О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 209 "Об утверждении Правил определения предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан и предельных цен сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 декабря 2023 года № 443. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2023 года № 33755
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 209 "Об утверждении Правил определения предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан и предельных цен сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10120) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил установления предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, оптовой и розничной реализации сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила установления предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, оптовой и розничной реализации сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж.";
Правила определения предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан и предельных цен сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту газовой промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын және Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 209 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 11 желтоқсандағы № 443 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 желтоқсанда № 33755 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын және Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 209 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10120 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің, сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс көтерме және бөлшек саудада өткізудің шекті бағаларын белгілеу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің, сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс көтерме және бөлшек саудада өткізудің шекті бағаларын белгілеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын және Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын айқындау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ өнеркәсібі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 11 декабря 2023 года № 443
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2014 года № 209
Правила установления предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, оптовой и розничной реализации сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, оптовой и розничной реализации сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (далее – Закон) и определяют порядок установления предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, оптовой и розничной реализации сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – план поставки) вне товарных бирж.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) недропользователь – физическое или юридическое лицо, обладающее правом на проведение операций по недропользованию;
2) оптовая реализация – предпринимательская деятельность по реализации товарного, сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа на внутреннем рынке для целей дальнейшей реализации либо за пределы территории Республики Казахстан, а также в случаях реализации газа газораспределительной организации на нормативные технические потери и потребителям, включенным в перечень электростанций;
3) нефтегазохимическая продукция – продукция, получаемая из углеводородного сырья путем осуществления химических процессов и используемая в качестве готовой продукции или сырья для последующих химических преобразований;
4) промышленный потребитель-инвестор – юридическое лицо, приобретающее товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции и включенное в перечень, утверждаемый уполномоченным органом, а также юридическое лицо, приобретающее товарный газ для производства, компримированного и (или) сжиженного природного газа в целях дальнейшей реализации потребителям;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 443 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 209 бұйрығымен
бекітілген
Тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің, сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс көтерме және бөлшек саудада өткізудің шекті бағаларын белгілеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің, сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс көтерме және бөлшек саудада өткізудің шекті бағаларын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және ішкі нарықта тауарлық газды көтерме саудада өткізудің, Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары (бұдан әрі – өнім беру жоспары) шеңберінде тауар биржаларынан тыс сұйытылған мұнай газын көтерме және бөлшек саудада өткізудің шекті бағаларын белгілеу тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жер қойнауын пайдаланушы – жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған құқыққа ие жеке немесе заңды тұлға;
2) көтерме саудада өткізу – тауарлық, сұйытылған мұнай газын және (немесе) сұйытылған табиғи газды одан әрi өткiзу мақсатында iшкi нарықта не Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерде өткiзу жөнiндегi, сондай-ақ газ тарату ұйымының газын нормативтік техникалық ысыраптарға және электр станциялары тізбесіне енгізілген тұтынушыларға өткізген жағдайлардағы кәсiпкерлiк қызмет;
3) мұнай-газ-химия өнімі – химиялық процестерді жүзеге асыру арқылы көмірсутек шикізатынан алынатын және дайын өнім немесе кейіннен химиялық түрлендіру үшін шикізат ретінде пайдаланылатын өнім;
4) өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор – мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін тауарлық газды сатып алатын және уәкілетті орган бекітетін тізбеге енгізілген заңды тұлға, сондай-ақ тұтынушыларға одан әрі өткізу мақсатында сығымдалған және (немесе) сұйытылған табиғи газ өндіру үшін тауарлық газды сатып алатын заңды тұлға;

5) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа;
6) крупный коммерческий потребитель – юридическое лицо, за исключением промышленного потребителя-инвестора и потребителя, включенного в перечень электростанций, приобретающее товарный газ для использования в своей деятельности, соответствующее критериям, установленным в пункте 4-1 статьи 8 Закона;
7) потребитель, включенный в перечень электростанций - юридическое лицо, включенное в перечень электростанций в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике", которое использует или будет использовать товарный газ в качестве топлива для производства электрической энергии.
Глава 2. Порядок установления предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан
3. В соответствии с пунктом 2 статьи 20 Закона предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке устанавливаются каждые пять лет с разбивкой по годам и при необходимости корректируются ежегодно 1 июля в порядке, определяемом уполномоченным органом отдельно для каждой области, города республиканского значения, столицы, промышленных потребителей-инвесторов, приобретающих товарный газ для производства компримированного и (или) сжиженного природного газа в целях дальнейшей реализации потребителям, с учетом экономических и социальных условий газоснабжения регионов Республики Казахстан.
Корректировка производится не более одного раза в год на основании обращения национального оператора в уполномоченный орган в связи с изменением цен покупки товарного газа, структуры и (или) источников товарного газа, и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов на транспортировку товарного газа по магистральным газопроводам, хранению товарного газа в подземных хранилищах газа.
Для регионов Республики Казахстан, в которых отсутствует снабжение товарным газом, уровень предельной цены оптовой реализации товарного газа не рассчитывается.
4. В соответствии с пунктами 2-1 и 2-2 статьи 20 Закона предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке для промышленных потребителей-инвесторов, приобретающих товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции, устанавливаются с даты введения их в эксплуатацию каждые пять лет с разбивкой по годам и при необходимости корректируются ежегодно 1 июля отдельно для каждой области, города республиканского значения, столицы.
Корректировка производится не более одного раза в год на основании обращения национального оператора в уполномоченный орган в связи с изменением цен покупки товарного газа, структуры и (или) источников товарного газа, и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов на транспортировку товарного газа по магистральным газопроводам, хранению товарного газа в подземных хранилищах газа.
Предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке для потребителей, включенных в перечень электростанций, устанавливаются отдельно для каждого потребителя, включенного в перечень электростанций, каждые пять лет с разбивкой по годам и при необходимости корректируются ежегодно 1 июля.
Корректировка производится не более одного раза в год на основании обращения национального оператора в уполномоченный орган в связи с изменением цен покупки товарного газа, структуры и (или) источников товарного газа, и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов на транспортировку товарного газа по магистральным газопроводам, хранению товарного газа в подземных хранилищах газа.

