Сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымына қойылатын талаптар туралы және Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымының қызметін жүзеге асыру ережесін бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 маусымдағы N 152 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 2 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3045. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқарамасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 195 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқарамасының 2008.11.28 N 195 Қаулысымен.
------------------- Бұйрықтан үзінді -----------------
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі Заңының 83-бабына және 84-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
.......
19. Агенттік Басқармасының "Сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымына қойылатын талаптар туралы және Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымының қызметін жүзеге асыру ережесін бекіту жөніндегі" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 152 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3045 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, N 16, 129-құжат) күші жойылды деп танылсын.
20. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
........
24. ...
Төрайым                                         Е. Бахмутова
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 83-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы қаулы етеді :
1. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымына негізгі функциялары:
1) қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастыру;
2) бағалы қағаздардың листингі және листингтен кейінгі рәсімдер;
3) биржа ақпаратымен жұмыс істеу;
4) сауда-саттықты ұйымдастырушының қызметіне бағдарламалық қолдау көрсету;
5) сауда-саттықты ұйымдастырушының қызметіне техникалық қолдау көрсету;
6) сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру болып табылатын дербес бөлімшелер жататындығы белгіленсін.
2. Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымының қызметін жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
4. Бағалы қағаздар рыногының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Шалғымбаева Г.Н.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің мүдделі бөлімшелеріне және сауда-саттықты ұйымдастырушыларға жіберсін.
5. Сауда-саттықты ұйымдастырушылар осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап бір ай ішінде өздерінің ұйымдық құрылымын және ішкі құжаттарын осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін.
6. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р) осы қаулыны Қазақстан Республикасының ресми баспа басылымдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Төрағасының орынбасары Е.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау жөніндегі
агенттігі Басқармасының "Сауда-
саттықты ұйымдастырушының ұйымдық
құрылымына қойылатын талаптар
туралы және Сауда-саттықты
ұйымдастырушының сауда жүйесінде
жасалатын мәмілелерге қадағалау
жөніндегі қызметті жүзеге асыратын
сауда-саттықты ұйымдастырушының
ұйымдық құрылымының қызметін
жүзеге асыру ережесін бекіту
жөнінде" 2004 жылғы 12 маусымдағы
N 152 қаулысымен бекітілген
Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде
жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті
жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының
ұйымдық құрылымының қызметін жүзеге асыру ережесі

О требованиях к организационной структуре организатора торгов и об утверждении Правил осуществления деятельности структурного подразделения организатора торгов, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе организатора торгов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N 152. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2004 года N 3045. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 195
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.11.2008 № 195 (порядок введения в действие см. п. 20 ).
В соответствии со  статьей 83  Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что организационная структура организатора торгов включает в себя самостоятельные подразделения, основными функциями которых являются:
1) организация торгов с финансовыми инструментами;
2) листинг ценных бумаг и послелистинговые процедуры;
3) работа с биржевой информацией;
4) осуществление программного сопровождения деятельности организатора торгов;
5) осуществление технического сопровождения деятельности организатора торгов;
6) осуществление деятельности по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе организатора торгов.
2. Утвердить Правила осуществления деятельности структурного подразделения организатора торгов, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе организатора торгов.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Шалгимбаева Г.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и организаторов торгов.
5. Организаторам торгов в течение одного месяца с даты введения настоящего постановления в действие привести свою организационную структуру и внутренние документы в соответствие с требованиями настоящего постановления.
6. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (Несипбаев Р.Р.) принять меры к публикации настоящего постановления в официальных печатных изданиях Республики Казахстан.
7. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждены:
постановлением Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и финансовых
организаций "О требованиях к
организационной структуре
организатора торгов и об утверждении
Правил осуществления деятельности структурного
подразделения организатора торгов,
осуществляющего деятельность по надзору за
совершаемыми сделками в торговой системе
организатора торгов"
от 12 июня 2004 года N 152
Правила
осуществления деятельности структурного
подразделения организатора торгов, осуществляющего
деятельность по надзору за совершаемыми
сделками в торговой системе организатора торгов

1. Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының құрылымдық бөлімшесінің негізгі функциялары мыналар болып табылады:
жасалу параметрлері мен талаптары осы мәмілелер бағалы қағаздардың бағасымен айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп болжау жасауға негіз беретін (бұдан әрі - күмәнды) бағалы қағаздармен мәмілелерді анықтау;
мұндай мәмілелер туралы мәліметтерді қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) тапсыру;
сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарында белгіленген өзге функциялар.
2. Қадағалау бөлімшесін бастық (сауда-саттықты ұйымдастырушының штаттық кестесінде мұндай лауазым болған жағдайда) басқарады және оған сауда-саттықты ұйымдастырушының атқарушы органының мүшесі жетекшілік етеді.
3. Бағалы қағаздармен мәмілелерді күмәнды мәмілелер санына жатқызу критериялары (бұдан әрі - критериялар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген.
4. Қадағалау бөлімшесінің қызметкерлері күмәнды мәмілелерді анықтаған кезде есеп дайындайды әрі оған мыналар жатады:
оның негізінде бағалы қағаздармен мәміле күмәндылардың санына жатқызылған критерийдің сипаттамасы;
күмәнды мәміленің параметрлері және қажет болғанда оның графикалық суреті;
өзара байланысты күмәнды мәмілелер тобының құрамына жататын күмәнды мәміле үшін - мұндай мәмілелердің параметрлері және қажет болғанда осы топтың графикалық суреті;
есепті жасаған қадағалау бөлімшесі қызметкерінің қолы;
қадағалау бөлімшесі бастығының қолы (сауда-саттықты ұйымдастырушының штаттық кестесінде мұндай лауазым болған жағдайда);
қадағалау бөлімшесі жетекшісінің мұндай есепті уәкілетті органға бергендігі туралы қарары.
5. Күмәнды мәміле туралы есеп мұндай мәміле жасалған күннен кейінгі бірінші жұмыс күнінен кешіктірілмей жасалып, уәкілетті органға жіберіледі.
6. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер бойынша қадағалау бөлімшесі Қазақстан Республикасының заңдарын және сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарын басшылыққа алып отырады.

1. Основными функциями структурного подразделения организатора торгов, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе организатора торгов (далее - надзорное подразделение) являются:
выявление сделок с ценными бумагами, параметры и условия заключения которых дают основания предполагать, что данные сделки заключены в целях манипулирования ценами ценных бумаг (далее - подозрительные сделки);
передача сведений о таких сделках в уполномоченный государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган);
иные функции, установленные внутренними документами организатора торгов.
2. Надзорное подразделение возглавляется его начальником (при наличии такой должности в штатном расписании организатора торгов) и курируется членом исполнительного органа организатора торгов (далее - куратор).
3. Критерии отнесения сделок с ценными бумагами к числу подозрительных сделок (далее - критерии) устанавливаются  Законом  "О рынке ценных бумаг" и нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Работники надзорного подразделения при выявлении подозрительных сделок готовит отчет, который включает в себя:
описание критерия, на основании которого сделка с ценными бумагами была отнесена к числу подозрительных;
параметры подозрительной сделки и при необходимости ее графическую иллюстрацию;
для подозрительной сделки, входящей в состав группы взаимосвязанных подозрительных сделок, - параметры таких сделок и при необходимости графическую иллюстрацию данной группы;
подпись работника надзорного подразделения, составившего отчет;
подпись начальника надзорного подразделения (при наличии такой должности в штатном расписании организатора торгов);
резолюцию куратора надзорного подразделения о передаче данного отчета в уполномоченный орган.
5. Отчет о подозрительной сделке составляется и направляется в уполномоченный орган не позднее первого рабочего дня, следующего за днем заключения данной сделки.
6. По вопросам, не урегулированным настоящими Правилами, надзорное подразделение руководствуется законодательством Республики Казахстан и внутренними документами организатора торгов.