О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам трансфертного ценообразования
Закон Республики Казахстан от 25 марта 2024 года № 68-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) в статье 116:
подпункт 5) пункта 3 исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Государство регулирует цены в международных деловых операциях и сделках, связанных с международными деловыми операциями, возникающих при трансфертном ценообразовании.";
2) статью 121 изложить в следующей редакции:
"Статья 121. Регулирование цен в международных деловых операциях и сделках, связанных с международными деловыми операциями
В Республике Казахстан регулирование цен в международных деловых операциях и сделках, связанных с международными деловыми операциями, возникающих при трансфертном ценообразовании, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании".".
2. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании":
1) в статье 2:
подпункты 2) и 10) изложить в следующей редакции:
"2) диапазон цен – ряд значений рыночных цен, определенных в соответствии с принципом "вытянутой руки" в сопоставимых экономических условиях, который устанавливается в порядке, предусмотренном статьей 17-1 настоящего Закона;";
"10) сделка, совершенная на территории Республики Казахстан, непосредственно взаимосвязанная с международной деловой операцией, – сделка, предмет которой является предметом международной деловой операции;";
подпункт 12) после слова "цен" дополнить словами "(маржи, рентабельности)";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) диапазон маржи – ряд значений рыночной маржи, определенных в соответствии с принципом "вытянутой руки" в сопоставимых экономических условиях, который устанавливается в порядке, предусмотренном статьей 17-1 настоящего Закона;";
дополнить подпунктами 17-1), 18-1) и 18-2) следующего содержания:
"17-1) медианное значение – значение, которое находится в середине нечетного множества чисел, или среднее арифметическое значение двух серединных четного множества чисел;";
"18-1) рыночная рентабельность – рентабельность, сложившаяся в сопоставимых экономических условиях, определяемых в соответствии с принципом "вытянутой руки";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне трансферттік баға белгілеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 25 наурыздағы № 68-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 116-бапта:
3-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Мемлекет трансферттік баға белгілеу кезінде туындайтын халықаралық іскерлік операциялардағы және халықаралық іскерлік операцияларға байланысты мәмілелердегі бағаларды реттейді.";
2) 121-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"121-бап. Халықаралық іскерлiк операциялардағы және халықаралық iскерлiк операцияларға байланысты мәмiлелердегі бағаларды реттеу
Қазақстан Республикасында трансферттік баға белгілеу кезінде туындайтын халықаралық іскерлiк операциялардағы және халықаралық iскерлiк операцияларға байланысты мәмiлелердегі бағаларды реттеу "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.".
2. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бапта:
2) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бағалар ауқымы – осы Заңның 17-1-бабында көзделген тәртiппен белгіленетін, салыстырымды экономикалық шарттарда "қол созу" қағидатына сәйкес айқындалған нарықтық бағалардың бірқатар мәндері;";
"10) Қазақстан Республикасының аумағында жасалған, халықаралық іскерлік операцияға тікелей өзара байланысты мәміле – нысанасы халықаралық іскерлік операцияның нысанасы болып табылатын мәміле;";
12) тармақша "принципі", "принцип" деген сөздер тиісінше "қағидаты", "қағидат" деген сөздермен ауыстырылып, "бағалар" деген сөзден кейін "(маржа, рентабельділік)" деген сөздермен толықтырылсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) маржа ауқымы – осы Заңның 17-1-бабында көзделген тәртіппен белгіленетін, салыстырымды экономикалық шарттарда "қол созу" қағидатына сәйкес айқындалған нарықтық маржаның бірқатар мәндері;";
мынадай мазмұндағы 17-1), 18-1) және 18-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"17-1) медианалық мән – тақ сандар жиынының ортасындағы мән немесе жұп сандар жиынының ортаңғы екеуінің орташа арифметикалық мәні;";
"18-1) нарықтық рентабельділік – "қол созу" қағидатына сәйкес айқындалатын салыстырымды экономикалық шарттарда қалыптасқан рентабельділік;

