Об утверждении Правил содержания собак и кошек в городе Балхаш
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 1 декабря 2010 года N 37/286. Зарегистрировано Управлением юстиции города Балхаш Карагандинской области 10 января 2011 года N 8-4-209. Утратило силу - решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 12 июня 2012 года N 5/43
Сноска. Утратило силу - решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 12.06.2012 N 5/43.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила содержания собак и кошек в городе Балхаш.
2. Признать утратившим силу решение городского маслихата от 23 апреля 2003 года N 29/279 "Об утверждении Правил содержания собак и кошек в городе Балхаше" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1212, опубликовано в газетах "Балқаш өңірі" от 2 июля 2003 года N 51-52, "Балхашский рабочий" от 4 июля 2003 года N 52).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по промышленности, строительству, транспорту, коммунальному хозяйству и экологии (Ж. Омаров).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                        Т. Шаталова
Секретарь городского маслихата             И. Сторожко
"СОГЛАСОВАНО"
Аким города                                Тейлянов К.Г.
01.12.2010 г.
Начальник ГУ
"Отдел сельского
хозяйства и ветеринарии
города Балхаш"                             Альмаганбетов Б.А.
01.12.2010 г.
Начальник
отдела внутренних
дел города Балхаш                          Киякин Е.М.
01.12.2010 г.
И.о. начальника
ГУ "Балхашская городская
территориальная инспекция
Комитета государственной
инспекции в агропромышленном
комплексе Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан"            Канатбеков И.К.
01.12.2010 г.
Утверждены
решением городского маслихата
от 1 декабря 2010 года N 37/286
Сноска. По всему тексту слова "ГУ" заменены словами "государственное учреждение" в соответствии с решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 10.03.2011 N 42/324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила содержания собак и кошек в городе Балхаш 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 10 июля 2002 года "О ветеринарии". Правила регулируют порядок содержания собак и кошек на территории города Балхаш.
Данные Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек, физических и юридических лиц, независимо от форм собственности, а также на всех лиц, выгуливающих собак и кошек.

Балқаш қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2010 жылғы 1 желтоқсандағы N 37/286 шешімі. Қарағанды облысы Балқаш қаласының Әділет басқармасында 2011 жылғы 10 қаңтарда N 8-4-209 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2012 жылғы 12 маусымдағы N 5/43 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2012.06.12 N 5/43 шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШТІ:
1. Балқаш қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесі бекітілсін.
2. Қалалық мәслихаттың 2003 жылғы 23 сәуірдегі N 29/279 "Балқаш қаласында мысықтарды және иттерді ұстау қағидасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде N 1212 болып тіркелген, 2003 жылғы 2 шілдедегі N 51-52 "Балқаш өңірі" газетінде, 2003 жылғы 4 шілдедегі N 52 "Балхашский рабочий" газетінде жарияланған) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың өнеркәсіп, құрылыс, көлік, коммуналдық шаруашылық және экология жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ж. Омаров) жүктелсін.
4. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Сессия төрайымы                            Т. Шаталова
Қалалық мәслихат хатшысы                   И. Сторожко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қала әкімі                                 Тейлянов К.Г.
01.12.2010 ж.
"Балқаш қаласының
ауыл шаруашылығы
және ветеринария бөлімі"
ММ-нің бастығы                             Әлмағанбетов Б.Ә.
01.12.2010 ж.
Балқаш қаласы ішкі
істер бөлімінің бастығы                    Киякин Е.М.
01.12.2010 ж.
"Қазақстан Республикасы
ауыл шаруашылығы
Министрлігінің агроөнеркәсіптік
кешеніндегі мемлекеттік
инспекциясы Комитетінің
Балқаш қалалық аумақтық
инспекциясы" ММ-нің
бастығы м.а.                               Қанатбеков И.Қ.
01.12.2010 ж.
Балқаш қалалық
мәслихатының 2010 жылғы
1 желтоқсандағы N 37/286
шешімімен бекітілген
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "ММ" деген сөздер "мемлекеттік мекемесі" деген сөздерге алмастырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2011.03.10 N 42/324 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
Балқаш қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесi 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңдарына сәйкес әзiрленген. Ереже Балқаш қаласының аумағында иттер мен мысықтарды ұстаудың тәртiбiн реттейдi.