5) уәкілетті орган – газ өндіруді, тасымалдауды (тасуды), сақтауды және көтерме саудада өткізуді, сондай-ақ тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді және тұтынуды мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) ірі коммерциялық тұтынушы – өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторды және электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушыны қоспағанда, тауарлық газды өз қызметінде пайдалану үшін сатып алатын, Заңның 8-бабының 4-1-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін заңды тұлға;
7) электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушы – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электр станцияларының тізбесіне енгізілген, тауарлық газды электр энергиясын өндіру үшін отын ретінде пайдаланып жүрген немесе пайдаланатын заңды тұлға.
2-тарау. Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын белгілеу тәртібі
3. Заңның 20-бабының 2-тармағына сәйкес тауарлық газды iшкi нарықта көтерме саудада өткiзудiң шектi бағалары Қазақстан Республикасының өңiрлерiн газбен жабдықтаудың экономикалық және әлеуметтiк жағдайлары ескерiле отырып, жылдарға бөлу арқылы әрбір бес жыл сайын әрбiр облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, тұтынушыларға одан әрі өткізу мақсатында сығымдалған және (немесе) сұйытылған табиғи газ өндіру үшін тауарлық газды сатып алатын өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар үшін жеке белгiленедi және қажет болған кезде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жыл сайын 1 шілдеде түзетіліп отырады.
Түзету тауарлық газды сатып алу бағаларының, тауарлық газ құрылымының және (немесе) көздерінің және (немесе) тауарлық газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдауға, тауарлық газды жерасты газ қоймаларында сақтауға арналған мемлекеттік реттеуге жататын тарифтердің өзгеруіне байланысты ұлттық оператордың уәкілетті органға жүгінуі негізінде жылына бір реттен асырылмай жүргізіледі.
Тауарлық газбен жабдықталмайтын Қазақстан Республикасының өңірлері үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасының деңгейі есептелмейді.
4. Заңның 20-бабының 2-1 және 2-2-тармақтарына сәйкес мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында тауарлық газды өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін сатып алатын өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар үшін тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағалары олар пайдалануға енгізілген күннен бастап жылдарға бөлу арқылы әрбір бес жыл сайын әрбір облыс, республикалық маңызы бар қала, астана үшін жеке белгіленеді және қажет болған кезде жыл сайын 1 шілдеде түзетіліп отырады.
Түзету тауарлық газды сатып алу бағаларының, тауарлық газ құрылымының және (немесе) көздерінің және (немесе) тауарлық газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдауға, тауарлық газды жерасты газ қоймаларында сақтауға арналған, мемлекеттік реттеуге жататын тарифтердің өзгеруіне байланысты ұлттық оператордың уәкілетті органға жүгінуі негізінде жылына бір реттен асырылмай жүргізіледі.
Электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушылар үшін тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағалары электр станцияларының тізбесіне енгізілген әрбір тұтынушы үшін жылдарға бөлу арқылы әрбір бес жыл сайын жеке белгіленеді және қажет болған кезде жыл сайын 1 шілдеде түзетіліп отырады.
Түзету тауарлық газды сатып алу бағаларының, тауарлық газ құрылымының және (немесе) көздерінің және (немесе) тауарлық газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдауға, тауарлық газды жерасты газ қоймаларында сақтауға арналған, мемлекеттік реттеуге жататын тарифтердің өзгеруіне байланысты ұлттық оператордың уәкілетті органға жүгінуі негізінде жылына бір реттен асырылмай жүргізіледі.

