеткіштерінің үлесі, %-бен
Даму жоспарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың жиілігі, саны
Кезеңнің соңында бюджет қаражатының игерілуі, %-бен
Соңғы 2 (екі) жылда анықталған қаржылық бұзушылықтардың үлесі, %-бен
Соңғы 2 (екі) жылда "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғалардың саны
Алдыңғы бақылаумен анықталған, мемлекетттік сатып алу қорытындысына әсері тиген, анықталған мемлекеттік сатып алулар туралы бұзушылықтардың ауқымы
Бюджеттік бағдарламалар бойынша өлшемшарттар
Кезеңнің соңында бюджет қаражатының игерілуі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда дебиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда кредиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Соңғы 2 (екі) жылда анықталған қаржылық бұзушылықтардың үлесі, %-бен
Соңғы екі жылда бөлінген, бюджет қаражаттарының жалпы көлемінен, бақылаумен қамтылған бюджет қаражаттарының үлесі, %-бен
Тиісті кезеңнің шығыстар көлеміне шаққандағы бұрынғы бақылаумен анықталған қаржылық бұзушылықтардың ауқымы, %-бен
Соңғы жүргізілген кешенді тексерудің күні, жылы
Орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламалар мақсаттары мен көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері, %-бен
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
өзгерістер енгізілген кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
"Қаржылық есептілік аудиті"
рәсімдік стандартына
3-қосымша
Нысан
ЖҚ – Ажырамас тәуекелді бағалау (ЖҚ-АТБ)
Аудит объектісі ____________________________________________________________
Аудит кезеңі _______________________________________________________________
Аудитті жүргізу мерзімі _____________________________________________________
Мемлекеттік аудитор _______________________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі ________________________________________
Сұрақтар
Жауап (иә/жоқ/жауап жоқ)
Ескертпе
НҚА сілтеме
1
2
3
4
5
1
Бухгалтерлік есеп компьютерлік жүйенің көмегімен жүзеге асырыла ма
2
Алдынғы аудит нәтижелері бойынша қаржылық есептіліктегі қателерді жою бойынша ұсынымдар орындала ма
3
Қызметкерлердің жоғары жүктелімі жоқ па
4
Алдағы аудиттелген кезеңдерде жосықсыз іс-әрекеттер бар ма
5
Қаржылық есептіліктің алдағы аудитінде елеулі қателер табылды ма
6
Кадр саясаты тиімді жұмыс істей ме: біліктілікті арттырудың мерзімді жұмысын ұйымдастыру
7
Бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасаудың дұрыстығы мәніне басшылық түсінігі бар ма
8
Қаржылық есептілікті жасау мен беру мерзімдері сақтала ма
9
Бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау саласындағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістермен есеп қызметкерлері уақтылы таныстырыла ма
10
Басшылыққа немесе есеп қызметкерлеріне сырттай қысымның болған жоқ па
11
Күрделі шаруашылық операцияларын дұрыс ресімдеу үшін орындаушылардың жоғары біліктілігі талап етіле ме және ол қолдау таба ма
12
Шоттарда еңбекақы төлеу жөнінде есеп айырысуды есепке алуда қасақана емес бұзушылықтар болған жоқ па
Бағалау жиыны
"Иә" -
"Жоқ" -
"Жауап жоқ" -
Ажырамас тәуекел деңгейін анықтау:

низкий – 0 % - 29 %;
средний – 30 % - 69 %;
высокий – 70 % - 100 %.
Примечание. Перечень вопросов не является исчерпывающим и дополняется государственным аудитором исходя из особенностей деятельности объекта аудита. На каждый тестовый вопрос проставляется соответствующий ответ. В примечании пишется комментарий по каждому ответу (при необходимости) и прилагаются копии документов, подтверждающих ответ.
Оценка риска средств контроля производится путем определения процентной доли условно отрицательных ответов из предложенного перечня вопросов. При наличии варианта "Нет ответа" данный вопрос не включается в совокупность вопросов оценки риска.
Положительные ответы на вопросы свидетельствуют об уменьшении оценки риска средств контроля.
Оценка риска системы внутреннего контроля оценивается как высокий, если организация бухгалтерского учета и система внутреннего контроля является неэффективной.
*Ответ "Нет ответа" выбирается в случае, если операции, связанные с данным вопросом, не имеют места в учете объекта аудита.
Государственный аудитор: ___________ _______________________________
подпись (фамилия имя отчество (при его наличии))
Руководитель группы государственного аудита _______ __________________
подпись (фамилия имя отчество (при его наличии))
" " _______________ 20 ___ года.
Приложение 3
к Перечню некоторых
приказов, в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1-1
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему
государственному аудиту
и финансовому контролю
Форма
Лицу, ответственному
за проведение аудиторского
мероприятия
___________________________
(должность, фамилия, имя
и отчество (при его наличии),
подпись)
Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита
1. Предварительное изучения объектов государственного аудита:
__________________________________________________________________.
(наименование объектов государственного аудита, местонахождение объекта
государственного аудита (область/город))
2. Основание для организации аудиторского мероприятия:
___________________________________________________________________.
(наименование документа, дата, номер)
3. Цель, предмет и вопросы аудиторского мероприятия:
___________________________________________________________________.
4. Изучены следующие документы, имеющие значение для организации
аудиторского мероприятия:
1) ________________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой информации,
в том числе полученных в соответствие со ст.21 Закона у объекта
государственного аудита).
2) ________________________________________________________________
(результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок,
документы, подтверждающие изъятие правоохранительными органами
правоустанавливающих и иных первичных документов).

төмен – 0% - 29%;
орташа- 30% - 69%;
жоғары – 70% – 100%.
Ескертпе. Ескертпе. Сұрақтар тізбесі түпкілікті болып табылмайды және аудит объектісі қызметінің ерекшеліктеріне сүйене отырып, мемлекеттік аудитормен толықтырылады. Әрбір тест сұрағына тиісті жауап қойылады. Ескертпеде әрбір жауап бойынша түсініктеме жазылады (қажет болған кезде) және жауапты растайтын құжаттар көшірмелері қоса беріледі.
Ажырамас тәуекелін бағалау ұсынылған сұрақтар тізбесінен шартты теріс жауаптардың пайыздық үлесін анықтау арқылы жүргізіледі. "Жауап жоқ" жауап нұсқасы болған жағдайда бұл сұрақ тәуекелді бағалаудың сұрақтар жиынтығына қосылмайды.
Сұрақтарға оң жауаптар ажырамас тәуекелді бағалаудың азайғаны туралы куәландырады.
Ажырамас тәуекелін бағалау, егер бухгалтерлік есепті ұйымдастыру мен ішкі бақылау жүйесі тиімсіз болып табылса жоғары ретінде бағаланады.
* Егер бұл сұраққа қатысты операциялар, аудиттелетін мемлекеттік мекеменің есебінде орын таппаған жағдайда "Жауап жоқ" деген жауап таңдалады.
Мемлекеттік аудитор: ___________
_________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі __________
____________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20 ___ жылғы " " _______________.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
өзгерістер енгізілген кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
1-1 қосымша
Нысан
Ішкі мемлекеттік аудитті
жүргізуге жауапты тұлға
_______________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда), қолы)
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат
1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу: __________________________.
(мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала)
2. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін негіз: _____________________________.
(құжаттың атауы, күні, нөмірі)
3. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, мәні және мәселелері: _______________________.
4. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді:
1) _______________________________________________________
(зерттелген құжаттардың, есептердің және басқа да ақпараттың, оның ішінде мемлекеттік аудит объектісінде Заңның 21-бабына сәйкес алынған ақпараттың тізбесін көрсету)
2. _______________________________________________________
(алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері, құқық қорғау органдарының құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды алып қойғанын растайтын құжаттар)

5. В ходе предварительного изучения на основе анализа и оценки информации
о деятельности объекта государственного аудита в зависимости от типа аудита
и целей аудиторского мероприятия, произведена оценка следующих показателей:
1) наличии и степени рисков –_____________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить и подтвердить существования каких-либо факторов (действий или
событий), которые влияют на достижение государственным органом своих целей
при формировании и использовании бюджетных средств и активов в проверяемой
сфере и (или) деятельности объекта государственного аудита);
2) система внутреннего контроля – _________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
провести предварительный анализ и оценку степени эффективности организации
системы внутреннего контроля и ее компонентов, предусмотренных Законом,
по результатам которой определяется способность системы внутреннего контроля
обеспечивать достижение поставленных целей и задач);
3) существенность – ______________________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить наличие отклонение при совершении объектом государственного аудита
финансовых и хозяйственных операций от требований норм законодательства
Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора,
принятых в их реализацию, а также иные ошибки, оказывающие влияние
на принимаемые решения, максимально допустимый размер которых определяется
в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите
и финансовом контроле в зависимости от специфики деятельности объекта
государственного аудита и категории показателей. Расчет показателей
существенности и аудиторского риска осуществляется в соответствии со стандартами).
6. Необходимость проведения встречной проверки
_______________________________________________________________________.
(наименование объекта государственного аудита, указать обоснование
в необходимости проведения встречной проверки)
7. Необходимость привлечения специалистов (экспертов)
_______________________________________________________________________.
(указать обоснование в необходимости специалистов (экспертов))
8. Необходимость в получении разрешений в случаях проведения государственного
аудита на режимных объектах _____________________________________________
(требуется/не требуется).
9. По итогам предварительного изучения объекта государственного аудита
и проведенного анализа предлагаем:

5. Аудит түріне және аудиторлық іс-шара мақсаттарына қарай мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты талдау және бағалау негізінде алдын ала бағалау барысында мынадай көрсеткіштер ескеріледі:
1) тәуекелдердің болуы және дәрежесі - _______________________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес тексерілетін салада және (немесе) мемлекеттік аудит объектісінің қызметінде бюджет қаражаты мен активтерін қалыптастыру және пайдалану кезінде мемлекеттік органның өз мақсаттарына қол жеткізуіне әсер ететін қандай да бір факторлардың (іс-қимылдардың немесе оқиғалардың) болуын айқындау және растау)
2) ішкі бақылау жүйесі - ___________________________________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес ішкі бақылау жүйесін және оның заңда көзделген компоненттерін ұйымдастырудың тиімділік дәрежесіне алдын ала талдау және бағалау жүргізу, оның нәтижелері бойынша ішкі бақылау жүйесінің қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді қамтамасыз ету қабілеті айқындалады)
3) мәнділік – ____________________________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектісі Қаржы және шаруашылық операцияларды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ оларды іске асыруға қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің талаптарынан ауытқудың, сондай-ақ қабылданатын шешімдерге ықпал ететін өзге де қателіктердің болуын айқындау, рұқсат етілетін ең жоғары мөлшері мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ерекшелігіне және көрсеткіштер санатына байланысты Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес айқындалады. Маңыздылық және аудиторлық тәуекел көрсеткіштерін есептеу стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады)
6. Үстеме тексеру жүргізу қажеттілігі _________________________________________.
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, үстеме тексеру жүргізу қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
7. Мамандарды (Сарапшыларды) тарту қажеттілігі _____________________________.
(мамандардың (сарапшылардың) қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
8. Режимдік объектілерде мемлекеттік аудит жүргізу жағдайларында рұқсаттар алу
қажеттілігі ____________________________________________________.
(қажет / қажет емес)
9. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу және жүргізілген талдау қорытындылары бойынша мыналарды ұсынамыз:

9.1. Проведение аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита
_______________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
_______________________________________________________________________
(указать целесообразность проведения аудиторского мероприятия на основании
выводов о наличии и степени рисков, системы внутреннего контроля,
существенности, при отказе в проведение аудита указать причину).
9.2. Включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским мероприятием:
____________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых внутренним государственным
аудитом, в разрезе проверяемых годов и бюджетных программ по итогам
аудиторской выборки)
2) показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей:
_____________________________________________________________________.
10. Распределение вопросов, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия
между государственными аудиторами, ассистентами и экспертами при проведении
совместной и параллельной проверок – между государственными органами
и органами государственного аудита и финансового контроля:
_____________________________________________________________________.
11. Срок проведения аудиторского мероприятия определить:
_____________________________________________________________________.
Руководитель группы государственного аудита
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия имя отчество (при его наличии))
Участники группы государственного аудита
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия имя отчество (при его наличии))
Приложение 4
к Перечню некоторых
приказов, в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 7
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
_____________________
(место составления)
____________20___года
(дата аудиторского отчета)
Аудиторский отчет № ______
1. Наименование объекта государственного аудита:
_______________________________________________________________________
(полное наименование объекта государственного аудита, данные о государственной
регистрации, банковские и налоговые реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Тип внутреннего государственного аудита:
_______________________________________________________________________
3. Вид проверки:
_______________________________________________________________________
(совместная, параллельная)

9.1. Мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шара өткіз ____________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы )
__________________________________ (тәуекелдердің болуы мен дәрежесі, ішкі бақылау жүйесі, маңыздылығы туралы қорытындылар негізінде аудиторлық іс-шараны өткізудің орындылығын көрсету, аудит жүргізуден бас тартқан жағдайда себебін көрсету)
9.2. Аудит бағдарламасына қосу:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемі: _____________________________________.
(аудиторлық іріктеу қорытындылары бойынша тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен активтердің көлемін көрсету)
2) мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері____________________________________________________.
10. Аудиторлық іс-шара барысында мемлекеттік аудиторлар, ассистенттер мен сарапшылар арасында – мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында бірлескен және қатар тексерулер жүргізілген жағдайда қамтылуға тиіс мәселелерді бөлу: .
11. Аудиторлық іс-шараны өткізу мерзімі белгіленсін:_______________.
Мемлекеттік аудит тобының басшысы _______________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік аудит тобының қатысушылары _______________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
өзгерістер енгізілген кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөіндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
(жасалған орны)
20___жыл ___________
(аудиторлық есептің күні)
№ _____ Аудиторлық есеп
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы:_________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер, банктік және салық деректемелері, Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
2. Ішкі мемлекеттік аудит түрі:
________________________________________________
3.Тексеру түрі: ____________________________________ (бірлескен, қосарлас)

4. Поручение на проведение аудиторского мероприятия
______________________________________________________________________
(дата и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при наличии), должность
должностного лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
5. Внутренний государственный аудит проведен:
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность работника(-ов) органа внутреннего
государственного аудита, проводившего(их) внутренний государственный аудит,
специалиста(-ов) государственных органов, работника(-ов) негосударственных
аудиторских организаций и эксперта(-ов), привлеченных к проведению внутреннего
государственного аудита)
6. Цель, предмет внутреннего государственного аудита:
______________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита, соответствующие
программе аудита)
7. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
______________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
8. Сроки проведения внутреннего государственного аудита: с ______ по _______
(дата начала и окончания проведения внутреннего государственного аудита
на объекте государственного аудита)
9. Должностные лица объекта государственного аудита:
______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностных лиц объекта государственного аудита, а также фамилия, имя,
отчество (при наличии) должностных лиц объекта государственного аудита,
работавших в период, охваченный внутренним государственным аудитом, и имевших
право подписи документов)
10. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита (контроля)
и проверок:
______________________________________________________________________
(краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами
государственного аудита и финансового контроля, правоохранительными органами
и другими органами контроля и надзора, которые совпадают с предметом
государственного аудита, проводимого органом внутреннего государственного
аудита, принятые объектом государственного аудита меры по устранению
выявленных нарушений);
11. Сведения о результатах проведенного внутреннего государственного аудита
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенного внутреннего
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута):

4. Аудиторлық іс-шара жүргізугенұсқау:
________________________________________________
(нұсқаудың күні мен нөмірі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге нұсқауға қол қойған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
5. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізілді:
________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудитті жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің (қызметкерлерінің), мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар маманының (мамандарының), мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлері мен сарапшылардың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
6. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы:
________________________________________________
(аудит бағдарламасына сәйкес келетін ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты мен нысанасы)
7. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі)
8. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: __________бастап ________ дейін (мемлекеттік аудит объектісінде ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және аяқталған күні)
9. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары:
_______________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), сондай-ақ ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
10. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері туралы мәліметтер: ________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органы жүргізетін мемлекеттік аудиттің нысанасына сәйкес келетін басқа да мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, құқық қорғау органдары және басқа да бақылау және қадағалау органдары бұрын қамтыған мәселелер бойынша ғана қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар)
11. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер (осы бөлімде мемлекеттік аудиттің мақсатына қол жеткізілгендігін растау үшін жеткілікті жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі):

1. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита
______________________________________________________________________
2. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита
______________________________________________________________________
и так далее в соответствии с последовательностью вопросов, предусмотренных
программой аудита.
12. Оценка в области государственного аудита или деятельности объекта аудита
на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного
аудита.
13. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита:
______________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении внутреннего государственного аудита
работниками органа внутреннего государственного аудита (указать форму
воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых документов, материалов
и иных сведений, и информации о деятельности объекта государственного аудита,
отказ в допуске для проведения государственного аудита или создание иного
препятствия в его осуществлении, предоставление недостоверной информации.
При составлении работником органа внутреннего государственного аудита протокола
об административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании
в проведении внутреннего государственного аудита, в аудиторском отчете
указываются его номер и дата)
14. Меры, принятые в ходе внутреннего государственного аудита:
______________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений и недостатков, выявленных в ходе внутреннего
государственного аудита (доначисление штрафов, пени, возмещение необоснованно
использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету
и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг
договорных обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые
к должностным лицам объекта государственного аудита, и другие)
15. В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" руководитель объекта государственного аудита
уведомляет о выявленных финансовых нарушениях субъектов предпринимательства
и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями
государственного аудита.
Аудиторский отчет составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита, а также полученные из других достоверных
источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан).
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
______________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
______________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
______________________________________________________________________
Руководитель объекта государственного аудита:
______________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Дата получения аудиторского отчета на ознакомление:
"____" ___________ 20___года.
______________________________________________________________________
(Руководитель объекта государственного аудита (фамилия, имя и отчество
(при его наличии), подпись)
Отметка о наличии возражений:
При несогласии с результатами аудиторского мероприятия на последней странице
аудиторского отчета руководителем объекта государственного аудита делается запись
о наличии возражений.
Пояснения по заполнению формы:
При необходимости информация по проверяемым вопросам в аудиторском отчете
отражается в обобщенном виде, детальная информация излагается в приложениях
к аудиторскому отчету.
В зависимости от типа, цели и предмета проводимого внутреннего государственного
аудита работниками, осуществляющими внутренний государственный аудит,
составляются аналитические таблицы, которые оформляются как приложения
к аудиторскому отчету. Ссылки на указанные приложения в аудиторском отчете
обязательны.
Приложение 5
к Перечню некоторых
приказов, в которые вносятся
изменения и дополнения

1. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
аудит бағдарламасы сұрағына жауап _____________________________________
2. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
аудит бағдарламасы сұрағына жауап
________________________________________________
және аудит бағдарламасында көзделген сұрақтардың кезектілігіне сәйкес және тағы басқалары.
12. Мемлекеттік аудит саласында немесе аудит объектісінің қызметінде анықталған нәтижелердің мемлекеттік аудит көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан бағалау жүргізуді қамтиды.
13. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер:
________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі келтіру фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі (кедергі жасау нысаны көрсетілсін: қажетті құжаттарды, материалдарды және өзге де мәліметтерді және мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізуге рұқсат беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзге де кедергі жасау, анық емес ақпарат беру. Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері Ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі келтіруден көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасаған кезде аудиторлық есепте оның нөмірі мен күні көрсетіледі)
14. Ішкі мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар:
_________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер (айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, бюджетке негізсіз пайдаланылған қаражатты өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерді орындауы, мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарына қабылданған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар) көрсетіледі.
15. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы кәсіпкерлік субъектілері мен мүдделеріне мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары әсер еткен өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабарлайды.
Аудиторлық есеп екі (үш) данада жасалды (қажетінің астын сызыңыз).
Қосымша: ______ парақта: (мемлекеттік аудит объектісінде тікелей жиналған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа да дұрыс көздерден алынған құжаттарды тізбектеңіз)
Мемлекеттік аудит тобы/мемлекеттік аудитор:
_________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
_________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
_________________________________________
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
_________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Аудиторлық есепті танысуға алған күні:
20__ жылғы "____"___________
_________________________________________
(Мемлекеттік аудит объектісі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Қарсылықтардың бар екені туралы белгі:
Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық есептің соңғы парағындағы мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екені туралы жазба жасайды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (елдің мекеннің атауы, аудиторлық есептің күні (жұмыс уақытында, жұмыс күні Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудін аяқталған күні), аудиторлық есептің нөмірі көрсетіледі.
Қажет болған кезде аудиторлық есепте тексерілетін мәселелер бойынша ақпарат жалпылама түрде көрсетіледі, егжей-тегжейлі ақпарат аудиторлық есепке қосымшаларда жазылады.
Жүргізілетін ішкі мемлекеттік аудиттің түріне, мақсатына және нысанасына байланысты ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер аудиторлық есепке қосымшалар ретінде ресімделетін талдамалы кестелерді жасайды.
Аудиторлық есепте көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына

3) существенность – ______________________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить наличие отклонение при совершении объектом государственного аудита
финансовых и хозяйственных операций от требований норм законодательства
Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора,
принятых в их реализацию, а также иные ошибки, оказывающие влияние
на принимаемые решения, максимально допустимый размер которых определяется
в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите
и финансовом контроле в зависимости от специфики деятельности объекта
государственного аудита и категории показателей. Расчет показателей
существенности и аудиторского риска осуществляется в соответствии
со стандартами).
6. Необходимость проведения встречной проверки
_____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита, указать обоснование
в необходимости проведения встречной проверки)
7. Необходимость привлечения специалистов
____________________________________________________________________
(указать обоснование в необходимости специалистов)
8. По итогам предварительного изучения объекта государственного аудита
и проведенного анализа предлагаем включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским мероприятием:
____________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых внутренним государственным
аудитом, в разрезе проверяемых годов и бюджетных программ по итогам
аудиторской выборки)
2) показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей:
____________________________________________________________________.
10. Распределение вопросов, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия
между государственными аудиторами, ассистентами и специалистами при проведении
совместной и параллельной проверок – между государственными органами
и органами государственного аудита и финансового контроля:
____________________________________________________________________.
11. Срок проведения аудиторского мероприятия определить:
____________________________________________________________________.
Руководитель группы государственного аудита
____________________________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Участники группы государственного аудита
____________________________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов
Министра финансов
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 7 к Правилам
проведения внутреннего
государственного аудита
и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Аудиторский отчет по аудиту соответствия № ______
______________________ __________20___года
(место составления) (дата аудиторского отчета)

3) мәнділік – _. (көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектісі Қаржы және шаруашылық операцияларды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ оларды іске асыруға қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің талаптарынан ауытқудың, сондай-ақ қабылданатын шешімдерге ықпал ететін өзге де қателіктердің болуын айқындау, рұқсат етілетін ең жоғары мөлшері мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ерекшелігіне және көрсеткіштер санатына байланысты Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес айқындалады. Маңыздылық және аудиторлық тәуекел көрсеткіштерін есептеу стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады).
6. Үстеме тексеру жүргізу қажеттілігі
_________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, үстеме тексеру жүргізу қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
7. Мамандарды тарту қажеттілігі _.___________________________________________
(мамандардың қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
8. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу және жүргізілген талдау қорытындылары бойынша аудит бағдарламасына қосу:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемі: _______________.
(аудиторлық іріктеу қорытындылары бойынша тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен активтердің көлемін көрсету)
2) мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері
9. Аудиторлық іс-шара барысында мемлекеттік аудиторлар, ассистенттер мен мамандар арасында – мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында бірлескен және қатар тексерулер жүргізілген жағдайда қамтылуға тиіс мәселелерді бөлу: .
10. Аудиторлық іс-шараны өткізу мерзімі белгіленсін: _______________.
Мемлекеттік аудит тобының басшысы _______________________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік аудит тобының қатысушылары ______________________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
Қағидаларына
7-қосымша
Нысан
№____ сәйкестік аудиті бойынша аудиторлық есеп
____________________
(жасалған орны)
20 __ жылғы "___" ________
(аудиторлық есептің күні)

1. Наименование объекта государственного аудита:
________________________________________________________________________
(полное наименование объекта государственного аудита, данные о государственной
регистрации, банковские и налоговые реквизиты, Бизнес-идентификационный номер)
2. Поручение на проведение аудиторского мероприятия
________________________________________________________________________
(дата и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при наличии), должность
должностного лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
3. Внутренний государственный аудит проведен:
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность работника(-ов) органа внутреннего
государственного аудита, проводившего(их) внутренний государственный аудит,
специалиста(-ов) государственных органов, работника(-ов), привлеченных
к проведению внутреннего государственного аудита)
4. Цель, предмет внутреннего государственного аудита:
________________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита, соответствующие программе
аудита)
5. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
________________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
6. Сроки проведения внутреннего государственного аудита: с ________ по ________
(дата начала и окончания проведения внутреннего государственного аудита
на объекте государственного аудита)
7. Должностные лица объекта государственного аудита:
________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностных лиц объекта государственного аудита, а также фамилия, имя,
отчество (при наличии) должностных лиц объекта государственного аудита,
работавших в период, охваченный внутренним государственным аудитом, и имевших
право подписи документов)
8. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита (контроля)
и проверок:
_______________________________________________________________________
(краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами
государственного аудита и финансового контроля, правоохранительными органами
и другими органами контроля и надзора, которые совпадают с предметом
государственного аудита, проводимого органом внутреннего государственного
аудита, принятые объектом государственного аудита меры по устранению
выявленных нарушений).

1. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің атауы:
___________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер, банктік және салық деректемелері, Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
2. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге тапсырма:
___________________________________________________
(тапсырма күні мен нөмірі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырмаға қол қойған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
3. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізген:
___________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің (қызметкерлерінің), мемлекеттік орган маманының (мамандарының), ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тартылған қызметкердің (қызметкерлердің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
4. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы:
___________________________________________________
(аудит бағдарламасына сәйкес ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты мен нысанасы)
5. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
___________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі
6. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: __________бастап ________ дейі (мемлекеттік аудит объектісінде ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің басталған және аяқталған күні)
7. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғалары:
___________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), сондай-ақ ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы бар мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
8. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерістің нәтижелері туралы мәліметтер:
___________________________________________________
(тек ішкі мемлекеттік аудит органы жүргізген мемлекеттік аудит нысанасымен сәйкес келетін бұрын басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, құқық қорғау органдары және басқа бақылау және қадағалау органдары қамтыған мәселелер бойынша қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар)

9. Сведения о результатах проведенного внутреннего государственного аудита
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенного внутреннего
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута):
1. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита _______________________________________.
2. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита _______________________________________.
и так далее в соответствии с последовательностью вопросов, предусмотренных
программой аудита.
10. Оценка в области государственного аудита или деятельности объекта аудита
на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного
аудита.
11. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита:
______________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении внутреннего государственного аудита
работникам органа внутреннего государственного аудита (указать форму
воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых документов, материалов
и иных сведений, и информации о деятельности объекта государственного аудита,
отказ в допуске для проведения государственного аудита или создание иного
препятствия в его осуществлении, предоставление недостоверной информации.
При составлении работником органа внутреннего государственного аудита протокола
об административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании
в проведении внутреннего государственного аудита, в аудиторском отчете
указываются его номер и дата)
12. Меры, принятые в ходе внутреннего государственного аудита:
_______________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений и недостатков, выявленных в ходе внутреннего
государственного аудита (доначисление штрафов, пени, возмещение необоснованно
использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету
и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг
договорных обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые
к должностным лицам объекта государственного аудита, и другие)
13. В соответствии с подпунктом 6-1) статьи 37 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" руководитель объекта
государственного аудита уведомляет о выявленных финансовых нарушениях
субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты
аудиторскими мероприятиями государственного аудита.
Aудиторский отчет составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита, а также полученные из других достоверных
источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан)
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
_____________________________________________________________________
Руководитель объекта государственного аудита:
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Дата получения аудиторского отчета на ознакомление:
"__" __________ 20___г.
_____________________________________________________________________
(Руководитель объекта государственного аудита (фамилия, имя и отчество
(при его наличии), подпись)
Отметка о наличии возражений:
При несогласии с результатами аудиторского мероприятия на последней странице
аудиторского отчета руководителем объекта государственного аудита делается запись
о наличии возражений.
Пояснения по заполнению формы:
При необходимости информация по проверяемым вопросам в аудиторском отчете
отражается в обобщенном виде, детальная информация излагается в приложениях
к аудиторскому отчету.
В зависимости от типа, цели и предмета проводимого внутреннего государственного
аудита работниками, осуществляющими внутренний государственный аудит,
составляются аналитические таблицы, которые оформляются как приложения
к аудиторскому отчету.
Ссылки на указанные приложения в аудиторском отчете обязательны.
Приложение 7
к Перечню некоторых приказов
Министра финансов
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения

9. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер (бұл бөлімде мемлекеттік аудит мақсатына қол жеткізілгендігін растау үшін жеткілікті жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі):
1. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
Аудит бағдарламасының сұрағына жауап _____________________________.
2. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
Аудит бағдарламасының сұрағына жауап _____________________________
және аудит бағдарламасында көзделген сұрақтардың кезектілігіне сәйкес тағы сол сияқты
10. Аудит мемлекеттік аудит саласында немесе аудит объектісінің қызметінде анықталған нәтижелердің мемлекеттік аудит көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан бағалау жүргізуді қамтиды.
11. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер:
___________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларының ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі (кедергі жасау түрін көрсетіңіз: қажетті құжаттарды, материалдар мен өзге де мәліметтерді, және мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізу үшін рұқсат беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзгеше кедергі жасау, дұрыс емес ақпарат беру.
Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі жасауда көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған жағдайда аудиторлық есепте оның нөмірі мен күні көрсетіледі.
12. Ішкі мемлекеттік аудит барысында қолданылған шаралар:
___________________________________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қолданған шаралар туралы мәліметтер көрсетіледі (айыппұлдарды, өсімпұлдарды қоса есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерді орындауы, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).
13. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабы 6-1) тармақшасына сәйкес мемлекеттік аудит объектісі басшысы мүдделерін мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабарлайды.
Аудиторлық есеп екі (үш) данада жасалды (қажетінің астын сызыңыз).
Қосымша: ______ парақта: (Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, тікелей ішкі мемлекеттік аудит объектісінде жинақталған, сондай-ақ басқа да дәйекті көздерден алынған құжаттар көрсетілсін)
Ішкі мемлекеттік аудит тобы/мемлекеттік аудитор:
___________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы)
___________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы)
___________________________________________________
Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
___________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы)
Аудиторлық есепті танысуға алған күн:
20__ жыл "____"___________
___________________________________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы)
Қарсылықтардың бар екені туралы белгі:
Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық есептің соңғы бетіне мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екені туралы жазба жасайды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (елдің мекеннің атауы, аудиторлық есептің күні (жұмыс уақытында, жұмыс күні Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудін аяқталған күні), аудиторлық есептің нөмірі көрсетіледі.
Қажет болған кезде аудиторлық есепте тексерілетін мәселелер бойынша ақпарат жалпылама түрде көрсетіледі, егжей-тегжейлі ақпарат аудиторлық есепке қосымшаларда жазылады.
Жүргізілетін ішкі мемлекеттік аудиттің түріне, мақсатына және нысанасына байланысты ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер аудиторлық есепке қосымшалар ретінде ресімделетін талдамалы кестелерді жасайды.
Аудиторлық есете көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
Қағидаларына

1. Наименование объекта государственного аудита ___________________________
2. Цель/предмет аудиторского мероприятия: _________________________________
3. Детальный перечень вопросов, подлежащих электронному внутреннему
государственному аудиту:
№ п/п
Показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие охвату аудиторским мероприятием, (совместной, параллельной, встречной проверкой)
Период охвата (год/полугодие/месяцы)
Объем средств республиканского и (или) местного бюджетов и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой) (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Итого:

1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы:________________________
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты/мәні:_______________________
3. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті қамтитын егжей-тегжейлі сұрақтар тізбесі:
Р/с№
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар, үстеме тексерулер) егжей-тегжей мәселелері
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі және атауы) және (немесе) активтер
Қамтылатын кезең (жыл/жарты жыл/айлар)
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражатының және (немесе) активтердің көлемі (мың теңге)
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Жиыны:

4. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также актов
субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации,
на соответствие которым проводится электронный внутренний государственный аудит:
_______________________________________________________________
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Примечание:
1. Наименование объекта государственного аудита
(указать организационно-правовую форму, полное наименование объекта государственного аудита).
2. Цель/предмет аудиторского мероприятия (в зависимости от тематики аудиторского
мероприятия в качестве цели указываются направления, предусмотренные
подпунктом 2) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле").
3. Детальный перечень вопросов, подлежащих электронному внутреннему
государственному аудиту (конкретизировать вопросы, подлежащие электронному
внутреннему государственному аудиту).
4. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также актов
субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации,
на соответствие которым проводится электронный внутренний государственный
аудит (указать нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также акты
субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации,
используемые в ходе аудиторского мероприятия.
Приложение 9
к Перечню некоторых приказов
Министра финансов
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1-1
к Правилам электронного
внутреннего
государственного аудита
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение
аудиторского мероприятия
_________________________
(должность, фамилия, имя
и отчество (при его наличии),
подпись)
от ___ _________ 20___ года
Программа проведения электронного внутреннего государственного аудита финансовой отчетности
1. __________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
2. Цель, предмет аудиторского мероприятия
____________________________________________________________________
3. Вид проверки (совместная, параллельная)
____________________________________________________________________
4. Детальный перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному
аудиту:
№ пункта ___________
Показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей
Метод исследования (сплошная/выборочная)
Период охвата (год/полугодие/месяцы)
Валюта баланса
Итого:

4. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі, сондай-ақ
оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілері, олардың сәйкестігіне электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізіледі:
________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының басшысы/мемлекеттік аудитор
________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Ескертпе:
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы (аудит объектісінің толық атауы,
ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетіледі).
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты/мәні (аудиторлық іс-шара тақырыбына байланысты, мақсаты ретінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 2)-тармақшасында көзделген бағыттар көрсетіледі).
3. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитке жататын егжей-тегжейлі сұрақтар тізбесі (электрондық
ішкі мемлекеттік аудитке жататын сұрақтарды нақтылау).
4. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі, сондай-ақ оларды
іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілері, олардың
сәйкестігіне электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізіледі (аудиторлық іс-шара барысында
қолданылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі, сондай-ақ
оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілері көрсетіледі).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
9-қосымша
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
_____________________
(лауазымы, тегі, аты және
әкесінің аты (болған кезде),
қолы)
20___ жылғы ___ _____
Қаржылық есептіліктің электрондық ішкі мемлекеттік аудитін жүргізу бағдарламасы
1. _________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, пәні
___________________________________________________________
3. Тексеру түрі (бірлескен, қосарлас) ____________________________
4. Ішкі мемлекеттік аудитке жататын мәселелердің егжей-тегжейлі тізбесі:
тармақтың № __________
Мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қосарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері
Зерттеу әдісі (жаппай/іріктеп)
Қамту кезеңі (жыл/жарты жыл/айлар)
Баланс валютасы
Жиыны:

2) показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей:
_________________________________________________________________________.
10. Распределение вопросов, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия
между государственными аудиторами, ассистентами и экспертами при проведении
совместной и параллельной проверок – между государственными органами
и органами государственного аудита и финансового контроля:
_________________________________________________________________________.
11. Срок проведения аудиторского мероприятия определить:
_________________________________________________________________________.
Руководитель группы государственного аудита
_________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Участники группы государственного аудита
_________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 11
к Перечню некоторых приказов
Министра финансов
Республики Казахстан,
которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правилам электронного
внутреннего
государственного аудита
Форма
Аудиторский отчет №___*
_______________________
(место составления)
____________ 20___ года
(дата аудиторского отчета)**
1. Наименование объекта государственного аудита:
_______________________________________________________________
2. Тип электронного внутреннего государственного аудита:
_______________________________________________________________
3. Поручение на проведение электронного внутреннего государственного
аудита: ________________________________________________________
4. Электронный внутренний государственный аудит проведен:
_______________________________________________________________
5. Цель (предмет) электронного внутреннего государственного аудита:
_______________________________________________________________
6. Период, охваченный электронным внутренним государственным аудитом:
_______________________________________________________________
7. Срок проведения электронного внутреннего государственного аудита:
с _________ по ________.
8. Должностные лица объекта государственного аудита: ________________
9. Сведения о результатах проведенного электронного внутреннего
государственного аудита:
1) Номер и наименование вопроса программы аудита:
_________________________________________________________________
Ответ на вопрос программы аудита __________________________________
2) Номер и наименование вопроса программы аудита: __________________
Ответ на вопрос программы аудита __________________________________
в соответствии с последовательностью вопросов, предусмотренных программой
аудита.

2) мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері____________________________________________________.
10. Аудиторлық іс-шара барысында мемлекеттік аудиторлар, ассистенттер мен сарапшылар арасында – мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында бірлескен және қатар тексерулер жүргізілген жағдайда қамтылуға тиіс мәселелерді бөлу: .
11. Аудиторлық іс-шараны өткізу мерзімі белгіленсін:_______________.
Мемлекеттік аудит тобының басшысы _______________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік аудит тобының қатысушылары _______________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
11-қосымша
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
4-қосымша
Нысан
№ __ аудиторлық есеп*
____________________
(жасалған орны)
20 __ жылғы "___" ________
(аудиторлық есептің күні)**
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: _______________________________
2. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит түрі: ____________________________
3. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге тапсырма: _____________
4. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізілді: _______________________
5. Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, мәні: _________________
6. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: ______________
7. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: ___ бастап ___ дейін.
8. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғалары:
___________________________________________________________________
9. Жүргізілген электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер:
1) Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы: _____________________
Аудит бағдарламасы сұрағына жауап ___________________________________
2) Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы: _____________________
Аудит бағдарламасында қарастырылған сұрақтардың реттілігіне сәйкес аудит
бағдарламасының сұрағына жауап __________________________________________

10. Меры, принятые в ходе электронного внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________
Государственный (-ые) аудитор (-ы)
______________________________ ____________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Привлеченные эксперты (при привлечении)
_____________________________ _____________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Ознакомлен
__________________________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя
объекта государственного аудита или лица, исполняющего его обязанности,
дата ознакомления)
Примечание:
1. Наименование объекта государственного аудита (указать организационно-правовую
форму объекта государственного аудита, полное наименование, его местонахождение,
данные о государственной регистрации, бизнес-идентификационный номер).
2. Тип электронного внутреннего государственного аудита (аудит соответствия).
3. Поручение на проведение электронного внутреннего государственного аудита
(дата и номер поручения на проведение внутреннего государственного аудита).
4. Электронный внутренний государственный аудит проведен (фамилия, имя,
отчество (при его наличии), должность государственного (-ых) аудитора (-ов),
ассистента (-ов) государственного аудитора, привлеченных экспертов
по соответствующему профилю).
5. Цель (предмет) электронного внутреннего государственного аудита (цель (предмет)
внутреннего государственного аудита согласно поручению на проведение
внутреннего государственного аудита).
6. Период, охваченный электронным внутренним государственным аудитом
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита).
7. Срок проведения электронного внутреннего государственного аудита (дата начала
и окончания проведения электронного внутреннего государственного аудита).
8. Должностные лица объекта государственного аудита (фамилии, инициалы
должностных лиц объекта государственного аудита, с ведома которых осуществлялся
электронный внутренний государственный аудит).
9. Сведения о результатах проведенного электронного внутреннего государственного
аудита. В данном разделе аудиторского отчета отражаются информационная система
государственного органа, посредством которой проведен электронный внутренний
государственный аудит, а также результаты проведенного электронного внутреннего
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута. При необходимости информация
по проверяемым вопросам в аудиторском отчете отражается в обобщенном виде,
детальная информация излагается в приложениях к аудиторскому отчету.
При выявлении нарушений по вопросам аудита, каждый факт нарушения нумеруется
в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом с описанием характера и вида
нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов,
положения которых нарушены, и указываются реквизиты и наименования
документов, которые служат доказательством соответствующего нарушения. Если
по вопросу программы аудита нарушений и недостатков не установлено,
в аудиторском отчете делается запись: "Вопрос программы (наименование) проверен.
Нарушений и недостатков не установлено." и перечисляются реквизиты подвергнутых
внутреннему государственному аудиту документов, на основе которых
сформулированы данные выводы. Не допускается включение в аудиторский отчет
фактов, выводов, не подтвержденных соответствующими аудиторскими
доказательствами и (или) иными документами и информацией.

10. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит барысында қолданылған шаралар:
_______________________________________
Мемлекеттік аудитор (-лар)
____________________ ___________________________________________
(лауазымы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Тартылған сарапшылар (тартылған кезде)
____________________ ____________________________________________
(лауазымы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Таныстым ___________________________________________________
(Мемлекеттік аудит объектісінің бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы
тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), танысқан күні)
Ескертпе:
1. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит объектісінің атауы (аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның орналасқан жері, мемлекеттік тіркеу туралы деректертер, бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі).
2. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит түрі (сәйкестік аудиті).
3. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге тапсырма (ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге арналған тапсырманың күні мен нөмірі).
4. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізілді (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) мемлекеттік аудитор (-лар) дың, мемлекеттік аудитордың асситенті (-тері), тиісті бейіні бойынша тартылған сарапшылар).
5. Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (мәні) (электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу тапсырмасына сәйкес ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (мәні)).
6. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең (мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі).
7. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі (электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және аяқталған күні).
8. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғалары (келісімімен электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларының тегі, аты-жөні).
9. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер.
Аудиторлық есептің осы бөлімінде ол арқылы электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізілген мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі, сондай-ақ мемлекеттік аудит мақсатына қол жеткізілгенін растау үшін жеткілікті жүргізілген электрондық ішкі мемлкеттік аудит нәтижелері көрсетіледі.
Қажет болған кезде аудиторлық есепте тексерілетін мәселелер бойынша ақпарат жалпылама түрде көрсетіледі, егжей-тегжейлі ақпарат аудиторлық есепке қосымшаларда жазылады.
Аудит мәселелері бойынша бұзушылықтар анықталған кезде, әрбір бұзушылық фактісі кезек тәртібімен нөмірленеді және ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылықтардың сипаттамасы мен түрі сипатталған жеке тармақпен тіркеледі және тиісті бұзушылықтардың дәлелдемесі болатын құжаттардың деректемелері мен атаулары көрсетіледі.
Егер аудит бағдарламасының мәселесі бойынша бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаса, аудиторлық есепте "Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді. Бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмады." деген жазба жасалады және оның негізінде осы қорытындылар қалыптастырылған ішкі мемлекеттік аудитке ұшыраған құжаттардың деректемелері көрсетіледі.
Аудиторлық есепке тиісті аудиторлық дәлелдермен және (немесе) өзге де құжаттармен және ақпаратпен расталмаған фактілер, қорытындылар енгізуге жол берілмейді.

10. Оценка в области государственного аудита или деятельности объекта аудита
на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного аудита.
11. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении внутреннего государственного аудита
работниками органа внутреннего государственного аудита (указать форму
воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых документов, материалов
и иных сведений, и информации о деятельности объекта государственного аудита,
отказ в допуске для проведения государственного аудита или создание иного
препятствия в его осуществлении, предоставление недостоверной информации.
При составлении работником органа внутреннего государственного аудита протокола
об административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании
в проведении внутреннего государственного аудита, в аудиторском отчете
указываются его номер и дата).
12. Меры, принятые в ходе электронного внутреннего государственного аудита
(указать принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений).
13. В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" руководитель объекта государственного аудита
уведомляет о выявленных финансовых нарушениях субъектов предпринимательства
и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями
государственного аудита.
Пояснения по заполнению формы:
* Результаты аудиторского мероприятия СВА оформляются аудиторским отчетом
по аудиту соответствия согласно приложению 7 или аудиторским отчетом по аудиту
эффективности согласно приложению 7-1 в соответствии с Правилами проведения
внутреннего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов под № 16689).
** В верхней части аудиторского отчета указывается место его составления
(название населенного пункта, дата аудиторского отчета (дата завершения проведения
внутреннего государственного аудита в рабочее время, в рабочий день),
номер аудиторского отчета.

10. Мемлекеттік аудит саласында немесе аудит объектісінің қызметінде анықталған нәтижелердің мемлекеттік аудит көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан бағалау.
11. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер:
___________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларының ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі (кедергі жасау түрін көрсетіңіз: қажетті құжаттарды, материалдар мен өзге де мәліметтерді, және мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізу үшін рұқсат беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзгеше кедергі жасау, дұрыс емес ақпарат беру.
Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі жасауда көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған жағдайда аудиторлық есепте оның нөмірі мен күні көрсетіледі.
12. Электрондық мемлекеттік ішкі аудит барысында қабылданған шаралар (бюджетке өтеуді қамтамасыз ету арқылы аудит объектісі қабылдаған шараларды көрсету, жұмыстарды орындау жолымен қалпына келтіру, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) бұзушылықтардың айқындалған сомасын есепке алу бойынша көрсетіледі).
13. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 37-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғаларды анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабардар етеді.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
*ІАҚ аудиторлық іс-шарасының нәтижелері Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16689 болып тіркелген)Ішкі мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу қағидаларына сәйкес 7-қосымшаға сәйкес сәйкестік аудиті бойынша аудиторлық есеппен немесе 7-1-қосымшаға сәйкес тиімділік аудиті бойынша аудиторлық есеппен ресімделеді.
**Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (елдің мекеннің атауы, аудиторлық есептің күні (жұмыс уақытында, жұмыс күні Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудін аяқталған күні), аудиторлық есептің нөмірі көрсетіледі.