Осы Ереже меншік түріне қарамастан заңды және жеке тұлғаларға, иттер мен мысықтардың барлық иелерiне, сондай-ақ иттер мен мысықтарды серуенге алып шығатын барлық тұлғаларға қолданылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) владелец животного - лицо, которому принадлежит собака или кошка, или лицо, которое занимается содержанием животных на основании аренды или других аналогичных отношений по соглашению с владельцем;
2) собака - домашнее животное, млекопитающее семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
3) безнадзорные животные - незарегистрированные животные, у которых невозможно установить владельца, животные, убежавшие от владельца, которые находятся без надзора со стороны владельца или ответственного лица;
4) выгул собак и кошек - пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца либо арендуемого владельцем у другого лица;
5) кошка - домашнее животное, млекопитающее семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 10.03.2011 N 42/324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок регистрации собак и кошек
3. Собак с трехмесячного, а кошек с двухмесячного возраста необходимо зарегистрировать в государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства и ветеринарии города Балхаш".
4. Каждому зарегистрированному домашнему животному присваивается идентификационный номер, который сохраняется на протяжении всей его жизни. При регистрации собак и кошек владельцу выдается ветеринарный паспорт установленного образца за счет владельца животного.
5. При регистрации владелец животного должен быть ознакомлен с настоящими Правилами. Факт ознакомления удостоверяется подписью владельца животного в Книге регистрации.
6. При регистрации и перерегистрации собак и кошек владельцы представляют следующие данные: документ, удостоверяющий личность владельца, регистрационный номер налогоплательщика, домашний адрес, контактный телефон, породу собаки или кошки, пол, кличку, дату рождения, окрас, особые признаки или описание животного.
7. При эвтаназии или гибели домашнего животного ветеринарный паспорт сдается в орган или учреждение, где ранее было зарегистрировано животное.
8. Владелец информирует государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства и ветеринарии города Балхаш" о выбытии (продажа, пропажа, гибель, передача другому лицу) животного для снятия его с учета или перерегистрации в двухнедельный срок. При перемене места жительства владельцев домашние животные регистрируются в двухнедельный срок.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 10.03.2011 N 42/324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Осы Ережеде келесi негізгі ұғымдар қолданылады
1) жануардың иесi - иесімен келісім бойынша жалдау негізінде және басқа да ұқсас қатынастарда жануарларды күтіп ұстаумен айналысатын ит пен мысықтың иесі;
2) ит - мөлшерiне, түсiне және басқа да белгiлерiне қарамастан сүтқоректi, қасқыр тектес үй жануары;
3) иесiз жануарлар - тiркеуде жоқ, иелерiн анықтау мүмкiн болмаған, иелерiнен адасқан не болмаса қашып кеткен, иесi немесе жануарға жауапты адам тарапынан қараусыз жүрген жануарлар;
4) иттер мен мысықтарды серуенге шығару - иесiнiң меншiгi болып табылатын немесе басқа тұлғадан жалға алып отырған орын-жайдан тыс жерде болуы және иттер мен мысықтардың арнайы белгiленген аумақтарда серуендеуi болып табылады;
5) мысық - мөлшерiне, түсiне және басқа да белгiлерiне қарамастан сүтқоректi, мысық тектес үй жануары.
2. Иттер мен мысықтарды тiркеуге алудың тәртiбi
3. Жеке және заңды тұлғаларға тиесiлi иттер үш айлық мерзiмiнен бастап және мысықтар екi айлық мерзiмiнен бастап "Балқаш қаласының ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесі тiзiмдiк есепке алынуға, тiркелуге жатады.
4. Әрбiр тiркеуден өткен үй жануарларына бiрдейлендiру реттiк саны берiледi, бұл реттiк сан оның бүкiл өмiр сүру кезеңiне сақталады. Ит пен мысықты тiркеу барысында иелерiнiң есебiнен белгiленген үлгiге сәйкес ветеринарлық құжат берiледi.
5. Тiркеу барысында иелер осы Ережелермен таныстырылады. Жануарлар иелерiнiң Ережелермен танысқандығы тiркеу Кiтабына қол қойылумен куәландырылады.
6. Ит пен мысықты тiркеуден өткiзу және қайта тiркеу кезiнде иелерi келесi құжаттар мен мәлiметтер беруi қажет: иесiнiң жеке басының төлқұжаты, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi, мекен-жайы, байланыс телефоны, ит пен мысықтың туылған күнi, түрi, түсi, жынысы, лақап аты, ерекше белгiлерi немесе жануардың сипаты.
7. Үй жануарына эвтаназия қолданылғанда немесе өлiп қалған жағдайда ветеринарлық құжат пен жетон жануар бұрын тiркелген органға немесе мекемеге тапсырылады.
