Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Актюбинской области
Постановление акимата Актюбинской области от 19 марта 2024 года № 66. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 27 марта 2024 года № 8538-04
В соответствии c пунктом 2 статьи 127 Земельного кодекса Республики Казахстан, статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 28 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 86 "Об утверждении Правил определения охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры и режима их использования" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20395) акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить согласно прилагаемым схематическим картам и планам, границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Актюбинской области:
1) некрополя Абат-Байтақ Мемориального музейного комплекса народной архитектуры и камнерезного искусства, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 1, 2 к настоящему постановлению;
2) некрополя Дауымшар: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, расположенного в Байганинском районе, согласно приложениям 3, 4 к настоящему постановлению;
3) некрополя Қарасақал: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, расположенного в Байганинском районе, согласно приложениям 5, 6 к настоящему постановлению;
4) мавзолея Сүндета, расположенного в Байганинском районе, согласно приложениям 7, 8 к настоящему постановлению;
5) некрополя Асан-Қожа: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, расположенного в Байганинском районе, согласно приложениям 9, 10 к настоящему постановлению;
6) мавзолея Тоқбана, расположенного в Шалкарском районе, согласно приложениям 11, 12 к настоящему постановлению;
7) некрополя "Хан моласы", место захоронения Абилкайыр хана, расположенного в Айтекебийском районе, согласно приложениям 13, 14 к настоящему постановлению;
8) мемориального комплекса Есет батыр Кокиулы, расположенного в Алгинском районе, согласно приложениям 15, 16 к настоящему постановлению;
9) кургана Акбулаксай, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 17, 18 к настоящему постановлению;

Ақтөбе облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2024 жылғы 19 наурыздағы № 66 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 27 наурызда № 8538-04 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Жер Кодексінің 127-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 2-тармағына, "Тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағын, құрылыс салуды реттеу аймағын және қорғалатын табиғи ландшафт аймағын және оларды пайдалану режимін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 86 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20395 болып тіркелген) сәйкес Ақтөбе облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ақтөбе облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары қоса беріліп отырған схемалық карталарға және жоспарларға сәйкес бекітілсін:
1) Қобда ауданында орналасқан Абат-Байтақ қорымы халықтық сәулет және тас қашау өнері мемориалдық музей кешені осы қаулыға 1, 2-қосымшаларға сәйкес;
2) Байғанин ауданында орналасқан Дауымшар некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары осы қаулыға 3, 4-қосымшаларға сәйкес;
3) Байғанин ауданында орналасқан Қарасақал некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары осы қаулыға 5, 6-қосымшаларға сәйкес;
4) Байғанин ауданында орналасқан Сүндет кесенесі осы қаулыға 7, 8-қосымшаларға сәйкес;
5) Байғанин ауданында орналасқан Асан-Қожа некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары осы қаулыға 9, 10-қосымшаларға сәйкес;
6) Шалқар ауданында орналасқан Тоқпан кесенесі осы қаулыға 11, 12-қосымшаларға сәйкес;
7) Әйтеке би ауданында орналасқан "Хан моласы" қорымы, Әбілқайыр хан жерленген орын осы қаулыға 13, 14-қосымшаларға сәйкес;
8) Алға ауданында орналасқан Есет батыр Көкіұлы мемориалдық кешені осы қаулыға 15, 16-қосымшаларға сәйкес;
9) Қарғалы ауданында орналасқан Ақбұлақсай қорғаны осы қаулыға 17, 18-қосымшаларға сәйкес;

10) кургана Анастасьевка-I, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 19, 20 к настоящему постановлению;
11) кургана Анастасьевка-II, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 21, 22 к настоящему постановлению;
12) могильника Алимбет-I, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 23, 24 к настоящему постановлению;
13) кургана Бадамша-I, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 25, 26 к настоящему постановлению;
14) кургана Бегеты-І, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 27, 28 к настоящему постановлению;
15) могильника Богенбай-І, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 29, 30 к настоящему постановлению;
16) могильника Богенбай-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 31, 32 к настоящему постановлению;
17) могильника Богенбай-IV, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 33, 34 к настоящему постановлению;
18) могильника Богенбай-V, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 35, 36 к настоящему постановлению;
19) кургана Григорьевка-I, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 37, 38 к настоящему постановлению;
20) кургана Григорьевка-II, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 39, 40 к настоящему постановлению;
21) кургана Гюрилдек-IV, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 41, 42 к настоящему постановлению;
22) могильника Домбар-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 43, 44 к настоящему постановлению;
23) могильника Ебейти, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 45, 46 к настоящему постановлению;
24) могильники Ебейти-І, ІІ расположенные в Каргалинском районе, согласно приложениям 47, 48 к настоящему постановлению;
25) могильника Ебейти-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 49, 50 к настоящему постановлению;
26) кургана Егинди-I, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 51, 52 к настоящему постановлению;
27) могильника Жалгызагаш-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 53, 54 к настоящему постановлению;
28) могильника Жанды-I, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 55, 56 к настоящему постановлению;
29) могильника Жанды-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 57, 58 к настоящему постановлению;
30) Земляного кургана, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 59, 60 к настоящему постановлению;

10) Қарғалы ауданында орналасқан Анастасьевка-I қорғаны осы қаулыға 19, 20-қосымшаларға сәйкес;
11) Қарғалы ауданында орналасқан Анастасьевка-ІІ қорғаны осы қаулыға 21, 22-қосымшаларға сәйкес;
12) Қарғалы ауданында орналасқан Әлімбет-I бейіті осы қаулыға 23, 24-қосымшаларға сәйкес;
13) Қарғалы ауданында орналасқан Бадамша-I қорғаны осы қаулыға 25, 26-қосымшаларға сәйкес;
14) Қарғалы ауданында орналасқан Бегеті-І қорғаны осы қаулыға 27, 28-қосымшаларға сәйкес;
15) Қарғалы ауданында орналасқан Бөгенбай-І бейіті осы қаулыға 29, 30-қосымшаларға сәйкес;
16) Қарғалы ауданында орналасқан Бөгенбай-ІІІ бейіті осы қаулыға 31, 32-қосымшаларға сәйкес;
17) Қарғалы ауданында орналасқан Бөгенбай-ІV бейіті осы қаулыға 33, 34-қосымшаларға сәйкес;
18) Қарғалы ауданында орналасқан Бөгенбай-V бейіті осы қаулыға 35, 36-қосымшаларға сәйкес;
19) Қарғалы ауданында орналасқан Григорьевка-I қорғаны осы қаулыға 37, 38-қосымшаларға сәйкес;
20) Қарғалы ауданында орналасқан Григорьевка-ІІ қорғаны осы қаулыға 39, 40-қосымшаларға сәйкес;
21) Қарғалы ауданында орналасқан Гүрілдек-ІV қорғаны осы қаулыға 41, 42-қосымшаларға сәйкес;
22) Қарғалы ауданында орналасқан Домбар-ІІ бейіті осы қаулыға 43, 44-қосымшаларға сәйкес;
23) Қарғалы ауданында орналасқан Ебейті бейіті осы қаулыға 45, 46-қосымшаларға сәйкес;
24) Қарғалы ауданында орналасқан Ебейті-І, ІІ бейіттері осы қаулыға 47, 48-қосымшаларға сәйкес;
25) Қарғалы ауданында орналасқан Ебейті-ІІІ бейіті осы қаулыға 49, 50-қосымшаларға сәйкес;
26) Қарғалы ауданында орналасқан Егінді-І қорғаны осы қаулыға 51, 52-қосымшаларға сәйкес;
27) Қарғалы ауданында орналасқан Жалғызағаш-ІІІ бейіті осы қаулыға 53, 54-қосымшаларға сәйкес;
28) Қарғалы ауданында орналасқан Жанды-I бейіті осы қаулыға 55, 56-қосымшаларға сәйкес;
29) Қарғалы ауданында орналасқан Жанды-ІІ бейіті осы қаулыға 57, 58-қосымшаларға сәйкес;
30) Қарғалы ауданында орналасқан Жер қорған осы қаулыға 59, 60-қосымшаларға сәйкес;

31) кургана Казынюковский-IV, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 61, 62 к настоящему постановлению;
32) кургана Казынюковский-V, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 63, 64 к настоящему постановлению;
33) могильника Кенсайран, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 65, 66 к настоящему постановлению;
34) кургана Кабантау, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 67, 68 к настоящему постановлению;
35) могильника Карабутак-І, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 69, 70 к настоящему постановлению;
36) могильника Карабутак-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 71, 72 к настоящему постановлению;
37) могильника Карабутак-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 73, 74 к настоящему постановлению;
38) могильника Карабутак-IV, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 75, 76 к настоящему постановлению;
39) могильника Карабутак-V, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 77, 78 к настоящему постановлению;
40) могильника Карабутак-VІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 79, 80 к настоящему постановлению;
41) могильника Карабутак-VІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 81, 82 к настоящему постановлению;
42) могильника Карабутак-VIII, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 83, 84 к настоящему постановлению;
43) могильника Карабутак-ІХ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 85, 86 к настоящему постановлению;
44) кургана Каргалинское водохранилище-I, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 87, 88 к настоящему постановлению;
45) могильника Косагаш-І, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 89, 90 к настоящему постановлению;
46) могильника Косагаш-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 91, 92 к настоящему постановлению;
47) кургана Косагаш-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 93, 94 к настоящему постановлению;
48) кургана Косестек-І, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 95, 96 к настоящему постановлению;
49) могильника Култавасай-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 97, 98 к настоящему постановлению;
50) кургана Култавасай-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 99, 100 к настоящему постановлению;
51) могильника Кызылжая-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 101, 102 к настоящему постановлению;

31) Қарғалы ауданында орналасқан Казынюковский-ІV қорғаны осы қаулыға 61, 62-қосымшаларға сәйкес;
32) Қарғалы ауданында орналасқан Казынюковский-V қорғаны осы қаулыға 63, 64-қосымшаларға сәйкес;
33) Қарғалы ауданында орналасқан Кеңсайран бейіті осы қаулыға 65, 66-қосымшаларға сәйкес;
34) Қарғалы ауданында орналасқан Қабантау қорғаны осы қаулыға 67, 68-қосымшаларға сәйкес;
35) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ-І бейіті осы қаулыға 69, 70-қосымшаларға сәйкес;
36) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ-ІІ бейіті осы қаулыға 71, 72-қосымшаларға сәйкес;
37) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ-ІІІ бейіті осы қаулыға 73, 74-қосымшаларға сәйкес;
38) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ-ІV бейіті осы қаулыға 75, 76-қосымшаларға сәйкес;
39) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ-V бейіті осы қаулыға 77, 78-қосымшаларға сәйкес;
40) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ-VІ бейіті осы қаулыға 79, 80-қосымшаларға сәйкес;
41) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ-VІІ бейіті осы қаулыға 81, 82-қосымшаларға сәйкес;
42) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ-VІІІ бейіті осы қаулыға 83, 84-қосымшаларға сәйкес;
43) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ-ІХ бейіті осы қаулыға 85, 86-қосымшаларға сәйкес;
44) Қарғалы ауданында орналасқан Қарғалы су қоймасы-І қорғаны осы қаулыға 87, 88-қосымшаларға сәйкес;
45) Қарғалы ауданында орналасқан Қосағаш-І бейіті осы қаулыға 89, 90-қосымшаларға сәйкес;
46) Қарғалы ауданында орналасқан Қосағаш-ІІ бейіті осы қаулыға 91, 92-қосымшаларға сәйкес;
47) Қарғалы ауданында орналасқан Қосағаш-ІІІ қорғаны осы қаулыға 93, 94-қосымшаларға сәйкес;
48) Қарғалы ауданында орналасқан Қосестек-І қорғаны осы қаулыға 95, 96-қосымшаларға сәйкес;
49) Қарғалы ауданында орналасқан Құлтобасай-ІІ бейіті осы қаулыға 97, 98-қосымшаларға сәйкес;
50) Қарғалы ауданында орналасқан Құлтобасай-ІІІ қорғаны осы қаулыға 99, 100-қосымшаларға сәйкес;
51) Қарғалы ауданында орналасқан Қызылжая-ІІ бейіті осы қаулыға 101, 102-қосымшаларға сәйкес;

52) могильника Кызылжая-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 103, 104 к настоящему постановлению;
53) могильника Кызылсай-І, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 105, 106 к настоящему постановлению;
54) могильника Кызылсай-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 107, 108 к настоящему постановлению;
55) могильника Лушниковка-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 109, 110 к настоящему постановлению;
56) могильника Медес, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 111, 112 к настоящему постановлению;
57) кургана Медес-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 113, 114 к настоящему постановлению;
58) могильника Медес-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 115, 116 к настоящему постановлению;
59) могильника Уралсай, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 117, 118 к настоящему постановлению;
60) кургана Петропавловка-I, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 119, 120 к настоящему постановлению;
61) кургана Приозерное-I, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 121, 122 к настоящему постановлению;
62) могильника Рождественка-I, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 123, 124 к настоящему постановлению;
63) кургана Степное-І, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 125, 126 к настоящему постановлению;
64) кургана Тайкеткен-І, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 127, 128 к настоящему постановлению;
65) могильника Тайкеткен-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 129, 130 к настоящему постановлению;
66) кургана Херсон-II, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 131, 132 к настоящему постановлению;
67) кургана Чкалов-І, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 133, 134 к настоящему постановлению;
68) кургана Чкалов-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 135, 136 к настоящему постановлению;
69) кургана Чкалов-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 137, 138 к настоящему постановлению;
70) кургана Шанды-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 139, 140 к настоящему постановлению;
71) могильника Шанды-VI, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 141, 142 к настоящему постановлению;
72) могильника Шпаки-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 143, 144 к настоящему постановлению;

52) Қарғалы ауданында орналасқан Қызылжая-ІІІ бейіті осы қаулыға 103, 104-қосымшаларға сәйкес;
53) Қарғалы ауданында орналасқан Қызылсай-І бейіті осы қаулыға 105, 106-қосымшаларға сәйкес;
54) Қарғалы ауданында орналасқан Қызылсай-ІІ бейіті осы қаулыға 107, 108-қосымшаларға сәйкес;
55) Қарғалы ауданында орналасқан Лушниковка-ІІІ бейіті осы қаулыға 109, 110-қосымшаларға сәйкес;
56) Қарғалы ауданында орналасқан Медес бейіті осы қаулыға 111, 112-қосымшаларға сәйкес;
57) Қарғалы ауданында орналасқан Медес-ІІ қорғаны осы қаулыға 113, 114-қосымшаларға сәйкес;
58) Қарғалы ауданында орналасқан Медес-ІІІ бейіті осы қаулыға 115, 116-қосымшаларға сәйкес;
59) Қарғалы ауданында орналасқан Оралсай бейіті осы қаулыға 117, 118-қосымшаларға сәйкес;
60) Қарғалы ауданында орналасқан Петропавловка-І қорғаны осы қаулыға 119, 120-қосымшаларға сәйкес;
61) Қарғалы ауданында орналасқан Приозерное-І қорғаны осы қаулыға 121, 122-қосымшаларға сәйкес;
62) Қарғалы ауданында орналасқан Рождественка-І бейіті осы қаулыға 123, 124-қосымшаларға сәйкес;
63) Қарғалы ауданында орналасқан Степное-І қорғаны осы қаулыға 125, 126-қосымшаларға сәйкес;
64) Қарғалы ауданында орналасқан Тайкеткен-І қорғаны осы қаулыға 127, 128-қосымшаларға сәйкес;
65) Қарғалы ауданында орналасқан Тайкеткен-ІІ бейіті осы қаулыға 129, 130-қосымшаларға сәйкес;
66) Қарғалы ауданында орналасқан Херсон-ІІ қорғаны осы қаулыға 131, 132-қосымшаларға сәйкес;
67) Қарғалы ауданында орналасқан Чкалов-І қорғаны осы қаулыға 133, 134-қосымшаларға сәйкес;
68) Қарғалы ауданында орналасқан Чкалов-ІІ қорғандары осы қаулыға 135, 136-қосымшаларға сәйкес;
69) Қарғалы ауданында орналасқан Чкалов-ІІІ қорғаны осы қаулыға 137, 138-қосымшаларға сәйкес;
70) Қарғалы ауданында орналасқан Шаңды-ІІІ қорғаны осы қаулыға 139, 140-қосымшаларға сәйкес;
71) Қарғалы ауданында орналасқан Шаңды-VІ бейіті осы қаулыға 141, 142-қосымшаларға сәйкес;
72) Қарғалы ауданында орналасқан Шпаки-ІІ бейіті осы қаулыға 143, 144-қосымшаларға сәйкес;

73) могильника Эрзерум-І, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 145, 146 к настоящему постановлению;
74) кургана Эрзерум-II, расположенного в Каргалинском районе, согласно приложениям 147, 148 к настоящему постановлению;
75) могильника Ащенсай-І, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 149, 150 к настоящему постановлению;
76) могильника Ащенсай-ІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 151, 152 к настоящему постановлению;
77) могильника Ащенсай-ІІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 153, 154 к настоящему постановлению;
78) могильника Ащенсай-V, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 155, 156 к настоящему постановлению;
79) кургана Ащенсай-VІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 157, 158 к настоящему постановлению;
80) могильника Забара-І, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 159, 160 к настоящему постановлению;
81) кургана Забара-ІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 161, 162 к настоящему постановлению;
82) могильника Забара-ІІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 163, 164 к настоящему постановлению;
83) могильника Макаш-І, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 165, 166 к настоящему постановлению;
84) могильника Макаш-ІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 167, 168 к настоящему постановлению;
85) могильника Макаш-ІІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 169, 170 к настоящему постановлению;
86) могильника Макаш-ІV, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 171, 172 к настоящему постановлению;
87) могильника Макаш-V, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 173, 174 к настоящему постановлению;
88) могильника Макаш-VІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 175, 176 к настоящему постановлению;
89) могильника Саржан-І, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 177, 178 к настоящему постановлению;
90) кургана Саржан-ІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 179, 180 к настоящему постановлению;
91) могильника Саржан-ІІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 181, 182 к настоящему постановлению;
92) могильника Саржан-ІV, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 183, 184 к настоящему постановлению;
93) могильника Шеменевский-ІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 185, 186 к настоящему постановлению;
94) могильника Шпаки (Шеменевские курганы), расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 187, 188 к настоящему постановлению.

