О типовых квалификационных требованиях к категориям административных государственных должностей
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 30 декабря 1999 года N А-242. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.01.2000г. N 1029. Утратил силу - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 17 марта 2003 года N 02-01-02/27 (V032219)
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 5 Закона  Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе" и подпунктом 2) пункта 4 распоряжения  Президента Республики Казахстан от 23 августа 1999 года N 72 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственной службе" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) типовые квалификационные требования к категориям административных государственных должностей, отнесенных к группе категорий А;
2) типовые квалификационные требования к категориям административных государственных должностей, отнесенных к группе категорий В;
3) типовые квалификационные требования к категориям административных государственных должностей, отнесенных к группе категорий С;
4) типовые квалификационные требования к категориям административных государственных должностей, отнесенных к группе категорий D;
5) типовые квалификационные требования к категориям административных государственных должностей, отнесенных к группе категорий Е;
2. Настоящий приказ вступает в силу с 1 января 2000 года
Председатель
УТВЕРЖДЕНЫ
Приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 30 декабря 1999 года N А-242
Типовые квалификационные требования
к категориям административных государственных
должностей, отнесенных к группе категорий А
1. Настоящие типовые квалификационные требования установлены к группе категорий А административных государственных должностей и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие должностей, отнесенных к этим категориям.
2. Государственные органы на основе настоящих типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей (далее - типовые квалификационные требования к категориям) разрабатывают и утверждают квалификационные требования к административным государственным должностям (далее - квалификационные требования к должностям), предусмотренным их штатным расписанием.
3. Квалификационные требования к должностям с учетом их функциональных особенностей конкретизируют типовые квалификационные требования к категориям.
Квалификационные требования к должностям не должны противоречить типовым квалификационным требованиям к категориям, за исключением иных случаев, предусмотренных законодательными актами к отдельным административным государственным должностям.

Мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың санаттарына үлгiлiк білiктiлiк талаптары туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі 1999 жылғы 30 желтоқсан N А-242 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 21 қаңтарда N 1029 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 17 наурыздағы N 02-01-02/27 бұйрығымен.
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегi Заңының  5-бабы 1-тармағының 3-тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" 1999 жылғы 23 тамыздағы N 72 Өкiмi  4-тармағының 2-тармақшасына сәйкес бұйрық етемін:
1. Қоса берілiп отырғандар бекiтілсiн.
1) А санатының тобына жатқызылған мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымдардың санаттарына үлгілік бiлiктілiк талаптары;
2) В санатының тобына жатқызылған мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымдардың санаттарына үлгiлiк білiктілiк талаптары;
3) С санатының тобына жатқызылған мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымдардың санаттарына үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары;
4) Д санатының тобына жатқызылған мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың санаттарына үлгiлiк білiктiлiк талаптары;
5) Е санатының тобына жатқызылған мемлекеттiк әкiмшiлік лауазымдардың санаттарына үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары.
2. Осы бұйрық 2000 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк қызмет iстерi
жөнiндегi агенттiгiнің
1999 жылғы 30 желтоқсанда
N А-242 бұйрығымен бекiтiлген
А санатының тобына жатқызылған мемлекеттiк әкiмшiлiк
лауазымдардың санаттарына үлгілік
бiлiктiлiк талаптары
1. Осы үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың А санаты тобына белгіленген және осы санаттарға жатқызылатын лауазымдарға орналасуға үмiткер азаматтарға қолданылады.
2. Мемлекеттiк органдар мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымдардың санаттарына осы үлгілiк білiктілiк талаптарының (бұдан әрi - санаттарға үлгілiк білiктілiк талаптары) негiзiнде, өздерiнiң штаттық кестелерiнде қарастырылған мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарға бiлiктілiк талаптарын (бұдан әрi - лауазымдарға бiлiктілiк талаптары) әзiрлейдi және бекiтедi.
3. Лауазымдарға білiктілiк талаптары өздерiнiң функционалдық ерекшелiктерiн ескере отырып, санаттарға үлгілiк бiлiктілік талаптарын нақтылайды.
Лауазымдардың білiктiлiк талаптары, жекелеген әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға заң актiлерiнде көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, санаттардың үлгiлiк бiлiктiлiк талаптарына қайшы келмеуi тиiс.

