1.2.2. По объектам приватизации, расположенным в отдельно стоящих зданиях и пристроенных помещениях, на аукционах продается объект в целом, то есть здания, помещения и все государственное имущество объекта вместе с отведенным для него земельным участком.
По объектам приватизации, расположенным во встроенных помещениях, выделение для продажи части земельного участка, на котором расположен объект приватизации, производится только в том случае если участок, согласно земельного законодательства относится к разряду делимых. В случае расположения объекта на неделимом участке оговаривается порядок общего пользования земельным участком.
1.2.3. Если объект не продан на первом аукционе, он выставляется на второй и последующие аукционы с максимальным промежутком между ними в 30 дней.
1.2.4. Опубликования извещения о продаже на аукционе объекта приватизации является официальным уведомлением о начале приватизации. <*>
Сноска. Статья 1.2.4 исключена, статью 1.2.5 считать статьей 1.2.4 - постановлением Госкомитета РК по приватизации от 28 ноября 1996 г. N 599  V960027_  .
1.3. Продавец и Организатор
1.3.1. Продавец осуществляет продажу объектов в порядке, определенном действующим законодательством и настоящим Положением.
1.3.2. Исключительными функциями Продавца являются:
- утверждение перечня объектов приватизации по отдельным аукционам и установление сроков их проведения;
- официальное уведомление территориальных органов Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства о проведении работ по определению стоимости земельного участка;
- утверждение начальных и минимальных цен объектов, размеров гарантийных взносов;
- определение метода проведения аукциона;
- заключение договоров на организацию и проведение аукционов с Организаторами;
- осуществление контроля за ходом организации и проведения аукционов;
- заключение договоров купли-продажи с Лицами, выигравшими торги, и контроль за их исполнением;
- распределение объектов приватизации при выставлении на второй и последующие аукционы;
- осуществление расчетов с Участниками, Покупателями и Организаторами. <*>
Сноска. В статью 1.3.2 внесены изменения - постановлением Госкомитета РК по приватизации от 28 ноября 1996 г. N 599  V960027_  .
1.3.3. Продавец организует и проводит аукцион самостоятельно, либо заключает договор на организацию и проведение аукциона по продаже объектов приватизации с Организатором.
Продавец не вправе передавать функции, перечисленные в статье 1.3.2. настоящего Положения.
1.3.4. Договор на организацию и проведение аукциона по продаже объектов приватизации заключается в письменной форме между Продавцом и Организатором и должен содержать:
- перечень объектов приватизации с разбивкой по отдельным аукционам;
- предельные сроки проведения аукциона;
- метод проведения торгов при продаже каждого объекта;
- перечень документов по каждому объекту, передаваемых Организатору;
- периодичность и форму отчетности Организатора о ходе подготовки и проведения аукциона;
- взаимные обязательства и имущественную ответственность сторон;
- размер и условия получения вознаграждения Организатором и порядок взаиморасчетов с Продавцом;
- срок действия договора и условия его расторжения.
1.3.5. Размер вознаграждения Организатора составляет не более 5% от цены продажи каждого объекта, по которому Покупатель произвел авансовый платеж в соответствии с правилами статьи 4.2. настоящего Положения.
1.4. Участник аукциона
1.4.1. К участию в аукционе допускаются физические лица, негосударственные юридические и иностранные юридические лица, прошедшие регистрацию в порядке, определенном статьей 2.5. настоящего Положения.
1.4.2. Участниками аукциона не могут быть:
а) хозяйственные товарищества, в уставном фонде которых доля государственной собственности составляет более 20%;
б) Организатор аукциона;
в) Аукционист;
г) Лица, выигравшие предыдущие торги, но не выполнившие соответствующих обязательств по заключению и исполнению договора купли-продажи.
1.5. Присутствующий на аукционе
На аукционе имеют право присутствовать все желающие.
II. Подготовка к проведению аукциона
2.1. Порядок подготовки аукциона
2.1.1. Подготовка к проведению аукциона осуществляется в следующем порядке:
- определяется перечень объектов, выставляемых на аукцион;
- определяется метод продажи каждого объекта;
- определяются начальные и минимальные цены объектов;
- определяются размер и порядок внесения гарантийного взноса;
- устанавливается дата проведения аукциона;
- при необходимости проводится тендер за право заключения договора на организацию и проведение аукциона;
- устанавливается порядок посещения объектов;
- публикуется извещение о проведении аукциона и осуществляется другая рекламная деятельность;
- принимаются гарантийные взносы;
- производится регистрация Участников.
2.2. Начальные и минимальные цены объектов приватизации

1.2.2. Жеке ғимараттарда және оған жалғастыра салынған үйлерде орналасқан жекешелендiру объектiлерi бойынша алғанда аукциондарда объект сол тұтас қалпында, яғни объектiнiң ғимараттары, үйлерi және барлық мемлекеттiк мүлкi оған бөлiнген жер телiмiмен қоса сатылады.
Iштен салынған үйлерде жайғасқан жекешелендiру объектiлерi бойынша алғанда жекешелендiру объектiсi орналасқан жер телiмiнiң бiр бөлiгiн сату үшiн бөлу егер ол телiм жер жөнiндегi заңдылыққа сәйкес бөлiну разрядына жататын болса ғана рұқсат етiледi. Егер объектi бөлiнбейтiн жер телiмiнде орналасқан жағдайда жер телiмiн ортақтаса пайдаланудың тәртiбi алдын-ала келiсiлiп алынады.
I.2.3. Егер объектi бiрiншi аукционда сатылмай қалса, ол екiншi және одан кейiнгi аукциондарға шығарылады. Әр аукцион аралығындағы ең көп уақыт 30 күн болуы тиiс.
I.2.4. Жекешелендiру объектiсiн аукционға шығарып сату жөнiндегi жарияланған хабарландыру жекешелендiрудiң басталғаны жөнiндегi ресми ескерту болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 1.2.4.-бап күшiн жойылды, 1.2.5.-бап 1.2.4.-бап болып
саналды - ҚР Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк
комитетiнiң 1996.11.28. N 599 қаулысымен.