73) Қарғалы ауданында орналасқан Эрзерум-І бейіті осы қаулыға 145, 146-қосымшаларға сәйкес;
74) Қарғалы ауданында орналасқан Эрзерум-ІІ қорғаны осы қаулыға 147, 148-қосымшаларға сәйкес;
75) Мәртөк ауданында орналасқан Ащенсай-І бейіті осы қаулыға 149, 150-қосымшаларға сәйкес;
76) Мәртөк ауданында орналасқан Ащенсай-ІІ бейіті осы қаулыға 151, 152-қосымшаларға сәйкес;
77) Мәртөк ауданында орналасқан Ащенсай-ІІІ бейіті осы қаулыға 153, 154-қосымшаларға сәйкес;
78) Мәртөк ауданында орналасқан Ащенсай-V бейіті осы қаулыға 155, 156-қосымшаларға сәйкес;
79) Мәртөк ауданында орналасқан Ащенсай-VІ қорғаны осы қаулыға 157, 158-қосымшаларға сәйкес;
80) Мәртөк ауданында орналасқан Забара-І бейіті осы қаулыға 159, 160-қосымшаларға сәйкес;
81) Мәртөк ауданында орналасқан Забара-ІІ қорғаны осы қаулыға 161, 162-қосымшаларға сәйкес;
82) Мәртөк ауданында орналасқан Забара-ІІІ бейіті осы қаулыға 163, 164-қосымшаларға сәйкес;
83) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-І бейіті осы қаулыға 165, 166-қосымшаларға сәйкес;
84) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-ІІ бейіті осы қаулыға 167, 168-қосымшаларға сәйкес;
85) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-ІІІ бейіті осы қаулыға 169, 170-қосымшаларға сәйкес;
86) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-ІV бейіті осы қаулыға 171, 172-қосымшаларға сәйкес;
87) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-V бейіті осы қаулыға 173, 174-қосымшаларға сәйкес;
88) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-VІ бейіті осы қаулыға 175, 176-қосымшаларға сәйкес;
89) Мәртөк ауданында орналасқан Саржан-І бейіті осы қаулыға 177, 178-қосымшаларға сәйкес;
90) Мәртөк ауданында орналасқан Саржан-ІІ қорғаны осы қаулыға 179, 180-қосымшаларға сәйкес;
91) Мәртөк ауданында орналасқан Саржан-ІІІ бейіті осы қаулыға 181, 182-қосымшаларға сәйкес;
92) Мәртөк ауданында орналасқан Саржан-ІV бейіті осы қаулыға 183, 184-қосымшаларға сәйкес;
93) Мәртөк ауданында орналасқан Шеменевский-ІІ бейіті осы қаулыға 185, 186-қосымшаларға сәйкес;
94) Мәртөк ауданында орналасқан Шпаки бейіті (Шеменев қорғандары) осы қаулыға 187, 188-қосымшаларға сәйкес бекітілсін.

2. Признать утратившим силу постановление акимата Актюбинской области от 21 сентября 2020 года № 344 "Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Актюбинской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7456).
3. Государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Актюбинской области;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Актюбинской области после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Актюбинской области.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области А. Шахаров
приложение 1 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Абат-Байтақ Мемориального музейного комплекса народной архитектуры и камнерезного искусства (начало ХІV века –ХХ века)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя Абат-Байтақ Мемориального музейного комплекса народной архитектуры и камнерезного искусства, расположенного в 12 километрах к югу от поселка Талдысай Кобдинского района.
В охранную зону вошли:
-мавзолей XIV-XV веков Абат-Байтақ;
-некрополь Абат-Байтақ, насчитывающий более 200 уникальных кулпытасов;
-курганы;
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила –74,3 гектара. Из них:
площадь памятника –55,68 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 6,01 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,19 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,42 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 2 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 3 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Дауымшар: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы (ХVІІІ - начало ХХ века)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью ландшафта некрополя Дауымшар: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, расположенного в 37 километрах к юго западу от села Жаркамыс Байганинского района.
В охранную зону вошли более 200 надгробных сооружений, в том числе:
-могила Дауымшара;
-мавзолей Мурза-Муруна;
-мавзолеи;
-саганатамы;
-каменные и сырцовые надмогильные ограды с кулпытасами;
-сандыктасы;
-койтасы;
-дороги.

2. "Ақтөбе облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы" Ақтөбе облысы әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7456 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. "Ақтөбе облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыны Ақтөбе облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны оны ресми жариялағаннан кейін Ақтөбе облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі А. Шахаров
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 1-қосымша
Абат-Байтақ қорымы халықтық сәулет және тас қашау өнері мемориалдық музей кешенінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (XIV ғасырдың басы-XХ ғасыр)
Ескерткіштің қорғау аймағы Қобда ауданының Талдысай ауылынан оңтүстікке қарай 12 шақырым жерде орналасқан Абат-Байтақ қорымы халықтық сәулет және тас қашау өнері мемориалдық музей кешенінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына:
-XIV-XV ғасырлардағы Абат-Байтақ кесенесі;
-200-ден астам ерекше құлпытастар бар Абат-Байтақ қорымы;
-қорғандар енеді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 74,3 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 55,68 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 6,01 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,19 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,42 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 2-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 3-қосымша
Дауымшар некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандарының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ХVІІІ – ХХ ғасырдың басы)
Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан оңтүстік батысқа қарай 37 шақырым жерде орналасқан Дауымшар некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандарының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына 200-ден астам қабірүсті құрылыстар енеді, оның ішінде:
-Дауымшар бейіті;
-Мырза-Мұрын кесенесі;
-кесенелер;
-сағанатамдар;
-тастан және шикі кірпіштен жасалған қабірүсті құлпытасты қоршаулар;
-сандықтастар;
-қойтастар;
-жолдар

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,04 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,62 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,28 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 1,47 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 1,67 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 4 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 5 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Қарасақал: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы (XVII – XX века)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя Қарасақал: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, расположенного в 60 километрах к юго западу от села Жаркамыс Байганинского района.
В охранную зону вошли не менее 1000 надгробных сооружений, в том числе:
-мавзолей Индибая;
-мавзолеи;
-саганатамы;
-надмогильные сооружения из сырцовых кирпичей и плитняка;
-сандыктасы;
-койтасы;
-дороги.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 24,38 гектара. Из них:
площадь памятника – 14,94 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,95 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,16 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,33 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 6 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 7 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея Сүндета (конец XIX века)

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,04 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,62 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,28 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 1,47 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 1,67 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 4-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 5-қосымша
Қарасақал некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандарының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ХVІІ – ХХ ғасырлар)
Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан оңтүстік батысқа қарай 60 шақырым жерде орналасқан Қарасақал некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандарының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына 1000-нан кем емес қабірүсті құрылыстар енді, оның ішінде:
-Індібай кесенесі;
-кесенелер;
-сағанатамдар;
-шикі кірпіштен және тақтатастан жасалған қабірүсті құрылыстар;
-сандықтастар;
-қойтастар;
-жолдар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 24,38 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 14,94 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,95 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,16 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,33 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 6-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 7-қосымша
Сүндет кесенесінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ХIХ ғасырдың аяғы)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью мавзолея Сүндета, расположенного в 66,9 километрах к юго западу от села Жаркамыс Байганинского района.
В охранную зону вошли:
-мавзолей Сүндета (конец XIX века);
-сандыктас;
-сырцовых и каменных надмогильных оградок;
-кулпытас.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 2,59 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,38 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,58 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 0,74 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 0,89 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 8 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 9 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Асан-Қожа: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы (XVIIІ – XX века)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя Асан-Қожа: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, расположенного в 43 километрах к юго западу от села Оймауыт Байганинского района.
В охранную зону вошли 264 надгробных сооружений, в том числе:
-мавзолеи;
-саганатам;
-надмогильные сооружения из сырцовых кирпичей и плитняка;
-сандыктасы;
-койтасы;
-дороги.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 8,82 гектара. Из них:
площадь памятника – 3,81 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,51 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 1,66 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 1,84 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 10 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 11 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея Тоқбана (XIX век)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью мавзолея Тоқбана, расположенного в 18 километрах к северо-западу от села Аккайтым Шалкарского района.
В охранную зону вошли:
-мавзолей Тоқбана (XIX век);
-сырцовых и каменных надмогильных оградок;
-кулпытасы.

Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан оңтүстік батысқа қарай 66,9 шақырым жерде орналасқан Сүндет кесенесінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына:
-Сүндет кесенесі (ХІХ ғасырдың аяғы);
-сандықтас;
-шикі кірпіштен және тастан жасалған қабірүсті қоршаулар;
-құлпытас енеді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 2,59 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,38 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,58 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 0,74 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 0,89 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 8-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 9-қосымша
Асан-Қожа некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандарының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ХVІІІ – ХХ ғасырлар)
Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Оймауыт ауылынан оңтүстік батысқа қарай 43 шақырым жерде орналасқан Асан-Қожа некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандарының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына 264 қабірүсті құрылыстар енеді, оның ішінде:
-кесенелер;
-сағанатам;
-шикі кірпіштен және тақтастан жасалған қабірүсті құрылыстар;
-сандықтастар;
-қойтастар;
-жолдар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 8,82 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,81 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,51 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 1,66 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 1,84 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 10-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 11-қосымша
Тоқпан кесенесінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ХІХ ғасыр)
Ескерткіштің қорғау аймағы Шалқар ауданының Аққайтым ауылынан солтүстік батысқа қарай 18 шақырым жерде орналасқан Тоқпан кесенесінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына:
-Тоқпан кесенесі (ХІХ ғасыр);
-шикі кірпіштен және тастан жасалған қабірүсті қоршаулар;
-құлпытастар енеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 2,86 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,51 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,62 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 0,79 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 0,94 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 12 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 13 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя "Хан моласы", место захоронения Абилкайыр хана (ХVІІІ-ХХ века)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя "Хан моласы" место захоронения Абилкайыр хана, расположенного в 77 километров к юго востоку от поселка Толыбай Айтекебийского района.
В охранную зону вошли:
-некрополь "Хан моласы", насчитывающий около 1000 захоронений с кулпытасами "самаркандтас";
-могила хана Младшего жуза Абилкайыра;
-дороги.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 26,34 гектара. Из них:
площадь памятника – 15,98 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,22 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,46 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,68 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 14 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 15 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мемориального комплекса Есет батыра Кокиулы (1992 год)
Охранная зона мемориального комплекса проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью мемориального комплекса Есет батыра Кокиулы, расположенного в 3 километрах к востоку от поселка Бестамак Алгинского района.
В охранную зону вошли:
-мавзолей Есет батыра Кокиулы;
-мемориальный комплекс Есет батыра Кокиулы;
-каменные надмогильные ограды с кулпытасами XIX-XX веков;
-шесть курганов второй половины I тысячелетия до нашей эры;
-два каменных изваяния второй половины I тысячелетия до нашей эры;
-дороги.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 2,86 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,51 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,62 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 0,79 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 0,94 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 12-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 13-қосымша
"Хан моласы" қорымы, Әбілқайыр хан жерленген орынның қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ХVІІІ-ХХ ғасырлар)
Ескерткіштің қорғау аймағы, Әйтеке би ауданының Толыбай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 77 шақырым жерде орналасқан, "Хан моласы" қорымы Әбілқайыр хан жерленген орынның бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына:
-"самарқантасы" құлпытастары бар 1000-ға жуық жерлеу орындарынан тұратын "Хан моласы" қорымы;
-Кіші жүз ханы Әбілқайырдың бейіті;
-жолдар енеді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 26,34 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 15,98 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,22 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,46 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,68 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 14-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 15-қосымша
Есет батыр Көкіұлы мемориалдық кешенінің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (1992 жыл)
Мемориалдық кешеннің қорғау аймағы Алға ауданының Бестамақ ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым жерде орналасқан, Есет батыр Көкіұлы мемориалдық кешенінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына:
-Есет батыр Көкіұлының кесенесі;
-Есет батыр Көкіұлының мемориалдық кешені;
-XIX-ХХ ғ.ғ. құлпытасты қабірүсті тас қоршаулар;
-біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдықтың екінші жартысына жататын алты қорған;
-біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдықтың екінші жартысына жататын екі тас мүсін;
-жолдар енеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила –21,47 гектара. Из них:
площадь памятника – 12,99 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,66 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 16 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 17 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Акбулаксай (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Акбулаксай, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 9 километрах к северо-северо западу от села Сарыбулак.
Курган (высота 1 метр, диаметр 12 метр) с триангуляционным знаком на вершине, находится на плато к северу от реки Акбулаксай.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 9,9 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,06 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,16 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,65 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 18 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 19 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Анастасьевка-I (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Анастасьевка-I, расположенного в Каргалинском районе, в 8 километрах к юго востоку от села Алимбет и в 5,3 километрах к северо-северо востоку от села Бозтобе.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 21,47 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 12,99 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,66 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 16-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 17-қосымша
Ақбұлақсай қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Сарыбұлақ ауылынан 9 шақырым солтүстік-солтүстік батыста орналасқан Ақбұлақсай қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үстінде триангуляциялық белгі бар қорған (биіктігі 1 метр, диаметрі 12 метр) Ақбұлақсай өзенінің солтүстігіндегі жотада орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 9,9 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,06 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,16 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,65 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 18-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 19-қосымша
Анастасьевка-I қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Әлімбет ауылынан 8 шақырым оңтүстік шығыста және Бозтөбе ауылынан 5,3 шақырым солтүстік-солтүстік шығыста орналасқан Анастасьевка-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Памятник представлен одиночным курганом диаметром 16 метров, высотой 0,5 метра. В 13 метрах южнее курган огибает грунтовая дорога, идущая с северо запада к грейдерной дороге Шандыаша-Бозтобе. На вершине кургана установлен геодезический знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,86 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,99 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,27 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,55 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 20 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 21 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Анастасьевка-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Анастасьевка-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, в 2,6 километрах к северо западу от села Бозтобе и в 4,3 километрах восточнее железнодорожного пути "Кандыагаш-Орск".
Диаметр кургана 14 метров, высота 0,5 метра. В северо восточной части кургана имеется грабительская воронка диаметром 4 метров. В насыпи прослеживаются камни разных размеров. На вершине кургана установлен геодезический знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,75 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,95 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,23 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,53 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 22 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 23 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Алимбет-I (эпоха раннего железа)

Ескерткіш диаметрі 16 метр, биіктігі 0,5 метр болатын жалғыз жер қорғаннан тұрады. Қорғанның оңтүстік жағында 13 метр жерде жер жол, солтүстік батыстан келетін темір жол және Шандыаша-Бозтөбеге баратын топырақ жол өтіп жатыр. Қорғанның үстінде геодезиялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,86 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы 0,99 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және ауданы 2,27 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,55 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 20-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 21-қосымша
Анастасьевка-IІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бозтөбе ауылынан 2,6 шақырым солтүстік батыста және "Қандыағаш-Орск" темір жолынан 4,3 шақырым шығыста орналасқан Анастасьевка-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғанның диаметрі 14 метр, биіктігі 0,5 метр. Қорғанның солтүстік шығыс бөлігінде диаметрі 4 метр болатын тонау шұңқыры бар. Үйіндісінде әртүрлі көлемдегі тастар байқалады. Қорғанның үстіне геодезиялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешенді аумағының жалпы ауданы – 6,75 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы 0,95 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және ауданы 2,23 гектарды құрайды.
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,53 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 22-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 23-қосымша
Әлімбет-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Алимбет-I, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго западу от села Алимбет, в 20 метрах к западу от проселочной дороги, ведущей с развалин села Эбеты в вышеназванный населенный пункт.
Состоит из двух с камней в насыпи курганов, вытянутых по линии северо восток-юго запад, расстояние между которыми составляет 60 метров. Курган 1 имеет диаметр 29 метров, высоту 0,8 метра. У западной подошвы кургана 1 прослеживается полукольцевой ров. Курган 2 диаметром 15 метров, высотой 0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,53 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,21 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,21 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,1 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,01 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 24 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 25 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Бадамша-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Бадамша-І, расположенного в Каргалинском районе, в 2 километрах к востоку-юго восток от села Бадамша.
Памятник представлен одиночным курганом диаметром 14 метров, высотой 0,2 метра. На вершине кургана установлен геодезический знак, вокруг него прослеживается кольцевой ров, вырытый при его установке.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 27,21 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,95 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,22 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,55 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 26 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 27 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Бегеты-І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Бегеты-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на левом берегу реки Ебейты, в 8 километрах к юго востоку от села Богенбай.

