Стандарт бухгалтерского учета 23 Учет и отчетность субъектов малого предпринимательства
Утвержден приказом Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 1997 г. N 451. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11.02.1998 г. за № 456. Утратил силу - приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2004 года N 84 (V042754)
Цель и сфера действия
1. Целью данного стандарта является определение порядка ведения учета и составления отчетности для субъектов малого предпринимательства*.
Примечание. К субъектам малого предпринимательства относятся субъекты, определенные в пункте 3 статьи 3 Закона Республики Казахстан от 19 июня 1997 года Z970131_  "О государственной поддержке малого предпринимательства".
2. Действие данного стандарта не распространяется на кредитные и страховые организации, инвестиционные и негосударственные пенсионные фонды.
Общие положения
3. Субъектами малого предпринимательства являются физические лица без образования юридического лица и юридические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью, со среднегодовой численностью работников не более 50 человек и общей стоимостью активов в среднем за год не свыше шестидесятитысячекратного расчетного показателя.
4. Субъектами малого предпринимательства могут быть индивидуальные предприниматели без образования юридического лица, а также юридические лица в следующих организационно-правовых формах:
полное товарищество;
коммандитное товарищество;
товарищество с ограниченной ответственностью;
товарищество с дополнительной ответственностью;
производственный кооператив.
5. В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона от 26 декабря 1995 года N 2732 Z952732_  "О бухгалтерском учете" ответственность за организацию бухгалтерского учета на субъектах малого предпринимательства возлагается на его руководителя.
Определения
6. Метод начисления - это метод, в соответствии с которым доходы признаются (отражаются), когда они заработаны, а расходы и убытки, когда они понесены.
7. Модифицированный метод начисления - это метод, в соответствии с которым доходы признаются (отражаются) по поступлению денег, а расходы и убытки, когда они понесены.
Ведение учета и составление отчетности индивидуальными
предпринимателями
8. Индивидуальные предприниматели ведут учет своей деятельности в порядке, определяемом налоговым законодательством.
9. Индивидуальные предприниматели, подлежащие обязательной государственной регистрации* (далее - предприниматели) отражают суммы доходов и расходов за отчетный период в книге, которая выдается налоговыми органами по месту регистрации.
Примечание. Пункт 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 19 июня 1997 года N 135-1 Z970135_  "Об индивидуальном предпринимательстве".

Бухгалтерлiк есептiң 23 стандарты Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң есеп беруi және есебi
Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлiгiнiң бухгалтерлiк есеп және аудит әдiстемелiк Департаментi 1997 жылғы 29 желтоқсан N 451 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 11 ақпанда N 456 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлiгiнiң 2004 жылғы 20 ақпандағы N 84 (V042754) бұйрығымен.
Мақсаты және қолданылатын өрiсi
1. Берiлген стандарттың мақсаты шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн есеп берудi құрастыру және есептi жүргiзу тәртiбiн айқындау болып табылады. <*>
<*> Ескерту. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне, 1997 жылдың 19-шы маусымындағы "Шағын кәсiпкерлiкке мемлекеттiк қолдауы туралы" Қазақстан Республикасы Заңындағы  3 бабының 3 тармағында анықталған субъектiлер жатады.
2. Берiлген стандарттың қызметi инвестициялық және мемлекеттiк емес зейнеткерлер қорына, несиелiк және сақтандыру мекемелерiне таратылмайды.
Айқындамалар
3. Есептеу әдiсi - бұл әдiске сәйкес кiрiс табыс табылған кезде, ал шығыс пен шығын зиян шеккен кезде танылады (көрсетiледi).
4. Есептеудiң түрлендiрiлген әдiсi - бұл әдiске сәйкес кiрiс ақша түсiмiне қарай, ал шығыс пен шығын зиян шеккенiне қарай танылады (көрсетiледi).
Жалпы ережелер
5. Шағын кәсiпкерлiктiң субъектiлерi болып заңды тұлға ретiнде бiлiмi жоқ жеке тұлғалар және кәсiпкерлiк қызметпен шұғылданатын, орта жылдық жұмыскерлер саны 50 адамнан аспайтын, активтердiң жалпы құнының орташа бiр жылдық есеп айырысу көрсеткiшi 60 мың еселiден артпайтын заңды тұлғалар.
6. Шағын кәсiпкерлiктiң субъектiлерi болып заңды тұлға ретiнде бiлiмi жоқ жеке кәсiпкерлер бола алады, сонымен қатар келесi ұйымдық-құқықтық қалыптағы заңды тұлғалар:
толық серiктестiгi;
сенiм серiктестiгi;
жауапкершiлiгi шектелген серiктестiк;
қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiк;
өндiрiс кооперативтерi.
7. Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы, желтоқсан айының 26-шы күнiндегi N 2732 "Бухгалтерлiк  есеп туралы" заң күшi бар Жарлығына сәйкес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнде бухгалтерлiк есептi ұйымдастыру оның басшысына жүктеледi.
Жеке кәсiпкерлердiң есеп беруiн құрастыруы
және есеп жүргiзуi
8. Жеке кәсiпкерлер өз қызметiнде есептi салықтық заң жиынтығы анықтайтын тәртiп бойынша жүргiзедi.
9. Мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жататын жеке кәсiпкерлер, есеп беру кезiндегi кiрiс пен шығыс сомаларын, тiркелген орнында салық мекемелерiмен берiлетiн кiтабында көрсетедi.<*>
<*> Ескерту. 1996 жылғы 19-шы маусымдағы N 135-1 ҚРЗ "Жеке кәсiпкерлiк туралы" Заңындағы 9 баптың 1 тармағы.

10. Хозяйственные операции отражаются в книге в хронологическом порядке (на основании первичных документов) позиционным способом без применения двойной записи и Плана счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности субъекта.
11. При ведении книги предприниматель должен использовать доступный язык для каждого пользователя информации. В случае использования сокращений, закодированных записей и символов их значение должно ясно поясняться в каждом конкретном случае.
12. Книга открывается на один календарный год и должна быть пронумерована, прошнурована и скреплена оттиском печати налогового органа. На последней странице записывается количество листов, которое заверяется подписью предпринимателя.
13. Предприниматель, использующий труд наемных работников на постоянной основе для учета расчетов по оплате труда наряду с книгой должен также вести расчетную ведомость, которая одновременно является платежным документом и предназначена для оформления выдачи заработной платы (приложение 1).
14. На предпринимателей не распространяется требование о составлении и представлении финансовой отчетности.
Ведение отчета и составление отчетности юридическими лицами -
субъектами малого предпринимательства
15. Юридические лица - субъекты малого предпринимательства (далее-субъекты), применяющие упрощенную систему определения налоговой базы, отражают свои хозяйственные операции в регистре (по форме, устанавливаемой налоговым органом) без применения способа двойной записи, Плана счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности и иных требований, предусмотренных стандартами бухгалтерского учета.
16. Хозяйственные операции оформляются посредством первичных учетных документов, которые должны содержать следующие обязательные реквизиты:
1) наименование документа (формы);
2) дата составления;
3) содержание хозяйственной операции;
4) измерители хозяйственной операции (в количественном и стоимостном выражении);
5) наименование должностных лиц;
6) ответственные за совершение хозяйственной операции и правильность ее оформления;
7) личные подписи и их расшифровки.
17. Субъекты, не применяющие упрощенную систему налоговой базы, отражают хозяйственные операции в учете на основе двойной записи, ведут учет и составляют отчетность, с учетом нижеприведенных требований.
1) Признание дохода и расхода
При определении дохода и расхода может использоваться либо метод начисления, либо модифицированный метод начисления.
2) Учет основных средств
Основные средства отражаются в бухгалтерском учете в момент оприходования по первоначальной стоимости, включающей все фактические произведенные необходимые затраты по возведению или приобретению основных средств.
В целях приведения первоначальной стоимости основных средств в соответствие с действующими ценами на определенную дату производится переоценка объектов. Переоценка может производиться по правилам налогового законодательства.
В момент выбытия объекта сумма переоценки относится на нераспределенный доход.
Для начисления амортизации могут применяться следующие методы:
а) метод равномерного (прямолинейного) списания. При этом сумма амортизационных отчислений определяется исходя из:
срока полезной службы основных средств или предельных норм амортизации, установленных налоговым законодательством;
б) метод и правила, применяемые в налоговом законодательстве. При этом на расходы субъекта относятся суммы амортизационных отчислений, равные суммам, определяемым в налоговых целях.
Последующие капитальные вложения (затраты на модернизацию, реконструкцию, техническое перевооружение) в основные средства увеличивают первоначальную стоимость при условии увеличения будущей экономической выгоды от их использования. Затраты на ремонт и эксплуатацию основных средств, производимые в целях сохранения и поддержания их технического состояния, должны признаваться как расходы периода, в котором они были произведены.