8. "Балқаш қаласының ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесі жануардың шығу (сатылу, жоғалу, өлу, басқа бiр адамға тапсырылу) жағдайларында тiркеуден шығару үшiн немесе қайта тiркеуi үшiн екі апталық мерзімде хабарлануы керек. Иелер тұрғылықты жерiн ауыстырғанда үй жануарлары екi апта мерзiмiнде тiркеледi.
Ескерту. 8 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2011.03.10 N 42/324 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.

9. Покупка и продажа собак (с трехмесячного возраста) и кошек (с двухмесячного возраста), передача их другому лицу, а также перевозка всеми видами транспорта в пределах города допускаются при наличии ветеринарного паспорта на животное с отметками в нем даты вакцинации против бешенства и инфекционных заболеваний.
3. Содержание собак и кошек
10. Собаки, начиная с трехмесячного возраста, независимо от породы, подлежат вакцинации против бешенства, чумы и по эпизоотическим показаниям против лептоспироза, микроспории, а также исследованию на гельминты либо профилактической дегельминтизации.
11. Кошки, начиная с двухмесячного возраста, подлежат вакцинации против инфекционных заболеваний, общих для животных и людей, по эпизоотическим показаниям против микроспории, исследованию на гельминтозы.
12. Владельцем собаки (кроме собак бойцовых пород) может являться лицо, достигшее 14-летнего возраста, имеющее письменное разрешение родителей (для регистрации собаки на свое имя).
Сноска. Пункт 12 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 10.03.2011 N 42/324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Если владельцем животного является юридическое лицо, то оно должно назначить лицо, ответственное за содержание животного.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 10.03.2011 N 42/324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. По требованию специалистов ветеринарных учреждений беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок.
15. Владелец домашнего животного должен своевременно, в установленные сроки, проводить обязательные ветеринарные мероприятия, соблюдать карантинный режим животных, проводить мероприятия по ликвидации заразных болезней.
Сноска. Пункт 15 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 10.03.2011 N 42/324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 22.08.2011 N 49/379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Содержание собак и кошек осуществляется при условии соблюдения санитарно - гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:
в жилых помещениях, занятых одной семьей;
в жилых помещениях, занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади (с письменного согласия всех проживающих в квартире);
при предприятиях, организациях, учреждениях, многоквартирных домах, садоводческих некоммерческих объединениях граждан, базах отдыха, собак на привязи или в вольерах, и в условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.

9. Иттердi (үш айлық мерзiмiнен бастап) және (екi айлық мерзiмiнен бастап) мысықтарды сатып алу мен сату, басқа бiр адамға тапсыру, барлық көлiк түрлерiмен қала iшiнде тасымалдау әрекеттерi құтырма және басқа да жұқпалы ауруларға қарсы егiлген уақыты белгiленген жануардың ветеринарлық құжаты болған жағдайда ғана рұқсат етiледi.
3. Иттер мен мысықтарды ұстау
10. Тұрғындарға, кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға тиесiлi иттердiң барлық түрлерi үш айлық мерзiмiнен бастап, құтырма ауруына және эпизоотиялық көрсеткiштерге сәйкес лептоспироз, микроспория ауруларына қарсы мiндеттi түрде егiлуi және гельминттердiң болмауына тексерiлуге тиiс немесе алдын-алу шаралары қолданылуы тиiс.
11. Мысықтар туылғаннан екi айлық мерзiмнен бастап адамдар мен жануарларға бiрдей жұқпалы ауруларға, эпизоотиялық көрсеткiштерге сәйкес микроспорияға қарсы егiлуге, гельминттердiң болмауына тексерiлуге тиiстi.
12. Ата-аналарының жазбаша рұқсаты бар (итті өзінің атына тіркеу үшін), 14 жасқа толған тұлға иттің иесі (балуан текті иттен басқа) болуы мүмкін.
Ескерту. 12 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2011.03.10 N 42/324 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
13. Егер жануардың иесi заңды тұлға болған жағдайда, мiндеттi түрде жануарды ұстауға жауапты адамды тағайындауға тиіс.
Ескерту. 13 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2011.03.10 N 42/324 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
14. Ветеринариялық мекемелер мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтарды бақылау үшiн, диагностикалық зерттеу және емдеу, алдын-алу шараларын жүргiзу үшiн бөгетсiз берiлуi керек.