I.3. Сатушы және Ұйымдастырушы
I.3.1. Сатушы объектiлердi қолданылып жүрген белгiлi заңдарда және осы Ережеде белгiленген тәртiп бойынша сатуды жүзеге асырады.
I.3.2. Сатушының өзiне тән негiзгi мiндеттерi мыналар:
- жеке аукциондар бойынша жекешелендiруге жататын объектiлердiң тiзiмiн бекiту және ол аукциондардың өткiзiлуi мерзiмiн белгiлеу;
- жер телiмiнiң құнын белгiлеу жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу туралы Мемжеркомның аумақтық органдарына ресми түрде хабарлап отыру;
- аукцион өткiзудiң тәртiбiн анықтау;
- объектiлердiң бастапқы және ең төменгi бағаларын, кепiлдiк жарналардың мөлшерiн бекiту;
- аукциондарды ұйымдастыру және өткiзу жөнiнде Ұйымдастырушылармен келiсiм-шарт жасасу;
- аукциондарды ұйымдастыру мен өткiзудiң барысына бақылау жасауды жүзеге асыру;
- сауда-саттықта жеңiп шыққан Жақтармен сатып алу-сату жөнiндегi келiсiм-шарттарды жасасу және олардың орындалуын бақылауға алу;
- жекешелендiру объектiлерiн екiншi және одан кейiнгi аукциондарға шығару тәртiбiн белгiлеу;
- Қатысушылармен, Сатып алушылармен және Ұйымдастырушылармен есеп айырысуды жүзеге асыру.
ЕСКЕРТУ. 1.3.2. -бап өзгертiлдi - ҚР Жекешелендiру жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң 1996.11.28. N 599 қаулысымен.
I.3.3. Сатушы аукционды өзiнше ұйымдастырады және өткiзедi, немесе жекешелендiру объектiлерiн сату жөнiндегi аукционды ұйымдастыру және өткiзу туралы Ұйымдастырушымен келiсiм-шарт жасасады.
Сатушы осы Ереженiң I.3.2. баптарында тiзiп көрсетiлген өз мiндеттерiн өзгелерге беруге құқықты емес.
I.3.4. Жекешелендiру объектiлерiн сату жөнiндегi аукционды ұйымдастыру мен өткiзу туралы келiсiм-шарт Сатушы мен Ұйымдастырушының арасында жазбаша түрде жасалады және онда мыналар атап көрсетiледi:
- жекешелендiрiлетiн объектiлердiң жеке аукциондар бойынша бөлiп көрсетiлген тiзiмi;
- аукциондарды өткiзудiң шектеулi мерзiмдерi;
- әр объектiнi сату кезiндегi сауда-саттықты өткiзу тәсiлi;
- әр объект бойынша Ұйымдастырушыға берiлетiн құжаттардың тiзiмi;
- аукционды әзiрлеу барысы мен өткiзу жөнiнде Ұйымдастырушының есеп берiп отыру мерзiмi мен түрi;
- аукционға қатысушы жақтардың өзара мiндеттемелерi мен мүлiктiк жауапкершiлiгi;
- Ұйымдастырушының алатын сыйақысының мөлшерi мен шарттары және Сатушымен есеп айырысу тәртiбi;
- келiсiм-шарттың күшiнде болатын мерзiмi және оны бұзудың шарттары.
I.3.5. Ұйымдастырушының алатын сыйақысының мөлшерi әрбiр объектiнiң сатылу бағасының 5 процентiнен артық болмауы тиiс. Сатып алушы осы Ереженiң 4.2. баптарындағы талаптарға сәйкес алдын-ала аванс төлемiн жасауы тиiс. I.4. Аукционға қатысушы I.4.1. Аукционға қатысуға осы Ереженiң 2.5. бабында белгiленген тәртiпке сәйкес тiркеуден өткен жеке тұлғалар, мемлекеттiк емес заңдық жақтар және шетелдiк заңдық жақтар жiберiледi. I.4.2. Мыналар аукционға қатысушы бола алмайды: а) Жарғылық қорларында мемлекеттiк меншiктiң мөлшерi 20 проценттен артық шаруашылық серiктестiктерi; ә) аукционды Ұйымдастырушы; б) Аукционшы; в) Алдыңғы өткен сауда-саттықтарда жеңiп шыққан, бiрақ сатып алу-сату келiсiм-шарттарын жасасу және орындау жөнiндегi тиiстi мiндеттемелерiн орындамаған жақтар. I.5. Аукционға келушi Аукционға келуге тiлек бiлдiрушiлердiң бәрiнiң де құқығы бар. II. Аукцион өткiзуге әзiрлену 2.1. Аукционды әзiрлеу тәртiбi 2.1.1. Аукционды өткiзуге әзiрлеу мынадай тәртiппен жүргiзiледi: - аукционға қойылатын объектiлердiң тiзiмi анықталады; - әрбiр объектiнi сату тәсiлi белгiленедi; - объектiлердiң бастапқы және ең төменгi бағалары белгiленедi; - кепiлдiк жарна енгiзудiң мөлшерi мен тәртiбi белгiленедi; - аукцион өткiзiлетiн күн белгiленедi; - қажет болған жағдайда аукционды ұйымдастыруға және өткiзуге келiсiм-шарт жасасуға құқық беретiн тендер өткiзiледi; - объектiлердi барып көру тәртiбi белгiленедi; - аукционды өткiзу туралы хабарландыру жарияланады және басқа да жарнамалық жұмыстар жүзеге асырылады; - кепiлдi жарналар қабылданады; - Қатысушыларды тiркеу жүргiзiледi. 2.2. Жекешелендiру объектiлерiнiң бастапқы және ең төменгi бағалары

2.2.1. Начальная цена объекта приватизации рассчитывается согласно действующего нормативного правового акта, регулирующего оценку объектов приватизации.
2.2.2. При необходимости начальная цена объекта индексируется на коэффициент увеличения стоимости основных фондов (средств).