10. Шаруашылық операциялар, екi жақты жазбаны және субъектiнiң қаржылық-шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есеп жоспар шотын қолданбай, хронологиялық тәртiп бойынша (алғашқы құжаттар негiзiнде) позициялы тәсiлмен кiтапта көрсетiледi.
11. Кiтапты жүргiзу кезiнде кәсiпкер, ақпараттарды қолданушылардың әрқайсысына жеткiлiктi тiлдi қолдануы керек. Қысқартуларды пайдаланған жағдайда, шартты белгiленген жазбалар және олардың мағыналарының рәмiзiне әрбiр нақты жағдайда ашық түрде түсiнiк берiлу керек.
12. Кiтап бiр күнтiзбелiк жылға ашылады және ол нөмiрленiп, жiппен байланып және салық органының мөр басылған бедерлемесiмен бекiтiлуi керек. Кәсiпкердiң қолымен куәландырылған соңғы бетте парақтар саны жазылады.
13. Кәсiпкер, жалдамалы жұмыскерлердiң еңбегiн пайдаланатын тұрақты түрге негiзделген еңбек ақыны төлеу бойынша есеп айырысу есебi үшiн кiтаппен қатар, есеп айырысу ведомостың жүргiзуi керек, ол өз алдында төлем құжаты болып табылғанымен, еңбек ақысын берудi ресiмдеуге арналған.
14. Кәсiпкерлерге қаржылық есеп беруiн құрастыру мен көрсету туралы талап таратылмайды.
Заңды тұлғалар болып табылатын шағын кәсiпкерлiк
субъектiлерiнiң есеп беруiн құрастыруы және есеп жүргiзуi
15. Заңды тұлға болып табылатын шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi салық базасын анықтайтын жеңiлденген жүйесiн қолданады, өздерiнiң шаруашылық операцияларын тiзiмде (салық органының бекiтiлген қалпы бойынша) бухгалтерлiк есеп стандарттарында қарастырғандай екi жақты жазба тәсiлдерiн, қаржылық-шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есеп жоспар шотын және басқа да талаптарды қолданбауы керек.
16. Шаруашылық операциялар алғашқы есеп құжаттары арқылы рәсiмделедi, олар төменде көрсетiлген мiндеттi түрдегi деректемелер:
құжаттың (үлгiнiң) аты;
құрастырылған мерзiмi;
шаруашылық операцияларының мазмұны;
шаруашылық операцияларының өлшеуiшi (сандық және құндық түрде);
қызметтегi тұлғалардың аты;
шаруашылық операцияларының жүргiзiлуi және оның дұрыс толтырылуына жауаптылар;
жеке қолтаңбалары және олардың мағынасының ашылуы.
17. Салық базасының жеңiлденген жүйесiн қолданбайтын субъектiлер есепте шаруашылық операцияларын екi жақты жазба негiзiнде көрсетедi және төменде келтiрiлген талаптар есебiмен есеп берудi құрастырады және есеп жүргiзедi.
1) Кiрiс пен шығысты тануы
Кiрiс пен шығысты анықтаған кезде есептеу әдiсi немесе есептiң түрлендiру әдiсi қолданылуы мүмкiн.
2) Негiзгi қорлардың есебi
Бухгалтерлiк есепте негiзгi қорларды кiрiске алған сәтте алғашқы құны бойынша көрсетiледi және мұнда қайта жүргiзу немесе негiзгi қорды иемдену бойынша барлық фактiлi шыққан керектi шығындар қосылады.
Негiзгi қорлардың алғашқы құнын келтiру мақсатында белгiлi бiр мерзiмге сәйкес жүргiзiлiп жатқан бағамен объектiлердi қайта бағалау жүргiзiледi. Қайта бағалау салықтық заңдар жиынтығының тәртiбi бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
Объектiнiң шығуы кезiнде қайта бағалаудың сомасы бөлiнбейтiн кiрiске жатады.
Амортизацияны есептеу үшiн келесi әдiстер қолданылуы мүмкiн:
а) бiркелкi (тiкелей) есептен шығару әдiсi. Бұл жағдайда амортизациялық аударымдар сомасы мынадан анықталады:
негiзгi қорлардың қажеттi қызмет мерзiмi немесе салық заңдар жиынтығымен бекiтiлген амортизация мөлшерiнiң шектеуi.
б) салық заңдар жиынтығында қолданылатын әдiс пен тәртiп. Бұл жағдайда субъектiнiң шығыстарына салықтық мақсатта анықталатын сомаларға тең амортизациялық аударымдардың сомасы жатады.
Негiзгi қорларға салынатын келесi күрделi салымдар (жетiлдiруге, қайта құрастыруға, техникалық қайта жарақтандыруларға кеткен шығындар), қолдану кезiндегi болашақ экономикалық тиiмдiлiктi ұлғайту шарты бойынша алғашқы құнды ұлғайтады. Техникалық жағдайын сақтау және қолдану мақсатында өндiрiлетiн негiзгi қорларды жөндеуi мен шығаруына кеткен шығындары, олардың өндiрiлген кезеңдегi шығыс ретiнде танылуы керек.

3) Учет товарно-материальных запасов
Оценка себестоимости товарно-материальных запасов производится по методу средневзвешенной стоимости.
Себестоимость реализуемых товарно-материальных запасов признается как расход в тот отчетный период, в котором признается связанный с ним доход.
В финансовой отчетности товарно-материальные запасы отражаются по фактической себестоимости.
4) Учет финансовых инвестиций
В бухгалтерском учете и финансовой отчетности финансовые инвестиции отражаются по покупной стоимости.
5) Учет по подоходному налогу
Налоговый платеж по подоходному налогу, представленный в финансовой отчетности, соответствует подоходному налогу, заявленному в налоговых целях.
6) Формы регистров бухгалтерского учета
Для обобщения, классификации и накопления информации, содержащейся в первичных учетных документах и отражения ее на счетах бухгалтерского учета и финансовой отчетности, субъект может вести:
а) книгу учета хозяйственных операций;
б) регистры бухгалтерского учета, представляющие собой ряд ведомостей.
Книга учета хозяйственных операций (приложение 2) применяется субъектами, не осуществляющими производство продукции (работ), связанного с большими затратами материальных ресурсов.
Книга учета хозяйственных операций является регистром аналитического и синтетического учета, на основании которого можно определить наличие имущества и денежных средств, а также их источников у субъекта на определенную дату и составить финансовую отчетность. Она содержит все применяемые субъектом бухгалтерские счета и позволяет вести учет хозяйственных операций на каждом из них.
Наряду с книгой учета хозяйственных операций для учета расчетов по оплате труда с работниками субъект ведет расчетную ведомость по оплате труда, аналогичную расчетной ведомости, применяемой индивидуальными предпринимателями (пункт 13).
Субъекты, осуществляющие производство продукции, работ и услуг, могут применять для учета финансово-хозяйственных операций следующие регистры бухгалтерского учета:
Ведомость учета денег -
форма В-1 (приложение 3);
Ведомость учета расчетов с поставщиками -
форма В-2 (приложение 4);
Ведомость учета с подотчетными лицами -
форма В-3 (приложение 5);
Ведомость учета товарно-материальных запасов -
форма В-4 (приложение 6);
Ведомость учета оплаты труда -
форма В-5 (приложение 7);
Ведомость учета расчетов и прочих операций -
форма В-6 (приложение 8);
Ведомость учета затрат отчетного периода -
форма В-7 (приложение 9);

