О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства"
Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года N 341
Внести в Закон Республики Казахстан от 19 июня 1997 г. Z970131_ "О государственной поддержке малого предпринимательства" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 182; 1998 г., N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 21, ст. 778; N 23, ст. 931; 2001 г., N 4, ст. 23; N 8, ст. 52; N 24, ст. 338) следующие изменения и дополнения:
абзац седьмой статьи 1 изложить в следующей редакции:
"комиссии по развитию малого предпринимательства - консультативно-совещательные органы, создаваемые при Правительстве Республики Казахстан и местных исполнительных органах.";
статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Законодательство о государственной поддержке
малого предпринимательства
Законодательство о государственной поддержке малого предпринимательства основывается на K951000_ Конституции Республики Казахстан и состоит из Гражданского кодекса, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Если международными договорами, ратифицированными Республикой
Казахстан, установлены иные правила, чем предусмотренные настоящим
Законом, то применяются правила международного договора.";
в статье 3:
пункт 1 после слова "шестидесятитысячекратного" дополнить словом
"месячного";
в пункте 8:
слова "данное юридическое лицо лишается" заменить словами "физические
и юридические лица лишаются";
слово "действующим" исключить;
в статье 5:
в абзаце пятом слова "(налоговые каникулы, имущественные гранты,
налоговые кредиты, снижение ставок налогов, льгот по таможенным пошлинам
согласно спецификации)" исключить;
в абзаце десятом слово "общественно-экспертных" исключить;
в статье 6:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Государственные, отраслевые и региональные программы
поддержки и развития малого предпринимательства";
в пункте 1-2 слова "Промышленные (отраслевые)" заменить словом
"Отраслевые";
в пункте 2 слово "ведомства" заменить словами "государственные
органы";
в статье 7:
в пункте 2:
в абзаце первом:
слово "общественно-экспертными" исключить;
слова "с торгово-промышленными палатами" исключить;
в абзаце пятом подпункта 1):
слово "местным" исключить;
слово "действующим" заменить словом "налоговым";
в пункте 3:
слова "Организации - естественные монополисты" заменить словами
"Субъекты естественной монополии";
слова ", создавая на их базе малые предприятия" исключить;
в статье 7-1:
в заголовке слово "Общественно-экспертные" исключить;
в пункте 1:
в абзаце первом:
слово "общественно-экспертных" исключить;
слова "и торгово-промышленных палат" заменить словами "по развитию
малого предпринимательства";
в абзаце третьем слова "органах исполнительной власти" заменить
словами "государственных органах";
в пункте 2:
слово "общественно-экспертной" исключить;
слова "при местных исполнительных органах" заменить словами ",
представителей заинтересованных государственных органов";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"Шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2002 жылғы 10 шілде N 341-ІІ.
"Шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 19 маусымдағы Z970131_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 182-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 21, 778-құжат; N 23, 931-құжат; 2001 ж., N 4, 23-құжат; N 8, 52-құжат; N 24, 338-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1-баптың жетiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсiпкерлiктi дамыту жөнiндегi комиссиялар - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың жанынан құрылатын консультациялық-кеңесшi органдар.";
2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы заңдар
Шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы заңдар Қазақстан Республикасының Конституциясына K951000_ негiзделедi және Азаматтық кодекстен, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда осы Заңда көзделгендерден өзге ережелер белгiленген болса, халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.";
3-бапта:
1-тармақ "алпыс мың еселенген" деген сөздерден кейiн "айлық" деген сөзбен толықтырылсын;
8-тармақта:
"бұл заңды тұлға" деген сөздер "жеке және заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қолданылып жүрген" деген сөздер алып тасталсын;
5-бапта:
бесiншi абзацтағы "(салықтық каникулдар, мүлiктiк гранттар, салықтық несиелер, салық ставкаларын кемiту, затты сипаттайтын құжатқа сәйкес кеден баждары бойынша жеңiлдiктер)" деген сөздер алып тасталсын;
оныншы абзацтағы "қоғамдық-сараптамалық" деген сөз алып тасталсын;
6-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Шағын кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың мемлекеттiк, салалық
және аймақтық бағдарламалары";
1-2-тармақтағы "өнеркәсiптiк (салалық)" деген сөздер "салалық" деген
сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "ведомстволар" деген сөз "мемлекеттiк органдар" деген