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Әлімбет ауылынан 4 шақырым оңтүстік батыста және бұрынғы Ебейті атты ауылға баратын жер жолдан 20 метр батыста орналасқан Әлімбет-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстік шығыс-оңтүстік батыс тізбегі бойынша созылып жатқан ара қашықтығы 60 метр болатын тас үйінділі екі қорғаннан тұрады. 1-қорғанның диаметрі 29 метр, биіктігі 0,8 метр. 1-қорғанның батыс жақ етегінде жартылай сақиналы шұңқыр байқалады. 2-қорғанның диаметрі 15 метр, биіктігі 0,5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,53 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,21 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы 1,21 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және ауданы 2,1 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,01 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 24-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 25-қосымша
Бадамша-I қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бадамша ауылынан 2 шақырым шығыс-оңтүстік шығыста орналасқан Бадамша-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорғанды ескерткіш диаметрі 14 метр, биіктігі 0,2 метр. Қорғанның үстіне геодезиялық белгі орнатылған, айналасында белгіні орнату кезінде қазылған сақиналы ор байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы жалпы ауданы – 27,21 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,95 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,22 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,55 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 26-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 27-қосымша
Бегеті-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ебейті өзенінің сол жағалауында, Бөгенбай ауылынан 8 шақырым оңтүстік шығыста орналасқан Бегеті-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Памятник представляет собой курган с каменной наброской по центру и оградой по основанию. Его диаметр 13 метров, высота 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,66 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,94 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,26 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,42 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 28 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 29 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Богенбай-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Богенбай-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в междуречье Богенбай и Култавасай, в 4 километрах к северу от села Богенбай.
Могильник состоит из двух курганов, расположенных на водоразделе междуречья Богенбая и Култавасая, у грунтовой дороги в сторону села Богенбай. Курган 1 с каменно-земляной насыпью имеет диаметр 12 метров, высоту 0,4 метра. Курган 2 находится к северо-северо востоку, на расстоянии 175 метров. Его размеры 12х0,4 метра. По центру кургана наблюдается воронка.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,01 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,33 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,34 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,26 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 30 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 31 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Богенбай-ІІІ (эпоха раннего железа)

Қорғанның іргесінде тас қоршауы, үйіндісінің ортасына тас салынған. Қорғанның биіктігі 0,4 метр, диаметрі 13 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,66 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,94 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,26 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 4,42 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 28-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 29-қосымша
Бөгенбай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Құлтобасай және Бөгенбай жылғаларының аралығында, Бөгенбай ауылынан 4 шақырым солтүстікте орналасқан Бөгенбай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бөгенбай және Құлтобасай өзендерінің аралығындағы суайрықта, Бөгенбай ауылына барар қара жолдың маңында орналасқан екі қорғаннан тұрады. Тасты-топырақты үйіндісі бар 1-қорғанның диаметрі 12 метр, биіктігі 0,4 метр. 2-қорған одан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 175 метр қашықтықта орналасқан. Оның өлшемдері 12х0,4 метр. Қорғанның ортасында шұңқыр байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,01 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,33 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 2,34 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,26 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 9,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 30-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 31-қосымша
Бөгенбай-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Богенбай-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 1,8 километрах к северо западу от села Богенбай, справа от дороги, идущей из села к северо западу, верховьям ручья Култавасай.
Могильник состоит из двух курганов, вытянутых по линии юго запад-северо восток в 175 метрах друг от друга. В насыпи объекта 1 прослеживаются камни. На объекте 1 выявлены следы установки триангуляционного знака, от которого сохранился кольцевой ров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,98 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,52 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,74 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,86 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,86 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 32 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 33 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Богенбай-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Богенбай-ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 2 километрах к северо востоку от села Богенбай.
Могильник состоит из трех курганов и одной каменной оградки. Расположен в 460 метрах к юго западу от могильника Богенбай-III. Памятник вытянут по линии запад-восток на 150 метров, исключая каменную оградку, которая располагается в 250 метрах к востоку-юго востоку от центрального кургана. В насыпях объектов 2 и 3 фиксируются камни. Размеры курганов: 1 – 0,4х18 метров, 2 - 0,1х9 метров, 3 – 0,6х11 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 46,79 гектара. Из них:
площадь памятника – 4,09 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 8,56 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бөгенбай жылғасының сол жағасында, Бөгенбай ауылынан солтүстік батысқа 1,8 шақырым, Құлтобасай жылғасының жоғарғы жағында, ауылдан солтүстік батысқа шығатын жолдың оң жағында орналасқан Бөгенбай-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт бір-бірінен 175 метр қашықтықта орналасқан, оңтүстік батыс – солтүстік шығыс түзуі бойымен созылып жатқан екі қорғаннан тұрады. I-нысанның үйіндісінде тастар байқалады. 1-нысанда триангуляциялық белгінің іздері сақталған – төңірегінде оны орнату кезінде қазылған сақиналы ор сақталған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,98 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,52 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 2,74 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,86 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 9,86 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 32-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 33-қосымша
Бөгенбай-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бөгенбай ауылынан 2 шақырым солтүстік шығыста орналасқан Бөгенбай-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт үш қорғаннан және бір тас қоршаудан тұрады. Бөгенбай-III бейітінен оңтүстік батысқа қарай 460 метрде орналасқан. Ескерткіш тас қоршауды есепке алмағанда, батыс-шығыс түзуі бойымен 150 метрге созылып жатыр. Тас қоршау орталық қорғаннан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 250 метр қашықтықта жатыр. 2 және 3-нысандардың үйіндісінде тастар байқалады. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,4х18 метр, 2 – 0,1х9 метр, 3 – 0,6х11 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 46,79 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,09 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 8,56 гектарды құрайды;

зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 13,93 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 20,21 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 34 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 35 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Богенбай-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Богенбай-V, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 1 километре к северо-северо востоку от села Богенбай.
Могильник состоит из пяти курганов, вытянутых меридионально на 350 метров. В насыпях объектов 1, 2 и 4 фиксируются камни. В западной части центрального кургана зияет грабительская воронка диаметром 3,5 метра. По северо-северо западной подошве кургана 2 проходит полевая дорога. Размеры курганов варьируются от 0,1 метра до 0,6 метра в высоту и от 7 метров до 21 метров в диаметре.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 28,27 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,89 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,43 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,83 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,12 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 36 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 37 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Григорьевка-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Григорьевка-І, расположенного в Каргалинском районе, в 1 километре к северо-северо западу от села Ащелисай и в 360 метрах к северу от места поворота к северо востоку трассы "Актобе-Орск".

құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,93 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 20,21 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 34-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 35-қосымша
Бөгенбай-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бөгенбай ауылынан 1 шақырым солтүстік-солтүстік шығыста орналасқан Бөгенбай-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт меридиан бойымен 350 метрге созылған бес қорғаннан тұрады. 1, 2 және 4-нысандардың үйіндісінде тастар байқалады. Орталық қорғанның батыс жағында диаметрі 3,5 метр болатын тонау шұңқыры бар. 2-қорғанның солтүстік-солтүстік батыс табанымен жер жол өтіп жатыр. Қорғандардың өлшемдері биіктігі 0,1 метрден 0,6 метр дейін және диаметрі 7 метрден 21 метрге дейін өзгереді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 28,27 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,89 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 4,43 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,83 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 14,12 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 36-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 37-қосымша
Григорьевка-I қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ащылысай ауылынан 1 шақырым солтүстік-солтүстік батыста, "Ақтөбе-Орск" трассасының солтүстік шығысындағы бұрылыстан 360 метр солтүстікте орналасқан Григорьевка-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Памятник представляет собой одиночный земляной курган высотой 1,5 метра, диаметром 38 метров. На кургане ранее был установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 9,44 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,19 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,31 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,77 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 5,17 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 38 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 39 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Григорьевка-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Григорьевка-ІІ, расположенного в Каргалинском районе, в 1 километре к северу от села Ащелисай и в 189 метрах к югу от трассы "Актобе-Орск".
Памятник представляет собой земляную насыпь, сооруженную на ровной площадке в 1 километре к северу от села Ащелисай. Высота кургана – 1,2 метра, диаметр – 28 метров. Насыпь кургана повреждена. Имеется грабительская воронка длиной 10 метров и шириной в среднем – 9 метров, которая начинается в центре кургана и заканчивается у северо-северо восточной подошвы кургана.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 8,78 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,11 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,18 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,57 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,92 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 40 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 41 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Гурюлдек-ІV (эпоха раннего железа)

Ескерткіш биіктігі 1,5 метр, диаметрі 38 метр жалғыз жер қорған болып табылады. Қорғанның үстінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 9,44 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,19 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 1,31 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,77 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 5,17 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 38-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 39-қосымша
Григорьевка-ІI қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ащылысай ауылынан 1 шақырым солтүстікте, "Ақтөбе-Орск" трассасынан 189 метр оңтүстікте орналасқан Григорьевка-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Ащылысай ауылынан 1 шақырым солтүстіктегі тегістік жерде орналасқан жер қорған болып табылады. Қорғанның биіктігі – 1,2 метр, диаметрі – 28 метр. Қорғанның үйіндісі бұзылған. Қорғанның үйіндісінде оның ортасынан басталып, қорғанның солтүстік-солтүстік шығыс жиегінен бітетін ұзындығы – 10 метр, ені – 9 метр тонау шұңқыры бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 8,78 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,11 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 1,18 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,57 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 4,92 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 40-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 41-қосымша
Гүрілдек-ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Гурюлдек-ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4,5 километрах к восток-юго востоку от зимовки Алимбет.
Одиночный курган диаметром 18 метров, высотой 0,5 метра, расположен на водоразделе междуречья Алимбет и Колымта.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,47 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,08 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,38 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,95 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 42 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 43 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Домбар-ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Домбар-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на высоком правом берегу ручья Егинды, в 15,8 километрах к западу от села Кос-Истек и в 11,8 километрах к восток-северо востоку от села Жездибай Мартукского района.
На левобережье реки Домбар, на правом склоне широтной балочки и в 5 километрах к северу от устья ручья Алабайтал. Могильник состоял из пяти курганов и двадцати семи каменных колец. Памятник был сильно разрушен пахотой. На сегодня сохранились только три кургана. Два из них каменные, диаметром 6-10 метров, высотой 0,2-0,3 метра. Курган 3 земляной. Его диаметр 6 метров, высота 0,2 метра. В насыпях курганов 1 и 2 выявлены западины.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,24 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,33 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,4 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,31 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Әлімбет қыстауынан 4,5 шақырым шығыс-оңтүстік шығыста орналасқан Гүрілдек-ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Диаметрі 18 метр, биіктігі 0,5 метр болатын жалғыз қорған Әлімбет және Қолымта өзендерінің аралығындағы суайрықта орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,47 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 1,08 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,38 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 6,95 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 42-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 43-қосымша
Домбар-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысының Қарғалы ауданында, Егінді жылғасының жоғарғы оң жақ жағалауында, Қос Естек ауылынан 15,8 шақырым батыста және Мәртөк ауданының Жездібай ауылынан 11,8 шақырым шығыс-солтүстік шығыста орналасқан Домбар-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Домбар өзенінің сол жағалауында, ендік сайдың оң жақ баурайында және Алабайтал бұлағының сағасынан 5 шақырым солтүстікте орналасқан. Бейіт бес қорғаннан және жиырма жеті тас қоршаудан тұрады. Ескерткіш жер жырту салдарынан едәуір бұзылған. Бүгінгі таңда тек үш қорған сақталған. Оның екеуі тас қорған, диаметрі 6 метр және 10 метр, биіктігі 0,2-0,3 метр. 3-қорған –жер қорған. Оның диаметрі 6 метр, биіктігі 0,2 метр. 1 және 2-қорғанның үйінділерінде шұңқырлар бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,24 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,33 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 1,4 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,31 гектарды құрайды;

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,2 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 44 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 45 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ебейти (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ебейти, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на левобережье реки Ебейти, 500 метрах западнее петлеобразного изгиба этой реки, в 7,5 километрах к юго востоку от села Богенбай.
Памятник состоит из одиннацати могильных сооружений. Пять из них представляют собой слабо выраженные в рельефе, расплывающиеся земляные курганы, обложенные по основанию камнями, а шесть – каменные кольца без заметных земляных насыпей, имеющие диаметр от 1,5 до 6 метров.
Четыре самых крупных кургана могильника (1, 2, 6, 7) вытянуты в одну линию по направлению северо-северо запад, образуя цепочку протяженностью 120 метров. Размеры курганов уменьшаются с юга на север. На самом крупном южном кургане этой цепочки, имеющем диаметр 19 метров, высоту 0,4 метра и обложенным по основанию кусками сланцев до 70 сантиметров в поперечнике, имеются пять обособленных скоплений камней. Предположительно остатков могильных сооружений типа каменных ящиков. Между средними курганами цепочки располагаются три каменных кольца диаметром 4-5 метров. Еще два каменных кольца находятся на продолжении описываемой линии курганов, но с некоторым отклонением к востоку. При этом южное кольцо (21 метр от кургана 7 по азимуту 110 градусов) имеет диаметр 6 метров, а северное (в 15 метрах строго на север от кургана 1) диаметр 3,5 метра.
Еще один заметный земляной курган 9 могильника стоит особняком, в 50 метрах к востоку от описанной линии курганов и против кургана 6 нашей цепочки. Диаметр его 8 метров, высота 0,2 метра, по основанию обложен камнем. В 10 метрах юго восточней его находится не очень четкое каменное кольцо диаметром 1,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 14,89 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,65 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,18 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,2 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 44-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 45-қосымша
Ебейті бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Ебейті өзенінің сол жағалауында, осы өзеннің ілмек тәрізді иілісінен батысқа қарай 500 метр, Бөгенбай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 7,5 метр қашықтықта орналасқан Ебейті бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш он бір бейіт құрылысынан тұрады. Олардың бесеуі жер бедерінде әлсіз көрінетін негізі бойынша тастармен қапталған, көмескі жер қорғандары, ал алтауы – диаметрі 1,5 метрден 6 метрге дейінгі топырақ үйінділері жоқ тас сақиналар болып табылады.
Бейіттің ең ірі төрт қорғаны (1,2,6,7) бір сызық бойымен солтүстік-солтүстік батыс бағытымен 120 метрге дейін бір-бірімен жалғасып жатыр. Қорғандар өлшемдері оңтүстіктен солтүстікке қарай кішірейеді. Қорғандар тізбегіндегі оңтүстік ең ірі қорғанның диаметрі 19 метр, биіктігі 0,4 метр және негізі көлденең ені 70 сантиметрге дейінгі қатпарлы тастармен қапталған, оқшауланған тастар жинағы кездеседі. Бұл болжам бойынша тас жәшікті бейіт құрылысының қалдықтары. Орташа қорғандар тізбектері арасында диаметрі 4-5 метрлік 3 тас сақина бар. Тағы екі тасты сақина сипатталған қорғандар сызығы бойымен, кейбірі шығысқа қарай ауытқыған. Сонымен бірге оңтүстік тас сақина (7-қорғаннан 21 метр, азимут бойынша 110 градус), диаметрі-6 метр, ал солтүстік (1-қорған солтүстікке қарай 15 метр) диаметрі-3,5 метр болады.
Бейіттің тағы бір айқын жер қорғаны 9, тізбек бойынша қорған қарсы және сипатталған қорғандар тізбегінен шығысқа қарай 50 метр жерде бөлек орналасқан. Оның диаметрі 8 метр, биіктігі 0,2 метр, негізі бойынша таспен қаланған. Бұл қорғаннан оңтүстік шығысқа қарай 10 м жерде анық көрінбейтін, диаметрі 1,5 метрлік тас сақина орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 14,89 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,65 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 2,18 гектарды құрайды;

зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,49 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,57 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 46 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 47 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильники Ебейти-І,ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ебейти-І,ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на левобережье реки Ебейти, между устьями ручьев Койсарысай и Култавасай, в 7,4 километрах к северо-северо востоку от села Богенбай.
На довольно ровной поверхности высокой левобережной надпойменной террасы реки Ебейти, возле грунтовой дороги на протяжении 22 метров в близ широтном направлении тянутся цепочки надмогильных сооружений в форме каменных колец и небольших курганов. Всего в этой группе насчитывается 38 объектов. Из них 33 каменных кольца диаметром 2-8 метров и пять невысоких земляных курганов с наброской из камней на поверхности. Одиннацать каменных колец располагаются северо восточней упомянутой дороги, а остальные размещены по другую сторону дороги.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,09 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,7 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,89 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,81 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,69 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 48 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 49 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ебейти-ІІІ (эпоха бронзы)

құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,49 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 7,57 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 46-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 47-қосымша
Ебейті-І, ІІ бейіттерінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданы, Ебейті өзенінің сол жағалауында, Қойсарысай және Құлтобасай жылғаларының сағаларының аралығында, Бөгенбай ауылынан 7,4 шақырым солтүстік-солтүстік шығыста орналасқан Ебейті-І,ІІ бейіттерінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ебейті өзенінің сол жағасындағы биік суайрық террасасының жазық жерінде, қара жол маңында тас сақиналар мен шағын қорған кейпіндегі бейітүсті құрылыстар ендік бағыт бойынша 22 метрге созылып жатыр. Бұл топта барлық объектілер саны – 38. Соның ішіндегі 33 объекті диаметрі 2-8 метр болатын тас сақиналар, ал қалған бесеуі бетіне тас төселген биік емес қорғандар. Тас сақиналардың он бірі жоғарыда аталған жолдың солтүстік шығыс жағында, ал қалғаны жолдың қарама-қарсы жағында орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,09 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,7 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 2,89 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,81 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 9,69 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 48-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 49-қосымша
Ебейті-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ебейти-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на правом берегу левого притока реки Ебейти – ручья Койсарысай, в 1,5 километре западнее от устья последнего.
Могильник состоит из четырнадцати объектов, расположенных по обе стороны грунтовой дороги ведущей в село Богенбай. Представляют собой каменные оградки в большинстве округлой формы диаметром около 3-5 метров. Большинство оградок находятся слева от грунтовой дороги.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,16 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,15 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,1 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 2,91 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 50 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 51 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Егинди-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Егинди-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на высоком правом берегу ручья Егинди, в 6,4 километрах к восток-северо востоку от его впадения в реку Кос-Истек и в 6 километрах к востоку от села Кос-Истек.
Представляет собой одиночный курган, сооруженный на мысовидном выступе правого берега ручья Егинди. Насыпь кургана каменная диаметром 7 метров, высотой 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,23 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,86 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,97 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,38 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 52 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 53 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жалгызагаш-ІІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ебейті өзенінің сол жақ саласы – Қойсарысай жылғасының оң жағалауында, жылға сағасынан 1,5 шақырым батысқа қарай орналасқан Ебейті-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Бөгенбай ауылына апарар қара жолдың екі жағына орналасқан он төрт нысаннан тұрады. Көпшілігі диаметрі 3-5 метрді құрайтын дөңгелек тас қоршаулар. Қоршаулардың басым бөлігі қара жолдың сол жағында орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,16 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,15 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 1,1 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 2,91 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 50-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 51-қосымша
Егінді-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Егінді жылғасының жоғарғы оң жақ жағалауында, оның Қос Естек өзеніне құйылысынан 6,4 шақырым шығыс-солтүстік шығыста және Қос Естек ауылынан 6 шақырым шығыста орналасқан Егінді-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Егінді бұлағының оң жақ биік жағасындағы мүйіс тәріздес шоқыда орналасқан жалғыз қорғаннан тұрады. Тас қорғанның диаметрі 7 метр, биіктігі 0,3 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,23 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,86 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,97 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 6,38 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 52-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 53-қосымша
Жалғызағаш-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жалгызагаш-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 2,5 километрах к юго востоку от села Сарыбулак.
Три земляных кургана с камнем в насыпи, расположены с севера на юг на расстоянии 50 метров на вершине водораздела между ручьями Тарангул и Жалгызагаш. Наиболее крупные курганы размерами 1,2х14 метров и 1,0х15 метров находятся на краях оси. Между ними небольшой курганчик (0,25х5 метров) с воронкой по центру.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,53 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,14 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,36 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,5 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,53 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 54 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 55 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жанды-І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жанды-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12,9 километрах к юго востоку от села Шамши Калдаякова.
Состоит из трех земляных курганов, вытянувшихся по линии север-юг на 120 метров, расположены на краю небольшой пологой возвышенности. С запада курганная линия ограничена линией электропередач. Могильник по центру рассекает полевая дорога, пролегающая южнее центрального кургана. Размеры: курган 1 – 1,2х25 метров, курган 2 – 1,0х16 метров, курган 3 – 0,5х18 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 9,34 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,2 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,2 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,04 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Сарыбұлақ ауылынан 2,5 шақырым оңтүстік шығыста орналасқан Жалғызағаш-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісіне тас қосылған үш қорған солтүстіктен оңтүстікке қарай 50 метрге созылып, Таранғұл және Жалғызағаш бұлақтарының аралығындағы суайрықтың басында орналасқан. Өлшемдері 1,2х14 метр және 1,0х15 метр болатын ең ірі екі қорған түзудің екі шетінде. Ал екеуінің аралығында ортасында шұңқыры бар кішігірім қорған (0,25х5 метр) жатыр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,53 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,14 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 1,36 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,5 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 6,53 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 54-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 55-қосымша
Жанды-I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 12,9 шақырым оңтүстік шығыста орналасқан Жанды-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстік-оңтүстік сызығы бойымен 120 метр жерге созылып жатқан кішкене жайпақ қыраттың шетінде орналасқан үш жер қорғаннан тұрады. Қорғандар тізбегі батыста электр желісімен шектелген. Бейіт ортасын орталық қорғаннан оңтүстікке қарай дала жолы кесіп өтіп жатыр. Өлшемдері: 1-қорған – 1,2х25 метр, 2-қорған – 1,0х16 метр, 3-қорған – 0,5х18 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 9,34 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,2 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 2,2 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,04 гектарды құрайды;

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,9 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 56 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 57 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жанды-ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жанды-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах востоку-юго востоку от села Шамши Калдаякова.
Курганная группа из трех земляных курганов, расположенных на краю небольшой пологой возвышенности. С севера курганная линия ограничена линией электропередач. Центральный курган (2х30 метров) земляной, с выходом камня на вершине и двумя рвами с южной и северо западной сторон. В насыпях курганов 2 (0,4х20 метров) и 3 (0,4х12 метров) прослеживаются камни.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 8,18 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,56 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,7 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,54 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,38 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 58 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 59 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта Земляного кургана (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью Земляного кургана, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3,5 километрах к юго востоку от села Велиховка и 11,8 километрах к восток-северо востоку от села Кос-Истек.

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,9 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 56-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 57-қосымша
Жанды-ІI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 11 шақырым шығыс-оңтүстік шығыста орналасқан Жанды-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш қорғаннан тұратын қорғандар тобы кішкене жайпақ төбеде орналасқан. Қорғандар тізбегі солтүстікте электр беріліс желісімен шектелген. Үйіндісінде тас кездесетін орталық жер қорғанның (2х30 метр) оңтүстік және солтүстік батыс жағында екі шұңқыр, 2 (0,4х20 метр) және 3 (0,4х12 метр)-қорғандарда тас кездеседі.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 8,18 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,56 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы 1,7 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,54 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,38 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 58-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 59-қосымша
Жер қорғанның қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Велиховка ауылынан 3,5 шақырым оңтүстік шығыста және Қос Естек ауылынан 11,8 шақырым шығыс-солтүстік шығыста орналасқан Жер қорғанның бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Одиночный земляной курган расположен на правобережье реки Егинди, в 470 метрах южнее трассы "Актобе-Орск". Представляет собой земляную насыпь с уплощенной вершиной диаметром 17 метров, высотой 0,8 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,34 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,06 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,34 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,89 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 60 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 61 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Казынюковский-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Казынюковский-ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11,2 километрах к северо западу от села Тассай.
Земляной курган полусферической формы, высота 1 метр, диаметр 12 метров. На вершине насыпи скопление каменных плит. Находится на вершине плато левобережья реки Жаксы Каргалы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,65 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,21 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,49 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 62 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 63 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Казынюковский-V (эпоха раннего железа)

Жалғыз жер қорған Егінді өзенінің оң жағалауында, "Ақтөбе-Орск" тас жолынан оңтүстікке қарай 470 метр жерде орналасқан. Қорған үйіндісінің жоғарғы бөлігі жайпақталған, диаметрі 17 метр, биіктігі 0,8 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,34 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 1,06 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,34 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 6,89 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 60-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 61-қосымша
Казынюковский-ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Тассай ауылынан 11,2 шақырым солтүстік батыста орналасқан Казынюковский-ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жарты шар пішінді жер қорғанның биіктігі 1 метр, диаметрі 12 метр. Қорғанның үстіне тақта тастар жиналған. Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағасындағы биіктікте орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,65 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,21 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,49 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 62-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 63-қосымша
Казынюковский-V қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Казынюковский-V, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 10,5 километрах к северо западу от села Тассай.
Земляной курган полусферической формы. Высота 0,35 метра, диаметр 8 метров. На вершине плато, к югу от русла реки Жаксы Каргалы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,44 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,01 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,87 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,14 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,42 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 64 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 65 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кенсайран (эпоха бронзы и раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кенсайран, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13 километрах к северу от села Акжайык.
Состоит из более тридцати объектов – курганови каменных выкладок, расположившихся двумя группами на площади 200x210 метров, вытянутых по цепочке с запада на восток в 100 метрах друг от друга.
Размеры курганов от 0,5х8 метров до 1х12 метров, оградок – от 0,1х3 метров до 0,2х6 метров. Все насыпи с включением камня.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 28,63 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,93 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,95 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,56 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,19 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 66 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 67 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Кабантау (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Тассай ауылынан 10,5 шақырым солтүстік батыста орналасқан Казынюковский-V қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жарты шар пішінді жер қорғанның диаметрі 8 метр, биіктігі 0,35 метр. Жақсы Қарғалы өзенінің оңтүстігіндегі биік қыраттың үстінде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,44 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,01 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,87 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,14 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,42 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 64-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 65-қосымша
Кеңсайран бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола және ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 13 шақырым солтүстікте орналасқан Кеңсайран бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт ауданы 200х210 метр болатын алаңда екі топ болып, батыстан шығысқа қарай бір-біріне 100 метр қашықтықта тізбектеле орналасқан қорғандар мен тас қоршаулардан құралған отыздан астам нысаннан тұрады.
Қорғандардың өлшемдері 0,5х8 метр мен 1х12 метр аралығында, қоршаулардың көлемдері 0,1х3 метрден 0,2х6 метр аралығында болады. Үйінділердің барлығына да тас қосылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 28,63 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,93 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 4,95 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,56 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 13,19 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 66-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 67-қосымша
Қабантау қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Кабантау, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 6 километрах к юго-юго востоку от села Шамши Калдаякова и в 7,5 километрах к востоку-юго востоку от села Петропавловка.
Земляной курган размерами 0,8х12 метров, расположен на вершине одноименной горы, на левом берегу реки Жаксы Каргалы. В 68 метрах к юго западу от него – каменная кладка прямоугольной формы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,63 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,21 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,47 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 68 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 69 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак-І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3 километрах к юго западу от села Карабутак.
Шесть каменных оградок расположены кучно на первой надпойменной террасе правого берега реки Карабутак. Две каменные оградки размерами 0,1х10 метров и 0,1х12 метров состоят из трех маленьких, соединенных между собой конструкций. Оградка 2 сооружена из двух, остальные три оградки 4 (0,1х6 метров), 5 (0,1х4 метра) и 6 (0,1х3 метра) сконструированы лишь из одной.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 5,63 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,13 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,93 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 1,85 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 6 шақырым оңтүстік-оңтүстік шығыста және Петропавловка ауылынан 7,5 шақырым шығыс-оңтүстік шығыста орналасқан Қабантау қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Көлемі 0,8х12 метр болатын жалғыз жер қорған биік таудың үстінде, Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағасында орналасқан. Қорғаннан 68 метр оңтүстік батыста тікбұрыш тәрізді тас қоршау бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,63 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,21 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,47 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 68-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 69-қосымша
Қарабұтақ-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 3 шақырым оңтүстік батыста орналасқан Қарабұтақ-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Алты тас қоршау Қарабұтақ өзенінің оң жағалауындағы бірінші террассада шоғырлана орналасқан. Өлшемдері 0,1х10 метр және 0,1х12 метр болатын екі тас қоршау бір-бірімен байланысқан кішкене үш қоршаудан тұрады. 2-қоршау екі қоршаудан салынған, қалған үш қоршау 4 (0,1х6 метр), 5 (0,1х4 метр) және 6 (0,1х3 метр) бір қоршаумен тұрғызылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 5,63 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,13 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,93 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 1,85 гектарды құрайды;

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 2,72 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 70 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 71 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак-ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго западу от села Карабутак.
Могильник состоит из трех земляных, с камнем в насыпи курганов и четырех каменных оградок, расположенных на краю невысокой пологой возвышенности, пересеченной проселочной дорогой. Парная группа, состоящая из кургана 5 (0,2х4 метра) и каменной оградки 4 (0,1х6 метра), расположена отдельно в 70 метрах к северо востоку от основной группы. Основная группа вытянулась по линии северо запад-юго восток на 80 метров. Каменная оградка 2 (0,1х4 метра) сооружена из двух соединенных между собой оградок, а конструкция оградок 7 (0,4х7 метров) и 3 (0,1х5 метра) простая, состоящая из одной оградки. Размеры курганов: 1 – 0,1х14 метров, 2 – 0,2х8 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,81 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,67 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,54 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,44 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,16 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 72 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 73 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак-ІІІ (эпоха бронзы)

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 2,72 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 70-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 71-қосымша
Қарабұтақ-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 4 шақырым оңтүстік батыста орналасқан Қарабұтақ-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт сүрлеу жол қиып жатқан және шетінде екпе ағаштары бар кішкене жайпақ қыратта орналасқан үйіндісінде тас кездесетін үш жер қорғаннан және төрт тас қоршаудан тұрады. 5-қорған (0,2х4 метр) мен 4-тас қоршаудан (0,1х6 метр) тұратын жұпты топ негізгі топтан солтүстік шығысқа қарай 70 метр жерде орналасқан. Негізгі топ солтүстік батыс-оңтүстік шығыс тізбегі бойымен 80 метр аралығында созылып жатыр. 2-тас қоршау (0,1х4 метр) өзара байланысқан екі қоршаудан тұрғызылған, ал 7 (0,4х7 метр) және 3 (0,1х5 метр)-қоршаулардың құрылысы қарапайым, бір қоршаудан тұрады. Қорғандар көлемі: 1 – 0,1х14 метр, 2 – 0,2х8 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,81 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,67 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 1,54 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,44 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,16 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 72-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 73-қосымша
Қарабұтақ-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5,4 километрах к юго западу от села Карабутак.
Три каменные оградки, вытянутые по линии северо запад-юго восток на 50 метров, расположены в 150 метрах юго восточнее русла реки Карабутак. Полевая дорога рассекает могильник на две части, парная группа, состоящая из каменной оградки 2 (0,1х4 метра) и земляного кургана с выходом камня на вершине 1 (0,2х14 метров) расположены к северо-западу от отдельно лежащего за дорогой земляного кургана 3 (0,2х8 метров).
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 5,24 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,83 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 1,73 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 2,63 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 74 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 75 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак-ІV (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак-ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5,4 километрах к юго западу от села Карабутак.
Могильник, состоящий из одного кургана (0,2х8 метров) и двух каменных оградок 3 (0,1х8 метров, 2-0,1х6 метров), расположен у левого берега небольшого сая, в 600 метрах к юго востоку от места его впадения в реку Карабутак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 5,12 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,79 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 1,69 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 5,4 шақырым оңтүстік батыста орналасқан Қарабұтақ-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстік батыс-оңтүстік шығыс тізбегімен 50 метр аралығындағы үш тас қоршау Қарабұтақ өзенінің оңтүстік шығысында 150 метр жерде орналасқан. Дала жолы бейітті екі бөлікке қиып жатыр, төбесіне тас шығып жатқан 1-жер қорғаннан (0,2х14 метр) және 2-тас қоршаудан (0,1х4 метр) тұратын жұпты топ жолдың арғы бетінде бөлек жатқан 3-жер қорған (0,2х8 метр) солтүстік батыста орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 5,24 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,83 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 1,73 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 2,63 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 74-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 75-қосымша
Қарабұтақ-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 5,4 шақырым оңтүстік батыста орналасқан Қарабұтақ-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісінде тас кездесетін 1 қорғаннан (0,2х8 метр) және екі тас қоршаудан (3-0,1х8 метр, 2-0,1х6 метр) тұратын бейіт Қарабұтақ өзенінің сол жағасындағы суайрық қыраттың басында, өзен арнасынан оңтүстік шығыста 600 метр жерде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 5,12 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,79 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 1,69 гектарды құрайды;

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 2,6 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 76 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 77 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак-V (эпоха бронзы и раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак-V, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 6 километрах к юго западу от села Карабутак.
Могильник находится на всхолмлении надпойменной террасы левого берега реки Карабутак, в 80 метрах от ее русла. Между рекой и могильником пролегает полевая дорога. Курган 1 (0,5х16 метров) каменный, расположен между двумя каменными оградками 2 (0,2х6 метров) и 3 (0,2х6 метров).
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,7 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,16 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,28 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,18 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 78 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 79 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак-VІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 6,4 километрах к юго западу от села Карабутак.
Два каменных кургана размерами 0,2х10 метров и 0,3х12 метров расположены на склоне возвышенности левого берега реки Карабутак, в 120 метрах от ее русла. Параллельно реке, в 10 метрах от нее тянется полевая дорога.