18-2) рентабельность – финансовый показатель, используемый для применения методов, указанных в пункте 1 статьи 12 настоящего Закона, и определяемый на основе данных бухгалтерского учета и (или) финансовой отчетности;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) диапазон рентабельности – ряд значений рыночной рентабельности, определенных в соответствии с принципом "вытянутой руки" в сопоставимых экономических условиях, который определяется в соответствии со статьями 17-1 и 17-2 настоящего Закона;";
подпункт 20) исключить;
подпункт 25) после слов "цены", "цен" дополнить словами "(маржи, рентабельности)";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) международные деловые операции – сделки, в которых одним участником сделки является нерезидент, не зарегистрированный в Республике Казахстан, и другим участником сделки является резидент Республики Казахстан или нерезидент, осуществляющий деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, а также сделки резидентов Республики Казахстан, совершенные за пределами территории Республики Казахстан;";
2) в статье 3:
в пункте 1:
часть вторую подпункта 1) исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) совершенным на территории Республики Казахстан, непосредственно взаимосвязанным с международными деловыми операциями:
по реализуемым полезным ископаемым, добытым недропользователем, являющимся одной из сторон;
одна из сторон которых имеет льготы по налогам;
одна из сторон которых имеет убыток по данным налоговых деклараций за два последних налоговых периода, предшествующих году совершения сделки;
стороны которых имеют разные ставки корпоративного подоходного налога.";
пункты 3 и 4 исключить;
3) в статье 5:
пункт 3 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) вести местную отчетность, если на участника сделки возложена обязанность по представлению такой отчетности.";
в подпункте 4) пункта 4 слова "местную и (или) основную," заменить словом "основную";
4) пункт 2 статьи 5-1 исключить;
5) пункт 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2. Мониторингу сделок подлежат международные деловые операции.
Отчетность по мониторингу сделок представляется по международным деловым операциям согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом.";

18-2) рентабельділік – осы Заңның 12-бабының 1-тармағында көрсетілген әдістерді қолдану үшін пайдаланылатын және бухгалтерлік есепке алу және (немесе) қаржылық есептілік деректері негізінде айқындалатын қаржылық көрсеткіш;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) рентабельділік ауқымы – осы Заңның 17-1 және 17-2-баптарына сәйкес айқындалатын, салыстырымды экономикалық шарттарда "қол созу" қағидатына сәйкес айқындалған нарықтық рентабельділіктің бірқатар мәндері;";
20) тармақша алып тасталсын;
25) тармақша "бағалар", "бағадан" деген сөздерден кейін тиісінше "(маржа, рентабельділік)", "(маржадан, рентабельділіктен)" деген сөздермен толықтырылсын;
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) халықаралық іскерлік операциялар – мәмілеге қатысушының бірі Қазақстан Республикасында тіркелмеген бейрезидент болып табылатын және мәмілеге қатысушының екіншісі Қазақстан Республикасының резиденті немесе Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидент болып табылатын мәмілелер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы резиденттерінің Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тысқары жерлерде жасаған мәмілелері;";
2) 3-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "операциялар бойынша жүзеге асырылады." деген сөздер "операциялар бойынша;" деген сөздермен ауыстырылып, екінші бөлік алып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының аумағында жасалған, мынадай:
тараптардың бірі болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы өндірген, өткізілетін пайдалы қазбалар бойынша;
тараптардың бірінде салықтар бойынша жеңілдіктер болатын;
тараптардың бірі мәмілелер жасасатын жылдың алдындағы соңғы екі салықтық кезең ішінде салық декларацияларының деректері бойынша залал шегетін;
тараптарда корпоративтік табыс салығының әртүрлі мөлшерлемесі болатын халықаралық іскерлік операцияларға тікелей өзара байланысты мәмілелер бойынша жүзеге асырылады.";
3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
3) 5-бапта:
3-тармақ 5) тармақшасындағы "ақпаратты беруге міндетті." деген сөздер "ақпаратты беруге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) егер мәмілеге қатысушыға жергілікті есептілікті ұсыну жөніндегі міндет жүктелген болса, осындай есептілікті жүргізуге міндетті.";
4-тармақтың 4) тармақшасындағы "жергілікті және (немесе)" деген сөздер алып тасталсын;
4) 5-1-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
5) 6-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Халықаралық іскерлік операциялар мәмілелер мониторингіне жатады.
Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес халықаралық іскерлік операциялар бойынша ұсынылады.";

6) в статье 7:
в заголовке слова ", представляемая участником международной группы" исключить;
абзац первый части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Отчетность по трансфертному ценообразованию состоит из следующих видов отчетности:";
пункт 2 исключить;
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В случае обнаружения участником сделки и (или) участником международной группы неполноты сведений, неточностей либо ошибок в заполнении представленной отчетности такой участник обязан представить скорректированную отчетность с учетом обновленной информации.";
пункт 4 после слова "участником" дополнить словами "сделки и (или) участником";
7) в статье 7-1:
в пункте 1 слова "участником международной группы" заменить словами "участником сделки";
пункт 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Положения настоящей статьи распространяются на участника сделки, которым за отчетный финансовый год совершены сделки, указанные в пункте 1 статьи 3 настоящего Закона, с взаимосвязанными сторонами, за исключением сделок с лицами, определенными взаимосвязанными сторонами в соответствии с подпунктами 16) – 20) части второй статьи 11 настоящего Закона, и у которого размер выручки в соответствии с его финансовой отчетностью за финансовый год, предшествующий отчетному финансовому году, составляет не менее пятимиллионнократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января года, предшествующего отчетному финансовому году.";
8) часть вторую пункта 1 статьи 7-2 изложить в следующей редакции:
"Основная отчетность за отчетный финансовый год представляется участником международной группы в уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней со дня получения участником международной группы требования о представлении такой отчетности. Основная отчетность может быть истребована у участника международной группы уполномоченным органом не ранее чем по истечении двенадцати месяцев, следующих за днем завершения соответствующего финансового года.";
9) в статье 10:
в пункте 1 слова "в ходе проведения проверок уполномоченные органы производят" заменить словами "и (или) рентабельности участника сделки от диапазона рентабельности в ходе проведения проверок уполномоченный орган производит";
в абзаце первом пункта 5 слова "среднее значение" заменить словами "медианное значение из диапазона цен";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. По сделкам со взаимосвязанными сторонами корректировка объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, при отклонении цены сделки от рыночной цены, определенной как медианное значение из диапазона цен, указанное в источнике информации, производится уполномоченным органом по результатам проведенной налоговой проверки.";
в пункте 11:
после слова "бюджет" дополнить словами "рассчитываются с применением диапазона цен и (или) диапазона рентабельности (маржи) и";
слова "путем представления дополнительной налоговой отчетности" заменить словами "с отражением в соответствующей налоговой отчетности, представляемой в уполномоченный орган";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

6) 7-бапта:
тақырыптағы "Халықаралық топқа қатысушы ұсынатын трансферттік" деген сөздер "Трансферттік" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Трансферттік баға белгілеу бойынша есептілік мынадай есептілік түрлерінен тұрады:";
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мәмілеге қатысушы және (немесе) халықаралық топқа қатысушы ұсынылған есептілікте мәліметтердің толық емес екенін, оны толтыруда дәлсіздіктерді не қателерді анықтаған жағдайда, мұндай қатысушы жаңартылған ақпаратты ескере отырып, түзетілген есептілікті ұсынуға міндетті.";
4-тармақтағы "Халықаралық" деген сөз "Мәмілеге қатысушының және (немесе) халықаралық" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 7-1-бапта:
1-тармақтағы "Халықаралық топқа қатысушы" деген сөздер "Мәмілеге қатысушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың ережелері есепті қаржы жылында осы Заңның 11-бабы екінші бөлігінің 16) – 20) тармақшаларына сәйкес өзара байланысты тараптар деп айқындалған тұлғалармен жасалған мәмілелерді қоспағанда, осы Заңның 3-бабының 1-тармағында көрсетілген мәмілелерді өзара байланысты тараптармен жасаған және түсімінің мөлшері есепті қаржы жылының алдындағы қаржы жылы үшін өзінің қаржылық есептілігіне сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті қаржы жылының алдындағы жылдың 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің бес миллион еселенген мөлшерінен кем болмайтын мәмілеге қатысушыға қолданылады.";
8) 7-2-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықаралық топқа қатысушы есепті қаржы жылы үшін негізгі есептілікті ұсыну туралы талапты алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде халықаралық топқа қатысушы осындай есептілікті уәкілетті органға ұсынады. Уәкілетті орган негізгі есептілікті халықаралық топқа қатысушыдан тиісті қаржы жылы аяқталған күннен кейінгі он екі ай өткен соң талап ете алады.";
