Об утверждении Правил эксплуатации систем наружного освещения в городе Алматы
Решение внеочередной XXXII сессии маслихата города Алматы VII созыва от 17 января 2023 года № 214. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 23 января 2023 года № 1711
В соответствии c подпунктом 17) статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", маслихат города Алматы РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила эксплуатации систем наружного освещения в городе Алматы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Председатель маслихата города Алматы С. Канкуров
Приложение
к решению маслихата
города Алматы
от 17 января 2023 года № 214
Правила эксплуатации систем наружного освещения в городе Алматы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 17) статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" и содержат основные технические, технологические и организационные требования по эксплуатации и ведению контроля за техническим состоянием установок наружного освещения города Алматы.
Настоящие Правила распространяются на эксплуатацию осветительных приборов наружного освещения улиц, дорог, проездов и площадей, тоннелей, территорий микрорайонов, парков, бульваров, скверов, садов, объектов социального, культурного и бытового назначения, пешеходных (подземных и надземных) переходов, территорий стадионов и других объектов и связанные с перечисленными осветительными приборами электрические сети и пункты питания.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) текущий ремонт – это плановый ремонт, осуществляемый на месте установки электрооборудования эксплуатационным персоналом или ремонтной бригадой в процессе эксплуатации с целью гарантированного обеспечения нормальной работы электрооборудования и сетей до очередного ремонта и предусматривающий осмотр, очистку, уплотнение, устранение отдельных неисправностей, замену или восстановление изношенных деталей, узлов и регулировку механизмов, проведение профилактических мероприятий;
2) реконструкция оборудования – реконструкция объектов электрохозяйства предприятия (организации) осуществляется в целях внесения конструктивных изменений в электрооборудование и аппараты, а также изменения электрических схем электроснабжения предприятия либо его структурных подразделений.
3) модернизация – модернизация электрооборудования проводится для устаревшего электрооборудования, эксплуатационные характеристики и параметры которого не соответствуют техническим требованиям новейших технологических процессов или современным требованиям эксплуатации;

Алматы қаласында сыртқы жарықтандыру жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы
VII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXXII сессиясының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 214 шешiмi. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2023 жылғы 23 қаңтарда № 1711 болып тіркелді
"Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 17) тармақшасына сәйкес, Алматы қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Алматы қаласында сыртқы жарықтандыру жүйелерін пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласы мәслихатының төрағасы С. Канкуров
Алматы қаласы мәслихатының
2023 жылғы 17 қаңтардағы
№ 214 шешіміне
қосымша
Алматы қаласында сыртқы жарықтандыру жүйелерін пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленді және Алматы қаласының сыртқы жарықтандыру қондырғыларын пайдалану мен олардың техникалық жай-күйіне бақылауды жүргізу жөніндегі негізгі техникалық, технологиялық және ұйымдастырушылық талаптарды қамтиды.
Осы Қағидалар көшелерді, жолдарды, өткелдер мен алаңдарды, тоннельдерді, шағын аудандардың аумақтарын, саябақтарды, бульварларды, скверлерді, бақтарды, әлеуметтік, мәдени және тұрмыстық мақсаттағы объектілерді, жаяу жүргіншілер (жер асты және жер үсті) өткелдерін, стадиондар мен басқа да объектілердің аумақтарын және аталған жарықтандыру аспаптарымен байланысты электр желілері мен қоректену пункттерін сыртқы жарықтандырудың жарықтандыру аспаптарын пайдалануға қолданылады.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдағы жөндеу – бұл кезекті жөндеуге дейін электр жабдығы мен желінің қалыпты жұмысының кепілдігін қамтамасыз ету мақсатында пайдалану процесінде пайдаланушы персонал немесе жөндеу бригадасы электр жабдығын орнату орнында жүзеге асыратын және тексеру, тазарту, тығыздау, жекелеген жарамсыздықтарды жою, тозған бөлшектерді, түйіндерді ауыстыру немесе қалпына келтіру және механизмдерді реттеу, профилактикалық іс-шараларды өткізу көзделетін жоспарлы жөндеу;
2) жабдықты жаңарту – кәсіпорынның (ұйымның) электр шаруашылығы нысандарын жаңарту электр жабдығы мен аппараттарға конструкциялық өзгерістер енгізу, сондай-ақ кәсіпорын немесе оның құрылымдық бөлімшесін электрмен жабдықтаудың электрлік схемаларын өзгерту мақсатында жүргізіледі;
3) жаңғырту – электр жабдығын жаңғырту жаңа технологиялық үрдістердің техникалық талаптарына немесе пайдаланудың қазіргі талаптарына пайдалану сипаттамалары мен параметрлері сәйкес келмейтін ескірген электр жабдығы үшін жүргізіледі;

4) исправное состояние – состояние оборудования, зданий и (или) сооружений, при котором они соответствуют всем требованиям нормативно-технической и (или) конструкторской (проектной) документации;
5) светодиод – источник света, основанный на испускании некогерентного излучения в видимом диапазоне длин волн при пропускании электрического тока через полупроводниковый диод;
6) заземление – преднамеренное электрическое соединение какой-либо точки сети, электроустановки или оборудования с заземляющим устройством;
7) заземляющее устройство – совокупность заземлителя и заземляющих проводников;
8) средняя яркость дорожного покрытия - средняя по площади проезжей части яркость сухого дорожного покрытия в направлении глаза наблюдателя, находящегося в стандартных условиях наблюдения на оси полосы движения транспорта, кандела/квадрат метр;
9) работоспособное состояние - состояние объекта, при котором значения всех параметров, характеризующих способность выполнять заданные функции, соответствуют требованиям нормативно-технической и (или) конструкторской (проектной) документации;
10) повреждение – термин, условно применяемый для описания последствий событий, повлекших за собой переход судна или технического средства из работоспособного технического состояния в неработоспособное или ограниченно работоспособное;
11) кабельная линия электропередачи – линия для передачи электроэнергии или отдельных ее импульсов, состоящая из одного или нескольких параллельных кабелей с соединительными, стопорными и концевыми муфтами (заделками) и крепежными деталями;
12) растяжка – для предотвращения раскачивания осветительных электропроводок на стальном канате устанавливаются растяжки;
13) воздушная линия электропередачи напряжением до 1 киловольт – устройство для передачи и распределения электроэнергии по изолированным или неизолированным проводам, расположенным на открытом воздухе и прикрепленным линейной арматурой к опорам, изоляторам или кронштейнам, к стенам зданий и к инженерным сооружениям;
14) средняя освещенность улиц, дорог и площадей - освещенность, средневзвешенная по площади дорожного покрытия.
15) капитальный ремонт – плановый ремонт, осуществляемый с целью восстановления исправности и ресурса энергетического оборудования или сети путем замены или восстановления любых частей оборудования, включая базовые, проверки и регулировки отремонтированных частей и оборудования в целом, замены или восстановления изношенных конструкций и участков сети или замены их на более прочные и экономичные;

4) жарамды күйі – жабдықтың, ғимараттардың және (немесе) құрылыстардың нормативтік-техникалық және (немесе) конструкторлық (жобалау) құжаттамасының барлық талаптарына сәйкес келетін күйі;
5) жарық диоды – жартылай өткізгіш диод арқылы электр тогын өткізу кезінде толқын ұзындығының көрінетін диапазонында когерентті емес сәуле шығаруға негізделген жарық көзі;
6) жерге тұйықтау – жерге тұйықтау құрылғысымен қандай да бір желілер нүктесін, электр қондырғысын немесе жабдығын әдейі электрлі қосу;
7) жерге тұйықтау құрылғысы – жерге тұйықтағыш пен жерге тұйықтау өткізгіштерінің жиынтығы;
8) жол жабынының орташа жарықтығы – көлік жолағының осінде стандартты байқау жағдайларында тұрған бақылаушының көзі бағытындағы құрғақ жол жабынының жүру бөлігінің ауданы бойынша орташа жарықтығы, кандел/шаршы метр;
9) жұмысқа қабілетті күй – нысанның көрсетілген барлық функцияларға, нормативтік-техникалық талаптарға сай, жоба құжаттарына сәйкес барлық тапсырмаларды орындауға дайын күйі;
10) зақымдану – өзінің артынан тартумен кеме аралық және техникалық жай-күйінен жұмысқа қабілеттілігінен техникалық құрал жұмысқа қабілетсіз немесе жұмыс қабілетіне шек қойылған соңғы оқиғаны сипаттау үшін шартты түрде қолданылатын термин;
11) кабельдік желі – май толтырылған желілер үшін, тіреу бөлшектері мен шеткі, бітеуіш және шеткі муфталары (бітемелері) бар бір немесе бірнеше қосарлас кабельдерден тұратын, одан басқа май қысымының сигнал беру жүйесі және қоректендіру аппараттарымен оның бөлек импульстарын немесе электр энергиясын беру желісі;
12) кедергі – болат арқанындағы жарықтандыру электр сымдарының тербелуін болдырмау үшін болат арқанға кергілер орнатылады;
13) кернеуі 1 киловольтқа дейінгі электр беру әуе желісі – ашық ауада орналасқан және тіректерге, оқшаулағыштарға немесе кронштейндерге, ғимараттардың қабырғаларына және инженерлік құрылыстарға бекітілген, желілік арматурамен оқшауланған немесе оқшауланбаған сымдар бойынша электр энергиясын беруге және таратуға арналған құрылғы;
14) көшелердің, жолдар мен алаңдардың орташа жарықтандырылуы – жол жамылғысының ауданы бойынша орташа өлшенген жарықтандыру;
15) күрделі жөндеу – жабдықтың кез келген, оған қоса негізгі бөлшектерін ауыстыру немесе қалпына келтіру, жөнделген бөлшектерді және тұтас жабдықты тексеру және реттеу, тозған қонструкциялары мен желі учаскелерін ауыстыру немесе қалпына келтіру, немесе оларды одан беріктеу және үнемділеріне ауыстыру жолымен энергетикалық жабдықтың немесе желінің жарамдылығын және ресурстарын қалпына келтіру мақсатында жүзеге асырылатын жоспарлы жөндеу жұмыстары;

16) средняя горизонтальная освещенность - горизонтальная освещенность, усредненная по площади освещаемого участка;
17) эксплуатация – стадия жизненного цикла изделия, на которой реализуется, поддерживается или восстанавливается его способность выполнять свое назначение;
18) каскадная система управления наружным освещением - система, осуществляющая последовательное включение (отключение) участков групповой сети наружного освещения;
19) наружное архитектурное освещение - обеспечение в вечернее время хорошую видимость и выразительность наиболее важных объектов и повышать комфортность световой среды города. Установки архитектурного освещения не должны производить слепящего действия на водителей транспорта и пешеходов;
20) распределительная сеть - сеть от вводного устройства, вводно-распределительного устройства, главного распределительного щита до распределительных пунктов, щитков и пунктов питания наружного освещения;
21) техническое обслуживание – комплекс мероприятий или мероприятие по поддержанию работоспособного состояния и (или) исправного состояния оборудования, зданий и сооружений при использовании по назначению, хранении и (или) транспортировке без вывода их в ремонт;
22) утилитарное наружное освещение – стационарное освещение, предназначенное для обеспечения безопасного и комфортного движения транспортных средств и пешеходов;
23) периодичность и объем технического обслуживания, а также состав работ по техническому обслуживанию оборудования, зданий и сооружений электростанций, тепловых и электрических сетей устанавливаются энергопроизводящими и энергопередающими организациями самостоятельно с учетом инструкций производителя по эксплуатации и фактических условий эксплуатации.
Глава 2. Режим функционирования установок наружного освещения
3. Включение наружного освещения (далее - НО) улиц, площадей, микрорайонов и других освещаемых территорий производиться при снижении уровня естественной освещенности, отключение производится при повышении уровня естественной освещенности.
4. При децентрализованном управлении наружным освещением включение и отключение осветительных приборов должно производиться по графику.
5. Осветительные приборы перекрытой части подземных пешеходных переходов, лестничных сходов, должны работать круглосуточно.
Глава 3. Требования к регламентному подключению и совместным подвесам
на линии эксплуатирующей организации
6. Объекты, не находящийся на балансе эксплуатирующей организации, при этом временно подключенные к сетям, обслуживаются непосредственно компаниями, на балансе которых они состоят, включая затраты финансирования для поддержания рабочего состояния и эксплуатации.

16) орташа көлденең жарықтылық – жарықтандырылатын учаскенің ауданы бойынша орташаланған көлденең жарықтылық;
17) пайдалану – бұйымының өз мақсатына қол жеткізілуі іске асырылатын, қолдау табатын немесе қалпына келтіретін тіршілік циклінің кезеңі;
18) сыртқы жарықтандыруды басқарудың каскадты жүйесі – сыртқы жарықтандырудың топтық желісі учаскесінің тізбекті қосылуын (ажыратылуын) жүзеге асыратын жүйе;
19) сыртқы сәулеттік жарықтандыру – кешкі уақытта аса маңызды объектілердің жақсы және айқын көрінуін қамтамасыз ету және қаланың жарық ортасының жайлылығын арттыру. Сәулеттік жарықтандыру қондырғылары көлік жүргізушілері мен жаяу жүргіншілердің көзімен шағылыспауы тиіс.
20) тарату желісі – енгізу құрылғысынан, енгізу-тарату құрылғысынан, басты тарату қалқанынан тарату пункттеріне, қалқандары мен сыртқы жарықтандыру қоректендіру пункттеріне дейінгі желі;
21) техникалық қызмет көрсету – мақсаты бойынша пайдалану, сақтау және (немесе) оларды жөндеуге шығармай тасымалдау кезінде жабдықтың, ғимараттар мен құрылыстардың жұмысқа жарамдылық жай-күйін және (немесе) жарамды жай-күйін қолдау жөніндегі іс-шаралар кешені немесе іс-шара;
22) утилитарлық сыртқы жарықтандыру – көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің қауіпсіз және жайлы жүрісін қамтамасыз етуге арналған стационарлық жарықтандыру;
23) электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарына, ғимараттары мен құрылыстарына қызмет көрсетудің кезеңділігі мен көлемін, сондай-ақ техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстар құрамын энергия өндіруші және энергия беруші ұйымдар өндірушінің пайдалану бойынша нұсқаулықтарын және пайдаланудың нақты шарттарын ескере отырып, дербес белгілейді.
2-тарау. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының жұмыс істеу режимі
3. Көшелерде, алаңдарда, шағын аудандарда және басқа да жарықтандырылатын аумақтарда сыртқы жарықтандыру (бұдан әрі – СЖ) табиғи жарықтық деңгейі төмендеген кезде қосылады, ал табиғи жарықтық деңгейі жоғарылаған кезде ажыратылады.
4. Сыртқы жарықтандыруды орталықтандырылмаған басқару кезінде жарықтандыру аспаптарын қосу және ажырату кесте бойынша жүргізіледі.
5. Жер асты жаяу жүргіншілер өткелдерінің, баспалдақ жиектерінің жабық бөлігін жарықтандыру аспаптары тәулік бойы жұмыс істеуі тиіс.
3-тарау. Пайдаланушы ұйым желісінде регламенттік қосылуға және бірлесіп
ілуге қойылатын талаптар
6. Пайдаланушы ұйымның теңгерімінде жоқ және сонымен бірге Кәсіпорын желілеріне уақытша қосылған объектілерге жұмыс жағдайын және пайдаланылуын қолдау үшін қаржыландыру шығындарын қоса алғанда, олар теңгерімінде тұрған компаниялар тікелей қызмет көрсетеді.

7. К сетям городского освещения допускается подключение осветительного оборудования архитектурной подсветки жилых комплексов, бизнес-центров, парков, скверов и аллей при условии установки шкафа управления наружным освещением (далее-ШУНО) заказчиком, интегрированного в автоматизированную систему управления наружным освещением (далее - АСУНО) эксплуатирующей организации и заключении договора на компенсацию оплаты за электроэнергию.
8. Организация или физическое лицо, подвесившая свои провода на опорах эксплуатирующей организации - является владельцем проводов на возмездной основе.
9. Ремонт опор воздушных линий на совместной подвеске проводов производится силами, средствами и материалами владельца линии.
10. О результатах обследования и выявленных нарушениях составляться акт и указывается владелец линии за устранение дефектов и сроки выполнения необходимых работ. Копии акта высылаются вышестоящим уполномоченным органам.
11. Не допускается стороннее подключение к сетям эксплуатирующей организации без ведома и разрешительной документации.
12. Потребляемая электроэнергия временных световых указателей подлежит оплате эксплуатирующей организации по установленному тарифу уполномоченным органом.
Глава 4. Требования к регламентному состоянию установок наружного освещения
13. Требуется соответствие всех элементов оборудования и коммутационных систем установок наружного освещения по типам, модификациям, параметрам проектной, исполнительной документации, документации заводов-изготовителей, правила устройства электроустановок и находиться в исправном и работоспособном состоянии.
14. Передача устройств наружного освещения (далее - УНО) на баланс эксплуатирующей организации осуществляется через уполномоченные органы при полном соответствии проекту, исправном состояний УНО.
Параграф 1. Требования к регламентному состоянию комплектации пункта
питания шкафа управления наружным освещением
15. На первом уровне системы ШУНО располагается контроллер передающий информацию в серверную комнату с основным технологическим оборудованием, автоматизированным рабочим местом (далее - АРМ) диспетчера и видеостена принадлежащий эксплуатирующей организации, отображает оперативную информация о состоянии линий наружного освещения на фоне карты города Алматы.
16. Второй уровень системы ШУНО располагается при опорах уличного освещения или в трансформаторных подстанциях, предназначенных для автоматизации процесса управления установками наружного освещения электрических сетей и контроля их параметров.