3) Тауарлы-материалдық қорлардың есебi
Тауарлы-материалдық қорлардың өзiндiк құнын бағалау орташа өлшемдiк құн әдiсiмен шығарылады.
Өткiзiлетiн тауарлық-материалдық қорлардың өзiндiк құны шығын ретiнде және оған байланысты кiрiс танылған есеп беру мерзiмiнде мойындалады.
Тауарлы-материалдық қорлардың қаржылық есеп беруi деректi өзiндiк құны ретiнде көрсетiледi.
4) Қаржылық инвестициялардың есебi
Бухгалтерлiк есепте және қаржылық есеп беруде қаржы инвестициялары сатып алу құны бойынша көрсетiледi.
5) Табыс салығы бойынша есеп
Қаржылық есеп беруiнде көрсетiлген табыс салығы бойынша салық төлемi, салықтық мақсатта мәлiмделiнген табыс салығына сәйкес болуы керек.
6) Бухгалтерлiк есептiң тiзiм (көрсеткiш) формалары
Алғашқы есептiк құжаттарда мазмұндалған ақпаратты қорытындылау, жiктеу және жинақтау үшiн, сонымен қатар оны бухгалтерлiк есепте және қаржылық есеп беруде көрсету үшiн, субъект келесi құжаттарды жүргiзе бiледi:
а) шаруашылық операциялары есебiнiң кiтабы;
б) бiрнеше ведомостiлер ретiнде көрсетiлген бухгалтерлiк есеп тiзiмдерi.
Шаруашылық операциялары есебiнiң кiтабы (N 2-шi қосымша) материалдық ресурстардың көп шығындарымен байланысты өнiм (жұмыс) өндiрiсi iске асырылмайтын субъектiлерiмен қолданылады.
Шаруашылық операциялары есебiнiң кiтабi, талдау мен жинақтау есебiнiң тiзiмi болып табылады, оның негiзiнде ақша қаражаты мен мүлiктiң бар болуын анықтауға болады және олардың дерекнамаларын субъектiден белгiлi бiр мерзiмге анықтай отырып қаржылық есеп беруiн құрастыруға болады. Ол субъектпен қолданылатын бухгалтерлiк шоттарды реттейдi және олардың әр бiреуiнде шаруашылық операциялары есебiн жүргiзуге мүмкiндiк жасайды.
Субъект, еңбек төлемақы бойынша есеп айырысу есебi үшiн шаруашылық операциялары есебiнiң кiтабiмен қатар, шағын кәсiпкерлермен қолданылатын есеп айырысу ведомостiне ұқсас еңбек төлемақы бойынша есеп айырысу ведомостiн жүргiзедi (13-шi тармақ).
Өнiм, жұмыс және қызмет өндiрiсiн iске асыратын субъектiлер, қаржылық-шаруашылық операцияларының есебi үшiн келесi бухгалтерлiк есептiң тiзiмiн қолдана бiледi:
Ақша есебiнiң ведомостi-В-1 нысаны (N 3-шi қосымша);
Жабдықтаушылармен есеп айырысу есебiнiң ведомостi-В-2 нысаны (N 4-шi қосымша);
есеп берушi тұлғалармен жүргiзiлетiн есеп ведомостi-В3 нысаны (N 5-шi қосымша);
Тауарлы-материалдық қорлар есебiнiң ведомостi-В-4 нысаны (N 6-шы қосымша);
Еңбек төлемақы есебiнiң ведомостi-В-5 нысаны (N 7-шi қосымша);
Басқа операциялар және есеп айырысу есебiнiң ведомостi-В-6 нысаны (N 8-шi қосымша);
Есеп беру кезеңiндегi шығын есебiнiң ведомостi-В-7 нысаны (N 9-шi қосымша);

Ведомость учета движения основных средств и нематериальных активов - форма В-8 (приложение 10);
Ведомость учета амортизационных отчислений -
форма В-9 (приложение 11);
Ведомость расчетов с покупателями и заказчиками -
формы В-10, В-10а (приложения 12, 13);
Ведомость учета финансовых инвестиций -
форма В-11 (приложение 14).
Обобщение итогов по оборотам в применяемых ведомостях производится в сводной ведомости по форме В-12 или В-12а (приложения 15, 16) на основании которой составляется бухгалтерский баланс.
Сводная ведомость является регистром синтетического учета и предназначена для обобщения данных текущего учета и взаимной проверки правильности произведенных записей по счетам бухгалтерского учета.
Для определения финансового результата за отчетный период субъект использует таблицу расчета чистого дохода (приложение 17), на основании которой составляется Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности. Порядок заполнения ведомостей приведен в приложении 18.
Кроме вышеуказанных регистров субъекты могут применять журнально-ордерную Форму бухгалтерского учета, утвержденную приказом Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан от 24 ноября 1997 года N 72.
7) Составление финансовой отчетности
Субъекты представляют финансовую отчетность, состоящую из бухгалтерского баланса и Отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности в сроки, предусмотренные для представления декларации по подоходному налогу.
Бухгалтерский баланс отражает имеющиеся у субъекта активы, собственный капитал, обязательства. Субъекты в бухгалтерском балансе могут не классифицировать активы и обязательства на долгосрочные и текущие. Бухгалтерский баланс может содержать следующие показатели:
В разделе "Активы" Нематериальные активы*
*Примечание. За минусом амортизации
Основные средства
Накопленный износ по основным
средствам**
**Примечание. В валюту баланса не включается
Товарно-материальные запасы***
***Примечание. Указать ТМЗ, имеющие большой удельный вес
Счета к получению
Расходы будущих периодов
Авансовые платежи
Финансовые инвестиции
Денежные средства
В разделе "Собственный капитал"
Уставный капитал
Сумма переоценки основных
средств
Резервный капитал
Нераспределенный доход
(непокрытый убыток)
В разделе "Обязательства"
Кредиты
Счета к оплате
Задолженность по налогам
Прочая кредиторская
задолженность
Субъекты могут составлять Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности по двум форматам.
Первый формат содержит следующие показатели:
Доход от реализации продукции (работ, услуг)
Себестоимость реализованной продукции (работ, услуг)
Валовый доход
Расходы периода*
*Примечание. Включают: общие и административные расходы, расходы по реализации, расходы на выплату процентов.
Прочие доходы (убытки)
Доход (убыток) до налогообложения
Суммы корректировок бухгалтерского дохода в соответствии с правилами налогообложения
Налогооблагаемый доход
Подоходный налог
Чистый доход (убыток)
Чистый доход (убыток) определяется как разность между доходом (убытком) до налогообложения и подоходным налогом, рассчитанным от суммы налогооблагаемого дохода по действующей в текущем периоде налоговой ставке.
Второй формат содержит следующие показатели:
Доход
от реализации
прочий доход
Расходы, подлежащие вычету
приобретенные товарно-материальные запасы, услуги
изменения в товарно-материальных запасах
оплата труда
отчисления на социальное страхование
амортизационные отчисления
прочие
Расходы, не подлежащие вычету
штрафные санкции, внесенные в бюджет
расходы работодателя, являющиеся прямым или косвенным доходом работников и не связанные с предпринимательской деятельностью
прочие
Всего расходов от обычной деятельности
Доход от обычной деятельности до налогообложения
Подоходный налог
Чистый доход (убыток)
Подоходный налог определяется от налогооблагаемого дохода, рассчитанного как разность между совокупным доходом и расходами, подлежащими вычету.
В финансовых отчетах должны быть приведены соответствующие данные за предыдущий период.
Если при составлении финансовой отчетности в текущем отчетном периоде обнаружены ошибки за предыдущий период, то корректировка этих ошибок, в том числе существенных, включается при определении чистого дохода или убытка за текущий период.
Дата вступления в силу