2.2.3. Минимальная цена определяется в зависимости от метода торгов:
а) при английском методе торгов минимальная цена равна начальной цене;
б) при голландском методе торгов минимальная цена может не устанавливаться. При установлении минимальной цены, ее величина указывается в извещении о проведении торгов. <*>
Сноска. В статью 2.2.3 внесены изменения - постановлением Госкомитета РК по приватизации от 28 ноября 1996 г. N 599  V960027_  .
2.3. Гарантийный взнос
2.3.1. В случае победы на торгах Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств Участника:
- подписать протокол о результатах торгов;
- заключить договор о купли-продажи в соответствии с протоколом о результатах торгов;
- надлежащим образом исполнить обязательства по договору купли-продажи.
2.3.2. Гарантийный взнос для участия в аукционе устанавливается в одинаковом размере для всех объектов приватизации, выставляемых на аукцион, и рассчитывается по следующей методике:
а) по каждому объекту определяются 10% от начальной цены объекта;
б) определяется среднеарифметическая величин, полученных в пункте "а" настоящей статьи;
в) определяется наименьшая начальная цена объекта из числа объектов, выставляемых на аукцион по английскому методу торгов;
г) определяется наименьшая из величин равных 50% начальной цены каждого объекта, выставляемого на аукцион по голландскому методу торгов;
д) размер гарантийного взноса принимается равным наименьшей из величин, полученных в пунктах "б", "в" и "г" настоящей статьи.
По неликвидным объектам, которые выставляются на торги по голландскому методу без установления минимальной цены, величина размера гарантийного взноса устанавливается по усмотрению Продавца.<*>
Сноска. Пункт 2.3.2 - с дополнениями, внесенными постановлением Департамента по приватизации Минфина РК от 4 августа 1997 г. N 386.
2.3.3. Участники вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийных взнос дает право покупки одного объекта. Ни Организатор, ни Продавец не вправе требовать от Участника информации о том, в торгах по какому объекту он будет принимать участие.

2.2.1. Жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы бағасы жекешелендiрiлетiн объектiлердiң бағасын ретке келтiрiп отыратын қазiргi қолданылып жүрген құқықтық актiлерге сай белгiленедi.
2.2.2. Қажет болған жағдайда объектiнiң бастапқы бағасы негiзгi қорлардың (құрал-жабдықтардың) құнын арттыру коэффициентiне индексацияланады. 2.2.3. Ең төменгi баға сауда-саттық тәсiлiнiң қандай болатынына байланысты белгiленедi: а) сауда-саттықтың ағылшындық тәсiлi кезiнде төменгi баға бастапқы бағаға тең болады; ә) сауда-саттықтың голландық тәсiлi кезiнде баға белгiленбеуi мүмкiн. Аз деңгейдегi баға белгiленген кезде, оның көлемi сауда-саттық өткiзу жөнiндегi хабарламада көрсетiледi. ЕСКЕРТУ. 2.2.3.-баптың ә)-тармақшасы жаңа редакцияда - ҚР Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1996.11.28. N 599 қаулысымен. 2.3. Кепiлдi жарна
2.3.1. Сауда-саттықта жеңiп шыққан жағдайда Кепiлдi жарна Қатысушының мынадай мiндеттемелерiн қамтамасыз ету шарты болып табылады:
- сауда-саттықтың қорытындылары туралы хаттамаға қол қою;
- сауда-саттықтың қорытындылары туралы хаттамаға сәйкес сатып алу-сату келiсiм-шартын жасасу;
- сатып алу-сату келiсiм-шартына байланысты мiндеттемелердi мұқият орындау.
2.3.2. Аукционға қатысу үшiн төленетiн кепiлдi жарнаның мөлшерi жекешелендiрiлетiн, сөйтiп аукционға шығарылатын барлық объектiлер үшiн бiрдей мөлшерде белгiленедi және мына төмендегi тәсiл бойынша есеп жасалады:
а) әрбiр объект бойынша объектiнiң бастапқы бағасының 10 процентi мөлшерiнде белгiленедi;
ә) осы баптың "а" пунктiнде алынған орташа арифметикалық өлшем бiрлiгi белгiленедi;
б) сауда-саттықтың ағылшындық тәсiлi бойынша аукционға шығарылатын объектiлердiң қатарында әр объектiнiң ең төмен бастапқы бағасы белгiленедi;
в) сауда-саттықтың голландиялық тәсiлi бойынша аукционға шығарылған әрбiр объектiнiң ең төменгi өлшем бiрлiгi оның бастапқы бағасының 50 процентiне тең деп белгiленедi;
г) кепiлдi жарнаның мөлшерi осы баптың "ә", "б" және "в" пункттерiнде алынған ең төменгi өлшем бiрлiгiне тең деп қабылданады.
Голланд әдiсi бойынша саудаға қойылатын өткiзiлмеген кешендер бойынша ең аз баға тағайындалады, кепiлдiк жарнаның мөлшерi сатушының қалауы бойынша тағайындалады.
ЕСКЕРТУ. 2.3.2-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлiгiнiң
Жекешелендiру жөнiндегi департаментiнiң 1997.08.04.
N 386 қаулысымен. V970051_
2.3.3. Қатысушылар кепiлдiк жарналардың кез-келген санын ұсынуға құқықты. Бiрақ мұндай кезде кепiлдi жарнаның бiреуi бiр объектiнi сатып алуға ғана құқық бередi. Ұйымдастырушы да, Сатушы да Қатысушыдан оның сауда-саттық кезiнде қандай объектiнi сатып алуға қатысатыны жөнiнде ақпарат талап етуге құқықты емес.

2.3.4. Гарантийный взнос вносится в форме и порядке, установленном в извещении о проведении торгов, и в соответствии с действующим законодательством. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования извещения. Гарантийный взнос может быть внесен от имени участника любым другим физическим или юридическим лицом. Получателем гарантийного взноса является Продавец.
2.3.5. Гарантийный взнос лица, выигравшего торги и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи.