7. Тапсырыс берушінің пайдаланушы ұйымның сыртқы жарықтандыруды басқарудың автоматтандырылған жүйесіне (бұдан әрі – СЖБАЖ) интеграцияланған сыртқы жарықтандыруды басқару шкафын (бұдан әрі – СЖБШ) орнатқан және электр энергиясы үшін төлемді өтеуге шарт жасаған жағдайда, қалалық жарықтандыру желілеріне тұрғын үй кешендері, бизнес-орталықтар, саябақтар, скверлер мен аллеялардың сәулет шамдарының жарықтандыру жабдығын қосуға жол беріледі.
8. Өз сымдарын пайдаланушы ұйымның тіректеріне іліп қойған ұйым немесе жеке тұлға ақылы негізде сымдардың иесі болып табылады.
9. Сымдарды бірлесіп ілу кезінде әуе желілерінің тіректерін жөндеу желі иесінің күшімен, құралдарымен және материалдарымен жүргізіледі.
10. Тексеру нәтижелері және анықталған бұзушылықтар туралы акт жасалады және онда ақауларды жоюға қажетті жұмыстарды орындау үшін шарттық міндеттемелерде тұрған желінің иесі мен қажетті жұмысты орындау мерзімі көрсетіледі. Актінің көшірмелері жоғары тұрған уәкілетті органдарға жіберіледі.
11. Пайдаланушы ұйымның желілеріне бөгде желілерді рұқсатсыз және білдірмей қосуға жол берілмейді.
12. Уақытша жарық көрсеткіштерінің тұтынылатын электр энергиясы уәкілетті орган белгілеген тариф бойынша пайдаланушы ұйымға төленуі тиіс.
4-тарау. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының регламенттік жағдайына
қойылатын талаптар
13. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының жабдықтары мен коммутациялық жүйелерінің барлық элементтерінің типтері, модификациялары мен параметрлері бойынша дайындаушы зауыттардың жобалық, атқарушылық құжаттамасына және құжаттамаларға, электр қондырғыларын орнату қағидаларына сәйкес келуі және ақаусыз және жұмысқа жарамды күйде болуы тиіс.
14. Сыртқы жарықтандыру құрылғысын (бұдан әрі – СЖҚ) пайдаланушы ұйымның теңгеріміне беру жобаға толық сәйкес, СЖҚ жарамды күйде болған кезде уәкілетті органдар арқылы жүзеге асырылады.
1-параграф. Сыртқы жарықтандыруды басқару шкафының қуат көзі пунктін
жинақтаудың регламенттік жай күйіне қойылатын талаптар
15. СЖБШ жүйесінің бірінші деңгейінде диспетчердің негізгі технологиялық жабдығы, автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) бар серверлік бөлмеге ақпаратты беретін контроллер және Пайдаланушы ұйымға тиесілі бейне қабырға орналасады, Алматы қаласының картасы аясында сыртқы жарықтандыру желілерінің жай-күйі туралы жедел ақпаратты көрсетеді.
16. СЖБШ жүйесінің екінші деңгейі электр желілерінің сыртқы жарықтандыру қондырғыларын басқару және олардың параметрлерін бақылау процесін автоматтандыруға арналған көше жарықтандыру тіректерінде немесе трансформаторлық қосалқы станцияларда орналасады.

17. Обмен информацией между первым и вторым уровнями осуществляется посредством передачи данных через сети беспроводной приема передачи данных.
18. Пункты питания ШУНО нужен быть совместим с интегрированной системой, состоящей из подсистем автоматизированного контроля и управления электроснабжением.
19. Автоматическое освещение от ШУНО должно включать параметрирование контроллера на режимы управления:
1) вечернее/утреннее;
2) ночное;
3) выключено.
20. Требуется совместимость контроллера коммуникационных процессоров с АСУНО эксплуатирующей организации с подключением беспроводной передачи данных.
21. Управления линиями освещения контроллером ШУНО осуществляется:
1) дистанционно, с диспетчерского поста;
2) автоматический, по графику, заложенному в энергонезависимой памяти контроллера ШУНО;
3) ручном режиме с местной панели управления при проведении профилактических и ремонтных работ.
22. Контроль параметров линий освещения каждого ШУНО должен поддерживать:
1) измерение токов и напряжений по каждой фазе (А, В, С);
2) перегрузка по току;
3) короткое замыкание;
4) брыв линии;
5) неисправность оборудования.
23. На контроллере ШУНО необходимо выдача световой сигнализаций в случаях возникновения аварийных ситуаций.
ШУНО должно обеспечивать учет потребленной электрической энергии в осветительной сети.
ШУНО необходимо быть обеспечено устройствами охраны оборудования.
В ШУНО не допускаются автоматические выключатели мощностью менее 6кА.
В верхней части ШУНО рядом с контроллером должен быть установлен обогреватель.
24. Ландшафтное, архитектурное освещение подключается в сеть городского освещения с установкой электрического прибора учета и контроллера для интеграции в систему управления АСУНО эксплуатирующей организации.
Параграф 2. Требование к регламентному состоянию автоматизированной
системы управления наружным освещением
25. Управление наружным освещением города осуществляется одним центральным диспетчерским пунктом. Основной задачей диспетчерского пункта является оперативное управление линиями наружного освещения с помощью технической программы АСУНО.
26. Комплексы задач АСУНО должны выбираться, исходя из производственной и экономической целесообразности, с учетом рационального использования имеющихся типовых решений пакетов прикладных программ и возможностей технических средств.
27. Оборудование ШУНО сторонних подключений должно обеспечивать полный дистанционный контроль и мониторинг диспетчеру эксплуатирующей организации, и с обратной связью о состоянии ШУНО и показаниях приборов учҰта.
28. Эксплуатирующей организации надлежит содержать в штате сертифицированных сотрудников прошедших обучение по эксплуатации программного обеспечения АСУНО (не менее 2-х специалистов). Доступ сторонних лиц к эксплуатации АСУНО категорически запрещен. Эксплуатирующей организации необходимо иметь резервный сервер.

17. Бірінші және екінші деңгейлер арасында ақпарат алмасу деректерді сымсыз қабылдау-беру желілерінің көмегімен деректерді беру арқылы жүзеге асырылады.
18. СЖБШ қуат көзі пункттері электрмен жабдықтауды автоматтандырылған бақылау мен басқарудың кіші жүйелерінен тұратын интеграцияланған жүйемен үйлесуі тиіс.
19. СЖБШ автоматты жарықтандыру контроллерді басқару режимдеріне қоюды қамтуы керек:
1) кешкі/таңғы;
2) түнгі;
3) сөндірулі.
20. Деректерді сымсыз беруге қосу арқылы коммуникациялық процессор контроллері пайдаланушы ұйымның СЖБШ-мен сәйкес келуі керек;
21. СЖБШ контроллерінің жарықтандыру желілерін басқару режимдері:
1) қашықтықтан, диспетчерлік посттан;
2) автоматты, СЖБШ контроллерінің тұрақты жадына салынған кесте бойынша;
3) профилактикалық және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде жергілікті басқару панелінен қолмен.
22. Әрбір СЖБШ-ның жарықтандыру желілерінің параметрлерін бақылау:
1) әр фаза бойынша токтар мен кернеулерді өлшеу (А, В, С);
2) токтың шамадан тыс жүктелуі;
3) қысқа тұйықталу;
4) желінің үзілуі;
5) жабдықтың жарамсыз күйі.
23. СЖБШ контроллерінде апаттық жағдайлар туындаған жағдайда жарық дабылын беру қажет.
СЖБШ жарықтандыру желісінде тұтынылған электр энергиясының есебін қамтамасыз етуі тиіс.
СЖБШ жабдықты қорғау құрылғыларымен қамтамасыз етілуі тиіс.
СЖБШ-да қуаты 6 кА кем автоматты ажыратқыштарға жол берілмейді.
СЖБШ-ның жоғарғы жағында контроллердің жанында жылытқыш орнатылуы керек.
24. Ландшафттық, сәулеттік жарықтандыру пайдаланушы ұйымның СЖБАЖ басқару жүйесіне интеграциялау үшін электр есептеу құралы мен контроллерді орната отырып, қалалық жарықтандыру желісіне қосу қажет.
2-параграф. Сыртқы жарықтандыруды басқарудың автоматтандырылған
жүйесінің регламенттік жағдайына қойылатын талаптар
25. Қаланың сыртқы жарықтандыруды басқаруды бір орталық диспетчерлік пункт жүзеге асырады. Диспетчерлік пункттің негізгі міндеті СЖБАЖ техникалық бағдарламасының көмегімен сыртқы жарықтандыру желілерін. жедел басқару болып табылады.
26. СЖБАЖ міндеттерінің кешендері қолданбалы бағдарламалар пакеттерінің қолда бар үлгілік шешімдерін және техникалық құралдардың мүмкіндіктерін ұтымды пайдалануды ескере отырып, өндірістік және экономикалық орындылығына қарай таңдалуы тиіс.
27. Бөгде қосылымдардың СЖБШ жабдығы пайдаланушы ұйымның диспетчеріне толық қашықтықтан бақылау мен мониторингті және СЖБШ жай-күйі мен есепке алу аспаптарының көрсеткіштері туралы кері байланысты қамтамасыз етуге тиіс.
28. Пайдаланушы ұйым штатта СЖБАЖ бағдарламалық жасақтамасын пайдалану бойынша оқытудан өткен сертификатталған қызметкерлерді (кемінде 2 адам) ұстауы тиіс. Бөгде адамдардың СЖБАЖ-ны пайдалануына қатаң тыйым салынады. Пайдаланушы ұйымда резервтік сервер болуы керек.

Параграф 3. Требование к регламентному состоянию кабельных линий
электропередачи
29. Кабельная линия электропередачи (питающая, распределительная) не должна иметь повреждений. Места соединений и ответвлений жил проводов и кабелей должны быть доступны для осмотра и ремонта, иметь изоляцию, равноценную изоляции жил целых мест этих проводов и кабелей не должны испытывать механических усилий.
30. Концы проводов и кабелей, присоединяемые к электротехническому оборудованию, счетчикам, автоматам, щиткам и установочным аппаратам, в местах соединения оставлять запас по длине (6 % от общей протяженности), достаточный для повторного присоединения при обрывах.
31. На кабелях и проводах устанавливаются при помощи пластмассовых хомутов маркировочные пластмассовые бирки с нанесенной на них несмываемой краской маркировкой.
Параграф 4. Требования к регламентному состоянию воздушных
линий электропередачи
32. Крепление неизолированных проводов воздушных линий на изоляторах опор одинарное с использованием проволочных вязок или специальных зажимов, провода ответвлений наглухо закрепленные на изоляторах.
33. Провода воздушной распределительной линии располагаются на опоре следующим образом: на стороне проезжей части – нижний провод – нулевой, верхний – фаза А, на стороне тротуара верхний и нижний, соответственно, фазы В и С. Провода управления размещаются ниже проводов распределительной сети наружного освещения.
34. Крепление, соединение самонесущего изолированного провода (далее-СИП) и присоединение к СИП следует производить следующим образом:
1) Крепление провода магистрали воздушной линии (далее-ВЛ) на промежуточных и угловых промежуточных опорах с помощью поддерживающих зажимов;
2) Крепление провода магистрали ВЛ на опорах анкерного типа, и концевое крепление проводов ответвления на опоре ВЛ и на вводе – с помощью натяжных зажимов;
3) Соединение провода ВЛ в пролете – с помощью специальных соединительных зажимов, в петлях опор анкерного типа допускается соединение неизолированного несущего провода с помощью плашечного зажима;
4) Соединение фазных проводов магистрали ВЛ - с помощью соединительных зажимов, имеющих изолирующее покрытие или защитную изолирующую оболочку;
5) Соединение проводов в пролете ответвления к вводу не допускается;
6) В пролетах пересечения ВЛ с инженерными сооружениями соединение проводов ВЛ не допускается;
7) Соединение несущей жилы и несущих проводников жгута СИП, проводов линии связи и линии проводного вещания в пролетах пересечения не допускается;
8) ВЛ проходит под канатной дорогой; прохождение ВЛ над канатной дорогой не допускается;

3-параграф. Электр берудің кабельдік желілерінің регламенттік жай-күйіне
қойылатын талаптар
29. Электр берудің кабельдік желісі (қоректендіру, тарату) зақымдалмауы тиіс. Сымдар мен кабельдер өзектерінің қосылыстары мен тармақтары тексеруге және жөндеуге қол жетімді болуы керек, осы сымдар мен кабельдердің тұтас орындарының өзектерін оқшаулауға тең оқшаулау болуы керек, механикалық күш жұмсамауы керек.
30. Электротехникалық жабдыққа, есептегіштерге, автоматтарға, қалқандар мен орнату аппараттарына, қосылу орындарында қосылатын сымдар мен кабельдердің ұштарында олар үзілген жағдайда қайта қосылу үшін жеткілікті ұзындығы бойынша (жалпы ұзындықтан 6 %) қоры болуы тиіс.
31. Кабельдер мен сымдарда пластикалық қысқыштардың көмегімен оларға өшпейтін бояумен жапсырылған таңбалау пластмасса тегтері орнатылуы тиіс.
4-параграф. Электр берудің әуе желілерінің регламенттік жай-күйіне
қойылатын талаптар
32. Тіректердің изоляторларында оқшауланбаған әуе желілерінің сымдарын бекіту сым тоқымаларын немесе арнайы қысқыштарды пайдалана отырып, жалғыз, тармақтардың сымдарында оқшаулағыштарда бітеу тығыз бекітпе болуы тиіс.
33. Әуе тарату желісінің сымдары тіректе былайша: жүріс бөлігінің жағында – төменгі сым – нөлдік, жоғарғы сым – А фазасы, тротуар жағында тиісінше В және С фазаларының жоғарғы және төменгі фазалары орналасады. Басқару сымдары сыртқы жарықтандырудың тарату желісінің сымдарынан төмен орналасуы тиіс.
34. Өзін-өзі қамтамасыз ететін оқшауланған сымды (бұдан әрі – ӨОС) бекіту, қосу және ӨҚОС-ға қосу келесідей жүргізілуі керек:
1) Әуе желісі (бұдан әрі – ӘЖ) магистралінің сымын аралық және бұрыштық аралық тіректерге тірек қысқыштардың көмегімен бекіту;
2) ӘЖ магистралінің сымдарын анкерлік типтегі тіректерге бекіту, сондай-ақ ӘЖ тірегіндегі және кіреберістегі тармақ сымдарын кергіш қысқыштардың көмегімен бекіту;
3) Аралықтағы ӘЖ сымын арнайы байланыстырушы қысқыштардың көмегімен, анкер түріндегі тіректердің ілмектерінде оқшауланбаған көтергіш сымды дақ қысқышпен қосуға рұқсат етіледі;
4) ӘЖ магистралінің фазалық сымдарын оқшаулағыш жабыны немесе қорғаныш оқшаулағыш қабығы бар жалғағыш қысқыштардың көмегімен жалғанады;
5) Тармақ аралығындағы сымдарды қосуға рұқсат етілмейді;
6) ӘЖ инженерлік құрылыстармен қиылысу аралықтарында ӘЖ сымдарын қосуға жол берілмейді;
7) ӨҚС жгутының көтергіш өзектері мен көтергіш өткізгіштерін, қиылысу аралықтарында байланыс желісі мен сымды хабар тарату желісінің өткізгіштерін қосуға жол берілмейді;
8) ӘЖ аспалы жолдың астынан өтеді; ӘЖ аспалы жолдың үстінен өтуіне жол берілмейді;

9) Соединение заземляющих проводников – с помощью плашечных зажимов;
10) Ответвительные зажимы следует применять в случаях ответвления от фазных жил, за исключением СИП со всеми несущими проводниками жгута, ответвление от несущей жилы.
35. На улицах и во дворах с высокорослыми деревьями, препятствующими прямой безопасной прокладки воздушной линии, необходимо производить монтажные работы кабелем в земле. При отсутствии возможности прокладки под землей необходимо менять маршруты воздушных линий в обход препятствий с учетом безопасного расстояния.
Параграф 5. Требование к регламентному состоянию опорных конструкций
36. Металлические и железобетонные опоры, кронштейны и короны высоко мачтовых опор имеет чистый вид, без видимых разрушений арматуры у основания, иметь сплошное качественное защитное антикоррозийное покрытие с горячим оцинкованием без видимых дефектов и очагов коррозии, сколов, трещин шириной более 1 миллиметр, крышки и хомуты, замки в железобетонных и металлических опорах должны быть в исправном состоянии и надежно закрывать доступ к кабельной заделке, предохранителям или автоматическим выключателям осветительных щитков в цоколях опор. На опорах необходимо наносить легко читаемы номера, нанесенные краской или с использованием табличек трафаретного типа на стороне, обращенной к проезжей части. Цифры имеют единообразный характер по размеру и стилю.
37. Положение стоек опор, кронштейнов, светильников единообразно с тем, чтобы не нарушалась стройность восприятия опор со светильниками в дневное и ночное время. Исключение составляют ветхие железобетонные опоры, подлежащие замене в плановом порядке. Разрушенные ранее промежуточные железобетонные или металлические опоры полностью восстанавливаются процессе аварийно-восстановительных работ.
38. На улицах с троллейбусным движением светильники следует, размещать на опорах контактной сети.
39. Эстетический вид опор в центральной части города необходимо согласовывать с уполномоченным органом.
Параграф 6. Требование к регламентному состоянию осветительных приборов
40. Количественные значения светотехнических показателей установок должны соответствовать допустимому уровню. Проверку уровня освещенности и/или яркости, по мере необходимости. Контрольные замеры освещенности и яркости производятся по необходимости.
41. Процент горения светильников определяется отношением числа горящих светильников к общему числу установленных светильников по маршруту объезда для соответствующих категорий улиц, площадей, микрорайонов, объектов.