Негiзгi қорлардың және материалды емес активтердiң қозғалысы есебiнiң ведомостi-В-8 нысаны (N 10-шi қосымша);
Амортизациялық аударымдар есебiнiң ведомостi-В-9 нысаны (N 11-шi қосымша);
Сатып алушылар мен тапсырыс иелерi есебiнiң ведомостi-В-10, В-10а нысандары (N 12,13-шi қосымшалар);
Қаржы инвестициялары есебiнiң ведомостi-В-11 нысаны (N 14-шi қосымша).
Ведомостерде қолданылатын айналымдар бойынша қорытындылардың жинағы, жиынтық ведомостiнде 15-шi қосымшаға сәйкес нысанда немесе бухгалтерлiк баланс құрастырылатын 15-А қосымша нысаны негiзiнде жасалынады.
Жиынтық ведомостi жинақ есебiнiң тiзiмi болып табылады, сонымен қатар ағымдағы есептiң көрсеткiшiн жинақтау үшiн және бухгалтерлiк есеп шоттары бойынша жасалынатын жазулардың дұрыстығын өзара тексеру үшiн арналған.
Субъект, есеп беру кезеңiндегi қаржылық қорытындыларды анықтау үшiн, қаржылық-шаруашылық қызмет қорытындысы туралы есеп беру негiзiнде құрастырылатын, таза табыс бойынша есеп айырысу (N 16-шы қосымша) кестесiн қолданады. Ведомостiлердi толтыру тәртiбi N 17-шi қосымшада көрсетiлген.
Жоғарыда көрсетiлген тiзiмдерден басқа, субъектiлер Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлiгiнiң бухгалтерлiк есеп пен аудит әдiстемелiк Департаментi бекiткен бухгалтерлiк есептiң журналды-ордерлi нысанын қолдана алады. Бухгалтерлiк баланс келесi көрсеткiштер құрамынан тұруы мүмкiн:
"Актив" бөлiмiнде:
Материалдық емес активтер<*>
Негiзгi қорлар
Негiзгi қорлар бойынша жинақталған тозуы<**>
Тауарлы-материалдық қорлар, оның iшiнде<***>
Алуға арналған есептеулер
Болашақ кезеңдегi шығындар
Аванстық төлемдер
Қаржы инвестициялары
Ақша қаражаттары
Ескерту. <*> Амортизацияны санамағанда
<**> Баланс валютасына қосылмайды
<***> Үлкен үлес салмағы бар тауарлы-материалдық
қорды көрсету керек.
"Меншiк капитал" бөлiмiнде:
Жарғылық капитал
Негiзгi қорларды қайта бағалау сомасы
Резервтiк капитал
Бөлiнбеген пайда
(жабылмаған шығын)
"Мiндеттемелер" бөлiмiнде
Несиелер
Төлеуге арналған есептеулер
Салық бойынша берешек
Басқада несиелiк берешектер
Субъектiлер қаржылық-шаруашылық қызмет қорытындысы туралы есеп
берудi екi формат бойынша құрастыра алады.
Бiрiншi формат келесi көрсеткiштерден тұрады:
Өнiмдi (жұмысты, қызметтi) сатудан алынатын табыс
Сатылған өнiмнiң (жұмыстардың, қызметтердiң) өзiндiк құны
Жалпы табыс
Кезеңдегi шығындар<*>
Басқа да табыстар (шығындар)
Салық салғанға дейiнгi табыс (шығын)
Салық салу тәртiбiмен сәйкес бухгалтерлiк табысты түзетулер сомалары
Салық салынған табыс
Табыс салығы
Таза табыс (шығын)
<*> Ескерту. Жалпы және әкiмшiлiк шығындарды, сатуға кеткен шығындарды, проценттердi төлеуге кеткен шығындарды қосады.
Таза табыс (шығын), ағымдағы кезеңдегi, қызметтегi салық ставкасы бойынша салық салынған табыс сомаларынан есептелiнген, табыс салығы мен салық салғанға дейiнгi табыс арасындағы айырмашылығы ретiнде анықталынады.
Екiншi формат келесi көрсеткiштерден тұрады:
Табыс
сатудан түскен
басқа табыстар
Ұстап қалуға тиiстi шығындар
сатып алынған тауарлы-материалдық қорлар, қызметтер
тауарлы-материалдық қорлардағы өзгерiстер
еңбек төлемақы
әлеуметтiк сақтандыруға аударымдар
амортизациялық аударымдар
басқалары
Ұстап қалуға тиiстi емес шығындар
бюджетке апарылған айып санкциялары
жұмыскерлердiң тура және жанама табысы болып табылатын және
кәсiпкерлiк қызметпен байланысты емес жұмыс берушiнiң
шығындары
басқалары
Қарапайым қызметтен түскен барлық шығындар
Салық салуға дейiнгi қарапайым қызметтен түскен табыс
Табыс салығы
Таза табыс (шығын)
Ұстап қалуға жататын шығын мен тұтас кiрiс арасындағы алымы ретiнде есептелiнген салық салынған табыстан, табыс салығы анықталады.
Қаржылық есеп беруде өткен кезеңiнде сәйкес көрсеткiштерi көрсетiлуi керек.
Егер ағымдағы есеп беру кезеңiндегi қаржылық есеп берудi құрастырған кезде, соның iшiнде маңызды қатерлердi түзетулер, ағымдағы кезеңдегi таза табыс пен шығындарды анықтау кезiнде қосылады.
Күшiне ену мерзiмi

Ведомость по форме В-1 предназначена для учета операций, отражаемых на бухгалтерских счетах подразделов 41 "Денежные переводы в пути", 42 "Денежные средства на специальных счетах банка", 43 "Наличность на валютном счете", 44 "Наличность на расчетном счете", 45 "Наличность в кассе".
Записи в ведомость по учету наличности в кассе производятся на основании отчета о кассовых операциях.
Прием и выдача денег, оформление приходных и расходных документов, ведение кассовой книги и составление отчета о кассовых операциях осуществляются в общем порядке.
Записи в ведомость по учету денег по расчетному счету и другим счетам в банке производятся на основании выписок банка и приложенных к ним документов.
Графа ведомости "Дата" предназначена для указания начальной и конечной дат выписок банка, поступающих в течение отчетного периода.
Графа "Содержание операции" предназначена для фиксирования хозяйственных операций, проведенных через кассу и банковские счета.
В конце отчетного периода в ведомости выводится сальдо на конец отчетного периода, которое затем переносится в Сводную ведомость Формы В-12 и В-12А и ведомость, открываемую на следующий отчетный период.
Ведомость учета расчетов с поставщиками (В-2)
Ведомость по форме В-2 предназначена для учета расчетов с поставщиками (подрядчиками), учитываемых на счете 671 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками".
Ведомость открывается путем перенесения остатков задолженности субъекта в разрезе счетов поставщиков (подрядчиков) из ведомости за прошлый отчетный период.
Записи в ведомость по кредиту счета 671 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками" (графы 6-8) производятся на основании данных счетов поставщиков (подрядчиков) за выполненные работы и услуги, а также за полученные товарно-материальные запасы.
По дебету счета 671 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками" (графы 10-13) отражаются операции по оплате счетов поставщиков (подрядчиков) (кредит счетов подразделов 42 "Денежные средства на специальных счетах в банках", 43 "Наличность на валютном счете", 44 "Наличность на расчетном счете", 45 "Наличность в кассе"), а также по зачету сумм, учитываемых на счетах подраздела 33 "Авансы выданные".
В конце отчетного периода суммы, оставшиеся неоплаченными, подсчитываются отдельно по каждому счету поставщиков (подрядчиков) и заносятся в графу 15 "Остаток по неоплаченным счетам на конец отчетного периода".
Ведомость учета расчетов с подотчетными лицами (В-3)
Ведомость по форме В-З предназначена для учета операций по задолженности работников и других лиц, отражаемых на счете 333 "Задолженность работников и других лиц".
Ведомость открывается путем перенесения остатков задолженности работников и других лиц с указанием даты возникновения задолженности из ведомости за прошлый отчетный период.
Выданные в текущем отчетном периоде авансы, суммы возмещения перерасхода (против выданного аванса), предоставленные работникам кредиты отражаются по дебету счета 333 "Задолженность работников и других лиц" (графы 4-7) в корреспонденции с кредитом счетов подразделов 42 " Денежные средства на специальных счетах в банках", 43 "Наличность на валютном счете", 44 "Наличность на расчетном счете", 45 "Наличность в кассе".

