"Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 32 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2020 жылғы 15 қазандағы № 346 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 32 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
14-тармақта:
"Функциялар" деген бөлімдегі
"Баспа БАҚ-та ақпараттық жұмыс жүргізу басқармасы" деген бөлімшеде:
мынадай мазмұндағы он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы және жиырма бірінші абзацтармен толықтырылсын:
Комитеттің құзіретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету;
мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды түсіндіру және ілгерілету жөніндегі ақпараттық-насихаттық шараларды ұйымдастыру және іске асыру;
қоғамдық кеңестің ұсынымдарын қарау;
ашық деректер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
құзіреті шеңберінде Мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында ақпарат орналастыру және өзектендіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
мемлекеттік қызметтер көрсету барысында Комитеттің өз құзіреті шеңберінде тұтынушылар құқықтарын қоғауды қамтамасыз етуі;
Комитеттің құзіреті шеңберінде стратегиялық және операциялық жоспарды пысықтауды және келісуді қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген құзыреті шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыру;
Персоналды басқару департаментіне Комитет жетекшілік жасайтын салалар бойынша мамандардың қажеттілігі туралы ұсыныстар әзірлеу;
"Теле-, радиоарналарда ақпараттық жұмыс жүргізу басқармасы" деген бөлімшеде:
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші абзацпен толықтырылсын:
Персоналды басқару департаментіне Комитет жетекшілік жасайтын салалар бойынша мамандардың қажеттілігі туралы ұсыныстар әзірлеу;
Тарихи немесе мәдени құндылығы бар теле-, радиобағдарламалардың жазбаларын сақтау қағидаларын әзірлеу;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтармен толықтырылсын:
Комитеттің құзіретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету;
мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды түсіндіру және ілгерілету жөніндегі ақпараттық-насихаттау іс-шараларын ұйымдастыру және іске асыру;
қоғамдық кеңес ұсынымдарын қарау;
ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
құзіреті шеңберінде Мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында ақпарат орналастыру және өзектендіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген құзыреті шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыру;
ашық деректер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
телерадио хабар тарату мақсатында жиілік жолақтарын, радиожиілік (арналардың радиожиілігі) бөлу бойынша конкурстар ұйымдастыру және өткізу;
"Интернет кеңістікте және әлеуметтік желілерде ақпараттық жұмыс жүргізу басқармасы" деген бөлімшеде:
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Персоналды басқару департаментіне Комитет жетекшілік жасайтын салалар бойынша мамандардың қажеттілігі туралы ұсыныстар әзірлеу";
мынадай мазмұндағы тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші және он алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Комитеттің құзіретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету";
мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды түсіндіру және ілгерілету жөніндегі ақпараттық-насихаттау іс-шараларын ұйымдастыру және жүзеге асыру;
қоғамдық кеңес ұсынымдарын қарау;
ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
құзіреті шеңберінде Мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында ақпарат орналастыру және өзектендіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
ашық деректер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
"Қоғаммен байланыс орнату және мемлекеттік органдармен үйлестіру басқармасы" деген бөлімде:
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Персоналды басқару департаментіне Комитет жетекшілік жасайтын салалар бойынша мамандардың қажеттілігі туралы ұсыныстар әзірлеу";
мынадай мазмұндағы он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы және жиырма бірінші абзацтармен толықтырылсын:
"Комитеттің құзіретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету";
мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды түсіндіру және ілгерілету жөніндегі ақпараттық-насихаттау іс-шараларын ұйымдастыру және жүзеге асыру;
қоғамдық кеңес ұсынымдарын қарау;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген құзыреті шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыру;
ашық деректер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
құзіреті шеңберінде Мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында ақпарат орналастыру және өзектендіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
саяси партиялармен, қоғамдық бірлестіктермен, коммерциялық емес ұйымдармен, кәсіподақ ұйымдарымен және өзге ұйымдармен Комитеттің құзіретіне жататын мәселелер бойынша өзара іс-қимыл;
"Бұқаралық ақпарат құралдары және телерадио хабар тарату саласындағы бақылау басқармасы" деген бөлімшеде:
мынадай мазмұндағы бесінші, алтыншы және жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"Персоналды басқару департаментіне Комитет жетекшілік жасайтын салалар бойынша мамандардың қажеттілігі туралы ұсыныстар әзірлеу";
өз құзіреті шеңберінде техникалық регламенттер және ұлттық стандарттар әзірлеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес соттарға талаптарды ұсыну;
мынадай мазмұндағы он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"Комитеттің құзіретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету";
мемлекеттік құпияларды қамтитын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілер жобаларын сараптамалық кеңестің қарауына енгізу;
ашық деректер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
құзіреті шеңберінде Мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында ақпарат орналастыру және өзектендіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген құзыреті шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыру;
"Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы рұқсат беру құжаттары басқармасы" деген бөлімшеде:
мынадай мазмұндағы төртінші, бесінші және алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Персоналды басқару департаментіне Комитет жетекшілік жасайтын салалар бойынша мамандардың қажеттілігі туралы ұсыныстар әзірлеу";
мемлекеттік құпияларды қамтитын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілер жобаларын сараптамалық кеңестің қарауына енгізу;
өз құзіреті шеңберінде техникалық регламенттер және ұлттық стандарттар әзірлеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
мынадай мазмұндағы он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші және он сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
ашық деректер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
Комитеттің құзіретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету;
ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
құзіреті шегінде Мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында ақпарат орналастыру және өзектендіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген құзыреті шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыру;
"Мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыруды талдау басқармасы" деген бөлімшеде:
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"Персоналды басқару департаментіне Комитет жетекшілік жасайтын салалар бойынша мамандардың қажеттілігі туралы ұсыныстар әзірлеу";
Комитет құзіретіне жататын мәселелер бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеу;
мынадай мазмұндағы он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтармен толықтырылсын:
ашық деректер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
Комитеттің құзіретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету;
ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
құзіреті шегінде Мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында ақпарат орналастыру және өзектендіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген құзыреті шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыру;
Комитеттің құзіреті шеңберінде нысаналы индикаторларға, көрсеткіштерге қол жеткізу, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іс-шараларын сапалы және уақытылы орындау бойынша жұмысты қамтамасыз ету;
"Телерадио хабарларын тарату саласындағы жобаларды дамыту басқармасы" деген бөлімшеде:
мынадай мазмұндағы төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
Персоналды басқару департаментіне Комитет жетекшілік жасайтын салалар бойынша мамандардың қажеттілігі туралы ұсыныстар әзірлеу;
көп арналы хабар таратудағы таралымға байланысты міндетті теле-, радиоарналар санын айқындау;
цифрлық эфирлік телехабар таратудың тәртібі мен мерзімдерін айқындау;
міндетті теле-, радиоарналар тізбесін әзірлеу;
ұлттық оператор тарататын еркін қол жетімді теле-, радиоарналар тізбесін әзірлеу;
мынадай мазмұндағы он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы және жиырма бірінші абзацтармен толықтырылсын:
ашық деректер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
реттеуші салаларда халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген құзыреті шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыру;
Комитеттің құзіретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету;
ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында ақпарат орналастыру;
құзіреті шеңберінде Мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында ақпарат орналастыру және өзектендіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 28 марта 2019 года № 32 "Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитета информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан"
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № 346
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 28 марта 2019 года № 32 "Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении республиканского государственного учреждения "Комитет информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан", утвержденного указанным приказом:
в пункте 14:
в разделе "Функции":
в подразделе "Управление по информационной работе в печатных СМИ":
дополнить абзацами одиннадцатым, двенадцатым, тринадцатым, четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым, семнадцатым, восемнадцатым, девятнадцатым, двадцатым и двадцать первым , следующего содержания:
"обеспечение выполнения обязательств по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан, по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
организация и осуществление информационно-пропагандистских мероприятий по разъяснению и продвижению государственных стратегических программ и документов;
рассмотрение рекомендаций общественного совета;
размещение информации на интернет-портале открытых данных;
размещение информации на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
размещение и актуализация информации на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов в пределах компетенции;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
обеспечение защиты прав потребителей при оказании государственных услуг Комитетом в пределах своей компетенции;
обеспечение проработки и согласования стратегического и операционного плана в рамках компетенции Комитета;
осуществление противодействия терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;
выработка предложений в Департамент управления персоналом о потребности специалистов по отраслям, курируемым Комитетом;";
в подразделе "Управление по информационной работе на теле-,радиоканалах":
дополнить абзацами четвертым и пятым следующего содержания:
"выработка предложений в Департамент управления персоналом о потребности специалистов по отраслям, курируемым Комитетом;
разработка Правил хранения записей теле-, радиопрограмм, имеющих историческую или культурную ценность;";
дополнить абзацами девятым, десятым, одиннадцатым, двенадцатым, тринадцатым, четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым и семнадцатым следующего содержания:
"обеспечение выполнения обязательств по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан, по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
