О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Закон Республики Казахстан от 24 июня 2021 года № 53-VII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс):
1) оглавление исключить;
2) в пункте 2 статьи 13 слова "по налогу на транспортные средства, земельному налогу и налогу на имущество физических лиц" исключить;
3) в статье 67:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "одного из следующих документов" исключить;
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) согласия, указанного в специальном мобильном приложении при переходе на специальный налоговый режим с его использованием, – в случаях, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.";
в пункте 5:
в части первой:
в абзаце первом слова "по основанию, предусмотренному подпунктом 2)" заменить словами "по основаниям, предусмотренным подпунктами 2) и 3)";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) применяющие специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения и не отражающие в таком приложении доход в течение шестидесяти календарных дней со дня последнего месяца, за который исчислены и уплачены индивидуальный подоходный налог и социальные платежи;";
абзац четвертый части второй после слов "подпунктами 1)" дополнить цифрами ", 1-1)";
часть третью после слов "подпунктами 1)" дополнить цифрами ", 1-1)";
4) пункт 1 статьи 79 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом уведомление, указанное в части первой настоящего пункта, может быть направлено посредством специального мобильного приложения.";
5) в подпункте 2) части второй пункта 1 статьи 115:
слово "веб-приложение" заменить словами "веб-приложение и (или) специальное мобильное приложение";
слова "цифровой подписи" заменить словами "цифровой подписи и (или) использующего специальное мобильное приложение";
6) в статье 118:
абзац первый подпункта 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) непогашения налоговой задолженности в размере более 6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, налогоплательщиком (налоговым агентом), отнесенным в соответствии с системой управления рисками к категории:";
внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 24 маусымдағы № 53-VII ҚРЗ.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі):
1) мазмұны алып тасталсын;
2) 13-баптың 2-тармағындағы "жеке тұлғалардың көлік құралдары салығы, жер салығы және мүлік салығы бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
3) 67-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы ", мына құжаттардың бірінің" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшасындағы "келісімнің негізінде жүзеге асырылады." деген сөздер "келісімнің;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайларда – арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режиміне ауысқан кезде онда көрсетілген келісімнің негізінде жүзеге асырылады.";
5-тармақта:
бірінші бөлікте:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын және осындай қосымшада кірісті жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер есептелген және төленген соңғы ай күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде көрсетпеген;";
2) тармақшадағы "2) тармақшасында көзделген негіз бойынша" деген сөздер "2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің төртінші абзацы "1)" деген цифрдан кейін ", 1-1)" деген цифрлармен толықтырылсын;
үшінші бөлік "1)" деген цифрдан кейін ", 1-1)" деген цифрлармен толықтырылсын;
4) 79-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарлама арнаулы мобильді қосымша арқылы жіберілуі мүмкін.";
5) 115-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасында:
"веб-қосымшаға" деген сөздер "веб-қосымшаға және (немесе) арнаулы мобильді қосымшаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"іс-қимыл жасайтын" деген сөздер "іс-қимыл жасайтын және (немесе) арнаулы мобильді қосымшаны пайдаланатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 118-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасының екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"тәуекел деңгейі жоғары санатқа жатқызылған салық төлеуші (салық агенті) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде салықтық берешегін өтемеген жағдайда – салықтық берешекті өтеу туралы хабарлама табыс етілген күннен бастап бір жұмыс күні өткен соң;
тәуекел деңгейі орташа санатқа жатқызылған салық төлеуші (салық агенті) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде салықтық берешегін өтемеген жағдайда – салықтық берешекті өтеу туралы хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң;";

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Погашение налогоплательщиком (налоговым агентом) суммы налоговой задолженности, указанной в распоряжении налогового органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика (налогового агента), является основанием для возобновления банком второго уровня или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, расходных операций по банковским счетам такого налогоплательщика (налогового агента).
Банк второго уровня или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, в день погашения налоговой задолженности возобновляет расходные операции по банковским счетам до отмены распоряжения налогового органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика.";
7) в статье 166:
часть первую пункта 2 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) производимые посредством специального мобильного приложения.";
пункт 7 дополнить частью второй следующего содержания:
"Чек контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных также по требованию покупателя (клиента), получателя товаров, работ, услуг должен содержать идентификационный номер покупателя (клиента), получателя.";
8) в пункте 7 статьи 190 слова "на основе патента или упрощенной декларации" заменить словами "для субъектов малого бизнеса на основе патента, упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения";
9) подпункт 1) пункта 7 статьи 213 дополнить словами "или с использованием специального мобильного приложения";
10) в части первой пункта 1 статьи 241:
подпункт 14) исключить;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) сумма денег, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам в порядке удовлетворения требований по осуществленным гарантийным выплатам;";
11) абзац первый части первой пункта 3-1 статьи 242 изложить в следующей редакции:
"3-1. Вычеты по расходам по товарам, работам, услугам при их приобретении у лиц, указанных в подпункте 8) пункта 1 статьи 412 настоящего Кодекса, по гражданско-правовой сделке, стоимость которой превышает 1000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату совершения такой сделки, производятся при соблюдении положений пункта 3 настоящей статьи и наличии счета-фактуры в электронной форме или чека контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных, содержащего идентификационный номер покупателя (клиента), получателя товаров, работ, услуг, за исключением:";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы салық органының өкімінде көрсетілген салықтық берешек сомасын салық төлеушінің (салық агентінің) өтеуі екінші деңгейдегі банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның осындай салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын қайта бастауы үшін негіз болып табылады.
Екінші деңгейдегі банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым салықтық берешек өтелген күні банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы салық органы өкімінің күші жойылғанға дейін қайта бастайды.";
7) 166-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі 8) тармақшасындағы "ақшалай есеп айырысуларына қолданылмайды." деген сөздер "ақшалай есеп айырысуларына;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) арнаулы мобильді қосымша арқылы жүргізілетін ақшалай есеп айырысуларға қолданылмайды.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының чегі тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушының (клиенттің), алушының талап етуі бойынша сатып алушының (клиенттің), алушының сәйкестендіру нөмірін де қамтуға тиіс.";
8) 190-баптың 7-тармағындағы "Патент немесе оңайлатылған декларация негізінде" деген сөздер "Шағын бизнес субъектілері үшін патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 213-баптың 7-тармағының 1) тармақшасы "субъектілері үшін" деген сөздерден кейін "немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын," деген сөздермен толықтырылсын;
10) 241-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
14) тармақша алып тасталсын;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қоры жүзеге асырылған кепілдік төлемдер жөніндегі талаптарды қанағаттандыру тәртібімен алған ақша сомасы;";
11) 242-баптың 3-1-тармағы бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Осы Кодекстің 412-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында аталған тұлғалардан құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және азаматтық-құқықтық мәміле жасау күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 1 000 еселенген мөлшерінен асатын осындай мәміле бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алған кезде оларға байланысты шығыстар бойынша шегерімдер осы баптың 3-тармағының ережелері сақталған және электрондық нысандағы шот-фактура немесе деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушының (клиенттің), алушының сәйкестендіру нөмірі қамтылған чегі болған жағдайда жүргізіледі, бұл ретте бұған:";