9) Жерге қосу өткізгіштерін – оймалы қысқыштардың көмегімен қосу;
10) Тармақтаушы қыстырғыштарды фазалық өзектерден тармақталған жағдайда, жгуттың барлық көтергіш өткізгіштері бар ӨҚС, көтергіш өзектен тармақталуын қоспағанда қолдану керек.
35. Әуе желісін тікелей қауіпсіз төсеуге кедергі келтіретін биік ағаштары бар көшелер мен аулаларда жерге кабельмен монтаждау жұмыстарын жүргізу қажет. Жер астына төсеу мүмкіндігі болмаған жағдайда қауіпсіз қашықтықты ескере отырып, кедергілерді айналып өту үшін әуе желілерінің маршруттарын өзгерту қажет.
5-параграф. Тірек конструкцияларының регламенттік жағдайына
қойылатын талаптар
36. Металл және темірбетон тіректері, жоғары діңгекті тіректердің кронштейндері мен тәждері таза болуы, түбінде көрінетін арматураның бұзылуы болмауы, көрінетін ақаулары мен коррозия ошақтары, чиптері, ені 1 миллиметрден асатын жарықтары жоқ үздіксіз сапалы коррозияға қарсы қорғаныш жабыны күйдіріліп мырышталуы тиіс, темірбетон тіректеріндегі қақпақтар мен қысқыштар (құлыптар) және металл тіректер ақаусыз күйде болуы және тіректердің тұғырларында кабельдік тығыздағыштарға, сақтандырғыштарға немесе жарық қалқандарының автоматты ажыратқыштарына кіретін жерді сенімді жабуы тиіс. Тіректерде бояумен немесе трафарет түріндегі тақтайшаларды пайдаланып, кіреберіс жолға қараған жағында оңай оқылатын сандар жазу қажет. Сандар өлшемі мен стилі бойынша біркелкі сипатта болуы керек.
37. Тірек бағаналары, кронштейндер, шамдар күндізгі және түнгі уақытта тіректерді шамдармен қабылдау үйлесімділігі бұзылмауы үшін біркелкі орналасқан. Жоспарлы түрде ауыстырылатын тозған темірбетон тіректері ерекше көзге тұседі. Бұрын жойылған аралық темірбетон немесе металл тіректерді апаттық-қалпына келтіру жұмыстары процесінде толығымен қалпына келтіріледі.
38. Троллейбус қозғалысы бар көшелерде шамдар, әдетте, байланыс желісінің тіректеріне орналастырылуы керек.
39. Қаланың орталық бөлігіндегі тіректердің эстетикалық түрін уәкілетті органмен келісу қажет.
6-параграф. Жарықтандыру құрылғыларының регламенттік жағдайына
қойылатын талаптар
40. Қондырғылардың жарық техникалық көрсеткіштерінің сандық мәндері рұқсат етілген деңгейге сәйкес келуі тиіс. Қажеттілігіне қарай жарықтандыру және/немесе жарықтық деңгейін тексеру қажет. Жарық пен жарықтылықты бақылау өлшемдері қажетіне қарай жүргізіледі.
41. Шамдардың жану пайызы жанған шамдар санының тиісті санаттағы көшелер, алаңдар, шағын аудандар, нысандар үшін айналып өту маршруты бойынша орнатылған шамдардың жалпы санына қарай айқындалады.

42. В число не горящих светильников не включаются светильники, вышедшие из строя из-за падения опор, разбитые в подземных пешеходных переходах, предшествующих контрольному объезду.
43. Массовое погашение светильников, связанное с отказами в распределительной сети, в оборудовании пунктов питания НО и управления устраняются с момента обнаружения.
44. Светильники должны иметь проектную юстировку и быть жестко закреплены в рабочем положении относительно освещаемого объекта и укомплектованы соответствующими защитными стеклами и рассеивателями. На корпусах светильников и прожекторов иметь вид без разрушений, очагов коррозии и, при необходимости, быть окрашены.
45. Отражатели и рассеиватели должны быть чистыми, качественной окраски, надежно закреплены в рабочем положении, а пускорегулирующие аппараты и зажигающие устройства – исправны. Не горящие и явно снизившие световой поток источники света требует заменены.
46. Срок службы светодиодов, используемых в светильниках, должен соответствовать паспортным данным светильника.
47. Ландшафтное осветительное оборудование должно быть антивандальным.
48. Пускорегулирующие аппараты и зажигающие устройства должны быть исправными, а их характеристики должны соответствовать паспортным данным.
49. После проведения текущего и капитального ремонта УНО их светотехнические параметры должны соответствовать нормируемым значениям.
Параграф 7. Контроль за регламентным состоянием наружного освещения
50. Эксплуатирующая организация проводит объезды установок наружного освещения в вечернее и ночное время для своевременного выявления не горящих светильников не реже одного раза в неделю в осенне-зимний период и не реже одного раза в две недели – в весенне-летний период.
51. Контрольные объезды проводятся не реже одного раза в месяц, а внеплановые – при получении жалоб от населения и предписаний уполномоченных органов.
52. Маршруты объездов установок наружного освещения для определения процента горения светильников включают, проверку до 10 % от числа светильников на соответствующих категориях улиц и объектов.
53. Общий контроль за работой системы уличного освещения города возлагается на предприятие балансодержателя УНО.
Параграф 8. Система обеспечения регламентного состояния установок
наружного освещения
54. Система обеспечения регламентного состояния установок наружного освещения включает в себя совокупность планово-предупредительных и внеплановых (непредвиденных) работ, направленных на поддержание и восстановление исправного и работоспособного состояния элементов установок наружного освещения, соответствие параметров и режимов работы УНО паспортным и проектным характеристикам.

42. Жанбайтын шамдардың қатарына тіректердің құлауына байланысты істен шыққан, бақылап шығу алдында жер асты жаяу жүргіншілер өткелдерінде сынған шамдар қосылмайды.
43. Тарату желісінің, СЖ қоректендіру пункттері жабдықтарының істен шығуына байланысты шамдардың жаппай өшірілуі анықталған сәттен бастап жойылады.
44. Шамдардың жобалық заңдастырылуы және жарықтандырылатын объектіге қатысты жұмыс жағдайында қатаң бекітілуі және тиісті қорғаныш шынылармен және жарық шашыратқыштармен жабдықталуы тиіс. Шамдар мен прожекторлардың корпустарында көрінетін бұзылулар, коррозия ошақтары болмауы және қажет болған жағдайда боялуы тиіс.
45. Шағылдырғыштар мен жарық шашыратқыштар таза болуы, сапалы боялуы, жұмыс жағдайында сенімді бекітілуі, ал іске қосу-реттеу аппараттары мен жағу қондырғылары жарамды болуы керек. Жанбайтын және жарық ағынын төмендететін жарық көздері ауыстырылуы тиіс.
46. Шамдарда қолданылатын жарық диодтарының қызмет ету мерзімі шамның төлқұжат деректеріне сәйкес келуі керек.
47. Ландшафттық жарықтандыру жабдықтары вандализмге қарсы болуы керек.
48. Іске қосу реттегіштері мен тұтандырғыш құрылғылар жарамды болуы тиіс, ал олардың сипаттамалары төлқұжаттық деректерге сәйкес болуы тиіс.
49. СЖҚ-ға ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстары жүргізілгеннен кейін олардың жарық техникалық параметрлері нормаланған мәндерге сәйкес келуі тиіс.
7-параграф. Сыртқы жарықтандырудың регламенттік жай-күйін бақылау
50. Күзгі-қысқы кезеңде аптасына кемінде бір рет және көктемгі–жазғы кезеңде кемінде екі аптада бір рет жанбайтын шамдарды уақтылы анықтау үшін кешкі және түнгі уақытта сыртқы жарықтандыру қондырғыларын пайдаланушы ұйым аралайды.
51. Бақылау тексеру айына кемінде бір рет, ал жоспардан тыс – халықтан шағымдар, уәкілетті органдардан нұсқамалар алынған кезде жүргізілуі тиіс.
52. Шамдардың жану пайызын анықтау үшін сыртқы жарықтандыру қондырғыларын тексеру маршруттары, әдетте, көшелер мен объектілердің тиісті санаттарындағы шамдар санының 10 %-на дейін тексеруді қамтуы тиіс.
53. Қаланың көшені жарықтандыру жүйесінің жұмысына жалпы бақылау СЖҚ теңгерім ұстаушысының кәсіпорнына жүктеледі.
8-параграф. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының регламенттік
жай-күйін қамтамасыз ету жүйесі
54. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының регламенттік жай-күйін қамтамасыз ету жүйесі сыртқы жарықтандыру қондырғылары элементтерінің ақаусыз және жұмысқа жарамды күйін сақтауға және қалпына келтіруге, СЖҚ параметрлері мен жұмыс режимдерінің паспорттық және жобалық сипаттамаларға сәйкестігіне бағытталған жоспарлы алдын алу және жоспардан тыс (күтпеген) жұмыстардың жиынтығын қамтиды.

55. В состав работ по обеспечению регламентного состояния установок наружного освещения входят следующие виды работ:
1) Планово-предупредительные работы.
Плановая техническая эксплуатация, включающая плановые осмотры, плановые технические обслуживания, профилактические испытания и измерения, плановые текущие ремонты, мойки опорных конструкций, цоколей и светильников, окраски опорных конструкций и цоколей, очистки опор от объявлений;
2) капитальный ремонт отдельных частей УНО при расширении их функционального назначения;
3) реконструкция и модернизация.
Непредвиденные работы:
внеплановые осмотры (после аварий, чрезвычайных ситуаций);
аварийно-восстановительные работы неотложного характера.
56. Плановое техническое обслуживание включает в себя комплекс работ, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования объектов наружного освещения, предотвращение их преждевременного износа, обеспечение работа способного состояния установок.
57. Плановый текущий ремонт включает все работы по ремонту установок наружного освещения в период между капитальными ремонтами, имеющими целью обеспечить проверку технического состояния, восстановления нормального внешнего вида и безопасности оборудования, светотехнических параметров установок.
58. Капитальный ремонт производится по утвержденному проекту или дефектной ведомости с учетом требований, направленных на увеличение длительности безотказной работы оборудования и/или расширения функционального назначения опор наружного освещения и/или сохранения его внешнего вида и/или повышения его безопасности.
59. Реконструкция и модернизация обусловлена необходимостью замены физически или морально устаревшего оборудования, включая опорные конструкции, осветительные приборы, пункты питания, воздушные и кабельные линии, заземляющие устройства и производится по утвержденному рабочему проекту.
60. Аварийно-восстановительные работы выполняются по результатам внеплановых осмотров. В зависимости от состава и объемов аварийно-восстановительные работы имеют классифицироваться неплановое техническое обслуживание, непланового текущего и капитального ремонта.
61. Санитарная обрезка ветвей попадающих в пределы охранной зоны линий освещения с целью обеспечение их безаварийной работы входит в обязанность уполномоченного органа.
Глава 5. Эксплуатация наружного освещения
Параграф 1. Осмотр установок наружного освещения
62. Плановый осмотр питающих кабельных линий электропередачи рекомендуется осуществлять одновременно с плановым осмотром пунктом питания. Периодичность работ по плановому осмотру пунктов питания и питающих кабельных линий указана в Приложении 1 к настоящим Правилам.

55. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының регламенттік жай-күйін қамтамасыз ету жұмыстарының құрамына мынадай жұмыс түрлері кіреді:
1) Жоспарлы алдын алу жұмыстары
Жоспарлы тексерулерді, жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді, профилактикалық сынақтар мен өлшеулерді, жоспарлы ағымдағы жөндеулерді, тірек конструкцияларын, тұғырлар мен шамдарды жууды, тірек конструкциялары мен тұғырларды бояуды, тіректерді хабарландырулардан тазартуды қамтитын жоспарлы техникалық пайдалану;
2) функционалдық мақсатын кеңейту кезінде СЖҚ-ның жекелеген бөліктерін күрделі жөндеу;
3) реконструкциялау және жаңарту.
Болжанбаған жұмыстар:
жоспардан тыс тексерулер (апаттар, төтенше жағдайлардан кейін);
шұғыл сипаттағы апаттық-қалпына келтіру жұмыстары.
56. Жоспарлы техникалық қызмет көрсету сыртқы жарықтандыру объектілерінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және олардың мерзімінен бұрын тозуын болдырмауға, қондырғылардың жұмыс күйін қамтамасыз етуге бағытталған жұмыстар кешенін қамтиды.
57. Жоспарлы ағымдағы жөндеу жабдықтың техникалық жай-күйін, қалыпты сыртқы түрі мен қауіпсіздігін, қондырғылардың жарық-техникалық параметрлерін тексеруді қамтамасыз ету мақсатында күрделі жөндеу арасындағы кезеңде сыртқы жарықтандыру қондырғыларын жөндеу бойынша барлық жұмыстарды қамтиды.
58. Күрделі жөндеу жабдықтың ақаусыз жұмысының ұзақтығын ұлғайтуға және/немесе сыртқы жарықтандыру тіректерінің функционалдық мақсатын кеңейтуге және/немесе оның сыртқы түрін сақтауға және/немесе оның қауіпсіздігін арттыруға бағытталған талаптарды ескере отырып, бекітілген жоба немесе ақау ведомосі бойынша жүргізіледі.
59. Реконструкциялау және жаңарту тірек конструкцияларын, жарықтандыру аспаптарын, қоректендіру пункттерін, әуе және кабель желілерін, жерге тұйықтау құрылғыларын қоса алғанда, физикалық немесе моральдық тұрғыдан ескірген жабдықты ауыстыру қажеттілігіне байланысты және бекітілген жұмыс жобасы бойынша жүргізілуі тиіс.
60. Апаттық-қалпына келтіру жұмыстары жоспардан тыс тексеру нәтижелері бойынша орындалады. Құрамы мен көлеміне байланысты авариялық-қалпына келтіру жұмыстары жоспарланбаған техникалық қызмет көрсету, жоспарланбаған ағымдағы және күрделі жөндеу ретінде жіктелуі мүмкін.
61. Апатсыз жұмысты қамтамасыз ету мақсатында жарықтандыру желілерінің күзет аймағының шегіне түсетін бұтақтарды санитарлық кесу уәкілетті органның міндетіне кіреді;
5-тарау. Сыртқы жарықтандыруды пайдалану
1-параграф. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларын тексеру
62. Электрмен жабдықтау кабельдік желілерін жоспарлы тексеруді электрмен жабдықтау пунктін жоспарлы тексерумен бір мезгілде жүргізу ұсынылады. Тамақтану пункттері мен қоректендіретін кабель желілерін жоспарлы тексеру бойынша жұмыстардың кезеңділігі осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген.