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 2,6 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 76-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 77-қосымша
Қарабұтақ-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола және ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 6 шақырым оңтүстік батыста орналасқан Қарабұтақ-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Қарабұтақ өзенінің сол жағалауындағы жайылма үсті террасасының адырында, өзен сағасынан 80 метр қашықтықта орналасқан. Өзен мен бейіт арасынан дала жолы өтіп жатыр. 1-қорған (0,5х16 метр) 2 (0,2х6 метр) және 3-тас қоршаудың (0,2х6 метр) ортасында жатыр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,7 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,16 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 1,28 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,18 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 78-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 79-қосымша
Қарабұтақ-VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 6,4 шақырым оңтүстік батыста орналасқан Қарабұтақ-VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Көлемдері 0,2х10 метр және 0,3х12 метр болатын екі жер қорған Қарабұтақ өзенінің сол жағасындағы қыратта, өзен арнасынан 120 метр қашықтықта орналасқан. Өзенге параллель 10 метр қашықта дала жолы өтіп жатыр.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 4,95 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,73 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 1,64 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 2,54 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 80 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 81 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак-VІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак-VІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к западу-юго западу от села Карабутак.
Курганная группа из четырех курганов находится на всхолмлҰнной надпойменной террасе правого берега реки Карабутак, в 80 метрах от ее русла. Между рекой и могильником пролегает полевая дорога. Могильник разделен на две группы оврагом. Основная группа, состоящая из 3 земляных с камнем в насыпи курганов диаметром от 9 до 11 метров и высотой от 0,2 до 0,3 метра, расположена в 75 метрах от центрального одиночного кургана.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 9,44 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,81 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,97 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,88 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,78 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 82 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 83 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак-VІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак-VІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 8 километрах к юго западу от села Карабутак.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 4,95 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,73 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 1,64 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 2,54 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 80-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 81-қосымша
Қарабұтақ-VІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 11 шақырым батыс-оңтүстік батыста орналасқан Қарабұтақ-VІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Төрт қорғаннан тұратын бейіт Қарабұтақ өзенінің оң жағасындағы жайылма үсті террасасының адырында, өзен сағасынан 80 метр қашықтықта орналасқан. Өзен мен бейіт арасынан дала жолы өтіп жатыр. Бейіт жыра арқылы екі топқа бөлінген. Диаметрі 9-11 метр, биіктігі 0,2-0,3 метр болатын үйінділерінде тастар бар үш қорғаннан тұратын негізгі топ орталық жалғыз қорғаннан 75 метр жерде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 9,44 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,81 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 1,97 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,88 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,78 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 82-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 83-қосымша
Қарабұтақ-VІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 8 шақырым оңтүстік батыста орналасқан Қарабұтақ-VІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник из восьми земляных курганов расположен на водоразделе междуречья рек Кос-Истек и Карабутак. Основная группа курганов (диаметр от 8 до 11 метров, высота от 0,2 до 0,5 метра) занимают южную половину могильника. Самый крупный курган 1 размерами 1,5х30 метров сооружен к северу. Еще один курган 8 (0,5х10 метров) находится к северо западу и отделен от основной массы курганов грунтовой дорогой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,04 гектара. Из них:
площадь памятника – 3,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,09 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 5,91 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 84 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 85 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак-IX (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак-IX, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 7,5 километрах к югу от села Кос-Истек и в 7,5 километрах к северо западу от села Карабутак.
Могильник состоит из двадцати семи объектов, сооруженных на склоне межгорной долины, вдоль оврага Умиссай, впадающего в реку Кос-Истек. Объекты условно разделены на две группы. Первая группа состоит из одиннадцати объектов, занимает участок к югу от оврага. Сюда входят три кургана и восемь каменных оградок. Ко второй группе, расположенной к северу от оврага, относятся шестнадцать объектов, представленных как курганными насыпями, так и каменными оградками.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,2 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,93 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,25 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,09 гектара;

Сегіз жер қорғаннан тұратын бейіт Қос Естек және Қарабұтақ өзендерінің аралығындағы суайырықта орналасқан. Қорғандардың негізгі тобы (диаметрлері 8 метрден 11 метрге дейін, биіктігі 0,2 метрден 0,5 метрге дейін) бейіттің оңтүстік жарты бөлігін алып жатыр. Солтүстікке қарай орналасқан ең ірі 1-қорғанның көлемі 1,5х30 метр. Сонымен қатар, 8-қорған (0,5х10 метр) негізгі топтан солтүстік батысқа қарай орналасқан және қорғандардың негізгі бөлігінен топырақ жолмен бөлінген.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,04 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы –3,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 4,09 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 5,91 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 84-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 85-қосымша
Қарабұтақ-ІХ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 7,5 шақырым солтүстік батыста және Қос Естек ауылынан 7,5 шақырым оңтүстікте орналасқан Қарабұтақ-ІХ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Қос Естек өзеніне құятын, Үміссай жырасының бойындағы, тау аралық алқаптың бөктерінде салынған жиырма жеті нысаннан тұрады. Нысандар шартты түрде екі топқа бөлінген. Бірінші топ он бір ескерткіштен тұрады, сайдың оңтүстік бөлігіндегі жерді алып жатыр. Мұнда үш қорған және сегіз тас қоршау бар. Сайдың солтүстігінде орналасқан екінші топқа қорғандармен де, тас қоршаулармен де ұсынылған он алты нысан кіреді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,2 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,93 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 2,25 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,09 гектарды құрайды;

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,93 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 86 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 87 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Каргалинское водохранилище-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Каргалинское водохранилище-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 15 километрах к востоку от села Шамши Калдаякова.
Каменный курган (высота 0,1 метра, диаметр 7 метров) расположен на возвышенной береговой кромки западной оконечности Каргалинского водохранилища.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,26 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,84 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,15 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,25 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 88 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 89 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Косагаш-І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Косагаш-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 9 километрах к северо-северо востоку от села Акжайык и в 12 километрах к северо западу от села Богенбай.
Памятник расположен на первой надпойменной террасе левого берега речки Косагаш – правого притока реке Терекла. Состоит из трех курганов высотой 0,2-0,3 метра, диаметром 7-9 метров.

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 3,93 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 86-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 87-қосымша
Қарғалы су қоймасы-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 15 шақырым шығыста орналасқан Қарғалы су қоймасы-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Тас қорған (биіктігі 0,1 метр, диаметрі 7 метр) Қарғалы су қоймасының батыс жағалауындағы төбеде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,26 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,84 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,15 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 4,25 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 88-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 89-қосымша
Қосағаш-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 9 шақырым солтүстік-солтүстік шығыста, Бөгенбай ауылынан 12 шақырым солтүстік батыста орналасқан Қосағаш-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Терекла өзенінің оң саласы – Қосағаш өзенінің сол жағасындағы бірінші жайылма үсті террасасында орналасқан. Биіктігі 0,2-0,3 метр, диаметрі 7-9 метр болатын үш қорғаннан тұрады.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 8,34 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,07 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,86 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,43 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,98 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 90 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 91 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Косагаш-ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Косагаш-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13 километрах к северо-северо востоку от села Акжайык и 12,4 километрах к северо западу от села Богенбай.
Три кургана и четыре ограды расположены на водоразделе в 1,5 километрах к запад-северо западу от истока ручья Карасай и по левую сторону грунтовой дороги от зимовки Кенсайран в село Бугенбай. Курганы 2 и 3 находятся в 250 метрах к запад-северо западу от центрального кургана 1 (0,4х16 метров) и имеют размеры 0,15х10 метров и 1х10 метров соответственно. Курган 3 расположен на маленьком всхолмлении. В насыпях курганов 1 и 2 фиксируются камни.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 20,22 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,25 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,27 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,06 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,64 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 92 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 93 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Косагаш-ІІІ (эпоха раннего железа)

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 8,34 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,07 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,86 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,43 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 4,98 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 90-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 91-қосымша
Қосағаш-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 13 шақырым солтүстік-солтүстік шығыста, Бөгенбай ауылынан 12,4 шақырым солтүстік батыста орналасқан Қосағаш-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш қорған және төрт тас қоршау Қарасай жылғасының бастауынан батыс-солтүстік батысқа 1,5 шақырым, Кеңсайран қыстауынан Бөгенбай ауылына апарар жер жолдың сол жағында орналасқан. Өлшемдері 0,15х10 метр және 1х10 метр болатын 2 және 3-қорғандар орталық 1-қорғаннан (0,4х16 метр) батыс-солтүстік батысқа 250 метр қашықтықта орналасқан. 3-қорған шағын төмпешікте орналасқан. 1 және 2-қорғандардың үйіндісінде тастар байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 20,22 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,25 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 3,27 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,06 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 9,64 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 92-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 93-қосымша
Қосағаш-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Косагаш-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12,5 километрах к северо востоку от села Акжайык и в 10 километрах к северо западу от села Богенбай.
Одиночный земляной курган диаметром 14 метров, высотой 0,8 метра. В насыпи кургана выявлена грабительская воронка, рядом с которой установлен шест. Вокруг кургана прослеживаются камни, возможно остатки каменной конструкции.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,12 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,1 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,23 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,75 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 94 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 95 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Косестек-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Косестек-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5 километрах к юго западу от села Кос-Истек.
На вершине небольшой возвышенности, в 5 километрах к юго западу от села Кос-Истек расположен земляной курган (0,3х12 метров). В 45 метрах к западу от кургана проходит линия электропередач, которая чуть севернее поворачивает на восток-северо восток, параллельно с ней тянется полевая дорога. С северной и юго восточной сторон кургана находятся лесонасаждения.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,76 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,96 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,16 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 12,5 шақырым солтүстік шығыста және Бөгенбай ауылынан 10 шақырым солтүстік батыста орналасқан Қосағаш-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Диаметрі 14 метр, биіктігі 0,8 метр болатын топырақ қорған. Қорған үйіндісінен жанында орнатылған сырығы бар тонау шұңқыры анықталды. Қорғанның айналасында тастар байқалады, тас құрылыстың қирандылары болуы мүмкін.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,12 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы –0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метрге шегінеді және ауданы – 0,1 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,23 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес аумақты алып жатыр және ауданы 6,75 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 94-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 95-қосымша
Қосестек-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қос Естек ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым қашықтықта орналасқан Қосестек-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жер қорған (0,3х12 метр) Қос Естек ауылынан оңтүстік батыста 5 шақырым жерде кішкене төбе басында орналасқан. Қорғаннан батысқа қарай 45 метр сәл солтүстіктен шығыс-солтүстік шығысқа бұрылған электр беріліс желісімен параллельді дала жолы өтіп жатыр. Қорғанның солтүстік және оңтүстік шығыс жағында екпе ағаштар шоғырланған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,76 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 0,96 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,16 гектарды құрайды;

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,61 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 96 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 97 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Култавасай-ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Култавасай-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, между рекой Ебейти и ручьем Култавасай, в 8,2 километрах севернее села Богенбай.
Могильник находится примерно в 280 метрах к югу от могильника Култобасай-I. Состоит из одного кургана и одной каменной оградки. Курган имеет плоскую вершину и двойную каменную ограду. Его диаметр 21 метр, высота 1,2 метра. Наружная ограда имеет толщину до 1,5 метров. В 30 метрах к юго западу от кургана сохранилась каменная ограда диаметром 6,5 метров, толщина стенки более 1 метра. С юго восточной стороны к объектам примыкает казахское кладбище.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 8,39 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,77 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,64 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,53 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,45 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 98 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 99 к постановлению
акимата Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Култавасай-ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Култавасай-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 7,2 километрах к северу от села Богенбай.

қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,61 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 96-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 97-қосымша
Құлтобасай-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысының Қарғалы ауданында, Ебейті өзені және Құлтобасай жылғасының аралығында, Бөгенбай ауылынан 8,2 шақырым солтүстікке қарай орналасқан, Құлтобасай-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын, ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Құлтобасай-І бейітінен шамамен 280 метр оңтүстікте орналасқан. Бір қорғаннан және бір тас қоршаудан тұрады. Қорғанның төбесі жайпақ және қосарланған тас қоршауы бар. Оның диаметрі 21 метр, биіктігі 1,2 метр. Сыртқы қоршауының қалыңдығы 1,5 метр. Қорғаннан 30 метр оңтүстік батыста диаметрі 6,5 метр тас қоршау сақталған, қабырғасының қалыңдығы 1 метрден асады. Нысандарға оңтүстік шығыс жағынан қазақ зираты шектеседі.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 8,39 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,77 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 1,64 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,53 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,45 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 98-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 99-қосымша
Құлтобасай-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бөгенбай ауылынан 7,2 шақырым солтүстікке қарай орналасқан Құлтобасай-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Представляет собой земляной курган в плане подтрапециевидной формы, длинной стороной, ориентированной по оси с северо-северо запада на юго-юго восток. Длина 10 метров, высота 0,4 метра. По основанию курган обложен камнем.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,24 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,84 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,15 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,23 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 100 к
постановлению акимата
Актюбинской области от
19 марта 2024 года № 66
приложение 101 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылжая-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылжая-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11,2 километрах к западу от села Бадамша и 2,8 километрах к северо-северо западу от зимовки Кызылжая.
Могильник расположен на пологом склоне правобережья реки Куагаш. Могильник состоит из четырех курганов. Западную часть могильника составляют три земляных кургана диаметром 14-18 метров, высотой 0,2-0,3 метра. Курган 4 находился в стороне, примерно в 400 метрах к юго востоку. Он был сооружен на небольшом кряже. Насыпь кургана каменная диаметром 8 метров, высотой 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 15,89 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,35 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,95 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,85 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 5,74 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 102 к
постановлению акимата
Актюбинской области от
19 марта 2024 года № 66
приложение 103 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылжая-ІІІ (эпоха бронзы)

Трапеция пішінді топырақ қорғанның ұзын жағы солтүстік-солтүстік батыстан оңтүстік-оңтүстік шығысқа бағытталған. Ұзындығы 10 метр, биіктігі 0,4 метр. Қорғанның іргесі таспен қоршалған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,24 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 0,84 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,15 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,23 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 100-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 101-қосымша
Қызылжая-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бадамша ауылынан 11,2 шақырым батыста және Қызылжая қыстауынан 2,8 шақырым солтүстік-солтүстік батыста орналасқан Қызылжая-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Қуағаш өзенінің оң жағалауындағы жайпақ қыратта орналасқан. Бейіт төрт қорғаннан тұрады. Бейіттің батыс бөлігін диаметрі 14-18 метр, биіктігі 0,2-0,3 метр болатын үш топырақ қорған құрайды. 4-қорған шамамен 400 метр оңтүстік шығыс шетте шоғырланған. Ол кішкентай жотада тұрғызылған. Қорған үйіндісі тас, диаметрі 8 метр, биіктігі 0,3 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 15,89 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,35 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 3,95 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,85 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,74 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 102-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 103-қосымша
Қызылжая-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылжая-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к западу от села Бадамша и в 2,7 километрах к северо-северо западу от зимовки Кызылжая.
Могильник расположен на пологой возвышенности, состоит из шести курганов и шестнадцати небольших каменных оградок. В насыпях курганов 1 (0,3х20 метров), 2 (0,1х10 метров), 4 (0,1х8 метров) и 6 (0,4х16 метров) фиксируются камни. Основная масса каменных оградок расположена в юго-восточной части могильника, самые крупные оградки имеют размеры 0,1х6 метров. Размеры курганов 5 и 3 составляют 0,1х10 метров и 0,4х7 метров соответственно.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 29,03 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,15 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,62 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,99 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,27 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 104 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 105 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылсай-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылсай-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13,7 километрах к северо западу от села Алимбет.
Могильник состоит из четырех курганов, три из которых по основанию обложены крупными плитами (крепиды). Их диаметр от 7 до 15 метров, высота 0,2-1,5 метра. Наиболее крупные курганы по периметру окружены западинами. По центру кургана 3 наблюдается углубление диаметром 3 метра, глубиной 0,4 метра. Еще один курган находится примерно в 40 метрах к северо востоку от кургана 2.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила –7,73 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,42 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,6 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бадамша ауылынан 11 шақырым батыста және Қызылжая қыстауынан 2,7 шақырым солтүстік-солтүстік батыста орналасқан Қызылжая-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт жайпақ төбеде орналасқан, алты қорғаннан және он алты шағын тас қоршаулардан тұрады. 1 (0,3х20 метр), 2 (0,1х10 метр), 4 (0,1х8 метр) және 6 (0,4х16 метр)-қорғандардың үйінділерінде тастар кездеседі. Тас қоршаулардың негізгі тобы бейіттің оңтүстік шығыс бөлігінде шоғырланған, ең үлкен қоршаулардың көлемдері 0,1х6 метрден. 5 және 3-қорғандардың өлшемдері сәйкесінше 0,1х10 және 0,4х7 метрді құрайды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 29,03 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,15 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 4,62 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,99 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,27 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 104-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 105-қосымша
Қызылсай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Әлімбет ауылынан 13,7 шақырым солтүстік батыста орналасқан Қызылсай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт төрт қорғаннан тұрады, оның үшеуі ірі плиталармен (крепидтер) жабылған. Олардың диаметрлері 7 ден 15 метрге дейін, биіктігі 0,2-1,5 метр. Ең ірі қорғандардың айналасы орлармен қоршалған. 3-қорғанның ортасында диаметрі 3 метр, тереңдігі 0,4 метр болатын шұңқыр байқалады. Тағы бір қорған 2-қорғаннан 40 метр солтүстік шығыста орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,73 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,42 гектар;
ескерткіштің қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 1,6 гектарды құрайды;

зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,44 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,27 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 106 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 107 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылсай-ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылсай-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13,5 километрах к северо западу от села Алимбет.
Центральным сооружением могильника является большой земляной курган диаметром 16 метров и высотой до 1,6 метра, с расплывшейся плоской вершиной, на которых видно восемь отдельных кучки-наброски из камней. Основание кургана обложено камнями крупных размеров (до 50-70 сантиметров по удлинению); с северо западной стороны сохранилась каменная обкладка в три ряда камней от основания кургана.
К северо востоку и югу от центрального кургана на расстоянии до 50 метров группируются каменные кольца разных размеров. Северо восточней располагается одиннадцать каменных колец диаметром от 3 до 7 метров, высотой от 0,1 до 0,5 метра. В южном направлении от главного кургана зафиксировано два целых каменных кольца диаметром 3,5 и 3 метр, два наполовину разрушенных (в 40 метрах южней кургана) и разбросы отдельных камней еще на 20 метров южней. На внешнем обрамлении кольца двенадцать, южней кургана, имеется три скопления из камней, образующих небольшие пристройки к основному кольцу.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,9 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,24 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,27 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,27 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,12 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 108 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 109 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Лушниковка-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Лушниковка-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго востоку от села Богенбай.

құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,44 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,27 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 106-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 107-қосымша
Қызылсай-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Әлімбет ауылынан 13,5 шақырым солтүстік батыста орналасқан Қызылсай-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіттің орталық құрылысы – диаметрі 16 метр, биіктігі 1,6 метр болатын үлкен топырақ қорған. Оның жайпақтанып кеткен беткі жағында сегіз тас үйіндісі байқалады. Қорғанның іргесіне үлкен тастар төселген (ұзындығы 50-70 сантиметрге дейін жетеді); солтүстік батыс жағынан қорғанның іргесінен басталған үш қатар тас өрілген.
Орталық қорғаннан солтүстік шығыс және оңтүстікке қарай 50 метр қашықтықта әр түрлі көлемдегі тас қоршаулар топталған. Солтүстік шығыста он бір тас қоршау орналасқан, диаметрі 3 метрден 7 метрге дейін, биіктігі 0,1 метрден 0,5 метрге дейін жетеді. Бас қорғаннан оңтүстік бағытта диаметрі 3 және 3,5 метр болатын екі бүтін тас қоршау, жартылай жойылған екі тас қоршау (қорғаннан оңтүстікке қарай 40 метр) анықталған. Бұдан оңтүстікке қарай тағы 20 метр жерде тастардың шашырай орналасқандығын байқауға болады. Он екі тас қоршаудың сыртқы көмкерілуінде негізгі тас қоршаудың қосымша құрылыстарына ұқсайтын тастардың үш жиынтығы орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,9 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,24 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 1,27 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,27 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,12 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 108-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 109-қосымша
Лушниковка-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бөгенбай ауылынан 4 шақырым оңтүстік шығыста орналасқан Лушниковка-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Два земляных кургана представлены круглыми полусферическими насыпями, вытянутыми по линии юго запад-северо восток на расстоянии 370 метров. Курганы разделены грунтовой дорогой и ложбинкой. Их размеры 1х24 метров и 1,5х25 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 29,39 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,12 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,67 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 9,12 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,48 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 110 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 111 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Медес (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Медес, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к северу от села Акжайык.
Могильник состоит из четырех курганов, занимающих небольшое возвышение межгорной долины, примерно в 700 метрах к западу от места слияния рек Медес и Косагаш. Курган с "усами" находится в северной части могильника. Представляет собой небольшой каменный курган диаметром 10 метров и высотой 0,35 метра. К востоку от него в восточном и северо восточном направлениях отходили две каменные гряды длиной 51 и 44 метров. К югу от него находились три кургана с размерами насыпей от 0,3х10 метров до 0,8х13 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила –9,5 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,98 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,98 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,8 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,74 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 112 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 113 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Медес-ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Медес-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12 километрах к северу от села Акжайык.

Үйіндісі жартылай сфералық екі жер қорған бір-бірінен 370 метр жерде оңтүстік батыс – солтүстік шығыс түзуі бойымен созылып жатыр. Қорғандар жер жол және жылға арқылы бөлінген. Олардың өлшемдері 1х24 метр және 1,5х25 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы –29,39 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,12 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 4,67 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,12 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,48 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 110-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 111-қосымша
Медес бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ақжайық ауылынан 11 шақырым солтүстікте орналасқан Медес бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт тауаралық жазықтықтағы шағын төмпешікті алып жатқан төрт қорғаннан тұрады, Медес және Қосағаш өзендерінің қосылған жерінен батысқа қарай 700 метр жерде орналасқан. "Мұртты" қорған бейіттің солтүстік бөлігінде орналасқан. Диаметрі 10 метр және биіктігі 0,35 метр өте үлкен емес тас қорған болып келеді. Қорғаннан шығысқа және солтүстік шығысқа қарай екі тас тізбегі бар, олардың ұзындығы 51 және 44 метр. Одан оңтүстікке қарай үш қорған орналасқан. Өлшемдері 0,3х10 метрден 0,8х13 метрге дейін.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 9,5 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,98 гектар;
ескерткіштің қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 1,98 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,8 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,74 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 112-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 113-қосымша
Медес-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ақжайық ауылынан 12 шақырым солтүстікте орналасқан Медес-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Одиночный земляной курган с каменной оградой по периферии расположен в междуречье Колымбай и Медес, в 760 метрах юго-юго востоку от могильника Кенсайран. Восточнее кургана проходит полевая дорога, ведущая к переезду через ручей. Размеры кургана: диаметр 8 метров, высота 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,36 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,88 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,02 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,44 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 114 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 115 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Медес-ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Медес-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 8,5 километрах к северу от села Акжайык.
Могильник состоит из трех курганов, расположенных на правом берегу ручья Медес, в 150 метрах к востоку от ее русла. Курган 1 (0,2х6 метров) находится в северной части могильника в 250 метрах к северу от кургана 3 (0,5х20 метров) и в 180 метрах к северо востоку от кургана 2 (0,3х10 метров). В насыпях курганов 1 и 2 прослеживаются камни. Севернее могильника, в 25 метрах от кургана 1, проходит полевая дорога.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,27 гектара. Из них:
площадь памятника – 3,26 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 6,87 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 11,36 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 16,78 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 116 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 117 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Уралсай (эпоха бронзы и раннего железа)

Қолымбай және Медес өзендері аралығының сыртқы аймағында, Кеңсайран бейітінен 760 метр оңтүстік-оңтүстік шығыста орналасқан жалғыз топырақ қорған. Қорғаннан шығысқа қарай бұлақ бойымен өткелге апаратын дала жолы жатыр. Қорған өлшемдері: диаметрі 8 метр, биіктігі 0,4 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,36 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 0,88 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,02 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,44 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 114-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 115-қосымша
Медес-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ақжайық ауылынан 8,5 шақырым солтүстікте орналасқан Медес-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Медес жылғасының оң жағалауында, оның сағасынан шығысқа қарай 150 метр жерде орналасқан үш қорғаннан тұрады. 1-қорған (0,2х6 метр) бейіттің солтүстік бөлігінде, 3-қорғаннан (0,5х20 метр) 250 метр солтүстікте және 2 қорғаннан (0,3х10 метр) солтүстік шығыста 180 метр жерде орналасқан. 1 және 2-қорғандардың үйінділерінде тас кездеседі. Бейіттен солтүстікке қарай, бірінші қорғаннан 25 метр жерде дала жолы өтіп жатыр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 38,27 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,26 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 6,87 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,36 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 16,78 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 116-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 117-қосымша
Оралсай бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (қола және ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Уралсай, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 17,6 километрах к северу от села Акжайык.
Могильник расположен на левом берегу реки Терекла, в 3 километрах к югу от реки Урал, близ устья балки Уралсай, на узкой террасовидной площадке мыса между Тереклой и оврагом Ушбалкаш. С юга к нему примыкает старое казахское кладбище из 10-20 могил на самом конце мыса.
Могильник состоит из двух групп могильных сооружений. В центральную группу входят пять земляных курганов, обложенных по поверхности камнем, диаметром 6,5-14 метров и высотой 0,5-1,1 метра, девятнадцать каменных колец диаметром от 3 до 8,8 метров, высотой до 0,3 метра и трех каменных куч неправильной формы, не более 4,5 метров в поперечнике, высотой 0,2-0,3 метра. Все они занимают площадь 140х40 метров, вытянутую вдоль кромки надпойменной террасы. Вторая группа состоит из трех каменных колец диаметром до 10 метров. Они размещены за казахским кладбищем, между оврагами Ушбалкаш и Уралсаем. В 230 метрах к северу от центральной группы находится одиночное каменное кольцо. Общая длина могильника с севера на юг около 500 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила –26,29 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,86 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,51 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,88 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,04 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 118 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 119 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Петропавловка-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Петропавловка-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 1,2 километре к юго западу от села Петропавловка.
Каменный курган размерами 0,5х10 метров расположен на пашне, на вершине водораздельного хребта правого берега реки Жаксы Каргалы.

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 17,6 шақырым қашықтықта орналасқан Оралсай бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Терекла өзенінің сол жағалауында, Орал өзенінен оңтүстікке қарай 3 шақырым, Оралсай сайының сағасына жақын, жіңішке терасса түріндегі алаң мүйісінде Үшбалқаш және Терекла аңғары арасында орналасқан. Оңтүстікке қарай мүйіс соңында 10-20 көне қазақ мазарлары жалғасып жатыр.
Бейіт екі жерлеу құрылысы тобынан тұрады. Орталық топқа диаметрі 6,5-14 метр және биіктігі 0,5-1,1 метрлік беткі жағына тас төселген бес топырақ қорған, диаметрі 3-8,8 метр, биіктігі 0,3 метрге дейінгі он тоғыз тас сақина және көлденеңінен 4,5 метр, биіктігі 0,2-0,3 метр болатын үш тас үйінді кіреді. Бұлардың барлығы жайылма үсті террасаның жиегінде созылып жатқан 140х40 метр алаңды алып жатыр. Диаметрі 10 метрге дейін жететін үш тас қоршаудан тұратын екінші топ қазақ зиратынан кейін, Үшбалқаш және Оралсай аңғары аралығында жайғасқан. Орталық топтан солтүстікке қарай 230 метр жерде жалғыз тас қоршау орналасқан. Солтүстіктен оңтүстікке қарай бейіттің жалпы ұзындығы шамамен 500 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 26,29 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,86 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 4,51 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,88 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,04 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 118-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 119-қосымша
Петропавловка-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Петропавловка ауылынан 1,2 шақырым оңтүстік батыста орналасқан Петропавловка-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Өлшемдері 0,5х10 метр болатын тас қорған, Жақсы Қарғалы өзенінің оң жағасындағы су айрық жотаның басында, егістік алқабында орналасқан.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Рождественка-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к запад-юго западу от села Ащылысай и 300 метрах южнее трассы "Актобе-Орск".
Могильник состоит из четырех земляных курганов, в плане образующих цепочку, ориентированную по оси запад восток. К северной части кургана 4 (0,3х18 метров) примыкает западина. Размеры остальных курганов варьируют от 0,3 до 1,5 метров в высоту и от 16 до 28 метров в диаметре.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,59 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,48 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,49 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,4 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,22 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 124 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 125 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Степное-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Степное-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3,8 километрах к северо западу от села Степное.
Одиночный земляной курган высотой 0,2 метра, диаметром 5 метров, расположен на крутой возвышенности пересеченной полевой дорогой в 4 километрах к северо западу от села Степное.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,11 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,01 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,81 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,11 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,18 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 126 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 127 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Тайкеткен-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Тайкеткен-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 14 километрах к запад-юго западу от села Бадамша.
На окраине пологой возвышенности расположен одиночный земляной курган с выходом камня на вершине. В 35 метрах севернее памятника проходит линия электропередач, параллельно которой пролегает проселочная дорога. На кургане установлен триангуляционный знак.

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ащылысай ауылынан 11 шақырым батыс-оңтүстік батыста және "Ақтөбе-Орск" тас жолынан 300 метр оңтүстікке қарай орналасқан Рождественка-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Төрт топырақ қорғаннан тұратын бейіт батыс-шығыс осі бойымен тізбектеле орналасқан. 4-қорғанның (0,3х18 метр) солтүстік бөлігіне ор жанасып жатыр. Қалған қорғандардың көлемі биіктігі 0,3-1,5 метр және диаметрі 16-28 метр аралығында өзгеріп отырады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,59 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,48 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 2,49 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,4 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,22 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 124-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 125-қосымша
Степное-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Степное ауылынан 3,8 шақырым солтүстік батыста орналасқан Степное-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Биіктігі 0,2 метр, диаметрі 5 метр болатын жалғыз жер қорған Степное ауылынан солтүстік батысқа қарай 4 шақырым қашықтықтағы дала жолының қиылысындағы тік қыратта орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,11 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,01 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 0,81 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,11 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,18 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 126-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 127-қосымша
Тайкеткен-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бадамша ауылынан 14 шақырым батыс-оңтүстік батыста орналасқан Тайкеткен-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жайпақ төбенің шетінде, үйіндісінде тас кездесетін жалғыз жер қорған орналасқан. Ескерткіштен солтүстікке қарай 35 метр жерде өтіп жатқан электр беріліс желісіне параллельді жер жол жатыр. Қорғанда триангуляциялық белгі орнатылған.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,47 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,07 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,38 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,96 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 128 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 129 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тайкеткен-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тайкеткен-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 8 километрах к восток-юго востоку от села Карабутак и в 14,2 километрах к запад-северо западу от села Бадамша.
Могильник состоит из пяти курганов. Расположен памятник в 70 метрах к северу от отвалов карьера "Тайкеткен". Полевая дорога, идущая с юго-юго востока на северо-северо запад, делит могильник на две части. Первая группа, расположенная бессистемно справа от дороги, состоит из трех курганов. Их размеры: курган 1 – 1х30 метров, курган 4 – 0,2х24 метров, курган 5 – 0,2х10 метров. Вторая группа состоит из двух курганов, вытянувшихся по линии юго-юго запад – северо-северо восток и 2-х всхолмлҰнный, расположенных между ними. Их диаметр 10 метров, высота 0,5-0,9 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 27,87 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,76 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,33 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,72 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 130 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 131 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Херсон-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Херсон-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5 километрах к югу от села Акжайык.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,47 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 1,07 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,38 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,96 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 128-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 129-қосымша
Тайкеткен-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Қарабұтақ ауылынан 8 шақырым шығыс-оңтүстік шығыста және Бадамша ауылынан 14,2 шақырым батыс-солтүстік батыста орналасқан Тайкеткен-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт бес қорғаннан тұрады. Ескерткіш "Тайкеткен" карьері үйіндісінен солтүстікке қарай 70 метр жерде орналасқан. Оңтүстік-оңтүстік шығыстан солтүстік-солтүстік батысқа баратын дала жолы бейітті екіге бөліп жатыр. Бірінші топ жолдан оңтүстікке қарай жүйесіз орналасқан үш қорғаннан тұрады. Оларды көлемдері: 1-қорған – 1х30 метр, 4-қорған – 0,2х24 метр, 5-қорған – 0,2х10 метр. Екінші топ оңтүстік-оңтүстік батыс – солтүстік-солтүстік шығыс түзуі бойымен созылып жатқан екі қорғаннан және олардың арасындағы екі төмпешіктен тұрады. Олардың диаметр 10 метр, биіктігі 0,5-0,9 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 27,87 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 4,76 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,33 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,72 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 130-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 131-қосымша
Херсон-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 5 шақырым оңтүстікке қарай орналасқан Херсон-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Одиночный курган расположен на вершине водораздела. Его диаметр 40 метров, высота 0,6 метра. К северо востоку от кургана проходит полевая дорога в село Акжайык.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 9,75 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,21 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,38 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,86 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 5,3 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 132 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 133 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Чкалов-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Чкалов-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к северо востоку от села Шамши Калдаякова.
Каменный курган высотой 0,4 метра, диаметром 10 метров с триангуляционным знаком на вершине расположен на увале левого берега реки Жаксы Каргалы, в 3 километрах к югу от ее русла.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,46 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,9 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,19 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,35 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 134 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 135 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта курганов Чкалов-ІІ (эпоха средневековья)