В том случае, если стоимость объекта продажи окажется меньше суммы Гарантийного взноса, разница между ними не позднее 5 банковских дней возвращается Лицу, выигравшему торги. Если количество Гарантийных взносов, внесенных Участником торгов окажется больше, чем количество приобретенных на торгах объектов, неиспользованные гарантийные взносы возвращаются Участнику не позднее 5 банковских дней.
Гарантийный взнос не возвращается Продавцом в случаях:
- отказа от участия в аукционе менее чем за три дня до его проведения;
- отказа Лица, выигравшего торги, и Второго Покупателя (при английском методе торгов) от подписания протокола о результатах торгов либо от заключения договора купли-продажи;
- неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору купли-продажи;
- обнаружившегося несоответствия Участника требованиям, предъявляемым к нему настоящим Положением и законодательством Республики Казахстан.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не более 5 банковских дней со дня окончания аукциона, а если деньги поступили на счет Продавца после аукциона, то в течение 5 банковских дней со дня их поступления.
2.4. Извещение о проведении торгов и другие рекламные материалы
2.4.1. Извещение о проведении аукциона должно быть опубликовано не менее чем за 15 дней до проведения аукциона в республиканской официальной печати на казахском и русском языках.
Если объект приватизации расположен в данной области и/или аукцион проводится на ее территории, извещение дополнительно публикуется в местной прессе.
2.4.2. Извещение о проведение торгов должно содержать:
- дату, место и время проведения аукциона;
- наименование и основной профиль деятельности объектов, выставляемых на торги;
- метод проведения торгов по каждому объекту;
- начальные цены объектов, выставляемых на продажу;
- размер гарантийного взноса и расчетный счет получателя;
- место и сроки приема заявок;
- телефоны и адреса для справок;
- возможность приобретения объекта Вторым Покупателем;
- другую дополнительную информацию по решению Продавца.

2.3.4. Кепiлдi жарна сауда-саттықты өткiзу жөнiндегi хабарландыруда белгiленген түрде және тәртiп бойынша енгiзiледi. Мұның өзi қолданылып жүрген заңға сәйкес болуы шарт. Кепiлдi жарнаның мөлшерi хабарландыру жарияланып кеткеннен кейiн ешқашан да өзгертiле алмайды. Кепiлдi жарна Қатысушының атынан кез-келген өзге жеке тұлға арқылы енгiзiле алады. Кепiлдi жарнаны қабылдап алушы Сатушы болып табылады.
2.3.5. Сауда-саттықта жеңiп шыққан және сатып алу-сату келiсiм-шартын жасасқан Жақтың кепiлдi жарнасы сатып алу-сату келiсiм-шарты бойынша тиiстi болатын төлемдердiң есебiне жатқызылады.
Егер сатылатын объектiнiң құны Кепiлдi жарнаның сомасынан кем болып шыққан жағдайда олардың арасындағы айырмашылық 5 банк күнiнен кешiктiрiлмей сауда-саттықта жеңiп шыққан Жаққа қайтарылады. Егер сауда-саттықта сатып алған объектiлерiнiң санынан көп болып шықса, онда пайдаланылмай қалған Кепiлдi жарналар Қатысушыға 5 банк күнiнен кешiктiрiлмей қайтарылуы тиiс.
Сатушы Кепiлдiк жарнаны мынадай жағдайларда қайтармайды:
- аукционды өткiзуге үш күннен артық уақыт қалмаған кезде оған қатысудан бас тартқан жағдайда;
- сауда-саттықта жеңiп шыққан Жақтың және Екiншi Сатып алушының (сауда-саттықтың ағылшындық тәсiлi кезiнде) сауда-саттықтың нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюдан немесе сатып алу-сату келiсiм-шартын жасасудан бас тартқан жағдайда;
- сатып алу-сату келiсiм-шарты жөнiндегi мiндеттемелердi орындамаған немесе тиiсiнше орындамаған жағдайда;
- Қатысушының оған осы Ереженiң және Қазақстан Республикасы заңының талаптарына сай келмейтiндiгi байқалған жағдайда.
Бұдан басқа жағдайлардың бәрiнде де кепiлдi жарналар аукцион аяқталғаннан кейiнгi 5 банк күнiнен кешiктiрiлмей қайтарылады. Ал егер ақша Сатушының есебiне аукционнан соң түскен болса, онда ақшаның келiп түскен күнiнен бастап санағанда 5 банк күнi iшiнде қайтарылады.
2.4. Сауда-саттықты өткiзу жөнiнде хабарлау
және басқа да жарнамалық материалдар
2.4.1. Аукцион өткiзу жөнiндегi хабарландыру аукцион өткiзiлетiн күннен кем дегенде 15 күн бұрын республикалық ресми баспасөз бетiнде қазақ және орыс тiлдерiнде жарияланатын болуы тиiс.
Егер жекешелендiру объектiсi белгiлi бiр облыстың аумағында орналасқан немесе аукцион сол облыстың аумағында өткiзiлген жағдайда мұндай хабарландыру жергiлiктi баспасөз бетiнде қосымша түрде жариялануы тиiс.
2.4.2. Сауда-саттықты өткiзу жөнiндегi хабарландыруда мыналар көрсетiлуi керек:
- аукционның өткiзiлетiн күнi, орны және уақыты;
- сауда-саттыққа шығарылатын объектiлердiң қызмет атаулары мен негiзгi бағыттары;
- әр объект бойынша сауда-саттық өткiзудiң тәсiлi;
- сатуға шығарылатын объектiлердiң бастапқы бағалары;
- кепiлдiк жарнаның мөлшерi және оны алушының есеп-шоты;
- өтiнiштердiң қабылданатын орны және қабылданып бiтетiн мерзiмi;
- телефондар мен анықтамалар алатын адрестер;
- объектiнi Екiншi Сатып алушының сатып алу мүмкiндiгi;
Сатушы өз шешiмiне сай қабылдайтын басқа да ақпараттар.

2.4.3. До публикации извещения по всем объектам, выставляемым на аукцион, должны быть подготовлены и вывешены в легко доступном месте для всеобщего обозрения проспекты продажи, содержащие обязательную информацию о сумме дебиторской и кредиторской задолженности и обременений имущества, а также порядок посещения объектов приватизации.