63. Плановый осмотр распределительных кабельных линий электропередачи рекомендуется выполнять одновременно с плановым осмотром воздушных линий электропередачи, опорных конструкций и осветительных приборов. Периодичность работ по плановому осмотру распределительных кабельных и воздушных линий электропередачи, опорных конструкций и осветительных приборов указана в Приложении 2 к настоящим Правилам.
64. Каждый эксплуатационный участок имеет график планового обхода воздушных и кабельных линий, осветительных приборов, утвержденный руководителем или главным инженером эксплуатирующей организации.
Параграф 2. Плановый осмотр пунктов питания шкафа управления
наружным освещением
65. При плановом осмотре пунктов питания выполняются следующие основные виды работ:
1) проверка состояния дверей, петель, замков, наличия номера ШУНО телефонного номера ЦДП на дверях;
2) проверка наличия предупредительных и запрещающих надписей на дверях, щитах, панелях и аппаратах;
3) проверка целостности пломб на реле, приборах учета и других аппаратах;
4) проверка соответствия аппаратуры условиям эксплуатации и нагрузки;
5) проверка нагрева элементов сопротивления и контактов с помощью пирометра;
6) контроль соответствия сечения шин фактическим нагрузкам;
7) проверка исправности подключенной проводки;
8) проверка состояния изоляции;
9) проверка плотности закрытия шкафов, панелей;
10) проверка возможности легкого доступа к коммутационным аппаратам;
11) проверка отсутствия деформаций, состояния креплений, изоляционных прокладок, шлиц, изоляторов;
12) контроль показаний измерительной аппаратуры (с записью в журнал);
13) проверка наглядности прокладки заземлений, доступности для осмотра целостности и соответствия окраски и антикоррозийного покрытия;
14) проверка отсутствия последовательного заземления оборудования и аппаратов;
15) проверка наличия и надежности приварки (опрессовки) наконечников на гибких заземляющих проводниках;
16) проверка связи с ЦДП;
17) проверка работы сигнальных устройств при открывании и закрывании двери ШУНО;
18) запись результатов осмотра в журнал;
19) работы по плановому осмотру пунктов питания должны производиться электромонтером по эксплуатации распределительных сетей с 3 группой по электробезопасности.
Параграф 3. Плановый осмотр автоматизированной системы управления
наружным освещением
66. При плановом осмотре АСУНО проводится следующие основные виды работ:
1) проверка связи с ШУНО;

63. Электр берудің тарату кабельдік желілерін жоспарлы қарап-тексеруді электр берудің әуе желілерін, тірек конструкцияларын және жарықтандыру аспаптарын жоспарлы қарап-тексерумен бір мезгілде орындау ұсынылады. Электр берудің тарату кабельдік және әуе желілерін, тірек конструкциялары мен жарықтандыру аспаптарын жоспарлы тексеру жөніндегі жұмыстардың кезеңділігі осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген.
64. Әрбір пайдаланылатын учаскеде пайдаланушы ұйымның басшысы немесе бас инженері бекіткен әуе және кабель желілерін, жарықтандыру аспаптарын жоспарлы тексеру кестесі болуы керек.
2-параграф. Сыртқы жарықтандырудың басқару шкафы қоректендіру
пункттерін жоспарлы тексеру
65. Қоректендіру пункттерін жоспарлы тексеру кезінде мынадай негізгі жұмыс түрлері орындалады:
1) есіктердің, ілмектердің, құлыптардың жай-күйін, есіктердегі ОДП телефон нөмірінің СЖБШ нөмірінің болуын тексеру;
2) есіктерде, қалқандарда, панельдер мен аппараттарда ескерту және тыйым салу жазуларының болуын тексеру;
3) реледегі, есепке алу аспаптарындағы және басқа да аппараттардағы пломбалардың тұтастығын тексеру;
4) аппаратураның пайдалану және жүктеме жағдайларына сәйкестігін тексеру;
5) пирометрдің көмегімен қарсылық элементтері мен түйіспелердің қызуын тексеру;
6) шиналар қимасының нақты жүктемелерге сәйкестігін бақылау;
7) қосылған сымдардың жарамдылығын тексеру;
8) оқшаулау күйін тексеру;
9) шкафтардың, панельдердің жабылу тығыздығын тексеру;
10) коммутациялық аппараттарға оңай қол жеткізу мүмкіндігін тексеру;
11) деформациялардың болмауын, бекітпелердің, оқшаулағыш төсемдердің, оймакілтектердің, оқшаулағыштардың жай-күйін тексеру;
12) өлшеу аппаратурасының көрсеткіштерін бақылау (журналға жазумен);
13) жерге тұйықтау төсемінің айқындылығын, бояудың және коррозияға қарсы жабынның тұтастығы мен сәйкестігін тексеру үшін қолжетімділігін тексеру;
14) жабдықтар мен аппараттардың дәйекті жерге тұйықталуының болмауын тексеру;
15) иілгіш жерге тұйықтау өткізгіштеріндегі ұштықтарды дәнекерлеудің (престеудің) бар-жоғын және сенімділігін тексеру;
16) ОДП-мен байланысты тексеру;
17) СЖБШ есігін ашу және жабу кезінде сигналдық құрылғылардың жұмысын тексеру;
18) тексеру нәтижелерін журналға жазу.
19) қоректену пункттерін жоспарлы тексеру жұмыстарын электр қауіпсіздігі бойынша 3-ші топтан тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер жүргізуі тиіс.
3-параграф. Сыртқы жарықтандыруды басқарудың автоматтандырылған
жүйесін жоспарлы тексеру
66. СДБАЖ-ны жоспарлы тексеру кезінде келесі негізгі жұмыс түрлері жүргізіледі:
1) СЖБШ-мен байланысты тексеру;

2) диагностика основного и резервного сервера на системные ошибки;
3) выявление неэффектно функционирующих элементов и причин их не эффективности;
4) выявление ненадежных элементов, дальнейшее использование которых грозит разрушением системы как единого целого;
5) проверка всех режимов работ и конфигураций;
6) проверка антивирусных программ;
7) проверка защиты информационной базы;
8) запись результатов осмотра в журнал.
67. Инженеры-администраторы системы АСУНО и программного обеспечения (инженеры по эксплуатации устройств управления) с 3 группой по электробезопасности - 1 специалиста.
Параграф 4. Плановый осмотр кабельных (питающих и распределительных)
линий электропередачи
68. При плановом осмотре кабельных (питающих и распределительных) линий электропередачи проводится следующие основные виды работ:
1) обход и осмотр трассы кабельной линии с фиксированием явлений, угрожающих кабельной линии (провалы асфальта, грунта, раскопки в охранной зоне трассы.);
2) проверка целостности изоляции на открытом участке кабельной линии, наличия и сохранности бирок;
3) запись результатов осмотра в журнал.
69. Работы по плановому осмотру кабельных линий должны производиться электромонтером по эксплуатации распределительных сетей с 3 группой по электробезопасности.
Параграф 5. Плановый осмотр воздушных линий электропередачи
70. Плановый осмотр воздушных линий электропередачи включают следующие основные виды работ:
1) проверка противопожарного состояния трассы: выявление в охранной зоне воздушных линий посторонних предметов, временных строений, деревьев, угрожающих падением на линию или опасным приближением к проводам, складирования горючих материалов, производства несанкционированных работ и прочих явлений, угрожающих работоспособности системы НО;
2) проверка состояния проводов и тросов: выявление обрывов и оплавлении отдельных проводов, набросов на провода и тросы, нарушений их регулировки, недопустимого изменения стрелы провеса и расстояний от проводов до земли и объектов, смещения от места установки гасителей вибрации, предусмотренных проектом воздушных линий; в зимний период выявление образования гололедно-изморозевых отложений на проводах;
3) запись результатов осмотра в журнал.
71. Эксплуатирующая организация воздушных линии с совместной подвеской проводов, производит плановый осмотр по необходимости. О состоянии линий с совместной подвеской проводов и пересечений, выявленных нарушениях и неисправностях, составляется акт. Работы по плановому осмотру воздушных линий электропередачи выполняются электромонтером по эксплуатации распределительных сетей с 3 группой по электробезопасности.

2) жүйелік қателер үшін негізгі және резервтік серверді диагностикалау;
3) тиімсіз жұмыс істейтін элементтерді және олардың тиімсіздігінің себептерін анықтау;
4) сенімсіз элементтерді анықтау, оларды одан әрі пайдалану жүйенің біртұтас ретінде жойылуына қауіп төндіреді;
5) барлық жұмыс режимдері мен конфигурацияларын тексеру;
6) вирусқа қарсы бағдарламаларды тексеру;
7) ақпараттық базаның қорғанысын тексеру;
8) тексеру нәтижелерін журналға жазу.
67. Электр қауіпсіздігі бойынша 3-ші топтан СЖБАЖ және бағдарламалық жасақтама жүйесінің инженер-әкімшілері (басқару құрылғыларын пайдалану жөніндегі инженерлер) – 1 маман.
4-параграф. Электр берудің кабель (қоректендіру және тарату) желілерін
жоспарлы тексеру
68. Электр берудің кабель (қоректендіру және тарату) желілерін жоспарлы тексеру кезінде мынадай негізгі жұмыс түрлері жүргізіледі:
1) кабель желісіне қауіп төндіретін құбылыстарды (асфальттың, топырақтың құлауы, трассаның күзет аймағында қазба жұмыстары және т.б.) тіркей отырып, кабельдік желінің трассасын аралау және тексеру;
2) сым кабель желісінің ашық учаскесіндегі оқшаулаудың тұтастығын, биркалардың болуы мен сақталуын тексеру;
3) тексеру нәтижелерін журналға жазу.
69. Кабель желілерін жоспарлы тексеру жұмыстарын электр қауіпсіздігі бойынша 3-ші топтан тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер жүргізуі тиіс.
5-параграф. Әуе электр тарату желілерін жоспарлы тексеру
70. Электр берудің әуе желілерін жоспарлы тексеру мынадай негізгі жұмыс түрлерін қамтиды:
1) трассаның өртке қарсы жай-күйін тексеру: күзет аймағында әуе желілерін бөгде заттарды, уақытша құрылыстарды, желіге құлау немесе сымдарға қауіпті жақындау қаупі бар ағаштарды, жанғыш материалдарды жинауды, рұқсат етілмеген жұмыстарды жүргізуді және СЖ жүйесінің жұмысқа қабілеттілігіне қауіп төндіретін өзге де құбылыстарды анықтау;
2) сымдар мен сымарқандардың жай-күйін тексеру: жекелеген сымдардың үзілуі мен балқуын, сымдар мен сымарқандарға құймаларды, олардың реттемелерінің бұзылуын, салбыраған жебенің жол берілмейтін өзгеруін және сымдардан жерге және объектілерге дейінгі арақашықтықтарды, әуе желілерінің жобасында көзделген діріл сөндіргіштерді орнату орнынан жылжуды анықтау; қысқы кезеңде сымдарда көктайғақ-аязды шөгінділердің пайда болуын анықтау;
3) тексеру нәтижелерін журналға жазу.
71. Сымдарының бірлескен аспасы бар әуе желілерін пайдаланатын ұйым жоспарлы тексеруді қажеттілігіне қарай жүргізеді. Сымдар мен қиылыстардың бірлескен аспасы бар желілердің жай-күйі, анықталған бұзушылықтар мен ақаулар туралы акт жасалады. Электр берудің әуе желілерін жоспарлы тексеру жөніндегі жұмыстарды электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан тарату желілерін пайдалану жөніндегі электрмонтер орындайды.

Параграф 6. Плановый осмотр опорных конструкций
72. При плановом осмотре опорных конструкций выполняются следующие виды работ:
1) проверка состояния опор: выявление наклонов опор или смещения в грунте, видимого загнивания деревянных опор, обгорания и расщепления деревянных деталей, нарушений целостности бандажей, сварных швов, болтовых и заклепочных соединений на металлических опорах, отрывов металлических элементов, коррозии металла, трещин и повреждений железобетонных опор;
2) проверка состояния кронштейнов: выявление плотности примыкания кронштейна к опоре, отсутствия отклонения кронштейна от проектного положения;
3) проверка исправности дверок (крышек) и замков в железобетонных и металлических опорах, проверка отсутствия возможности доступа без применения инструмента к кабельной заделке, к щиткам с предохранителем или автоматическим выключателям в цоколях опор;
4) проверка целостности окраски опор и кронштейнов;
5) запись результатов осмотра в журнал.
73. Плановый осмотр надежного крепления рекламных конструкций и иллюминаций на опорах городского освещения.
74. Работы по плановому осмотру опорных конструкций выполняются электромонтером по ремонту воздушных линий электропередачи (электромонтером по эксплуатации распределительных сетей) с 3 группой по электробезопасности.
Параграф 7. Плановый осмотр осветительных приборов
75. Плановый осмотр осветительных приборов включают следующие виды работ:
1) выявление количества не горящих светильников и определение процента горения светильников;
2) выявление механических повреждений;
3) выявление отклонения положение светильников относительно освещаемого объекта;
4) выявление повышенного слепящего действия светильников и прожекторов из-за их неправильного положения или отсутствия экранов, изменения положения ламп в светильниках;
5) запись результатов осмотра в журнал.
76. Работы по плановому осмотру осветительных приборов выполняются электромонтером по ремонту воздушных линий электропередачи (электромонтером по эксплуатации распределительных сетей) с 3 группой по электробезопасности.
Параграф 8. Техническое обслуживание установок наружного освещения
77. Плановое техническое обслуживание питающих кабельных линий электропередачи рекомендуется осуществлять одновременно с плановым техническим обслуживанием пунктом питания. Периодичность работ по плановому техническому обслуживанию пунктов питания и питающих кабельных линий указана в Приложении 3 к настоящим Правилам.

6-параграф. Тірек конструкцияларын жоспарлы тексеру
72. Тірек конструкцияларын жоспарлы тексеру кезінде мынадай жұмыс түрлері орындалады:
1) тіректердің жай-күйін тексеру: тіректердің қисаюын немесе топырақта ығысуын, ағаш тіректердің көрінетін шіруін, ағаш бөлшектердің күйіп кетуін және бөлінуін, бандаждардың тұтастығының бұзылуын, дәнекерленген тігістерді, металл тіректердегі болтты және тойтармалы қосылыстарды, металл элементтердің жыртылуын, металдың коррозиясын, темірбетон тіректердің жарылуы мен зақымдануын анықтау;
2) кронштейндердің жай-күйін тексеру: кронштейннің тірекке жанасу тығыздығын, кронштейннің жобалау орнынан ауытқуының болмауын анықтау;
3) темірбетон және металл тіректердегі есіктердің (қақпақтардың) және құлыптардың жарамдылығын тексеру, аспапты кабельдік бітеуге, сақтандырғышы бар қалқандарға немесе тіректердің іргелеріндегі автоматты ажыратқыштарға қолданбай қол жеткізу мүмкіндігінің жоқтығын тексеру;
4) тіректер мен кронштейндер бояуының тұтастығын тексеру;
5) тексеру нәтижелерін журналға жазу.
73. Қалалық жарықтандыру тіректеріндегі жарнамалық құрылымдар мен жарықтандырудың сенімді бекітілуін жоспарлы тексеру.
74. Тірек конструкцияларын жоспарлы тексеру бойынша жұмыстарды электр қауіпсіздігі бойынша 3-ші топтан электр беру әуе желілерін жөндеу жөніндегі электромонтер (тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер) орындайды.
7-параграф. Жарықтандыру аспаптарын жоспарлы тексеру
75. Жарықтандыру құрылғыларын жоспарлы тексеру мынадай жұмыс түрлерін қамтиды:
1) жанбайтын шамдардың санын анықтау және шамдардың жану пайызын анықтау;
2) механикалық зақымдануды анықтау;
3) шамдардың жарықтандырылатын объектіге қатысты орналасуының ауытқуын анықтау;
4) шамдардың дұрыс орналаспауына немесе экрандардың болмауына, шамдардағы шамдардың орналасуының өзгеруіне және т.б. байланысты шамдар мен прожекторлардың көзді шағылыстыру әсерінің жоғарылауын анықтау;
5) тексеру нәтижелерін журналға жазу.
76. Жарықтандыру аспаптарын жоспарлы тексеру бойынша жұмыстарды электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан электр берудің әуе желілерін жөндеу жөніндегі электромонтер (тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер) орындайды.
8-параграф. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларына техникалық қызмет көрсету
77. Электрмен жабдықтау кабельдік желілеріне жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді электрмен жабдықтау пунктіне жоспарлы техникалық қызмет көрсетумен бір мезгілде жүзеге асыру ұсынылады. Қоректендіру пункттері мен қоректендіретін кабель желілеріне жоспарлы техникалық қызмет көрсету жұмыстарының кезеңділігі осы Қағидалардың 3-қосымшасында көрсетілген.

