Ірі елді мекендер шекарасындағы (Ақтөбе, Алға, Қандыағаш, Мәртөк) Елек өзені мен оның салаларының су қорғау аймақтары мен белдеулерін бекіту туралы
Ақтөбе облыстық әкімдігінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 423 қаулысы. Ақтөбе облысы Әділет департаментінде 2012 жылғы 25 желтоқсанда № 3475 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – Ақтөбе облысы әкімдігінің 19.11.2019 № 462 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 39-бабына, 116-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 "Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеу қағидаларын бекiту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 тіркелген) бұйрығына сәйкес Ақтөбе облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – Ақтөбе облысы әкімдігінің 31.12.2015 № 488 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Бекітілген жобаның негізінде, ірі елді мекендер шекарасындағы (Ақтөбе, Алға, Қандыағаш, Мәртөк) Елек өзені мен оның салаларының су қорғау аймақтары мен белдеулері;
ірі елді мекендер шекарасындағы (Ақтөбе, Алға, Қандыағаш, Мәртөк) Елек өзені мен оның салаларының су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шаруашылық пайдалану режимі, осы қаулының қосымшасына сәйкес белгіленсін.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы әкімдігінің 19.11.2019 № 462 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. "Ақтөбе облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі бекітілген жобалық құжаттаманы Ірі елді мекендер шекарасындағы (Ақтөбе, Алға, Қандыағаш, Мәртөк) Елек өзенінің ластануына, қоқысталуына және сарқылуына жол бермеу және су қорғау аймақтары мен белдеулерінің аумағын пайдалану режимін сақтауды қамтамасыз ету жөнінде іс-шаралар әзірлеу үшін Ақтөбе қаласы, Алға, Қандыағаш, Мәртөк аудандарының әкімдеріне тапсырсын.
3. Ақтөбе қаласының, Мұғалжар, Алға мен Мәртөк аудандарының әкімдеріне және пайдалануында құжаттаманы ірі елді мекендер шекарасындағы (Ақтөбе, Алға, Қандыағаш, Мәртөк) Елек өзені мен оның салаларының су қорғау аймақтары және белдеулері шегінде орналасқан жер алқаптары бар кәсіпорындардың, ұйымдардың және басқа да шаруашылық жүргізуші нысандардың басшыларына олардың ведомстволық бағыныстылығына және меншік нысанына қарамастан:
бекітілген жобаға сәйкес су қорғау аймақтары және белдеулерінің шегінде орналасқан және олардың жай-күйіне зиянды әсер ететін нысандарды шығару немесе жою жөнінде жұмыстар жүргізу;
олардың тиісті санитарлық күйде күтіп ұсталуын, шаруашылықта пайдалану режимінің сақталуын, сондай-ақ су қорғау белгілерінің сақтығын қамтамасыз ету ұсынылсын.

Об установлении водоохранных зон и полос реки Илек и ее притоков в границах крупных населенных пунктов (Актобе, Алга, Кандыагаш, Мартук)
Постановление акимата Актюбинской области от 23 ноября 2012 года № 423. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 25 декабря 2012 года № 3475.
Сноска. Заголовок – в редакции постановления акимата Актюбинской области от 19.11.2019 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 39, пунктом 2 статьи 116 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11838) акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления акимата Актюбинской области от 31.12.2015 № 488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить:
водоохранные зоны и полосы реки Илек и ее притоков в границах крупных населенных пунктов (Актобе, Алга, Кандыагаш, Мартук), на основании утвержденного проекта;
режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос реки Илек и ее притоков в границах крупных населенных пунктов (Актобе, Алга, Кандыагаш, Мартук), согласно приложению к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления акимата Актюбинской области от 19.11.2019 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Актюбинской области" передать утвержденную проектную документацию акимам Мугалжарского, Алгинского, Мартукского районов и города Актобе для разработки мероприятий по предотвращению загрязнения, засорения и истощения реки Илек в границах крупных населенных пунктов (Актобе, Алга, Кандыагаш, Мартук) и обеспечению соблюдения режима использования территории водоохранных зон и полос.
3. Рекомендовать акимам города Актобе, Мугалжарского, Алгинского и Мартукского районов, и руководителям предприятий, организаций, другим хозяйствующим субъектам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, в пользовании которых находятся земельные угодья, расположенные в пределах водоохранных зон и полос реки Илек и ее притоков в границах крупных населенных пунктов (Актобе, Алга, Кандыагаш, Мартук):
провести работу по выносу или ликвидации объектов, расположенных в пределах водоохранных зон и полос и оказывающих вредное влияние на их состояние, согласно утвержденного проекта;
обеспечить их содержание в надлежащем санитарном состоянии и соблюдение режима хозяйственного пользования, а также сохранность водоохранных знаков.