15. Үй жануарының иесі дер кезінде, белгіленген уақыттарда, міндетті ветеринарлық шараларды өткізуге, жануарлардың карантиндік режимін сақтауға, жұқпалы ауруларды жою бойынша шараларды өткізуге тиіс.
Ескерту. 15 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2011.03.10 N 42/324 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді); өзгеріс енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2011.08.22 N 49/379 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімдерімен.
16. Иттер мен мысықтарды ұстау санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды және осы Ереженi сақтаған жағдайда жүргізіледі:
бiр ғана отбасынан тұратын тұрғын үй-жайларда;
бiрнеше отбасынан тұратын тұрғын үй-жайларда, тек өзiне тиесiлi аумағында ұстауға (пәтер тұрғындарының жазбаша келiсiмiмен);
мекемелерде, ұйымдарда, көп пәтерлі үйлерде, бақ шаруашылықтары, коммерциялық емес бiрлестiктерде және демалыс орындарында иттердi байлаулы түрде немесе торда, яғни қоршаған ортаға, адамдарға қауiпсiздiк келтiрмейтiн және тыныштық сақталған жағдайда ұсталады.

17. Одной семье в квартире многоквартирного жилого дома рекомендуется содержать не более двух взрослых собак крупных и средних пород и трех кошек, приплодов до трех месячного возраста. Щенки и котята старше трехмесячного возраста при приобретении способности самостоятельно питаться, передаются новым владельцам или предприятиям, занимающимися отловом и содержанием безнадзорных животных.
Сноска. Пункт 17 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 10.03.2011 N 42/324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилищного фонда), в гостиницах и в коридорах общежитий.
19. Допускается поселение в гостинице владельца с собакой или кошкой по согласованию с администрацией и при соблюдении санитарно-гигиенических правил.
20. Собаки и кошки должны содержаться в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории только с разрешения владельца этой территории или с согласия другого правомочного лица. Собак необходимо содержать на территории, ограждение которой должно исключить побег животного, нападение на людей или других животных, нанесение укусов прохожим. О наличии собаки на территории должна сообщать табличка при входе размером не менее 20 х 30 сантиметров с изображением собаки и надписью "Ит күзетеді! Охраняется собакой!".
21. Содержание более двух собак допускается в домах индивидуального жилищного фонда, если условия содержания животных соответствуют зоогигиеническим и санитарно-гигиеническим нормам.
4. Порядок выгула собак и кошек
22. Выгул собак, прошедших обязательные ветеринарно-профилактические обработки, допускается в наморднике (кроме собак декоративных пород), на поводке (до 1,5 метров) при наличии тары для сбора экскрементов животного и в местах, не перечисленных в пункте 27 настоящих Правил, без создания беспокойства и помех окружающим. Возраст лица, осуществляющего выгул собаки, должен быть не менее 14 лет.
23. Владельцам собак рекомендуется иметь на собаке ошейник с закрепленным на нем жетоном, где указана кличка собаки, ее порода, адрес и телефоны владельца, по желанию которого также может быть указана и иная информация, касающаяся собаки.
24. При выгуле собак владельцы должны обеспечивать тишину в период с 23.00. до 06.00 часов.

17. Көп пәтерлі тұрғын үйдің пәтерінде бір отбасында үш айлық жастағы төлдерді, үш мысық және ірі және орта тұқымды екі үлкен иттен артық ұстамау ұсынылады. Үш айлық жастан жоғарғы иттің және мысықтың күшіктері өздері тамақтанатын қабілетке ие болғаннан бастап қараусыз жануарларды ұстаумен және аулаумен айналысатын кәсіпорындарға немесе жаңа иелеріне тапсырылады.
Ескерту. 17 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2011.03.10 N 42/324 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
18. Иттер мен мысықтарды көпшiлiк пайдаланатын (ас әзiрлеуге арналған бөлмелерде, кiреберiстерде, баспалдақ алаңдарында, үйдiң шатырында, жертөлелерде, балконда және басқа да қосалқы үй-жайларда) орындарда және үй маңында (жеке тұрғын үй аумағынан басқа), қонақ үйлер мен жатахана дәлiздерiнде ұстауға болмайды.
19. Қонақ үйлерде, қонақ үй әкiмшiлiгiнiң рұқсатымен және санитарлық-гигиеналық жағдайларды сақтаған жағдайда иелерi итiмен немесе мысығымен бiрге тұрақтай алады.