сөздермен ауыстырылсын;
7-бапта:
2-тармақта:
бiрiншi абзацта:
"қоғамдық-сараптамалық" деген сөз алып тасталсын;
"комиссиялар сауда-өнеркәсiп палаталарымен" деген сөздер
"комиссиялармен" деген сөзбен ауыстырылсын;
1) тармақшаның бесiншi абзацында:
"жергiлiктi" деген сөз алып тасталсын;
"қолданылып жүрген" деген сөздер "салық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"Ұйымдар - табиғи монополистер" деген сөздер "Табиғи монополия
субъектiлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"олардың негiзiнде шағын кәсiпорындар құра отырып" деген сөздер алып
тасталсын;
7-1-бапта:
тақырыбындағы "қоғамдық-сараптамалық" деген сөз алып тасталсын;
1-тармақта:
бiрiншi абзацта:
"Қоғамдық-сараптамалық" деген сөз алып тасталсын;
"комиссиялар мен сауда-өнеркәсiп палаталары" деген сөздер "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту жөнiндегi комиссиялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацтағы атқарушы өкiмет органдарында" деген сөздер "мемлекеттiк органдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"қоғамдық-сараптамалық" деген сөз алып тасталсын;
"жергiлiктi атқарушы органдар жанындағы" деген сөздер "мүдделi мемлекеттiк органдар өкiлдерiнен," деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Положение о комиссиях по развитию малого предпринимательства при Правительстве Республики Казахстан утверждается Правительством Республики Казахстан, при местных исполнительных органах - местными исполнительными органами.";
в статье 8:
пункты 1, 2, 2-1 исключить;
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. При организации конкурса по государственным закупкам его организатор обязан осуществить закупки отдельных видов товаров, работ и услуг у субъектов малого предпринимательства.
Номенклатура товаров, работ и услуг и их объем (в процентном выражении), закупаемых у субъектов малого предпринимательства, ежегодно определяются Правительством Республики Казахстан.";
в статье 9:
в пункте 2 слова ", в размере не менее 0,5 процента всего объема средств, направляемых на развитие малого предпринимательства в соответствии со статьей 12 настоящего Закона" исключить;
в пункте 4:
слова "(юридическим и физическим лицам)" исключить;
слова "с отсрочкой на три года" заменить словами "в соответствии с законодательством Республики Казахстан о земле";
в пункте 5 слова "с применением антимонопольного регулирования деятельности предприятий естественных монополистов" исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для субъектов малого предпринимательства открытие счетов в банках второго уровня может производиться без взимания платы.";
пункт 7 после слова "неиспользуемые" дополнить словами "более одного года";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Субъекты малого предпринимательства приобретают безвозмездно по истечении года с момента заключения договора в случае выполнения предусмотренных им условий право собственности на объекты, переданные им в аренду или доверительное управление для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населению в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан. Данные условия не распространяются на субъекты малого предпринимательства, осуществляющие торгово-закупочную (посредническую) деятельность. Контроль за выполнением субъектами малого предпринимательства условий договора аренды или доверительного управления осуществляют местные исполнительные органы.";
в пункте 1 статьи 10 слово "действующему" исключить;
в статье 11:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Деятельность субъектов малого предпринимательства финансируется за счет собственных средств, иностранных инвестиций и иных, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, источников.";
в пункте 2 слово "действующим" исключить;
в статье 15:
в пункте 2:
часть первую дополнить предложением следующего содержания:
"Физические лица - субъекты малого предпринимательства могут создавать общественные объединения в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
в части второй:
слово "Ассоциации" заменить словами "Общественные объединения и ассоциации";
абзац четвертый после слова "исполнению" дополнить словами "нормативных правовых";
слова "Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов" исключить;

"3. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң жанындағы Шағын кәсiпкерлiктi дамыту жөнiндегi комиссиялар туралы ереженi - Қазақстан Республикасының Yкiметi, жергiлiктi атқарушы органдардың жанындағы комиссиялар туралы ереженi жергiлiктi атқарушы органдар бекiтедi.";
8-бапта:
1, 2, 2-1-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Мемлекеттiк сатып алу бойынша конкурс ұйымдастырған кезде оны ұйымдастырушы - тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң жекелеген түрлерiн шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнен сатып алуды жүзеге асыруға мiндеттi.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнен сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң номенклатурасын және олардың көлемiн (процентпен көрсетiлгенде) Қазақстан Республикасының Yкiметi жыл сайын айқындап отырады.";