78. Плановое техническое обслуживание распределительных кабельных линий электропередачи рекомендуется выполнять одновременно с плановым техническим обслуживанием воздушных линий электропередачи, опорных конструкций и осветительных приборов. Периодичность работ по плановому техническому обслуживанию распределительных кабельных и воздушных линий электропередачи, опорных конструкций и осветительных приборов указана в Приложении 3 к настоящим Правилам.
79. При обнаружении повреждения, требующих текущего или капитального аварийного ремонта, составляется дефектная ведомость.
80. Внеплановое техническое обслуживание выполняется в составе аварийно-восстановительных работ по результатам внеплановых осмотров, на основании дефектных ведомостей, предписаний государственных органов надзора и контроля, указаний уполномоченного органа.
81. Эксплуатирующая организация осуществляет работы по техническому обслуживанию установок наружного освещения квалифицированным персоналом;
Параграф 9. Плановое техническое обслуживание пункта питания ШУНО
82.При плановом техническом обслуживании пункта питания выполняются следующие основные виды работ:
1) ликвидация всех видимых повреждений, затяжка крепежных деталей, чистка контактов от грязи и наплывов, исправление выявленных повреждений кожухов, рукояток, замков, ручек и другой арматуры;
2) чистка сборок и аппаратуры;
3) устранение выявленных отказов в работе установочных аппаратов и, при необходимости, замена вышедших из строя аппаратов;
4) чистка загрязненной изоляции оборудования;
5) при необходимости, восстановление целостности маркировки, надписей, окраска шин и защищенных мест для наложения переносных заземлений;
6) при необходимости, устранение разрывов в заземляющих устройствах;
7) при необходимости, настройка, регулировка и замена устройств управления;
8) проверка взаимосвязи контроллера ШУНО с диспетчерским пунктом;
9) по завершению работ в ШУНО необходимо получить подтверждения наличия связи дополнительного контакта автомата и датчика открывания и закрывания двери от центрального диспетчерского пункта (далее-ЦДП) эксплуатирующей организации;
10) в случае повторного вызова по аварийному срабатыванию автомата более 2-х раз в краткосрочный период необходимо произвести ревизию линии или замену автомата в зависимости от причины неисправности;
11) по завершению работ в ШУНО закрывать заявку через диспетчера эксплуатирующей организации с фото отчетом;
12) запись результатов технического обслуживания в журнал.

78. Электр берудің тарату кабельдік желілеріне жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді әуе электр беру желілеріне, тірек конструкцияларына және жарықтандыру құрылғыларына жоспарлы техникалық қызмет көрсетумен бір мезгілде орындау ұсынылады. Тарату кабельдік және әуе электр беру желілеріне, тірек конструкцияларына және жарықтандыру аспаптарына жоспарлы техникалық қызмет көрсету жұмыстарының кезеңділігі осы Қағидалардың 3-қосымшасында көрсетілген.
79. Ағымдағы немесе күрделі авариялық жөндеуді талап ететін зақымданулар анықталған жағдайда ақаулар тізімдемесі жасалады.
80. Жоспардан тыс техникалық қызмет көрсету жоспардан тыс тексеру нәтижелері бойынша апаттық-қалпына келтіру жұмыстарының құрамында, ақаулар тізімдемелерінің, мемлекеттік қадағалау және бақылау органдары нұсқамаларының, уәкілетті орган нұсқауларының негізінде орындалады.
81. Пайдаланушы ұйым сыртқы жарықтандыру қондырғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды білікті персонал арқылы жүзеге асырады.
9-параграф. СЖБШ-ның қоректендіру пунктіне жоспарлы техникалық қызмет көрсету
82. Қоректену пунктіне жоспарлы техникалық қызмет көрсету кезінде мынадай негізгі жұмыс түрлері орындалады:
1) барлық көрінетін зақымдарды жою, бекіткіштерді қатайту, түйіспелерді кірден және ағындардан тазарту, қаптамалардың, саптардың, құлыптардың, тұтқалардың және басқа арматураның анықталған зақымдануларын түзету;
2) жинақтар мен аппаратураны тазалау;
3) орнату аппараттарының жұмысында анықталған ақауларды жою және қажет болған жағдайда істен шыққан аппараттарды ауыстыру;
4) ластанған жабдық оқшаулауын тазалау;
5) қажет болған жағдайда таңбалаудың, жазулардың тұтастығын қалпына келтіру, шиналарды және тасымалды жерге тұйықтау үшін қорғалған орындарды бояу;
6) қажет болған жағдайда жерге тұйықтау құрылғыларындағы олқылықтарды жою;
7) қажет болған жағдайда басқару құрылғыларын баптау, реттеу және ауыстыру;
8) СЖБШ бақылағышының диспетчерлік пунктпен өзара байланысын тексеру;
9) СЖБШ-дағы жұмыстарды аяқтағаннан кейін пайдаланушы ұйымның орталық диспетчерлік пунктінен (бұдан әрі – ОДП) автоматтың және есікті ашу және жабу датчигінің қосымша түйіпесінде байланыстың болуына растау алу қажет;
10) автоматтың авариялық іске қосылуы бойынша қайта шақыртылған жағдайда қысқа мерзімде 2 реттен артық ақаудың себебіне байланысты желіні тексеру немесе автоматты ауыстыру қажет;
11) СЖБШ-дағы жұмыстарды аяқтағаннан кейін өтінімді фото есеппен бірге пайдаланушы ұйымның диспетчері арқылы жабу;
12) техникалық қызмет көрсету нәтижелерін журналға жазу.

83. Работы по плановому техническому обслуживанию пунктов питания производится бригадой в составе:
1) электромонтер по эксплуатации распределительных сетей с 3 группой по электробезопасности – 1 специалист;
2) инженеры по устройствам управления с 3 группой по электробезопасности – 1 специалист.
Параграф 10. Плановое техническое обслуживание автоматизированной
системы управления наружного освещения
84. При плановом техническом обслуживании АСУНО выполняются следующие основные виды работ:
1) диагностика неисправностей и ремонт компьютерной техники, при необходимости, создание резервного фонда оборудования;
2) проверка систем антивирусной защиты и организация процесса автоматического обновления антивирусных баз;
3) при необходимости, настройка системы резервного копирования по сети критически важных данных;
4) при необходимости, установка дополнительного прикладного программного обеспечения;
5) проверка безопасности обслуживаемых компьютерных сетей и регулярное обновление подсистем безопасности;
6) проверка интернет трафика;
7) проверка системы защиты от несанкционированного проникновения из сети интернет;
8) при необходимости, подключение дополнительных компьютеров к сети, и настройка необходимого программного обеспечения;
9) обслуживание активного сетевого оборудования;
10) плановая проверка исправности сервера (тестовые переключения на работу резервного сервера);
11) запись результатов технического обслуживания в журнал.
85. Работы по плановому техническому обслуживанию АСУНО проводится бригадой в составе: инженер-администратор системы АСУНО и программного обеспечения или инженер по эксплуатации устройств управления с 3 группой по электробезопасности – 2 специалиста.
Параграф 11. Плановое техническое обслуживание кабельных
(питающих и распределительных) линий электропередачи
86. Плановое техническое обслуживание кабельных линий электропередачи (питающих и распределительных), проложенных в земле, включают в себя следующие основные виды работ:
1) устранение повреждений антикоррозионной защиты и изоляции кабеля, окраска кабеля;
2) замена крепежных изделий;
3) восстановление бирок;
4) запись результатов технического обслуживания в журнал.
87. Работы по плановому техническому обслуживанию кабельных линий электропередачи проводиться бригадой в составе: электромонтер по эксплуатации распределительных сетей с 3 группой по электробезопасности– 2 специалиста.
Параграф 12. Плановое техническое обслуживание воздушных линий электропередачи
88. При плановом техническом обслуживании воздушных линий электропередачи выполняются следующие основные виды работ:

83. Қоректену пункттеріне жоспарлы техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды төмендегі құрамдағы бригада жүргізеді:
1) электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер – 1 маман;
2) электр қауіпсіздігі бойынша 3-ші топтан басқару құрылғылары бойынша инженерлер – 1 маман.
10-параграф. Сыртқы жарықтандыруды басқарудың автоматтандырылған
жүйесіне жоспарлы техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – СЖБАЖ)
84. СЖБАЖ жоспарлы техникалық қызмет көрсету кезінде мынадай негізгі жұмыс түрлері орындалады:
1) істен шығуларды диагностикалау және компьютерлік техниканы жөндеу, қажет болған жағдайда жабдықтың резервтік қорын жасау;
2) вирусқа қарсы қорғаныс жүйелерін тексеру және вирусқа қарсы базаларды автоматты түрде жаңарту процесін ұйымдастыру;
3) қажет болса, маңызды деректер желісі бойынша резервтік көшіру жүйесін орнату;
4) қажет болса, қосымша қолданбалы бағдарламалық жасақтаманы орнату;
5) қызмет көрсетілетін компьютерлік желілердің қауіпсіздігін тексеру және қауіпсіздік ішкі жүйелерін үнемі жаңартып отыру;
6) интернет трафикті тексеру;
7) интернет желісінен рұқсатсыз кіруден қорғау жүйесін тексеру;
8) қажет болса, қосымша компьютерлерді желіге қосу және қажетті бағдарламалық жасақтаманы орнату;
9) белсенді желілік жабдыққа қызмет көрсету;
10) сервердің жарамдылығын жоспарлы тексеру (резервтік сервердің жұмысына тестілік ауысулар);
11) техникалық қызмет көрсету нәтижелерін журналға жазу.
85. СДБАЖ-ға жоспарлы техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі бойынша 3-ші топтан СЖБАЖ және бағдарламалық жасақтама жүйесінің инженер-әкімшісі немесе басқару құрылғыларын пайдалану жөніндегі инженер – 2 маман.
11-параграф. Кабельдік (қоректендіру және тарату) электр беру желілеріне
жоспарлы техникалық қызмет көрсету
86. Жерге төселген электр беру (қоректендіру және тарату) кабельдік желілеріне жоспарлы техникалық қызмет көрсету мынадай негізгі жұмыс түрлерін қамтиды:
1) коррозияға қарсы қорғаныс пен кабельді оқшаулаудың зақымдануын жою, кабельді бояу;
2) бекіткіш бұйымдарды ауыстыру;
3) биркаларды қалпына келтіру;
4) техникалық қызмет көрсету нәтижелерін журналға жазу.
87. Электр берудің кабельдік желілеріне жоспарлы техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер – 2 маман.
12-параграф. Әуе электр беру желілеріне жоспарлы техникалық қызмет көрсету
88. Электр берудің әуе желілеріне жоспарлы техникалық қызмет көрсету кезінде мынадай негізгі жұмыс түрлері орындалады:

1) верховой осмотр с проверкой выборочных участков воздушных линий (при необходимости);
2) устранение обрывов и оплавлении отдельных проводов, набросов на провода и тросы, нарушений их регулировки;
3) восстановление линии провеса проводов и расстояний от проводов до земли и объектов, предусмотренных проектом воздушных линий;
4) устранение повреждений или обрывов заземляющих спусков на опорах и у земли, восстановление элементов заземляющего устройства;
5) проверка отсутствия нагрева проводов тепловизором;
6) запись результатов технического обслуживания в журнал.
89. Работы по плановому техническому обслуживанию воздушных линий электропередачи проводится бригадой в составе: электромонтер по эксплуатации распределительных сетей с 3 группой по электробезопасности –2 специалиста.
Параграф 13. Техническое обслуживание опорных конструкций
90. При плановом техническом обслуживании опорных конструкций осуществляются следующие основные виды работ:
1) верховой осмотр при необходимости;
2) проверка вертикальности опор и положения кронштейнов со светильниками, юстировка кронштейнов;
3) устранение повреждений в крышках и замках в железобетонных и металлических конструкциях, при необходимости, замена крышек (дверок), замков;
4) при необходимости, замена предохранителей, автоматических выключателей в цоколях опор;
5) очистка очагов коррозии на металлических кронштейнах и опорах, восстановление окраски;
6) восстановление нумерации опор;
7) при необходимости, устранить неисправность крепления рекламных конструкций и иллюминаций на опорах городского освещения;
8) запись результатов технического обслуживания в журнал.
91. Работы по плановому техническому обслуживанию опорных конструкций проводится бригадой в составе: электромонтер по эксплуатации воздушных линий электропередачи с 3 группой по электробезопасности –2 специалиста.
Параграф 14. Плановое техническое обслуживание осветительных приборов
92. При плановом техническом обслуживании осветительных приборов включают в себя следующие основные виды работ:
1) частичная ревизия светильников;
2) замена ламп;
3) замена драйверов;
4) замена оптических линз;
5) замена светодиодных светильников;
6) "сухая" чистка стекол светильников, рассеивателей, отражателей;
7) замена непригодных отражателей, при необходимости;
8) при необходимости, корректировка положения кронштейна и светильника;

1) әуе желілерінің іріктемелі учаскелерін тексеру арқылы мен жоғары жақтан тексеру (қажет болған жағдайда);
2) жекелеген сымдардың үзілуі мен балқуын, сымдар мен кабельдерге құймаларды, олардың реттемелерінің бұзылуларын жою;
3) сымдарды тарту желісін және сымдардан жерге дейінгі қашықтықты және әуе желілері жобасында көзделген объектілерді қалпына келтіру;
4) тіректерде және жерге жақын жерге тұйықтау түсулерінің зақымдануын немесе үзілістерін жою, жерге тұйықтау құрылғысының элементтерін қалпына келтіру;
5) жылу сымдарының жылу түсіргішпен қызбауын тексеру;
6) техникалық қызмет көрсету нәтижелерін журналға жазу.
89. Электр берудің әуе желілеріне жоспарлы техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер – 2 маман.
13-параграф. Тірек конструкцияларына техникалық қызмет көрсету
90. Тірек конструкцияларына жоспарлы техникалық қызмет көрсету кезінде мынадай негізгі жұмыс түрлері жүзеге асырылады:
1) қажет болған жағдайда жоғары жағынан тексеру;
2) тіректердің тігінен болуын және шамдары бар кронштейндердің орналасуын тексеру, кронштейндерді түзету;
3) темірбетон және металл конструкциялардағы қақпақтардағы және құлыптардағы зақымдарды жою, қажет болған жағдайда қақпақтарды (есіктерді), құлыптарды ауыстыру;
4) қажет болған жағдайда сақтандырғыштарды, тірек негіздеріндегі автоматты ажыратқыштарды ауыстыру;
5) металл кронштейндер мен тіректердегі коррозия ошақтарын тазарту, бояуды қалпына келтіру;
6) тіректердегі нөмірлеуді қалпына келтіру;
7) қажет болған жағдайда қалалық жарықтандыру тіректерінде жарнамалық конструкциялар мен иллюминацияларды бекітудің ақаулығын жою;
8) техникалық қызмет көрсету нәтижелерін журналға жазу.
91. Тірек конструкцияларына жоспарлы техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан электр берудің әуе желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер – 2 маман;
14-параграф. Жарықтандыру аспаптарына жоспарлы техникалық қызмет көрсету
92. Жарықтандыру құрылғыларына жоспарлы техникалық қызмет көрсету кезінде мынадай негізгі жұмыс түрлері қамтылады:
1) шамдарды ішінара тексеру;
2) шамдарды ауыстыру;
3) драйверлерді ауыстыру;
4) оптикалық линзаларды ауыстыру;
5) жарықдиодты шамдарды ауыстыру;
6) шамдардың, диффузорлардың, рефлекторлардың әйнектерін "құрғақ" тазалау;
7) қажет болған жағдайда жарамсыз шағылдырғыштарды ауыстыру;
8) қажет болған жағдайда кронштейн мен шамның орналасуын түзету;

9) запись результатов технического обслуживания в журнал.
93. В осветительных приборах, установленных в тоннелях (без системы принудительной вентиляции) осуществляется групповая замена ламп.
94. Работы по плановому техническому обслуживанию осветительных устройств проводится бригадой в составе: электромонтер по эксплуатации воздушных линий электропередачи с 3 группой по электробезопасности – 2 специалиста.
Параграф 15. Профилактические испытания и измерения
95. Измерения напряжений в распределительных линиях наружного освещения проводятся не менее двух раз в год в часы совпадения зимнего максимума нагрузки городской распределительной сети и НО, в весенне-летний период. Напряжение измеряются в начале линий, на основных ответвлениях и в конце линий.
96. Эксплуатирующей организации необходимо применять тестовое оборудование, которое позволяет проверять все типы простых реле и защиты (тока, напряжения, частоты, мощности, сопротивления, времени, указательных, промежуточных) измерительные трансформаторы тока и напряжений, низковольтные аппараты управления, контакторы, электромагнитные пускатели, силовые выключатели.
97. Контрольное измерение тока по фазам выполняются с использованием токоизмерительных клещей в пунктах питания один раз в год и после каждого изменения схемы питания.
98. Проверка нагрева кабельных линий с помощью пирометра осуществляется при осмотре пунктов питания, питающих и распределительных сетей.
99. Проверка нагрева проводов воздушных линий электропередачи с помощью тепловизора выполняется при техническом обслуживании воздушных линий.
100. Электрические измерения для эксплуатируемых устройств наружного освещения, выполняются при техническом обслуживании, текущем и капитальном ремонте.
101. В случае, если по результатам измерений сопротивление изоляции кабелей оказалось ниже 0,5 МегаОм, следует произвести испытания кабельной линии повышенным напряжением 2,5 килоВатт.
102. Ежегодное измерение сопротивления заземляющих устройств опор выполняются выборочно в 2 % от всех металлических и железобетонных опор.
Параграф 16. Текущий ремонт установок наружного освещения
103. Плановый текущий ремонт питающих кабельных линий электропередачи рекомендуется осуществлять одновременно с плановым текущим ремонтом пункта питания. Периодичность работ по плановому текущему ремонту пункта питания и питающих кабельных линий указана в Приложении 4 к настоящим Правилам.
104. Плановый текущий ремонт распределительных кабельных линий электропередачи рекомендуется выполнять одновременно с плановым текущим ремонтом воздушных линий электропередачи, опорных конструкций и осветительных приборов. Периодичность работ по плановому текущему ремонту распределительных кабельных и воздушных линий электропередачи, опорных конструкций и осветительных приборов указана в Приложении 4 к настоящим Правилам.