9) 10-бапта:
1-тармақтағы "ауытқу фактісі анықталған кезде, уәкілетті органдар" деген сөздер "және (немесе) мәмілеге қатысушы рентабельділігінің рентабельділік ауқымынан ауытқу фактісі анықталған кезде уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші абзацындағы "орташа мәні" деген сөздер ", бағалар ауқымынан алынған медианалық мән" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Уәкілетті орган өзара байланысты тараптармен жасалған мәмілелер бойынша мәміле бағасы ақпарат көзінде көрсетілген, бағалар ауқымынан алынған медианалық мән ретінде айқындалған нарықтық бағадан ауытқыған кезде жүргізілген салықтық тексерудің нәтижелері бойынша салық салу объектілеріне және (немесе) салық салуға байланысты объектілерге түзету жүргізеді.";
11-тармақта:
", салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомалары" деген сөздер "салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомалары бағалар ауқымы және (немесе) рентабельділік (маржа) ауқымы қолданыла отырып есептеледі және" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қосымша салық есептілігін ұсыну жолымен" деген сөздер "уәкілетті органға ұсынылатын тиісті салық есептілігі көрсетіле отырып," деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Корректировка объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, участника сделки, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, производится следующим образом:
1) при применении метода, указанного в подпункте 1) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона, – без учета положений пункта 5 статьи 13 настоящего Закона;
2) при применении методов, указанных в подпунктах 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона, – без учета рентабельности участника сделки, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением.";
10) в статье 11:
в части второй:
в подпункте 1) слово "аффилиированным" заменить словом "аффилированным";
в подпункте 10) слово "аффилиированными" заменить словом "аффилированными";
подпункт 15) исключить;
дополнить подпунктами 16), 17), 18), 19) и 20) следующего содержания:
"16) лицо производит или торгует продукцией, используя нематериальные активы и (или) права интеллектуальной собственности другого лица и его взаимосвязанной стороны, за которые оно должно произвести платежи, составляющие совокупно более пятидесяти процентов первоначальной стоимости (или себестоимости) таких продуктов;
17) лицо и (или) его взаимосвязанная сторона поставляют более пятидесяти процентов общей стоимости сырья, материалов или исходной продукции (без учета расходов на амортизацию основных средств), используемых другим лицом для производства готовой продукции;
18) лицо и (или) его взаимосвязанная сторона формируют более пятидесяти процентов выручки другого лица за отчетный календарный год по сделкам, которые являются международными деловыми операциями;
19) лицо, общая задолженность которого перед другим лицом на дату заключения сделки или пересмотра основных условий сделки превышает пятьдесят процентов собственного капитала или не менее десяти процентов общей суммы долга на конец отчетного календарного года гарантируется другим лицом, за исключением случаев, когда одно из лиц является независимой международной финансовой организацией или государственным учреждением иностранного государства, а также случаев, когда одно из лиц имеет лицензию на проведение банковских и иных операций, выданную в Республике Казахстан или иностранном государстве;
20) лицо, которому предоставлены права на отчетный календарный год в качестве агента, дистрибьютора или дилера компании при покупке или продаже товаров (работ, услуг) в соответствии с письменным соглашением.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Условия, предусмотренные подпунктами 16) – 20) части второй настоящей статьи, не распространяются на участника сделки – нерезидента:
финансовая отчетность которого публикуется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (далее – МСФО) в открытом доступе и (или) представлена на фондовых биржах стран – участниц Организации экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР);
который является участником международной группы, финансовая отчетность которой публикуется в соответствии с МСФО в открытом доступе и (или) представлена на фондовых биржах стран – участниц ОЭСР;
финансовая отчетность которого представлена в уполномоченный орган по его требованию не позднее шестидесяти календарных дней с момента получения запроса. При этом финансовая отчетность должна быть подтверждена независимой аудиторской организацией.";

"12. Жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген мәмілеге қатысушының салық салу объектілеріне және (немесе) салық салуға байланысты объектілеріне түзету мынадай түрде:
1) осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген әдісті қолдану кезінде – осы Заңның 13-бабы 5-тармағының ережелері ескерілмей;
2) осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген әдістерді қолдану кезінде жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген мәмілеге қатысушының рентабельділігі ескерілмей жүргізіледі.";
10) 11-бапта:
екінші бөлікте:
1) тармақшадағы "аффилиирленген" деген сөз "үлестес" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "аффилиирленген" деген сөз "үлестес" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 16), 17), 18), 19) және 20) тармақшалармен толықтырылсын:
"16) тұлға басқа тұлғаның және оның өзара байланысты тарапының материалдық емес активтерін және (немесе) зияткерлік меншік құқықтарын пайдаланып өнім өндіретін немесе оны сататын, солар үшін өзі жиынтығында мұндай өнімдердің бастапқы құнының (немесе өзіндік құнының) елу пайызынан астамын құрайтын төлемдерді жүргізуге тиіс болатын;
17) тұлға және (немесе) оның өзара байланысты тарапы дайын өнімді өндіру үшін басқа тұлға пайдаланатын шикізаттың, материалдардың немесе бастапқы өнімнің жалпы құнының (негізгі құралдардың амортизация шығыстары есепке алынбаған) елу пайыздан астамын беретін;
18) тұлға және (немесе) оның өзара байланысты тарапы халықаралық іскерлік операциялар болып табылатын мәмілелер бойынша басқа тұлғаның есепті күнтізбелік жылдағы түсімінің елу пайыздан астамын қалыптастыратын;
19) тұлғалардың бірі тәуелсіз халықаралық қаржы ұйымы немесе шет мемлекеттің мемлекеттік мекемесі болып табылатын жағдайларды, сондай-ақ тұлғалардың бірінде Қазақстан Республикасында немесе шет мемлекетте берілген банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензиясы болған жағдайларды қоспағанда, тұлғаның мәміле жасалған немесе мәміленің негізгі шарттары қайта қаралған күні басқа тұлға алдындағы жалпы берешегі меншікті капиталдың елу пайызынан асатын немесе есепті күнтізбелік жылдың соңындағы жалпы борыш сомасының кемінде он пайызына басқа тұлға кепілдік беретін;
20) тұлғаға есепті күнтізбелік жылға тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу немесе сату кезінде жазбаша келісімге сәйкес компанияның агенті, дистрибьюторы немесе дилері ретінде құқықтар берілген шарттарды қамтиды.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың екінші бөлігінің 16) – 20) тармақшаларында көзделген шарттар:
қаржылық есептілігі халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (бұдан әрі – ХҚЕС) сәйкес ашық қолжетімділікте жарияланатын және (немесе) Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (бұдан әрі – ЭЫДҰ) қатысушы елдердің қор биржаларында ұсынылған;
қаржылық есептілігі ХҚЕС-ке сәйкес ашық қолжетімділікте жарияланатын және (немесе) ЭЫДҰ-ға қатысушы елдердің қор биржаларында ұсынылған халықаралық топтың қатысушысы болып табылатын;
қаржылық есептілігі уәкілетті органның талап етуі бойынша оған сұрау салу алынған кезден бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмей ұсынылатын мәмілеге қатысушы-бейрезидентке қолданылмайды. Бұл ретте қаржылық есептілікті тәуелсіз аудиторлық ұйым растауға тиіс.";

11) в статье 12:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При невозможности применения метода сопоставимой неконтролируемой цены применяется один из методов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, который с учетом фактических обстоятельств и условий совершаемой сделки позволяет сделать наиболее обоснованный вывод о соответствии или несоответствии цены сделки рыночным ценам.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Выбор соответствующего метода должен быть обоснованным, где участником сделки учитываются следующие обстоятельства:
1) выбор метода с учетом характера совершаемой сделки, определяемый путем анализа функций, выполняемых каждым участником в совершаемой операции, с учетом используемых активов и предполагаемых рисков;
2) наличие достоверной информации, необходимой для применения выбранного метода трансфертного ценообразования;
3) степень сопоставимости контролируемых и неконтролируемых операций, включая надежность корректировок для приведения к сопоставимости.";
12) в пункте 2 статьи 13:
в абзаце шестом части четвертой слова "ста двадцати" заменить словами "ста двадцати трех";
предложение первое подпункта 3) части шестой изложить в следующей редакции:
"3) долгосрочная цена применяется не более одного года и подтверждается конечным контрактом между участниками сделок, взаимоотношения которых включают в том числе условия, предусмотренные подпунктами 16) – 20) части второй статьи 11 настоящего Закона, или последующим контрактом между трейдером, аффилированным с участником сделки – резидентом Республики Казахстан, и конечным потребителем, который является независимой стороной.";
13) пункты 2 и 3 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"2. Для определения затрат (расходов) учитываются затраты (расходы) на производство (приобретение) и (или) реализацию товаров (работ, услуг), затраты (расходы) по транспортировке, хранению, страхованию и иные затраты (расходы).