организация и осуществление информационно-пропагандистских мероприятий по разъяснению и продвижению государственных стратегических программ и документов;
рассмотрение рекомендаций общественного совета;
размещение информации на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
размещение и актуализация информации на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов в пределах компетенции;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
осуществление противодействия терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;
размещение информации на интернет-портале открытых данных;
организация и проведение конкурсов по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания;
в подразделе "Управление по информационной работе в интернет пространстве и социальных сетях":
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"выработка предложений в Департамент управления персоналом о потребности специалистов по отраслям, курируемым Комитетом;";
дополнить абзацами девятым, десятым, одиннадцатым, двенадцатым, тринадцатым, четырнадцатым, пятнадцатым и шестнадцатым следующего содержания:
"обеспечение выполнения обязательств по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан, по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
организация и осуществление информационно-пропагандистских мероприятий по разъяснению и продвижению государственных стратегических программ и документов;
рассмотрение рекомендаций общественного совета;
размещение информации на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
размещение и актуализация информации на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов в пределах компетенции;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
осуществление противодействия терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;
размещение информации на интернет-портале открытых данных;";
в подразделе "Управление по связям с общественностью и координацией с государственными органами":
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"выработка предложений в Департамент управления персоналом о потребности специалистов по отраслям, курируемым Комитетом;";
дополнить абзацами тринадцатым, четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым, семнадцатым, восемнадцатым, девятнадцатым, двадцатым и двадцать первым следующего содержания:
"обеспечение выполнения обязательств по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан, по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
организация и осуществление информационно-пропагандистских мероприятий по разъяснению и продвижению государственных стратегических программ и документов;
рассмотрение рекомендаций общественного совета;
осуществление противодействия терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;
размещение информации на интернет-портале открытых данных;
размещение информации на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
размещение и актуализация информации на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов в пределах компетенции;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
взаимодействие с политическими партиями, общественными объединениями, некоммерческими организациями, профессиональными союзами и иными организациями по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;";
в подразделе "Управление контроля в области средств массовой информации и телерадиовещания":
дополнить абзацами пятым, шестым и седьмым следующего содержания:
"выработка предложений в Департамент управления персоналом о потребности специалистов по отраслям, курируемым Комитетом;
организация работ по разработке технических регламентов и национальных стандартов в пределах своей компетенции;
предъявление в суды исков в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
дополнить абзацами одиннадцатым, двенадцатым, тринадцатым, четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым, семнадцатым и восемнадцатым следующего содержания:
"обеспечение выполнения обязательств по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан, по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
внесение на рассмотрение экспертного совета проектов нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов предпринимательства, за исключением нормативных правовых актов, содержащих государственные секреты;
размещение информации на интернет-портале открытых данных;
размещение информации на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
размещение и актуализация информации на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов в пределах компетенции;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
осуществление противодействия терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;
направление предписаний и уведомлений в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О связи;";
в подразделе "Управление разрешительных документов в области средств массовой информации":
дополнить абзацами четвертым, пятым и шестым следующего содержания:
"выработка предложений в Департамент управления персоналом о потребности специалистов по отраслям, курируемым Комитетом;
внесение на рассмотрение экспертного совета проектов нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов предпринимательства, за исключением нормативных правовых актов, содержащих государственные секреты;
организация работ по разработке технических регламентов и национальных стандартов в пределах своей компетенции;";
дополнить абзацами тринадцатым, четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым, семнадцатым и восемнадцатым следующего содержания:
"размещение информации на интернет-портале открытых данных;
обеспечение выполнения обязательств по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан, по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
размещение информации на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
размещение и актуализация информации на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов в пределах компетенции;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
осуществление противодействия терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;";