9) техникалық қызмет көрсету нәтижелерін журналға жазу.
93. Тоннельдерде орнатылған жарықтандыру аспаптарында (мәжбүрлі желдету жүйесі жоқ) шамдарды топтық ауыстыру жүзеге асырылады.
94. Жарықтандыру құрылғыларына жоспарлы техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан электр берудің әуе желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер – 2 маман;
15-параграф. Профилактикалық сынақтар мен өлшеулер
95. Сыртқы жарықтандырудың тарату желілеріндегі кернеуді өлшеулер жылына кемінде екі рет қалалық тарату желісі мен СЖ жүктемесінің қысқы максимумы сәйкес келетін сағаттарда, көктем-жаз кезеңінде жүргізіледі. Кернеу сызықтардың басында, негізгі тармақтарда және сызықтардың соңында өлшенеді.
96. Қарапайым реле мен қорғаныстың барлық түрлерін (ток, кернеу, жиілік, қуат, кедергі, уақыт, көрсеткіш, аралық және), ток пен кернеудің өлшеу трансформаторларын, төмен вольтты басқару аппараттарын, түйістіргіштерді, электромагниттік қосқыштарды, қуат қосқыштарын тексеруге мүмкіндік беретін сынақ жабдығын қолдану қажет.
97. Фазалар бойынша токты бақылау өлшеу электр станцияларындағы ток өлшейтін кемпірауыздарды пайдалана отырып, жылына бір рет және электр тізбегіндегі әрбір өзгерістен кейін жүзеге асырылады.
98. Пирометрдің көмегімен кабель желілерінің қызуын тексеру қоректендіру пункттерін, қоректендіру және тарату желілерін тексеру кезінде жүзеге асырылады.
99. Жылу түсіргіштің көмегімен электр берудің әуе желілері сымдарының қызуын тексеру әуе желілеріне техникалық қызмет көрсету кезінде орындалады.
100. Пайдаланылатын сыртқы жарықтандыру құрылғылары үшін электрлік өлшеулер техникалық қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу кезінде орындалады.
101. Егер өлшеу нәтижелері бойынша кабельдердің оқшаулау кедергісі 0,5 МегаОм төмен болған жағдайда, 2,5 килоВаттан жоғары кернеулі кабельдік желіге сынақ жүргізу қажет.
102. Тіректердің жерге тұйықтау құрылғыларының кедергісін жыл сайынғы өлшеу барлық металл және темірбетон тіректердің 2 % іріктеп орындалады.
16-параграф. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларын ағымдағы жөндеу
103. Электр берудің қоректендіруші қабель желілерін жоспарлы ағымдағы жөндеуді электрмен жабдықтау пунктін жоспарлы ағымдағы жөндеумен бір мезгілде жүргізу ұсынылады. Қоректендіру пункті мен қоректендіретін кабель желілерін жоспарлы ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстардың кезеңділігі осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген.
104. Электр берудің таратушы кабельдік желілерін жоспарлы ағымдағы жөндеуді электр берудің әуе желілерін, тірек конструкцияларын және жарықтандыру аспаптарын жоспарлы ағымдағы жөндеумен бір мезгілде орындау ұсынылады. Тарату кабельдік және әуе электр беру желілерін, тірек конструкциялары мен жарықтандыру аспаптарын жоспарлы ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстардың кезеңділігі осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген.

105. Требования к элементам УНО после проведения планового текущего ремонта должны соответствовать регламентному состоянию.
106. Внеплановый текущий ремонт выполняется в составе аварийно-восстановительных работ по результатам осмотров, на основании дефектных ведомостей, уполномоченного органа;
Параграф 17. Плановый текущий ремонт пунктов питания
107. При плановом текущем ремонте пунктов питания выполняются следующие основные виды работ:
1) ремонт и регулировка контакторов с сигнальным дополнительным контактом;
2) ревизия трансформаторов тока, калибровка (поверка) трансформаторов тока;
3) ремонт и поверка электрического прибора учета;
4) ревизия вводного автомата с дополнительным контактом;
5) ревизия установочных аппаратов, при необходимости, замена неисправных установочных аппаратов;
6) восстановление целостности контактов отпаечных шпилек, штепсельных соединений, отсутствие их перегрева, отсутствие следов нагара и коррозии контактов;
7) проверка режима отключения оборудования в аварийных ситуациях;
8) проведение электроизмерений и электроиспытаний в объеме, установленном правил технической эксплуатации;
9) проверка взаимосвязи контроллера ШУНО с диспетчерским пунктом;
10) ремонт дверных замков, замена при необходимости;
11) запись результатов текущего ремонта в журнал.
108. Работы по плановому текущему ремонту пунктов питания проводится бригадой в составе: электромонтер по эксплуатации распределительных сетей с 3 группой по электробезопасности - 2 специалиста.
Параграф 18. Плановый текущий ремонт автоматизированной системы
управления наружным освещением
109. При плановом текущем ремонте АСУНО выполняются следующие основные виды работы:
1) модернизация программного обеспечения АСУНО;
2) ремонт активного сетевого оборудования;
3) ремонт основного и резервного сервера;
4) пополнение данных вновь вводимых устройств УНО;
5) замена устаревших комплектующих элементов компьютерных установок.
110. Работы в рамках планового текущего ремонта АСУНО производит бригада в составе: инженеры-администраторы системы АСУНО и программного обеспечения с 3 группой по электробезопасности - 1специалист.
111. При плановом текущем ремонте кабельных линий электропередачи (питающих и распределительных) проводятся следующие основные виды работ:
1) фотографирование состояния сети до и после проведения текущего ремонта;
2) ремонт и замена конструкций крепления кабелей;
3) устранение коррозии оболочек;
4) замена отдельных участков кабельных линий с ветхой или поврежденной изоляцией, до 5 метров;

105. Жоспарлы ағымдағы жөндеу жүргізілгеннен кейін СЖҚ элементтеріне қойылатын талаптар регламенттік жай-күйге сәйкес болуы тиіс.
106. Жоспардан тыс ағымдағы жөндеу уәкілетті органның ақаулар тізімдемелерінің негізінде тексеру нәтижелері бойынша авариялық-қалпына келтіру жұмыстарының құрамында орындалады.
17-параграф. Қоректендіру пункттерін жоспарлы ағымдағы жөндеу
107. Қоректендіру пункттерін жоспарлы ағымдағы жөндеу кезінде мынадай негізгі жұмыс түрлері орындалады:
1) қосымша сигналдық түйіспесі бар түйістіргіштерді жөндеу және реттеу;
2) ток трансформаторларын тексеру, ток трансформаторларын калибрлеу (тексеру);
3) электр есептеу аспабын жөндеу және тексеру;
4) қосымша түйіспесі бар енгізу автоматын тексеру;
5) орнату аппараттарын тексеру, қажет болған жағдайда ақаулы орнату аппараттарын ауыстыру;
6) дәнекерленген шпилькалардың, штепсельдік қосылыстар түйіспелерінің тұтастығын қалпына келтіру, олардың қызып кетпеуі, күйе іздерінің және түйіспелер коррозиясының болмауы;
7) авариялық жағдайларда жабдықты сөндіру режимін тексеру;
8) техникалық пайдалану ережелерінде белгілеген көлемде электр өлшемдерін және электр сынақтарын жүргізу;
9) СЖБШ бақылағышының диспетчерлік пунктпен өзара байланысын тексеру;
10) есік құлыптарын жөндеу, қажет болған жағдайда ауыстыру;
11) ағымдағы жөндеу нәтижелерін журналға жазу.
108. Қоректену пункттерін жоспарлы ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер – 2 маман.
18-параграф. Сыртқы жарықтандыруды басқарудың автоматтандырылған
жүйесін жоспарлы ағымдағы жөндеу
109. СДБАЖ-ны жоспарлы ағымдағы жөндеу кезінде келесі негізгі жұмыс түрлері орындалады:
1) СЖБАЖ бағдарламалық жасақтамасын жаңарту;
2) белсенді желілік жабдықты жөндеу;
3) негізгі және резервтік серверді жөндеу;
4) жаңадан енгізілетін СЖҚ құрылғыларының деректерін толықтыру;
5) компьютерлік қондырғылардың ескірген жиынтықтау элементтерін ауыстыру.
110. СДБАЖ-ны жоспарлы ағымдағы жөндеу жұмыстарын мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан СЖБАЖ және бағдарламалық жасақтама жүйесінің инженер-әкімшілері – 1 маман.
111. Электр берудің (қоректендіру және тарату) кабель желілерін жоспарлы ағымдағы жөндеу кезінде мынадай негізгі жұмыс түрлері жүргізіледі:
1) ағымдағы жөндеу жүргізілгенге дейін және кейін желінің жай-күйін суретке түсіру;
2) кабельдерді бекіту конструкцияларын жөндеу және ауыстыру;
3) қабықшалардың коррозиясын жою;
4) оқшаулағышы тозған немесе зақымданған кабель желілерінің 5 метрге дейінгі жекелеген бөліктерін ауыстыру;

5) замена скоб и креплений;
6) при необходимости, перезаделка муфт, воронок, сухих разделок;
7) измерение токовых нагрузок и напряжений с занесением результатов в журнал и составлением протокола измерений;
8) проверка состояния изоляции кабельных линий, испытание мегаомметром на сопротивление с занесением результатов в журнал и составлением протокола измерений;
9) измерение сопротивления петли фаза-ноль в кабельных линиях с занесением результатов в журнал и составлением протокола измерений;
10) проверка наличия цепи между заземлителями и заземляемыми элементами с занесением результатов в журнал и составлением протокола измерений;
11) запись результатов текущего ремонта в журнал.
112. Работы по плановому текущему ремонту кабельных линий электропередачи проводятся бригадой в составе: электромонтер по эксплуатации распределительных сетей с 3 группой по электробезопасности - 2 специалиста.
Параграф 19. Плановый текущий ремонт воздушных линий электропередачи
113. Плановый текущий ремонт воздушных линий электропередачи включают в себя следующие основные виды работ:
1) ремонт и замена конструкций крепления проводов и тросов, изоляторов, подвесов;
2) закрепление оборванных проводов, подмотка лент в зажимах;
3) вырезка или замена дефектных участков проводов или троса, перетяжка (регулировка) проводов и тросов;
4) ремонт воздушных ответвлений;
5) измерение токовых нагрузок и напряжений после ремонта с занесением результатов в журнал (или составлением протокола измерений);
6) проверка состояния изоляции проводов, испытание мегаомметром на сопротивление;
7) измерение сопротивления петли фаза-ноль в сети с занесением результатов в журнал (или составлением протокола измерений);
8) проверка наличия цепи между заземлителями и заземляемыми элементами с занесением результатов в журнал (или составлением протокола измерений);
9) запись результатов текущего ремонта в журнал.
114. Работы по плановому текущему ремонту воздушных линий электропередачи проводится бригадой в составе: электромонтер по эксплуатации воздушных линий электропередачи с 3 группой по электробезопасности- 2 специалиста.
Параграф 20. Плановый текущий ремонт опорных конструкций
115. При плановом текущем ремонте опорных конструкций выполняются следующие основные виды работ:
1) фотографирование состояния опорных конструкций (цоколя, опоры, кронштейна, кабельного ящика) до и после проведения текущего ремонта;
2) восстановление правильного положения опор (исключая ветхие, изношенные опоры, подлежащие замене), кронштейнов, цоколей;

5) қысқыштар мен бекіткіштерді ауыстыру;
6) қажет болған жағдайда муфталарды, құйғыштарды, құрғақ кесулерді қайта өңдеу;
7) нәтижелерді журналға енгізе және өлшеу хаттамасын жасай отырып, ток жүктемелері мен кернеулерді өлшеу;
8) сым кабель желілерінің оқшаулану жағдайын тексеру, нәтижелерді журналға енгізе отырып, кедергінің болуын мегомметрмен сынау (немесе өлшеу хаттамасын жасау);
9) нәтижелерді журналға енгізе және өлшеу хаттамасын жасай отырып, кабель желілеріндегі фазалық-нөлдік тұзақ кедергісін өлшеу;
10) журналға нәтижелерді енгізе және өлшеу хаттамасын жасай отырып, жерге тұйықтағыштар мен жерге тұйықталатын элементтер арасындағы тізбектің болуын тексеру;
11) ағымдағы жөндеу нәтижелерін журналға жазу.
112. Электр берудің кабельдік желілерін жоспарлы ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан тарату желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер – 2 маман.
19-параграф. Электр берудің әуе желілерін жоспарлы ағымдағы жөндеу
113. Электр берудің әуе желілерін жоспарлы ағымдағы жөндеу мынадай негізгі жұмыс түрлерін қамтылады:
1) сымдар мен кабельдерді, оқшаулағыштарды, аспаларды бекіту конструкцияларын жөндеу және ауыстыру;
2) үзілген сымдарды бекіту, таспаларды қысқыштарға орау;
3) сымдардың немесе кабельдің ақаулы учаскелерін кесу немесе ауыстыру, сымдар мен кабельдерді тарту (реттеу);
4) әуе тармақтарын жөндеу;
5) нәтижелерді журналға енгізе отырып (немесе өлшеу хаттамасын жасай отырып) жөндеуден кейінгі ток жүктемелері мен кернеулерін өлшеу;
6) сымдардың оқшаулану жағдайын тексеру, кедергінің болуын мегаомметрмен сынау;
7) нәтижелерді журналға енгізе отырып (немесе өлшеу хаттамасын жасай отырып) желідегі фаза-нөл тұзақ кедергісін өлшеу;
8) журналға нәтижелерді енгізе отырып (немесе өлшеу хаттамасын жасай отырып) жерге тұйықтағыштар мен жерге тұйықталатын элементтер арасындағы тізбектің болуын тексеру;
9) ағымдағы жөндеу нәтижелерін журналға жазу.
114. Электр берудің әуе желілерін жоспарлы ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан электр берудің әуе желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер – 2 маман.
20-параграф. Тірек конструкцияларын жоспарлы ағымдағы жөндеу
115. Тірек конструкцияларын жоспарлы ағымдағы жөндеу кезінде мынадай негізгі жұмыс түрлері орындалады:
1) ағымдағы жөндеу жүргізілгенге дейін және одан кейін тірек конструкцияларының (жертөле, тірек, кронштейн, кабель қорабы) жай-күйін суретке түсіру;
2) тіректердің (ауыстырылатын тозған, тозған тіректерді қоспағанда), кронштейндердің, негіздердің дұрыс орналасуын қалпына келтіру;