5. В соответствии с пунктами 2-3 и 2-4 статьи 20 Закона предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, предназначенного для последующей реализации крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга устанавливаются ежегодно 1 июля отдельно для каждой области, города республиканского значения, столицы.
Предельные цены, устанавливаемые для крупных коммерческих потребителей, не распространяются на отношения по реализации товарного газа, необходимого для производства:
социально значимых продовольственных товаров;
тепловой и (или) электрической энергии для населения и юридических лиц, кроме лиц, осуществляющих цифровой майнинг.
Предельные цены, устанавливаемые для крупных коммерческих потребителей также не распростроняются на субъектов естественных монополий, оказывающих регулируемые услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, приобретающих товарный газ для собственных нужд и потерь при осуществлении регулируемой услуги и недропользователей, осуществляющих производство товарного и сжиженного нефтяного газа, приобретающих товарный газ для собственных нужд.
6. Для всех газораспределительных систем, находящихся в пределах области, города республиканского значения, столицы, устанавливается единая предельная цена оптовой реализации товарного газа.
7. В случае если данные по ценам товарного газа, используемые для расчета предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, представлены в иностранной валюте, применяется официальный курс тенге к данной иностранной валюте, установленный Национальным банком Республики Казахстан на дату, предшествующую дате направления проекта нормативного правового акта, предусматривающего утверждение предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, на согласование в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий.
8. Проекты нормативных правовых актов, предусматривающие утверждение предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан для области, города республиканского значения, столицы, в том числе для промышленных потребителей-инвесторов, потребителей, включенных в перечень электростанций, также предназначенного для последующей реализации крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга, разрабатывается исходя из суммы:

5. Заңның 20-бабының 2-3 және 2-4-тармақтарына сәйкес ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағалары жыл сайын 1 шілдеде әрбір облыс, республикалық маңызы бар қала, астана үшін жеке белгіленеді.
Ірі коммерциялық тұтынушылар үшін белгіленетін шекті бағалар:
әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын;
цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларды қоспағанда, халық және заңды тұлғалар үшін жылу және (немесе) электр энергиясын өндіруге қажетті тауарлық газды өткізу жөніндегі қатынастарға қолданылмайды.
Ірі коммерциялық тұтынушылар үшін белгіленетін шекті бағалар тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау жөніндегі реттелетін қызметтерді көрсететін, реттелетін қызметтерді көрсетуді жүзеге асыру кезінде тауарлық газды өз қажеттіктері және ысыраптар үшін сатып алатын табиғи монополиялар субъектілері мен тауарлық газды өз қажеттіктері үшін сатып алатын, тауарлық және сұйытылған мұнай газын өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға да қолданылмайды.
6. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың шегінде орналасқан барлық газ тарату жүйелері үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің бірыңғай шекті бағасы белгіленеді.
7. Егер Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын есептеу үшін пайдаланылатын тауарлық газдың бағалары бойынша деректер шетел валютасымен берілген болса, Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын бекітуді көздейтін нормативтік құқықтық актінің жобасы табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органға келісу үшін жіберген күннің алдындағы күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген теңгенің осы шетел валютасына ресми бағамы қолданылады.
8. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана үшін Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің, оның ішінде өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар, электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушылар үшін, сондай-ақ ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын бекітуді көздейтін нормативтік құқықтық актілердің жобалары мынадай сомаларды негізге ала отырып әзірленеді:

1) совокупности средневзвешенных значений:
цен товарного газа, планируемого к приобретению национальным оператором у недропользователей в целях поставки в область, город республиканского значения, столицу в планируемом периоде;
цен товарного газа, планируемого к приобретению в рамках сделок по встречным поставкам среднеазиатского и (или) российского газа на казахстанский товарный газ на планируемый период;
цен товарного газа, планируемого к приобретению на границе Республики Казахстан, в рамках сделок по импортным поставкам на планируемый период;
2) средневзвешенных расходов по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам от места его приобретения до газораспределительных систем области, города республиканского значения, столицы и хранению товарного газа в подземных хранилищах газа, определяемых на основании тарифов, утвержденных уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, согласно подпункту 10) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях";
3) норм рентабельности на планируемый период отдельно для каждой области, города республиканского значения, столицы;
4) норм рентабельности на планируемый период для промышленных потребителей-инвесторов, приобретающих товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции, и включенных в перечень инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции, утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 7-2) статьи 6 Закона (далее – перечень инвестиционных проектов), а также потребителей, включенных в перечень электростанций, в размере семи процентов от совокупности средневзвешенных значений, указанных в подпункте 1) настоящего пункта;
5) норм рентабельности на планируемый период для промышленных потребителей-инвесторов, приобретающих товарный газ для производства компримированного и (или) сжиженного природного газа в целях дальнейшей реализации потребителям, в размере ноль процентов от совокупности средневзвешенных значений, указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
Предельная цена оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, предназначенного для последующей реализации крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга рассчитывается на первый год по следующей формуле:

1) мыналардың орташа өлшемді мәндерінің жиынтығы:
жоспарланған кезеңде облысқа, республикалық маңызы бар қалаға, астанаға жеткізу мақсатында жер қойнауын пайдаланушылардан ұлттық оператордың сатып алуына жоспарланатын тауарлық газ бағалары;
жоспарланған кезеңге арналған қазақстандық тауарлық газға ортаазиялық және (немесе) ресейлік газды қарсы жеткізу жөніндегі мәмілелердің шеңберінде сатып алу жоспарланатын тауарлық газ бағалары;
жоспарланған кезеңге арналған импорттық жеткізулер жөніндегі мәмілелердің шеңберінде Қазақстан Республикасының шекарасында сатып алуға жоспарланатын тауарлық газ бағалары;
2) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 10) тармақшасына сәйкес табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекіткен тарифтердің негізінде айқындалатын тауарлық газды сатып алынатын жерден облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың газ тарату жүйелеріне дейін магистральдық газ құбырлары бойынша тасымалдау және жерасты газ қоймаларында тауарлық газды сақтау жөніндегі орташа өлшемді шығыстар;
3) әрбір облыс, республикалық маңызы бар қала, астана үшін жеке жоспарланған кезеңге арналған рентабельділік нормалары;
4) мұнай-газ химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін тауарлық газды сатып алатын және Заңның 6-бабының 7-2) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін мұнай-газ химия өнімін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалардың тізбесіне (бұдан әрі – инвестициялық жобалардың тізбесі) енгізілген өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар, сондай-ақ электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушылар үшін осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген орташа өлшемді мәндердің жиынтығының жеті пайыз мөлшерінде жоспарланған кезеңге арналған рентабельділік нормалары;
5) одан әрі тұтынушыларға өткізу мақсатында сығымдалған және (немесе) сұйытылған табиғи газды өндіру үшін тауарлық газды сатып алатын өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар үшін осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген орташа өлшемді мәндердің жиынтығының нөл пайызы мөлшерінде жоспарланған кезеңге арналған рентабельділік нормалары.
Ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағасы бірінші жылға мынадай формула бойынша есептеледі:

РККП1 = СР * 1,2
где,
РККП1 – предельная цена оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, предназначенного для последующей реализации крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга на первый год, тенге за тысячу кубических метров;
СР – совокупность средневзвешенных значений, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, тенге за тысячу кубических метров;
1,2 – расчетный коэффициент, применяемый уполномоченным органом.
Предельная цена оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, предназначенного для последующей реализации крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга, на каждый последующий год рассчитывается по следующей формуле:
РККП = РККПn *r
где,
РККП – предельная цена оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, предназначенного для последующей реализации крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга на последующие годы, тенге за тысячу кубических метров;
РККПn – предельная цена оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, предназначенного для последующей реализации крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга, за предыдущий год, тенге за тысячу кубических метров;
r – расчетный коэффициент в пределах 1,2 – 1,75, который будет применяться уполномоченным органом с учетом уровня утвержденной предельной цены оптовой реализации на предыдущий календарный год до достижения в четырехлетний период уровня предельной цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, формируемой по принципу экспортного нетбэка.
Предельная цена оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, формируемая по принципу экспортного нетбэка рассчитывается по следующей формуле:
РРЫН = РЭКСПОРТ – ТЭКСПОРТ + ТВН.РЫН
где:
РРЫН – предельная цена оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, формируемая по принципу экспортного нетбэка, в тенге за тысячу кубических метров;
РЭКСПОРТ – средневзвешенная экспортная цена товарного газа на границе Республики Казахстан с Китайской Народной Республикой за предыдущий календарный год, которая формируется исходя из сведений, получаемых от национального оператора, в тенге за тысячу кубических метров;
ТЭКСПОРТ – расходы на транспортировку товарного газа по системе магистральных газопроводов от недропользователя до границы с Китайской Народной Республикой, которая формируется исходя из сведений, получаемых от национального оператора, в тенге за тысячу кубических метров;
ТВН.РЫН – сумма расходов на транспортировку газа по магистральным газопроводам, определяемая в соответствии с тарифами, утвержденными уполномоченным органом, в тенге за тысячу кубических метров.
При превышении предельной ценой оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, предназначенного для последующей реализации товарного газа крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга, предельной цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, формируемую по принципу экспортного нетбэка, то применяется предельная цена оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, формируемая по принципу экспортного нетбэка.