в подразделе "Управление анализа реализации государственной информационной политики":
дополнить абзацами четвертым и пятым следующего содержания:
"выработка предложений в Департамент управления персоналом о потребности специалистов по отраслям, курируемым Комитетом;
разработка стратегических и программных документов по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;";
дополнить абзацами одиннадцатым, двенадцатым, тринадцатым, четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым и семнадцатым следующего содержания:
"размещение информации на интернет-портале открытых данных;
обеспечение выполнения обязательств по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан, по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
размещение информации на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
размещение и актуализация информации на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов в пределах компетенции;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
осуществление противодействия терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;
обеспечение работы по достижению целевых индикаторов, показателей, качественному и своевременному исполнению мероприятий документов Системы государственного планирования в рамках компетенции Комитета;";
в подразделе "Управление развития проектов в области телерадиовещания":
дополнить абзацами четвертым, пятым, шестым, седьмым и восьмым следующего содержания:
"выработка предложений в Департамент управления персоналом о потребности специалистов по отраслям, курируемым Комитетом;
определение количества обязательных теле-, радиоканалов в зависимости от распространения в многоканальном вещании;
определение порядка и сроков перехода на цифровое эфирное телерадиовещание;
разработка перечня обязательных теле-, радиоканалов;
разработка перечня теле-, радиоканалов свободного доступа, распространяемых национальным оператором;";
дополнить абзацами пятнадцатым, шестнадцатым, семнадцатым, восемнадцатым, девятнадцатым, двадцатым и двадцать первым следующего содержания:
"размещение информации на интернет-портале открытых данных;
осуществление международного сотрудничества в регулируемых сферах;
осуществление противодействия терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;
обеспечение выполнения обязательств по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан, по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
размещение информации на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
размещение и актуализация информации на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов в пределах компетенции;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";

15-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
іс-әрекеттері (немесе әрекетсіздігі) ұлттық мүдделердің бұзуылуына, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қауіп төндіретін лауазымды тұлғаларды, мемлекеттік қызметшілерді тиісті жауапкершілікке тарту;
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) "Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы тіркеуші органға хабар беруді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
А. Балаева
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрінің
2019 жылғы 15 қазандағы
№ 346 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат Комитеті туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) реттеушілік, іске асырушылық және бақылау функцияларын жүзеге асыратын, сондай-ақ ақпарат саласындағы Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысатын ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері бар.

пункт 15 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) привлечение к соответствующей ответственности должностных лиц, государственных служащих, действия (или бездействия) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;".
2. Комитету информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в электронной форме в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) извещение регистрирующего органа о внесении изменений и дополнений в Положение республиканского государственного учреждения "Комитет информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр информации и
общественного развития
Республики Казахстан
А. Балаева
Утверждено
приказом Министра
информации и
общественного развития
Республики Казахстан
от 15 октября 2020 года № 346
Положение о Комитете информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комитет информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим регулятивные, реализационные и контрольные функции, а также участвующим в выполнении стратегических функций Министерства в области информации.
2. Комитет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца.

4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседi.
5. Комитет өз құзыреті шеңберінде белгіленген заңнамалық тәртіпте Комитет Төрағасының бұйрығымен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Комитеттің құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің келісуі бойынша Министрліктің жауапты хатшысымен бекітіледі.
7. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттiк мекемесi.
8. Комитеттің орналасқан жері: Қазакстан Республикасы, 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел көшесі, № 8 үй, "Министрліктер үйі" ғимараты, 14 кіреберіс.
9. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Комитетке өзінің функциясы болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен түскен кірістер бюджеттің кірісіне жолданады.
12. Комитет құрамына мыналар кіреді:
1) Баспа БАҚ-та ақпараттық жұмыс жүргізу басқармасы;
2) Теле-, радиоарналарда ақпараттық жұмыс жүргізу басқармасы;
3) Интернет кеңістікте және әлеуметтік желілерде ақпараттық жұмыс жүргізу басқармасы;
4) Қоғаммен байланыс орнату және мемлекеттік органдармен үйлестіру басқармасы;
5) БАҚ және телерадио хабар тарату саласындағы бақылау басқармасы;
6) БАҚ саласындағы рұқсат беру құжаттары басқармасы;
7) Мемлекеттік ақпаратық саясатты талдауды жүзеге асыру басқармасы;
8) Телерадиохабарлар тарату саласында жобаларды дамыту басқармасы.