Наценка определяется таким образом, чтобы обеспечить сложившийся для данной сферы деятельности диапазон рентабельности, определяемый в соответствии со статьями 17-1 и 17-2 настоящего Закона.
3. Диапазон рентабельности для данной сферы деятельности определяется на основании источников информации, указанных в статье 18 настоящего Закона, в сопоставимых экономических условиях.";
14) статьи 15 и 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Метод цены последующей реализации
При методе цены последующей реализации рыночная цена товаров (работ, услуг) определяется как разность между ценой, по которой такие товары (работы, услуги) реализованы покупателем при последующей реализации (перепродаже), и подтверждаемыми затратами (расходами), понесенными покупателем при перепродаже (без учета цены, по которой были приобретены указанным покупателем у продавца товары (работы, услуги), а также его рентабельностью (маржой). При этом рентабельность (маржа) должна соответствовать диапазону рентабельности (маржи), определяемому в соответствии со статьями 17-1 и 17-2 настоящего Закона.";

11) 12-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салыстырымды бақыланбайтын баға әдісін қолдану мүмкін болмаған жағдайда осы баптың 1-тармағында көрсетілген әдістердің бірі қолданылады, ол жасалатын мәміленің нақты мән-жайлары мен шарттары ескеріле отырып, мәміле бағасының нарықтық бағаларға сәйкес келетіні немесе сәйкес келмейтіні туралы неғұрлым негізделген тұжырым жасауға мүмкіндік береді.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Тиісті әдісті таңдау негізделген болуға тиіс, мұнда мәмілеге қатысушы мынадай мән-жайларды:
1) пайдаланылатын активтер мен болжанатын тәуекелдерді ескере отырып, жасалатын операцияда әрбір қатысушы орындайтын функцияларды талдау жолымен айқындалатын, жасалатын мәміленің сипаты ескерілетін әдісті таңдауды;
2) трансферттік баға белгілеудің таңдалған әдісін қолдануға қажетті анық ақпараттың болуын;
3) салыстырымдылыққа келтіру үшін түзетулердің сенімділігін қоса алғанда, бақыланатын және бақыланбайтын операциялардың салыстырымдылық дәрежесін ескереді.";
12) 13-баптың 2-тармағында:
төртінші бөліктің алтыншы абзацындағы "жүз жиырма" деген сөздер "бір жүз жиырма үш" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктің 3) тармақшасының бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұзақ мерзімдік баға бір жылдан артық қолданылмайды және өзара қарым-қатынастары осы Заңның 11-бабы екінші бөлігінің 16) – 20) тармақшаларында көзделген шарттарды да қамтитын мәмілеге қатысушылар арасындағы түпкі келісімшартпен немесе Қазақстан Республикасының резиденті-мәмілеге қатысушымен үлестес трейдер және тәуелсіз тарап болып табылатын түпкі тұтынушы арасындағы кейінгі келісімшартпен расталады.";
13) 14-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шығындарды (шығыстарды) айқындау үшін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіруге (сатып алуға) және (немесе) өткізуге жұмсалған шығындар (шығыстар), тасымалдау, сақтау, сақтандыру жөніндегі шығындар (шығыстар) және өзге де шығындар (шығыстар) ескеріледі.
Үстеме баға осы Заңның 17-1 және 17-2-баптарына сәйкес айқындалатын, қызметтің осы саласы үшін қалыптасқан рентабельділік ауқымын қамтамасыз ететіндей болып айқындалады.