Жалғыз қорған суайрық төбеде орналасқан. Оның диаметрі 40 метр, биіктігі 0,6 метр. Қорғаннан солтүстік шығысқа қарай Ақжайық ауылына баратын дала жолы өтіп жатыр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 9,75 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,21 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 1,38 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,86 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,3 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 132-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 133-қосымша
Чкалов-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік шығысқа 11 шақырым қашықтықта орналасқан Чкалов-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Биіктігі 0,4 метр, диаметрі 10 метр болатын, жоғарғы бетіне триангуляциялық белгі орнатылған тас қорған Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы құлама бөктерде, өзен арнасынан оңтүстікке қарай 3 шақырым жерде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,46 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 0,9 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,19 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,35 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 134-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 135-қосымша
Чкалов-ІІ қорғандарының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью курганов Чкалов-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12 километрах к северо востоку от села Шамши Калдаякова, на вершине водораздела меридиональной ориентации левого берега реки Жаксы Каргалы, в 2,6 километрах к югу от ее русла.
Два каменных кургана расположены на вершине водораздела меридиональной ориентации левого берега реки Жаксы Каргалы. Размеры северного 0,25х5 метров (в насыпи воронка).
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,95 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,13 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,6 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,97 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,25 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 136 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 137 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Чкалов-ІІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Чкалов-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12 километрах к северо востоку от села Шамши Калдаякова, на северной оконечности водораздела левого берега реки Жаксы Каргалы, в 6 километрах к юго западу от моста через нее.
Памятник представляет собой курган с каменным кольцом по периметру. Высота 0,3 метра, диаметр 8 метров. Расположен на северной оконечности водораздела левого берега реки Жаксы Каргалы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,33 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,86 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,16 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 12 шақырым солтүстік шығыста, Жақсы Қарғалы өзенінің сол жақ жағалауындағы меридиан бойынша орналасқан суайрықтың шыңында, өзен арнасынан 2,6 шақырым оңтүстікте орналасқан Чкалов-ІІ қорғандарының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі тас қорған Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы меридиан бойынша бағытталған суайрықтың басында орналасқан. Солтүстіктегі қорғанның өлшемі 0,25х5 метр (үйіндісінде шұңқыры бар).
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,95 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,13 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 1,6 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,97 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,25 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 136-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 137-қосымша
Чкалов-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 12 шақырым солтүстік шығыста, Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы суайрықтың солтүстік шетінде, өзеннен өтетін көпірден 6 шақырым оңтүстік батыста орналасқан Чкалов-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш периметрі бойынша тас сақиналы қорған болып келеді. Биіктігі 0,3 метр, диаметрі 8 метр. Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағасындағы суайрықтың солтүстік шетінде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,33 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 0,86 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,16 гектарды құрайды;

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,29 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 138 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 139 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шанды-ІІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шанды-ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12,5 километрах к юго востоку от села Шамши Калдаякова.
Два кургана расположены в центре плато междуречья рек Жаксы и Жаман Каргалы по оси восток-северо восток – запад-юго запад. Один из них небольшой (0,4х6 метров) полусферической формы, находится на возвышении меридианальной ориентации. В 330 метрах к запад-юго западу от него в низине зафиксирован земляной курган высотой 0,6 метра, диаметром 20 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,19 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,44 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,38 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,25 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,12 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 140 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 141 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шанды-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шанды-VІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 18 километрах к юго востоку от села Шамши Калдаякова.
Могильник состоял из трех курганов, сооруженных по линии север-юг (расстояние между крайними 230 метров) на вершине водораздельного плато левого берега реки Жаксы Каргала. Насыпи земляные с выходом камня на вершинах. Размеры: 0,2х16 метров, 0,8х18 метров, 0,8х20 метров. Два северных кургана распаханы, сохранился только южный курган.

қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,29 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 138-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 139-қосымша
Шаңды-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 12,5 шақырым қашықтықта орналасқан Шаңды-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі қорған Жақсы және Жаман Қарғалы өзендері арасындағы үстірт ортасында шығыс-солтүстік шығыс – батыс-оңтүстік батыс бағытымен орналасқан. Олардың біреуі кішігірім (0,4х6 метр) жарты шар пішінді, меридиандық бағытпен төбеде орналасқан. Осы қорғаннан батыс-оңтүстік батыс бағытымен 330 метр ойпаңда биіктігі 0,6 метр, диаметрі 20 метрлік жер қорған табылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы –10,19 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,44 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 2,38 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,25 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,12 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 140-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 141-қосымша
Шаңды-VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 18 шақырым оңтүстік шығыста орналасқан Шаңды-VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстіртінің төбесінде солтүстік-оңтүстік түзуі бойымен салынған (соңғысынан кейінгі қашықтық 230 метр) үш қорғаннан тұрған. Жер үйінді төбесінде тастар көрінеді. Олардың өлшемдері: 0,2х16 метр, 0,8х18 метр, 0,8х20 метр. Екі солтүстік қорған егістік салдарынан жыртылып, тек оңтүстік қорған сақталынған.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,46 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,34 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,43 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,4 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,29 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 142 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 143 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шпаки-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шпаки-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 10,5 километрах к запад-северо западу от села Петропавловка и 12,8 километрах к юго востоку от села Родниковка Мартукского района.
Могильник состоит из четырех курганов. Курган 1 имеет диаметр 24 метра, высота 1,5 метра. В насыпи кургана присутствует щебенка известкового песчаника. Курган 2 представляет собой разброс камней на пашне диаметром 10-12 метров и имел высоту не более 5 сантиметров. Два последних кургана занимают господствующую высоту, довольно хорошо просматриваются с севера.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,77 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,97 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,26 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,5 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 144 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 145 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Эрзерум-І
(эпоха раннего железа)

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,46 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,34 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 2,43 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,4 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,29 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 142-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 143-қосымша
Шпаки-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Петропавловка ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 10,5 шақырым және Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 12,8 шақырым қашықтықта орналасқан Шпаки-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт төрт қорғаннан тұрады. 1-қорғанның диаметрі 24 метр, биіктігі 1,5 метр. Қорған үйінділерінде әктасты құмтастың қиыршық тастары бар. 2-қорғанның диаметрі 10-12 метр және биіктігі 5 сантиметрден артық емес, жер жырту нәтижесінде тастары шашылған. Соңғы екі қорған үлкен биіктікте орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,77 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 0,97 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,26 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,5 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 144-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 145-қосымша
Эрзерум-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Эрзерум-І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 6,6 километрах к юго-юго западу от села Акжайык.
Курганная группа раскидана по пашне. С западной и южной сторон могильник ограничен полевой дорогой. Курган 1 (2,5х45 метров), с двумя грабительскими воронками в насыпи, находится на западной окраине могильника в 200 метрах к юго-юго западу от кургана 2 (0,5х20 метров) и в 390 метрах к северо-северо западу от кургана 3 (0,5х24 метров). Курган 3 находится в центре могильника в 150 метрах к юго-юго западу от кургана 5 (1,5х30 метров), в 500 метрах к юго западу от кургана 6 (1,8х40 метров) и в 30 метрах к запад-северо западу от кургана 4 (0,3х20 метров). На кургане 1 установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,25 гектара. Из них:
площадь памятника – 11,13 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 7,8 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,7 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,62 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 146 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 147 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Эрзерум-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Эрзерум-ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3 километрах к северо западу от села Сарыбулак.
Земляной курган с полусферической насыпью, размер – 2х28 метров, расположен на пашне на вершине плато, у истока реки Тарангул.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 8,77 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,11 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,18 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,57 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 6,6 шақырым оңтүстік-оңтүстік батыста орналасқан Эрзерум-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғандар тобы егістік алқабында шашырай орналасқан. Бейіттің батыс және оңтүстік бөлігі дала жолымен шектелген. Үйіндісінде екі тонау шұңқыры байқалатын 1-қорған (2,5х45 метр) бейіттің батыс жағында, 2-қорғаннан (0,5х20 метр) 200 метр оңтүстік-оңтүстік батыста және 3-қорғаннан (0,5х24 метр) 390 метр солтүстік-солтүстік батыста орналасқан. 3-қорған бейіттің орталығында, 5-қорғаннан (1,5х30 метр) 150 метр оңтүстік-оңтүстік батыста, 6-қорғаннан (1,8х40 метр) 500 метр оңтүстік батыста және 4-қорғаннан (0,3х20 метр) 30 метр батыс-солтүстік батыста орналасқан. 1-қорғанда триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 37,25 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 11,13 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 7,8 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,7 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,62 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 146-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 147-қосымша
Эрзерум-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Сарыбұлақ ауылынан 3 шақырым солтүстік батыста орналасқан Эрзерум-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Өлшемдері 2х28 метрді құрайтын, жартышар тәріздес үйіндісі бар топырақ қорған Тарангүл өзені бастауының маңындағы жотаның басында, егістік алқабында орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 8,77 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,11 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және 1,18 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,57 гектарды құрайды;

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,91 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 148 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 149 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-І, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8 километрах к северо-востоку от села Каратогай, в 0,5 километра к западу от грейдера "Каратогай-Аккайын".
Памятник состоит из десяти небольших каменных и земляных курганов с уплощенными насыпями, сооруженных на вершинах небольших сопок правого берега ручья Ащенсай – притока реки Илек. Их диаметр 4-9 метров, высота 0,1-0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 20,68 гектара. Из них:
площадь памятника – 5,3 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,24 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,13 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,01 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 150 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 151 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-ІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-ІІ, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8 километрах к северо востоку от села Каратогай.
Два каменных кургана с уплощенными насыпями размерами 10х0,3 метра и 14х0,4 метра, сооружены в 140 метрах друг от друга по линии северо запад-юго восток, к западу от старой пашни, у самой кромки водораздела правого берега реки Илек. В 20 метрах к северо западу от кургана 1 расположен триангуляционный знак.

қорғалатын табиғат ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,91 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 148-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 149-қосымша
Ащенсай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік шығысқа 8 шақырым, "Қаратоғай-Аққайың" көтерме жолынан батысқа 0,5 шақырым орналасқан Ащенсай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің саласы – Ащенсай жылғасының оң жағалауындағы шағын шоқылардың басында тұрғызылған тасты және топырақты жайпақ үйінділі шағын он қорғаннан тұрады. Олардың диаметрлері 4-9 метр, биіктігі 0,1-0,3 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 20,68 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 5,3 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,24 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,13 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,01 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 150-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 151-қосымша
Ащенсай-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік шығысқа 8 шақырым орналасқан Ащенсай-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жайпақ үйінділі, көлемдері 10х0,3 метр және 14х0,4 метр болатын екі тасты қорған солтүстік батыс-оңтүстік шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 140 метр жерде, ескі егістіктен батысқа қарай, Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрықтың жиегінде орналасқан. Бірінші қорғаннан солтүстік батысқа қарай 20 метр жерде триангуляциялық белгі орнатылған.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,29 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,21 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,47 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,37 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,24 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 152 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 153 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-ІІІ, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 7,3 километрах к северо востоку от села Каратогай, в 900 метрах к югу от русла ручья Ащысай.
Два земляных кургана с уплощенными насыпями размерами 8х0,3 метра и 12х0,2 метра, расположены в 50 метрах друг от друга по линии северо запад – юго восток на вершине небольшой возвышенности правого берега ручья Ащысай.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,29 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,12 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,15 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,06 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 2,96 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 154 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 155 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-V (эпоха средневековья)

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,29 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,21 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,47 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,37 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,24 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 152-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 153-қосымша
Ащенсай-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік шығысқа 7,3 шақырым, Ащысай жылғасының арнасынан оңтүстікке 900 метрде орналасқан Ащенсай-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Көлемдері 8х0,3 метр және 12х0,2 метр болатын екі жайпақ үйінділі топырақ қорған солтүстік батыс-оңтүстік шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 50 метр қашықтықта, Ащысай жылғасының оң жағалауындағы шағын төбенің басында орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,29 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,12 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,15 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,06 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,96 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 154-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 155-қосымша
Ащенсай-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-V, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8,8 километрах к северо востоку от села Каратогай, в 778 метрах к северо востоку от могильника Ащенсай-II.
Могильник состоял из двух каменных курганов, сооруженных на вершине водораздельного хребта правого берега реки Илек. Курганы имеют размеры 10х0,1 метра и 8х0,3 метра, находятся в 200 метрах друг от друга по линий северо восток – юго запад. Курган 1 разрушен в результате распашки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 7,98 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,22 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,67 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,6 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,49 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 156 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 157 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Ащенсай-VI (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Ащенсай-VI, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 9,1 километрах к северо востоку от села Каратогай.
Каменный курган диаметром 9 метров и высотой 0,3 метра находится на склоне языка водораздельной возвышенности левого берега ручья Ащенсай, в 43 метрах левее грейдера из села Каратогай в село Аккайын. На вершине кургана четко прослеживается грабительская воронка диаметром 4,5 метра и глубиной 0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,48 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,87 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,16 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік шығысқа 8,8 шақырым, Ащенсай-ІІ бейітінен солтүстік шығысқа 778 метрде орналасқан Ащенсай-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық қыраттың басында тұрғызылған екі тас қорғаннан тұрған. Қорғандардың өлшемдері 10х0,1 метр және 8х0,3 метр, бір-бірінен 200 метр қашықтықта солтүстік шығыс-оңтүстік батыс түзуі бойымен орналасқан. Бірінші қорған жерді жырту нәтижесінде жойылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 7,98 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,22 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,67 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,6 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,49 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 156-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 157-қосымша
Ащенсай-VI қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік шығысқа 9,1 шақырым қашықтықта орналасқан Ащенсай-VI қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Биіктігі 0,3 метр және диаметрі 9 метр болатын тас қорған Ащысай жылғасының сол жағалауындағы суайрық қыраттың шетінде, Қаратоғай ауылынан Аққайын ауылына дейінгі көтермежолдан солға қарай 43 метр жерде орналасқан. Қорғанның жоғарысында диаметрі 4,5 метр және тереңдігі 0,5 метр болатын тонау шұңқыры анық көрінеді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,48 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,87 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,16 гектарды құрайды;

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,43 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 158 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 159 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Забара-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Забара-І, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 9 километрах к юго-юго востоку от села Родниковка.
Могильник состоит из трех курганов, сооруженных на вершине небольшого водораздела правобережья реки Терисбутак, в 1,25 километрах к востоку от ее русла. Насыпи курганов земляные с включением камня. Их диаметр 12-13 метров, высота 0,4-0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 16,07 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,39 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,15 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,82 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 5,71 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 160 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 161 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Забара-II (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Забара-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 11,5 километрах к югу от села Родниковка.
Представлен каменно-земляным курганом, сооруженным на правом берегу реки Терисбутак, в 1,1 километрах к востоку от ее русла, в 300 метрах восточнее от трассы "Актобе-Родниковка". Диаметр кургана 16 метров, высота 0,4 метра.