2. Миссия, негiзгi мiндеттер, функциялар, құқықтар мен міндеттемелер
13. Миссиясы:
ақпараттық коммуникациялық кешенді дамыту мақсатында ақпарат саласындағы тиімді мемлекеттік саясатты қалыптастыру және жүргізу.
14. Міндеті:
1) бұқаралық ақпарат құралдары және телерадио хабар тарату саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
2) телерадио хабар тарату және бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы халықаралық ынтымақтастық;
4) мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық етуді жүзеге асыру;

4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета.
6. Структура и штатная численность Комитета утверждается ответственным секретарем Министерства по согласованию с Министром информации и общественного развития Республики Казахстан.
7. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Комитет информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан".
8. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан 010000, город Нур-Султан, район Есиль, улица Мәңгілік Ел, дом № 8, здание "Дом Министерств", 14 подъезд.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
10. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
11. Комитет не имеет права вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан Комитету прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, полученные от указанной деятельности доходы направляются в доход республиканского бюджета.
12. Комитет состоит из:
1) Управления по информационной работе в печатных СМИ;
2) Управления по информационной работе на теле-,радиоканалах;
3) Управления по информационной работе в интернет пространстве и социальных сетях;
4) Управления по связям с общественностью и координации с государственными органами;
5) Управления контроля в области средств массовой информации и телерадиовещания;
6) Управления разрешительных документов в области средств массовой информации и телерадиовещания;
7) Управления анализа реализации государственной информационной политики;
8) Управления развития проектов в области телерадиовещания.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности
13. Миссия:
формирование и проведение эффективной государственной политики в сфере информации, в целях развития инфокоммуникационного комплекса.
14. Задачи:
1) участие в реализации государственной политики в области средств массовой информации и телерадиовещания;
2) осуществление государственного регулирования и контроля в области средств массовой информации и телерадиовещания;
3) международное сотрудничество в области средств массовой информации в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) осуществление руководства соответствующей отраслью (сферой) государственного управления;

15. Комитеттің құқықтары мен міндеттері:
Комитет:
1) өз құзыреті шеңберінде құқықтық актілерді шығаруға;
2) Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен, мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан заңнамада белгіленген тәртіппен қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) бұқаралық ақпарат және телерадио хабарларын тарату саласында Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізуге;
4) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, байқаулар және өзге де іс-шаралар өткізуге;
5) жетекшілік ететін қызмет бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдар (жұмыс топтарын, комиссиялар, кеңестер) құру жөнінде ұсыныс енгізуге;
6) өз құзыретіне қатысты мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) іс-әрекеттері (немесе әрекетсіздігі) ұлттық мүдделердің бұзуылуына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігі қатеріне әкеп соқтыратын жауапты лауазымды тұлғаларды, мемлекеттік қызметшілерді тиісті жауапкершілікке тарту;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
Комитеттің міндеттеріне:
1) Комитетке жүктелген міндеттер мен функцияларды іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсіндірмелер дайындау;
4) Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен мемлекеттік органдарына бұл туралы ресми сауал жолдаған жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама шеңберінде қажетті материалдар мен анықтамаларды ұсыну;
5) Комитеттің теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
6) Комитетке бөлінген бюджеттік қаражаттарды толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізу.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
16. Комитетті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын Төраға басқарады.
17. Комитет төрағасының заңнамада белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
18. Комитет төрағасы Комитеттің жұмысына жалпы басшылық етуді жүзеге асырады.
19. Комитеттің төрағасы осы мақсаттарда:
1) Министрдің, Министрліктің жауапты хатшысының және жетекшілік ететін вице-министрдің тапсырмаларын міндетте түрде орындайды;

15. Права и обязанности Комитета:
Комитет вправе:
1) издавать правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от структурных подразделений Министерства, государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области информации и средств массовой информации и телерадиовещания;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности;
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) привлечение к соответствующей ответственности должностных лиц, государственных служащих, действия (или бездействия) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;
8) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности Комитета входит:
1) обеспечение реализации возложенных на Комитет задач и функций;
2) соблюдение законодательства Республики Казахстан, прав и охраняемых законом интересов физических и юридических лиц;
3) подготовка разъяснений по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
4) представление необходимых материалов и справок в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса об этом структурными подразделениями Министерства и государственными органами;
5) обеспечение сохранности государственной собственности, находящейся на балансе Комитета;
6) обеспечение полного, своевременного и эффективного использования бюджетных средств, выделенных Комитету;
7) проведение процедур государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Комитета
16. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
17. Председатель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должностей в установленном законодательством порядке.
