Об утверждении порядка и условий классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения области Ұлытау
Постановление акимата области Ұлытау от 24 августа 2023 года № 47/01. Зарегистрировано в Департаменте юстиции области Ұлытау 31 августа 2023 года № 44-20
В соответствии с подпунктом 1-13) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 6-2) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" акимат области Ұлытау ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить порядок и условия классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения области Ұлытау согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Б. Әбдіғалиұлы
Приложение к постановлению
Акимата области Ұлытау
от 24 августа 2023 года
№ 47/01
Порядок и условия классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения области Ұлытау
1. Общие положения
1. Порядок и условия классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения области Ұлытау разработаны в соответствии с подпунктом 6-2) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах".
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) автомобильная дорога - комплекс инженерных сооружений, предназначенных для движения автомобилей, обеспечивающий непрерывное, безопасное движение автомобилей и других транспортных средств с установленными скоростями, нагрузками, габаритами, а также участки земель, предоставленные для размещения этого комплекса (земли транспорта), и воздушное пространство над ними в пределах установленного габарита.
2. Порядок и условия классификации
3. Автомобильные дороги общего пользования области Ұлытау по своему значению подразделяются на автомобильные дороги областного и районного значения:
1) к автомобильным дорогам областного значения относятся автомобильные дороги, соединяющие административные центры республики с областными, районными центрами и объектами туристской деятельности, находящимися вне населенных пунктов, а также районные центры с дорогами республиканского значения;
2) к автомобильным дорогам районного значения относятся автомобильные дороги, соединяющие районные центры с сельскими населенными пунктами и объектами туристской деятельности, находящимися вне населенных пунктов.

Ұлытау облысының облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттарын бекіту туралы
Ұлытау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 24 тамыздағы № 47/01 қаулысы. Ұлытау облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 31 тамызда № 44-20 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабы 1-тармағының 1-13) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Автомобиль жолдары туралы" Заңының 13-бабы 1-1-тармағының 6-2) тармақшасына сәйкес Ұлытау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұлытау облысының облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттары осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім Б. Әбдіғалиұлы
Ұлытау облысы әкімдігінің
2023 жылғы 24 тамыздағы
№ 47/01
қаулысына қосымша
Ұлытау облысының облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттары
1. Жалпы ережелер
1. Ұлытау облысының облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасының "Автомобиль жолдары туралы" Заңының 13-бабының 1-1-тармағының 6-2) тармақшасына сәйкес әзiрленген.
2. Осы қағидаларда келесідей ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобиль жолы – автомобильдердiң және басқа да көлiк құралдарының белгiленген жылдамдықпен, жүктемелермен, габаритпен үздiксiз, қауiпсiз жүрiсiн қамтамасыз ететiн, автомобильдер жүрiсiне арналған инженерлiк құрылыстар кешенi, сондай-ақ осы кешендi орналастыру үшiн берiлген жер учаскелерi (көлiк жерлерi) және олардың үстiндегi белгiленген габарит шегiндегi әуе кеңiстiгi.
2. Жiктеу тәртiбi және шарттары
3. Ұлытау облысының жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары өздерінің маңызы бойынша облыстық және аудандық маңызы бар жолдар болып бөлінеді:
1) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарына республиканың әкімшілік орталықтарын облыс, аудан орталықтарымен және елді мекендерден тыс жердегі туристік қызмет объектілерімен, сондай-ақ аудан орталықтарын республикалық маңызы бар жолдармен жалғастырып жатқан автомобиль жолдары жатады;
2) аудандық маңызы бар автомобиль жолдарына аудан орталықтарын ауылдық елдi мекендермен және елді мекендерден тыс жердегі туристік қызмет объектілерімен жалғастырып жатқан автомобиль жолдары жатады.

4. Перечни автомобильных дорог областного значения утверждаются акиматом области Ұлытау по согласованию с уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам.
5. Перечни автомобильных дорог районного значения утверждаются местными исполнительными органами районов (городов областного значения) по согласованию с исполнительными органами акимата области Ұлытау.
6. В зависимости от геометрических параметров, а также интенсивности дорожного движения автомобильные дороги классифицируются в соответствии с техническими регламентами в сфере автомобильных дорог.
7. Автомобильные дороги общего пользования, хозяйственные автомобильные дороги, улицы населенных пунктов подлежат государственному учету в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам. Данные учета используются для формирования карт и атласов автомобильных дорог Республики Казахстан, публикуемых по согласованию с уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам.

4. Облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының тізбелерін автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісе отырып, Ұлытау облысы әкімдігінің атқарушы органдары бекітеді.
5. Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының тiзбелерiн аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары Ұлытау облысы әкімдігінің атқарушы органдарымен келісім бойынша бекiтедi.
6. Автомобиль жолдары геометриялық параметрлерiне, сондай-ақ жол жүрiсiнiң жиiлiгiне қарай автомобиль жолдары саласындағы техникалық регламенттерге сәйкес жiктеледi.
7. Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары, шаруашылық автомобиль жолдары, елді мекендердің көшелері автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік есепке алынуға жатады. Есепке алу деректері автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша жарияланатын Қазақстан Республикасы автомобиль жолдарының карталары мен атластарын жасау үшін пайдаланылады.