2.4.4. Дополнительно может быть выпущен Информационный бюллетень, содержащий другую дополнительную информацию об объекте приватизации (объем выпуска продукции, рынки сырья и сбыта, характеристику основных фондов и пр.).
2.4.5. После публикации извещения Организатор обязан обеспечить свободный доступ всем желающим к информации об объекте продажи и правилах проведения аукциона.
2.4.6. Другие виды рекламы осуществляются в произвольной форме и должны быть направлены на максимально широкое привлечение участников.
2.5. Регистрация Участников
2.5.1. Регистрация Участников аукциона производится со дня публикации извещения и заканчивается за один час до начала аукциона.
2.5.2. Для регистрации в качестве Участника аукциона необходимо представить:
- заявку на участие в аукционе;
- паспорт или иной удостоверяющий личность документ;
- подлинник и копию платежного документа, подтверждающего внесение гарантийного взноса;
- документ, удостоверяющий полномочия представителя.
Юридические лица дополнительно представляют:
- нотариально заверенные копии устава и свидетельства о регистрации юридического лица;
- хозяйственные товарищества дополнительно представляют выписку из реестра акционеров, содержащую информацию о доле государства в уставном фонде, в соответствии с пунктом 1.4.2. настоящего Положения.
2.5.3. Продавец и Организатор не вправе:
- требовать от Участника информацию о его намерениях приобрести тот или иной объект из числа выставленных на аукцион;
- разглашать информацию, имеющую отношение к Участникам торгов в течение всего периода подготовки торгов и их проведения;
- требовать предоставления дополнительных документов для регистрации в качестве Участника, кроме перечисленных в пункте
2.5.2. настоящего Положения.
2.5.4. Лицо, прошедшее регистрацию, получает билет Участника, который обменивается на аукционный номер в день аукциона. При этом Организатор не вправе регистрировать выдаваемые номера с закреплением их к определенным объектам. Использование аукционного номера другим лицом в процессе торгов запрещено.

2.4.3. аукционға қойылатын барлық объектiлер бойынша хабарландыру жарияланғанға дейiн объектiлердiң проспектiлерi алдын-ала әзiрленiп, жалпы жұрттың оп-оңай көре алуына болатын жерлерге iлiнiп қойылуы тиiс, онда дебиторлық және кредиторлық қарыздардың және мүлiктiң салмақтық сомасы туралы, сондай-ақ жекешелендiрiлетiн объектiлердi барып көру тәртiбi туралы хабарлар мiндеттi түрде болуы тиiс.
2.4.4. Бұған қосымша Ақпараттық бюллетень шығаруға да болады. Онда жекешелендiрiлетiн объектiлер туралы қосымша ақпараттар (өнiм шығару көлемi, шикiзат алатын және өнiм тарататын рыноктар, негiзгi қорлардың сипаттамасы және басқалары) берiледi.
2.4.5. Хабарландыру жарияланғаннан кейiн Ұйымдастырушы барлық тiлек бiлдiрушiлердiң сатуға қойылатын объектiлер жөнiндегi және аукционды өткiзу ережелерi туралы ақпараттарды емiн-еркiн көре алатын болуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
2.4.6. Жарнаманың өзге түрлерi ұйымдастырушының қалуынша емiн-еркiн жүзеге асырылады және олар Қатысушылардың мейлiнше қалың тобын тартуға бағытталған болуы тиiс.
2.5. Қатысушыларды тiркеу
2.5.1. Аукционға Қатысушыларды тiркеу хабарландыру жарияланған күннен бастап жүргiзiледi және аукцион басталардан бiр сағат бұрын аяқталады.
2.5.2. Аукционға Қатысушы ретiнде тiркелу үшiн мынадай құжаттар қажет:
- аукционға қатысуға тiлек бiлдiрген өтiнiш;
- төлқұжат немесе жеке басты куәлендiретiн басқа да құжат;
- кепiлдiк жарнаны төлегендiгiн растайтын төлем құжатының түпнұсқасы немесе көшiрмесi;
- өкiл болатын адамның өкiлеттiгiн растайтын құжат.
Заңдық тұлғалар мынадай құжаттарды қосымша тапсырады:
- заңдық тұлғаның жарғысының және тiркелгендiгi туралы куәлiктiң нотариус куәлендiрген көшiрмелерi;
- шаруашылық серiктестiктер бұған қосымша осы Ереженiң 1.4.2. пунктiне сәйкес жарғылық қордағы мемлекеттiң үлесi жөнiнде ақпарат беретiн акционерлер тiзiмiнiң көшiрмесi тапсырады.
2.5.3. Сатушы мен Ұйымдастырушының мыналарға құқығы жоқ:
- Қатысушыдан аукционға шығарылған объектiлердiң қандай да болсын белгiлi бiр түрiн сатып алу жөнiндегi ниетi туралы ақпарат талап етуге;
- сауда-саттықты әзiрлеу және оны өткiзу кезiнiң барлығында да сауда-саттыққа Қатысушыларға байланысты ақпараттарды жариялап жiберуге;
- осы Ереженiң 2.5.2. пунктiнде атап көрсетiлгендерден өзге қосымша құжаттарды Қатысушы ретiнде тiркеу үшiн қосымша талап етуге.
2.5.4. Тiркеуден өткен Жаққа Қатысушының билетi берiледi, ал ол билет аукцион өтетiн күнi аукциондық нөмiрге ауыстырылады. Бұл кезде Ұйымдастырушы белгiлi объектiлерге бекiтiп берiлген нөмiрлердi тiркеуге құқықты емес. Сауда-саттық барысында бiреудiң аукциондық нөмiрiн екiншi бiреудiң пайдалануына қатаң тыйым салынады.

2.5.5. Если количество зарегистрированных участников в аукционе менее двух, аукцион объявляется несостоявшимся, за исключением третьих и последующих торгов, на которых объект приватизации может быть продан единственному участнику. <*>
Сноска. Дополнено статьей 2.5.5 - постановлением Госкомитета РК по приватизации от 28 ноября 1996 г. N 599  V960027_  .
