О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2023 года № 72. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2023 года № 33506
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 92 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 58) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 2) пункта 4 статьи 5 и пунктом 7 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1, 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), "О государственной статистике", "О государственных услугах", "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях), "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании) и определяют порядок лицензирования уполномоченных организаций, включая квалификационные требования к ним, уведомления уполномоченным банком о начале или прекращении деятельности обменных пунктов, требования к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, условия функционирования обменных пунктов и порядок проведения операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), а также формы и сроки представления уполномоченными банками и уполномоченными организациями отчетов.

"Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 72 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 қазанда № 33506 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 92-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 58) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына және 12-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
1, 2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Мемлекеттік статистика туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң), "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" (бұдан әрі – Валюталық реттеу туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қойылатын біліктілік талаптарын қоса алғанда, уәкілетті ұйымдарды лицензиялау, уәкілетті банктің айырбастау пункттері қызметінің басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлау тәртібін, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды, айырбастау пункттерінің жұмыс істеу талаптарын және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар жүргізу тәртібін, сондай-ақ уәкілетті банктердің және уәкілетті ұйымдардың есептерді ұсыну нысандары мен мерзімдерін айқындайды.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) автоматизированный обменный пункт – электронно-механическое устройство, принадлежащее юридическому лицу, имеющему право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, и позволяющее без участия его работника осуществлять обменные операции путем внесения наличных денег в данное устройство и получения из него наличными эквивалентной суммы в другой валюте;
2) обменные операции – операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты, осуществляемые через обменные пункты и автоматизированные обменные пункты;
3) обменный пункт – специально оборудованное место для осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой, созданное уполномоченной организацией или уполномоченным банком, имеющими право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан или уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законов Республики Казахстан;
4) операционная касса обменного пункта – специально оборудованная часть помещения обменного пункта, предназначенная для кассира (рабочая зона кассира), обслуживающего клиентов при проведении операций с наличной иностранной валютой, а также при покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года (далее – аффинированное золото в слитках);
5) аппаратно-программный комплекс – совокупность программного обеспечения и технических средств, реализующих функции контрольно-кассовой машины, обеспечивающих ведение учета обменных операций, покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках, некорректируемую регистрацию и энергонезависимое хранение информации по совершенным обменным операциям, операциям по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках;
6) аэропорт – комплекс сооружений, предназначенный для приема и отправки воздушных судов, обслуживания воздушных перевозок и имеющий для этих целей аэродром, аэровокзал, другие необходимые сооружения и оборудование;
7) единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;

2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған айырбастау пункті – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаға тиесілі және оның қызметкерінің қатысуынсыз оған қолма-қол ақшаны осы құрылғыға енгізу және одан басқа валютада қолма-қол балама соманы алу арқылы айырбастау операцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін электрондық-механикалық құрылғы;
2) айырбастау операциялары – айырбастау пункттері және автоматтандырылған айырбастау пункттері арқылы жүзеге асырылатын қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операциялар;
3) айырбастау пункті – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы немесе Қазақстан Республикасының заңдары негізінде Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар уәкілетті ұйым немесе уәкілетті банк құрған, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру үшін арнайы жабдықталған орын;
4) айырбастау пунктінің операциялық кассасы – айырбастау пункті үй-жайының қолма-қол шетел валютасымен операциялар жүргізу кезінде, сондай-ақ "Алтынның өлшеуіш құймалары. Техникалық талаптар" ҚР СТ 2049 Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған аффинирленген құйма алтынды (бұдан әрі – аффинирленген құйма алтын) сатып алу және (немесе) сату кезінде клиенттерге қызмет көрсететін кассирге арналған, арнайы жабдықталған бөлігі (кассирдің жұмыс аймағы);
5) аппараттық-бағдарламалық кешен – айырбастау операцияларының, аффинирленген құйма алтынды сатып алудың және (немесе) сатудың есебін жүргізуді, жасалған айырбастау операциялары, аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары бойынша ақпараттың түзетілмейтін тіркелуін және энергияға тәуелсіз сақталуын қамтамасыз ететін, бақылау-касса машинасының функцияларын іске асыратын бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық құралдардың жиынтығы;
6) әуежай – әуе кемелерiн қабылдауға және жөнелтуге, әуе тасымалдарына қызмет көрсетуге арналған және осы мақсаттар үшiн әуеайлағы, аэровокзалы, сондай-ақ басқа да қажетті құрылыстары мен жабдығы бар құрылыстар кешенi;
7) бiрыңғай байланыс орталығы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, көрсетiлетiн қызметтi алушыларға мемлекеттiк және өзге де қызметтер көрсету мәселелерi бойынша – ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөнiндегi ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;

8) казино – игорное заведение, в котором для организации и проведения азартных игр используются игровые столы;
9) услугополучатель – юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
10) действительная лицензия – выданная или переоформленная лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой, действие которой не приостановлено или не прекращено;
11) наличная иностранная валюта – находящиеся в обращении банкноты, монеты и казначейские билеты, принятые иностранными государствами как законное платежное средство;
12) юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой – уполномоченная организация или уполномоченный банк, имеющие право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой в соответствии с выданной им лицензией Национального Банка, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законами Республики Казахстан;
13) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
14) действительное приложение к лицензии – выданное или переоформленное приложение к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, действие которого не приостановлено или не прекращено;
15) приложение к лицензии – неотъемлемая часть лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, содержащая сведения о фактическом месте нахождения обменного пункта уполномоченной организации;
16) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
17) перечень основных требований к оказанию государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
18) информационная система мониторинга оказания государственных услуг – информационная система, предназначенная для автоматизации и мониторинга процесса оказания государственных услуг, в том числе оказываемых через Государственную корпорацию "Правительство для граждан";

8) казино – құмар ойындарды ұйымдастыру және өткізу үшін ойын үстелдері пайдаланылатын ойын мекемесі;
9) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, заңды тұлғалар;
10) қолданыстағы лицензия – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензия;
11) қолма-қол шетел валютасы – шет мемлекеттер заңды төлем құралы ретінде қабылдаған айналыстағы банкноттар, монеталар және қазынашылық билеттер;
12) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға – өзіне Ұлттық Банк, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген лицензияға немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар уәкілетті ұйым немесе уәкілетті банк;
13) құжаттың электрондық көшірмесі – төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжат;
14) лицензияға қолданыстағы қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензияға қосымша;
15) лицензияға қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің нақты орналасқан орны туралы мәліметтер қамтылған ажырамас бөлігі;
16) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды немесе олардың жиынтығын іске асыру нысандарының бірі;
17) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі – мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
18) мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесі – мемлекеттік қызметтер көрсету, оның ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету процесін автоматтандыруға және мониторингтеуге арналған ақпараттық жүйе;

19) уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – центральный государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг;
20) пункт пропуска через Государственную границу – территория (акватория) в пределах железнодорожного, автомобильного вокзала или станции, морского или речного порта, международного аэропорта или аэродрома, а также иной специально выделенный в непосредственной близости от Государственной границы участок местности с соответствующей инфраструктурой, на котором осуществляется пропуск лиц, транспортных средств, грузов и товаров;
21) безупречная деловая репутация – наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости, в том числе отсутствие вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
22) стационарный торговый объект – здание или часть здания (встроенное, встроенно-пристроенное, пристроенное помещение), сооружение или часть сооружения (встроенное, встроенно-пристроенное, пристроенное помещение), прочно связанные с землей и подключенные (технологически присоединенные) к сетям инженерно-технического обеспечения;
23) железнодорожный вокзал – комплекс зданий, сооружений (включая пассажирские платформы, вокзальные переходы и привокзальную территорию) и других видов имущества, предназначенных для оказания населению услуг по перевозке железнодорожным транспортом и приему-выдаче багажа, грузобагажа в зависимости от класса;
24) уполномоченные банки – созданные в Республике Казахстан банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением уполномоченных организаций), а также осуществляющие деятельность в Республике Казахстан филиалы иностранных банков, которые проводят валютные операции, в том числе по поручениям клиентов;
25) уполномоченные организации – финансовые организации Республики Казахстан, не являющиеся банками, осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
26) национальная валюта – денежные знаки в виде банкнот и монет Национального Банка Республики Казахстан, находящиеся в обращении и являющиеся законным платежным средством на территории Республики Казахстан, а также изъятые или изымаемые из обращения, но подлежащие обмену на находящиеся в обращении денежные знаки, деньги на банковских счетах в денежных единицах Республики Казахстан;

19) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
20) мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункті – теміржол, автомобиль вокзалы немесе станциясы, теңіз немесе өзен порты, халықаралық әуежай немесе әуеайлақ шектеріндегі аумақ (акватория), сондай-ақ адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды өткізу жүзеге асырылатын тиісті инфрақұрылымы бар, Мемлекеттік шекараға тікелей жақын жерде арнайы бөлінген өзге де жергілікті жер учаскесі;
21) мінсіз іскерлік бедел – кәсіпқойлықты, адалдықты растайтын фактілердің болуы, алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы, оның ішінде қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болмауы;
22) стационарлық сауда объектісі – жермен берік байланысқан және инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосылған (технологиялық жалғанған) ғимарат немесе ғимараттың бiр бөлiгi (қосарлас, қосарлас-жапсарлас, жапсарлас салынған үй-жай), құрылысжай немесе құрылысжайдың бiр бөлiгі (қосарлас, қосарлас-жапсарлас, жапсарлас салынған үй-жай);
23) теміржол вокзалы – класына қарай халыққа теміржол көлігімен тасымалдау және багажды, жүк-багажды қабылдау-беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған үйлердің, ғимараттардың (жолаушы платформаларын, вокзал өтпелерін және вокзал маңындағы аумақты қоса алғанда) және басқа да мүлік түрлерінің кешені;
24) уәкілетті банктер – валюталық операцияларды, оның ішінде клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүргізетін, Қазақстан Республикасында құрылған банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (уәкілетті ұйымдарды қоспағанда), сондай-ақ шетелдік банктердің Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдары;
25) уәкілетті ұйымдар – банктер болып табылмайтын, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдары;
26) ұлттық валюта – Қазақстан Республикасының аумағында айналыста болатын және заңды төлем құралы болып табылатын, сондай-ақ айналыстан алынған немесе алынатын, бірақ айналыстағы ақша белгілеріне айырбастауға жататын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банкноттары мен монеталары түріндегі ақша белгілері, банктік шоттардағы Қазақстан Республикасының ақша бірліктеріндегі ақша;

27) иностранная валюта – денежные знаки в виде банкнот, монет, находящиеся в обращении и являющиеся законным платежным средством на территории иностранного государства (группы государств), а также изъятые или изымаемые из обращения, но подлежащие обмену на находящиеся в обращении денежные знаки, деньги на банковских счетах в денежных единицах иностранных государств (группы государств) и международных денежных или расчетных единицах;
28) электронная лицензия и электронное приложение к лицензии – лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложение к лицензии в форме электронного документа, оформляемые и выдаваемые с использованием информационных технологий, равнозначные лицензии и приложению к лицензии на бумажном носителе;
29) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
30) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Уполномоченный банк или уполномоченная организация (ее филиал) представляют в Национальный Банк отчеты, предусмотренные Правилами, посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.
Если срок представления отчета, установленный Правилами, истекает в нерабочий день, то датой окончания срока представления отчета считается следующий за ним рабочий день.
4. Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, до проведения обменных операций, покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках принимает меры по надлежащей проверке клиентов в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОДФТ).";
в пункте 6:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) лиц, не имеющих безупречную деловую репутацию;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) лиц, зарегистрированных (проживающих) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).

27) шетел валютасы – шет мемлекеттің (мемлекеттер тобының) аумағында айналыста болатын және заңды төлем құралы болып табылатын, сондай-ақ айналыстан алынған немесе алынатын, бірақ айналыстағы ақша белгілеріне айырбастауға жататын банкноттар, монеталар түріндегі ақша белгілері, банктік шоттардағы шет мемлекеттердің (мемлекеттер тобының) ақша бірліктеріндегі және халықаралық ақша немесе есеп айырысу бірліктеріндегі ақша;
28) электрондық лицензия және лицензияға электрондық қосымша – ақпараттық технологиялар пайдаланыла отырып ресімделетін және берілетін, маңызы қағаз тасымалдағыштағы лицензиямен және лицензияға қосымшамен бірдей электрондық құжат нысанындағы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия және лицензияға қосымша;
29) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
30) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дәйектілігін, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. Уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қағидаларда көзделген есептерді Ұлттық Банкке электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдерін сақтай отырып ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы ұсынады.
Егер Қағидаларда белгіленген есепті ұсыну мерзімі жұмыс істемейтін күні аяқталатын болса, онда есепті ұсыну мерзімінің соңғы күні болып одан кейінгі жұмыс күні есептеледі.
4. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға айырбастау операцияларын жүргізгенге, аффинирленген құйма алтынды сатып алғанға және (немесе) сатқанға дейін "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) 5-бабына сәйкес клиенттерді тиісінше тексеру жөніндегі шараларды қабылдайды.";
6-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мінсіз іскерлік беделі жоқ адамдар;";
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ақшаны жылыстатумен күресудің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) тұлғаларды.

Для целей настоящего подпункта под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОДФТ;
6) юридических лиц, учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) которых являются лица, зарегистрированные (проживающие) на территории одного из иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны, указанных в подпункте 4) настоящего пункта, а также юридических лиц, учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) которых являются лица, зарегистрированные (проживающие) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Для целей настоящего подпункта под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОДФТ;";
подпункт 3) пункта 6-1 изложить в следующей редакции:
"3) не имеющее безупречную деловую репутацию.";
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) 100 000 000 (сто миллионов) казахстанских тенге (далее - тенге) для каждого обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) с местом нахождения в городе Астана, городах республиканского значения, административных центрах областей, городах областного значения;";
в пункте 11:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) операционная касса обменного пункта оборудуется системой видеонаблюдения, обеспечивающей запись и хранение информации процесса осуществления деятельности обменного пункта в течение 90 (девяноста) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования, при этом в зоне видимости видеонаблюдения находятся рабочая зона кассира и клиент, а соответствующие устройства устанавливаются в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения и возможность визуальной идентификации национальной и иностранной валюты.
Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, обеспечивает наличие и сохранность видеозаписей (видеоархивов), в соответствии с требованиями настоящего подпункта;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:

Осы тармақшаның мақсаты үшін Ақшаны жылыстатумен күресудің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекет (аумақ) деп қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган КЖТҚҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жасаған Тізбеге енгізілген мемлекет (аумақ) түсініледі;
6) құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген, оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шет мемлекеттердің бірінің аумағында және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген (тұратын) тұлғалар болып табылатын заңды тұлғаларды, сондай-ақ құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган КЖТҚҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жасайтын ақшаны жылыстатумен күресудің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) тұлғалар болып табылатын заңды тұлғаларды.
Осы тармақшаның мақсаты үшін Ақшаны жылыстатумен күресудің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекет (аумақ) деп қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган КЖТҚҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жасаған Тізбеге енгізілген мемлекет (аумақ) түсініледі;";
6-1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мінсіз іскерлік беделі жоқ адам уәкілетті ұйымның (оның филиалының) басшысы болып тағайындалмайды.";
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Астана қаласында, республикалық маңызы бар қалаларда, облыстардың әкімшілік орталықтарында, облыстық маңызы бар қалаларда орналасқан әрбір айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) үшін 100 000 000 (бір жүз миллион) Қазақстан теңгесін (бұдан әрі – теңге);";
11-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) айырбастау пунктінің операциялық кассасы бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін жасауды және архивті жою мен редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде айырбастау пунктінің қызметін жүзеге асыру процесінің ақпаратын жазу мен сақтауды қамтамасыз ететін бейнебақылау жүйесімен жабдықталады, бұл ретте бейнебақылаудың көріну аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиент болады, ал тиісті құрылғылар бейнебақылау және ұлттық және шетел валютасын көзбен шолып сәйкестендіру мүмкіндігі үшін кедергілердің болмауын қамтамасыз ететін орындарда орнатылады.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға осы тармақшаның талаптарына сәйкес бейнежазбалардың (бейнеархивтердің) болуын және сақталуын қамтамасыз етеді;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"4) соответствие руководителя уполномоченной организации (ее филиала) требованиям, предусмотренным пунктом 6-1 Правил.";
абзац первый пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Для получения лицензии и приложения к лицензии юридическое лицо направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. В качестве подтверждения соответствия квалификационным требованиям юридическое лицо направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно приложению 1 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 12 Правил), электронное заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 17 Правил);
2) электронные копии выписок о движении денег по банковским счетам клиента банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подтверждающие зачисление на банковский счет юридического лица денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданных не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо электронную копию финансовой отчетности по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала юридического лица установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта (в случае, предусмотренном в пункте 17 Правил);
3) электронную копию документа, раскрывающего источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации (договор займа, договор купли-продажи имущества, справка о доходах, другие документы, раскрывающие источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации).
При обращении уполномоченной организацией за получением приложения к действительной лицензии на дополнительно открываемый обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) документ, предусмотренный подпунктом 3) части первой настоящего пункта, представляется при отсутствии у территориального филиала Национального Банка сведений, подтверждающих источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации с учетом дополнительно открываемого обменного пункта.

"4) уәкілетті ұйым (оның филиалы) басшысының Қағидалардың 6-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келуі.";
12-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Заңды тұлға лицензияны және лицензияға қосымшаны алу үшін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:";
13 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Біліктілік талаптарына сәйкестікті растау ретінде заңды тұлға "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтініш (Қағидалардың 12-тармағында көзделген жағдайда), Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтініш (Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайда);
2) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген екінші деңгейдегі банк не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы клиентінің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірмелердің Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес заңды тұлғаның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын электрондық көшірмелерін, не қосымша айырбастау пунктін ескере отырып, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған жарамды лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген айдың біріндегі жағдай бойынша қаржылық есептіліктің электрондық көшірмесін (Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайда);
3) уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын құжаттың (қарыз шарты, мүлікті сатып алу-сату шарты, кірістер туралы анықтама, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын басқа құжаттар) электрондық көшірмесін жібереді.
Уәкілетті ұйым қосымша ашылатын айырбастау пунктіне (автоматтандырылған айырбастау пункті) жарамды лицензияға қосымшаны алу үшін өтініш білдірген кезде Ұлттық Банктің аумақтық филиалында қосымша ашылатын айырбастау пунктін ескере отырып уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін растайтын мәліметтер болмаған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген құжат ұсынылады.

В качестве подтверждения соответствия квалификационным требованиям при открытии автоматизированного обменного пункта уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" электронный документ, указанный в подпункте 1) части первой настоящего пункта, электронные копии документов, указанных в подпунктах 2) и 3) части первой настоящего пункта, а также электронную копию документа, подтверждающего технические характеристики и соответствие автоматизированного обменного пункта требованиям, установленным пунктом 37 Правил.";
пункт 17-1 изложить в следующей редакции:
"17-1. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, выдаваемая уполномоченным организациям", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, установлен в приложении 4-1 к Правилам.
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила, в части определяющей порядок оказания государственной услуги, размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка и направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней после дня официального опубликования нормативного правового акта о внесении в Правила изменений и (или) дополнений.";
часть вторую пункта 17-2 изложить в следующей редакции:
"При поступлении заявления после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.";
пункты 17-3 и 17-4 изложить в следующей редакции:
"17-3. Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При установлении факта полноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня регистрации заявления на получение лицензии и приложения к лицензии, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления на получение приложения к действительной лицензии рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект лицензии и приложения к лицензии, приложения к действительной лицензии либо мотивированного отказа.
При выявлении оснований для отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии, территориальный филиал Национального Банка уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии, а также времени и месте проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока для выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии.
Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.

Автоматтандырылған айырбастау пунктін ашқан кезде біліктілік талаптарына сәйкес келуді растау ретінде уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген электрондық құжатты, осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін, сондай-ақ автоматтандырылған айырбастау пунктінің техникалық сипаттамаларын және оның Қағидалардың 37-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін жібереді.";
17-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1. "Уәкілетті ұйымдарға берілетін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге процестің сипатын, көрсету нысанын, мазмұнын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге мәліметтерді қамтитын негізгі талаптар тізбесі Қағидаларға 4-1-қосымшада белгіленген.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын бөлігінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті ресми жарияланған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберіледі.";
17-2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтініштер келесі жұмыс күні қабылданады.";
17-3 және 17-4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17-3. Жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішті тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішті тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.
Берілген құжаттардың толық болу фактісі анықталған кезде, жауапты бөлімшенің қызметкері лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға өтініш тіркелген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде құжаттарды олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан қарастырады, лицензияның және лицензияға қосымшаның, қолданыстағы лицензияға қосымшаның не дәлелді бас тартудың жобасын дайындайды.
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Ұлттық Банктің аумақтық филиалы көрсетілетін қызметті алушыға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.

17-4. Осмотр помещения, оборудования предназначенного для обменного пункта юридического лица на соответствие предъявляемым требованиям проводится территориальным филиалом Национального Банка в течение срока, предусмотренного для выдачи лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии.";
часть третью пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии не осуществляется в случаях, указанных в подпункте 2) части первой и подпункте 2) части второй настоящего пункта, если изменения места государственной регистрации уполномоченной организации, адреса места нахождения обменного пункта уполномоченной организации произошли в связи с изменением наименования населенных пунктов, названия улиц в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".";
пункт 19-2 изложить в следующей редакции:
"19-2. При переоформлении действительной лицензии и (или) действительного приложения к действительной лицензии работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления на переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При установлении факта полноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления на переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект переоформленной лицензии и (или) приложения к действительной лицензии либо мотивированного отказа.
При выявлении оснований для отказа в переоформлении действительной лицензии и (или) действительного приложения к действительной лицензии территориальный филиал Национального Банка уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в переоформлении действительной лицензии и (или) действительного приложения к действительной лицензии, а также времени и месте проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока для переоформления действительной лицензии и (или) действительного приложения к действительной лицензии. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица.";

17-4. Заңды тұлғаның айырбастау пунктіне арналған үй-жайының, жабдығының қойылатын талаптарға сәйкестігін қарап тексеруді Ұлттық Банктің аумақтық филиалы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру үшін көзделген мерзім ішінде жүргізеді.";
19-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында және екінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген жағдайларда, егер уәкілетті ұйымның мемлекеттік тіркеу орнының, уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан жерінің мекенжайының өзгеруі "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес елді мекендер атауының, көшелер атауының өзгеруіне байланысты болса, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу жүзеге асырылмайды.";
19-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19-2. Қолданыстағы лицензияны және (немесе) қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеген кезде жауапты бөлімшенің қызметкері лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге өтінішті тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.
Қолданыстағы құжаттардың толық болу фактісі анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге өтінішті тіркеген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес келуін қарайды, қайта ресімделген лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның не дәлелді бас тартудың жобасын дайындайды.
Қолданыстағы лицензияны және (немесе) қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Ұлттық Банктің аумақтық филиалы көрсетілетін қызметті алушыға қолданыстағы лицензияны және (немесе) қолданыстағы лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама қолданыстағы лицензияны және (немесе) қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін мерзім аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей тыңдау жүргізіледі.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталында мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жеке кабинетіне жіберіледі.";

пункт 19-4 изложить в следующей редакции:
"19-4. Основаниями для отказа в выдаче, переоформлении лицензии и (или) приложения к ней являются:
1) непредставление документов и (или) сведений, предусмотренных пунктом 4 статьи 12 Закона о валютном регулировании, статьей 29 Закона о разрешениях, пунктом 8 приложения 4-1 к Правилам, а также случаи, предусмотренные статьей 32 Закона о разрешениях;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных документов и (или) сведений требованиям, установленным пунктами 3 и 4 статьи 12 Закона о валютном регулировании, статьей 29 Закона о разрешениях, пунктом 8 приложения 4-1 к Правилам.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Уполномоченная организация письменно извещает территориальный филиал Национального Банка об изменении размера уставного капитала, сформированного в денежной форме, и (или) состава учредителей (участников) в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации и (или) извещения органов юстиции с представлением копий новой редакции устава или изменений и (или) дополнений, внесенных в устав, (нотариально засвидетельствованных в случае непредставления оригиналов для сверки), а также документа, подтверждающего извещение уполномоченной организацией органов юстиции.
В случае увеличения размера уставного капитала представляются документы, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 13 Правил.
В случае изменения доли и (или) состава учредителей (участников) представляются документы, указанные в подпункте 3) пункта 13 Правил.
Сведения об учредителях (участниках) уполномоченной организации представляются по форме согласно приложению 6 к Правилам, если изменились состав учредителей (участников) и (или) размер уставного капитала, сформированного в денежной форме.";
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. Уполномоченная организация (ее филиал) не позднее 10 (десяти) календарных дней с даты начала своей деятельности письменно извещает территориальный филиал Национального Банка о назначении руководителя, с приложением копии соответствующего приказа.
В случае смены руководителя, уполномоченная организация (ее филиал) не позднее 10 (десяти) календарных дней с даты принятия решения письменно извещает территориальный филиал Национального Банка с приложением копии соответствующего приказа.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Уполномоченная организация (ее филиал) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения об увеличении или сокращении в обменном пункте количества операционных касс обменного пункта письменно извещает об этом территориальный филиал Национального Банка с приложением копии соответствующего решения.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

19-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19-4. Мыналар:
1) Валюталық реттеу туралы заңның 12-бабының 4-тармағында, Рұқсаттар туралы заңның 29-бабында, Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбау, сондай-ақ Рұқсаттар туралы заңның 32-бабында көзделген жағдайлар;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің Валюталық реттеу туралы заңның 12-бабының 3 және 4-тармақтарында, Рұқсаттар туралы заңның 29-бабында, Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі лицензияны және (немесе) оған қосымшаны беруден, қайта ресімдеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Уәкілетті ұйым Ұлттық Банктің аумақтық филиалына ақшалай нысанда қалыптастырылған жарғылық капиталдың мөлшері және (немесе) құрылтайшылардың (қатысушылар) құрамы өзгеруі туралы жарғының жаңа редакциясының немесе жарғыға енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың көшірмелерін (салыстыру үшін түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда, нотариат куәландырған), сондай-ақ уәкілетті ұйымның әділет органдарына хабарлағанын растайтын құжатты ұсына отырып, әділет органдары тіркеген және (немесе) хабардар болған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жазбаша хабарлайды.
Жарғылық капиталдың мөлшері ұлғайған жағдайда, Қағидалардың 13-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар ұсынылады.
Құрылтайшылардың (қатысушылардың) үлесі және (немесе) құрамы өзгерген жағдайда, Қағидалардың 13-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құжаттар ұсынылады.
Егер құрылтайшылардың (қатысушылардың) құрамы және (немесе) ақшалай нысанда қалыптастырылған жарғылық капиталдың мөлшері өзгерген жағдайда, уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (қатысушылары) туралы мәліметтер Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Уәкілетті ұйым (оның филиалы) өз қызметін бастаған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей тиісті бұйрықтың көшірмесін қоса бере отырып, басшы тағайындалғаны туралы Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша хабарлайды.
Басшы ауысқан жағдайда, уәкілетті ұйым (оның филиалы) шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей тиісті бұйрықтың көшірмесін қоса бере отырып, Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша хабарлайды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Уәкілетті ұйым (оның филиалы) айырбастау пунктінде айырбастау пунктінің операциялық кассаларының санын ұлғайту немесе қысқарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, бұл туралы Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша хабарлайды.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"27. В случае приостановления действия либо лишения уполномоченной организации действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии решение о лишении (приостановлении) действия лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой оформляется по форме согласно приложению 7 к Правилам и утверждается руководителем территориального филиала Национального Банка.
Территориальный филиал Национального Банка уведомляет уполномоченную организацию о предварительном решении о приостановлении действия либо лишении уполномоченной организации действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии, а также времени и месте проведения заслушивания для предоставления уполномоченной организации возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до дня принятия решения о приостановлении действия либо лишения уполномоченной организации действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии.
Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
Копия соответствующего решения территориального филиала Национального Банка доводится до сведения уполномоченной организации в день принятия решения.
Уполномоченная организация с момента получения копии соответствующего решения территориального филиала Национального Банка и до окончания срока, указанного в решении территориального филиала Национального Банка, приостанавливает:
1) деятельность всех принадлежащих ей обменных пунктов – в случае приостановления действия действительной лицензии;
2) деятельность обменного пункта – в случае приостановления действия действительного приложения к лицензии.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, в процессе осуществления деятельности обменного пункта обеспечивает выполнение требований к помещению, оборудованию, персоналу обменного пункта (за исключением автоматизированного обменного пункта), установленных пунктами 6-1 и 11 Правил.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. В каждом обменном пункте в доступном для обозрения клиентами месте размещается следующая информация:
1) копия лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой на казахском и русском языках, за исключением случаев, когда получение лицензии не требуется в соответствии с частью второй пункта 5 статьи 30 Закона о банках;

"27. Қолданыстағы лицензияның және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаның қолданылуы тоқтатыла тұрған не уәкілетті ұйымды одан айырған жағдайда, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензиядан және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшадан айыру (қолданылуын тоқтата тұру) туралы шешім Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және оны Ұлттық Банктің аумақтық филиалының басшысы бекітеді.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы уәкілетті ұйымның қолданыстағы лицензиясының не лицензияға қолданыстағы қосымшасының қолданылуын тоқтата тұру не одан айыру туралы алдын ала шешімі туралы, сондай-ақ уәкілетті ұйымға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы уәкілетті ұйымды хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама уәкілетті ұйымның қолданыстағы лицензиясының және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшасының қолданылуын тоқтата тұру не одан айыру туралы шешім қабылданған күнге дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Тыңдау хабарланған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалының тиісті шешімінің көшірмесі уәкілетті ұйымға шешім қабылданған күні жіберіледі.
Уәкілетті ұйым Ұлттық Банктің аумақтық филиалының тиісті шешімінің көшірмесін алған кезден бастап және Ұлттық Банктің аумақтық филиалының шешімінде көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін:
1) қолданыстағы лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда – оған тиесілі барлық айырбастау пункттерінің қызметін;
2) лицензияға қолданыстағы қосымшасының қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда – айырбастау пунктінің қызметін тоқтата тұрады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға айырбастау пунктінің қызметін жүзеге асыру процесінде Қағидалардың 6-1 және 11-тармақтарында белгіленген айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) үй-жайына, жабдығына, қызметкерлеріне қойылған талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Әрбір айырбастау пунктінде клиенттердің көруі үшін қолжетімді жерде мынадай ақпарат:
1) Банктер туралы заңның 30-бабы 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес лицензияны алу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, қазақ және орыс тілдеріндегі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның көшірмесі;

2) для уполномоченных организаций - копия действительного приложения к действительной лицензии, выданного территориальным филиалом Национального Банка на данный обменный пункт;
3) для уполномоченных банков - копия письменного подтверждения территориального филиала Национального Банка (для обменных пунктов, получивших такое подтверждение), либо копия свидетельства обменного пункта, (для обменных пунктов, получивших свидетельство обменного пункта до введения в действие Правил);
4) информационный стенд для клиентов (размером не менее 0,4 метра в высоту и 0,4 метра в ширину), содержащий сведения о курсе покупки и (или) курсе продажи наличной иностранной валюты за тенге, установленные для каждой иностранной валюты, с которой в обменном пункте проводятся операции по покупке и (или) продаже.
Допускается размещение информации о курсе покупки и (или) курсе продажи наличной иностранной валюты за тенге на мониторе автоматизированного обменного пункта.
5) информация для клиентов обменного пункта по форме согласно приложению 10 к Правилам, содержащая сведения о территориальном филиале Национального Банка, осуществляющем контроль за деятельностью обменного пункта, и о возможности направления жалобы в данный территориальный филиал Национального Банка при наличии замечаний к работе данного обменного пункта;
6) копия акта Национального Банка, устанавливающего пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, в период действия такого акта;
7) информация о кассире (фамилия, имя, отчество (при его наличии), осуществляющем обслуживание клиентов (за исключением автоматизированного обменного пункта);
8) информация об интернет-ресурсе юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой (при его наличии).
Допускается размещение информации, предусмотренной в подпункте 1), 3) и 6) настоящего пункта на интернет-ресурсе юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой.
По требованию физического лица кассир обменного пункта представляет информацию об основных признаках годных к обращению и негодных к обращению банкнот, о порядке и условиях принятия на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот иностранной валюты (за исключением автоматизированного обменного пункта).";
подпункт 2) пункта 40 исключить;
в пункте 44:
абзац четвертый части первой изложить в следующей редакции:
"хранение электронных распоряжений в течение 5 (пяти) лет.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Указанные экземпляры распоряжений хранятся в течение 5 (пяти) лет.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:

2) уәкілетті ұйымдар үшін – Ұлттық Банктің аумақтық филиалы осы айырбастау пунктіне берген қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаның көшірмесі;
3) уәкілетті банктер үшін – Ұлттық Банктің аумақтық филиалының жазбаша растамасының көшірмесі (осындай растама алған айырбастау пункттері үшін) не айырбастау пункті куәлігінің көшірмесі (Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін айырбастау пунктінің куәлігін алған айырбастау пункттері үшін);
4) айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату операциялары жүргізілетін әрбір шетел валютасы үшін белгіленген, теңгемен қолма-қол шетел валютасын сатып алу бағамы және (немесе) сату бағамы туралы мәліметтер қамтылатын клиенттерге арналған ақпараттық стенд (биіктігі кемінде 0,4 метр және ені 0,4 метр) орналастырылады.
Теңгемен қолма-қол шетел валютасын сатып алу бағамы және (немесе) сату бағамы туралы ақпаратты автоматтандырылған айырбастау пунктінің мониторында орналастыруға рұқсат етіледі.
5) айырбастау пунктінің клиенттеріне арналған Ұлттық Банктің айырбастау пунктінің қызметіне бақылауды жүзеге асыратын аумақтық филиалы туралы және осы айырбастау пунктінің жұмысына ескертулер болған кезде Ұлттық Банктің осы аумақтық филиалына шағым жіберу мүмкіндігі туралы мәліметтер қамтылатын, Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат;
6) Ұлттық Банктің осы актісі қолданылуы кезеңінде айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгемен сату бағамынан сатып алу бағамының ауытқу шегін белгілейтін актісінің көшірмесі;
7) клиенттерге қызмет көрсететін кассир туралы ақпарат (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда);
8) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның интернет-ресурсы туралы ақпарат (ол болған кезде) орналастырылады.
Осы тармақтың 1), 3) және 6) тармақшаларында көзделген ақпаратты қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның интернет-ресурсында орналастыруға рұқсат етіледі.
Жеке тұлғаның талабы бойынша айырбастау пунктінің кассирі айналысқа жарамды және айналысқа жарамсыз банкноттардың негізгі белгілері туралы, инкассода төленбейтін немесе айналысқа жарамсыз шетел валютасының банкноттарын (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) қабылдау тәртібі мен шарттары туралы ақпаратты ұсынады.";
40-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
44-тармақта:
бірінші бөліктің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"электрондық өкімдерді 5 (бес) жыл бойы сақтау.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Өкімдердің көрсетілген даналары 5 (бес) жыл бойы сақталады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"51. По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются:
фамилия, имя и отчество клиента (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью);
индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии);
данные документа, удостоверяющего личность клиента, предусмотренного подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) и 11) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", – вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия;
юридический адрес клиента (государство, населенный пункт, улица, номер дома, номер квартиры (при наличии)).
По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, не превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью) и индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии).
Фиксация данных клиента, за исключением юридического адреса клиента, в журнале реестров осуществляется на основании данных документа, удостоверяющего личность клиента, предусмотренного подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) и 11) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) подтверждает проведение обменной операции выдачей контрольного чека в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 166 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).";
пункты 59 и 60 изложить в следующей редакции:
"59. Годными к обращению законными платежными средствами признаются банкноты иностранной валюты, являющиеся законным средством наличного платежа на территории соответствующей страны эмитента (группы стран эмитента), а также соответствующие полному описанию, указанному в справочных материалах страны эмитента (группы стран эмитента).
60. Банкноты иностранной валюты признаются негодными к обращению, если они не соответствуют требованиям, предусмотренным пунктом 59 Правил, и (или) имеющие следующие повреждения:
1) разорванные на части (в том числе склеенные липкой лентой);

"51. Айырбастау операцияларын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан асатын сомада айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері) арқылы жүргізілген айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында:
клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі);
клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 9) және 11) тармақшаларында көзделген клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері – құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі;
клиенттің заңды мекенжайы (мемлекеті, елді мекені, көшесі, үй нөмірі, пәтер нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Айырбастау операцияларын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан аспайтын сомада айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері) арқылы жүргізілген айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі) және жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Клиенттің заңды мекенжайын қоспағанда, клиенттің деректерін тізілімдер журналында тіркеу "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 9) және 11) тармақшаларында көзделген клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректері негізінде жүзеге асырылады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 166-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айырбастау операциясы бақылау чегін бере отырып жүргізілгенін растайды.";
59 және 60-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Эмитенттің тиісті елінің (эмитенттің елдері тобында) аумағында қолма-қол төлемнің заңды құралы болып табылатын, сондай-ақ эмитент елінің (эмитенттің елдері тобының) анықтамалық материалдарында көрсетілген толық сипаттамасына сәйкес келетін шетел валютасының банкноттары айналысқа жарамды заңды төлем құралдары деп танылады.
60. Егер шетел валютасының банкноттары Қағидалардың 59-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмесе және (немесе) мынадай бүлінуі:
1) бөлшектеліп жыртылған (оның ішінде жабысқақ лентамен желімденген);

2) обожженные или прожженные;
3) залитые красящими веществами площадью более 1 (одного) квадратного сантиметра;
4) потертости и загрязнения, а также пятна, приведшие к свечению бумаги в ультрафиолетовых лучах ярко синим и (или) фиолетовым светом, самое крупное из которых в самой широкой части диаметром более 2 см или ободок по краю банкноты шириной более 0,5 см;
5) умышленного характера:
изменены основные рисунки, в частности, портреты людей, удалена защитная нить;
наличие посторонней надписи (надписей), состоящей из 2 (двух) и более знаков (символов), в том числе видимых в ультрафиолетовых лучах, за исключением знаков препинания;
наличие более 2 (двух) отпечатков штампов и (или) штампов, свидетельствующих о том, что банкнота иностранной валюты является неподлинной или образцом;
наличие сквозного отверстия (отверстий), прокола (проколов) диаметром более 1 (одного) миллиметра;
6) утраченные углы или куски (площадью более 1 (одного) квадратного сантиметра);
7) более 3 (трех) надрывов (в том числе заклеенных (склеенных) липкой лентой), длиной, превышающих одну четвертую часть ширины (длины) банкноты;
8) изменившие геометрические размеры более чем на 3 (три) миллиметра, как в сторону уменьшения, так и в сторону увеличения;
9) явный печатный брак (отсутствие или ненадлежащее расположение водяного знака или защитной нити, непропечатка или смазанность изображений);
10) разрыхлены и (или) потеряли жесткость.
Неплатежными признаются банкноты иностранной валюты, выведенные из обращения после даты, объявленной банком-эмитентом соответствующего иностранного государства.";
дополнить пунктом 60-1 следующего содержания:
"60-1. В случае невозможности отнесения к категории годных и (или) негодных к обращению банкнот иностранной валюты согласно пунктам 59 и 60 Правил, юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой (его филиал), определяет степень годности и (или) негодности к обращению банкнот иностранной валюты согласно справочным рекомендациям стран эмитента центральных банков.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Уполномоченный банк ежемесячно в срок до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляет в Национальный Банк форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты", согласно приложению 12 к Правилам.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Уполномоченный банк, уполномоченная организация (ее филиал) ежемесячно в срок до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляет в Национальный Банк либо территориальный филиал Национального Банка форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте", согласно приложению 14 к Правилам.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:

2) жанған немесе күйдірілген;
3) 1 (бір) шаршы сантиметрден астам ауданына бояғыш заттар төгілген;
4) сызаттары және ластануы, сондай-ақ ультракүлгін сәулелерде ашық көк және (немесе) күлгін жарықпен қағаздың жарқырауына әкелген дақтар, олардың ең үлкені ең кең бөлігінде диаметрі 2 сантиметрден асатын немесе банкноттың шетіндегі жиегінің ені 0,5 сантиметрден асатын;
5) қасақана сипатта:
негізгі суреттері, атап айтқанда адамдардың портреттері өзгерген, қорғаныш жібі жойылған;
тыныс белгілерін қоспағанда, 2 (екі) және одан да көп белгіден (символдан) тұратын, оның ішінде ультракүлгін сәулелерде көрінетін бөгде жазба (жазбалар) болса;
шетел валютасының банкноты түпнұсқа емес немесе үлгі болып табылатынын білдіретін 2 (екіден) астам мөртабан және (немесе) мөртабан іздері болcа;
тесігінің диаметрі 1 (бір) миллиметрден асатын тесігі (тесіктері) болса;
6) жоғалған бұрыштары немесе бөліктері (ауданы 1 (бір) шаршы сантиметрден астам);
7) ұзындығы банкнот енінің (ұзындығының) төрттен бір бөлігінен асатын 3 (үштен) астам жыртығы (оның ішінде түссіз жабысқақ лентамен желімделген (бір-біріне желімделген);
8) геометриялық өлшемдері азаюы жағына сияқты ұлғаюы жағына да 3 (үш) миллиметрден артық өзгерген;
9) баспадан кеткен анық ақауы (сутамғы белгісінің немесе қорғаныш жіптің болмауы немесе дұрыс орналаспауы, бейнелердің басылмауы немесе бұлыңғыр болуы);
10) жұмсарған және (немесе) қаттылығын жоғалтқан болса, олар айналысқа жарамсыз болып танылады.
Тиісті шет мемлекеттің эмитент-банкі жариялаған күннен кейін айналыстан шығарылған шетел валютасының банкноттары төлемге жарамсыз деп танылады.";
мынадай мазмұндағы 60-1-тармақпен толықтырылсын:
"60-1. Қағидалардың 59 және 60-тармақтарына сәйкес шетел валютасының банкноттарын айналысқа жарамды және (немесе) жарамсыз санатына жатқызу мүмкін болмаған жағдайда, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) орталық банктер эмитенті елдерінің анықтамалық ұсынымдарына сәйкес шетел валютасы банкноттарының айналысқа жарамдылығы және (немесе) жарамсыздығы дәрежесін айқындайды.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Уәкілетті банк есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетінші) күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде ай сайын Ұлттық Банкке Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынады.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Уәкілетті банк, уәкілетті ұйым (оның филиалы) есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде ай сайын Ұлттық Банкке не Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес "Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынады.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"73. Каждая проводимая в обменном пункте уполномоченной организации операция по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках учитывается в электронном журнале учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, по форме согласно приложению 15 к Правилам (далее – журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках).
Журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках ведется отдельно в каждой операционной кассе обменного пункта уполномоченной организации в аппаратно-программном комплексе. Уполномоченная организация обеспечивает хранение в аппаратно-программном комплексе информации по совершенным операциям по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, отраженным в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках, в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения.
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках фиксируются:
фамилия, имя и отчество клиента (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью);
индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии);
данные документа, удостоверяющего личность клиента, предусмотренного подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) и 11) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", – вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия;
юридический адрес клиента (государство, населенный пункт, улица, номер дома, номер квартиры (при наличии)).
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, не превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках фиксируются фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя, отчество указываются полностью) и индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии).
Фиксация данных клиента, за исключением юридического адреса клиента, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках осуществляется на основании данных документа, удостоверяющего личность клиента, предусмотренного подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) и 11) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов.";
приложения 1, 2, 4-1, 7, 11, 12, 13, 14, 16 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 к настоящему постановлению.

"73. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінде жүргізілетін аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі әрбір операция Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша операцияларды есепке алудың электрондық журналында (бұдан әрі – аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналы) есепке алынады.
Аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналы уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің әрбір операциялық кассасында аппараттық-бағдарламалық кешенде жеке жүргізіледі. Уәкілетті ұйым аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында көрсетілген аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша жасалған операциялар жөніндегі ақпаратты олар жасалған күннен бастап 5 (бес) жыл бойы аппараттық-бағдарламалық кешенде сақтауды қамтамасыз етеді.
Аффинирленген құйма алтынмен 500 000 (бес жүз мың) теңгеден асатын сомадағы операциялар бойынша аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында мыналар:
клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі);
клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 9) және 11) тармақшаларында көзделген клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері – құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі;
клиенттің заңды мекенжайы (мемлекеті, елді мекені, көшесі, үй нөмірі, пәтер нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Аффинирленген құйма алтынмен 500 000 (бес жүз мың) теңгеден аспайтын сомаға операциялар бойынша аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты, әкесінің аты толық көрсетіледі) және жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Клиенттің заңды мекенжайын қоспағанда, клиенттің деректерін аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында тіркеу "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 9) және 11) тармақшаларында көзделген клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер негізінде жүзеге асырылады.";
1, 2, 4-1, 7, 11, 12, 13, 14, 16-қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.

2. Департаменту наличного денежного обращения (Адибаев А.С.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Косбаев Н.К.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Вагапова Д.В.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
абзацев тридцать восьмого, тридцать девятого, сто шестьдесят четвертого, сто шестьдесят пятого, сто шестьдесят шестого, сто шестьдесят седьмого пункта 1 настоящего постановления, приложения 5 к настоящему постановлению, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
СОГЛАСОВАНО
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
СОГЛАСОВАНО
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению
от 26 сентября 2023 года № 72
Приложение 1
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии
В ________________________________________________________________
(наименование территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан)
От _______________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер,
место нахождения)
Прошу выдать лицензию на обменные операции с наличной иностранной валютой
и приложение к лицензии для открытия обменного пункта (автоматизированного
обменного пункта) (нужное указать), расположенного по адресу:
__________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, название улицы,
номер дома (здания) (стационарного помещения), а также этаж, сектор, блок
и другое (при его наличии))
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

2. Қолма-қол ақша айналысы департаменті (А.С. Адибаев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Н.К. Косбаев) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.В. Вагаповқа жүктелсін.
4. Осы қаулы мына:
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, бір жүз алпыс төртінші, бір жүз алпыс бесінші, бір жүз алпыс алтыншы, бір жүз алпыс жетінші абзацтарын, осы қаулының 5-қосымшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төреағасы
Т. Сулейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 72 Қаулыға
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған өтініш
_______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының атауы)
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, орналасқан жері)
Айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) (қажеті көрсетілсін) мына мекенжай бойынша:
_______________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көшесінің атауы, үйінің (ғимаратының) (стационарлық үй-жайының) нөмірі, сондай-ақ қабаты, секторы, блогы және басқалары (ол бар болса)) ашу үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:

1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество
(при его наличии), дата рождения);
индивидуальный идентификационный номер (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
бизнес-идентификационный номер (для резидентов);
место нахождения;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Сведения о соответствии учредителей (участников) уполномоченной организации квалификационным требованиям:
1)
Являлись ли лица ранее учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой было принято решение о лишении лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, с даты которого не истекли три года
Да/Нет
2)
Имеют ли лица безупречную деловую репутацию
Да/Нет
3)
Находятся ли лица в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОДФТ)
Да/Нет
4)
Зарегистрированы ли лица в одном из следующих иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны, указанных в подпункте 4) пункта 6 Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545 (далее – Правила)
Да/Нет
5)
Зарегистрированы ли (проживают ли) лица в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОДФТ.
Да/Нет
6)
У юридических лиц, учредители, участники (один из учредителей, участник) зарегистрированы ли (проживают ли) в одном из иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны, указанных в подпункте 4) пункта 6 Правил, у юридических лиц, учредители, участники (один из учредителей, участник) зарегистрированы ли (проживают ли) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОДФ.
Да/Нет

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына құрылтайшылардың (қатысушылардың) қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), туған күні);
жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы)).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
орналасқан жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2. Уәкілетті ұйымның құрылтайшыларының (қатысушыларының) біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:
1)
Тұлғалар қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылданған күннен үш жыл өтпеген уақытта уәкілетті ұйымның бұрын құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) болды ма?
Иә/Жоқ
2)
Тұлғалардың мінсіз іскерлік беделі бар ма
Иә/Жоқ
3)
Тұлғалар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – ҚЖТҚҚ туралы Заң)
сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде бар ма
Иә/Жоқ
4)
Тұлғалар Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 18 сәуірде № 18545 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 6-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын мына шет мемлекеттердің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген бе
Иә/Жоқ
5)
Тұлғалар Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекетте (аумағында) тіркелген бе (тұрады ма)
Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекет (аумақ) деген ҚЖТҚҚ туралы Заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасаған Тізбеге енгізілген мемлекетті (аумақты) білдіреді
Иә/Жоқ
6)
Заңды тұлғалардың құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) Қағидалардың 6-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шетел мемлекеттерінің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген бе (тұрады ма), заңды тұлғалардың құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекетте (аумағында) тіркелген бе (тұрады ма).
Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекет (аумақ) деген ҚЖТҚҚ туралы Заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасаған Тізбеге енгізілген мемлекетті (аумақты) білдіреді
Иә/Жоқ

7)
Являлись ли лица ранее учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой Национальным Банком Республики Казахстан начатая проверка не завершена по причине добровольного возврата действительной лицензии и действительного приложения (действительных приложений) к лицензии, с даты которого не истекли три года.
Да/Нет
3. Сведения о соответствии руководителя юридического лица (его филиала) квалификационным требованиям:
1)
Имеет ли руководитель уполномоченной организации высшее образование
Да/Нет
2)
Находится ли лицо в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОДФТ
Да/Нет
3)
Имеет ли лицо безупречную деловую репутацию
Да/Нет
4. Характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков*:
Модель
(Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете
(контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики аппаратно-программного комплекса*:
Модель
(Наименование)
Заводской номер
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
6. Технические характеристики программного обеспечения*:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
7. Технические характеристики системы видеонаблюдения*:
Наименование системы видеонаблюдения
Производитель
(Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации процесса осуществления деятельности обменного пункта в течение 90 (девяноста) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения и возможность визуальной идентификации национальной и иностранной валюты
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Электронная почта ______________________________________________
Телефоны______________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банковский счет в тенге __________________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом деятельности;
на протяжении всего периода времени осуществления деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, и иного аффинированного инвестиционного золота в мерных слитках, выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан до 2017 года, обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) не размещается в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта уполномоченной организации;
все прилагаемые документы (сведения) соответствуют действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________ ______________________________________
(должность) (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
* не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта
Приложение 2
к постановлению
Приложение 2
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
____________________________
(наименование
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта
Лицензиат: __________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной регистрации,
бизнес-идентификационный номер)
Филиал лицензиата*: _________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, бизнес-идентификационный
номер)
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой:
____________________________________________________________________
Прошу выдать приложение к действительной лицензии на обменные операции
с наличной иностранной валютой на обменный пункт (автоматизированный
обменный пункт) (нужное указать), расположенный по адресу**:
____________________________________________________________________
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

7)
Тұлғалар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басталған тексеруді жарамды лицензияны және лицензияға жарамды қосымшаны (жарамды қосымшаларды) ерікті түрде қайтару себебінен аяқтамаған күннен үш жыл өтпеген уақытта бұрын уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылды ма.
Иә/Жоқ
3. Заңды тұлға (оның филиалы) басшысының біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:
1)
Уәкілетті ұйымның басшысының жоғары білімі бар ма
Иә/Жоқ
2)
Тұлға ҚЖТҚҚ туралы Заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде бар ма
Иә/Жоқ
3)
Тұлғаның мінсіз іскерлік беделі бар ма
Иә/Жоқ
4. Ақша белгілерінің түпнұсқалылығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
6. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары*:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
7. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары*:
Бейнебақылау жүйесінің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау пункті қызметін жүзеге асыру барысында бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін жасауды және архивті жоюдан және редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде ақпаратты жазу мен сақтауды қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиенттің бейнебақылауда болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын және ұлттық және шетел валютасын көзбен шолып сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін орындарда белгілеу
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары __________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Теңгемен банктік шоты __________________________________________
(уәкілетті банк шотының нөмірі, атауы)
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыс деректері болып табылатыны;
өтініш берушіге лицензияланатын қызмет түрімен айналысуға сотта тыйым салынбағаны;
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған "Өлшеуіш алтын құймалары. Техникалық талаптар" 2049 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылға дейін шығарған өлшеуіш құймалардағы өзге де аффинирленген инвестициялық алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) басқа уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілген құжаттар (мәліметтер) шындыққа сәйкес келетіні расталады.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
____________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
* автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды
Қаулыға
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің аумақтық филиалының атауы)
____________________________________
(басшының тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш
Лицензиат: _____________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиаттың филиалы *: _________________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның нөмірі мен берілген күні:
___________________________________________________________________
мына:______________________________________________________________
мекенжайы** бойынша орналасқан айырбастау пунктіне (автоматтандырылған айырбастау пункті) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына (қажеттісін көрсету) жарамды лицензияға қосымша беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:

7)
Являлись ли лица ранее учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой Национальным Банком Республики Казахстан начатая проверка не завершена по причине добровольного возврата действительной лицензии и действительного приложения (действительных приложений) к лицензии, с даты которого не истекли три года.
Да/Нет
3. Сведения о соответствии руководителя юридического лица (его филиала) квалификационным требованиям*:
1)
Имеет ли руководитель уполномоченной организации высшее образование
Да/Нет
2)
Находится ли руководитель уполномоченной организации в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОДФТ
Да/Нет
3)
Имеет ли лицо безупречную деловую репутацию
Да/Нет
4. Характеристики технических средств, для определения подлинности денежных знаков***:
Модель
(Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики аппаратно-программного комплекса ***:
Модель
(Наименование)
Заводской номер
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
6. Технические характеристики программного обеспечения***:
Наименование
Производитель
(Поставщик)
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
7. Технические характеристики системы видеонаблюдения***:
Наименование системы видеонаблюдения
Производитель
(Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации процесса осуществления деятельности обменного пункта в течение 90 (девяноста) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения и возможность визуальной идентификации национальной и иностранной валюты
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Электронная почта ______________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банковский счет в тенге __________________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
на протяжении всего периода времени осуществления деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, и иного аффинированного инвестиционного золота в мерных слитках, выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан до 2017 года, обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) не размещается в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта уполномоченной организации;
все прилагаемые документы (сведения) соответствуют действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________ _____________________________________ _________
(должность) фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
* Примечание: указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения лицензиата
** Примечание: адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе деловых центрах), в зданиях железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных аэропортов, данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок)
*** не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта
Приложение 3
к постановлению

7)
Тұлғалар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басталған тексеруді жарамды лицензияны және лицензияға жарамды қосымшаны (жарамды қосымшаларды) ерікті түрде қайтару себебінен аяқтамаған күннен үш жыл өтпеген уақытта бұрын уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылды ма.
Иә/Жоқ
3. Заңды тұлға (оның филиалы) басшысының біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер*:
1)
Уәкілетті ұйымның басшысының жоғары білімі бар ма
Иә/Жоқ
2)
Тұлға ҚЖТҚҚ туралы Заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде бар ма
Иә/Жоқ
3)
Тұлғаның мінсіз іскерлік беделі бар ма
Иә/Жоқ
4. Ақша белгілерінің түпнұсқалылығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамалары***:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық сипаттамалары***:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
6. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары***:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
7. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары***:
Бейнебақылау жүйесінің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау пункті қызметін жүзеге асыру барысында бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін жасауды және архивті жоюдан және редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде ақпаратты жазу мен сақтауды қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиенттің бейнебақылауда болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын және ұлттық және шетел валютасын көзбен шолып сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін орындарда белгілеу
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары __________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Теңгемен банктік шоты __________________________________________
(уәкілетті банк шотының нөмірі, атауы)
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыс деректері болып табылатыны;
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан бастап шығарған "Өлшеуіш алтын құймалары. Техникалық талаптар" 2049 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылға дейін шығарған өлшеуіш құймалардағы өзге де аффинирленген инвестициялық алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) басқа уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілген құжаттар (мәліметтер) шындыққа сәйкес келетіні расталады.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
____________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
* Ескертпе: лицензиат орналасқан өңірден тыс жерде қосымша айырбастау пункті ашылған кезде көрсетіледі
** Ескертпе: айырбастау пунктінің үй-жайы орналасқан мекенжай, айырбастау пункті көпфункционалды мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарда (оның ішінде іскерлік орталықтарда), теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарында, халықаралық әуежайлардың аэровокзалдарының ішінде орналасқан жағдайда, айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректерді (мысалы, қабат, сектор, блок) көрсете отырып
*** автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды
Қаулыға
3-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына

Приложение 4-1
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, выдаваемая уполномоченным организациям"
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, выдаваемая уполномоченным организациям
Наименование подвидов государственной услуги
1) Получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии;
2) Получение приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта;
3) Переоформление лицензии и приложения к ней;
4) Переоформление приложения к лицензии.
1.
Наименование услугодателя
Территориальные филиалы Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
Со дня регистрации обращения на портале: при выдаче лицензии и приложения к ней – в течение 20 (двадцати) рабочих дней; при выдаче приложения к действительной лицензии – в течение 10 (десяти) рабочих дней; при переоформлении лицензии и (или) приложения к ней – в течение 10 (десяти) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
Электронная (частично автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:
1) для получения лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии – уведомление о выдаче лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии либо мотивированный ответ об отказе в выдаче лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии;
2) для получения приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта – уведомление о выдаче приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта либо мотивированный ответ об отказе в выдаче приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта;
3) для переоформления лицензии и приложения к ней – уведомление о переоформлении лицензии и приложения к ней либо мотивированный ответ об отказе в переоформлении лицензии и приложения к ней;
4) для переоформления приложения к лицензии – уведомление о переоформлении приложения к лицензии либо мотивированный ответ об отказе в переоформлении приложения к лицензии.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
При оказании государственной услуги уплачивается лицензионный сбор за выдачу лицензии на право занятия отдельными видами деятельности:
1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 40 (сорок) месячных расчетных показателей;

4-1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Уәкілетті ұйымдарға берілетін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия беру"
Мемлекеттік қызметтің атауы
Уәкілетті ұйымдарға берілетін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия және лицензияға қосымша алу;
2) қосымша айырбастау пункті ашылған кезде қолданыстағы лицензияға қосымша алу;
3) лицензияны және оған қосымшаны қайта ресімдеу;
4) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"Электрондық үкіметтің" Веб-порталы www.​egov.​kz (бұдан әрі-портал)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталда жолданым тіркелген күннен бастап:
лицензияны және оған қосымшаны беру кезінде - 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде;
қолданыстағы лицензияға қосымшаны беру кезінде – 10 (он) жұмыс күні ішінде;
лицензияны және (немесе) оған қосымшаны қайта ресімдеу кезінде – 10 (он) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша:
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Кіші түрлері бойынша:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия және лицензияға қосымша алу үшін - қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия беру туралы хабарлама және лицензияға қосымша не қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия беруден бас тарту туралы дәлелді жауап және лицензияға қосымша;
2) қосымша айырбастау пункті ашылған кезде қолданыстағы лицензияға қосымшаны алу үшін-қосымша айырбастау пункті ашылған кезде қолданыстағы лицензияға қосымшаны беру туралы хабарлама не қосымша айырбастау пункті ашылған кезде қолданыстағы лицензияға қосымшаны беруден бас тарту туралы дәлелді жауап;
3) лицензияны және оған қосымшаны қайта ресімдеу үшін – лицензияны және оған қосымшаны қайта ресімдеу туралы хабарлама не лицензияны және оған қосымшаны қайта ресімдеуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
4) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін – лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу туралы хабарлама не лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензия бергені үшін лицензиялық алым төленеді: 1) осы қызмет түрімен айналысу құқығы үшін лицензия беру кезінде лицензиялық алым 40 (қырық) айлық есептік көрсеткішті құрайды;

2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии. Уплата лицензионного сбора осуществляется через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

2) лицензияны қайта ресімдегені үшін лицензиялық алым лицензия берілген кездегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды. Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезиденті -банктердің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
2) услугодатель – ежедневно с 9.00 до 18.30 часов по времени города Астаны, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья, выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии юридическое лицо направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно приложению 1 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545 (далее – Правила);
2) электронную копию устава;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) электронную копию справки банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан о наличии банковского счета в иностранной валюте;
5) электронные копии выписок о движении денег по банковским счетам клиента банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подтверждающие зачисление на банковский счет юридического лица денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданных не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо электронную копию финансовой отчетности по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала уполномоченной организации установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта;

1) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініштерді қабылдау және беру мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес сенбі, жексенбі, демалыс және мереке күндерінен басқа, Астана қаласының уақыты бойынша күн сайын сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия және лицензияға қосымша алу үшін уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтінішті;
2) жарғының электрондық көшірмесін;
3) "электрондық үкіметтің" төлемдік шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін;
4) екінші деңгейдегі банктің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шетел валютасындағы банк шоты болуы туралы анықтамасының электрондық көшірмесін;
5) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген екінші деңгейдегі банк не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы клиентінің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірмелердің Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес заңды тұлғаның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын электрондық көшірмелерін, не қосымша айырбастау пунктін ескере отырып, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған жарамды лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген айдың біріндегі жағдай бойынша қаржылық есептіліктің электрондық көшірмесін;

6) электронную копию документа, раскрывающего источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации (договор займа, договор купли-продажи имущества, справка о доходах, другие документы, раскрывающие источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации).
Для получения приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченная организация (ее филиал) направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронные копии выписок о движении денег по банковским счетам клиента банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подтверждающие зачисление на банковский счет юридического лица денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданных не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо электронную копию финансовой отчетности по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала уполномоченной организации установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта;
3) электронную копию документа, раскрывающего источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации (договор займа, договор купли-продажи имущества, справка о доходах, другие документы, раскрывающие источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации);
4) электронную копию документа, подтверждающего технические характеристики и соответствие автоматизированного обменного пункта требованиям, установленным Правилами (за исключением обменного пункта).
Для переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) действительного приложения к лицензии уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 5 к Правилам;

6) уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын құжаттың (қарыз шартының, мүлікті сатып алу-сату шартының, кірістер туралы анықтаманың, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын басқа құжаттардың) электрондық көшірмесін жібереді.
Қосымша ашылатын айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) үшін қолданыстағы лицензияға қосымшаны алу үшін уәкілетті ұйым (оның филиалы) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мына құжаттарды:
1) қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтінішті;
2) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген екінші деңгейдегі банк не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы клиентінің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірмелердің Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес заңды тұлғаның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын электрондық көшірмелерін, не қосымша айырбастау пунктін ескере отырып, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған жарамды лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген айдың біріндегі жағдай бойынша қаржылық есептіліктің электрондық көшірмесін;
3) уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын құжаттың (қарыз шартының, мүлікті сатып алу-сату шартының, кірістер туралы анықтаманың, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын басқа құжаттардың) электрондық көшірмесін жібереді;
4) автоматтандырылған айырбастау пунктінің техникалық сипаттамаларын және оның Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін жібереді (айырбастау пунктін қоспағанда).
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына қолданыстағы лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшаны Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта ресімдеуге электрондық өтініш;

2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к действительной лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства" (в случае переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой).
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) непредставление документов и (или) сведений, предусмотренных пунктом 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании), статьей 29 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях), пунктом 8 приложения 4-1 к Правилам, а также случаи, предусмотренные статьей 32 Закона о разрешениях;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных документов и (или) сведений требованиям, установленным пунктами 3 и 4 статьи 12 Закона о валютном регулировании, статьей 29 Закона о разрешениях, пунктом 8 приложения 4-1 к Правилам.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления. Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством личного кабинета портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны услугодателя указаны на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Потребителям услуг" далее "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 4
к постановлению
Приложение 7
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
город _____________
дата ____________
Решение о лишении (приостановлении) действия (указывается в зависимости от принимаемого решения) лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой

2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде болатын құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеген жағдайларды қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен шұғылдану құқығы үшін лицензиялық алым төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеген жағдайда).
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Валюталық реттеу туралы заң) 12-бабының 4-тармағында және Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Рұқсаттар туралы заңның) 29-бабында көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбау, Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында, сондай-ақ 32-бабында көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің Валюталық реттеу туралы заңның 12-бабының 3 және 4-тармақтарында және Рұқсаттар туралы заңның 29-бабында, Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тарту береді.
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған: www.​nat​iona​lban​k.​kz.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы жеке кабинеті арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің байланыс телефондары мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің www.​nat​iona​lban​k.​kz ресми интернет-ресурсында "Қызметті тұтынушыларға" одан әрі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қаулыға
4-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
қала _____________
күні ____________
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиядан және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшадан айыру (қолданылуын тоқтата тұру) туралы шешім (қабылданатын шешімге байланысты көрсетіледі)

1. Подробное описание сути допущенных нарушений с указанием норм нормативных
правовых актов, требования которых нарушены:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________,
2. Руководствуясь подпунктом _____ пункта _____ статьи 48 Закона
Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
_________ филиал Национального Банка Республики Казахстан РЕШИЛ:
3. Лишить (Приостановить) сроком* на _________________________ действие
(указывается в зависимости от принимаемого решения) лицензии на обменные
операции с наличной иностранной валютой № ____ от ______ и (или) приложения
к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой № ____
от _________, выданной Товариществу с ограниченной ответственностью "______"
(далее – ТОО).
4. Отделу ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя отдела)
направить (вручить) копию настоящего решения ТОО для исполнения.
5. ТОО _____________ с даты получения данного решения приостановить/прекратить
деятельность, предусмотренную лицензией на обменные операции с наличной
иностранной валютой № _________ от __________ и (или) приложения к лицензии
на обменные операции с наличной иностранной валютой № ____ от ________.
6. ТОО ______________ вправе обжаловать принятое решение __________ филиала
Национального Банка Республики Казахстан в порядке, предусмотренном главой 13
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
7. Контроль исполнения настоящего решения оставляю за собой.
Руководитель
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан ________ ________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
* Примечание: указывается в случае принятия решения о приостановлении действия лицензии и (или) приложения к лицензии и исчисляется со дня получения ТОО копии настоящего решения.
Приложение 5
к постановлению
Приложение 11
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты
Наименование юридического лица, имеющего право на осуществление обменных
операций, (его филиала), бизнес-идентификационный номер
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Реестр купленной и проданной наличной иностранной валюты
за "____"_________________20____года
№ п/п
Дата операции
Признак резидентства*
Данные документа, удостоверяющего личность клиента**
Индивидуальный идентификационный номер клиента
Юридический адрес клиента
Наименование иностранной валюты
Сумма валюты
Время проведения операции (в часах и минутах) *****
Куплено
Продано
в иностранной валюте
тенге ***
в иностранной валюте
тенге ****
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого по:
продолжение таблицы:
Курс операции, согласно распоряжению
Номер и дата распоряжения руководителя
Дата и время начала действия распоряжения
Данные о свидетельстве обменного пункта уполномоченного банка или письменном подтверждении ******
Кассир (фамилия, имя и отчество (при наличии))
Остаток в операционной кассе обменного пункта на начало дня*******
Остаток в операционной кассе обменного пункта на конец дня*******
Номер
Дата выдачи
Валюта
Сумма
Валюта
Сумма
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Итого: ********
Примечание:
* - указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при проведении обменной операции:
1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан),
2 – для нерезидентов;

1. Талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің нормаларын көрсете отырып, жол берілген бұзушылықтардың мәнін толық сипаттау:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
2. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабы–тармағының тармақшасын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің _________ филиалы ШЕШТІ:
3. "______" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне (бұдан әрі – ЖШС) берілген ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиядан және (немесе) ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшадан ______ мерзімге* айырылсын (қолданылуы тоқтатыла тұрсын) (қабылданатын шешімге байланысты көрсетіледі).
4. ___________________________ бөлімі (бөлім басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) осы шешімнің көшірмесін ЖШС-ға орындау үшін жіберсін (тапсырсын).
5. _____ ЖШС осы шешімді алған күннен бастап ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияда және (немесе) ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшада көзделген қызметті тоқтата тұрсын/тоқтатсын.
6. _____ ЖШС Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің _________ филиалы қабылдаған шешімге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 13-тарауында көзделген тәртіпте шағымдануға құқылы.
7. Осы шешімнің орындалуын өзім бақылаймын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалының
басшысы ________ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
* Ескертпе: лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімдер қабылданған жағдайда көрсетіледі және ЖШС осы шешімнің көшірмесін алған күннен бастап есептеледі.
Қаулыға
5-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің ЖУРНАЛЫ
Айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20___ "____"________________ жылғы сатып алынған және сатылған
қолма-қол шетел валютасының тізілімі
Р/c №
Операция күні
Резиденттік белгісі *
Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері**
Клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі
Клиенттің заңды мекенжайы
Шетел валютасының атауы
Валюта сомасы
Операция жүргізу уақыты (сағатпен және минутпен) *****
Сатып алынды
Сатылды
шетел валютасымен
теңге ***
шетел валютасымен
теңге ****
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны:
кестенің жалғасы:
Өкімге сәйкес операция бағамы
Басшы өкімінің нөмірі мен күні
Өкімнің қолданылуының басталған күні мен уақыты
Уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігі немесе жазбаша растау туралы деректер ******
Кассир (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса))
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы күннің басындағы қалдық *******
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы күннің соңындағы қалдық *******
Нөмірі
Берілген күні
Валюта
Сомасы
Валюта
Сомасы
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Жиыны ********
Ескертпе:
* - айырбастау операциясын жүргізу кезінде клиент ұсынған құжатқа сәйкес көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар), 2 – бейрезиденттер үшін;

** - в случаях, предусмотренном в части второй пункта 51 Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545, заполняются фамилия, имя и отчество (при его наличии) клиента.
*** - исчисляется по курсу покупки;
**** - исчисляется по курсу продажи;
***** - время проведения операции, указанное в контрольном чеке;
****** - номер действительного приложения к действительной лицензии уполномоченной организации (свидетельства обменного пункта уполномоченного банка или письменного подтверждения) (после получения уполномоченным банком такого свидетельства или такого подтверждения);
******* - по всем видам валют и в тенге (не заполняется при совмещении обменных операций с иными банковскими операциями);
******** - заполняются графы с 7 по 11.
Приложение 6
к постановлению
Приложение 12
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе
www.nationalbank.kz
Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты
Индекс формы административных данных: 12-NIV_UB
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за ___________ 20 ____года
Круг лиц, представляющих отчет: уполномоченный банк
Срок представления: ежемесячно, до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)
Наименование региона

** - нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидалардың 51-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) толтырылады.
*** - сатып алу бағамы бойынша есептеледі;
**** - сату бағамы бойынша есептеледі;
***** - бақылау чегінде көрсетілген операцияны жүргізу уақыты;
****** - уәкілетті ұйымның жарамды лицензиясына (уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің немесе жазбаша растаудың) жарамды қосымшасының нөмірі (уәкілетті банк осындай куәлікті немесе осындай растауды алғаннан кейін);
******* - валюталардың барлық түрлері бойынша және теңгемен (айырбастау операцияларын өзге банктік операциялармен бірге жүргізген кезде толтырылмайды);
******** - 7-ден 11-ге дейінгі бағандар толтырылады.
Қаулыға
6-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 12-NIV_UB
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____________
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетінші) күніне дейін (қоса алғанда), ай сайын
Нысан
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюталар
оның ішінде валюталар түрі бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасының түрі көрсетілсін)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)
Өңірдің атауы

322
X
X
Наименование уполномоченного банка ______________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета ___________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об обменных
операциях, проведенных
через обменные пункты
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
(индекс – 12-NIV_UB, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 56 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченным банком по данным за отчетный месяц Реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545.
4. Уполномоченный банк составляет Форму в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы, согласно данным за отчетный месяц соответствующих филиалов.
При наличии у филиала уполномоченного банка обменных пунктов, расположенных в пределах области, прилегающей к столице или городу республиканского значения, данные за отчетный месяц учитываются в Форме соответствующей области, по месту проведения обменных операций.
5. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 отчета представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.

322
X
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ___________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Айырбастау пункттері арқылы
жүргізілген айырбастау
операциялары туралы
есеп нысанына
қосымша
"Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" (индексі – 12-NIV_UB, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті банк Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 11-қосымшаға сәйкес толтырылатын Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті айдағы деректері бойынша ай сайын жасайды.
4. Уәкілетті банк Нысанды тиісті филиалдардың есепті айдағы деректеріне сәйкес облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша жасайды.
Уәкілетті банктің филиалының астанаға немесе республикалық маңызы бар қалаға іргелес облыс шегінде орналасқан айырбастау пункттері болған кезде есепті айдағы деректер айырбастау операцияларын жүргізу орны бойынша тиісті облыс Нысанында ескеріледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Есептің 1-бағанында уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер ұсынылады. Айырбастау операцияларының көлемі бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.

7. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120 и 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).
8. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 данные представляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
9. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120 и 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5 и 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
10. Строки 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 и 223 заполняются в единицах счета.
11. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге, по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
12. При заполнении данного отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;
строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212 + строка с кодом 213;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222 + строка с кодом 223.
13. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
14. При отсутствии данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
15. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 7
к постановлению
Приложение 13
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал
Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе
www.nationalbank.kz
Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты
Индекс формы административных данных: 13-NIV_UO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих отчет: уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления: ежемесячно до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца,
следующего за отчетным
Форма
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой
____________________________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

7. 1-бағанда 110, 111, 120 және 121 кодтары бар жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектей отырып, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бір мың теңгеге дейін – бірге дейін дөңгелектенеді).
8. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда деректер Америка Құрама Штаттары доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша ұсынылады, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер беріледі.
9. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде ұсынылады.
Егер айырбастау пункттері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валюталармен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
10. 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 және 223-жолдар есептеу бірлігінде толтырылады.
11. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321) жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі, 312 (322) жол бойынша – уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
12. Осы есепті толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мынадай талаптарды орындау қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;
коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол+ коды 213-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол+ коды 223-жол.
13. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген деректер үшін есеп айырысуларда Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 8 және 10-бағандарына сәйкес көрсетілген теңгемен айырбастау операциясының сомасы пайдаланылады.
14. Есептік кезеңде деректер болмаған кезде Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
15. Деректерді түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсынуға белгіленген мерзім өткеннен кейін алты ай ішінде енгізіледі.
Қаулыға
7-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 13-NIV_UO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетісіне) дейін (қоса алғанда) ай сайын
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның нөмірі және күні
__________________________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюталар
оның ішінде валюталардың түрлері бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасының түрін көрсету)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

421
займы от уполномоченных банков
(указать уполномоченные банки)
______________________________________________
______________________________________________
422
куплено у физических лиц через обменные пункты
423
прочие поступления
424
Израсходовано иностранной валюты
(430 > = 431+432 + 433 + 434)
430
из них:
продано иностранной валюты уполномоченному банку
(указать наименование уполномоченного банка)
______________________________________________
______________________________________________
431
погашено займов уполномоченных банков
(указать наименование уполномоченного банка)
______________________________________________
______________________________________________
432
продано наличной иностранной валюты физическим лицам через обменные пункты
433
прочие расходы
434
Остаток иностранной валюты на конец отчетного периода

421
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(уәкілетті банктерді көрсету) уәкілетті банктерден қарыздар
422
айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғалардан сатып алынғаны
423
басқа да түсімдер
424
Жұмсалған шетел валютасы (430 > = 431+432 + 433 + 434)
430
оның ішінде:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(уәкілетті банктің атауын көрсету) уәкілетті банкке сатылған шетел валютасы
431
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(уәкілетті банктің атауын көрсету) уәкілетті банктердің қарыздары өтелді
432
айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғаларға сатылған қолма-қол шетел валютасы
433
басқа да шығыс
434

(440 = 441 + 442)
440
в том числе:
наличная иностранная валюта в кассе
(включая кассу обменных пунктов)
441
иностранная валюта на валютных счетах в уполномоченных банках
(указать уполномоченные банки)
_______________________________________
_______________________________________
442
Наименование уполномоченной организации (ее филиала)
___________________________________________________________________
Адрес______________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель ________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета __________________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о движении
иностранной валюты
и обменных операциях, проведенных
через обменные пункты
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
(индекс – 13-NIV_UO, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 56 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц Реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы по разделам 1 и 2
5. При формировании отчета в расчетах для данных в тенге используется эквивалент суммы обменной операции в тенге, указанный соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.

Есепті кезеңнің соңындағы шетел валютасының қалдығы (440 = 441 + 442)
440
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол шетел валютасы (айырбастау пункттерінің кассасын қоса алғанда)
441
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(уәкілетті банктерді көрсету) уәкілетті банктердегі валюталық шоттардағы шетел валютасы
442
Уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы _______________________________
Мекенжайы ____________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Шетел валютасының қозғалысы
және айырбастау пункттері
арқылы жүргізілген
айырбастау операциялары
туралы есеп нысанына
қосымша
"Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" (индексі – 13-NIV_UO, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 11-қосымшасына сәйкес толтырылатын Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті айға арналған деректері бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 1 және 2-бөлімдер бойынша Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
5. Есепті қалыптастыру кезінде теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің тиісінше 8 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен айырбастау операциясы сомасының баламасы пайдаланылады.