12) в пункте 4 статьи 246:
в части первой:
абзац второй после буквы "Д" дополнить буквой "+Е";
абзац третий дополнить буквой ", Е";
в абзаце четвертом слова "включенных в показатель Д" заменить словами "включенных в показатели Д и Е";
дополнить абзацами десятым, одиннадцатым и двенадцатым следующего содержания:
"Е – сумма вознаграждения:
в виде дисконта либо купона (с учетом дисконта либо премии от стоимости первичного размещения и (или) стоимости приобретения) по долговым ценным бумагам дочерних организаций, держателями которых является материнская компания;
по займам, полученным дочерними организациями от материнской компании;";
часть вторую после буквы "Д" дополнить буквой ", Е";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Для целей применения настоящего пункта материнской компанией является национальная компания, единственным участником которой является национальный управляющий холдинг, при условии, что указанной национальной компании принадлежит сто процентов акций (долей участия) в каждой дочерней организации.";
13) пункт 4 статьи 256 исключить;
14) пункт 2 статьи 257 после цифр "10)" дополнить цифрами ", 10-2)";
15) пункт 2 статьи 266 дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) активы, по которым произведено уменьшение налогооблагаемого дохода в соответствии с подпунктом 7) части первой пункта 1 статьи 288 настоящего Кодекса.";
16) в статье 274:
часть первую пункта 2 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) не являются активами, по которым произведено уменьшение налогооблагаемого дохода в соответствии с подпунктом 7) части первой пункта 1 статьи 288 настоящего Кодекса.";
в абзаце первом части первой и в части второй пункта 4 слова "Для целей применения преференций" заменить словами "В целях настоящей статьи";
17) часть первую пункта 1 статьи 288 дополнить подпунктами 3-1) и 7) следующего содержания:
"3-1) субъекты социального предпринимательства, включенные в реестр субъектов социального предпринимательства, – в размере произведенных расходов на оплату обучения по освоению профессии, профессиональной подготовки, переподготовки или повышения квалификации работников, являющихся инвалидами; родителями и другими законными представителями, воспитывающими ребенка-инвалида; пенсионерами и гражданами предпенсионного возраста (в течение пяти лет до наступления возраста, дающего право на пенсионные выплаты по возрасту); воспитанниками детских деревень и выпускниками детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте до двадцати девяти лет; лицами, освобожденными от отбывания наказания из учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, в течение двенадцати месяцев после освобождения; кандасами, но не более 120-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, на одного работника за налоговый период.
При изменении статуса работника, предусмотренного частью первой настоящего подпункта, уменьшение размера налогооблагаемого дохода производится исходя из удельного веса месяцев в налоговом периоде, когда работник являлся инвалидом; родителем и другим законным представителем, воспитывающим ребенка-инвалида; пенсионером и гражданином предпенсионного возраста (в течение пяти лет до наступления возраста, дающего право на пенсионные выплаты по возрасту); воспитанником детских деревень и выпускником детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшимся без попечения родителей, в возрасте до двадцати девяти лет; лицом, освобожденным от отбывания наказания из учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, в течение двенадцати месяцев после освобождения; кандасом.
При применении уменьшения налогооблагаемого дохода в налоговом периоде в отношении работника в последующих налоговых периодах такое уменьшение не применяется;";

12) 246-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлікте:
екінші абзац "Д" деген әріптен кейін "+Е" деген әріппен толықтырылсын;
үшінші абзац "Д" деген әріптен кейін ", Е" деген әріппен толықтырылсын;
төртінші абзацтағы "Д көрсеткішіне" деген сөздер "Д және Е көрсеткіштеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы оныншы, он бірінші және он екінші абзацтармен толықтырылсын:
"Е – мынадай:
ұстаушылары бас компания болып табылатын еншілес ұйымдардың борыштық бағалы қағаздары бойынша дисконт не купон (дисконтты не бастапқы орналастырылу құнынан және (немесе) сатып алыну құнынан сыйлықақыны есепке ала отырып) түріндегі;
еншілес ұйымдардың бас компаниядан алған қарыздары бойынша сыйақы сомасы;";
екінші бөлік "Д" деген әріптен кейін ", Е" деген әріппен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақты қолдану мақсаттары үшін жалғыз қатысушысы ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын ұлттық компания, әрбір еншілес ұйымдағы акциялардың (қатысу үлестерінің) жүз пайызы көрсетілген ұлттық компанияға тиесілі болатын жағдайда, бас компания болып табылады.";
13) 256-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
14) 257-баптың 2-тармағы "10)" деген цифрлардан кейін ", 10-2)" деген цифрлармен толықтырылсын;
15) 266-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
"18) осы Кодекстің 288-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасына сәйкес салық салынатын кірісті азайту жүргізілген активтер.";
16) 274-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі 6) тармақшасындағы "болып табылмаса, преференциялар объектілеріне жатқызылады." деген сөздер "болып табылмаса;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) осы Кодекстің 288-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасына сәйкес салық салынатын кірісті азайту жүргізілген активтер болып табылмаса, преференциялар объектілеріне жатқызылады.";
4-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы және екінші бөлігіндегі "Преференцияларды қолдану мақсаттары үшін," деген сөздер "Осы баптың мақсаттарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 288-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-1) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне енгізілген әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері – мүгедек; мүгедек баланы тәрбиелеп отырған ата-ана және басқа да заңды өкілдер; зейнеткерлер мен зейнеткерлік жас алдындағы азаматтар (жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне құқық беретін жасқа келгенге дейін бес жыл ішінде); жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар ауылдарының тәрбиеленушілері және балалар үйлерінің, жетім балалар мен ата-ана қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың түлектері; босатылғаннан кейін он екі ай ішінде қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінен жазасын өтеуден босатылған адамдар; қандас болып табылатын жұмыскерлерді кәсібін игеру бойынша оқытуға, кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға немесе олардың біліктілігін арттыруға ақы төлеуге жұмсалған шығыстар, бірақ салықтық кезең үшін бір жұмыскерге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 120 еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде азайтуға құқығы бар.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген жұмыскердің мәртебесі өзгерген кезде салық салынатын кіріс мөлшерінің азаюы жұмыскер мүгедек; мүгедек баланы тәрбиелеп отырған ата-ана және басқа заңды өкіл; зейнеткер мен зейнеткерлік жас алдындағы азамат (жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне құқық беретін жасқа келгенге дейін бес жыл ішінде); жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар ауылдарының тәрбиеленушісі және балалар үйлерінің, жетім балалар мен ата-ана қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың түлегі; босатылғаннан кейін он екі ай ішінде қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінен жазасын өтеуден босатылған адам; қандас болған салықтық кезеңдегі айлардың үлес салмағы негізге алына отырып жүргізіледі.
Жұмыскерге қатысты салықтық кезеңде салық салынатын кірісті азайту қолданылған кезде келесі салықтық кезеңдерге мұндай азайту қолданылмайды;";

"7) приобретение или строительство зданий и сооружений производственного назначения, которые соответствуют требованиям пункта 4 статьи 274 настоящего Кодекса.
Положения настоящего подпункта применяются субъектом малого предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, осуществляющим деятельность в обрабатывающей промышленности, применяющим общеустановленный порядок налогообложения, в сумме, не превышающей суммы налогооблагаемого дохода за отчетный налоговый период.
Активы, предусмотренные частью первой настоящего подпункта, не признаются фиксированными активами в соответствии с параграфом 3 раздела 7 настоящего Кодекса и не являются объектом преференций в целях применения параграфа 4 раздела 7 настоящего Кодекса.";
18) пункт 2 статьи 319 дополнить подпунктом 10-2) следующего содержания:
"10-2) расходы работодателя в пользу работников (включая возмещение расходов работников), направленные на лабораторное обследование, обеспечение средствами индивидуальной защиты, проведение медицинских осмотров, профилактические прививки, медицинское наблюдение, лечение, изоляцию, госпитализацию в связи с введением ограничительных мероприятий, в том числе карантина, вследствие признания заболевания пандемией решением чрезвычайного комитета Всемирной организации здравоохранения;";
19) подпункт 23) пункта 1 статьи 341 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения настоящего подпункта не распространяются на случаи, предусмотренные подпунктом 10-2) пункта 2 статьи 319 настоящего Кодекса;";
20) пункт 1 статьи 350 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения настоящей статьи не распространяются на случаи, предусмотренные подпунктом 10-2) пункта 2 статьи 319 настоящего Кодекса.";
21) абзац первый подпункта 15) пункта 1 статьи 399 после слов "свободного склада" дополнить словами "или свободной таможенной зоны специальной экономической зоны "Qyzyljar";
22) в статье 411:
часть первую пункта 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) созданные юридические лица в течение двух лет с момента государственной регистрации – по оборотам по реализации товаров, являющихся результатом осуществления деятельности по производству продукции в обрабатывающей промышленности (за исключением металлургической промышленности).
При этом произведенная продукция должна соответствовать критериям достаточной переработки и подтверждаться сертификатом о происхождении товара в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Положения настоящего подпункта распространяются на продукцию, производство которой отсутствует на территории Республики Казахстан либо не покрывает потребности Республики Казахстан.

"7) осы Кодекстің 274-бабы 4-тармағының талаптарына сәйкес келетін өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылысжайларды сатып алу немесе салу шығыстарын азайтуға құқығы бар.
Осы тармақшаның ережелерін қызметін өңдеу өнеркәсібінде жүзеге асыратын, жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібін қолданатын шағын кәсіпкерлік субъектісі Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес есепті салықтық кезең үшін салық салынатын кіріс сомасынан аспайтын сомада қолданады.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген активтер осы Кодекстің 7-бөлімінің 3-параграфына сәйкес тіркелген активтер деп танылмайды және осы Кодекстің 7-бөлімінің 4-параграфын қолдану мақсатында преференциялар объектісі болып табылмайды.";
18) 319-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 10-2) тармақшамен толықтырылсын:
"10-2) Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы төтенше комитетінің шешімімен ауруды пандемия деп тану салдарынан шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізуге байланысты зертханалық зерттеп-қарауға, жеке-дара қорғану құралдарымен қамтамасыз етуге, медициналық қарап-тексерулер жүргізуге, профилактикалық екпелерге, медициналық байқауға, емдеуге, оқшаулауға, емдеуге жатқызуға бағытталған, жұмыс берушінің жұмыскерлер пайдасына шығыстары (жұмыскерлер шығыстарының орнын толтыруды қоса алғанда);";
19) 341-баптың 1-тармағының 23) тармақшасы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның ережелері осы Кодекстің 319-бабы 2-тармағының 10-2) тармақшасында көзделген жағдайларға қолданылмайды;";
20) 350-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың ережелері осы Кодекстің 319-бабы 2-тармағының 10-2) тармақшасында көзделген жағдайларға қолданылмайды.";
21) 399-баптың 1-тармағы 15) тармақшасының төртінші абзацы "еркін қойма" деген сөздерден кейін "немесе "Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағының еркін кедендік аймағы" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 411-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) өңдеу өнеркәсібінде (металлургия өнеркәсібін қоспағанда) өнім өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыру нәтижесі болып табылатын тауарларды өткізу жөніндегі айналымдар бойынша – құрылған заңды тұлғалар мемлекеттік тіркелген кезден бастап екі жыл ішінде.
Бұл ретте өндірілген өнім жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес келуге және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауардың шыққан жері туралы сертификатпен расталуға тиіс.
Осы тармақшаның ережелері Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін не Қазақстан Республикасының қажеттіліктерін жаппайтын өнімге қолданылады.

Уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриальной деятельности на основании сведений соответствующих уполномоченных органов публикует перечень продукции, производство которой отсутствует на территории Республики Казахстан либо не покрывает потребности Республики Казахстан, в соответствии с классификатором продукции по видам экономической деятельности, утвержденным уполномоченным государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области технического регулирования, по состоянию на 1 июля 2021 года не позднее 20 июля 2021 года и в последующем – ежегодно по состоянию на 1 января не позднее 10 января соответствующего года.
Положения настоящего подпункта распространяются на юридические лица, которые впервые вводят в эксплуатацию на территории Республики Казахстан здания, сооружения, машины и оборудование для осуществления деятельности по производству продукции в обрабатывающей промышленности (за исключением металлургической промышленности).";
в пункте 3:
слова "1) и 3)" заменить словами "1), 3) и 4)";
слово "юридическое" исключить;
23) в статье 412:
часть третью пункта 13 изложить в следующей редакции:
"В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 5) и 7) части первой пункта 1 настоящей статьи, выписка счета-фактуры не требуется при реализации:
1) физическим лицам, которые используют приобретенный товар в целях личного, семейного, домашнего или иного использования, не связанного с предпринимательской деятельностью (конечное потребление);
2) физическим или юридическим лицам, являющимся субъектами микропредпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
часть первую пункта 14 после слов "части первой" дополнить словами ", частью третьей";
24) пункт 2 статьи 444 дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
"В отношении отдельных видов товаров, импортируемых с территории государств – членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан, для определения стоимости приобретенных товаров применяется минимальный уровень цен в соответствии с порядком, определенным уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности.
Перечень отдельных видов товаров, в отношении которых применяется минимальный уровень цен, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
25) абзац первый подпункта 4) пункта 2 статьи 451 после слов "свободного склада" дополнить словами "или свободной таможенной зоны специальной экономической зоны "Qyzyljar";
26) подпункт 1) пункта 2 статьи 482 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"с использованием специального мобильного приложения;";

Индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган тиісті уәкілетті органдардың мәліметтері негізінде, техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен экономикалық қызмет түрлері бойынша өнім сыныптауышына сәйкес, Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін не Қазақстан Республикасының қажеттіліктерін жаппайтын өнімнің тізбесін 2021 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша 2021 жылғы 20 шілдеден кешіктірмей және кейіннен жыл сайын 1 қаңтардағы жағдай бойынша тиісті жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей жариялайды.
Осы тармақшаның ережелері өңдеу өнеркәсібінде (металлургия өнеркәсібін қоспағанда) өнім өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін ғимараттарды, құрылысжайларды, машиналар мен жабдықтарды Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға беретін заңды тұлғаларға қолданылады.";
3-тармақта:
"Егер заңды" деген сөздер "Егер" деген сөзбен ауыстырылсын;
"1) және 3)" деген сөздер "1), 3) және 4)" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 412-бапта:
13-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 2), 5) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда шот-фактура жазып беру:
1) сатып алынған тауарды жеке, отбасылық, үй ішінде немесе кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес өзге де пайдалану (түпкілікті тұтыну) мақсаттарында пайдаланатын жеке тұлғаларға;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес микрокәсіпкерлік субъектілері болып табылатын жеке немесе заңды тұлғаларға өткізген кезде талап етілмейді.";
14-тармақтың бірінші бөлігіндегі "13-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында" деген сөздер "13-тармағының бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында, үшінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 444-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарлардың жекелеген түрлеріне қатысты сатып алынған тауарлардың құнын айқындау үшін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес бағалардың ең төмен деңгейі қолданылады.
Бағалардың ең төмен деңгейі қолданылатын тауарлардың жекелеген түрлерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
25) 451-баптың 2-тармағы 4) тармақшасының төртінші абзацы "еркін қойма" деген сөздерден кейін "немесе "Qyzyljar" арнайы экономикалық аймағының еркін кедендік аймағы" деген сөздермен толықтырылсын;
26) 482-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"арнаулы мобильді қосымшаны пайдалана отырып қолданатындар;";

27) в статье 521:
пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) субъекты социального предпринимательства.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. В случае если субъект социального предпринимательства соответствует нескольким положениям пунктов 2, 3, 4 и 5 настоящей статьи, то применяется одна из наименьших ставок, установленных настоящей статьей.";
28) в таблице пункта 4 статьи 554 строку 1.36 исключить;
29) главу 69 дополнить параграфом 11 следующего содержания:
"Параграф 11. Плата за цифровой майнинг
Статья 606-1. Общие положения
1. Плата за цифровой майнинг (далее в целях настоящего параграфа – плата) взимается за объем электрической энергии, потребленной при цифровом майнинге.
2. Уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности ежеквартально в срок не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в уполномоченный орган сведения о плательщиках платы.
Статья 606-2. Плательщики платы
Плательщиками платы являются лица, осуществляющие цифровой майнинг.
Статья 606-3. Ставка платы
Ставка платы определяется в размере 1 тенге за 1 киловатт-час электрической энергии, потребленной при осуществлении цифрового майнинга.
Статья 606-4. Налоговый период
Налоговым периодом для исчисления платы является квартал.
Статья 606-5. Порядок исчисления и уплаты
1. Сумма платы исчисляется плательщиками платы исходя из фактических объемов электрической энергии, потребленной при осуществлении цифрового майнинга, и установленной ставки платы.
2. Плательщики платы уплачивают в бюджет текущие суммы платы ежеквартально не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.";
30) подпункт 1) пункта 1 статьи 678 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения;";
31) в пункте 2 статьи 679:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) с использованием специального мобильного приложения – с общеустановленного порядка налогообложения, специальных налоговых режимов на основе патента, для крестьянских или фермерских хозяйств;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) на основе упрощенной декларации – с общеустановленного порядка налогообложения, специальных налоговых режимов на основе патента или с использованием специального мобильного приложения, для крестьянских или фермерских хозяйств;";
32) в статье 680:

27) 521-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Егер әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі осы баптың 2, 3, 4 және 5-тармақтарының бірнеше ережесіне сәйкес келсе, онда осы бапта белгіленген ең төмен мөлшерлемелердің бірі қолданылады.";
28) 554-баптың 4-тармағының кестесіндегі 1.36-жол алып тасталсын;
29) 69-тарау мынадай мазмұндағы 11-параграфпен толықтырылсын:
"11-параграф. Цифрлық майнинг үшін төлемақы
606-1-бап. Жалпы ережелер
1. Цифрлық майнинг үшін төлемақы (бұдан әрі осы параграфтың мақсатында – төлемақы) цифрлық майнинг кезінде тұтынылған электр энергиясының көлемі үшін алынады.
2. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органға төлемақы төлеушілер туралы мәліметтерді ұсынады.
606-2-бап. Төлемақы төлеушілер
Цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғалар төлемақы төлеушілер болып табылады.
606-3-бап. Төлемақы мөлшерлемесі
Төлемақы мөлшерлемесі цифрлық майнингті жүзеге асыру кезінде тұтынылған электр энергиясының 1 киловатт-сағаты үшін 1 теңге мөлшерінде айқындалады.
606-4-бап. Салықтық кезең
Төлемақыны есептеу үшін тоқсан салықтық кезең болып табылады.
606-5-бап. Есептеу мен төлеу тәртібі
1. Төлемақы сомасын төлемақы төлеушілер цифрлық майнингті жүзеге асыру кезінде тұтынылған электр энергиясының нақты көлемдерін және белгіленген төлемақы мөлшерлемесін негізге ала отырып есептейді.
2. Төлемақы төлеушілер ағымдағы төлемақы сомаларын бюджетке тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей төлейді.";
30) 678-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы төртінші абзацындағы "режимін қамтитын арнаулы салық режимдерін;" деген сөздер "режимін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қамтитын арнаулы салық режимдерін;";
31) 679-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібінен, патент негізінде, шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерінен – арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібінен, патент негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын, шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерінен – оңайлатылған декларация негізінде;";
32) 680-бапта:

часть первую пункта 1 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) индивидуального подоходного налога (за исключением налогов, удерживаемых у источника выплаты), социальных платежей – при применении специального налогового режима с использованием специального мобильного приложения;";
часть вторую пункта 2 после слова "патента" дополнить словами "или с использованием специального мобильного приложения";
33) в статье 681:
в заголовке слова "патента или упрощенной декларации" заменить словами "патента, упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения";
в пункте 1 слова "патента или упрощенной декларации" заменить словами "патента, упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения";
в пункте 8:
в абзаце первом части первой слова "патента или упрощенной декларации" заменить словами "патента, упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения";
в абзаце втором подпункта 2) части второй:
после слова "патента" дополнить словами "или с использованием специального мобильного приложения";
слова "параграфом 2" заменить словами "параграфами 2 и 2-1";
34) в статье 683:
абзац второй части первой подпункта 2) пункта 2 после слова "патента" дополнить словами "или с использованием специального мобильного приложения";
в части первой пункта 3 слова "или упрощенной декларации" заменить словами ", упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения";
35) пункт 1 статьи 684 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговым периодом для применения специального налогового режима на основе патента с использованием фиксированного вычета или специального мобильного приложения является календарный год.
Периодом, за который в специальном мобильном приложении производятся исчисление и уплата индивидуального подоходного налога и социальных платежей, является календарный месяц.";
36) главу 77 дополнить параграфом 2-1 следующего содержания:
"Параграф 2-1. Специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения
Статья 686-1. Специальное мобильное приложение
1. Специальное мобильное приложение – мобильное приложение, разработанное уполномоченным органом для целей применения упрощенного порядка исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, установленного настоящим параграфом, постановки на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя (снятия с такого регистрационного учета) на основании электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи налогоплательщика.
Порядок использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специальных налоговых режимов определяется уполномоченным органом.

1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданған кезде – жеке табыс салығын (төлем көзінен ұсталатын салықтарды қоспағанда), әлеуметтік төлемдерді;";
2-тармақтың екінші бөлігі "негізінде" деген сөзден кейін "немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 681-бапта:
тақырыптағы "Патенттің немесе оңайлатылған декларацияның негізінде" деген сөздер "Патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "Салық төлеушінің патент немесе оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын" деген сөздер "Патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "патент немесе оңайлатылған декларация негізінде" деген сөздер "патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің 2) тармақшасының екінші абзацында:
"2-параграфына" деген сөздер "2 және 2-1-параграфтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"негізінде" деген сөзден кейін "немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 683-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы бірінші бөлігінің екінші абзацы "негізінде" деген сөзден кейін "немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "немесе оңайлатылған декларация негізінде" деген сөздер ", оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 684-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Күнтізбелік жыл патент негізінде тіркелген шегерім немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолдану үшін салықтық кезең болып табылады.
Күнтізбелік ай арнаулы мобильді қосымшада жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдерді есептеу және төлеу жүргізілетін кезең болып табылады.";
36) 77-тарау мынадай мазмұндағы 2-1-параграфпен толықтырылсын:
"2-1-параграф. Арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимі
686-1-бап. Арнаулы мобильді қосымша
1. Арнаулы мобильді қосымша – осы параграфта белгіленген арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелерді және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындаудың оңайлатылған тәртібін қолдану, салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған электрондық құжат негізінде дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою (осындай тіркеу есебінен шығару) мақсаттары үшін уәкілетті орган әзірлеген мобильді қосымша.
Арнаулы салық режимдерін қолдану кезінде салықтық міндеттемелерді және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану тәртібін уәкілетті орган айқындайды.