III. Проведение аукциона
3.1. Аукцион проводит Аукционист. Аукцион начинается с объявления правил его проведения. Участники и присутствующие лица не имеют право влиять на ход аукциона или нарушать правила его проведения, в противном случае они могут быть удалены из зала проведения аукциона. Решение о последовательности выставления объектов на торги принимает Аукционист.
3.2. Торги по каждому объекту начинаются с объявления Аукционистом наименования объекта приватизации, краткой его характеристики, метода проведения торгов, начальной цены и шага изменения цены. Аукционист перед началом торгов по каждому объекту фиксирует количество Участвующих в торгах по объекту. Если количество Участвующих в торгах по объекту менее двух, торги объявляются несостоявшимися, за исключением третьих и последующих торгов, на которых объект приватизации может быть продан единственному участнику. Аукционист вправе менять шаг в процессе торгов, объявляя об этом. Шаг изменения устанавливается в пределах от 5% до 10% текущей цены объекта.<*>
Сноска. Пункт 3.2 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Госкомитета РК по приватизации от 12 февраля 1997 года N 79.
3.3. Торги проводятся по одному из двух ниже описанных методов:
3.3.1. Английский метод торгов:
- Аукционист объявляет начальную цену объекта и шаг увеличения цены. Поднятием номера Участники торга повышают стартовую цену, но не менее чем на объявленный шаг. Для удобства Аукционист может округлять цену объекта на величину, не превышающую 1/2 текущего шага. Аукционист объявляет аукционные номера участвующих в торгах по объекту, закрепляет цену и предлагает ее повысить. Торги по объекту идут до наивысшей предложенной цены. Аукционист объявляет Участника, предложившего наиболее высокую цену за объект. Аукционист трижды повторяет последнюю цену объекта и, при отсутствии других поднятых номеров, с ударом молотка объявляет о продаже данного объекта.
После того, как Лицо, выигравшее торги, будет определено, Продавец на случай невыполнения процедур и соответствующих обязательств по заключению, а также по исполнению договора купли-продажи Лицом, выигравшим торги, должен предложить право на покупку объекта Участнику, назвавшему на торгах вторую по величине цену за данный объект (Второй Покупатель). <*>
Сноска. В статью 3.3.1 внесены изменения - постановлением Госкомитета РК по приватизации от 28 ноября 1996 г. N 599  V960027_  .

2.5.5. Егер үшiншi және келесi саудада жекешелендiру объектiсi жалғыз қатысушыға сатыла беретiн жағдайды қоспағанда, аукционға қатысушылар саны екеуден кем болса, аукцион болмаған деп жарияланады.
ЕСКЕРТУ. Қаулы 2.5.5.-баппен толықтырылды - ҚР Жекешелендiру
жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1996.11.28. N 599
қаулысымен.
III. Аукционды өткiзу
3.1. Аукционды Аукционшы өткiзедi. Аукцион оны өткiзу ережелерi жарияланған күннен басталады. Аукционға Қатысушылармен оған келушi тұлғалардың аукционның барысына ықпал етуге немесе оны өткiзу ережелерiн бұзуға құқығы жоқ. Ондай әрекет байқалған жағдайда олар аукцион өткiзiлетiн залдан шығарып жiберiле алады. Объектiлердi сауда-саттыққа шығарудың жүйесi жөнiндегi шешiмдi Аукционшы қабылдайды.
3.2. Әр объект бойынша жасалатын сауда-саттық Аукционшы жекешелендiрiлетiн объектiнiң атын, оның қысқаша сипаттамасын, сауда-саттықты өткiзу тәсiлiн, бастапқы бағаны және бағаны өзгерту қадамдарын хабарлаған сәттен басталады. Аукционшы сауда-саттық басталар алдында әрбiр объектi бойынша объектiлердiң сауда-саттығына Қатысушылардың санын белгiлейдi. Егер объектiнiң сауда-саттығына Қатысушылардың саны екеуден кем болса, онда сауда-саттық өткiзiледi деп жарияланады, үшiншi және одан кейiнгi сауда-саттықтан басқа жағдайда объектi жалғыз ғана қатысушыға сатылуы мүмкiн. Аукционшы бағаны өзгерту қадамын хабарлағаннан соң оны сауда-саттық барысында өзгертуге құқты емес. Бағаны өзгерту қадамы объектiнiң ағымдағы бағасының 5 процентiнен 10 процентiне дейiнгi мөлшерде белгiленедi.
ЕСКЕРТУ. 3.2. -тармақ толықтырылды - ҚР Жекешелендiру жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң 1997.02.12. N 79 қаулысымен.
3.3. Сауда-саттық төменде сипатталатын екi тәсiлдiң бiреуi бойынша өткiзiледi.
3.3.1. Сауда-саттықтың ағылшындық тәсiлi:
Объект бойынша жүргiзiлген сауда-саттық оған қатысушылардың әрбiр жеке объектi бойынша екiден кем болмаған жағдайында ғана дұрыс өткiзiлдi деп саналады.
Сауда-саттықта жеңiп шыққан Жақ белгiлi болғаннан кейiн Сатушы сауда-саттықта жеңiп шыққан Жақтың сатып алу-сату туралы келiсiм-шарт жасасу жөнiндегi, сондай-ақ оны орындау жөнiндегi атқарылатын iстер мен тиiстi мiндеттемелерiн орындамай кететiн жағдайы да кездесуi мүмкiн екенiн ескерiп, сауда-саттық барысында сол объектiге мөлшерi жағынан жоғары екiншi баға айтқан Қатысушыға (Екiншi Сатып алушыға) объектiнi сатып алу құқығын ұсынуға мiндеттi.
ЕСКЕРТУ. 3.3.1.-баптың 2-абзацы алынып тасталды - ҚР
Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң
1996.11.28. N 599 қаулысымен.

3.3.2. Голландский метод торгов
- Аукционист объявляет начальную цену объекта и понижает ее с заявленным шагом, объявляя новую цену. Аукционист называет номер Участника, который первый поднял аукционный номер при объявленной цене и с ударом молотка объявляет его Лицом, выигравшим торги по данному объекту.