3. Қызметтің осы саласы үшін рентабельділік ауқымы салыстырымды экономикалық шарттарда осы Заңның 18-бабында көрсетілген ақпарат көздерінің негізінде айқындалады.";
14) 15 және 17-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Кейіннен өткізу бағасы әдісі
Кейіннен өткізу бағасының әдісі кезінде тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) нарықтық бағасы сатып алушы кейіннен өткізу (қайта сату) кезінде осындай тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізген бағаның және сатып алушы қайта сату кезінде шеккен, расталатын (аталған сатып алушының сатушыдан тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алған бағасы есепке алынбаған) шығындардың (шығыстардың), сондай-ақ оның рентабельділігінің (маржасының) арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады. Бұл ретте рентабельділік (маржа) осы Заңның 17-1 және 17-2-баптарына сәйкес айқындалатын рентабельділік (маржа) ауқымына сәйкес келуге тиіс.";

"Статья 17. Метод чистой прибыли
1. Метод чистой прибыли применяется посредством сопоставления рентабельности участника сделки с диапазоном рентабельности в сопоставимых экономических условиях.
2. При применении метода чистой прибыли могут использоваться следующие показатели рентабельности:
операционная рентабельность затрат;
операционная рентабельность продаж;
операционная рентабельность активов.
При этом рентабельность определяется в соответствии со статьями 17-1 и 17-2 настоящего Закона.";
15) дополнить статьями 17-1 и 17-2 следующего содержания:
"Статья 17-1. Порядок определения диапазона цен и диапазона рентабельности (маржи)
1. В целях применения методов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона, если иное не предусмотрено статьей 13 настоящего Закона, используются диапазон цен и (или) диапазон рентабельности (маржи), которые определяются в следующем порядке:
1) в случае, когда количество значений рыночных цен и (или) значений рыночных рентабельностей (маржи), используемых для применения указанных методов, равно одному значению, то диапазон определяется как равный такому значению рыночной цены или рентабельности (маржи);
2) в случае, когда количество значений рыночных цен и (или) значений рыночных рентабельностей (маржи), используемых для применения указанных методов, не превышает трех значений, то диапазон определяется как диапазон от минимального значения до максимального значения включительно таких рыночных цен и (или) рыночной рентабельности (маржи).
В целях настоящего подпункта диапазон цен, указанный в источнике информации в виде двух значений через черту, также принимается как диапазон, не превышающий трех значений;
3) в случае, когда количество значений рыночных цен и (или) значений рыночных рентабельностей (маржи), используемых для применения указанных методов, равно четырем или большему количеству значений, то диапазон определяется как диапазон между двадцать пятым и семьдесят пятым процентилями включительно, рассчитанными на основе используемых значений рыночных цен или рентабельности (маржи).
2. Для расчета диапазона цен используются значения рыночных цен, определенные в соответствии и с использованием одного и того же источника информации.
3. Для расчета диапазона рентабельности (маржи) используются финансовые данные за три последовательных календарных года, непосредственно предшествующих календарному году, в котором совершена анализируемая сделка.
Статья 17-2. Порядок определения рентабельности
1. Валовая рентабельность затрат определяется как отношение валовой прибыли от продаж товаров (работ, услуг) к себестоимости проданных товаров (работ, услуг).

"17-бап. Таза пайда әдісі
1. Таза пайда әдісі мәмілеге қатысушының рентабельділігін салыстырымды экономикалық шарттардағы рентабельділік ауқымымен салыстыру арқылы қолданылады.
2. Таза пайда әдісін қолдану кезінде рентабельділіктің мынадай көрсеткіштері пайдаланылуы мүмкін:
шығындардың операциялық рентабельділігі;
сатудың операциялық рентабельділігі;
активтердің операциялық рентабельділігі.