Ескерту. 3 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы әкімдігінің 19.11.2019 № 462 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. "Ақтөбе облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалуды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі (Үсенғалиев Ә.Е.) осы қаулыны басқарманың ғаламтор-қорында жариялауын қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Р.К.Кемаловаға жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі А. Мұхамбетов
Облыс әкімдігінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 423 қаулысына қосымша
Ірі елді мекендер шекарасындағы (Ақтөбе, Алға, Қандыағаш, Мәртөк) Елек өзені мен оның салаларының су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шаруашылық пайдалану режимі
Ескерту. Қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы әкімдігінің 19.11.2019 № 462 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Су қорғау аймақтарының шегінде мыналарға жол берілмейді:
авиациалық - химиялық жұмыстар жүргізілмейді;
өсімдіктердің зиянкестеріне, ауруларына және арамшөптерге қарсы химиялық құралдар қолданылмайды;
топырақтарды тыңайту үшін көң ағындары пайдаланылмайды;
улы химикаттар, минералдық тыңайтқыштар және жанар-жағар май материалдары қоймалары, аппаратураларға улы химикаттар құю алаңдары, мал шаруашылығы кешендері мен фермалары, өндірістік, тұрмыстық және ауыл шаруашылығы қалдықтарын үю және көму орындары, молалар мен малкөмінділері, сарқынды сулар жинағыштар орналастырылмайды;
көң және қоқыс жинақталмайды;
техникалық қызмет көрсету пунктерінде, автомобильдерге, тракторларға және басқа да машиналар мен механизмдерге отын құйылмайды, оларды жуу және жөндеу жүргізілмейді;
су қорғау аймақтары 100 метрден кем болған және іргелес жатқан аумақ баурайының тіктігі 3 градустан асқан кезде саяжайлық және бау-бақшалық учаскелер орналастырылмайды;
көлік құралдарының тұрақтары, соның ішінде олар саяжайлық және бау-бақшалық учаскелердің аумақтарында да орналастырылмайды;
басты мақсатта ағаш кесілмейді;
(жергілікті атқарушы органдардың және су қорын пайдалану және қорғау, қоршаған ортаны қорғау, жер ресурстарын басқару, энергиямен жабдықтау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында уәкілетті органдардың келісімінсіз ғимараттарды, имараттарды, коммуникациялар мен басқа нысандарды реконструкциялау, пайдалы қазбалар өндіру, жер қазу жұмыстарды және басқа жұмыстар жүргізілмейді.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления акимата Актюбинской области от 19.11.2019 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Актюбинской области" (Усенгалиеву А. Е.) обеспечить размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе управления.
5. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима области Кемалову Р.К.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Аким области А. Мухамбетов
Приложение к постановлению акимата области от 23 ноября 2012 года № 423
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос реки Илек и ее притоков в границах крупных населенных пунктов (Актобе, Алга, Кандыагаш, Мартук)
Сноска. Заголовок приложения – в редакции постановления акимата Актюбинской области от 19.11.2019 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. В пределах водоохранных зон не допускается:
проведение авиационно-химических работ;
применение химических средств борьбы с вредителями, болезнями растений и сорняками;
использование навозных стоков для удобрения почв;
размещение складов ядохимикатов, минеральных удобрений и горюче-смазочных материалов, площадок для заправки аппаратуры ядохимикатами, животноводческих комплексов и ферм, мест складирования и захоронения промышленных, бытовых и сельскохозяйственных отходов, кладбищ и скотомогильников, накопителей сточных вод;
складирование навоза и мусора;
пунктов технического обслуживания, заправка топливом, мойка и ремонт автомобилей, тракторов и других машин и механизмов;
размещение дачных и садово-огородных участков при ширине водоохранных зон менее 100 метров и крутизне склонов прилегающих территорий более 3 градусов;
размещение стоянок транспортных средств, в том числе на территориях дачных и садово-огородных участков;
проведение рубок главного пользования;
проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также работ по добыче полезных ископаемых, землеройных и других работ, без согласования с местными исполнительными органами и уполномоченными органами в области: использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды, управления земельными ресурсами, энергоснабжения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

2. Су қорғау белдеулері шегінде мыналарға жол берілмейді:
жүйелі түрде жер жыртылмайды, тыңайтқыштар пайдаланылмайды;
шайылған топырақ үйінділері жиналмайды;
мал жайылмайды және олардың жазғы лагерьлері (дәстүрлі суат орындарын қоспағанда) ұйымдастырылмайды;
маусымдық стационарлық палаткалық қалашықтар орнатылмайды және жайластырылмайды;
саяжайлық және бау-бақшалық учаскелер жайғастырылмайды;
жеке тұрғын үй немесе саяжайлық және басқа құрылыстарға учаскелер бөлінбейді;
арнайы мақсаттағы техниканы қоспағанда, автомобильдердің, тракторлардың және механизмдердің қозғалысына жол берілмейді.

2. В пределах водоохранных полос не допускается:
систематическая распашка земель, применение удобрений;
складирование отвалов размываемых грунтов;
выпас и организация летних лагерей скота (кроме использования традиционных мест водопоя);
установка и устройство сезонных стационарных палаточных городков;
размещение дачных и садово-огородных участков;
выделение участков под индивидуальное жилищное или дачное и другое строительство;
движение автомобилей, тракторов и механизмов, кроме техники специального назначения.