3) замена крышек (дверок) и замков, при необходимости;
4) замена кронштейнов, при необходимости.
116. Работы по плановому текущему ремонту опорных конструкций проводится бригадой в составе: электромонтер по эксплуатации воздушных линий электропередачи с 3 группой по электробезопасности - 2 специалиста.
Параграф 21. Плановый текущий ремонт осветительных приборов
117. При плановом текущем ремонте осветительных приборов осуществляются следующие основные виды работ:
1) полная ревизия светильников.
Ревизии подлежат:
электрические соединения и затяжки винтовых соединений, колодки и клеммник из ануления;
патроны, жесткость их крепления, положение в светильнике, изоляция входящих в патрон проводов;
крепление пускорегулирующих аппаратов(драйверов), их состояние, в том числе появление вздутий компенсирующих конденсаторов, что требует их замены или отключения;
отражатели (отражающая поверхность, положение в светильнике, надежность крепления);
преломители или рассеиватели (наличие трещин, деформаций и помутнений в пластмассовых изделиях);
надежность замков, уплотнений закрытых светильников;
коррозия корпусов светильников и их отдельных элементов, изготовленных из черных металлов, отслаивание лакокрасочных покрытий;
резьбовые соединения;
2) проверка патронов и контактов с заменой неисправных;
3) замена ламп, вышедших из строя и неудовлетворяющих светотехническим параметрам;
4) замена светодиодного модуля;
5) замена термопасты;
6) замена оптической линзы;
7) замена зарядного провода;
8) проведение замеров яркости и освещенности светильников с занесением результатов в журнал;
9) запись результатов текущего ремонта в журнал.
118. Проведение замеров светотехнических параметров светильников после завершения текущего ремонта проводится уполномоченным специалистом с использованием люксометра.
119. Работы по плановому текущему ремонту осветительных приборов проводится бригадой в составе: электромонтер по эксплуатации воздушных линий электропередачи с 3 группой по электробезопасности - 2 специалиста;
Параграф 22. Окраска опорных конструкций
120. При окраске опорных конструкций выполняются работы по окраске:
1) опор;
2) кронштейнов;
3) цоколей;
4) кабельных ящиков.
121. Работы по окраске опорных конструкций, кронштейнов и цоколей проводится бригадой в составе: электромонтеров по эксплуатации воздушных линий электропередачи с 3 группой по электробезопасности - 2 специалиста.
122. Работы по окраске опорных конструкций, кронштейнов и цоколей включают в себя следующие виды работ:

3) қажет болған жағдайда қақпақтарды (есіктерді) және құлыптарды ауыстыру;
4) қажет болған жағдайда кронштейндерді ауыстыру.
116. Тірек конструкцияларын жоспарлы ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан электр берудің әуе желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер – 2 маман.
21-параграф. Жарықтандыру аспаптарын жоспарлы ағымдағы жөндеу
117. Жарықтандыру аспаптарын жоспарлы ағымдағы жөндеу кезінде келесі негізгі жұмыс түрлері жүзеге асырылады:
1) шамдарды толық тексеру.
Мыналар тескеруге жатады:
бұрандалы қосылыстардың электрлік қосылыстары мен қатаюы, қалыптар мен нөлдеу ұстатқыштары;
патрондар, оларды бекітудің қаттылығы, шамдағы орны, патронға кіретін сымдарды оқшаулау;
іске қосу реттеу аппараттарын (драйверлерді) бекіту, олардың жай-күйі, оның ішінде оларды ауыстыруды немесе ажыратуды талап ететін компенсаторлық конденсаторлардың ісінуінің пайда болуы;
шағылдырғыштар (шағылысатын беті, шамдағы орны, бекітудің сенімділігі);
сынғыштар немесе шашыратқыштар (пластмасса бұйымдарда жарықтар, деформациялар мен қараюлардың болуы);
құлыптардың, жабық шамдар тығыздағыштарының сенімділігі;
қара металдардан жасалған шамдардың корпустары мен олардың жекелеген элементтерінің коррозиясы, лак-бояу жабындарының қабыршақтануы;
бұрандалы қосылыстар;
2) ақауларды ауыстыру арқылы патрондар мен түйіспелерді тексеру;
3) істен шыққан және жарық техникалық параметрлеріне сәйкес келмейтін шамдарды ауыстыру;
4) жарықдиодты модульді ауыстыру;
5) термопастаны ауыстыру;
6) оптикалық линзаны ауыстыру;
7) зарядтау сымын ауыстыру;
8) нәтижелерді журналға енгізе отырып, шамдардың жарықтығы мен жарық беру дәрежесіне өлшеу жүргізу;
9) ағымдағы жөндеу нәтижелерін журналға жазу.
118. Ағымдағы жөндеу аяқталғаннан кейін шамдардың жарық техникалық параметрлерін өлшеуді уәкілетті маман люксметрді пайдалана отырып жүргізуі тиіс.
119. Жарықтандыру аспаптарын жоспарлы ағымдағы жөндеу жұмыстарын мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан электр берудің әуе желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер – 2 маман;
22-параграф. Тірек конструкцияларын бояу
120. Тірек құрылымдарын бояу кезінде:
1) тірек;
2) кронштейндер;
3) негіздер;
4) кабель қораптарын бояу жұмыстары жүргізіледі.
121. Тірек конструкцияларын, кронштейндер мен негіздерді бояу бойынша жұмыстарды мынадай құрамдағы бригада жүргізеді: электр қауіпсіздігі жөніндегі 3-ші топтан электр берудің әуе желілерін пайдалану жөніндегі электромонтер – 2 маман;
122. Тірек конструкцияларын, кронштейндер мен негіздерді бояу жұмыстары мынадай жұмыс түрлерін қамтуы тиіс:

1) очистка опорных конструкций и кронштейнов от старой краски;
2) окраска опорных конструкций и цоколей.
Периодичность работ по окраске опорных конструкций указана в Приложении 5 к настоящим Правилам.
123. Окраска опорных конструкций осуществляются преимущественно в теплое время года при среднесуточных температурах не ниже 5 оС.
Параграф 23. Очистка опор от наклеенных объявлений
124. Очистка опор и цоколей от наклеенных объявлений включает в себя следующие операции:
1) смачивание наклеенных объявлений;
2) удаление наклеенных объявлений.
125. Работы по очистке опор от наклеенных объявлений проводиться дорожным рабочим с 1 группой по электробезопасности - 1 специалиста.
126. Работы по очистке опор от наклеенных объявлений осуществляется при необходимости.
Параграф 24. Аварийно-восстановительные работы
127. Аварийно-восстановительные работы на УНО включают в себя:
1) Для пунктов питания ШУНО – внеплановое техническое обслуживание, внеплановый текущий ремонт, замена пришедших в негодность аппаратов, приборов, блоков и устройств; замена ШУНО (при отсутствии возможности его восстановления и дальнейшей эксплуатации); электрические измерения и испытания в соответствии с правилами технической эксплуатации (далее-ПТЭ) после монтажа; пуско-наладочные работы;
2) Для АСУНО – переключение автоматизированной системы управления наружным освещением на резервный сервер в период непредвиденных аварийных ситуаций;
3) Для воздушных линий электропередачи – внеплановое техническое обслуживание, внеплановый текущий ремонт, установка и замена соединителей, ремонтных муфт и бандажей, сварка проводов, замена поддерживающих и натяжных зажимов, замена поврежденных изоляторов, хомутов, заземляющих проводов, заделок, отдельных участков воздушных линий, устранение неисправности проводов на совместном подвесе при обнаружений дефектов или по требованию эксплуатирующей организации провести электрические измерения и испытания после монтажа;
4) для кабельных линий электропередачи - внеплановое техническое обслуживание, внеплановый текущий ремонт, разрытия и замена отдельных участков сети с ветхой или поврежденной изоляцией, отдельных плит оснований, муфт, заделок, электрические измерения и испытания в соответствии с правилами технической эксплуатации после монтажа;
5) для опорных конструкций - внеплановое техническое обслуживание, внеплановый текущий ремонт, замена кронштейна крепления, замена опор, восстановление присоединений, измерения в соответствии с ПТЭ;

1) тірек құрылымдары мен кронштейндерді ескі бояудан тазарту;
2) тірек құрылымдар мен негіздерді бояу.
Тірек конструкцияларын бояу бойынша жұмыстардың кезеңділігі осы Қағидалардың 5-қосымшасында көрсетілген.
123. Тірек конструкцияларын бояу негізінен жылы мезгілде орташа тәуліктік температура 5 оС-ден төмен болмаған кезде жүзеге асырылуы тиіс.
23-параграф. Авариялық-қалпына келтіру жұмыстары
124. Тіректерді және негіздерді жапсырылған жарнамалардан тазалау келесі операцияларды қамтиды:
1) жабыстырылған жарнамаларды ылғалдандыру
2) қойылған хабарландыруларды жою
125. Бағандарды жапсырылған хабарландырудан тазарту бойынша жұмысты 1-ші электр қауіпсіздік тобы бар жол жұмысшысынан – 1 маман.
126. Тіректерді желімделген хабарландырулардан тазарту жұмыстарын жүргізу қажетті мөлшерде жүзеге асырылады
24-параграф. Авариялық-қалпына келтіру жұмыстары
127. СЖҚ-дағы апатты қалпына келтіру жұмыстары мыналарды қамтиды:
1) СЖБШ қоректендіру орындары үшін – жоспардан тыс техникалық қызмет көрсету, жоспардан тыс ағымдағы жөндеу, сондай-ақ жарамсыз болып қалған аппараттарды, аспаптарды, блоктар мен құрылғыларды ауыстыру; СЖБШ-ны ауыстыру (оны қалпына келтіру және одан әрі пайдалану мүмкіндігі болмаған кезде); монтаждаудан кейін техникалық қауіпсіздік ережелеріне (бұдан әрі – ТҚЕ) сәйкес электрлік өлшеу және сынау; іске қосу-реттеу жұмыстары;
2) СЖБАЖ үшін – авариялық жағдайлар кезінде сыртқы жарықтандыруды басқарудың автоматтандырылған жүйесін резервтік серверге ауыстыру;
3) Әуе электр желілері үшін – жоспардан тыс техникалық қызмет көрсету, жоспардан тыс ағымдағы жөндеу, сым қосқыштарды, жөндеу муфталары мен бандаждарды орнату және ауыстыру, сымдарды дәнекерлеу;
тірек және кергіш қысқыштарды ауыстыру; зақымдалған оқшаулағыштарды, қысқыштарды, жерге қосу сымдарын, бітеулерді, әуе желілерінің жекелеген учаскелерін ауыстыру; ақаулар анықталған кезде немесе пайдаланушы ұйымның талабы бойынша біріккен суспензиядағы сымдардың ақауларын жою; электрлік өлшеу және монтаждан кейінгі сынақтар жүргізу.
4) кабельдік электр беру желілері үшін – жоспардан тыс техникалық қызмет көрсету, жоспардан тыс ағымдағы жөндеу; желінің жекелеген учаскелерін тозған немесе бүлінген оқшаулаумен, жекелеген негіз плиталарын, муфталарды, бітеулерді қазу және ауыстыру, монтаждан кейінгі ТҚЕ сәйкес электрлік өлшеу және сынау;
5) тірек құрылымдары үшін – жоспардан тыс техникалық қызмет көрсету, жоспардан тыс ағымдағы жөндеу, бекіту кронштейнін ауыстыру, тіректерді ауыстыру, қосылымдарды қалпына келтіру, техникалық қызмет көрсету ережелеріне сәйкес өлшеу;

6) для светильников - внеплановое техническое обслуживание, внеплановый текущий ремонт; замена крышек рассеивателя и отражателей, замена светильников (если они не подлежат ремонту и последующей эксплуатации), замена пришедших в негодность аккумуляторных батарей (для светильников на солнечных батареях), электрические измерения в соответствии с правилами технической эксплуатации;
7) аварийно-восстановительные работы выполняются на основании актов и дефектных ведомостей, составленных в результате внеплановых осмотров;
8) повреждения аварийного характера незамедлительно устраняются или локализуются персоналом, имеющимся в распоряжении диспетчера;
9) если в ночное время повреждения, угрожающие жизни людей и вызвавшие прекращение работы установок наружного освещения, устранены временно или только локализованы, то их устранение в полном объеме производится в дневное время. Вывоз сбитых опор наружного освещения выполняется эксплуатирующей организации, осуществляющим эксплуатацию указанных опор-стоек в центральной части города на магистральных улицах с момента обнаружения аварии;
10) восстановление разрушенных опор должно производиться в короткие сроки со дня обнаружения;
11) восстановление горения отдельных светильников на магистральных улицах выполняется в короткие срок с момента обнаружения или поступления сообщения по указанию ЦДП;
12) массовое погашение светильников, связанное с отказом в распределительной сети, в оборудовании пунктов питания устраняется в течение 2 суток с момента обнаружения, а на магистральных улицах - в течение суток. В случаях сложного ремонта, требующего более длительных сроков устранения неисправностей, восстановление работы УНО производится в светлое время суток следующего дня;
13) повреждения аварийного характера немедленно устраняются или локализуются персоналом, имеющимся в распоряжении диспетчера;
14) вывоз сбитых опор наружного освещения выполняется эксплуатирующей организации.
128. Работы по аварийному ремонту обеспечивается автогидроподъемником типа АГП на каждую аварийную бригаду.
Бригада эксплуатирующей организации обеспечивает круглосуточный режим выполнения аварийно-восстановительных работ.
Параграф 25. Капитальный ремонт
129. Перед проведением капитального ремонта производится комплексная документальная, визуальная и инструментальная диагностика технического состояния УНО либо отдельных опорных конструкций, с определением необходимого объема ремонтно-восстановительных работ и составлением дефектной ведомости работ. При необходимости, выпускается проектная документация на капитальный ремонт УНО, в том числе отдельных опор наружного освещения.

6) шамдар үшін – жоспардан тыс техникалық қызмет көрсету, жоспардан тыс ағымдағы жөндеу; диффузор мен шағылыстырғыштардың қақпақтарын ауыстыру, шамдарды ауыстыру (егер олар жөндеуге және кейіннен пайдалануға жатпаса), жарамсыз болып қалған аккумуляторлық батареяларды ауыстыру (күн батареяларындағы шамдар үшін), техникалық қызмет көрсету ережелеріне сәйкес электрлік өлшеулер;
7) авариялық-қалпына келтіру жұмыстары жоспардан тыс тексерулер нәтижесінде жасалған актілер мен ақаулы ведомостардың негізінде орындалады;
8) апаттық сипаттағы зақымдарды диспетчердің қарамағындағы персонал дереу жояды немесе оқшаулайды;
9) егер түнгі уақытта адамдардың өміріне қауіп төндіретін және сыртқы жарықтандыру қондырғыларының жұмысын тоқтатуға алып келген зақымданулар уақытша жойылса немесе тек оқшауландырылса, онда оларды толық көлемде жою күндізгі уақытта жүргізіледі. Құлатылған сыртқы жарықтандыру тіректерін әкетуді апат анықталған сәттен бастап қысқа мерзімде магистральдық көшелерде, қаланың орталық бөлігінде осы тіректерге кесуді жүзеге асыратын Пайдаланушы ұйым орындайды;
10) бұзылған тіректерді қалпына келтіру анықталған күннен бастап қысқа мерзімде жүргізілуі керек;
11) магистральдық көшелердегі өшіп қалған жекелеген шамдарды қалпына келтіру, ОДП-ның нұсқауы бойынша табылған немесе хабарлама келіп түскен сәттен бастап қысқа мерзімде орындалады.
12) қоректену пункттерінің жабдықтарында тарату желісінің істен шығуына байланысты шамдардың жаппай өшуі табылған сәттен бастап 2 тәулік ішінде, ал магистральдық көшелерде – бір тәулік ішінде жойылады. Ақауларды жоюдың ұзағырақ мерзімдерін талап ететін күрделі жөндеу жағдайында СЖҚ жұмысын қалпына келтіру келесі күннің жарық уақытында жүргізіледі;
13) апаттық сипаттағы зақымдарды диспетчердің қарамағындағы персонал дереу жояды немесе оқшаулайды;
14) құлатылған сыртқы жарықтандыру тіректерін шығаруды Пайдаланушы ұйым жүзеге асырады;
128. Авариялық жөндеу жұмыстары әрбір авариялық бригадаға АГК үлгісіндегі автогидро көтергішпен қамтамасыз етілуі тиіс.
Пайдаланушы ұйым бригадалары авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын тәулік бойы орындау режимін қамтамасыздандырады.
25-параграф. Күрделі жөндеу
129. Күрделі жөндеу жүргізер алдында жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының қажетті көлемін айқындай отырып және жұмыстардың ақаулы ведомосін жасай отырып, СЖҚ не жекелеген тірек конструкцияларының техникалық жай-күйіне кешенді құжаттық, көрнекі және аспаптық диагностика жүргізіледі. Қажет болған жағдайда СЖҚ-ны, оның ішінде сыртқы жарықтандырудың жекелеген тіректерін күрделі жөндеуге жобалық құжаттама шығарылады.