В-1 нысанындағы ведомость 41-ші "Ақша аударымдары", 42-ші "Ақша қаражаттары банктің арнаулы есепшоттарында", 43-ші "Валюталық есепшоттағы қолма-қол ақша", 44-ші "Есеп айырысу есепшотындағы қолма-қол ақша", 45-ші "Кассадағы қолма-қол ақша" бөлімшелерінің бухгалтерлік есепшоттарында көрсетілген операцияларды есепке алу үшін арналған.
Ведомостіде кассадағы қолма-қол ақшаны есепке алу жөніндегі жазбалар кассалық операциялар туралы есеп беру негізінде жүргізіледі.
Ақшаларды қабылдау және беру, кіріс және шығыс құжаттарын ресімдеу, кассалық кітапты жүргізу және кассалық операциялар туралы есеп беруді жасақтау жалпы тағайындалған тәртіппен атқарылады.
Ведомостіде есеп айырысу есепшоты және басқа есепшоттар бойынша ақшаларды есепке алу жөніндегі жазбалар банктің шығасылы қағаздарының және оларға қосарланған құжаттар негізінде жүргізіледі.
Ведомостінің "Дата" бағаны банктің есеп беру мезгілі ішінде түсетін шығасылы қағазының бастапқы және соңғы даталарын көрсетуге арналған.
"Операциялардың мазмұны" бағаны касса және банк есепшоттары арқылы өткізілген шаруашылық операцияларын тіркеу үшін арналады.
Есеп беру мезгілінің соңында ведомостіде есеп беру мезгілінің соңындағы сальдо көрініс табады, содан кейін ол Жиынтық ведомостіге және келесі есеп беру мезгіліне ашылатын ведомостіге көшіріледі.
Жеткізілімшілермен есеп айырысуларды есепке алу ведомостісі (В-2)
В-2 нысанындағы ведомость 671-ші "Жеткізілімшілермен және мердігерлермен есеп айырысулар" есепшотында ескерілетін жеткізілімшілермен (мердігерлермен) есеп айырысуларды есепке алу үшін арналады.
Ведомость субъект берешегінің қалдықтарын жеткізілімшілер (мердігерлер) есепшоттарының қимасында бұрнағы есеп беру мезгіліндегі ведомостісінен көшіру жолымен ашылады.
671-ші "Жеткізілімшілермен және мердігерлермен есеп айырысулар" (6-8-бағандар) есепшоттағы несие жөніндегі ведомостіге жазбалар жеткізілімшілердің (мердігерлердің) орындаған жұмыстары мен қызметтері, сондай-ақ алынған тауарлық-материалдық запастар үшін есепшоттар мәліметтерінің негізінде жүргізіледі.
671-ші "Жеткізілімшілермен және мердігерлермен есеп айырысулар" (10-13-бағандар) есепшоттың дебеті бойынша жеткізілімшілердің (мердігерлердің) есепшоттарын төлеу жөніндегі (42-ші "Банктердің арнаулы есепшоттарындағы ақша қаражаттары", 43-ші "Валюталық есепшоттағы қолма-қол ақша", 44-ші "Есеп айырысу есепшотындағы қолма-қол ақша", 45-ші "Кассадағы қолма-қол ақша" бөлімшелері есепшоттарының несиесі), сондай-ақ 33-ші "Берілген аванстар" бөлімшесіндегі есепшоттарда ескерілетін сомаларды жатқызу жайындағы операциялар көрсетіледі.
Есеп беру мезгілінің аяғында төленбей қалған сомалар жеткізілімшілердің (мердігерлердің) әрбір есепшоты бойынша жеке саналады және 15-ші "Есеп беру мезгілінің соңындағы төленбеген есепшоттар бойынша қалдық" бағанына жазылады.
Есеп беретін тұлғалармен есеп айырысуды есепке алу ведомостісі (В-3)
В-3 нысаны бойынша ведомость 333-ші "Жұмыскерлер мен басқа тұлғалардың берешегі" есепшотында көрсетілген жұмыскерлер мен басқа тұлғалардың берешегі жөніндегі операцияларды есепке алу үшін арналады.
Ведомость жұмыскерлер мен басқа тұлғалардың берешек қалдықтарын берешектің туындаған датасын көрсете отырып бұрнағы есеп беру мезгілінің ведомостісінен көшіру арқылы ашылады.
Ағымдағы есеп беру мезгілінде берілген аванстар, асқан шығынды толтыру сомалары (берілген авансқа қарсы), жұмыскерлерге табыс етілген несиелер 333-ші "Жұмыскерлер мен басқа тұлғалардың берешегі" есепшотындағы дебет бойынша 42-ші "Банктердің арнаулы есепшоттарындағы ақша қаражаттары", 43-ші "Валюталық есепшоттағы қолма-қол ақша", 44-ші "Есеп айырысу есепшотындағы қолма-қол ақша", 45-ші "Кассадағы қолма-қол ақша" бөлімшелері есепшоттарының несиелі корреспонденциясында көрсетіледі.

В графах 9-11 отражаются операции по кредиту счета 333 "Задолженность работников и других лиц" на суммы возврата неиспользованных авансов, предоставленных кредитов и израсходованных подотчетных сумм в корреспонденции с соответствующими счетами.
Остатки на конец отчетного периода в разрезе подотчетных лиц подсчитываются и заносятся в графу 13 "Остаток задолженности".
В случаях получения на конец отчетного периода кредитового остатка необходимо образовавшуюся сумму задолженности перенести на счет 687 "Прочие" подраздела "Прочая кредиторская задолженность и начисления".
Ведомость учета товарно-материальных запасов (В-4)
Ведомость по форме В-4 предназначена для аналитического и синтетического учета товарно-материальных запасов, отражаемых на счетах раздела II "Товарно-материальные запасы".
Ведомость открывается на отчетный период и ведется материально- ответственными лицами (или в бухгалтерии) раздельно по материалам и товарам в разрезе всех видов запасов независимо от того, имелось или нет движение по ним за отчетный период.
При наличии двух и более материально-ответственных лиц, которыми ведется учет товарно-материальных запасов с применением ведомости по форме В-4, в бухгалтерии на основе указанных ведомостей составляется ведомость по этой же форме для сводного учета наличия и движения запасов за отчетный период в целом по субъекту.
Стоимость материалов и товаров определяется и отражается в ведомости, исходя из затрат на приобретение, транспортных расходов, надбавок, указанных в расчетных документах поставщиков.
В ведомости по дебету счетов раздела II "Товарно-материальные запасы" отражается поступление материалов и товаров с указанием их количества и стоимости в разрезе корреспондирующих счетов (учета денежных средств, подраздела 67 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками", счета 687 "Прочие" подраздела 68 "Прочая кредиторская задолженность и начисления").
По кредиту счета заносятся данные об отпуске материалов и товаров в производство и продажу с указанием их количества и стоимости в разрезе корреспондирующих счетов (900 "Основное производство", 802 "Себестоимость реализованных товаров, приобретенных для продажи", 811 "Расходы по реализации товаров (работ, услуг)" и др).
В конце отчетного периода в ведомости выводится сальдо на конец отчетного периода, которое затем переносится в Сводную ведомость формы В-12 и В-12А и ведомость, открываемую на следующий отчетный период.
Ведомость учета оплаты труда (В-5)

9-11-бағандарда 333-ші "Жұмыскерлер мен басқа тұлғалардың берешегі" есепшотындағы несие бойынша тиісті есепшоттары бар корреспонденцияда пайдаланылмаған аванстар, берілген несиелер мен жұмсалған есептегі сомаларды қайтару сомаларының операциялары көрсетіледі.
Есеп беру мезгілінің соңындағы қалдықтар есеп беретін тұлғалар қимасында саналады және 13-ші "Берешек қалдығы" бағанына жазылады.
Есеп беру мезгілі соңында несиелік қалдықты алған кездерде түзілген берешек сомасын "Басқа несиегерлік берешек пен есептелгендер" бөлімшесінің 687-ші "Басқалар" есепшотына көшіру керек.
Тауарлық-материалдық запастарды есепке алу ведомостісі (В-4)
В-4 нысаны бойынша ведомость ІІ-ші "Тауарлық-материалдық запастар" бөлімінің есепшоттарында көрсетілген тауарлық-материалдық запастардың қозғалысын талдамалы және жинақтамалы есепке алуға арналады.
Ведомость есеп беру мезгіліне ашылады және материалдық жауапкершілік тұлғалармен (немесе бухгалтерияда) материалдар мен тауарлар бойынша жеке-жеке запастардың барлық түрлерінің қимасында олармен есеп беру мезгілінде қозғалыс бар-жоқтығына қарамастан жүргізіледі.
В-4 нысаны бойынша ведомостіні пайдаланумен тауарлық-материалдық запастарды есепке алуды жүргізетін екі және одан да көп материалдық жауапкершілік тұлғалар барда көрсетілген ведомостілер негізінде бухгалтерияда тұтастай субъект бойынша есеп беру мезгілінде запастардың бар-жоқтығын және қозғалысын жинақтап есепке алу үшін осы нысандағы ведомость жасалады.
Материалдар мен тауарлардың құны жеткізілімшілердің есеп айырысу құжаттарында көрсетілген алуға кеткен шығындарға, көлік шығындарына, үстемелеріне қарап анықталынады және ведомостіде көрсетіледі.
ІІ-ші "Тауарлық-материалдық запастар" бөлімі есепшоттарының дебеті бойынша ведомостіде материалдар мен тауарлардың түсуі корреспонденцияланған есепшоттардың қимасында олардың саны мен құны көрсетіле көрініс табады (67-ші "Жеткізілімшілермен және мердігерлермен есеп айырысулар" бөлімшесінің, 68-ші "Басқа несиегерлік берешек пен есептелгендер" бөлімшесінің 687-ші "Басқалар" есепшотының ақша қаражаттарын есепке алу).
Есепшоттың несиесі бойынша материалдар мен тауарларды өндіріс пен сатуға олардың саны мен құнын корреспонденцияланған есепшоттардың (900-шы "Негізгі өндіріс", 802-ші "Сату үшін алынып өткізілген тауарлардың өзіндік құны", 811-ші "Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізу жөніндегі шығындар және басқа) қимасында көрсете отырып жіберу туралы мәліметтер жазылады.
Есеп беру мезгілінің аяғына ведомостіде есеп беру мезгілінің соңындағы сальдо көрініс табады, содан кейін ол Жиынтық ведомостіге және келесі есеп беру мезгіліне ашылатын ведомостіге көшіріледі.
Еңбекақыны есепке алу ведомостісі (В-5)

Ведомость по форме В-5 предназначена для учета расчетов с работниками субъекта, учитываемых на счете 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда".
Ведомость открывается путем переноса задолженности субъекта по депонированной заработной плате работников из ведомости за прошлый отчетный период.
В ведомости по кредиту счета 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда" (графы 4-6) отражаются начисленные работникам (состоящим и не состоящим в штате) суммы по оплате труда (включая премии) за выполненную работу, исчисленные, исходя из принятых субъектом систем и форм оплаты труда. Заработная плата группируется в ведомости по категориям работников, объектам учета, видам производств.
Одновременно (графы 7-8) производится расчет всех удержаний из начисленных сумм по оплате труда работников в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и определяется (графа 9) сумма, подлежащая выдаче на руки работникам.
В конце отчетного периода невыданные суммы по оплате труда заносятся в графу 12 "Остаток задолженности на конец отчетного периода".
В ведомости по форме В-5 также определяются суммы обязательных взносов и отчислений в Фонд государственного социального страхования, Фонд обязательного медицинского страхования, Фонд содействия занятости, Государственный центр по выплате пенсий в установленном порядке от сумм оплаты труда работников.
На основании данной ведомости отражаются обороты по кредиту счетов подраздела 65 "Расчеты по внебюджетным платежам" в ведомости по форме В-7 "Учет затрат отчетного периода".
Ведомость учета расчетов и прочих операций (В-6)
Ведомость по форме В-6 предназначена для учета операций, учитываемых на счетах раздела V "Собственный капитал" и подразделов 33 "Прочая дебиторская задолженность", 34 "Расходы будущих периодов", 35 "Авансы выданные", 60 "Кредиты", 61 "Доходы будущих периодов", 62 "Расчеты по дивидендам", 63 "Расчеты с бюджетом", 65 "Расчеты по внебюджетным платежам", 66 "Авансы полученные", 68 "Прочая кредиторская задолженность и начисления" (за исключением 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда"), 85 "Расходы по подоходному налогу".
При использовании одного бланка ведомости для отражения операций, учитываемых на нескольких бухгалтерских счетах, на каждый из них в ведомости отводится необходимое количество строк и в графе "Основание" записывается номер счета и его наименование.
Исходя из разделения счетов на активные и пассивные, необходимо при открытии ведомости учитывать, что остатки на начало отчетного периода по пассивным счетам должны быть кредитовыми, а по активным счетам - дебетовыми.
Ведомость учета затрат отчетного периода (В-7)
Ведомость по форме В-7 предназначена для учета затрат на производство товаров (работ, услуг), расходов периода и расходов по незавершенному строительству.

В-5 нысаны бойынша ведомость 681-ші "Еңбекақы жөнінде жұмыскерлермен есеп айырысулар" есепшотында ескерілген субъект жұмыскерлерімен есептесуді есепке алу үшін арналады.
Ведомость жұмыскерлердің банкте сақталынған жалақысы бойынша субъектінің берешегін бұрнағы есеп беру мезгілі үшін ведомостісінен көшіру жолымен ашылады.
681-ші "Еңбекақы жөнінде жұмыскерлермен есеп айырысулар" (4-6 бағандар) есепшотының несиесі бойынша ведомостіде жұмыскерлерге (штатта тұрғаны бар, тұрмағаны бар) субъект қабылдаған еңбекақы жүйесі мен нысанына қарап саналып, орындалмаған жұмыс үшін еңбекақы (сыйақыны қосқанда) жөнінде есептелген сомалар көрсетіледі. Жалақы ведомостіде жұмыскерлердің дәргейлері, есепке алу объектілері, өндіріс түрлері бойынша топтасады.
Бір мезгілде (7-8-бағандар) жұмыскерлердің еңбекақысы бойынша есептелінген сомалардан Қазақстан Республикасының іс-қимылдағы заңдар жиынтығына сәйкес барлық ұсталымдар есептеледі және жұмыскерлердің қолына берілетін сома анықталады (9-баған).
Есеп беру мезгілінің соңында еңбекақы бойынша берілмеген сомалар 12-ші "Есеп беру мезгілінің соңындағы берешек қалдығы" бағанына жазылады.
В-5 нысаны бойынша ведомостіде сондай-ақ жұмыскерлердің еңбекақы сомасынан тағайындалған тәртіппен мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру Қорына, міндетті медициналық сақтандыру Қорына, еңбекпен қамтуға ықпал ету Қорына, зейнетақына төлеу жөніндегі Мемлекеттік орталыққа міндетті жарналар мен аударымдардың сомалары анықталады.
Осынау ведомостінің мәліметі негізінде В-7-ші "Есеп беру мезгілінің шығындарын есепке алу" нысаны жөніндегі ведомостіде 65-ші "Бюджеттен тыс төлемдер бойынша есептесулер" бөлімшесі есепшоттарының несиелері бойынша айналымдар көрсетіледі.
Есептесулер мен басқа операцияларды есепке алу ведомостісі (В-6)
В-6 нысаны бойынша ведомость V-ші "Меншік капитал" бөлімінің және 33-ші "Басқа дебиторлық берешек", 34-ші "Келешек мезгілдерінің шығындары", 35-ші "Берілген аванстар", 60-шы "Несиелер", 61-ші "Келешек мезгілдерінің кірістері", 62-ші "Дивиденділер бойынша есептесулер", 63-ші "Бюджеттен есеп айырысулар", 65-ші "Бюджеттен тыс төлемдер бойынша есептесулер", 66-шы "Алынған аванстар", 68-ші "Басқа несиегерлік берешек пен есептелгендер" (681-ші "Жалақы бойынша жұмыскерлермен есеп айырысулардан" басқа), 85-ші "Табыс салығы бойынша шығындар" бөлімшелерінің есепшоттарында ескерілген операцияларды есепке алу үшін арналған.
Бірнеше бухгалтерлік есепшоттарда ескерілетін операцияларды көрсету үшін ведомостінің бір бланкісін қолданған кезде олардың әрқайсысына ведомостіде қажетті жол саны бөлінеді және "Негіздеме" бағанында есепшоттың нөмірі мен атауы жазылады.
Есепшоттарды белсенді және пәс деп бөлу тұрғысынан ведомостіні ашқан кезде есеп беру мезгілінің басындағы қалдықтар пәс есепшоттар бойынша кредиттік, ал белсенді есепшоттар бойынша дебеттік болу тиісті ескерілуі керек.
Есеп беру мезгілінің шығындарын есепке алу ведомостісі (В-7)
В-7 нысаны бойынша ведомость тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өндіруге кеткен шығындарды, мезгіл шығындарын және бітпеген құрылыс жөніндегі шығындарды есепке алуға арналады.

Графы 2-9 ведомости заполняются на основании данных, содержащихся в других ведомостях. Например, расходы подотчетных лиц в ведомости по форме В-3, стоимость услуг сторонних организаций по оказанию коммунальных услуг в ведомости по форме В-2 и т.д. Подсчет общей суммы затрат отчетного периода производится в графе 10 "Итого затрат".
Остатки незавершенного производства на начало месяца (графа 11) показываются в ведомости согласно соответствующим данным ведомости по форме В-7 за прошлый отчетный период, а остаток на конец отчетного периода (графа 12) определяется по актам инвентаризации незавершенного производства.
Для определения фактической себестоимости, выпущенной в отчетном периоде продукции (работ, услуг) к сумме, показанной в графе 10 "Итого затрат", прибавляется сумма остатка незавершенного производства на начало отчетного периода и вычитается сумма остатка незавершенного производства на конец отчетного периода. При этом следует иметь в виду, что затраты, относящиеся к расходам периода, списываются в конце отчетного года в общеустановленном порядке, а расходы по объектам строительства предварительно накапливаются на счете 126 "Незавершенное строительство" и затем на основании акта приемки в эксплуатацию переносятся в ведомость учета движения основных средств и нематериальных активов (В-8).
Ведомость движения основных средств и нематериальных активов
(В-8)
Ведомость по форме В-8 предназначена для учета наличия и движения основных средств и нематериальных активов, учитываемых на счетах подразделов 10 "Нематериальные активы", 12 "Основные средства".
Данные по основным средствам записываются в ведомости позиционным способом по каждому объекту отдельно в разрезе следующей классификации:
земля;
здания и сооружения;
машины и оборудования, передаточные устройства;
транспортные средства;
прочие.
Ведомость заполняется при наличии движения основных средств с учетом переоценки и нематериальных активов, но не реже одного раза в год. Перемещение основных средств внутри субъекта в ведомости не отражается.
При наличии у субъекта значительного количества объектов основных средств он может вести учет с использованием первичных форм N ОС-6 "Инвентарная карточка основных средств", ОС-10 "Опись инвентарных карточек по учету основных средств", ОС-12 "Карточка учета движения основных средств", ОС-13 "Инвентарный список основных средств". На основании итоговых данных карточек ведется сводный учет движения основных средств в ведомости по форме В-8.
Ведомость учета амортизационных отчислений (В-9)

Ведомостінің 2-9 бағандары басқа ведомостілерде бар мәліметтер негізінде толтырылады. Мысалы, В-3 нысаны бойынша ведомостіде есеп беретін тұлғалардың шығындары, В-2 нысаны бойынша ведомостіде коммуналдық қызмет көрсету жөнінде бөтен ұйымдар қызметінің құны және т.б. Есеп беру мезгілі шығындарының жалпы сомасын есептеу 10-шы "Барлық шығындар" бағанында жүргізіледі.
Бітпеген өндірістің айдың басындағы қалдықтары (II-баған) ведомостіде В-7 нысаны бойынша ведомостінің бұрнағы есеп беру мезгілі үшін тиісті мәліметтерге сәйкес көрсетіледі, ал есеп беру мезгілінің соңындағы қалдық (12-бап) аяқталмаған өндірісті түгендеу актілері бойынша анықталады.
Есеп беру мезгілінде шығарылған өнімнің (жұмысының, қызметтің) нақтылы өзіндік құнын анықтау үшін 10-шы "Барлық шығындар" бағасында көрсетілген сомаға есеп беру мезгілінің басындағы бітпеген өндіріс қалдығының сомасы қосылады және есеп беру мезгілінің аяғындағы бітпеген өндіріс қалдығының сомасы алынады. Мұнда мезгіл шығындарына жататын шығындар есеп беру мезгілінің соңында жалпы тағайындалған тәртіппен есептен алынады, ал құрылыс объектілері жөніндегі шығындар алдын ала 126-шы "Бітпеген құрылыс" есепшотында жинақталады және содан кейін пайдалануға қабылдау актісінің негізінде негізгі құралдар мен бейматериалдық активтердің қозғалысын есептеу ведомостісіне (В-8) көшіріледі.
Негізгі құралдар мен бейматериалдық активтер қозғалысының
ведомостісі (В-8)
В-8 нысаны бойынша ведомость 10-шы "Бейматериалдық активтер", 12-ші "Негізгі құралдар" бөлімшелерінің есепшоттарында ескерілген негізгі құралдар мен бейматериалдық активтердің бар-жоқтығын және қозғалысын есепке алуға арналады.
Негізгі құралдар жөніндегі мәліметтер ведомостіде айқындамалық тәсілмен алдына ала келесі түрлер бойынша топтастырыла әрбір объектіге жекелей жазылады:
жер;
құрылыстар мен ғимараттар;
машиналар мен жабдықтар, берілмелі құрылғылар;
көлік құралдары;
басқалар.
Ведомость қайта бағалау және бейматериалдық активтерді ескере негізгі құралдар қозғалысының бар-жоқтығы кезінде, бірақ жылына бір реттен сиретпей толтырылады. Объектінің ішінде негізгі құралдардың орын ауыстыруы ведомостіде көрсетілмейді.
Субъектіде негізгі құрал объектілерінің едәуір мөлшері бар кезінде ол N ОС-6-шы "Негізгі құралдардың инвесторлық карточкасы", ОС-10-шы "Негізгі құралдарды есепке алу" жөнінде инвентарлық карточкаларды түгендеу", ОС-12-ші "Негізгі құралдардың инвентарлық тізімі" біріншілі нысандарын қолданумен есеп жүргізе алады. Карточкалардың қорытындылы мәліметтері негізінде В-8 нысаны жөніндегі ведомостіде негізгі құралдар қозғалысының жиынтық есебі жүргізіледі.
Амортизациялық аударымдарды есепке алу ведомостісі (В-9)

Ведомость по форме В-9 предназначена для учета начисленных сумм амортизационных отчислений по основным средствам и нематериальным активам, учитываемых на счетах подразделов 11 "Амортизация нематериальных активов" и 13 "Износ основных средств".
Начисленная сумма амортизации определяется по каждому объекту основных средств (за исключением сумм амортизационных отчислений, определяемых в соответствии с методом и правилами, применяемыми в налоговом законодательстве) исходя из данных о стоимости основных средств и нематериальных активов на конец отчетного периода (ведомость по форме В-8) и норм амортизационных отчислений.
Графы 6-8 предназначены для отражения сумм накопленного износа (амортизации) по основным средствам и нематериальным активам с начала срока их эксплуатации.
Данные ведомости В-9 используются при заполнении ведомости по форме В-7 и ведомости по форме В-8.
Ведомости учета расчетов с
покупателями и заказчиками (В-10) и (В-10А)
Ведомости по формам В-10 и В-10А предназначены для учета расчетов субъекта с покупателями и заказчиками за реализованные внеоборотные активы, финансовые инвестиции и товарно-материальные запасы, учитываемые на счетах подраздела 30 "Задолженность покупателей и заказчиков".
Субъекты в зависимости от применяемого метода признания дохода и расхода используют разные формы ведомости. Так, при определении дохода и расхода методом начисления применяется форма В-10, а при определении дохода и расхода модифицированным методом начисления - форма В-10А.
При отгрузке или отпуске активов покупателю (заказчику) записи в ведомостях производятся позиционным способом по каждому счету покупателя (заказчика).
Остатки задолженности покупателей (заказчиков) на начало отчетного периода переносятся из соответствующей ведомости за прошлый отчетный период.
1) Ведомость по форме В-10
В графах 5-8 отражаются количественные данные реализованных активов по наименованиям или группам изделий. В раздел "Сумма по предъявленным счетам" (графы 9-11) заносятся суммы по предъявленным покупателям счетам. При этом суммы косвенных налогов (НДС и акцизы) и суммы дохода от реализации активов показываются раздельно.
Операции по оплате предъявленных счетов-фактур отражаются в разделе "Оплата" (графы 12-15) на основе выписок банка, кассовых ордеров или других денежных документов. В этот же раздел переносятся суммы, учитывавшиеся на соответствующих счетах подраздела 66 "Авансы полученные". Возврат актива или предоставление скидок отражается в графе 14 раздела "Оплата" с указанием счета, по которому сделан возврат или предоставлена скидка.
Дебиторская задолженность покупателей и заказчиков числится в ведомости по стоимости реализации.

В-9 нысаны бойынша ведомость 11-ші "Бейматериалдық активтер амортизациялары" және 13-ші "Негізгі құралдардың тозуы" бөлімшелерінің есепшоттарында ескерілген негізгі құралдар мен бейматериалдық активтер жөніндегі амортизациялық аударымдардың есептелген сомаларын есепке алу үшін арналады.
Амортизацияның есептелген сомасы есеп беру мезгілінің соңындағы негізгі құралдар мен бейматериалдық активтердің (В-8 нысаны бойынша ведомость) және амортизациялық аударымдар нормаларының құны туралы мәліметтер тұрғысынан негізгі құралдардың әрбір объектісі бойынша анықталады (салық заңында қолданылатын тәсіл мен ережелерге сәйкес анықталатын амортизациялық аударымдар сомаларынан басқа).
6-8 бағандар негізгі құралдар мен бейматериалдық активтер жөнінде оларды пайдалану мерзіміне бастап жиналған тозуды (амортизацияны) көрсету үшін арналған.
Есептелінген амортизациялық аударымдардың сомалары есеп беру мезгілінің шығындарын түзілдіру кезінде (В-7 нысаны бойынша ведомость) және негізгі құралдарды жою нәтижесін анықтағанда (В-8 нысаны бойынша ведомость) қолданылады.
Сатып алушылар және сұранымшылармен есептесуді есепке алу
ведомостісі (В-10 және В-10А)
В-10 және В-10А нысандары жөніндегі ведомостілер 30-шы "Сатып алушылар мен сұранымшылардың берешегі" есепшоттарында ескерілген субъектінің сатып алушылар және сұранымшылармен өткізілген айналымнан тыс активтер, қаржылық инвестициялар және тауарлық-материалдық запастар үшін есептесулерді есепке алуға арналады.
Субъектілер қолданылатын кіріс пен шығысты тану әдісіне байланысты ведомостілердің әралуан нысандарын пайдаланады. Мәселен, кіріс пен шығысты есептеу тәсілімен анықталған кезде В-10 нысаны, ал кіріс пен шығысты жаңартылған есептеу әдісімен анықтаған сәттен В-10А нысаны қолданылады.
Активтерді сатып алушыға (сұранымшыға) түсіру және шығару кезінде ведомостілерде жазбалар сатып алушының (сұранымшының) әрбір есепшоты бойынша айқындамалық тәсілмен жүргізіледі.
Сатып алушылардың (сұранымшылардың) есеп беру мезгілінің басына берешек қалдықтары бұрнағы есеп беру мезгіліндегі тиісті ведомостіден көшіріледі.
1) В-10 нысаны бойынша ведомость
5-8-бағандарда өткізілген активтердің бұйымдардың атаулары немесе топтары бойынша мөлшерлік мәліметтері көрсетіледі. "Табыс етілген есепшоттар бойынша сома" бөліміне (9-11-бағандар) сатып алушыларға табыс етілген есепшоттар жөніндегі сомалар жазылады. Мұнда жанама салықтардың (қосымша құн салығы мен акциздер) және активтерді өткізгендегі кіріс сомалары жеке-жеке көрсетіледі.
Табыс етілген есеп-фактураны төлеу жөніндегі банктің шыққан шығасылы қағазы, кассалық ордерлер немесе басқа да ақшалық құжаттар негізінде "Төлеу" бөлімінде (12-15-бағандар) көрсетіледі. Осы бөлімге 66-шы "Алынған аванстар" бөлімшесінің тиісті есепшоттарында ескерілген сомалар көшіріледі. Активтерді қайтару немесе жеңілдіктер беру "Төлеу" бөлімінің 14-бағанында қайтарып жасалған немесе жеңілдік берілген есепшотты көрсете көрініс табады.
Сатып алушылар мен сұранымшылардың дебиторлық берешегі ведомостіде өткізу құны бойынша санатқа кіреді.

2) Ведомость по форме В-10А
В графах 6-9 отражаются данные по фактической себестоимости отгруженных, но не оплаченных активов. При оплате отгруженных активов или их возврате сумма дебиторской задолженности, ранее записанная по фактической себестоимости, сторнируется. Одновременно по реализованным и списанным активам производятся необходимые записи (в общем порядке) в ведомости по форме В-6.
В графе 10 отражаются данные по стоимости реализации (без учета НДС и акцизов) отгруженной и оплаченной покупателями активов. Данная графа должна соответствовать графе 12, в которой показываются суммы, полученные в отчетном периоде за отгруженные активы и суммы, перенесенные со счетов подраздела 66 "Авансы полученные".
Дебиторская задолженность покупателей и заказчиков числится в ведомости по фактической себестоимости отгруженных активов.
Ведомость учета финансовых инвестиций (В-11)
Ведомость по форме В-11 предназначена для учета финансовых инвестиций, учитываемых на счетах подраздела 40 "Финансовые инвестиции".
Ведомость открывается путем перенесения данных о количестве и стоимости финансовых инвестиций на начало отчетного периода из ведомости за прошлый отчетный период.
В ведомости по дебету счетов подраздела 40 "Финансовые инвестиции" отражаются операции по приобретению ценных бумаг у других субъектов с указанием количества, покупной стоимости и корреспондирующего счета (кредит счетов учета денежных средств, подразделов 67 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками", 68 "Прочая кредиторская задолженность и начисления").
По кредиту счетов подраздела 40 "Финансовые инвестиции" отражаются операции погашения (выкупа) и продажи ценных бумаг, с занесением в графы 12-13 количества и стоимости реализованных ценных бумаг.
Сводные ведомости (В-12) и (В-12А)
Сводные ведомости по формам В-12 и В-12А предназначены для обобщения итогов по оборотам в применяемых ведомостях и служат основанием для заполнения бухгалтерского баланса.
Субъекты самостоятельно определяют одну из двух предлагаемых форм сводных ведомостей, исходя из применяемых счетов, способа обработки информации и т.п.
1) Сводная ведомость по форме В-12
Сводная ведомость открывается на каждый отчетный период путем перенесения сальдо всех применяемых субъектом счетов из соответствующей сводной ведомости за прошлый отчетный период.

2) В-10А нысаны бойынша ведомость
6-9-бағандарда түсіндірілген, бірақ төленбеген активтердің нақтылы өзіндік құны жөніндегі мәліметтер көрсетіледі. Түсірілген активтерді төлеу немесе оларды қайтару кезінде бұрын нақтылы өзіндік құны бойынша жазылған дебиторлық берешек сомасы қысқартылады. Бір мезгілде өткізілген және есептен шығарылған активтер бойынша қажетті жазбалар (жалпы тәртіппен) В-6 нысаны жөніндегі ведомостіде жүргізіледі.
10-бағанда сатып алушылардың түсірген және төлеген активтерді өткізу құны бойынша (қосымша құн салығы мен акциздерді есепке алмай) мәліметтер көрсетіледі. Бұл баған есеп беру мезгілінде түсірілген активтер үшін алынған сомалар және 66-шы "Алынған сомалар бөлімшесінің есепшоттарынан көшірілген сомалар көрсетілген 12-бағанға сәйкес келуі тиіс".
Сатып алушылар мен сұранымшылардың дебиторлық берешегі түсірілген активтердің нақтысы өзіндік құны жөніндегі ведомостісінің санатында.
Қаржылық инвестицияларды есепке алу ведомостісі (В-12)
В-11 нысаны бойынша ведомость 40-шы "Қаржылық инвестициялар" бөлімшесінің есепшоттарында ескерілген қаржылық инвестицияларды есепке алу үшін арналады.
Ведомость есеп беру мезгілінің басындағы қаржылық инвестицияның мөлшері және құны туралы мәліметтерді бұрнағы есеп беру мезгілінің ведомостісінен көшіру жолымен ашылады.
40-шы "Қаржылық инвестициялар" бөлімшесінің есепшоттар дебеті бойынша мөлшері, сатып алу құны және корреспонденциялық есепшоты (ақша қаражаттарын есепке алудың, 67-ші "Жеткізілімшілермен және мердігерлермен есеп айырысулар", 68-ші "Басқа несиегерлік берешек пен есептелгендер" бөлімшелері есепшоттарының несиесі) көрсетіле басқа субъектілерден құнды қағаздарды алу жөніндегі операциялар көрініс табады.
40-шы "Қаржылық инвестициялар" бөлімшесі есепшоттарының несиесі бойынша 12-13-бағандарға сатылған құнды қағаздардың саны мен бағасын жазумен бірге құнды қағаздарды өтеу (өтем) операциялары көрсетіледі.
(В-12) және (В-12А) Жиынтық ведомостілері
В-12 және В-12А нысандары бойынша ведомостілер қолданылып жүрген ведомостілерде айналымдар жөніндегі қорытындыларды жинақтау үшін арналады және Бухгалтерлік балансты толтыру үшін негіздеме боп қызмет жасайды.
Субъектілер екі ұсынылған жиынтық ведомостілерінен қолданылып жүрген есепшоттардың көлемі, ақпаратты қайта өңдеу және т.б. тұрғысынан біреуін белгілейді.
1) В-12 нысаны бойынша жиынтық ведомостісі.
Жиынтық ведомостісі әрбір есеп беру мезгіліне субъектінің барлық қолданылып жүрген есепшоттарының сальдосын өткен есеп беру мезгіліндегі тиісті жиынтық ведомостісінен көшіру арқылы ашылады.