Р ІКТ1 = С Р* 1,2
мұнда,
Р ІКТ1 – ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің бірінші жылға арналған шекті бағасы, бір мың текше метр үшін теңге;
СР – осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген орташа өлшемді мәндердің жиынтығы, бір мың текше метр үшін теңге;
1,2 – уәкілетті орган қолданатын есептеу коэффициенті.
Ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағасы әрбір келесі жылға мынадай формула бойынша есептеледі:
РІКТ = РІКТn *r
мұнда,
РІКТ – ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің келесі жылдарға арналған шекті бағасы, бір мың текше метр үшін теңге.
РІКТn– ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің өткен жылға арналған шекті бағасы, бір мың текше метр үшін теңге;
r – 1,2 - 1,75 шегіндегі есептеу коэффициенті, оны уәкілетті орган экспорттық нетбэк қағидаты бойынша қалыптастырылатын Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасының деңгейі төрт жылдық кезеңде қол жеткізілгенге дейін, өткен күнтізбелік жылға көтерме саудада өткізудің бекітілген шекті бағасының деңгейін ескере отырып қолданатын болады.
Экспорттық нетбэк қағидаты бойынша қалыптастырылатын Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
РНАРЫҚ = РЭКСПОРТ – ТЭКСПОРТ + ТІШКІ НАРЫҚ
мұнда,
Рнарық – экспорттық нетбэк қағидаты бойынша қалыптастырылатын Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасы, бір мың текше метр үшін теңге;
РЭКСПОРТ – ұлттық оператордан алынатын мәліметтер негізінде қалыптастырылатын, Қазақстан Республикасының Қытай Халық Республикасымен шекарасындағы тауарлық газдың өткен күнтізбелік жыл бойынша орташа өлшемді экспорттық бағасы, бір мың текше метр үшін теңге;
ТЭКСПОРТ – ұлттық оператордан алынатын мәліметтер негізінде қалыптастырылатын, тауарлық газды магистральдық газ құбырлары жүйесі бойынша жер қойнауын пайдаланушыдан Қытай Халық Республикасымен шекараға дейін тасымалдауға арналған шығыстар, бір мың текше метр үшін теңге;
ТІШКІ НАРЫҚ – уәкілетті орган бекіткен тарифтерге сәйкес анықталатын тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау шығыстары, бір мың текше метр үшін теңге.
Ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағасы Қазақстан Республикасының ішкі нарығында экспорттық нетбэк қағидаты бойынша қалыптастырылатын тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасынан асып кеткен жағдайда, Қазақстан Республикасының ішкі нарығында экспорттық нетбэк қағидаты бойынша қалыптастырылатын тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасы қолданылады.

9. Проекты нормативных правовых актов, предусматривающие утверждение предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, разработанный в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил, не может предусматривать увеличение уровня предельной цены товарного газа по сравнению с текущим уровнем более чем на пятнадцать процентов в течение одного календарного года.
Положения настоящего пункта не распространяются на предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан для промышленных потребителей-инвесторов, потребителей, включенных в перечень электростанций, также предназначенного для последующей реализации крупным коммерческим потребителям, лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга.
10. Потребитель, включенный в перечень электростанций, не позднее 90 (девяносто) рабочих дней до даты введения в эксплуатацию новых электрических мощностей направляет в уполномоченный орган уведомление о дате введения в эксплуатацию новых электрических мощностей.
11. Проект нормативного правового акта, предусматривающий утверждение предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, разрабатывается уполномоченным органом не позднее 65 (шестьдесят пять) календарных дней до начала соответствующего периода и направляется с приложением данных, использованных при разработке, на согласование в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий.
12. Проект нормативного правового акта, предусматривающий утверждение предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан для промышленных потребителей-инвесторов, приобретающих товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции, разрабатывается уполномоченным органом не позднее 65 (шестьдесят пять) календарных дней до даты введения в эксплуатацию инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции и направляется с приложением данных, использованных при разработке, на согласование в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий.
Проект нормативного правового акта, предусматривающий утверждение предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан для промышленных потребителей-инвесторов, приобретающих товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции и включенных в перечень инвестиционных проектов, в последующие годы, разрабатывается уполномоченным органом в порядке, предусмотренном пунктом 11 настоящих Правил.

9. Осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес әзірленген, Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын бекітуді көздейтін нормативтік құқықтық актілердің жобалары тауарлық газдың шекті бағасының деңгейін ағымдағы деңгеймен салыстырғанда күнтізбелік бір жылдың ішінде он бес пайыздан астамға ұлғайтуды көздей алмайды.
Осы тармақтың ережелері өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторларға, электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушыларға арналған Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің, сондай-ақ ірі коммерциялық тұтынушыларға, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағаларына қолданылмайды.
10. Электр станциялары тізбесіне енгізілген тұтынушы жаңа электр қуаттарын пайдалануға енгізетін күнге дейін 90 (тоқсан) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға жаңа электр қуаттарының пайдалануға енгізілетін күні туралы хабарлама жібереді.
11. Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын бекітуді көздейтін нормативтік құқықтық актінің жобасын уәкілетті орган тиісті кезең басталғанға дейін күнтізбелік 65 (алпыс бес) күннен кешіктірмей әзірлейді және оларды әзірлеу кезінде пайдаланылған деректерді қоса бере отырып, табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органға келісу үшін жібереді.
12. Мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін тауарлық газды сатып алатын өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар үшін Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын бекітуді көздейтін нормативтік құқықтық актінің жобасын уәкілетті орган мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалар пайдалануға енгізілген күнге дейін күнтізбелік 65 (алпыс бес) күннен кешіктірмей әзірлейді және әзірлеу кезінде пайдаланылған деректерді қоса бере отырып, табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға келісу үшін жібереді.
Мұнай-газ химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін тауарлық газды сатып алатын және инвестициялық жобалар тізбесіне енгізілген өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар үшін Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын бекітуді көздейтін нормативтік құқықтық актінің жобасын келесі жылдары уәкілетті орган осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген тәртіппен әзірлейді.

