Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в районе Беимбета Майлина
Решение маслихата района Беимбета Майлина Костанайской области от 28 марта 2024 года № 90. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Костанайской области 9 апреля 2024 года № 10173-10
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" маслихат района РЕШИЛ:
1. Определить размер и порядок оказания жилищной помощи в районе Беимбета Майлина, согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата, согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района Беимбета Майлина Д. Мартин
Приложение 1
к решению маслихата
от 28 марта 2024 года
№ 90
Размер и порядок оказания жилищной помощи в районе Беимбета Майлина
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам) (далее - услугополучатель), постоянно зарегистрированным и проживающим в районе Беимбета Майлина в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы услугополучателя, принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
2. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ акимата района Беимбета Майлина" (далее - услугодатель).
3. Совокупный доход услугополучателя исчисляется услугодателем в порядке, определяемом приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в Реестре в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2023 года № 33763) (далее - Правила).

Бейімбет Майлин ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы
Қостанай облысы Бейімбет Майлин ауданы мәслихатының 2024 жылғы 28 наурыздағы № 90 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 9 сәуірде № 10173-10 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97-бабына сәйкес аудан мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бейімбет Майлин ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі, осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Мәслихаттың кейбір шешімдері осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Бейімбет Майлин аудан маслихатының төрағасы Д. Мартин
Мәслихаттың
2024 жылғы 28 наурыздағы
№ 90 шешіміне
1-қосымша
Бейімбет Майлин ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі
1. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Бейімбет Майлин ауданында тұратын, Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз тұрғынжайы ретінде меншік құқығындағы тұрғынжайда тұрақты тіркелген және тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға), сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалға алған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарға;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде көрсетілетін байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалға алған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының тұрғын үй көмегін есептеуге енгізілген шығыстары жоғарыда аталған бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау "Бейімбет Майлин ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесімен (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырылады.
3. Көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісін көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен айқындалған тәртіппен есептейді (Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2023 жылғы 12 желтоқсандағы тізілімінде № 33763 болып тіркелген).

4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, норм и предельно допустимым уровнем расходов услугополучателя на эти цели.
Предельно допустимый уровень расходов к совокупному доходу услугополучателя установлен в размере 5 (пяти) процентов.
При назначении жилищной помощи принимается норма площади в размере не менее 15 (пятнадцати) квадратных метров и не более 18 (восемнадцати) квадратных метров полезной площади на человека, но не менее однокомнатной квартиры или комнаты в общежитии.
5. Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникации социально защищаемым гражданам осуществляется в соответствии с Приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 295/НҚ "Об определении размера и утверждении Правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам".
6. Услугополучатель (либо его представитель в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решении суда либо административном акте) обращается за назначением жилищной помощи один раз в квартал в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) или веб-портал "электронного правительства" согласно Правилам.
Срок рассмотрения документов и принятия решения о предоставлении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе со дня принятия полного комплекта документов от Государственной корпорации либо через веб-портал "электронного правительства" составляет 8 (восемь) рабочих дней.
7. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств услугополучателям.
8. Назначение жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете района на соответствующий финансовый год услугополучателям.

4. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдалануға жұмсалатын шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейi мен нормалары аз қамтылған отбасының (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының арасындағы жергiлiктi өкiлдi орган белгiлеген айырма ретiнде айқындалады.
Тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде бір адамға 15 (он бес) шаршы метрден кем емес және 18 (он сегіз) шаршы метрден артық емес, бірақ бір бөлмелі пәтерден немесе жатақханадағы бөлмеден кем емес аудан нормасы қабылданады.
5. Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу "Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуін өтеу мөлшерін айқындау және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 295/НҚ бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхатқа, заңнамаға, сот шешіміне немесе әкімшілік актісіне негізделген өкілеттік бойынша оның өкілі) тоқсанына бір рет "Азаматтарға арналған Үкімет" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына тұрғын үй көмегін тағайындау үшін жүгінеді немесе Ережеге сәйкес "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
Құжаттарды қарау және тұрғын үй көмегін көрсету туралы шешім қабылдау немесе көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру мерзімі Мемлекеттік корпорациядан немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталынан құжаттардың толық топтамасын қабылдаған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күнін құрайды.
7. Тұрғын үй көмегі көрсетілетін қызметті алушыға кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде шығыстар сметасына сәйкес кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу шоттары бойынша жеткізушілер ұсынған ай сайынғы жарналар туралы шоттарға бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
8. Тұрғын үй көмегін тағайындау көрсетілетін қызметті алушыларға кондоминиум тиісті қаржы жылына арналған аудан бюджетінде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.