18. Председатель Комитета осуществляет общее руководство деятельностью Комитета.
19. В этих целях Председатель Комитета:
1) исполняет в обязательном порядке поручения Министра, ответственного секретаря Министерства и курирующего вице-министра;

2) өзінің орынбасарлары мен Комитеттің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және қызметкерлерінің өкілеттіктерін және міндеттерін айқындайды;
3) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
4) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымдық тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерден басқа, Комитет қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымдық тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерден басқа, Комитет қызметкерлерінің іссапар, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, ынталандыру, үстемақылар төлеу және сыйақы беру, сондай-ақ тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелерін шешеді;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Комитеттің мүддесін қорғайды;
7) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерін бекітеді;
8) мемлекеттік сатып алулардың қорытындылары бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді, мемлекеттік сатып алу туралы шарттарға, орындалған жұмыстардың актілеріне, сондай-ақ жетекшілік ететін салафлар шеңберіндегі шарттарға қол қояды.
9) сыбайлас жемқорлық әрекеттерінің туындауына әкеп соғатын сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық немесе әрекеттері белгілі болған кезде, ол туралы, Министрліктің басшылығын хабардар етеді;
10) мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп нормаларын Комитет қызметкерлерінің сақтауын қамтамасыз ету;
11) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет жасауға бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдау үшін жеке жауаптылықта болады;
11-1) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы, телерадио хабар тарату және байланыс туралы заң талаптарын бұзушылық анықталғанда, ұйғарым береді;
11-2) Қазақстан Республикасының 2014 жылдың 16 мамырындағы "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Заңына сәйкес, бұқаралық ақпарат құралдары, телерадио хабар тарату саласында қызметпен айналысу үшін рұқсат пен лицензия береді;
12) өз құзыретіне жататын өзге де мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды;
Комитет төрағасының өкілеттігін орындау ол болмаған кезде, қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны ауыстыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Комитет төрағасының орынбасарлары:
1) өз өкілеттігі шегінде Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Министрдің, Министрліктің жауапты хатшысының, жетекшілік ететін вице-министрдің және Комитет төрағаның тапсырмаларын міндетте түрде орындайды;

2) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
3) в пределах своей компетенции издает приказы;
4) назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
5) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, а также привлечения к дисциплинарной ответственности работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
6) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством;
7) утверждает положения структурных подразделений Комитета;
8) по итогам государственных закупок подписывает договоры о государственных закупках товаров, работ, услуг, акты выполненных работ, а также договоры в рамках курируемых отраслей;
9) в случаях фиксирования коррупционных правонарушений либо действий, способствующих возникновению коррупционных деяний, информирует об этом руководство Министерства;
10) обеспечивает соблюдение сотрудниками Комитета норм служебной этики государственных служащих;
11) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете, и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
11-1) выдает предписания при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан о средствах массовой информации, о телерадиовещании и о связи;
11-2) выдает лицензии и разрешения на занятия деятельности в области средств массовой информации телерадиовещания в соответсвии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях;
12) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Заместители Председателя Комитета:
1) координируют деятельность структурных подразделений Комитета в пределах своих полномочий;
2) исполняют в обязательном порядке поручения Министра, ответственного секретаря Министерства, курирующего вице-министра и Председателя Комитета;

3) өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. Комитеттің мүлкі
21. Комитеттің жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкі бар.
22. Комитет мүлкі оған мемлекет берген мүліктің есебінен, сондай-ақ құны Комитеттің теңгерімінде көрсетілетін өзге де мүліктерден қалыптасады.
23. Комитетке бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті Қазақстан Республикасы заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де жолмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

3) осуществляют иные функции.
4. Имущество Комитета
21. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
22. Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Комитета.
23. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
24. Комитету не имеет права самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, если иное не установлено законами Республики Казахстан.