13. Проект нормативного правового акта, предусматривающий утверждение предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан для потребителя, включенного в перечень электростанций, разрабатывается уполномоченным органом не позднее 65 (шестьдесят пять) календарных дней до даты введения в эксплуатацию новых электрических мощностей и направляется с приложением данных, использованных при разработке, на согласование в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий.
14. В соответствии с пунктом 3 статьи 20 Закона уполномоченный орган по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, в срок не позднее 15 мая утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан на предстоящий год.
15. В соответствии с пунктами 3-1, 3-2 и 3-3 статьи 20 Закона уполномоченный орган по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке для промышленного потребителя-инвестора, приобретающего товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционного проекта по производству нефтегазохимической продукции, не позднее 30 (тридцать) рабочих дней до даты введения его в эксплуатацию, а также для потребителя, включенного в перечень электростанций, не позднее 30 (тридцать) рабочих дней до даты введения в эксплуатацию новых электрических мощностей, с последующим утверждением на пятилетний период с 1 июля и при необходимости корректируются ежегодно 1 июля.
Уполномоченный орган по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, ежегодно в срок не позднее 15 мая утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке на предстоящий год, предназначенного для последующей реализации:
крупным коммерческим потребителям;
лицам, осуществляющим цифровой майнинг, или лицам по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга.
16. Предельные цены розничной реализации товарного газа, устанавливаемые для лиц, осуществляющих розничную реализацию товарного газа, могут определяться по группам потребителей уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, в соответствии с Правилами ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14778).

13. Электр станциялары тізбесіне енгізілген тұтынушы үшін Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын бекітуді көздейтін нормативтік құқықтық актінің жобасын уәкілетті орган жаңа электр қуаттарын пайдалануға енгізілген күнге дейін күнтізбелік 65 (алпыс бес) күнінен кешіктірмей әзірлейді және әзірлеу кезінде пайдаланылған деректерді қоса бере отырып, табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органға келісу үшін жібереді.
14. Заңның 20-бабының 3-тармағына сәйкес уәкiлеттi орган табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келiсу бойынша 15 мамырдан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің алдағы жылға арналған шекті бағаларын бекiтедi.
15. Заңның 20-бабының 3-1, 3-2 және 3-3-тармақтарына сәйкес уәкiлеттi орган табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органмен келiсу бойынша мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыру мақсатында тауарлық газды өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін сатып алатын өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор үшін оны пайдалануға енгізілген күнге дейін 30 (отыз) жұмыс күнінен кешiктiрмей, сондай-ақ электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушы үшін тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткiзудiң шектi бағаларын кейіннен 1 шілдеден бастап бесжылдық кезеңге бекіте отырып, жаңа электр қуаттары пайдалануға берілген күнге дейін 30 (отыз) жұмыс күнінен кешiктiрмей бекітеді және қажет болған кезде жыл сайын 1 шілдеде түзетіп отырады.
Уәкілетті орган табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша кейіннен өткізуге арналған тауарлық газды алдағы жылы ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын жыл сайын 15 мамырдан кешіктірілмейтін мерзімде:
ірі коммерциялық тұтынушыларға;
цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғаларға бекітеді.
16. Тауарлық газды бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын тұлғалар үшін белгіленетін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағаларын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14778 болып тіркелген) бекітілген Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларына сәйкес табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган тұтынушылардың топтары бойынша айқындауы мүмкін.

Глава 3. Порядок установления предельных цен оптовой и розничной реализации сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки вне товарных бирж
17. Предельная цена оптовой реализации сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки вне товарных бирж (далее – предельная оптовая цена), устанавливается каждые 6 (шесть) календарных месяцев (далее – период) и действует на всей территории Республики Казахстан для осуществляющих оптовую реализацию в рамках плана поставки вне товарных бирж:
1) производителей сжиженного нефтяного газа;
2) собственников сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья;
18. Предельные цены розничной реализации сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки вне товарных бирж (далее – предельные розничные цены) устанавливаются и действуют на всей территории Республики Казахстан для автогазозаправочных станций и промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции.
19. Предельные цены оптовой и розничной реализации сжиженного нефтяного газа, равные или превышающие 70 % от средней цены на бензин марки АИ-92 в Республике Казахстан за 1 (один) календарный месяц, предшествующий планируемому периоду, не устанавливаются.
20. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы в срок не позднее 30 (тридцать) календарных дней до планируемого периода представляют уполномоченному органу сведения о среднем размере расходов по сливу, наливу и хранению на газонаполнительных станциях и розничной реализации на автогазозаправочных станциях 1 (один) литра сжиженного нефтяного газа в соответствующих административно-территориальных единицах.
21. Проект нормативного правового акта, предусматривающий утверждение предельных цен оптовой и розничной реализации сжиженного нефтяного газа, разрабатывается уполномоченным органом на предстоящий период в соответствии с механизмом установления предельных цен сжиженного нефтяного газа, приведенным в приложении к настоящим Правилам, и с учетом сведений, предусмотренных пунктом 20 настоящих Правил.
22. Уровень предельной оптовой цены на планируемый период не может предусматривать увеличение уровня предельной оптовой цены по сравнению с текущим уровнем более чем на двенадцать процентов.
23. Проект нормативного правового акта, предусматривающий утверждение предельных цен сжиженного нефтяного газа, разрабатывается уполномоченным органом не позднее 20 (двадцать) календарных дней до начала соответствующего периода и направляется с приложением данных, использованных при разработке, на согласование в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий.