9. Выплата жилищной помощи услугополучателю осуществляется услугодателем через банки второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей жилищной помощи.
Приложение 2
к решению маслихата
от 28 марта 2024 года
№ 90
Перечень признаваемых утратившими силу некоторых решений маслихата района
1) Решение маслихата "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в районе Беимбета Майлина" от 20 марта 2015 года № 263 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5510);
2) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 20 марта 2015 года № 263 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 21 апреля 2016 года № 23 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6372);
3) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 20 марта 2015 года № 263 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 7 февраля 2019 года № 251 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8252);
4) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 20 марта 2015 года № 263 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 23 сентября 2019 года № 312 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8677);
5) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 20 марта 2015 года № 263 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 15 мая 2020 года № 384 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9199);
6) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 20 марта 2015 года № 263 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 12 ноября 2021 года № 59 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25450);
7) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 20 марта 2015 года № 263 "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в районе Беимбета Майлина" от 27 июня 2022 года № 131 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28640);
8) Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 20 марта 2015 года № 263 "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в районе Беимбета Майлина" от 5 мая 2023 года № 20 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10008).

9. Көрсетілетін қызметті алушыларға тұрғын үй көмегін төлеуді уәкілетті орган есептелген сомаларды тұрғын үй көмегін алушылардың немесе қызмет көрсетушілердің жеке шоттарына екінші деңгейдегі банктер арқылы аудару жолымен жүзеге асырады.
Тұрғын үй көмегінің негізсіз алынған сомаларын алушы өз еркімен, ал бас тартқан жағдайда заңда белгіленген тәртіппен қайтаруға жатады.
Мәслихаттың
2024 жылғы 28 наурыздағы
№ 90 шешіміне
2-қосымша
Аудан мәслихатының күші жойылды деп танылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1) Мәслихаттың "Бейімбет Майлин ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" 2015 жылғы 20 наурыздағы № 263 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5510 болып тіркелген) шешімі;
2) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2015 жылғы 20 наурыздағы № 263 "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" 2016 жылғы 21 сәуірдегі № 23 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6372 болып тіркелген) шешімі;
3) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2015 жылғы 20 наурыздағы № 263 "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" 2019 жылғы 7 ақпандағы № 251 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8252 болып тіркелген) шешімі;
4) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2015 жылғы 20 наурыздағы № 263 "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" 2019 жылғы 23 қыркүйектегі № 312 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8677 болып тіркелген) шешімі;
5) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2015 жылғы 20 наурыздағы № 263 "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" 2020 жылғы 15 мамырдағы № 384 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9199 болып тіркелген) шешімі;
6) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2015 жылғы 20 наурыздағы № 263 "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын бекіту туралы" 2021 жылғы 12 қарашадағы № 59 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25450 болып тіркелген) шешімі;
7) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2015 жылғы 20 наурыздағы № 263 "Бейімбет Майлин ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" 2022 жылғы 27 маусымдағы № 131 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28640 болып тіркелген) шешімі;
8) Мәслихаттың "Мәслихаттың 2015 жылғы 20 наурыздағы № 263 "Бейімбет Майлин ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" 2022 жылғы 5 мамырдағы № 20 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10008 болып тіркелген) шешімі.