4. К категориям административных государственных должностей устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) Для категории А-1: образование - высшее профессиональное. Не менее трех лет стажа государственной службы или не менее пяти лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Конституционного Закона  Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Закона  Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона  Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
2) Для категорий А-2, А-3: образование - высшее профессиональное. Не менее двух лет стажа государственной службы или не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Конституционного Закона  Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Закона  Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона  Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
3) Для категории А-4: образование - высшее профессиональное. Не менее одного года стажа государственной службы или не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Конституционного Закона  Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Закона  Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона  Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.

4. Мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымдардың санаттарына мынадай үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары белгiленедi:
1) А-1 санаты үшiн: білiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттік қызмет стажы - үш жылдан кем емес немесе осы санаттың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда бес жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын , Қазақстанның 2030  жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасы Президентi туралы" Конституциялық Заңы , Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы , Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы , " Мемлекеттiк қызмет туралы ", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес"  Заңдарын , 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын , Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актілерiн білу.
Аталмыш санаттың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
2) А-2, А-3 санаттары үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - екi жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасы Президентi туралы" Конституциялық Заңы, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтін заңдар мен нормативтiк құқықтық актiлерiн бiлу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
3) А-4 санаты үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - бiр жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасы Президентi туралы" Конституциялық Заңы, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актiлерiн бiлу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық міндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.

4) Для категории А-5: образование - высшее профессиональное. Не менее одного года стажа государственной службы или не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Конституционного Закона  Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Закона  Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона  Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
5) Для категорий А-6, А-7: образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, либо одного года стажа государственной службы и при условии повышения квалификации.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Конституционного Закона  Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Закона  Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона  Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе  с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
Сноска. Пункт 4 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом  Агентства РК по делам государственной службы от 6 сентября 2000 г. N 02-1-7/121; приказом  Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25 декабря 2001 года N 02-2-4/179; приказом  Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/129.
УТВЕРЖДЕНЫ
Приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 30 декабря 1999 года N А-242
Типовые квалификационные требования
к категориям административных государственных
должностей, отнесенных к группе категорий В

4) А-5 санаты үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Бiр жылдан кем емес мемлекеттiк қызмет стажы немесе аталмыш санаттардың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi немесе мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттiк бағдарламасы бойынша оқыту.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасы Президентi туралы" Конституциялық Заңы, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актiлерiн бiлу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
5) А-6, А-7 санаттары үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Аталмыш санаттардың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi бар немесе мемлекеттiк қызмет стажы бiр жылдан кем емес және бiлiктілiгiн көтеру жағдайы болса орта кәсiби бiлiммен де жiберiледi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасы Президентi туралы" Конституциялық Заңы, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы,"Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актілерiн бiлу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де міндетті бiлiмдер.
Ескерту: 4 тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 6 қыркүйектегі N 02-1-7/121 бұйрығымен , 2001 жылғы 25 желтоқсандағы N 02-2-4/179 бұйрығымен , 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/129 бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк қызмет iстерi
жөнiндегi агенттiгiнің
1999 жылғы 30 желтоқсанда
N А-242 бұйрығымен бекiтiлген
В санатының тобына жатқызылған мемлекеттiк әкiмшiлiк
лауазымдардың санаттарына үлгiлiк
бiлiктілік талаптары

1. Настоящие типовые квалификационные требования установлены к группе категорий В административных государственных должностей и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие должностей, отнесенных к этим категориям.
2. Государственные органы на основе настоящих типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей (далее - типовые квалификационные требования к категориям) разрабатывают и утверждают квалификационные требования к административным государственным должностям (далее - квалификационные требования к должностям), предусмотренным их штатным расписанием.
3. Квалификационные требования к должностям с учетом их функциональных особенностей конкретизируют типовые квалификационные требования к категориям.
Квалификационные требования к должностям не должны противоречить типовым квалификационным требованиям к категориям, за исключением иных случаев, предусмотренных законодательными актами к отдельным административным государственным должностям.
4. К категориям административных государственных должностей устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) Для категорий В-1, В-2: образование - высшее профессиональное. Не менее трех лет стажа государственной службы или не менее пяти лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
2) Для категории В-3, В-4: образование - высшее профессиональное. Не менее двух лет стажа государственной службы или не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.