В случае, если одновременно поднимаются два или более номера, решение о том, кто поднял номер первым, принимает Аукционист, и Участники не имеют права его оспаривать. В исключительных случаях Аукционист вправе прибегнуть к процедуре жеребьевки.
В случае, если в момент объявления начальной цены имеются два и более Участников, согласных с предложенной ценой, то Аукционист начинает повышать цену на величину фиксированного шага до момента определения Лица, выигравшего торги.
Данный метод торгов может быть реализован с использованием электронных систем. <*>
Сноска. В статью 3.3.2 внесены изменения - постановлением Госкомитета РК по приватизации от 28 ноября 1996 г. N 599  V960027_  .
3.4. Допускается в одном аукционе проведение двух методов торгов. При этом в первую очередь производятся торги по голландскому методу.
3.5. Результаты торгов по каждому проданному объекту оформляются протоколом о результатах торгов.
Для подписания протокола Аукционист приглашает Лицо, выигравшее торги, Второго Покупателя (при английском методе торгов). Протокол составляется в четырех экземплярах, по одному для Продавца, Покупателя, Территориального комитета Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства и Организатора. Организатор обязан передать Продавцу один экземпляр протокола о результатах торгов не позднее одного дня, следующего за днем проведения аукциона.
3.6. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты торгов и обязательства Лица, выигравшего торги, и Продавца заключить договор купли-продажи объекта приватизации по цене, установленной в ходе торгов.
В течение трех дней после торгов производится передача приобретенного объекта или его имущества Лицу, выигравшему торги. Для этого Лицо, выигравшее торги, руководитель приватизируемого объекта, представитель Продавца составляют акт приема-передачи объекта с указанием в нем стоимости финансовых активов и пассивов данного объекта (в случае приватизации ликвидированного объекта финансовые активы и пассивы в акт приема-передачи не включаются, и их погашение осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан). Имущество объекта передается Лицу, выигравшему торги, на условиях ответственного хранения, о чем Продавцом делается отметка в акте приема-передачи. Акт приема-передачи утверждается Продавцом.

3.3.2. Сауда-саттықтың голландиялық тәсiлi:
- Аукционшы объектiнiң бастапқы бағасын хабарлайды және бағаны өзгерту жөнiндегi өзi мәлiмдеген қадамға сай жаңа бағаны хабарлап, оны төмендетiп отырады. Аукционшы баға жарияланған кезде аукциондық нөмiрiн бiрiншi болып көтерген Қатысушының нөмiрiн атайды. Және балғаның соғылуы арқылы оны әлгi нақты объект бойынша өткiзiлген сауда-саттықта жеңiп шығушы Жақ деп хабарлайды.
Егер екi немесе одан да көп нөмiрлер бiр мезгiлде көтерiле қалған жағдайда олардың ең бiрiншi болып қайсысы көтерiлгенi жөнiндегi шешiмдi Аукционшы қабылдайды. Бұл ретте Қатысушылар оның шешiмiне дау айтуға құқықты емес. Сирек кездесетiн төтенше жағдайда Аукционшы жеребе тарту тәсiлiн қолдануға құқықты.
Аукционшы объектiнiң ең төмен бағасын хабарлаған кезде бiрде-бiр Қатысушы сол объектiнi сатып алуға тiлек бiлдiрмеген жағдайда ол объектi сауда-саттықтан алынып тасталады.
Сауда-саттықтың бұл тәсiлi электрондық жүйенi қолдану арқылы да жүзеге асырылуы әбден мүмкiн.
ЕСКЕРТУ. 3.3.2.-баптың 4-абзацы алынып тасталды - ҚР
Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң
1996.11.28. N 599 қаулысымен.
3.4. Бiр аукционда сауда-саттықтың екi тәсiлiн де қолдануға рұқсат етiледi. Мұндай жағдайда бiрiншi кезектегi сауда-саттық голландиялық тәсiл бойынша жүргiзiледi.
3.5. Әрбiр сатылған объектi бойынша жүргiзiлген сауда-саттықтың нәтижелерi оның нәтижелерi жөнiндегi хаттама арқылы жазбаша түрде рәсiмделедi.
Аукционшы хаттамаға қол қою үшiн сауда-саттықта жеңiп шыққан Жақты, Екiншi Сатып алушыны (сауда-саттықтың ағылшындық тәсiлi қолданылған кезде) шақырады. Хаттама төрт дана болып жасалып, Сатушыға, Сатып алушыға, Мемжеркомның аумақтық комитетiне және Ұйымдастырушыға бiр-бiрден берiледi. Ұйымдастырушы сауда-саттықтың нәтижелерi туралы хаттаманың бiр данасын аукцион өткiзiлгеннен кейiнгi бiр күннен кешiктiрмей Сатушыға беруге мiндеттi.
3.6. Сауда-саттықтың нәтижелерi туралы хаттама сауда-саттықтың нәтижелерiн және сауда-саттықта жеңiп шыққан Жақтың және Сатушының жекешелендiру объектiсiн сатып алу-сату келiсiм-шартын сауда-саттықтың барысында белгiленген баға бойынша жасау жөнiндегi мiндеттемелерiн айқындап көрсететiн құжат болып табылады.
Сауда-саттық аяқталғаннан кейiнгi үш күннiң iшiнде аукционда сатып алынған объект немесе оның мүлiктерi аукциондағы сауда-саттықта жеңiп шыққан Жаққа берiлуi тиiс. Ол үшiн сауда-саттықта жеңiп шыққан Жақ, жекешелендiрiлген объектiнiң басшысы, Сатушының өкiлi объектiнi қабылдап алу-тапсыру актiсiн жасайды. Онда сол объектiнiң қаржылық активтерi мен пассивтерiнiң құны көрсетiлуi тиiс (ал жойылған объект жекешелендiрiлген жағдайда қабылдап алу-тапсыру актiсiне қаржылық активтер мен пассивтер енгiзiлмейдi, оларды өндiрiп алу Қазақстан Республикасының заңы бойынша белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады). Объектiнiң мүлкi сауда-саттықта жеңiп шыққан Жаққа оны сақтау жауапкершiлiгi жүктелетiн шарт бойынша берiледi және бұл туралы қабылдап алу-тапсыру актiсiне Сатушы арнайы белгi соғады. Қабылдап алу-тапсыру актiсiн Сатушы бекiтедi.