20. Иттер мен мысықтарды жекелеген тұрғын үй қорында, ғимараттарда, және оларға тиесiлi аумақтарда жердiң заңды иегерiнiң рұқсатымен немесе басқа да өкiлеттi тұлғаның келiсiмiмен ұстауға болады. Иттер жақсылап қоршалған, яғни қашып кете алмайтындай, адамдарға не болмаса басқа жануарларға шабуылдамауына, ыңғайлап жасалынған аумақта ұсталуы тиiс. Осы аумақта үлкен немесе орташа иттiң барлығы жөнiнде кiреберiсте 20х30 сантиметр көлемiндегi, иттiң суретi бар "Ит күзетедi! Охраняется собакой!" ескерту қойылуы шарт.
21. Жеке тұрғын үйлер қорында гигиеналық–санитарлық және зоогигиеналық талаптар сақталған жағдайда саны екiден көп иттердi ұстауға болады.
4. Иттер мен мысықтарды серуенге шығарудың тәртiбi
22. Иттердi тұмылдырықпен (декоративтi түрiнен басқа) және қысқа мойын жiппен (1,5 метрге дейiн), экскременттерiн жинауға арналған ыдыспен және мiндеттi ветеринарлық алдын-ала өңдеуден өткен жануарларды серуендетуге шығару, осы Ереженің 27 тармағында көрсетiлген орындардан басқа жерлерде, қоршаған ортаға ешқандай қолайсыздық келтiрмейтiндей етiп ертiп жүруге және серуенге шығаруға болады. Итті серуенге шығарушы тұлғаның жасы 14-тен кем болмауы тиіс.
23. Иттердiң иелерi үнемi иттiң мойнына аты, түрi, иесiнiң мекен-жайы мен телефондары көрсетiлген жетон бекiтiлген қарғы бауы тағылады. Иесiнiң тiлегi бойынша жетонда итке қатысты басқа да мәлiмет болуы мүмкiн.
24. Иттердiң иелерi серуендету кезiнде 23.00. мен 06.00.сағат аралығында тыныштықты сақтауды қамтамасыз етуге тиіс

Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными решениями Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 10.03.2011 N 42/324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.08.2011 N 49/379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Собаку можно оставить на привязи в наморднике и на коротком поводке (до 1 метра), исключающим произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец животного находится в помещениях этого здания, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собака не должна препятствовать проходу людей.
26. При переходе через улицы и вблизи автомобильных дорог владельцу собаки рекомендуется взять ее за ошейник во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части.
27. Владельцам собак не разрешается:
1) выгуливать животных на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан, в местах, где установлены запрещающие знаки, за исключением мест, разрешенных или специально отведенных для этих целей. Отведение участков для обустройства вольеров выгула собак осуществляется государственное учреждение "Отдел земельных отношений" и государственное учреждение "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства", ограждение выделенных участков - государственное учреждение "Отдел ЖКХ, пассажирского транспорта и автомобильных дорог";
2) находиться с животным в местах скопления народа и на общественных мероприятиях, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка;
3) оставлять собак без присмотра, допускать повреждение животными деревьев, кустарников, газонов и других зеленых насаждений;
4) выгуливать собак на пляжах, купать и мыть животное в общественных местах купания, прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах.
28. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью их владельца и, как всякая собственность, охраняются законом.
29. Собака или кошка могут быть изъяты у владельца и умерщвлены в случаях установления заболеваний, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан, по решению государственного ветеринарного инспектора территории или же по решению суда. В случае, если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу.

Ескерту. 24 тармаққа өзгерістер енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2011.03.10 N 42/324 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді); 2011.08.22 N 49/379 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімдерімен.
25. Иесi ғимараттың iшiнде уақытша болған мерзiмге, итiн қысқа мойын жiппен (1 метр) және тұмылдырықпен, өздiгiнен шешiлiп кетпейтiндей етiп байлап, басқа тұлғаларға қауiп төнгiзбейтiн, қоғамдық тәртiптi бұзбайтын, қозғалыстарға және өзiне зиян келмейтiндей жағдайда байлаулы қалдыруына болады. Әрине, егер ит жүргiншiлердiң жүрiп тұруына кедергi болмауы керек.
26. Көше қиылыстары мен магистралды жолдардан өткен кезде иттiң иесi жол-көлiк оқиғаларын және иттi көлiктiң басып кетпеуiн болдырмау үшiн бас жібінен ұстауды ұсынады.