3-тарау. Өнім беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газын көтерме және бөлшек саудада өткізудің шекті бағаларын белгілеу тәртібі
17. Өнім беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газын көтерме сауда өткізудің шекті бағасы (бұдан әрі – шекті көтерме сауда бағасы) әрбір күнтізбелік 6 (алты) ай сайын (бұдан әрі – кезең) белгіленеді және өнім беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын:
1) сұйытылған мұнай газын өндірушілер;
2) өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелері үшін Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.
18. Тауар биржаларынан тыс өнім беру жоспары шеңберінде өткізілетін сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізудің шекті бағалары (бұдан әрі – шекті бөлшек сауда бағалары) белгіленеді және автогаз құю станциялары және сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар үшін Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.
19. Сұйытылған мұнай газын көтерме және бөлшек саудада өткізудің жоспарланған кезеңнің алдындағы күнтізбелік 1 (бір) айдың ішінде Қазақстан Республикасындағы АИ-92 маркалы бензиннің орташа бағасына тең немесе одан 70%-дан асатын шекті бағалары белгіленбейді.
20. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары жоспарланған кезеңге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органға тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде газ толтыру станцияларында қотару, құю және сақтау және автогаз құю станцияларында 1 (бір) литр сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу жөніндегі шығыстардың орташа мөлшері туралы мәліметтерді ұсынады.
21. Сұйытылған мұнай газын көтерме және бөлшек саудада өткізудің шекті бағаларын бекітуді көздейтін нормативтік құқықтық актінің жобасын уәкілетті орган осы Қағидалардың қосымшасында келтірілген сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын белгілеу тетігіне сәйкес және осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген мәліметтерді ескере отырып, алдағы кезеңге әзірлейді.
22. Жоспарланған кезеңге арналған шекті көтерме сауда бағасының деңгейі ағымдағы деңгеймен салыстырғанда шекті көтерме сауда бағасының деңгейінің он екі пайыздан астам ұлғаюын көздей алмайды.
23. Сұйытылған мұнай газының шекті сауда бағаларын бекітуді көздейтін нормативтік құқықтық актінің жобасын уәкілетті орган тиісті кезең басталғанға дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірмей әзірлейді және әзірлеу кезінде пайдаланылған деректерді қоса бере отырып, табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға келісуге жібереді.

24. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий, запрашивает в уполномоченном органе информацию по себестоимости поставок газа в регионы для согласования проекта нормативного правового акта, предусматривающего утверждение предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, в том числе для промышленных потребителей-инвесторов, для потребителей, включенных в перечень электростанций, для крупных коммерческих потребителей, для лиц, осуществляющих цифровой майнинг, или лиц по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга или предельной цены сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж, которая предоставляется в срок не позднее 5 (пять) календарных дней с даты получения такого запроса.
25. В случае не соблюдения сроков, указанных в пунктах 11, 12, 13, 23 и 24 настоящих Правил, уполномоченный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий, отказывает в согласовании проекта нормативного правового акта, предусматривающего утверждение предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, в том числе для промышленных потребителей-инвесторов, для потребителей, включенных в перечень электростанций, для крупных коммерческих потребителей, для лиц, осуществляющих цифровой майнинг, или лиц по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга или предельных цен сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж.
При этом уполномоченный орган по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, в сроки, указанные в пунктах 14, 15 и 24 настоящих Правил, утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан, в том числе для промышленных потребителей-инвесторов, для потребителей, включенных в перечень электростанций, для крупных коммерческих потребителей, для лиц, осуществляющих цифровой майнинг, или лиц по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга или предельной цены сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж, на уровне текущего периода.
Приложение
к Правилам установления
предельных цен оптовой
реализации товарного газа
на внутреннем рынке,
оптовой и розничной реализации
сжиженного нефтяного газа
в рамках плана поставки
сжиженного нефтяного газа
на внутренний рынок
Республики Казахстан
вне товарных бирж
Механизм установления предельных цен оптовой и розничной реализации сжиженного нефтяного газа

24. Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган Қазақстан Республикасының ішкі нарығында, оның ішінде өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар үшін, электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушылар үшін, ірі коммерциялық тұтынушылар үшін, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғалар немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғалар үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын немесе Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағасын бекітуді көздейтін нормативтік құқықтық актінің жобасын келісу үшін өңірлерге газды жеткізудің өзіндік құны жөніндегі ақпаратты уәкілетті органнан сұратады, бұл ақпарат осындай сұрау салуды алған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынылады.
25. Осы Қағидалардың 11, 12, 13, 23 және 24-тармақтарында көрсетілген мерзімдер сақталмаған жағдайда, табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган Қазақстан Республикасының ішкі нарығында, оның ішінде өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар үшін, электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушылар үшін, ірі коммерциялық тұтынушылар үшін, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғалар немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғалар үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын немесе Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын белгілеуді көздейтін нормативтік құқықтық актінің жобасын келісуден бас тартады.
Бұл ретте уәкілетті орган табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша осы Қағидалардың 14, 15 және 24-тармақтарында көрсетілген мерзімдерде Қазақстан Республикасының ішкі нарығында, оның ішінде өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлар үшін, электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушылар үшін, ірі коммерциялық тұтынушылар үшін, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғалар немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіру жөніндегі тұлғалар үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын немесе Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын ағымдағы кезең деңгейінде бекітеді.
Тауарлық газды ішкі нарықта
көтерме саудада өткізудің,
сұйытылған мұнай газын
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспары
шеңберінде тауар биржаларынан
тыс көтерме және бөлшек
саудада өткізудің шекті
бағаларын белгілеу
қағидаларына
қосымша
Сұйытылған мұнай газын көтерме және бөлшек саудада өткізудің шекті бағаларын белгілеу тетігі

1. Установление предельной оптовой цены сжиженного нефтяного газа для производителя осуществляется по следующей формуле:
PWLPG = СWLPGWLPG,
где:
PWLPG – предельная оптовая цена сжиженного нефтяного газа на планируемый период, тенге за тонну;
СWLPG – среднеарифметическая величина производственной себестоимости сжиженного нефтяного газа, тенге за тонну;
КWLPG – поправочный коэффициент, определяемый уполномоченным органом в зависимости от размера СWLPG и текущего размера PWLPG с учетом положений пункта 22 настоящих Правил, но не выше 1,15.
2. Установление предельной розничной цены сжиженного нефтяного газа для автогазозаправочных станций осуществляется по следующей формуле:
PRLPG = ((PWLPG + CLOG)/1667+ CKEEP)*KRLPG,
где:
PRLPG – предельная цена розничной реализации 1 (один) литра сжиженного нефтяного газа;
PWLPG – предельная оптовая цена сжиженного нефтяного газа на планируемый период, тенге за тонну;
CLOG – средневзвешенные расходы по перевозке 1 (одна) тонны сжиженного нефтяного газа;
CKEEP – среднеарифметическая величина расходов по сливу, наливу и хранению на газонаполнительных станциях, розничной реализации 1 (один) литра сжиженного нефтяного газа;
КRLPG – поправочный коэффициент, определяемый уполномоченным органом в зависимости от размера PWLPG и текущего размера PRLPG;
1667 – средневзвешенное значение плотности сжиженного нефтяного газа.
3. Предельная розничная цена для промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, устанавливается на уровне предельной оптовой цены сжиженного нефтяного газа.

1. Өндіруші үшін сұйытылған мұнай газының шекті көтерме сауда бағасын белгілеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
PWLPG = СWLPG*К WLPG,
мұнда:
PWLPG – жоспарланған кезеңге сұйытылған мұнай газының шекті көтерме сауда бағасы, тоннасына теңге;
СWLPG – сұйытылған мұнай газының өндірістік өзіндік құнының орташа арифметикалық шамасы, тоннасына теңге;
КWLPG – осы Қағидалардың 22-тармағының ережелерін ескере отырып, СWLPG мөлшеріне мен PWLPG ағымдағы мөлшеріне қарай уәкілетті орган белгілейтін, бірақ 1,15-тен аспайтын түзету коэффициенті.
2. Автогаз құю станциялары үшін сұйытылған мұнай газының шекті бөлшек сауда бағасын белгілеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
PRLPG = ((PWLPG + CLOG)/1667+ CKEEP)*KRLPG,
мұнда:
PRLPG – 1 (бір) литр сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізудің шекті бағасы;
PWLPG – жоспарланған кезеңге сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағасы;
CLOG – 1 (бір) тонна сұйытылған мұнай газын тасымалдау бойынша орташа өлшемді шығыстар;
CKEEP – газ толтыру станцияларында қотару, құю және сақтау, 1 (бір) литр сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу бойынша шығыстардың орташа арифметикалық шамасы;
КRLPG – PWLPG мөлшеріне және PRLPG ағымдағы мөлшеріне байланысты уәкілетті орган белгілейтін түзету коэффициенті;
1667 – сұйытылған мұнай газының тығыздығының орташа өлшемді мәні.
3. Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар үшін шекті бөлшек сауда бағасы сұйытылған мұнай газының шекті көтерме сауда бағасы деңгейінде белгіленеді.