6. В графе 1 отчета (за исключением строк, отмеченных знаком "X") представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
7. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120 и 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).
8. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 данные представляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
9. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120 и 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5 и 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
10. Строки 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 и 223 заполняются в единицах счета.
11. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге; по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
12. При заполнении разделов 1 и 2 отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;
строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212 + строка с кодом 213;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222 + строка с кодом 223.
по разделу 3
13. В разделе 3 отчета графа 1 не заполняется.
14. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам представляются в тысячах единиц соответствующей валюты.
15. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 423 и 433 должны быть равны данным в строках 110 и 120 соответственно, переведенным в тысячи единиц.

6. Есептің 1-бағанында ("Х" белгісімен белгіленген жолдарды қоспағанда) уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемдері бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.
7. 1-бағанда кодтары 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектеніп, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бастап бір мыңға дейінгі - бірге дейін дөңгелектенеді).
8. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда деректер Америка Құрама Штаттарының доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша беріледі, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер келтіріледі.
9. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде беріледі.
Егер айырбастау пунктері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валютамен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
10. 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 және 223-жолдар шоттың бірлігімен толтырылады.
11. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321)-жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі; 312 (322)-жол бойынша - уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
12. Есептің 1 және 2-бөлімдерін толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;
коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол + коды 213-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол + коды 223-жол.
3-бөлім бойынша
13. Есептің 3-бөлімінде 1-баған толтырылмайды.
14. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда жолдар бойынша деректер тиісті валютаның мың бірлігімен беріледі.
15. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 423 және 433-жолдар бойынша деректер мың бірлікке айналдырылған 110 және тиісінше 120-бағандардағы деректерге тең болуға тиіс.

16. При заполнении раздела 3 отчета по графам 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованным графам по строкам 410, 420, 430 и 440 обеспечивается выполнение условий, указанных в наименовании соответствующих показателей.
17. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
18. При отсутствии данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
19. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 8
к постановлению
Приложение 14
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе www.nationalbank.kz

16. Есептің 3-бөлімін толтыру кезінде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандар және одан әрі нөмірленген бағандар бойынша 410, 420, 430 және 440-жолдар бойынша тиісті көрсеткіштердің атауында көрсетілген талаптарды орындау қамтамасыз етіледі.
17. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген деректер үшін есеп айырысуларда тиісінше Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 8 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен айырбастау операциясының сомасы пайдаланылады.
18. Есептік кезеңде деректер болмаған кезде Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
19. Деректерді түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін алты ай ішінде енгізіледі.
Қаулыға
8-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған

Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте
Индекс формы административных данных: 14-NIV_VAL
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих отчет: уполномоченный банк или уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма

Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасынсатып алу және (немесе) сату туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 14-NIV_VAL
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы ___________
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) дейін (қоса алғанда)
Нысан

1. Информация о клиенте
2. Информация о валютной операции
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер (иные данные)
Признак резидентства*
Дата
Покупка
(продажа)
Сумма в тысячах единиц валюты
Код валюты
Наименование области, города республиканского значения, столицы
Код по КАТО
1.1
1.2
1.3
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
* – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при проведении обменной операции:
1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан),
2 – для нерезидентов
Наименование уполномоченного банка или уполномоченной организации
(ее филиала) _____________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель _________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета __________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о покупке и (или) продаже
наличной иностранной валюты
на сумму, равную
или превышающую
50 000 (пятьдесят тысяч) долларов
Соединенных Штатов Америки
в эквиваленте
Пояснение по заполнению формы, административных данных
"Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте"
(индекс – 14-NIV_VAL, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) в эквиваленте", (далее – Форма).
2. Форма представляется уполномоченным банком или уполномоченной организацией (ее филиалом) ежемесячно и включает информацию об операциях покупки или продажи наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.

1. Клиент туралы ақпарат
2. Валюталық операция туралы ақпарат
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (өзге деректер)
Резиденттілік белгісі*
Күні
Сатып алу (сату)
Валютаның мың бірлігімен сомасы
Валюта коды
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы
ӘАОЖ бойынша код
1.1
1.2
1.3
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
* – айырбастау операциясын жүргізу кезінде клиент ұсынған құжатқа сәйкес көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсат негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар), 2 – бейрезиденттер үшін
Уәкілетті банктің немесе уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
_________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ______________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Баламасы 50 000 (елу мың)
Америка Құрама Штаттарының
долларына тең немесе одан
асатын сомаға қолма-қол шетел
валютасын сатып алу және
(немесе) сату туралы
есеп нысанына
қосымша
"Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" (индексі – 14-NIV_VAL, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы) ай сайын ұсынады және баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу немесе сату операциялары туралы ақпаратты қамтиды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма направляется при наличии операций по покупке и (или) продаже одному физическому лицу за отчетный период наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте.
5. Информация по операциям по покупке или продаже наличной иностранной валюты отражается в отчете на дату проведения операции.
6. В части 1 Формы указывается информация о клиенте-физическом лице, осуществившем операцию по покупке или продаже наличной иностранной валюты.
7. В графе 1.2 указывается индивидуальный идентификационный номер. При отсутствии индивидуального идентификационного номера у физического лица, в графе 1.2 указываются данные документа, удостоверяющего личность.
8. В части 2 Формы указывается информация об операции по покупке или продаже иностранной валюты.
В графе 2.2 указывается "1" при покупке клиентом наличной иностранной валюты, "2" – при продаже клиентом наличной иностранной валюты.
В графе 2.4 указывается трехзначный буквенный код валюты в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
В графе 2.5 указывается наименование области, города республиканского значения, столицы.
В графе 2.6 указывается код по Классификатору административно-территориальных объектов КАТО НК РК 11-2021 (код по КАТО).
При наличии у филиала уполномоченного банка обменных пунктов, расположенных в пределах области, прилегающей к столице или городу республиканского значения, данные за отчетный месяц учитываются в Форме соответствующей области, по месту проведения обменных операций.
9. В случае отсутствия данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
10. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 9
к постановлению
Приложение 16
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе www.nationalbank.kz
Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Индекс формы административных данных: 16-SMSAZ_UO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих отчет: уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой
____________________________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Всего в тенге
Разновидности по массам (грамм)
А
Б
1
2
3
4
5
6

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан есепті кезеңде бір жеке тұлғаға баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату операциясы болған кезде жіберіледі.
5. Қолма-қол шетел валютасын сатып алу немесе сату операциялары бойынша ақпарат операцияны өткізу күніндегі есепте көрсетіледі.
6. Нысанның 1-бөлігінде қолма-қол шетел валютасын сатып алу немесе сату операциясын жүзеге асырған жеке тұлға-клиент туралы ақпарат көрсетіледі.
7. 1.2-бағанда жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде 1.2-бағанда жеке басын куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі.
8. Нысанның 2-бөлігінде шетел валютасын сатып алу немесе сату бойынша операция туралы ақпарат көрсетіледі.
2.2-бағанда клиент қолма-қол шетел валютасын сатып алған кезде "1", клиент қолма-қол шетел валютасын сатқан кезде "2" көрсетіледі.
2.4-бағанда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық сыныптауышына сәйкес валютаның үш таңбалы әріптік коды көрсетіледі.
2.5-бағанда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы көрсетіледі.
2.6-бағанда ӘАОЖ ҚР ҰЖ 11-2021 әкімшілік-аумақтық объектілерінің жіктеуіші бойынша (ӘАОЖ бойынша код) коды көрсетіледі.
Уәкілетті банктің филиалында астанаға немесе республикалық маңызы бар қалаға іргелес облыс шегінде орналасқан айырбастау пункттері болған кезде есепті айдағы деректер айырбастау операцияларын жүргізу орны бойынша тиісті облыс Нысанында ескеріледі.
9. Есептік кезеңде деректер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
10. Деректерге түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін алты ай ішінде енгізіледі.
Қаулыға
9-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 16-SMSAZ_UO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20 ___ жылғы __________
Есеп беретін тұлғалар тобы: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 10 (онына) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның нөмірі және күні
__________________________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жолдың коды
Барлығы теңгемен
Массалары (грамм) бойынша түрлері
А
Б
1
2
3
4
5
6

Раздел 1. Операции по покупке аффинированного золота в слитках у физических лиц
Стоимость купленного аффинированного золота в слитках всего
110
в том числе у нерезидентов
111
Количество купленного аффинированного золота в слитках всего
120
X
Раздел 2. Операции по продаже аффинированного золота в слитках физическим лицам
Стоимость проданного аффинированного золота в слитках всего
210
в том числе нерезидентам
211
Количество проданного аффинированного золота в слитках всего

1-бөлім. Жеке тұлғалардан аффинирленген құйма алтынды сатып алу операциялары
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның құны барлығы
110
оның ішінде бейрезиденттер
111
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның саны барлығы
120
X
2-бөлім. Жеке тұлғаларға аффинирленген құйма алтынды сату бойынша операциялар
Сатылған аффинирленген құйма алтынның құны барлығы
210
оның ішінде бейрезиденттер
211
Сатылған аффинирленген құйма алтынның саны барлығы

220
X
Раздел 3. Операции по покупке у Национального Банка Республики Казахстан и продаже Национальному Банку Республики Казахстан аффинированного золота в слитках
Количество проданного аффинированного золота в слитках
310
X
Количество купленного аффинированного золота в слитках
320
X
Раздел 4. Итоги по операциям с аффинированным золотом в слитках
Остаток аффинированного золота в слитках на начало отчетного периода в кассе обменного пункта
410
X
Остаток аффинированного золота в слитках на конец отчетного периода
420
X
Наименование уполномоченной организации (ее филиала)
_______________________________________________________________
Адрес __________________________________ Телефон _______________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _____________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о проведенных
через обменные пункты
операциях по покупке и (или)
продаже аффинированного
золота в слитках, выпущенных
Национальным Банком
Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы, административных данных
"Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан"
(индекс – 16-SMSAZ_UO, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 56 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц журнала учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, по форме согласно приложению 15 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.

220
X
3-бөлім. Аффинирленген құйма алтынды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сатып алу және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сату бойынша операциялар
Сатылған аффинирленген құйма алтынның саны
310
X
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның саны
320
X
4-бөлім. Аффинирленген құйма алтынмен операциялар бойынша жиынтығы
Есепті кезеңнің басына айырбастау пунктінің кассасындағы аффинирленген құйма алтынның қалдығы
410
X
Есепті кезеңнің соңына аффинирленген құйма алтынның қалдығы
420
X
Уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
_______________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________Телефоны______________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________ ______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі шығарған
аффинирленген құйма алтынды
сатып алу және (немесе)
сату бойынша айырбастау
пункттері арқылы жүргізілген
операциялар туралы
есеп нысанына
қосымша
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" (индексі – 16-SMSAZ_UO, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 56-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды есепке алу журналының есепті айдағы деректері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 18 сәуірде № 18545 болып тіркелген, Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.

4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма операций в тенге, указанная соответственно в графах 7 и 10 Реестра учета операций с аффинированным золотом в слитках.
6. В случае отсутствия данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
7. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Теңгедегі деректерге арналған есеп айырысуларда Нысанды жасау кезінде Аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу тізілімінің тиісінше 7 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен операциялардың сомасы пайдаланылады.
6. Есептік кезеңде деректер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
7. Деректерге түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін алты ай ішінде енгізіледі.