9-бапта:
2-тармақтағы "осы Заңның 12-бабына сәйкес шағын кәсiпкерлiктi дамытуға жұмсалатын барлық қаражат көлемiнiң кем дегенде 0,5 процентi мөлшерiнде" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақта:
"(заңды және жеке тұлғаларға)" деген сөздер алып тасталсын;
"төленетін соманы үш жыл кейінге қалдыра отырып" деген сөздер "сома төлей отырып, Қазақстан Республикасының жер туралы заңдарына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "кәсiпорындардың - табиғи монополистердiң қызметiн монополияға қарсы реттеу қолданыла отырып," деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн екiншi деңгейдегi банктерде шоттар ашу ақы алынбай жүргiзiлуi мүмкiн.";
7-тармақта "пайдаланылмайтын" деген сөз "бiр жылдан астам пайдаланылмаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi шартта көзделген талаптарды орындаған жағдайда, өздерiне Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен өндiрiстiк қызметтi ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсету салаларын дамыту үшiн жалға немесе сенiмгерлiк басқаруға берiлген
объектiлерге меншiк құқығын шарт жасалған кезден бастап бiр жыл өткеннен
кейiн тегiн алады. Бұл талаптар сауда-саттық (делдалдық) қызметiн жүзеге
асыратын шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне қолданылмайды. Шағын кәсiпкерлiк
субъектiлерiнiң жалға алу немесе сенiмгерлiкпен басқару шартының
талаптарын орындауын бақылауды жергiлiктi атқарушы органдар жүзеге
асырады.";
10-баптың 1-тармағындағы "қолданылып жүрген" деген сөздер алып
тасталсын;
11-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметi өз қаражаты, шетелдiк
инвестициялар және Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған
өзге де көздер есебiнен қаржыландырылады.";
2-тармақтағы "қолданылып жүрген" деген сөздер алып тасталсын;
15-бапта:
2-тармақта:
бiрiншi бөлiк мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Жеке тұлғалар - шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен қоғамдық бiрлестiктер құра алады.";
екiншi бөлiкте:
"қауымдастықтар", "қауымдастықтардың" деген сөздер тиiсiнше "қоғамдық бiрлестiктер мен қауымдастықтар", "қоғамдық бiрлестiктер мен қауымдастықтардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацта "актiлерiнiң" деген сөз "нормативтiк құқықтық актiлерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, жергiлiктi атқару органдарының" деген сөздер алып тасталсын;

в пункте 2-1:
слова "ассоциаций", "ассоциациями" и "ассоциации" заменить соответственно словами "общественных объединений и ассоциаций", "общественными объединениями и ассоциациями" и "общественные объединения и ассоциации";
в абзаце четвертом слово "законодательством" заменить словом
"законами";
в абзаце пятом слова "нормами законодательства" заменить словами
"законодательством Республики Казахстан";
пункт 3 исключить;
в пункте 4 слова "органы исполнительной власти" заменить словами
"местные исполнительные органы";
в статье 16:
в пункте 2 слова "действующим законодательством" заменить словом
"законами";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При проведении проверок работники государственных контролирующих
органов обязаны предъявить основание о проведении проверки субъекта малого
предпринимательства в соответствии с законодательством Республики
Казахстан и сделать отметку в Книге учета посещений, находящейся у
субъекта малого предпринимательства, о факте проведения проверки с
указанием должности, фамилии, целей и результатов проверки.";
в пункте 6 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
главу 6 исключить.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Мартина Н.А.)

2-1-тармақта:
"қауымдастықтардың", "қауымдастықтардан" деген сөздер тиiсiнше "қоғамдық бiрлестiктер мен қауымдастықтардың", "қоғамдық бiрлестiктер мен қауымдастықтардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
Заңның орыс тiлiндегi мәтiнiнiң төртiншi абзацында сөздердi ауыстыру қазақ тiлiндегi мәтiнде өзгерiссiз қалдырылсын;
бесiншi абзацтағы "заңдардың нормаларына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтағы "атқарушы өкiмет органдары" деген сөздер "жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
16-бапта:
2-тармақтағы "қолданылып жүрген" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тексерулер жүргiзген кезде мемлекеттiк бақылаушы органдардың қызметкерлерi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне тексеру жүргiзу туралы негiздеменi көрсетуге және шағын кәсiпкерлiк субъектiсiндегi Келушiлердi есепке алу кiтабына тексеру
жүргiзiлгендiгi туралы, лауазымын, тегiн, тексерудiң мақсаты мен
нәтижелерiн көрсете отырып, белгi қоюға мiндеттi.";
6-тармақты "заң актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен
ауыстырылсын.
6-тарау алып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Жұманазарова А.Б.