Не позднее 10 календарных дней после завершения торгов, на основании сведений акта приема-передачи, протокола о результатах торгов и декларации об источниках доходов для физических лиц, Покупатель и Продавец подписывают договор купли-продажи. По истечении 10 календарных дней это право утрачивается.
Физическое лицо при покупке объекта приватизации стоимостью свыше одной тысячи расчетных показателей прилагает к договору купли-продажи справку о предоставлении налоговому органу декларации об источниках денежных средств.
Сроки оформления акта приема-передачи и заключения договора купли-продажи объекта, установленные настоящим Положением, исчисляются для Второго Покупателя с момента возникновения его права на покупку объекта, но не позднее трех дней после его уведомления.
3.7. В случае если объект не был продан на аукционе, он выставляется на последующие аукционы в соответствии с процедурой, описанной в статье 1.2.4. настоящего Положения.
Если объект не продан в течение шести месяцев после его передачи в установленном порядке на продажу, Продавец возвращает объект соответствующему территориальному комитету по управлению государственным имуществом для принятия дальнейшего решения.
IV. Порядок расчета с покупателями
и оформление права собственности
4.1. Договор купли-продажи объекта приватизации заключается в письменной форме между Продавцом и Покупателем, в котором отражается предмет договора, права и обязанности сторон, стоимость объекта, форма и сроки оплаты.
4.2. Расчеты по договору купли-продажи производятся между Продавцом и Покупателем, при этом Покупатель производит расчеты в следующем порядке:
а) авансовый платеж вносится в размере не менее 50 % от цены, установленной в ходе торгов, в срок не позднее 5 банковских дней со дня подписания договора купли-продажи. Гарантийный взнос засчитывается в счет причитающегося авансового платежа;
б) оставшаяся сумма должна быть внесена не позднее 30 календарных дней со дня подписания договора купли-продажи.
4.3. В случае просрочки авансового или окончательного платежа Продавец расторгает договор в одностороннем порядке и вправе потребовать от Покупателя возмещения реальных убытков в части, не покрытой гарантийным взносом.

Сатып алушы мен Сатушы сауда-саттық аяқталғаннан кейiн 10 календарлық күннен кешiктiрмей, қабылдап алу-тапсыру актiсiнiң, сауда-саттықтың нәтижелерi туралы хаттаманың және жеке тұлғалар үшiн табыс табу көздерi жөнiндегi декларацияның деректерi негiзiнде сатып алу және сату келiсiм-шартына қол қояды. Бұл екi арада 10 календарлық күн өтiп кеткеннен кейiн бұл құқық өз күшiн жояды.
Жеке тұлға құны бiр мың есептiк көрсеткiштен асып кеткен жағдайда жекешелендiрiлетiн объектiнi сатып алу кезiнде сатып алу-сату келiсiм-шартына өзiнiң ақшалай қаржысының көздерi жөнiндегi декларацияны салық органдарына тапсырғандығы жөнiндегi декларацияны салық органдарына тапсырғандығы жөнiндегi анықтаманы қоса тiркейдi.
Қабылдап алу-тапсыру актiсiн рәсiмдеу және сатып алу-сату келiсiм-шартын жасасу жөнiнде осы Ережеде белгiленген мерзiмдер Екiншi Сатып алушы үшiн оның объектiнi сатып алуға деген құқығының пайда болу мерзiмiнен басталады, бiрақ бұл жөнiнде оған хабарланғанынан кейiн үш күн мерзiмнен аспауы тиiс.
3.7. Егер объект аукционда сатылмай қалған жағдайда ол келесi аукциондарға осы Ереженiң 1.2.4. бабында көрсетiлген шарттарға сай жағдайда ғана шығарыла алады.
Егер ол объект сатуға белгiленген тәртiп бойынша берiлгеннен кейiн алты айдың iшiнде сатылмаған жағдайда Сатушы ол объектiнi Мемлекеттiк мүлiкке басшылық жасау жөнiндегi тиiстi аймақтық комитетке бұдан кейiн тиiстi шешiм қабылдау үшiн қайта тапсырады.
IV. Сатып алушылармен есеп айырысу тәртiбi
және меншiкке ие болу құқығын рәсiмдеу
4.1. Жекешелендiру объектiсiн сатып алу-сату келiсiм-шарты Сатушы мен Сатып алушы арасында жазбаша түрде жасалады. Онда келiсiм-шарттың не жөнiнде екенi, екi жақтың құқықтары мен мiндеттерi, объектiнiң құны, төлем төлеудiң түрi мен мерзiмi көрсетiлуi тиiс.
4.2. Сатушы мен Сатып алушы арасында сатып алу-сату келiсiм-шарты бойынша есеп айырысу жүргiзiледi, ал бұл кезде Сатып алушы есеп айырысуды мынадай тәртiппен жүргiзедi:
а) аванстық төлем сауда-саттық барысында белгiленген бағаның кем дегенде 50 процентi мөлшерiнде төленедi, мұның өзi сатып алу-сату келiсiм-шартына қол қойылғаннан кейiн 5 банк күнiнен кеш емес мерзiмде жүзеге асырылады. Кепiлдiк жарна төленуге тиiстi аванстық төлемнiң есебiне жатқызылады;
ә) қалған сома сатып алу-сату келiсiм-шартына қол қойылғаннан кейiн 30 календарлық күннен кешiктiрiлмей төленуi тиiс.
4.3. Аванстық немесе түпкiлiктi төлем төлеу мерзiмдерi өтiп кеткен жағдайда Сатушы келiсiм-шартты бiржақты тәртiп бойынша бұзуға және Сатып алушыдан кепiлдiк жарна арқылы өтелмеген нақты шығындардың төлемiн талап етуге құқықты.