130. К работам по капитальному ремонту относиться работы текущего ремонта с большими объемами проведения работ, включающие в себя замену элементов оборудования, и не вошедшие в состав работ планового текущего ремонта и непредвиденных работ. В результате капитального ремонта допускается расширение функционального назначения отдельных опор наружного освещения, оборудования и механизмов.
131. Требования к устройствам наружного освещения, после проведения капитального ремонта, должны соответствовать правилам устройства электроустановок и регламентному состоянию.
132. Железобетонные опоры, подлежащие капитальному ремонту, полностью заменяются на металлические с защитным покрытием, нанесенным в соответствии с техническим заданием на капитальный ремонт.
133. Провода воздушных распределительных сетей наружного освещения и проводах управления допускается не более одного соединения в пролете, ответвления к светильнику должны выполняются с помощью ответвительных болтовых соединений или специальных зажимов.
134. Ветхие светильники с истекшим сроком службы, резко снизившие свои эксплуатационные параметры и неремонтопригодные, заменяются на новые энергосберегающие светильники, аналогичной светоотдачи и назначения с учетом максимального сохранения одинаковой их внешней формы в пределах ремонтируемого участка, улицы, площади, бульвара, сквера.
135. Источники света в светильниках полностью подлежат замене на новые. При наличии светодиодных светильников заменяются сами светильники.
136. Качество и объемы завершенного капитального ремонта устройств наружного освещения улиц, дорог, проездов и площадей, устройств управления, проверяются комиссией в составе представителей Заказчика, Подрядчика, принимающего установки на эксплуатацию, и представителя строительно-монтажной организации, выполнявши капитальный ремонт.
137. Объемы проверок и испытаний, проводимых комиссией, в рабочем порядке уточняются заказчиком.
138. При замене отдельных опор наружного освещения допускается установка новой опоры наружного освещения рядом с ремонтируемой, с учетом требований правил устройства электроустановок земельного законодательства.
139. Сдача-приемка выполненных работ по капитальному ремонту объектов наружного освещения осуществляется в установленный срок с оформлением актов и исполнительной документации.
Параграф 26. Реконструкция и модернизация
140. Работы по реконструкции объектов наружного освещения проводятся с целью замены физически и морально устаревшего оборудования по архитектурному дизайну, обеспечения повышения безопасности населения и эксплуатационного персонала, улучшения технико-экономических показателей установок на основе использования новых технических средств. Изменение высоты либо расширение функционального назначения отдельных опор наружного освещения реконструкцией не является и осуществляется в соответствии с параграфом 24 настоящих Правил.

130. Күрделі жөндеу жұмыстарына жабдықтың элементтерін ауыстыруды қамтитын және жоспарлы ағымдағы жөндеу жұмыстарының және күтпеген жұмыстардың құрамына кірмеген жұмыстарды жүргізудің үлкен көлемі бар ағымдағы жөндеу жұмыстары кіруге тиіс. Күрделі жөндеу нәтижесінде жекелеген сыртқы жарықтандыру тіректерінің, жабдықтар мен механизмдердің функционалдық мақсаты кеңейтілуі мүмкін.
131. Күрделі жөндеу жүргізілгеннен кейін электр қондырғыларын орнату қағидаларына және регламенттік жай-күйге сәйкес болуы тиіс.
132. Күрделі жөндеуге жататын темірбетон тіректер толығымен күрделі жөндеуге арналған техникалық тапсырмаға сәйкес қолданылатын қорғаныш жабыны бар металға ауыстырылады.
133. Сыртқы жарықтандырудың ауа тарату желілерінің сымдары мен басқару сымдарының аралықта бірден артық байланысы болмауы тиіс, шамға тармақтар тармақталған болттық қосылыстардың немесе арнайы қысқыштардың көмегімен орындалуы тиіс.
134. Өзінің пайдалану параметрлерін күрт төмендеткен және жөндеуге жарамсыз қызмет ету мерзімі өткен тозған шамдар жөнделетін учаске, көше, алаң, бульвар, сквер шегінде олардың сыртқы пішінінің барынша сақталуын ескере отырып, жарық тиімділігі мен мақсатына ұқсас жаңа энергия үнемдейтін шамдарға ауыстырылады.
135. Шамдардағы жарық көздері толығымен жаңаларына ауыстырылуы тиіс. Егер жарықдиодты шамдар болса, шамдардың өздері ауыстырылады.
136. Көшелерді, жолдарды, өтпелер мен алаңдарды, сондай-ақ сыртқы жарықтандыру құрылғыларына, басқару құрылғыларына күрделі жөндеу аяқталғанан кейін сапасы мен көлемін комиссия құрамында Тапсырыс берушінің, пайдалануға қондырғыларды қабылдайтын мердігердің және күрделі жөндеуді орындаған құрылыс-монтаж ұйымының өкілдерінен тексереді.
137. Комиссия жүргізетін тексерулер мен сынақтардың көлемін жұмыс тәртібімен Тапсырыс беруші нақтылайды.
138. Сыртқы жарықтандырудың жекелеген тіректерін ауыстырған кезде, электр қондырғыларын орнату ережелерін және жер заңнамасының талаптарын ескере отырып, жөнделетіндердің жанына жаңа сыртқы жарықтандыру тірегін орнатуға болады.
139. Сыртқы жарықтандыру объектілерін күрделі жөндеу бойынша орындалған жұмыстарды тапсыру-қабылдау актілер мен атқарушылық құжаттамаларды ресімдей отырып, белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
26-параграф. Қайта құру және жаңғырту
140. Сыртқы жарықтандыру объектілерін қайта жаңғырту жұмыстары физикалық және моральдық жағынан ескірген жабдықтарды ауыстыру, сәулет дизайны бойынша, халықтың және пайдалану персоналының қауіпсіздігін арттыруды қамтамасыз ету, жаңа техникалық құралдарды пайдалану негізінде қондырғылардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін жақсарту мақсатында жүргізіледі. Сыртқы жарықтандырудың жекелеген тіректерінің биіктігін өзгерту не функционалдық мақсатын кеңейту қайта жаңғырту болып табылмайды және осы Қағидалардың 24-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.

141. Основаниями для планирования проведения реконструкции и модернизации являются: превышение срока службы основного оборудования, изменение категории объекта освещения дорожно-транспортной сети по норме освещения, изменение дизайнерского решения по архитектурному решению осветительной установки, поддержанное уполномоченными органами.
142. Реконструкция и модернизация объектов наружного освещения улиц, дорог, площадей должна производиться по рабочему проекту, выполненному в соответствии с техническим условием от эксплуатирующей организации.
143. В процессе проектирования наружного освещения улиц, дворов, парков, скверов и микрорайонов необходимо производить расчҰты освещенности используя программы освещенности. Данные расчҰтов прилагать к рабочему проекту.
Параграф 27. Учет повреждений, отказов и аварий в установках наружного освещения
144. При эксплуатации установок наружного освещения (далее-УНО) эксплуатирующая организация:
1) ведет учет повреждений, отказов и аварий в УНО;
2) анализирует причины повреждений и отказов в работе УНО, принимает меры по устранению указанных причин и профилактике подобных повреждений и отказов;
3) осуществляет мероприятия по ликвидации последствий аварий, оказывает содействие государственным органам в расследовании причин аварии;
4) принимает участие в техническом расследовании причин аварии, принимает меры по устранению указанных причин и профилактике подобных аварий;
5) информирует об аварии в УНО.
Приложение 1
к Правилам эксплуатации
наружного освещения
в городе Алматы
Периодичность выполнения планово-предупредительных работ по
технической эксплуатации пунктов питания и питающих линий
наружного освещения города Алматы
№ п/п
Наименование электроустановки
Периодичность выполнения работ
Плановый осмотр
Плановое техническое обслуживание
Плановый текущий ремонт
1
2
3
4
5
1
Пункты питания (ШУНО)
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
2
Питающие кабельные линии
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
Приложение 2
к Правилам эксплуатации
наружного освещения
в городе Алматы
Периодичность выполнения работ по плановому осмотру светильников,
порных конструкций, распределительных линий, кабельных
колодцев наружного освещения города Алматы
№ п/п
Месторасположение УНО
Периодичность проведения планового осмотра
1
2
3
1
Магистрали и улицы группы "А", включая пешеходные зоны
4 раза в год
2
Магистрали и улицы групп "Б" и "В", дворовые территории и внутриквартальные проезды, объекты садово-паркового хозяйства, объекты социальной сферы
3 раз в год
3
Тоннели (без принудительной вентиляции)
Ежедневно
4
Пешеходные (подземные и надземные) переходы
2 раза в год
Примечание: не допускается совмещения выполнения работ планового осмотра с другими регламентированными видами работ
Приложение 3
к Правилам эксплуатации
наружного освещения
в городе Алматы
Периодичность выполнения работ по плановому техническому
обслуживанию светильников, опорных конструкций,
распределительных линий, наружного освещения города Алматы
№ п/п
Месторасположение УНО
Периодичность проведения планового технического обслуживания
1
Магистрали и улицы группы "А", включая пешеходные зоны
1 раз в год
2
Магистрали и улицы групп "Б" и "В", дворовые территории и внутриквартальные проезды, объекты садово-паркового хозяйства, объекты социальной сферы
1 раз в 2 года
3
Тоннели (без принудительной вентиляции)
1 раз в год
4
Пешеходные (подземные и надземные) переходы
1 раз в год
Примечание: не допускается совмещения выполнения работ планового технического обслуживания с другими регламентированными видами работ
Приложение 4
к Правилам эксплуатации
наружного освещения
в городе Алматы
Периодичность выполнения работ по плановому текущему ремонту
светильников, опорных конструкций, распределительных линий
наружного освещения города Алматы
№ п/п
Месторасположение УНО
Периодичность проведения планового текущего ремонта
1
Магистрали и улицы группы "А", включая пешеходные зоны
1 раз в год
2
Магистрали и улицы групп "Б" и "В", дворовые территории и внутриквартальные проезды, объекты садово-паркового хозяйства, объекты социальной сферы
1 раз в 2 года
3
Тоннели (без принудительной вентиляции)
1 раз в 3 года
4
Пешеходные (подземные и надземные) переходы
1 раз в 4 года
Примечание: не допускается совмещения выполнения работ планового технического обслуживания с другими регламентированными видами работ
Приложение 5
к Правилам эксплуатации
наружного освещения
в городе Алматы
Периодичность выполнения работ по окраске опорных конструкций
наружного освещения города Алматы
№ п/п
Месторасположение УНО
Периодичность проведения работ по окраске опорных конструкций
1
Магистрали и улицы группы "А", включая пешеходные зоны
1 раз в 3 года
Магистрали и улицы групп "Б" и "В", дворовые территории и внутриквартальные проезды, объекты садово-паркового хозяйства, объекты социальной сферы

141. Негізгі жабдықтың қызмет ету мерзімінен асып кету, жарықтандыру нормасы бойынша жол-көлік желісін жарықтандыру объектісінің санатын өзгерту уәкілетті мемлекеттік орган қолдаған жарықтандыру қондырғысының сәулеттік шешімі бойынша дизайн шешімін өзгерту қайта құру мен жаңғыртуды жоспарлауға негіз болып табылады.
142. Көшелерді, жолдарды, алаңдарды сыртқы жарықтандыру объектілерін қайта құру және жаңғырту техникалық шарттарына сәйкес орындалған жұмыс жобасы бойынша жүргізілуі тиіс.
143. Скверлерді, саябақтарды, аллеяларды және көшелерді, аулаларды, шағын аудардарды сыртқы жарықтандыруды жобалау процесінде жарықтандыру бағдарламаларын ұолдана отырып, жарықтандырк есептеулерін жүргізу қажет. Осы есептеулер жұмыс жобасына қоса беріледі.
27-параграф. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларындағы зақымдарды,
істен шығулар мен аварияларды есепке алу
144. Пайдаланушы ұйым сыртқы жарықтандыру қондырғыларын (бұдан әрі – СЖҚ) пайдалану кезінде:
1) СЖҚ-да зақымданулар, істен шығулар мен апаттардың есебін жүргізеді;
2) СЖҚ-ның зақымдану және істен шығу себептерін талдау, көрсетілген себептерді жою және осындай зақымданулар мен істен шығулардың алдын алу бойынша шаралар қабылдайды;
3) апаттардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру, апаттың себептерін тергеуде мемлекеттік органдарға жәрдем көрсетеді;
4) апаттың себептерін техникалық тексеруге қатысу, көрсетілген себептерді жою және осындай апаттардың алдын алу бойынша шаралар қабылдайды;
5) СЖҚ-дағы апат туралы уақтылы хабарлайды.
Алматы қаласында сыртқы
жарықтандыру жүйелерін
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Алматы қаласының қоректену пункттері мен сыртқы жарықтандырудың
қоректендіру желілерін техникалық пайдалану бойынша жоспарлы-алдын
алу жұмыстарын орындау кезеңділігі
р/с №
Электр қондырғысының атауы
Жұмыстарды орындау кезеңділігі
Жоспарлы тексеру
Жоспарлы техникалық қызмет көрсету
Жоспарлы ағымдағы жөндеу
1
2
3
4
5
1
Қоректендіру пунктері (СЖБШ)
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
2
Қуаттайтын кабельдік желілері
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
Алматы қаласында сыртқы
жарықтандыру жүйелерін
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Алматы қаласының сыртқы жарықтандыру шамдарын, тірек конструкцияларын,
тарату желілерін, кабельдік құдықтарын жоспарлы тексеру бойынша
жұмыстарды орындау кезеңділігі
р/с №
СЖҚ орналасқан орны
Жоспарлы тексеру жүргізу кезеңділігі
1
2
3
1
Жаяу жүргіншілер аймақтарын қоса алғанда, "А" тобының көшелері мен магистральдары
жылына 4 рет
2
"Б" және "В" топтарының магистральдары мен көшелері, аула аумақтары мен орамішілік өтпелер, бақ-саябақ шаруашылығы объектілері, әлеуметтік сала объектілері
Жылына 3 рет
3
Тоннельдер (мәжбүрлі желдету жоқ)
Күн сайын
4
Жаяу жүргіншілер (жерасты және жер үсті) өткелдері
жылына 2 рет
Ескертпе: жоспарлы қарап-тексеру жұмыстарын орындауды басқа реттелмеген жұмыс түрлерімен біріктіруге жол берілмейді.
Алматы қаласында сыртқы
жарықтандыру жүйелерін
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Алматы қаласының шамдарына, тірек конструкцияларына, тарату желілеріне,
сыртқы жарықтандыруға жоспарлы техникалық қызмет көрсету
бойынша жұмыстарды орындау кезеңділігі
р/с №
СЖҚ орналасқан орны
Жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді жүргізу кезеңділігі
1
Жаяу жүргіншілер аймақтарын қоса алғанда, "А" тобының магистральдары мен көшелері
жылына 1 рет
2
"Б" және "В" топтарының магистральдары мен көшелері, аула аумақтары мен орамішілік өтпелер, бақ-саябақ шаруашылығы объектілері, әлеуметтік сала объектілері
2 жылда 1 рет
3
Тоннельдер (мәжбүрлі желдету жоқ)
жылына 1 рет
4
Жаяу жүргіншілер (жерасты және жер үсті) өткелдері
жылына 1 рет
Ескертпе: жоспарлы техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындауды басқа регламенттелген жұмыс түрлерімен ұштастыруға жол берілмейді.
Алматы қаласында сыртқы
жарықтандыру жүйелерін
пайдалану қағидаларына
4-қосымша
Алматы қаласының сыртқы жарықтандыру шамдарын, тірек конструкцияларын,
тарату желілерін жоспарлы ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды
орындау кезеңділігі
р/с №
СЖҚ орналасқан орны
Жоспарлы ағымдағы жөндеу жүргізу кезеңділігі
1
Жаяу жүргіншілер аймақтарын қоса алғанда, "А" тобының магистральдары мен көшелері
жылына 1 рет
2
"Б" және "В" топтарының магистральдары мен көшелері, аула аумақтары мен орамішілік өтпелер, бақ-саябақ шаруашылығы объектілері, әлеуметтік сала объектілері
2 жылда 1 рет
3
Тоннельдер (мәжбүрлі желдету жоқ)
жылына 1 рет
4
Жаяу жүргіншілер (жерасты және жер үсті) өткелдері
жылына 1 рет
Ескертпе: жоспарлы техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындауды басқа регламенттелген жұмыс түрлерімен ұштастыруға жол берілмейді.
Алматы қаласында сыртқы
жарықтандыру жүйелерін
пайдалану қағидаларына
5-қосымша
Алматы қаласының сыртқы жарықтандырудың тірек конструкцияларын
бояу бойынша жұмыстарды орындау кезеңділігі
р/с №
СЖҚ орналасқан орны
Тірек конструкцияларын бояу бойынша жұмыстарды жүргізу кезеңділігі
1
Жаяу жүргіншілер аймақтарын қоса алғанда, "А" тобының магистральдары мен көшелері
3 жылда 1 рет
2.
"Б" және "В" топтарының магистральдары мен көшелері, аула аумақтары мен орамішілік өтпелер, бақ-саябақ шаруашылығы объектілері, әлеуметтік сала объектілері

1 раз в 5лет

5 жылда 1 рет