1. Осы үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың В санаты тобына белгіленген және осы санаттарға жатқызылатын лауазымдарға орналасуға үмiткер азаматтарға қолданылады.
2. Мемлекеттiк органдар мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың санаттарына осы үлгiлiк бiлiктілiк талаптарының (бұдан әрi - санаттарға үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары) негiзiнде, өздерiнiң штаттық кестелерінде қарастырылған мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарға бiлiктiлiк талаптарын (бұдан әрi - лауазымдарға бiлiктiлiк талаптары) әзiрлейдi және бекiтедi.
3. Лауазымдарға бiлiктілiк талаптары өздерiнiң функционалдық ерекшелiктерiн ескере отырып, санаттарға үлгілiк білiктiлiк талаптарын нақтылайды.
Лауазымдардың бiлiктілiк талаптары, жекелеген әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға заң актілерінде көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, санаттардың үлгiлiк бiлiктiлiк талаптарына қайшы келмеуi тиiс.
4. Мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың санаттарына мынадай үлгiлiк білiктілiк талаптары белгіленедi:
1) В-1, В-2 санаттары үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - үш жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда бес жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын , Қазақстанның 2030  жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы , Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы , " Мемлекеттiк қызмет туралы ", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын , 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын , Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актілерiн білу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi білiмдер.
2) В-3, В-4 санаты үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - екi жылдан кем емес немесе осы санаттың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актiлерiн бiлу.
Аталмыш санаттың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.

3) Для категории В-5: образование - высшее профессиональное. Не менее одного года стажа государственной службы или не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
4) Для категорий В-6, В-7: образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, либо одного года стажа государственной службы и при условии повышения квалификации.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
Сноска. Пункт 4 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом  Агентства РК по делам государственной службы от 6 сентября 2000 г. N 02-1-7/121; приказом  Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25 декабря 2001 года N 02-2-4/179; приказом  Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/129.
УТВЕРЖДЕНЫ
Приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 30 декабря 1999 года N А-242
Типовые квалификационные требования
к категориям административных государственных
должностей, отнесенных к группе категорий С

3) В-5 санаты үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары Мемлекеттiк қызмет стажы - бiр жылдан кем емес немесе осы санаттың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi немесе мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттiк бағдарламасы бойынша оқыту.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актілерiн бiлу.
Аталмыш санаттың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi білiмдер.
4) В-6, В-7 санаттары үшiн: білiмi - кәсiби жоғары. Аталмыш санаттардың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi бар немесе мемлекеттiк қызмет стажы бiр жылдан кем емес және бiлiктiлiгiн көтеру жағдайы болса орта кәсiби бiлiммен де жiберiледi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актілерiн бiлу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi білiмдер.
Ескерту: 4 тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 6 қыркүйектегі N 02-1-7/121 бұйрығымен , 2001 жылғы 25 желтоқсандағы N 02-2-4/179 бұйрығымен , 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/129 бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк қызмет iстерi
жөнiндегi агенттiгiнің
1999 жылғы 30 желтоқсанда
N А-242 бұйрығымен бекiтiлген
С санатының тобына жатқызылған мемлекеттiк әкiмшiлiк
лауазымдардың санаттарына
үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары

1. Настоящие типовые квалификационные требования установлены к группе категорий С административных государственных должностей и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие должностей, отнесенных к этим категориям.
2. Государственные органы на основе настоящих типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей (далее - типовые квалификационные требования к категориям) разрабатывают и утверждают квалификационные требования к административным государственным должностям (далее - квалификационные требования к должностям), предусмотренным их штатным расписанием.
3. Квалификационные требования к должностям с учетом их функциональных особенностей конкретизируют типовые квалификационные требования к категориям.
Квалификационные требования к должностям не должны противоречить типовым квалификационным требованиям к категориям, за исключением иных случаев, предусмотренных законодательными актами к отдельным административным государственным должностям.
4. К категориям административных государственных должностей устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) для категории С-1: образование - высшее профессиональное. Не менее трех лет стажа государственной службы или не менее пяти лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
2) Для категорий С-2, С-3: образование - высшее профессиональное. Не менее двух лет стажа государственной службы или не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.

