Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында кастодиандық және брокерлік-дилерлік қызметті жүзеге асыруды қоса атқаратын екінші деңгейдегі банктерге қойылатын талаптар туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы 2000 жылғы 30 қыркүйектегі N 83, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы 2000 жылғы 3 қарашадағы N 415 Бірлескен қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 8 желтоқсан N 1323 тіркелді
Бағалы қағаздар рыногындағы инвесторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерiн қорғау мақсатында "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 05 наурыздағы  Заңы  10-бабының, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегі ұлттық комиссиясы туралы ереженiң 4-тармағы 3) және 12) тармақшаларының, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Заң күшi бар  Жарлығының  8-бабы в) тармағының негiзiнде, "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 28 наурыздағы  Заңының  14-бабы 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегі ұлттық комиссиясы (бұдан әрi - "Ұлттық комиссия") және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы (бұдан әрi - "Ұлттық Банк") қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында кастодиандық және брокерлiк-дилерлiк қызметтi жүзеге асыруды қоса атқаратын екiншi деңгейдегi банкке қойылатын мынадай талаптар белгiленсiн:
1) банктiң ұйымдық құрылымында бағалы қағаздар рыногында кастодиандық және брокерлiк-дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын дербес бөлiмшелердiң бар болуы;
2) банктiң жоғарыда аталған бөлiмшелерiнiң бiрiне олардың екiншiсiнiң құзырлығына қатысты функциялар мен жұмыстарды орындауға тыйым салу;
3) банктiң жоғарыда аталған бөлiмшелерiнiң қаржы рыногындағы қызметтiң өзге де түрлерiн жүзеге асыруға тыйым салу ("Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы Заңы 38-бабының жетiншi бөлiгiнде баяндалған);
4) банктiң жоғарыда аталған бөлiмшелерiнде қызметтi қоса атқаруға тыйым салу, банктiң осы бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiне олардың екiншiсiнiң функциялары мен мiндеттерiн жүктеуге тыйым салу, банктiң осы бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiнiң бiрiнiң құқықтары мен өкiлеттiктерiн олардың екiншiсiнiң қызметкерлерiне өткiзiп беруге (табыстауға) тыйым салу;
5) банктiң жоғарыда аталған бөлiмшелерiнде бөлек үй-жайлардың бар болуы;

О требованиях к банкам второго уровня, совмещающим осуществление кастодиальной и брокерско-дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан
Cовместное постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 30 сентября 2000 года N 83 и Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 ноября 2000 года N 415. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2000 года N 1323. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.03.2005г. N 77 (V053604)
В целях защиты прав и охраняемых законом интересов инвесторов на рынке ценных бумаг, на основании статьи 10 Закона Республики Казахстан Z970077_ "О рынке ценных бумаг" от 5 марта 1997 года, подпунктов 3) и 12) пункта 4 U973755_ Положения о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года N 3755, пункта в) статьи 8 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, Z952155_ "О Национальном Банке Республики Казахстан" от 30 марта 1995 года, в соответствии с пунктом 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан Z980213_ "О нормативных правовых актах" от 24 марта 1998 года Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее - "Национальная комиссия") и Правление Национального Банка Республики Казахстан (далее - "Национальный Банк") постановляют:
1. Установить следующие требования к банку второго уровня, совмещающему осуществление кастодиальной и брокерско-дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан:
1) наличие в организационной структуре банка отдельных подразделений, осуществляющих кастодиальную и брокерско-дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг;
2) запрет на выполнение одним из вышеуказанных подразделений банка функций и работ, относящихся к компетенции второго из них;
3) запрет на осуществление вышеуказанными подразделениями банка иных видов деятельности на финансовом рынке (в изложении части седьмой статьи 38 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 5 марта 1997 года);
4) запрет на совмещение должностей в вышеуказанных подразделениях банка, запрет на возложение на работников одного из данных подразделений банка функций и обязанностей работников второго из них, запрет на передачу (делегирование) прав и полномочий работников одного из данных подразделений банка работникам второго из них;
5) наличие у вышеуказанных подразделений банка раздельных помещений;