Бұл ретте рентабельділік осы Заңның 17-1 және 17-2-баптарына сәйкес айқындалады.";
15) мынадай мазмұндағы 17-1 және 17-2-баптармен толықтырылсын:
"17-1-бап. Бағалар ауқымы мен рентабельділік (маржа) ауқымын айқындау тәртібі
1. Егер осы Заңның 13-бабында өзгеше көзделмесе, осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетiлген әдiстердi қолдану мақсатында бағалар ауқымы және (немесе) рентабельділік (маржа) ауқымы пайдаланылады, олар мынадай тәртіппен айқындалады:
1) көрсетілген әдістерді қолдану үшін пайдаланылатын нарықтық бағалар мәндерінің және (немесе) нарықтық рентабельділік (маржа) мәндерінің саны бір мәнге тең болған жағдайда, ауқым нарықтық бағаның немесе рентабельділіктің (маржаның) осындай мәніне тең ретінде айқындалады;
2) көрсетілген әдістерді қолдану үшін пайдаланылатын нарықтық бағалар мәндерінің және (немесе) нарықтық рентабельділік (маржа) мәндерінің саны үш мәннен аспаған жағдайда, ауқым осындай нарықтық бағалардың және (немесе) нарықтық рентабельділіктің (маржаның) қоса алғанда ең төменгі мәнінен бастап ең жоғарғы мәніне дейінгі ауқым ретінде айқындалады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін ақпарат көзінде сызық арқылы екі мән түрінде көрсетілген бағалар ауқымы үш мәннен аспайтын ауқым ретінде де қабылданады;
3) көрсетілген әдістерді қолдану үшін пайдаланылатын нарықтық бағалар мәндерінің және (немесе) нарықтық рентабельділік (маржа) мәндерінің саны төртке немесе одан да көп мәндер санына тең болған жағдайда, ауқым нарықтық бағалардың немесе рентабельдiлiктiң (маржаның) пайдаланылатын мәндерi негiзiнде есептелген, қоса алғанда жиырма бесiншi және жетпiс бесiншi процентильдер арасындағы ауқым ретінде айқындалады.
2. Бағалар ауқымын есептеу үшін бір ғана ақпарат көзіне сәйкес және соны пайдаланып айқындалған нарықтық бағалардың мәндері пайдаланылады.
3. Рентабельділік (маржа) ауқымын есептеу үшін талдау жүргізілетін мәміле жасалған күнтізбелік жылдың тікелей алдындағы қатарынан күнтізбелік үш жылғы қаржылық деректер пайдаланылады.
17-2-бап. Рентабельділікті айқындау тәртібі
1. Шығындардың жалпы рентабельділігі тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен жалпы пайданың сатылған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнына қатынасы ретінде айқындалады.

2. Валовая рентабельность продаж определяется как отношение валовой прибыли от продаж товаров (работ, услуг) к выручке от продаж товаров (работ, услуг) без учета акцизов и налога на добавленную стоимость.
3. Операционная рентабельность затрат определяется как отношение суммы операционной прибыли от продаж товаров (работ, услуг) к сумме себестоимости проданных товаров (работ, услуг) и коммерческих и административных расходов, связанных с продажами товаров (работ, услуг).
4. Операционная рентабельность продаж определяется как отношение суммы операционной прибыли от продаж товаров (работ, услуг) к выручке от продаж товаров (работ, услуг) без учета акцизов и налога на добавленную стоимость.
5. Операционная рентабельность активов определяется как отношение суммы операционной прибыли от продаж товаров (работ, услуг) к текущей рыночной стоимости используемых активов или в отсутствие информации о текущей рыночной стоимости используемых активов – к стоимости активов согласно данным бухгалтерской (финансовой) отчетности.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

2. Сатудың жалпы рентабельділігі акциздер мен қосылған құн салығы есепке алынбай, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен жалпы пайданың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен түсімге қатынасы ретінде айқындалады.
3. Шығындардың операциялық рентабельділігі тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен операциялық пайда сомасының сатылған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнының және тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуға байланысты коммерциялық және әкімшілік шығыстардың сомасына қатынасы ретінде айқындалады.
4. Сатудың операциялық рентабельділігі акциздер мен қосылған құн салығы есепке алынбай, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен операциялық пайда сомасының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен түсімге қатынасы ретінде айқындалады.
5. Активтердің операциялық рентабельділігі тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен операциялық пайда сомасының пайдаланылатын активтердің ағымдағы нарықтық құнына немесе пайдаланылатын активтердің ағымдағы нарықтық құны туралы ақпарат болмағанда – бухгалтерлік (қаржылық) есептілік деректеріне сәйкес активтердің құнына қатынасы ретінде айқындалады.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