2. В специальном мобильном приложении в качестве документа, подтверждающего факт осуществления расчетов между индивидуальным предпринимателем, применяющим специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения, и покупателем (клиентом), получателем работ, услуг, формируется чек специального мобильного приложения.
3. Чек специального мобильного приложения содержит следующую информацию:
1) наименование налогоплательщика;
2) идентификационный номер налогоплательщика;
3) порядковый номер чека специального мобильного приложения;
4) наименование лица (юридического лица, индивидуального предпринимателя), для которого выполнены работы, оказаны услуги, его идентификационный номер.
Информация, указанная в настоящем подпункте, заполняется по требованию индивидуального предпринимателя, юридического лица, для которых выполнены работы, оказаны услуги, для целей подтверждения вычетов на определенные расходы;
5) дату и время совершения оплаты за выполненные работы, оказанные услуги;
6) стоимость выполненных работ, оказанных услуг (за единицу измерения);
7) наименование выполненных работ, оказанных услуг;
8) объем выполненных работ, оказанных услуг (в единицах их измерения);
9) общую стоимость выполненных работ, оказанных услуг;
10) штриховой код, содержащий в кодированном виде информацию о чеке специального мобильного приложения.
4. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения, вправе уполномочить банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, оператора электронных площадок при использовании их мобильного приложения формировать чеки специального мобильного приложения.
Под оператором электронной площадки в настоящей статье понимается оператор информационных систем, размещенных в Интернете, предназначенных для оказания посреднических услуг, выполнения работ в электронном формате.
5. Порядок взаимодействия уполномоченных банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, операторов электронных площадок с налоговыми органами для целей передачи сведений по операциям в специальное мобильное приложение определяется уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
6. Чек специального мобильного приложения должен быть передан налогоплательщиком в момент расчета наличными деньгами и (или) с использованием системы (устройства) для приема безналичных платежей покупателю (клиенту), получателю работ и услуг, в том числе на указанный ими адрес электронной почты.
При иных формах расчетов в безналичной форме чек специального мобильного приложения должен быть сформирован и передан покупателю (клиенту), получателю работ, услуг, в том числе на указанный ими адрес электронной почты, не позднее трех календарных дней со дня, в котором произведены расчеты.

2. Арнаулы мобильді қосымшада арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкер мен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушы (клиент), алушы арасында есеп айырысуларды жүзеге асыру фактісін растайтын құжат ретінде арнаулы мобильді қосымшаның чегі қалыптастырылады.
3. Арнаулы мобильді қосымшаның чегі мынадай ақпаратты:
1) салық төлеушінің атауын;
2) салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірін;
3) арнаулы мобильді қосымша чегінің реттік нөмірін;
4) жұмыстар орындалған, қызметтер көрсетілген тұлғаның (заңды тұлғаның, дара кәсіпкердің) атауын, оның сәйкестендіру нөмірін қамтиды.
Осы тармақшада көрсетілген ақпарат жұмыстар орындалған, қызметтер көрсетілген дара кәсіпкердің, заңды тұлғаның талап етуі бойынша, белгілі бір шығыстарға шегерімдерді растау мақсатында толтырылады;
5) орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу күні мен уақытын;
6) орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құнын (өлшем бірлігі үшін);
7) орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауын;
8) орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің көлемін (олардың өлшем бірліктерімен);
9) орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің жалпы құнын;
10) арнаулы мобильді қосымшаның чегі туралы ақпаратты кодталған түрде қамтитын штрих-кодты қамтиды.
4. Арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға, олардың мобильді қосымшасын пайдаланған кезде электрондық алаңдардың операторына арнаулы мобильді қосымшаның чектерін қалыптастыруға уәкілеттік беруге құқылы.
Осы бапта электрондық алаң операторы деп Интернетте орналастырылған, электрондық форматта делдалдық қызметтерді көрсетуге, жұмыстарды орындауға арналған ақпараттық жүйелердің операторы түсініледі.
5. Уәкілеттік берілген екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, электрондық алаң операторларының арнаулы мобильді қосымшаға операциялар бойынша мәліметтерді беру мақсаттары үшін салық органдарымен өзара іс-қимыл жасау тәртібін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша айқындайды.
6. Арнаулы мобильді қосымшаның чегін салық төлеуші қолма-қол ақшамен және (немесе) қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйені (құрылғыны) пайдаланып есеп айырысу кезінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алушыға (клиентке), алушыға, оның ішінде олар көрсеткен электрондық пошта мекенжайына беруге тиіс.
Қолма-қол ақшасыз нысанда есеп айырысулардың өзге нысандары кезінде арнаулы мобильді қосымшаның чегі есеп айырысулар жүргізілген күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірілмей қалыптастырылуға және жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушыға (клиентке), алушыға, оның ішінде олар көрсеткен электрондық пошта мекенжайына берілуге тиіс.

7. Специальное мобильное приложение формирует реестр доходов на основании чеков специального мобильного приложения и других сведений о доходах, полученных из иных источников.
8. Специальное мобильное приложение может быть использовано индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, для исполнения налоговых обязательств по расчету индивидуального подоходного налога и социальных платежей, их уплате и представлению упрощенной декларации.
Статья 686-2. Порядок применения
1. Специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения вправе применять индивидуальные предприниматели, которые помимо соответствия условиям, установленным для субъектов малого бизнеса статьей 683 настоящего Кодекса:
1) не используют труд работников;
2) осуществляют деятельность в форме личного предпринимательства;
3) осуществляют один или несколько из следующих видов деятельности:
штукатурные работы;
столярные и плотницкие работы;
работы по покрытию полов и облицовке стен;
малярные и стекольные работы;
деятельность такси;
грузовые перевозки автомобильным транспортом;
управление недвижимостью за вознаграждение или на договорной основе;
деятельность в области фотографии;
переводческое (устное и письменное) дело;
сдача в имущественный наем (аренду);
сдача в имущественный наем (аренду) транспортных средств;
прокат и имущественный наем (аренда) развлекательного и спортивного инвентаря;
прокат видеозаписей и дисков;
прокат и имущественный наем (аренда) прочих предметов личного потребления и бытовых товаров;
сдача в имущественный наем (аренду) сельскохозяйственной техники и оборудования;
сдача в имущественный наем (аренду) офисных машин и оборудования, включая вычислительную технику;
услуги в области спортивного образования и образования специалистов организации досуга;
услуги образования в сфере культуры;
услуги в области прочего образования;
вспомогательные образовательные услуги;
деятельность в области искусства;
ремонт компьютеров и периферийного оборудования;
ремонт коммуникационного оборудования;
ремонт предметов личного потребления и бытовых товаров;
парикмахерские услуги;
маникюр и педикюр;
ветеринарные услуги;
услуги по обработке земельных участков;
услуги по уборке жилых помещений и ведению домашнего хозяйства;
услуги носильщиков на рынках, вокзалах;
изготовление и ремонт музыкальных инструментов;
выпас домашних животных;
4) не являются плательщиками налога на добавленную стоимость, указанными в подпункте 1) пункта 1 статьи 367 настоящего Кодекса.