6) банктiң жоғарыда аталған бөлiмшелерi ие болып отырған үй-жайларда оларға рұқсат етiлудiң реттелген жүйелерiнiң бар болуы;
7) банктiң жоғарыда аталған бөлiмшелерiнiң бiрiнiң қызметкерлерiнiң олардың екiншiсiнiң үй-жайына кiруiне және бұл қызметкерлердiң осы үй-жайларда болуына тыйым салу;
8) банктiң жоғарыда аталған бөлiмшелерiнде есеп жүргiзудiң және құжат айналымының жеке жүйелерiнiң бар болуы;
9) банктiң жоғарыда аталған бөлiмшелерiнiң бiрiнiң қызметкерлерiнiң олардың екiншiсiнiң құжаттамасына және бағдарламалық-техникалық кешендерiне (оның iшiнде мәлiметтердiң электрондық жүйесiне) қол жеткiзуге тыйым салу;
10) банктiң кез келген лауазымды тұлғасына және қызметкерiне банктiң жоғарыда аталған бөлiмшелерiнiң бiрiндегi ақпаратты (өздерiнiң қызметiнiң күшiнде немесе оларға берiлген құқықтар мен өкiлеттiктердiң күшiнде оларға рұқсат етiлген) банктiң жоғарыда аталған бөлiмшелерiнiң екiншiсiнiң қызметкерлерiне беруге тыйым салу.
2. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігінде тiркелген күнiнен бастап күшiне енетiндігі белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында кастодиандық және брокерлiк-дилерлiк қызметтi жүзеге асыруды қоса атқаратын екiншi деңгейдегi банктер өздерiнiң қызметтерiн (аталған қызмет түрлерiн жүзеге асыру тәртiбiн реттейтiн iшкi нормативтiк актiлердi қоса) осы Қаулы күшiне енгiзiлгеннен бастап алпыс күн iшiнде оған сәйкес келтiруге мiндеттелсiн.
4. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Төраға қызметi - Талдау және стратегия басқармасы осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның (оған осы Қаулыны өз мүшелерiнiң назарына жеткiзу жөнiндегi мiндеттi жүктей отырып), бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының, "Бағалы қағаздар орталық депозитарийi" ЖАҚ-ның және "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiнiң назарына жеткiзсiн.
5. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасы:
1) осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның мүшелерi болып табылмайтын екiншi деңгейдегi банктердiң назарына жеткiзсiн;
2) осы Қаулыны (ол күшіне енгізілгеннен кейін) бағалы қағаздар рыногындағы қандай да болмасын қызмет түрін жүзеге асыруға лицензия алуға ниет білдірген екінші деңгейдегі банктердің назарына жеткізсін;
3) осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның Төрағасы        Ұлттық Банктің Төрағасы
Ұлттық комиссияның мүшелері        Ұлттық Банк Басқармасының
мүшелері

6) наличие у помещений, занимаемых вышеуказанными подразделениями банка, систем регулируемого доступа к ним;
7) запрет на проникновение работников одного из вышеуказанных подразделений банка в помещения второго из них и нахождение этих работников в данных помещениях;
8) наличие у вышеуказанных подразделений банка раздельных систем учета и документооборота;
9) запрет на доступ работников одного из вышеуказанных подразделений банка к документации и программно-техническим комплексам (в том числе к электронным массивам данных) второго из них;
10) запрет любым должностным лицам и работникам банка на передачу информации, имеющейся у одного из вышеуказанных подразделений банка (к которой они имеют доступ в силу своей должности или представленных им прав и полномочий), работникам второго из вышеуказанных подразделений банка.
2. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Обязать банки второго уровня, совмещающие осуществление кастодиальной и брокерско-дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, привести свою деятельность (включая внутренние нормативные акты, регламентирующие порядок осуществления указанных видов деятельности) в соответствие с настоящим Постановлением в течение 60 дней со дня его введения в действие.
4. Управлению анализа и стратегии - Службе Председателя центрального аппарата Национальной комиссии довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" (с возложением на него обязанности довести настоящее Постановление до сведения своих членов), саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг, ЗАО "Центральный депозитарий ценных бумаг" и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Управлению лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения банков второго уровня, не являющихся членами ЗАО "Казахстанская фондовая биржа";
2) доводить настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения банков второго уровня, намеренных получить лицензии на осуществление каких-либо видов деятельности на рынке ценных бумаг;
3) установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
Председатель                                 Председатель
Национальной комиссии                     Национального Банка
Члены                                     Члены Правления
Национальной комиссии                     Национального Банка
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)