1. Осы үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың С санаты тобына белгіленген және осы санаттарға жатқызылатын лауазымдарға орналасуға үмiткер азаматтарға қолданылады.
2. Мемлекеттiк органдар мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымдардың санаттарына осы үлгілiк бiлiктілiк талаптарының (бұдан әрi - санаттарға үлгілiк білiктiлiк талаптары) негiзiнде, өздерiнiң штаттық кестелерiнде қарастырылған мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарға бiлiктiлiк талаптарын (бұдан әрi - лауазымдарға бiлiктiлiк талаптары) әзiрлейдi және бекітедi.
3. Лауазымдарға бiлiктілiк талаптары өздерiнiң функционалдық ерекшелiктерiн ескере отырып, санаттарға үлгілiк білiктiлiк талаптарын нақтылайды.
Лауазымдардың бiлiктілiк талаптары, жекелеген әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға заң актілерiнде көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, санаттардың үлгiлiк бiлiктілiк талаптарына қайшы келмеуi тиiс.
4. Мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың санаттарына мынадай үлгілiк бiлiктілiк талаптары белгіленедi:
1) С-1 санаты үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - үш жылдан кем емес немесе осы санаттың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда бес жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын , Қазақстанның 2030  жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы , Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы , " Мемлекеттiк қызмет туралы ", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын , 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын , Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актілерiн білу.
Аталмыш санаттың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
2) С-2, С-3 санаттары үшiн: білiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - екi жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актілерiн бiлу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.

3) Для категорий С-4, С-5: образование - высшее профессиональное. Не менее одного года стажа государственной службы или не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
4) Для категории С-6: образование - высшее профессиональное. Не менее одного года стажа государственной службы или не менее двух лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
5) Для категории С-7: образование - высшее профессиональное. Не менее одного года стажа государственной службы или не менее одного года опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям должностей данной категории или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.

3) С-4, С-5 санаттары үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - бiр жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi немесе мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттiк бағдарламасы бойынша оқыту.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актiлерiн білу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық міндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де міндеттi бiлiмдер.
4) С-6 санаты үшiн: білiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - бiр жылдан кем емес немесе осы санаттың нақты лауазымының функциональдық бағытына сәйкес салаларда екi жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi немесе мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттік тапсырыс негiзiнде даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттiк бағдарламасы бойынша оқыту.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актiлерiн бiлу.
Аталмыш санаттың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi білiмдер.
5) С-7 санаты үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - бiр жылдан кем емес немесе осы санаттың нақты лауазымының функциональдық бағытына сәйкес салаларда бiр жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi немесе мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттiк бағдарламасы бойынша оқыту.

Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей работников МИД, относящихся к данной категории.
6) Для категорий С-8, С-9: образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, либо одного года стажа государственной службы и при условии повышения квалификации.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
7) Для категории С-10, С-11: образование - высшее профессиональное или среднее профессиональное при наличии не менее одного года стажа государственной службы или не менее одного года опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, и при условии повышения квалификации.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан".
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.

Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актiлерiн бiлу.
Аталмыш санатқа қатысты СIМ қызметкерлерiнiң функциональдық мiндеттерiн атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
6) С-8, С-9 санаттары үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Аталмыш санаттардың нақты лауазымының функциональдық бағытына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi болса немесе бiр жыл мемлекеттiк қызмет стажы және бiлiктiлiгiн көтеру жағдайында орта кәсiби білiммен де жiберіледi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актілерiн бiлу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
7) С-10, С-11 санаты үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары немесе мемлекеттiк қызмет стажы бiр жылдан кем болмаған кезде орта кәсiби немесе аталмыш санаттың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда бір жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi болса және бiлiктiлiгiн көтеру жағдайында.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын бiлу.
Аталмыш санаттың лауазымдары бойынша функциональдық міндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.

8) Для категорий С-12, С-13: образование - высшее профессиональное или среднее профессиональное при условии повышения квалификации.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан".
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
Сноска. Пункт 4 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом  Агентства РК по делам государственной службы от 6 сентября 2000 г. N 02-1-7/121; приказом  Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25 декабря 2001 года N 02-2-4/179; приказом  Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/129.
УТВЕРЖДЕНЫ
Приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 30 декабря 1999 года N А-242
Типовые квалификационные требования
к категориям административных государственных
должностей, отнесенных к группе категорий D
1. Настоящие типовые квалификационные требования установлены к группе категорий D административных государственных должностей и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие должностей, отнесенных к этим категориям.
2. Государственные органы на основе настоящих типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей (далее - типовые квалификационные требования к категориям) разрабатывают и утверждают квалификационные требования к административным государственным должностям (далее - квалификационные требования к должностям), предусмотренным их штатным расписанием.
3. Квалификационные требования к должностям с учетом их функциональных особенностей конкретизируют типовые квалификационные требования к категориям.
Квалификационные требования к должностям не должны противоречить типовым квалификационным требованиям к категориям, за исключением иных случаев, предусмотренных законодательными актами к отдельным административным государственным должностям.
4. К категориям административных государственных должностей устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) Для категорий D-1, D-2: образование - высшее профессиональное. Не менее двух лет стажа государственной службы или не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.

8) С-12, С-13 санаттары үшiн: білiмi - кәсiби жоғары немесе орта кәсiби және бiлiктілiгiн көтеру жағдайында.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын бiлу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
Ескерту: 4 тармақ толықтырылды және өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 6 қыркүйектегі N 02-1-7/121 бұйрығымен , 2001 жылғы 25 желтоқсандағы N 02-2-4/179 бұйрығымен , 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/129 бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк қызмет iстерi
жөнiндегi агенттiгiнің
1999 жылғы 30 желтоқсанда
N А-242 бұйрығымен бекiтiлген
D санатының тобына жатқызылған мемлекеттiк әкiмшiлiк
лауазымдардың санаттарына
үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары
1. Осы үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымдардың D санаты тобына белгіленген және осы санаттарға жатқызылатын лауазымдарға орналасуға үмiткер азаматтарға қолданылады.
2. Мемлекеттiк органдар мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың санаттарына осы үлгілiк бiлiктiлiк талаптарының (бұдан әрi - санаттарға үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары) негiзiнде, өздерiнiң штаттық кестелерiнде қарастырылған мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымдарға бiлiктiлiк талаптарын (бұдан әрi - лауазымдарға бiлiктiлiк талаптары) әзiрлейдi және бекiтедi.
3. Лауазымдарға бiлiктiлiк талаптары өздерiнiң функциональдық ерекшелiктерiн ескере отырып, санаттарға үлгiлiк бiлiктiлiк талаптарын нақтылайды.
Лауазымдардың білiктiлiк талаптары, жекелеген әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға заң актiлерінде көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, санаттардың үлгiлiк бiлiктiлiк талаптарына қайшы келмеуi тиiс.
4. Мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың санаттарына мынадай үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары белгіленедi:
1) D-1, D-2 санаттары үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - екi жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi немесе мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттiк бағдарламасы бойынша оқыту.

Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
2) Для категории D-3: образование - высшее профессиональное. Не менее одного года стажа государственной службы или не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
3) Для категории D-4: образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, либо одного года стажа государственной службы и при условии повышения квалификации.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.

Қазақстан Республикасының Конституциясын , Қазақстанның 2030  жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы , Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы , " Мемлекеттiк қызмет туралы ", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын , 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын , Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актілерiн білу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
2) D-3 санаты үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - бiр жылдан кем емес немесе осы санаттың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi немесе мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде мемлекеттiк даярлау және қайта даярлау бағдарламасы бойынша оқыту.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актiлерiн бiлу.
Аталмыш санаттың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
3) D-4 санаты үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Аталмыш санаттың нақты лауазымының функциональдық бағытына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi бар болса немесе мемлекеттiк қызмет стажы бiр жылдан кем емес және білiктiлігiн көтеру жағдайындаа орта кәсiби бiлiммен де жiберiледi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтін заңдар мен нормативтiк құқықтық актiлерiн бiлу.
Аталмыш санаттың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.

4) Для категории D-5: образование - высшее профессиональное или среднее профессиональное при наличии не менее одного года стажа государственной службы или не менее одного года опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, и при условии повышения квалификации.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан".
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
5) Для категорий D-6, D-7: образование высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при условии повышения квалификации.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан".
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
5-1) Для категории D-8: образование - среднее профессиональное при условии повышения квалификации. Допускается среднее образование при условии повышения квалификации.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной службе ", " О борьбе с коррупцией ", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
Сноска. Пункт 4 - дополнен подпунктом 5-1) и с изменениями, внесенными приказом  Агентства РК по делам государственной службы от 6 сентября 2000 г. N 02-1-7/121; приказом  Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25 декабря 2001 года N 02-2-4/179; приказом  Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/129.
УТВЕРЖДЕНЫ
Приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 30 декабря 1999 года N А-242
Типовые квалификационные требования
к категориям административных государственных
должностей, отнесенных к группе категорий Е

4) D-5 санаты үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары немесе мемлекеттiк стажы бiр жылдан кем емес кәсiби орта немесе аталмыш санаттың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда бір жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi болса және бiлiктілiгiн көтерген жағдайында.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын бiлу.
Аталмыш санаттың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
5) D-6, D-7 санаттары үшiн: жоғары кәсiби бiлiм. Біліктiлiгiн көтерген жағдайда орта кәсiби біліммен жiберiледi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын бiлу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
5-1) D-8 санаты үшiн: бiлiмi - біліктілігiн көтерген жағдайда орта кәсiби. Бiлiктiлiгін көтерген жағдайда орта біліммен де жiберiледi.
Қазақстан Республикасы Конституциясын, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңын бiлу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi өзге де мiндеттi бiлiмдер.
Ескерту: 4-тармақ толықтырылды және өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 6 қыркүйектегі N 02-1-7/121 бұйрығымен , 2001 жылғы 25 желтоқсандағы N 02-2-4/179 бұйрығымен , 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/129 бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк қызмет iстерi
жөнiндегi агенттiгiнің
1999 жылғы 30 желтоқсанда
N А-242 бұйрығымен бекiтiлген
Е санатының тобына жатқызылған мемлекеттiк әкiмшiлiк
лауазымдардың санаттарына
үлгiлiк бiлiктiлiк талаптары

1. Настоящие типовые квалификационные требования установлены к группе категорий Е административных государственных должностей и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие должностей, отнесенных к этим категориям.
2. Государственные органы на основе настоящих типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей (далее - типовые квалификационные требования к категориям) разрабатывают и утверждают квалификационные требования к административным государственным должностям (далее - квалификационные требования к должностям), предусмотренным их штатным расписанием.
3. Квалификационные требования к должностям с учетом их функциональных особенностей конкретизируют типовые квалификационные требования к категориям.
Квалификационные требования к должностям не должны противоречить типовым квалификационным требованиям к категориям, за исключением иных случаев, предусмотренных законодательными актами к отдельным административным государственным должностям.
4. К категориям административных государственных должностей устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) Для категорий Е-1, Е-2: образование - высшее профессиональное. Не менее двух лет стажа государственной службы или не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
2) Для категории Е-3, Е-4: образование - высшее профессиональное. Не менее одного года стажа государственной службы или не менее двух лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан"; законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.

1. Осы үлгілiк бiлiктiлiк талаптары мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың Е санаты тобына белгiленген және осы санаттарға жатқызылатын лауазымдарға орналасуға үмiткер азаматтарға қолданылады.
2. Мемлекеттiк органдар мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымдардың санаттарына осы үлгiлiк білiктілiк талаптарының (бұдан әрi - санаттарға үлгiлiк бiлiктілiк талаптары) негiзiнде, өздерiнiң штаттық кестелерінде қарастырылған мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарға бiлiктiлiк талаптарын (бұдан әрi - лауазымдарға бiлiктiлiк талаптары) әзiрлейдi және бекiтедi.
3. Лауазымдарға бiлiктілiк талаптары өздерiнiң функционалдық ерекшелiктерiн ескере отырып, санаттарға үлгілiк бiлiктiлiк талаптарын нақтылайды.
Лауазымдардың бiлiктiлiк талаптары, жекелеген әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға заң актiлерiнде көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, санаттардың үлгілiк бiлiктiлiк талаптарына қайшы келмеуi тиiс.
4. Мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдардың санаттарына мынадай үлгілiк бiлiктiлiк талаптары белгiленедi:
1) Е-1, Е-2 санаттары үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - екi жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi.
Қазақстан Республикасының Конституциясын , Қазақстанның 2030  жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы , Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы , " Мемлекеттiк қызмет туралы ", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын , 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын , Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актілерiн білу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
2) Е-3, Е-4 санаты үшiн: бiлiмi - кәсiби жоғары. Мемлекеттiк қызмет стажы - бiр жылдан кем емес немесе осы санаттың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда екi жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi немесе мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк тапсырыс негізiнде даярлау және қайта даярлау мемлекеттiк бағдарламасы бойынша оқыту.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" 3андарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының аталмыш санаттардың мемлекеттiк лауазымдарын мамандандыруға сәйкес салаларына қатынасын реттейтiн заңдар мен нормативтiк құқықтық актілерiн бiлу.
Аталмыш санаттың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.

3) (подпункт утратил силу - приказом  Агентства РК по делам государственной службы от 6 сентября 2000 г. N 02-1-7/121).
4) Для категории Е-5, Е-6: образование - высшее профессиональное или среднее профессиональное при наличии не менее одного года стажа государственной службы или не менее двух лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, и при условии повышения квалификации.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан".
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
5) Для категорий Е-7: образование - высшее профессиональное или среднее профессиональное при наличии не менее одного года стажа государственной службы или не менее одного года опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Знание Конституции Республики Казахстан, Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан".
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
5-1) Для категории Е-8, Е-9: образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при условии повышения квалификации.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной службе ", " О борьбе с коррупцией ", Указа  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
Сноска. Пункт 4 - дополнен подпунктом 5-1) и с изменениями внесенными приказом  Агентства РК по делам государственной службы от 6 сентября 2000 г. N 02-1-7/121; приказом  Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25 декабря 2001 года N 02-2-4/179; приказом  Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/129.

3) тармақшаның күші жойылды .
4) Е-5, Е-6 санаты ушiн: бiлiмi - кәсiби жоғары немесе мемлекеттiк қызмет стажы бiр жылдан кем болмаған кезде кәсiби орта немесе аталмыш санаттың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда екі жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi бар және бiлiктiлiгiн көтеру жағдайында.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңы, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, "Мемлекеттiк қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын бiлу.
Аталмыш санаттың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi білімдер.
5) Е-7 санаттары үшiн: білімi - кәсiби жоғары немесе мемлекеттiк қызмет стажы бiр жылдан кем болмаған кезде кәсiби орта немесе аталмыш санаттың нақты лауазымының функциональдық бағыттарына сәйкес салаларда бiр жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi бар.
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексi (Жалпы бөлiм), Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi стратегиялық дамуын, "Мемлекеттік қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын бiлу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық мiндеттердi атқару үшiн қажеттi, өзге де мiндеттi бiлiмдер.
5-1) Е-8, Е-9 санаттары үшiн: бiлiмi - жоғары кәсiби. Бiлiктiлiгiн көтерген жағдайда орта кәсiби бiлiммен жiберiледi.
Қазақстан Республикасы Конституциясын, "Мемлекеттік қызмет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңдарын, 2000 жылғы 21 қаңтардың N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы ережелерiн бекiту туралы" Жарлығын, Қазақстанның 2030 жылға дейінгі стратегиялық дамуын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсімдер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңын білу.
Аталмыш санаттардың лауазымдары бойынша функциональдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім.
Ескерту: 4 тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 6 қыркүйектегі N 02-1-7/121 бұйрығымен , 2001 жылғы 25 желтоқсандағы N 02-2-4/179 бұйрығымен , 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/129 бұйрығымен .