7. Арнаулы мобильді қосымша арнаулы мобильді қосымшаның чектері және өзге де көздерден алынған кірістер туралы басқа да мәліметтер негізінде кірістер тізілімін қалыптастырады.
8. Арнаулы мобильді қосымшаны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдерді есептеу, оларды төлеу және оңайлатылған декларацияны ұсыну бойынша салықтық міндеттемелерді орындау үшін пайдалана алады.
686-2-бап. Қолдану тәртібі
1. Осы Кодекстің 683-бабында шағын бизнес субъектілері үшін белгіленген шарттарға сәйкес келуден бөлек:
1) жұмыскерлердің еңбегін пайдаланбайтын;
2) қызметін өзіндік кәсіпкерлік нысанында жүзеге асыратын;
3) мынадай қызмет түрлерінің біреуін немесе бірнешеуін:
сылақ жұмыстарын;
ағаш ұсталығы мен ағаш шеберлігі жұмыстарын;
еден жабу және қабырға қаптау жөніндегі жұмыстарды;
бояу және шынылау жұмыстарын;
такси қызметін;
автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды;
сыйақы үшін немесе шарт негізінде жылжымайтын мүлікті басқаруды;
фотография саласындағы қызметті;
аударма (ауызша және жазбаша) ісін;
мүліктік жалдауға (жалға) тапсыруды;
көлік құралдарын мүліктік жалдауға (жалға) тапсыруды;
ойын-сауық және спорттық мүкәммалды прокаттауды және мүліктік жалдауды (жалға беруді);
бейнежазбалар мен дискілерді прокаттауды;
өзге де жеке тұтыну заттарын және тұрмыстық тауарларды прокаттауды және мүліктік жалдауды (жалға беруді);
ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығын мүліктік жалдауға (жалға) тапсыруды;
есептеуіш техниканы қоса алғанда, офис машиналары мен жабдығын мүліктік жалдауға (жалға) тапсыруды;
спорттық білім және бос уақытты ұйымдастыру мамандарына білім беру саласында көрсетілетін қызметтерді;
мәдениет саласында көрсетілетін білім беру қызметтерін;
өзге де білім беру саласында көрсетілетін қызметтерді;
қосалқы білім беру қызметтерін;
өнер саласындағы қызметті;
компьютерлерді және перифериялық жабдықты жөндеуді;
коммуникациялық жабдықты жөндеуді;
жеке тұтыну заттарын және тұрмыстық тауарларды жөндеуді;
шаштараз қызметтерін;
маникюрді және педикюрді;
ветеринариялық көрсетілетін қызметтерді;
жер учаскелерін өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді;
тұрғын үй-жайларды жинау және үй шаруашылығын жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтерді;
базарларда, вокзалдарда жүк тасушылар көрсететін қызметтерді;
музыкалық аспаптар жасауды және жөндеуді;
үй жануарларын бағуды жүзеге асыратын;
4) осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын дара кәсіпкерлер арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолдануға құқылы.

2. Датой начала применения специального налогового режима с использованием специального мобильного приложения считается дата выбора специального налогового режима с использованием специального мобильного приложения.
3. При переходе со специального налогового режима с использованием специального мобильного приложения на другие специальные налоговые режимы или общеустановленный порядок налогообложения датой окончания режима является последнее число месяца, в котором представлено соответствующее уведомление о применяемом режиме налогообложения.
Статья 686-3. Порядок исчисления индивидуального подоходного налога и социальных платежей в специальном мобильном приложении и их уплата
1. Исчисление суммы индивидуального подоходного налога производится путем применения ставки в размере 1 процента к объекту налогообложения.
2. Исчисление социальных платежей производится в соответствии с законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Об обязательном социальном страховании" и "Об обязательном социальном медицинском страховании".
3. Исчисление суммы индивидуального подоходного налога и социальных платежей производится специальным мобильным приложением ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным.
4. Индивидуальный подоходный налог и социальные платежи подлежат уплате не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным.";
37) в статье 696-1:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) осуществляют исключительно один или несколько из видов деятельности в сфере общественного питания, определенных Правительством Республики Казахстан для целей применения данного режима.";
в пункте 3 слова "3 процентов" заменить словами "6 процентов";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Объектом налогообложения для налогоплательщика, применяющего специальный налоговый режим розничного налога, является доход, полученный (подлежащий получению) в Республике Казахстан и за ее пределами, определяемый совокупно за налоговый период в общеустановленном порядке:
юридическим лицом – в соответствии со статьями 225240 настоящего Кодекса;
индивидуальным предпринимателем – аналогично порядку определения совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленного статьей 225 настоящего Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных статьями 226240 настоящего Кодекса.".
2. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)":

2. Арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимі таңдалған күн арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолдану басталған күн деп есептеледі.
3. Арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимінен басқа арнаулы салық режимдеріне немесе жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібіне ауысқан кезде қолданылатын салық салу режимі туралы тиісті хабарлама ұсынылған айдың соңғы күні режимнің аяқталған күні болып табылады.
686-3-бап. Арнаулы мобильді қосымшада жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдерді есептеу тәртібі және оларды төлеу
1. Жеке табыс салығының сомасын есептеу салық салу объектісіне 1 пайыз мөлшеріндегі мөлшерлемені қолдану арқылы жүргізіледі.
2. Әлеуметтік төлемдерді есептеу "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы", "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргізіледі.
3. Жеке табыс салығының және әлеуметтік төлемдердің сомасын есептеу арнаулы мобильді қосымша арқылы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірілмей төленуге жатады.";
37) 696-1-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы режимді қолдану мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, қоғамдық тамақтандыру саласындағы қызмет түрлерінің тек біреуін немесе бірнешеуін жүзеге асырса, қолдануға құқылы.";
3-тармақтағы "3 пайыз" деген сөздер "6 пайыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші үшін:
заңды тұлға – осы Кодекстің 225240-баптарына сәйкес;
дара кәсіпкер – осы Кодекстің 226240-баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Кодекстің 225-бабында белгіленген корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық кірісті айқындау тәртібіне ұқсас жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтық кезең үшін жиынтық түрде айқындайтын, Қазақстан Республикасында және оның шегінен тысқары жерде алған (алынуға жататын) кіріс салық салу объектісі болып табылады.".
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:

1) абзац второй статьи 30-2 после цифр "10)" дополнить цифрами ", 10-1)";
2) в статье 33:
подпункт 1) исключить;
в подпункте 2):
дополнить абзацами сороковым, пятьсот пятнадцатым и шестьсот двадцать пятым следующего содержания:
"10-1) расходы работодателя в пользу работников (включая возмещение расходов работников), направленные на лабораторное обследование, обеспечение средствами индивидуальной защиты, проведение медицинских осмотров, профилактические прививки, медицинское наблюдение, лечение, изоляцию, госпитализацию в связи с введением ограничительных мероприятий, в том числе карантина, вследствие признания заболевания пандемией решением чрезвычайного комитета Всемирной организации здравоохранения;";
"Положения настоящего подпункта не распространяются на случаи, предусмотренные подпунктом 10-1) пункта 2 статьи 319 настоящего Кодекса;";
"Положения настоящей статьи не распространяются на случаи, предусмотренные подпунктом 10-1) пункта 2 статьи 319 настоящего Кодекса.";
в абзаце семьсот шестьдесят восьмом слова "или упрощенной декларации" заменить словами ", упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения";
в абзаце восемьсот двенадцатом слова "или упрощенной декларации" заменить словами ", упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения";
3) в абзацах втором и третьем подпункта 1) статьи 57-7:
слово "год" заменить словами "и 2020 годы";
цифры "2020" заменить цифрами "2021".
Статья 2. Установить, что, несмотря на положение пункта 3 статьи 351 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), изложенной в редакции статьи 33 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)", налоговый агент не позднее 1 июля 2021 года производит удержание и перечисление индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, срок уплаты которого наступает в период с 1 апреля 2021 года до 1 июля 2021 года.
Положения настоящей статьи распространяются на налогоплательщиков, осуществляющих на 1 июля 2021 года деятельность, определенную Правительством Республики Казахстан для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога, а также на лица, занимающиеся частной практикой.
Статья 3. Установить, что, несмотря на положение пункта 1 статьи 487 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), плательщик производит не позднее 1 июля 2021 года уплату социального налога, срок уплаты которого наступает в период с 1 апреля 2021 года до 1 июля 2021 года.

1) 30-2-баптың екінші абзацы "10)" деген цифрлардан кейін ", 10-1)" деген цифрлармен толықтырылсын;
2) 33-бапта:
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақшада:
мынадай мазмұндағы қырқыншы, бес жүз он бесінші және алты жүз жиырма бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"10-1) Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы төтенше комитетінің шешімімен ауруды пандемия деп тану салдарынан шектеу іс-шараларының, оның ішінде карантиннің енгізілуіне байланысты зертханалық зерттеп-қарауға, жеке-дара қорғану құралдарымен қамтамасыз етуге, медициналық қарап-тексерулер жүргізуге, профилактикалық екпелерге, медициналық байқауға, емдеуге, оқшаулауға, емдеуге жатқызуға бағытталған, жұмыс берушінің жұмыскерлер пайдасына шығыстары (жұмыскерлер шығыстарының орнын толтыруды қоса алғанда);";
"Осы тармақшаның ережелері осы Кодекстің 319-бабы 2-тармағының 10-1) тармақшасында көзделген жағдайларға қолданылмайды;";
"Осы баптың ережелері осы Кодекстің 319-бабы 2-тармағының 10-1) тармақшасында көзделген жағдайларға қолданылмайды;";
жеті жүз алпыс сегізінші абзацтағы "немесе оңайлатылған декларация негізінде" деген сөздер ", оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильдік қосымша пайдаланылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегіз жүз он екінші абзацтағы "немесе оңайлатылған декларация негізінде" деген сөздер ", оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильдік қосымша пайдаланылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 57-7-баптың 1) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында:
"жыл" деген сөз "және 2020 жылдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"2020" деген цифрлар "2021" деген цифрлармен ауыстырылсын.
2-бап. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының редакциясында жазылған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 351-бабы 3-тармағының ережесіне қарамастан, салық агенті төлеу мерзімі 2021 жылғы 1 сәуірден бастап 2021 жылғы 1 шілдеге дейінгі кезеңде басталатын төлем көзінен салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын ұстап қалуды және аударуды 2021 жылғы 1 шілдеден кешіктірмей жүргізеді деп белгіленсін.
Осы баптың ережелері 2021 жылғы 1 шілдеге бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілерге, сондай-ақ жеке практикамен айналысатын адамдарға қолданылады.
3-бап. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 487-бабы 1-тармағының ережелеріне қарамастан, төлеуші төлеу мерзімі 2021 жылғы 1 сәуірден бастап 2021 жылғы 1 шілдеге дейінгі кезеңде басталатын әлеуметтік салықты төлеуді 2021 жылғы 1 шілдеден кешіктірмей жүргізеді деп белгіленсін.

Положения настоящей статьи распространяются на налогоплательщиков, осуществляющих на 1 июля 2021 года деятельность, определенную Правительством Республики Казахстан для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога, а также на лица, занимающиеся частной практикой.
Статья 4. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 3) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2021 года;
2) подпункта 2), абзацев второго и третьего подпункта 6), подпунктов 14) и 22) пункта 1, подпункта 1), абзацев третьего – седьмого подпункта 2) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2021 года;
3) подпунктов 3), 4), 5), абзацев пятого – седьмого подпункта 6), подпунктов 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 15), 16), 17), 23), 24), 26), 27), 28), 29), 30), 31), 32), 33), 34), 35) и 36) пункта 1, абзацев восьмого и девятого подпункта 2) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года;
4) подпункта 37) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2023 года и действует до 1 января 2025 года;
5) подпунктов 18), 19) и 20) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

Осы баптың ережелері 2021 жылғы 1 шілдеге бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілерге, сондай-ақ жеке практикамен айналысатын адамдарға қолданылады.
4-бап. Осы Заң:
1) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 3) тармақшасын;
2) 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 2) тармақшасын, 6) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтарын, 14) және 22) тармақшаларын, 2-тармағының 1) тармақшасын, 2) тармақшасының үшінші – жетінші абзацтарын;
3) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларын, 6) тармақшасының бесінші – жетінші абзацтарын, 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 15), 16), 17), 23), 24), 26), 27), 28), 29), 30), 31), 32), 33), 34), 35) және 36) тармақшаларын, 2-тармағы 2) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарын;
4) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін және 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын 1-баптың 1-тармағының 37) тармақшасын;
5) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 18), 19) және 20) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ. ТОҚАЕВ