Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік шекара комиссиясын құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2017 жылғы 21 қарашадағы № 156-ө өкімі.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-тармағына сәйкес:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 28.11.2023 № 187-ө өкімімен.
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік шекара комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
3. Абай, Ақтөбе, Алматы, Атырау, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Жетісу, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Түркістан және Шығыс Қазақстан облыстарының әкімдері шекара мәселелері жөніндегі облыстық үйлестіру кеңестерін құрсын.
Ескерту. Өкім 3-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің 27.12.2021 № 200-ө өкімімен; жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 26.10.2022 № 175-ө өкімімен.
Премьер-Министр Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2017 жылғы 21 қарашадағы
№ 156-ө өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік шекара комиссиясы туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік шекара комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия қызметінің мақсаты Қазақстан Республикасының шекара саясатын қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
2. Комиссияның міндеттері
5. Комиссияның негізгі міндеті шекара қауіпсіздігін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының егемендігіне, аумағының тұтастығына және қол сұғылмаушылығына нұқсан келтірудің алдын алу мен жолын кесу, оның Мемлекеттік шекарасын қорғау бойынша ұсыныстарды әзірлеу болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің 27.08.2019 № 158-ө өкімімен.
3. Комиссия жұмысының ұйымдастырылуы және тәртібі
6. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың құрылуы, қызметі және таратылуы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

Об образовании Государственной пограничной комиссии при Правительстве Республики Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 21 ноября 2017 года № 156-р.
В соответствии с пунктом 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О Государственной границе Республики Казахстан:
Сноска. Преамбула - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 28.11.2023 № 187-р.
1. Образовать Государственную пограничную комиссию при Правительстве Республики Казахстан (далее - Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
3. Акимам области Абай, Актюбинской, Алматинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Жамбылской областей, области Жетісу, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Туркестанской и Восточно-Казахстанской областей образовать областные координационные советы по пограничным вопросам.
Сноска. Распоряжение дополнено пунктом 3 в соответствии с распоряжением Премьер-Министра РК от 27.12.2021 № 200-р; в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 26.10.2022 № 175-р.
Премьер-Министр Б.Сагинтаев
Утверждено
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 21 ноября 2017 года № 156-р
Положение
о Государственной пограничной комиссии при Правительстве Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Государственная пограничная комиссия является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Целью деятельности Комиссии является выработка предложений по формированию пограничной политики Республики Казахстан.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Рабочим органом Комиссии является Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Задача Комиссии
5. Основной задачей Комиссии является выработка предложений по обеспечению пограничной безопасности, предупреждению и пресечению посягательств на суверенитет, целостность и неприкосновенность территории Республики Казахстан, защите ее Государственной границы.
Сноска.Пункт 5 в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 27.08.2019 № 158-р..
3. Организация и порядок работы Комиссии
6. Организация и порядок работы Комиссии осуществляются в соответствии с Правилами образования, деятельности и упразднения консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 28.11.2023 № 187-ө өкімімен.
7. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің 27.08.2019 № 158-ө өкімімен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2017 жылғы 21 қарашадағы
№ 156-ө өкіміне
қосымша
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік шекара комиссиясының құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 26.10.2022 № 175-ө өкімімен; өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 28.11.2023 № 187-ө өкімімен.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары, төраға
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары – Шекара қызметінің директоры (келісу бойынша), төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі Шекараны күзету департаментінің бастығы (келісу бойынша), хатшы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі
Қазақстан Республикасының Көлік министрі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Абай облысының әкімі
Ақтөбе облысының әкімі
Алматы облысының әкімі
Атырау облысының әкімі
Батыс Қазақстан облысының әкімі
Жамбыл облысының әкімі
Жетісу облысының әкімі
Қостанай облысының әкімі
Қызылорда облысының әкімі
Маңғыстау облысының әкімі
Павлодар облысының әкімі
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі
Түркістан облысының әкімі
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
Ескертпе: облыс әкімдерінің қатысу қажеттілігі Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік шекара комиссиясы отырысының күн тәртібімен айқындалады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 28.11.2023 № 187-р.
7. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости.
Сноска.Пункт 7 в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 27.08.2019 № 158-р.
Приложение
к распоряжению
Премьер- Министра
Республики Казахстан
от 21 ноября 2017 года № 156-р
Состав Государственной пограничной комиссии при Правительстве Республики Казахстан
Сноска. Состав - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 26.10.2022 № 175-р; с изменениями, внесенными распоряжением Премьер-Министра РК от 28.11.2023 № 187-р.
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, председатель
заместитель Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директор Пограничной службы (по согласованию), заместитель председателя
начальник Департамента охраны границы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию), секретарь
Заместитель Премьер-Министра – Министр финансов Республики Казахстан
Заместитель Премьер-Министра – Министр иностранных дел Республики Казахстан
Министр обороны Республики Казахстан
Министр транспорта Республики Казахстан
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
аким области Абай
аким Актюбинской области
аким Алматинской области
аким Атырауской области
аким Западно-Казахстанской области
аким Жамбылской области
аким области Жетісу
аким Костанайской области
аким Кызылординской области
аким Мангистауской области
аким Павлодарской области
аким Северо-Казахстанской области
аким Туркестанской области
аким Восточно-Казахстанской области
Примечание: необходимость участия акимов областей определяется повесткой дня заседания Государственной пограничной комиссии при Правительстве Республики Казахстан.