27. Иттердiң иелерiне рұқсат етiлмейдi:
1) жануарларды рұқсат етiлген немесе арнайы орындардан басқа, ауладағы балалар ойнайтын, спорттық алаңдарда, мектепке дейiнгi және оқу орындарының аумақтарында, емделу мекемелерiнiң, саябақтар мен қоғамдық демалыс орындарының алаңдарында, тыйым салынған ескерту белгiсi бар жерлерде серуендетуге ("Жер қатынастар бөлімі" мемлекеттік мекемесі, "Құрылыс, саулет және қала құрылыс бөлімі"  мемлекеттік мекемесі иттерді қыдыртатын орындарды белгілейді, "Тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық, жолаушы көлігі және автокөлік жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі бөлінген орындарды қоршауды ұйымдастырады);
2) халық көп жиналатын орындарда және қоғамдық шаралар өтетiн жерлерде адамдарды құтқаруға арналған тапсырманы орындау барысындағы, қылмыспен күрес және қоғамдық тәртiптi сақтауға қатысатын жануарлармен бiрге болуға;
3) иттерді қараусыз қалдыруға, үй жануарларымен жасыл желектерді бүлдіруге және талдарға, көшеттерге, көгалдарға зиян келтіруге тиым салынады;
4) иттерді су жағасында қыдыртуға, көпшілік суға түсетін жерлерде, фонтандарда, су қоймаларында шомылдыруға.
28. Тiркелген иттер мен мысықтар иесiнiң меншiгi болып табылады және кез-келген меншiк ретiнде заңмен қорғалады.
29. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген ит немесе мысық аурулар түрiмен ауырған деп танылса, аумақтың мемлекеттiк ветеринарлық инспектордың шешiмiмен, немесе соттың шешiмiмен иесiнен алынып, жойылуы мүмкiн. Егер де ит ауру емес деп танылса, онда ол иесiне қайтарылуы тиiс.

30. Собаки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи, считаются безнадзорными и подлежат обязательному отлову специальными службами по отлову безнадзорных собак и кошек и сбору трупов животных.
31. Отлов безнадзорных собак и кошек осуществляется специализированными организациями, заключившими договор с местным исполнительным органом, в котором регламентируются порядок и условия отлова. Техническое обеспечение деятельности работников по отлову безнадзорных собак и кошек возлагается на организацию, осуществляющую отлов.
5. Контроль за соблюдением Правил
32. Контроль за соблюдением Правил содержания собак и кошек в городе Балхаш осуществляют государственные органы (государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства и ветеринарии города Балхаш",  государственное учреждение "Балхашская городская территориальная инспекция Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" и отдел внутренних дел города Балхаша) уполномоченные на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Ответственность владельцев животных за нарушение настоящих Правил
33. За нарушение ветеринарно-санитарных норм и Правил содержания собак и кошек в городе Балхаш предусмотрена ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях".
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 10.03.2011 N 42/324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

30. Қоғамдық жерлерде (көшелерде, аулалық аумақтарда, саяжайларда және басқа да орындарда) иелерi тарапынан байлаулы тұрғандарынан басқа, iлеспе тұлғаларсыз жүрген иттер мен мысықтар қараусыз жүргендер болып саналады және қараусыз жүрген иттер мен мысықтар аулайтын және олардың өлекселелерiн жинайтын арнайы қызметтермен аулануға жатады.
31. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау жергiлiктi атқарушы органдарымен аулаудың жағдайлары реттелген келiсiм-шарт жасаған арнайы ұйымдар тарапынан жүзеге асады. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулаумен айналысатын жұмыскерлердiң техникалық қамтамасыз етiлуi аулауды жүзеге асыратын ұйымға жүктеледi.
5. Ереженiң сақталуын бақылау
32. Балқаш қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерiнiң тұрғындар, кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар тарапынан сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өкiлеттiлiк берген мемлекеттiк органдар ("Балқаш қаласының ауыл шаруашылық бөлімі" мемлекеттік мекемесі, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрлігінің агроөнеркәсіптік кешеніндегі мемлекеттік инспекциясы Комитетінің Балқаш қалалық аумақтық инспекциясы мемлекеттік мекемесі және Балқаш қалалық ішкі істер бөлімі) жүзеге асырады.
6. Жануарлар иелерiнiң осы Ережелердi бұзғандары үшiн жауапкершiлiгi
33. Ветеринарлық-санитарлық ережелерді және Балқаш қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесін бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiне сәйкес тәртіптік жауапкершiлiк қарастырылады.
Ескерту. 33 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2011.03.10 N 42/324 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.