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,43 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 158-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 159-қосымша
Забара-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа 9 шақырым қашықтықта орналасқан Забара-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Терісбұтақ өзенінің оң жағалауындағы кішігірім суайрықтың жоғарысында, оның арнасынан шығысқа 1,25 шақырым қашықтықта тұрғызылған үш қорғаннан тұрады. Қорғандардың үйінділері – тас аралас топырақ. Олардың диаметрі 12-13 метр, биіктігі 0,4-0,5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 16,07 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,39 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,15 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,82 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,71 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 160-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 161-қосымша
Забара-II қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстікке 11,5 шақырым орналасқан Забара-II қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісі тас-топырақты қорған "Ақтөбе-Родниковка" тас жолынан шығысқа қарай 300 метр, Терісбұтақ өзенінің оң жағалауында, оның арнасынан шығысқа 1,1 шақырым жерде тұрғызылған. Диаметрі 16 метр, биіктігі 0,4 метр.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,84 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,26 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,53 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 162 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 163 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Забара-III (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Забара-III, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 14,5 километрах к югу от села Родниковка.
Находится на краю водораздела правого берега реки Терисбутак, в 0,2 километре к западу от русла реки и в 1,5 километрах к северо-северо востоку от места ее слияния с рекой Бутак. Состоит из трех курганов диаметром 8-12 метров и высотой 0,1-0,6 метра и четырех каменных оградок. Основной объект представляет собой круглое сооружение, по центру которого насыпана дополнительная выкладка из камней.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 29,54 гектара. Из них:
площадь памятника – 3,87 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 7,65 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,56 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,46 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 164 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 165 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-I (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-I, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4 километрах к восток-юго востоку от села Каратогай.
Могильник состоит из трех курганов, сооруженных на гребне водораздела правого берега реки Илек. Курган 1 самый крупный в могильнике, имеет каменную насыпь диаметром 20 метров, высотой 2 метра. На его вершине сохранились следы от триангуляционного знака. Остальные два кургана образуют отдельную группу, находящуюся в южной части могильника. Курган 2 имеет земляную насыпь размерами 0,4х12 метров. Он сооружен в 50 метрах к югу от кургана 1. Курган 3 расположен в 15 метрах южнее от последнего. Насыпь его каменная размерами 0,3х10 метров. В 25 метрах к северу от курганной группы проходит проселочная дорога в село Каратогай.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,84 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,26 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,53 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 162-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 163-қосымша
Забара-III бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстікке 14,7 шақырым қашықтықта орналасқан Забара-III бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Терісбұтақ өзенінің оң жағалауындағы суайрықтың шетінде, өзен арнасынан батысқа қарай 0,2 шақырым және оның Бұтақ өзенімен қосылған жерінен солтүстік-солтүстік шығысқа 1,5 шақырым қашықтықта орналасқан. Диаметрі 8-12 метр және биіктігі 0,1-0,6 метр болатын үш қорғаннан және төрт тас қоршаудан тұрады. Негізгі нысан – ортасынан қосымша тас қалаулар үйілген дөңгелек құрылыс.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 29,54 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,87 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 7,65 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,56 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,46 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 164-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 165-қосымша
Мақаш-I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа 4 шақырым орналасқан Мақаш-I бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотасында тұрғызылған үш қорғаннан тұрады. Бейіттегі ең ірі бірінші қорған тас үйінділі, диаметрі 20 метр, биіктігі 2 метр. Оның төбесінде триангуляциялық белгінің іздері сақталған. Бейіттің оңтүстік бөлігінде орналасқан, қалған екі қорған бөлек топты құрайды. 2-қорған топырақ үйінділі, өлшемі 0,4х12 метр. Ол 1-қорғаннан оңтүстікке қарай 50 метр жерде. 3-қорған соңғы қорғаннан оңтүстікке қарай 15 метр жерде орналасқан. Ол тас үйінділі, өлшемдері 0,3х10 метр. Қорғандардан солтүстікке қарай 25 метрде Қаратоғай ауылына баратын жол өтіп жатыр.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,75 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,19 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,28 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,19 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,09 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 166 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 167 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-II (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго востоку от села Каратогай, в 920 метрах к северо-северо востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Памятник состоял из девяти каменно-земляных курганов, вытянутых по цепочке с запада на восток вдоль южной оконечности водораздельной возвышенности правого берега реки Илек, у обрыва к пойме этой реки. Их диаметр 5-9 метров и высота 0,1-0,8 метра.
Самый большой центральный курган 1 имеет полусферическую насыпь размерами 1х14 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,64 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,32 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,15 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,13 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,04 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 168 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 169 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-ІІI (эпоха средневековья)

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,75 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,19 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,28 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,19 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,09 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 166-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 167-қосымша
Мақаш-II бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым, Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірінен солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 920 метрде орналасқан Мақаш-II бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрықтың оңтүстік шетінің бойында, аталған өзеннің арнасы маңындағы құлама жардың қасында батыстан шығысқа қарай тізбектеле орналасқан тоғыз тасты-топырақты қорғаннан құралған. Олардың диаметрі 5-9 метр және биіктігі 0,1-0,8 метр.
Ең үлкен орталық 1-қорғанның өлшемдері 1х14 метр жарты сфера пішіндес үйіндісі бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,64 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,32 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,15 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,13 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,04 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 168-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 169-қосымша
Мақаш-ІІI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-ІІI, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4,5 километрах к юго востоку от села Каратогай, в 1,05 километрах к северо востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Памятник находится на вершине водораздельного плато правого берега реки Илек. Состоит из одиннадцати курганов, представляющих собой земляные насыпи с включением камня. Могильник вытянут на 170 метров с северо-северо запада на юго-юго восток вдоль края водораздельного плато. Наибольший курган 1 (0,8х12 метров) находится в 50 метрах восточнее от основной группы. По своим размерам также выделяется курган 5, сооруженный в северной части могильника. Его диаметр 13 метров, высота 0,3 метра. Насыпь кургана разрушена в результате ограбления, по его центру выявлена большая западина. Остальные насыпи имеют размеры: от 0,1х5 метров до 0,2х8 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 45,98 гектара. Из них:
площадь памятника – 18,94 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 8,19 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,97 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,88 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 170 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 171 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-IV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-IV, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4,9 километрах к юго востоку от села Каратогай, в 1,5 километрах к восток-северо востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Памятник находится на вершине водораздельного плато правого берега реки Илек. Состоит из четырех земляных курганов и одного под квадратного земляного сооружения. Наиболее высокие курганы 1 и 2 размещены за грунтовой дорогой и занимают северо восточную половину могильника. Их диаметр 16-17 метров, высота 0,6-0,7 метра. Остальные два кургана (3 и 4) сооружены к юго западу от кургана 1. Их размеры несколько меньше. Диаметр составляет 6-8 метров, высота 0,3 метра. Под квадратное сооружение находится между двумя группами курганов. Представляет собой святилище под квадратной формы, обнесенное валом с длиной сторон 11 метров, шириной 0,4 метра, высотой 0,2 метра.

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4,5 шақырым, Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірінен солтүстік шығысқа қарай 1,05 шақырым жерде орналасқан Мақаш-ІІI бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірттің төбесінде орналасқан. Үйіндісінде тас кездесетін он бір топырақ қорғаннан тұрады. Бейіт солтүстік-солтүстік батыстан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай суайрық үстірттің шетімен 170 метрге созылып жатыр. Ең ірі 1-қорған (0,8×12 метр) негізгі қорғандар тобынан шығысқа қарай 50 метр жерде орналасқан. Бейіттің солтүстік бөлігінде орналасқан 5-қорған өзінің өлшемімен ерекшеленеді. Оның диаметрі 13 метр, биіктігі 0,3 метр. Қорған үйіндісі тонау нәтижесінде бұзылған, оның ортасында үлкен шұңқыр бар. Қалған үйінділердің өлшемдері 0,1х5 метрден 0,2х8 метр аралығында.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 45,98 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы –18,94 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 8,19 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,97 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,88 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 170-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 171-қосымша
Мақаш-IV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығысқа 4,9 шақырым, Елек өзенінен өтетін темір жол көпірінен шығыс-солтүстік шығысқа 1,5 шақырым жерде орналасқан Мақаш-IV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірттің төбесінде орналасқан. Төрт топырақ қорғаннан және бір шаршы пішіндес топырақты құрылыстан тұрады. Ең биік 1 және 2-қорғандар жер жолдың арғы бетінде орналасқан және бейіттің солтүстік шығыс бөлігін алып жатыр. Олардың диаметрі 16-17 метр, биіктігі 0,6-0,7 метр. Қалған екі қорған (3 және 4) 1-қорғаннан оңтүстік батысқа қарай тұрғызылған. Олардың өлшемдері біршама кішірек. Диаметрі 6-8 метр, биіктігі 0,3 метрді құрайды. Екі қорғандар тобының аралығында шаршы пішіндес құрылыс тұр. Бұл бүйірлерінің ұзындығы 11 метр, ені 0,4 метр, биіктігі 0,2 метр болатын білікпен қоршалған шаршы пішіндес ғибадатхана.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 45,98 гектара. Из них:
площадь памятника – 18,94 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 8,19 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,97 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,88 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 172 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 173 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-V, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 5,2 километрах к юго востоку от села Каратогай.
Могильник расположен на склоне водораздела правого берега реки Илек. Состоит из семи земляных и каменных курганов диаметром 6-16 метров и высотой 0,1-1,3 метра, сооруженных кучно у самого обрыва реки. Самый большой курган, находящийся на отдалении в 100 метрах к северу – ограбленный. Между курганами 1-4 прослеживается наброска из каменных плит шириной 20 метров и длиной 25 метров с выходом на север. В 1,45 километрах к западу расположен железнодорожный мост через реку Илек.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 45,98 гектара. Из них:
площадь памятника – 18,94 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 8,19 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,97 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,88 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 174 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 175 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-VI (эпоха средневековья)

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 45,98 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы –18,94 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 8,19 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,97 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,88 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 172-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 173-қосымша
Мақаш-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығыста 5,2 шақырым қашықтықта орналасқан Мақаш-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрықтың баурайында орналасқан. Диаметрі 6-16 метр және биіктігі 0,1-1,3 метр топтасқан түрде жарқабақта тұрғызылған жеті топырақты және тасты қорғандардан тұрады. Солтүстікке қарай 100 метр қашықтықта тұрған ең үлкен қорған тоналған. 1 және 4-қорғандар аралығынан солтүстікке бағытталған ені 20 метр және ұзындығы 25 метр тас тақталардың шашыранды нобайы байқалады. Батысқа қарай 1,45 шақырымда Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірі орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 45,98 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы –18,94 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 8,19 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,97 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,88 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 174-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 175-қосымша
Мақаш-VI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-VI, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 5,1 километрах к юго востоку от села Каратогай, 1,62 километрах к востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Два кургана, один каменный (0,2х4 метра), другой земляной (0,2х6 метров) сооружены в 45 метрах друг от друга по линии запад-восток на вершине невысокого водораздела правого берега реки Илек.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 45,98 гектара. Из них:
площадь памятника – 18,94 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 8,19 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,97 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,88 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 176 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 177 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Саржан-I (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Саржан-I, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8,35 километрах к восток-юго востоку от села Каратогай.
Могильник находится на вершине водораздела левобережья реки Илек. Состоит из двух курганов полусферической формы, сооруженных в 40 метрах друг от друга по линии северо-северо запад – юго-юго восток. В насыпях обоих курганов встречаются камни. На вершине крайнего с юга кургана 1 (1,6х16 метров) ранее был установлен триангуляционный знак. Размеры кургана 2: высота 1,2 метра, диаметр 18 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 5,78 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,11 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,99 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 1,88 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5,1 шақырым, Елек өзенінен өтетін темір жол көпірінен шығысқа 1,62 шақырымда орналасқан Мақаш-VI бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Біреуі тастан (0,2х4 метр), екіншісі топырақтан (0,2х6 метр) тұрғызылған.екі қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы аласа суайрықтың басында батыс-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 45 метр қашықтықта орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 45,98 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы –18,94 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 8,19 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,97 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,88 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 176-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 177-қосымша
Саржан-I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа 8,35 шақырымда орналасқан Саржан-I бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрықтың төбесінде тұр. Солтүстік-солтүстік батыс – оңтүстік-оңтүстік шығыс түзуі бойымен бір-бірінен 40 метр жерде тұрғызылған, жарты сфера пішіндес екі қорғаннан тұрады. Екі қорғанның да үйіндісінде тас кездеседі. Оңтүстік шеттегі 1-қорғанның (1,6х16 метр) төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 2-қорғанның өлшемі: биіктігі 1,2 метр, диаметрі 18 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 5,78 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,11 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,99 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 1,88 гектарды құрайды;

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 2,8 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 178 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 179 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Саржан-II (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Саржан-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 9,7 километрах к восток-юго востоку от села Каратогай, в 7,9 километрах к северо-северо востоку от села Сарыжар.
Земляной курган находится на вершине водораздельного плато правого берега реки Илек. Насыпь имеет высоту – 0,6 метра, диаметр – 16 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 6,84 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,98 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,28 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 3,53 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 180 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 181 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Саржан-III (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Саржан-III, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 7,8 километрах к восток-юго востоку от села Каратогай.
Два земляных кургана сооруженных на вершине водораздельного плато правобережья реки Илек. Курганы находятся в 60 метрах друг от друга по линии запад-восток. В насыпях встречается камень. Их размеры: курган 1 – высота 1,1 метра, диаметр 12 метров, курган 2 – высота 0,3 метра, диаметр 9 метров.

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,8 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 178-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 179-қосымша
Саржан-II қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа 9,7 шақырым, Сарыжар ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа 7,9 шақырым қашықтықта орналасқан Саржан-II қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жер қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотаның басында орналасқан. Үйіндінің биіктігі 0,6 метр, диаметрі 16 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 6,84 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,98 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,28 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,53 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 180-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 181-қосымша
Саржан-III бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 7,8 шақырымда орналасқан Саржан-III бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі жер қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотаның басында тұрғызылған. Қорғандар батыс-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 60 метр қашықтықта тұр. Үйінділерде тас кездеседі. Олардың өлшемдері: 1-қорған – биіктігі 1,1 метр, диаметрі 12 метр, 2-қорған – биіктігі 0,3 метр, диаметрі 9 метр.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 5,85 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,1 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,03 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 1,94 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 2,78 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 182 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 183 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Саржан-IV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Саржан-IV, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4,7 километрах к северо востоку от села Сарыжар, в 10,4 километрах к юго востоку от села Каратогай.
Состоит из четырех курганов, вытянутых по дуге на 400 метров на вершинах водораздельного плато правого берега реки Илек. Крайний с юга курган 1 (1,0х10 метров), в насыпи встречаются камни. По центру есть яма. Ограблен также курган 2 (1,3х16 метров), расположенный в центре группы. Размеры соседнего с ним кургана 3 – 1,6х27 метров. Насыпь полусферическая. Крайний с севера курган 4 имеет высоту 0,7 метра, диаметр 14 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 13,95 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,79 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,5 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,39 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 5,27 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 184 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 185 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шеменевский-II (эпоха раннего железа)

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 5,85 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,1 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,03 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 1,94 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,78 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 182-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 183-қосымша
Саржан-IV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының, Сарыжар ауылынан солтүстік шығысқа 4,7 шақырым, Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығысқа 10,4 шақырымда орналасқан Саржан-IV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотаның басында доға бойынша 400 метрге созылып жатқан төрт қорғаннан тұрады. Оңтүстіктен шетте 1-қорған (1,0х10 метр), үйіндісінде тастар кездеседі. Оның ортасында шұңқыр бар. Топтың ортасында орналасқан 2-қорған да (1,3х16 метр) тоналған. Онымен көршілес 3-қорғанның өлшемі 1,6х27 метр. Үйіндісі жарты сфера тәріздес. Солтүстіктен шеттегі 4-қорғанның биіктігі 0,7 метр, диаметрі 14 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 13,95 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,79 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,5 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,39 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,27 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 184-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 185-қосымша
Шеменевский-II бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шеменевский-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 5,3 километрах к юго востоку от села Родниковка.
Памятник находится в междуречье рек Бутак и Терисбутак. Состоит из двух земляных и одного каменного курганов диаметром 15-25 метров и высотой 0,3-1,0 метра, сооруженных на широком водоразделе. Насыпи всех трех курганов были уплощены в результате распашки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,78 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,17 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,98 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,88 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 4,75 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
приложение 186 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
приложение 187 к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 19 марта 2024 года № 66
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шпаки (Шеменевские курганы) (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шпаки (Шеменевские курганы), расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 10,35 километрах к юго востоку от села Родниковка, в 12 километрах к северо западу от села Петропавловка Каргалинского района.
Могильник состоял из четырех курганов, сооруженных на водоразделе левобережья реки Терисбутак. Курганы делятся на две группы. В юго западную группу входили наиболее высокие курганы 1 и 2, вытянутые по оси запад-восток. Их диаметр составляет 24-29 метров, высота 2-3 метра. С северо западной стороны кургана 1 видна заплывшая канавка шириной 3-4 метра, на его вершине грабительская западина. Остальные два кургана (3 и 4) находились к северо востоку. Их диаметр 10-17 метров, высота 0,4-0,6 метра. Из четырех объектов могильника курган 2 раскопан, курган 4 уничтожен в результате распашки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 24 гектара. Из них:

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының, Родниковка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5,3 шақырымда орналасқан Шеменев-II бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Бұтақ және Терісбұтақ өзендерінің аралығында тұр. Жалпақ суайрықта тұрғызылған диаметрлері 15-25 метр және биіктіктері 0,3-1,0 метр екі топырақты және бір тасты қорғандардан тұрады. Барлық үш қорғанның үйіндісі жер жырту салдарынан жайпақталған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,78 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,17 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,98 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,88 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,75 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 186-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 66 қаулысына 187-қосымша
Шпаки бейітінің (Шеменев қорғандары) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 10,35 шақырым, Қарғалы ауданының Петропавловка ауылынан солтүстік батысқа қарай 12 шақырымда орналасқан Шпаки бейітінің (Шеменев қорғандары) бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Терісбұтақ өзенінің сол жағалауындағы суайрықта тұрғызылған төрт қорғаннан тұрған. Қорғандар екі топқа бөлінеді. Оңтүстік батыс топқа батыс-шығыс осі бойымен созылған, ең биік 1 және 2-қорғандар кірген. Олардың диаметрі 24-29 метр, биіктігі 2-3 метр. 1-қорғанның солтүстік батыс жағынан ені 3-4 метр ор, оның төбесінде тонау шұңқыры байқалады. Қалған екі қорған (3 және 4) солтүстік шығысқа қарай тұрған. Олардың диаметрі 10-17 метр, биіктігі 0,4-0,6 метр. Бейіттің төрт нысанының ішінде 2-қорғаны қазылған, 4-қорған жер жырту салдарынан жойылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 24 гектарды құрайды. Оның ішінде: