Об областном бюджете на 1998 год
Решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 25 февраля 1998 года N 16/2. Зарегистрировано Управлением юстиции Северо-Казахстанской области 15 декабря 1998 года N 41. Утратило силу - решением маслихата Северо-Казахстанской области от 23 июля 2010 года N 27/10
Сноска. Утратило силу - решением маслихата Северо-Казахстанской области от 23.07.2010 г. N 27/10
1. Утвердить областной бюджет на 1998 год по доходам и расходам в сумме 7765112 тыс.тенге (приложение 1).
Облфинуправлению осуществить адресное распределение расходов областного бюджета в соответствии с бюджетной классификацией по ведомственной структуре.
2. Установить, что поступления в областной бюджет на 1998 год формируются за счет следующих источников:
- подоходного налога с юридических лиц и подоходного налога с физических лиц, удерживаемого у источника выплаты, за исключением сумм, зачисляемых в нижестоящие бюджета;
- акцизов, за исключением сумм, зачисляемых в нижестоящие бюджета;
- платы за пользование государственным имуществом;
- административных штрафов и иных санкций;
- прочих неналоговых поступлений;
- трансфертов, получаемых из республиканского бюджета.
3. Включить в состав доходов областного бюджета поступления областного фонда охраны природы, образуемого за счет платежей за загрязнение окружающей природной среды, штрафных санкций за нарушение природоохранного законодательства, средств от реализации конфискованных орудий охоты и рыболовства, незаконно добытой продукции, а также иных поступлений, не противоречащих законодательству Республики Казахстан, в размере 70 процентов от объема их поступлений для целей финансирования областных и межрегиональных природоохранных мероприятий.
Облфинуправлению осуществлять финансирование расходов по реализации функций областного фонда охраны природы в размере 60 процентов от объема их фактических поступлений в областной бюджет.
4. Установить на 1998 год распределение общей суммы поступлений от общегосударственных налогов в бюджета районов, городов Кокшетау и Петропавловска в следующих размерах:
а) по подоходному налогу с юридических лиц:
Айыртаускому, Акжарскому, Булаевскому, Енбекшильдерскому, Есильскому, Жамбылскому, Зерендинскому, Кызылжарскому, Мамлютскому, Сергеевскому, Советскому, Тайыншинскому, Тимирязевскому, Уалихановскому, Целинному, Щучинскому районам и городу Кокшетау по 100 процентов, городу Петропавловску - 50 процентов;
б) по подоходному налогу с физических лиц, удерживаемому у источника выплаты:
Айыртаускому, Акжарскому, Булаевскому, Енбекшильдерскому, Есильскому. Жамбылскому, Зерендинскому, Кызылжарскому, Мамлютскому, Сергеевскому, Советскому, Тайыншинскому, Тимирязевскому, Уалихановскому, Целинному, Щучинскому районам и городу Кокшетау по 100 процентов, городу Петропавловску - 50 процентов;
в) по акцизам:
Айыртаускому, Акжарскому, Булаевскому, Енбекшильдерскому, Есильскому, Жамбылскому, Кызылжарскому, Мамлютскому, Сергеевскому, Советскому, Тайыншинскому, Тимирязевскому, Уалихановскому, Целинному, Щучинскому районам по 100 процентов.

Облыстың 1998 жылғы бюджеті туралы
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 1998 жылғы 25 ақпандағы N 16/2 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет басқармасында 1998 жылғы 15 желтоқсанда N 41 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2010 жылғы 23 шілдеде N 27/10 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2010.07.23 N 27/10 Шешімімен
1. 1998 жылғы облыстық бюджет кiрiстерi мен шығындары бойынша 7765112 мың теңге сомасында бекiтiлсiн /1 қосымша/.
Облыстық қаржы басқармасы облыстық бюджеттiң шығыстарын ведомстволық құрылымы бойынша классификацияға сәйкес адрестi бөлудi қамтамасыз етсiн.
2. 1998 жылға арналған облыстық бюджетке түсiмдер мына көздер есебiнен қалыптастырылатын болып белгiленсiн:
- төменгi бюджеттерге есептелетiн сомаларды қоспағанда төлем көзiнен ұсталатын заңды тұлғалардың табыс салығы және жеке тұлғалардың табыс салығы;
- төменгi бюджеттерге есептелетiн сомаларды қоспағанда акциздер;
- мемлекеттiк мүлiктi пайдаланғаны үшiн төлемдер;
- әкiмшiлiк айыппұлдар мен басқалай санкциялар;
- өзге салықтық емес түсiмдер;
- республикалық бюджеттен алынатын трансферттер.
3. Облыстық бюджеттiң кiрiстерi құрамына қоршаған табиғи ортаны ластағаны үшiн төлемдер есебiнен құрылатын табиғат қорғаудың облыстық қорының түсiмдерi, табиғат қорғау заңдарын бұзғаны үшiн айыппұлдар санкциялары, аңшылық пен балықшылықтың тәркiленген құралдарын, заңсыз алынған өнiмдi өткiзуден түскен қаржылар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдылығына қайшы келмейтiн өзге де түсiмдер, облыстық және аймақаралық табиғат қорғау шараларын қаржыландыру мақсатында олардың түсiмдерi көлемiнiң 70 процентi мөлшерiнде енгiзiлсiн.
Облыстық қаржы басқармасы табиғат қорғаудың облыстық қоры функцияларын iске асыру жөнiндегi шығындарды қаржыландыруды облыстық бюджетке олардың нақты түсiмдерi көлемiнiң 60 процентi мөлшерiнде жүзеге асырсын.
4. 1998 жылға жалпымемлекеттiк салықтардан түсiмдердiң жалпы сомасын аудандар, Көкшетау және Петропавл қалаларының бюджеттерiне бөлу мына мөлшерде белгiленсiн:
а) заңды тұлғалардан табыс салығы бойынша:
Айыртау, Ақжар, Булаев, Еңбекшiлдер, Есiл, Жамбыл, Зерендi, Қызылжар, Мамлют, Сергеев, Совет, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Целинный, Щучье аудандары мен Көкшетау қаласына 100 проценттен, Петропавл қаласына 50 процент;
б) төлем көзiнен ұсталатын жеке тұлғалардан табыс салығы бойынша:
Айыртау, Ақжар, Булаев, Еңбекшiлдер, Есiл, Жамбыл, Зерендi, Қызылжар, Мамлют, Сергеев, Совет, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Целинный, Щучье аудандары мен Көкшетау қаласына 100 проценттен, Петропавл қаласына 50 процент;
в) акциздер бойынша:
Айыртау, Ақжар, Булаев, Еңбекшiлдер, Есiл, Жамбыл, Зерендi, Қызылжар, Мамлют, Сергеев, Совет, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Целинный, Щучье аудандарына 100 процент.

5. Учесть, что в доходы нижестоящих бюджетов поступают:
- местные налоги и сборы;
- подоходный налог с юридических лиц, за исключением сумм, зачисляемых в областной бюджет; - подоходный налог с физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, и удерживаемый у источника выплаты, за исключением сумм, зачисляемых в областной бюджет; - акцизы, за исключением сумм, зачисляемых в республиканский и областной бюджет; - плата за лесные пользования; - плата за воду; - доходы от сдачи в аренду имущества коммунальной собственности; - поступления от административных штрафов и санкций, за исключением сумм, зачисляемых в областной бюджет; - государственные пошлины; - поступления от продажи права собственности на землю и права землепользования, включая аренду земельных участков; - другие неналоговые поступления, за исключением сумм, зачисляемых в республиканский и областной бюджета.
6. Выделить в 1998 году трансферты бюджетам районов и городов в сумме 5371363 тыс.тенге, в том числе:
Айыртаускому -         238747,
Акжарскому -           178753,
Булаевскому -          218726,
Енбекшильдерскому -    221993,
Есильскому -           223559,
Жамбылскому -          215072,
Зерендинском -         242648,
Кызылжарскому -        241797,
Мамлютскому -          184355,
Сергеевскому -         186788,
Советскому -           227486,
Тайыншинскому -        311489,
Тимирязевскому -       106454,
Уалихановскому -       151309,
Целинному -            188821,
Щучинскому -           667414,
г.Кокшетау -           651606,
г.Петропавловску -     914406.
7. Учесть, что в составе бюджетов районов, городов Кокшетау и Петропавловска предусмотрены ассигнования для передачи их страховыми платежами за неработающую часть населения отделениям Фонда обязательного медицинского страхования, а также на долевое участие в формировании региональных фондов поддержки малообеспеченных граждан в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 декабря 1997 года "Об общенациональном фонде по поддержке малообеспеченных граждан".
8. Учесть, что в составе расходов бюджетов районов, городов Кокшетау и Петропавловска предусмотрены ассигнования на выплату пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан", а также пособие на погребение получателей государственных социальных пособий в размере пятнадцатикратного месячного расчетного показателя.

5. Төменгi бюджеттiң кiрiстерiне мыналар түсетiнi ескерiлсiн:
- жергiлiктi салықтар мен алымдар;
- облыстық бюджетке есептелетiн салымдарды қоспағанда заңды тұлғалардан табыс салығы;
- облыстық бюджетке есептелетiн сомаларды қоспағанда кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалардан және төлем көздерiнен ұсталатын табыс салығы;
- республикалық және облыстық бюджеттерге есептелетiн сомаларды қоспағанда;
- орман пайдаланғаны үшiн төлем;
- суға төлем;
- коммуналдық меншiктi жалға беруден кiрiстер;
- облыстық бюджетке есептелетiн сомаларды қоспағанда әкiмшiлiк баж салықтары;
- жер учаскелерiн жалға берудi қосқанда жерге меншiк құқығын және жер пайдалану құқығын сатудан түсiмдер;
- республикалық және облыстық бюджеттерге есептелетiн сомаларды қоспағанда басқа салықтық емес түсiмдер.
6. 1998 жылы аудандар мен қалалар бюджеттерiне 5371363 мың теңге сомасында трансферттер бөлiнсiн, соның iшiнде:
Айыртау ауданы -       238747,
Ақжар -                178753,
Булаев -               218726,
Еңбекшiлдер -          221993,
Есiл -                 223559,
Жамбыл -               215072,
Зерендi -              242648,
Қызылжар -             241797,
Мамлют -               184355,
Сергеев -              186788,
Совет -                227486,
Тайынша -              311489,
Тимирязев -            106454,
Уәлиханов -            151309,
Целинный -             188821,
Щучье -                667414,
Көкшетау қаласы -      651606,
Петропавл қаласы -     914406.
7. Аудандардың, Көкшетау және Петропавл қалаларының бюджеттерi құрамында халықтың жұмыс iстемейтiн бөлiгi үшiн қаржыны сақтандыру мен мiндеттi медициналық сақтандыру қоры бөлiмшелерiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң " Аз қамтылған азаматтарды қолдау жөнiндегi жалпыұлттық қор туралы" 1997 жылғы 10 желтоқсандағы Жарлығына сәйкес аз қамтылған азаматтарды қолдаудың аймақтық қорларын қалыптастыруға үлестiк қатысуға беру көзделінгенi ескерiлсiн.
8. Аудандардың, Көкшетау және Петропавл қалаларының бюджеттерiнiң шығыстары құрамында Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi, асыраушысынан айырылуы және жасы бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңына сәйкес мүгедектiгi, асыраушысынан айырылуы және жасы бойынша жәрдемақылар төлеуге қаржы, сондай-ақ, мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар алушыларды жерлеуге айлық есептi көрсеткiштiң он бес есе мөлшерiнде жәрдемақы көзделгенi ескерiлсiн.

9. Учесть в составе расходов бюджетов районов, городов Кокшетау и Петропавловска ассигнования на выплату ежегодных разовых пособий, материальной помощи и оплату путевок на санаторно-курортное лечение в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" N 2247 от 28 апреля 1995 года.
10. Установить расходы в областном бюджете на финансирование социально-культурных мероприятий в размере 1678298 тыс.тенге.
11. Утвердить в расходной части областного бюджета средства на содержание органов управления с учетом областного управления УВД в сумме 308575 тыс.тенге.
12. Определить ассигнования на содержание учреждений обороны, правоохранительных органов в областном бюджете в размере 300130 тыс.тенге.
13. Утвердить расходы фонда охраны природы в сумме 31620 тыс.тенге. Разрешить облфинуправлению дополнительно поступившие платежи в фонд охраны природы направлять на финансирование природоохранных мероприятий в размере отчислений, установленных по ним, и мероприятий, предусмотренных в областном бюджете, с последующим утверждением произведенных расходов областным маслихатом.
14. Учесть расходы на мероприятия, связанные с переселением, обустройством, выплатой денежных пособий репатриантам (оралманам), иммигрирующим в Казахстан в соответствии с ежегодно утверждаемой квотой в сумме 14700 тыс.тенге.
15. Предусмотреть в расходной части областного бюджета средства для централизованного приобретения медикаментов на конкурсной основе в сумме 52140 тыс.тенге.
16. Определить расходы на ремонтно-реставрационные работы зданий-памятников и содержание государственной инспекции по охране историко-культурного наследия в размере 200 тыс.тенге (20 процентов от суммы поступлений от сдачи в аренду зданий-памятников). При поступлении дополнительных доходов от аренды зданий-памятников, разрешить облфинуправлению направлять их на указанные цели с последующим утверждением произведенных расходов областным маслихатом.
17. Выделить ассигнования на содержание государственного предприятия " Малая гостиница " в размере 7200 тыс.тенге.
18. Определить расходы на выпуск областной "Книги Памяти" в сумме 8682 тыс.тенге.
19. Определить в областном бюджете резервный фонд в размере 20318 тыс.тенге, в том числе для финансирования чрезвычайных ситуаций и мероприятий природного и техногенного характера, в сумме 15000 тыс. тенге.
20. Предусмотреть расходы ФОМСу из областного бюджета в размере 285883 тыс. тенге, в том числе для погашения кредиторской задолженности бюджета области перед лечебными учреждениями, работающим в системе обязательного медицинского страхования, образовавшейся по состоянию на 1 января 1997 года в сумме 70572 тыс. тенге.

9. "Аудандардың, Көкшетау және Петропавл қалаларының бюджеттерiнiң шығыстары құрамында Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар", Ұлы Отан соғысының қатысушыларының, мүгедектердiң және оларға теңестiрiлген адамдардың жеңiлдiктерi мен әлеуметтiк қорғау туралы" 1995 жылдың 28 сәуiрiндегi N 2247 Жарлығына сәйкес жыл сайынғы бiрмезгiлдiк жәрдемақылар төлеуге, материалдық көмекке және санаторий-курорттық емделу жолдамаларын төлеуге қаржы ескерiлсiн.
10. Облыстық бюджетте әлеуметтiк-мәдени шараларды қаржыландыруға 1678298 мың теңге мөлшерiнде белгiленсiн.
11. Облыстық бюджеттiң шығын бөлiгiнде облыстық iшкi iстер басқармасын есептегенде басқару органдарын ұстауға 308575 мың теңге сомасында қаржы бекiтiлсiн.
12. Облыстық бюджетте қорғаныс мекемелерiн, құқық қорғау органдарын ұстауға 300130 мың теңге мөлшерiнде қаржы белгiленсiн.
13. Табиғат қорғау қорының шығыстары 31620 мың теңге сомасында бекiтiлсiн.
Облыстық қаржы басқармасына табиғат қорғау шараларын олар бойынша белгiленген аударылымдар мөлшерiнде, сондай-ақ облыстық бюджетте көзделген шараларды қаржыландыруға жұмсауға рұқсат берiлсiн, кейiн өндiрiстiк шығындарды облыстық мәслихат бекiтсiн.
14. 14700 мың теңге сомасында жыл сайын бекiтiлетiн квотаға сәйкес Қазақстанға қоныс аударуға, орнығуға келуге байланысты шараларға, репатрианттарға (оралмандарға) ақшалай жәрдемақы төлеуге шығындар ескерiлсiн.
15. Облыстық бюджеттiң шығыс бөлiгiнде конкурстық негiзде дәрi-дәрмектердi орталықтандырылған сатып алуға қаржы көзделсiн.
16. Ескерткiш ғимараттарын жөндеу-бүтiндеу жұмыстарына және тарихи-мәдени мұраны қорғау, жөнiндегi мемлекеттiк инспекцияны ұстауға 200 мың теңге мөлшерiнде шығындар белгiленсiн. (ескерткiш ғимараттарын жалға беруден түсiмдер сомасының 20 процентi).
Ескерткiштер ғимараттарын жалға беруден қосымша кiрiстер түскен кезде облыстық қаржы басқармасына оларды көрсетiлген мақсаттарға жұмсауға рұқсат етiлсiн, кейiн өндiрiстiк шығындарды облыстық мәслихат бекiтсiн.
17. "Шағын қонақ үй" мемлекеттiк кәсiпорнын ұстауға 7200 мың мөлшерiнде бөлiнсiн.
18. Облыстық "Зерде" Кiтабын" шығаруға 8682 мың теңге сомасында шығындар белгiленсiн.
19. Облыстық бюджетте 20318 мың теңге мөлшерiнде резервтiк қор, соның iшiнде төтенше жағдайлар мен табиғи және техногендiк сипаттағы шараларды қаржыландыруға 15000 мың теңге сомасында қаржыландырылу шығыны белгiленсiн.
20. Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына облыстық бюджеттен 285883 мың теңге мөлшерiнде, соның iшiнде 1997 жылдың 1 қаңтарына пайда болған мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiнде жұмыс iстейтiндерге емдеу мекемелерi алдында облыс бюджетiнiң кредиторлық берешегiн жабу үшiн 70572 мың теңге сомасында шығындар көзделсiн.

21. Установить, что в процессе исполнения областного бюджета на 1998 год не подлежат секвестрированию:
- расходы на выплату заработной платы;
- расходы, связанные с уплатой обязательных взносов в фонды пенсионный, социального и обязательного медицинского страхования, содействия занятости;
- пособий семьям, имеющим детей, другие социальные выплаты;
- расходы на приобретение продуктов питания и медикаментов.
22. Установить размер оборотной кассовой наличности по областному бюджету на конец года в сумме 66 тыс.тенге, направив на эти цели остаток денежных средств областного бюджета на 1 января 1997 года в указанной сумме.
23. Разрешить акиму области направлять дополнительно полученные доходы, трансферты и другие поступления на финансирование мероприятий, предусмотренных в бюджете, с последующим утверждением произведенных расходов областным маслихатом. Финансирование мероприятий, не предусмотренных в бюджете, за счет дополнительно полученных доходов, производится только по согласованию с координационным советом маслихата с последующим утверждением в установленном порядке.
24. Поручить акиму Северо-Казахстанской области разработать мероприятия по исполнению бюджета области на 1998 год.
Председатель                               Секретарь
XVI внеочередной сессии                    областного маслихата
областного маслихата

21. 1998 жылғы облыстық бюджеттi орындау процесiнде мыналар қысқартуға жатпайтын болып белгiленсiн:
- жалақы төлеуге шығындар;
- зейнетақы, әлеуметтiк және мiндеттi медициналық сақтандыру қорларына;
- жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорларына мiндеттi жарналар төлеуге байланысты шығындар;
- балалары бар отбасыларына жәрдемақылар, басқа әлеуметтiк төлемдер;
- тамақ өнiмдерi мен дәрi-дәрмек сатып алуға шығындар.
22. Жылдың аяғына қарай облыстық бюджет бойынша қолдағы касса айналымының мөлшерi 66 мың теңге сомасында белгiленсiн, бұл мақсаттарға көрсетiлген сомада 1997 жылдың 1 қаңтарына облыстық бюджеттiң қалдық ақша қаражаты жұмсалсын.
23. Облыс әкiмiне қосымша алынған кiрiстердi, трансферттердi және басқа түсiмдердi кейiн өндiрiстiк шығындарды облыстық мәслихатта бекiту арқылы бюджетте көзделген шараларды қаржыландыруға жұмсауға рұқсат етiлсiн.
Қосымша алынған кiрiстер есебiнен бюджетте көзделмеген шараларды қаржыландыру кейiн белгiленген тәртiппен бекiту арқылы мәслихаттың үйлестiру кеңесiнен келiсiмi бойынша ғана жүргiзiледi.
24. Солтүстiк Қазақстан облысының әкiмiне 1998 жылға арналған облыстық бюджеттi орындау жөнiнде шаралар әзiрлеу тапсырылсын.
Облыстық мәслихаттың                       Облыстық мәслихаттың
кезектен тыс ХҮI                           хатшысы
сессиясының төрағасы